KABINETSKWESTIE HOOGST ZELDEN GESTELD OP FINANCIËLE GRONDEN wm DSGMIT 8 Zwitsaletten Jussen neus en. dippen Laat heb ik IJ bemind Alle inspanningen gericht op Noord-Atlantische plannen EEIC DE NOORMAN: DE TW/NTiG LAATSTEN STICHTING 1940-1946 ANTWOORDT1 d,r HET „VERENIGD VERZET" Brits—Nederl. verlengd ALLEEN HET STRIKT NODIGE KAN THANS GEBOUWD WORDEN handelsverdrag tot 1 Juli Regering antwoordt Eerste Kamer INSTELLING VAN EEN GEZINSRAAD? Wilhelmus klonk in Uruguese school Uit eigen middelen in 1950 twee en een half millioen gulden uitgekeerd De bouw van kerken zal binnen het daarvoor beschikbare bouwvolume mogelijk blijven door ETHEL MANNIN DINSDAG 3 APRIL 1951 PAGINA 3 Korea STAATSLENING f 200 millioen voor militaire uitgaven CONFLICT BIJ ALBERT HEIJN TE ZAANDAM Melodie der Tropen Vooral nii ^u*iA ^^oorlaaramoehei^ Contactcommissie zou in reële behoefte voorzien KONINGIN EN PRINSESSEN WEER THUIS Marinier krijgt de Militaire Willemsorde f 767.635 brandschade in Februari Weer Spaanse wijnen HOOFDPIJN? POLITIEKE DELINQUENTEN Verlichting van straffen vindt voortgang C. J. KUIPER t „Nieuw-Amsterdam" na vier maanden in ons land Hoorspelprijsvraag 1951 Verdwenen vredesklok Kinderen, die niet willen eten Neen, neen en nog eens neen Fiscale puzzle Weg met de huisdieren! Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer omtrent de algemene politieke be schouwingen over de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1951. Hieruit bljjkt o.m., dat de minister-president en de minister van Financiën met verwondering hebben kennis genomen van de klacht, dat de invloed van de minister van Financiën zó overheersend is, dat de overige bewindslieden meer dan eens slechts volgzame medewerkers schijnen. De hier aan het woord zijnde leden maken er een grief van, dat meermalen op financiële gronden de kabinetskwestie zou worden ge steld. In werkelijkheid is dit slechts hoogst zelden geschied. Wèl zijn herhaalde lijk amendementen onaanvaardbaar verklaard, wat in de regel betekent, dat bij aanneming van een amendement het wetsontwerp niet zou kunnen worden ge handhaafd. De regering kan vaak niet anders handelen, omdat zij staat voor de verantwoor delijkheid het totaal van de uitgaven te dekken. Haar houding komt hierop neer, dat zij ook van de Staten-Generaal de zelfbeheersing vraagt, waarop door deze leden bij de regering en de organen van staat, provincie en gemeente wordt aangedrongen. Ten aanzien van de vraag of de rege ring op het ogenblik haar taak ten op zichte van Ambon c.a. als geëindigd be schouwt wijst de regering er op dat zij, mede op grondslag van de motie-Romme nopens het zelfbeschikkingsrecht, te ge- 'eigender plaats en bij herhaling getracht heeft een oplossing van het in Indonesië ten aanzien van Ambon gerezen conflict in het kader van een richtige toepassing van het materiële zelfbeschikkingsrecht te bevorderen. Daarbij heeft de regering zich steeds laten" leiden door de gedach te, dat getracht moest worden een nuttig resultaat te bereiken en dat slechts gro ter nadeel zou kunnen ontstaan door te pogen het onbereikbare te verwezenlij ken. Dat zodanig resultaat, tot haar leedwezen niet kon worden behaald, kan naar de regering meent niet aan haar worden geweten. Het is de regering om redenen welke de Kamer zal vermogen te billijken niet moge lijk te dezer plaatse nader op de gedane stappen in te gaan. De regering staat ook na de verklaring van Indonesische zijde ten aanzien van de status quo met betrekking tot het gezag over Nieuw-Guinea na 27 Decem ber 1950 onverkort op het standpunt, dat overdracht van wapenmateriaal voort gang zal behoren te vinden als gevolg van hetgeen bij de R.T.C. terzake werd overeengekomen. Zulks gold eveneens voor wat betreft Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", waarvan de overdracht op zakelijke grondslag en zonder voorbehoud van politiek karakter, werd gecontracteerd. De nieuwe staatkundige verhou dingen tussen Nederland en Indone sië en de veranderingen in de we- reldconstellatie hebben Nederland er toe gebracht op het terrein van het buitenlands