De Soedan Engels, Egyptisch of Soedanees? de Beste Br Belevenissen van de struisvogel Rasmus w Een nutteloze bezitting", die met veel animo betwist wordt Engeland in een penibele positie MERCEDES - BENE GARAGE VAN WIJK - OVERVEEN - TEL. 10503 1 0 0 DD □00 Q0G 2* r Wij luisteren naar f?'r< VROOM DREESMAVV DIESEL-PERSONENWAGEN cent per km V.. 24 59 VRIJDAG 6 APRIL 1951 PAGINA wederom beperki leverbaar waaronder de opzienbarende mei een brandstof verbruik van c.a. KOTTER IJM. 206 WAS LEK GESLAGEN WORDT LADING LOTTE SKAU GEBORGEN? GERESTAUREERD CHR. MIL. TEHUIS Door burgemeester geopend BESOMMINGEN DE „KEUKENHOF" IN BLOEI Haarlemse artsen voetballen Agent voor: HaarlemJ. de Graaf, Kleverparkweg 2 A Heemstede: G. C. Voorham, Kamplaan 4. Sim, Sam en Rasmus als noodhulp Wandeltocht Bloemendaalse politie Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN Voor dames zowel als voor jonge dames brengt V D altijd nog een unique collectie in de nieuwste model len en tegen prijzen die ook nu aan trekkelijk genoemd kunnen worden. Flausch velours jong©, damesmantel, tailleur- model, met fhiweelgar* nering, 1/1 gev„ voor» jaarstinten. Maten 34-38 Douppion imprimé damesjapon, moderne grote nop, in vele kleuren. Maten 38-46 Zuiver wollen velours couché swagger, 1/1 gevoerd, 6 moderne kleuren. Maten 38-44 99 (Van een bijzondere correspondent) KARTHOUM, Maart Niemand, die ooit in de Soedan heeft gewoond," aldus Generaal Gordon voor zijn dramatische dood in Khartoum, „kan ontkomen aan de ge dachte: „wat een nutteloze bezitting is dit land"' En Gordon, van 1877 tot 1879 door de Khedive belast met het gouverneurgeneraalschap van deze toenmalige Egyptische kolonie, en in 1884 na haar verovering door de Der- wishen uitgezonden door de Engelse regering om het Egyptische garnizoen uit het belegerde Khartoum te evacueren. Gordon kon het weten. Maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat de drie belanghebbenden in de Anglo-Egyp- tisehe Soedan, zoals het land officieel heet, elkaar deze nutteloze bezitting met veel animo betwisten. En juist omdat het er drie zijn. Engelsen, Egyptenaren en Soedanezen, heeft men hier een nog veel gecompliceerder probleem dan in de rest van koloniaal Afrika, waar er slechts twee partijen, blank en zwart, tegenover elkaar staan. Hier hebben de inheemsen met twee vreemde heer sers te doen, die het allerminst met elkaar kunnen vinden. komen en tegelijkertijd voldoende Engels om een behoorlijk bestuur te kunnen garan deren". Het is makkelijker gezegd dan ge daan. Want hoe geel je die Soedan een behoorlijk en dat betekende in Engelse ogen natuurlijk Engels bestuur zonder haar daarmee geheel aan het machtsbereik van Egypte te onttrekken? De quadratuur van de cirkel is er niets bij. Maar Lord Cromer wist er wel raad op. Het was heel eenvoudig. Construeer een figuur, Condo minium genaamd, die klinkt alsof de macht eerlijk gedeeld wordt, zorg er voor dat je de werkelijke macht exclusief in eigen han den houdt, maar kleedt het mooi aan door de Britse machthebber formeel door de Khedive te laten benoemen en klaar is kees. Waarom wordt deze „nutteloze be zitting" zo fel omstreden? Wat betreft de Soedanese aanspraken is de verkla ring natuurlijk dat het inheems natio nalisme Zich hier evenzeer doet gelden als overal elders in de koloniale we reld. D.w.z. de Soedanezen eisen de Soedan voor zich zelf op om de een voudige reden dat zij Soendanezen zijn. De verklaring voor de Egyptische inte resse in hun land is minder eenvoudig. Verschillende factoren spelen daar een roi in. Primo prestige; ook al zijn de Egyptenaren van huis uit allerminst kolonisatoren, zij zouden natuurlijk toch graag een kolonie bezitten of al thans een zekere medezeggenschap be houden in dit buurland dat even groot is als West-Europa en welks zeven millioen inwoners, hoewel