MacARTHUR vertrekt Maandag uit Tokio SHELL BESTELT 15 TANKERS IN NEDERLAND OOK DE VOLENDAMMER VISSERS HEBBEN ZON NODIG m D Hoog spel Hij zal met zijn Constellation via Hawaii naar San Francisco gaan Gezond geluid In Engeland opdrachten tot bouw van 31 nieuwe tankschepen Directie Albert Heijn vastberaden D Het water is nog niet visrijp TWEE GROTE LUCHTSLAGEN BOVEN N00RD-WEST-K0REA ORR Tot hoofd en hart DEMOCRATEN NIET FEL TEGEN EVENTUELE VERANTWOORDING VOOR HET CONGRESS Zes clandestiene zenders opgespoord Vijf bewoners gedood NIEUW TYPE TANKER ONTWORPEN Zondagnacht varen de vissers uit Roden pogen het bombarderen van de brug over de Yalu vergeefs te verhinderen Uitbreiding van Brits Korea-contingent? Het weer WEER NEDERLANDERS TERUG UIT RUSLAND VRIJDAG 13 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25046 Gesprek met Ridgway Het bedje gespreid Het conflict bij Verkade Razzia te Haarlem Vliegtuig neergestort ZONNESCHIJN VERRICHT WONDEREN FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant, ümuiden Bonifaciusstr. 27.. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur- J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. hrtnfrlraHadonf' KU SAVPTin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. e schok, die het ontslag van gene raal MacArthur onder het Ame rikaanse volk heeft te weeg gebracht, is, naar blijkt uit de onafge broken stroom van felle reacties, nog steeds niet uitgewerkt. Te verwonderen is dit niet. Voor een groot deel der Amerikaanse bevolking was de succes volle generaal MacArthur het ideaal Van d e militair, een wegens zijn lang durig verblijf in het Verre Oosten bijna legendarisch geworden figuur. In deze illièsie zijn de Yankees plotseling wreed gestoord door Truman's besluit. Impul sief als de Amerikanen zijn, kunnen zij dit niet zo maar verwerken en rea- geren op een wijze tegen hun president, die ons onbegrijpelijk voorkomt. Men kan er om glimlachen als de een of an dere olijkerd als waarschijnlijke oor zaak van MacArthurs heengaan aan neemt. dat de generaal misschien gezegd heeft, dat hij Margaret. Truman's zeer geliefde dochter, niet zo héél mooi vindt zingen in het concertgebouw. Ernstiger wordt hef. wannéér de Repu blikeinen dreigen de president min of meer van hoogverraad te beschuldigen, of te spreken zoals senator MacCarthy deed, die het ontslag ..een communisti sche overwinning, gewonnen met whis key en likeur" noemde en wederom de beschuldiging uitte, dat Truman's naas te medewerkers vrienden van het com munisme zijn. Deze opwinding in Amerika, die ook baar weerslag elders, zowel in het be vriende Westerse kamp als in het viiandelijke Oosterse vindt. lijkt ons uiterst ge\aarlijk. Zij schept een sfeer, waarin de geringste fout der grote politieke leiders desastreuze gevolgen kan hebben. Onmiddellijk na MacArthnr's ontslag hebben wij er reeds op gewezen, dat het gebaar van Truman tegenover China nog niet behoefde te betekenen, dat hieruit de Koreaanse vrede zou volgen. Eveneens hebben wij er op gewezen, dat Moskou China zelfs nu wel eens tot het tegenovergestelde kon aansporen, zodat het effect geen ontspanning, maar juist een nóg grotere spanning met de mogelijkheid van uitbreiding van de oorlog tot het Chinese land, zou meebrengen. Niet zonder enige reden spreken velen dan ook de vrees uit dat Washingtons besluit van 11 Maart 1951 wel eens dezelfde uitwerking kon hebben als het München van 1938. Een super-Munchen dan; om dit te voorko men kon Trumandoor het tegenspel van het Kremlin genoodzaakt worden veel strakker het been stijf te houden dan aanvankelijk zijn plan was. De Brit ten hebben van de verwarring onmid dellijk profijt trachten te trekken door meteen maar