Recreatiegebied of bloembollenland? Kleermaker Hulsman trekt Frankrijks aandacht 777 Belangen der bloembollenkwekers een Nederlands belang Gemeentepersoneel geeft voorbeeld Revolutie van de coupe Kamer van Koophandel snijdt vele problemen aan Unieke aanbieding! DEVENTER WILTON-TAPIJTEN Belgische Radio over Nederland ontevreden TAPIJTHUISsLv"^ j "h.INEKE 3€ AGENDA' txr eryoy, on& of tf& tjomouJ State Sxf/o&M fami/y, STftTE ^KPHESS Melksanering, spoorwegovergangen in Haarlem en de tunnel in Velsen REGENKLEDING PALEIS Overvallen op taxi chauffeurs gepleegd Queuille dreigt met aftreden VRIJDAG 13 APRIL 1951 PAGINA 2 Verzilting Voorgeschiedenis Steen of bollen De waterwinning HEEMSTEDE i l MAATKLEDING EN CONFECTIE 20 for Burgerlijke Stand een enorme collectie tegen feestprijzen Dames- en Herenregenjassei VERKEERSHUIS WORDT WEER OPENGESTELD Het interieur is aan merkelijk verbeterd VelsenHaarlem (jeugd) Beschonken bromfietsrijder veroorzaakt aanrijding Wijziging Loterij wet Beroep verworpen ZATERDAGMORGEN 10 UUR brengen wij in verkoop een fraaie collectie zuiver wollen 200x300cm f 225.- 225x325 cm f298.- SMYRNA'S ROYAL AXM1NSTERS Kiest WOL voor Uw geld! WOLLEN WILTONS U slaag! allijd èn Beter èn Voordeliger bij; Het Euch. Ziekentriduum ZANDVOORT SCHAGCHELSTRAAT 19 (bij de Anegang) Vijf jaar voor jeugdige daders AALSMEER RADIO-STERREN PARADE Coöp. Tuinbouwbank maakte winst van f 48.202.78 Waterstanden Beurs van Amsterdam GEEN POSTAGENT SCHAPPEN „Rode Kruis" Tweede bedrijf stelling Indien geen vertrouwens votum wordt gegeven SC IIOUS: Babykleermaker OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 1 1 Burgerlijke Stand AERDENHOUT Kelder„brand" De laatste tijd is de bloembollenwereld in zijn geheel en in Noordwijkerhout in het bijzonder gealarmeerd door de dreigende geruchten over de vorming van een groot meer en de daarmede onverbrekelijk samenhangende onttrekking van gronden aan de grootste bestaansbron in de Bloembollenstreek. Hoewel de eerste berichten niet in staat bleken zó tot de bloembollenkwekers door te dringen, dat men de volledige consequenties daarvan volledig bleek te onderkennen, is daarin thans verandering gekomen en komt men in die kringen langzamerhand tot de overtuiging, dat het gaat om to be or not to be van de bloembollenteelt in Noordwijkerhout, de plaats met de grootste mogelijkheden tot uitbreiding. Het komt ons gewenst voor het probleem, dat, behalve de belangen der bloem bollenkwekers. ook het algemeen landsbelang raakt, aan een meer uitgebreide beschouwing te onderwerpen. Overtuigd zijnde, dat hiermede het laatste woord niet is gezegd, hopen wij met dit artikel een bijdrage te leveren om te helpen verhinderen, dat lichtvaardig besluiten worden genomen, die, hoe ogenschijnlijk aantrekkelijk overigens, voor het bloembollenvak op de lange duur de dood in de pot zouden betekenen. millioenen kubieke meters meer doch gekocht met een verlies van 90 bunder teelland. In dit verband willen wij de woor den aanhalen, gesproken door de heer P S. van Leeuwen, voorzitter van de afdelingen Noordwijkerhout van „Bloembollencultuur" en L. T. B., (verslag „Hobaho" d.d. 6. 4. 