oorspronke lijk tot het zwarte ras behorend, in meerderheid zo ge-Arabiseerd zijn dat zij volgens een gezaghebbende publica tie van het Royal Institute of Interna tional Affairs „linguïstisch, cultureel, ethnologisch en sociologisch een wezen lijk Arabisch karakter dragen." Secun- do. irredentisme; de Soedan werd, om het maar bij de moderne geschiedenis te laten, door de grote Mohammed Ali voor Egypte veroverd en moet der halve volgens zijn landgenoten weer „Heim ins Reich". Tertio en verre weg het belangrijkst angst, angst voor wat er met Egypte's watervoor ziening zou kunnen gebeuren ais het niet zelf de „Wacht aan de Nijl" kan houden. Het is al erg genoeg dat de bronnen van dat kostbare water buiten Egypte's bereik liggen, in Oeganda en Abyssinië. Dat is Egypte een reden te meer om er met de meeste nadruk op aan te dringen dat zijn positie niet nog kwetsbaarder wordt gemaakt door de bovenstroom over een afstand van en kele duizenden mijlen in handen te stellen van een onafhankelijke Soeda nese 'regering die het levenselixer van beide naties voor zijn eigen behoeften zou kunnen aftappen zonder daarbij in voldoende mate met Egypte's belangen rekening te houden. Vandaar de leuze „Eenheid van de Nijlvallei". Aardrijks kundig en economisch is die eenheid onbetwistbare realiteit. „Egypte is met de Soedan verbonden door de Nijl zo schreef eens Churchill, waarlijk geen Pleitbezorger van de Egyptische zaak, •■zoals een duiker door zijn luchtpijp hiet de oppervlakte is verbonden; zon der die pijp stikt hij; aut Nilus aut ni hil". En die onverbreekbare belangen gemeenschap vereist volgens Egypte een politieke binding De Engelsen hebben zich tegenover deze beide partijen, dank zij de dél'auts de leurs qualité's in een heel penibele positie gemanoeuvreerd. Het is een even amusante als leerzame historie en zij biedt zulk een klassiek voorbeeld van de vergelding, die elke politiek van make-believe" wacht (het is misschien geen toeval dat er voor dit Engelse woord geen Nederlands equivalent schijnt te zijn) dat het de moeite waard is haar in enig detail op te halen. Zij begint in 1882 wanneer Engeland zich gedwongen voelt de bestuursmacht in Egyp- te over te nemen. Het wordt nodig noch wenselijk geacht de Engelse positie in Egyp te een duidelijk omschreven en juridisch ge fundeerd karakter te geven. Er is geen sprake van annexatie noch van de vestiging van een protectoraat; de Engelsen zijn slechts in Egypte als „adviseurs". En daar mee begint de politiek van „alsof". Want binnen een jaar leert de „souvereine" Egyp tische Regering wat dit adviseurschap in werkelijkheid betekent. Zodra zij zich ver zet tegen het Engelse advies de Soedan, die inmiddels grotendeels m handen van de Mahdi en zijn Derwishen is gevallen, maar op te geven, of de Britse Minister van Buitenlandse Zaken stuurt een beroemd ge worden instructie naar zijn vertegenwoordi ger in Cairo waarin hij er de nadruk op legt dat Britse adviezen in feite als orders moeten worden opgevat. „De Egyptische autoriteiten", zo luidt zijn instructie, „moe ten onze adviezen uitvoeren op straffe van hun ambt te verbeuren". Dat is duidelijk genoeg. Maar zestien jaar later wordt het nog veel mooier Britse en Egyptische troepen heb ben de Soedan dan weer heroverd en aan gezien Egypte daarbij, volgens niemand min der dan de hoogste Britse autoriteit in den lande, Lord Cromer, „een zeer nuttige en eervolle rol had gespeeld.... en de cam pagne bovendien van begin tot^eind in naam van de Khedive was gevoerd" ging het er dus nu om „de een of andere methode uit te vinden waardoor de Soedan in voldoende mate Egyptisch zou zijn om aan Egypte's gerechtvaardigde politieke eisen tegemoet te Het is een typisch Britse oplossing. iMet precies dezelfde soort beleefde, maar uitermate doorzichtige ficties, waardoor de verliez'ende partij