Prijsstijgingen moeten tot stilstand komen m DIRECTIE VAN ALBERT HEIJN WIJKT NIET VOOR DE STAKERS NIET-CHINESE troepen in MANDSJ0ERIJE Strijd rond noodregeling kleine zelfstandigen kinderbijslag Werkgeversorganisaties doen beroep op leden om loonsverhoging niet volledig door te berekenen Stilzwijgende bevestiging van Truman Tot hoofd en hart Verontrustend Doodstraf voor twee atoomspionnen Hervorming van Franse kiesstelsel BESTAANSPEIL VAN SOMMIGE GROEPEN EN ONZE UITVOER IN GROOT GEVAAR „Haak in" brengt half millioen bijeen fi Is er dan staking? Zij trachten andere levensmiddelen- bedrijven mee te krijgen m Twee vliegtuigen neergestort 350 ITALIANEN OVER DE GRENS Het weer. Minister Joekes verklaart amendement-Hooy voor regering onaanvaardbaar VRIJDAG 6 APRIL 1951 74e JAARGANG No. 25040 Voorstel in eerste lezing aanvaard i'.T.T. duurder? Uil voorraad te leveren, SMIT VAN RIJSBERGEN Kankerbestrijding FALCON REGENKLEDING Russische films in Zaandam Vechtpartijen Sovjet-vliegtuigen of Japanse troepen? Eén piloot licht gewond, de ander ongedeerd Kooplieden verkochten slechte stof BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ümuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Een Amerikaans Federaal Gerechts hof heeft gisteren Julius Rosenberg en zÜn vrouw Ethel, die schuldig waren bevonden aan het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie, ter dood veroordeeld. De federale rechter, Irving Kaufman, gelastte, dat het von nis in de weck beginnende 21 Mei vol trokken zou worden. Het hof noemde niet de manier van terechtstelling, maar verklaarde dat de terechtstellingen zou den worden voltrokken „volgens de Wet". Bij het horen van het vonnis bic- Ven de Rosenbergs onbewogen. David Greenglass, broer van mevrouw Rosenberg, die bekende atoomgeheimen- achterhaald te hebben, toen hij werkte op de atoombombasis te Los Alamos, en ze doorgegeven te hebben aan de Rosenbergs, was de voornaamste ge tuige van de openbare aanklager tegen zijn zwager en zijn zuster. Rechter Kauf man bepaalde, dat vanavond de uit spraak tegen Greenglass zal .geschieden. Een vierde aangeklaagde, Morton Sobell, werd tot 30 jaar gevangenis straf veroordeeld. De verdedigers hebben medegedeeld, beroep te zullen aantekenen. De rechter verklaarde de mening te zijn toegedaan, dat de Rosenbergs er voor verantwoordelijk waren, dat de communisten ..de oorlog in Korea wa len begonnen". Door de Russen in staat te stellen de atoombom jaren eerder te krijgen dan mogelijk was, geloofde hij, dat de Rosenbergs en hun medeplichti gen „de communistische agressie in Korea" en de tienduizenden slachtoffers er van op hun geweten hadden. Er wordt verband gelegd tussen het Komplot Rosenberg-Sobell-Greenglass en de spionnage van Alan Nunn May en Klaus Fuchs, de veroordeelde Britse atoomgeleerde. De Franse Nationale Vergadering "eeft gisteravond de voorgestelde her vorming van het kieswetstelsel in eer ste lezing met 264 tegen 252 stemmen, °us met een zeer geringe meerderheid, aangenomen. De communisten, Gaullis- en en verscheidene afgevaardigden van te Hidden- en rechtervleugel stemden ■"(I1 het voorstel; de socialisten, het M van de volksrepublikeinen len en enige gematigden, radica- het en, onafhankelijken stemden voor el on'werp. