Defensie noopt tot belasting verzwaring Verhoging van het tarief van de weeldebelasting Ook reële de beter inkomensvermindering voor gesitueerden Ernstige tegenslag voor Truman Gezinsraad Bedenkelijk gerucht Hoe inflatie te voorkomen? Roden groeperen half millioen man f245 millioen meer belasting Felle brand in de Haagse binnenstad Tot hoofd en hart v.. Interpellatie-Nederhorst BROMFIETSTOERISTEN Primaat van Polen naar Z.H. de Paus .Het weer. Huurauto- en taxibedrijf vragen dispensatie Zonder goedkeuring van Congress niet méér Amerikaanse troepen naar Europa Kantoorgebouw voor een deel uitgebrand J DINSDAG 3 APRIL 1951 74e JAARGANG No. 25037 Jhr. Van Weede bij de Paus ZWAARDERE LASTEN VOOR BEZITTERS VAN AUTO'S, MOTORRIJWIELEN moeten in België 18, in ons land 16 jaar zijn Verdere looncorrecties onvermijdelijk geacht Grootste troepenmacht van gehele campagne in Korea Generaal Douglas MacArihur heefi vandaag in een com muniqué verklaard, dai de communisten in Korea min stens drie en zestig divisies ruim een half millioen man aan het groeperen zijn. Dit is de grootste troe penmacht, die de roden ge durende de gehele Koreaan se campagne op de been hebben gebracht, aldus hei communiqué De verplichte 5 pet. leder, die lief heeft, kent ook de smart Tennispanlalons BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mom-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Verleden Zaterdag en Zondag is er in Den Bosch een Vlaams-Neder. lands gezinscongres gehouden, waarop door diverse sprekers een plei dooi werd geleverd voor het gezonde gezin en voor de erkenning van deszelfs rechten, ook van overheidswege. Het aan dit congres te hechten gewicht werd nader geaccentueerd door de aan wezigheid van de Bisschop van -het Bossche diocees en de plaatsvervangend minister-president, alsmede door een telegraphische boodschap van Z. H. de Paus en een schrijven van H.M. de Ko ningin. Tot he.t onderwerp van het congres behoorde dus, zoals gezegd, de erken ning van de rechten van het gezonde, flinke gezin; hetgeen iets anders is dan de erkenning van het recht o p zulk een gezin. Terecht heeft dit laatste, vol. gens het verslag dat wij lazen, niet in de vorm van een nog op te lossen pro bleem onderwerp van bespreking uit gemaakt. Dan zou men immers wel iedere klaarblijkelijkheid in een soort van ziekelijke twijfelzucht op de losse schroeven der problematiek kunnen stellen. Een aardig tijdverdrijf voor intellectuele leeglopers en een zelfs nuttige arbeid voor denkers binnen de academie-muren, maar in ieder geval een verkeerde instelling voor op vrucht bare conclusiën zinnende congresgan gers. Zeker in hen is het immers niet laakbaar, uit te gaan van door ieder weldenkend mens aanvaarde natuur rechten, waartoe behoort het recht op een flink gezin. Toch neemt men hier en daar wel eens hoogst bedenkelijke symptomen waar van een mentaliteit, waaruit zulk een ontstellend gebrek aan respect voor het grote gezin spreekt, dat men het recht daarop in die krin gen nauwelijks erkend mag achten. Ons heugt bijvoorbeeld een meer dan sma keloze voorstelling in een nummer van het socialistische partijblad „Het Vrije Volk", enige maanden geleden, waarop een caricaturaal welgedane rat te zien was. lui neerzittend in een brede fau teuil met op de achtergrond een krioe- lend-volle wieg met kleine ratten. .„Ma Rat krijgt veertig jongen per jaar" stond er boven. En er onder: „Pa leeft van de kinderbijslag....". Ziedaar dan een misselijk teken van gebrek aan elementair respect voor een goede en natuurlijke zaak, welke men, indien men niet terugschrikt voor de verden king van zich aan pathetiek te buiten te gaan, „heilig" mag noemen en welke jnen evenzeer overeenkomstig de waar heid „kern en steunpilaar der maat schappij" kan noemen, wanneer men evenmin terugschrikt voor een door herhaling welhaast tot gemeenplaats geworden uitdrukking. Het blijkt steeds opnieuw, dat de ZQl'g voor de belangen van het grote gezin het sterkst leeft in het katholieke 'nilieu, omdat men daar des te minder