Polen wenst erkenning door het Vaticaan van de Oder-Neisse-linie LABOURREGERING LIJDT EEN PIJNLIJKE NEDERLAAG Exportkansen naar Amerika groter Nederlanderschap voor tal van statenlozen H. Stoel wil sluiting afwachten van vredesverdrag met Duitsland H. DE PAUS WAARSCHUWT TEGEN EEN TE VER GAANDE FEDERATIEVE ONTWIKKELING I Volledige vrijheid ieidt tot anarchie ONDERTEKENING VAN PLAN-SCHUMAN KABINET QUEUILLE WANKELT WEEft Benoeming van 5 bisschoppen in het geding mx Motie aangenomen tegen vermindering van het kaasrantsoen Voor toegenomen Amerikaanse controle bestaat geen reden tot vrees Doodvonnis tegen twee negers vernietigd Tóch nog een lichtpuntje in deze dure tijd Ai gaan de prijzen ook omhoog, De Gruyter blijft 10 procent korting geven en dat scheelt nu méér, dan ooit tevoren Blinde cultus voor de getallen bedreigt het leven van de naties Noodvo o rzien ing ontworpen Gerepatrieerden en huisvesting DINSDAG 10 APRIL 1951 PAGINA 5 BEZOEK VAN DE POOLSE PRIMAAT AAN ROME VAN GROOT BELANG „Herwonnen gebieden" Conflict of schisma Vooral nü vooriaarsmooheld^ tegen Zal het Vaticaan zwichten? vI rt J Mi Mil mmm iü.wa mmmmm igrtssjggfa ■MÉM „Tweede Duitse overgave volgens Schumacher Europ. landbouwconferentie A .4 MOTORRIJTUIGEN- BELASTING Request aan Tweede Kamer DUITS CONSULAAT IN MAASTRICHT? In 't belang van het toerisme (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 8 April. Woensdagavond om 21.30 is de Primaat van Polen, Mgr. Stefan Wys- zynski, Aartsbisschop van Gnesna en Warschau, in Rome aange komen, vergezeld van de bisschop van Lodz, Mgr. Michel Klepacz, en zijn secretaris. Drie jaar lang heeft de Primaat op zijn uitreisvisum moe ten wachten, sinds hij op 12 November 1948 werd gepromoveerd tot de bisschopszetel van Gnesna, en tegelijk tot die van Warschau, daarmee de Primaat wordend van Polen. Uit het feit, dat de toestemming van de regering van Warschau dezer dagen eindelijk verleend is, zulks terwijl de verhouding tussen regering en epis copaat in de afgelopen drie jaar zeker niet beter is geworden, wordt alge meen de conclusie getrokken, dat Warschau belang heeft bij de besprekingen, die de Primaat in de komende maand zal voeren met het Pauselijk Staats secretariaat, de H. Congregatie van het Consistorie en met de Heilige Vader zelf. Natuurlijk is het uitgesloten over het onderwerp van deze besprekingen ook maar iets met zekerheid te zeggen, doch het ligt voor de hand, dat een van de belangrijkste onderwerpen de reeds lang hangende kwestie van de kerkelijke hiërarchie in de voormalige Duitse gebidden zal zijn, die in 1945 te Potsdam voorlopig onder Pools gezag werden geplaatst. Te meer is zulks aannemelijk, omdat het Poolse episcopaat zich bij het befaamde „accoord" van 14 April 19o0 met de Poolse regering verplicht heeft, bij de Heilige Stoel to zullen interveniëren ten gunste van de Poolse tarritoriale aanspraken. Op het accoord in het algemeen en op de ontwikkeling van de positie van de kerk in Polen sinds het sluiten er van, die per definitie bij dit bezoek „aa nmma besproken zullen worden, hopen we in een tweede artikel dezer dagen terug te komen. De gebieden waar het om gaat, be hoorden vroeger tot Duitsland en strek ten zich vanaf de Oder en de Neisse naar het Oosten uit over een opper vlakte van 11.000 vierkante km. (ruim driemaal de oppervlakte van Neder land). Bij het eind van de oorlog ver klaarden de grote vier te Potsdam dat zij de voorlopige Oostgrens van Duits land trokken vanaf Stettin langs de Oder en de Neisse naar de Tsjechische grens, terwijl de definitieve grens bij het vredesverdrag zou worden bepaald. De gebieden, die daarmee onder feite lijke Russische en later Poolse heer schappij kwamen, werden bewoond door twee millioen Duitsers en twee en een half millioen Polen. Vrijwel de totale Duitse bevolking vluchtte naar het Wes ten en haar plaats werd ingenomen door drie millioen Polen, die zelf het veld hadden moeten ruimen, toen de Ooste lijke gebieden van Polen door Rusland werden overgenomen en die de totale, vrijwel uitsluitend Poolse bevolking op zes millioen brachten. Op 6 Juni 1950 tekende de Oost-Duitse en