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen van de zijde der P.T.T. is een eventuele verhoging van de tarieven in studie genomen. Om trent de aard en de grootte van deze verhoging kon men ons nog niets me- dcdelen. Advertentie in alle maten: Blauw kamgaren uniformen (twee-delig) 168. Blauw gabardine regenjassen voor de koopvaardij, twee-rij- model met ceintuur f 162.50 Khaki service-dresses (whip-cord) 215. Alle uniformpetten, emblemen, galons, borduursels en knopen voor Land-, Zee- en Luchtmacht en voor de Koopvaardij. Lange en korte khaki pantalons, khaki en zwarte dassen, witte en khaki popeline shirts, khaki en witte sportkousen (voor de tropen). Alle onderscheidingen voor militair en civiel, enz. enz. UNIFORM-SPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 TELEFOON 1696S In een gisteren gehouden vergadering hebben de vier Nederlandse verbonden van werkgevers onderstaande oproep inzake de prijspolitiek tot hun leden gericht: „De vier verbonden van werkgevers, te weten het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het R.K Verbond van Werk gevers-Vakverenigingen en het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers in Nederland achten het van het grootste belang aan een verdere stijging" van het prijspeil zo veel mogelijk paal en perk te stellen. Voortgang van de tot dusverre voorgekomen prijsstijgingen, welke tot ver schillende loonaanpassingen hebben geleid, stelt ons land voor de dreiging van een niet te remmen economische ontwrichting. Niet alleen zou dan het bestaans- peil van grote groepen van de bevolking tot een onverantwoord niveau dalen, ook de drinoend noodzakelijke bevordering van onze uitvoer, welke tot een zo laag mogelijk prijspeil dwingt, zou volledig schipbreuk lijden. De „Haak in-actie" van de N.C.R.V. ten bate van de kankerbestrijding heeft een half millioen gulden overschreden met ruim 268 gulden. In Maart 1950 begon de actie. Na zes uitzendingen was f 35.000 bijeenge bracht. In October werd de actie voort gezet na enkele maanden rust. 1 Febru ari j.l. was f 100.000 binnen, en sinds dat ogenblik stroomden de giften hoe langer hoe sneller. 1 Maart werd de f 200.000 gepasseerd, drie weken later de f 300.000 en verleden week was het resultaat ruim f 366.000. Donderdag avond werd het halve millioen over schreden. Een belangrijke stoot daar toe gaven de bloembolienkwekers met een gift ineens van f 25.000. Tot eind Mei wordt de „Haak in-ac tie" voortgezet. Vol spanning wachten de N.C.R.V. en vele luisteraars, wat het eindresultaat zal zijn. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Nederlandse ondernemerswereld gevoelt zich mede voor het te voeren prijsbeleid verantwoordelijk en wenst daarom met alle beschikbare middelen de voor ons land ongunstige prijsont wikkeling te remmen. Deze prijsontwik keling wordt zowel beïnvloed door de noodzakelijke invoer van in het buiten land in prijs gestegen grond- en hulp stoffen als door binnenlandse factoren. In de door de vier centrale werkge versorganisaties op 15 Maart j.l. gepu bliceerde verklaring erkent het Neder landse bedrijfsleven zich bereid ten volle zijn deel te dragen in de verhoogde las ten, welke op ons volk drukken. Op grond hiervan en in aansluiting aan de door de regering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verstrekte toelichting op de door haar te voeren prijspolitiek gevoelen de organisaties de noodzaak er hij hun leden op aan te dringen om als op korte termijn effect sorterende maatregel zich beperkingen op te leggen ten aanzien van de volle dige doorberekening? van thans werken de prijsverhogende krachten. Zij doen daarom op hun leden het dringende be roep er van af te zien om op grond van de jongste loonsverhoging de prijzen van de eindproducten te verhogen. Voor de handel is door de regering een beschikking uitgevaardigd volgens welke het geldsbedrag van de toegestane winstmargtes gelijk dient te zijn aan dat, hetwelk laatstelijk in de periode 1 Jnni 1949 tot en met 31 Mei 1950 mocht wor den