beleid nieuwe wegen in te slaan. Het is onmisken baar, dat daartoe een veel grotere inspanning moet worden geleverd dan in de jaren voor de laatste oor log, toen gedurende een zeker tijds bestek de positie van Nederland als het ware vanzelf een zeker gewicht in de schaal der tegenstrijdige be langen legde. De Nederlandse activiteit Inzake het Rorea-conflict dient mede bezien te worden in het licht van de beperkte Blijkens het thans gepubliceerde prospectus heeft de minister van Finan ciën besloten tot de uitgifte a pari van een 3V, pet. Nederlandse staatslening, groot f200 millioen, zulks ter consoli datie van vlottende schuld in het kader van de financiering van de buitenge wone militaire uitgaven. De deelne ming in de lening is tot een bedrag van f 92 millioen reeds verzekerd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaren, gerekend van 1 April 1951. Behoudens de bevoegdheid tot versterkte of algehele delging zal, te be ginnen in 1952, aflossing jaarlijks per 1 April plaats hebben als volgt: 1952 t/m 1956 2% per jaar, 1957 t/m 1961 3% p. j„ 1962 t/m 1966 4% p. j„ 1967 t/m 1971 5% P- j„ 1972 t/m 1976 6% per jaar. De rente gaat in op 1 Mei 1951, de dag waarop de storting dient plaats te vinden. De eerste coupon (voor vijf maanden rente) verschijnt op 1 Octo ber 1951. De overige coupons verschij nen achtereenvolgens halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van flOOO—f500.— en f 100.—terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen kan ge schieden tot bedragen van tenminste f 100.000. De inschrijving staat open op Don derdag 12 April 1951 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam, Inschrij vingen kunnen echter uitsluitend wor den ingediend door bemiddeling van banken of commissionnairs in effecten. De directie van Albert Heijn heeft zich genoodzaakt gezien de personeelskern te ontbinden naar aanleiding van art. 2 van het Kernregiement, dat voorschrijft dat de Kern zal samenwerken met de directie in een overleg, dat gebaseerd is op wederzijds vertrouwen. Aan dit vertrouwen schijnt het ontbro ken te hebben. Woensdag 21 Maart kwam de kern, na ruggespraak met het perso neel, bij de directie met de eis: onmid dellijke loonsverhoging van 5 pCt. De directie deelde hierop mede, dat deze loonsverhoging in de lucht hing en dat tot uitbetaling zou worden overgegaan zodra de overheid hiertegen geen be zwaar maakte. Toen Donderdag de goed keuring afkwam, betaalde A. H. nog vóór Pasen een voorschot uit. De Kérn wei gerde echter hej antwoord van de di rectie aan de arbeiders over te brengen, waaruit de directie concludeerde dat het vertrouwen niet meer aanwezig was. Het Kernfonds werd ontbonden en de gelden teiuggestort aan de arbeiders. Inmiddels heeft de EVC, die een zeer sterke positie in dit bedrijf inneemt, de agitatie op gevoerd. De tentoonstelling „Melodie der Tro- pén" in het Instituut der Tropen (In disch Instituut) te Amsterdam blijft open tot 30 April. Morgenmiddag om half een is er een lunch voor genodig den, mede ter opening van het nieuwe restaurant. Om half twee voert Raden Mas PaKun Javaanse dansen uit, afge wisseld door muziek van het gamelan orkest Babar Lajar. Zaterdag om 3 uur voert Laloe Oesman Balische dansen uit, Zondag om 3 uur Indra Kamodjojo Indonésische dansen. J mogelijkheden van ons land. Weliswaar heeft de regering gemeend niet te mo- ger. weigeren zitting te nemen in de nieuwe commissie van de Verenigde Na ties voor Korea, omdat daarin ook een West-Europees Jand diende te worden opgenomen, doch zij is niet voornemens haar bemoeienissen met Korea verder uit te breiden dan de Nederlandse be langen verantwoord doen zijn. Indien echter door de omstandigheden en de positie van Nederland in de wereld be paalde grenzen aan onze bemoeienissen in Korea gesteld zijn, dan betekent zulks in genen dele, dat de regering ook maar enigermate kan instemmen met de en kele leden, die een uitvoerig betoog heb ben geleverd om te trachten aan te to nen, dat Korea het slachtoffer is gewor den van een fascistische agressie. Van terugtrekking van het gezonden deta