MacArthur ontheven van al zijn bevelhebbersfuncties Ook het gouverneurschap van MacArthur over Japan door deze beslissing beëindigd GENERAAL RIDGWAY ZIJN OPVOLGER Medan Spoed" De val van MacArthur Roofoverval bij 28 April bloemencorso in de Bollenstreek Bericht slaat in als een bom RIDGWAY, bekwaam legeraanvoerder Een beetje lucht Openen der sluisdeuren stuit opmars in Korea niet NEDERL. ELFTAL VAN ZESSEN KLAAR Tot hoofd en hart PRESIDENT TRUMAN NEEMT ZEER BELANGRIJKE BESLISSING Drie doden en twee gewonden geen branden meer op de Het weer. De carrière van MacArthur Haringvangst begint 22 Mei Staking bij Verkade stationnair Drie wijzigingen in het Belgisch team WOENSDAG 11 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25044 President Truman heeft generaal Douglas MacArthur van al zijn bevelhebbersfuncties ontheven en luitenant-gene raal Matthew B. Ridgway als zijn opvolger aangewezen. Truman heeft dit vandaag op een persconferentie meegedeeld. Generaal James A. van Fleet volgt generaal Ridgway op als bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea. Daar het opperbevel der geallieerde strijdkrachten het gouver neurschap van Japan impliceert, is MacArthur dus ook van dit gouverneurschap ontheven. Generaal Ridgway volgt hem ook hier op. Truman verklaarde tot de slotsom te zijn gekomen, dal gene raal MacArthur „niet in staal is van ganser harte zijn steun te geven" aan de politiek der V.S. en de politiek der V.N. „Mili- laire bevelhebbers moeten zich laten leiden door de politiek en de richtlijnen der regering en in een tijd van crisis is deze overweging in het bijzonder dwingend," aldus Truman. Nog Dinsdagavond had generaal MacArthur zijn woordvoer der te Tokio gemachtigd de berichten legen te spreken als zou hij voor zijn recente verklaringen een reprimande ont vangen hebben. Hij had, volgens welingelichte zegslieden, opnieuw aangedrongen op grotere vrijheid bij het voeren van de oorlog in Korea en gevraagd om meer troepen. Het tijdstip van de persconferentie was zodanig vastgesteld, dat het vrijwel samenviel met de overhandiging van de order aan gen. MacArthur. Het ontslag is onmiddellijk ingegaan. Het Witte Huis heeft naast de verklaring van de president een memorandum gepubliceerd, waarin de verschillen tussen ge neraal MacArthur's verklaringen en handelwijze en de poli. tiek van de president worden aangetoond. WPWPfM OLDENBARNEVELT Reacties 99 CHINEES BATALJON IN INDO-CHINA Contact gemaakt met Yietminh-troepen MacArthur DAMES-SHORTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wr»d. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advenentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De gebeurtenissen ten opzichte van generaal Mac Arthur gedurende de laatste dagen hebben, wan neer men daarbij op de berichten af gaat wel een zeer merkwaardig ver loop gehad. Eergisteren werd bekencf, dat de Amerikaanse minister voor het leger, Page, naar Tokio was gereisd, om er bij de generaal beleefd doch met klem op aan te dringen zich in den vervolge van politieke uitspraken te ont houden; tot en met gisteren waren voor deze berichten echter nog geen andere bronnen aan te wijzen dan „gewoonlijk betrouwbare kringen", ja zelfs werd in andere ogenschijnlijk even betrouwba re kringen tegengesproken, dat er van zulk een reprimande sprake zou zijn geweest; en hedenmorgen is dan plot seling bekend geworden, dat de gene raal van al zijn commando's is onthe ven. Aan de man, die zo'n beslissend aan deel heeft gehad in de oorlog tegen Japan, is daarbij het gouverneurschap ontno men. Men mag veilig aannemen, dat het in Amerikaanse regeringskringen heel wat voeten in de aarde zal hebben gehad alvorens tot deze resolute stap werd besloten, want vooral in Republikeinse kringen is men de vaak op eigen houtje handelende generaal steeds blijven steu nen, zowel wat de practijk zijner stra tegie als zijn algemene inzichten in de Strijd tegen het communisme be trof. Men kan president Truman