STAD EN OMGEVING Koor Katholiek Haarlem viert zijn eerste lustrum Jonge Modernen in t Luifeltje ZANDVOORTS WATERTOREN ZONDER KLOKKEN EN RECLAME Comité De Vrije Tijd Breng Uw bruid in extase F. J. Bouckaert 8C Zonen Vrij ernstige aanrijding AGENDA Opmerkelijke prestaties plaatsen het koor op een hoog plan Reemer, Commandeur en Santen F. DAMIAANS ZN. Inbreuk op het auteursrecht, meent architect Zietsma Van Gelder Zonen Voor mannen die prijs stellen op een jeugdig uiterlijk! DONDERDAG 12 APRIL 1951 PAGINA 2 Seizoen besloten met vrolijke avond HAARL. PADVINDERS JUBILEREN F eestweek van 2 tot 9 Juni OPERETTEMIDDAG VOOR DE KINDEREN Inzameling van kleding voor Ambonezen Burgerlijke Stand BIJZONDER CONCERT Lustrumviering K.A.B. Kring Noord i Kraamverpleegster veroordeeld „St. Chrispinus" vergadert SANTPOORT GOUDEN SIERADEN GESTOLEN Ka jotters spelen toneel Motorrijder voor de rechtbank Gevangenisstraf voor diefstal USEES Bakfietsen GAAT U VERHUIZEN OF GAAT U OVER ZEE? EMIGRANTEN- EN TROEPEN SCHEPEN Theo van der Pas solist op Beethoven-concert R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Het Witte Paard" Burgerlijke verdediging Onthulling verzetsmonument WONINGBOUW GAAT DOOR AAN WILHELMINAWEG Viering 20-jarig bestaan van de K.A.B. Voldoende grondstoffen voor hogere productie capaciteit Twee plotselinge sterf gevallen Waterstanden Gereserveerde markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York ...EN WAT EEN SORTERING! KHAKI m. 2 sportzakken, juk, geheel open, Sanfor, zware jeans, kleurecht 9.75 KHAKI prima werkhemd Sanfor, zware |eans, kleurecht ƒ8.50 SP0RTFLAHEL een zeer solide werkhemd ƒ7.25 Extra zware kwaliteit. 9.50 LUMBERST0F zeer sterk weefsel, in diverse kleuren f 7.90 7.00 EXTRA AANBIEDING PRIMA WERKHEMD, modern geruit dessin ƒ6.75 PflfiRWARSTEEG^nSffl Het Comité De Vrije Tijd der St. Vin- centiusvereniging te Haarlem besloot gisteravond zijn seizoen met een vro lijke avond. De tuinzaal van het Con-» certgèbouw was natuurlijk weer zwaar 'be-zet met gegadigden, maar de heer Van Luxemburg mocht in zijn openings woord met voldoening vaststellen, dat ook de andere avonden, o a. de praat avonden van kapelaan van der Zalm, goed waren bezocht. Het is tevens gebleken, dat onder de vaste getrouwen het idee is gekomen om ook eens zelf een avond te verzorgen en het comité heeft dan ook besloten dat experiment te proberen. De avond zelf had aanvankelijk heel wat voeten in de aarde gehad, want Bob Jansen, die met zijn gezelschap het programma zou verzorgen, kreeg met verschillende moeilijkheden te kampen en zag zich tenslotte gedwongen het programma geheel te wijzigen om zijn belofte alsnog na te komen. De aanwe zigen hebben echter met het meeste ple zier kunnen genieten van de befaamde huistyran van Godfried Bomans, die het in dit gezelschap bijzonder goed deed. Deze klucht hebben wij overigens meer dan eens besproken zodat wij het bij deze sobere vermelding mogen la ten. Voor de pauze bracht een cabaret wat amusement. De accordeonist bleek bij zonder favoriet te zijn en speciaal willen we de imitaties noemen, die Bob Jansen gaf van de groten in de toneel wereld. Over de andere nummers kon den we niet bepaald enthousiast zijn. De avond in haar geheel was een bonte en vrolijke afsluiting van een uit stekend seizoen en met belangstelling zien de getrouwen ongetwijfeld uit naar wat het volgend seizoen zal bie den. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het district Haarlem der vereniging „De Nederlandse Padvin ders" zal van 2 tot 9 Juni ^en gedenk- w eek worden gehouden- Op 2 Juni zul len alle welpen en verkenners defileren en daarna in de Haarlemmerhout een demonstratie geven. Tevoren zal in de Vishal op de Grote Markt een tentoon stelling de padvinderij betreffende ge opend worden. In de Stadsschouwburg zullen drie achtereenvolgende avonden belangstellenden welkom zijn orn van een padvindersspel te genieten. De week wordt besloten met een kampvuur op het landgoed Schapenduinen te Bloe- mendaal uitsluitend voor de ieden en derhalve niet voor het publiek. In Mei zal een gedenkboekje verschijnen en om technische redenen zal reeas op 1 Mei in Stoop's Bad de jaarlijkse zwemwedstrijd plaats vinden. De kinderen van de N.K.V.B.