Minister Van den Brink heeft feitelijk de slag reeds gewonnen m m STAKING BIJ ALBERT HEIJN THANS ALGEMEEN Motie Nederhorst (P.v.d.A.) heeft in ieder geval geen kans PLANNEN VOOR SCHEEPVAARTP00L IN VERGEVORDERD STADIUM LICHTING 1951 VOORBEREID OP ANDERHALF JAAR DIENST Met korreltjes zout STAKING GEËINDIGD BIJ DE PARIJSE MÉTRO- EN BUSDIENSTEN Tot hoofd en hart Communicilsche actie Het Regering staat zeer sterk weer Atlantisch Pact twee jaar oud Slaolie tien cent per fles duurder Kind in zuurtje gestikt Adm. De Beoy, biedt geloofsbrieven aan Gemeente-investeringen aan banden Zes maanden verblijf in Duitsland Franse premier waarschuwt de ambtenaren w MORRIS iefrnycu êiuj, Vijf doden bij aanval van bende Kampement Volkei aan luchtmacht overgedragen WOENSDAG 4 APRIL 1951 o 74e JAARGANG No. 25038 TWEEDE KAMER NEEMT LOON- EN PRIJSPOLITIEK ONDER DE LOUPE Brievenbesteller overreden Margarine met twee centen verhoogd Luchtmacht voerde nog zuurstof aan Eerste 12.000 man onder de wapenen j Whipcord regenjassen Heruitzending radio programma's Vordering van Stemra afgewezen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weelc, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Van onze parlementaire redacteur) Afgezien van alle modaliteiten, die in de details denkbaar zijn, kan men de economisch-sociale politiek, welke in deze tijd geboden is, op twee manieren voeren. Men kan het doen op de manier van minister v. d. Brink, die ook de manier van de regering is, en men kan het doen op de manier, die de socia listen voorstaan en die de heer Nederhorst gisteren omschreef in zijn motie, die hij ais vrucht van zijn interpellatie over lonen en prijzen in de Tweede Kamer bij de regering op tafel legde. Het is de manier van de prijsbeheersing door invoering van de prijsstop, van de ambtelijke actieve prijscontrole en van de physieke investeringenbeperking, kortom de manier van de zeer straf geleide economie. Theoretisch laten beide stelsels zich verdedigen en over beide zal men per saldo nooit uitgetwist kunnen raken. De politiek, die ae regering wenst te volgen, is die van de vrije handel, getemperd door de indirect werkende reguleringen. Een minister v. d. Brink van tien of vijftien jaar geleden zou geijsd hebben bij de gedachte aan de regulerende maatrege- ,n» die h'i thans neemt, terwijl hij nu toch nog altijd het standpunt van de slechts zeer gematigd geleide economie verdedigt. Hoe dan ook, het is deze politiek, welke thans wordt uitgevoerd, en de politiek van de heer Nederhorst en zijn fractie is niet aan bod. Het is in dit blad reeds vaker betoogd dat de kabinetsformatie geforceerd is. De verantwoordelijkheid daarvoor be rust evenzeer bij degenen die geforceerd hebben als bij degenen, die zich hebben laten forceren. Na twee weken en het debat over de regeringsverklaring liet reeds direct het een en ander vrezen zitten wij al met een socialistische oppositie, die hopeloos en daarom ook nutteloos is. Het wonderlijke is, dat deze politiek op dit moment door de socialisten door middel van een interpellatie aan de orde wordt gesteld, terwijl zij er twee weken geleden tijdens het debat over de regeringsverklaring heel wat minder over gezegd hebben en daarvóór, toen de kabinetsformatie aan de gang was, er klaarblijkelijk niet veel over in het mid den te brengen hebben gehad. De socia listen wisten, dat het programma van de informateur summier was, maar zij wisten, zo goed als iedereen het weten kon, dat de interpretatie van dat sum miere programma bij de samenstelling, die het kabinet ging krijgen, hun wen- sen niet zou dekken. Zij hebben noch tans hun instemming betuigd en hun ministers in het kabinet doen plaats nemen. Twee weken later plaatsten zij zich reeds radicaal tegenover de regering. Dit is een vreemde manier van doen. In tegenstelling met de heer Andriessen geloven wij niet. dat het prematuur is te achten zich te verzetten tegen een regeringspolitiek, wanneer die nog maar aan het begin van haar