EXPORT-OPVOERING NAAR DE WEST Geen gigantische, doch wel belangrijke mogelijkheden Woningvoorraad vermeerderd met 52000 stuks VREDESTEIN :V lussen neus en foppen Laat heb ik IJ bemind EJ2IC DE MOORMAN; Z>2F TW/NT/G Australische ambassadeur in Abel Tasman 's geboorteplaats CHILENEN BEGROETEN PRINS BERNHARD MET ENTHOUSIASME Overpeinzingen Veel producten schaars of niet te koop Doe iets aan die hoge prijzen Marshall-hulp voor de t.b.c.-bestrijding Ontdekker van Tasmanië In 1950 bijna gehele bouwplan verwezenlijkt KardinaalCaro verleent hem audiëntie KIST MET MUNITIE TE VENL0 ONTPLOFT Juvenaat „St. Joseph" DAMP0 van Snorrebor-1 Dure tijd maakt vindingrijk door ETHEL MANNIN UUINDEKDAG 12 APRIL 1951 PAGINA 3 Duitse kotter voerde landingsgestel aan Overeenstemming met E.C.A. EEN NAAM IN RUBBER Twee doden Geruchten rond Westerling MIJNWERKERS DELVEN 124.000 TON EXTRA Bestaat 25 jaar Telefoonservice Wegenwacht op de biggenjacht Proost! Practische samenwerking Geen roet in het Festival PLANTERS OP MIDDEN-JAVA BEWAPEND (Van onze Haagse redacteur) Aan een publicatie betreffende het opvoeren van de Nederlandse export naar „De West", welke onlangs verscheen in het blad van de Vereniging „Ne derlands Fabrikaat" ontlenen wij het volgende: Kaas wordt in deze gebieden overwegend van Nederland betrokken, melk in «en mate, die wel voor uitbreiding vatbaar schijnt te zijn (er is veel melk van andere herkomst), maar Nederlandse zutvelfabrikanten mogen wel eens onder zoeken welke soorten en merken het hier goed doen en welke niet en zich niet inbeelden, dat hun product het beste is. Ons debiet in aardappelen is groot, niaar er komen nog (minder goede) aardappelen van elders binnen. verschillende lengtematen, maar zou moeten concurreren tegen het Ameri kaanse schoeisel, dat daarnaast ook een differentiatie in vijf verschillende breedtematen biedt. Men behoeft geen grote fantasie om zich voor te stellen, aal er het een en ander aan investerin gen nodig zou zijn om de Nederlandse schoenenindustrie op deze grotere va riëteit jn te stellen. Kijkt men ten derde bijv. nog eens naar de chemische industrie, dan speelt daar weer de beperkte capaciteit en zo zijn er nog meer punten aan te wijzen, die Ijet begrijpelijk maken waarom wij in Curasao en Suriname niet of onvol doende acte de présence géven. Naast verdedigbare verklaringen zijn er echter ook. die misschien nog wel verklaarbaar, maar veel minder te ex cuseren zijn. Het gaat hier namelijk om de psychologische instelling: het nog al tijd bij verschillende ondernemers be staande tekort aan „exportgezindheid". Duidelijk wordt dit tekort geïl lustreerd in het relaas van „Neder lands Fabrikaat", dat vertelt van een bekende, grote fabriek in ons land, wel ke een serieuze aanvraag ontving van de Nederlandse Antillen; zij antwoordde evenwel zo uit de hoogte en met zoveel bijzondere condities, dat de aanvrager er op reageerde door zich prompt te wenden tot Amerika, waar hij slaagde en nu nog zijn orders plaatst! Vaak blijken Nederlandse industrieën niet of te weinig geneigd om zich te voegen naar de behoeften en smaak van het exportgebied dit geldt o.a. ten aanzien van het al vaker gesignaleerde gebrek aan aanpassing bij de wensen van de koper wat de verpakking be treft (als vergoelijking dient hierbij wel even te worden aangevoerd het ontbreken van de geschikte materialen of ontwerpers) Dit verschijnsel is his torisch wel verklaarbaar: men heeft nu eenmaal in het verleden zich minder moeite voor export behoeven te geven en is daar voor verschillende producten in het vroegere Nederlands-Indië ook pas laat warm voor gelopen. Waar evenwel geconcurreerd moet worden tegen een Amerikaanse industrie, die zich bijzonder beijvert de klant koning te doen zijn, valt het niet meer te ex cuseren. Het Centraal Instituut ter Bevorde ring van de Buitenlandse Handel heeft sedert enige tijd een speciaal contact in „De West" en van die zijde krijgt men tenslotte dit beeld: men moet de mogelijkheden van opvoering der Ne derlandse export naar dit overzeese rijksdeel niet overschatten; ze zijn zeker niet gigantisch, maar van de andere kant stellig