-leden hebben genoten van een operettemiddag, die hun gisteren in het gebouw St Bavo werd aangeboden. Vol enthousiasme waren ze het gebouw binnen gegaan. De spanning in de zaal steeg ten top, toen het doek opging en „De Nachte galen" o.l.v mej. Kampmeyer op het toneel verschenen. Deze zangklas voerde op vlotte wijze enige één-acters op. De kinderen amuseerden zich kostelijk en volgden in gespannen aandacht de ver richtingen van de meisjes en jongens, die op de planken verschenen. In de pauze werden zij vergast op een tractatie. Ieder kind had 3 cent van thuis meegekregen, om te offeren voor de tb.c.-bestrijding. De collecteschalen gin gen de zaal rond en waren gauw ge vuld. De gehele middag stond trouwens in het teken der t.b.c.-bestrijding, want do opbrengst van de uitvoering kwam geheel ten goede aan dit mooie doel. Mej. Kampmeyer heeft met haar „Nachte galen" weer een uitstekende kindermid dag verzorgd De afdeling Haarlem van de Konink lijke Vereniging Oost en West houdt tot 16 Mei een inzameling van kleding en speelgoed voor Ambonese mannen, vrou wen en kinderen. Zij, die kleding willen afstaan, kunnen telefonisch bericht zenden. De telefoon nummers in Haarlem zijn: 28826 en 11167. Giften in geld zijn weikom en kunnen verzonden worden aan het hoofdbestuur van de Kon. Vereniging Oost en West in Den Haag onder gironummer 14574. Advertentie Bestel Uw TKOUW-AUTO's, geheel nieuw, mode) 1950. 6-persoons, vroegtijdig bij ROZENSTRAAT 7—9, TEL. 19992. Gevestigd sinds 1910. Voor ons werken geen colporteurs GEBOREN: A. W. van Abbeve—ie Febre, H. I. NobbeRommel, M. P. MolenaarGovers, M. J. J. de Njjs Goddijn, G. M. C. Weijersvan Brero, D Zwartvan der Goot, S. J. M. FranckenSchretlen. allen een zoon. G. EssenbergTerstal, P. de Groot Azier, L. J. van DuijnHarder, allen een dochter. ONDERTROUWD: P. C. D. Cornelisse en M. van Hooff. G. R. Vos en G. van Zadeihoff, J. J. Aufderheijde en F. M. Thimm, A. Strijker en D. A. Kool, A. Bakker en M. H. Bos, G. Gouwentak en A. Ruijgh, H. Ringersma en C. C. Lam mens, G. J. W. Rotgans er. E. A. Baden, G. Kroonstuiver en D. Winkel, J. H. Steenkist en A. W. Blokker. W. Wou denberg en A. E. Kloos, S. B. de Groot en C. E. Bouma, J. de Vries en E. Hoe- demaeker, J. Louwen' en W. Knook, D. J. Boulonois en M. H. I. Arts, A. P. van Gend en F. A. Akkersdijk, J. H. van Straaten en B. E. Warmer, M. S. van der Meij en B. J. C. van Opstal, W. C. A. Driessen en A. M. W. Dols. GETROUWD: P. G. H. Vader en A. Commandeur, N. J. Zomer en C. H. van Oostrom, W. A. Lieverse en A. Smole- naars. E. C. P. Geerlings en J. W. Vos, G. J. Treffers en P. A. Ram, H. J. Stie- kel en T. I. Tenstra, W. Brouwer en H. A. M. Kol, D. J. Jasper en C. M. J. Lam bert, W. H. van den Brink en J. C. Fluitsma, G. H. IJzermans en W. B. van Roon. J. Weide en A. Sonneborn, H. Rieck en H. P. M. van Osch. R. M. van der Meer en C. C A. Korthals, H. Vin ken en M. C. J Eichhorn, J. Le Noble •n H. C. Breed, H. P, van Dusseldorp en T. M. Hoekstra, J. Schol en W. M. M. de Korte. OVERLEDEN: J. ten Hove, 89 j„ Jan Huijzenstr.; A. H. T. BeckersDreijer, 45 j., Kamperl.; W. K. J. Klabou, 53 j„ Eendrachtstr.; A. M. de GraaffGerrit sen. 77 j, Uollandstr.: J. ter Horst, 57 j., Gasthuisvest; Zuiderduijn, 61 j., Ha- zepatersl. Even voor middernacht vond gisteren een vrij ernstig ongeluk plaats op de Schoterweg ter hoogte van hetJuliana- park Een vijfentwintigjarige voetgan ger. P. A. L„ stak plotseling achter een autobus om de rijweg over en werd ge grepen door een met normale snelheid passerende personenauto. De bestuurder trachtte nog door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Het slacht offer kwam echter op de motorkap te recht en sloeg met zijn hoofd door de voorruit; daarna werd de man weer op het wegdek geslingerd. Met een gecom pliceerde linkerbeenbreuk, een hoofd wonde en een zware hersenschudding werd hij per ziekenauto naar het Grote Gasthuis vervoerd. Voor het bijzondere concert, dat de H. O. V. in samenwerking met de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" morgen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van „Haarlems Bloei" in het