uitvoering staat. Als men er oprecht van overtuigd is, dat die politiek verkeerd is, dan is het ongerijmd eerst af te wachten tot zij de desastreuze uitwerking gehad zal heb- =Uo« e.men ervan vreest. Maar de soei- ♦oL Ün d,adden een dergelijke politiek ren naaste bij kunnen voorzien. Z« hebben zeven weken tijd gehad om te zorgen, dat er een programma kwam, waarmee zij zich in het detail konden verenigen, of indien dit niet mogelijk bleek hun consequenties te trekken. Dit hebben zij nagelaten en daarom is hun critiek niet prematuur maar posthuum. Men krijgt er sterk de indruk bij, dat het een critiek uit wroeging is. Zij hebben zich niet geweerd toen het moment om zich te weren rijp was; zij hebben zich over hoop laten lopen en voelen zich nu niet erg lekker. Zij hebben inzonder heid grote last gekregen met het NVV en laten zich nu verleiden om een oppositie te voeren tegen de regerings politiek, die werkelijk de trekken van een principiële oppositie heeft, terwijl zjj geen schijn of schaduw van een kans meer hebben er materieel iets mee te zullen winnen. Nadat zij op het goede moment zwak zijn geweest van hun standpunt uit bezien dan - kunnen zij moeilijk verwachten, als de kans verlopen is nog krachtig te kunnen worden. Want wat wordt nu het lot van de motie-Nederhorst? Niemand, behalve misschien de communisten, maar dat doet in dit verband in het geheel niet ter zake, zal er voor stemmen. Wij moe ten zelfs nog zien, of alle socialisten er voor zullen stemmen en of er geen leden zouden zijn, die zich aan de stem ming zouden onttrekken. Het is name lijk een nog al eenzijdig gesteunde motie. Men ziet hieronder behalve de naam van de heer Nederhorst de namen van de heren Ten Hagen, De Kadt, Hofstra, Suurhoff en Goedhart, doch er zijn sec toren van de socialistische fractie, die onder deze motie niet vertegenwoordigd zijn. De motie heeft in ieder geval geen kans. En als wij het goed begrijpen, ho pen de socialisten, dat de regering zal verklaren, dat zij onaanvaardbaar is. Dit is tot op dit ogenblik niet ge beurd. Minister Van den Brink heeft nog slechts volstaan met te verklaren, dat hij er zich niet mee kan verenigen, maar hij behoeft ook niet meer te zeg gen Het onaanvaardbaar uit te spreken is in dit geval meer de taak van de mi nister-president, die zich trouwens zelf reeds in algemene zin en niet ten gun ste van de heer Nederhorst in het de bat gemengd heeft. Wij weten natuurlijk niet, wat de re- 115 dit "Pzicht zal dóen, doch er w e+en zekere verwachting, dat zij wo.^rrï zal uitspreken. Doet zij dit, dan schiet zij met een kanon op ie,.?10tie sneuvelt zeker ook zonder dat dit grove geschut gebruikt wordt Maar als zij „onaanvaardbaar" zegt, dan doet zij niet alleen iets over- Verwachting tot Donderdagavond: aaïi'ï,,, 1?et)..?u'd"°osten van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met eni- iinj'i86" en ma*'Se tot krachtige rrfJrSVl Zuid-West en Zuid. El- hJS» bewolking met enkele ii - afgewisseld door versoreide WesteIHlfen tot^htige raturen Iets Ia«ere tempe- Zon: 6.0819.19; Maan; 5.4418.3Q. Ter gelegenheid van de tweede ver jaardag van de ondertekening van het Atlantisch Verdrag heeft minister Stik ker vandaag voor de Wereldomroep een rede gehouden. Hjj wees hierin o.m. op het samenbrengen en coördineren van de middelen op scheepvaartgebied. Hierbij heeft Nederland als traditioneel zee- ^end volk een speciale en gewichtige taak. De plannen voor een scheepvaart- pool, waarin alle zeevarende volken hun middelen zullen samenbrengen, zijn reeds in een vergevorderd stadium. In de betrekkelijk korte periode van twee jaren zijn, volgens spreker, zeer bemoedigende resultaten bereikt. Voor Nederland bestaat geen aarzeling in het aanvaarden van onze plicht. Wij zullen ons volle aandeel leveren in de actieve opbouw van de verdediging der Noord- Atlantische landen. Wij zullen dit doen in de vaste wil om de vrede te handha ven, om door gemeenschappelijke pa raatheid gewapend geweld van