behulp OPSTAND IN RUSSISCH GARNIZOEN Meedogenloos onderdrukt met van tanks Truman tikt MacArthur op de vingers CHINEZEN OPENEN SLUIS VAN STUWMEER IN MIDDEN-KOREA KONINGIN BEZOEKT KON. NED. ACADEMIE TWEE GEVALLEN VAN ERNSTIGE EFFECTENFRAUDE ONTDEKT w Hij 'ij moet zich verder onthouden van politieke uitspraken E.C.A.-hulp aan België gestopt J Aandacht voor grote gezin Westerse Drie doen beroep op Syrië en Israël Traditie van Huis van Oranje voortgezet Amerika blijft buiten Brits-Perzisch geschil KONINGIN EN PRINS NAAR LUXEMBURG Weer groenten naar Duitsland Tot hoofd en hart y Het weer. Wij verkeren in groot gevaar Poging om de bevoorrading van de UNO-troepen te saboteren DIN5DAG 10 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25043 OVERGESLAGEN NAAR MILITAIRE ACADEMIE IN BOEDAPEST Twee Nederlanders in Canada verongelukt AMERIKAANSE MINISTER NAAR TOKIO Verantwoording Congress aan Vragen in Lagerhuis Verklaring Voorz. Amerik. Huis van Afgevaardigden Primaat van Polen bij de Paus SIAMEES VLIEGTUIG BIJ HONGKONG NEERGESTORT - Nieuw verzoek aan de Veiligheidsraad „Te laat om nationalisatie nog ongedaan te maken DOOR KOE OMVER GEDUWD Slachtoffer overleden MGR. DR. J. GEERDINCK BIJ Z.H. DE PAUS Kleurenfotografie voor iedereen Slachtoffer van kermisongeval* overleden LODEN REGENJASSEN Totaal bedrag ongeveer f 235.000 Vijftigduizend op nr. 17231 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhjsstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Een muiterij, die twee weken geleden onder het Russische garnizoen van Szombathely, in Oost-Hongarije, is uitgebroken, is inmiddels, door met grote spoed van andere plaatsen aangevoerde Sovjettroepen en tank-eenheden, mee dogenloos onderdrukt, aldus meldt het Zweedse blad Stockholm-Tidningen. Het blad verneemt eveneens uit betrouwbare bron te Boedapest, dat de ongeregeldhe. den waren overgeslagen op de militaire academie in de Hongaarse hoofdstad. Vlie gende brigades van de Hongaarse politieke politie, die ogenblikkelijk ter plaatse verschenen, schoten zonder vorm van proces twee honderd zeventig Hongaarse cadetten van de academie neer. De muiterij onder de Russen werd op de meest meedogenloze wijze onder drukt, nadat het onbetrouwbare garni zoen ingesloten was door nieuw aange komen troepen en tank-eenheden. Het Zweedse blad meldt verder, dat onlangs in de Karpathen grote Russische troepen verplaatsingen zijn waargenomen en dat in Hongarije kortgeleden tien verse Rus sische divisies zyn aangekomen. Enige duizenden van deze nieuw aan gekomen soldaten zouden in Szomba thely, in de buurt van Pees, zijn gele gerd, ter versterking van het oude Rus sische garnizoen, dat „daar lang genoeg was geweest om door de Westerse le venswijze besmet te zijn en blijk gaf van anti-communistische stromingen". Volgens de Stockholm Tidningen stak de muiterij de kop op, toen onder de nieuw-aangekomenen pamfletten begon nen te circuleren, waarin de soldaten werden aangespoord in opstand te ko men en de blaadjes door te geven aan hun kameraden. Het complot zou zijn ontdekt, toen enige biljetten in handen kwamen van de officieren. Verwachting tot Woensdagavond: Nu en dan flinke opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook enkele buien. Krachtige tot matige wind hoofdza kelijk tussen Noord-West en Zuid- West. In de nanacht voornamelijk op tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Zon: 6.55—19.29 Maan: 7.29—0.49 Twee Nederlandse immigranten, de 51-jarige W. van Manen en de 53-jarige J. van der Burg, zijn in Canada nabij Montreal bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De Amerikaanse minister voor het Leger, Frank Pace, die gisteren in Tokio is aangekomen, heeft volgens gewoonlijk betrouwbare kringen een mondelinge boodschap van president Truman aan generaal MacArthur overgebracht. Aan Maf Arthur wordt opgedragen zich verder te onthouden van politieke uitspraken over Korea. Naar verluidt, heeft Truman MacArthur niet met terugroeping ge- ureigd. Volgens welingelichte bron heeft Truman er op gewezen, dat