Afgekeurd vee wordt kostbaar diermeel Vijf en twintig jaar geleden werd het nog als waardeloos in de grond gestopt ONTWIKKELD HOTELBEDRIJF BELANGRIJKE DEVIEZENBRON f 85.000 voor stimulering van het watersporttoerisme Frans Episcopaat heden in vergadering hijeen TEXTIEL EEN IMPOSANTE STAND OP UTRECHTSE JAARBEURS AMERIKA IN 1953 VOLDOENDE BEWAPEND TEGEN AGRESSIE GROMYKO BLIJFT BESPREKING EISEN VAN ATLANTISCH PACT ATOOMONDERZOEK BLAASWORMZIEKTE ONDERDRUKT Organisatieplan voor de Katholieke Actie en bijzonder onderwijs punten van bespreking Hongaarse protestnota aan Joegoslavië Industrie in zeer moeilijke positie door de schaarste aan grondstoffen DINSDAG 3 APRIL 1951 PAGINA 5 Truman vraagt 50 millioen dollar meer Cadaverbergpiaatsen Vet naar de kaarsenfabriek Critiek op omgewerkte ontwerp-agenda van het Westen auriol SPREEKT HET CONGRESS toe VERENIGDE STATEN MOETEN EUROPA BESCHERMEN TEGEN AGRESSIE Om vrede te reddert EERSTE RAPPORT VAN CHARLES E. WILSON Nog gedurende twee jaar zijn zeer grote opofferingen noodzakelijk Scheepvaartberichten -V" (Van onze speciale verslaggever) In Bergum staat een gebouwencomplex dat een zeer on aangename lucht verspreidt en bijgjevolg door de om wonende Friezen de „Stjonkfebriek" genoemd wordt. Zo onplezierig als dit bedrijf ruikt, zo nuttig voor onze natio. nale economie en volksgezondheid is de taak die hier ver richt wordt: de verwerking van afgekeurd vee en vlees tot diermeel en technisch vet. Destructor is de officiële naam van deze inrichting, een naam die eigenlijk niet hele maal passend is. want het aangevoerde materiaal wordt niet zo zeer vernietigd als wel verwerkt. Alle Noordelijke pro vincies van ons land, Groningen, Friesland, Drente, Over- ijsel en een gedeelte van Oostelijk Gelderland zjjn op deze destructor aangewezen. De N.V. Ncderlandsche Thormo- Chemische Fabrieken (K.T.F.), die behalve de fabriek m Bergum ook nog een centrale overlaadplaats in Nijvcrdal exploiteren, zijn precies 25 jaar geleden in Noord-Nederland ln de destructie-apparaten worden het afgekeurde vee en vlees gesteriliseerd en met stoom verwerkt tot een vette bruine massa. In ijzeren korven wordt deze substantie naar een ander apparaat gereden, waar er het vet aan onttrokken wordt. Het overgebleven product is het diermeel, dat een belangrijk bestanddeel vormt van vee- en kippenvoer. Verschenen is de Memorie van Ant woord van de minister van Economische Zaken en de minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts, op het voorlopige verslag van de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijzi ging van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1950 (uitgaven ten behoeve van de financiering van de nieuwbouw, reconstructie en modernisering van hotels in Nederland en ter bevordering van het vreemdelingenverkeer). Hieruit blijkt, dat ten laste van. het voorgestel de begrotingsartikel geen uitgaven zijn gedaan. Wél worden sinds geruime tijd over bepaalde projecten onderhande lingen met belanghebbenden gevoerd, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot enkele voorbarige publicaties. In één geval, n.l. bij de restauratie van het Grand Hotel te Scheveningen, werd door de Maatschappij tot Finan ciering van het Nationaal Herstel in afwachting van de totstandkoming van dit wetsontwerp crediet verleend. Dit hotel zal als „toeristenhotel' worden ingericht en 500 bedden bevatten. Ten gevolge van deze voor-financiering zal het waarschijnlijk in Mei 1951 worden geopend. De regering meent, dat aan de in het wetsontwerp voorziene be steding van tegenwaarde der Marshall-gelden prioriteit moet wor den verleend om de volgende reden. Een ontwikkeld hotelbedrijf kan voor Nederland een niet onbelang rijke deviezenbron zijn. Ook de President Truman heeft het Congress gisteren verzocht een aanvullend bedrag van ruim vijftig millioen dollar be schikbaar te stellen ten behoeve van de atoomenergie-oommissie en wel voor de „bouw van bepaalde dringend nodi ge productie- en onderzoekingswerken". Truman gaf geen speciale