de Poolse re geringen te Warschau een verdrag, waarbij de voorlopige grens tot een defi nitieve werd verklaard, doch deze over eenkomst werd door de regering van Bonn alle geldigheid ontzegd. Deze gehele kwestie van de zogenaam de herwonnen gebieden heeft een be langrijk kerkelijk aspect, doordat de in woners allen kathlie kzijn. De voorma lige Duitse bisschoppen hadden met hun gelovigen de vijf betrokken diocesen Verlaten en de zes millioen Polen waren zonder kerkelijke overheid. Kardinaal Hlond benoemde daarom voor elk der vijf diocesen een Administraotr Aposto- licus, die de diocesen voorlopig zouden moeten besturen en deze benoemingen werden door de Heilige Stoel bekrach tigd. De Poolse regering wenste echter geen voorlopig kerkelijk bestuur, doch een definitief, door te benoemen Poolse bisschoppen. Zij werd hierbij zeker niet geleid door bezorgdheid voor de zielzorg maar door de wens. haar provisorische gebiedsuitbreiding ook door de Heilige Stoel erkend te zien. Maar aangezien het Vaticaan. krachtens zijn gewoonte daartoe, het sluiten van het vredesver drag afwacht, werden er geen bisschop pen benoemd. Daarop deporteerde de re gering de Apostolische Administrators. Het enige dat men van hen weet is, dat zij naar Posen gebracht zijn. Sindsdien ontbreken alle gegevens. Inplaats van de administrators heeft de regering zogenaamde kapittel-vicarissen laten kiezen. Maar terwijl het kerkelijk wetboek aan de dicesane kapittels de be voegdheid geeft, om hun diocees in af wachting van de benoeming van een bisschop, te doen besturen door een uit hun midden gekozen kapittel-vicaris, kwam deze bevoegdheid zeker niet toe aan de zogenaamde diocesane commis sies, die de. regering gevormd had uit met haar samenwerkende priesters. De regering eiste daarop van bet episcopaat, dat het deze kapiltelvica- rissen als bisschoppen zou erkennen. Het episcopaat bevond zich toen voor het dilemma: willigde het dit verzoek van de regering in, dan kwam het in conflict met de Heilige Stoel. Maar als het weigerde, zon het schisma in de betrokken gebieden een feit zijn. De Poolse primaat heeft nu twee maanden Beleden de meest vergaande concessie Advertentie Houdt Uw lichaam en geest kern gezond door dagelijks Dagravit 8 te nemen. Alle 8 belangrijke vita minen... in één dragée, zowel voor volwassenen als voor kinderen. wssm 8 Elke dragée bevat: A-B|-Bj.P.P.-Ca Pant-B6-C-D. 100 drsgées I 3,25 -50 dragée» I 1.80 gedaan, die maar denkbaar was. Hij heeft canonieke jurisdictie gegeven aan de vijf kapittel-vicarissen, die de diocesen reeds de facto bestuurden. Op 8 Februari van dit jaar publiceer de hij de volgende verklaring: „Het episcopaat maakt hierbij aan geeste lijkheid en gelovigen bekend, dat de primaat de canonieke jurisdictie heeft verleend aan de priesters, die door zyn diocesane raden zijn gekozen en die vanaf heden het kerkelijk gezag volgens canoniek recht over deze ge bieden uitoefenen. De geestelijkheid en de gelovigen kunnen deze waar nemers van het bestuur der diocesen met vertrouwen tegemoet treden en hun de noodzakelijke steun geven". Maar, zoals hierboven reeds werd gezegd, de regering van Warschau wil haar terri toriale aanspraken door de Heilige Stoel erkend zien. Al heeft de regering inzake ae kapittel-vicarissen ook de overwinning behaald, zij blijft als voorheen aandringen op de benoeming van bisschoppen. In het accoord" dat een jaar geleden tussen het episcopaat en de regering werd bereikt, komt deze kwestie dan ook op de meest brutale wijze ter sprake. (Het gehele docu ment ademt trouwens diezelfde sfeer. Hier staat een overmachtige regering tegenover een episcopaat, dat tot het uiterste gaat van wat het kan toegeven. Een typisch voorbeeld van een „leeuwen-contract"). Artikel 3 van het „accoord" luidt: „Het Poolse episcopaat stelt vast, dat de econo mische, historische, culturele en godsdien stige rechten eisen, dat de herkregen ge bieden voortaan voorgoed tot Polen zullen behoren. Er van uitgaande dat deze ge bieden een integrerend deel vormen van de Republiek, zal het episcopaat een ver zoek richten tot de Heilige Stoel, dat deze de kerkelijke