EXPORT NAAR WEST-DUITSLAND ZAL WORDEN HERVAT 5600 MAN VOOR HERHALINGSOEFENINGEN ONDER DE WAPENEN Een draaglijk resultaat van de O.E.E.S.-conferentie Front in Korea thans boven de 38ste breedtegraad ËRIS v.af f 8955.- ERFGENAMEN VAN JEAN-BAPTISTE THIERY DINGEN NAAR 225 MILLIARD FRANCS Acht arrestaties op Java Merkwaardige dissonant Vrees voor verdere prijsverhogingen doet het publiek kopen Tot hoofd en hart Het weer Vier kinderen ontvoerd te Surabaja Tweehonderd en zestig gegadigden zien in de hoofdstad de situatie onder de ogen FRONTALE AANVAL OP FRANSE SCHATKIST Panamees schip aan de ketting Ook de 7 December-divisie van de partij Generaal Dürst Britt divisie-commandant J Vestiging Indonesische Kamer van Koophandel Bezit van wapenen waar schijnlijk de oorzaak Drie paters Jezuïeten in China gearresteerd 'ee nvftftio oepteipa om MAANDAG 9 APRIL 1951 o 74e JAARGANG No. 25042 Offensief der Chinezen moet worden verijdeld OM HERHALINGSOEFENING ONTSLAGEN? Op Herengracht te Amsterdam WINDJACKETS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur- Drs H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfltlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De besprekingen tussen de ministers van de O.E.E.S.-landen hebben een voor Nederland vrij draaglijk resultaat opgeleverd. De West-Europese landen zijn n.l. in principe tot overeenstemming gekomen met betrekking tot enkele maatrege len, die de kleine landen, die het ernstigst te lijden hebben onder de stopzetting van de West-Duitse invoer, voor direct uit een dreigende situatie helpen. West- Duitsland zal n.l. over April voor S 30 millioen invoervergunningen verlenen, waar van een belangrijk deel Nederland ten goede zal komen. Volgens een verklaring van minister Van den Brink is het te verwachten, dat deze weck reeds de handel tussen Nederland en West-Duitsland in het raam van dit bedrag zal worden hervat. Een ander belangrijk punt van het bereikte resultaat is, dat Engeland bereid is Nederlands en Deens voedsel, dat anders naar West-Duitsland werd ge ëxporteerd, te kopen. Naar vernomen wordt, zal de volgende week een Nederlandse delegatie naar Engeland gaan, om daar besprekingen over de prijzen te voeren. De prijzen, die Engeland wil betalen, zijn aanmerkelijk lager, dan die door West-Duitsland wer den geboden, maar men gelooft, dat Denemarken en Nederland zich daarvan bewust zijn. West-Duitsland heeft er Zaterdag ver der in toegestemd zijn invoer te beper ken, zijn toekomstige invoerprogramma voor onderzoek voor te leggen aan de Organisatie voor E.E.S., en zijn export te vergroten, alles met het doel een ern stige financiële crisis te voorkomen. De raad van ministers van de O.E.E.S. de enige internationale raad waarvan West-Duitsland een volwaardig lid is heeft naar aanleiding van de aanbeve lingen van de bestuursraad van de 0.E.E.S. van 22 Maart j.I. Zaterdag de volgende voorstellen goedgekeurd: 1. Westduitse importeurs zullen onder handelingen voeren tot uitstel van be taling en aflevering tot 1 Juni van reeds gedane invoerbestellingen. 2. West-Duitsland zal de liberalisatie van de handel in vêrband met zijn ongun stige betalingsbalans opschorten. 3. Na 1 Juni a.s. zal West-Duitsland zijn invoerprogramma aan de O.E.E.S. voor onderzoek voorleggen. De raad van ministers van de O.E.E.S. keurde de volgende voorstellen goed ten aanzien van die landen (Denemarken, Griekenland, IJsland, Noorwegen, Ne derland en Turkije), die ernstig getrof fen zouden worden door een verminde ring van hun export naar W.