omschrijving van het doel der nieuw aangevraagde gelden. Gelijk met dit verzoek, diende hij ook de voorgestelde wijzigingen voor de begroting 1952 in. Deze zullen de be groting in totaal met 4.866.000 dollar om- laagbrengen. De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, heeft het Congress gisteren eveneens meegedeeld, dat de V.S. over een begrotingsover schot zullen beschikken van ca. 3 mil liard dollar. Dit in tegenstelling met het tekort van 2.700.000.000 dollar, dat Tru man in Januari heeft voorspeld. ECA-autoriteiten zien in de bevor dering van deze z.g. „onzichtbare export" in de vorm van toerisme een der voorname middelen om het dollartekort op de betalingsbalans te verminderen. Een behoorlijke ac commodatie voor de toeristen, welke aan Amerikaanse wensen tegemoet komt, is voor het toerisme een eer ste eis. De subsidie van f 3.00.000 voor de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer fs uitsluitend bedoeld tot sti mulering van het inter-Europees toe risme. De voornaamste actie is gericht op de bevordering van het reizen in het stille seizoen. De ANVV zal aan propaganda voor dit doel pl.m. f 130.000 besteden, waarbij van films, vouwbla den, affiches, pers en radio gebruik zal worden gemaakt. Voorts zal pl.m. f 85.000 worden uitgetrokken voor de bevorde ring van het jeugdtoerisme. Een derde actie beoogt het Sratersport- toerisme in ons land te stimuleren, om dat gebleken is, dat de unieke gelegen heden, die ons land biedt om deze tak van sport te beoefenen, in heï buiten land nog onvoldoende bekend zijn. Aan deze propaganda zal eveneens een bedrag van pl.m. f 85.000 ten koste worden gelegd. Voor de financiering van hotelonder nemingen zijn richtlijnen vastgesteld. Als algemene norm is aangenomen, dat het initiatief van het bedrijfsleven zelf dient uit te gaan en dat tenminste vijf tig pet. van de benodigde bouw. en inventariskosten door de geïnteresseer den dient te worden gefourneerd. De steun zal worden verleend in de vorm van een lening met een looptijd van vijftien jaar. met de destructie begionnen. Dat was toen voor ons land nog iets nieuws; in Amerika, Engeland en Duitsland kende men dergelijke ondernemingen al langer. Per week wordt door de eigen ophaaldienst van dit destruc tiebedrijf ongeveer een 210 ton vee en vlees te Bergum aan gevoerd, van die 210 ton gaat niet minder dan 140 ton bij het verwerkingsproces in de vorm van water verloren, de overgebleven 70 ton worden gesplitst in ongeveer 23 ton vet en zowat 47 ton diermeel. De betekenis van dat diermeel voor onze volkshuishouding wordt wel duidclyk, als men weet, dat dit een van de producten is die wij met kostbare Marshall-dollars moeten importeren, aangezien de productie van de Nederlandse destructoren uiteraard niet toereikend is. Dit wat het economisch belang van de destructie aan gaat. Het hygiënisch belang kan het best worden aangetoond door ons een ogenblik te verplaatsen in de situatie van vóór 1926, toen de destructie, zoals we die nu kennen, dus nog niet bestond. Vroeger werd het afgekeurde vee verbrand of begraven. Dat verbranden was zeer kostbaar en het werd vaak maar slordig uitgevoerd; het begraven bracht grote gevaren met zich mee. Vanuit de begraven cadavers verspreid den de ziektekiemen zich door het gras, zodat maar al te vaak later op die plek grazende koeien weer besmet werden. In Friesland bijvoorbeeld werden vroe ger heel wat dieren aangetast door de zogenaamde blaaswormziekte. Door de ondoelmatige opruiming van aan deze ziekte gestorven vee kon men die ziek te nooit goed onderdrukken. Uit een wetenschappelijk onderzoek is nu vast komen te staan, dat sinds de inwer kingtreding van de destructor in Ber gum die blaaswormziekte in sterke ma te is afgenomen. Daar komt bij, dat die ziekte, weliswaar voornamelijk, maar niet alléén bij dieren voorkomt. Ook voor de mens is zij gevaarlijk. Een kwart eeuw geleden, half April 1926, kwam aan deze wantoestand een einde. Toen de auto's van de destructor te Bergum voor het eerst uitreden, gingen zij tien adressen af. Bij enkele boerderijen waar men hen ontboden had bleek men inmiddels de cadavers nog maar begraven te heb ben. Nu worden vanuit Bergum en vanuit de centrale overlaadplaats te Nijverdal dagelijks vele honderden ladingen opgehaald. Snel breidde het bedrijf zich reeds in de eerste jaren uit tot tenslotte in Groningen, Fries land, Drente en Overijsel alle, en in Oost-Gelderland een groot aantal ge meenten zich aangesloten hadden bij deze particuliere onderneming. 