elders te voorkomen. Voor dit alles zijn zeer grote offers nodig. Ons volk zal zich hiertoe aangorden en aaneengesloten tot de uiterste grens van zijn kunnen gaan. Een belangrijk gedeelte van onze mankracht zal uit het gewone werk moeten worden weggehaald, om een voldoende bijdrage te kunnen leveren voor de strijdkrach ten. Men zal de gevolgen hiervan juist in ons land zéér sterk voelen, omdat de wonden van een vernietigende oorlog hier nog niet zijn geheeld en de weder opbouw nog geenszins is voltooid. Bij het nemen van de beslissing over de toegenomen financiële inspanning heeft de regering zich gerealiseerd, dat op deze wijze de bevolking voor een zeer zware opgave wordt gezet. Wij weten, dat in de economische structuur van ons land alle beschikbare middelen nodig zijn om een redelijke levensstandaard voor de steeds toenemende bevolking te bereiken. Toch zijn wij er van overtuigd, dat deze beslissing de enig juiste is. Het kostelijke erfgoed van vrede en vrijheid moet worden verdedigd tegen de aan slagen, welke dreigen. En in ons land zullen zware lasten, die hiervoor nodig zijn. door elkeen naar vermogen worden gedragen. De minister gaf tenslotte uiting aan de diepgevoelde dankbaarheid, welke in Nederland is ontstaan voor de nimmer falende bereidheid der Verenigde Staten om hulp te verlenen waar dit mogelijk is èn nodig. Dr. W. Drees heeft 'n verklaring uit gegeven, waarin hij o.m. zegt, dat in de laatste maanden zeer bevredigende en bemoedigende vooruitgang is gemaakt op de weg naar een nauwere samenwer king tussen de landen van het Atlan tisch Verdrag en naar het streven dit verdrag tot een nog doelmatiger en machtiger instrument voor collectieve verdediging te maken. bodigs, maar dan neemt zij de verant woordelijkheid op zich voor het mis lukken van de motie-Nederhorst. Dan kunnen de socialisten zeggen, dat de regering eenvoudig haar feitelijke machtspositie heeft gebruikt, omdat het op dit moment toch werkelijk niet aan gaat daar tegenover vol te houden en een nieuwe regeringscrisis te riskeren, net op dezelfde manier als de heer Oud heeft gedaan. Als de regering dus „on aanvaardbaar" zegt, dan neemt zij de verantwoordelijkheid op zich, die alleen de P.v.d.A. voor haar eigen slappe en op dit moment zelfs nog onwaarach tige houding heeft te dragen. Maar bo vendien zou de regering een inflatie teweeg brengen in het constitutioneel hoogst belangrijke woord ..onaanvaard baar" en haar toch al niet bijzonder sterke vertrouwenspositie bij het volk ondermijnen. De grote massa kan dan immers moeilijk anders begrijpen dan dat de socialisten toch maar een po ging te haren behoeve hebben on- dernomen. een poging, die door de re gering botweg is afgewezen. Dit is nu juist niet de manier om het vertrou wen bij het volk te winnen, dat de re gering moet hebben, wil zij inspiratie inboezemen. Ieder weldenkend mens moet dus hopen, dat de regering de P.v.d.A. haar eigen verantwoordelijk heid zal laten torsen, ook al is die voor haar erg onaangenaam. En zoals de zaken nu staan, is het niet aan twijfel onderhevig, dat de slag ook om zuiver kwalitatieve redenen door minister v. d. Brink gewonnen is. Niet alleen omdat hij met het zeer rustig zelfvertrouwen, dat hem kenmerkt, heeft stand gehouden, maar omdat hij een veel beter betoog gehouden heeft dan de heer Nederhorst. Natuurlijk kan ook prof. v. d. Brink niet een ver dediging van een systeem leveren, die met wiskundige zekerheid de goede uitkomsten nu reeds op een papiertje te voorschijn brengt. En natuurlijk kwamen er hier en daar wel argumen ten naar vören. welker betekenis men niet zo heel zwaar behoeft te achten. Men moet tenslotte toch maar af wachten of de indirecte beteugelings- methoden van de investeringscapaci- teit en de relatieve prijzenstop. de in centen vastgestelde winstmarges, werkelijk zullen leiden tot een recht vaardige verdeling van lasten en een doelmatige inkrimping van de inves teringen. Maar de minister heeft een heel sterk