EERW. ZUSTERS EN HOOGLERAREN OP UTRECHTSE JAARBEURS EEIC DE NOORMAN; DE TWINTIG I MGR. N. GEISENA ELF JAAR UIT INDONESIË TERUG 7uiten neus tippen Laat heb ik II bemind PRINS HEEFT SUCCES MET ECONOMISCHE BESPREKINGEN VOORZITTER VAN „STANDGERICHT" THANS ZELF VOOR DE RECHTER „Respirator" vervangt ijzeren long Götzen naar de West en Washington Overpeinzingen Nylons, zijdon kleren, wollen ondergoederen etc. kunnen viermaal zolang meegaan (bayer! Levering van spoorweg- materieel bespoedigd DINSDAG 10 APRIL 1951 PAGINA 3 Grote belangstelling voor de medisch- pharmaceutische industrie Contact-centrum Nederlandse musici Werkverruiming voor jonge prominente kunstenaars R Aspirin Hei BAYER kruis waarborgtzuiverheid in bus! Hij vertrok in 1938 voor proefschrift In Argentinië NIEUWE INSPECTRICE VAN NIJVERHEIDS ONDERWIJS Me]. E. Lommen volgt mej. Michels op Pakjes voor militairen in Korea Beslag op „Roma" opgeheven van Snorrebor I C.A.O. maatkledingbedrijf Zes jaar tegen Duits jurist geëist Nieuw wolwasmiddel beschermt allerfijnste weefsels Geen spoor van angst meer Gevecht in een lift De Afrikaanse kinderhand Ult het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 81) door ETHEL MANNIN Het bronzen tijdperk Boeddhistische monniken Triomf der liefde Strooibiljet (Van onze correspondent) Voor de derde maal sinds J949 heeft de Utrechtse Jaarbeurs een speciale me- disch-parmaceutische afdeling ingericht, Maar men een keurcollectie van instru menten, preparaten en meubilair op ge neeskundig gebied kan aanschouwen. Men ziet op deze afdeling firma's, die reeds sinds jaar en dag aan de Jaarbeurs deelnemen. In vroeger jaren echter moest dit steeds geschieden in de ge- Avone stands, over de verschillende af delingen verspreid. En M'elke arts of verpleegster, ziekenhuisdirecteur of apo theker ging nu naar de Jaarbeurs, om zich daar op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkeling en nieuwe mo gelijkheden in zijn of haar beroep? Men kocht bij de oude, vertrouwde firma's, de oude, vertrouwde producten van meestal buitenlandse makelij en als er iets nieuws was bedacht, dan vernam men het wel langs deze weg. Maar toen kwam de oorlog en vervol gens de vrede, waardoor ons op Duits land ingesteld medisch-pharmaceutisch arsenaal in grote moeilijkheden kwam. Nederlands belangrijkste leverancier op dit gebied werd nu totaal uitgeschakeld en bij onze geallieerden kon men slechts mondjesmaat en peperduur kopen. De Nederlandse industrie, die op dit gebied natuurlijk niet geheel had ont broken en reeds tijdens de oorlog de steeds verminderende Duitse leveran ties steeds meer moest aanvullen, kreeg nu haar grote kans. In weinige jaren wist zij zich op te wei-ken tot een industrie, die niet alleen de binnen landse markt voorzag, maar die zelfs voor de export kon gaan werken. Wanneer men weet. dat voor de oorlog 80% der geneesmiddelen van buiten landse herkomst was, dan beseft men wat hier in een ontwikkeling van ruim een tiental jaren heeft plaats gevonden. De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs bleef niet blind voor dit feit en voor de mogelijkheden die er in scho len en zo werd in September 1949 voor de eerste maal een aparte afdeling voor de medisch-pharmaceutische industrie ingericht, welke afdeling niet meer uit de Jaarbeurs-plattegrond verdween, ook al is zij thans door het verdwijnen van de schoenenbranche, waarvoor de (Van een verslaggever) *n Amsterdam is opgericht de Stich- Contact-Centrum Nederlandse Mu- ontstaan uit de Zaterdagse contact- ri- een v°or jonge kunstenaars, me onder auspiciën van het Nederlands Impresariaat in dit seizoen te Amster dam werden gehouden. Uit deze grpep van circa tachtig jonge Nederlandse vocale en instrumentale musici is voor lopig voor één jaar een bestuur geko zen, dat t-jdens een Zaterdag gehouden persconferentie doel en werkwijze van de Stichting heeft uiteengezet. Er wordt gestreefd naar werkverrui ming voor jongere prominente kunste naas, mede door het verkrijgen van mo rde en financiële steun van overheid en particulieren. Men wil door een neutrale jury telkens twee solisten la ten aanwijzen, die gedurende een sei zoen in samenM'erking met het Neder lands Impresariaat en met de steun van het Prins Bernhard Fonds in staat zullen worden gesteld hun capaciteiten nader te tone.