chement of van de torpedobootjager uit het internationale verband, waarin zij thans samenwerken, kan geen sprake zijn. Het verloop van de tot dusver te Parijs gehouden besprekingen ter be studering van de mogelijkheden voor Advertentie Houdt Uw lichaam en geest kern gezond door dagelijks Dagravit 8 te nemen. Alle 8 belangrijke vita minen... in één dragée, zowel voor volwassenen als voor kindéren. Elke dragée beval: A.B|-B,-P.P..Ca Pant-B6.c-D. 100 drag4«a I 3.25 -50 ér.gè.t I 1.80 de eventuele vorming van een Euro pees legier welke besprekingen met belangstelling worden gevolgjd, stelt de regering nog niet in staat om zich uit te spreken over de vraag, of in de eventuele vorming van een Europees leger mogelijkheden liggen om de de fensie van Europa sneller tot ontwik keling te brengen. Voorshands is de regering nog steeds van oordeel, dat alle inspanning moet worden pericht op zo snel mogelijke uitvoer van de reeds aanvaarde Noord-Atlantische plannen. Ter aanvulling van de beantwoording van de vraag door de minister van Sociale Zaken of de regering zich in middels heeft beraden over de wense lijkheid van instelling van een Gezins raad, deelt de regering in haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer thans mede, dat het overleg tussen een groot aantal kerkelijke en particuliere instellingen voorlopig geleid heeft tot de uitspraak, dat een contactcommissie van alle bij het gezinsleven geïnteresseerde organisaties in een reële behoefte zou voorzien. Deze commissie zou drie taken krijgen te vervullen: het organiseren van over leg op nationaal niveau betreffende actuele gezinsproblemen, wanneer zien de wenselijkheid daartoe voordoet; het verspreiden van gegevens over versche nen literatuur; het onderhouden van contact met de Union Internationale des Organismes Familiaux (over aansluiting bij deze organisatie beslissen de instel lingen uiteraard zelf). Hierover zal thans nader overleg worden gepleegd. Om ca. half negen Maandagavond is H. M. Koningin Juliana met de prin sessen Beatrix, Irene en Margriet per trein uit het Oostenrijkse wintersport centrum Sankt Anton in Soestdijk te ruggekeerd. Vanochtend zijn de prinses sen weer naar school gegaan. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde der vierde klasse de korporaal der mariniers G. N. Hak kenberg; de bronzen leeuw is toegekend aan de majoor der mariniers W. A. van Heuvën. Gedurende de maand Februari jl. ver loren tengevolge van brand vijf perso nen (leden van het brandweerpersoneel) het leven en werden twaalf personen door brand gewond, van wie drie leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 767.635.— (vorige maand f 1.271.200.—, Februari 1950 f 1.406.700). De invoer van Spaanse wijnen, welke enige tijd was stopgezet, is thans weer mogelijk. Voor de import van sherry is een bedrag van f 385.000 vrijgegeven. Ook voor andere Spaanse wijnen is de im port tpt eenzelfde bedrag vrijgegeven. Sc?»** L. 6. Opmerkzaam neemt Eric de toestand in het gravevgebied op. Deze half-inge- storte steenhopen liggen schijnbaar volkomen wanordelijk door elkaar. Maar al spoedig stelt hij vast, dat zi.j in werkelijkheid als het ware links en rechts van een oxide doorgang liggen. Zou hier eeuwen geleden een weg geweest zijn? En hoeveel vorsten zijn langs deze weg naar hun monumentale, stenen rustplaatsen gebracht? Wij volgen dit pad!" besluit Eric. Pum-Pum kijkt hem verbijsterd aan. „Langs die die „Langs die graven!" vult de Noorman aan. Zachter zegt hij: „Gij behoeft niets te vrezen, Pum-PumIk ben blijdat ge mij vergezelt!" Een wijle vergeet de kleine man zijn angst voor deze lof van zijn meester. Nader en nader komen zij nu tot het gebied, waar de nevel alles omhult in een dodelijke greep. Eric's rijdier laat een angstig gehinnik horen en het ezeltje trekt schuw met de kop. Maar verder moeten zijsteeds maar voort, de nevel tegemoet, de nevel in, die om hen heen begint te vallen Weldra rijden ze daar als doorwaadden ie een diepe rivier van eindeloze breedte. Het arme ezeltje is nauwelijks zichtbaar. Maar Eric staart voor zich m de verte. Dan