60 JAAR OP DE BRES VOOR VERFRAAIING IN EN OM HAARLEMS VESTE Actie tegen melksanering in Haarlem Van krantenkiosk in 1904 tot modem oerkeerskuis in 1951 Welluidend feest Is de democratie een gevaar? Hoe spelen de R.K. clubs? Fietspad: 10 ct. per M2 Valt na Uw BABYUITZET bij!! AfiENDA 9 De R.K. Reclassering in 1950 Strijd om zelfstandigheid tegenover coöperatie Prof. dr. Jos Gielen voor de Jongeren-K. V.P. in Haarlem en Leiden Marshall-hulp na April 1952? uw matrassenreparatie DINSDAG 3 APRIL 1951 PAGINA 2 Vreemdelingenverkeer maakte Haarlem attractiever Haarlems primeur Telra luiers 1-28 Oogjes-luiers Baby-truitjes o.&8 Wagendekjes 5.95 Zomerdekentjes 5.85 in rose - bleu - zalm Burgerlijke Stand zonder geld 1 A. G. Boes overleden Kath. Metaalbewerkersbond Afdeling Haarlem VOOR BRILLEN 100-jarige bestaan van de parochie St. Agatha Aan de voorbereiding van eeuwfeest wordt druk gewerkt coupe Feest in de Kokstraat Serenade voor 100-jarige aardappelhandel Onder grote belangstelling werd een gedenksteen onthuld f 13.000 VOOR KANKER BESTRIJDING door bollenmensen bijeengebracht BOOTTOCHTEN VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGER Orgelconcerten in Grote Kerk Populair concert Anti vivi-sectie Sportprijsvraag gaat door! Scherven brengen niet altijd geluk HEEMSTEDE Demonstratie-avond voor de Kath. Vrouwenbeweging AGENT NA MISHANDELING OVERLEDEN PROF. MR. J. C. KIELSTRA OVERLEDEN Interpellatie lonen en prijzen via de radio h Stichting Radioprogramma gedagvaard Door onze grote voorraad zonder prijsverhoging HAARLEMS MATRASSENHÜIS H. DE GRAAFF Zestig jaar geleden bepepen de toen nog eng-Ievende Haarlemmers, dat zij bun stad met zoveel historisch bezit en omringend natuurschoon aantrekkelijk moesten maken voor gasten uit binnen- en buitenland. En zo kwamen in 1890 een aantal vooraanstaande mannen bijeen, die men met notabelen betitelde, om te komen tot een vereniging. Een jaar later werd zij zoals wij reeds in Januari konden melden opgericht onder de naam „Vereniging tot ver fraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten", waarbij later gevoegd werd „en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer". In het eerste bestuur hadden naast burgers van oude Haarlemse families ook zitting gegoeden uit Blocmendaal, Heemstede en Zandvoort, die een donatie gaven naar het hun goed dacht. zich tussen de notabelen en zo schrijft de chroniqeur tussen de hier ver toevende Amerikaanse schilders en schilderessen. Het jaar 1904 bracht Haarlem een landelijke primeur Nadat in Groningen de eerste V.V.V. was opgericht volgde Haarlem, maar in de Bloemenstad werd het eerste informatiekantoor met vaste dienst plechtig geopend. Dat kantoor staat nu nog op het Stationsplein zij het niet aan de Oostkant want er worden dagelijks kranten en tijdschrif ten in verkocht. De juffrouw, die er toen in zat, ver kocht wandelkaarten en gaf gidsen uit, de zgn. stuivergids. die in binnen- en buitenland verspreid werd en zelfs in Batavia verkrijgbaar was. Men trok daar toen f 150 voor uit voor tienduizend Nu op 10 April dit feit feestelijk en cultureel herdacht zal worden door de stichting „Haarlems Bloei", een voort zetting der aloude vereniging, is het in teressant eens in de oude jaarversla gen te bladeren. De actie begon met een handleiding om kale muren te la ten begroeien, waartoe een lijst werd beschikbaar gesteld met geschikte planten. Tegelijkertijd werd de roem ruchte balconversiering ter hand geno men. Het volgende programmapunt was het plaatsen van banken in de Haar lemmerhout, in het Bloemendaalse Bos en op verschillende buitens. Tevens werd een wegwijzer geplaatst op de hoek van de Herenweg en de Zand- voortselaan, omdat het moeilijk was zender hulp de weg te vinden. Verschil lende grootgrondbezitters stelden hun buiten open voor leden van de vereni ging, waartegenover stond dat zij als erelid werden ingeschreven. De balda digheid was in die dagen echter zo groot, dat menig eigenaar zich weer van de erelijst iiet royeren, zoals de wed. Van der Vliet, die talrijke vernie lingen op haar gronden had geconsta teerd. Men was dus in die jaren uit ideële overwegingen lid en degenen, die be lang hadden bij vreemdelingenverkeer, zagen die belangen niet in. Er is geijverd voor een