's Morgens voor dag en dauw gaan de chauffeurs van de destructor in Bergum al op weg met de oohaalwaeen. Zo'n ophaalwagen is voorzien van een grote aluminium tank; aan de achterzijde van die tank zitten deuren die geheel water dicht gesloten kunnen worden. Vier ton is zo ongeveer de capaciteit van de op haalwagens. De chauffeur krijgt voor zijn vertrek een route opgegeven, die de vorige dag aan de band van aanmel dingen is samengesteld. Hij zal pas in de loop van de middag van zijn tccht terug keren. Zijn route kan hem bijvoorbeeld door de hele Zuid-Westhoek van Fries land. tot in Gaasterland. voeren. Bij een export-slachterij wordt vleesafval opge haald. bii een nood-slachter een afge keurd cadaver van een koe en bij een reeks zogenaamde cadaverbergplaatsen alle mogelijke dieren, van nuchtere kalveren tot schaoen en veulens. Die cadaverbergplaatsen maken het werk van de ophaaldienst van de destructor wel heel wat eenvoudiger. Het zijn goed afgesloten hakken, waarvan er sinds enkele jaren in veie gemeenten enkele zijn aangebracht. De boeren moe ten de afgekeurde cadavers naar die bakken brengen, waardoor de chauffeurs niet meer verplicht zijn naar vaak moei lijk bereikbare boerderii toe te rijden, hetgeen vroeger maar al te veel tijd en geld kostte. Als de chauffeur zo'n cadaver inlaadt, is hij gekleed in een overall en draagt hij leren handschoenen; dit om besmet tingsgevaar te voorkomen. Als hij bij voorbeeld een zware koe moet vervoeren behoeft hij alleen een sterke ketting aan het dier te bevestigen om vervolgens het beest met een aan ziin auto bevestigde speciale hijsinrichting in te laden. Als hij zijn route heeft afgewerkt, De aangevoerde cadavers worden in de zogenaamde slachterij van de destructor van de huid ontdaan. Die huid wordt eerst opgepompt, zodat zij gemakkelijker van het vlees te scheiden is. Dat onthulden is een heel moeilijk werk, dat veel vakmanschap vereist. De huiden worden vervolgens gesorteerd en aan leerlooie rijen verkocht. Het onthulde cadaver wordt in een der destructie-apparaten verder verwerkt. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen In het „Institut Catholique" te Parijs begint heden een vergadering van vier Kardinalen, 21 Aartsbisschoppen en 81 Bisschoppen, tezamen vormend het gehele Franse Episcopaat. Dit is sedert 1906 de eerste keer dat dit hoge college voltallig bijeenkomt. Het secretariaat van het Episcopaat heeft de agenda bekend gemaakt, hetgeen te doen gebruikelijk is bij alle gewone vergaderingen van de Kardina len en Aartsbisschoppen van Frankrijk, die regelmatig gehouden worden. De drie punten van deze agenda zijn: Bespreking van een organisatieplan voor bet secretariaat van de Katholieke Actie, gedachtenwisseling over het bijzonder on derwijs en bestudering van een leidraad voor de pastoraal der sacramenten. De vergadering heeft voor het overige natuurlijk een besloten karakter. Het is voor de Kerk van Frankrijk een zeer gewichtige gebeurtenis. Het belang van een gedachtenwisseling juist nu tussen de Franse kerkvorsten zal dan ook wel niet door deze agenda punten geheel zijn ontsluierd. Veeleer gaat de gedachte uit naar het fundamen tele verschil van de situatie van de Kerk in Frankrijk in 1906 en thans. Kon de Kerk zich toen nog als vrij goed gebor gen beschouwen binnen een rustige burgerlijke samenleving, in de laatste tientallen jaren is er van deze gebor genheid niet veel meer over gebleven en is deze samenleving wel uit zijn bur gerlijke structuur losgerukt. Twee oorlogen, en tussen deze beide in een periode van