plotseling is het alsof er een scheur valt in deze klamme mantel. Eric houdt zijn paard in. Vlak voor hen strekt zich een diep ravijn uit, dat loodrecht naar beneden voert in een duizelingwekkende diepte. Zover het oog reiken kan, naar links en naar rechts, strekt de steile wand van de afgrond zich uit met grillige kanten alsof de aarde hier plotseling afgebroken en omlaag gezonken was. „Daar boven het ravijn, is de nevel het dichtstwijst Eric zijn kleine metgezel. En veinzend voegt hij er toe: „Wij moeten in deze afgrond afdalen Advertentie Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 4 5 cent Een van de bezoeken, die Prins Bern- hard tijdens zijn bezoek aan Montevideo aflegde, was aan de openbare lagere school no. 26, die de naam van ons land draagt: „Escuela de los Paises Bajos". Het is in Uruguay namelijk de gewoon te, scholen te noemen naar vreemde landen. Op de verjaardagen van de be trokken staatshoofden wordt op deze scholen dan feest gevierd. Men had op de „Nederland-school" veel werk gemaakt van het bezoek. Honderden jongens en meisjes in de ge bruikelijke Uruguese witte schooldracht vormden met hun blauw-witte en rood- wit-blauwe vlaggetjes een erehaag bij het binnenkomen van de Prins. In vlekkeloos Nederlands zongen zij hem het Wilhelmus toe. Poppen, door de leerlingen van de school vervaardigd, werden aan de Prins overhandigd met het verzoek ze aan de Prinsesjes te geven. De directrice, senora Yolanda Costa de Conzalez, ontving van de Prins de onderscheiding: ridder in de orde van Oranje Nassau. De Stichting 19401945 deelt mede, dat zij „Verenigd Verzet 19401945" ge antwoord heeft op zijn schrijven over de uitkeringen aan verzetsslachtoffers e.a. Het bestuur van de Stichting 1940 1945 kan zich aldus hef antwoord verenigen met de inhoud van het schrij ven van „Verenigd Verzet". Een be langrijk onderdeel van de taak van de Stichting 19401945 zo gaat het schrij ven voort is sinds 1945 geweest het verlenen van voorschotten op het te verwachten en buitengewoon pensioen. Een ander onderdeel was het verlenen van suppleties op reeds verstrekte pen sioenen teneinde de uitkeringen binnen redelijke grenzen aan te passen aan het vroegere levenspeil van de verzorgden. De toeslag van 2 x 5 pet. op het buitengewoon pensioen werd tot dus verre niet verleend. Wèl zijn door de Stichting 19401945 stappen bij de re gering ondernomen, teneinde deze toeslagen voor de verzorgden te ver krijgen. Een wetsontwerp terzake is reeds bij de Tweede Kamer ingediend. Bovendien heeft de Stichting in De cember 1950 als voorschot op de even tueel te verlenen toeslagen aan die (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Uw correspondent verneemt dat het bestaande Brits-Nederlandse handels verdrag van 1950 is verlengd tot 1 Juli van het huidige jaar. Dit zal onze rege ring in staat stellen b(j nieuwe handels besprekingen haar voordeel te doen met het resultaat van de handelsbesprekingen welke sedert geruime tjjd plaats vinden tussen Argentinië en Groot-Brittannië en nog meer met de resultaten van de gisteren te Londen begonnen besprekin gen tussen een sterke Deense delegatie en het Britse ministerie van Handel. Alle tekenen wijzen erop dat de on tevredenheid van voedsel .exporterende landen zoals Canada, Nieuw-Zeeland, Argentinië, Denemarken en Nederland zulke vormen begint aan te nemen, dat Engeland gedwongen zal worden groter De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft Maandagavond voor beide Hil- versumse zenders een radiorede gehou den, waarin hij de plannen der rege ring betreffende het beperken der be voegdheden van de gemeentebesturen by het goedkeuren van bouwplannen, nader heeft toegelicht. De minister kondigde aan, dat voorshands geen bouw van kleuterscholen, gymnastiek lokalen en vermaakcentra kan plaats vinden. Ook raadhuizen, politiebureaux e.d. zullen de eerste jaren niet veel kans hebben om tot uitvoering te ko men. De minister deed een beroep op de belanghebbenden, om alle medewer. Wig te verlenen, opdat elke investe ring, die niet strikt noodzakelijk is, achterwege blijve en