en hoogst practisch ele ment gebruikt: hjj heeft zijl hele verdediging geplaatst in het interna, tionale aspect, hij is uitgegaan van de bevordering van onze buitenlandse handel als wezenstrek van onze eco nomie. hij heeft gewezen op een soortgelijke economische politiek in landen, welker economische toestand met de onze vergelijkbaar is en hij heeft duidelijk betoogd, dat men niet de vrijheid van handelsverkeer kan hoog houden en kan streven naar economische integratie, en tegelijker tijd een binnenlandse economische po litiek voeren, alsof wij hier op een nationaal eilandje zouden zitten. Daarmee had hij een geweldige Achil lespees van de heer Nederhorst te pak ken. Op dat punt had de interpellant hem moeten antwoorden, doch deze heeft dit punt in twee stadia genegeerd. Het werd daardoor des te moeilijker de hele interpellatie serieus te nemen. Aldus staat hoofdzaken dit debat tot op dit ogenblik er voor. Men kan de argumentaties in 't dfetail in het ver slag nalezen, zodat wij daarover op deze plaats niets meer behoeven te zeg gen Alleen nog iets over de heren Andriessen en Stapelkamp, de laatste van de anti-revolutionnaire fractie. Het was interessant te vernemen wat deze beide heren over de loonsverhoging zouden opmerken, omdat zij de andere partijen in de Raad van Vakcentralen vertegenwoordigen, welke Raad immers unaniem heeft verklaard dat de loons verhoging onvoldoende is. Welnu, bei den hebben zich beslist wel wat min der sterk uitgelaten. Beiden hebben er zich toe bepaald centraal te stellen de vraag of een verdere daling van het levenspeil dan de thans officieel toege laten vijf procent zal optreden. Men kreeg niet de indruk, dat de Raad van Vakcentralen bijzonder homogeen is. De heer Andriessen heeft een heel sterk pleidooi, met goede cijfers gead strueerd. gehouden ten bate van de doorvoering van sterkere progressivi teit m de kinderbijslag. Hij heeft daar- ?e6j WI'*en aantonen, dat men dit om de duurte waarlijk niet behoeft te la- ten. integendeel. Hij heeft er een motie voor aangekondigd als de regering het met goedschiks_ toezegt. Maar als die wens wordt ingewilligd, geloven wij niet. dat er voorlopig van de zijde van de KAB. voor het eerstkomende halve jaar nog veel ontevredenheid over de loonsverhoging geuit zal worden. De ongeveer 50-jarige brievenbestel- Ier F. van H. uit Hooglanderveen is bij het oversteken van de Rijksstraatweg onder de gemeente Amersfoort door een passerende luxe auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. Duizend weeskinderen, die tijdens de gevechten om Seoel geëvacueerd werden, zijn overgebracht naar het eiland Tsjejoo, waar zij in een speciaal daartoe ingericht weeshuis onder de zorgen van de Verenigde Naties kunnen bekomen van de ver- senrikkingen en het leed, dat de oorlog over hen bracht. Een groep kleuters in het tehuis, waar zij liefdevol verpleegd worden. Tengevolge van de verhoging van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt is voor slaolie door het Bedrijfschap Margarine Olie en Vetten een heffings wijziging van elf gulden per honderd kilogram ingevoerd. Het percentage van heffingen houdt namelijk verband met de importprijzen. Hierdoor zullen de detailprijzen voor slaolie tot tien cent per literfles kunnen stijgen. De recente prijsverhoging van marga rine tot 52 cent per half pond was ge baseerd op verlaging van het subsidie, verhoging van de grondstoffenprijzen en het prijspeil van September 1950. Aan sommige fabrikanten en leveranciers van margarine is gebleken, dat zij met een prijs van 52 cent, gebaseerd op bovenstaande gegevens, niet uitkwamen. Enkelen hebben hun prijzen met één tot twee cent verhoogd Dit kunnen zij zon- Mer meer doen, zolang zij zich strikt houden aan de in Maart 1951 gegeven voorschriften. De prijs van 52 cent kan dus als richtinggevende prijs wor den beschouwd. Ten aanzien van zeep en wasmiddelen wordt opgemerkt, dat op deze producten reeds lange tijd een subsidie wordt ge geven. Door