wielerbaan, die er nooit is gekomen, 't Kopje (Ko ningin Wilhelminaduin) is ontstaan op initiatief der vereniging. Om de waarde van een gulden en de houding der gemeentebesturen duidelijk te belichten gaven wij hier enkele voorbeelden. Bij het bestuur kwam een klacht in, dat de weg naar Groot Zo- merzorg te Bloemendaal in zeer slechte staat verkeerde. De totale verbetering werd geraamd op ƒ680.en de mensen uit de omgeving stortten er 400. van. De raad besliste echter, dat de weg nog niet aan de beurt was en de Bloemendaalseweg bleef in zijn oude toestand. In 1901 poogde men een rij wielpad te verkrijgen aan beide kanten van de Zandvoortseweg. De kosten be droegen tien cent per vierkante meter en er was duizend meter nodig. De vereniging betaalde 400.maar kreeg het geld weer terug, omdat de Overheid de weg niet kon betalen. De verbinding WagenwegSpan jaardslaan werd in werkverschaffing verbeterd met hulp van Weldadigheid naar Vermogen. De rekening bedroeg enkele tientjes. De beelden, die voor het gebouw van de Provinciale Griffie staan, bood de vereniging in 1892 aan. Voor het standbeeld van Frans Hals spande zij zich zeer in. Maar uit de verslagen blijkt, dat het gemeente bestuur ook wel eens paste voor ge schenken. Zo wilde men vier monu mentale lantaarns op de Grote Hout- brug aanbrengen, maar de plaatsing bleek te kostbaar te zijn, zodat daar van werd afgezien. Als men indertijd had doorgezet zou nu aan de Wagen weg een planen- en dierentuin bestaan. En dat de opening van het Bron gebouw in 1895 een feit van inter nationale betekenis was, zullen, de jongeren misschien niet willen gelo ven. Het is dan ook weer afgebroken in 1930 om plaats te maken voor het Sportfondsenbad In en om dat Brongebouw heeft de vereniging echter heel wat congressen en feesten doen plaats hebben. Soirées met illuminatie in de tuinen waren geen zeldzaamheid. In 1902 hadden de be stuurders van die dagen een lumineus idee, dat jammer genoeg door de over heid niet begrepen werd. In een adres aan de raad vroegen zij het nieuwe station met de gevel naar het Noorden te plaatsen, omdat het Stationsplein anders zo"n pijpela-achtige indruk zou geven. Denkt u eens in, hoe gelukkig wij thans zouden zijn. als men naar de wijze woorden van V.V.V. geluisterd had. Het koperen feest in 1903 werd met veel luister gevierd. De officieren van het garnizoen in groot tenue mengden Advertentte zware kwaliteit 1.48 in bleu - crème - zalm - beige MAAUéM «Mgonq W fel. 2uij Gehuwd: R. F. Werkhoven en D. Ver hagen. Geboren: W. J. M. van Meurs-Captijn, z. E. A. van Eist-van den Akker, z. E. van Dijk-Niihof. z. H. van. der Zee- Boersma. z. M. H. Biivoets-Heerschop, z. B. Koel-Elzer, d G. Duitemeijer-Brou- wer, d. L. Verkooij-Mentic*. d. J. Plug- Hartjesveld. d. M. J. van Boekel-Bolle- bakker, d. E. Bouwens-Schoemaker, d. C. Denekamp-van Doorn. d. E. de Boer de Kroon. d. E. S. A. de Winter-Jonk- man. z. C. M. Schuit-Duin, d. A. M. A. Bakkervan Soest. d. Overleden: A. van Eijk-Kiekens, 71 j. Ged. Oude Gracht. G. Broers. 78 j. Aca ciastraat. P. Timmerman. 84 j. Kamper- ziistraat. G. Cordia-Visser. 83 j. Konin ginneweg. R. Bot-Sarnowska. 33 j. Kampervest, F. Berkemeijer. 64 j. Thrm- sonlaan. A. de Groot-Offenberg, 68 j. Oranjeboomstraat. A. C. Ie Roij, 35 j. Gaathuisvest. exemplaren. De kiosk was oorspronke lijk eigendom van de Volksbond tegen drankmisbruik. Bureau en bediening vroegen f 600 per jaar. Na het eerste jaar bleek reeds, dat aan 2400 buiten landers inlichtingen waren verschaft. Bladerende in de annalen, die nog veel meer stof tot overwegen zouden geven, vinden wij, dat reeds in 1910 de eerste poging voor een sportweek werd onder nomen; dat gepleit werd voor het asfal teren van straten; dat aan alle feesten van Bloembollencultuur werd deelge nomen en dat het toenmalige Haarlemse muziekkorps .met f 50 subsidie concer ten verzorgde. In 1912 telde de vereniging 641 leden, van wie 253 overal in het land verspreid. Het Hildebrand-monument komt ook in verschillende jaarversla gen voor, in 1915 met de verzuchting: Moge het momument nu spoedig een sieraad voor Haarlem zijn. Dat kan in het jaarverslag Over 1950 weer gezegd worden. In 1917 werd het inlichtingenbureau meer ruimte gegeven in de hal van het station en later in de winkel, waarin