Sint Nicolaasavond voor „Comedia H.O.V. en Toonkunst v NILLMIJ DE WEEK IN STAD EN STREEK j&m m Noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen Raadsleden prepareren zich op de strijd rond Bakenessergracht Geen melkboer is nog Een camera kan meer ontdekken dan het oog E' COLD WAVE?? Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp failliet gegaan Loonsverhoging voor Rijkspersoneel AGENDA MOLENDIJK'S KAPSALONS ZATERDAG 7 APRIL 1951 PAGINA 2 Gemeentebegroting na negen zittingen aanvaard 99 IkuKpyo Burgerlijke Stand BLOEMBOLLENEXPORT 1951 Handhaving van mooie resultaten verwacht Koninklijke onderscheiding BILJARTEN KOORSCHOOL BEGINT IN SEPTEMBER Gebouw Wilhelminapark 30 April ontruimd Melksanering Bakenessergracht N.V. LevensverzekeringMij 1 Zwemvierkampen in Haarlem „Het Witte Paard" 'A— C. A. J. von Frijtag Drabbe voor GïCouvreur&Fils „Geloof en Wetenschap" Uitbreiding dienst HaarlemIJmuiden Keuring van trekhonden en hondenkarren „Schoonheid en schaduw in Oost-Afrika" SPAARNDAM „Het lied van Moeder" SANTPOORT Kerkbericht Zondagsdienst HEEMSTEDE Uitverkocht Zondagsdiensten Bloedarmoede en Zenuwzwakte U ZOEKT UW VOORDEEL Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 Ja, maar van OVERVEEN Aangereden Bij de voortgezette behandeling der gemeentebegroting 1951 kwamen gis termiddag kunstzaken aan de orde, waaraan gekoppeld een voorstel van B en W. om de toneelgroep ..Comedia" een aanvullend subsidie van plm. f 30.000 en een extra subsidie van f 10.000 te verlenen; het subsidie aan de H.O.V. over 1950 te verhogen met f 3750 en over het tijdvak van 1 Januari t m 30 September 1951 toe te kennen f 71.250, een renteloos voorschot van f 6800 en een subsidie van f 7500 voor 1951 te verlenen aan de muziekschool van Toonkunst De heer SPEK (A.R.) was voorstan der van het verlenen van subsidies aan orkesten en muziekverenfgingen, maar was huiverig cm „Comedia" te blijven steunen, nu er geen goed overzicht is van de huishouding dezer toneelgroep. In het nieuwe seizoen is de troep terug gebracht tot de helft. Spr. verklaarde tegen de f 10.000 extra subsidie te zul len stemmen. Het subsidie aan „Toon kunst" had zijn sympathie. Mevrouw SCHELTEMA—CONRADI 'V.V.D.) erkende de taak der overheid in verband met de kunst. Grote geva ren dreigen echter als die overheid te ver gaat. Musea, bibliotheken en sym- phonie-orkesten kunnen niet buiten steun, maar coördinatie is noodzakelijk. Het artistieke peil der H.O.V. is sterk omhoog gegaan en het is te hopen, dat dit orkest het provinciale voor Noord- Holland zal worden, opdat dan niet al leen meer Haarlem de financiële ge meentelijke pilaar is. De toneelsituatie is spr. verre van aangenaam. Het is onbegrijpelijk, dat de toegangsprijzen voor de voorstellingen van gesubsidieerde en niet-gesubsidieer- de gezelschappen, met hetzelfde artis tieke niveau, gelijk zfjn. Subsidie moet alleen gegeven worden voor volksvoor stellingen en bijzondere prestaties. De extra-subsidie wil de V.V.D.-fractie wel verlenen, omdat de prestaties aan de normen voldeden, maar in Juni wil zij een nieuw debat over de kwestie „Comedia" openen. Geregelde subsidies aan amateur-ge zelschappen op muziekgebied zijn onge wenst. Ook hier kan bij bijzondere ge legenheden geholpen worden, b.v. via verlaging der vermakelijkheidsbelasting. Ei zijn 21 zangverenigingen, die alle maal concerten willen geven, zodat de vraag rijst of enige coördinatie niet ge boden is. Men moet „Toonkunst" niet privilegeren, zodat spr. tegen het ver lenen van een bijdrage was. De heer SCHIPPERS (KV.P.) wees er op. dat de aanvullende subsidies voor H.O.V. en Comedia gevraagd worden nu het seizoen bijna geëindigd is. Deze instellingen menen met goed vertrou- wen op de overheid te mogen rekenen. De wijze van subsidiëring van toneel verenigingen achtte spr.. onverantwoord. _Hct Rijk is daartoe aangewezen en de ^gemeenten dienen niet voor aanvulling op te draaien. Het aanwijzen van bepaalde gezelschappen voor sub sidie is zeer gevaarlijk en daarom wilde spr. door het verlenen van het extra subsidie geen precedent scheppen voor het volgend seizoen. En dit extraatje mag alleen gegeven worden als Utrecht daartoe ook besluit. De muziekschool van Toonkunst heeft een reputatie, die huip rechtvaardigt, maar dan