SLUITEN VAN DUITSE GRENS VOOR ONZE EXPORT CATASTROPHAAL Troepen van het Britse Gemenebest over de 38ste breedtegraad w m Nederhorst (P.v.d.A.) trekt zijn motie in Tot hoofd en hart De eerste slag gewonnen Alle hoop gevestigd op de ministers Van den Brink en Stikker Zeventien doden Pijnlijke aftocht voor de Socialisten Enorme groei van NOq qEEN STRAALVLIEGTUIGEN VOOR ONGEREGELDHEDEN IN OOSTENRIJK MacArthur zou verlof hebben luchtbases in China te bombarderen Grcte rode luchtvloot staat gereed Nederlandse delegatie moet hard zijn Het weer Tweede Madiun-affaire in voorbereiding? Groeneveld en Kiineman in Nederlands Elftal Garnalenkotter aan de grond gelopen ft? burgerluchtvaart D£ BURGERLUCHTVAART Zo nodig schroefturbines in nieuwe K.L.M.- vliegtuigen in plaats van zuigermotoren J Bij vertoning van nieuwe film van Veit Harlan ByMttiPBwiMiiib' DONDERDAG 5 APRIL 1951 74e JAARGANG No. 25039 Niet-Chinese troepen in Mandsjoerije? Zaligverklaring Paus Pius X Extra-deviezen voor autotoeristen 'i SWEAT-SHIRTS De aanval op Garut - Motie-Andriessen (K.V.P.) verworpen Een grote deuk AMSTERDAM-ROTTERDAM AFGELAST Dominee Niemöller uit de politiek Staatsloterij Straalvliegtuigen vereisen nieuwe landingsprocedure BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vaa redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. De nieuwe regering mag dan als een legkaart van partij-politieke stuk jes in elkaar zijn geknutseld, ze zit toch steviger in elkaar dan velen aan vankelijk hebben gedacht. Je kunt haar misschien in haar geheel uit de doos ha len, maar niet bij stukken en brokken. Dat is wel duidelijk gebleken bij het Kamerdebat over lonen en prijzen en bij de wonderlijke geschiedenis van het dreigende, maar tenslotte toch niet ge loste schot van Nederhorst. Minister Van den Brink is als overwinnaar uit het debat gekomen, en met hem heel de re gering. De ontevreden P.v.d.A.-ers, die spijt schijnen te hebben, dat zij zich bij de kabinetsformatie gewonnen hebben gegeven, hebben het spelletje van Oud. waarvan de lange regeringscrisis een ge volg is geweest, niet na willen spelen. Trouwens, het zou hun ook niet gelukt zijn, want in de P.v.d.A. zijn niet alle leden zo ontevreden en in economisch opzicht nationaal bijziende als de heer Nederhorst zich voordeed. Wij zeggen „voordeed", omdat wij ons moeilijk kun nen losmaken van de indruk, dat de hou ding van het N.V.V. ten aanzien van de laatste loonsverhoging en versoberings pogingen, van grote invloed op die van de heer Nederhorst is geweest. Het N.V.V. heeft echter de Katholieke en de Christelijke vakbonden nog niet con amore meegekregen en werd daardoor gehandicapt. Het is echter de vraag, of dit zo zal blijven. De vakbonden vormen een geweldige politieke macht, wanneer de politiek zich hoofdzakelijk op econo misch terrein afspeelt. Mogen zij de zelf beheersing en de gematigdheid blijven betonen, die thans in het landsbelang méér dan ooit vereist zijn en niet uit zucht om afvallige zieltjes te winnen zich op sleeptouw laten nemen door ar beiders, die liever langs de Wolga boten slepen dan in vrijheid aan de boorden van de Rijn te leven. Laten de malcon tenten in de P.v.d.A. liever kijken naar wat hun Labourbroeders in Engeland doen, misschien kan dat hun helpen hun ziel in grotere lijdzaamheid te bezitten. Voor het eerst, sinds de verbonden strijdkrachten in Januari hun tegenoffen sief begonnen, zijn vandaag troepen van het Britse Gemenebest de 38ste breedte graad gepasseerd en Noord-Korea binnengetrokken. De Chinese troepen boden vrijwel onmiddellijk verbitterde tegenstand. De tweede Gemenebest-brigade stuit te voor het eerst sinds vele weken op prikkeldraadversperringen, landmijnen en booby traps. De rode troepen openden een hevig mortiervuur. U.P. verneemt uit gezaghebbende bronnen te /Washington, dat generaal MacArthur machtiging ZOu hebben ge kregen om een algemene aanval vanuit de lucht te beginnen tegen de Chinese communistische