- en te ontwikkelen. Con tact met de radio en kunstkringen in ons land is hiertoe nodig. Ter bevor dering van de internationale betrek kingen en uitwisselingsplannen zal van I4 Juni te Hilversum een internatio nale samenkomst gehouden worden. Verschillende vragen werden gesteld over de artistieke kant van de voorge nomen programma's, zoals de plaats hierin van de Nederl. en van de moderne muziek, terwijl tenslotte nog enige an dere punten naar voren kwamen, die de jonge Stichting zouden kunnen hel pen bij haar streven om mogelijkheden te scheppen voor onze jonge Nederland se solisten. Jaarbeurs op een ongunstig tijdstip valt van de Najaars. naar de Voorjaars- beurs verplaatst kunnen worden. Op de huidige Jaarbeurs dan heeft deze afdeling niet alleen over gebrek aan belangstelling niet te klagen men ziet er hoogleraren en eerwaarde zus ters, officieren van gezondheid en tand- technici, naast de grote schare schuife lende louternieuwsgierigen maar zij heeft deze belangstellenden ook iets bijzonders te bieden. Een' prachtig voorbeeld hiervan vormt de z.g. respi rator van een Utrechtse firma, een ademhalingsapparaat dat de ijzeren long moet vervangen en op dit logge gevaarte inderdaad veel voor heeft. Evenals de ijzeren long bedoeld om verlamming in de ademhalingsorganen op te heffen, wordt de respirator ge vormd door een verplaatsbare kast, waarin een luchtpomp is ingebouwd. Een aan deze luchtpomp verbonden kap omvat borst en buik van de op een normaal bed liggende patiënt. De werking berust overigens eveneens op een rhythmische drukwisseling, die sti mulerend op de ademhalingsfunctie werkt. Afgezien van de handelbaarheid, berust het belang van de respirator in Advertentie grote mate op het psychisch effect, daar de patiënt veel minder in zijn hande len wordt belemmerd dan door de ijze ren long. Wanneer wij verder hier geen nieuwe apparaturen en instrumenten vermelden tenzij een bacteriedodende lamp voor kasten met gesteriliseerde instrumenten dan is dat niet, omdat deze er niet bij de vleet zouden zijn, maar omdat wij gemerkt hebben in de pers en el ders dat aan de ontwikkeling op een ander, doch veel minder spectaculair gebied nauwelijks enige aandacht wordt geschonken, n.l. die der pharma ceutics e.d. Na de laatste oorlog sprak iedereen over penicilline als hèt mid del tegen alle kwalen. Maar langzamerhand hoorde men links en rechts van gevallen, waarbij penicilline geen baat bracht. Het on derzoek stond echter niet stil en zo is men er sinds enige tijd in geslaagd in een andere groep geneesmiddelen, die der sulfanomide-preparaten twee pre paraten samen te stellen, die op vele gebieden de penicilline evenaren of er slechts weinig voor onder doen, maar die tevens wat veel belangrijker is tegenover bepaalde soorten bacte riën (staphylococcen en gonococcen) de penicilline in werkzaamheid verre overtreffen. Minder opzienbarend, maar voor het leven van alledag wel zo belangrijk, zijn nieuwe combinaties, die op het gebied der huisgeneesmiddelen zijn uitgedacht en (wat lang niet altijd in één moeite doorging) ook gerealiseerd, zoals de (vroeger niet door te voeren) combina tie van asperine en kinine tegen griep, van coffeïne en aspirine als stimulans bij vermoeidheid of tegengif bij „ka ters" en nog vele andere meer. Op dit gebied bestaat echter een pro bleem op het zuiver economisch-com- merciële vlak. Verschillende dezer preparaten worden zowel door Neder landse als door buitenlandse fabrieken onder verschillende namen op de markt gebracht. Enige dezer preparaten wor den, voor zover ze van Nederlands fa brikaat zijn, van hogerhand beschermd tegen buitenlandsche concurrentie. 