voor één jaar. Nieuwe instru menten kunnen dan o.a. gekocht wor den. De school heeft tientallen jaren steun gehad van particulieren, die nu, door de wijze van belastingheffen, de helpende hand geheel of gedeeltelijk moeten terugtrekken. „Toonkunst" mag van deze omstandigheden niet de dupe worden. Ook Mej. VAN BEEK (P.v.d.A.) hield een krachtig pleidooi voor het muziek instituut, dat van gemeentelijke bete kenis is. Het subsidie moet echter al leen ten goede komen aan leerlingen te Haarlem woonachtig, waartoe zij een amendement indiende. De P.v.d.A. wil de „Comedia" verder tegemoetkomen. Wethouder GELUK (P.v.d.A.) behan delde eerst de vragen betreffende het jeugdprobleem. De raad voor de jeugd zorg zal spoedig samengesteld zijn; als dit apparaat er is kan de zaak flink worden aangepakt, waarna B. en W. graag voorstellen zullen ontvangen. Spr. verdedigde vervolgens de subsi dies. De Stadsschouwburg is finantieel en economisch geïnteresseerd bij het voortbestaan van „Comedia" Voor het volgend jaar zal de situatie opnieuw bekeken worden ook voor de H.O.V. Het is in het belang van het ensemble en van de stad. dat de toneelgroep be langrijk wordt ingekrompen, waardoor de artistieke prestaties en het toneelge not van de Haarlemmers niet geschaad zullen worden. Het gezelschap behoeft alleen minder te trekken. Utrecht zal dit jaar ook bij moeten spijkeren de raad moet zich nog uitspreken, de aan vrage was ten onrechte tot B en W. ge dicht en als men daar een ander in- AavertenU" /j£BT" U maatgevoel OJT COinPHCTEGEVOEL. K.CEEE7EK MAKjETCy GERASOA VAN OEx $Te GEBOREN: J. L. Ruigrok—van Wel. z; C. C. HogervorstAlleman, z; T. M. ScheffelaarClavaux, z; C. I. Janssens —-Schouten, d. OVERLEDEN: H. de Vries, 63 j. Zijl- tveg. zicht heeft, houdt de Stichting welis waar op te bestaan, maar kan het ge zelschap wellicht nog doorspelen. Wat de H.O.V. betreft moet Haarlem oppassen, dat haar positie niet in het gedrang komt. In Den Haag is men er niet van doordrongen, dat wft hier een eigen cultureel leven hebben, aldus de wethouder. Men meent, dat Amsterdam zo dichtbij ligt, dat ieder, die behoefte aan cultuur heeft, daar wel naar toe trekt. De gehele burgerij dient in ver zet te komen als een aanslag op de H.O.V. wordt gedaan. De gedachte om het orkest een provinciaal cachet te ge ven juicht spr. toe. De Arnhemse Or kest Vereniging is er door gespaard; zij heeft veel hogere subsidies dan ons or kest. Wethouder Geluk meende verder, dat men de bezuiniging in Den Haag eerst bij de radio moet zoeken. De radio-bijdragen brengen 24 millioen op, waarvan 16 millioen naar de om roepverenigingen gaat. Laat men de bepaling maken, dat de gesubsidieerde orkesten regelmatig voor de radio moeten spelen, dan bespaart men ka pitalen en de orkesten zijn gered. Tenslotte beval spr. de hulpverlening aan „Toonkunst" ten zeerste aan. De aanvrage van de 21 zangverenigin gen konden B. en W. niet toejuichen, omdat er geen enkele toelichting bijge voegd was. Het aantal is ook te groot, waaruit een onnodige splitsing blijkt, die in de toekomst nog erger zou kun nen worden. De raad keurde daarna alle subsidie- voorstellen goed. Mej. v. Beek trok haar amendement in. De heer v. VELSEN (K.V.P.) had be zwaren tegen de Schoonheidscommissie, die in vakkringen der architecten de Ku-Klux-Klan genoemd wordt. Zij moet niet meer de ingekomen bouwaan- vragen op hun architectonische verdien sten beoordelen. Er kan een combinatie van instanties komen, die zich met de ze zaak bezighoudt. Enkele supervi- soren zouden in deze combinatie zitting moeten hebben. Wethouder ANGENENT vond dat overbodig in Haarlem. Enkele wijzigin gen in de commissie kunnen echter wel aangebracht worden. Een motie-v. Velsen waarin B. en W. werden uitgenodigd om een onderzoek naar het „schoonheidstoezicht" in te stellen werd z.h.s. aangenomen Bij het hoofdstuk Sociale Zaken druk te de heer v. d. VELDT (K.V P.) zijn dank uit voor het goede werk van de gemeentelijke dienst. Men dient werken in petto te hebben voor eventuele gro tere werkloosheid. De ophoging van de spoorbaan is bijvoorbeeld zo'n object. Spr. heeft het volle vertrouwen, dat de gemeente voor de gesteunden zal doen wat mogelijk is en onverwijld zal uitvoeren waartoe zij moreel verplicht 13. Nadat nog enige andere sprekers het woord gevoerd hadden deelde wethou der HAPPÊ (P.v.d.A.) mede. dat in af wachting van de rijksbeslissing de laat ste voor de gesteunden zal worden uitgekeerd, waartoe de directeur van Sociale Zaken een plan opmaakt. Aan toekomstige emigranten wordt het voor en tegen \»n een verhuizing duidelijk gemaakt, voor zover de vakorganisaties al geen inlichtingen verstrekt hebben. Spr. zou emigratie niet willen bevor deren, maar de tijden dwingen er toe. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) sneed het tekort aan, waarmede het Elisa beth's Gasthuis te kampen heeft. Naar zijn mening richtte de geneesheer-direc teur alles met een te dure opzet in, waardoor hij de indruk kreeg, dat men er wel een universiteitskliniek van wilde maken. Hij waarschuwde er dan ook voor. dat er niet te veel verspild zou v/orden aan materiaal. Spr. memoreerde ook een rede van deze directeur, waarin deze de geneeskunde primair stelde en de bedrijfsvoering secondair. De heer VAN BOCKHOVEN (Arb.) bestreed de woorden van de heer Schip pers en hij stemde volkomen in met de directeur. die de geneeskunde c-p de eerste plaats stelde. Naar sprekers me ning lag het tekort in het groot bedrag aan salarissen, die door het Rijk vastge legd zijn. Spr. zag in de woorden van de heer Schippers een persoonlijke aanval op de directeur. Na enkele opmerkingen van mevr. KERKHOFF (Arb.) verklaarde wethou der BAKKER, dat het tekort inderdaad zeer groot is en dat het nog wel zal stij gen. De voeding is nu eenmaal zeer duur. maar deze mag niet aangetast worden. Spr. wees eveneens op de sala rissen. waarvan de kosten twintig maal zo gre-ot zijn als bij een particulier zie kenhuis. Deze en vele andere argumen ten voerde de wethouder aan en uit een In het weekblad van Bloembollencul tuur lezen wij, dat de Bond voor Bloembollenhandelaren in 1951 een to tale export zal hebben, die ongeveer gelijk is aan die van het afgelopen jaar. Met Frankrijk zijn nog geen positieve resultaten bereikt. Verwacht wordt dat Amerika eenzelfde hoeveelheid zal afnemen. Me.t clandestiene invoer van bloembollen is het in de U. S. A. afge lopen. Geschat wordt dat Engeland 2530 pet. meer zal afnemen. In Zwe den werd te veel ingevoerd, zodat de afname geringer zal zijn. Noorwegen zal teruglopen en Finland zal meer impor teren en Denemarken hetzelfde niveau behouden. Voor Duitsland wordt een export van pl.m. tien millioen verwacht of zes millioen minder dan in 1950. De heer R. Preenen, die 50 jaar in dienst is bij het Bloembollenbedrijf Da mes aan de Houtvaart, heeft de me daille in zilver van de Huisorde van Oranje Nassat ontvangen. De uitslagen van de op Vrijdagavond gespeelde wedstrijden in café Hof van Holland luidden: Hoek 250 26 63 9.61 v. Putten 181 26 32 6.96 Bloemink 250 21 57 11.90 v. d. Linden 199 21 30 9.47 v. Rongen 250 18 47 13.88 Swart 180 18 45 10.00 v. Noord 93 15 24 6.20 Bloemink 250 15 51 16.66 Wisker 236 31 38 7.61 v. d. Linden 250 31 40 8.06 Wisker 250 11 71 22.72 v d. Broek 61 11 19 5.54 Alleen Bloemink heeft de volle winst behouden en gaat dus aan de kop. iifiiiiiiiiiiiiitiiiiiitimiiiiiiiiiimmmi iiiiimHiimiiiimiim Op een desbetreffende vraag deelde wethouder Happé gisteravond aan de ge meenteraad mede, dat B. en W. op ad vies van hun juridisch adviseur beslo ten hebben niet aan de raad voor te stellen in appèl te gaan tegen het von nis van de Haarlemse rechtbank, waar bij de gemeente Haarlem gelast werd het pand Wilhelminapark, waarin kinderen uit het gemeentelijk kinderhuis verzorgd worden, per 1 April 1951 te ontruimen ten behoeve van de Koorschool van dr. A. Kat. Spreker verklaarde, dat er niet vol doende grond bestond om in hoger be roep te gaan, terwijl ondanks beroep het pand toch ontruimd zou moeten worden. Opschorting van het vonnis werd daar door niet mogelijk. Wel hebben B. en W. overleg gepleegd nrret het bestuur van de Koorschool en daarbij bleek, dat het de bedoeling is om in September van dit jaar te beginnen. Met de inrichting van het gebouw zullen ongeveer vier maanden gemoeid zijn, zodat de gemeente uiterlijk 30 April het gebouw ontruimd moet hebben. Van de koorschool heeft de gemeente dus nog een maand speling gekregen, maar de gemeente zit nog met de moeilijkheid, dat er binnen enkele weken een