-Duitsland. Deze landen zullen voorrang krijgen voor handel en betalingen met West- Duitsland. De landen die zeer grote creditsaldi hebben in het kader van de Europese Betalings-Unie, zullen voor zover moge lijk die goederen kopen, die normaal door West-Duitsland zouden zijn afge nomen: Aan West-Duitsland zal worden toege staan voor April tot een bedrag van 30 millioen dollar aan invoervergunningen te verlenen en daarvoor zal voorrang worden gegeven aan die landen, die normaal een zeer groot handelsverkeer met West-Duitsland hebben: Aan West-Duitsland zal voor de perio de van 1 Juni tot 15 September a.s. wor den toegestaan het totaal van de invoer vergunningen vast te stellen op 350 mil lioen dollars tegen 550 rqillioen dollars in dezelfde periode van het vorige jaar. Na 1 Juni a.s. zullen de krachtige cre diteur-landen in de E.B.U. grote invoer quota aan West-Duitsland verlenen en daartegenover van dat land slechts kleine quota verlangen. De voorzitter van de O.E.E.S., mr. Stikker, heeft na afloop van de verga dering verklaard vooral grote waarde te hechten aan het feit, dat tijdens de Vrij dag en Zaterdag te Parijs gehouden be sprekingen over het Duitse probleem in principe aanvaard is, dat de landen van de O.E.ES., die er economisch beter voorstaan, hun zwakkere partners in de ze organisatie behulpzaam moeten zijn om bepaalde moeilijkheden te overwin nen. Minister Stikker bevestigde de resul taten van de besprekingen en verklaarde te verwachten, dat volgende week de ex port van groente naar Duitsland her vat zal kunnen worden. Een deel van deze export zal echter worden overgeno men door Engeland, waarschijnlijk in de vorm van eieren, kaas en spek. Minister Stikker zeide verder van oordeel te zjjn, ue rivier ne ïmjin in net Oosten tot aan de Japanse Zee vandaag ten Noorden van de 38ste breedtegraad komen te liggen. s o0™"1 Nadat de Chinezen twee dagen op de terugtocht geweest waren, zijn zij piotse- hng weer gaan vechten. Associated Press berichtte van het front, dat de vijand artillerie-mortieren en machinegeweren gebruikte, om ten Noorden van Tsjoen- tsjon een Amerikaanse patrouille van een heuvelrug te verdrijven. Het verzet was de eerste belangrijke tegenstand, die de verbonden troepen ontmoetten sinds zij Woensdag de 38ste breedtegraad overschreden. geval. In telegrammen uit dit gebied werd Zaterdagavond gezegd, dat al leen patrouilles der verbonden legers contact met de terugtrekkende vijand konden maken Vermoed werd echter, dat het achtste leger nog enige vorderingen zou kunnen maken alvorens op de hoofdlinie te stuiten. Men meent, dat deze gelegen is langs de spoorlijn van Chorwon 'naar Kimba. 32 kilometer ten Noorden van de breedtegraad. In Tokio verwacht men dat de Chinezen ten Noorden van die linie verse troepen concentreren voor een voorjaarsoffensief. De agres sieve opmars van het achtste leger heeft ten doel dit vijandelijk offensief bij voorbaat onmogelijk te maken. Radio-Peking heeft Zondag beweerd, dat Amerikaanse vliegtuigen gedurende de laatste dagen veelvuldig Mandsjoe- rije zijn binnengevlogen en Chinese dorpen hebben gebombardeerd. In de afgelopen twee dagen hebben de Chinezen de politiek gevolgd om alle contact te verbreken en voortdu rend terug te trekken. In de Weste lijke sectoren was dit nog steeds het Ho*ngttjofnq{ KWKvK'f Ha-/una Ttjanj tot toa r,,/,ApMANDSJQERlJE Fottjotn J| Ptktofton Kt OEKDCN tötnghwo nioana Jongpjeng APANSE— Wontanar araad Z£E= ZT39S'-Ï JONGJANG ISJINnAM SAAIWOM MAlJOG KAESONG JANGJANG JOE GTS JON SEOEL KANGNOENG JONAN LT -Pa dat het aandeel, dat Nederland uit de 30 millioen surplusdollars toegewezen zal krijgen voor de komende maand, alsme