van voldoende be lang om ze niet te veronachtzamen vooral het toerisme op Curasao ver dient onze aandacht. Het Nederlandse debiet in bier schijnt voor uitbreiding vatbaar; er is veel bier (goeddeels in blikjes) van ali- dere herkomst en de reclame daarvoor overtreft verre die voor Nederlands bier. De Nederlandse radio-industrie is goed vertegenwoordigd, maar heett lang geen monopolie; niet-Nederlandse gloei lampen ziet men er nog te veel. Medi cijnen, pharmaceutische artikelen, vi taminen en hormonen zijn bijna geheel van niet-Nederlandse herkomst (er is, Vooral voor vitaminen, een groot debiet). Verf, vrijwel uitsluitend „ready mixed paint", komt ver overwegend van Ame rika, deels van Engeland; ons land heeft hier bij lange na niet zijn deel. In toilet zeep, tandpasta enz. zijn de Nederland se merken ver in de minderheid. Waar om overhemden, ondergoed e.d. vrijwel uitsluitend van niet-Nederlandse her komst moeten zijn, is niet in te zien. net verbruik is groot. Maar als men niet hierheen komt om te onderzoeken wel ke modellen en soorten hier verlangd tvorden, zal het nooit wat worden. Wel ke modellen een Nederlands fabrikant voor zichzelf mooi vindt, interesseert be koper op Curacao niet. Een bekende Nederlandse schoenfabriek heeft er win kels. maar er is zeer veel niet-Neder- lands schoenwerk. Voor groenten in blik «n andere verduurzaamde levensmid- helen is er een belangrijk afzetgebied; ook voor geconcentreerde soepen in blik, nu vrijwel geheel van niet-Neder landse herkomst In bovenstaande opsomming zijn met name de negatieve gegevens naar voren gebracht; de eerlijkheid gebiedt er bfj te vermelden, dat bijv. voor be schuit, koek en biscuits de Nederland se fabrieken bijna een monopolie-po sitie innemen. Niettemin, wanneer men dit lijstje overziet, krijgt men toch wel sterk de indruk, dat er in „De West" voor onze export nog grote mogelijk heden liggen, welke blijkbaar niet be nut worden. De vraag komt op of ons land in dit overzeese rijksdeel niet schromelijk verstek Iaat gaan. Voor het geven van een antwoord hier op moet men zich allereerst twee beper kende factoren realiseren, welke bij deze kwestie van fundamenteel belang zijn: jen eerste stelt het relatief zeer geringe "evolkingstal een duidelijk zichtbare grens aan onze exportmogelijkheden V-hragao telt ca. 95.000 inwoners, Aruba ha.000, Suriname i90.000 en ten twee s'5 hebben deze gebieden zich vooral tij- de oorlogsjaren sterk georiënteerd de veel dichter bij liggende Amerika's, aardooj- handelsbindingen zijn ont- welke maar niet zo te niet zijn doen. Het zou derhalve irreëel zijn m°Selijkheden voor „De West" te willen zien in dezelfde orde van groot te als voor het vroegere Nederlands- Indië Deze beperkingen nemen evenwel niet weg, dat ons land toch in menig opzicht in grotere mate dan tot dusverre ge schiedt, gebruik zou kunnen maken van de koopkracht in „De West". De redenen waarom dit niet gebeurt vallen uiteen in bezwaren van practi- sche en, wat men zou kunnen noemen. Psychologische aard. Allereerst de practische, de techni sche moeilijkheden. Het dcet natuurlijk nogal wonderlijk aan bü alle groenten- exportproblemen te vernemen, dat er ginds nog een belangrijk afzetgebied voor de conserven-industrie open ligt •naar een handicap voor de Nederland se fabrieken is, dat zy blikjes met een mhoud van een Nederlands pond 500 gram maken, terwijl de markt thans voorzien wordt van blikjes met een in houd van een Engels pond 450 gram; °e koper ontgaat bet inhoudsverschil °tear niet het daaruit voortvloeiende prijsverschil en de te verwachten afzet k J1'6' zo 8root- dat het geheel omscha- en van de productie op een nieuwe eenheid lonend zou zyn. Voorts om i °Sj cven bij de groenten te blijven de vcrvoergelegenheid voor diep vriesproducten ontoereikend. Een andere practische moeilijkheid "pet zich voor bij de uitvoer van ^boenen. Nederland kent natuurlijk de zeer appetijtelijke en uitgebreide cate- logi rond ware boekwerken zijn het naar hun cliëntele of potentiële cliën- tele in de diaspora, die voldoende gege vens in zo'n reclameboek vinden om er schriftelijke bestellingen op te