Z.H. de Paus dringt aan op stichting van federale wereldregering locomotief Onse Lieve Heer op Solder Meningsverschil tussen V.S. en Engeland li MGR. STEPINAC HOOPT OP OVEREENKOMST TUSSEN KERK EN STAAT Glijdt de P.v.d.A. naar de oppositie? Om een einde te maken aan de bewapeningswedloop Mijnongeluk in België Het weer spoedig weer heropend Engeland zou wat Korea betreft soepeler willen zijn Tot hoofd en hart Aan fundamentele voorwaarden moet echter voldaan worden Slager brengt zichzelf dodelijk letsel toe Rechten en plichten GEEN SOVJET-TROEPEN IN MANDSJ0ERIJE 6 Nederlanders in Indonesië in arrest Verzoek dispensatie af te wijzen ZUSTERS AUGUSTINESSEN ZIEN UIT NAAR ANDER ONDERKOMEN Geen verhoging op korte termijn i.TT ZATERDAG 7 APRIL 1951 74e JAARGANG No. 25041 Eén dode; vijf mijnwerkers nog ingesloten Verklaring van Moskou Taxibedrijf en de 5 pet. yy INTERVIEW IN GEVANGENIS TE LEPAGLAVA De posttarieven Ongeval in slachterij „Het Radioprogramma" weer in beslag genomen DOOR MACHINE GEGREPEN EN GEDOOD COMMISSIE VOOR GOEDE DIENSTEN Op non-actief LEDEREN SPORTKLEDING HeLpr oe bisschop KSKKEN BOOWEH/ BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents oer week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wie na het échec van de P.v.d.A. met de motie-Nederhorst, die zij immers min of meer ge dwongen was in te trekken, meent een zekere berustende houding in deze kringen, althans voorlopig, te kunnen waarnemen, zal spoedig bemerken zich schromelijk te hebben vergist. Bedrie gen niet alle tekenen, dan is er in de P.v.d.A. een ontwikkeling gaande, die zal uitmonden in een open conflict met de huidige regering. Dit conflict zal dan een gretig aangegrepen aanleiding voor de socialistische partij zijn om openlijk in de oppositie te gaan. Ér zal zich dan de situatie in de politiek voordoen, waarin een herstel van de coalitie tus sen K.V.P. en A.E. ernstig in over weging zal moeten worden genomen, te meer daar onder de huidige omstandig heden de V.V.D. en de C.H. zich gemak kelijker tot meedoen aan een dergelijke coalitie zullen laten vinden dan aan de thans bestaande. Dat de K.V.P. ge meend heeft haar politieke doeleinden het best te kunnen bereiken met be hulp van de P.v.d.A. hebben wij steeds uiterst riskant geacht. Nu de P.v.d.A. haar grote na-oorlogse doel bereikt heeft: de losmaking van Indonesië van Nederland het verbreken der zgn. Unie is slechts nog een kwestie van tijd laat zij met de dag duidelijker blij ken, dat zij van de K.V.P. af wil, liefst goedschiks, maar desnoods kwaadschiks. Deze neiging is al lang bij haar aan wezig. Velen in de K.V.P., die dit niet schijnen te voelen, blijken over een uiterst dikke huid te beschikken. Het ge val v. d. Goes v. Naters, de onenigheid in de P.v.d.A. zelf met ir. Vos, Scher- merhorn en Fr. Goedhart, het behoort alles in hetzelfde kader. De P.v.d.A. wil de band met de K.V.P. verbreken. Op dit moment durft de meerderheid in deze partij de stap blijkbaar nog niet te wagen, maar de die-hards zullen door zetten, zoals zij ook Indonesië hebben doorgezet. Met alle middelen. Is er een dankbaarder terrein om de strijd te voeren dan het economische, nu de re gering in moeilijkheden verkeert om het evenwicht tussen lonen en prijzen te handhaven? Snijdt het mes hier thans niet van alle kanten? En wordt zo geen uitstekende basis gevormd om straks de rode verkiezingscampagne op te bou wen? Wanneer men deze zaken voor ogen houdt begrijpt men, waarom mr. Burger als plaatsvervangend fractie voorzitter van de P.v.d.A. de nieuwe regering bijna vijandig verwelkomde, zo vijandig, dat dr. Schouten argeloos moest vragen, wie nu eigenlijk in de oppositie zaten in de Kamer. In hetzelfde kader past ook de drei gende houding die de P.v.d.A. aannam bij monde van de heer Nederhorst in de Kamer enkele dagen geleden. Hij moest weliswaar capituleren voor prof. v. d. Brink, maar nog nagrommend heeft de P.v.d.A. zich teruggetrokken, bereid om bij de eerste de beste gelegenheid op nieuw een aanval op het regerings beleid te wagen. En dat dit geen loze bewering is moge blijken uit hetgeen ,,Het Parool", het forum waarop de P.v.d.A.