1951): „Om te kunnen voldoen aan een inci dentele zandbehoefte zal tot in alle eeuwigheid een plas water worden ge maakt welke voor het vak een directe schade oplevert van naar conservatie ve raming 3V- millioen gulden per jaar waardoor zulke andere gevaren wor den opgeroepen dat het niet ondenk baar is dat de cultuur geheel uit deze streken (d.i. Noordwijkerhout) zal verdrijven. Wij denken hierbij aan het verzoutingsgevaar." Bodemdeskundigen hebben er n.l. op gewezen dat een verlaging van het De- slaande bodempeil met 1 meter het gevaar van verzilting van het grondwa ter in de hand werkt, zodat dit op den duur catastrophaal zou kunnen wor den. Hier werken dan twee factoren samen., want naast een verlaging van het maaiveld speelt ook de onttrekking van zoet water voor drinkwater een zeer effectieve rol. Door de vermage ring van de zoetwaterlaag in de bodem krijgt n.l. het zwaardere zoute water gelegenheid om de zoetwaterdruk op te heffen en door te dringen in de boven grond, dus de teellaag. Dit gevaar mag vanzelfsprekend niet onderschat worden en in kwekerskrin gen wordt dat ook zeker niet gedaan. Daarnaast is men echter in deze krin gen ook van mening dat het gevaar bij een uitholling van 2530 meter, waar door de zoetwaterlaag geheel of zo goed als geheel zou worden doorbroken, een ernstiger gevaar betekent, althans de verzilting sneller zal doen toenemen dan de verlaging van het bodempeil zelfs over een areaal van 1000 bunder. Bovendien, zo redeneert men, is een to tale verzouting eenmaal werkelijkheid dan zal eerst na een lange reeks van jaren weer van een normalere water buishouding sprake kunnen zijn. aange nomen althans dat dan doeltreffende maatregelen inderdaad nog mogelijk Om tot een goed begrip van de zaak te komen, moeten wij een halve eeuw teruggaan in de geschiedenis. Omtrent de eeuwwisseling werd te Hillegom opgericht de Kalkzandsteenfabriek „Ar- naud". ten doel hebbende de vervaardi ging van de bekende witte kalkzand steen, waarvan duinzand een der voor name grondstoffen vormt. Deze grond stof werd verkregen door afgraving van oude duingronden bij Hillegom en Lisse. die daardoor tot zegen van de bloem bollencultuur werden herschapen in eerste kwaliteit land voor de teelt van bolgewassen. Na verloop van jaren wa ren de duingronden in genoemde plaatsen volledig afgegraven en ver kreeg de maatschappij concessies onder de gemeente Noordwijkerhout tussen Herenweg en Langeveld. Ook deze terreinen raken eerlang uitgeput zodat naar ander areaal moest worden uitge zien ter verkrijging van het nodige zand Het oog schijnt nu gevallen op een gebied daaromtrent waar men voor deze zandwinning een meer wil zuigen, groot ongeveer 90 na. met een diepte van. naar verluidt. 30 m. Het is van zelfsprekend een levensbelang voor deze grote industrie maar het betekent daar naast een grote kluit uit de pap voor de bloembollenteelt die zit te gillen om goede, verse cultuurgrond Een aan winst of een verlies van 90100 ha. is van zodanige betekenis dat van een levensbelang voor deze nationale cul tuur gesproken kan worden. Gevoegd bij de wateronttrekking ten behoeve van de drinkwatervoorziening begint het gevaar de bloembollenstreek zo langzamerhand in staat van alarm te brengen. In sommige kringen wordt ook de voortschrijdende industrialisatie als een gevaar gekenschetst. Dit „gevaar" schijnt ons echter minder aanwezig na- demaal industrievestiging practisch geen cultuurgrond zal vorderen. Er zijn vol doende gronden, niet of minder ge schikt voor de bloembollenteelt, waarop industriecentra kunnen worden ge vestigd. Waar in deze streek dus twee belan gen, die van de stenen en die van de bollen, met elkander in conflict gaan komen, dient nagegaan of één van de twee, zo mogelijk beiden, schadeloos ge steld kunnen worden met mogelijkheden elders. In Mei van het vorige jaar is in deze krant, alsmede in het vakblad van de L.T.B.. de aandacht gevestigd op een aan particulier brein ontsproten pian. voorzienende in de verbetering en ver kaveling van de Noordzijderpolder, een gebied van plm. 1100 hectaren, welke door