niet in zijn hart kijken en zolang dat niet mogelijk is, kan moeilijk met zekerheid worden vastgesteld in hoeverre hij meer gehandeld heeft op aandrang van de verontruste bondgenoten dan uit eigen innerlijke overtuiging. Want al staat het vast, dat de andere landen, die zich met Amerika hebben verbonden tot het keren der agressie in Korea, met stij gende bezorgdheid en misnoegen heb ben moeten constateren, dat de gene raal er een gewoonte van maakte, zijn strategische boekje te buiten te gaan door politieke uitspraken te doen welke men slechts van zijn opdracht gevers had mogen verwachten, nog al tijd is een bevredigende verklaring uit gebleven voor de merkwaardige om standigheid, dat hij indertijd zijn van zo critieke betekenis gebleken offensief heeft aangekondigd en ontketend niet lang na een geheime samenspraak te hebben gehad met president Truman op het eiland Wake. Wat daar verder ook van zij, geduren de de laatste weken hebben de verbon den mogendheden hoe langer hoe meer druk op president Truman uitgeoefend om „zijn" generaal tot de orde te roe pen. Diens jongste uitlatingen zullen in dat opzicht de deur hebben dichtgedaan. De eerste daarvan, geuit in de vorm van een weinig diplomatiek dreigement, kwam hierop neer, dat hij zou overgaan tot het bombarderen van militaire bases in Mandsjoerije (dus op Chinees grond gebied), wanneer Peking niet goedschiks aan het gesprek over een wapenstilstand wilde deelnemen. Een andere verkla ring, vervat in een brief aan de leider der Republikeinen in het Huis van Af- Sevaardig'den, behelsde het voorstel om de op Formosa verblijvende troepen van Tsjang Kai Sjek te gebruiken bij het rechtstreeks aanpakken van communis tisch China. Men mag aannemen, dat de grootste ongerustheid over dit alles is ontstaan in Engeland, waar men er geen twijfel over heeft laten bestaan, dat men er MacArthur's gevaarlijke eigengereidheid en zijn beleidloze voorkeur voor een „duchtig erop los timmeren" met de grootste zorg gadesloeg. Engeland, dat indertijd als een der eersten is overge gaan tot de diplomatieke erkenning van communistisch China, is er gedurende de actie in Korea steeds op attent ge bleven om iedere mogelijkheid tot een diplomatiek overleg te benutten; het is naarstig blijven uitzien naar de uitgesto ken hand van de overzij en wilde wel bewust iedere prikkeling vermijden, die dit gebaar bij voorbaat zou hebben kun nen verijdelen. India was begrijpelijker wijs zo mogelijk nog vuriger een derge lijke politiek toegedaan; doch ook Frankrijk en in het algemeen de overige verbondenen bleken steeds het meest te voelen voor een beleidvolle voorzichtig heid, zoals deze door Engeland werd voorgestaan. Men kan in het ontslag van Mac Arthur slechts een aanwijzing zien voor de geneigdheid van het Westen om de controverse met het we reldcommunisme in geen geval op de spits te drijven. Door het heengaan van de „gevaarlijke" generaal heeft men ken nelijk gunstiger voorwaarden willen scheppen tot een regeling der Koraanse kwestie, nu practisch geheel Zuid-Korea ten tweeden male van de aanvallers is gezuiverd. Maar even stellig kan men er op rekenen, dat Sovjet-Rusland hoogstwaarschijnlijk in tegenstelling tot het meer voor een vergelijk voelende China alles op alles zal zetten om de ze betekenisvolle mutatie tot het uiter ste uit te buiten. Van die kant mag men dus eerder een grotere halsstarrigheid verwachten (en mogelijkerwijs een nieuw gestook) dan een verzoenende ge zindheid. Wel mag men als een gunstig effect aanmerken, dat een belangrijke steen des aanstoots voor de samenwerking tus sen Amerika enerzijds en de ander grote Westelijke mogendheden anderzijds voor goed is weggenomen. Dit moet ook Ne derland aanspreken, daar uit de verlies cijfers van onze weliswaar naar verhou ding kleine doch moedige strijdgroep in Korea gebleken is, dat wij naar verhou ding de zwaarste verliezen hebben ge- C Voor een al te groot optimisme is evenwel nog geen reden. Want noch de koude