oplos sing moet worden gevonden. Verdere mededelingen kon de wethouder niet doen, ofschoon hij wel goede hoop had, dat men spoedig met een voorlopige op lossing zou slagen. HHiniiimiiiHiiimfliHiiiiiHiiiiiiiiuniiiiiiiii iiiiniiiiiiiiiiii oersoonlifk onderzoek was hem geble ken. dat het beleid juist werd gevoerd. De heer SCHIPPERS verklaarde met nadruk, dat hii slechts waarschuwend had gesproken en hii nam het de heer Van Boekhoven kwalijk. dat deze zijn woorden een beledigende interpretatie had gegeven. Deze laatste antwoordde daarop, dat zulks in geen geval in zijn bedoeling had gelegen en met de opmer king van de voorzitter. <jie hierop neer kwam. dat de directeur in alle opzichten de juiste man op de juiste plaats is, werd het debat afgesloten. Heel even kwam de veel omstreden melksanering ter sprake. De heer VOOGD (Arb.) bleek uiteraard een vurig pleitbezorger te ziin voor de sane ring en hij maakte daarbij gebruik van de argumenten, die ook wij op verzoek enkele dagen geleden publiceerden. Hij hekelde onder meer de uitlating van jhr. Mrllerus. die op een vergadering van de Katholièke Heemsteedse Midden stand gezegd had. dat de melksanering een stap verder was op de weg naar het staatssocialisme. In dat verband wees de hepr Voogd ook op het schrikbarend aantal faillissementen sedert 1946. De heer VAN TURNHOUT (K.V.P.) diende hem onder hilariteit van de raad kort en bondig van repliek met de op merking: „D'r is nog geen melkboer failliet gegaan". Hii vond het ogenblik wel zeer ongelukkig om nu over die sanering te beginnen en de voorzitter voegde daaraan toe. dat deze kwestie geen zaak is van de raad. Wethouder Happé verklaarde nog, dat de toestemming tot sanering van B. en W. moet afkomen. Zij kunnen pas be slissen. wanneer z(j de situatie hebben overzien en zich een oordeel hebben kunnen vormen, waarop de heer SPEK A.R.) opmerkte, dat die meningsvor ming onder meer door de raad kan ge schieden. Intussen vorderde de avond en met het zicht op het einde werd de sfeer bijna uitgelaten. Enkele punten van on- Advertentle Nederlandse Maatschappij van de van 1859 Levensverzekeringen lijfrenten-, studie- en uitzetverzekeringen, enz. HooHinsp. ie Haarlem L. G. VAN BRINK Kenaupark 21 Telefoon 14795 dergeschikt belang werden met een vro lijke noot 1 afgedaan en met belangstel ling wachtten raad en pers op hét debat van de avond: Bakenessergracht dempen of niet. Aanleiding daartoe zou de post zijn. die uitgetrokken was voor herstel van een van de walkanten van deze gracht. maai*wiiseliik vond iedereen het toch beter het punt definitief aan te snijden, wanneer er een voorstel van B. en W. ter tafel zou komen. Iedereen stemde daarmee in, maar ook iedereen kon niet nalaten tussen neus en lippen zijn mening te zeggen. De heer SPEK (A.R.) opende met te zeggen, dat hij gaarne zou zien, dat B. en W. t.z.t. ook de kosten aan de raad zouden overleg gen, die de demping met zich meebrengt. Uit de raad werd de opmerking gemaakt, dat het niets zou kosten, want dat de bewoners al voor de demping zorgden. De heer BLOKDIJK (Arb.) liet door schemeren. dat hii maar het liefst die ..sloot" gedempt zag. De totale sanering zou zeker een millioen vragen. De heer ALBRECHT (Arb.) amu seerde de raad, toen hij vertelde, dat hij bij zijn komst in Haarlem in 1931 als eerste liedje te horen kreeg: alle socialen in de Bakenessergracht. „Dat zal heus niet gebeuren" werd hem ver zekerd. ..Dan is dat tenminste nog een lichtpunt in deze kwestie", repliceerde spreker. In ieder geval weet de raad, dat de heer Albrecht aan de zijde staat van de anti-dempers De heren SCHIPPERS en STOFFELS vertelden er eveneens het hunne van en de heer OTTOLINI (K.V.P.) besloot zijn rede tot nader order uit te stellen. De raad kan zich intussen geducht preparen op de komende strijd. De begroting werd tenslotte met de communistische stemmen tegen aangenomen. Mevr. Scheltema bracht namens de raad het college van B. en W. en de ambtenaren dank voor hun uitstekend werk en zij memoreerde het spreek woord van een der raadsleden: ,.De geit graast, waar zij vastgebonden is". Zij sprak de verwachting uit, dat de raad (alleen voor deze gelegenheid gesymbo liseerd door de geit) een mals veld zou kunnen afgrazen, dat hopelijk niet eerst door de