te trachten door te drijven, dat Formosa, waar Tsjang Kai Sjek met zijn leger nationalisten troont, welk leger MacArthur in de strijd wilde wer pen om een tweede front op het Chinese continent te openen aan Rood-China zou worden gegeven'; vervolgens, dat Rood-China zou mogen deelnemen aan het vredesverdrag met Japan en ten slotte, dat het tot de UNO zou worden toegelaten. Truman gaat hier niet op in. Heel merkwaardig is juist, dat op het ogen blik grote concentraties van schgpen van de Amerikaanse vloot in de wateren rond Formosa plaats hebben. Is men be vreesd, dat Tsjang Kai Sjeks troepen uit de band zullen springen, of acht men het niet onmogelijk dat Rood-China plotse ling van de verwarring gebruik zal maken om zijn dreiging uit te voeren, een aanval te openen op Tsjangs troepen met een invasie van het eiland? De situatie ziet er tot dusver weinig rooskleurig uit. De sfinx in het Kremlin zwijgt in alle talen. Misschien lukt het hem toch een wig te drijven tussen Washington en Engeland of tussen Ame rika en de Ver. Naties. De doorgaans goed geïnformeerde Berlijnse correspon dent van de N.R.C., sprekend over de reactie der Russen, meent, dat het ontslag aan MacArthur de Russische plannen in Azië kan doorkruisen. Het grote doei van de Sovjet-Unie was China in een intensief conflict met de Ver. Staten en de overige Westelijke wereld te verwik kelen. een aanzienlijk deel van de strijd macht van het Westen in Azië te binden en Mao Tse-Toeng gedurende een even zo lange tijd van Moskou afhankelijk te maken. Het is nu te voorzien, dat Pe king onder sterke Russische druk wordt gezet, teneinde te trachten toenadering in de kwestie Korea te verhinderen. Er wordt op het ogenblik hoog spel gespeeld in de wereldpolitiek. Van de uitslag vrede of oorlog hangt onze be schaving goeddeels af. Grote figuren bewegen zich over het wereldtoneel. MacArthur verlaat Maandag Tokio. Ridgway komt op. Truman tracht een lawine op te vangen. Mao Tse-Toeng is ziek. En Stalin? Generaal MacArthur heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij Maandag uit Tokio zal vertrekken. Hij zal zich met zijn Constellation via Hawaii naar San Francisco begeven. Verdere plannen zijn onbekend. De mededeling was vervat in een telegram gericht aan Truman's adviseur John Foster Dulles, die volgende week naar Tokio gaat en aanvankelijk MacArthur aldaar had willen spreken. Intussen heeft generaal MacArthur gisteravond zijn bureau in het Amerikaanse hoofdkwartier te Tokio voor goed verlaten. Te Washington is gisteren door het Republikeinse lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Joseph Martin, die Woensdag telefonisch met Mac Arthur over een ontmoeting met het Congress heeft gesproken, verklaard, dat de Democraten zich niet ernstig zullen verzetten tegen een uitnodiging aan de generaal om voor het Huis en de Senaat te verschijnen. In de Amerikaanse Senaat verklaarde de Democratische voorzitter Pat Mac- Carran, dat gen. MacArthur de grootste generaal van het land is en daarom in de gelegenheid moet worden gesteld zijn standpunt uiteen te zetten. Martin deelde gisteren mede, dat nij de tekst van zijn resolutie heeft ge wijzigd en „verenigde vergadering van Huis en Senaat" heeft vervangen door „gezamenlijke bijeenkomstZulks op verzoek van Sam Rayburn, de voor zitter van het Huis. Die verandering houdt in, dat Martin slech+s zal aan dringen op een informele bijeenkomst van het gehele Congress. Martin meen de, dat Rayburn's voorstel niet in houdt, dat hij achter de gewijzigde tekst van de resolutie staat, maar hij geloofde er wel uit te mogen opmaken, dat de democraten er zich niet fel tegen zullen verzetten. Andere kringen herinneren er aan, dat