de de afname door Engeland van onze landbouwproducten, ongeveer zal neer komen op een exportcijfer dat gelijk zal zijn aan dat van de vorige maanden. Tij dens informele besprekingen na afloop van de gehouden vergaderingen van de O.E.E.S. hebben de ministers Stikker en prof. v. d. Brink reeds met gedele geerden uit de Engelse landbouw van gedachten gewisseld over de voorwaar den, waaronder Engeland Nederlandse landbouwproducten zou willen afnemen. De voorwaarden zouden bevredigende vooruitzichten bieden. De secretaris-generaal van de O.E.E.S. Robert Marjolin, heeft Zaterdag te Parijs bekend gemaakt, dat de raad van minis ters overeenstemming bereikt heeft om alle handelsbepcrkingen in het grootste deel van West-Europa op te heffen ten aanzien van textiel, filmcamera's en een aantal andere goederen. Daartoe beho ren o.a. textielmachines, bepaalde che mische producten, bontvellen, hard hout, sigarettenpapier, medische en chirurgi sche instrumenten en tekeninstrumenten. De Ierse en Turkse afgevaardigden maakten reserves, maar spraken hun veto over dit besluit niet uit. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtin gen. Dezelfde of iets lagere tempera turen dan vandaag. Zon: 5.59—19.26; Maan: 6.3523.37. Prins Otto van Habsburg, preté/ndent van de Oostenrijkse troon, zal binnenkort in het huwelijk treden met Prinses Regina van Saxen Meiningen. Het huwelijk zal 10 Mei in Nancy worden gesloten. Dinsdag is te Surabaja een driejarig Europees meisje ontvoerd. Het werd na bij het ouderlijk huis aan de Coenboule- vard door een Indonesische vrouw met een pop meegelokt en in een betjak (fietstaxi) meegenomen. Uitgebreide na sporingen hebben tot nu toe geen resul taat opgeleverd. In de afgelopen week zijn oo.k nog twee kleine Chinese kin deren en een achttienjarig Chinees meis je ontvoerd, waaromtrent eveneens geen nadere bijzonderheden bekend zijn. Advertentie VOORRAAD LEVERBAAR RAGE BRINKMANN SMEDESTR. 22 TEL. 11025 (Van onze speciale verslaggever) r zijn maar weinig zaken op deze wereld, die aanleiding kunnen geven Etot zoveel gecompliceerdheid als het verdelen van een erfenis. En de verwarring, meestal gepaard gaande met die overigens allerwege populaire bezigheid, is des te omvangrijker naarmate de erflater langer ge leden afscheid nam van dit aardse leven en naarmate het ter beschikking staande vermogen groter is. Als wij nu vaststellen dat het voor wat betreft de zaak-Thiery gaat om de ferme som van om en de nabij 225 milliard Franse francs, die de heer Jean-Baptiste Tliiery, bij zijn verscheiden in 1675 zij het in andere aan de tijd aangepaste monetaire gestalte bij testa ment vermaakte aan zijn nakomelingschap, dan zal een ieder begrijpen, dat de papieren hier geenszins eenvoudig liggen. Ook de (tot nu toe nog ver moedelijke) Thiery-erfgenamen zelf zijn daar dubbel en dwars van over tuigd. Zózeer, dat zij een familie-vereniging stichtten met het negatieve doel gezamenlijk uit de moeilijkheden te geraken en uiteraard met de meer positieve opzet in het bezit van de milliarden te komen. Tweehonderd en zestig Nederlandse en Belgische leden van deze merkwaardige organisatie een unicum zélfs in het wijdvertakte inheemse verenigingsleven wa ren Zondagmiddag in het Amsterdamse „Krasnapolsky" te zamen gekomen om de in aanleg zeer florissante .situatie onder ogtn te zien. Het zou overdreven zijn te beweren dat de aanwezigen op deze bijeenkomst zich gedroegen als behorende „tot één grote familie": integendeel, men con stateerde een zekere gereserveerdheid in de onderlinge verhoudingen, die op een vergadering van welke