baseren Met dit verkoopsysteem bereikt men de klanten thuis, al wonen ze in de rimboe. Bij Nederlandse ondernemingen is dit systeem vrijwel onbekend het is ten minste nogal opmerkelijk, dat voor de oorlog in Indonesië Nederlanders op ver laten posten van de „mail-ordering"- service, welke door buitenlandse firma's geboden werd, gebruik maakten en men vindt hier te lande niet veel bedrij ven, die voldoende verschillende pro ducten te bieden hebben om op eigen houtje volgens deze opzet te gaan ver kopen. Maar door combinatie van ver schillende bedrijven, die „elkaar niet bijten" zouden hier voor onze export naar „De West" zeker perspectieven in zitten. Advertentie Er Is werkelijk iets aan te doen. want U kunt even goed als elke andere huis vrouw. gaan profiteren van De Gmyler's 10% korting. Nu. méér dan ooit tevoren, is die 10% korting een uit komst Reken maar eens uit. wat U alleen al wekelijks op margarine gaat terugver dienen. De Gmyler's mar garine met het wapen kost 54 cent. maar van elk pakje komt ruim 5 cent weer hij U terug. Want voor 10 gulden aan cassa- bons wordt U één contante gulden uitbetaald. Zo helpt De Gruyter U rondkomen met minder geld. Bijzondere kansen zouden er steken in het systeem van „mail-ordering", d.i. een verkoopmethode, reeds lang door de grote Parijse en ook Amerikaanse waren huizen toegepast. Deze firma's zenden Woensdagmiddag kwam in IJmuiden binnen de Duitse kotter HF 462 „Kate.- rine". Het schip had een defect aan de motor, waarvoor het in IJmuiden her stel kwam zoeken. Behalve zijn vangst van 50 manden vis, waarvoor vergun ning werd aangevraagd om deze in IJmuiden te kunnen verkopen, bracht het schip ook een landingsgestel van een vliegtuig mee, dat tijdens de vis serij boven water was gebracht. De po litie heeft zich over deze vreemde vangst ontfermd. 14. In een minimum van tijd grijpt Eric naar zijn helm en de wapens, die hij voor de nacht heeft afgelegd. Hij duwt Pum-Pum vooruit in de richting van de bosrand. Zij moeten van deze open plek. weg! ledereen, die iets tegen hen in het schild voert, kan hen van alle zijden zien. Onder de beschutting van de struiken zal de .Noorman echter rustig een aanval kunnen afwachten. Met Pum-Pum naast zich houdt Eric van terzijde het licht van de fakkel in het oog. Nog een paar schreden en zij zullen zich in de schaduw van het kreupelhout kunnen terugtrekken. Het licht beweegt niet meer. De fakkeldrager, wie het ook moge zijn en welke bedoelingen hij ook mag hebben, is klaarblijkelijk stil blij ven staa.n. Een plotseling gerucht in de struiken doet Eric bliksemsnel omzien naar de andere kant. Bevend van angst en opwinding trekt de kleine Pum-Pum het hoofd tussen de schouders. Flitsend komt Eric's zwaard uit de schede. Een geweldige, donkere gestalte is achter hen als uit de grond opgerezen, somber en indrukwekkend, dreigend door de massieve omvang van de schouders. Eric kan het gelaat van de mav niet zien, maar wat hij wél ziet is, dat hij geen vreedzame bedoelingen heeft. In de rechtervuist houdt de man een knots met stenen punten. „Achter mij, Pum-Pum!" roept Eric en hij buigt door in de knieën om er aanr -il van de reus op te vangen en af te slaan. Maar het is vergeefs, want terwi l de Noorman aanstalten maakt om zich te weer te stelleyi, komt achter het kreupelhout een reusachtige hand te voorschijn, ook met een knots gewapend. Met kracht laat de nieuwe aanvaller zijn wapen neerkomen op het achterhoofd van de Noorman. „Omsingeld!" weet de Noorman onmiddellijk en hij verliest het bewustzijn. Het overleg met de E.C.A. betreffen de de besteding van gelden van de tegenwaarderekening van de Marshall hulp heeft geleid tot overeenstemming ever het vrijgeven van 1.513.000 gulden voor bestrijding van tuberculose en 985.000 gulden voor het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. De gelden voor tuberculosebestrijding zullen worden gebruikt voor de verbete ring van de apparatuur en van de ove rige outillage van een aantal consuitatie- bureaux voor de tuberculose. Het be drag voor het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zal dienen als bijdrage in de