oorlog noch de strijd in Korea zelf heeft met dit alles een merkelijke vooruitgang gemaakt m de r^ung_van een bevredigende oplossing. J hierbij met name aan de sombere uit lating van generaal Ridgway, h'ed tot MacArthur's opvolger benoemd, cue op een persconferentie heeft gezegd, da het Westen het denkbeeld, dat een oor log tegep het communisme ooit zou ein digen, maar moest laten varen. Volgens hem konden de communisten wèl hun tactiek en strategie wijzigen, maar nooit hun eindelijk doel. Ofschoon dit een uitspraak is op wel zeer lange termijn en de wereld met een spoedige en des noods waarschijnlijk tijdelijke rust al vast zou ziin gebaat, gebiedt de eerlijk heid te erkennen, dat de imperialisti sche practijken en grondstellingen van het communisme Ridgway's uitspraak tot nog toe niet hebben weersproken. En tenslotte zal men moeten afwach ten, of binnenkort voorgoed duidelijk zal worden, dat de bona-fide leden der Verenigde Naties gezamenlijk de eigen lijke opdrachtgevers zullen zijn van de troepen in Korea en niet (practisch) al leen Washington. Voorlopig mag men met enige tevredenheid constateren, dat niet het Amerikaanse hoofdkwartier in Tokio het nog langer zowel strategisch als politiek voor het zeggen zal hebben. Lt.-gen. Matthew B. Ridgway. Bij de beschieting van een jeep van de tabaksonderneming Deli-Tua nabij Medan zijn drie doden en twee gewon den gevallen. Gedood werden de chauf feur van de jeep en twee ondememings- wachtcrs. Een assistent der onderne ming, de 26-jarige J. van den Berg, werd in borst en rechterarm getroffen. Hij slaagde er echter in, de jeep naar de dichtstbijzijnde militaire post te rijden. Hij was op weg om lonen te betalen. De driejarige Jeany Govers, die vorige week te Surabaja in de omgeving van het oudeilijk huis door een Indonesische vrouw in een betjak was weggelokt is thans teruggevonden. Het meisje werd aangetroffen in een garage, in gezelschap van een Indonesische vrouw. Het ver keerde in een vervuilde en totaal ver waarloosde toestand. Op een vergadering van het bloemen corso-comité in de Bollenstreek is gis teravond definitief besloten het bloe mencorso, dat eerst op Zaterdag 21 April zou worden gehouden, een week uit te stellen. Het corso zal dus nu Zaterdag 28 April door de Bollenstreek trekken. De stoet start in Hillegom, rijdt dan naar Vogelenzang en trekt vervolgens de streek in naar Sassenheim. Bij „De Uiver" wordt gekeerd en naar Hillegom teruggereden. Daar zullen ook de prij zen worden uitgereikt. Kaar het ANP radiotelegrafisch van efij ?r opvarenden van de Johan van Oldenbarnevelt heeft vernomen, heb ben zich aan boord van dit emigranten- £efn brandjes meer voorgedaan sinds het schip voor de tweede maal ÏV,™"'°en heeft verlaten. De Johan van „J?®m ?r"evelt bevindt zich op het ogenblik in de Rode Zee De order, die via het communicatie net van het leger naar MacArthur werd getelegrafeerd, luidde als volgt: Ik betreur het ten zeerste, dat het mijn plicht is als president en opper- beyelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten u te vervangen als opper bevelhebber van de geallieerde mo gendheden, opperbevelhebber van de V.N.. opperbevelhebber van het Verre Oosten en commanderend generaal van het Amerikaanse leger in het Verre Oosten. U zult uw bevoegdheden onmiddellijk overdragen aan lt.-generaal Matthew B. Ridgway. In zijn verklaring zei de president, dat de generaal een van de grootste be- Gene^aal Douglas MacArthur. velhebbers in de geschiedenis is ge weest. De natie is hem dankbaarheid ver schuldigd voor de voortreffelijke en bijzondere diensten, die hij het land op posten van de grootste verantwoorde, lijkheid heeft bewezen. Daarom beken ik, aldus Truman, dat ik de noodzakelijkheid van de maatre gel, die ik naar mijn mening in dit ge val moet nemen, betreur. Truman heeft een reeks tot nu toe ge heime richtlijnen bekend gemaakt om aan te tonen, dat generaal MacArthur de buitenlandse politiek van de rege ring niet