enorme werkloos heid en morele depressie, hebben het gaat het weer huiswaarts. Zijn auto wordt leeggehaald in de „slachterij" van de destructor. Hier worden de die ren van de huid ontdaan, waartoe die huid eerst „opgepompt" wordt, zodat zij gemakkelijk te verwijderen is. De slachterij levert een hoogst afstotelijke aanblik op, om nog maar te zwijgen van de afschuwelijke, doordringende lucht, die er hangt. Maar dat onthul den is een moeilijk werk en de slagers, die dat werk verrichten, zijn dan ook zeer goede vaklui De onthuide cadavers gaan vervolgens in de eigenlijke destructie-apparaten, waar zij met stoom bewerkt worden tot er tenslotte een homogene vette bruine massa ontstaat, die vrjj van ziektekiemen is. Die bruine massa wordt met benzine van het vet ontdaan en de overgebleven koek wordt fijngemalen tot diermeel. De huiden worden gesorteerd en verkocht aan leerlooierijen, de veehouder ont vangt een vergoeding voor de huid van het door hem ingeleverde dier. Het vet gaat onder meer naar kaarsen- en gly- cerinefabrieken, en het diermeel wordt verzonden naar vee- en kippenvoerfa- brieken, waar het met ander voer ge mengd wordt. Vanuit de centrale overlaadplaats in Nijverdal rijden ook iedere dag ophaal wagens uit. die dan tot in Zuid-Drente komen. Als die wagens van hun route teruggekeerd zijn, wordt de inhoud overgeladen in soortgelijk gebouwde maar veel grotere auto's: de transport wagens. Twee van die transportwagens rijden iedere nacht naar de destructor te Bergum. waar het materiaal wordt ver werkt. Zo is het ge bied van de Neder- landsche Thermo- Chemische Fabrie ken dus over twee rayons verdeeld, die echter beide door één destructor wor den bediend, 't Bliikt in de praktijk de meest economische oplossing te zijn. De exploitatie van een tweede destructor in Nijverdal zou kostbaarder zijn dan het overladen en 'i vervoer naar Ber gum zoals dat nu ge schiedt. Bovendien wordt door het nu toegepaste systeem de destructor ge lijkmatig belast, want het materiaal, dat vanuit de cen trale overlaad plaats in Nijverdal wordt aangevoerd, arriveert vroeg in de morgen te Ber gum, zodat het ver werkt kan worden vóórdat de ophaal wagens van de des tructor zelf 's mid dags van de routes zijn teruggekeerd. De drie Westerse mogendheden heb ben gisteren te Parijs opnieuw hun ont werp-agenda voor de conferentie van de „Grote Vier" ingediend, nadat zij de ze hadden omgewerkt, maar Gromyko, de plaatsvervanger van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, oefende critiek op het feit, dat het „ge vaarlijke" Atlantisch Pact niet in de agenda genoemd werd. De ministers van Buitenlandse Zaken, zo verklaarde Gro- myko, behoorden dit pact te bespreken, opdat zjj een besluit zouden kunnen nemen over het Noord-Atlantische bondgenootschap en de kwestie van „de Amerikaanse militaire bases". Een Westerse woordvoerder zei de indruk gekregen te hebben, dat Gro- myko zijn evenwicht kwijt was en veel praatte om dit feit te verdoeze len. Een functionaris van een andere Westerse delegatie zei er zeker van te zijn, dat Gromyko trachtte tijd te winnen, totdat hij een reactie van het Kremlin gekregen had op de omge werkte voorstellen van het Westen. Het nieuwe ontwerp, dat weinig Een zware koe wordt uit een cadaverbergplaats in de ophaalwagen gehesen. Advertentie De Franse President, Vincent Auriol, die gisteren zijn zesdaagse bezoek aan Washington heeft besloten, heeft voor zijn vertrek naar New-York het woord gevoerd op een gemeenschappelijke ver gadering van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden. En kele uren voordat de Senaat zou stem men over het zenden van meer Ameri kaanse troepen naar Europa, vermaan de hy het Congres, dat de V. S. zich ten doel moeten stellen de vrede te redden door Europa tegen agressie te bescher men. De bijdrage van Frankrijk tot de zaak van de vrede waren zijn eigen econo misch herstel, zijn herbewapening tegen „de geest van agressie" en zijn pogingen om Europa te verenigen en te organise ren. Frankrijk zou onvermoeid