politieke partij dan ook beslist aanstootgevend zou zijn geweest. Het enige uitwendige teken van saamhorigheid bestond hier in, dat men achter de bestuurstafel een ris familiewapens (heraldische mees terwerkjes, geschilderd door de heer Jan Thiery uit Amsterdam) had geëx poseerd. die toebehoorden aan de ver schillende „takken-Thiery" en die voor een groot deel een opvallende voor keur voor dwarsbalken en gevogelte demonstreerden. Ook zou het beslist bezijden de waarheid zijn het zó voor te stellen, dat het op deze ver terug grijpende familie-rëunie ging om een gezelschap van gretige lieden, die op het punt stonden een fiks gouden kalf te slachten. Men was kennelijk vervuld van energieke voornemens, maar van enige waarneembare hartstocht-in-het- Pecuniaire was geen sprake. Al gonsde er dan vanzelfsprekend enige ontroe- yng door de zaal toen iemand over- arachtel ij kerwijs uit de destijds bij het verlijden van Jean Baptiste Thiery Vanmorgen is aan de Lloydkade te Rotterdam de onder Panamese vlag va rende „Roma" aan de ketting gelegd. Het schip was gisteravond met Ambonese militairen uit Djakarta te Rotterdam gearriveerd. De firma Simpson. Spencer and Young te New York. die als agent optreedt, heeft van de rederij, de „Compania Na- viere San Miguel'' te Panama City een bedrag van 12.685.75 dollar aan o.a. rede- rijkosten en kasvoorschotten tegoed. De Amerikaanse firma heeft, na toestem ming van de president van de rechtbank, het schip aan de ketting gelegd als ze kerheidsstelling. De president van de Rotterdamse rechtbank schatte het ver schuldigde bedrag voorlopig op f 55.000. De Ambonezen, 650 mannen, 150 vrouwen en 119 kinderen, zijn vanmor gen aan land gegaan. Er waren zeven verstekelingen, zes mannen en een vrouw, met dit schip meegekomen. opgemaakte inventarisatie-lijst behalve 800.000 gouden dukaten, een paar hui zen (liggende achter het paleis van de Doge in Venetië), twee kistjes edelste nen, twee kisten met zilveren kandela ren, drie ossenwagens en zelfs een tafel van zuiver goud opdiepte. Maar de heer W. Tj. Vleer, die de vergade ring voorzat, had ieder voortijdig en thousiasme al gesmoord met de nuch tere opmerking: „We krijgen het of we krijgen het niet. maar in het laatste ge val weten we dan ook zeker, dat er niets meer aan te doen is". Per slot van rekening i s 225 milliard Franse francs ruimschoots voldoende om de meest belangeloze én onbaatzuchtige mens te intrigeren. In dc loop der eeuwen zijn uiter aard vele malen gegadigden komen opdagen, die als erfgenaam aan spraak maakten op de Thiery-erfeiys: zoveel geld Iaat men nooit ongeïnte resseerd slingeren. Zij voerden pro cessen met de Franse Staat, in wiens onpersoonlijke handen het erfdeel was gevallen; maar zij faalden stee vast wegens gebrek aan documentatie, De actuele poging echter van de ge zamenlijke, georganiseerde nazaten van Jean Baptiste Thiery is de eerste frontale aanval op de Franse schat kist; een aanval, die naar men be- De familie Thiery in al haar gele dingen. weert, enige kans op succes heeft. De heer Vleer schatte haar op vijftig procent en mr. J. W. F. H. de Rijk, de juridische adviseur van de ver. eniging, die kort geleden voor een onderzoek-ter-plaatse naar Parijs is geweest, zag „alle reden tot optimis me". Waarom moet precies „la douce France" het (overigens beminnelijke) kind van de rekening worden? Om u zulks duidelijk te doen zijn, zullen wij in het kort de achtergrond van de on derhavige erfenis-kwestie uit de doeken doen; zulks aan de hand van het his torische overzicht, dat mr. De Rijk gis teren de vergaderde nakomelingschap