Rijksregering kaal gemaakt zou ziin. De voorzitter citeerde op zijn beurt een woord, bij de algemene beschouwin gen gesproken: wij «aan een toneelspel opvoeren. Het toneel zo zeide hij is helaas niet rendabel en er moet rijks subsidie komen. Maar hij was er dank baar voor, dat de raad zulk opbouwend werk had verricht. Weliswaar zijn er principiële tegen stellingen. maar zo besloot de voor zitter de tegenstanders van vandaag, zijn de makkers van morgen, wanneer zij de voetbalstrijd aanbinden met de pers. Na dat alles kwam nog een herstem ming aan de orde over een voorstel aan gaande verkoop van grond aan de Mui- derslotweg. Het voorstel werd aangeno men met 4 stemmen tegen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vrouwenkamp Borneo (18 5.) 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Louisa (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Giuliano, de Sici- iiaanse bandiet (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u Trans Hals: De blauwe dahlia (18 j.), 2.30, en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: De charge van de lichte brigade (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: Het duivels- paard (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 8 April: Concertgebouw: Ned. Operette Gezel schap o.l.v. Bert van Dongen met „Kijk, dat meisje van Van Eyck!" 8 uur. TENTOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Van 8 April af Eretentoonstelling van na gelaten werken van Evert van der Tweei. Geopend op werkdagen van 1016 uur. *3 Zo. 13—16 uur (t.m. 29 April). Museum Het Huis van Looy, KI. Houtweg 103: Werken van hedendaagse Luxemburgse kunstenaars. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. 's Zo. van 1317 u. (t.m. 15 April). Het Luifeitje, Groot Heiligland 15: Ex pression Poétique. Geopend op werkdagen van 1016 u. 's Zo. van 1016 u. (t.m. 15 April). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 815 April waargenomen door Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat, telef. 10500, H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354, Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821, Bosch- en Vaart-Apotheek, B. en V.-straat 26, tel. 13*0. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur, Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.3021.00 uur. R.K, Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 2—3 u.; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 45 u. en Dinsdag avond 7.308.30; spreekuur Dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.38—14.30 en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Voor de a.s. Zondag in het Haarlem se Sportfondsenbad door de Watertrap pers georganiseerde vierkampen zijn in schrijvingen van prominente zwemmers en zwemsters binnengekomen. Voor de clamesvierkamp, met als deelnemende ploegen de HDZ en ZAR uit Amster dam, HZC uit Hilversum en de eigen DWT-ploeg, zullen o.m. aan de Start komen: Hannie Termeulen, Willie Wil- lemsen en Ria Brouwer (vlinderslag) voor de HDZ; Jennie Welling, Wil Eb- bing-Haverlag de oud-schoolsiagkam- pioene en Els Kemperman voor HZC; Betty de Haas voor ZAR en de DWT- leden Do Turkenburg, Bep en Ria Ne- lissen en vele anderen. Bij de herenvierkamp tussen DJK en Dolfijn, beide uit Amsterdam, de HZC uit Hilversum en de eigen DWT-ploeg komen o.m. aan de start: Stans Scheffer, John van Rijk en Jan Hessing voor de D.J.K., de aanvoerder van het Ned. Jeugdzevental Jos Sievers voor de HZC en Jan Lablans, Ton Bleeker en Fons Roozekrans voor de organiserénde ver eniging. Na de zwemnummers volgen een vier tal polowedstrijden, waarvan DJK 1 DWT 1 heren wel de belangrijkste en de beste zal worden. Ook de dameswed- strijd DWT 1—HZC 1 kan aantrekkelijk spel te zien geven. De vierkampen beginnen om half twee. Voor de massakamp tussen H.W.P. en Bloemendaal bestond zeer grote belang stelling. Na een spannende en zeer spor tieve strijd, waarbij de partijen om beur ten de leiding namen, kwam tenslotte met een gelijk spel 1111 het einde. Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: Groep II: v. EgmondSpoor K>K>; Bleekemolenv. Hoesel Ya—'A; v. Eg- mondStevens Jr. 10. Groep III: Overdijk—Uilenbroek 1—0; v. d. StoopLunenburg 01; Overdijk —Filmer 0—1. Groep IV: v. d. Valk—Holtkamp Sr. 10; Stevens Sr.Boon 01; Holtkamp Jr.