hij Mac Arthur al meer dan eens had verzocht geen politieke verklaringen af te Ie«gen Desondanks was hy daarmee doorgegaan. Truman kon deze houding niet langer door de vingers zien met het oog op de invloed er van op Amerika's bondgeno te®- ;Naar m Washington verluidt, heeft president Truman echter beslot™ geen enkele disciplinaire maatregel te nemen, die MacArthur's status als onne?hevel- hebber in het Verre Oosten zou kunnen schokken. opperbevel- Joseph Martin, Republikeins leider in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft intussen gisteren ver klaard, dat hij een resolutie zal steunen, welke vandaag door de Republikeinse afgevaardigde Van Zandt, lid van de Commissie voor de Strijdkrachten van het Huis, zal worden ingediend. In de resolutie wordt voorgesteld, dat presi dent Truman, als opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, generaal MacArthur instructie zal geven naar de V.S. te komen en aan het Congress ver slag uit te brengen. De Franse ambassadeur te Washing ton heeft meegedeeld, dat de Franse re gering met 'bezorgdheid kennis heeft genomen van de berichten, dat generaal MacArthur bevoegdheid zou hebben ge kregen, Chinese verbindingslijnen in Mandsjoerije te bombarderen. Deze me dedeling had echter niet de vorm van een schriftelijke nota of een officieel protest. Een Labourafgevaardigde heeft giste ren in het Britse Lagerhuis om „doel treffender toezicht" op generaal Mac Arthur verzocht. Dit was één van de acht vragen over de opperbevelhebber van de verbonden legers in Korea en over de voorgestelde verklaring ten aanzien van de Koreaanse doeleinden, die thans bestudeerd worden door de 14 landen, die troepen op Korea heb ben. De plotselinge stroom schriftelijke vragen vormde een weerspiegeling van de groeiende bezorgdheid van het par lement over MacArthur's recente uit spraken en over de algemene doelein den der Verenigde Naties in Korea. Het Huis kwam pas aan het einde van een urenlange vragenperiode aan de kwestie toe. Een woordvoerder voor het Foreign Office zei, dat de regering van plan was er Woensdag op te ant- tt De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Sam Ray- burn, heeft gisteren op een persconfe rentie te Washington gezegd, dat de Sovjet-Unie „op vele plaatsen" troepen concentraties opbouwt. Hy voegde hier aan toe: „Wij verkeren in groot ge vaar". Over de troepenconcentraties zei Rayburn: „Waar deze troepen worden samengetrokken kan ik niet precies ver tellen. Ik heb mijn inlichtingen echter uit de beste bron". Rayburn heeft een bespreking met president Truman ge had. Hij heeft vorige week het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat niet alle troepen, die in Mandsjoerije wor den samengetrokken, Chinese troepen zijn. maar hij identificeerde de overige niet woorden. De antwoorden zullen gege ven worden door ofwel de minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, ofwel de minister van Staat voor Bui tenlandse Aangelegenheden, Kenneth Younger. De Ver. Staten hebben aan België medegedeeld, dat de Marshall-hulp aan dat land zal worden opgeschort en niet zal worden hervat, alvorens een bevre digende regeling tot stand zal zijn ge komen met betrekking tot een gerech telijk beslaglegging door een particulie re Belgische onderneming op een be drag van zeven millioen dollars aan gelden, die bestemd waren voor het her stel van de Griekse spoorwegen. Deze zeven millioen dollar, bestaande uit zes millioen dollars aan Marshall- gelden en één millioen dollars van de E.B.U., waren bij een Belgische bank ge deponeerd voor de betaling van aan Grie kenland te leveren rails. De Belgische maatschappij had op deze gelden beslag laten leggen in verband met een vijf en twintig jaren oude schuld van de Griek se regering aan deze maatschappij. Paul Porter, ass.-administrateur van de E.C.A., die deze mededeling deed, noemde het optreden van de Belgische regering, die de gerechtelijke actie ge steund had, niet te verontschuldigen. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Maandagavond De Primaat van Polen, Mgr. Stefan Wyszynski, aartsbisschop van Gnesna en Warschau, heeft hedenochtend een particulier onderhoud van anderhalf uur met de Heilige Vader gehad. Offi cieel is intussen bekend gemaakt dat de Poolse Primaat twee weken in Rome zal vertoeven. De Osservatore vermoedt voorts dat kardinaal Spieha van Krakau de Zalig verklaring van Paus Pius de Tiende zal bijwonen. Kardinaal Spieha was jaren lang kamerheer van Paus Pius X. Een vliegtuig van de Siamese lucht vaartmaatschappij is bij dichte mist in de nabijheid van Hongkong in zee ge stort. Er waren elf passagiers aan boord en een bemanning van vijf. Men vreest De vijandelijke aanvoerwegen ter zee naar Korea worden door de zee- en luchtstrijdkrachten onder voortdurende controle gehouden. Zeer grote zorg wordt daarom besteed aan het onderhoud van de vliegboten, die onder alle weers omstandigheden de vluchten moeten uitvoeren. Het aanbrengen van een an li- vriesmiddel op de beweegbare gedeelten van de roeren van een B.P.M./„Mari ner" op een woelige zee is voor de man, die dit, al balancerend op het smalle staartstuk, moet doen, geen aangenaam karwei. De Chinese troepen hebben gisteren in Midden-Korea 10 van de 18 sluisdeuren in de dam van het kolossale Hwatsjon- stuwmeer opengezet, maar volgens de eerste berichten zijn de verbonden troe pen hierdoor niet in gevaar gekomen. Het doel van de Chinezen schijnt ge weest te zijn de voor de geallieerde be voorrading zeer belangrijke weg Tsjocn- dat allen om het leven zijn gekomen, j tsjon-Hwatsjon onbruikbaar te maken Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft onthuld dat de Verenigde Sta ten formeel een beroep hebben gedaan op Syrië en Israël om terstond hun grensgeschil en militaire activiteit te sta ken. De woordvoerder vertelde ook dat op het ogenblik vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk in Washington vergaderen over deze bedreiging van de vrede in het Midden-Oosten. Groot-Brittannië heeft Israël en Syrië gisteren, naar aanleiding van de grens incidenten van de vorige week, de raad gegeven in het vervolg wat meer zelf beheersing te tonen. In Parijs deelde een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken mee, dat ook de-Franse gezanten in Tel Aviv en Damascus Syrië en Israël hebben geadviseerd zich te matigen. De permanente gedelegeerde van Syrië bij de V.N. Paris Bey El-Choery, heeft gisteren opnieuw de Veiligheidsraad ge vraagd met spoed de Israëlisch-Syrische incidenten te behandelen. Het bezoek, dat H.M. Koningin Ju liana gistermiddag heeft gebracht aaig hct, Trippenhuis, de zetel van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, is de voortzetting van een traditie, volgens welke de regeren de vorsten van het Huis van Oranje eenmaal tijdens hun regering een ver gadering van de Akademie bywonen. Koningin Wilhelmina bracht dit bezoek „Ptember 1904 in gezelschap van Z.K.H. Prins Hendrik. w jWas even voor half drie toen H.M. de Koningin gistermiddag arri veerde. Haar Kamerheer in buiten gewone dienst, jhr. F. J. van Lennep begroette haar op de trappen van het oude patriciërshuis en leidde haar naar de bestuurskamer, waar het bestuur der Akademie met aan het hoofd prof. B A. van Groningen, algemeen voor zitter en prof M. W. Woerdeman, alge meen secretaris, de hoge bezoekster welkom heette. Nadat Kóningin Juliana de vergader zaal was binnengeleid, nam zij plaats in de rij, gereserveerd voor de gasten, onder wie de Ccrmm. der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, prof. dr F. J. Th. Rutten, minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. A. de Roos, waarnemend burgemeester van Amsterdam en mevrouw N. Smitt-Avis, particulier secretaresse van de Konin- gin. Prof. dr. B. A. van Groningen, alge meen voorzitter der Akademie, sprak vervolgens een welkomstwoord. „Het eerste woord, dat hier gesproken moet worden en ook met vreugde ge sproken wordt," zo zeide hij, „is een woord van eerbiedige dank aan Uwe Majesteit voor het aanvaarden der uit nodiging tot het bijwonen van deze