verschafte. (Vervolg op pag. 3) (Van onze speciale verslaggever) O® tien minuten over zeven arriveerde Zaterdagmorgen de laatste van de 5600 man, die Vrijdag voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geroepen in meest volstrekte orde op de legerplaats Oirschot. Wie nog enige memorie heeft n dergelijke gebeurtenissen in de jaren voor de oorlog, zal niet kunnen nalaten mei Ue nodige bewondering van dit feit kennis te nemen. En het verbaast ons dan dezeSKenszins' dat de drie generaals, met wie wij Zaterdagmorgen te Oirschot over ueze herhalingsoefeningen, deze mannen en hun discipline van gedachten moch- dat )v.lsselen> eigenlijk met elkaar wedijverden in loftuitingen. En ook wij menen nier by deze opkomst een woord van grote bewondering op zijn plaats is. Want het gaat hier om mannen, gro- leden van de uit Indonesië zo üriorïi-j 7"December-divisie. Mannen, hpn„_?ihtaire daden door ons nauwelijks TnT^ïeld.,kunnen worden, doch die in liilrG? i6 ?Tie :'aar lane onder moei- abnmiN l"i are omstandigheden een vuh^T™ uZYare ulicht hebben ver- nen rih-. b^kend werd, dat deze man de slotphase dr9j hebben gespeeld in ae siotphase van het hcUann vor, Rijk Overzee, van het bestaan van ons „j.. voor herhalingsoefeningen onde de wapenen zouden worden geroe- Pen Prnnt°0r °5S Iand bijkans een gelf ,'g ri^aa ging SeSaarl- Desniet temin is deze oproep gehandhaafd, en toen Vrijdagmorgen daaraan voor hef eerst uitvoering werd gegeven, neeft men nauweluks iets vernomen van het voor de Nederlandse soldaat zo klassieke kankeren Ja. sterker nog, er is een man, die niet voor herhalingsoefeningen werd opgeroepen, bii ziin commandant ge weest om te protesteren, en er is zelfs een man opgekomen met een gebroken arm. die toch de mooiste kans van zijn leven had om zich aan zijn plicht te onttrekken. Neen, hij kwam. Hij stelde er prijs op zijn oude kameraden weer eens terug te zien, oude herinneringen op te halen en oude vriendschappen te vernieuwen. Die instelling had practisch iedereen en (Eigen bericht) Ter gelegenheid van het feit, dat Za terdagmorgen de eerste herhalingslich ting, welke grotendeels bestaat uit man schappen van de 7 December-divisie, aangevuld met enkele groepen uit de 2e divisie, onder de wapenen kwam, heeft generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt een dagorder uitgevaardigd. Daarin deelt hij mede, dat hij opnieuw is aan gewezen om het commando over deze divisie te voeren, wanneer zy onver hoopt ten strijde zou moeten trekken. Hij maakte voorts bekend, dat de naam van de divisie blijft gehandhaafd. Ook de eerste divisie in de nieuwe leger- opbouw zal dus 7-December-divisie he ten en ook het embleem het E.M.-em- bleem met het wapen van Batavia blijft gehandhaafd. ■iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitiiii vandaar dat het gehele ingewikkelde raderwerk der mobilisatie bijzonder vlet verliep. Mijn hemel, moeten de mannen gedacht hebben, maak niet zo'n drukte. Binnen een dag naar de mobilisatie bestemming en vandaar gekleed en bewapend naar het trainingscentrum, we hebben in Indonesië wel voor hetere vuren gestaan. Derhalve liet hij in de grootste rust met zich manoeuvreren, bleef kalm bij zijn onderdeel en ging tot grote verbazing van wie zijn ge schiedenis niet zou kennen door met alles wat hij zag in het Maleis van commentaren te voorzien. Dit Neder landse leger sprak cm zo te zeggen geen woord Hollands, maar wel speel den de chauffeurs, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag met 700 vrachtwagens dwars door ons land crosten, het klaar om nog ;n hun burgerpakje te schelden