afgraving en omspuiting van thans inferieure kwaliteit bloembollengrond kan worden verbeterd tot wél voor deze cultuur geschikt land Dit areaal ligt 0 tot 100 cm. te hoog, hetgeen bij verla ging 7tot 11 millioen M3 zand ople vert. Hierbij komt dat per bunder om- gespoten land pl.m. 2200 M3 zand „over" komt, eveneens uitmakende 2% millioer. M3, zodat met dit project zo'n 10 tot 12; millioen M3 zand zou vrijkomen. Wellicht zal niet al dit zand geschikt zijn voor steenfabricage, althans niet dat deel dat door afgraving wordt verkre gen. doch rekening houdende met een uitval van 25 pCt. krijgen we toch nog altijd de formidabele berg van l'A tot 9millioen M3 Met als winst 7— 800 H.A. cultuurland. Een te graven meer ter grootte van 90 hectaren bij een gemiddelde diepte van 25 meter met 25 pCt. uitval voor klei en veen, geeft weliswaar enkele slordige Met betrekking tot de plannen voor het meer mag en moet de vraag onder het oog worden gezien of streek en be volking gebaat zijn bij deze uitbreiding van recreatiemogelijkheid. Wij zijn van mening dat het er voor de recreatie niet toe doet of dit meer er niet is dan wel. Ons lijkt een waterplas om te ba den en te zwemmen, zó dicht bij de zee in letterlijke en figuurlijke zin, water naar die spoelkom brengen of, om in de bovengesignaleerde ge varensfeer te blij ven, hier zou het zijn water „uit" die zee dragen. Als zeilmeer zijn de afmetingen te klein, vooropgesteld ook dat er ver binding zou zijn met ander vaarwater; hoogstens kan het een roei- en kanovij ver worden. Bovendien komt het ons voor dat de bevolkingsgroep die het meest in aanmerking komt er gebruik van te maken (Amsterdam) zeer waar schijnlijk liever naar zee trekt dan naar een zoetwater vijver, zelfs met de moge lijkheid als openlucht zonne- en water bad, al zouden de bestaande kampeer terreinen een attractie rijker worden. Hoewel overtuigd van het grote nut van goede recreatieterreinen daar waar er plaats voor is, met „grasjes en sprietjes", zon, lucht en water, menen wij dat zee en duin voldoende mogelijkheden bergen zonder dat daaraan zo grote belangen van onze bloembollencultuur worden op geofferd. z«n- - Zolang het totale verzoutmgspeil niet is bereikt is er echter nog hoop dat dit gevaar kan worden gekeerd. Naast het bovengenoemde komt ook een nieuw gevaar om de hoek gluren nu de Amsterdamse waterleiding plannen heeft om de onttrekking van zoet water uit de duinen nog te vergroten door het uitbreiden en verlengen van winkanalen en het slaan van diepboringen. Hier ligt het zwaartepunt klaarblijkelijk in de om geving van Vogelenzang en Zilk, waar gedacht wordt aan de streek rond het z.g. Oosterkanaal, de meest Oostelijke waterloop in het wingebied. Deze plan nen schijnen in een vergevorderd sta dium van ontwikkeling. Het is hier niet de plaats om daar die per op in te gaan; wel hoopt het bloem bollenvak vurig dat de plannen, die in de toekomst „wellicht" verwezenlijkt zullen worden om water uit de Lek via het zuiverende duinzand mede te bestem men tot drinkwater voor de hoofdstede lijke bevolking, mettertijd een grote zorg en last zullen wegnemen. Wij noe men deze moeilijkheid echter in dit ver band om aan te tonen dat een complex van gevaren het bloembollenbedrijf in onze streken bedreigt. Het bloembollenvak op de eerste plaats, doch samen met dit bedrijf zullen alle hens aan dek moeten worden ge roepen om de gevaren die het bedreigen het hoofd te bieden en te keren. Want behalve de nijvere beoefenaren van „het vak" valt of staat daarmede de be staansmogelijkheid van zo goed als de gehele gemeenschap, toenemende in dustrialisatie