gebieden, die rechtens bis schopsresidenties hebben, zal omzetten in definitieve bisdommen". En artikel 4 voegt daaraan toe: „Het episcopaat zal zich, voorzover dat in zijn macht ligt, verzetten tegen elke tegen Po len gerichte actie en in het bijzonder tegen de anti-Poolse en revisionistische macni- naties van een deel der Duitse geestelijk heid". Het Pools episcopaat kon natuurlijk zon der veel bezwaar beloven, de Heilige Stoel te verzoeken, Warschau's eisen in te wil ligen. Maar het is niet erg waarschijnlijk, dat dit (verplicht) gedane verzoek, door bet Vaticaan zal worden ingewilligd. Het standpunt van het Vaticaan wordt door het tijdschrift der Jezuïten „Vivilta Cattolica" van 20 Jan. 1951 helder geformuleerd: „Een duidelijk voorbeeld van deze grote voor zichtigheid der Kerk, is de uiterst behoed zame wijze, waarop zij wijzigingen aan brengt in de kerkelijke territoriale inde ling van gebieden, die door geweld zijn overgegaan van de ene staat aan de andere. Het is haar vaststaande gewoonte, geen definitieve beslissingen te nemen, zoals door het oprichten van diocesen, vóór dat de vredesverdragen voorgoed hebben be slist over het lot der omstreden gebieden". Begrijpelijkerwijze wordt dit Vaticaanse standpunt door de Poolse pers in haar con tinue campagnes scherp aangevallen en uit gelegd als stellingnemen van de Heilige Stoel ten gunste van Duitsland. Zo vielen de Poolse bladen nog zeer onlangs het Va ticaan aan, op grond van het pas versche nen Pauselijk Annuarium voor het jaar 1951, waarin de omstreden diocesen nog staan vermeld als behorend onder Duitsland en met de namen der Duitse bisschoppen nog als ordinarii (met de toevoeging „im- pedito", verhinderd). Maar men verzuimde op te merken, dat deze zelfde bedacht zaamheid anderzijds ook geen rekening had gehouden met de verliezen van Polen, want de door Rusland afgedwongen gebieden in Oost-Polen staan in het Annuarium nog als Pools vermeld. De tekst van het „accoord" en het grote belang, dat Warschau aan de bis schopsbenoemingen hecht, maakt het dus vrjjwel zeker dat Mgr. Wyszynski in Rome o.a. zijn belofte is komen ver vullen, door formeel aan de Heilige Stoel te vragen, de eisen van Warschau in te willigen. Wanneer de Heilige Stoel zulks zou doen, zou hij afwijken van een beginsel, dat een eeuwenlange ervaring hem als dwingend voorschrijft. Daar tegenover staat, dat de delicate toestand in de omstreden gebieden een zwaar wapen kan zijn in de strijd, die de regering van Warschau voert tegen de toch al zo zwaar bedreigde kerk van Polen. - 5? <<SÉ i s De Eindhovenaren, die gewend zijn een deel van hun leven te verdoen voor de spoorbomen van de overweg bij het station, zullen binnenkort weer wat vreugde in hun aards bestaan kunnen beleven. Het viaduct, dat de overweg zal vervangen, nadert zijn voltooiing. Binnen'enkele maanden hoopt men ook de op- en afritten gereed te hebben. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Vandaag Is begrotingsdag. De Kanselier van de Schatkist, Gaitskell, opvolger van sir stafford Cripps, zal zijn eerste begroting indienen, de herbewaperings- begroting, welke in concrete termen aan het land duidelijk zal moeten maken welke nieuwe offers er gevergd zullen worden. En volgens lieden met goede oren kan men m de buurt van Westminster het sinistere geluid horen van con servatieve lendeiien welke bezig zijn gegord te worden voor de komende strijd. Het kan voor de socialistische regering niet anders dan hoogst onaangenaam zijn, dat zij op de vooravond van de begroting een weliswaar onbelangrijke, doch pijnlijke nederlaag leed in het Lagerhuis. De West-Duitse socialistenleider dr. Kurt Schumacher heeft gisteren te Bonn verklaard, dat de ondertekening van het Plan-Schuman een tweede Duitse over gave zou betekenen. Op een persconferentie verklaarde hij, dat Duitsland door een gezagsorgaan voor controle van de Europese staal- en kolenpool in een tweederangspositie zou komen te verkeren. De bezettingsmoei lijkheden, die de Duitse industrie thans ondervindt zouden met 50 jaar verlengd worden. Schumacher, die een debat over het Saargebied eiste voordat kanselier Adenauer