—Ensink 10; Holtkamp Sr.—Follé Advertentie Het is mogelijk om veranderingen in de bodemstelling. die reeds duizenden jaren terug hebben plaats gevonden, door middel van luchtfoto's waar te nemen. Een camera kan meer ontdek ken dan het oog. Het stereoscopisch be studeren van' een foto brengt bijzonder heden aan het licht, die van groot be lang zijn voor de wetenschap, op ar- chaeologisch, geologisch en bodem- kundig gebied. Aldus begon de heer C. A. J. von Frijtag Drabbe, direc teur van de Topografische Dienst, zijn lezing, die hij gisterenavond voor de van „Geloof ^en Wetenschap" leden hield. Topografische details worden op een luchtfoto met nauwkeurigheid weerge geven. Men maakt dan ook reeds meer dan 25 jaar bij de vervaardiging van topografische kaarten gebruik van luchtfoto's. Het voordeel van de lucht fotografie reikt echter veel verder. De samenstelling van de aardbodem open baart zich in allerlei bijzonderheden. Een luchtfoto stelt de mens in staat de sporen van grote natuurprocessen, die in de bodem zijn achtergebleven, waar te nemen en te bestuderen. Deze bestu dering, die een grote ervaring vereist, leidt soms tot verrassende ontdekkin gen. Een terreinoppervlak, dat in werke lijkheid niet verschilt met de omge ving, maar op de foto in een donkere tint te voorschijn komt, kan b.v. aan duiden, dat hier vroeger een water is geweest. De bodemgesteldheid verraadt zich in Op de plaats waar twee jaar ge leden, de C. A. Banck op het Bloemendaalse strand te kijk stond is nu een kotter vastgelopen. Zo luidde het telefonisch bericht, vlak nadat we vanuit ons zonloze redactie lokaal naar de verkwikkende centrale verwarming hoog in de buitenlucht keken. Nu is een kotter maar een klein bootje, gevangenis voor garnalen en zeker niet voor walvissen, doch de zon scheen zo heerlijk en het zou een echte eerste lentedag kunnen worden was alleen nog maar de mast van de IJmuiden 206 te zien. \De garnalen dansten om hun verzopen gevange nis T~\ e vroede vaderen en moederen J J van Haarlem kunnen ook dan- sen nu de gemeentebegroting eindelijk is goedgekeurd. Geen mens heeft er aan getwijfeld, dat dit niet zou gebeuren maar het is toch wel eens gezellig om wat met elkaar te kunnen praten over alle zaken, die de goede burger belangrijk vindt. Er is veel gepraat, er zijn mooie woorden gezegd, er is soms ontroerende beeld spraak gebruikt. Zo tussen neus en lippen hebben we enkele notities van stijlbloempjes of invallen gemaakt. Bijna alle raadsleden lezen van het papier voor, zodat de ouderwetse, maar zo aantrekkelijke rhetorica niet veel meer om het lijf heeft. Alleen het college van B. en W. praat voor de vuist weg, trotserend alle voetan gels en klemmen, de langdradigheid soms koesterend en de duidelijkheid angstvallig mijdend. Ik. geef het u echter te doen om 39 raadsleden te antwoorden zonder voorbereiding. Ja, het wethouderschap is toch maar niet voor iedereen geschikt; men moet het bravour van een strijdvaardig ridder hebben, de brutaliteit van een markt koopman, de wetenschap van een ambtenaar en de mensenkennis van een gepromoveerd psycholoog. Men moet als wethouder verontwaardigd doen, terwijl men er niets van meent; humor opbrengen om een fout te ver doezelen en de aandacht af te leiden; In nu de bloemlezing. Een der wet houders zei in het vuur van zijn rede, dat hij ook zo maar niet huizen in het leven kon roepen, maar wel wilde hij wat doen aan een aardig plansoentje, dat zo aardig is. Een raadslid wenste geen kanonnen op te stellen om op mussen te schieten en zijn lendenen niet met strijdbijlen te omgorden om de middenstand te ver dedigen. Een ander was blij, dat de gemeente kuilen en gaten in de stra ten dicht maakt, maar hij vroeg zich af of er wel voldoende gedaan wordt om de hamerende harten der jongens en meisjes, vol kuilen en gaten, in goede conditie te houden. Weer een ander raadslid vond het leerplan der scholen een lege schelp en zou hoera roepen als in de Haarlemse straten minder witte boordjes en meer overalls Weerzien met het strand. met verlangens naar zee. Acht minu ten later stonden we bij de politiepost aan de kop van de Zeeweg, snoven de frisse lucht op, vergaten dë altijd rate lende redactie-telefoon, het lezers- klachtenboek, de bureau-lamp