12. in de vallende avondschemering zoeken de Noorman en Pum-Pum hun weg door het valleiland. In een woud van jonge bomen moeten zij zich voortworstelen door dicht struikgewas. Telkens weer belemmeren doornige planten hun de door tocht. Dan moeten zij terug om het aan een andere kant te proberen. Pum-Pum krijgt het weer te kwaad. Het wordt steeds donkerder en de vreemde stilte, die hen onheilspellend omringt, jaagt hem vrees aan. „Wij niet dwalen?" vraagt hij weifelend aan de koning, terwijl hij stilstaat en wat aan zijn buisje frommelt. De Noorman volgt zijn voorbeeld en neemt zich de zware helm van het hoofd. Hij voelt zich wat onrustig, alsof er een vreemde dreiging in de lucht hangt. Wüt moeten zij doen? Als het straks helemaal donker is, kunnen zij immers niets doen? „Kom, Pum-Pumbesluit hij. „Ginds zie ik een open plek. WO zullen ons daar te rusten leggen en bij zonsopgang onze tocht voortzetten." De daad bij het woord voegende, gaat hij zijn kleine metgezel voor naar de aange duide plek. Zij maken het zich zo gemakkelijk als op de kale grond maar mogelijk is. De druk van een zware, uitputtende vermoeidheid doet hen bijna onmiddellijk in slapen. Zo horen Eric en Pum-Pum niets van het geritsel, dat enige tijd later in de strui ken weerklinkt. Een grote gestalte kijkt van de rand van de open plek op de beide slapenden neer. In de fel oplichtende ogen van de man verschijnt een trek van grote verbazing. Enige ogenblikken blijft hij naar de Noorman en de dwerg kijken. Maar hi.; waagt het niet naderbij te komen en verdwijnt snel, na nog een laatste blik geworpen te hebben op die grote en dat kleine mannetje, die de vallei binnendrongen. Zondag arriveerde op Schiphol Z. H. E. mgr. N. Geise O.F.M., apostolisch pre fect van Sukabumi, West-Java. Hij had Zaterdag al moeten aankomeny maar het vliegtuig had een vertraging van bijna 24 uur. En eigenlijk zou men zelfs kun nen zeggen, dat mgr. Geise in het vader land is teruggekeerd met een vertraging van elf jaar! Want toen pater drs. Geise in 1938 naar Indonesië vertrok, luidde De laatste dagen van zijn verblijf in Argentinië heeft Prins Bernhard economische besprekingen gevoerd, die mogelijk voor ons land van nut zijn. Onder meer bereikte hij de on middellijke verlening van belang rijke invoervergunningen, waarover reeds maandenlang vruchteloze be sprekingen zijn gevoerd. Van Argen- tijnse zijde stelde men veel belang in de onderzeeërs, die op Nederlandse werven vervaardigd worden. Een or der hiervoor moet tot de mogelijk heden gerekend worden, De Prins heeft medegedeeld, dat, als de voor tekenen niet bedriegen, het bezoek zal bijdragen tot het in evenwicht brengen van de Nederlandse han delsbalans met Argentinië. In dit verband mag als positief resul taat worden gezien, dat de Prins er in geslaagd is de levering van spoorweg- materieel van Werkspoor ter waarde van 200.000.000 gulden te bespoedigen. Een handelsverdrag had reeds in de levering voorzien, doch er waren moeilijkheden gerezen bij de ondertekening van het decreet. Na een bespreking met presi dent Peron had de laatste persoonlijk geïntervenieerd. Het decreet zou nog Maandagmiddag getekend zijn. Men ver wacht nog dezer dagen de opening van een crediet. Met de levering zal tegen het einde van dit jaar een begin worden gemaakt. De aflevering zal met zes rij tuigen per week geschieden. Een vertegenwoordiger van Werkspoor verklaarde, dat deze bespoediging van de gang van zaken inderdaad aan de persoonlijke bemoeiingen van de Prins te danken is. Vanochtend is de Prins, die volledig hersteld is van zijn verkoudheid, per vliegtuig naar Santiago vertrokken. x 9.5 ogenblik kan reeds zonder twijfel worden gezegd, dat het Argen tijnse gedeelte van de Zuidameuikaanse trip van Prins Bernhard een hoogte punt geworden is van het bezoek aan de drie landen. Aldus bericht de A.N.P.- correspondent, die de reis van de Prins meemaakt, uit Buenos Aires. Naarmate het bezoek voortschreed bewogen de hartelijkheid, gastvrijheid en ook het enthousiasme van de gehele bevolking van Buenos Aires zich in stij gende lijn. President Peron en zijh echtgenote, burgerlijke en militaire autoriteiten hebben geijverd elkander de loef af te steken in voorkomendheid, In het gebouw van de Argentijnse Kamer van Afgevaardigden heeft Prins Bern hard het Grootkruis in do orde van Oranje Nassau uitgereikt aan mevr. Eva Peron, de echtgenote van de president van Argentinië. de opdracht, dat hij daar materiaal zou gaan verzamelen voor zijn proefschrift, en dan na een jaar of twee zou terug keren om aan de Leidse Alma Mater te promoveren in