geneigd is tot een opportunistisch han delen naarmate de dingen waarom het gaat dieper verankerd liggen in leer en leven zelf. In tegenstelling hiermee en m verband met politiek opportunisme vergelijke men de zojuist gesignaleerde prent in Het "Vrije Volk maar eens met de pretentie van de P.v.d.A.. als zou deze de ..Gezinspartij" bij uitstek ziin. loen indertiid de nieuwe belasting- nr i°p sfapel stonden was het 't ■Katholiek Bureau voor Maatschappe lijk en Cultureel overleg, dat on initia tief der St. Adelbert-Vereniging een uitstekend rapport deed samenstellen over de financiële lasten yan het gro tere gezin met een middelbaar inko men. De kinderbijslag voor kleine zelf standigen vond in de K.V.p. een vurig pleitbezorgster en dr'voorzitter van de- zelfde partii heeft tijdens de achter ons liggende debatten over de gedwon gen versoberingsmaatregelep hij herha ling gewezen op de specified noden van het grote gezin. En op het in Den Bosch gehouden congres was het wepr de Kath. Bond „Voor het Gezin", die op voorstel van zijn voorzitter een re solutie aannam, waarin bij Kegering en volksvertegenwoordiging werd aange drongen op dc instelling van een Ne derlandse Gezinsraad, die de specifiek Nederlandse vraagstukken ten aanzien van de gezinspolitiek zou moeten be hartigen. Een dergelijk college zou inderdaad groot nut kunnen stichten als een in stantie voor advies cn overleg, zo vaak bij enige overheidsmaatregel de belan gen van het grote gezin in het geding komen. Zoals het bedrijfsleven in de Stichting van de Arbeid reeds over een dergelijke instantie beschikt tot het ple gen van overleg met de Overheid, zo ook zou het wenseliik ziin dat een Ge zinsraad zou kunnen worden geconsul teerd bii menige te nemen beslissing op sociaal-economisch terrein. Men mag aannemen dat de op het gezinscongres aangenomen resolutie een Willig gehoor zal kriiven bii de Twee de Kamerfractie der K.V.P. Haar voor zitter, prof. Romme is het congres in zekere zin al vóór geweest, toen hii op 14 Nov. j.l. in de Kamer reeds opmerkte: „Tk kan mij niet onttrekken aan de in druk, dat in de kring van hen, die prsc- tisch wat verder afstaan van de moeiten en zorgen in het grotere gezin, de ge dachte groeiende is. dat er onder-de-hand voor het grotere gezin genoeg of meer dan genoeg wordt gedaan. Daartegenover meen kringen van het grotere gezin de overtuiging toeneemt, dat dit, onrechtvaardig wordt ten achter gesteld". ..Ik voor mij meen, dat. als men de ba lans opmaakt van wat in Nederland aan levensruimte voor het grotere gezin ge boden en piet geboden wordt, het saldo voor het grotere gezm bliift beneden wat het zou behoren te znn. Maar ih meen óók. dat men in wederzijds begrip te ver van eikaar afstaat. En nu zou het mij cn mJinPolitieke vrienden nuttig voorkomen, indien eens stelselmatig zou worden gepoogd. over het hele terrein van het gemeenschapsleven, om toenadering te krijgen tussen dege nen, die met dikwijls zo verschillend oog het grotere gezin en zijn betekenis be zien en die vaak zo'n ver afwijkende waardering hebben voor wat er voor net grotere gezin geschiedt. Wij zouden aan de Regering willen vra gen, in overweging te nemen de stichting van een Gezinsraad, waarin de Overheid, het maatschappelijk leven in zijn verschil lende geledingen en het gezinsleven ver tegenwoordigd ziin en bii elkaar komen, om daar over de betekenis van het gro tere gezin uit maatschappelijk oogpunt zich onderling te beraden". Deze passage heeft iets profetisch, wanneer men haar legt naast de op het gezinscongres aangenomen resolutie. Men zal nu moeten afwachten in hoe verre de op grond daarvan hoogge spannen verwachting met betrekking tot de instelling van een Gezinsraad zal worden gehonoreerd voor zover zulks van de steun der K.V.P. afhangt. Z.H. de Paus heeft gisteren de Neder landse gezant bij de Heilige Stoel, jhr. mr. M. W. van Weede, en dr. Ph. C. Visser in particuliere audiëntie ontvan gen, aldus meldt TT"" Vijfduizend koorzangertjes uit vele landen, onder wie ook een aantal