bouwkosten van nieuwe labora toria. De Australische ambassadeur, Alfred Stirling, heeft een bezoek gebracht aan Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman, de Nederlandse zeevaarder, die in 1642 Van Diemen's land ontdekte, het eiland, dat later naar hem Tasmanië ge noemd werd. De ambassadeur heeft in een toespraak in het Nederlands opgemerkt, dat de In 1950 werd aan bouwwerken een be drag verwerkt van f 1240 millioen. Hier van heeft f 1065 mill, betrekking op ge lijke productie werd bijna 95 pel. van bouwen. In vergelijking met de werke- het bouwplan verwezenlijkt. Aldus blijkt uit het overzicht van de bouwactiviteit in het afgelopen jaar. De bouw van 63.730 woningen werd goedgekeurd. Daar er in 1950 meer wo ningen in uitvoering werden genomen (61.217) dan er gereed kwamen (47.300) steeg het aantal in uitvoering zijnde wo ningen en wel tot 52.719 aan het einde van December 1950 (einde December 1949; 39.279). In het aantal in aanbouw zijnde wo ningen op 1 Januari 1951 zijn 13.900 mon- Advertentie nuu^S?t?'!K,rsen te Venlo twee kist m»i leven gekomen toen een S. was vader van veertien kinderen, K. van vier. Zy waren bezig een kist met munitie van een vrachtauto te tillen I toen de munitie ontplofte. Een andere helper werd licht gewond. Naar eerst nu wordt vernomen, ont stond Maandagmiddag brand in een oude Duitse bunker in de omgeving van het vliegveld Deelen, die in gebruik is bij de Hulpverleningsdienst. Er lag onge veer 90 ton munitie in opgeslagen en het gevaar voor een ernstige explosie was Ze«r groot. Door het dapper optreden van een munitieruimer, de heer C. Pij nenburg, die met een schuimblusser de vlammen bestreed, werd echter een ramp voorkomen. De brand ontstond Waarschijnlijk door broeiing in een Partij vuurwerk dat ook tot de inventa- Ls van de bunker behoorde. Naar aanleiding van berichten, dat «en Nederlands consulaat aan Westerling een visum voor Nieuw-Guinea zou heb ben verstrekt, verneemt het A.N.P., dat het ministerie van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen uitsluitend de bevoegd heid heeft geldige ontschepingsvergun- hingen voor Nieuw-Guinea af te geven ?f daartoe te adviseren. Aan Westerling Js een dergelijke vergunning niet ver leend. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Rum, heeft aan de Hoge Commissaris van Nederland, de heer Lamping, gevraagd of het juist is dat aan Westerling een visum voor Nieuw- Guinea is gegeven. De heer Lamping heeft gezegd, dat hij, alvorens deze vra. Sen te beantwoorden, contact wenst op nemen met de Nederlandse regering. Duizenden Chilenen hebben Woensdag in hun enthousiasme Prins Bernhard, die in Santiago een krans legde by het mo nument van de bevrydingsheld O'Hig- gins, bijna onder de voet gelopen. Na een parade vari eenheden van de land macht verbrak de menigte het cordon en stormde zij op de Prins en zyn gevolg af. Een man sloeg beide armen om de Prins en omhelsde hem, waarby hij zich uitputte in hoffelijkheden jegens Neder land. Vele Chilenen wilden zyn voor beeld volgen, doch de politie wist enige meters terrein te winnen. Dit was echter niet voldoende om de Prins ruimte te laten in zijr. auto te stappen. Het gehele gevolg, een cameraman en een journa list inbegrepen, vormde daarop een soort lijfwacht door een keten te vormen en zodoende enige ruimte te maken voor de Prins. Oudere Chilenen zeggen, zich niet een zo groot enthousiasme voor een buiten landse gast te kunnen herinneren. Overal waar Prins Bernhard verschijnt staan duizenden langs de wegen, op balcons en daken. Onmiddellijk na deze plechtigheid vertrok de Prins naar Z. Em. José Maria Kardinaal Caro, die hem in audiëntie ontving. De audiëntie duurde ongeveer twintig minuten. s Middags heeft de gemeenteraad tij dens een plechtige zitting Prins Bern hard de titel ere-burger verleend, waar- na in de Poloclub het noenmaal gebruikt werd. Later in de middag is de Prins ontvangen door het Congres en 's avonds heeft hij aangezeten aan een banket, gegeven door de Chileense minister van Buitenlandse Zaken. De Prins heeft de orde van Oranje- Nassau verleend aan vier ministers, de chefs der strijdkrachten