de Indologie. Op Java aangekomen, zette pater Geise zich inderdaad aan de studie, d.w.z. be gin 1939 vestigde hij zich met speciaal verlof van de regering onder de Badoesj, een kleine, merkwaardige volksstam op West-Java, welke tot dan toe steeds had weerstaan aan de druk van de Islam, en trouw gebleven was aan eigen eeuwen oude zeden en gebruiken. Als enige blanke woonde hij daar ruihi twee jaar bij dat volkje, verzamelde er een rijk materiaal en.toen kwam de oorlog en kor, hij niet terug naar Holland. Hij werd in de concentratiekampen opgesloten door de Japanners. Weliswaar bracht hij het er levend af. maar hij ver loor in die verwarde tijd toch een groot gedeelte van zijn met veel moeite ver zameld wetenschappelijk materiaal. Daarbij kwam, dat hij kort na de oorlog benoemd werd tot ordesoverste van zijn medebroeders op Java, en toen op Pasen 1949 de apostolische prefectuur van Su kabumi officieel werd opgericht, werd pater Geise tot eerste prefect benoemd. Nu volgde een tijd van intense arbeid, wejke ten doel had de missie van Suka- 'oumi, die door de oorlog grote schade geleden had, te reorganiseren en op nieuw op te bouwen. Naast deze drukke bestuurswerkzaamheden stond mgr. dan nog vier en twintig uur per week voor de klas, in de door hem gestichte Kweekschool te Sukabumi. Eerst thans, begin 1951, gunde mgr. Geise zich de tijd, met verlof te komen naar het vaderland. Nu is het zijn be doeling, eerst de studie-opdracht, die hij 1938 van zijn Overheid ontving, te vol tooien, en zich voor te bereiden op de promotie aan de Leidse Universiteit. De reis naar de West van Staatssecre taris L. Götzen, van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, en van het hoofd der afdeling Suriname en de Nederlandse Antillen van dit ministe rie, A. Jonkers, welke oorspronkelijk op een andere datum was vastgesteld, maar wegens de kabinetscrisis werd uitgesteld, zal thans 20 April beginnen. Op die dag vertrekken zij per K.L.M. van Schiphol naar Paramaribo. Het verblijf in Suri name zal veertien dagen duren. Daarna ■worden gedurende een week de Neder landse Antillen bezocht. Tenslotte staat een bezoek aan Washington op het pro gramma. Het doel van deze reis is de behande ling van financieel-economische vraag stukken. die o.a. verband houden met de agrarische plannen in Suriname. Bij Kon. Besluit is benoemd tot in- spectrice van het Nijverheidsonderwijs in de Zuidelijke provinciën, mej. E. Lommen directrice der huishoudschool aan de Lenculenstraat te Maastricht. Zij volgt hiermede op mej. Michels, die in Januari 1.1. in de omgeving van Eindhoven door een ongeval om het le ven is gekomen. De nieuwe inspectrice, die in Maas tricht H.B.S heeft gevolgd, heeft in 1931 te Leiden de akte N VIII en in 1932 te Amsterdam de akte N XVIII behaald; zij was daarna lerares te Roermond en werd toen benoemd tot directrice van de R.K Vakschool voor Meisjes in Wij- kerveld, Maastricht. Onder haar leiding groeide het nijverheidsonderwijs zo sterk, dat in 1948 een tweede huishoud school nodig was. Mej. Lommen neeft in Maastricht een belangrijk aëndeei gehad in de stichting der eerste Mater-Amabilis-school. Zij heeft zitting in de diocesane en lande lijke besturen van het Mater-Amabilis- werk. Ter gelegenheid van het Pinksterfeest wordt de mogelijkheid opengesteld om, in het tijdvak van 9-21 April a.s., aan de opvarenden van H. M. „Van Galen", de militairen van het aanvullingsdeta chement en de militairen van het Ne derlandse Detachement Verenigde Na ties in Korea niet-aangetekende pak jes tot een maximum-gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het normale inter nationale tarief, (8 cent per 50 gram met een minimum van 40 cent), dus zonder dat luchtrecht wordt geheven. Het beslag op het onder Panamese vlag varende S.S. „Roma", dat Maan dag te Rotterdam na aankomst met Ambonese militairen uit Djakarta aan de ketting was gelegd, is, nadat een cautie was gestort, opgeheven. Laat in de avond verliet de „Roma" de Rotter damse haven met bestemming Genua. „Wij hebben aan Prins Bernard maar een opperbeste wereldvertegen woordiger", zei Snorrebor bewonde rend. „Het ziet er aan de buitenkant wel aardig uit, zo'n reisje