plechtige verenigde vergadering van de afdelingen der Akademie. Van de eerste dag harer stichting af heeft deze Ne derlandse Academie van Wetenschap pen, evenals haar voorloper, het Neder lands instituut van wetenschappen, let terkunde en schone kunsten het prae- dicaat koninklijke mogen voeren als een eervolle onderscheiding en een ern stige aansporing tegelijkertijd. Het roept immers bij haar leden steeds weer hec besef wakker hoe groot hun ver antwoordelijkheid is tegenover het va derland, welks eenheid en hoge belan gen hun symbool en waarborg vinden in de persoon van de regerende vorst of vorstin. Belangrijker nog is, dat ook het reglement der akademie uitdrukke lijk getuigt van de belangstelling, die het hoofd van de staat geacht kan wor den te bezitten voor de akademie en haar werk In de aanwezigheid van uwe Majesteit op deze dag mogen wij echter met diepe erkentelijkheid het bewijs begroeten, dat deze belangstel ling niet enkel een constitutioneel en principieel karakter heeft, maar ook daadwerkelijk tot uitdrukking komt." Na ook de andere gasten welkom te hebben geheten, vervolgde prof. Van Groningen met o.m. te zeggen: De grote verscheidenheid der weten- Maandagmiddag heeft H. M. Koningin Juliana de plechtige verenigde verga dering van de beide afdelingen der Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in het Trippenhuis te 'Amsterdam bijgewoond. De laatste maal dat een regerend vorst deze zitting bijwoonde was in 1904, toen H. M. Ko ningin Wilhelmina bij de zitting tegen woordig was. Op de foto v.l.n.r.: Dr. J E. baron de Vos van Steenwijk, Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland; prof. dr. F. J. Th. Rut ten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; H. M. Koningin Julia na; prof. dr. A. J- Kluyver, voorzitter van de afdeling Natuurkunde van de Akademie en mr. A. de Roos, waarne mend burgemeester van Amsterdam. schap brengt met zich, dat de twee af delingen van de Akademie in de regel afzonderlijk vergaderen. Maar het is goed, dat zij zich eenmaal per jaar ver enigen om een wetenschappelijke mede. deling aan te horen. Op de gemeen schappelijke vergadering van dit jaar, die aan de aanwezigheid van uwe Ma jesteit een zo bijzondere luister ont leent, zal tot ons spreken en onzer z.g. rustende leden, een man, in wie wij allen waarderen de eerste vertegenwoor diger van geheel zuivere wetenschap. Prof. dr W. B. Kristensen hield daar na een rede over „Dubbele gerechtig heid". Na afloop van de vergadering ge bruikte H. M. de Koningin met het be stuur en de genodigden in de bestuurs kamer van het Trippenhuis de thee. Bij die gelegenheid werd een aantal leden der Akademie aan de Koningin voorge steld. en de weg te effenen voor een tegen offensief langs de weg Tsjoentsjon Wonjoe. Het water uit het stuwmeer deed de rivier de Poekhan slechts 1.35 meter wassen en gisteravond zakte het water alweer. Ofschoon er bij het stuwmeer verwoed gevochten is, meldde de corres pondent van A.P. bij het hoofdkwartier van het achtste leger, dat er geen aan wijzingen waren, dat de vijand hier een operatie op grote schaal begonnen is. Een andere correspondent van A.P. heeft geseind, dat het er veel op lijkt, dat de Chinezen zich langs het gehele Westelijke front ten Noorden van Seoul hebben teruggetrokken. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren mee gedeeld, dat de Ver. Staten „geen vast standpunt" innemen ten aanzien van de huidige Perzisch-Britse kwestie inzake de nationalisatie van de Anglo-Ameri can Oil Company. Het departement sprak bij monde van perschef Michaël McDermott de hoop uit, dat Perzië en Engeland in staat zullen zijn een over eenkomst uit te werken, „die een be scherming vormt van de belangen van beide partijen". Ook hoopte het depar tement, dat een dergelijke overeenkomst een waarborg zou zijn voor de olieleve ranties aan de Westelijke markten. (Van onze correspondent) Op de veemarkt te Groningen werd dezer dagen de heer A. Oosterhuis door een koe omver geworpen. Het slachtoffer belandde met zijn hoofd op