Concertgebouw geeft, is de toe gangsprijs betrekkelijk laag gehouden. De burgerij moet dit concert zien als een geschenk, waarmee „Haarlems Bloei" uiting wil geven aan haar dank voor de steun, die deze stichting steeds heeft mogen ondervinden. Bezien in het licht van het reeds meer dan 60-jarig bestaan van de KAB moge de lustrumviering van een kring wellicht 'van niet zo grote betekenis schijnen. Anders wordt dit evenwel, wanneer het de herdenking betreft van het feit, dat na de bevrijding de leiding van de KAB de decentralisatie van de arbeid in de grotere afdelingen doorvoerde als grond slag voor een nauwer contact met de leden en om beter in staat te zijn te werken aan haar persoonlijkheids- vormende taak. Deze nieuwe werkver deling droeg er inderdaad toe bij de band tussen leden en leiding te verste vigen en op velerlei terrein kon een vruchtbaar contact gelegd worden. Deze gebeurtenis zal Zondag 15 April a.s. her dacht worden met een H. Mis des mor gens te 6.30 in de parochiekerk O. L. Vrouw van Zeven Smarten. De Sant poorter KAB-toneelafdeling „Getosa" voert des avonds te acht uur in het ge bouw St. Bavo een luchtig spel op „Het geld dat krom is". Kaarten voor deze voorstelling zijn te verkrijgen bij de be stuursleden. Vrijdag 13 April bestaat ge legenheid tot piaatsbespreken van 7 tot 9 uur aan de Spaarnhovenstraat 63. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vrouwenkamp Borneo (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Louisa (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Giuliano, de Sici- liaanse Bandiet (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9 15 u.; Frans Hals: De blauwe dahlia (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De charge van de lichte brigade (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Het duivelspaard (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 12 April Frans Halsmuseum: Haarlems Trio, 8 uur. Veertien dagen geleden stond een kraamverpleegster terecht voor de Haar lemse rechtbank, omdat zij een slecht sluitende kruik in het wiegje van een pasgeboren kind had gelegd. Het hete water kon ontsnappen en de baby liep ernstige brandwonden op. Drie weken later was het kind dood. De officier had f 50.boete of 15 da gen geëisty Vanmorgen deed de recht bank uitspraak, waarbij de kraamver zorgster conform de eis veroordeeld werd. De R.K. Bond van Schoenmakerspa troons „St. Chrispinus" afdeling Haar lem houdt Maandag 16 April 's avonds om acht uur een vergadering in café Louw, Spekstraat 8. Deken J. C. van de Wiel z.gpromotor van Koor „Katholiek Haarlem". ~T~\ onderdag 26 April zal het Koor J Katholiek Haarlem zijn vijfjarig bestaan vieren met een bijzonder concert in het Concertgebouw, waar over onze muziekmedewerker Olivier Koop de volgende week een en ander za'. mededelen. Nadat voor de oorlog de R.K. Oratoriumvereniging een belang rijke culturele taak in Haarlem ver richt had, bleken er tijdens de bezet ting geen activiteiten op dit gebied zon der Duitse inmenging meer mogelijk. In 1946 werd echter het Koor Katholiek Haarlem opgericht. Dat geschiedde ter gelegenheid van het tienjarig episcopaat van Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. j. P. Huibers, wie men tevens dank wilde zeggen voor zijn houding tijdens de bezettingstijd. De oprichting werd ten zeerste gesti muleerd door deken J. C. W. van de Wiel, die 28 Februari 1947 overleed. Ter herdenking van de eerste, modera tor zal op dit jubileumconcert het Re quiem van Mozart gezongen worden. Bij de bisschopshuldiging werd o.a. ten gehore gebracht het Magnificat van Bach en de Litaniae Lauretanae van Mozart. De H. O. V. zorgde voor de muzikale begeleiding. Wegens het grote succes en de goede critieken, die het jonge koor mocht behalen, werd een maand later een herhaling van dit con cert gegeven. Op 12 November 1946 trokken de ka tholieken van Haarlem wederom naar het Concertgebouw, om o.a. te genieten van het Requiem van Gabr. Fauré en het Te Deum van A. Bruckner. Een bijzondere dag werd beleefd op 2 Februari 1947, toen de K. R. O. uit de. Sint Jozefkerk te Haarlem drie motetten van Bruckner uitzond. Ook in het Concertgebouw te Am sterdam liet het