blijven streven naar een Federaal Europa. „Het barbaarse begrip neutraliteit is de Fransen altijd vreemd geweest", aldus Auriol. „Zij weten, dat neutrali teit, om het even of zij met zoveel woorden is aangekondigd en ai of niet met bewapening gepaard gaat, België, Nederland, Noorwegen noch Dene marken beschermd heeft en dat een qanvaller nooit aan een grenspost zou halt houden, zelfs niet indien zich hier een duif met een olijftak bevindt." Auriol stelde in zijn rede onder meer voor: permanente internationale con trole op alle wapenen door de V. N. en een progressieve beperking van de om vang van alle nationale legers en ver vanging door een leger van de V.N. Het Hongaarse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Hongaarse zaakgelastigde te Belgrado Istvan Hrabek Zaterdag j.l. „op misdadige manier" is aangevallen door een aantal „leden van de Joegosla vische politie". In het communiqué wordt gezegd, dat de Hongaarse eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Berei, een protestnota aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Boedapest heeft ge stuurd, waarin wordt gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen" ingeval de Hongaarse eisen voor de „volledige ge noegdoening" niet worden ingewilligd. (Van onze correspondent) Op de 56e Jaarbeurs, waarvan hedenmorgen de poorten open gingen, vormt de textiel wel een der meest imposante en omvangrijke inzendingen. De gehele Beatrixhal en een deel van de Irenehal worden in beslag genomen door de Neder landse Textiel Jaarbeurs en men kan wel haast gaan zeggen: traditiegetrouw haar zuster in de Benelux, de G1TEF. Of het deze samenwerking is, die thans haar invloed door een scheutje Latijnse esprit op de wijze van exposeren begint uit te oefenen, durven wij niet zeggen, maar wel weten ivij dat men met het verlenen van deze opdracht aan de Franse architect en etaleur Jean Saint Mar- tain en aan zijn in Parijs wonende Nederlandse collega Martin Engelman een gelukkige greep heeft gedaan. Voor moderne toepassingen is men r.iet teruggeschrokken en zo heeft men een in het algemeen zeer suggestief ge heel gekregen, dat, vooral van de gale rij beschouwd, een vederlichte indruk wekt. Men heeft de stands n.l. een dak, of beter een geraamte van dakspanten gegeven, geheel bestaande uit gelaste stalen buizen, waarin en waaraan men voor zover er geen voetlicht is de verlichting op vernuftige wijze heeft bevestigd. Docji ook in de verdere op bouw der stands heeft men van dit ma teriaal gebruik gemaakt en zo is het b.v. opvallend, hoe men in deze grote hallen practisch nergens een scherpe hoek ziet. Het ligt niet op onze mannelijke weg de mode- en andere technische aspecten te beschouwen, zoals deze op de Belgisch-Nederlandse inzending zonder afgrenzing, o Benelux! in hun zeer verschillende aspecten het vrouwen- en het vakmansoog zullen boeien en bekoren. Maar als wij dan enige opvallende producten en feiten hier toch willen opsommen, dan mag een nieuw procédé niet onvermeld blijven, t.w. bedrukte kamgaren stoffen. Of zij technisch verwant zijn met de handbeschilderde en afwasbare tafel kleden van een andere firma weten wij niet, maar wasbare moiré frappeerde ons toch ook wel, al wordt dit al voor de tweede maal geëxposeerd. En wie wist er na, dat Nederland naar de hele wereld damesmantels exporteert en dat wfj dit product zelfs in de V.S. zonder enige moeite kunnen plaatsen? Daarvoor zijn de letterlijk schilderach tige dozen met afbeeldingen van „old Dutch masters" niet nodig, waarmee wij andere textielproducten aan de buiten landse, man brengen. Al deze zonnige feiten zijn echter niet bedoeld om de zorglijke positie, waarin de textiel verkeert, te verhe len. De 42 Nederlandse en 15 Belgische bedrijven nemen hun 2510 m2 in eerder ondanks, dan dank zij de vooruitzichten van de industrie en met name van de aanvoer van grondstoffen. Bij de wol is de situatie zelfs zodanig, dat de Til- burgse groep van de wolienstoffenin- dustrie ditmaal geheel ontbreekt. De vorming van strategische