volgde. Onder deze richtlijnen is er een van de gezamenlijke chefs van staven aan generaal MacArthur en andere com mandanten op 12 Juni 1950, welke een presidentiële opdracht bevat, dat geen redevoeringen, verklaringen voor de pers of andere openbare verklaringen betreffende de buitenlandse politiek be kend gemaakt dienen te worden zonder voorafgaande toestemming van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Tevens had de generaal opdracht ge kregen geen redevoeringen, verklaringen voor de pers en andere openbare ver klaringen betreffende de militaire poli tiek bekend te doen maken, voordat toestemming was ontvangen van het ministerie van Defensie. Op 20 Maart 1951 hadden de gezamen lijke chefs van staven generaal Mac Arthur een ander memorandum doen toekomen, waarin gezegd werd, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken van plan was op korte termijn een bekend making te doen, dat de V.N., nu het grootste deel van Zuid-Korea van de aanvallers gezuiverd was, bereid waren de voorwaarden voor een regeling in Korea te bespreken. Hieraan werd toe gevoegd, dat in de Ver. Naties een ster ke stroming bestond, dat verdere diplo matieke pogingen tot een regeling moes ten worden ondernomen, voordat tot een opmars ten Noorden van de 38ste breedtegraad werd besloten. Het bericht van MacArthur's ontslag is als een bom op het hoofdkwartier van MacArthur in Tokio ingeslagen, zo meldt U. P. De bekendmaking kwam binnen kort na 15.00 uur plaatselijke tijd in Tokio, op een ogenblik dat Mac Arthur en het merendeel van zijn hoog ste stafleden niet op het bureau aan wezig waren. MacArthur en zijn staf gebruiken ge woonlijk laat in de middag de lunch en werken tot diep in de avond. De telefoonverbindingen naar het hoofdkwartier van het achtste leger in Korea waren overbelast en ook van deze zijde was niet onmiddellijk com mentaar beschikbaar. Van officiële zijde verneemt het A.N.P., dat de Nederlandse regering de grote militaire verdiensten van gene raal MacArthur ten volle erkent, doch, gezien de gebeurtenissen van de laatste tijd, met groeiende bezorgdheid heeft kennis genomen van de uitlatingen van generaal MacArthur, die het zuiver mi litaire terrein te buiten gingen en het politieke beleid der V.N. raakten. Zij heeft van dit gevoelen tegenover de regering der V.S. reeds doen blijken en acht de beslissing, waartoe president Truman zich genoopt heeft gezien, een wijs besluit. Het bericht van MacArthur's ontslag werd vanmorgen ook in Groot-Brittan- nië bekend gemaakt. De B.B.C., die haar programma alleen onderbreekt voor nieuwsberichten over een grote ramp, interrumpeerde haar ochtendprogramma voor de bekendmaking van Truman. In Parijs deelde een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken mede, dat president Tru man ongetwijfeld door het ontslaan van generaal MacArthur gehandeld heeft in het belang van de V.S en de V.N. Het bericht van MacArthur's ontslag heeft in de V. S. grote opschudding ge wekt en vooral de republikeinse aan- Een kleine bruine envelop, waarin in rood het woord Flash (spoed) ge drukt, bracht generaal MacArthur vandaag het bericht, dat hij door president Truman ontheven was van al zijn commando's. Kolonel S. H. Huff, die de generaal de enveloppe overhandigde, zei, dat generaal MacArthur het. bericht zon der enig commentaar ontving. Hij gaf te kennen, dat de generaal niet van te voren op de hoogte was geweest. hangers van de generaal toonden zich zeer verbolgen. De republikeinse lei der in de Senaat, Robert Taft, noemde Truman's besluit een tragische vergis sing. De republikeinse senator Know- land zei, dat de positie der V. S.. in het Verre Oosten was getorpedeerd, door een maatregel, die men zal uitleggen als een voorspel van een München in het Verre Oosten Senator Macarthy meen de, dat dit waarschijnlijk de grootste overwinning is. die de communisten tot dusver hebben behaald. Volgens U. P. zou Mac Arthur voor nemens zijn een functie te aanvaarden bij de