nu het inlichtingenbureau van de Neder landse Spoorwegen is gevestigd. Het huidige verkeershuis, dat belangrijk wordt uitgebreid en op de dag van het jubileum heropend zal worden, werd in 1930 gebouwd- Na 1915 werden de bandjes van de jaarverslagen mooier, maar het overzicht van de verrichtingen magerder. Men ging zelfs zover, dat men Haarlem de stad van de gemiste kansen noemde. Om deze uitspraak te ontzenuwen, zullen wij de volgende week een artikel plaatsen over de geschiedenis der laatste vijf en twintig jaar. Tijdens een persconferentie van de Stichting Haarlems Bloei zaten aan de ene kant van de groene tafel wet houder Geluk, directeur Van Gink en dr. Spoelder, voorzitter, en de heer Voet, secretaris-penningmeester van het jubileumcomité voor het zestig jarig bestaan van de Haarlemse V.V.V. Aan de andere kant zaten de verslaggevers, die glimlachten en gnuifden bij het horen van de ge schiedenis van langer dan een halve eeuw geleden en nog meer pleizier hadden, toen dr. Spoelder mededeel de de opdracht te hebben tot het or ganiseren van een feest zonder enig geld. Het voordeel daarvan is, zeide de doctor, dat het crediet dan nooit overschreden kan worden. De commissie heeft intussen ge daan of zij vbel geld had en een con cert met een uitgesproken Haarlems cachet voorbereid- Zo zullen op Vrijdag 13 April in het Concertgebouw een bij/ondere avond verzorgen de H.O.V., de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en de solisten Annie Woud, Jo Vin cent en Willem Andriessen, de gro ten onder de Haarlemse kunstenaars. Er zal een BrahmsSchubert-pro- gramma ten gehore worden gebracht, namelijk Altrhapsodie (soliste Annie Woud, dirigent Jack R. Loorij); Tweede pianoconcert van Brahms (solist Willem Andriessen); Der Hirt auf dem Felsen (soliste Jo Vincent); Onvoltooide Achtste symphonie van Schubert. De drie laatste werken worden uitgevoerd onder leiding van Toon Verhey. Het bestuur der Stichting Haar lems Bloei zal die Vrijdagmiddag van half vier tot half zes in de hal van het stadhuis recipiëren. BIOSCOPEN: Rembrandt: Annie get your gun (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Roseana McCoy (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mrs. Mi ke (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Berliner Ballade (18 j.) 2.30 u.; City: Moord te middernacht (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u Spaarne: Ontmaskerd (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 3 April Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey; solist Rudolf Tirkusny, piano, 8 _u. Frans Halstheater: Brief van een onbe kende vrouw (H.KG.) 8 "uur. Woensdag 4 April Schouwburg: De Haagse Comedie met „De ernst van Ernst", 8 uur. In de ouderdom van 87 jaar is in het St. Elisabeth-gasthuis overleden de heer A. G. Boes, oud-wethouder der gemeen te Haarlem. De heer Boes was lange tijd onderwijzer in Indonesië en werd in 1915 als inspecteur van het inlands onderwijs gepensionneerd. Toen begon echter zijn carrière in Nederland en van 1916 tot 1924 was hij schoolopziener te Haarlem. In 1934 werd hij wethouder van onderwijs, dus op 70-jarige leeftijd. Hij was toen afgevaardigde van de Vrijz. Dem. Bond. Vijf jaar lang nam hij deze functie waar. De heer Boes was vele jaren regent van het St. Elisabeth- gasthuis en werd indertijd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Voor de leden van de Kath. Metaalbew.- bond zal op Woensdag 4 April in de grote zaal van gebouw St. Bavo de film „De Hemelse Magiër" vertoond worden. Deze film, die een zeer goede critiek kreeg, is toegankelijk voor de leden en hun da mes. Dit laatste om misverstand te voor komen, daar het. abusievelijk niet op de convocatie vermeld staat. vfcx De 60-jarige V. V. V. te Haarlem heeft zich vroeger sterkgeïnteresseerd voor het De kiosk, waarin'iey V OoSe^an^StatZV- Brongebouw, waardoor Haarlem een kuuroord moest worden. Deze unieke histo rische foto laat zien, hoe men vroeger op het terrein, waar nu het Sportfondsen bad staat, het tuinfeest vierde. vreemdelingen gaf. Zij was vroeger geplaatst aan de Oostzijde van het Stations plein bij het oude station en staat nu nog bij de uitgang om het lezend publiek te gerieven. Advertentie i nu (Sr. 