bij de noodzake lijke investeringen de grootst mogelijke soberheid worde betracht. Hij zei, dat regeren in deze tijd geen pretje is. De harde noodzaak dwingt tot het treffen van allerlei maatrege len, die voor verschillende volksgroe pen onaangename gevolgen hebben. De taak van de regering kan alleen zijn. er naar te streven, dat de lasten zoveel m°fiehjk gelijk drukken en dat de sterkste schouders de zwaarste lasten krijgen te dragen. Het mooist zou natuurlijk zijn, als de regering van elke investering het nut zou kunnen beoordelen. Maar dat zou wel een heel diep ingrijpen in het maatschappelijk leven betekenen. Een belangrijk terrein is echter, waarop dit ingrijpen mogelijk en ook verantwoord is, het terrein van de bouwbedrijvig-, heid. Volgens de Wederopbouw is voor elk bouwwerk een speciale goedkeu ring nodig van de minister van Weder opbouw, en Volkshuisvesting. Die be voegdheid was voor een belangrijk deel overgedragen aan de gemeentebesturen. Met het oog op de noodzakelijkheid om de minder noodzakelijke investeringen stringent te beperken, is spr. daarop echter weer ten dele teruggekomen. Uitvoerig besprak de minister de gis teren reeds in ons blad opgenomen maatregelen ten aanzien van het goed keuren van bouwwerken. Minder instemming zal, zo ging hij verder, waarschijnlijk het besluit vin den om voorshands geen bouw van kleuterscholen en gymnastieklokalen toe te staan. Dit besluit is echter nood zakelijk om de bouw van lagere scho len en nijverheidsscholen in voldoende mate mogelijk te maken. Vooral lagere scholen zullen in de naaste toekomst nog in groot aantal gebouwd moeten worden om de stroom van leerlingen, die in de jaren 1952, 1953 en 1954 te wachten is, behoorlijk te kunnen op vangen. Zoals bekend zal de bouw van ker ken binnen het daarvoor beschikbare bouwvolume mogelijk blijven, maar kerk torens zullen voorlopig achter wege moeten worden gelaten, aldus minister In 't Veld. Ten aanzien van dé maatregelen die ten departemente van Justitie worden overwogen, welke er toe strekken, ver lichting te brengen in de straffen, op gelegd aan bepaalde categorieën redelijkheid te tonen in zijn prijzen politiek, welke neerkomt op een on billijke discriminatie. Terwijl Engeland voor zijn machineproducten, zijn kolen en zijn andere export het vrije prijspeil van de wereldmarkt volgt, probeert het voedsel te importeren tegen prijzen die het voor de exporteurs dikwijls niet lonend maken de uitvoer voort te zetten. Denemarken heeft nu een stadium be reikt waar het zich niet langer de weel de kan veroorloven hoge prijzen te be talen voor de invoer uit Engeland en lage prijzen te ontvangen voor Deense voedselproducten, voornamelijk eieren, boter en bacon, welke het exporteert naar Engeland. Op het ogenblik ziet het ernaar uit dat de Denen de uitvoer naar Engeland drastisch zullen beperken in dien Engeland niet een redelijker hou ding aanneemt. Uit Argentinië komen berichten dat een nieuw accoord in zicht is. Doch in dien deze berichten juist zijn, betekenen zij eveneens dat Engeland niet langer in een positie verkeert zijn eigen prijzen af te dwingen. Want na eerst geweigerd te hebben 97 Pond per ton te betalen vcor Argentijns vlees, en na vervolgens wederom geweigerd te hebben toen de prijs.tot 120 Pond gestegen was. zou vol gens'de laatste berichten Engeland zich bereid getoond hebben nu een prijs te betalen liggend tussen een minimum van 130 Pond en een maximum van 140 Pond per ton. Vele Engelsen zjjn volkomen onkundig van het feit dat talrijke andere landen hun voedsel helpen subsidiëren en dat de vergelijkende prijsstaatjes, die nu en dan in de Engelse pers verschijnen om te bewijzen hoeveel goedkoper boter, kaas, eieren, bacon en andere levensmid delen zijn in Engeland dan elders, niet j .i vermeld en welke offers de regeringen politieke delinquenten, deelt de regeringvan de importerende landen moeten aan de Eerste Kamer mede, dat de be- eisen van hun volk om Engeland van oordeling of bepaalde politieke delin- j goedkope levensmiddelen te voorzien. die ft gevangenisstraf 'ESÜST'XSZSJKZ? centen van