op die „ellendige burgers", die kris kras tus sen de colonne door trachtten te krui pen. In een woord, deze mannen, die, tezamen de 13e regimentsgevechtsgroep, onderdeel van de herboren le divisie „7 December", gaan vermen, hebben het, naar het eenparig oordeel van de ge neraal—majoor A. T. C. Opsomer, cdt. strijdkrachten te velde, J. A. A. Sitsen, cdt. van de mobilisatie oefening, en H. J. J. W. Dürst Britt. uitstekend gedaan. Ze zijn, naar het woord van een der mannen, te Oirschot in reünie bijeen. Een reünie, waaraan Zaterdag ook de generaals Engles en Baay, de oud- hoofdlegeraalmoezenier Verhoeven en ds. Koningsberger deelnamen. Een reünie, die een belangrijk deel van de geschiedenis van ons koninkrijk afsluit en waarvan wij mogen hopen, dat ze niet de voorbereiding betekent van een tweede nog belangrijker phase in die geschiedenis. Er is wapengeweld genoeg geweest. Hiernevens kan men in enkele woorden lezen met hoeveel enthou siasme, goede wil en militaire tucht de eerste herhalingslichting aan het einde van de vorige week onder de wapenen is gekomen. Het is echter spijtig, dat wij over deze zaak niet enkel goede berichten kunnen bren gen. Het is ons n.l. ter ore gekomen bij een rondgang, dat er enkele werkgevers zijn geweest, die deze opkomst hebben aangegrepen als een aanleiding om de desbetreffende man te ontslaan. Wij hebben deze berichten doorgegeven aan de hoog ste legerleiding en deze heeft een nauwkeurig onderzoek toegezegd Wij menen te mogen zeggen, dal wanneer deze gegevens inderdaad volledig met de werkelijkheid zou den blijken overeen te stemmen,,de houding van deze werkgevers euphemistisch uitgedrukt bijzon der laakbaar is. Geluk bestaat niet in vervulde wensen, doch in vervulde plichten (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal de Indonesi sche Kamer van Koophandel worden gevestigd te Amsterdam en wel in het patriciërshuis Herengracht 529 bij de Vijzelstraat Dit pand, waarvan de laat ste bewoonster, mej. M. L. van Hoorn, onlangs hoogbejaard overleed, nadat haar familie hier meer dan 150 jaar had gewoond, wordt thans voor zijn nieuwe bestemming in gereedheid ge bracht. De vestiging van de zo belangrijke Indonesische Kamer van Koophandel op een Amsterdamse gracht is verheugend en geheel in de geest van de traditio nele nauwe relaties, welke van ouds hebben bestaan tussen Indonesië en in het bijzonder Amsterdam. Men her innert zich, hoe het eerste officiële be zoek. dat minister-president Mohammed Hatta destijds onmiddellijk na de sou- vereiniteitsoverdracht heeft gebracht, het Amsterdamse stadhuis gold: burge meester d'Ailiy. Naar Aneta thans meldt, heeft de Indon. militaire politie van Pandjaran Vrijdagnacht geen zes zoals aanvan kelijk werd bericht maar acht arres taties verricht. Behalve de heren Van Bentinck en Wolzak werden o.a. nog in arrest gesteld R. J. Coenraad, employé \an de onderneming Wanasari, J. R. A. Bisschop, administrateur van de onder neming Tjigiruan en Poerawinata, em ployé van de onderneming Perbasari. Voorzover kan worden nagegaan zijn ook politiemensen gearresteerd. Over de aanleiding dezer arrestaties kon van of ficiële zijde niets worden medegedeeld; deze zou, naar verluidt, mogelijk het bezit van wapenen kunnen zijn. Radio-Peking meldde Zaterdagavond dat de Chinese communistische autori teiten te Tientsin drie Franse paters- Jezuïeten hebben gearresteerd. Zij wor den ervan beschuldigd spionnen van de Verenigde Staten te zijn. Al is niemand in Nederland bij zonder ingenomen met de aangekon digde belastingverhogingen, alge meen wordt toch de onontkoombaar heid