na de Tweede Wereldoorlog gen. Eisen hower, gen. Clay, adm. Nimltz en ge®. Wainwright een gezamenlijke bijeen komst van beide Huizen van het Con gress hebben toegesproken, en geloofden daarom, dat een uitnodiging aan Mac Arthur voor een dergelijke rede geheel in de lijn zal liggen van de tradities van het Congress. De Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden uitten gisteren in een gezamenlijke verklaring de beschuldi ging, dat Truman's regering getoond beeft „niet in staat te zijn vrede te be werkstelligen of oorlog te voeren". Dat zou volgens hen zijn gebleken uit het ontslag van MacArthur en de Ameri kaanse verliezen in Korea. In de ver klaring werd een totaalcijfer van 60.000 genoemd. Generaal-majoor Courtney Whitney heeft een tweede verklaring ten aanzien Van MacArthur afgelegd. Whitney ont kent' hierin, dat de voormalige opperbe velhebber uitbreiding van de Koreaanse oorlog zou hebben, voorgestaan. Critick in deze zin schreef hij toe aan „aanhan gers van de algemene sussingspolitiek, die zich achter het karretje van de com munisten laten spannen". Volgens Whitney was sinds het begin van de Koreaanse oorlog in Juni Mac Arthurs enige doel „de strijd tot een eervol einde te brengen, en met zo min mogelijk verlies aan manschappen". Het toenemende bloedvergieten verontrustte MacArthur ten zeerste. MacArthur was van mening, dat een politiek van ver zoening door concessies oneindig meer levens zou kosten en wel eens de kiem voor een nieuwe wereldoorlog in zich zou kunnen dragen. De nieuwe opperbevelhebber, gene raal Ridgway, heeft gisteren te Tokio een onderhoud met generaal MacArthur gehad in diens particuliere woning in de voormalige Amerikaanse ambassade. Na Er wacht generaal MacArthur een baan van 100.000 dollar per jaar bij de Remington Rand Incorporated wanneer hij weer als burger zou willen gaan werken. James Rand, president en voorzitter van de raad, zeide dat dit aanbod gedaan werd eind 1949 en dat het nog steeds van kracht is. Sedert zijn ontslag van Woensdag is er echter nog niet met de generaal over gesproken. dit onderhoud vertrok Ridgway direct weer per vliegtuig naar Korea. Lt.-gen. Ridgway heeft gisteravond na zijn terugkeer van dit bezoek aan Tokio verklaard, dat hij niet van te voren ge waarschuwd was, dat hij tot opvolger van gen. MacArthur benoemd zou wor den. Ridgway, zei, dat hij en de Ameri kaanse minister voor het Leger, Frank Page, die een bezoek aan het Koreaanse front bracht, Woensdag samen het nieuws gehoord hadden tijdens een bezoek aan een commandopost. ..Was u op enigerlei wijze gewaarschuwd?" vroeg een verslaggever. ..Neen, helemaal niet", antwoordde Ridgway. In een lokaliteit, die blauw stond van de rook, is Donderdagavond in Purmerend de eerste Nederlandse pijprokersclub opgericht. Gestart werd met zeventien leden, allen Purmerenders. Tot de leden behoren de dominee, de apotheker, ce drogist, een administrateur en opa Leysink (gepensionneerd). Over de naam van de club is men het nog niet geheel eens, maar het pijproken zal de hiervoor benodigde inspiratie wel opleveren. Het doel van de club is het pijproken te bevorderen door rookavonden, lezingen over toeback en het aanleggen van verzamelingen van pijpen. Op de eerste avond geschiedde de uitreiking van de pijpen, zodat ieder lid zijn club-pijp heeft. De Koninklijke Shellgroep heeft het grootste na-oorlogse project voor nieuw bouw van tankers ter hand genomen dat ooit werd verwezenlijkt. Gistermid dag om zes uur werd in Londen en in Den Haag tegelijkertijd bekend gemaakt, dat 46 nieuwe tankers voor de Koninklijke Shell zuilen worden gebouwd, waar van de kosten in totaal 450 millioen gulden zullen bedragen. Van deze 46 