'Hduhtraèt 37 In het jaarverslag van de R.K. Reclas- seringsvereniging, afd. Haarlem, wordt opgemerkt, dat het werk steeds uitge breider wordt en de volle energie van bestuur, toezichthouders en ambtenaar vraagt. Dat geldt niet in het minst voor de nazorg voor de ontslagenen en de onder toezicht gestelden. Werk vinden voor wie het nodig heeft, begint een puzzle te worden, hoewel gunstige resultaten te boeken zijn. Het bestuur verheugt zich ook in een blij vend contact met velen, die eens op het verkeerde pad waren. De samenwerking tussen de reclasseringsverenieingen te Haarlem wordt steeds beter. In het af gelopen jaar werd buiten het celbezoek veel gedaan, door lezingen, uitvoeringen cp de grote feestdagen,- lectuur. Finan ciële hulp van buitenaf is echter drin gend nodig. Er werden totaal 210 rapporten uitge bracht. waarvan 181 op verzoek van de rechterlijke macht. De gepleegde feiten bedroegen in 76 gevallen eenvoudige diefstal. 42 maal grotere diefstallen; 13 maal verduistering, 18 maal ontucht, waarvan 13 met minderjarige meisjes. 18 maal heling en 9 maal oplichting. De rest verdeeld. In 63 gevallen werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf verkregen. Wegens voorwaardelijke gratie stonden 198 per sonen onder tcezicht, wegens voorwaar delijke veroordeling 126. Van de voor waardelijk in vrijheid gestelden slaagden van de 105 personen 78. Er mislukten er 17 en er slaagden gedeeltelijk 10. Het honderdjarig bestaan van de pa rochie van S. Agatha te Zandvooit zal op waardige wijze worden gevierd op Zondag 9 September. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dan een pon tificale H. Mis in de parochiekerk op dragen. Aan de voorbereiding van het eeuwfeest wordt al druk gewerkt. Van de hand van de heer Joh. G. Crabben- dam zal een boekwerkje verschijnen, waarin de geschiedenis van deze pa rochie zal zijn vervat. Ongetwijfeld zul len daarbij vele belangwekkende histo rische gebeurtenissen aan de vergetel heid worden onttrokken. Voor de thans levende generatie van parochianen (en badgasten) ziin drie namen ten nauw ste aan de parochie van Sint Agatha ver. bonden. Het is die van pastoor C. Wijn- ker, thans rustend te Heerhtrgowaard, die met grote moed en vooruitziende blik de fraaie parochiekerk zó ruim heeft gebouwd, dat deze ook thans nog nu het aantal parochianen zo is toe genomen ook aan de talrijke bad gasten des zomers voldoende plaats biedt. Vervolgens de huidige pastoor P. van Diepen, die een kundig financier is eri het bouwwerk inwendig verder heeft verfraaid. En tenslotte wijlen de heer L. Th. C. Lourijsen, die als kunstschil- der de prachtige mozaïeken achter de altaren en de gebrandschilderde ramen heeft ontworpen, doch helaas niet heeft mogen beleven dat zijn laatste werk een veertiental kruiswegstaties, ge schenk van de parochianen ter gelegen heid van het eeuwfeest in de kerk werd aangebracht. Met dit werk is reeds een begin gemaakt. Men verzoekt ons opname van het vol gende. Mien zal zich herinneren, dat in De cember van het vorig jaar strijd is ont staan over de wenselijkheid en de nood zakelijkheid om ook in Haarlem, niette genstaande de minder gunstige resulta ten in een naburige gemeente, de huis vrouwen de lasten en onaangenaamhe den van een gedwongen melksanering op te leggen. Het betrof hier een scherpe aanval van een niet-geïnteresseerde in de melkhandel op bepaalde praktijken van de voorstanders ener gedwongen sanering en daarbij had het de schijn, alsof vrijwel alle melkhandelaren zich hadden neergelegd bij de plannen om op korte termijn genoegen te nemen met deze gedwongen sanering, die een einde zou maken aan hun zelfstandigheid. Niets minder waar. Twintig melkhan delaren hebben besloten ten koste van alles hun vrijheid en de zelfstandigheid van hun bedrijf te verdedigen en niet in te stemmen met deze dwang. Zij zul len onder geen beding medewerken, de huisvrouwen geheel onnodige moeilijk heden te bezorgen en de normale gang van zaken in de Haarlemse gezinnen te verstoren. Zij staan op het standpunt, dat iedere Haarlemse huisvrouw thans bediend wordt door de melkhandelaar. die zij zelf wenst en die op het uur komt zoals verlangd wordt. Zij achten zich niet verantwoord, mede te werken aan de doorvoering van een rationalisatie, die niet slechts hun persoonlijk welzijn