-die-hards hun ideeën en plannen vrijmoedig lan ceren, Donderdagavond schreef naar aanleiding van het échec der motie- Nederhorst: „Voor het overige heeft de inter- pellatie-Nederhorst wel duidelijk ge maakt. dat de P.v.d.A. bijzonder weinig geestdrift gevoelt voor de sociaal- economische politiek van het huidige kabinet. De minderheid in de socia listische partij, die van begin af aan niets van het programma noch van de ploeg van prof. Romme heeft willen weten, zal wellicht in de komende maanden tot een meerderheid aan groeien. omdat men zich in P.v.d.A. en N.V.V. steeds dringender zal gaan afvragen, waarom socialisten als mi nister moeten medewerken aan de uit voering van een economisch program ma. dat een overwegend liberaal ka rakter heeft en dat hen klaarblijkelijk zodanig de handen bindt, dat zij er min of meer de gevangenen van wor den. De motie-Nederhorst, die de inter pellatie besloot, werd op het laatste ogenblik ingetrokken. Dit had alles behalve de betekenis, dat de heer Ne derhorst op de vlucht sloeg voor de consequenties. Wij hebben er uit menen te begrijpen, dat er op het ogenblik in de P.v.d.A. nog een meerderheid is. die er de voorkeur aan geeft de ont« wikkeling van de toestand nog enige tijd aan te zien. De jnterpellatie-Nederhorst heeft een schaduw over het kabinet-Drees doen vallen. Dat dit zo kort na het eerste optreden van dit kabinet ge beurde, voorspelt niet veel goeds voor zijn levenskansen." Schreven wij onlangs te veel, toen wij Romme voorspelden, dat hij weinig plezier van zijn kabinetsformatie zou beleven? De Heilige Vader heeft gisteren aangedrongen op de oprichting van een federale wereldorganisatie om een einde te maken aan de bewapeningswedloop, die de volken geruïneerd en uitgeput zal achterlaten, aldus meldt A.P. De Paus sprak tot 25 gedelegeerden van 11 landen, waaronder Nederland, die te Rome bUeen zijn voor het vierde congres van de internationale beweging voor een federale wereldregering. De doelstellingen van deze organisatie, aldus verklaarde de Paus, komen over een met de traditionele leer van de Katholieke Kerk en zijn aangepast aan de leerstellingen van de Kerk met betrekking tot de oorlog. De Katholieke Kerk arbeidt voor de vrede en haar hart is steeds bjj al diegenen, die evenals zij, de vrede wensen en zich aan de vrede wijden. De Kerk weet, en dat is haar plicht, onderscheid te maken tussen de waarachtige en onwaarachtige vrienden van de vrede. Gistermiddag zijn door het instorten van een gang in de Belgische kolenmijn „Heribus" bij Bergen zes mijnwerkers op een diepte van 450 meter van de buiten wereld afgesneden Vanmorgen vroeg was één van de slachtoffers levenloos bovengebracht. Vijf anderen zaten nog ingesloten. Een andere mijnwerker weid gisteren zwaar gewond, maar wist aan insluiting te ontkomen en sloeg alarm. Reddingsploegen werkten de hele nacht door om de ingesloten vijf mannen, die signalen geven, uit hun netelige positie te-bevrijden. Terwijl het officiële Russische pers bureau Tass gisteravond verklaard heeft, dat in Mandsjoerije geen Russi sche troepen worden samengetrokken en dat de verklaring vian de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden slechts lasterpraat is, heeft de Ameri kaanse luchtmacht volgens U.P. beves tigd, dat in Mandsjoerije in aanzien lijke mate communistische vliegtuigen worden samengetrokken. Een woord voerder van de luchtmacht weigerde echter een schatting van het aantal be. trokken vliegtuigen te doen en hij kon evenmin gegevens verschaffen over de types van de betrokken toestellen. De luchtmacht had deze informaties ver kregen door middel van foto's, die ge nomen zijn uit vliegtuigen, die boven de Yalu vlogen, de grens tussen China en Noord-Korea. Twee Amerikaanse Congressleden