schepen zullen er 31 worden gebouwd in Engeland en 15 op Ne derlandse werven, waarvan bij Wilton-Fijenoord en bij de Rotterdamse Droog dokmij. elk 4 schepen van 18.000 ton, bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- mü. te Amsterdam 5 schepen, een supertanker en 4 van 18.000 ton, en bij P. Smit Jr. te Rotterdam 2 schepen van 18,000 ton. Deze* 15 schepen komen na op levering onder Nederlandse vlag. Een derde gedeelte van het totale programma tot een bedrag van ca. f 150 mil lioen zal dus door Nederland worden geleverd en tweederde (f 300 millioen! door Engeland. laS. verschillende voorvallen in de houding tussen hWgebleken'vdata d® V'w «staV-pnriU bet nog werkende en het Zaandam z1ch°neel bij Albert Heijn te 7aandamse nnr+yerscherPt hoewel de Zaandamse politie voortreffelijk werk verricht en ongeregeldheden heeft we ten te voorkomen. Nadat de directie van de N.V. Albert Heijn ruim anderhalve week een af wachtende houding heeft aangenomen is zij er thans toe overgegaan een aan tal aangetekende brieven te verzenden naar de stakers en staaksters waarin deze aangemaand worden terstond aan het werk te gaan. Indien dit personeel het werk met ingang van Maandag a.s. niet heeft hervat moet het zich als ont slagen beschouwen. Bovendien heeft de directie aan het stakende personeel cir culaires verzonden waarin gewezen Wordt op het onverantwoordelijke van deze wilde actie. De mededelingen van de zijde van de Verkade's fabrieken zijn uiterst schaars, waardoor de EVC en andere communis tische elementen vrij spel hebben met het rondstrooien van allerlei geruchten die niet aan de waarheid zijn te toetsen. Speelt de directie van Alb. Heijn volko men open kaart, waardoor zij het ver trouwen van het bonafide personeel en de burgerij blijft behouden, bij Verkade wordt alles omweven met een geheim zinnig waas. Werkend personeel bij Verkade ver klaart pertinent dat het aantal stakers en staaksters de tweehonderd genaderd is, terwijl de directie officieel mededeelt dat het aantal de 130 niet overschreden heeft. De communistische stakingsleiding verklaarde gistermiddag dat de steun- lijst van Verkade om half vier 240 na men telde. Te Gütersloh in West-Duitsland heeft generaal Eisenhower zijn eerste veldinspectie gehouden, maar het was niet onder ideale weersom standigheden. Door modder en re gen ploeterde het hoge geselschap war het „gevechtsterrein", waar Britse tank, on infanterie-eenheden tactische oefeningen hielden. V. I. n. r.: Brigade-generaal Geoffrey Belchem, die bii de manoeuvres het bevel voerde: g ener aal-majoor Eooth, generaal Eisenhower en sir Charles Keightley. Donderdagavond heeft de opsporings dienst van de P.T.T. in samenwerking met de gemeentepolitie tijdens een razzia te Haarlem zes clandestiene zen ders opgespoord. De zenders werkten op golflengten van 40 en 80 m. Tegen vijf jeugdige Haarlemse ingezetenen, de 22- jarige H. V. wonende in de Zoonenlaan, de 2l-jarige Th. W. D„ uit de Heussen- straat, de 18-jarige A. V. uit de Welte vredenstraat, de 31-jarige F. W. B. van de Rijksweg, die over twee zendappa raten beschikte en de 21-jarige J. v. E. uit de Siriusstraat, Is proces-verbaal opgemaakt. Het zend materiaal is in be slag genomen. Tijdens een demonstratie van de luchtmacht, ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan der A.XJ.R.l. (de Indo nesische luchtmacht) is een Mustang vliegtuig van de Indonesische lucht macht neergestort op een kampong te Surabaja. Hierbij kwamen vijf kam pongbewoners om het leven, evenals de inzittende van het toestel, de kapitein Muljono. Het programma omvat de bouw van 41 tankers voor algemene doeleinden zogenaamde general purpose tankers van 18.000 ton laadvermogen