voorraden, de overstromingen in Nieuw-Zeeland en Australië, het feit dat in Zuid-Amerika de wol naast het goud een beleggings object is geworden, de grotere moge lijkheden voor de wol in de haute cou ture nu zij zoveel fijner gesponnen kan worden dan voorheen en tenslotte het sterk gestegen wolverbruik in de jonge onafhankelijke landen van Azië het zijn alle even zovele factoren, die de wol exorbitant duur hebben gemaakt. Zodoende wordt de wolfabrikant wel gedwongen om tot bijmenging van goed kopere vezels over te gaan en te pogen zo nog een zo goed mogelijk, maar toch economisch verantwoord product te verkrijgen. Hoe deze situatie zich voor Nederland verder zal ontwikkelen, valt thans nog moeilijk te zeggen. Voor de katoen liggen de moeilijk heden weer anders. De laatste katoen, oogst in Amerika is tegengevallen. Wel heeft de Amerikaanse regering nu speciale faciliteiten voor de ver bouw van katoen verleend, doch wan neer de oogst wordt binnengehaald, dan zal die natuurlijk eerst gebruikt worden om de schaarste op de Ame rikaanse markt Zelf op te heffen. Pas in October-November zal men daar om in Nederland op de nieuwe oogst kunnen rekenen en in die overbrug- gingstijd zal het veel moeite kosten het textielapparaat gaande te houden. Door de schaarste aan deze beide pro ducten en door de hoge prijzen is de vraag naar het goedkopere rayon enorm gestegen, zodat ook hier het aan bod verre wordt overtroffen. Boven dien bezigt men de cellulose tevens nog voor vele andere doeleinden, zodat ook hier de moeilijkheden niet gering zijn. Met het aanmaken van nylon-produc ten, waarvoor momenteel een fabriek in aanbouw is, kan eerst in 1952 een begin worden gemaakt. In deze moeilijke situatie moet de Nederlandse textielwereld zich boven dien nog een nieuwe plaats op de we reldmarkt veroveren. De vooroorlogse export toch bestond voor een zeer groot deel uit katoentjes en andere stoffen voor het Verre Oosten. Die markt is goeddeels weggevallen en nu moet de gehele wereld zien, dat Neder land textiel vervaardigt. Daarom ook is er zoveel zorg aan de expositie besteed. Deze deelneming aan de Jaarbeurs is niet alleen commercieel, maar heeft ook een representatief karakter. In dit licht moet ook de deelname aan buitenlandse jaarbeurzen worden gezien. Aan het einde van deze maand zullen de. Nederlandse Textiel Jaar beurs en het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie-industrie n\et een, noodgedwongen kleine, inzen ding op de 25ste Brusselse jaarmarkt vertegenwoordigd zijn en ook op de Exposition Internationale, welke onder auspiciën van de O.E.E.S. te Rijssel zal worden gehouden, zal met medewer. king van de economische voorlichtings dienst een collectieve Nederlandse in zending een honderd vierkante meter beslaan. nieuws schijnt te bevatten, werd uit naam van Amerika. Frankrijk en Groot-Brittannië ingediend door de Fransman Alexandre Parodi. Hij zei van mening te zijn, dat het ontwerp het werk van de vervangers zou bespoedi gen, daar het punten bevatte, die alle partijen door hun ministers besproken wensten te zien. Daarop stond Gromyko op en vroeg of hu nit het nieuwe ontwerp kon op maken, dat het Westen het voorstel had laten vallen, volgens hetwelk de minis ters zouden spreken over de vredes verdragen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije en de kwestie-Triest. (In het algemene ontwerp wordt slechts ge sproken over „het nakomen van de tegenwoordige verplichtingen op grond van verdragen en overeenkomsten".) Parodi antwoordde, dat dit algemene punt het onderwerp dekte en het ie dereen mogelijk zou maken er over te spreken. Gromyko verklaarde tenslotte nog, dat de bewoordingen van het nieuwe ontwerp „mismaakt" waren en hy klaagde er over, dat de kwestie van de Duitse demilitarisatie „wat meer naar beneden verschoven was". De plaatsvervangers komen vanavond op nieuw büeen, en men verwacht, dat Gromyko zijn houding dan nader zal verklaren. gelaat van de Kerk in Frankrijk niet nagelaten te tekenen. De massa-afval, die reeds in de vorige eeuw