bederfelijke levensmiddelen, zoals groente en fruit, die plotseling voor een invoerverbod gesteld worden en geen alternatieve afzetgebieden kunnen vir.den in de korte tijd tot hun beschik king. van tien jaren of minder waren ver oordeeld en aan bepaalde qisen vol deden voor gratie in aanmerking kon den komen, verder voortgang heeft ge vonden. verzorgden, die daarvoor in aanmer king kwamen een som ineens uitbe taald, in de meeste gevallen tot een bedrag van f 100. Aan ruim 4700 verzorgden werd in 1950 door de Stichting uit eigen midde len als suppletie op het buitengewoon pensioen ruim twee en een half millioen gulden uitgekeerd, hetgeen mogelijk werd gemaakt door de offervaardigheid van het Nederlandse volk. In de ouderdom van 75 jaar is te Utrecht overleden de heer C. J. Kuiper, oud-lid van de Tweede Kamer en oud bestuurslid van de K.A.B. De heer Kuiper, die te Abcoude gebo ren is, was aanvankelijk metaalbewer ker. In 1907 werd hij gesalarieerd secre taris en in 1910 gesalarieerd %'oorzitter van de Ned. R. K. Metaalbewerkersbond. Van 1914 tot 1918 was hij gesalarieerd penningmeester van het voormalig bu reau voor de R. K. Vakorganisatie. Van 1918 tot 1942 had hij voor de R. K. Staatspartij zitting in de Tweede Kamer. De heer Kuiper was een bekwaam bestuurder, die verschillende publicaties verzorgde, o.a. „De Katholieke Vakbe weging in Nederland" en „Uit het Rijk van den Arbeider" en ook op journa listiek terrein werkzaam was. Hij stond in de Tweede Kamer herhaaldelijk op de bres voor de arbeiders. De overledene was ridder in de orde van de Ned. Leeuw en in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) Bij Apostolische Breve heeft de Paus de Aartsengel Gabriël uitgeroepen tot patroon van radio, telegraaf, telex, tele foon en televisie. De breve spreekt de hoop uit, dat deze tele-verbindingen er toe zullen bijdragen, de broederschap tussen de mensen te vergroten, de wel vaart te verhogen en de godsdienst en de beschaving verder te verbreiden. De Paus herinnert eraan, dat Hij zelf zich van deze uitvindingen bedient om Zijn woorden bij alle mensen te doen door dringen en om de gelovigen in gebed te verenigen, dat de Kerk deze uitvindin gen steeds heeft aangemoedigd en dat het nodig is, dat de bewonderenswaar dige instrumenten ter communicatie en hun bedienaars de voorspraak genieten van een hemelse patroon. Zaterdag wordt het s.s. Nieuw-Am sterdam". van de HollandAmerika- Lijn, na een afwezigheid van vier maanden in ons land terugverwacht. Zoals wjj destijds berichtten, maakte het schip een zestel toeristenreizen in de Amerikaanse wateren. Bij de pas sagiers. die zich te New York inscheep ten, bevinden zich o.a. de zanger Richard Crooks en de bekende concert pianist Alexander Brailowsky. In April werd het feit herdacht, dat Jan van Riebeeck in 1652 de volksplan ting aan de Kaap stichtte. De Nederlandse Radio Unie heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een hoor spel. dat dit feit memoreert en dramati seert Het hoorspel, dat de beoordelings commissie als het beste aanwijst zal worden bekroond met een prijs van f 750. Deze beoordelingscommissie bestaat uit de heren E. Bomli. voorz. E. Keilens er s, L. Lutz. A. van Nienop en D. Verel. Het bekroonde werk zal worden uitgezon den cp een nader te benalen datum in April van het volgend jaar De inzen dingen dienen voor 1 November 1951 in het bezit van de secretaris van de be oordelingscommissie te zijn. Nadere bijzonderheden omtrent deze prijsvraag kunnen worden aangevraagd bij de programmadienst van de Neder landse Radio Unie. Heuvellaan 28, Hil versum. De „Vredesklok van Hirosjima", die in een tien meter hoge toren hing om de vredeswil van de indertijd door een atoombom geteisterde stad te symboli seren, is verdwenen. De politie ver moedt, dat de dieven de klok zullen smelten en als schroot willen verkopen. Een veeg teken als vredesklokken tot schroot en ploegijzers tot zwaarden worden verwerkt. Wanneer een kind niet wil eten, doet u volgens de Amerikaanse kinderarts dr. Milo B. Brooks, hoofd van de afdeling kindergeneeskunde aan het College