koor zich horen en wel op 7 October 1947, toen De Tijd tn De Nieuwe Dag ten bate van het Fonds voor Verstrekking van Dag bladen aan de Militairen in Indonesië een concert organiseerden. Op re Mei 1947 werd ter herden king van deken Van de Wiel de Re quiem Aetema van Albert de Klerk uitgevoerd. Verder het Magnificat van Bach, het Stabat Mater en het Te Deum van Verdi. Onbekende belangrijke werken van César' Franck en J. Ph. Rameau klonken op 19 Januari 1948 in het Concertge bouw. In Mei 1948 werd een Mozart- programma gegeven en op 12 Novem ber 1948 zond de K. R. O. het Requiem van Bruckner uit, waarbij het koor be- geleid werd door het Utrechts Stedelijk Orkest. 5 Mei 1949 werd dit programma nogmaals ten gehore gebracht, nadat in Januari 1949 Die Sch^pfung vele mu ziekliefhebbers getrokken had. Men zal zich nog herinneren hoe het koor ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van onze bisschop voor een waardig programma zorgde en ve len zal nog vers in het geheugen liggen de waarlijk voortreffelijke uitvoering van het Oratorium Koning Swentibold met muziek van Herman Strate.gier en tekst van pater Schreurs. Het meisjes koor van de Mariaschool te Haarlem verleende daarbij medewerking. Op 30 Maart 1950 vertolkte het koor de Marcus-passie van Perosi en op 12 October 1950 Die Jahreszeiten van Haydn. Verschillende van deze grote uitvoeringen werden ook door de K. R. O. uitgezonden. Talrijke vooraanstaande Nederlandse solisten nodigde het bestuur van het Koor Katholiek Haarlem voor haar uit voeringen uit: Jo Vincent, Annie Her mes, José Candel, Dora van Doom Lindeman, Corry SandersBijster, Han Le Fèvre, Peter de Vos, Wiebe Drayet, Jan Schipper, Herman Schey, Lucien Louman, Jan van Mantgem, Frans van de Ven. etc. Ook de organisten Jan Mul en J. L. Schouten hadden deel in de successen. Bij de oprichting was voorzitter mr. C. W. Ritter, die tot Mei 1947 deze func tie vervulde. Van 1 Juli 1948 tot 17 Fe bruari 1949 trad mr. F. Vorstman ad interim op en van 3 Januari 1950 tot 21 Maart van dat jaar was de leiding in handen van de heer B. M. Brans Jr.; daar deze naar Hilversum vertrok, is er thans nog een vacature. Van het be gin af trad Albert de Klerk als dirigent op en wij behoeven wel niet te vertel len, hoeveel dank het koor en de ka tholieken van Haarlem aan hem ver schuldigd zijn. Hij heeft de amateurs tot zeer hoge prestaties opgevoerd en het is grotendeels aan hem te danken, dat het koor In geheel Nederland een uitstekende naam heeft verworven. Na de dood van deken Van de Wiel heeft ook deken Kuilman zeer veel ge daan om de belangstelling van de Haar lemmers voor de prestaties van deze zo bij uitstek culturele organisatie te ver groten. Het heeft er dikwijls zorglijk uitgezien, maar als de nood het hoogst was, bleek de redding niet het minst door de voorspraak van Maria van Haarlem nabij. Die nood lag voornamelijk op finan cieel terrein en het is de heer C. C. A. van Wel te Overveen die er voor zorgt, dat de eindjes steeds aan elkaar geknoopt worden. Hij ontvangt geen enkele sub sidie en een betrekkelijk klein bedrag aan donaties en kan alleen glimlachen als de zaal uitverkocht is. Het komt ons voor, dat men deze glimlach tijdens het jubileumconcert op 26 April zal kun nen zien. In de Franse zetting van „poëtische expressies" of in goed Hollands: „beeldend dichten" als gezamen lijke titel, exposeren in ,,'t Luifeltje" een drietal jonge modernen. Arnold Reemer beschermt zijn kinderlijkheid door haar met een schut ting van cynisme te omheinen, terwijl humor zijn geest bewaard voor een wrange negatieve instelling. Hij is in derdaad een dichter in beeld. Uit zijn kinderlijkheid evenwel die van een mondige verkrijgt hij de prille kijk en de ontkenning van de noodzaak om de orde der nuchtere volwassen te handhaven. Hij schikt zijn objecten dan ook zoals het hem goed dunkt en met zijn onuitputtelijke gril lige fantasie en ontkwetsbare blijheid komt hij tot bloeiende beelden, jui chend van schoonheid, ofschoon deze slechts door weinigen geproefd zal wor den. „Liefde, op de keper beschouwd" dat wij nog kennen van de laatste Kerst tentoonstelling, „Haan" en „De eerste dag" zijn constructieve, uit