naar Parijs vertrekt, waar het plan Donderdag getekend zal worden, verzocht de regering af te treden. Hij betoogde, dat zjj het volk niet meer achter zich had en vroeg zich af of de kanselier „het morele en politieke recht bezat" het plan te tekenen. De huishoudelijke commissie van het Duitse parlement zou vandaag be slissen of over de Saarkwestie in de Bundestag gedebatteerd zou worden. I>e Britse regering heeft een uitnodi ging ontvangen om deel te nemen aan de voorgestelde conferentie over het plan tot vorming van een Europese organisatie voor de Landbouw. Het doel van deze conferentie is de vorming van een ge meenschappelijke organisatie, waarin de voornaamste Europese agrarische markten gegroepeerd zijn. In de uitnodiging, die door de secreta ris-generaal van de Raad van Europa na mens de Franse regering aan de leden van de raad werd gezonden, wordt geen da tum of plaats van bijeenkomst genoemd. Ofschoon Oostenrijk, Portugal en Zwitser land niet in de Raad van Europa verte gen wdordigd zijn, hebben de regeringen van die landen ook een uitnodiging ont vangen. De conferentie zal uich bezighouden met een gemeenschappelijke markt voor tarwe, suiker, wijn en melkproducten Het is nog niet bekend hoe de politieke organisatie van de gemeenschappelijke markt zal zijn. (Van onze correspondent) Onder auspiciën van de Economische Voorlichtingsdienst en van het bestuur der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft de waarnemend directeur van het bureau voor buitenlandse Handel van het Amerikaanse Departement van Han del, Thomas R. Wilson, gisteren te Utrecht gesproken over „De vooruitzich ten van de Amerikaanse invoer in 1951". Gaat men in vogelvlucht het verleden na, aldus mister Wilson, dan ziet men, dat de export van de V.S. in 1950 meer in evenwicht was met de import dan in enig jaar daarvoor sinds 1940. Door al lerlei positieve en negatieve factoren over en weer werd zodoende Nederlands tekort van 1949 a 224 millioen dollar in 1950 tot 144 millioen dollar terugge bracht Waar het bij de uitvoering van het vergrote defensieprogram der V.S. aan een aantal ondernemingen niet mogelijk zal zijn zeker niet tijdens de over schakeling aan de civiele vraag te voldoen, daar doet zich dus voor de (toe komst de mogelijkheid Aan een betere markt ook voor Nederlandse artikelen voor. Men moet echter de toegenomen Amerikaanse controle niet vrezen. Vol ledige vrijhandel is alleen reeds door de omvang van het huidige industriële ap paraat een quaestie van voltooid verleden tijd geworden. Desondanks moet de con trole in de geest van vrijheid van han. del worden doorgevoerd; slechts zó zal de overheidsbemoeiing niet controle maatregel op controlemaatregel stapelen en de buitenlandse handel, door het voorkomen van ongeoorloofde winsten o.a., bevorderen. Kan men echter, aldus de heer Wilson, tegelijkertijd de verde diging versterken èn naar Amerika ex- portefen? Spr. meent van wel, omdat De zaak was dat de conservatieven weer een motie hadden ingediend tegen oen Koninklijk Besluit krachtens het welk het nationale kaasrantsoen van de geplaagde Brit werd verlaagd van de toch al geringe hoeveelheid van 84 gram per week tot 56 gram. De socialis ten, die niet op hun qui vive waren, werden het slachtoffer van een conser vatieve manoeuvre. Toen de stemming werd gehouden bleken onvoldoende le den van de labourpartij aanwezig te zijn in het Huis om de regering te red den en de conservatieven wonnen met 237 tegen 219 stemmen. Op hoe luide toon de conservatie ven vervolgens ook de regering toe riepen heen te gaan niemand zou deze nederlaag ernstig opvatten. Toen de waarnemend fractieleider van de conservatieven vroeg wat de regering nu van plan was te doen verklaarde Morrison namens Attlee, die nog steeds in het ziekenhuis ligt, dat de regering zich neerlegde bij het be sluit van het Huis. Doch wat waarschijnlijk zal gebeuren is dat hetzelfde Koninkijk Besluit op nieuw zal worden genomen en dat de socialistische partijleiding er voor zal zorgen dat bij een volgende gelegenheid voldoende van haar aanhangers tegen woordig zullen zijn om een tweede ne derlaag te