Huldiging mej. H. A. M. Sprengers Frankrijk betaalt gelag van stakingen en onrust Plannenmaker leent links en rechts geld Haarlemmers meer nieuwsgierig dan enthousiast Nieuwe crisis dreigt reeds SOCIALE VERZORGING EN ZANDVOORT m Ook staking bij Verkade De Visserijgolf Voetbalwedstrijd voor Ouden van Dagen Vijf en twintig jaar onderwijzeres aan de Lacia-school AGENDA c Splinters uw matrassen reparatie Welvaartspeil der bevolking vermindert Geen wegwijzersin de hotels Marie Louise bleek later niet erg gesteld op de Bloemenstad Honderd meisjes weggelopen INSPECTIEREIS VAN GEN. EISENHOWER Tito benoemt minister van landsverdediging De internationale doeloerdediger Kraak onder de lat DINSDAG 10 APRIL 1951 PAGINA 2 SCHOLENBOUW TROEF V er schillende aanvragen in Haarlem Haarlems Trio concerteert „St. Christoffel" „Sproetie neemt de leiding' HEEMSTEDE „Het lied van Moeder" Burgerlijke Stand Ernstige botsing op Bronsteeweg HEEMSKERK Gouden bruidspaar Door onze grote voorraad zonder prijsverhoging HAARLEMS MATRASSENHUIS H. OE GRAAFF „Ministersdochter" veroordeeld BENNEBROEK „Herwonnen Levenskracht" aüBCH VOOR BRILLEN NAPOLEON 140 JAAR GELEDEN IN HAARLEM RADIO „ANNO SANTO" VERTROKKEN Meevoeren van personen Aankoop van legeruitrusting voor twaalf millioen dollar VERSLAG AAN ACHESON OVER PARIJSE CONFERENTIE Vandaagr is het vijf en twintig jaar ge leden dat mej. H. A. M. Sprengers als onderwijzeres aa„ de R.K. ULO-schooi St. Lucia werd verbonden. En daarom wag het feest op de school. In de gym nastiekzaal vond vanmorgen een spon tane huldiging door de lee lingen plaats, die de jubilerende onderwijzeres, te midden van haar familieleden gezeten, aanhoorde. De feestelijkheden begonnen vanmor gen met een gezongen H. Mis, die kape laan J. van Ingen te harer ere in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara opdroeg. De zang werd verzorgd door de leraren en leerlingen van de school en stond onder leiding van Jan Laar veld. Om half tien vond dan de huldiging plaats. Alle meisjes waren daartoe in het gymnastieklokaal verzameld en in een vlot afgewerkt programma van liedjes, dansjes en toneelstukjes gaven zij uiting van hun dankbaarheid voor alles wat mej. Sprengers in de afgelo pen vijf en twintig jaar voor hen ge daan heeft Maar eerst moest de jubilares een tastbaar bewijs van hun dankbare ge voelens in ontvangst nemen: een bar- meubeltje, dat haar door leerkrach ten en leerlingen werd aangeboden. Onder regie van Bob Jansen werd dan een aantrekkelijk programma op de planken gebracht. Terwijl de heer Laarveld voor de muzikale begeleiding zorgde, danste een groepje meisjes op balletmuziek van Schubert. De violist Ed Zuiderwijk bracht enige vioolsoli; o.a. speelde hij een compositie van Franz Schubert die ieder onder doodse stilte aanhoorde. Van Godfried Bomans werden de toneelstukjes „Het ontbijt van koning Habeba" en ..Anita Dobbel- man" opgevoerd. In het eerste stukje Het gemeentebestuur stelt aan de raad voor de volgende adressen om prae-advies in zijn handen te stellen: een verzoek van het christelijk school bestuur om medewerking voor de bouw en inrichting van een school voor Bui tengewoon Lager Onderwijs; een verzoek van het bestuur der Pro- testants-Chistelijke Nijverheidsschool om ingevolge art. 25 der Nijverheidsonder wijswet de stichting van een tweede gebouw nodig te verklaren; een verzoek van de Vereniging Stich ting van scholen met de Bijbel om verbetering van de Prins Bernhard- school. Donderdag 12 April om 8 uuravonds geeft het Haarlems Trio in de Renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum het derde en laatste concert van dit sei zoen. Het Trio, bestaande uit Jan Hoeben (viool). Onne van den Klashorst (cello) en Fred Luyken (piano) speelt o.a. wer ken van Hendrik Andriessen en Bela Bartok. Van deze laatste componisten worden de in 1942 gecomponeerde en aan de beroemde violist Szigetti en de clari nettist Benny Goodman, die zich zowel in jazz als in klassieke werken onder scheidt. opgedragen contrasten voor viool, clarinet en piano uitgevoerd. Ru Otto (clarinet), leraar aan het Amster dams Conservatorium, verleent hieraan zijn medewerking. „St. Christoffel" hield zijn maande lijkse vergadering in „Royal". Daar de geestelijke adviseur wegens ziekte voor lopig verstek zal moeten laten gaan, heeft pater Knibbeler S.M.M. tijdelijk deze taak op zich genomen. De heer Janssen Muis hield een lezing over „Pu. bliekrechtelijk ordenen". Hieruit volg den enkele interessante vragen en dis cussies. Op deze avond werden weder om twee nieuwe leden geïnstalleerd. Welke R.K vertegenwoordiger meldt zich als 100ste lid? zagen wij hoe een kleine negerslaaf door zijn koning als ontbijt genuttigd zal worden. In zijn wanhoop roept hij een kabouter te hulp. die hem een toverstaf geeft. Uiteindelijk wordt de