luchtbases in Mandsjoe- rije, indien de communisten hun volle dige luchtmacht inzetten tegen de troe pen van de V.N. in Korea. Deze mach tiging zou generaal MacArthur ver scheidene weken geleden verleend zijn door de gezamenlijke Amerikaanse chefs van staf, nadat zij er van kennis had den genomen, dat de Chinese commu nisten 600 tot 800 oorlogsvliegtuigen hebben gelegerd op korte afstand van de Koreaanse grens. Diplomatieke krin gen, die deze inlichting bevestigden, zeiden, dat deze instructie op geen en kele wiize in tegenspraak was met de doelstelling van de V.N. om de oorlog tot Korea te beperken. Zij wezen er op dat van het begin af aan MacArthur opdracht had gekregen de vrede te her- stel'en in „het algemeen gebied van Ko rea". De speaker van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, heeft gisteren verklaard, dat niet-Chi- nese troepen zich bevinden onder de strijdkrachten, die op het ogenblik wor den samengetrokken in Mandsjoerije ,,en ik denk. dat wij ons tegenover een verschrikkelijk gevaar bevinden, dat wellicht het begin is van een derde we reldoorlog". Rayburn deelde dit mee tijdens het debat over de militaire dienstplicht. „Het is mijn overtuiging", zo ver klaarde hij, „dat aangezien juist giste ren 30 vijandelijke vliegtuigen boven Korea waren, en in Mandsjoerije in groten getale troepen worden bijeen getrokken en niet alleen Chinese communistische troepen wij thans in een groter gevaar van een uitgebreide oorlog verkeren dan op enig ogenblik ?e ein<ie van de wereldoorlog m 194a. Rayburn legde deze verklaring af nadat hij en andere vooraanstaande congresleden eerder op de dag op het Witte Huis een conferentie hadden bijgewoond. Naar men veronderstelt ontvingen zij hier geheime militaire inlichtingen, zoals vaker geschiedt op dergelijke bijeenkomsten. De leider van de democraten in de Senaat, Ernest McFarland, die eveneens de conferentie op het Witte Huis bij woonde, verklaarde naar aanleiding van Ray burn's uitlating: „Ik weet wat Ray burn weet. Ik weet, dat de toestand zeer ernstig is en ik ben persoonlijk van me ning, dat wat we hier zeggen en doen wellicht het evenwicht betekent tussen oorlog en vrede". In Vaticaanstad is officieel meege deeld. dat de zaligverklaring van Paus Pius X op Zondag 3 Juni plechtig in de Sint Pieter zal plaatsvinden, aldus meldt u.P. De zaligverklaring van de in 1914 overleden Paus zal dit jaar een van de belangrijkste kerkelijke ge beurtenissen in Rome zijn. „Indien de komende besprekingen over de Europese Betalings Unie te Parus niet op zeer korte termijn een oplossing van de Duitse betalingsmoeilijkheden geven, dan gaan wij in Nederland een catastrophale ontwikkeling! tegemoet", aldus de mening in leidende Nederlandse bedryfskringen. Aller hoop is gevestigd op het optreden van de ministers Stikker en Van den Brink, die deze besprekingen Vrydag jn de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) als voorzitter en gedelegeerde zullen meemaken. de wens geuit, dat de Nederlandse de legatie te Parijs onwrikbare eisen zal stellen en dat bij eventueel niet-aan- v-aarden daarvan de Nederlandse rege- ring niet zal schromen uiterst kras se maatregelen te nemen. Men zei, dnt indien de Duitse import kwestie in een voor ons ongunstige zin wordt opgelost, Nederland wellicht ge dwongen zal zijn bepaalde internatio nale verplichtingen op te zeggen en welhaast vanzelfsprekend maatregelen zal treffen om de import uit West- Duitsland zo veel mogelijk te beper ken. Inkrimping van import uit andere landen zou bovendien overwogen moe ten worden. „Bij het afkondigen van de Duitse invoerstop omstreeks half Februari wa ren er uiteraard voor enkele producten nog niet uitgeputte betalingscontingen- ten. tewijl ook voor geliberaliseerde producten een aantal reeds afgegeven invoervergunningen nog niet waren ge realiseerd. In de maand Maart heeft de realisatie van deze vergunningen gro tendeels plaats gehad". Het ligt in de verwachting, dat