hebben ondertussen gisteren in een ge zamenlijke verklaring geëist, dat de Chinese bases in Mandsjoerije worden gebombareerd. „Wij kunnen niet in zien, hoe de oorlog gewonnen kan wor den als onze troepen de strijd niet naar vijandelijk gebied kunnen verplaatsen", aldus de mening van de twee afgevaar digden, Bryan Dorn (Dcmocr.l en O. K. Armstrong (Rep.), die onlangs een be zoek hebben gebracht aan Tokio. Zij voegden er aan toe. dat generaal Mac Arthur en zijp bevelhebbers niet be perkt moeten worden in militaire ac ties, die zij noodzakelijk achten. De militaire politie heeft te Pcngalen- gan, vijftig kilometer ten Zuiden van Bandung, zes Nederlanders gearresteerd, onder wie baron O. E. H. Bentinck, voor zitter van de plaatselijke plantersver eniging en directeur van de theeplantage Wanasari, en oud-inspecteur Wolzak, tot voor kort commandant van de brigade motorpolitie in dit gebied, aldus meldt A. P. Verwachting tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan buien, waarvan som mige met hagel of onweer. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets kouder vooral in de nacht. Zondag: Zon 6.02—19.24 Maan 6.18—22.21. Maandag: Zon 5.5919.26 Maan 6.35—23.37. De Paus zei, dat een organisatie, zo als door de internationale beweging voor een wereldregering wordt voorge staan, alleen al diende te worden op gericht om een einde te maken aan de bewapeningswedloop, die de volken ge ruïneerd en uitgeput van verliezen zou achterlaten. Hij gaf verder te kennen, dat een politieke wereldorganisatie om doel treffend te kunnen functionneren, een federale vorm moest hebben, maar voegde er aan toe, dat zij in over eenstemming diende te zijn met de natuurlijke betrekkingen en de nor- male organische orde, die de bijzon dere betrekkingen der mensen en de onderscheidene volken beheerst. Zou hieraan niet worden voldaan, dan zou de organisatie, wat ook haar structuur mocht zijn, onmogelijk kunnen blijven bestaan, aldus de Hei lige Vader. „Om deze reden zijn wij er van over tuigd, dat de eerste zorg moet zijn de grondige vestiging of het herstel van fundamentele beginselen op alle gebie den nationaal, grondwettelijk, econo misch en sociaal, cultureel en moreel", aldus verklaarde de Paus. Indien een dergelijke grondslag niet bestond, zou een politieke wereldorga nisatie het risico lopen zelf besmet te worden met^de dodelijke kiemen van een mechanisch unitarisme. Wanneer een internationale politieke organisatie hieraan ten prooi valt, al dus verklaarde de Heilige Vader vol gens A.P., zal zij de ontbindende krach ten. waarvan de politieke en maat schappelijke machten reeds zoveel te lijden gehad hebben, in de kaart spe len. Dit spel zou slechts kunnen eindi gen met het toevoegen van een nieuwe juridische sleur aan de vele andere, die de naties dreigen te verstikken en die de mensheid verlagen. In gezelschap van majoor G. Son- dervan (links) maakt Z, K. H. Prins Bernhard (midden) een ochtendrit te paard door de prachtige omgeving van Punte del Esto, op ongeveer 150 km. van Montevideo. De ruiters passeren juist een onbewaakte overweg. Vertrouwensmannen uit het huur-auto-, taxi- en ambulancebedrijf, aangesloten bij de Unie-verkeer, hebben in landelijk verband te Den Haag een vergadering ge houden over de aangevraagde dispen satie voor de vijf procent loonsverho ging. Als resultaat van die vergadering is aan Rijksbemiddelaars een telegram gezonden, waarin een klemmend beroep op dat college wordt gedaan om de aan gevraagde dispensatie af te wijzen. Het college wordt voorts dringend verzocht op korte termijn, althans vóór 15 April a.s., deze beslissing te willen nemen, ter wijl er op gewezen wordt, dat men bij weder toestaan van de dispensatie na 15 April niet voor de rust in de bedrijven kan instaan. Advertentie Naar men ons van officiële zijde van het Bisdom meldt, zijn de Zusters Augustinesen van St. Monica door Mgr. G. P. J. v. d. Burg, Deken van Amster dam en door enige pastoors