berekend, verhoogd met 3 pCt. voor de in September 1950 voorgekomen loon- ronde. Deze omstandigheid brengt de centrale werkgeversorganisaties er toe met nadruk te bepleiten, dat de ine dustrie de prijsvaststelling van haar pro ducten op dezelfde periode baseert, met dien verstande, dat rekening zal worden gehouden met de in September 1950 toegestane loonsverhoging en de inmid dels gestegen vervangingswaarde van grondstoffen en belangrijke hulpstoffen. De vier verbonden gevoelen zich on der de huidige omstandigheden verplicht met nadruk te wijzen op de bezwaren van een eventueel van overheidswege in het leven te roepen apparaat ter uit voering van een stelsel van gedetail leerde prijsbeheersing en distributie. Een dergelijk stelsel zal voor de vrijma king van het inter-Europese handels verkeer een onoverkomelijke belem mering vormen en de Europese econo mische samenwerking in gevaar bren gen. Voorts zal dit niet bij machte zijn de doorwerking van buitenlandse prijs- stijgende invloeden te keren, terwijl het door vermindering van de concurrentie en kostenverhoging bij het bedrijfsleven elke mogelijkheid tot prijsverlaging zal belemmeren. Onder de huidige omstan digheden past een door de gemeenschap te bekostigen omvangrijk en duur prijsbeheersings. en distributie-apparaat dan ook niet in de mede door de over heid nagestreefde versobering te ïfteer omdat de Nederlandse ondernemers wereld gelijk hierboven verklaard ook ten aanzien van het te voeren pi ijs- beleid zich zijn verantwoordelijkheid bewust is. De vier centrale werkgeversorganisa ties spreken het vertrouwen uit, dat nauwe samenwerking tussen regering, werkgevers en werknemers ook in de toekomst ons land de kracht zal geven aan de grote problemen, waarvoor het zich ziet gesteld, het hoofd te bieden." (Van onze speciale verslaggever) Terwijl een ploeg stakers in het gebouw „Ons Huis" te Zaandam een ver toning van Russische films bijwoonde, heeft de directie van de N.V. Albert Heijn ons mededeling gedaan van de leugenachtige methode, die de E.V.C. toepast om de staking, die Dinsdagmiddag bij Albert Heijn is uitgebroken en ongeveer een derde van het fabriekspersoneel, vierhonderd leden (van wie de meesten meisjes) omvat, uit te breiden tot de andere levensmiddelenbe- drijven in de Zaanstreek. ochtend worden de lonen uitbetaald in evenredigheid met het werk dat verricht is. Voor de uren, dat niet gewerkt is, wordt geen loon gegeven. Het bedrijf van Albert Heijn werkt door, de leveranties aan de filialen vin den normaal voortgang. Als de staking lang zou voortduren kan schade natuur lijk niet uitblijven. In het bedrijvige Zaandam is weinig te merken van deze staking. Zoals reeds gemeld, wordt het werk in de overige bedrijven rustig voortgezet. Een der leidinggevende func tionarissen van één der fabrieken wist ons op onze informatie, hoe de toestand in zijn bedrijf was, slechts te antwoor den: Is er dan staking? Wel wordt een der Zaanse levensmiddelenbedrijven, waar een groot aantal E.V.C.-ers werk zaam is, kwetsbaar geacht. Des morgens komen de stakers, meren deels uit Amsterdam de gehele affaire is trouwens door de hoofdstedelijke E.V.C. op touw; gezet zich melden in Als eis hadden de stakers aanvanke lijk gesteld het weer doen functionneren van de personeelskern, die door de directie is afgezet als consequentie van de looneisen, die er niet in thuis horen en het bekend worden van de door ons vermelde opdracht van de Communisti sche Partij Nederland om agitatie te ver wekken in dit bedrijf, dat met zijn 850 filialen het meest kwetsbaar geacht wordt. Als men weet, dat van de dertien leden van deze kern er negen E.V.C.