naar Zuid- Amerika, maar geloof maar dat het sjouwen is, hoor. En dat alles alleen maar om onze export te bevorderen en relaties aan te knopen en te ver sterken, want zonder export gaan we onherroepelijk naar de pinnen. In vroegere tijd zouden prinsen hun neuzen voor dergelijke karweitjes hebben opgetrokken, maar onze Prins der Nederlanden is een moderne prins die van aanpakken weet en zijn hoge functie niet als een decora tieve sinecure" zeg ik dat goed?) be schouwt. En dan als maar dat vlie gen.' Ik zou het hem niet graag na doen. Een ongeluk zit in een klein hoekje, tenslotte. Of je prins bent of niet. Maar hij heeft moed, dat heeft hij in de oorlogsdagen wel bewezen- En dan moet je niet uitvlakken, wat een diplomatie er van hem gevergd wordt. In Uruguay was dat zo moei lijk niet, want daar kon hij wijzen op de gelijkheid van de democratische instellingen hier en ginds, maar in het Argentinië van de Perons kon dat niet. Hjj trof het er bovendien bijzon der slecht, omdat er juist de vrijheid van drukpers lelijk in het gedrang was gekomen met de geschiedenis van de „Prensa". Maar zaken zijn zaken, en hij bemoeit zich niet met zaken, die hem niet aangaan, en daarom doet hij zijn zaken zo goed. Ik neem m'n petje af voor zo'n prins." Vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, verenigd in de sociale commissie voor het maat kledingbedrijf, hebben besloten op nieuw voor onbepaalde tijd een Collectieve Arbeidsovereenkomst af te sluiten op de voorwaarden, welke golden voor de C.A.O. voor het jaar 19501951. Naast dezer over eenkomst is een „gentleman's-agree- ment" tussen partijen gesloten, waarbij werd overeengekomen er naar te stre ven tussentijds, doch in elk geval op zo kort mogelijke termijn waarbij ge dacht wordt aan de datum van 1 Juli 1951 tot overeenstemming te geraken over de voorwaarden voor een dan af te sluiten nieuwe C.A.O ter vervanging van de thans aangegane. (Van onze verslaggever) Zes jaar eiste de Officier van Justitie bij de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank Maandag tegen een 40-jarige Duitse jurist, die in 1943 als voorzitter van een Duits „Standge- richt" had gefungeerd tijdens de stakin gen, M'elke in verschillende fabrieken te Amsterdam, Krommenie, Hengelo, in en nabij Rotterdam enz. waren uitgebroken, toen de Nederlandse militairen zich moesten melden voor Duitse krijgsge vangenschap. Dit Standgericht had ver scheidene Nederlanders ter dood veroor deeld, maar het meest nam de Officier het de overigens niet verschenen verdachte kwalijk, dat hij in een tele gram aan Rauter op tenuitvoerlegging van deze doodvonnissen had aange drongen. In Hengelo was ir. F. M. Loeb, destijds bedrijfsleider van Stork's machinefa briek, door het Standgericht ter dood veroordeeld en terechtgesteld, hoe wel ir. Loeb helemaal niets te maken had gehad met de stakingen zelf en slechts afwezig was geweest, omdat hij verlof had gehad. Terzake van dit dood vonnis was verdachte door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, maar de Bij zondere Raad van Cassatie had deze zaak naar de Amsterdamse rechtbank verwezen. De Officier bij deze rechtbank vroeg thans vrijspraak, omdat hij meende, dat een Standgericht volgens het internationale recht inderdaad de doodstraf mag opleggen terzake van misdrijven tegen de bezettende macht en het Standgericht in deze kwestie volgens de Officier te goeder trouw is geweest, toen het meende, dat het zich beroepen op verlof voor ir. Loeb maar voorwendsel is geweest om zijn ver antwoordelijkheid voor de staking te kunnen ontkennen. Naar de mening van de Officier mag de Nederlandse rechter niet beoordelen of het Duitse Standgericht met de doodstraf een te hoge straf heeft opgelegd. Dit geldt z.i. ook voor de doodstraffen, cue aan sommige stakers bij de Ver. Lakfabrieken te Krommenie, bij de Hoogovens, bij de werf „De Merwede" en bij andere fabrieken tijdens drie zit- AingT ^an het Standgericht twee te "^ey5ai? e" é®n te Rotterdam zijn opgelegd. In tegenstelling met de zitting' te Hengelo was echter op de zittingen te Amsterdam en Rotterdam naar de me ning van de Officier van Justitie niet aan de eisen van de rechtspraak volgens