elk, vol gens een volstrekt nieuw ontwerp, en voorts van 5 „supertankers" van 28.000 ton, van welke klasse reeds 9 schepen in de vaart of in aanbouw zijn en wel ke uitstekend voldoen. Dit bouwpro gramma betekent dus een vermeerde ring van het laadvermogen van in to taal 878.000 ton. De totale tonnage van de Koninklijke Shell beliep tot dusver ruw geschat 4 millioen ton. Het ligt in de bedoeling, dat de in Nederland te bouwen schepen volledig door onze binnenlandse industrie zullen worden uitgerust, dus machines, appa ratuur, inrichting, het verven enz. De financiering van het project zal geheel geschieden uit groepsinkomsten. zodat derhalve van een emissie in wel ke vorm dan ook geen sprake kan zijn. Verwacht'wordt, dat einde 1955 het ge hele programma ten uitvoer zal zijn ge legd. In Engeland zal de eerste afleve ring in 1952 .geschieden, in Nederland begin 1953. Verwacht wordt, dat de ma teriaalvoorziening ondanks het her bewapeningsprogramma geen moei lijkheden zal opleveren. Ter toelichting op de uitbreiding van de tankersvloot deelde jhr. Quarles van Ufford. algemeen procuratiehouder van de B. P. M„ nog mede, dat het nieuwe type tanker van 18000 ton in staat zal zijn ruim 80 pet. van de havens, waar op de schepen van de groep varen, aan te lopen. Gezegd kan worden dat de Koninklijke Shellgroep thans vooraan staat in de tankerwereld door het in troduceren van dit nieuwe type, dat in het bijzonder ontworpen is met het doel het grootst mogelijke laadvermogen te combineren met een maximale ge bruiksmogelijkheid en een economische exploitatie. In het ontwerp is gestreefd naar een zo groot mogelijke standaardisatie en unifor miteit, waardoor eventuele reparaties in zo veel mogelijk havens zullen kunnen ge schieden en de tijd hiervoor nodig tot het uiterste kan worden beperkt. De general purpose tankers zullen speciaal gebruikt worden voor het grotere vervoer op de be trekkelijk vaste lijnen, de supertankers voor speciaal groot vervoer en de kleinere tan kers zullen benut blijven voor bijzondere diensten voor de vaart op kleinere havens De accommodatie voor officieren en beman ning voldoet aan de hoogst mogelijke eisen. Alle volwassenen krijgen eenpersoons hut ten. Op het achterdek komen de eet- en rooksalons Op het daarboven gelegen dek wordt de bemanning gehuisvest. Daar deze nieuwe schepen practisch continu in de vaart zullen zijn. zal voor de bemanning ervan een speciale verlofregeling worden uitgewerkt. Vier van de nieuwe general purpose tan kers zullen bij wijze van proef turbo-elec- trische voortstuwing krijgen, waartoe elk dezer schepen met twee turbo aggregaten wordt uitgerust, die in geval van storing zeer snel kunnen worden verwisseld. Twee van deze vier turbo-electrische tankers zul len bij Wilton Fenoord worden gebouwd Berekend werd dat elk schip een beman ning zal vereisen van 52 koppen. Dit komt er dus op neer dat op de 15 Nederlandse schepen 780 man werk zullen kunnen vin den. Egypte. Het huwelijk van koning Fa- roek van Egypte met mej. Narriman Sa- dek zal op 6 Mei des morgens te 11 uur in het Koubbeh Paleis te Cairo voltrok ken worden. ~T\ e kabinetscrisis en haar oplossing i mogen dan al moeilijk beschouwd kunnen worden als symptomen van de blakende politieke gezondheid van ons land. zij hebben in ieder geval een inspuiting met gezonde ideeën in de van-oud-maak-nieuwe regering ten gevolge gehad. Z. Exc. prof. dr. Al- bregts, de oud-secretaris-generaal ran de Internationale Unie van Katholieke Werkgeversverenigingen en oud-hoog leraar van de Katholieke Economische Hogeschool van Tilburg, die thans als minister voor de industrialisatie in onze regering zetelt, heeft in de confe- ferentie dezer Unie, welke