voor het verlies van elke werkelijke macht wordt gecompenseerd met het behoud van de uiterlijke schijn, heeft men in Engeland zelf de aristocratie en monar chie in de liquidatie van hun heer schappij doen berusten. Maar wanneer men die politiek van „alsof" op buitenlanders toepast en dan nog wel op een groep tegenspelers, wier machtsbewustzijn zich, naarmate het nationalisme vat op hen krijgt, niet in dalende maar in stijgende lijn be weegt, dan levert zulk een politiek van „keeping up appearances" natuurlijk heel wat minder goede resultaten op. Boerenbedrog is het verwijt dat men dan te horen krijgt. En dat is in dit ge val ook inderdaad maar al te gewet- tigd. Het is immers .volkomen duidelijk dat die mooie figuur van een Ariglo- Egyptisch Condominium van het begin af aan slechts heeft gediend om te ver bloemen dat het, wat Egypte betrof, een „Nondominium" was. Hoe kon het ook anders? Een gedeelde bestuurs macht is denkbaar wanneer zij wordt uitgeoefend door twee souvereine sta ten, die op voet van gelijkheid naast elkaar staan. Maar wanneer hun ver houding er een is van beschermheer tot beschermeling, machthebber tot onder geschikte, zoals tot 1922 en tot op zekere hoogte zelfs tot 1936 het geval was met Engeland en Egypte, dan is het kenne lijk klinkklare onzin. Met dit alles wil niet gezegd worden dat deze vreemdste aller constitutionele figuren, die ooit in een Brits brein op kwam, niet haar nut heeft gehad. Zoals Advertentie altijd met dit soort van Britse impro visaties, die zich van logica mets aan trekken, heeft zij in de onmiddellijke behoeften voortreffelijk voorzien. Zij heeft het mogelijk gemaakt de kwestie van Egypte's rechten op de lange bdan te schuiven en de Soedan inmiddels twee generaties lang een bestuur te ge ven dat algemeen erkend wordt tot de beste prestaties van Engelands kolo niaal talent te behoren. Maar ook aan de langste baan komt een eind. En wanneer dan de enorm opgelopen reke ning wordt gepresenteerd voor de knol len, die men zo lang voor citroenen heeft verkocht, zou men wel eens in de verleiding kunnen komen zich af te vragen of men er per slot van rekening toch niet beter aan had gedaan de din gen eerlijk bij hun naam te noemen, de knoop direct bij het begin door te hakken in plaats van voor te wenden dat er geen knoop bestaat en er daar door steeds dieper in verstrikt te raken. J. H. HUIZINGA. De beide opvarenden van de IJmui- dense garnalenkotter IJm 206, die, zo als wij gisteren reeds meldden, op het Bloemendaalse strand aan de grond werd gezet, hebben een benauwde och tend gehad. Schipper-eigenaar J. Eg- germont was 's morgens met zijn zoon Dirk uitgevaren en ter hoogte van het Bloemendaalse strand, ongeveer 3 ki lometer uit de kust, hadden zij het net overboord gezet. Plotseling voer een hevige stoot door het schip; ter hoogte van de machinekamer was het op een zich onder water bevindend voorwerp gestoten, waardoor een groot gat in de huid was ontstaan. Het water stroomde met grote snelheid naar binnen en al spoedig bleek, dat het scheepje met pompen niet drijvende was te houden. Er was dus maar één oplossing, de kust opzoeken en daar de kotter aan de grond te zetten. Dat was 's morgens om ongeveer half 10. Het liep toen reeds naar laag water, zodat op de eerste bank uit de kust contact met de bodem werd gemaakt. De kustwacht had de manoeuvres ge zien, maar daaruit niet de conclusie ge trokken dat het schip lek was. Er stond wel een hoge zee, maar gevaarlijk zag het er niet naar uit en dat was dan ook de reden, waarom de Zandvoortse mo- torstrandreddingboot niet onmiddellijk uitvoer. Bovendien werden vanaf het schip geen seinen waargenomen, maar toen om 11 uur nog steeds geeh op dracht was gegeven, heeft schipper F. Koper zijn schip toch de golven inge jaagd. Tegen 12 uur werd het gestran de schip bereikt, maar