de export in de maand Aoril in ernstige mate zal paan haneren. Voor enkele pro ducten, o.a. voo rboter. kaas. peulvruch ten en cacaopoeder, staat de export naar West-Duitsland practisch reeds stil, ter wijl de uitvoer van andere artikelen, o.a. spek. gezouten haring en sierteelt producten, zeer aanzienlijk zal afnemen, althans indien bii de behandeling van het Duitse probleem in de Pariise O E E C. een voor Nederland bevredi gende oplossing niet zou kunnen wor den verkregen. De uittvoer van groenen naar West- Duitsland is inmiddels, ingaande 4 Aoril 1951, tengevolge van het uitgeput raken van het Duitse betalingscontin gent, geheel gestagneerd. Toeristen, die voor hun reis gebruik maken van een motorrijtuig, kunnen voor de hieraan verbonden kosten aan spraak maken op een toewijzing van extra deviezen van f 20o per jaar. Berekend wordt, dat door het sluiten van de Duitse grens alleen de tuinbouw reeds tot 1 Juni een verlies van dertig millioen gulden zal lijden. Het weg vallen van de export 'leidt tot vernieti- ging van maandenlang voorbereide pro ducten, dus van kapitaal. Maar ook verwacht men een binnenlandse ineen storting van prijzen, evenals overstro ming van andere markten en prijsval daar. Men ziet in bedrijfskringen het spook van faillissementen en werkloos heid in de agrarische sector reeds op doemen. Men acht het niet uitgeloten, dat het tekort op onze betalingsbalans bij voort during van de West-Duitse importstop van de geraamde anderhalf milliard tot minstens twee milliard zal stijgen. Zal het bij deze houding van West-Duits- land mogelijk zijn om in georganiseerd West-Europèes verband handel te blij ven drijven? Naar mening van leidende bedriifskringen heeft de Duitse im portstop deze samenwerking reeds ge- frusteerd. Algemeen wordt in bedrijfskringen Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Met de terugkeer van de burgerbevolking van Seoul na de herovering van de stad door de Verbonden Strijdkrachten, begint de Zuid-Koreaanse hoofdstad zich langzaam te herstellen. Een jonge straatverkoper wacht met Oosters geduld op klanten voor zijn schoenen, die veel weg hebben van miniatuur-kano's. Verwachting tot Vrijdagavond: Vanavond en vannacht langdurige opklaringen, maar morgen weer toe nemende bewolking met later plaat selijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen West en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.06—19.20 Maan: 5.54—19.47 Officieel is te Djakarta medegedeeld, dat by de jongste aanval op Garut, wel ke werd uitgevoerd door twee a drie honderd man, vierhonderd arrestanten uit een kamp bevrijd, 390 daarvan keer den echter later terug. Ec werden twaaf personen gedood, vijf kwamen er tü- dens een brand om het leven, vijf bur gers werden gewond en vijf woningen in brand gestoken. In het officiële rap port wordt voorts gezegd, dat twee of drie Nederlanders bij de overval betrok ken waren. Tasikmalaja werd Zaterdagnacht en Zondagnacht aangevallen, de eerste maal door ongeveer 500 man, de tweede keer door een bende van onbekend sterkte De eerste keer viel er één dode, de tweede keer geen. Ook enkele kam pongs in de omgeving werden aangeval len. Volgens berichten uit welingelichte Indonesische kringen zijn in Oost-Java dezer dagen in diverse plaatsen perso nen gearresteerd, die deel zouden uit maken van een complot, dat een tweede Madium-affaire voorbereidde, vertak kingen zou hebben over heel Java met centra in Midden-Java en contact zou onderhouden met de Darul Islam in W. Java en een guerilla-organisatic in O. Java. Het Nederlands voetbalelftal, dat Zon dag 15 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schgvc- naar (EDO). Midden: Van Schijndel (SVV), Ter- louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Kiineman (HBS), Van Melis (Eindho ven, Lenstra (Heerenveen) en Groene veld (Haarlem). Reserves: Saris (BW), Odenthal (Haarlem). Möring (Enschede) en Snoek (Eindhoven). Dit elftal is dus hetzelfde als het offi