koning slaaf en het negertje koning. Vooral het laatste geestige stuk van Bomans, „Ani ta Dobbelman". dat zeer verdienstelijk werd voorgedragen, viel in de smaak. Het hoogtepunt van de morgen mag echter wel de Chinese Pantomime met muzikale illustratie van Bob Jansen ge noemd worden. Een aantal in Chinese costumes geklede meisjes brachten dit nummer en zij deden dit op waarlijk onnavolgbare wijze. Het R.K. Toneelgezelschap „Rokato" komt vanavond in het gebouw Sint Bavo op de planken met het spel van Wim Dumont „Sproetie neemt de lei ding". De R.K. toneelvereniging .Ardeleon" gaf gisteravond de eerste uitvoering van het oorspronkelijke toneelspel in drie bedrijven en een voorspel als boven ge noemd van Ant. L. Reule in het Jeugd centrum te Spaarndam voor een geheei gevulde zaal. Men heeft werkelijk kun nen genieten van het stuk. Goed voldeed de 11-jarige Willy Balin als de kleine Henry. De tegenspeler Walling was uit stekend in zijn spel en de oude Jacob Storm beeldde de zeventiger uit zoals hij zijn moest Voor de dames zonder uitzondering niets dan lof. We twijfelen er niet aan of Woensdag en Zaterdag zaJ er weer een volle zaal zyn. Hiermede sluit bovengenoemde toneelgroep o.l.v. de regisseur de heer M. Oorthuis haar seizoen. B. en W. hadden vorige maand beslo ten het gedeelte van de Zomervaart tus sen de Nagtzaambrug en de Zuiderbrug voor het verkeer af te sluiten. De rijweg tussen de Nagtzaambrug en de schei ding van de percelen 120 en 110 is ver breed en thans weer vqor het verkeer opengesteld. De Haarlemse R.K. Vereniging voor het Gezin heeft B. en W. een renteloos voorschot verzocht voor het bouwen van een vluchthuisje op de speeltuin op de Ged. Schalkburgergracht. Aan de N.V. Verkoopmaatschappij Bovema. te Heemstede, is thans een impresariaat verbonden onder de da gelijkse leiding van de heer Cor van Lier Dat stelt de maatschappij, die gramofoonplaten. vervaardigt, in staat de beste krachten ten tonele te brengen voor het optreden in Nederland en daar buiten. ONDERTROUWD: J. J. de Braai en W. J. Klaassen; A. J. Schulting en J. A. Derksen. GEBOREN: A RustenburgBlaauw- broek z; W HeerensMoerkerk z; V. MusscheBargmann z; W. F Jonker Visser z; T. de LeeuwHoogerbrugge z; M. M. NijssenBrouwer z; A. J. van AkenVan den Berg z; M. C. J. C. Baron van WijnbergenVan Rijckevor- sel z; W SchotanusKoning z; E. Dries- senBehr z: C. KallenbachHofman z; A. TerhorstLeijenaar d; M. J. de Vries Romain d; A. Hangjas—Schipper z; H. C. M. B. van KuijerenDe Ruijter d; J. E. MeurkesWeel d; T. de LeeuwHoo gerbrugge d. OVERLEDEN: E. C. van Dijk—Dekker, 87 j. Leidsevaart: S. van der Zwart Leupe, 79 j. Zwaluwstraat: C. A Fischer, 76 j. Duvenvoordestraat; J. Harmans. 60 j, Schreveliusstraat: E. Sichel. 45 j. Kam perlaan: C G. MeeterNegrijn. 86 j, Kenaupark; W, Molenaar, 76 j, Maerten van Heemskerkstraat. Op 2 Mei hopen de heer en mevrouw C. Kneppel, A KneppelHopman, aan de Kerklaan, hun gouden huwelijks feest te vieren. De bruidegom is geboren te Zaandijk, de bruid te Egmond aan Zee. De heer Kneppel was ladingmeester bij de Ned. Spoorwegen en heeft voor al te IJmuiden gewerkt, waar hij zien vele vrienden verwierf, vooral in de kringen van de vishandel. Sinds zijn pensionnering, 15 jaar geleden, woont hij te Heemskerk. De heer Kneppel .wordt 7 Mei 75 jaar, zijn vrouw is 76 'jaar. Het echtpaar heeft vijf dochters en 22 kleinkinderen. De Bronsteeweg begint op het gebied van verkeersongelukken een slechte naam te krijgen, want Maandagmiddag vond daar voor de derde maal binnen veertien dagen een ernstige botsing plaats, Om 4.05 uur reed op het kruis punt BronsteewegLanckhorstlaan een luxe auto, bestuurd door J. A. M. B. uit Heemstede. Op het ogenblik dat hij de Lanckhorstlaan wilde passeren kwam uit de richting Heemsteedse Dreef een zeswielige vrachtauto, bestuurd door J. P. v. d. K. uit Haarlem. Doordat beide voertuigen gelijk op het kruispunt kwamen, kon de bestuurder van de luxe auto de vrachtauto geen voorrang meer verlenen, waarop deze recht had, en een botsing was het gevolg. B. liep een kaakfractuur en enige hoofdwonden op en werd met een ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Het ongeval had nog ernstiger gevolgen kunnen hebben want door de botsing kwamen beide wagens op het N. W. trottoir van de Bronsteeweg terecht waar een drietal jengens rustig stond te praten. Twee van hen wisten nog juist uit de voeten te komen, doch de derde, de 15-jarige Z, werd met zijn rijwiel in de heg van een tuin gedrukt. Wonder boven wonder mankeerde de knaap niets, maar het rij wiel werd zwaar beschadigd. Ook de beide auto's werden zeer zwaar bescha digd en moesten met kraanwagens wor den weggesleept. De bestuurder van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. De politie was spoedig ter plaatse en maakte pro ces-verbaal op. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vrouwenkamp Boméo (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Louisa (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: Giuliano, de Sici- liaanse bandiet (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De blauwe dahlia (18 j.), 2 30, en 8 uur; City: De charge van de lichte brigade (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Het duivelspaard (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 10 April Schouwburg: The Old Vic Company met .Captain Brassbounds Conversion", 8 uur Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. van Toon Verhey. Soliste: Annie d'Arco, piano, 8 tiur. Advertentie 's morgens 's avonds gehaald gebracht Grote Houtstraat 103 Haarlem Telefoon 11485 De Alkmaar'e rechtbank heeft de Am sterdamse modiste J. van G. conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van negen maanden met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering. Mej. van G„ die zich destijds uitgaf voor de dochter van minister van Maar- seveen, was er o.m. van beschuldigd een pensiohhouder in Bergen te hebben opgelicht voor een bedrag van f 9.000. Na het goeddeels verregende badsei zoen 1950 bestond in Zandvcort de vrees dat de Zandvoortse bevolking een moei lijke winter tegemoet ging. Het leek ons nu het goede moment om naar Zandvoort te gaan en te informe ren in hoeverre deze sombere verwach ting werkelijkheid is geworden. De heer B. F. Bersma, directeur van de ge meenteüjke dienst van sociale zaken, stend ons welwillend te woord en ver schafte ons verschillende gegevens. Tij dens dit onderhoud kregen wij ook een interessante belichting van enkele so ciale en economische aspecten van Zandvoort. De heer Bersma had ook na het seizoen 1950 een belangrijke toene ming van de armlastigheid in Zand voort verwacht, maar dat is erg meege vallen. De conclusie, dat het badseizoen 1950 niet zo slecht is geweest voor de seize enbedrijven en de bevolking is slechts tot op zekere hoogte juist. Want in Zandvoort bestaat de gewoonte om in de winter in meer of minder sterke mate op crediet te leven; dat crediet wordt dan in de zomermaanden uit de verdiensten of uit de opbrengst van ka- merverhuur afgelost. Nu is het deze winter gebleken dat niet alle schulden op deze wijze gedelgd konden worden. De plaatselijke middenstand zat op het eind van het seizcen nog met verschil lende „pof-klanten" die nog een schuld hadden uit de vorige winter. Enkele winkeliers zijn daardoor in moeilijkhe den gekomen,, doch konden door tus senkomst van Sociale Zaken worden ge holpen door het Kennemer borgstellings- fends. Hieruit blijkt, dat de Zandvoortse middenstand de eerste klappen krijgt als de welstand van de bevolking door het mislukken van het zomerseizoen af neemt. In doorsnee zijn de Zandvoortse za ken hiertegen wel bestand want faillis sementen komen practisch niet voor. een gunstige factor is ook, dat het debiet "estadig wordt vergroot tengevolge van de aanbouw van nieuwe woningen die merendeels worden betrokken door draagkrachtige personen; de houw van nieuwe winkels in de buitenwijken is namelijk niet toegestaan. De zuivere armenzorg wordt steeds omvangrijker. In 1948 werd aan onder steuning uitgegeven 57.200, in 1950 ƒ88.500 en voor 1951 wordt hiervoor ge raamd rond 100.000. Een formidabele toename dus, ondanks het feit dat door middel van de noodvoorziening voor ouden van dagen in Zandvoort aan 350 personen uitkeringen worden gedaan. De hogere uitgaven kunnen slechts gedeel telijk worden verklaard uit de herhaal delijk verhoogde steunnormen. Maat schappelijk hulpbetoon helpt momenteel 110 gezinnen, voornamelijk ouden van dagen en onvolledige gezinnen. Hieron der worden verstaan weduwen, rrfaar ook gezinnen waarin de kostwinner door echtscheiding of kwaadwillige verlating ontbreekt. Deze laatste categorie wordt steeds omvangrijker: momenteel zijn om streeks 20 steungevallen het gevolg van echtscheiding of kwaadwillige verlating. Een somber teken des tijds! De werkloosheid neemt toe ondanks het feit, dat arbeiders bij de dienst uit voering werken worden geplaatst. Mo menteel ontvangen 75 werkloze arbei ders uitkering ingevolge de overbrug gingsregeling of de sociale bijstandsrege ling. In 1948 werd uit dien hoofde in totaal uitgekeerd rond 17.000 en in 1950 fond ƒ80.000. In dit bedrag zijn ook be grepen de uitkeringen wegens vorst verlet. In toenemende mate moeten de arbei dersgezinnen een beroep doen op de Volkscredietbank, die voor de aanschaf fing van huishoudelijke artikelen credie- ten verleent tot ten hoogste ƒ500. Uit de verstrekte cijfers blijkt, volgens de heer Bersma. duidelijk, dat het wel vaartspeil der bevolking vermindert en dat vindt direct zijn weerslag in de om vang van de bemoeiingen van de ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken. Want deze dienst vat zijn taak op als het bieden van maatschappelijk hulpbetoon in de ruimere betekenis van dit woord. Talrijk zijn de bemoeiingen van de dienst waaruit geen directe uitgaven voortvloeien, maar waardoor op andere wijze hulp en bijstand geboden wordt. Voorbeelden zijn: het bemiddelen in ge schillen over de toepassing van sociale verzekeringswetten, voorzieningen in de voogdij (de dienst oefent de voogdij uit over zes kinderen), de verzorging van oorlogsslachtoffers, waaraan de uitke ringen voor rekening van het rijk wor den gedaan, enk. De dienst behartigt ook de gemeentelijke kraarrrverzorging, wel ke jaren geleden werd ingesteld en zó in omvang toeneemt, dat dezer dagen een tweede kraamverzorgster in dienst is getreden. Tenslotte is daar nog het ge meentelijk verzorgingshuis met 25 bed den, waarin thans 20 patiënten worden verpleegd. Op sociaal terrein verricht deze dienst dus een belangrijke thak; veel hangt hierbij af van een goede kennis van plaatselijke en persoonlijke omstandig heden. Uit dit oogpunt is 'het van zo grote waarde, dat de armenzorg wordt geregeld door het bestuur van de ge meentelijke instelling van maatschappe lijk hulpbetoon, waarin alle groeperin gen der bevolking vertegenwoordigd zijn. Ter gelegenheid van het vijf en der tigjarig bestaan van de plaatselijke af deling Herwonnen Levenskracht te Bennebroek werd een feestavond ge geven in het R.K. Verenigingsgebouw, die uitstekend is geslaagd. Medewer king aan deze avond werd verleend door leden van de Katholieke Arbei dersbeweging die enige schetsen met groot succes opvoerden en leden van de Jonge Vrouwengemeenschap die met liedjes, dans en toneelspel de avond opluisterden. De leden van de K.A.B. voerden o.m. op „De Dubbel ganger", waarmede zij wel het grootste succes oogstten en de J. G. had precies hetzelfde resultaat met „De Klumpkes". De feestrede werd gehouden door de heer M J. M. Ahsmann, hoofdbestuurs lid van „Herwonnen Levenskracht" die met cijfers aantoonde hoezeer de t.b.c. een volksziekte is geworden en o.m. mededeelde dat in ons land minstens honderd duizend mensen aan deze ziek te lijden en elk jaar achttien duizend gevallen worden geconstateerd. Geluk kig zijn er verschillende nieuwe ge neesmiddelen ontdekt, zodat men het aantal sterfgevallen per jaar tot onge veer vierentwintig honderd heeft weten terug te dringen. De voorzitter van de jubilerende af deling de heer R B. Lommerse bood daarna als feestgeschenk vijftig nieuwe donateurs aan, welke mededeling met een stormachtig applaus werd begroet. Practisch is het thans zo, dat vrijwel alle leden van de K.A.B. donateur zijn van deze mooie instelling. Een zeer goed resultaat! Dank werd gebracht aan al len die daaraan hadden medegewerkt, in het bijzonder de ijverige secretaris penningmeester, de heer H. de Wit,-die altijd aan het werk is voor H. L. Met een gezellig samenzijn werd deze mooie avond besloten. De offers die Nederland zal moe ten brengen in dit stadium kunnen relatief als licht be schouwd worden, vergeleken bjj de moeilijkheden, welke Frankrijk het hoofd moet bieden Dit is misschien een schrale troost, maar het is een feit dat het ten einde lopende huidige Franse parlement de bevolking on derwerpt aan een hard regime. Men dient te bedenken dat Frankrijk een beproeving heeft doorstaan, als geen ander land heeft doorgemaakt. De vier jaren dictatuur tijdens de bezet ting hebben 't rechtsgevoel, dat zo sterk verankerd was in de ziel van de over grote meerderheid van de Fransen, geheel verstoord. Dit heeft zich gemanifesteerd niet alleen op het ge bied van de politieke gedachten die de een na de ander omver werden geworpen maar ook wat betreft het zuiverste nationale sentiment. De Fransen ondergaan thans nog de gevol gen van deze ontreddering De nieuwe republikeinse Constitutie en de nieuwe Nationale Vergadering boden tal van tegenstrijdigheden, waaruit wanorde ontstond. Na de verschrikkelijke slagen, die het land' gedurende de oorlog van alle kan ten te verduren kreeg, zou Frankrijk een solide, stabiel en doelmatig regime nodig hebben gehad. In werkelijkheid ondergaat het land sinds vijf jaren de willekeur van verdeelde en onverant woordelijke partijen. Niet alleen door de vergissing, die men heeft begaan met te trachten op een loyale manier tot een verzoening te komen tussen hen, die met hart en ziel verknocht waren aan Moskou en waarachtige Fransen, maat ook omdat onoverbrugbare tegenstellin gen moesten blijven bestaan tussen de partijen die aan het roer stonden van het schip van staat. In dergelijke omstandigheden is het niet te verwonderen dat Frankrijk over geleverd is geweest aan een grillige, zich steeds wijzigende politiek, verscheidene crises heeft doorgemaakt, die telkens opnieuw dezelfde ploeg aan het