uit de Am sterdamse binnenstad uitgenodigd om haar missiearbeid ook te komen ver- De Aartsbisschop van Zagreb, mgr. Aloysius Stepinac, die nu reeds vier en een half jaar in de gevangenis te Lepaglava, in Joegoslavië, gevangen wordt gehouden, heeft in een interview in zijn cel aan een correspondent van A.P. verklaard, dat een compromis-op lossing van dc geschillen tussen de Kerk en de communistische regering in het belang van beide kan en moet worden uitgewerkt. De Prelaat ver klaarde echter nadrukkelijk, dat er geen sprake kan zijn van een compromis als niet de fundamentele voorwaarde wordt Betrouwbare woordvoerders te Washington hebben volgens A. P. verklaard, dat er een diepgaand meningsverschil bestaat tussen Groot-Brittannic en Amerika over de toekomstige politiek m Korea, ook in Amerikaanse persberichten wordt melding gemaakt van grote onenigheid tussen Londen en Washington. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich gisteravond gehaast alle berichten over het bestaan van een „ernsug Anglo-Amerikaans meningsverschil" ten aanzien van de Koreaanse wapenstilstandsplannen kort en bondig tegen te spreken. Eerder op de avond had, volgens A. P., een woordvoerder van dc Britse ambassade te Washington evenwel het bestaan van een politieke tegenstelling tussen de V. S. en Engeland bevestigd. Hij protesteerde echter tegen de woor den „diepgaande kloof", die in de Amerikaanse pers worden gebruikt De woordvoerder van het Foreign Of fice te Londen bevestigde gisteren op nieuw, dat het het doel van de Britse politiek is de Koreaanse oorlog te beëin digen zodra de doeleinden van de V. N. daar te lande bereikt zijn en dat het land zeker een uitbreiding van het con flict wenst te voorkomen. Die politiek, aldus de woordvoerder, is voor zover wij weten volkomen in overeenstemming met de officiële Amerikaanse plannen. Volgens A.P., is de kern van het ge schil, dat Groot-Brittannië bereid zou zjjn veel verder te gaan dan de V.S. ten aanzien van de pogingen om de Chi nese communisten er toe te bewegen op dit ogenblik vredesbesprekingen te openen. Deze tegenstelling zou ontstaan zijn na een groot meningsverschil over d« wenselijkheid van het overschrijden van de 38ste breedtegraad. Groot-Brittannië was aanvankelijk fel tegen deze overschrijding gekant, maar gaf uiteindelijk toe, Ongeveer twee weken geleden deed een korte ontwerpverklaring over de oorlogsdoeleinden en vredeskansen de ronde bij de V.N.-landen, die troepen in Korea hebben. Naar verluidt hadden alle betrokkenen hun instemming met de verklaring betuigd. Toen maakte generaal MacArthur zijn aanbod bekend om de Chinese commandant te velde te ontmoeten. Aan dit aanbod koppelde hij de bedrei ging vast, dat indien de Chinezen niet in onderhandelingen toestemden, zij verpletterende aanvallen op het Chi nese moederland zouden kunnen ver wachten. Hierdoor werden zowel Washington als Londen van hun stuk gebracht, maar desondanks besloot de V. N.-groep tenslotte verder te gaan met de uitgifte van het document via president Truman. Toen begonnen de moeilijkheden met Groot-Brittannië. Na datgene wat de zegslieden een gro te vertraging noemden, zou Groot-Brit tannië bekend hebben gemaakt, van oor deel te Zijn, dat de verklaring nu een tamelijk concreet aanbod behoorde te bevatten, om met China te onderhande len over gen vrede. De V.S.. die hierop tegen waren, namen het standpunt in, dat de organisatie der V.N. meer zou ver liezen dan winnen door om vrede te smeken op een ogenblik, dat de verbon den troepen hadden doen blijken van hun superieure aanvalskracht te velde. President Truman zou zijn plan om dc verklaring uit te geven thans feitelijk hebben opgegeven. Men verwacht nu, aldus A.P., dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, een rede zal houden, waarin hjj de grote Hjnen uiteen zal zetten van de politieke problemen en doeleinden van de Kore aanse oorlog. Men verliest vaak meer, als men meer tracht te verkrijgen De op elkaar volgende loonronden ma ken het het P.T.T.