Remington Rand Bussiness Machine Company. Men verwacht evenwel ook, dat MacArthur naar de V. S. zal terugkeren en als voornaam ste exponent van de door de republi keinen voorgestane politiek t.a.v. het Verre Oosten zal optreden. MacArthur heeft zich over zijn plannen nog niet willen uitlaten. Foor ons land geldt meer dan ooit: Exporteren of in elkaar kraken. De moeilijkheden van West. Duitsland in de Europese Betalings Unie, welke leidden tot een radicaal stopzetten van onze export naar ons economisch natuurlijk achterland, dreig den dan ook voor ons catastrophaal te worden'. Gelukkig, hebben de ministers Stikker en Van den Brink in besprekin gen met de ministers van de O. E. E. S.-landen het mee ft acute gevaar voor het ogenblik weten af te wenden. West-Duitsland zal over April voor 30 millioen dollar invoervergunningen verlenen en daarvan zal een belang rijk deel ons land ten goede komen. Bovendien heette Engeland zich bereid te hebben verklaard, zij het ook tegen mindere prijs, een gedeelte van onze agrarische export, dat anders naar West-Duitsland zou zijn gegaan, te ko pen. Maar deze Engelse toezegging schijnt bii inlossing daarvan wel veel van haar „edelmoedigheid" te zullen inboeten. De Engelse handelspolitiek, die een lange strijd met Argentinië heeft gevoerd, is gewend zelf eenzijdig de prijzen te bepalen. En deze prijzen plegen allesbehalve voordelig voor de verkoper te zijn. Een dus til de huidige omstandigheden wel niet schitterend, maar toch niet te versma den resultaat, waarvoor beide Neder landse ministers dank mag worden gebracht. Helaas, het geldt hier ech ter slechts een regeling voor zegge en schrijve één maand, zodat we op het punt van te stikken slechts een beetje lucht hebben gekregen. Van regelma tig ademhalen is nog geen sprake. Maar tijd gewonnen heet veel gewon nen. vooral als men zoals ons land ge leerd heeft en gewend is te leven bii de dag. Zo lang er nog leven is. is er nog hoop. Deze maand kunnen we in ieder geval nog voort. REFLECTOR. Geallieerde troepen hebben gisteren in Korea de Zuidelijke oever van het Hwatsjon-stuwmeer bereikt, maar tengevolge van het zware communistische mortiervuur konden zij de grote dam en de centrale bij het meer nog niet benaderen. Maandag hebben de communisten 10 van de 18 sluisdeuren van het stuwmeer geopend om te proberen de geallieerde opmars tot staan te brengen. Maar het water is spoedig in de afwateringsrivier de Poekhan tot een vrijwel normaal peil gezakt. De geallieerde aanval op de dam werd ge daan door Amerikaanse eenheden. Een correspondent van A.P heeft gemeld, dat aangenomen wordt, dat de Chinezen niet het materiaal hebben, dat nodig is om de dam op te blazen. Aan het Westelijk front hebben geal lieerde patrouilles gisteren grotere te genstand van de Chinezen ondervonden. In het communiqué van generaal Mac Arthur wordt gezegd, dat de communis ten langs het gehele front proberen een troepenmacht op te bouwen. Aan het Oostelijke front was er geen activiteit van de landstrijdkrachten, maar gealli eerde oorlogsschepen hebben commu nistische depots en bevoorradingsroutes gebombardeerd. Bij Sinoeijoe in net Noord-Westen van Korea hebben Ame rikaanse straaljagers een straaljager van het type MIG 15 omlaag gehaald en een andere beschadigd. Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht flinke opklaringen en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Zon: 5.52—19.31; Maan: 8.13—1.51. Luitenant-generaal Matthew B. Ridg way, de door Truman aangewezen op volger van MacArthur, is een bekwaam legeraanvoerder en soldaat, van wie men zeker mag aannemen, dat hy tegen zijn nieuwe taak zal zijn opgewassen. Zijn staat vtn dienst in de tweede we reldoorlog en de militaire successen, die hy als bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft behaald, zijn hier voldoende waarborg voor. Na de dood van generaal Walton H. Walker, die bij een autobotsing in Korea om het leven kwam, vertrok Ridgway in December j.l., daags