of Medical Evangelists te Los Angeles, het beste, het met rust te laten. Hij is van oordeel, dat er bepaalde persoonlijke vrijheden zijn zoals eten, ademen en slapen, die men niet moet reglemente ren. ..Ingrijpen in zulke natuurlijke functies bij een normaal kind is een aanval op zijn individualiteit", zei hij op een persconferentie. „Ik heb moeders gekend, die de ademhaling van haar Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 75) „Jullie schijnt je te hebben geamu seerd. Maar ik zou gister hetzelfde met je gedaan hebben als je het maar gevraagd had." „Je gaf me geen gelegenheid om het je te vragen." Hij keek haar met een glimlach aan en voegde er aan toe: „Zou jij hetzelfde gedaan hebben ook naast een voetpad zijn gaan zitten met mijn hoofd in je schoot?" „Neen dat niet. Ik ben geen win keljuffie." „Dat is het nu juist, zie je. De aan biddelijke Lotte is het wel," „Waarom trouw je dan niet met je aanbiddelijke winkeljuffrouw?" „Zij is goed katholiek en gelooft niet in gemengde huwelijken. Zij is er ook van overtuigd, dat ik niet genoeg van haar houd." „Dus, jij zou wel willen?" „Zeker. Zij is zo prachtig oncritisch, zie je." „En dat streelt natuurlijk je manne lijke ijdelheid. Je verlangt een vrouw die denkt, dat je wonderbaarlijk bent verheven boven elke critiek." Hij bleef kijken naar zijn glas en glim lachte niet langer. „Ik verlang een vrouw, dip zich geen illusies over mij maakt, maar me on danks alles lief heeft." „Een vrouw, Sue Lester genaamd, doet dit al lang." „De vrouw, Sue Lester genaamd, kijkt me aan met boze blikken en spreekt tegen me met harde stem." Zij zuchtte even. „Het spijt me, Francis. Maar je maakt het me niet gemakkelijk. Ik wilde je zo graag helpen. Ik dacht, dat je, als je het van Johnny wist Zij zocht blijkbaar naar woorden. „Dat ik weer over mijn drankzucht heen zou zijn?" vroeg hij, met zijn iro nische glimlach. Ja „Dacht je nu werkelijk in ernst, dat, terwijl ik dronk om het ene zelfverwijt te smoren, het andere, bot er boven op, me weer van m'n drankzucht af zou helpen?" Hij dronk zijn glas in één enkele teug leeg. „Je wilde me niet helpen, Sue. Je was boos, je walgde van me, en wilde dat ik dat wist. Ik maak er je helemaal geen verwijt van, maar ik had liever dat je eerlijk bleef." Zij stond op. „Goed, ik was boos en walgde van je vanwege Johnny, en om de manier waarop je uit Drindel verdween, zonder zelfs af te wachten hoe de begrafenis zou geregeld worden. Maar het" is niet waar dat ik, toen ik hier kwam en zag hoe je leed, je niet wilde helpen. Ik hield van je en toen ik ging, voeide ik me vreselijk onge lukkig. Ik sliep gister de hele nacht niet en ik heb er vandaag de hele dag over lopen denken. Toen ik vannacht met die taxi langs kwam, kreeg ik in eens die opwelling om hier te komen. Ik was tot alles bereid, tot alles wat je wilde, wat je begeerde.... Maar ik zie nu, dat je me niet meer nodig hebt en daarom ga ik maar." Hij legde met een glimlach zijn han den op haar schouders. „Niet zo vroeg in de morgen. Sue. Het is bijna licht. Bijna tijd om te ontbij ten." Hij duwde haar met zacht gebaar weer terug op de zitbank, liep naar het raam en trok de zware gordijnen open. „Je ziet, het wordt al dag!" Hij duwde de ramen open en met het binnenvloeien van de koude lucht drong het geluid binnen van het vroege gekwetter van de vogels in de kastanjebomen. Zij bleef koppig. „Ik geloof, dat we alle twee maar moesten proberen om nog wat té slapen Ik val om van ver moeidheid." Zij geeuwde, voegde er aan toe: „Ik zou, nu ik toch hier ben, John ny's spullen wel mee kunnen nemen.... als je me even wil helpen „Wanheer we koffie hebben gedron ken. Dan help ik je alles inpakken en haal een taxi voor je." „Hij wil niet een van je boeken heb ben. Ik denk, dat, als hij in de States te rug is, hij een kruistocht tegen je gaat ontketenen. Hij gelooft dat je invloed op je generatie allerverderfelijkst is. Dat heb je er nu van. Ik heb je al lang ge leden gewaarschuwd, zoals je nog wel zult weten. Maar ik denk, dat je het van weinig belang zult vinden." „Dat is 't ook relatief