toen bleek zich De motorkotter Texel IJm. 5, die al eerder van zich deed spreken door zijn reizen naar de Oostzee om daar gullen te vangen, heeft zich Donderdag aan een geheel andere taak gewijd, 's Mor gens is het schip uitgevaren met aan boord deskundigen op het gebied van berging van verloren gegane schepen. Er zal namelijk een poging in het werk worden gesteld om de lading van het Deense stoomschip Lotte Skau ber gen. Op 9 Februari 1948 verging bij IJmui- den, ongeveer 5 mijl uit de kust en in de buurt van de plaats waar ook de „Sandbergen" ten onder ging, het Deen se stoomschip „Lotte Skau". De red dingboot Neeltje Jacoba bracht 19 op varenden veilig in IJmuiden binnen, maar schip en lading verdwqnen in de golven. Later is door de Marine een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheid om de lading, die uit steenkool bestond, te bergen. Hier is verder niets meer van vernomen. Intussen is het schip eigendom ge worden van een inwoner van Bussum, die een serieuze poging wil wagen de kolen aan de golven te ontrukken. Hij heeft hiervoor contact opgenomen met de eigenaar van de kotter Texel IJm. 5, de heer P. Drijver. Deze werd voor het experiment gewonnen cn zo werd Don derdagmorgen een eerste onderzoek in gesteld. De tegenwoordige eigenaar van de ge zonken Lotte Skau durft nog geen voor spellingen te doen ten aanzien van het resultaat. Alles verkeert nog in een be ginstadium en uiteraard voelt hij er weinig voor een reprise van de Lutine- berging te geven. Mochten de proefne mingen echter gunstige perspectieven openen, dan zou het 't begin kunnen worden van een groot werk, dat zeker de moeite waard is, gezien de kostbare lading, die nu nog onder de golven ligt opgeslagen. niemand meer aan boord te bevinden. Evenzo verging het het bergings vaartuig „Hulp in Nood", dat uit IJmui den was uitgevaren om hulp te bieden. Toen men geen leven meer aan boord zag en het wassende water de berging van een lek schip onmogelijk maakte, is het schip naar Umuiden terugge keerd. De beide opvarenden, die volgens de reddingmaatschappij beter de redding boot hadden kunnen afwachten, hebben een gevaarlijke tocht naar het strand gemaakt. Tussen de bank, waarop het schip zat en het strand was het water op sommige plaatsen zo diep. dat een gedeelte zwemmend in de vrij stevige branding moest worden afgelegd. Als hierbij de Zandvoortse heren A. Ger ritsen en J. de Vries via een lijn niet hadden geholpen, was verdrinking niet uitgesloten geweest. In het strandpa viljoen Kremix zijn vader en zoon wat op verhaal gebracht, waarna de schepe lingen door de Bloemendaalse politie naar huis werden gebracht. Het scheepje ligt bij laag water nog ongeveer 200 meter in zee. Bij vloed spoelen de golven er overheen. Wat er mee zal gaan gebeuren staat nog niet vast. Alvorens het geborgen kan wor den, zal eerst het gat gedicht moeten worden, waarna men de kotter kan droogpompen. In aanwezigheid van taliijke autori teiten werd gistermorgen het gerestau reerde Christelijk Militair Tehuis ge opend door de burgemeester van Haar lem, mr. P. O. F'. M. Cremers. Na een korte inleiding van de voorzitter, waar in hij zei het op prijs te stellen dat de burgemeester zich ondanks zijn drukke ambtsperiode bereid had verklaard om dit tehuis te openen, r.am de burge meester het woord. Deze zag in het ver zoek dat aan hem gedaan was een er kenning, dat het gemeentebestuur niet alleen interesse toonde voor zaken die haar door de wet waren opgedragen. Onze belangstelling, aldus de burge meester, gaat uit naar alles wat in de gemeente gebeurt. Ik weet wat een mi litair tehuis voor de militairen betekent. Verscheidene jongens, die verloren drei gen te gaan, zullen hier de weg naar het Christendom terugvinden. Met de wens dat Gods zegen op dit militair tehuis moge rusten, verkiaar ik dit gebouw voor geopend. Ook de garnizoenscom mandant lt.