voor Kerstmis uit Washington naar het voor hem toen nog volkomen onbekende front in Korea, waar hij in de moeilijkst denkbare om standigheden het commando van het achtste leger op zich nam. In een orde lijke terugtocht wist hij zijn troepen te behoeden voor een grote, verpletterende nederlaag. Generaal Ridgway reorgani seerde het achtste leger en begon op 25 Januari een beperkt tegenoffensief. Dat offensief duurt nog steeds voort en het heeft de vijand op enkele kleine rode eenheden na weer terug over de 38ste breedtegraad gedreven. Ook gedurende de tweede wereldoor log heeft generaal Ridgway zich bijzon der onderscheiden door zijn kwaliteiten Gisteren werd door A. P van be trouwbare zijde vernomen, dat de Chi nese troepen, die Noord-Westelijk Indo- China binnengerukt zijn, contact ge maakt hebben met communistische Vietminhtrocpen en thans gezamenlijk oprukken in het Franse gebied van de Thai-stammen. Sommige waarnemers beschouwen de samenwerking tussen de Vietmirih- troepen en het Chinese bataljon als een krachtige aanwijzing, dat dit bataljon een geregelde communistische eenheid is. Het hoofdkwartier van het Franse leger te Hanoi beweert nog steeds dat de identiteit van het bataljon nog niet vastgesteld is. Daar de Chinezen blijkbaar met me dewerking der Vietminh dieper in Indo-China doordringen, zijn Weste lijke waarnemers te Hanoi van oor deel dat de Franse regering gedwon gen kan worden een diplomatieke actie te wagen. Eerst zouden de Fransen echter de eenheid definitief moeten identificeren als een commu nistischChinese, voordat zij Peking van agressie kunnen beschuldigen. Neutrale militaire waarnemers te Hanoi zijn van mening, dat de Chinese communisten verantwoordelijk zijn voor de invasie in het gebied van Thai met het doel de Fransen te dwingen troepen te onttrekken aan hun defen siezone Hanoi-Haiphong. Indien dat in derdaad de bedoeling is hebben zij reeds succes geboekt als aanvoerder bij het offensief. Na deel genomen te hebben aan de Amerikaanse landingen in Noord-Afrika was hij uiteraard als aanvoerder van een leger onderdeel ook betrokken bij de landing op Sicilië en de invasie in Zuid-Italië. Hij heeft indertijd van zich doen spreken door de uitstekende wijze, waarop hij 'n aanval leidde van Amerikaanse para chutisten nabij Salerno, waar de geal lieerden een bruggehoofd vormden. Kortgeleden heeft hij eveneens persoon lijk een aanval van parachutisten geleid, die ten Noord-Oosten van Seoul land den en daardoor de laatste krachtige stoot leverden, die nodig was om Chine zen en Noord-Koreanen uit Zuid-Korea te verdrijven. De thans 70-jarige generaal MacAr thur oogstte zijn eerste militaire roem in de jaren 1916—18, toen hij als com mandant van de vermaarde 42e of re genboog-divisie in Frankrijk en met name bij Sedan streed. Hij maakte de bezetting van Duitsland mee en bleef tot eind 1919 in het Rijnland. Daarna kreeg hij verschillende belangrijke functies, niet slechts militaire maar ook civiele bestuursfuncties o.a. op de Phi- lippijnen, waar hij met de rang van „veldmaarschalk der Philippijnen" tot 1937 bleef. In 1941 na Pearl Harbour werd MacArthur commandant der Ame rikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten. Zes maanden verdedigde hii de Philippijnen tegen de Japanners (Ba- taan en Corregidor). In 1945 pas kon hij de Japanse invasie keren. Toen ging het snel. De atoombom verhaastte het werk. MacArthur kreeg daarna de opdracht Japan te democratiseren. Hij hielp me de een nieuwe grondwet te ontwerpen. Zijn eigengereide politiek lokte steeds veel critiek uit. Hij weigerde echter steeds naar de V.S. over te komen voor besprekingen. Toen vorig jaar de oor log in Korea begon werd de generaal het opperbevel der strijdkrachten van de V.N. toevertrouwd. Ook nu beperk te de generaal zich niet uitsluitend tot zijn militaire taak, maar legde voortdu rend politieke verklaringen af. In Oc tober 1950 had hij een ontmoeting met president Truman. Zijn jongste verkla