op losse schroeven zet, maar die boven dien een bedreiging vormt voor het personeel, dat vaak vele jaren op lof waardige wijze medewerkt om de melk- voorziening in zo goed mogelijke banen te leiden. Het voornaamste argument van de voorstanders van deze gedwongen sa nering is, dat de bezorging gerationali seerd moet worden in verband met de lage winstmarge, die nog steeds onge wijzigd is gebleven, terwijl deze in tal van andere bedrijven omhoog is gegaan. Daartegenover stellen de tegenstanders, dat de omzet door de uitbreiding van de bevolking in beduidende mate is toege nomen eA dat men, wanneer de bedrijfs- uitkomsten onvoldoende' zijn, allereerst moet beginnen met het eigen bedrijf zo efficiënt mogelijk te maken. Wanneer men daartoe niet in staat is, dient men zich te wenden tot raad gevende bureaux op het gebied van economische bedrijfsvoering en de ad. viezen op te volgen, die door deskun digen worden gegeven. Het gaat ech ter niet aan, als gevolg van een tekort aan zakelijk inzicht de klanten te dwingen tot een gedwongen sanering en de twintig tegenstanders, waaron der zowel grote als kleine bedrijven zijn, wensen aan een dergelijke opvat ting geen steun te verlenen. De voorstanders van de gedwongen melksanering hebben zich verenigd in een coöperatie en daarmede blijk gege ven. weinig of geen waarde te hechten aan het middenstander-zijn en het be houd van het zelfstandige bedrijf. De twintig tegenstanders hebben zich aan gesloten bij het Comité van Actie, dat door ondergetekenden wordt gevormd en dat met deze beschouwing de strijd aanbindt tegen de ongetwijfeld in aantal sterkere coöperatie, maar ondanks dat toch zeker is van de overwinning. In de jaren 19401945 is een strijd op leven en dood gestreden voor het be houd van de menselijke vrijheid. Ons land gaat nog zwaar gebukt onder de gevolgen van deze strijd en duizenden dragen nog de sporen van de offers, die men toen gebracht heeft. De eenvoudig ste uiting van deze vrijheid is. dat men zijn levensbehoeften betrekt van de le verancier waarvoor men een voorkeur heeft en nu zou men deze vrijheid ten koste van enig denkbeeldig gewin wen sen te beknotten? Met opzet wordt hier gesproken van denkbeeldig gewin, want de coöperatie belooft wel veel, maar zij Is niet in staat, ook maar één- belofte waar te maken. Zij heeft tot dusver met haar optreden alleen bereikt, dat er reeds nu een groot bedrag aan geld is uitge geven en dat personen, die geheel buiten de melkhandel staan, er het meest van profiteren. Want, en dit is van het gróót ste belang, de zucht naar saneren komt niet direct uit de kring van melkhande- laren voort, maar is van begin af ge ïnspireerd door personen, die daarbui ten staan en die kans hebben gezien, vele melkhandelaren voor hun wagentje te spannen. Het staat vast. dat bij het doorvoeren van deze sanering ook de andere bedrij ven aan de beurt komen.^ Naast de ge saneerde melkhandelaar komt dan de bakker, de kruidenier, de slager, de schoenmaker, de wasserij, de brandstof- fenhandelaar aan de beurt. De gevolgen daarvan zijn zowel voor de middenstan der als voor de werknemer en tenslotte voor het publiek niet te overzien. Wil men een rationalisatie in de diverse be drijven, dan dient dit allereerst te ge schieden op basis van vrijwilligheid en met behoud van de vrije keuze door de klant. Het gedwongen karakter van de voorgestelde sanering moet echter op de duur uitlopen op een totale mislukking, Advertentie Wagenweg 29 Tel. 20518 L'essentiel pour la Coiffure 1951 est une que nous executons selon les indications du Syndicat Haute Coiffure francaise omdat de voornaamste prikkel tot het tonen van activiteit, de concurrentie, is weggenomen. Het Comité van Actie opent hiermede de strijd tegen de coöperatie en dus te gen de gedwongen melksanering. Het doet dit met open vizier; het gaat om een volstrekte eerlijke zaak, om de vrijheid van leverancier en consument en daar mede om het behoud van ieders zelfstan digheid. Juist in deze tjjd van toenemen de staatsdwang willen de twintig tegen standers pal staan voor het behoud van de vrijheid en voor de zelfstandigheid van hunne bedrijven. Zjj hebben die vaak onder moeilijke omstandigheden en veel zorgen opgericht en tot heden in stand gehouden en zjj zullen die onder