en verscheidene andere hoge regeringsfunctionarissen. Gedurende de luchtreis van Buenos Aires naar Santiago heeft de Prins zelf het traject over de Andes, een van 's we relds moeilijkste routes, gevlogen. Honderdtwaalfduizend ton kolen wer den op negen Zaterdagen waarop de mijnwerkers de achturendienst toepas ten om ons land van kolen te voor zien en deviezen voor invoer te bespa ren naar boven gebracht. Deze kolen hebben een waarde van 2,2 millioen dollars. In de eerste drie maanden van 1951 haalden de Limburg se mijnwerkers gezamenlijk 3.181.733 ton kolen naar boven, dit was 134.000 ton meer dan in hetzelfde kwartaal van 1950. De mijnwerkers hebben nu nog één extra Zaterdagdienst voor de boeg. De totale opbrengst van de tien verleng de diensten zal ongeveer 124.000 ton bedragen. tagewoningen begrepen: in het aantal op 1 Januari 1950 (ca. 39.200) 8200 montage woningen. Door het gereedkomen van 47.300 wo ningen, door verbouwingen en verande ring van bestemming, vermeerderde de woningvoorraad in 1950 met totaal 49.524 woningen. Tengevolge van afbraak, enz. verminderde hij met 2580 stuks, zodat in 1950 een totale vermeerdering van de woningvoorraad plaats had van 46.944 woningen. Worden de deelwoningen me de in aanmerking genomen, dan heeft de woningvoorraad een vermeerdering van 51.730 stuks ondergaan. In 1950 werden 107 complete kerken goedgekeurd. Hieronder zijn 48 herbouw- gevallen. Voor herbouw oorlogsschade aan ker ken werd een totaalbedrag van f 9.2 mill, goedgekeurd en wel R.K. kerken f 5.3 mill.; N.H. kerken f 1.0 mill.; Geref. kerken f 0.1 mill en de overige kerken f 2.3 mill. In genoemde periode kwamen 51 com plete kerken gereed. Het aantal comple te kerken, dat aan het begin van het jaar wel was goedgekeurd, maar nog niet ge reed was, vermeerderde dientengevolge van 43 stuks tot 99 stuks. Op het Beschermfeest van St. Joseph in 1926 is te Voorhout, aan de Bisschop pelijke Nijverheidsschool een begin ge maakt met een Juvenaat, 'n religieuze opleidingsschool met Ulo en Vakschool voor Jongens, die in zich al vroeg de neiging voelen om religieus te worden, voor de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. Reeds kort daarop werd dit Juvenaat om de talrijkheid van zijn leerlingen, overgeplaatst naar het bosrijke Wellerlooi, Gem. Bergen in Lim burg. Gisteren bestond dit Juvenaat 25 jaar en met dank aan God mag de Con gregatie terugzien op de bereikte resulta ten. In alle Huizen der Congregatie zijn thans een groot aantal Broeders werk zaam, die in het Juvenaat hun religieuze en maatschappelijke vorming hebben ontvangen. Niet alleen in het Vaderland: Amsterdam, Rotterdam. Tilburg, Neder- weert, Heijthuijzen, Harreveld, Voor hout, Warmond, doch ook bij de Papoea's op Ned. N.-Guinea alsmede bij de Keije- zen op de Kleine Keij. Australiërs weten, dat Abel Tasman's reis van 1642 een van de meest mar kante prestaties is in de lange en in drukwekkende historie van de Neder landse zeevaart op de zeven zeeën. Hij herinnerde eraan, dat in hetzelfde jaar, 1642, Rembrandt zijn beroemde Nacht wacht schilderde. „Zo symboliseerde Tasman en Rem brandt naar mijn mening op het gebied van voortvarendheid en kunst de plaats van het Nederlandse volk in het brui sende leven van de zeventiende eeuw." Het deed hem genoegen te kunnen zeg gen, dat het Nationaal Museum in Australië zojuist een vierde Rembrandt heeft gekocht voor 350.000 gulden. Een groep Nederlanders in Tasmanië heeft het plan opgevat een huis te bou wen dat, wat inrichting betreft, een ge trouwe nabootsing is van een Neder lands huis uit de tijd van Tasman. „Alle Australiërs", aldus de ambassadeur, „be wonderen de wijze waarop uw volk de zee terugdrijft en van de zeebodem vruchtbare akkers maakt. Wij zien de Nederlanders graag komen, omdat wij weten, dat zij niet alleen goede burgers zullen zijn, maar ook, dat zij zullen bij dragen tot de ontwikkeling van ons land." Daarna vertrok het gezelschap naar Opende, waar graven zijn van zes Australische piloten. De ambassadeur en de burgemeester van Grootegast hebben daar kransen