ringen. die de politiek der V.S. en die der V.N. volledig doorkruisten en hem vooral van Engelse zijde veel critiek be zorgden, zijn hem noodlottig geworden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Chinese krijgsgevangenen, de han den in hun nek gevouwen, dalen een der berghellingen af in het gebied boven de 38ste breedte graad. Zij werden gevangen geno men door het vijfde regiment der 21ste Amerikaanse Infanterie-divi- sie. Behoudens goedkeuring van het Bedrijf schap voor Visserijproducten is besloten, de eerste helft van de vissersvloot der nieuwe- haringvisserij Dinsdag 22 Mei te doen uitva ren. De tweede helft zal een week later mogen vertrekken. Het aantal netten zal beperkt worden. De situatie bij de Verkade-fabrieken te Zaandam was hedenmorgen vrijwel stationnair. Er waren enige lichte ver schuivingen. Van de mannelijke arbei ders staakten er nog maar vier, ter wijl bij de meisjes een lichte uitbrei ding te constateren viel. Hun aantal heeft de honderd overschreden. Merk waardigerwijze ging hedenochtend een tiental staaksters aan het werk, doch da&rentegen* bleef een iets groter aan tal weer weg. De staaksters verzamel den zich in gebouw Ons Huis, waar zij werden toegesproken en de steungeld- lijsten ontvingen. Als stempel- en uit betalingslokaal werd aangewezen het gebouw Felix Meritis in Amsterdam voor de Amsterdammers en voor de Zaandammers het gebouw De Harmo nie. Dit zijn dezelfde gebouwen waar ook de stakers en s'aaksters van Al- bert Heijn hun centrum hebben. (Van onze sportredacteur) Amsterdam, 10 April Het Nederlands elftal is „gevechts- klaar". Het heeft vanavond het eerste deel van zijn nieuwe trainingsperiode afgesloten met de gebruikelijke bijeen komst in het Olympisch Stadion en on danks het slechte weer was de hele ploeg, incl. invaller Odenthal, present Er was aan deze laatste oefenavond niets van het „wonderlijke", dat men wel eens heeft willen verbinden aan de atmosfeer van de VUC-tent, niets geheimzinnigs, niets dat opvallend ver schilde van een gewone, gedegen club training, of het moest zijn de aanwezig heid van verschillende officials als bondspraeses Lotsy en de leden van de Technische- en Keuzeeommissie. Onder leiding van trainer Van der Leek begonnen de Oranjemannen met de gebruikelijke oefeningen op de door weekte sintelbaan: rondjes, sprintjes en wat zo'n programma meer behelst. Ver volgens de sauna, daarna een verdien de hartversterking en tenslotte het in- I Het lijden is de sleutel van de hemel structieve gedeelte, waarbij trainer Van der Leek het werkelijk instructieve ele ment met grote bekwaamheid had ver borgen onder een gemoedelijke toon. De heer Lotsy legde er nog een hartig en vriendschappelijk woordje bovenop en waarmee was de affaire geregeld. Zakelijk maar niet kil, geestdriftig maar verre vai^ overmoedig. Het Belgische elftal dat Zondag 15 April a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (FC Tillenr). Achter: Valet (Anderlecht) en V&il- lant (Anderlecht)., Midden: Van der Auwera (RC Meche- len). Carré (FC Luik) en Victor Mees (Antwerp FC). Voor: Lemberechts (FC Mechelen), Freddy Chaves d'Aguilar (La Gantoise). Mermans (Anderlecht), Anoul (FC Luik) en Sermon (Anderlecht). Reserves: Bogaerts (Standard CL). Van Brandt (Lierse SK), A. de Burk (Eendracht Aalst) en A. de Hert (Ber- chem Sp.) Er zijn dus drie wijzigingen na de laatste interland van November: Meert is vervangen door Daenen. Van Brandt door Valet en Van Steelant door Chaves. Het Belgische jeugdelftal. dat Zater dag 14 April op het NAC-terrein te Breda tegen de Nederlandse juniores speelt, is als volgt samengesteld: doel: Gebruers (FC Herenthals); achter: Culot (Charleroi SC) en Boffin (St. Truiden); midden: Dodet (FC Luik). Bellon (Een dracht Aalst) en Close (Union St. Gil- loise); voor: Valkenborg (Cappellen FC>, Houf (Standard CL). Hoorens (Kortrijk Sp.). Bertels (Antwerp FC) en v. Huffel (La Gantoise).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1