geen enkele voorwaarde aan de co- operatie uitleveren! Het Comité van Actie, J. de Mol. P. de Wilde F. Wallekers. Bij gelegenheid van het 100-jarig be staan van de aardappelhandel G. V. Verbeek bracht de harmonie „Crescen do" gisteravond onder grote belangstel ling een serenade in de Kokstraat. Nadat enige nummers ten gehore waren ge bracht, onthulde een der leden van het buurtcomité met enige toepasselijke woorden een gedenksteen, die, aangebo den door de buurtbewoners, is aange bracht in de gevel van de woning. De heer G. v. Beek sprak zijn dank uit voor de hem betoonde hulde. Daarna trok men, voorafgegaan door de har monie, door de versierde Kokstraat. Morgen is er om tien uur een plech tige H. Mis in de parochiekerk van de H. Jozef en 's middags een receptie van 3 tot 5 uur in de Kroonzaal van restau rant Brinkmann. Tot nu toe is er bij het Comité uit het Bloembollenvak voor de kankerbestrij ding f 13.000 binnengekomen. Vele klei nere en grotere bedragen kwamen er binnen; bij een bedrijf offerde zowel de directie als het personeel en de zaak. waardoor f 1100 bijeengebracht werd. Het Comité is echter nog niet tevreden. Tot 5 April kan men nog storten op giro nummer 1638, ten name van de penning meester van het Comité Actie Bloem bollenvak voor de kankerbestrijding te Lisse. Ook dit jaar organiseert de E.H.V. „Snelverband" boottochten voor licha melijk gebrekkigen. Om deze tochten te doen slagen, trachten leden van boven genoemde vereniging op intekenlijsten gelden te verzamelen. De commissie doet een dringend beroep op allen, die iets voor dit doel willen offeren om te teke nen op deze lijsten of een bijdrage te storten op gironummer 233733 ten name van de penningmeesteresse der bootcom missie. Deze tochten worden uitsluitend ge houden voor lichamelijk gebrekkigen, dus niet voor ouden van dagen. Zij, die dus voor een der tochten in aanmerking wensen te komen, kunnen zich melden bij de volgende adressen, waar u ook gaarne de nodige inlichtin gen worden verstrekt: P. Oostwouder. Zocherstraat 72; Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5; H. Luiken, Eer.drachtstraat 13; mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan 2a; en aan het secreta riaat mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50. Voor dit jaar hebben B. en W. van Haarlem de uren, waarop van gemeen tewege de kosteloos toegankelijke orgel concerten in de Grote of St. Bavokerk worden gegeven, als volgt vastgesteld: Gedurende de maanden April tot en met October op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur; gedurende de maanden Mei tot en met September bovendien op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur. Met het oog op de lage temperatuur in de kerk zal het eerste orgelconcert plaats hebben op Donderdagmiddag 19 April. Het laatste concert van dit wintersei zoen dat door de H.O.V. gegeven zal worden voor de drie grote vakcentralen zal plaats vinden op Donderdag 19 April, in het Gemeentelijk Concertgebouw. Het wordt deze keer een Russische avond. Di rigent zal zijn Toon Verhey. Inleider, zo als gewoonlijk, Wouter Paap. Soliste Ans Bouter. Voor dit buitengewone concert bestaat grote belangstelling. Wie nog geen plaats bewijzen heeft, kan deze verkrijgen bij de kringbesturen, secretariaten van de vakorganisaties en aan het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Gedurende veertien dagen zal men op óe Grote Markt de propagar.dawagen van de anti-vivisectiestichting zien staan. Het is wel haast zeker, dat nie mand deze auto zonder meer voorbij zal lopen, want een koppel Sint Bern- hardhonden trekt aller aandacht. Het zijn Astor, Beertje, Alma en Breston, alle vier en een half jaar oud en uit het zelfde nest, die u met hun grote trouwe ogen aankijken. Sinds geruime tijd voert de stichting diverse onderhandelingen met de re gering teneinde een bijzondere leerstoel te verkrijgen en zij vertrouwt dat deze onderhandelingen in haar voordeel zul len verlopen. De leden van de Jongeren-K.V.P. uit de kringen Haarlem en Leiden kwamen in de Sleutelstad bijeen, waar oud-mi nister prof. dr. Jos. Gielen het onder werp behandelde: „Is de democratie een gevaar?" Het vertrouwen, dat de overwinning na de oorlog vanzelf de democratie zou waarborgen, heeft langzamerhand