het' internationaal recht voldaan. Ver dachten hadden n.l. geen dagvaarding ontvangen, ze konden zich niet voldoen- de verdedigen en er was geen Neder landse verdediger. En dus is hier van de zijde van dë Duitse rechter wél van een oorlogsmisdrijf sprake. De Duitse jurist had in een verhoor tegenover de politie zich er op beroepen, dat hij alleen al in Amsterdam driehonderd stakers had weten vrij te krijgen en dat hij getracht had steeds aan de eisen van de mense lijkheid te voldoen, maar de Officier van Justitie stelde daartegenover, dat ver dachte alleen maar uit tactische overwe gingen had gehandeld en daarbij steeds aan de belangen van het Duitse rijk en niet aan die van het internationaal recht had gedacht. Daarom eiste hij zes jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 April. hoffelijkheid en bij het tonen van pres taties, waartoe het huidige Argentinië in staat is. President Peron heeft erkend, dat de Prins door zijn onbevangen optreden, zijn oprechtheid en zijn cordialiteit de harten van alle Argentijnen heeft ver overd. In Buenos Aires wordt de hartelijke ontvangst geïnterpreteerd als een on omstotelijk bewijs van Peron's wens tot het komen tot inniger banden met Ne derland. Of dit door de Prins op zijn tweede goodwillreis bereikte resultaat inderdaad zijn vruchten zal afwerpen, zal grotendeels afhangen van de hou ding en het begrip van de Nederlandse industrie en zakenlieden. Want in Ne derlandse zakenkringen in Argentinië klinkt alom dezelfde klacht, die ook in Uruguay gehoord werd, namelijk, dat voor het bereiken van tastbare resulta ten in de eerste plaats een samenwer king der industrie in het vaderland een eerste voorwaarde is en in de tweede plaats een beter begrip van de naar Zuid-Amerika komende zakenlieden voor de geheel verschillende mentali teit. Advertentie Wol en zijde zijn prachtige stoffen, ware geschenken van ae natuur en de dierenwereld. En ook de mensen zijn er in geslaagd byzonder mooie textielvezels te maken, waaruit de nylondraden ontstaan. Toch is er een nadeel. Deze stoffen, die het kostbaarste zijn, hebben juist het meeste te lyden in de was. In de normale srezinswas, waarvoor een sop wordt ge bruikt, horen zij met thuis. Een goede huisvrouw heeft zich er dan ook aan ge wend. voor haar fnne goed een koud of lauw sop aan te maken. Voor deze „koude was'' werd thans een °"eheel nieuw en verbluffend middel ge. vonden. Dit middel kwam tot stand in de laboratoria van Dobbelman - Nijmegen, dezelfde fabrikant, die de huisvrouwen verraste met het „Actief Wit", dat werd verwerkt in „Castella voor de Gezinswas". De nieuwe hulp voor de huisvrouw draagt de naam „Castella Wolwas". Het stelt haar in staat, zonder een spoor van angst, de allerteerste weefsels aan de was toe te vertrouwen. Fijn wollen ondergoed, nylons, babykleertjes, kostbare blouses.... zij vragen óm de absoluut veilige alkali- vrije „Castella Wolwas". Proeven hebben uitgewezen, dat dit middel de gemiddelde levensduur van alle stukken, die in de fijne was gaan, op zijn minst viermaal zo groot maakt! „Castella Wolwas" (verrijkt met het „Kleur-Actief", dat telkehmale alle kleuren opfrist) is zeker voortbestemd om stormenderhand de harten van onze vrouwen te winnen. In het stadhuis van Philadelphia wer den zeven gevaarlijke gevangenen in de lift naar de cellen op de zevende ver dieping overgebracht, waar zij in af wachting van hun berechting zouden worden opgeborgen. In de lift meenden zij een kans te hebben om te ontsnap pen. Een van hen greep de liftboy beet en trachtte hem te wurgen. De lift stopte op dat ogenblik tussen de zesde en ze vende etage. De andere gevangenen vie len daarop de beM'akers aan om hun wapens te pakken te krijgen. Een van de drie bewakers M'ist een schot te los sen om de aandacht van de buitenwereld te trekken, maar daar de gevangenen en de bewakers opgesloten zaten in de onbereikbare lift. kon men van buitenaf geen hulp bieden. Na een gevecht van 'n half uur slaagden de beM'akers er in de gevangenen weer te overmeesteren en de lift weer op gang te brengen. Engeland heeft in Afrika een nieuwe expcrtmogeliikheid gevonden. Onder de inboorlingen is er n.l. een grote vraag naar