daarvan met het oog op de nood zakelijk hogere defensie-uitgaven er kend. Men mag van mening verschil len over het al of niet juist of het al of niet gewenst zijn van bepaalde on derdelen van Lieftinck's fiscale voor nemens, het feit, dat de belastingen moeten verhoogd worden, wordt door heel het land met een unizono-koor van koekoek-één-zang als een eis des benarden tijds aanvaard. Door héél het land? Neen. de Linie heeft een merkwaardige dissonant laten horen, die waard is om naar onze lezers ge- relayeerd te worden. In het nummer van Vrijdag 6 April schrijft een ze kere M. onder het kopje Financiën over „Sombere maskers en lachende gezichten" o.m. het volgende- ,Jn de vijf jaren liggende tussen 1 Januari 1946 en 31 December 1950 is de opbrengst der Rijksbelastingen ongeveer vijf en een half milliard hoger geweest dan de bedragen, waarvoor, zij in de respectieve be grotingen werd opgenomen. Het lo pende jaar 1951 belooft echter alle records te slaan, zelfs zonder de in voorbereiding zijnde nieuwe belas tingmaatregelen. Het loont de moei te deze stelling even aan de hand van recente gegevens toe te lichten. De niet-kohier-belastingen, die de belangrijkste plaats innemen in het staatsmiddelenbudget, hebben in de eerste twee maanden van 1951 op- geleverd f 687,8 millioen, zijnde dit f 155,8 millioen meer dan in de eerste twee maanden van 1950. Be langrijker nog is, dat de begrotings raming in twee maanden met niet minder dan f170 millioen overschre den werd. Wanneer men aanneemt, dat de resterende tien maanden even „gunstig" verlopen zullen, dan be tekent dit dat alleen reeds uit dezen hoofde een accres van f 1020 mil lioen mag worden verwacht. Wie de helft minder optimistisch is. komt toch altijd nog op f 595 millioen. Laten wij daarnaast ook eens zien, hoe het staat met dc groep der be lastingen, welke volgens kohieren geheven worden en waarvan de ra ming voor 1951 slechts f 188 mil lioen per twee maanden bedraagt. De werkelijke ontvangst in de eer ste twee maanden van 1951 beloopt hier f 356 millioen, dus f 168 mil lioen meer. Het ruimer vloeien van inkomsten-, vennootschapsbelastin gen en dergelijke spruit voor een deel ongetwijfeld voort uit het feit, dat de belastingadministratie nog steeds een achterstand aan het inlo pen is. Maar de invloed van deva luatie en stijging der grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt werkt in deze groep eveneens sterk door. Hoeveel millioenen daarmede ge moeid zijn is moeilijk te becijferen, vooral op basis van maandstatistie- ken. De werking der in onze vorige kroniek genoemde factoren leidt ou- getwijfeld iot ruimere ontvangsten ook in deze categorie. Zo bevestigt de Rijksmiddelenstaat per ultimo Februari 1951, dat uit een oogpunt van Rijksfinanciën er geen enkele aanleiding, noch rede lijk motief bestaat voor het opleggen van nieuwe belastingen. De 500 mil lioen. <jïe de defensie extra vergt, worden automatisch opgeleverd door de bestaande belastingbronnen, zoflat de huidige door niets gemotiveerde wanhoopseconomie, die de sociale vrede maar nodeloos in gevaar brengt, gevoeglijk achterwege had kunnen blijven. Het spijt ons. dat wij het schrijven moeten: maar achter al de sombere maskers, waarmede men thans in Den Haag rondloopt, vermoeden wij lachende gezichten." Het blad suggereert dan verder, dat de overbodige fiscale pomp- en zuigme- thodes in het oog van de socialistische Lieftinck en zijn P. v. d. A. helemaal niet overbodig zijn, omdat daardoor op een minder in het oog lopende en ge leidelijker werkende manier tenslotte toch het nog altijd in die kringen ge