voorkomen. Het pijnlijke van deze nederlaag is dat zij de regering werd toegediend op zeer precair ter rein. De vleessituatie is nog steeds al- lermiserabelst en een verdere reductie van het kaasrantsoen is hoogst onwel kom. De conservatieven hebben zich gisteren kunnen opwerpen als voorvech- PARIJS, hedenmorgen. In Frankrijk spreekt men met bijna politieke wellust over de val van het nog zo jeugdige bewind-Queuille. A.s. Woensdag komt de President van de Re publiek Vincent Auriol terug van zijn reis uit de V.S. en Canada en dan kan men weer naar hartelust ontslag gaan aanbieden. Naar verluidt zal de minister president in ieder geval de vertrouwens kwestie verbinden aan het geheel van economische en fiscale maatregelen, dat het Kabinet zich voorstelt te nemen. Onzeker is nog of aan het voorstel de datum van de verkiezingen te vervroe gen tot 10 Juni eveneens het bestaan van het Kabinet gebonden zal worden. Men dient overigens wel voorzichtig te zijn met dit soort voorspellingen. Immers, de minister van Financiën, Petsche, van wie reeds alom gezegd werd, dat hij in ieder geval het bijltje er bij neer zou leggen, spreekt in hoogst eigen persoon dit ge rucht tegen. Een element van belang is natuurlijk ook de persoonlijke invloed van de President van de Republiek, die, Frankrijk verlaten hebbende vlak na een crisis, niet gaarne terugkeert op de drempel van een nieuwe crisis. Voor het prestige van zijn reis kan men wel een betere omlijsting denken. ters van de minder bedeelden want ofschoon het kaasrantsoen is terugge bracht tot een hoeveelheid die de con sument noopt vóór de maaltijd de ra men te sluiten uit angst dat de kaas van de tafel zal waaien kan men in alle kruidenierswinkels stapels ongerant- soeneerde kaas zien. Stilten en Deense Blauwe, Goudse en Edammer, Roque fort, Camembert en Brie, doch dit is niet-gesubsidieerde kaas welke alleen te betalen is voor de beter gesitueerden. Egypte. De Egyptische ambassadeur te Parijs, Ahmed Saroit Bey„ heeft Maandag aan de Franse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Schneiter, een nota overhandigd over de Franse politiek in Marokko. Schneiter deelde de ambassadeur mede, dat zijn regering de Egyptische nota zou nege ren, omdat zij zaken behandelt, die slechts Frankrijk aangaan, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het spoorwegnet bij Leiden ondergaat een belangrijke uitbreiding en verbete ring in verband niet de verbouwing van het Leidse station. Ten Noorden van de Haarlemmervaart zullen zes nieuwe viaducten komen, waarover de spoorbaan geleid zal worden. Dientengevolge zullen het verkeer op de weg en de scheepvaart geen stagnatie meer ondervinden. Bovenstaande foto geeft een overzicht van de bouw van een der viaducten. allereerst de uitbreiding der bewape ning nooit het gehele nationale produc tievermogen zal opeisen en voorts alle productiefactoren in Europa en Ameri ka de mogelijkheid van uitbreiding in zich hebben. Men denkt vaak te veel: óf dit öf dat, maar realiseert zich dan niet, dat vele diensten en goederen tegelijker tijd in de civiele èn in de militaire sec tor kunnen worden gebruikt (scheep vaart, banken, enz.). De heer Wilson deed vervolgens enige mededelingen over de tarievenconferen- tie te Torquay, waar hij de V.S. verte genwoordigde. Wanneer op 9 Mei de re sultaten gepubliceerd zullen worden, al dus spr., dan zal men zien, dat deze de huidige ontwikkeling, waarbij de reduc tie der importrechten op een gemiddel de van 75% van het tarief van 1930 neer komt, voortzetten. Van de 19 milliard dollar aan waar de, waarvoor de V.S., naar verluidt, in 1951 dollarruil sullen toestaan, zal een bedrag van 11 milliard dollar wor den besteed voor import in Amerika, 3,5 milliard voor betaling van dien sten, 1,5 milliard voor particuliere gif ten en leningen en 3 milliard voor overheidsgiften en -leningen. Van de zo ter beschikking komende 19 milliard dollar zal 12 milliard door het buitenland worden bestemd voor aankopen van goederen in de V.S.; bui tenlandse betalingen voor diensten van de V.S. zullen 4 milliard dollar bedra gen: de overige 3 milliard zullen ter be schikking komen als goud- en dollar- reserves. De heer Wilson besloot met uitdrukking te geven aan het in ons land verworven inzicht, dat Nederland staat aan de zijde der V.S. in deze „oorlog om de vrede". De rede werd o.a. aanhoord d°°r de hèer Clarence E. Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, mr. Geveke, directeur van de Economische Voorlich tingsdienst, die spr. inleidde, en de di recteur der Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius, die tot slot een kort dankwoord sprak. Met algemene stemmen heeft het Ame. rikaanse Hooggerechtshof het doodvon nis vernietigd dat over twee negers uit Florida xvas uitgesproken, die ervan worden beschuldigd in 1949 een blanke vrouw te hebben aangerand. De betrok kenen zullen opnieuw terecht staan. Twee rechters verklaarden gisteren, dat de kwestie in het betrokken gebied de rassensentimenten in hevige beroering had gebracht, waarvan men „ten volle profijt had getrokken". Rechter Jackson voegde in zijn schriftelijke conclusie dit commentaar van het Hof in: „Het is de vraag of met de huidige publiciteits- methoden een eerlijke berechting wel mogelijk is," aldus meldt Reuter. In verband met de op handen zijnde verhoging van de motorrijtuigenbelas ting hebben de besturen van de Natio nale Organisatie voor het Beroepsgoede- renvervoer Wegtransport en de N.V. A.T.O. zich met een request tot de ieden der Tweede Kamer gewend <a Er bestaat bij deze organisaties vrees, dat het wegvervoer door deze maatregel in zulk een moeilijke positie zal geraken, dat niet alleen de rentabiliteit van de bedrijven in deze bedrijfstak funest zal worden aangetast, maar ook dat deze maatregel kaD leiden tot een belemme ring van het goederen- en personenver voer. Het wegverkeer heeft, zo schrijft men verder, in de laatste jaren bewezen een noodzakelijke taak in de samen leving te vervullen en het komt de or ganisaties onbillijk voor, dat deze 1 eisten eenzijdig zouden worden opgelegd aan bedrijfsmiddelen van het -wegvervoer, terwijl andere vervoertakken van een dergelijke belasting worden vrijgesteld. Advertentie En al worden versnaperin gen ook duur. De Gruyter blijft het Snoepje van de Week geven voor slechts 10 cent. U ontvangt het voor taan echter bij elke aankoop van VIER GULDEN aan De Gruy ter-artikelen EN om de betere u>aar, EN om de 10 procent korting EN om het Snoepje van de Week nu, méér dan ooit, klant van De Gruyter. U03Z7 (Van onze Romeinse correspondent) KOME, 7 April n de rede, die de Heilige Vader jongstleden Vrijdag tot de federalisten gehouden heeft, tijdens een audiëntie aan de deelnemers aan het congres van de Bewe ging voor Wereldfederatie, heeft Hij zich niet alleen uitgesproken voor een werkzame politieke organisatie van de wereld, die volkomen in overeenstemming is met de traditionele leer der Kerk, maar HU heeft ook enige restricties uitge sproken tegen een te ver gaande federatieve ontwikkeling. Wij geven hier de betreffende passage, die onvolledig of in het geheel niet is weer gegeven door de internationale nieuwsagentschappen, die rich beperkten tot het eerste deel van de Pauselijke rede: „Gij zUt van mening, dat de politieke wereldorganisatie om efficient te kunnen zijn, federatief moet zijn. Als u daarmee bedoelt, dat de wereldorganisatie behoed moet worden voor een mechanisch unitarisme, dan zijt ge het weer volkomen eens met de sociale en politieke levensbeginselen, die de Kerk stelt en verdedigt. Want geen enkele wereldorganisatie is levensvatbaar, die niet in harmonie is met het geheel van natuurlUke betrekkingen en met de normale en organische orde, die de bijzondere belangen van de mensen en de verschillende volkeren regelt. Wan neer dat niet het geval is, zal de organisatie onmogelijk stand kunnen houden, hoe haar structuur ook zij. Op nationaal en constitutioneel ge bied. Op het ogenblik wordt het leven der naties bedreigd door de blinde cul tus voor de getallen. De burgei is kie- zér. Maar als zodanig is hij slechts een der eenheden, waarvan het totaal een meerderheid of minderheid vormt, die door de verplaatsing van enige stemmen of zelfs van een enkele stem in het te gendeel kan