gelegd. Advertentie Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. De Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de regering 190.000 pond ster ling zal geven voor het handhaven van de dienst van de B.B.C. voor het Euro pese vasteland. „Het kleine verschilt niet zo heel veel van het grote" zei Snorrebor philosophisch. „Het is alleen maar een verschil van afmetingen. Wat Kruis bij ons overkomen is, is nu aan Mac- Arthur in Amerika gedaan. Beiden heeft men de bons gegeven, omdat ze politiseerden en' publiekelijk verkla ringen aflegden, die als roet smaak ten in het door de regering opgediste eten." „En ook omdat hun militaire inzich ten niet strookten met die van de mi nisteriële machthebbers in de depar- tementen," voegde ik cr aan toe. „Precies," zei Snorrebor. „Het is al leen maar de vraag, wie in feite het gelijk aan zijn kant zal krijgen: de po litiserende gericraals of de militarise rende politici? Dat kan alleen de toe komst leren." „De naaste toekomst schijnt er na het ontslag van MacArthur iets min der dreigend uit tc zien," waagde ik voorzichtig te veronderstellen, „maar als dit ontslag door de tegenspelers van het Westen als een blijk van zwakte wordt beschouwd, kan het oorlogsgevaar er in wezen door zijn toegenomen." „Wie zal het zeggen? Niemand is onmisbaar. En zij, die het meest on misbaar schijnen, schijnen dat alleen maar, omdat zij de kunst verstaan an deren wijs te maken, dat zij dat zijn. Verdwijnen zij op de een of andere manier, dan blijkt dat achteraf dik wijls een'opluchting." Snorrebor keek zonder bedoeling ietwat wazig in de richting van Mi en. Bedoel je mij soms?" vroeg ze uit dagend. „Welnee, ik dacht aan mezelf," ant woordde Snorrebor. De Weense huisvrouwen behoeven zich voortaan niet langer het hoofd te bre ken over de eeuwig terugkerende vraag" „Wat zullen we in Godsnaam vandaag eten?" Niet omdat zij voldoende huis houdgeld zouden hebben om op te dis sen, wat ze maar willen. In dit opzicht zullen de moeilijkheden blijven zoals ze altijd zijn geweest. Maar de moeilijkhe den, die uit gebrek aan of uitputting van de fantasie van de Weense huisvrouw voortkomen, kunnen thans telefonisch worden opgelost. Wanneer men in Wenen een bepaald nummer opbelt, krijgt men een menu voor het avondmaal op, vol ledig met recept voor elke schotel en met de prijzen van de dag voor de beno digde ingrediënten. Wenen is hiermee wel aan de spits gekomen wat telefoon service betreft. Men kan nu draaien: juffrouw Ski, die alle weer- en sneeuw- inlichtingen geeft; juffrouw Bus, die de vertrektijden van alle bussen opdreunt; juffrouw Foto, die de uitslagen geeft van de in het weekend gespeelde voet balwedstrijden; juffrouw Toon, die voor musici de „a" laat horen om hun instru menten te stemmen en juffrouw Tijd. die de juiste tijd opgeeft. Dat de ..gele rijders-pechbevrijders" van de A.N.W.B. door hun vlotte hulp vaardigheid uitkomst hebben gebracht in heel wat gevallen, die de Bond nooit heeft kunnen voorzien, is langzamer hand wel algemeen bekend. Een wegenwacht, die op de route Den HaagRotterdam patrouilleerde, keek dezer dagen echter wel wat vreemd op, toen hij bij het vliegveld Ypenburg werd aangeklampt door een radeloze brom fietser, die hem gejaagd vertelde, dat uit een mand, die hij achter op zijn ge motoriseerd vehikel had, een biggetje was ontsnapt. Advertentie Het valt voor een moeder niet altijd mee, steeds weer een leuk cadeautje te vinden als één van de kinderen jarig is. Mevrouw de N. wist er echter wei raad op. Zij vertelde dat ze haar dochter een eigen vork en lepel had gegeven. Zij was er echt blij mee! Een duur cadeau? Oh neen, het prachtige ,,Safira"-tafelbestek heeft wei grote waarde, maar U kunt het nu ontvangen zonder er geld voor uit te geven. Waardebonnen voor het kostbare „Safira"-tafelbestek vindt U op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee. u spaart het op die manier zonder enige kosten bij elkaar. U geniet nu dus dubbel! By elk kopje Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie, geu rige Gala-Thee of Princess-Thee proeft U de prima kwaliteit. En.... U weet tevens dat U straks de gelukkige eigenares Is van het schitterende „Safira'-tafelbestek. Elk stuk is door en door vlekvrij Werkelijk een blijvend bezit. Ais U even een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijer. N.V., afdeling Ge schenken. te Groningen, ontvangt U de geïllustreerde geschenkenlyst direct. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDI.IK 83) „Ga je hier in Londen wonen?" Hij had altijd gezegd, dat hij Londen haatte dat er maar één stad was, die nog on beschaafder was, namelijk New-York. „Ik wee,t het werkelijk niet. Ik heb nog geen plannen. Ik heb mijn flat in Parijs opgezegd, al mijn boeken inge pakt en hier ben ik dat is alles wat ik weet. Ik zou graag een tijdje bij u wonen als ik mag tenminste. „Natuurlijk. Ik hoopte, dat je het zou doen". „Ik zou graag ook Pater Connor eens ontmoeten". Ze zei, een beetje verbaasd: „Natuur lijk, dat kan". „Ziet u hem nog wel eens?" „Ja. Hij is erg aardig geweest. Hij komt iedere week een keer op bezoek. Hij heeft me heel erg geholpen". Zij zweeg een poos, vroeg toen: „Ga je nog naar Crag House?" „Ik geloof het niet". ..Je weet, dat Cathryn daar begraven ligt?" „Ja. Sue vertelde het me". „Ik heb er namens jou wat witte ro zen laten planten". „Dank u". Zij zwegen daarna gedurende de hele verdere rit. Hij is anders, dacht zij, een beetje opgewonden, we zijn wat'dichter tot elkander gekomen. Toen zij thuis de trap op liepen naar zijn kamer vertelde zij hem: „Ik heb Cathryn's kamer gelaten zoals die was. Ik laat de ramen open staan en zet tel kens verse bloemen neer. Ik hoop, dat je het niet sentimenteel vind ik doe het niet uit sentimentaliteit". Haar stem klonk zenuwachtig. Hij glimlachte. „Natuurlijk niet. Ik geloof zeker, dat haar geest genoegen schept in die bloemen". Ze zei onmiddellijk, gretig en dank baar: „Zo denk ik er ook over. Ik voel haar dicht bij, zie je. Naar het vlees is zij heengegaan. Maar zij is. Zij heeft het eeuwig geluk gevonden, dus waarom zouden we treuren? De pastoor van Drindel heeft een H. Mis voor haar op gedragen ik weet niet of je dit weet?" „Johann zijn zuster heeft het me ver teld. Ik ben er blij om". Zij kwamen in zijn kamer. Er hing een zoete geur in de kamer van de rozen, die op tafel stonden. De kamer hing vol met het gelige licht van de avond. Vlak achter het open raam golf de als een groene en gouden zee de bladerpracht van een plantaan. Dorothea bewoog zich door de kamer, pratende over liet bad, over het water, kijkende naar zijn handdoeken en een gordijn rechttrekkend. Hij liep naar het raam en keek naar buiten naar de tuin. Hij hoorde zijn moeder zeggen: „We eten niet voor acht uur, dus je hebt nog tijd genoeg". Zij stond op het punt de kamer te ver laten, toen hij zei: „U weet het mis schien niet, maar ik ben naar Drindel terug geweest". Zij keerde zich om, met de hand op de deurknop. „Neen, dat wist ik niet". „Ik vroeg mij af of Johann het u had laten weten. Hij dacht misschien dat het beter was als ik het zelf vertelde. Ja, ik ben teruggegaan en heb de Drindel- horn weer beklommen". Zij zweeg even. en toen zij sprak kost te het haar moeite. .Voelde je, dat je het moest doen?" „Ja". „En heeft het je goed gedaan?" Hij knikte. „Daar ben ik blij om". Zij verliet zachtjes de kamer. Zij voel de zich diep verheugd, omdat zij elkan. der eindelijk begrepen; hij hoefde mets meer te verklaren. Francis voelde zich dankbaar gestemd, omdat zij hem, zonder enige uitleg van zijn kant, begrepen had, het kwetste hem echter een beetje, dat zij hem geen vragen stelde en geen verwijten maakte. Hij meende dat het dan voor hem gemakkelijker te dragen zou zijn geweest, hij had zich kunnen verschan sen achter een soort van zelfverdediging, terwijl hij nu ontwapend was, niet alleen tegenover haar, maar vooral ook tegen, over zichzelf. De volgende ochtend, toen het dienst meisje hem koffie en een paar broodjes had gebracht en een stapel Zondag ochtendbladen, zei ze: „Het ontbijt is pas om half tien. Mevrouw gaat altijd naar de vroegmis". Hij vroeg: „Is zij al weg?" „Zij gaat pas om kwart over acht was het antwoord. „En het is nu half acht". Zodra het dienstmeisje de kamer uit wSs, sprong hij uit bed en waste en kleedde zich haastig. Hij