en de schrijfmachine. Weerzien van de zee! Zeker, we waren deze winter verschil lende malen in Zandvoort en IJmui den, maar nu was het ontmoeten met de wit-gekuifde golven de prélude van de zomer, van baden, stoven en bruin worden, van vitamine sparen en zor gen vergeten. Het voorspel. Want de wind was nog koud, de politiepost met luiken dichtgetimmerd, het strand en de duinvoet verlaten. De zee had zich ver teruggetrokken, millioenen schel pen achterlatend, op een breed, diep en hard zandvlak. Het was alsof die schelpen mastloze varende kotters wa ren, met een staart van de door de straffe zuid-wester opgezwiept zand. Misschien al binnen een maand zullen duizenden mensen de ongereptheid van het strand aantasten. Maar de na tuur zal telkens weer haar kracht en reiniging doen gelden.... In de verte dobberde de kotter met de ondergang voor ogen. Lek gesla gen, zeiden de deskundigen. Toen de vloed opkwam was al te voorspellen dat het mis zou gaan en toen het wa ter het strand geheel veroverd had Men moet geen kanonnen opstellen om mussen te vangen. toezeggen ernstige studie van een zaak te zullen maken met de overtuiging er vóór de volgende begroting niets aan te willen doen. Is het u nu duidelijk, dat lang niet iedereen geschikt is voor dit nog altijd matig gesalarieerde, veeleisende bootje? )HM| Hamerende harten. te zien zouden zijn. Een der wethou der zal alles in 't oog houden, heeft steeds een open oog voor iedereen en heeft onlangs geen oog dicht gedaan, omdat hij dertien uur achter elkaar de sollicitatie-brieven moest lezen van gegadigden voor de functie van ge meentelijk, inspecteur voor het Lager Onderwijs. Wij verbinden doorgaande wegen aan elkander, riep een lid uit, maar wat doen we voor de verbin ding van de oudere en de jongere ge neratie? Het klinkt niet elegant, maar wel rechtuit als een raadslid mededeelt, dat het met de instrumenten der mu ziekschool in de soep gelopen is en wat moet men denken van een uitlating van de katholieke fractie-voorzitter „dat de betrekkingen van acteurs en actrices van zeer wisselvallige aard zijn"? Tenslotte nog één grapje. Meneer de voorzitter, zei iemand, er is meer belangstelling voor voetbal dan voor muziek, we moeten dus de H. O. V. op de voetbalvelden laten concerteren om zodoende te laten horen dat er een verschil is tussen een voetbal en een trompet. Nou, de begrotingsdebatten zijn weer voor een jaar achter de rug. Niemand dankbaarder dan SPAARNEBABBELAAR. de foto en dat is van groot belang. Aan de hand van de foto's kan men dan, na gaan of de bodem wel geschikt is voor het doel, dat men zich gesteld heeft. De luchtfotografie blijkt dan ook zeer waardevol te zijn bij de bestemming van gronden voor wegen- en dijkaanleg, landbouw enz. De geschiedenis van de natuur staat als het ware afgebeeld in de bodem en de wetenschap maakt hiervan een dank baar gebruik, dank zij de luchtfoto, die van de afbeelding een copie maakt. De N.Z.H.V.M. zal deze zomer haar dienst tussen Haarlem en IJmuiden be langrijk uitbreiden. Voortaan zal er langs twee verschillende routes van Driehuis tot IJmuiden gereden weprden, namelijk een route langs de nieuwe wijk in de Herenduinen en een langs dat gedeelte van Velserbeek, waar tot nu toe geen busverkeer was. Op deze routes wordt een half uur dienst onder houden dit heeft tot gevolg dat tussen Haarlem en Driehuis en tussen Haarlem station en IJmuiden station een kwar- tierdienst bestaat. In de zomermaanden zullen alle bussen doorrijden tot het IJmuider strand. B. en W. van Haarlem brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat de algemene keuring van trekhonden en hondenkarren dit jaar zal worden gehouden op 23 April en wel aan het Hoofdbureau van politie aan het Nas- sauplein, des voormiddags tussen 9 en 12 uur. Houders worden bij deze opgeroepen orii op de aangeduide plaats en op ge noemde datum ter keuring te verschij nen met honden, karren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal voorts een persoonlijke kennisgeving worden uit gereikt. vermeldende dag en uur, waar op zij hun trekhonden met de kar of karren, waarvoor of waaronder de hon den als trekdier worden gebruikt, en het tui^ aan de keuring of herkeuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trek dier