cieuze Nederlandse team. dat in de beide wedstrijden tegen Middlesbrough en Sunderland optrad. Voor het verslag van deze laatste wedstrijd zie pagina 5. Hedenmorgen ongeveer half tien is op het Bloemendaalse strand, practisch op dezelfde plaats waar de C. A. Banck maandenlang heeft gezeten, de garna lenkotter IJM 206 aan de grond gezet. De twee mannen, die zich aan boord bevonden, zijn overboord gesprongen. Zwemmende en geholpen door een Zandvoorter, die hen wadend tegemoet ging en hen een lijn toewierp, bereikten zij veilig het strand. In een op het strand opgerichte tent werden zij op verhaal gebracht. De IJM 206 zit op de eerste bank van het strand, zodat er voor de motorreddingboot uit IJmui- den geen mogelijkheid was om in de buurt te komen. Daarom zou de motor- strandreddingboot „Dudok de Witt" uit Zandvoort trachten in de nabijheid te komen en zo nodig hulp te bieden. Uit IJmuiden vertrok het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" van de N.V. Rederij J voorheen Gebrs. Goedkoop, DE HOLLE BOLLE GIJS DER LUCHTVAART. Een maximum lading van 38 ton kan de. Globemaster C 124. het 4-motorige reuzen vrachtvliegtuig der Amerikaanse Luchtmacht vervoeren. Het toestel kan ook omgevormd worden tot „dubbeldekker", en biedt dan plaats aan 220 soldaten met volledige uitrusting. Een auto rijdt de romp van de Globemaster, die doet denken aan de opengesperde muil van een voorwereldlijk monster, binnen. DEBAT OVER LONEN EN PRIJZEN IN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Het is met de interpcllatie-Nederhorst in de Tweede Kamer gegaan, zoals men moest vrezen: de heer Nederhorst heeft zijn motie ingetrokken en de regering heeft niet eens behoeven te zeggen, dat zij onaanvaardbaar was. Het is een geluk bij een ongeluk (het ongeluk van deze misplaatste interpellatie), dat de regering het „onaanvaardbaar" tenslotte niet heeft uitgesproken. Het ware. zo als wij gisteren reeds schreven, overdreven geweest, het zou haar belast hebben met de verantwooidciijkheid voor de intrekking van de motie en het zou de politiek, die zij moet voeren en die toch al weinig kans heeft op de sympathie van het volk, nog impopuiairder hebben gemaakt. Gelukkig heeft de regering het woord „onaanvaardbaar" dus niet uitgespro ken. Zij bleek het de socialisten ook zonder dat duidelijk gemaakt te hebben, dat de motie-Nederhorst er op dit ogen blik naast was. De heer Nederhorst kwam tenslotte rrraar vertellen, hoe het hem duidelijk was geworden, dat zijn motie voor de regering onuitvoerbaar zou zijn. Of hem dit alleen uit de loop van het debat was duidelijk geworden, dan wel of de regering achter de scher men nog een woord met de P.v.d.A.- fractie had gesproken, bleek natuurlijk niet. In ieder geval zijn er staatsrech telijke verschillen tussen de termen ..onaanvaardbaar" en „onuitvoerbaar", terwijl de laatste term hier dan nog niet eens door de regering gebruikt werd, doch door de heer Nederhorst als conclusie werd gebezigd. Toch zat daar op zichzelf nog wel een zekere aanwij zing in van de verantwoordelijkheid bij de regering. Doch deze indruk heeft de interpellant toch zoveel mogelijk willen wegnemen door er op te laten volgen, dat men niet kan verwachten, dat d# re gering de motie zou uitvoeren. En zo trok hij haar in. Bij alle critiek moet men toch in de socialisten prijzen, dat zij niet de methode van de heer Oud hebben ge volgd en derhalve niet op een slecht gekozen moment een kabinetscrisis hebben veroorzaakt, althans het risico hebben willen aanvaarden, dat deze uit hun handelwijze zou voortvloeien. Vliegtuigen van de burgerlucht vaartmaatschappijen legden in 1950 een afstand van 1.430.000 000 kilometer af en vervoerden dat jaar 30.300.000 passagiers, hetgeen gelijk staat met de gehele bevolking van een land als Spanje. En dan te bedenken, dat nog maar dertig jaar geleden de oudste luchtvaartmaatschappij, de K.L.M., in haar jaarverslag over 1920 schreef: „Het publiek staat nog enigszins vreemd en angstig tegenover het nieuwe vervoermiddel, waarvoor het onbekend maakt onbemind" nog geldt". De K.L.M.