-bedrijf, dat zo per- soneelsintensicf is vooral wat de post betreft steeds moeilijker om evenwich' te bewaren tussen de sterk gestegen kos ten en de inkomsten, zo deelt men ons van de zijde der P.T.T. mede. Dat daar om, naast interne maatregelen, de mo gelijkheid van een verhoging van de posttarieven wordt bestudeerd, zal ieder een duidelijk zijn. Het is echter niet de bedoeling even tuele verhoging der posttarieven op kor te termijn in te voeren. Zoals ook door de Centrale Werkgeversorganisaties ge vraagd werd, zullen de posttarieven ge durende enkele maanden stellig niet worden verhoogd. vervuld van een duidelijke scheiding tussen het kerkelijk gezag over gdes- telijke zaken en overheidstoezicht op wereldlijke aangelegenheden. aldus meldt A.P. Mgr. Stepinac deelde mee, dat zijn gezondheid nog steeds goed is. De toestand waarin de Joegoslavische aartsbisschop zich bevindt en de manier waarop men hem behandelt is nog steeds zo. zoals de correspondent van de New York Times dat ongeveer* een jaar geleden heeft beschreven. Van zijn interview, dat eveneens in de gevange niscel van mgr. Stepinac werd afgeno men, heeft De Tijd indertijd een uit voerig uittreksel gepubliceerd. Mgr. Stepinac verklaarde, dat hij over het algemeen geen klachten heeft aver de behande ling. dat hij in zijn particuliere kapel een kleine kamer naast zijn cel nog dagelijks de H. Mis kan lezen en dat men hem gelegen heid geeft om te oiechten. In de laat ste drie jaar heeft hij geen bezoeken van vooraanstaande kerkelijke vertegen woordigers ontvan gen. In 1946 ontving hij tweemaal bezoek van de pauselijke Nuntius en verder mocht hij drie bis schoppen in zijn cel ontvangen. Hij brengt de dag door met het be studeren van de geschiedenis van de Katholieke Kerk. Hij bevindt zich nog steeds in de zelfde cel, een ver veloos, maar goed schoon gehouden vertrek. Het enige meubilair wordt gevormd door een brits met schone lakens en dekens, een wastafel en een stoel. De deur van zijn cel is meestal met gegrendeld. Ook is er geen kijk- Mgr. Aloysius Stepinac tn de cel, die hij ongeveer vier gat voor de cipier, e» een half jaar geleden, na het proces te Zagreb, betrok. richten in de hoofdstad. De Zusters zou den haar intrek nemen in „Onse Lieve Heer op Solder", waarbij het de bedoe ling was om het waarlijk historisch be langrijke voor het publiek toegankelijk te doen blijven. De Kerkelijke Overheid stelt er prijs op te verklaren, dat de Zusters Augus- tinessen zelf, nadat haar gebleken was, dat er bij sommigen bezwaren beston den tegen vestiging in dit pand, alles in het werk hebben gesteld om een andere mogelijkheid tot vestiging te vinden. Dit zal haar ook, naar men mag aan nemen, gelukken, doch slechts met grote financiële offers, die aanmerke lijk zwaarder zijn dan de offers, welke de vestiging in „Onse Lieve Heer op Solder" gevraagd zou hebben. De Zusters zijn tegemoet gekomen aan een aantal Amsterdammers, wie het behoud van „Onse Lieve Heer op Sol- der" als museum ter harte gaat. De Kerkelijke Overheid vertrouwt, dal tegenover deze bereidwilligheid der Zusters de hartelijke steun zal komen te staan van Katholiek Amsterdam ten opzichte van haar werk, waarvan zo veel goeds verhoopt mag worden. Een heropening van het museum Amstelkring „Onse Lieve Heer op Sol der" mag weldra tegemoet gezien wor den. (Van onze correspondent) Toen de 40-jarige ongehuwde arbei der K. J„ werkzaam in de Friese Coöp. Exportslaehterij te Akkrum, bezig was met het uitbenen van een bout vlees schoot zijn mes uit, waardoor hij zich zelf zeer ernstige verwondingen toe bracht. Dokter Algra die spoedig ter olaalse was liet het slachtoffer naar het ziekenhuis té Leeuwarden overbren gen. J. had echter zoveel bloed verlo ren, dat bloedtransfusie niet meer mocht oaten. Het slachtoffer is inmiddels overleden. Vrijdagavond is te Amsterdam weder om beslag) gelegd op „Het Radiopro