-kol. Scheffer voerde het woord en bood namens de officieren en onderofficieren een radio aan. Tenslotte wenste ook de garnizoens-aalmoezenier pater R. Nijsen het bestuur veel geluk bij de opening van haar tehuis. IJmuiden, 6 April 1951 Trawlers IJm. 38 f 17.600: Loggers Kw. 170 f 3.160; Kotters Kw. 10 f 1.940, Kw. 189 f 170. Kw. 12 f 810. E. 405 f 1.330. E, 334 f 1.010. Prijzen per kg., heilbot f 2.802.10: gr. tong f 2.80—2.55; gr. m. tong f 2.70—2.45; kl. m. tong f 2.45—2.30: kl. tong I f 1.72— 1.63: kl. tong II f 1.34—1.25: tarbot I f 3.20 —2.70. Per 50 kg., kl. m. schol f 62; kl. schol I f 86—49; kl. schol II f 49—18; schar f 40— 11; bot f 1713; haring f 2519; makreel f 1713; gr. schelvis f 6251; gr. m. schelvis f 7258; kl. m. schelvis f 7166; kl. schelvis I f 6358: kl. schelvis II f 39.5020; wijting f 2517; ppooqtjes f 27—23. Per 125 kg., gr. kabeljauw f 114104; gr, koolvis zwart f 32.50. Totale aanvoer 1250 kisten. Op „De Keukenhof" in Lisse is het voorjaar nu goed te zien. Onder de e.euwenoude kjioestige bomen, die hun kale takken nog hoog in de lucht prie men, bloeien de vroegste bolgewassen. De witte, gele en blauwe crocusjes vor men een prachtig contrast met deze woudreuzen. Op beschutte zonnige plekken kleuren de hyacinten reeds en indien er enkele dagen mooi weer komt, zullen er al veel in volle glorie staan. Zo is te verwach ten, dat a.s. Zondag op Keukenhof reeds van de geur en kleur van de. hya cinten te genieten zal zijn. De bekende grote gele trompetten la ten overal de zonneschijn op hun bloem blaadjes vallen en kaatsen he.t m alle richtingen door het reeds ijlgroen ge tinte hakhout heen. Hierdoor krijgt de tentoonstelling al een grote levendig heid. He.t geel contrasteert prachtig met het paars van de in volle bloei staande Erica. Ook het bijgoed begint te komen. De Muscari's, die in de volksmond blauwe druifjes heten wat niet geheel juist is, want er staan ook witte. wachten ook nog even op wat warmte. De aller vroegste hyacinten, de zgn. Romeinse hyacinten, die kleiner zijn dan de nor male, bloeien reeds volop. De. grootste schoonheid spreiden ech ter de bekende rotstuintulpen ten toon. Deze tulpen komen steeds meer onder de aandacht .van het publiek. Een steel hebben zij bijna niet, ze zijn wat groot te betreft „zeer laag bij de gronds", maar hun felle kleuren worden door geen bolgewas geëvenaard. De grootste bijzonderheid is echter, dat de bloem bladeren binnen in dikwijls zeer licht zijn en van een geheel andere kle.ur dan de meestal scherp „getekende bui tenkant. Op „De Keukenhof" kan men hiervan thans een heel sortiment be wonderen. Dicht bij de ingang valt het oog er direct op en overal waar men rondkijkt ziet men hen schitteren. Speciaal bij het vennetje geven zij een fantastisch effect. at men buiten niet ziet, ziet men binnen', de normale tulpen in de kas. Van de. 750 variëteiten staat thans het overgrootste gedeelte in bloei. Tot nu toe hebben deze kassen al zeer vele bezoekers binnen haar glazen wanden gezien, die zich hebben kunnen over tuigen vari de vakkennis van de Neder landse bloembollenkwekers. De kwali teit van de bloemen is over het alge meen zeer goed en doordat de bloemen blijven staan totdat zij geheel zijn uit gebloeid, kan men de werkelijke groot te van de tulpen hier duidelijk gede monstreerd zien. De kleurenmengeling is fantastisch en bijna onvergetelijk. Naar wij vernemen is een rondle.r dingsdienst ingesteld. De gidsen spre ken behalve het Nederlands ook; Duits, Frans en Engels en Zweeds. Die groenen, die van deze gidsen ge bruik willen maken, kunnen zich ver voegen aan het kantoor van „Keu kenhof" vlak naast de hoofdingang. Op het H.F.C-terrein speelt morgen een voetbalelftal samengesteld uit Haar. lemse artsen, om half vier een wed strijd tegen een elftal van Utrechtse artsen. Uit beide steden komt nog een tweede elftal uit. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling de wedstrijd tussen Haarlemse artsen en advocaten, welke vorig jaar zo n groot succes bleek te zijn, tot een jaarlijkse traditie te maken. De datum voor deze wedstrijd is nu voorlopig vast gesteld op Zaterdag 21 April. Advertentie .1 ^°pen^°9er' De wandeltocht op Zaterdag a.s uitge schreven door de Politie-Club „Bloemen- daal" belooft een groot succes te worden. Begin dézer week was het aantal inschrij vingen de 500 reeds gepasseerd waaruit men kan concluderen dat de belangstelling voor dq „Kennemer Duinen" zeer groot is. De inschrijving is nog opengesteld aan de start a.s. Zaterdag van 2 tot 3 uur in het hotel op het Kerksplein te Bloemendaal. Zeer vele korpsen politie en reserve-po- litie hebben ingeschreven, terwijl ook onder de militairen grote belangstelling voor deze tocht bestaat. Ook het aantal burgerver enigingen is groter dan anders. Vermelden wij nog een groep van 40 leden van de V. H. K. Vertrokken wordt vanaf het Kerksplein te Bloemendaal, Mollaan en Hoge Duin en Daalseweg naar de „Kennemer Duinen" om vervolgens via Zeeweg en Brouwerskolk de buitenplaats ..Lindenheuvel" door te wande len; langs de Bloemendaalseweg bereikt men het rustpunt op het Kerksplein. Na de rust langs Brederodelaan naar de Schapen- duinen om vervolgens via Noordlaan, Joh. Verhulstweg en Kennemerweg het eind punt' weer te bereikeqr. Het gehele traject is ongeveer 25 K.M. AKKRUMDIJK 6 te Amsterdam. ALA- MAK p. 5 Elba n. Calcutta, ALDEGONDA 5 n. Bangkok, ALMKERK p. 5 Ossinawa naar Jana, AMSTELKERK 5 n. Luanda, AM- STELPARK p. 5 Kp. Roca n. Rotterdam, AMSTELSTAD 6 te Pondiehery. ARAK 5 te Brest, ARIADNE 6 te Amsterdam. BAN TAM 5 n. Hollandia. BARENDRECHT 6 n. Abadan, BENGKALIS 5 n. Surabaja. BEN- NEKOM p. 6 Azoren n. Curagao, BLOEM FONTEIN p. 5 Vlissingen n. Antwerpen, BOSCHFONTEIN 6 te Amsterdam, CAL- TEX DELFT 6 Kp. Bon n. Rotterdam. CAL- TEX LEIDEN n. Rotterdam, CALTEX NE DERLAND p. 5 Algiers n. Rotterdam, CAL TEX PERNIS 6 te Sidon, CALT. UTRECHT 5 n. Sidon, CLAVELLA p. 6 Kp. del Armi n. Djakarta, CORNELIS HOUTMAN p. 5 Dover n. Tel Aviv, DAJE BOHMER 6 te Gibraltar, DANAE 5 te Malta, DELFSHA- VEN 5 te Vigo, DIDO 5 n. Passages, DRA- CO 6 te Alicante, DRENTE 6 te Penang. ELMINA 5 te Accra. ENGGANO 5 n. Ge nua, ESSO DEN HAAG 5 te Aruba, ESSO ROTTERDAM 6 te Aruba. FELIPES 6 te Pladju, GROOTE BEER 5 te Fremantle, HAARLEM 6 te S. Juan, HEELSUM 5 te Rotterdam, HOOGKERK 7 te Mombassa, HYDRA 5 te La Guaira. INDRAPOERA 6 bij Malta, JAGERSFONTEIN 6 te Antwer pen. JUPITER 7 te Antwerpen. KELBER- GEN 5 te Rotterdam, KLIPFONTEIN 5 n. East-Londen, LEKKERKERK 5 van Genua n. Calcutta, LINDEKERK p. 6 Gibraltar n. Marseille, LUNA n. Tunis, MAASKERK p. 5 Kp. Blanco n. A'dam, MADOERA p. 5 Stromboli n. Marseille. MARPESSA 5 naar Bandar Mashur, MEERKERK 6 te Sydney, MELISKERK p. 5 Lissabon n. Antwerpen, MODJOKERTO 5 van Belawan n. Rotter dam. NESTOR p. 6 Dungeness n. Beyrouth, ODYSSEUS 5 te Amsterdam, OVULA 5 n. Balikpapan, PAPENDRECHT p. 6 Azoren n. Hull, POLYDORUS p. 6 P. de Galle n. Dja karta, PRINS FRED. HENDRIK 5 n. Chi cago, PRINS WILLEM V p. 5 Start Point n. Montreal. PRINS WILLEM VAN ORANJE 6 te Tripoli. RADJA p. 6 Dungeness n. Djakarta, SAMARINDA 6 te Karachi, SA- PAROEA 6 te Port Saïd. SAROENA 5 te Pladju, STAD DORDRECHT p. 5 Burlings Huelva. STAD LEIDEN p 5 Haiti n. Boston, STAD MAASSLUIS 6 te Freetown, STENTOR 6 te Iskenderun, SUNETTA p. 5 Khorya Morya, TABIAN 5 n. Khorramshar, TALISSE 5 n. Makassar, TAW ALI p. 6 Kp. del Armi n. Djakarta, TITUS B te Algiers, VEENDAM 11 te New York, VENUS 5 n. Amsterdam, WESTLAND 6 n. Amsterdam, WIEBOLD. BOHMER 5 n. Messina, WIL LEMSTAD 6 te Amsterdam, WOENS- DRECHT 5 in Rode Zee. AMSTERDAM, aangekomen 5 April: AR- RANAK. Kolding, vee; FALCON, Londen, stg.; ODYSSEUS, Triest, stg. 6 April: OISE. Parijs, laatst R'dam. stg.; AKKRUMDIJK. Hamburg, stg.; ARIADNE. Barcelona, laatst R'dam, stg.: BOSCHFONTEIN, Beira. stg.; HILDA REBECKA. Hamburg, stg.; DELFI- NUS, R'dam, stg.; AMSTELSTROOM, Lon den, stg. Vertrokken, 5 April: RADJA, Djakarta, stg. en pass.; NESTOR, Beyrouth, stg. en pass.; EGRET. Liverpool, stg ARRANAK, Holtenau, ledig; 6 April: HILDE. Malmö, cokes; ARIANA, Cuba. cokes; RANSEL, Bohus, zout; TEUNA. Lithoyen, ingeklaard; ORNA GORA. Noordzee, proefvaren. KLEINE VAART CAPELLA, pass. 4 April Dungeness, naar Shoreham; DINKEL, 4 April te Antwerpen; FRANS, 4 April van Gent n. Kjoge; HEBE NOBEL, pass. 4 April Vlissingen, n. Sho reham: HOC VINCES. 5 April te Londen; QUO VADIS. pass. 4 April Vlissingen, naar Southampton; SERVUS, 5 April van Vlissin gen n. Wicklow; WEGA, pass. 4 April Vlis singen n. Duinkerken; WESTEREEMS, 4 April van Hamburg n. Stockholm; TABA, 4 April te Hansweert; COETA. 4 April te Gent; ZIJPE. 5 April van Londen nfear Nor wich; PHOENIX, 6 April te Antwerpen; LARIX, pass. 4 April Brunsbuttel. n. Stock holm, PONZA. 4 April van Londen n. Bor deaux: THEO GOEDKOOP, 5 April te Glas gow: RIGEL. 5 April van Londen n. Bre men; ALDEBARAN. 4 April te Burnt Is land; ARUBA. 4 April te Liverpool; CARI- BIA. pass 4 April Holtenau; FORTUNA, 3 April van Sunderland n. Grangemouth; GE- JA. 3 April van Kopenhagen n. Kalmar; HOENDIEP, 4 April van Londen; JACOB OORBURG, 4 April te Waterford: JANTJE EPPIENA, 4 April van Gothenburg; LELIE. 4 April te Cuxhaven; MERAK, 4 April van Hamburg; METROPOLE, 4 April van Bel fast: NIMROD, 4 April te Huil; POLLUX, 4 April te St. Austell; REGINA. 4 April te Goole; RUBICON, 4 April te Londen; RUJA. 4 April te Great Yarmouth: ZWALUW. 4 April te Cuxhaven: AFIENA. pass. 6 April Brunsbuttel n. Lithoyen; BRANDARIS. 3 April te Venersborg; KAAP FALGA, 5 April van Norrköping n. Amst., MARTHA, pass. 6 April Holtenau n. Hamburg; MADO, 4 April te Londen. Weekoverzicht Langedijker veilingen. Broek op Langendijk. 5 ApriL De nog opengehouden rens voor Duitsland was een gunstige factor voor de handel in bewaargroente, vcoral rode kool en uien zagen hun positie belangrijk verbeteren en ook gele kool was wat meer ge vraagd. Witte kool bleef echter zeer slecht, waarbij veel doordraaide. Grote rode kool liep tot 13 cent per kg. en mooi kleingoed tot boven 25 cents, de aanvoeren waren flink. Het grootste deel werd voor Duitsland verladen. Gele kool liep 4 April tot 11 cent op. De grote gele worden echter weinig gekocht en draaien meest door. Voor witte kool was de hoogste markt 6.40. Uien waren belangrijk duurder: voor goede export-uien werd boven 6 cent betaald, grove iets lager, uien zonder exportkeur brachten 2,5 tot 5 cent op. De handel in bieten bleef traag, bieten A gingen meest tussen 6 en 7 cent, bie ten B worden bijna niet aangevoerd en gaan meest direct voor veevoeder. Ook de meeste peen, die toch wegens vuur- aantasting niet goed te verkopen is, gaat direct vcor veevoeder weg. Door het ongunstige weer is de vraag naar groente voor veevoeder zeer groot. Ook voor de doorgedraaide kool worden prijzen betaald van 1.50 tot 1.80 per 100 kilogram. Kaasmarkt Gouda, 5 Maart. Aanvoer 80 partijen. Prijzen le kw. m. rijksmerk 2 082.16. 2e kw. m. rijksmerk 22.07. Handel flauw. Veemarkt Delft, 5 Maart. Aanvoer: 32 runderen. 1 graskalf. 262 nuchtere kal veren, 217 varkens, 541 biggen, 84 scha pen of lammeren. 4 geiten. Prijzen: melkkoeien 750875. slachtkoeien 500 BARXEVELD 5 April. Pluimvee. Buiten gewone aanvoer: 31.000 stuks. Oude kippen .130—6— (p. kg. 1.85—2.25). oude hanen 2.504.75, oude eenden 1.502.50. N.H. blau we kuikens 2.57—3.10 p. kg., piepkuikens 0.502.57, tamme konijnen 2.506.75. gan zen 3.25—7.25. kalkoeinen 250—3.per kg-, wilde konijnen 1.00—1.50, wilde duiven 0.40 0.55. Stugge handel. Eieren: Zeer trage handel. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks. Prijzen 1111.75 per 100. Ki loprijs 1.85 Export is klein, vandaar lage prijzen. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed. 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram-, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram.. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12.33 piano. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amuse mentsmuziek. 14.00 jeugd, 14.20 Engelse les, 14.40 amateuruitzending. 15.15 Kro niek van letteren en kunsten, 15.50 zang en orgel, 16.10 koperkwartet. 16.30 meer stemmige liturgische muziek. 17.C0 jeugd, 18.00 filmmuziek. 18.15 binnenl. overzicht. 18.25 orgel, 18.40 regerings- uitz.: Zoeklicht op de Westerse defen sie. 19.00 nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie, 19.21 De sociale Encyclieken en de K.A.B., vraaggesprek. 19.33 gram.. 19.52 journalistiek weekoverzicht, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 gram.. 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren, 21.00 gevar. progr., 21.53 Wat zou U doen, 22.00 amusem.muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 8 00 nieuws, 8.18 Onder ons gezegd, 8.23 or gel. 8.50 klassieke muziek. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 prot. nr. VARA: 10.20 herh., 11.40 piano, 12.00 gram.. 13.00 nieuws. 13.15 Metropole orkest en solist, 13.50 gram.. 14.00 jeugd. 14.30 lichte muziek. 15.00 boek. 15.15 dansorkest, 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.00 gram.. 16.30 sport, 16.45 kamerorkest. 17.30 Zo werkt Ne derland. 17.40 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 gram., 18.30 volksmuziek, 19 00 artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout. causerie, 19.40 causerie, 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 De zwerver, muzikale comedie, 21.15 Tiroiermuziek, 21.45 socialistisch comm., 22.00 Instru mentaal sextet, 22.25 Onder de pannen, hoorspel, 22.45 accordeon, 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND. BBC. home service 330 m.: 12.00 orkestconcert. 15.50 BBC Mid land Light Orchestra. 19.40 gevar. mu ziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12 00 BBC Welsh Orchestra, 13.35 orkestcon cert. 15.00 dansmuziek. 19.00 jazzmuz., 22.00 orkestconcert, 23.30 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.20 operettemuziek, 14.00 populaire muz., 20.05 gevar. muziek. 21.00 muzikale zee reis, 22.30 kamerorkest. 0.10 dansmuz., 0.35 idem. 1.00 lichte muziek, 1.30 or kestconcert. BRUSSEL. 324 m.: 12.00 lichte mu ziek. 12.32 omroeporkest. 13.15 Vlaamse liederen. 14.00 symphonie-orkest. 15.15 jazzmuziek, 20.00 omroeporkest en so liste, 21.15 lichte muziek, 23.05 dans muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 lich te muziek. 20.00 omroeporkest en solist, 21.30 jazzmuziek. FRANKRIJK, National progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 14.12 orkest- concert, 17.10 kamermuziek. 12. De volgende morgen vroeg gingen Sim, Sam en Rasmus naar liet raadhuis om met de burgemeester te praten. Ze kwamen hem buiten al tegen. „Jon gens''. zei hij, „de wijzerplaat van de raadhuistoren moet geschilderd worden, maar ie mag er qeen steigers bij gebruiken, want dan kan geen mens op de klok kijken. Hoe lang zouden jullie daarover doen?'' „Dat zal niet zo lang duren", zei Sam „lk geloof, dat we er wel m een uur mee klaar kunnen zijn." „Ga je gang", zei de burgemeester „Begin meteen maar." Dat deden ze. Sim en Sam bonden een stel stevige kwasten vast aan de orote wijzer, en aan de twee uiteinden daarvan hingen ze een flinke bus verf op. De verf kwam daar van zelf uit en de kwasten zouden in één uur de hele wijzerplaat geverfd hebben. 75 75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9