omslaan. Voor de partijen telt hij slechts als kiezer, omwille van de steun die zijn stem geeft, maar er is geen sprake van zijn plaats en zijn taak in zjjn gezin en zijn beroep. Op economisch en sociaal gebied. Er is geen enkele organische eenheid tus sen de producerende mensen mogelijk, zodra het quantitatief utilitarisme, de enkele gedachte aan winst de enige norm is die bepaalt, waar er geprodu ceerd moet worden en hoe de arbeid verdeeld moet worden, zodra de „klas se" inplaats van de beroepsgemeenschap de mensen kunstmatig in de gemeen schap indeelt. Op cultureel en moreel gebied. De persoonlijke vrijheid, bevrijd van alle banden, alle regels en alle objectieve en sociale waarden is niets anders dan een dodelijke anarchie, vooral als het gaat om de opvoeding der jeugd. Zolang men de politieke wereldor ganisatie niet op die noodzakelijke ba sis gesteld heeft, loopt men het risico, haar te enten met de dodelijke kiemen van het mechanisch unitarisme. Hen, die bijvoorbeeld dromen van een we- reldparlement, zouden wij willen uit nodigen om daaraan te denken en wel juist van uit federalistisch standpunt. Anders zouden zij de krachten der ontbinding helpen, waarvan de poli tieke en sociale orde reeds al te veel geleden heeft. Het enige dat zij zouden doen, zou het toevoegen zijn van een legaal automatisme te meer aan zo vele anderen, die de volkeren dreigen te verstikken en de mens dreigen te rug te brengen tot niets meer dan een inert instrument. Asl de toekomstige politieke organi satiewereld volgens de geest van het federalisme zich onder geen voor waarde kan lenen tot het spel van een unitair mechanisme, zo zal zij tege lijkertijd slechts in zoverre werkelijk gezag hebben, als zij overal het eigen leven van een gezonde menselijke ge meenschap zal beschermen en begun stigen, een gemeenschap waarvan alle leden tezamen arbeiden voor het wel zijn van heel de mensheid. Hoe groot moet niet de morele zeker heid, de intelligent vooruitziende blik en het soepele aanpassingsvermogen zijn van dat wereldgezag, dat meer dan ooit nodig is in critieke ogenblikken, waarin de mensen van goede wil behoefte heb ben aan gezag om erop te steunen! Zou men na alle beproevingen van het verle den en het ogenblik nog kunnen menen, dat de hulpmiddelen en de huidige me thodes van regeren en politiek voldoende zijn?- Waarlijk, het is onmogelijk, het pro bleem van een politieke wereldorgani satie op te lossen, wanneer men niet te platgetreden paden wil verlaten en wan neer men geen beroep doet op de erva ring der historie en op een gezonde so ciale philosophie en zelfs op een zekere intuïtie van de scheppende verbeeldingi Hierna sprak de Paus zjjn beste wen sen uit voor het werk van zijn gasten en riep over hen en hun werk de verlich ting en de bijstand van God at. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende voorziening ter wegneming van staatloosheid. Als voorzorg tegen dienstneming bij een vreemde, onder omstandigheden vijandelijke mogelijkheid, is aldus de Memorie van Toelichting, de wettelijke waarschuwing, - dat de Nederlan der, die zich zonder verlof (vrijwillig) in vreemde krijgs- of staatsdienst begeeft, het Nederlanderschap verliest, niet afdoende ge bleken. Door haar te veronachtzamen, zijn er naar schatting veertig duizend, thans na genoeg allen in Nederland wonende perso nen vreemdeling zonder nationaliteit ge worden. Hun vrouwen, naar het zich laat aanzien twintig duizend in getal, verkeren dikwerf, hun kinderen soms in dezelfde positie. Jarenlang is de bepaling betreffende het verlies van het Nederlanderschap door vreemde krijgs- of staatsdienst sporadisch tot gelding gekomen. Zelfs gedurende de eerste wereldoorlog heeft zij niet tot aan merkelijk verlies van Nederlanderschap ge leid. Eerst de Spaanse burgeroorlog en de tweede wereldoorlog hebben op kleiner en groter schaal geleid tot de vorming van het contingent staatlozen. Ontworpen is een noodvoorziening, waar door het Nederlanderschap wordt verleend aan hen die staatloos zijn door de wer king sedert 1 Januari 1935 van het De B.B.N. (Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland), de