kussens, die een geluid geven, wan- Hij maakte in de hut zijn rugzak los en stak de primus aan. Toen hij had ge geten, zette hij zijn sneeuwbril op en liep naar de voet van de top. Het was prettig om te lopen zonder het gewicht van een rugzak. Het lag niet in zijn voornemen om de top ,de beklimmen. Hij had het reeds tweemalen gedaan en het was een nare klim. Hij voelde zich licht, op een merkwaardige wijze, het was meer dan enkel maar het prettige gevoel van te kunnen M'andelen zonder een ransel op de rug. Hij hakte zich een weg over de met ijs bedekte rotsen in een gevoel als of hij wandelde in een witte wereld, een wereld die als een plaat was bij een kindersprookje. Beneden die laag van dikke, wattige M'olken lag een wereld van weiden, almhutten, tot dorpen en stadjes samengedrongen houten huizen; een wereld van straten, druk verkeer, spoorlijnen, havens, mensen, als mieren krioelend door elkaar; een wereld van dagbladen, radio's, bioscopen. Hier was je er door een wolkenzee van afgesne den, maar ook door iets in jezelf. Je klom boven die wereld uit en tegelijk boven datgene in jezelf, dat aan die we reld vastzat. Toen hij naar de hut te rugkeerde had het licht zich van de top teruggetrokken en de rotspunten van de Schwarzkogel werden grauw en desolaat. Hij warmde zijn soep op de primus, haalde brood en Würstchen te voor schijn en maakte zijn avondmaal gereed. Hij legde zich in een kooi, trok zijn slaapzak over zich heen en ging voort met het lezen der Confessiones, toen het donkerder *werd zelfs bij kaarslicht. Hij voelde zich sterk geboeid door Augustinus' verhaal dat hij als profes sor* in de rhetorica een feestrede op de keizer moest houden, in tegenwoor digheid van de consul, in welke rede „ik vele leugens moest vertellen en, liegen de, werd ik toegejuicht door degenen, die wisten dat ik loog." Dit sprak heel sterk tot het sardoni sche in hemzelf; zo dikwijls was hijzelf om het brillante en geestige in zijn schrandere en amusante leugens toege juicht door mensen, die, als zij er over nadachten hetgeen ze zelden deden moesten weten, dat het leugens waren. Natuurlijk waren het allemaal leugens, al die geestige generalisaties en flonke rende paradoxen, en zij bestendigden de grootste leugen van alle. de leugen der intellectualiteit, de leugen van de voor uitgang Hij las verder en kwam aan Augusti nus' ontmoeting met een vrolijke, dron ken bedelaar in de straten van Milaan. «Wat hij met een paar gebedelde munt stukjes had verkregen, jaagde ik na op zorgvolle onrwegen. namelijk de blijd schap van het tijdelijk geluk. De ware vreugde bezat hij niet, maar ik zocht ze op veel slechtere wijze door de eerzucht. En zeker was hij blijde, ik steeds ge jaagd; hij kalm en ik angstig. En indien iemand mij vroeg of ik liever vrolijk wilde zijn dan in vrees leven, zou ik stel lig antwoorden, dat ik liever vrolijk was. En wederom, indien hij mij vroeg, of ik liever in zijn plaats wilde zijn of, zoals ik, volg zorg en vrees, zou ik niet willen ruilen; maar dat M'as uit verdorvenheid: was het ook volgens de waarheid? Want ik moest mij niet ho ger achten dan hem, omdat ik geleerder was, omdat ik niet daarom mij ver heugde, doch ik wilde aan de mensen behagen, niet om hun te leren, maar alléén om te behagen." Daar sloot Francis het boek. Het kwam nu allemaal wat te dicht bij. Hij had het gevoel alsof er iets in hem begon te kraken, of hij van binnen M'erd opengebroken, een gevoel van geestelijke onbehaaglijkheid. Je had zo iets als een ziel, waaronder je het niet- physische deel van jezelf verstond, zo als bewustzijn, geest, emotie; het M-as even compact als het 'lichaam, waarin het huisde; je wist wat je over de meeste dingen had te denken, hoe je ze voelde; je had zekerheid. Hij noem de zichzelf een rationalist; vroeg een wetenschappelijke verklaring van alle dingen; metaphysica was tenslotte niets meer dan een hogere vorm van mathesis. God een kwestie van defini tie en biochemie. Je bereikte de waar heid door middel van een proces dat men logica noemde; verklaarde het leven via het protoplasms en de waar heid via het getal; schoonheid behoor de tot de zinnen; het was iets dat je hoorde of zag, een stuk Attisch