-toestellen legden in 1920 233.600 km af en vervoerden 345 pas sagiers. Ditzelfde aantal luchtreizigers vervoeren de „Vliegende Hollanders" thans dagelijks, alleen al op de lijn AmsterdamLonden v.v. Wegens de slechte toestand, waarin de grasmat van het Olympisch Stadion ten gevolge van de vele regen; verkeert, is de wedstrijd, die vanavond gespeeld zou worden tussen een Amsterdams en een Rotterdams elftal van tweede en derde klassers, afgelast. Dominee Niemöller, die als partijloze ageerde tegen de Duitse herbewape ning, heeft gisteren te Hamburg op de synode van de Duitse evangelische kerk, na een terechtwijzing van zijn kerkelijke superieuren aangekondigd, dat hij zich uit de politiek zal terug trekken, nu zijn „zending is volbracht". Op nummer 21661 van de 512e Staats loterij 5e klasse, 8e lijst, is een prijs van f 10.000 gevallen. (Van onze Haagse redactie) De vijf Douglas- en de vijf Lockheed-machines, die de K.L.M. besteld heeft en die waarschijnlijk begin 1952 en begin 1953 zullen worden afgeleverd, zullen nog niet uitgerust zijn met schroefturbines. Wel zullen in de toestellen voor zieningen worden getroffen, die het mogelijk maken om te zijner tijd n.l. wanneer deze motoren hun deugdelijkheid en hun voordeligheid bewezen heb ben schroefturbines in te bouwen op de plaatsen, waar nu de zuigermotoren zitten. De K.L.M. wenst blijkbaar geen risico te nemen en zo denkt men er voorlopig nog niet aan vliegtuigen aan te kopen met zuiver straalaandrijving (zoals b.v. de „Cornet" van de De Havilan'd-fabrieken), hoewel men de verdere ontwikkeling met belangstelling blijft volgen. toe. Als het vliegtuig nog op grote hoogte is, moet de bemanning reeds weten of het toestel op een bepaald vliegveld neergezet kan worden, dan wel, dat men naar een uitwijkhaven moet. Nutteloos dalen ,en stijgen zou in sommige gevallen ernstige gevolgen kunnen hebben. In het algemeen moet men reeds 200 mijl tevoren kunnen la ten weten, dat het toestel terecht kan. Voor dit alles zal o.a. nodig zijn een perfecte grondorganisatie, radarinstal laties en uitstekend geschoold perso neel. Aangezien niet op alle vliegvel den aan deze onmisbare voorwaarden voldaan kan worden, blijft op dit mo ment het in gebruik nemen van een straalvliegtuig voor de burgerluchtvaart nog enigszins riskant. Intussen gaat men in Engeland rus tig door met het nemen van proeven. De B.O.A.C., die 14 „Cornets" in aan- Deze methode van aankoop heeft be halve het voordeel van de omstandig heid, dat de motoren alsnog ingezet kunnen worden en men eerst de kat eens uit de boom kan kijken, ook nog het voordeel, dat men toestellen krijgt, die ontwikkeld zijn uit de bestaande mo dellen. De straalvliegtuigen voor het burger- luchtverkeer, zoals die in Engeland ontwikkeld zijn de „Cornet" zul len mogelijk nog verschillende moei lijkheden te overwinnen krijgen. Wan neer dit straalvliegtuig op zijn kruis snelheid vliegt ongeveer 80Ó km. per uur dan is zijn meest voordelige hoogte 12.000 meter. Bij het dalen en landen is het brandstofverbruik enorm groot. Het in gebruik nemen van straal vliegtuigen zou een nieuwe landings procedure vereisen, daar dit vliegtuig, boven alle andere, voorrang zou moe ten krijgen, zeker bij slecht weer. Het grote brandstoffenverbruik laat een rondvliegen bij het wachtbaken niet Het lijden is een doorgang tot hoger goed bouw heeft, zal er binnenkort een twee tal op proef in gebruik nemen. In Amerika heeft men tot nu toe aan het straalvliegtuig voor de burgerlucht vaart weinig aandacht geschonken. Steeds heeft de militaire luchtvaart er voorrang gekregen. Toen er eindelijk fondsen kwamen om rechtstreeks proef nemingen te doen op het gebied van de burgerluchtvaart, gaf de Staat te wei nig om de ontwikkeling van nieuwe ty pen mogelijk te maken. Men wil thans met militaire vliegtuigen passagiers ver voeren, om