en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege de houder zijn onderworpen aan een laat stelijk uitgeschreven keuring of her keuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond en hondenkar geschikt zijn verklaard. Dr. A. Melchior zal op Maandag 16 April over „Schoonheid en Schaduw in Oost-Afrika" spreken. Hij doet dit des avonds om acht uur in de Sociëteitszaal van de Waag voor de leden van het Ge nootschap „Kunst zij ons doel". CHAMPAGNE BOER De R. K. Toneelgroep „Ardaleon" zal Maandag 9, Woensdag 11 en eventueel Zaterdag 14 April opvoeren het toneel spel in drie bedrijven en een proloog van Ant. L. Reule, getiteld:, „Het lied van Moeder." De opvoering zal plaats vinden in het Jeugdcentrum te Spaarndam, des avonds om 8 uur. O L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Mariagarde I. Dinsdag 7 uur gez. Requiem, 's avonds 7.30 uur Maria-con- gregatie jonge vrouwen. Woensdag 7 uur gez. H. Mis. 's avonds 7.30 uur H. Familie jeugd. Vrijdag 7.30 uur lof. Za terdag 59 uur biechten, 7.30 uur Broe derschapslof. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. De politie te Heemstede verzoekt ons te willen mededelen dat voor de voetbal wedstrijd R.C.H.Blauw Wit geen toe gangskaarten meer verkrijgbaar zijn. Het publiek wordt verzocht a s. Zondag vioegtijdig te komen, e.e.a. om wanorde lijkheden bij de ingangen te voorkomen. De Zondagdiensten voor artsen wor den op 8 April waargenomen door dr. J. Laeijdendecker. Raadhuisplein 9, tel. 28103. en dr. W. v. d. Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 16850. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Wjtstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197; Aer- denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Politie en Brandweer: tel. 28850. Advertentie HET TONISCH 1CRACHTPREPARAAT Vraagt het Uw apotheker of drogist Advertentie Gebruikt Lincol wrijf was. Voor elke schone ledige Lincol-doos ontvangt U 5 centen. Vraagt Uw leverancier een inle ver-bil jet. LINCOL POLISH - HAARLEM Telef. 14214 (van 910 uur 's morgens) Advertentie BESTAANDE UIT SOEP - LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE HAARLEM - SMEDESTRAAT 21 Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 De Tweede Kamer heeft hedenmid dag de begroting van Financiën z.h.st. aangenomen, nadat het amendement- Ritmeester (V.V.D.) om het begrotings artikel 53 (kosten van de door de Na tionale Spaarraad te geven voorlichting ter bevordering van het sparen ad 90.000) met een gulden te verminde ren was verworpen met 41 tegen 35 stemmen (tegen Arb. en K.V.P.). Vervolgens is gestemd over een mo tie en enige amendementen, welke wa ren ingediend bij de behandeling van het wetsontwerp Noodregeling kinder bijslag kleine zelfstandigen. De motie- Haken (C.P.N.), waarin de regering wordt uitgenodigd op korte termijn maatregelen te treffen, waardoor de kleine zelfstandigen met een inkomen tot ƒ4000.dezelfde rechten zullen genieten, welke voor de werknemers in de Kinderbijslagwet zijn vastgelegd, is verworpen met 71 tegen 6 st. die der C.P.N.-fractie). De heer HOOIJ (K.V.P.) wijzigde zijn amendement in deze zin dat de wet in werking zal treden op de eerste dag van het kalenderkwartaal, volgende op de dag der afkondiging van de wet Minister JOEKES nam het gewijzigde amendement over. Het amendement-Hooij, dat bedoelt de werkingsduur van de wet te beper ken tot twee jaar In plaats van drie gen 24 stemmen: tegen P.v.d.A. en V.V.D. Het wetsontwerp werd aangenomen met 60 tegen 19 st.; tegen A.R. en V.V.D. (Eigen bericht) De regering heeft besloten de vijf pro cent loonsverhoging voor het Rijksper soneel te doen ingaan op 16 Maart voor de maandloners en op 19 Maart voor de weekloners. In afwachting van de tot standkoming van een K. B. zal deze ver. hoging als voorschot worden uitgekeerd. Aan de provinciale en gemeentebestu ren is verzocht hetzelfde te doen. De 20-jarige mej. A. Z. uit Haarlem is gisteren in Overveen door een auto aangereden. Het meisje stak met de fiets de Julianalaan over en heeft daarbij waarschijnlijk niet op het verkeer ge let. Zij is per ziekenauto naar het Ma rine Hospitaal vervoerd, waar een her jaar, werd aangenomen met SA te* senschudding werd geconstateerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2