was inge zet, nam in de industriesteden hand over hand toe. De geestelijkheid die daarmee direct te maken had, moest zich in de parochiearbeid op dit vraagstuk bezinnen. In 1942 kwam abbé Godin met zijn alarmerende boek „France, pays de mission". De jongeren van de jeugdbewegin gen van voor de oorlog, in geestdrif tige Katholieke Actie-sfeer opge groeid, constateerden de ontoereikend heid van hun opvattingen, eenmaal volwassen geworden en midden in het leven geplaatst. Een crisis ontstond, door Mounier in zijn laatste boek hardvochtig en overdreven gekarak teriseerd als „wijlen de Christenheid". De toenmalige Aartsbisschop van Pa rijs, Kardinaal Suhard, formuleerde in zijn beroemd geworden vastenbrief van 1947 de angst en de hoop van een schijnbaar met ondergang bedreigde, maar in werkelijke hoopvolle te kenen van opleving vertonende. Kerk van Frankrijk. Op onbarmhartige wijze werd in deze brief het vervallen kleed der ondergaan de Westerse cultuur van Gods Kerk in Frankrijk afgerukt en op glasheldere wijze de consequenties voor deze tijd getrokken uit het tijdelijke en transce- dente aspect van de Kerk. Hij hield ons als een erezaak voor alles te onderne men, dat zou kunnen leiden tot „een humanisme, dat beantwoordt aan de mo gelijkheden dezer wereld en aan de plan nen van God". Die eisen, door Kardinaal Suhard ge steld aan een katholieke spiritualiteit in een moderne wereld, hielden de chris tenen voor, dat het in de samenleving in wezen er om gaat de burgerlijke in stellingen van binnen uit te doordrin gen met Evangelische bezieling en dat het valse romantiek was naaêt deze in stellingen anderen op te bouwen van zgn. zuiver-christelijke makelij. Ieder tijdvak heeft nieuwe eisen gesteld aan de samenleving van Kerk en wereld. Van iedere beschavingsstructuur is en blijft de Kerk de ziel. Verandering van uiterlijke structuur veronderstelt een nieuwe spiritualisering van deze struc tuur. De wereld moet steeds opnieuw geïnterneerd worden. In het midden van deze eeuwen wordt de Europese mens zich scherper bewust dan voorheen van de grote veranderin gen om hem heen. Frankrijk's levens tempo is van de Europese landen wel licht het snelste. De ontbinding grypt hier het meest om zich heen, maar tege- - ïykertqd bloeien er eerder nieuwe krachten op. Zeker niet in de laatste plaats op religieus gebied. Tegen de achtergrond van deze ontwikkeling springt de betekenis van de vergade ring van het voltallig Episcopaat van Frankryk duidelyker misschien naar voren. De directeur van het Amerikaanse bureau voor de defensie-mobilisatie, Charles E. Wilson, heeft in zqn eerste kwartaalrapport aan president Truman verklaard, dat in de afgelopen 12 maanden meer dan een millioen ton militair materieel aan Amerika's bondgenoten geleverd is. Wilson deelde verder mede, dat het nog 24 maanden van opoffering en productie zal kosten voordat de V.S. bewapend zijn en gereed zyn voor oorlog of vrede. Hij sprak de waarschuwing uit, dat Amerika nog ver verwyderd is van de militaire macht die het nodig heeft. Het grootste gebrek aan grondstof fen voor de burgerlijke productie in de V.S. moet volgens Wilson nog komen. In Juli zal een plan in werking treden voor de rantsoenering van schaarse me talen, de levensstandaard zal omlaag gaan in het komende jaar en de belas ting omhoog en de inflatie is nog de belangrykste vijand die het gehele plan voor militaire paraatheid zou kun nen teniet doen. Maar Wilson gaf president Truman de verzekering dat de productie van grotere en betere wapens, van geweer kogels tot geleide raketten, op gang wordt gebracht. Hij verklaarde dat de V.S. thans aanzienlijk veiliger zijn dan vóór „Korea". Nog een jaar en Ame rika en zijn geallieerden zullen een for midabele macht hebben verkregen. „Nog twee jaar gerekend vanaf dit tijd stip en wij zullen de militaire en eco nomische macht bezitten voldoende om ons redelijkerwijze veilig te stellen tegen agressie." In het rapport wordt verklaard, dat in het kader van het programma voor wederkerige defensiebijstand