in Oxford werd gehouden, aan enige van die ge zonde ideeën lucht gegeven. Hij stelde voorop, dat de particuliere onderne ming de meest wenselijke vorm voor de economische ontwikkeling is en daarom door de overheid en de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie dient te worden ontzien. Een stelling, die de progressieven als liberaal in de op dit gebied Oost-Indisch-dove (of moe ten we tegenwoordig Indcmesisch-dove zeggen?) oren zal klinkenHij achtte het een gunstig verschijnsel, dat de particuliere ondernemingen in de afge lopen jaren haar enorme investerings behoefte grotendeels uit eigen midde len hebben kunnen dekken en naar verhouding maar weinig risico-dragend kapitaal van buitenaf daarvoor hebben behoeven aan te trekken Hij zou het ten zeerste betreuren, indien in deze toestand tengevolge van een omslaan van de conjunctuur verandering zou komen. Hij wees in dit verband on het grote belang van de rol, die de fiscus daarbij kan spelen. Nadrukkelijk waar schuwde hü tegen een zo hoge belas tingheffing. dat de particuliere finan ciering van de onderneming, hetzij door gebrek aan kavitaalvorming, het zij door onvoldoende beloning voor het te nemen risico, practisch onmogelijk zou worden. De wezenlijke hoogte van de belastingheffing wordt niet alleen bepaald door de hoogte der tarieven, maar ook door het fiscaal winstbegrip en de mate. waarin herkapitalisatie wordt mogelijk gemaakt. eze opvattingen van minister Al- bregts, die het belang van de arbeiders onverbrekelijk verbon den ziet aan de bloei van de particu liere onderneming, waarin zij werk zaam zijn, en de arbeiders eventueel ook in de reserves van de onderneming wil laten delen, stroken niet precies met de belastingpractijk, zoals die door zijn ministeriële collega van Financiën, prof. Lieftinck, wordt voorgestaan en toegepast, en die, zoals door „De Linie" werd gesuggereerd, slechts een gelei delijke koude socialisatie van de par ticuliere ondernemingen ten doel zou hebben. Wij kunnen ons daarom heel goed voorstellen, dat de P.v.d.A. niet bijzonder gecharmeerd is op figuren als prof. v. d. Brink en prof. Albregts, maar wij kunnen het alleen maar ge lukkig achten, dat in het huidige kabi net een sterker tegenwicht tegenover de machtige minister van Financiën en zijn al of niet geheime bedoelingen aanwezig is dan in de eerste combt- natie-Drees. Het handhaven en verster ken van de particuliere onderneming is o.i een der meest effectieve mid delen om een heilloze nivellering en massificatie, ook van de arbeiders, tegen te houden en te voorkomen. REFLECTOR (Van onze correspondent) Gigantische wolkenmassa's schuiven aan uit de verre horizon in het Westen. Daar zit wind in, veel wind. Ze jagen over de vlakke polders, de lage luchten, cn stormen over de zee. De golven dra gen witte schuimkoppen, en het grijs groene water ziet er somber en vaal uit onder de donkere hemel. April doet wat zij wil, en zij blijkt tn de eerste twee weken van haar bestaan in 1951 een uitgesproken voorliefde te hebben voor vele soorten van onheil, die moeder natuur in een onuitputtelijk re servoir steeds voor de hand heeft: regen, storm, en zelfs onweer, van die onver wachte voorjaarsklappen. waarvan men zegt. dat ze het gevolg zijn van venijni ger bliksemschichten dan die welke langs een duistere hemel schieten in midzomer na een hittegolf. Slecht is het weer, uitgesproken slecht, en we kunnen mee voelen met de men sen, die van de bodem moeten leven, met onze boeren, wier landerijen ge worden zijn tot moerassen. De gronden zijn verzadigd tot en met, want de wol ken maken maar heel weinig baan voor het zonnetje, dat de aarde moet drogen Maar het zijn niet alleen de boeren