bewind hebben gebracht, waarbij alleen de diri gent veranderde. Tijdverlies, geldver spilling van grote omvang zijn ontstaan door deze opeenvolging van teleurstel lende ontwikkelingen, maar ondanks dit alles heeft het land. dank zij zijn aan geboren deugden en zijn verlangen in het leven te blijven een merkwaardig herstel bereikt, hetwelk zijn onaange taste kracht aantoont. Van de ene crisis op de andere, deva luatie na devaluatie en inflationistisqhe stromingen in periodes van bijna vol komen stabiliteit, heeft het zich dooi niets laten afschrikken. De huidige situatie weerspiegelt voor de zoveelste maal en op de meest frappante wijze dat de verwarring in de geesten toeneemt naarmate het tijd stip van de algemene verkiezingen na dert. Er bestaat op dit moment niet al leen een diepe kloof tussen de partijen onderling maar ook tussen de partijen en de publieke opinie. De begroting is met twee maanden vertraging aangenomen, terwijl de so ciale crisis sluimerde. Het probleem van de prijzen en lonen vereist een spoedi ge oplossing. Maar de regering en het parlement hebben tijd verspild met on vruchtbare twisten over de herziening van de kieswet. Een politieke staking heeft een alge mene beweging van looneisen in het le ven geroepen, gerechtvaardigd door prijsstijgingen waartegen men niets had gedaan. Onder de druk der omstandig heden heeft de regering in alle haast zich moeten beraden,. Het mqoiste van alles is nog wel dat zonder de afwezigheid van President Auriol eeu nieuwe ministeriële crisis zou zijn uitgebroken, want de socialis ten weigerden de mede-verantwoorde lijkheid te aanvaarden van de te karige concessies aan de arbeidersklasse. Aan de vooravond van de verkiezingen wil len zij zich de beste verdedigers van de werkende massa tonen ten koste van de gehele natie. De basis-salarissen zijn immers met 11 y, procent verhoogd uit' sluitend onder de bedreiging van hun uittreding uit de regering. De andere partijen dachten dat dit percentage over' dreven was in vergelijking tot het ge heel van elementen, die in aanmerking moesten worden genomen. Men moet maar zien hoe dit betaald zal kunnen worden. Vóór alles geldt het belang van de afgevaardigden. Een ander voorbeeld van gebrek aan samenhang dat de publieke opinie moei lijk kan slikken is de jongste staking van de transportbedrijven, welke zeer storend heeft gewerkt voor de inwoners van de hoofdstad en de voorsteden en de economische activiteit van deze bij uit stek industriële streek heeft aangetast. Zij heeft veel meer milliarden gekost aan derving van ontvangsten dan de loonsverhogingen gedurende een vol jaar zullen opeisen. Zo zullen de Farijse transportbedrijven waarschijnlijk 1.250 mill, aan ontvangsten hebben gederfd terwijl in die sector de jongste loons verhoging jaarlijks 1.200 mill, zal be dragen. Dit neemt niet weg, dat de mi nister van Financiën na dit alles komt veu-klaren. dat hij niet de „minister van de inflatie" zal zijn, en dat hij aanblijft. Trouwens een nieuwe ministeriële crisis dreigt uit te breken na de terug komst van president Auriol, hetzij naar aanleiding van de economische proble men, hetzij ten opzichte van de verkie zingskwesties. Enkele weken geleden arriveerde in Amsterdam een Deen, die de idee had Nederlandse hoteliers te interesseren voor wat hij noemde „levende weg wijzers". Zijn plan was een kaart van Amsterdam te voorzien van allerhande lichtjes, die verbonden waren met knop pen Een druk op het knopje „Rijks museum" en een reeks lichtjes zou aan wijzen hoe men langs de korste weg er heen kon komen of welke tram men Advertentie Gr. Houtstraat 37 ooX Service Haarlem Het was in 1811 (140 jaar geleden), dat Napoleon tot tweemaal toe een be zoek aan Haarlem bracht. De ontvangst, die men hem bereidde, kenmerkte zich door een gedwongen enthousiasme. De Keizer hield een inspectie over de ver dedigingswerken langs de Noordzee, kust, die reeds herhaalde malen en niet zonder enig succes was aangevallen door Engels-Russische troepen. Het was de vijand zelfs een keer gelukt om Alk maar te bezetten en tot Castricum op je rukken. Napoleon's reis naar Neder land was dus in hoofdzaak van mili taire betekenis, wat niet wegnam, dat zijn gemalin Marie Louise een gedeelte van de tocht met hem meemaakte. Zij verbleef lange tijd in Amsterdam, waar haar dagelijks vanuit Haarlem bloemen werden gezonden. De kosten van deze attentie uit de bloemenstad liepen op tot een bedrag van f 372. Zij had te voren te kennen gegeven, dat ze wel voor de bloemen wilde betalen, maar zulk een bedrag kwam haar toch wel wat hoog voor. Terwijl de Keizerin in de hoofdstad vertoefde, zette haar gemaal zijn in spectietocht voort en bezocht Den Hel der. waar hij o.a. een vlootmanoeuvre bijwoonde. Hij toonde zich zeer tevre den over de bereikte resultaten en reisde