straat en werd ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht Het is evenwel aan de gevolgen overleden. De heer Oosterhuis was 75 jaar en woonde in Den Horn. Het kabinet van de Koningin deelt mede, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins 19, 20 en 21 Juni a.s. een officieel bezoek aan Luxemburg zullen brengen. De bemiddelingscommissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs,-welke raad in verband met de betalingsmoeilijkheden van West-Duitsland is ingesteld, heeft besloten een bedrag van één millioen dollar aan Nederland beschikbaar te stel len voor de uitvoer van aan bederf on derhevige voedingsproducten naar dit land. Deze uitvoer zal dus hoofdzakelijk betrekking hebben op groente en uien. I)e West-Duitse grens zal voor deze producten geopend worden zodra de douane uit Bonn dienaangaande instruc ties heeft ontvangen, hetgeen in de loop van vandaag, 10 April 1951, wordt ver wacht. Dit bedrag van één millioen dollar is in anticipatie aan Nederland beschik baar gesteld; over het resterende aan Nederland toekomende aandeel in de te verdelen dertig millioen zal deze week nader worden onderhandeld. (Van onze correspondent) In de loop van de vorige week heeft de tweede vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. dr. J. Geerdinck, een bezoek gebracht aan Z. H. de Paus, die hem in particuliere audiëntie ontving. (Van onze verslaggever) Met ingang van 1 Mei zal iedereen ook de amateur met de eenvoudigste boxcamera in staat zyn kleurenfoto's te maken. En wel door een nieuw Ag- facolor-procédé, dat thans zover ge vorderd is dat men rolfilms van ver scheidene formaten in de handel kan brengen Het ontwikkelen zal echter nog wel twee weken kunnen duren. De fotogorafie bestaat thans een eeuw, maar veel verder dan zwart-wit was men nog niet gekomen. Wilde men kleu renfoto's nemen dan moest men met drie filters (rood, groen en blauw) het negatief belichten. Reeds in 1909 had een Duitser kleurgevoelige emulsielagen samengesteld maar men heeft toch vele jaren lang gezocht naar een chemisch procédé om de drie kleuren tegelijk op een plaat te kunnen opvangen. Dat heeft men nu weten te bereiken door rolfilms met complementkleuren: blauw groen, purper en geel, te construeren, met een laag van zesduizendste miHi meter dikte. Dr. Carl Ulm, fototechnicus van de Agfa, vertelde op een persconfe rentie te Amsterdam welke uiterst nauwkeurige machines daarvcfcir nodig zijn en de vele proefnemingen, die moesten worden gedaan om eindelijk het goede papier te kunnen vinden. Weliswaar kan men nu heel wat ge makkelijker en goedkoper kleurenfoto's maken maar de technicus kan toch niet de fouten wegwerken, welke de foto graaf maakt. Deze laatste moet nog steeds rekening houden met de weer? omstandigheden. in het bijzonder de zon, en met al die eigenschappen, die nodig zijn voor een goede foto: feeling, routine, inzicht en artisticiteit. En voor al met een goede belichting. Van over belichte negatieven is nog wel een goe de afdruk te verkrijgen, van onderbe lichte nimmer. Tenzij men in dit laat ste geval weer met een zwart-witte af druk wil volstaan. De dertienjarige Arnhemse jongen, die Zondag ernstig gewond werd bij het on geluk met de „retor" op de Arnhemse kermis, is Maandag ovefleden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 W Ambtenaren van de fiscale inlichtin gen- 'en opsporingsdienst te Utrecht heb ben na uitgebreide onderzoekingen twee gevallen van effectenfraude tot oplossing kunnen brengen. Enige wek™ geleden werd in Utrecht een accountant aange houden, die zich schuldig had gemaakt aan fraude met ongeregistreerde effec ten. Het tweede geval werd in Zuid-Hol land ontdekt. Daar werd een commis- sionnair in effecten gearresteerd, die zich aan effecten- belastingfraude zou hebben schuldig gemaakt. In het eerste geval gaat het om een bedrag van onge veer f 75.000, de tweede fraude beloopt een bedrag van ongeveer f 160.000. De fiscale recherche kwam op het spoor van de Utrechtse fraude, toen in deze geiïteente ongeveer een