leden van het Haags Matrozenkoorhebben Zondag in de St. Pieter de misgezangen gezongen. De H. Vader droeg zelf het H. Misoffer op en na afloop onderhield de Paus zich op ongedwongen wijze met de jongens. In de regeringsverklaring; van 17 Maart j.l. is medegedeeld, dat boven het voor 1951 geraamde bedrag van 1 milliard gulden voor de eerstkomende jaren te rekenen valt met een extra uitgave voor defensiedoeleinden van f 500 millioen per jaar. De regering is blijkens bedoelde verklaring van oordeel, dat tenminste de helft van dit bedrag uit belastingen zal moeten worden gedekt, terwijl voor het overige een dekking door leningen aanvaardbaar kan worden geacht. In de eerste plaats is gezocht naar fiscale maatregelen op het gebied van de directe belastingen. Voorgesteld wordt de belastingen op de bedrijfswinsten, evenals in vele andere landen het geval is, te verzwaren. Tevens is een beperking in het oog gevat van de in 1950 gegeven bevoegd heid tot. vervroegde afschrijvingen op de voet van artikel 8 van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 op nieuwe investeringen. Gemeend is voorts dat in het kader van de defensie-inspanning ook een fis cale bijdrage in de vermogenssfeer behoort te worden geëist. Daartoe zijn gekozen een matige verhoging van de vermogensbelasting, met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens en een beschei den verzwaring van de successiebelasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij de verervingen anders dan aan kinderen en tussen echtgenoten. De indiening van daartoe strekkende wetsontwerpen is thans op zeer korte termijn te verwachten, aldus deelt de minister van Finan cien mede in een nota. Vanuit een econcmisch gezichtspunt ge zien is het raadzaam geoordeeld de nood zakelijke belastingverzwaring mede dienstbaar te maken aan de bestrijding van het betalingsbalanstekort. Het is bekend dat de regering van mening is, dat daartoe beperkingen van investerin- Als het zeer ernstige gerucht waar heid bevat, dat de Amerikaanse regering van plan is de ambassa deur van de Ver. Staten in Nederland, Selden Chapin, over te plaatsen en te doen opvolgen door mevr. Pearl Mesta, thans gezante van de V. S. in Luxem burg, dan is dat wellicht een aanzien lijke promotie voor Truman's protégée mevr Pearl Mesta, maar het Nederlandse volk zal deze benoeming moeilijk anders dan als een blamage kunnen aanvoelen. Niet dat wij iets tegen deze mevrouw hebben, die hoogst charmant heet te zijn en volgens de Amerikanen en de Luxem burgers ook een voortreffelijke gast- vrouwe is, maar de diplomatieke sprong van figuren als dr. Baruch en Selden Chapin, welke laatste trouwens nog geen anderhalf jaar zijn hoge functie in ons land vervult, naar mevr. Pearl Mesta lijkt ons al te groot en zou wat al te nadrukkelijk de suggestie kunnen wek ken, dat Amerika ons voortaan in de wereldpolitiek ais quantité négligeable beschouwt. Wij zouden er Amerika misschien aan kunnen herinneren, dat Nederland in West-Europa met zijn tien millioen in woners op politiek en economisch ge bied een zeer belangrijke rol speelt en hopelijk zal blijven spelen. Dat wij in Indonesië en in de West toch -nog wel dusdanige .bélangen hebben dat de Ver. Staten deze toch niet wel kunnen ne géren. Dit uiteen te zetten lijkt ons een taak, die de Nederlandse regering niet al te moeilijk kan vallen. Den Haag zou er ook op kunnen wijzen, welk een be dragen wij gaan uitgeven voor onze be wapening en hoe onze economie daar door niet weinig in het ongerede ge raakt, al hebben wij het er graag voor over om onze vrijheid te bewaren. Bij dit alles kunnen wij de steun van Ame rika, waarbij de morele steun zeker niet minder belangrijk is dan de financiële en waarbij een ambassadeur de onmis bare trait-d'union is, geenszins missen. Het Nederlandse volk heeft de na oorlogse grootmoedige hulp en steun van de Ver. Staten altijd in de hoogste mate gewaardeerd, al ligt het niet in de Nederlandse volksaard zich hierover uitbundig uit te laten. Boven dien heeft in de ogen