gramma". Slechts een deel van de op lage van het vierde nummer was ver zonden en men was nog bezig het losse vel met de Nederlandse programma's te vouwen in de bladen zelf toen een deur waarder en enige ambtenaren zich ten kantore, waar dit geschiedde, vervoeg den. Bij grondwerkzaamheden bij de Mi- chelinfabrieken in Den Bosch heeft zich een ongeluk met dodelijke afloop voor gedaan. De 15-jarige G. de R. uit Haaf- ten (Geld.) had opdracht een „dragline" te oliën. Hij heeft dit gedaan op een ogenblik dat de machine nog niet in rust was. D- machinist heeft van zijn hoge zitplaats de jongen helaas niet bemerkt en liet de machine doorwerken tenge volge waarvan de jongen door het draaiend bovengedeelte der „dragline" gegrepen werd en op slag gedood. De Commissie voor Goede Diensten voor Indonesië, ingesteld door de Ver enigde Naties, heeft bekend gemaakt, dat zij zich zelf voor onbepaalde tijd op non-actief heeft gesteld, omdat er voor haar niets meer te doen is. Hieraan werd toegevoegd, dat de Commissie zich ter beschikking houdt van de In donesische en de Nederlandse regerin gen. Van de zijde der commissie wordt medegedeeld, dat enige tijd geleden In- donsië zich heeft uitgesproken vóór op heffing der Commissie, doch dat men van Nederlandse zijde geporteerd was voor haar voortbestaan. Advertentie (Van een bijzondere medewerker) De strijd voor Sociale Rechtvaardig heid is lang geweest en hevig. In grote lijn mag wel gezegd worden, dat deze strijd met een prak tisch volledige overwinning is geëin digd. Hiermee wil niet gezegd zijn dat zich nergens en nooit meer sociale on rechtvaardigheden voordoen, dat dus de gemeenschap tegenover het individu niet meer zondigt, maar slechts, dat al gemeen het feit wordt erkend, dat dege ne. die zijn plicht tegenover de gemeen schap doet. aanspraken op die gemeen schap kan doen gelden. Het is wel dui delijk dat we met sociale onrecht vaardigheid hier bedoelen de on maatschappelijke toestanden, die voor heen hebben bestaan en waar van de economisch zwakkere tel kens opnieuw de dupe werd. De midde len waarmede, deze sociale onrechtvaar digheid werd bestreden zijn gevonden in onze sociale (verzekerings)wetten. Er begint zich evenwel in steeds sterkere mate een andere vorm van sociale onrechtvaardigheid te ontwikkelen, juist in verband met die sociale wetten, waarop noodzakelijk en dringend de aandacht moet worden gevestigd. Zo als hier boven reeds werd opgemerkt, regelt de sociale rechtvaardigheid de rechtsverhoudingen tussen individu (en1 en gemeenschap. Het gaat hier dus om recht en zelfs, onder zeker opzicht, om een strikt recht. Zo heeft b.v. de wet gever bepaald door middel van de z.g. Noodwet ouderdomsvoorziening, dat onder bepaalde voorwaarden aan de mannelijke alsmede aan de ongehuwde vrouwelijke Nederlanders die de leef tijd van 65 jaar hebben bereikt een ouderdomsuitkering wordt verstrekt, in dien de betrokkene daarvoor in aan merking komt. Omdat er nu eenmaal deze wettelijke bepaling is. hebben de hier bedoeide personen derhalve een strikt recht Hetzelfde geldt voor alle sociale verzekeringswetten. Iemand die ziek is heeft recht op zijn 80 pCt. en als welke instantie dan ook. die hierover te beslissen heeft, op onjuiste gronden weigert, kan de rechthebbende in be roep gaan bij het scheidsgerecht en zo nodig de Centrale Raad van Beroep. De rechtspraak te dezer zake is zeer behoorlijk geregeld en in het algemeen staan dan ook onze arbeiders met veel vertrouwen tegenover de rechtspreken de instanties. Nu is het mogelijk, dat de uitkerin gen. die men krachtens een of andere voorziening ontvangt, onvoldoende zijn voor het levensonderhoud. Het Kan zijn. dat de wet niet in alle omstandig heden heeft voorzien. Wenselijkheden in verband met de sociale wetgeving, zelfs bepaalde tekorten in die wetten zijn er nog tamelijk veel. Zo lang even wel de wetswijzigingen niet tot stand zijn gekomen, die de tekorten aanvul len. heeft men zich