een door leefde wereld gestuwde getuigenissen. De humor is ook het kenmerk van Wim Commandeur, de beeldhou wer, maar dan een goedlachse soort met een inslag van medelijden. Zijn dier- portretten, karikaturen in abstraherende vormgeving, zijn wel zo reëel geobser veerd, dat de beschouwer geen twijfel gelaten wordt omtrent de juiste bedoe ling van de maker. De derde man in het gezelschap is Josef Santen. Diens werk staat in zoverre verwijderd van dat van beide voorgaanden, dat het meer problemen uit dan oplost, waar de anderen feiten stellen, en een interne determinerende bedoeling heeft. De positieve strekking, zoals bij Reemer, is hier niet aanwezig: Santen verkeert nog in het stadium van het tasten naar de motieven van zijn wer ken. Men mag van hem dan ook nog geen getuigenissen uit een wel-omlijn- de wereld verwachten. Zijn één-kleurige tekeningen zijn soms mooi van structuur we denken aan dat rode boven de deur meestal van een volgehouden spanning. Een vaste vorm is echter nog niet gevonden, kan niet gevonden zijn, omdat de vorm volgt op het wezen. De interessante frisse tentoonstelling kan nog t.m. Zondag a.s. bezichtigd worden. L. T. Gisteravond tussen zeven en tien uur is, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken in een perceel aan de Wüste- laan te Santpoort. Door een ruitje te verbreken kon de spanjolet van de openslaande deuren door zijn verzeke ring worden gedrukt. Er worden wat gouden antieke sieraden vermist ter waarde van ongeveer achthonderd gul den. De Kajotters van Santpoort brachten voor een stampvolle zaal kinderen de klucht „Rakkers op avontuur", terwijl des avonds bovendien nog „Hoe Peerke Kostermans toch nog in de hemel kwam" werd opgevoerd. De rollen van Peerke en de Duivel werden uitstekend gespeeld, terwijl ook de overige rollen in goede handen waren. De regisseur, de heer A, Bruineberg, komt alle lof toe. Wij hopen dat de Ka.iotters van Santpoort het niet bij deze stukken zullen laten en vooral voor de jeugd nog enkele opvoeringen zullen geven Op de 31ste Augustus 1950 maakte de agent W. R. proces-verbaal op tegen de 16-jarige H. N. uit Haarlem, die met een zware motor over de Anthony Fokker laan reed. De jongeman bezat geen rij bewijs hij was daar nog twee jaar te jong voor en werd na verloop van tijd door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van vijf en dertig gulden. Nu was de vader yan de jongeman het echter helemaal niet met deze be slissing eens. Hij vond het goed, dat zijn zoon met een motor reed, want hij achtte het voor de ontwikkeling van zijn zoon noodzakelijk dat hij nu reeds motor leerde rijden; dit omdat zijn zoon in het motorvak werkzaam is. Voorts was hij van oordeel dat de bekeuring niet billijk was, omdat de weg vrij is gegeven voor het oefenen op de motor. Daarom was hij in hoger beroep ge gaan. Vanmorgen stond de 16-jarige motorrijder voor de Haarlemse recht bank en hij hoorde opnieuw een boete tegen zich eisen. Het verwachte resul taat werd echter niet bereikt, want de Officier van Justitie eiste nu zelfs veer tig gulden boete. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. „Zij is een goede hulp voor mij ge weest", verklaarde vanmorgen de ge tuigende dame-in-het-bruin en zij wees op de zielige juffrouw, die met gebogen hoofd in het beklaagdenbankje zat. De officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, had net even tevoren de be-* schuldiging voorgelezen en deze luidde aldus: Omstreeks half Februari zou de verdachte in Heemstede een portemon- naie met geld, een paar dameskousen, een paar handschoenen en een hoeveel heid zeep gestolen hebben. De verdachte, die van geboorte Belgische is en door haar huwelijk met een Nederlander in ons land is terecht gekomen, was een kennis van de werkster van de dame- in-het-bruin. En toen deze ging verhui zen had zij geholpen. Daar zij in finan ciële nood verkeerde, was de verleiding haar te machtig geworden en had zij naast de geldelijke beloning, die zij voor haar dienstvaardigheid kréég, zich ook nog een beloning in natura toegeëigend. En dit was iets waarmee noch de dame- in-het-bruin noch de officier van justi tie zich kon verenigen. Mr. v. d. Valk Bouman eiste derhalve een gevangenis straf van vier maanden met aftrek. De rechtbank zal op 26 April uitspraak doen. Wat zegt de nieuwe wet? Bakfietsen mogen niet breder zijn dan 1.50 m. Bakfietsen worden beschouwd als onbespannen wagens. Dit is van be lang voor het inrijden van wegen, die gesloten zijn voor handwagens. Advertentie Geef Uw opbracht aan een betrouwbare firma met vakkundig personeel ZIJLVEST 41 - HAARLEM TELEF. 