van het Neder landse volk Amerika's houding in de Indonesische kwestie een wrange smaak achtergelaten, al moet worden toegege ven, dat de V.S. weinig respect konden hebben voor de wijze, waarop sommige Nederlandse politici met een gebied van een bevolking van 60 millioen omspron gen. Het wezen der diplomatie is in de grond der zaak geen spel van sentimen taliteit maar van een ongekende hard heid, zij het dat daarbij fluwelen hand schoenen gebruikt worden. Wij hopen dan ook, dat, indien Wash ington inderdaad de stap heeft overwo gen om mevr. Pearl Mesta in Den Haag te benoemen, het hierop zal terugkomen. Nederland is geen Luxemburg. Nog niet althans. Al heeft het Parool allerminst het recht om zich over de eventuele stap van Amerika oo te winden, daar het om het hardst in de na-oorlogse jaren heeft meegewerkt om zeven-achtste van ons Koninkrijk te helpen afscheuren. Dit heeft consequenties. Op economisch ge bied voelen wij dit al hard genoeg en het Nederlandse volk is gelukkig te in telligent om dit alleen maar aan Korea te wijten. Dit is het begin, let op: het begin, van één consequentie. Dit werkt helaas ook in de politiek en ipl°matie door en hieruit zal men wel het gerucht van de ambassadeurs wisseling moeten verklaren. Het lijkt ons echter niet verstandig van de V.S. op dit moment het Neder landse volk nóg meer te prikkelen. Ne derland heeft het op het ogenblik ai moeilijk genoeg. Het zou een effect kun- n6n ^bben, dat wel eens de vijanden van Amerika in de kaart zou kunnen spelen. De A.N.W.B. wijst de bromfietsers erop, dat berijders van rijwielen met hulpmotor in België tenminste de leeftijd van acht tien jaar moeten hebben bereikt. Jeugdi ge bromfietsers dienen hiermede dus re kening te houden bij het maken van hun vacantieplannen. In Nederland zal een be rijder van een bromfiets volgens het nieuwe wegenverkeersreglement zestien jaar moeten zijn. In afwachting van de ge lijkstelling van de bromfiets met de fiets houdt de politie ten onzent echter reeds in de praktijk deze norm aan. Hedenmiddag heeft de heer Neder- horst (PvdA) in de vergadering van de Tweede Kamer aan de minister van Economische Zaken, Landbouw en So ciale Zaken een aantal vragen gesteld met betrekking tot de loon- en prijs politiek. Mag, aldus luidt een der vra gen, pu na de laatste loonronde dc loon- en salaristrckkendcn een reële inkomensvermindering hebben onder gaan van 5 a 6 pet. worden aangenomen, dat de andere groepen der bevolking, met uitzondering van de groepen met kleine vaste Inkomens, die reeds een onevenredig grote achterstand, hebben, eveneens een reële inkomensvermin dering van 5 pet. zullen ondergaan. Be staat er geen aanleiding te bevorderen, dat het beter gesitueerde deel van de bevolking een groter offer brengt dan 5 pet. Een andere vraag luidt of de rege ring niet van oordeel is, dat in de laatste weken in een aantal gevallen ongemotiveerde prijsstijgingen hebben plaats gevonden en in de toekomst me de door een niet-gerechtvaardigde door berekening van de 5 pet, loonsverho ging, nog aullen plaats vinden, en dat dardoor, alsmede door de wisselwerking die is te constateren tussen de koop lust enerzijds en de prijsstijgingen an derzijds een gevaarlijke inflatoire ten- denz bezig is zich te ontwikkelen. Voorts wordt gevraagd of van de re gering verwacht kan worden, dat zij thans in de gevoelige sectoren de prijs controle krachtig ter hand neemt door een doeltreffend stelsel van prijsbe- heersing met de daaraan verbonden grondstoffenbeheersing. Is de regering bereid om behalve voor de levensmid delen ook voor het schoeisel, de textiel, Aanzienlijke troepenmachten van de Noordelijken hebben de nieuwe verdedi gingslinie ten Noorden van de 38ste breedtegraad betrokken, aldus meldt Reuter. Piloten van de verbonden troe pen, die het drukste verkeer in Noord- Korea sedert het begin van de oorlog melden, namen gisteren ongeveer 2.300 voertuigen waar op weg naar het front. Honderden voertuigen, benevens ka meelkaravanen, stromen van de Mand- sjoerijse grens