koesterde socialisatie-ideaal zou wor den verwezenlijkt. Wij willen deze suggestie niet voor onze verantwoordelijkheid nemen, maar kunnen van de andere kant niet ontkennen, dat de nieuwe belasting- ontwerpen wel degelijk practisch het particuliere bedrijf overbelasten ten koste van ondernemers en midden groepen, iets, waartegen de apostelen van de bezitsspreidingin de krin gen van de K. V. P. geen bezwaren schijnen te hebben. Maar als eens ons volk genivelleerd en gemassificeerd zal zijn. zullen zij om principiële en religieuze redenen aan het jammeren slaan, maar dan zal het te laat zijn. REFLECTOR. Blijkens gegevens van het Economisch In stituut voor den Middenstand vertoonden de omzetten in de meeste branches van de de tailhandel in Februari ten opzichte van de voorafgaande maand een kleine teruggang, hetgeen zjjn verklaring vindt in het feit, dat Februari enige verkoopdagen minder telt dan Januari. Deze gang van zaken kan dan ook als normaal worden aangemerkt. Daaritaast kan echter worden geconsta teerd. dat in enkele takken van Januari op Februari een min of meer belangrijke om zetstijging is opgetreden. Zulks was o.m. het geval in de detailhandel in schoeisel, die in meubelen en aanverwante artikelen, het kruideniersbedrijf en het rijwielbedrijf. Eensdeels kan deze omzetvermeerdering worden toegeschreven aan ingetreden prijs verhogingen. Anderdeels was in de genoem de branches duidelijk waar te nemen, dat de vrees voor nog verdere prijsstijgingen een deel van het publiek tot .kopen aanzette. Vergelijking van de indexcijfers voor Fe bruari 1951 met die voor de overeenkomsti ge maand in 1950 brengt aan het licht, dat slechts in het chocolateriebedrijf en in het kappersbedrijf de Februari-omzetten in 1951 lager waren dan die in het vorige jaar. In de detailhandel in schoeisel, in textiel, in meubelen en aanverwante artikelen, in ijzer waren en gereedschappen alsmede in het rij wielbedrijf was ten opzichte van Februari 1950 sprake van een aanzienlijke stijging van de geldomzetten. Ook hierbij dient te worden opgemerkt, dat prijsverhogingen in Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 belangrijke mate hebben bijgedragen tot de ze omzettoeneming. De stijging van de geldomzetten als gevolg van prijsverhogingen brengt in tal van bran ches geen vergroting van winst. De snelle stijging van prijzen dwingt de ondernemers, bij dezelfde voorraden tot investering van kaoitaal Beschikt de ondernemer over on voldoende kapitaal en is investering uit de winst niet mogelijk, dan zullen zich in het bijzonder in de kleine zaken liquiditeits moeilijkheden voordoen. Indexcijfers betreffende het geldomzet- verloop in de detailhandel (middenstandszaken 1950 1951 Branche Jan. Febr. Jan. Febr. Kruideniersbedrijf 93 91 101 106 Slagersbedrijf 136 128 145 134 Bakkersbedrijf 90 89 95 90 Detailhandel in aard-, appelen, groenten en fruit 95 105 107 107 Detailhandel in zuivel producten 90 89 98 98 Detailhandel in vis 76 78 93 95 Banketbakkersbedrijf 84 80 90 81 Chocolateriebedrijf 91 85 83 79 Detailhandel in tabaks fabrikaten 91 90 95 92 Detailhandel in alcohol houdende en alcohol vrije dranken 73 76 83 89 Detailh. in schoeisel 90 73 138 146 Detailh. in textiel 101 84 136 127 Detailh. in meubelen en aanv. artikelen 95 84 123 142 Detailh. in glas. aarde werk, porcelein en huish. artikelen 87 80 105 104 Basis: 1/12 jaaromzet 1949 100. Perzië Zaterdag is in Teheran be- kend gemaakt dat Perzië aan Engeland en Amerika hulp heeft gevraagd om de ergste sprinkhanenplaag in tachtig jaar te bestrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1