mar mer, gevormd tot Aphrodite of het tM'eede motief van Bach's Concerto voor twee violen; het ivas de schoonheid der bergen, het maanlicht op het water, de opgaande en dalende lijn van een vogel in zijn vlucht, de tedere welving van een meisjesborst Je hield echter een lichaam omarmd, genoot er de zoetheid van. maar het was een vreselijke zoetheid die vergald M'erd op het ogenblik zelf van het vol ledige genot. Je onderging de verruk king der muziek, had een gevoel alsof je ziel vleugels kreeg, en plotseling M-as er het einde, de stilte en dan waren er alleen maar mannen en vrouM'en met hun diverse moeilijkheden, hun geldzorgen; zij borgen hun instrumen ten weg, je zag hun gezichten meedei nen op een golf van applaus en je voel de je weer ingekapseld in de wereld der materie. „De mens zelf is een ont zaglijke diepte", verklaarde Augustinus echter en „de haren op zijn hoofd zijn gemakkelijker te tellen dan zijn gevoe lens en de kloppingen van zjjn hart Francts lag naar buiten te staren, zag plotseling de sterren verschijnen, eerst vaag, dan ineens in de volle pracht van hun diamanten schittering. Mijn God. welk een pracht! Waren er wer kelijk millioenen menselijke M'ezens daar beneden, die de bioscopen en café's in en uit stroomden, zich hoegenaamd niet bewust van deze pracht der sterrenwe reld, of. als het zo was, dan nooit in een gevoel van verbazing, zich nooit bezig houdende met het wónder, zich nooit afvragende waarom? Hoe? Van waar? Wat ben ik? Wat is dit univer sum? Wat is waarheid? Wat is God? (Wordt vervolgd). neer men er op gaat zitten, knalsigaren, zeep die niet schuimt, exploderende bioscoopkaartjes, lucifersdbosjes, die uit elkaar springen als je er een lucifer op aanstrijkt, en ringen, die, wanneer je ze op de grond gooit, het geluid naboot sen van brekend porcelein. Meer inge- M'ikkelde schertsartikelen M'orden echter niet naar Afrika gestuurd om de in heemse beroepstcvenaars niet het brood uit de mond te stoten. Een fijngevoelig heid die de Engelsen typeert. Tengevolge van de hoge prijzen, die voor oud iizer en andere metalen wor den betaald, schijnt West-Duitsland M'eer in het Bronzen Tijdperk te zijn aange land. Overal waar maar brons voor het grijpen ligt. wordt het door dieven ge grepen. Zelfs brenzen kruisen en ver sieringen op de kerkhoven zijn voor de langvingers niet meer veilig. Ook de bronzen buste van de philosoof Schopen hauer is uit een park in Frankfort spoorloos verdM'enen. Men heeft nu be sloten alle bronzen beelden uit open bare parken officieel te verwijderen, vóórdat dieven het zullen deen. In Rangoon in India zijn vijftig Boed dhistische monniken van contemplatie tot actie overgegaan. Zij bestormden ziedend van heilige toorn een kranten- bureau. sloegen er alles kort en klein en timmerden een van de verslaggevers met 'n clché op het hoofd. De redactie nam voor het heilig geweld door de achterdeur de benen. De monniken kra men zich M'reken over een spottend arti kel van een van de redacteuren. Toen de politie arriveerden, waren de mon niken alweer op weg naar hun contem platie in hun pagode. Meer dan 3000 mensen M'aren vandaag te Belfast in Noord-lerland getuige van het huwelijk van de 30-jarige Hugh McAteer en de 27-jarige Ncra McKearny, die elkaar al zeven jaar kennen, maar elkaar in die tijd in het geheel slechts 28 uur hebben gezien. McAteer was n.l. chef-staf van het ondergrondse Ierse Republikeinse leger en M-erd M'egens subversieve activiteiten indertijd tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zeven jaar heeft hii uitgezeten en als men alle bezoekuren bij elkaar cntelt. is zijn ge liefde in al die jaren slechts 28 uur bij hem geM'eest. Dit bleek echter voldoen de om naar een heel leven te verlangen. Dr. Lev Dobriansky, professor aan de Universiteit van Georgetown en voor zitter van het Oekrainse Genootschap in de Verenigde Staten, beM'eert enkele exemplaren van een strooibiljet te heb ben ontvangen, dat door anti-commu nistische ondergrondse M'erkers in Rus land M'ordt verspreid. Op net biljet staat vadertje Stalin als varken afgebeeld en het onderschrift luidt: „Dood aan Sta- lin".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3