naar het Zuiden. Amerikaanse tankpatrouilles hebben zich 'een weg gezocht door communis tische mijnenvelden en een uur lang moeten vechten in een hinderlaag, die de roden drie kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad hadden ge legd. In berichten van het front wordt gezegd, dat talloze Amerikaanse pa trouilles gisteren overdag over de oude politieke grens getrokken en zijn daar na weer naar Zuid-Korea zijn terugge keerd. Zij bleven in contact met een gevaarlijke grote Chinese troepenmacht en een enorme materiële concentratie. de huishoudelijke artikelen en de dien sten van het ambacht een prijsbeheer- sing in te voeren welke een prijsstelling zal inhouden voor de voor het levens onderhoud belangrijkste artikelen van deze branches? De laatste vraag luidt als volgt: Is de regering niet van mening, dat indien het haar niet zou lukken de prijs stijgingen in de band te houden cn integraal een doorberekening van de 5 pet. loonsverhoging te voorkomen, op korte termijn verdere looncorrec ties onvermijdelijk worden Mgr. Stefan Wyszinki, de primaat van Polen en aartsbisschop van Warschau, is vanmorgen vroeg naar Rome vertrok ken, waar hU door de Paus in audiëntie zal worden ontvangen. Dit zal het eerste bezoek van de Poolse primaat aan het Vaticaan zijn sinds zijn benoeming in 1949. De primaat wordt vergezeld door de bisschop van Lodz, mgr. Michel Klepoz, en Anton Baraniak, een voor aanstaande geestelijke. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, later vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zon: 6.11—19.17 Maan: 5.34—17.12 De werkgevers in het huurauto- en taxibedrijf, zomede de ambulante onder nemers, hebben gebruik gemaakt van de daartoe door de regering geboden gele genheid om dispensatie aan te vragen van de jongste algemene loonbeslag van 5 pet. Gistel-middag is te Krommenie tij dens werkzaamheden aan de kolen- opslagplaatsen van de Coöperatie aan de Julianastraat één der zware betonnen delen uit de takel geschoten, tenge volge waarvan het bijna drie-jarig doch tertje Marianne, van de fam. De Heer, wonende in de kosterswoning van de Geref. Kerk, dodelijk werd getroffen. Het vier-jarig broertje Albert liep hier bij lichte verwondingen op. De oud-gouverneur van de Nederlandse Antillen, ir. L. >A. H. Peters, is Maan dagmiddag per vliegtuig uit Curagao op Schiphol aangekomen om zijn functie van minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen in het nieuwe kabinet te aanvaarden. Tijdens de aankomst van het vliegtuig ontlastte zich juist een hevige regenbui boven het vliegveld, hetgeen de heer L. Götzen, staatssecretaris van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, die ter begroeting aanwezig was, noopte de heer Peters (links) to verzoeken zo spoedig mogelijk naar de ontvangsthal te gaan. De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond de plannen van President Truman, om nog vier Amerikaanse divisies naarEuropa te zenden, goedgekeurd maar bepaald, dat verdere troepenzendingien de goedkeuring van het Congress be hoeven. Deze bepaling vormt een ernstige tegenslag voor de regering van de V.S., die gekant was tegen het opleggen van iedere beperking aan de President, om troepen voor het buitenland te bestemmen. Er was weinig verzet in de Senaat tegen de uitzending van de voorgestelde vier divisies. De stryd ging voornamelijk om de mate van zeggenschap van het Congress in het zenden van troepen naar het buitenland. gen en van consumptie onmisbaar is, waarbij op beide gebieden een beperking van ongeveer gelijke omvang zal werden nagestreefd. In het complex van maat regelen. dat daarop is gericht, nemen de voorgestelde belastingvoorzieningen een belangrijke plaats in. Bij het treffen van die voorzieningen moet voor ogen wor den gehouden dat in dit verband niet alle investeringen van welke aard ook en alle vormen van consumptie cp één lijn ziin te stellen. Differentiatie is hier nood- zp-keiijk. Er is dan ook naar gestreefd in de onderhavige voorstellen. aldus de minister van