jaar gele den een aantal effecten ter registratie op naam van een in Australië woonachtige Nederlander werd aangeboden. De fis cale recherche stelde toen een onderzoek in naar de herkomst der effecten, omdat het vermoeden rees, dat er iets niet in orde was. Het bleek dat de effecten af komstig waren van een Utrechtse ac countant, die werkzaam was op het kan toor van een bankinstelling in deze De gebodeh zijn de omheiningen waarbinnen we wandelen mogen gemeente. Eigenaar was de in Noord- Holland woonachtige P., die in politio nele kringen als een colaborateur be kend staat. Het onderzoek vergde veel tijd, want het moest in de eerste oorlogsjaren be ginnen. Het moeizame werk werd ten slotte met succes bekroond. Drie weken geleden werd het onderzoek gesloten en varen voldoende bewijsstukken aanwe zig om de Utrechtse accountant te kun nen arresteren. Hij werd naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. De effecten die achterhaald konden worden en tezamen een bedrag van on geveer f 75.000 belopen, werden in be slag genomen. Het onderzoek in het tweede geval be gon de fiscale recherche, toen zij effec ten in handen kreeg, die waren verkocht zónder registratiebewijs. Het onderzoek leidde eerst naar een landbouwer in Noord-Holland en vandaar naar een commissionnair in effecten in Zuid-Hol land. Behalve ongeoorloofde verkoop van effecten, bleek de ongeveer 55-jarige commissicTinair nog meer strafbare han delingen te hebben gepleegd. Zo ont dekte men, dat de man zijn cliënten voor belangrijke bedragen had gedupeerd en bovendien had hij zich schuldig gemaakt aan belastingfraudes. Ambtenaren van de FIOD namen bij de commissionnair en andere personen voor een waarde van ongeveer f 60.000 aan ongeregistreerde effecten in beslag. De belastingfraudes die de man pleegde, belonen een bedrae van ongeveer f 100.000. Woensdag is de commissionnair gearresteerd. (Van een medewerker) Bij de behandeling in de Tweede Ka mer van de motie van het katholie ke Kamerlid Andriessen over de kinderbijslag voor de grote gezinnen is gebleken, dat degenen, die zich sterk maken voor de belangen der grote gezin nen, de uiterste waakzaamheid moeten betrachten, opdat deze gezinnen niet de allerzwaarste druk zullen ondervinden van de regeringsmaatregelen der laatste weken. De Regering is er bij die maatregelen van uitgegaan, dat de omvang der con sumptie met 5 pCt. moet worden be perkt. Er heerst momenteel verschil van mening over de vraag, of deze grens werkelijk in acht is genomen; met name of de kosten van levensonderhoud niet met méér dan 10 pCt. zijn toegenomen. Ir.- dat geval is een loonsverhoging van 5 pCt. niet toereikend, want zij blijft dan meer dan de beoogde 5 pCt. bij het gestegen peil der kosten van noodzake lijk levensonderhoud ten achter. Doch hoe het ook zij, het is vrijwel zeker, dat de reële vermindering van de koop kracht der arbeidende bevolking niet beneden de 5 pCt. blijft. Maar hoe denkt de Regering nu te bereiken, dat ook de grote gezinnen niet meer dan 5 pCt. achteruit gaan? In de regeringsverklaring werd gezegd, dat gewaakt zal worden tegen een oneven redige achteruitgang van de grote ge zinnen. Momenteel is overleg gaande tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid over de aanpassing van de kinderbijslag aan de gewijzigde omstan digheden. Doch er is alle reden om maar niet zonder meer op een goede afloop van dit overleg te vertrouwen. Zoals de heer Andriessen in de Kamer mede deelde, heeft een regeringsvertegen woordiger, tijdens het overleg dat over de jongste loonsverhoging met het be drijfsleven werd gevoerd, de opmerking gemaakt dat een sterkere pro gressie van de kinderbijslag niet aan de orde was en dat slechts een even redige verhoging van die bijslag zou kunnen worden gegeven. Dit standpunt duidt op een zó volslagen gemis aan in zicht in de toestand van de grote gezin nen, door de heer Andriessen terecht genoemd smidsen van levensmoed waar in de strijd om het bestaan wordt ge voerd met een opofferingsgezindheid en een verbetenheid waaraan