een samenloop van omstan digheden zijn de prijsverhogingen van deze producten samengevallen met de officiële prijsverhogingen van gesubsi dieerde artikelen als brood, meel, marga rine, suiker en veevoeder. Ook deze verhogingen zijn het gevolg van de stij gingen op de wereldmarkt. Zolang ver hogingen op die grond redelijk zijn hebben fabrikanten voor prijswijzigingen hiertoe geen toestemming nodig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiii iiin,i,mm In Nes op Ameland heeft zich een zeer tragisch ongeluk voorgedaan, dat on danks de onvermoeide pogingen van dokter Ente en de medewerking van de luchtstrijdkrachten nog verkeerd is af gelopen. Een anderhalf jaar oud kindje van de familie K. Talma kreeg van de moeder een zuurtje, omdat het o hoestte. Het kmd kreeg evenwel het zuurtje in de aw gedurende lange tijd probeerde dokter Ente de levensgeesten op te wek- ten door kunstmatige ademhaling. Ook hebben de luchtstrijdkrachten nog nieu we zuurstofvoorraden per vliegtuig uit Leeuwarden gehaald, doch dit alles mocht niet meer baten. Vice-admiraal De Booy heeft heden als eerste ambassadeur van Nederland in West-Duitsland zijn geloofsbrieven aangeboden aan de president van de West-Duitse bondsrepubliek, Theodor Heuss. Daarmee is de Nederlandse mis sie bij de geallieerde Hoge Commissie te Bonn formeel omgevormd tot am-' bassade der Nederlanden. Zij is tot dusver de grootste ambassade in de West-Duitse hoofdstad en zal dit waar schijnlijk blijven, zolang de bezettende mogendheden hun Hoge Commissie niet in diplomatieke posten wijzigen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen heeft de regering zich beraden omtrent de moeilijkheden waarin de gemeenten verkeren tenge volge van het feit dat op de geldmarkt geen voldoende kapitaal beschikbaar is ter financiering van de investeringen. Het Rijk heeft kort geleden aan de ge meenten f 60 millioen voorgeschoten op hun nog over 1947 toekomende uit keringen uit het gemeentefonds. Voorts is het voorschrift inzake de hoogst toelaatbare rente van geldlenin gen iets verzacht. Om te bereiken dat op het punt van de overheidsfinanciën weer gezonde toestanden zullen ont staan, heeft de regering beoaald dat gemeenten als regel alleen dan mogen besluiten tot het doen uitvoeren van kapitaalswerken. indien vooraf zeker heid is verkregen dat de daarvoor be nodigde gelden binnen korte tijd uit de opbrengst van te sluiten geldleningen zullen kunnen worden verkregen. Het laat zich aanzien dat bij de thans heersende verhoudingen op de geld markt deze maatregel er toe zal leiden dat de investeringen der gemeenten tot het uiterste zullen worden beperkt. Mgr. G. Cobben S.C.J. apostolisch vi caris van Finland, is Dinsdagavond om negen uur met het gewone lijntoestel van de K.L.M. van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken. T~\e directeur van het Amerikaanse J bureau voor de defensie-mobi- lisatie, Charles .E. Wilson, heeft in zijn eerste kwartaalrapport aan pre sident Truman verklaard, dat Amerika zich nog twee jaar van opoffering en productie zal moeten getroosten, voor dat de Verenigde Staten zo bewapend zijn, dat zij gereed zijn voor oorlog of vrede. „Nog twee jaar gerekend vanaf dit tijdstip en wij zullen de militaire en economische macht bezitten vol doende om ons redelijkerwijze veilig te stellen tegen agressie," aldus verzekert hij. Van Sovjet-Rusland hebben wij nooit zulke verklaringen vernomen. Sovjet-Rusland zwijgt in alle talen over de stand van zijn productie en bewapening en begeeft zich niet in speculaties over tijdslimieten. Maar juist door die ondoordringbare geheim, zinnigheid oefent het over geheel het democratische Westen een terreur van de vrees uit. Een zo sterke terreur, dat Engeland en Frankrijk in tegenstelling met Amerika bereid zijn zo veel mo gelijk met de boeman te gaan transi geren en er een breuk dreigt te ont staan tussen de Westerse bondgeno ten tegen het Russische gevaar. Welke methode oogst in de icereldpolitiek