plaats gemaakt voor een vrees, dat krahten de democratie gaan bedreigen, welke ze niet zal kunnen opvangen. Van bui ten af dreigt dit gevaar zeer duidelijk in het communisme. Van binnen uit echter dreigen gevaren, die evenzeer de democratie ondermijnen.. Er is een welhaast Babylonische spraakverwar ring ontstaan over democratische be grippen. De „vrijheid" bijvoorbeeld, die Nehru zo fel propageerde voor Indone sië en Birma, wenst hij niet te geven aan Kashmir. Bovendien voert Nehru in Kashmir een politionele actie uit die vele malen heviger is dan de door hem zo verafschuwde politionele actie van Nederland in Indonesië. Het gevaar van de „leuze" dreigt de democratie te ondermijnen. De inhoud hiervan is meestal zo hol, dat het de dichter Van Hattum deed verlangen te leven in leuzenloze tijden. Met Maritain is prof. Gielen van me- ning, dat de oorzaak van de crisis der democratie van morele orde is. Drie factoren zijn essentieel voor de democratie: Zijn de democraten werkelijk vrij? Zijn ze bereid die vrijheid te gebrui ken? Zijn ze bereid die democratische vrij heden te gebruiken; d.w.z. hun streven te richten op het welzijn der gemeen schap? Nu is de tragiek der democratie, dat men democratisch wil zijn in een maatschappij, die nog niet volledig democratisch is. Dit brengt vanzelf sprekend bezwaren met zich mee. Uit haar aard wil de democratie dikwijls haar formele vorm opdrin gen aan andere volkeren, in de me ning ze daarmee een dienst te bewij zen. Heel vaak zal dat volk echter nog niet rijp zijn voor de democratie, zo dat er in feite een grote verwarring zal ontstaan. Het communisme ligt op de loer om uit deze fouten munt te slaan. Voor het welslagen der democratie is de bereidheid zich aan de democrati sche spelregels te onderwerpen abso luut noodzakelijk. We zien dan ook dat in een land, waar de democratie zich langzaam heeft ontwikkeld, zoals in Engeland, men kan spreken van een redelijk geslaagde democratie. In Frankrijk, waar de overgang zich in zeer korte tijd ontwikkelde, is een veel minder geslaagde democratie gekomen. Goede democraten moeten respect hebben voor het gezag, ondanks de fouten, die het gezag mogelijk maakt. Men moet het algemeen belang kunnen zien boven het eigenbelang. Als gevaar voor de democratie noem de prof. Gielen voorts de anti-democra tische propaganda, die toegelaten wordt. Als oorzaak van dit verschijnsel noem de hij de verkeerde toepassing van de holle fraze der vrijheid. Het is de dwaasheid der democratie dat ze dit gevaar laat doorwoekeren. Wie zichzelf buiten de democratie stelt, dient de consequenties daarvan te aanvaarden. Boven de democratische vrijheid staan in de hiërarchie der waarden belang rijker dingen. Als verdere gevaren dienen genoemd te worden: bureaucratie; overdreven ambtenarij; demagogie; het feit dat volksvertegenwoordigers vaak groeps- vertegenwoordigers zijn; het bederven van de functie der taal, welke niet meer gebruikt wordt om de waarheid te spre ken, maar als middel om een of ander doel te bereiken. Dé staat dreigt te veel „vadertje staat" te worden. De staat is daar niet geschikt voor, omdat ze in geestelijke en culturele zaken te kort schiet. Bij de sociale wetgeving zien we dat de be trokkenen geen belangstelling meer hebben voor hun eigen zaak. Op deze manier wordt de veronpersoonlijking in de hand gewerkt, terwijl juist de de mocratie de mogelijkheid in zich bergt tot een persoonlijke ontwikkeling. Prof. Gielen wees verder op het feit, dat de regeringen, die de demo cratie hebben bevorderd, tegelijkertijd de geestelijke basis, het Christendom, ondermijnden. Daarbij komt nog dat de Christenen in hun taak zijn te kort ge schoten. Tot besluit kwam prof. Gielen tot de conclusie dat we niet een misplaatst pessimisme aan de dag hoefde te leg. gen. Als voorwaarde voor een gezonde ontwikkeling noemde hij: leven als goede Christenen en daarnaast een goe de opvoeding tot de democratie. Aan dit laatste is tot nu toe veel te weinig aandacht besteed. Na de pauze volgde nog een levendige gedachtenwisseling, waarna Frans Bur- manje de jongeren wees op de noodza kelijkheid, van hun activiteit. De middag had nog een cultureel trekje door muzikale omlijsting en enige voordrachten. Toen voorzitter Van der Horst de vergadering