velen een voorbeeld kunnen nemen, dat men zich verbaasd afvraagt hoe personen met een dergelijke mentaliteit de regering kun nen vertegenwoordigen bij onderhande lingen over lonen en prijzen; onderhan delingen waarbij begrip voor en kennis van de noden der bevolking onmisbaar zijn. Door de jongste loonsverhoging is ver mindering van de koopkracht van een gehuwde werknemer zonder kinderen volgens de regering tot 5 pet. be perkt. Maar hoe is het nu met een gezin met één kind? De kinderbijslag bedraagt voor het eerste kind 44 cent per werk dag is f 2.64 per week. Zou men die met 5 pet. verhogen dan ontvangt men in dat gezin 13 cent per week méér! Doch dit is niet eens toereikend om de prijsverhoging van één pakje margarine goed te maken! Dit eenvoudige voorbeeld leert, dat men om de gezinnen niet te duperen de bijslag met veel meer dan 10 pet. zal moeten verhogen. Nemen wij nu als voorbeeld een groot gezin, een gezin bijvoorbeeld met zes kinderen. De kinderbijslag bedraagt voor het eerste kind 44 cent, voor het tweede en het derde 49 cent en voor het vierde en elk volgend kind 60 cent per werkdag. Dit laatste bedrag zal binnenkort nog met 4 cent worden verhoogd. Voor 6 kin deren bedraagt de bijslag dus in totaal f 20.04 per week. Een verhoging met 5 pet. (welke de regeringsvertegenwoordi ger zo vanzelfsprekend achtte) zou deze werknemer dus f 1.per week opleve ren. Wie enig benul heeft van wat in een dergelijk gezin tengevolge van de mgste prijsverhogingen voor margarine, suiker, zeep. schoenreparaties, enz. enz. méér moet worden uitgegeven, weet dat deze gulden méér kinderbijslag niet an ders is dan een druppel op een gloeiende •^aat. Zou dit voornemen tot uitvoering komen, dan zou de koopkracht van de ?rote gezinnen niet met 5. maar met tientallen procenten omlaag gaan! ij hebben tegen het optreden van de heer Andriessen in de Twee de Kamer over deze kwestie een ernstig bezwaar. De heer Andriessen heeft gepleit voor sterkere progres sie van de kinderbijslag. Uit de door hem gegeven cijfers blijkt, dat dit Ka merlid deze wil doen ingaan met het vierde kind. Maar daarmede aanvaardt hij voor de gezinnen met een, twee of drie kinderen kennelijk een verhoging van de kinderbijslag met slechts 5 Cc en dus wij zagen het hierboven reeds uit het voorbeeld van de werknemer met één kind een aanmerkelijk sterkere verlaging van het levenspeil dan de al gemeen door de Regering als doel ge stelde vermindering met 5Tc. En dit zal verder doorwerken voor de gezinnen met vier en meer kinderen, want als men het aldus gekweekte en tot gezin nen met drie kinderen steeds toenemen de tekort voor de grotere gezinnen wil opvangen, dan zou de progressie, aan vangende met het vierde kind, met een sprong omhoog moeten gaan. Doch zelfs dit uiterst bescheiden stre ven van de heer Andriessen, tenslotte belichaamd in een zeer tam en vaag ge houden motie, ontmoette krachtig verzet van de minister van Sociale Zaken, ciie zich daarbij bediende van de ambtelijke dooddoener, dat aanneming van deze motie ongewenst was op een moment, dat het overleg tussen Regering en Stichting van de Arbeid nog gaande is. De motie-Andriessen werd tenslotte met 42 tegen 43 stemmen verworpen. (De Katholieke Kamerleden De Kort, Ser- rarens en Stokman waren bij deze stem ming niet tegenwoordig.) Het katholieke volk en alle grote ge zinnen zien met grote spanning het ver der verloop van deze zaak tegemoet. Van de Katholieke Volkspartij, gezinspartij bij uitstek, wordt verwacht dat zij in deze kwestie de rechtvaardigheid zal kunnen doen zegevieren tegenover de bekrompenheid en kortzichtigheid van hen die geen oog hebben voor de grote zedelijke en maatschappelijke betekenis van het grote gezin. Zou de KVP hierin onverhoopt niet op bevredigende wijze slagen, dan is dat een aanwijzing dat de politieke activiteit van professor Romme der laatste maan den op een fiasco is uitgelopen. In de 512e Staatsloterij, vijfde klasse, tiende lijst is de 50.000 gevallen op 17231.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1