het meeste succes? De democratische openhartigheid (om niet te zeggen los lippigheid) of de bolsjewistische ge- heimzinnigheid? Wij vrezen de laat ste. Te meer daar verklaringen a la Wilson met de nodige korreltjes zout door ieder weldenkend mens zullen worden geconsumeerd. /mmerskan een mogendheid ooit met stelligheid vaststellen, dat zij over twee jaar militair en eco nomisch klaar is voor het afweren van een eventuele aanval? In twee jaar tijds kan veel gebeuren. Dat hebben we bij het uitbreken van het conflict in Korea gezien. De Koreaanse oorlog vreet aan de kracht van Amerika en de Verenigde Naties en hoe lang hij nog zal doorvreten, is niet te zeggen. Was de slepende en slopende strijd in Korea niet losgebarsten, en had het Westen de daarin verspeelde krachten kunnen sparen, dan zou het thans zonder budpetaire bezwaren en pijnlij ke versoberingen 95 parate divisies ex tra in het veld kunnen brengen. Bo vendien veroudert niets zo snel als be wapening en oorlogstuig. Wat vandaag de dag gloednieuw en het neusje van de zalm is op bewapeninasgebied. kan over twee jaar belachelijk ouderrceis en betrekkelijk waardeloze afval zijn neworden. Maar gesteld dat men we zenlijk met zekerheid zou kunnen zeggen, dat de Verenigde Staten over twee jaar militair en economisch ge reed zouden zijn voor oorlog of vrede, rfan dringf zich onmiddellijk de vraag op, wat zullen zij met die macht gaan oenNiets? Het lijkt omvaarsthijn- lijk. Intussen is het moeilijk aan te nemen, dat Rusland al die tijd stil zal zitten. Zaï het Amerika die twee jaar nunnen? En zullen de militaire er. eco nomische macht van de Sovjet-Unie in die twee jaar niet naar evenredig heid gegroeid bliiken? Neen. verklaringen als die van Charles E. Wilson lijken ons geen erg doelmatige propaganda. REFLECTOR vele plaatsen zijn de dienstplichtigen van de lichting 19511 vooT hun eerste oefening opgekomen. Vóór alles worden de recruten in de kleren gestoken. plicht inderdaad tot achttien maanden verlengd wordt. Officieel was dat to- dusverre slechts voor de lichting 1950-U aangekondigd. Bovendien blijkt uit deze mededelingen dat men er in Iegerkringen op rekent dat binnenkort Nederlandse troepen in Duitsland zullen kunnen wor den gelegerd en wel voor een periode van zes maanden per lichting. Waarschijn lijk, zo werd ons duidelijk gemaakt, zullen in October van dit jaar de eerste Nederlandse contingenten in Duitsland worden ondergebracht. Dat zullen dan de manschappen van .de lichting 1950-11 zijn. Men verwacht namelijk dat Duits land tegen het verlenen van legerings faciliteiten weinig of geen bezwaar zaï maken omdat daarin immers de eerste practische Duitse bijdrage tot de Atlan tische verdediging zou kunnen zijn ge legen. (Van onze verslaggever) De eerste twaalfduizend mannen van de lichting 1951 zijn gisteren onder de wapenen gekomen. Wij hebben die ge beurtenis meegemaakt in de Willem George Frederik-kazeme te Harderwijk, waar overste M. J. de Hoog het regiment prins Maurits commandeert en waar gisteren rond twaalfhonderd recruten voor het eerst hun battle-dress aantrok ken. Daarbij zijn hun belangrijke mede delingen gedaan. De overste heeft hun namelijk voorbereid op vier maanden basis-training, acht maanden wapen-op leiding en zes maanden dienst iq Duits land. Dat betekent dus dat men er, of schoon dat nog niet formeel bij de wet geregeld is, vanuit gaat dat de dienst- Aaverten tie wetrP<nS°neel van de ParÜse métro- en busdiensten heeft hedenmorgen het werk Jedimi-^etiyat" De stakers besloten gisteravond de staking, die negentien dagen h r w T. te beëindigen, nadat het Franse ministerie van Vervoer en Open- Dare werken de arbeiders gewaarschuwd had, dat slechts zij, die zich vanmorgen weer voor werkhervatting zouden melden, aanspraak konden maken op een ver goeding van de lonen, die tijdens de staking niet zijn uitgekeerd. De stakers mogen het verlies aan loon, dat zij tengevolge van de staking geleden hebben, over een termijn