12456 - 14155 - 11141 CASTELBIANCO, 12 April te Suez. DORSETSHIRE, pass. 12 April Perim, n. R'dam. KOTA INTEN, pass. 12 April Kaap de Gata, n. Djakarta. NEW AUSTRALIA, 12 April van Colombo n. Amst. SIBAJAK, 12 April van Port Said n. R'dam. Het 3e H.O.V.-Beethoven-concert vindt op Dinsdag 17 April plaats m. m. v. Theo van der Pas, die het Pianocon cert No. 1 zal vertolken. Voorts zal het orkest o. L v. Marinus Adam het concert openen met de ouver ture „Fidelio", terwijl tenslotte Beet hoven's Vijfde Symphonie ten gehore zal worden gebracht. Romanaanwinsten van de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Leo Brady. Tot de rand van de af grond; Peter Carriot. 't Mysterie van de Zijpenberg. Detective-roman; Deren Douwe. Een doktershuwelijk; Rose Franken. Claudia en haar kinderen; Elizabeth Goudge. Als de gentianen bloeienWalter Jens. Neen, de we reld der beklaagden; Marcel Jouhan- deau. De fout van Louise Baziliaire; Axel Kieland. Gevaarlijke wittebroods- dagen;'Daphne du Maurier. Lady Dona; Alexander Orme. De Russen komen in Mora; Hans Werner Richter. Vergeefse nederlaag?; John Sedges. Totdat de dood ons scheidt; Robert Penn Warren. Zij gaven hem macht. Na arbitrage van enige afgebroken partijen was de uitslag van Het Oosten 4 tegen HWP 2 als volgt: Oosten 4HWP 2 BuyinkW Happel 01 W. de GraafFaase 'A BeyerTh. Happel 01 Roosenv. d. Velden 01 MarinissenL. Stevens A HooglandReeuwijk Sr. 10 Mulderv. Deyzen 10 L. de GraafHeymans AdamsSpoor 01 ZeeuwKlein I Totaal 41-25% Door deze uitslag werd ook HWP 2 kampioen en promoveert hierdoor naar de 2e klasse. Onze stadgenoot de heer W. G. Broek hof, Kruisstraat 4, heeft op de Interna tionale tentoonstelling te Utrecht we derom een le prijs behaald. Thans met cervelaatworst. ft Op 23 Januari j.l. besloot de Zand- voortse raad f 11.000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een uurwerk met vier klokken in de watertoren en tevens om met de Turmac-fabrieken te Amsterdam een overeenkomst aan te gaan betreffende het aanbrengen van reclame op de toren gedurende tien jaren tegen vergoeding van f 15.000 totaal. Zowel de architect van de toren, de heer J. Zietsma, als de stedebouwkun- dige supervisor, ir. G. Friedhoff, maak ten daarna bedenkingen tegen dit raads besluit, waarop B. en W. antwoordden, dat zodanige voorwaarden zouden wor den gesteld, dat de aesthetica geen ge weld zou worden aangedaan. De archi tect was daar echter niet mee tevreden en deelde mede, dat hij zijn afwijzend standpunt tot het uiterste zou verdedi gen om de waardigheid der gemeente Zandvoort zelf, zowel als om het feit, dat hij het aanbrengen van lichtreclame aan de watertoren als een inbreuk op het auteursrecht beschouwt. De supervisor richtte zich tot Gedepu teerde Staten van Noord-Holland met het verzoek het raadsbesluit niet goed te keuren. Dat was voor B. en W. aanlei ding om tegenover ir. Friedhoff uiting te geven aan hun verwondering, omdat hij als supervisor in dienst is van zijn op drachtgeefster i.e. de gemeente Zand voort en zijn taak zich beperkt tot het uitbrengen van adviezen aan de gemeen telijke bestuursorganen. Ook de architect richtte zich tot het provinciaal college. Het gemeente\,e- stuur wees op het belang der gemeente bij een openbare tijdaanwijzing in het méést bedrijvige deel der badplaats, alsmede op de belangrijke bate, welke de na advies van de architect aan te brengen reclame voor de ge meentekas zou opleveren. Daar een dagvaarding der gemeente wegens in breuk op 't auteursrecht door Gedepu teerde Staten niet gewenst geacht werd, keurden zij het raadsbesluit niet goed. In een schrijven aan de raad acht het gemeentebestuur de door de architect in deze zaak aangenomen houding in hoge mate teleurstellend. In de commissie van bijstand