sloot, kon hij dan ook terugzien op een zeer geslaagde middag, die er mogelijk toe bij zal dragen de belangstelling voor politiek onder de jongeren te vergro ten. De jongeren-K. V.P., afd. Haarlem, wijst er verde op dat alle jongeren vanaf 18 jaar die belangstelling hebben voor politiek, van harte welkom zijn op de vergadering, welke Woensdag avond 4 April, 8 uur, in Hotel de Lecu. werik, Kruisstraat, zal worden gehou den. Door een misverstand hebben wij gisteren bericht, dat de sportprijsvraag ook deze week niet is doorgegaan. Aan gezien de helft van de wedstrijden is gespeeld, kunnen de goede oplossers echter toch nog een paar dagen in spanning zitten. Er wordt aan gewerkt! De uitslag is: DTS—DEM 1 ZVV—Velsen 1 HBC—VVP 1 ADOMonnikendam 2 Lisse&JC 3 OP ZONDAG 8 APRIL GVOWijk aan Zee VelsenAlkmaarse Boys Vitesse—ZSGO ZVV—DEM De PostduivenTYBB HBC—DIO PurmersteijnADO DSSOnze Gezellen TonegidoSCJ TeijlingenDOCOS Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Gisteravond om half zes werd door een tweetal agenten een dronken man aangetroffen op de Overtonweg. Zijn vrouw liep ook in de buurt rond en bleek eveneens niet geheel nuchter te zijn. De politie nam beiden mee naar het bureau aan de Rijksstraatweg. Zij vond geen termen aanwezig om de vrouw in te sluiten, maar de man werd voorlopig ondergebracht in een cel. Hiermee nam de vrouw geen genoegen en eiste ingesloten té worden bij haar man. Haar eis werd afgewezen en zij verliet onder het uitspreken van hartige woorden het politiebureau. Kort daar op hoorden de agenten een gerinkel van glas en zij constateerden, dat een grote ruit van het bureau was vernield. Snij- wonden aan hand en duim deed bij de politie het vermoeden rijzen, dat de lichtelijk aangeschoten vrouw de ver nieling veroorzaakt had. Er volgde ook nu geen insluiting. Met een proces-ver baal werd zij het politiebureau uitge stuurd. Woensdagavond a.s. zal in het R. K. Verenigingsgebouw de firma Duyvis voor de leden van de Kath. Vrouwenbe weging een grote demonstratie-avond geven, die natuurlijk geheel in het teken staat van de bereiding van maaltijden en lekkere hapjes. Het zal voor de dames niet bij kijken en luisteren blijven, maar zij zullen nok in de gelegenheid worden gesteld, te proeven. Het zal dan ook ze ker niet aan belangstelling ontbreken. President Truman heeft bekend ge maakt, dat hij het Congress zal verzoe ken, de Marshall-hulp niet in April 1952 te laten eindigen, doch deze in stand te houden. In een winkel aan het Stieltjesplein te Rotterdam werden winkelmeisjes en klanten lastig gevallen door de 23-jarige machinist -E. M. F., die onder invloed van sterke drank verkeerde. De hulp van een agent werd toen ingeroepen en weldra kreeg deze assistentie van twee collega's, onder wie de 51-jarige hoofd agent K. van der S. Men moest geweld gebruiken om de machinist uit de win kel te krijgen en ook op weg naar net politiebureau moesten de agenten al hun krachten inspannen om de dronkeman, die een dreigende houding aannam, over te brengen. Een agent trapte hij in het gezicht en hoofdagent Van der S. kreeg enkele trappen in de maagstreek. Op het politiebureau gekomen voelde Van der S. zich niet goed. Even later zakte hij in elkaar en overleed direct daarop. De machinist is opgesloten. Volgens een te Amsterdam ontvangen bericht is prof. mr. J. C. Kielstra, oud gouverneur van Suriname en oud-gezant van Nederland in Mexico, na een korte ongesteldheid op 73-jarige leeftijd in Mo naco overleden. Hedenavond om half tien zal via zender Hilversum I een reportage wor den gegeven van de interpellatie in de Tweede Kamer over lonen en prijzen. De Nederlandse radio-omroepvereni gingen hebben nu de Stichting „Het Ra dioprogramma" doen dagvaarden voor een kort geding, dat zal dienen voor de president van de Amsterdamse recht bank op Woensdag a.s. om drie uur. Mr. dr. P. J. Witteman zal als procureur van de omroepverenigingen eisen, dat het de Stichting op straffe van betaling ener dwangsom, groot 10.000, verboden wordt de Nederlandse radioprogramma's te publiceren in haar blad, waarvan j.l. Zate/dag het derde nummer is versche nen. Advertentie 's morgens 's avonds gehaald gebracht Grote Houtstraat 103 - Haarlem Telefoon 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2