-er zijn, is het duidelijk, dat de directie met haar niet meer kon onderhandelen. Het vertrouwen was ondermijnd. Aan de eis tot het weder instellen van de kern werd vijf pet. loonsverhoging voor de jongeren gekoppeld en later werd op instigatie van de Chevofa (de Chemische Voedings- en Fabricage-industrie, een onderafdeling van de E.V.C.) een alge hele loonsverhoging van vijf pet. geëist, en dit, terwijl de laatste loonsverhoging direct na de ontvangst van het bericht van goedkeuring door de regering was verleend. In een pamflet, waarin vele halve waarheden staan, verschillende feiten worden verdraaid en waarin de directie van Albert Heijn ten onrechte verwijten worden gemaakt, tracht men nu de arbeiderk van de overige Zaanse bedrijven mee te krijgen in deze wilde staking. Tot nu toe zonder succes. De directie is geenszins van plan aan de eisen toe te geven of voor de dreige menten op zij te gaan. Zij heeft reeds te kennen gegeven niet met de stakers te zullen spreken. De geëiste loonsverho ging wordt niet gegeven anders wordt het natuurlijk als de regering te eniger tijd tot een nieuwe loonronde zou beslui ten. De directie hanteert verder geen stok achter de deur in de vorm van een ultimatum, wafcraan vastgekoppeld ont- vJ»n' maar zij behoudt zich wel alle rechten voor. Vanmiddag en morgen- Een veld vol reuzen-paddenstoelen lijkt dit heuvelterrein in Korea tijdens een massale landing van het 187ste regiment Luchtlandings troepen van het Amerikaanse le ger. Met de parachutes worden gelijktijdig uitrustingsstuk-ken neergelaten. '4 <- •U.- Yv „Ons Huis", maar kort daarna gaan de meesten weer terug naar de hoofdstad, liftend of lopend, want zij kunnen slechts reizen in een extra-trein, die op dit ochtenduur natuurlijk niet teruggaat. Aan het dagelijkse reisje naar Zaandam zal bij eventueel voortduren van de sta king Zaterdag een einde komen, daar de treinkaart een week geldig is en de directie deze voor de stakers vanzelf- sprekënd niet laat vernieuwen. Een klein deel van de stakers gaat in ploegen van vijf man op bezoek bij werkwilligen, van wie vooral de E.V.C.- ers, die nog werken die zijn er! onder zeer zware druk worden gezet. De meeste werk weigeraars wisten Woens dagmorgen. toen tot voortzetting werd besloten, niet wie hen op de stakings vergadering hadden toegesproken. Het moesten C.P.N.-bestuurders uit Amster dam zijn, dat wisten ze wel, maar wiedat liet hen koud. Hedenmorgen zijn de werkwillige meisjes van Albert Heijn door een groep staaksters, die voor deze gele genheid hun nagels hadden laten groeien, zoals ze trots rondbazuinden, op het perron in Zaandam aangevallen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij rake klappen vielen. Dè'politie greep terstond in en wist de werkwilligen te ontzetten. In de ochtenduren verklaar de de directie van Albert Heijn ons, dat zij de werkwilligen per taxi naar huis had laten vervoeren. Het loon zal gewoon worden doorbetaald. Verschil lende Amsterdamse meisjes zijn boven dien gisteravond in hun huis opgezocht door de staaksters. In verschillende ge vallen kwam het tot handgemeen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteravond ge weigerd comentaar te leveren op de verklaring van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Rayburn, dat grote troepenmachten in Mandsjoerije worden samengetrokken, die niet alleen uit Chinese communisten bestaan. Hij zei evenwel, dat Rayburn een waarheid lievend man was. Terwijl Rayburn ge zegd heeft, dat de vrije wereld zich „te genover een verschrikkelijk gevaar be vindt, dat wellicht het begin is van een derde wereldoorlog", verklaarde de Ame rikaanse