in de beste stemming terug over Alkmaar naar de Spaarnestad, waar zijn gemalin ook zou komen. Zij was eerder in de stad en werd met een bloemenhulde ontvangen. Na een be zoek aan het Paviljoen in den Hout, waar Napoleon's broer zijn laatste woonplaats had, reed zij in een open rijtuig in de omgeving rond. Tenslotte ging zij de Grote Kerk op de Markt binnen, waar het beroemde orgel be speeld werd speciaal ter ere van haar. Intussen wachtte iedereen met span ning op de komst van de Keizer voor wiens ontvangst de nodige voorberei dingen gemaakt waren. Het enthousias me was wellicht niet overal even groot want per slot van rekening gold het hier een bezoek van een vreemde heer ser, die men slechts noodgedwongen als gezagdrager beschouwde. Bij de enorme ereboog. die tegenover het Stadhuis was opgericht, stonden oude mannetjes en vrouwtjes opge steld. Zij hadden allen een palmtak in de handen gedrukt gekregen, waarmee zij bij de komst van de Keizer „enthou siast" moesten zwaaien. Het schavot op de Grote Markt was veel te zwaar om weggesleept te worden. Afbreken zou te veel moeite gekost hebben en daar om had men besloten het te maskeren. Het was geheel aan het oog onttrokken met dennetakken. Napoleon kon komen. Het stadsbestuur, de geestelijken en de bewoners van de Diaconie, kortom de sterven". gehele bevolking was voorbereid. Van de hoge bezoeker was echter nog steeds geen spoor te bekennen en het begon al laat te worden. De Keizerin vond het welletjes en voelde er niet veel voor om nog langer te wachten. Zij keerde naar de hoofdstad terug. Met het vertrek van Marie Louise verslapte ook enigszins de aandacht voor de komst van Napoleon. Men verwachtte hem die dag niet meer. Er ontstond dan ook enigeconsternatie, toen hij zich plotseling aan de Zijlpoort vertoonde. Alles was in rep en roer. In allerijl werden de oude mannetjes en vrouwtjes met hun palmtakken weer opgesteld. Iedereen nam zijn aangewe zen plaats weer in en de ruiters van de Garde d'Honneur, die de Keizer zouden moeten escorteren, snelden toe. Napo leon, die nog de sleutels van de stad kreeg aangeboden, lette nergens op en hield geen moment stil. Achternagerend door de nieuwsgierige menigte, trok hij de stad door en haastte zich naar Am sterdam. Van zijn eerste bezoek kwam dus niet veel terecht. Hij zette echter zijn inspectietocht voort eh begaf zich via Haarlem naar Rotterdam. De Keizerin zou hem vergezellen, maar het was de Keizer, die ditmaal het eerst in de stad aan kwam. Na de ontvangst bij de Am sterdamse Poort, begaf hij zich naar het Teyler-museum, waar hij de schijn op wekte zich hevig te interesseren voor de nalatenschap van Teyler. Het her stel van het fabriekswezen in de Spaar nestad had zijn bijzondere aandacht. Na een bezoek aan het Paviljoen, maakte hij met zijn gemalin, die intus sen ook gearriveerd was, een rijtoer waarna het hoge gezelschap, begeleid door de Garde d'Honneur, de stad ver liet. De Keizerin was niet al te zeer gesteld op Haarlem, sinds haar de re kening van de bloemen was voorgelegd. De rijtoer door de stad duurde dan ook niet lang. Bovendien moet Marie Louise na haar eerste bezoek gezegd hebben: „Als ik hier in Nederland zou moeten wonen, <zou ik zeker van verveling zou moeten nemen. In diverse Parijse Metrostations treft men dergelijke „wegwijzers" aan en de heer Henry Jen sen zo heet de constructeur had in een groot hotel in Stockholm reeds zo'n kaart gemaakt. Het denkbeeld was goed en de belangstelling derhalve groot. Maar Jensen aanyankelijk kunstschilder had de methode om zijn plannen uiteen te zetten niet ge paard aan een goede methode om met financiën om te springen. Al zijn ge praat en al zijn plannenmakerij kostten geld en brachten niets op. Het slot van de historie was, dat de plannenmaker links en rechts geld bleek te hebben geleend tot een bedrag van f 3000 zonder' er iets tegenover te kunnen stellen. En omdat dat zo niet door kon gaan, heeft de vreemdelin genpolitie zich met de heer Jensen be moeid. Hij is op transport naar Dene marken gesteld en de touristen, die dit jaar Amsterdam bezoeken, zullen nog wel de weg moeten vragen of met een kaart zonder lichtjes genoegen moeten nemen. Door de voortdurende intimidaties en een fanatieke huisbezoekcampagne in Amsterdam zijn een kleine honderd meisjes van de 850, die bij Verkade wer ken, hedenmiddag twaalf uur uit de fa brieken weggelopen. Onder dit aantal bevinden zich vijftien mannelijke arbeiders, die aangesloten zijn bjj de Eenheids Vak Centrale. Men vreest voor uitbreiding van dit aantal. De meisjes zullen zich hedenmiddag begeven naar gebouw Felix Meritis van de C.P.N. te Amsterdam, waar zjj toegesproken zul len worden. Om acht uur Maandagavond is, gela den op een zestal, „twintig-tonners", het geschenk van Katholiek Nederland aan de Paus. „Radio