aldus de mogelijkheden te bekijken. Verder is men thans bezig voorbereidingen te treffen om de be staande typen uit te rusten met schroef turbines (Lockheed en D C 6). Deze motoren hebben een grote gelijkenis met de straalmotoren, maar ze danken toch in de eerste plaats hun voortstu wend vermogen aan de luchtschroef. De straal helpt slechts mee het motorver mogen te vergroten. Nu men, vooral in Amerika, de su personische luchtschroef aan het ont wikkelen is, wint de schroefturbine sterk aan betekenis. Het nadeel van een schroefturbine was n.l., dat bij een grote snelheid het rendement te rugliep, althans belangrijk minder was, dan dat van de straalmotor. De supersonische luchtschroef heeft top- snelheden, die uitkomen boven de snelheid van het geluid. Met deze schroeven is het mogelijk, ook op zeer grote hoogte en bij grote snelheden, een groot rendement te krijgen. Maar, zoals gezegd, de Nederlandse luchtvaart kijkt eerst de kat eens uit de boom en wil nu eens niet haantje de voorste spelen (en voor anderen de kastanjes uit het vuur halen!). Wan neer de tien nieuwe machines in ge bruik genomen worden bij de K.L.M. zullen de Skymaster en de D C 4 gaan verdwijnen. Men wenst het zelfde aan tal toestellen te behouden. De vernieu wing is derhalve alleen gericht op het verkorten van de vliegtijden en het scheppen van de mogelijkheid meer be talende lading te verkrijgen. Zij hebben zich formeel wel niet los gemaakt van de regering, doch zij heb. ben er zich materieel tegenover ge plaatst, hetgeen de regering in de der de week van haar bestaan reeds een grote deuk heeft opgeleverd om dan nog maar eens te denken aan het axioma van de brede Vertrouwens basis. Voor het overige kan men het niet anders zien. dan dat de socialisten een pijnlijke afgang hebben gemaakt Zij hebben een motie ingediend, waarvan zij de volgende dag moesten verklaren in te zien, dat de regering haar niet zou kunnen uitvoeren. Dit hadden zij na tuurlijk de dag te voren evengoed als ieder mens, die niet maanziek is, kunnen inzien. Een motie van een dergelijke portée stelt men, wanneer men de rege ring ten val wil brengen, althans zich zelf formeel en officieel wil plaatsen buiten de partijen, die de regering steu nen, ongeacht het risco, dat de regering daardoor ten val komt; die verantwoor delijkheid aanvaardt men er onherroepe lijk bij. Doch als men dan een dergelijke motie stelt, dan moet men haar volhou den. gelijk men van 'n goed vooraf door dachte daad mag verwachten. Slikt men halverwege de hele zaak weer in, dan zijn er maar twee mogelijkheden ter ver klaring. Ofwel men heeft in het wilde weg maar iets gedaan, ofwel men heeft het gedaan met een buiten de zaak ge legen bedoeling, hetgeen onwaarachtig is. Het is nu eenmaal verkeerd om zich door een vakcentrale de politiek te la ten voorschrijven, en de minister-pre sident, dr. Drees. heeft dan ook onom wonden gezegd, dat hij het weliswaar jammer vindt, als de vakcentralen het niet met de regeringspolitiek eens zijn, doch dat dit de regering toch niet kan beletten beslissingen te nemen, waar de vakcentralen anders over denken. De regering heeft nu eenmaal op meer sec toren van het openbare leven te letten dan op die. waar de vakcentralen in de eerste plaats voor opkomen. Dit was een bevredigende verklaring, en bevredigend is ook, dat de P.v.d.A.-fractie tenslotte rustig alleen de verantwoordelijkheid te dragen heeft gekregen voor haar misluk te motie. Tenslotte zijn wij benieuwd, wie. met het kapitale feit van deze so- cialistsche interpellatie voor ogen, de fantasie zal blijven opbrengen om door te gaan met te spreken over de aanwe zigheid van een vertrouwensbasis. Ook inzake de loonsverhoging heeft de regering niet toeschietelijk willen zijn. Zij heeft niet willen verklaren, dat de loonkwestie op dit ogenblik voor herziening vatbaar is. Dr. Drees zei. dat de besprekingen in de Stichting van de Arbeid over de prijzen en de produc tieverhoging niet een