van vijf maanden verdelen. In plaats van de 25 procent loons verhoging, die zij eisten, zullen de stakers een loonsverhoging van twaalf en een half procent ontvangen, aldus meldt Reuter, Het kabinet van de minister-president heeft gisteren tevens de ambtenaren ge waarschuwd niet in staking te gaan. De regering staat op het punt, aldus deze waarschuwing, om de benodigde credie- ten voor de salarisherziening aan het parlement te vragen en een staking zou slechts de kansen op verbetering ver kleinen. Ondertussen duurt in andere delen van Frankrijk de arbeidsonrust nog steeds voort. De communistische C.G.T. en de katholieke vakbond hebben voor vandaag een staking van 24 uur uitge schreven voor ongeveer 30.000 arbeiders in de Franse arsenalen. De staking is te middernacht begonnen, aldus meldt A.P. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard, dat er hier sprake was van een zuiver symbolische actie. Een leider van de socialistische „Force Ouvriere" deelde mee, dat zijn groep besloten had, zich niet bij de staking aan te sluiten. De stakende vakbonden eisen een bonus van 6.000 francs en een verho ging van het uurloon met 20 franc, met terugwerkende kracht tot 1 De cember. Hierdoor zou het loonpeil van de arbeiders in de arsenalen op het peil van dat der metaalarbeiders ko men te liggen. Het staatssecretariaat voor de marine heeft, naar verluidt een bonus van 1850 franG aangeboden en over de loonsverhoging wordt nog steeds onderhandeld. In Marseille staakte gisteren het per soneel van de havenbootdiensten 24 uur. waardoor de sleepvaart stil kwam te liggen. Gisteren zijn eveneens alle 300 havenarbeiders van La Pallice in sta king gegaan. Zij eisen hogere lonen. De stakers hadden Dinsdagavond een Ame rikaans vrachtschip, de „Wild Ranger", moeten lossen, dat met 1.660 ton goede ren uit Amerikaanse legeropslagplaat- sen was aangekomen. De staking van de arbeiders in de arsenalen te Brest en Quimper ging vandaag de twaalfde dag in. In Lyon tenslotte begon Dinsdag een staking van de bus- en tramconducteurs Het hoogste geluk is de vreugde 't van het geloof i BaRTELJORISSTITAAT 20 TEL. 13439 Omtrent de aanval die een bende van ongeveer vijfhonderd man Vrijdag avond op Tjirandjang heeft gepleegd, wordt nader gemeld, dat hierbij vier man van de Apri (Indonesisch leger) en een burger werden gedood. De aan val was gericht op het politiebureau en een post van de Apri; het vuurgevecht, dat daarbij ontstond, duurde een half uur. Toen er versterkingen kwamen verdween de bende, met medeneming van een voorrad buitgemaakte wa pens. De president van het Amsterdams ge rechtshof heeft uitspraak gedaan in de civiele procedure nadat de Stemra en later ook de tegenpartij, de Ned. Radio Unie, hoger beroep hadden aangetekend tegen een uitspraak van de president dei- Amsterdamse rechtbank. Deze had in kort geding bepaald, dat de omroep wel gerechtigd is tot het maken van opnamen mits deze opnamen niet later dan na acht dagen voor uit zending zullen worden gebruikt. De Stemra had de Ned. Radio Unie laten dagvaarden ten einde te bewerkstelligen, dat aan de omroepverenigingen op straf fe van betaling ener dwangsom verboden zou worden deze opnamen voor (her)- uitzending te maken In hoger beroep heeft het gerechtshof het vonnis van de rechtbank vernietigd en de vordering van de Stemra afge wezen. Overigens levert het opkomen van recruten voor een nieuwe lichting een weinig opzienbarend schouwspel. Zij worden als vanouds ontvangen door een officier met een bijzonder martiaal stem geluid. die hen met borende blik en rollende r's mededeelt dat zij voortaan onder de krijgstucht staan. Veryolgens ontvangen zij een ware vloedgolf van administratieve bescheiden, zij worden door de dokter beklopt en bekeken, zij worden gekleed en nog vóór de eerste (voortreffelijke) snert is rondgedeeld, zijn uit twaalfhonderd lawaaierige bur gers twaalfhonder niet minder luidruch tige militairen geboren. Voor achttien maanden en met in het