president nadrukkelijk, dat de dreiging van een derde wereldoorlog nil niet groter is dan ooit in de laatste vier jaren. Waarnemers zien in de woorden van Truman een stilzwijgende bevesti ging van de verklaring van Rayburn. President Truman gaf een officiële verklaring uit, waarin de motie wordt geprezen, die zijn plan bekrachtigde om nog vier divisies naar Europa te zenden en waarin wordt gezegd: „De duidelijke goedkeuring van de benoeming van ge neraal Eisenhower en de plannen om troepen onder zijn bevel te plaatsen to nen aan, dat er nooit een werkelijke kwestie geweest is, maar dat dit land zijn deel zou bijdragen tot het scheppen van een verenigd Europees verdedigings- leger". De verklaring van dc president ne geerde het deel van de door de Senaat aangenomen resolutie, waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid van goedkeuring door het Congres voor het zenden van meer dan vier Amerikaanse divisies naar Europa. Op de vraag of generaal Mac Arthur inderdaad gemachtigd was communis tische bases in Mandsjoerije te bombar deren, zei Truman, dat deze vraag niet beantwoord kon worden, daar zij zich bewoog op het gebied van de militaire strategie. Uit Londen wordt gemeld, dat de be richten, volgens welke niet-Chinese strijdkrachten in Mandsjoerije worden samengetrokken, in geen enkele hoofd stad konden worden bevestigd. Londen, se waarnemers voeren aan dat de ver onderstelling, dat zich onder deze „niet- Chinese strijdkrachten" Russische ver- Een sterke komt altijd een sterkere tegen sterkingen voor de Chinese luchtmacht zouden bevinden, de meest aanneme lijke verklaring vormt voor de alarme rende toon van de verklaring, die de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Rayburn, Woens dag heeft afgelegd. De New York Daily News meldt in dit verband, dat communistische Japan se troepen zich hebben aangesloten bij het Chinese leger in Mandsjoerije en aan de grens tussen Korea en Mand sjoerije staan. Het blad ve'rklaart, dat het van de zijde van de Amerikaanse inlichtingen, dienst heeft vernomen, dat Rayburn in zijn verklaring doelde op Japanse troe pen, die in 1945 door de Russen krijgs gevangen zijn gemaakt en sindsdien in de communistische leer zijn onderwe zen. Van de vele geschenken, die ons jongste prinsesje. H. K. H. Prinses Marijke, heeft gekregen, speelt zij het liefst met haar speelboot „Hol land". Wij zien haar hier in haar boot temidden van ander speelgoed in de speelkamer in Paleis Soest- dijk. Te Rilland Bath op Zuid-Beveland is Donderdag een vliegtuig van de vlieg basis Woensdrecht neergestort. Het toe stel vloog erg laag en toen de piloot wil de optrekken raakt het de grond en ging over de kop. De piloot kon uit het vlieg tuig komen en bleek slechts een hoofd wonde te hebben opgelopen. Het toestel is zwaar beschadigd. Een klein transportvliegtuig van de Marineluchtvaartdienst heeft vanmor gen een noodlanding gemaakt in een weiland bij het vliegveld Valkenburg. De vlieger, de luit. ter zee tweede klas- S. R. Woltres, bleef ongedeerd, evenals de radio-telegrafist J. de Vries. Sinds het ogenblik, dat er geen visa meer nodig waren voor het touristen- verkeer tussen Nederland en Italië, zijn ruim driehonderdvijftig Italianen, die in ons land wollen stoffen van zeer slech te kwaliteit onder bedrieglijke voor wendsels aan de man probeerden te brengen, over de Nederlands-Belgische grens gezet. Omstreeks Juni van het vorige jaar kwamen de eerste van deze Italiaanse kooplieden via België en Frankrijk naar ons land. Hier gingen zij met mee gebrachte coupons stoffen langs - de huizen. Deze stoffen, bedrukt met nage maakte stempels als „Made