Financiën, voor zover zulks bereikbaar is. de gedachte van de diffe rentiatie tot uitdrukking te brengen. De in het oog gevatte differentiatie in de belastingmaatregelen wordt voor een deel beheerst door overwegingen van economische aard, maar voor een belangrijk deel ook door overwegingen van sociale aard en zulks in het bij zonder voor zoveel betreft de op be perking van de consumptie gerichte maatregelen. Het verbruik van nood zakelijke levensbehoeften zal behoren te worden ontzien; een verbruiks- beperking door middel van fiscale maatregelen zal vooral moeten worden nagestreefd met betrekking tot goede ren, die als „weelde", of althans, ln de huidige omstandigheden, als niet strikt noodzakelijk kunnen worden be schouwd. Afgezien is van het doen van een voor stel tot een algemene verhoging van de inkomstenbelasting. Voorshands acht de minister het beter het onlangs vastge stelde tarief thans niet te verzwaren, mede in aanmerking nemende de tenge volge van de werking van de subsidie verminderingen en van andere factoren reeds opgetreden prijsstijging. De minis ter acht echter wel termen aanwezig om een voorziening te treffen voor die ge vallen, waar de inkomstenbelasting, bij gebreke van het in aanmerking nemen van de totale gezinsinkomsten, in een minder juiste verhouding staat tot de zware druk op anderen. Hiertoe is be paald de kinderaftrek te beperken tot aie gevallen, waaraan hij zijn bestaans grond ontleent, dat is tot kinderen van wie kan worden aangenomen, dat zij ten laste van de ouders komen. Voor kinderen van 16 jaar en ouder zal voor taan dan ook slechts kinderaftrek wor den verleend, indien zij dagonderwijs genieten of niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien. Daartegenover komt het bijzondere verhoogde tarief voor inwonenende minderjarige kinde ren te vervallen. Vorenstaande maatregelen op het gebied van de directe belastingen beogen e endeel van het benodigde bedrag te verschaffen; een ander deel zal worden gevonden door een verhoging van ver bruiksbelastingen. Het behoeft volgens de minister in verband met de daaraan verbonden be zwaren geen betoog, dat een algemene verhoging van de omzetbelasting thans niet in aanmerking komt. Wel worden hier enkele bijzondere voorzieningen voorgesteld, die een verhoogde bate zul len afwerpen. De voornaamste er van zjjn een verhoging van het tarief van de weeldebelasting voor een belangrijk aantal goederen van 15 pet. tot 30 pet., ■IIMIIIllllllllltllllllllllltlllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII Naar globale schatting bedraagt de te verwachten jaarlijkse opbrengst in mill, guldens van de in deze nota omschre ven voorzieningen: min. gld. 1. Verhoging, met ingang van 1951 van het tarief van de ven nootschapsbelasting van 40 pet. tot 45 pet. met een tot 50 pet. oplopend tarief voor hogere win sten 2. Verhoging, met ingang van 1951, van het tarief van de in komstenbelasting voor wat be treft de bedrijfswinst, uitgaande boven f 8000 met 5 pet. oplopen de tot 7pet. voor winst boven f IOC 000. 3. Beperking, voor wat betreft toekomstige investeringen van de vervroegde afschrijving, wel ke op een jaarwinst mag wor den toegepast, tot 10 pet. van de aanschaffingskosten van het be drijfsmiddel 4. Beperking van de kinderaf trek voor de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting, ge paard gaande met het vervallen van het bijzondere tarief voor inwonende kinderen, met ingang van 1952. 