verschiet een zes maanden lange legeringsperiode.... ergens in Duitsland. Dinsdag is het bevel over het kam pement Volkei (bij Udsnofficieel door üe mariniers overgedragen aan de lucht macht. Volkei, oorspronkelijk een door de Duitsers aangelegde vliegbasis, is na ae oorlog niet als vliegbasis in gebruik geweest. Ruim vier jaar heeft het korps mariniers het als opleidingskamp ge- oruikt. In de loop van het vorig jaar echter kwam de luchtmacht om aan Volkei de oorspronkelijke bestemming lerug te geven. Geleidelijk aan groeide Volkei uit tot een volledige luchtmacht basis, Dinsdag heeft de wnd. comman- aant van het Marinierskamp, de majoor der mariniers Th. J. R&ckers het bevel over het kampement overgedragen aan de commandant van de vliegbasis, lui tenant-kolonel-vlieger J. P. E. Janssans. Vóór het défilé, dat de plechtigheid besloot, gaven majoor-vlieger H. Bakker en kapitein-vlieger J. Wansink een demonstratie met „Thunderjef'-straal- jagers. Zwarte rookslierten nalatend gierden de beide toestellen van de startbaan omhoog, klommen bliksem snel naar grote hoogte en doken vervol gens neer om dan in pijlsnelle vaart langs de toeschouwers te stuiven. Majoor Bakker's toestel kreeg echter een technische storing, waardoor de brandstofleiding ontplofte. Er schoot een steekvlam uit de straalbuis. De vlieger was hierdoor genoodzaakt de demon stratie af te breken en een landing te maken. (Van onze correspondent) Zoals wij reeds gisteren in een ge deelte van onze oplage hebben bericht brak gistermiddag een wilde staking uit hij de N.V. Albert Heijn te Zaandam. Als eisen stelde men loonsverhoging van vijf procent, ook voor de jongeren, en het weer doen functionneren van de oude kern, die door de directie was af gezet daar deze kern niet meer het ver trouwen genoot. Van de dertien kern leden waren er namelijk negen aange sloten bij de communistische Eenheids Vak Centrale. Hedenmorgen half acht arriveerden uit de hoofdstad een kleine driehonderd stakers en staaksters in Zaandam, waar zich een honderdtal uit Zaandam bij hen aansloot. De staking is algemeen. Er wras een flinke politie macht op de been en er kwamen geen incidenten voor. De arbeiders en arbeidsters gingen in de richting van het gebouw Ons Huis om er to vergaderen onder leiding van een viertal agitatoren uit Amsterdam, onder wie de voorzitter van de kern. de heer Vlietman. De vrije pers werd uit de zaal gezet. Na afloop van de ver gadering formeerde zich een stoet er trokken de stakers en staaksters naar de fabriek in de Oostzijde, waar een de legatie om een onderhoud verzocht met de directie. Deze gaf middels de por- tiqr te verstaan, dat zij niet de minste prijs stelt op een onderhoud. Zeker niet nu zij in het bezit was gekomen van een opdracht van de Communistische Partij Nederland aan de vakorganisatie Chevofa (E.V.C.), afdeling Zaandam, da terende de dag na de regeringsverkla ring over de prijsstijging. In deze opdracht staat vermeld, dat de agitatie in de Zaanstreek zich in het begin moet concentreren rond het levensmiddelenbedrijf van Albert Heijn, dat met zijn 350 filialen het meest kwetsbaar moet worden geacht. Na kennisneming van dit bevel wei gert de directie ieder contact met de stakers en de staaksters. Men is van directiezijde voornemens een ultima tum te stellen om direct het werk te hervatten. Wanneer dit niet geschiedt, zal er een massaal ontslag volgen. Door intimidatie en terreur van Am sterdamse communistische agenten heb ben ook de weinige Uniebondleden. die dit bedrijf telt, het werk moeten neer leggen. De pogingen om de staking te doen overslaan op het personeel van Verkade, Hille, Van Delft en De Bijen korf zijn tot heden toe mislukt. Men colporteert druk met pamfletten en het dagblad „De Waarheid". De directie van de N.V. Albert Heijn heeft bekend gemaakt, dat zij wel weer een kern in het leven wil roepen, mits deze kern wordt samengesteld uit leden van de Uniebonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1