bij de situatie neer te leggen. Nu werd dezer dagen in de Telegraaf een nogal felle kritiek ge leverd op een onzer vele bedrijfsver enigingen. Toevallig kennen wij deze bedrijfsvereniging tamelijk goed en we weten dat er inderdaad niet altijd met de nodige souplesse wordt gewerkt, maar zouden toch niet graag de verwij ten, die de Telegraaf lanceerde, voor onze verantwoording nemen. Zelf lid 'zijnde van een onzer Raden van Arbeid hebben we regelmatig te doen met een vorm van sociale onrechtvaardigheid van de zijde van de verzekerden, die ernstig gewraakt dient te worden en die de uitvoerders van de sociale ver zekeringswetten verplicht om zeer krachtige maatregelen te nemen. Elk recht wordt gesecondeerd door een plicht. Kan men enerzijds de uitvoerder van sociale wetten verplichten de uitvoering te doen ge schieden overeenkomstig de bedoelin gen van de wetgever, anderzijds heeft de rechtverkrijgende (de verzekerde ar beider) de plicht om zich aan de in de wet gestelde voorwaarden te houden. Aan dit laatste nu ontbreekt ten enen male veel. Wij hebben een willekeurige greep gedaan uit de beslissingen, waar aan we practisch wekelijks hebben mee te werken en die bedoelen aan de verzekerden recht te doen wedervaren. In één zitting moesten we 15 gevallen behandelen van mensen, die de bepa lingen van de noodwet ouderdoms voorziening hadden overtreden. Slechts in één geval konden we komen tot de uitspraak, dat de betrokkene te goeder trouw was, 14 andere gevallen gaven stuk voor stuk blijk van een verwron gen rechtsgevoel. De noodwet bepaalt, dat op het bedrag der ouderdomsuit kering in mindering gebracht wordt de helft van het bedrag van het jaarlijks inkomen, tenzij dit inkomen niet meer dan f 50.per jaar bedraagt. Dit inkomen moet men zelf opgeven. Wanneer nu moet worden geconstateerd, dat telkens en telkens opnieuw mensen trachten het inkomen of het bezit lager op te geven dan het in werkelijkheid is, dan pleegt men daarmede zonder enige twijfel een onrechtmatige daad. Daar komt juist in verband met deze wet nog iets anders bij. Vele van de boven 65-ja- rigen die physiek nog over behoorlijke lichaamskracht beschikken blijven graag nog aan het werk. Uitstekend, dat moe ten ze zelf weten. Soms is er zelfs een materiële noodzaak. Maar nu wordt er dikwijls zo geredeneerd: Van de nood voorziening ontvang ik f 800.of f 900 per jaar. als ik nu nog ergens een f 25. per week bij kan verdienen dan red ik het met Moeder de vrouw samen wel. En vele van deze vaak nog een volledige prestatie leverende ouderen bieden zich voor betrekkingen aan. waarbij ze ver onder het. loon gaan werken. Het is waar dat ook de werkgevers, die van deze aanbiedingen gebruik maken, zijn te la ken. maar de eerst-schuldigen zijn toch zonder enige twijfel de rentetrekkers zelf. Men heeft al te gauw de neiging om te zeggen: laat deze mensen toch rus tig er nog iets bij verdienen, maar men vergeet daarbij, dat de ene onmaatschap pelijke daad de andere oproept. We zou den hierop verder ook niet hebben geat tendeerd indien daarnaast niet vooral met de Ziektewet en in mindere mate met de Ongevallenwet op dezelfde wijze vaak wordt gesold. Herhaaldelijk staan we voor beslissingen om ziekengeld te wei geren aan mensen, die zich niet aan de controle-voorschriften hielden. Bii nauw keurig nagaan van het geval blijkt da*i dikwijls dat van ziekte helemaal geen sprake was. Men had eenvoudig behoef te aan enkele vrije dagen en simuleerde rugpijn of hoofdpijn om te kunnen thuis blijven. Dit is sociaal onrechtvaardig en hrengt onze sociale wet<"*vine in discre- diet. zo niet in gevaar. Herziening van deze houding voor de verzekerden is eenvoudig gebiedende eis. H. M. de Koningin zal 26 April a.s. een „werk-bezoek" brengen aan de af- rtammingswerken van de Brielse Maas. Het ligt in haar voornemen zich die dag naar de gemeenten Spijkenisse. Oostvoome en Brielle te begeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1