5. Verhoging, met ingang van 1951, van da vermogensbelasting tot 0,6 oplopende tot 0,7 fc, voor vermogens van meer dan f 1.100.000 6. Verhoging van het successie recht, ingaande onverwijld na de totstandkoming van de wijzi gingswet 7. Wijziging in de omzetbelas ting, ingaande onverwijld na de totstandkoming van de wijzi gingswet 8. Verhoging van de motorrij tuigenbelasting (vrachtauto's enz. 30 Gr, motorrijwielen 40 Ge, personenautomobielen 60120 G> van de bestaande belasting), in gaande onverwijld na de tot standkoming van de wijzigings wet 9. Verhoging van de gedistil leerd accijns, ingaande onver wijld na de totstandkoming van de wijzigingswet 60 20 10 15 15 12 75 18 20 totale meer opbrengst 254 het onderwerpen aan het weeldetarief van 15 pet. van goederqp, die op abnor maal dure wijze zijn verpakt, het ver hogen. in het algemeen, van het groot handelstarief van J2 tot 1 voor le veringen aan kleinhandelaren en het on derwerpen van meer goederen ook weeldegoederen aan een verhoogde heffing bij invoer ter voorkoming van een ongemotiveerd concurrentie voor deel voor ingevoerde goederen boven de binnenlandse productie. Bij voren bedoelde keuze van wijzigingen in de omzetbelasting worden de gevolgen voor het normale huishoudbudget tot een minimum beperkt. Voorts wordt voorgesteld een ver hoging van -de motorrijtuigenbelasting van welke belasting de tarieven tot dusver niet zijn aangepast aan het na oorlogse prijsniveau. Hierbij wordt on derscheid gemaakt tussen personenauto- mobielen enerzijds en vrachtauto's, au tobussen, taxi's en motorrijwielen an derzijds. Voor laatstbedoelde groep wordt een geringere verhoging toege past dan voor eerstbedoelde groep, voor welke laatste groep overigens de ver hoging meer zal bedragen al naar ge lang de automobiel zwaarder is. De ontwerpen van wet inzake de om zetbelasting en de motorrijtuigenbelas ting zullen eveneens zeer spoedig wor den ingediend. Tot het dekkingsplan re kent de minister van Financiën voorts ook de in de M. v. A. op het wetsont werp betreffende de unificatie van ac cijnzen reeds aangekondigde verhoging van de gedistilleerd-acciins van f 320 tot f 475. De hierboven uiteengezette belas tingvoorstellen zijn ingegeven door de bestaande buitengewone omstandighe den. In verband daarmede zal in de desbetreffende wetsontwerpen een be paling worden opgenomen ingevolge welke de werkingsduur ervan tot een periode van rond 5 jaar zal zijn be perkt. Die beperking zal nochtans niet gelden voor die voorzieningen voor een belangrijk deel van technische aard welke op zich zelve als verbeterin gen van de fiscale wetgeving kunnen worden aangemerkt. Vanochtend heeft een felle brand ge woed in het gebouw van de directie Bruggenbouw van de Waterstaat in Den Haag. Een der vleugels van dit gebouw is totaal uitgebrand. Typekamers, ar chieven, de lichtdrukinstallatie en foto installaties werden vernield. De Haagse brandweer heeft het vuur met groot materieel aangegrepen en slaagde er in een groot deel van het gebouw alsmede aangrenzende percelen in het dichtbe volkte deel achter de Prinsegracht KalvermarktLange Lombardstraat te behouden. Enige waterschade kon echter niet worden voorkomen. Tijdens de blus sing werd 12 tot 14.000 liter water per minuut met negen slangen van vier zware motorspuiten en twee ladderwa gens in de vuurpoel geslingerd. Omstreeks zes uur vanmorgen was alle gevaar voor uitbreiding geweken. De brand is vermoedelijk veroorzaakt doordat in een kamer op de begane grond een gasstel, waarop een ketel wa ter is drooggekookt, is blijven branden. De brand werd eerst tegen hedennacht kwart voor drie ontdekt. Toen stond de thans uitgebrande vleugel van het ge bouw reeds in lichterlaaie. Omwonenden werden gewekt door het neerstorten van plafonds en ruiten. Kort nadien werd vijfmaal achtereen brand gemeld. Vooral de steeds doorsmeulende ar chieven leverden bij de blussing in de ongeveer dertig meter lange vleugel moeilijkheden op. De ongeveer vier me ter hoge vertrekken stonden doorlopend vol zware rook, zodat men bezwaarlijk enig idee van de stand van zaken kon krijgen. Het vuur werd door de enorme hoeveelheden water tenslotte gesmoord. In het afgebrande gedeelte bevonden zich o.m. een belangrijk deel van de centrale administratie en een groot deel van het archief, omvattende het lopende archief en gegevens betreffende de laatste jaren. Het tekeningenarchief is gespaard gebleven. In de organisatori sche werkzaamheden ten behoeve van de bruggenbouw ontstaat door deze brand slechts een stagnatie van enkele dagen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1