had geen ti.id om zich te scheren, maar omdat hij dit de avond tevoren na zijn bad had ge daan, kwam dat er niet op aan. Hij kwam in de hall juist toen zijn moeder op het punt stond het huis te verlaten. Zij keek hem met een glimlach aan. „Het was niet nodig pm zo vroeg op te staan. Ik dacht, dat je in bed een kopje koffie zou drinken en de kranten door lezen en dat we samen zouden ontbij ten, als ik terug was". Hij zei vlug: „Ik wilde met u mee, als ik maj". Hij zag dat er tranen in haar ogen sprongen, maar ze zei met een beetje bevende stem: „Je hoeft het niet voor mijn plezier te doen, Francis „Neen. Maar ik zou het prettig vinden als het u plezier deed. In Drindel ben ik met Johann meegegaan en vorige week Zondag ben ik in Parijs alleen ge gaan". Ze zei niets meer, legde slechts even haar hand op zijn arm en daarna ston den zij buiten in de frisheid van de vroege ochtend. Zij vroeg niets, maar dat zij hem begreep bewees zij een paar dagen later, op zijn een en dertigste verjaardag, door hem het gesneden ivoren kruisje, dat zij met Pasen aan Cathryn gegeven had, als cadeau te ge ven. (Wordt vervolgd). Hij bedacht zich echter niet lang, klom weer op zijn motor en tufte in snelle vaart in de aangeduide richting. Reeds na enkele honderden meters zag hij ver in het natte weiland een dartele figuur, waarin hij de vermiste krul staart meende te herkennen, sprong over een sloot en rende het land in „om dit varkentje 'ns even te wassen". Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want het ging onmiddellijk aan de haal. Samen met de inmiddels hijgend gearriveerde eigenaar en een hulpvaar dige boer werd eer. wilde jacht ingezet, waarbij de vluchteling geruime, tijd aan het langste eind bleef trekken. Tenslotte wist de wegenwacht na een vertwijfelde sprint het vrijheidsdronk. n biggetje te grijpen, nét op het ogenblik, dat het de drukke rijksweg op wilde rennen, waar het ongetwijfeld in een ommezien tot varkenslapjes zou zijn gereduceerd. Vijf minuten later was de adspirant-biggenjager weer met een schroefsleutel in de weer om een ge strande auto tot voortgaan te bewe gen De president van het West-Duitse par lement en de leiders van de Duitse vis serij waren aan boord van het schip „Schleswig" bijeen om op de succesvolle toekomst van de Duitse visserij te klin ken. Verheugd riepen zij: „Zum Wohl". hieven de glazen en keken elkaar met typisch Duitse plechtigheid in de pupil len. Toen dronken zij. maar hun gezich ten trokken vaal samen van zuurte. De barman had zich in de fles vergist en de heren azijn ingeschonken. Het officiële document, waarin het plan-Schuman zwart op wit zal worden neergelegd, zal het product zijn van een typisch Schumanse samenwerking. Duits_ land zal de drukinkt leveren, Frankrijk de graveerplaten. Italië de draad om het in te binden, Nederland het papier en België en Luxemburg zullen het leer voor de band en wat verder nog nodig is verstrekken. De bezoekers van het Festival of Bri tain zullen gevrijwaard blijven van de rook en het roet. waarop de Thames- boten toeristen plegen te vergasten. Het ministerie voor Brandstofvoorziening heeft n.l. 8000 ton anthraciet uit Wales, die vrijwel geen rook of roet ontwik kelt, aan de rivierboten toegewezen om tijdens het Festival te gebruiken. De fabrieken langs de rivieroever of in de buurt daarvan is verzocht de lucht zo schoon mogelijk te houden. Als cat de industriële productie maar niet in ge vaar brengt. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Defensie heeft medege deeld, dat het ministerie van Defensie slechts voor Midden-Java heeft toege staan, dat de planters voor de veiligheid wapens dragen. Er is geen verordening uitgevaardigd betreffende vergunningen tot het dragen van wapens voor geheel Indonesië. Zulks behoort tot de compe tentie van de territoriale commandanten. I.R.O. De Algemene Raad van de Internationale Vluchtelingenorganisatie heeft gisteren met algemene stemmen besloten het werk van de organisatie voort te zetten tot eind 1951, het tijd stip, waarop de fondsen van de I.R.O. uitgeput zullen zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3