Anno Santo", van het station Hilversum vertrokken. De goe derentrein rijdt via Luxemburg, Bazel, Milaan. Binnen twaalf dagen verwacht) men in Vaticaanstad te zijn. Bijzondere zorg vroeg de 3.12 M. hoge transforma tor. Op een speciale wagen, een zgn. „kuilwagen", kan dit onderdeel juist onder alle electrische leidingen en door alle tunnels op de lange route komen. Een man van de expeditieafdeling van de N.V. Philips Telecommunicatie-in- dustrie (N.S.F.) reist met het transport mede. voor de opslag van de zender onderdelen te Rome. Zo gauw het zendergebouw in Vati caanstad gereed zal zijn, zullen enige technici naar Rome vertrekken om by de inrichting te assisteren. Grote tong noteerde Maandag in IJmuiden f2.50 tot f2.25 per kilo, ter wijl tong II iets aantrok met f 1.51 tot f 1.31 per kg. Grote schol was er niet, maar kleinmiddel schol was bijzonder duur met f 92.tot f 62.per kist, schol I noteerde f 66.tot f 45.per kist, schol II gemiddeld f 35.maar van schol III kon het merendeel de mini mumprijs niet behalen en verdween daarom in de pufschuit. Haring liep uiteen van f 26.tot f 13.50 per kist, makreel was goedkoop met f 17.tot f 11.40 per kist en ook schelvis was ge daald. Grote schelvis noteerde f50.— tot f 37.per kist en braadschelvis f 38.tot f 19.per kist. Wijting bleef met zijn laatste notering nog juist vrij van de pufschuit. de hoogste notering was f 24.— per kist. Grote kabeljauw was goedkoper met f 192.tot f 90. per 125 kg., maar koolvis liep op en noteerde f 49.— tot f 32.eveneens per 125 kg. De totale aanvoer. Maandag te IJmui den verkocht, beliep 7.387 kisten. Hier onder waren 495 kisten tong en tarbot, 1.440 kisten schol, 830 kisten haring, 1.940 kisten makreel, 575 kisten schelvis, 870 kisten wijting en 340 kisten koolvis. Voor een reis van 12 dagen besomde de stoomtrawler De Hoop IJM 73 Maan dag f 16.500.—De Flamingo IJM 25, die ook een 12-daagse reis achter de rug had, besomde f 18.420.- en de Vios 1 IJM 24. eveneens na 12 dagen, noteerde f 18.600.—Voor een 10-daagse reis be somde de Medan IJM 57 f 17.530.en tenslotte was er de Shamrock IJM 129, die f5.980.besomde. Van de logger- vloot kwam, met uitzondering van de „haringjager" Gorredijk IJM 75, het hoogst de Volharding KW 65 met f4.310.De besommingen van de ove rige overweekse loggers beliepen f3.000.— tot f4.000.—, terwijl de week- loggers f 1.000.t,ot f 2.200.maakten. Maandag is in IJmuiden ook aan de afslag geweest de motorlogger Gorre dijk IJM 75, die samen met de Jacob Gezina SCH 36 en de Maria Jacoba KW 73 de vorige week Maandag was uitge varen om in ploegverband de hariög- vleetvisserij te gaan uitoefenen. Hij bracht de gezamenlijke vangst van 535 kisten haring en 4 kisten makreel in de afslag. Ondanks het feit, dat de kwaliteit nogal uiteen liep, kon een besomming worden gemaakt van f8.933,63. De vleet haring noteerde van f 13,50 tot f 22,50 per kist. Wat zegt de nieuwe wet? Berijders van twee-wielige rijwie len mogen slechts één persoon mede voeren: indien deze persoon een kind beneden de leeftijd van 10 jaren is, moet het op een doelmatige zitplaats gezeten zijn met voldoende steun voor rug, handen en voeten. Bij plaatselijke strafverordening kan het medevoeren van kinderen, die de leeftijd van 10 jaren hebben bereikt en van volwassenen verboden of aan voorschriften gebonden wor den. Generaal Dwight D. Eisenhower, Euro pees opperbevelhebber in het kader van het Noordatlantisch Pact, is gisteren in Frankfort aangekomen. Hij zal een in spectiereis maken langs de geallieerde strijdkrachten in Duitsland. Eisenhower werd verwelkomd door de Hoge Commissaris der V. S. in Duitsland, John McCloy, de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, generaal Thomas Handy, en andere Amerikaanse functionarissen. De Amerikaanse autoriteiten in Duits land zijn voornemens bij Europese on dernemingen voor 12 millioen dollar le geruitrusting te kopen, aldus heeft het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa medegedeeld. Het productievermogen van 250 Euro pese bedrijven, waarvan sommige in West-Duitsland zijn gevestigd, werd on derzocht om na te gaan in welke mate die ondernemingen in de toenemende behoeften van het Amerikaanse leger over de gehele wereld kunnen voor zien. In het communiqué wordt er aan toegevoegd, dat aan de Europese pro ducenten offertes worden gevraagd met het oog op de letrering van grote hoe veelheden bedden en beddegoed. Tito heeft Amerika, Frankrijk en Engeland niet-officieel verzocht Joego slavië wapens en algemene militaire uit rusting te verstrekken, aldus verneemt Reuter van gewoonlijk betrouwbare zijde te Washington. Van officiële Ame rikaanse zijde, aldus Reuter, wordt ver nomen dat de drie Westerse mogendhe den een gemeenschappelijke commissie hebben gevormd om het Joegoslavische verzoek te