genomen. Til je voeten op en blijf nog even rusten. Ik ga nu koffie klaar maken". Hij ging heen en zij strekte zich uit op de zitbank en poogde zich te ont spannen. Zij slaagde er echter niet in. Haar zenuwen waren te zeer gespannen. Zij was de flat binnen gekomen met het gevoel alsof zij eindelijk de muur, welke zij om zich heen had getrokken, had doorbroken; zij had haar trots opgege ven...... maar het was niet nodig ge weest, omdat zij 't ogenblik, waarop zij had moeten komen, had voorbij laten gaan. Nu had het geen zin meer. Ik kan niets meer voor hem doen, dacht zij ge laten. Ik heb nooit gekund en nu zeker niet meer. Toen hij met de koffie terug kwam, vroeg zij: „Wat ga je vandaag doen?" „Proberen te werken, denk ik. Ik heb in weken niets meer aangeraakt, geen post. geen drukproeven, niets meer „Voel je je nu in staat om te werken?" ..Sue, lieveling, hoe weet ik dat nu? Hoe kan ik dat nu weten?" Het leek hem, alsof hij de grauwe wind van de eenzaamheid weer voelde opsteken en wanhoop kroop in hem om hoog. Je kon gedurende een korte poos vergeten, zolang je jezelf door alcohol in een roes hield of zolang je onder een boom met je hoofd in de schoot van een meisje lag. maar alles, waar je even aan dacht ontsnapt te zijn, bleef; onveran derlijk. Je sloot je ogen en zag opnieuw die roodbruine vlek in de sneeuw. Sue meende dat het mogelijk was om door werken er aan te ontkomen, maar wanneer je werk creatief werk was, hoe kón je dan werken je kon niet schep pen uit niets, wanneer alles binnen in je grauw, doods, leeg, steriel was. (Wordt vervolgd). kinderen probeerden te regelen, omdat zij ergens hadden gelezen, dat een kind op elke zes keer eenmaal diep moet ademhalen", zei hij. „Het kind. dat niet eten wil", aldus dr. Brooks, is een van onze grootste problemen. Ik zou willen zeggen, dat dit probleem zijn ontstaan heeft te danken aan moeders, die het kind voedsel wil len opdringen. Normale kinderen ko men met een natuurlijke eetlust ter we reld. Zij eten als zij honger hebben. Een kind kan zonder nadeel het eten ver scheidene dagen achterwege laten. De waarheid is. dat geen kind alles moet krijgen, wat het wenst te eten. Kinde ren en eveneens volwassenen moesten 10 pCt. minder eten dan zij graag zouden willen, behalve in zeldza me pathologische gevallen. De ouder wetse aansporing „eet je bord leeg" is verkeerd verstaan. Men wilde er oor spronkelijk niet anders mee zeggen dan dat niet te vee) ineens op het bord moest worden gedaan. Ik geloof dat men er zich over het algemeen niet van bewust is. dat 40 procent van de uit voedsel verkregen energie wordt ver bruikt in de processen van spijsverte ring en assimilatie. Een hapje na school tijd is best, maar van alles en nog wat eten tussen de maaltijden in is niet goed en spelen met voedsel is helemaal uit den boze". Aldus dr. Brooks. ..Neen. neen en nog eens neen", schreeuwde Isaac Langley te Londen. Ik wil helemaal niet meer trouwen", en hij schreef dienovereenkomstig aan drie dames, die met hem blijkbaar in het huwelijksbootje wilde stappen. Isaac Langley vierde onlangs in Londen zijn honderd-en-eerste verjaardag! De vroede vaderen te Fullerton in Califomië breken zich het hoofd over de vraag, of een schuilplaats tegen aan vallen met atoombommen een gebouw is of niet. Als het een gebouw is. moet er personele belasting voor betaald wor den. als het geen gebouw is, niet. Onlangs bepaalde het socialistische stadsbestuur van Wenen, dat uit alle aan de gemeente behorende gebouwen en woningen de huisdieren, va welke soort dan ook, moesten worden verwij derd. Ze moesten weggegeven of ge dood worden. Na zekere tijd ontdekte het stadsbestuur, dat niemand aan deze verordening gevolg had gegeven. Het bepaalde daarom, dat of de huisdieren of de bewoners eruit moesten. Het wordt nu overstroomd met protesten en bedreigingen. Ook in de Weense pers regent het protesten: „Als het niet an ders kan, rukken we op naar het stad huis". verklaarde een ambtenaar van de vereniging voor dierenbescherming. Met of zonder huisdieren?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3