voor Publieke Werken is de mening geuit, dat de raad tegen het besluit van Ged. Sta ten in beroep zal moeten gaan bij de Kroon, doch in dit geval is geen sprake van een voor beroep vatbare beslissing. Een eventueel beroep zal naar alle waar schijnlijkheid eerst tot een beslissing kunnen leiden op een tijdstip, waarop de toren reeds gereed is en het opnieuw plaatsen van stijgers voor het aanbren gen van reclame zodanige verhoging van kosten zal meebrengen, dat Turmac naar zij reeds mededeelde haar aan bod niet kan handhaven. B. en W. zien zich dan ook tot hun leedwezen genoopt de klok en de re clame achterwege te laten, waartoe het raadsbesluit van 23 Januari moet worden ingetrokken. Met de organisatie van de burgerlijke verdediging is men te Zandvoort zover gevorderd, dat op Zaterdag 28 April een plaatselijke oefening zal worden gehou den, waarbij alle hulpdiensten zullen worden ingeschakeld. Verondersteld zal worden, dat des middags een bominslag plaats vindt in het gebouw der gemeen tebedrijven aan het Raadhuisplein. Zandvoort is een der eerste gemeenten in Nederland, waarin een dergelijke oefening wordt gehouden. Naar wij vernemen zal het Zand- voortse verzetsmonument op 4 Mei a.s. na de. „stille tocht" worden onthuld. Het gewijzigde ontwerp heeft thans de goedkeuring van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen verworven. Het monument wordt uit gevoerd in Limburgse kalksteen. Het zal door de firma D. Berkhout worden opgericht in het vijverpark aan de Vondellaan, nabij het houten kruis. Met de bewoners van de Wilhelmina- weg van Zandvoort heeft onze courant gewezen op de uit welstandsoogpunt be denkelijke verhoging van de voorgeno men bebouwing ter plaatse. B. en W. hebben echter besloten de bouwvergun ning voor twintig woningen aan een combinatie te verlenen. Het zullen vijf blokken van vier woningen worden 'n overeenstemming met het goedgekeurde uitbreidingsplan. Het college kan niet inzien, waarom een blok van drie wo ningen wel en een van vier niet aan vaardbaar zou zijn. Men kan van mening zijn, dat de bouw van middenstandswo ningen in een villawijk minder past, doch van het geven van aanstoot is vol gens B. en W. in dit geval geen sprake, zodat de welstandsbepaling geen geweld wordt aangedaan. De rijksgoedkeuring werd aanvanke lijk verleend voor vier en vijftig wonin gen, die door de combinatie aan de Van Stolbergweg en de Wilhelminaweg ge bouwd zouden worden. Slechts om ad ministratieve redenen werd later de rijksgoedkeuring voor de twintig wonin gen aan de Wilhelminaweg weer inge trokken. Op een genomen beslissing moet niet worden teruggekomen, mede. omdat de combinatie daardoor financi eel geschaad zou worden. Hedenavond om half acht wordt in de parochiekerk van St. Agatha te Zand voort het triduum geopend ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de K.A.B. Van het programma der feestviering op a.s. Zondag vermelden wij nog, dat 's middags om 2 uur in het Patronaats gebouw een grote Japanse feestvoorstel- ling wordt gegeven voor alle kinderen van 6 tot 17 jaar der leden. Voor de ouderen wordt 's avonds om 8 uur een feestavond gegeven, waaraan medewer ken de R.K. Amusementsvereniging „Animato" en een orkest onder leiding van E. Zuiderwijk. Op de algemene vergadering van aan deelhouders van Van Gelder Zonen te Amsterdam werd door de directie des gevraagd medegedeeld, dat een ernstig risico in de prijsontwikkeling van de grondstoffen voor de naaste toekomst niet voorzien wordt. De vraag in het binnenland naar papier is nog steeds uitermate groot, terwijl de in.voer uit het buitenland nog beperkt is. Daar komt bij, dat de binnenlandse prijzen lager zijn dan in het algemeen in het buitenland. De voorzitter had er reeds op gewezen, dat het bedrag waarvoor de voorraden op de balans paraisseren een zeer voorzichtige waardering dier voorraden aangeeft. In dit verband werd er nog op gewezen, dat reserve voor diverse belangen niet bedoeld is om eventuele prijsrisico's op de voorraden te dekken. In verband met de vergroting van de jaarlijkse productiecapaciteit tot 200.000 ton, wanneer de nieuwe machines in gebruik zullen worden gesteld, werd verklaard, dat de aanwezige voorraden alsmede de afgesloten leveringscontrac ten van papierhout voldoende zullen zijn, om deze hogere productiecapaciteit te benutten. De pogingen van de gezamenlijke pa pierfabrikanten tot uitbreiding van de werkweek zijn er uitsluitend op gericht de werkweek uit te breiden van Zater dagavond 10 uur tot Zondagmorgen 6 uur, zoals dit voor de oorlog reeds "be stond. De vakverenigingen zijn momen teel nog niet geneigd tot een dergelijke uitbreiding over'te gaan. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat in 1950 van de dochterondernemingen geen dividend werd ontvangen. Toen de 36-jarige J. D. S. uit IJmui- den zich Woensdagmorgen naar het station begaf, voelde hij zich niet goed worden. Hij ging daarom door naar dokter W. van Haselen, voor wiens huis hij in elkaar zakte. De dokter kon slechts de dood constateren, waarna de man per auto naar het St. Antonius- ziekenhuis werd gebracht. 's Middags om ongeveer 2 uur zagen buren in de Trompstraat te IJmuiden- Oost de heer v. D. in zijn voortuintje liggen. Onmiddellijk werd hulp ge haald, maar de man bleek intussen reeds te zijn overleden. IJ MUIDEN. Donderdag 12 April: Hoog water: 7.07 u. en 19,31 u. Laag water: 2.40 u. en 15.01 u. Vrijdag 13 April: Hoog water: 7.47 u. en 20.18 u. Laag water: 3.15 u. en 15.35 u. Advertentie Een kostelijke, nieuwe scheercrême die de huid verzacht en veerkracht geeft. Thans kunt U werkelijk tijdens het scheren Uw huid in goede conditie brengen. U kunt U prettiger en scho ner scheren - en tegelijk Uw gelaat de weldaad laten ondervinden van een wonderbaarlijke, nieuwe substan tie, die helpt de huid jong en gezond te houden Dit alles is te bereiken met de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline- extract bevat - een onlangs door medici gedane ontdekking, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met géwone la- noline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het sche ren. Het helpt de huid jong en ge zond te houden. Uitsluitend in Williams Zodra U de nieuwe Williams Shaving Cream geprobeerd hebt, zult U nooit meer genoegen nemen met gewone scheercrêmes. Alleen Williams bevat lanoline-extract. 6681 Amsterdam, 11 April 1951. Het ontslag aan generaal MacArthur heeft de beurs Woensdag weinig beïn vloed, doch de terughoudendheid, die de laatste dagen reeds werd betoond, was er eerder door toegenomen. In afwach ting van de reactie, welke de New York- se beurs te zien zal geven, was de on dernemingslust aan het Damrak niet groot, maar het koerspeil van gisteren bleef vrijwel gehandhaafd. Van internat, fondsen gaven aand. Kon. Petr. zeer weinig fluctuaties te zien en bewogen zich tussen 299% en 301 terwijl op het laagste punt van de dag werd gesloten. Unilever lag flauw in de markt en, moest op enig aanbod 3% pet. prijsgeven. Philips verloor 2% pet., daarentegen kon AKU zich met ruim 2 punten herstellen, doch in dit laatste fonds kwam slechts een notering tot stand tegen het slot. De scheepv.markt was prijshoudend met merendeels kleine koer.sverbeterin- gen. In cultuuraand. ging weer zeer Wei nig om. De staatsfondsenmarkt bleef tamelijk prijshoudend, doch de dollar- leningen waren zwakker van toon. (Nlet-officiële 3% Nederl. 1948 3 </4 pCt. Ned. 1950 5-3% Nederland 194? 3 Ned. 62-64 bel.fac. Insehr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mtl. eert koersen) Vorig Opening slot 12/4 94% 94 3 j 96'/4gb 96% 95 Vi 157% 17251 113g'o 152 V, 2%gb3% 233 .247% £gb300'.;; 144% O 159%60gl 130% 0241 gb-3 232% 300 145% 160 103% 11/4 H>/4 Anaconda Coppei 39% 39% Bethlehem Steel 54% 55 Chrysler Corp. 78>, 78% General Electric 55 55% General Motors 52% 52% Hudson Motors 18% 18% Kennecott Copper 73 74 Montgomery Ward 70 69% North American Co 18% 18% Radio Corp. 19%- 20 Republic Steel 42% 43 Shell Oil 54% 55 Southern Pacific 64% 65% Southern Railway 52% 54% Tidewater 33% 33 U.S. Steel 42% 42% Advertentie Je proeft het, als je de proef neemt. De ambtenaar voor de kinderwetten van de vereniging „Pro Juventute" zal voortaan te Zandvoort spreekuur hou den in het Consultatiebureau aan de Poststraat, 's Maandags van 3 tot 4 en van 7 tot 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2