die ongepaste uitdrukkingen gebruiken bij het luisteren naar de weerberichten door de radio. Ook de Volendammer vissers schudden het hoofd, elke dag iets heftiger, omdat het weer maar weer het zelfde zal üjn in de komende vier en twintig uren, en dat terwijl de datum, waarop het net over boord zaï mogen worden gezet, zo nabij komt. Wind kunnen zij wel verdragen, althans zolang wind wind blijft, en geen storm wordt, want wind moet de grote bruine zeilen doen bollen, en de kracht opbren gen om het zware net door het water te zeulen. Maar de zon moet er bij komen, dat is noodzaak. Niet omdat het pretti ger is op zee met het zonnetje erbij Nee, daarom niet. Een visser bevaart geen plezierjacht. Zijn schuit is een plompe, stoere botter, die niet zo gauw water maakt, als het roer met een ferme ruk wordt omgezwaaid. En des nachts dan? 's Nachts schijnt de zon niet. en juist in de nacht sleept het net door het water. Wat dat betreft, kan de visserman het buiten het zonnetje wel redden. Hij verlangt er naar, omdat alleen de zon in staat is, het water willig te maken voor de visvangst. De zon lokt de vis te voorschijn. Twee dagen zonneschijn verrichten wonderen! Zondagnacht 12 uur gaat het begin nen! Dan verlaten de botters voor het eerst de Volendammerhaven. na maanden van niets doen. een periode, die te lang, veel te lang heeft geduurd. Als zo lang zijn de beurzen plat als een schol. Grote on kosten zijn er gemaakt om de botters zeeklaar te krijgen. Dit alles in goed vertrouwen op hetgeen de zee aan vangsten zal brengen, op hoop van zegen dus! Voor de eerste tijd staat het er met dit vertrouwen niet zo goed voor. De bewijzen zijn er, dat het water nog niet visrijp is. De hoekwantvissers hebben het al een paar maal geprobeerd, en ze hadden want genoeg uit staan. Sommi gen met 7000 haken, maar verdienen, ho maar! Verleden week waren er een paar uitschieters, die 60 tot 90 pond haalden, maar deze week was het weer flink mis. Vier, vijf en zes pond. Nu dat is toch de moeite niet om er de haven voor uit te gaan, want de bedrijfsonkosten zijn ont stellend hoog. Zijn de voortekenen alzo niet bijster gunstig," ook onzeker is het, of de prijzen van de paling zo zullen zijn, dat de visserman er een redelijk bestaan mee heeft, loon naar harde, on onderbroken arbeid, enige maanden lang. In die tijd moet het verdiend zijn voor de rest van het jaar. maar dat is een wens. die heel moeilijk te vervullen zal zijn. In de laatste iaren althans is dit niet gelukt, en daardoor zagen we de vissers noodgedwongen ingeschakeld bij allerhande soort van werk, in de fabrie ken, en op het land. maar in hun pein zende ogen lazen we de hang van hun hart naar de zee. dat grote, ruime water, waarop hun vaders eenmaal hun vreug de én vrede vonden. Hun droom is een droom van de verte, van grijze en staal blauwe luchten, van waterdrift en zee eenzaamheid, de droom ook eens van hun vaders. Zondagnacht zullen twaalf harde klok- keslagen de tijd van gedwongen rust uit luiden. Misschien zal het een maanhel- dere nacht zijn, en hopelijk na een dag van milde zonneschijn. Alles ruikt vers en fris aan boord. De harde bultzakken in de kooi zijn opnieuw bijgevuld, op de vloer van het voorondertje ligt een nieuw, glad stukje zeil, waarop de vis sers voorlopig alleen op kousen mogen lopen. De vallen aan de mast zijn ge smeerd, de beste zeilen flapperen op de wind, de plompe boeg is pas geteerd, en het grote getaande net ligt klaar om met een „Dat God 'm zegent" over boord gezet te worden. Vrolijke uitroepen zul len klinken in de nacht, en wij hopen, dat het zo zal zijn, zoals een Volendam mer dichter dit uitroept: „Laten we nu uit de haven gaanwe hebben het goede getij. We