aan de bondgenoten van de V.S. voornamelijk in West-Europa ge leverd zijn: 3.500 tanks en gevechts wagens; -11.000 voertuigen: 750 vlieg machines, 100 schepen en kleine vaar tuigen en 3.000 stuks zware artil lerie. In zijn rapport verklaart Wil son voorts dat de bondgenoten meer moeten doen om de prijzen te beheren^ en de aanvoer te regelen van schaar se grondstoffen. Wilson constateert dat Europa een vitale rol speelt in de defensie-voorbe reidingen. Het tempo van de militaire productie in de West-Europese landen is in de twee jaar sedert de onderteke ning van het Atlantisch verdrag meer dan verdubbeld en verwacht wordt, dat het in het komende jaar opnieuw bijna verdubbeld zal worden. West-Europa heeft thans 2.100.000 man onder de wa penen en heeft nog 2.000.000 geoefende reservisten. Men is bezig de uitgaven voor de defensie te verdubbelen in West-Europa. Indo-China Een plan van 30.000 op standelingen van de Vietminh om een grote Franse legermacht in te sluiten en daarop een belangrijke verbindings lijn af te snijden is verijdeld, aldus heb ben Franse legerautoriteiten te Hanoi meegedeeld. Artillerie en vliegtuigen drijven thans de voornaamste leger macht van de opstandelingen, die door gebroken was, terug in de bergen. AAGTEKERK 3 te P. Swettenham, AAR- DIJK 3 te Antwerpen. ALCYONE 2 n. Cal cutta, ALDEGONDA 3 te Singapore, ALET- TA 2 n Singapore, ALNATI 3 te Monte video. ALPHACCA 2 te Paranagua. ALU- DRA p. 3 Azoren n. Rotterdam, COMFENAU 1 te Singapore. AMSTELDIEP p. 2 Galera Eil. n. Bombay. AMSTELVEEN p. 3 Lizard n. Nederland. ARENDSDUlv 1 te Antwer pen. ARIADNE 3 te Rotterdam. AXELDIJK 3 te New York. BAARN p. 2 Punta del Ga- da n. A dam. BANTAM 5 n. Hollanaia, BEN- NEKOM p. 2 Lizard n. Curacao. BLITAR 3 te Aden. BLIJDEN DIJK p. 3 Wight n. Rot terdam. BOSCHFONTEIN 5 te Amsterdam. BOSKOOP 3 te Curacao. CALTEX PERNIS p. 3 Malta n. Sidon, CALTEX UTRECHT p. 3 Dungeness n. Rotterdam. CELEBES 2 van Aden n. Indonesië, CERONIA 3 te Cura cao, CORYDA 3 te Miri. DANAE p. 2 Algiers n. Oran. DELFSHAVEN p. 3 Ouessant n. Buenos Aires. DELFT 3 te San Antonio, DRENTE 2 te Penang, GANYMEDES 2 naar Barbados, GAROET 2 te Belawan, HECTOR 2 n. Malaga. HELENA 2 te Paramaribo, HOOGKERK 2 van Aden n. Beira. INDRA- POERA 3 te Port Saïd. JAGERSFONTEIN p. 3 Finisterre n. A'dam. JUPITER 2 van Lissabon n. Antwerpen. KIELDRECHT p. 2 Finisterre n. R'dam. KOTA BAROE p. 2 San ta Maria n. Bombay, KOTA GEDE p. 2 Kp. St. Vincent n. Djakarta. LANGKOEAS 3 te Surabaja. LEMSTERKERK 2 te Khorrams- har. LEUVEKERK 3 te Koweit. LINDE- KERK p. 3 Ouessant n. Basrah. LUTTER- KERK 2 van Antwerpen n. R'dam. MAAS 2 te New-Orleans, MAASKERK 3 te Dakar. MITRA 2 n. Abadan, MUIDERKERK p. 2 Gibraltar n. A dam. OMALA 3 te Suez, ORANJESTAD 3 te Curacao. ORESTES 3 te Montevideo, OVULA 2 te Miri. PRINS WIL LEM V p. 3 Kp de Gata n. Tripoli, RAKI 3 te Soerabaja. RIJNKERK 2 te Mombassa. SAPAROEA p. 3 Kp del Armi n. Basrah, SARANGAN 3 te Balikpapan, SAROENA 2 te Muntok, SCHIE 2 n. Paramaribo. SCHIE- DIJK 2 n. Bremen. SIBAJAK p. 2 Minicoy, SOESTDIJK 2 te Paulboro. STAD BREDA 2 te Cuba. STAD DORDRECHT 2 te Oues sant n. Huelva. STAD MAASTRICHT 3 te Saffi. SUMATRA 2 n. Rangoon, TABIAN 3 te Abadan. TAMO p. 2 St. Vincent n. Rot terdam, TARAKAN 3 n Amsterdam. TARIA p 2 Khorva Morya te Abadan. VOLENDAM 3 te Rotterdam. WESTERDAM 2 te Rot terdam. WILLEM RUYS 3 te Singapore, WILLEMSTAD p. 3 Ouessant n. A'dam, WINSUM p. 2 Ouessant n. Dakar. WOENS- DRECHT 3 n Fal^heel. AMSTERDAM, aangekomen 2 April: QUT- RINA. Fowey, klei: URMAJO, Fowey. klei; KUNLABORI Swansea, kolen: MOBY DICK, Swansea, kolen; DENEB. Irvine, ijzer; BA ROK, Hussum, ijzer; BOUNTY, Londen, stg.: BAROK. Drammen, stg. en pass.: ROELF, Kopenhagen, stgEEMSTROOM. Bristol; 3 April: KOTA. Harlingen. ledig; ANNE LOUISE. Kolding, vee; SIGBORG, He'.singborg, stg. Vertrokken 2 AprilPOSEIDONR dam, ledig: FAUVETTE. Harlingen, ledig: LYDIA, Heroen. zout: EGINA, Abo. stg.: FRISIAN COAST, Sunderland via R'dam, rtg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5