in England" en .all wool", zagen er op het eerste gezicht aantrekkelijk uit en de Italiaan se kooplieden slaagden er in prijzen te maken, die zes a zeven maal boven de werkelijke waarde lagen. Deze stoffen konden echter niet worden verwerkt. Spoedig regende het klachten bij de po litie. In Amsterdam alleen al meldden zich ruim driehonderd bedrogen kleer makers en particulieren. Vooral in het begin van dit jaar werden er slachtof fers gemaakt. Verwachting tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk op vele plaatsen enige regen of motregen en later enkele plaatselijke buien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.04—19.22 Maan: 6.0521.04 -* Ta ae quasi-geruststellende ver- f\j klaring van de directeur van -*■ het Amerikaanse bureau voor de defensie-mobilisatie. Charles E. Wilson, dat de Verenigde Staten over twee jaar militair en economisch vol doende bewapend zullen zi.in om zich redelijkerwijze veilig te stellen tegen agressieheeft de speaker van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den. Sam Rayburn. een direct veront rustende mededeling gedaan. Ray burn gaf als zijn mening te ken nen, dat het Westen zich tegenover een verschrikkelijk gevaar bevindt, dat wellicht het begin is van een derde wereldoorlog. Deze mening baseerde hij vooral op het feit, dat in Mandsjoerije niet alleen Chinese communistische troepen, maar ook andere worden samengetrokken. Wat voor landaard die niet-Chinese communistische troe pen hebben, valt niet moeilijk te ra den. Ogenschijnlijk is er een zekere tegenspraak tussen de verklaringen van Wilson en die van Rayburn, tenzij men de eerste niet au sérieux neemt. Maar nóg verwonderlijker dan deze slechts schijnbare of wezen lijke tegenspraak is de tegenspraak ■met de feiten. Immers, wanneer het waar en bekend zou zijn, dat in Mandsjoerije niet enkel Chinese, maar ook Russische communistische troepen worden samengetrokken. zodat ei werkeljk een acuut gevaar niet al leen voor een oorXog met Chinamaar ook met Rusland, en dus voor een derde wereldoorlog zou dreigen, lijkt het de rode goden verzoeken, dat de troepen van MacArthur over de 38ste breedtegraad in Korea marcheren om een legermacht van een half millioen Chinezen tegemoet te trekken. Of acht 'Amerika een derde wereldoorlog on vermijdelijk? De indirecte bevestiging van Rayburn's verklaring door presi dent Truman en' de uitlating van de chef van de Amerikaanse generale staf Collins in Februari gedaan, dat de Amerikanen er op los zullen slaan, in dien de communisten met aanrollen ter zee en in de lucht zouden beginnen, wijzen wel in die richting. Een bombar deren van de communistische concen traties van luchtmacht en troepen in Mandsjoerije, al of niet gecamoufleerd als „vrijwilligers'', kan ge-makkelijk tot oorlog met China en tenslotte ook met Rusland leiden. Zou Gromyko daarom de opstelling van een agenda voor een samenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier zo opzichtig met geven en nemen sabote ren? Een oorlog met China zou reeds een einde aan de Amerikaanse hulp aan Europa kunnen maken en het nog niet toegeruste Europa te grijp leggen voor de agressoren in Moskou. Een derde wereldoorlog zou de ganse we reld over de rand van de afgrond doen storten. Van de andere kant dwingt de Russi sche bedreiging het Westen tot uitput ten de krachtsinspanningen, die het welvaartspeil en de nivellerende collec tivisatie tot die van de Sovjet-Unie doen naderen, zodat men zich langza merhand mag gaan afvragen, wat eigen Lijk net meest verontrustende moet worden geacht. REFLECTOR. (Van onze parlementaire redacteur) De Noodregeling Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen heeft de Tweede Ka mer gisteren het grootste deel van de middag bezig gehouden met een strijd die ten dele ging om het beginsel van deze vorm van economische steunverle ning aan zelfstandige ondernemers, ten dele om vergroting van de steun. Van liberale zijde (waar de C. H.