vissen vanavond met lichte maan: het slechte weer is voorbij!" Bij twee grote luchtslagen boven Noord-West-Korea hebben Amerikaanse super forten en straaljagers 21 vijandelijke jagers van het type MIG 15 vernietigd of beschadigd. Bij het eerste treffen wierpen de communisten 80 straaljagers in de strijd de grootste vijandelijke luchtvloot die men totnutoe tijdens de Ko reaanse oorlog heeft waargenomen die tot taak hadden het bombarderen van de grote Valubrug te verhinderen. Drie vijandelijke vliegtuigen tierden daarbij vernietigd, twee andere vermoedelijk vernietigd en 13 beschadigd. Het tweede luchtgevecht speelde zich af boven Sinanjoe. ten Zuid-Oosten van Sinoeijoe. Amerikaanse straaljagers vernietigden daarbij twee MIG's en beschadigden er één. De Amerikaanse bommenwerpers slaagden erin een brug. die van Antoen in Mandsjoerije naar Sinoeijoe in Noord-West-Korea leidt, te treffen. Groot-Brittannië zal ongetwijfeld de meeste manschappen voor een dergelijke divisie afstaan. De Verenigde Troepen baanden zich gisteren met de bajonet op het geweer en onder veelvuldig gebruik van vlam menwerpers een weg door de voornaam, ste Chinese verdedigingslinie ten Noor den van de 38e Breedtegraagd, terwijl n der hevigste geallieerde artilleriespervu ren van de Koreaanse oorlog gaande was. Zwermen geallieerde vliegtuigen ondersteunden in 672 aanvalsvluchien de oprukkende troepen langs het front en braken op vele punten fel vijandelijk verzet. Groot-Brittannië is voornemens zijn Korea-contingent met verscheidene dui. zenden manschappen uit te breiden tot een sterkte van waarschijnlijk ongeveer 17.000 man, zo bleek gisteren uit mede delingen van een gezaghebbende mili taire zegsman. Plannen voor oprichting van een „Ge menebest-divisie" van ruim 20.000 man worden thans uitgewerkt, deelde de zegsman verder mede. Aangenomen werd dat Canada aanzienlijk meer sol daten zal afstaan voor die divisie dan het contingent van naar schatting 1000 soldaten dat zich thans in Korea be vindt. De „Gemenebest-divisie" zou worden samengesteld uit Britse. Canadese. Au stralische en Nieuw-Zeelandse troepen. Advertentie J De zonnige kant is de beste kant van het leven t De Britse autoriteiten zijn van mening, dat een verklaring der 14 landen over de oorlogsdoeleinden in Korea binnen één week zal worden afgelegd. Waar schijnlijk zullen de landen nogmaals uit. drukking geven aan het verlanren van de Ver. Naties, dat er een eind komt aan de strijd in Korea. Er is nog geen besluit genomen, of de verklaring zal worden afgelegd door de r.resident van de Algemene Assemblee der Ver -Naties Nasrollah Entezam. of dat zij door de 14 landen gemeenschap pelijk zal worden gepubliceerd. Verwachting tot Zaterdagavond: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen. Overigens wisselende bewolking met enkele buien, som mige met hagel. Overwegend matige Westelijke wind. Iets kouder, vooral des nachts. Zon; 5.48—19.34. Maan: 10.19—3.16 Van officiële Russische zijde te Ber lijn js aan de Nederlandse Militaire Missie ter plaatse medegedeeld, dat daar binnenkort een groep uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Neder landers verwacht mag worden. Van Russische zijde is medewerking toege zegd om deze groep, die vermoedelijk uit ca. honderd man zal bestaan, via Hcimstedt rechtstreeks aan de Neder landse autoriteiten over te dragen. 4 November j.I. kwam ccn dergelijke groep uit Russische krijgsgevangen, --chap ontslagen Nederlanders in Berlijn ;,an, die korte tijd later naar Nederland gerepatrieerd werden. De namen der thans vrijgelaten Nederlanders zijn nog niet bekend. Nadere gegevens hieromtrent zullen zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1