bestuderen. Hieraan werd toegevoegd dat de V.S. nog geen beslis sing hebben genomen, doch het wordt vrijwel zeker geacht dat zij Tito's ver zoek zuilen inwilligen. Maarschalk Tito vreest in de nabije toekomst geen inval in Joegoslavië van strljcfkradmen van het sovjet-blo*. «Wu. wordt van dezelfde zijde vernomen. Ti to wil echter de uitrusting van zijn uit vier en dertig divisies bestaand leger, dat thans over Russische, Tsjechoslo- waakse en Duitse wapens beschikt, mo derniseren. Charles E. Bohlen, raadadviseur van het State Department, is gisteren per vliegtuig naar Washington vertrokken om aan Dean Acheson verslag uit te brengen over de conferentie van de plaatsvervangers der Grote Vier te Pa rijs. Tijdens de conferentie der plaats vervangers is Bohlen opgetreden als eerste adviseur van Dr. Philip Jes- sup, de Amerikaanse gedelegeerde. Bohlen wordt binnen enkele dagen te Parijs terugverwacht. Inmiddels noemden Franse woord voerders de zitting der plaatsvervangers van gisteren volkomen negatief. De Franse gedelegeerde Alexandre Parodi zou gezegd hebben, dat Gromyko alles gedaan had om de kloof te verwijden en dat hjj daarin enigermate geslaagd was. Niettemin komen de plaatsvervan gers vandaag opnieuw bijeen. Velen hebben Zaterdagmiddag onze internationale doelverdediger Kraak zien keepen. De ontmoeting van Stormvogels mét Kraak tegen Noordwijk I is werke lijkheid geworden. De Oranje-Vereni ging van Voorhout, die deze ontmoeting in elkaar gezet heeft, mag terugzien op een geslaagde onderneming. Het doel, de ouden van dagen weer een autotocht aan te bieden in de komende zomer, heeft hierdoor vaster vorm verkregen. Nadat ruim 2000 bezoekers van heinde en ver zich achter de lijnen geplaatst hadden en de tijd van beginnen naderde, steeg merkbaar de spanning, of nu de echte Kraak er wel bij zou zijn. En jawel hoor, omstreeks 4.30 kwamen de beide elftallen in de ring. Een daverend ap plaus viel hun ten deel. De spelers stel den zich allen rond de middenstip op, waar burgemeester De Graaff van Voor hout 'n kort woord van welkom tot hen richtte en de internationale verdediger Kraak een bouquet seringen aanbood. De wedstrijdleider van de KNVB, L. Th. v. d. Meij van Sassenheim, wierp de toss waarna burg. De Graaff aftrapte. „Stormvogels" speelde met een weinig wind in de rug. Al spoedig bleek, dat Noordwijk het tegen Kraak en z'n man nen ernstig wilde opvatten en van hun zijde werd vol enthousiasme gespeeld. Kraak zelf als aanvberder zag dit ook en begon zijn spelers aan te moedigen. De keeper van Noordwijk had 'reeds enkele mooie ballen goed gestopt, dus bleef de stand een half uur gelijk. In de 25ste minuut kreeg v. d. Niet van Noord wijk de eerste kans en loste een goed schot, dat Kraak kon stoppen. De kansen wisselden en in de 29ste en 31ste minuut werd v. d. Wiel tweemaal achter elkaar door v. Onselen gepasseerd. Het werd ook 30, maar Kraak werd door N. v. d. Wiel keurig gepasseerd, 31. Zij vermeld dat in het begin van de wedstrijd een kleine schaduw geworpen werd op deze prettige speelhelft, daar de linksbuiten van Stormvogels Snoek, nadat hij zijn eerste voorzet gaf, kwam te vallen en na onderzoek in het Acad. Ziekenhuis te Leiden bleek zijn pols gebroken te zijn. De gladheid van het veld speelde hem parten. Van een inci dent was geen sprake, daar geen der spelers in zijn nabijheid was. Zijn plaais werd ingenomen door een ander. Tenslotte is het dan 5—2 geworden. Evenwel is het de Stormvogels niet ca deau gegeven en dit maakte de gehele wedstrijd ook voor het publiek aantreK- kelijk. Drommen jeugdige voetballers .n de dop waren aanwezig achter het doel van Kraak en als er even gelegenheid was voor hem, deed hij niets dan hand tekeningen geven aan deze aanbidders. Het bestuur der Oranje-Verenig'ng verzocht de spelers na afloop aan een broodmaaltijd, welke in „De Bonte Koe" was geserveerd. Nadat de inwendige mens versterkt was, gevoelde de voor zitter der O.-V. de heer G. M. Prins het als een gewaardeerde taak alle spelers een woord van dank te brengen voor de welwillendheid, om in Voorhout te ko men spelen. Ook werd dank gebracht aan het ge meentebestuur van Sassenheim, waar de wedstrijd plaats vond, daar het gezien het mooie doel geen belasting wilde heffen. De gehele entrée komt nu ten goede aan deoudjes. En niet te verge ten de directie van de Sikkens lakfabrie ken, voor de welwillende medewerking tot het schenken en in orde maken van het terrein. Burgemeester De Graaff richtte ook een woord van dank aan alle spelers. Namens Stormvogels en Noord wijk werd nog gesproken resp. door de heren Wijmer en W. Plug. Door Kraak werd, tijdens het gezellig onderhoud hetwelk nog enige tijd voort duurde een liedje gezongen, het reeds bekende „Q, o, wat een cktb is dat*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2