F.N.O.P. (Fe deratie van Ned. Organisaties voor het Personenvervoer) en de N.V.T.O (Ned. Vereniging van Transport Ondernemin gen) voeren actie voor de wederinstel- iing van een Duits consulaat te Maas tricht. Zij traden reeds in contact met de verenigingen voor vreemdelingen verkeer in het Rijnland, met de Deut sche Zentrale für Fremdenverkehr te Frankfort, met het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn en met de Handelskajner te Aken. Reeds in 1950 bestond er bij de toe risten die naar Zuid-Limburg komen, grote belangstelling voor reizen naar Duitsland, meer nog dan naar België. Men verwacht dat het aantal toeristen dat dit jaar zal deelnemen aan auto- cartochten naar Duitsland, aanzienlijk hoger zal zijn. Het opzenden van de passen naar Den Haag voor het aanvra gen van de benodigde visa, is zeer om slachtig en tijdrovend, nog afgezien van de extra kosten die hiermede gemoeid zijn. Wanneer dit in Maastricht zal kun nen geschieden, betekent zulks een aanmerkelijke vereenvoudiging van het grensverkeer. Zowel van Nederlandse als van Duit se ziide staat men zeer welwillend te genover deze actie. eerste lid, van artikel 7 der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. Hierbij is er van uitgegaan, dat sinds 1 Ja nuari 1935 het zich (vrijwillig) begeven in vreemde krijgs- of staatsdienst allengs meer frequent is geworden. Indien zij thans door de werking der bepaling staatloos zijn, ver krijgen de verliezers, mits zij hun hoofd verblijf in het Koninkrijk hebben, het Ne derlanderschap. Hun vrouwen worden ook Nederlander. Is het huwelijk inmiddels ont bonden, dan worden de gewezen vrouwen, die in het verlies gedeeld hebben en daar door staatloos zijn, ook Nederlander. De na het staatloos worden van de ouders ge boren kinderen, welke dientengevolge staatloos zijn, worden insgelijks Nederlan der. De argumenten, welke ervoor pleiten aan hier te lande verblijvende staatlozen van Nederlandse herkomst het Nederlander schap te geven, beginnen sterk te spreken, wanneer bedoelde personen te denken valt b.v. aan uit Russische gevangenschap terugkerende ex-Nederlanders in Neder land worden toegelaten. Daarom wordt voorgesteld voor deze personen het verkrij gen van het Nederlanderschap te doen in gaan op het tijdstip, dat zij onafgebroken een ja» lang hoofdverblijf in het Ko ninkrijk zullen hebben. Op vragen van het Tweede Kamerlid De Graaf (K.V.P.) betreffende de bouw van woningen voor gerepatrieerden uit Indonesië heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mede na mens de minister van Binnenlandse Za ken geantwoord, dat het juist is, dat in het besluit van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting tot op schorting van het verlenen van rijks- goedkeuring voor wonigen geen uitzon dering is gemaakt voor woningbouw ten" behoeve van huisvesting van gere patrieerden uit Indonesië. Deze maat regel zal van 'geen betekenis zijn voor de opheffing van de acute moeilijkheden bij de huisvesting van gerepatrieerden uit Indonesië en bij die van de Ambone zen. Het is immers duidelijk, dat woningen, waarmede nog begonnen moet worden en die op zijn vróegst einde 1951 ge reed kunnen zijn, niet kunnen dienen om in de komende maanden de gere patrieerden, die thans in hotels, pen sions en kampen vertoeven, op te ne men. Daarvoor zijn woningen nodig, die reeds bestaan of in de komende maanden gereed komen. Het zijn dus niet de gerepatrieerden en Ambonezen die getroffen worden door de genomen maatregelen, doch anderen, die op een woning wachten en nu nog wat langer zullen moeten wachten, al zal dit niet meer dan drie maanden zijn. De minister heeft aan zijn ambtge noot van Binnenlandse Zaken toege zegd, dat hij na de opheffing van de maatregel voorrang zal verlenen aan de behandeling van de bouw van die wo ningen, welke in de plaats komen van de voor gerepatrieerden beschikbaar gestelde. Vaticaanstad. Prinses Elizabeth van Engeland zal Vrijdag door de Paus in Darticuliere audiëntie ontvangen wor den, aldus werd gisteren door een Britse woordvoerder te Vaticaanstad verklaard

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5