-spreker Krol zich nauw bij aansloot) was men tegen het beginsel. De Anti-Revolutionnaire spreker Stapelkamp liet het ont werp in beginsel volkomen lauw. Hij vond het ontwerp waardeloos en niets bie dend, dat voor een definitieve regeling aanvaardbaar is. Er stak dus bij al deze sprekers wel een stuk beginselstrijd in hun critiek op het ontwerp. Van hun standpunten uit gezien is dit wel verklaarbaar, mits men zich na tuurlijk geheel losmaakt van het zeer singuliere standpunt van de liberaal Cornelissen, die. mede van oordeel was dat men niets moet doen aan kinder bijslag, omdat men daardoor enigszins een remmende invloed kan uitoefenen op grote gezinnen in dit overbevolkte land. Het lijkt ons voor de spreker wel een gróót geluk, dat de katholieken en andere christenen geen andere doeltref fender middelen willen toepassen op spitsburgers van het type Cornelissen. De heer Krol achtte dit ontwerp hoogstens aanvaardbaar als een stuk armenzorg, een hard en enigszins over dreven woord. Wie hier geholpen wor den met een premievrije en dan nog altijd geringe kinderbijslag zijn de al lerkleinste luiden, niet eens de midden groepen van de middenstand. Dit is de ene zijde van de medaille. De andere zijde doet onsbegrijpen.dat men even onvruchtbaar uit een starre liberale doctrine als uit een starre so cialistische kan redeneren. De katholie ken en de socialisten vonden elkaar op deze middag weer eens in dit inzicht. De heer Schiithuis isr zeker voor de sociale verzekering geporteerd, maar hij is tevens van oordeel dat het geen ma nier van doen is de kleine zelfstandi gen van deze categorieën maar zonder hulp te laten, omdat men nu eenmaal niets anders wenst dan een sociale ver zekering, die op dit moment niet zo gauw is door te voeren. De heer Hooy was in wezen geen andere mening toe gedaan. Hij ziet hier een begin gemaakt worden met een regeling, die voor uit breiding en verbetering vatbaar is. Maar de heer Hooy en alle andere leden vonden de uitkering te gering. Het tarief is 30 ets. en dat staat in geen verhouding tot het tarief van de kin derbijslag aan loontrekkenden. Daarom wilde de heer Hooy per amendement komen op 34 ets., dan zou men sedert de jongste verhoging weer op de helft van de loontrekkenden zijn. Hij meende dat het wel te wagen is. De hele wet kost 15 millioen, maar verschillende sprekers taxeerden de kans, dat zij minder zal kosten, vrij hoog. Minister Joekes echter had kennelijk de uit drukkelijke boodschap van minister Lieftinck mee. dat hij geen enkele ver betering mocht aanvaarden, die geld zou kosten. Hij verklaarde het amende ment onaanvaardbaar en wilde zelfs niet toezeggen, dat hij erop terug zou komen als de uitvoering van de wet minder dan 15 millioen zou kosten. Dit heeft de heer Hooy danig geërgerd. Hij sprak van ..grof geschut", maar hij moest zijn amendement intrekken. Twee andere amendementen heeft hij tegen de minister in gehandhaafd. Een strekkende om de wet op 1 April te doen ingaan. (Dit omdat het ontwerp al bijna een jaar bij de Kamer ligt). Een ander om de duur van deze wet van drie jaar tot twee jaar in te per ken. Dan moet er een definitieve rece- ling zijn. Minister Joekes heeft zich met handen en voeten verzet, maar de heer Hoov houdt vol. Vandaag zal de Kamer erover stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1