herziening op dit ogenblik van de loonsverhoging inslui ten. Daarover zou pas weer gesproken kunnen worden bij een eventuele ver dere prijsstijging, en dan nog wel een sterke. Toen heeft de heer Andriessen een motie ingediend, waarin wordt uit gegaan van de vaststelling, dat de ze kerheid tot beperking van het offer van de loontrekkenden tot 5 pet. niet is verkregen en derhalve gevraagd werd deze kwestie in het overleg met de Stichting van de Arbeid mede te be trekken. In andere woorden werd hier gevraagd om de mogelijkheid het over leg over de loonsverhoging in de Stichting van de Arbeid te heropenen, maar het werd niet zonder opzet ge vraagd op een onduidelijke manier. Men kan er uit verstaan, dat hier be doeld is het overleg desnoods terstond te openen, maar men kan er ook onder verstaan, dat hier bedoeld is het over leg pas later te heropenen. Zoals het er stond had niemand, ook de regering niet, er bezwaar tegen. De motie werd met alleen de communistische stemmen tegen aanvaard. Maar het is een tactisch spel De toekomst zal leren of de vak centralen er hetzelfde onder verstaan als de regering kennelijk doet Voor de K.A.B. zal dit ongetwijfeld in hoge mate mede bepaald worden door wat er tenslotte te voorschijn komt met betrekking tot de verhoging van de progressiviteit in de kinderbijslag. Mi nister Joekes kon de aandrang, die de heer Andriessen de dag tevoren had uitgeoefend, afwijzen: de Stichting van de Arbeid is zich juist aan het be- beraden over deze kwestie, dus moet men afwachten. De heer Andriessen heeft niettemin toch een zij het slappe motie ingediend: onderzoeken of van een onevenredige achterstelling van de grote gezinnen sprake js en indien dit het geval blijkt te zijn, dan voorsteilen ter zake aan de Kamer voorleggen. De genen. die toch al niet veel van kinder bijslag moeten hebben, hadden er een gcmakkelgk houvast aan de motie over bodig te achten en tegen te stemmen. Iedereen stemde tegen, behalve de Ka tholieken en de communisten! Zes en twintig Joodse demonstranten zijn gisteravond te Salzburg gewond bij een treffen met de Oostenrijkse politie, waarin aldus meldt A.P. zich een grote anti-semietische menigte mengde. De ongeregeldheden braken uit als ge volg van de vertoning van de film „Die unsterbliche Geliebte" van Veit Harian, de regisseur van de nazi-film „Jud Siiss". Volgens A.P. namen ongeveer twaalf honderd personen deel aan de gevech ten, die anderhalf uur duurden. Volgens een Oostenrijkse correspon dent van A.P. eisten ongeveer tweehon derd vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap te Salzburg, de Unie van slachtoffers der concentratiekampen, de Federatie van slachtoffers der rassen- vervolging en de socialistische jeugdbe weging gisteravond stopzetting van de vertoning van de film. De directie van de bioscoop beloofde de film de volgen de dag niet meer te vertonen, maar be sloot de avondvoorstellingen te laten doorgaan. Hierop versperden de Joodse demonstranten de straat, waarin de bioscoop gevestigd is. Een sterke politie macht maakte daarna de weg vrij voor het verkeer, waarbij een van de Joodse verplaatste personen een politie-ageni geschopt zou hebben. De politie verdreef toen de demonstranten uit de straat, waarbij van gummistokken gebruik werd gemaakt en verscheidene personen werden gewond. „Ongeveer duizend nieuwsgierigen' aldus A.P., „schaarden zich aan de zijde van de politie en vielen de vluchtende Joden aan. Wanneer deze „helpers" er in slaagden een Joodse demonstram in handen te krijgen, tuigden zij hem af." De Joodse gemeenschap te Salzburg heeft meegedeeld, dat de politie anti semietische opmerkingen maakte en „ongeveer honderd Joden, meest vrou wen, in een menigte van bijna duizend toeschouwers dreef. Deze menigte heeft de Joden geslagen en met stenen ge gooid". Advertentie de ruimste wegen in zijn klasse. Vraagt inlichtingen. Hurlem Smedestr. 22. Tel. 11025

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1