ten spijt. Gemeente-, pol der- en waterschapsbesturen, kortom alle overheidsorganen zullen in dezen diligent moeten zijn om te trachten de wagen in het goede spoor te houden. Het is niet slechts een dorps- of streekbelang, meer dan dat, het is een nationale zaak Pr. 1) Om een indruk te geven van deze massa diene dat acht millioen m.3een berg is van tweehonderd meter hoog, tweehonderd meter breed en tweehon derd meter lang. Men zal zich herinneren dat bij het voorstel om het wandelbos „Groe- nendaal" met een kinderboerderij te ver rijken er van verschillende kanten in de gemeenteraad oppositie ontstond te gen dit plan omdat er een bedrag van f 4500 mee gemoeid was. Na veel be sprekingen werd het voorstel van B. en W. aangenomen maar van harte ging het niet. Het personeel van Openbare Werken heeft nu gemeend, een daad te moeten stellen, welke tengevolge zou hebben dat toch de kinderboerderij er kwam, maar dat de onkosten daarvoor aanzien lijk gedrukt zouden worden en er werd besloten, na afloop van de arbeidsdag en op de vrije Zaterdagmiddag nog eens extra de handen uit de mouwen te steken, door geheel belangeloos te gaan werken aan de opbouw van deze kinder boerderij. Er werd niet lang over ge praat maar men begon meteen met te doen en de zaken staan thans zo dat binnen niet al te lange tijd de kinder boerderij geheel gereed is. althans mag er op worden gerekend, dat met Pink steren deze attractie geheel kant en klaar staat om het jeugdige publiek te ontvangen. Het gemeentebestuur en vooral de wethouder van Openbare Werken, de heer E. J. v. Lent, stelt deze sympa thieke geste van het gehele personeel van O. W. zeer op prijs, omdat daaruit een medeleven met het wel en wee van de gemeente blijkt, dat het beste doet hopen voor de toekomst. Bovendien is het een niet onaanzienlijk voordeel voor de gemeente, want aanvankelijk was een bedrag van f 4500 uitgetrokken voor de bouw van de kinderboerderij, terwijl het hele geval nu nog niet eens f. 2.000 kost. Het is dan ook zeker dat het ge meentebestuur deze mooie uiting van burgerzin, die zich niet bepaalt tot la menteren en zuchten over de toekomst, maar eenvoudig een daad stelt zonder meer, zeker niet zonder meer zal laten passeren. Er blijkt weer eens opnieuw, dat het de eenvoudige mensen, zijn die het beste voorbeeld geven en Heem stede mag zich gelukkig prijzen, in het gehele personeel van Openbare Werken een groep mensen te bezitten, die van aanpakken weten. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mister 880 (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De kampioen melkboer (volw.) 2, 4.15, 7 en 9V15 u.; Frans Hals: Kolder cocktail (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De jongen met de trompet (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Landroof (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 13 April Concertgebouw: Herdenkingsconcert stich ting Haarlems Bloei m. m. v de H. O. V. en de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap". Solisten: Jo Vincent, Annie Woud en Willem Andriessen, 8 uur. Zaterdag 14 April Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Meeu wen boven Sorrento", 8 uur. De roman van de Amsterdamse kleer maker, M. J. Hulsman, die op een schone zomerdag plotseling tot de ont dekking kw?m, dat hij een revolution, naire kleermakersvinding op het spoor Advertentie VIRGINIA GETROUWD: F. J. Ch. Meijer en C. J. M. van der Wal; J. P. Liberg en E. Kesseler: Y. de Jong en H. M. Heeren; W. Sehoone en W. H. van Haastert. GEBOREN: F. Beuckens en M. Door nebal, z; L. J. Bubenik en Ch. G. Dutry van Haeften, z; D. J. Schreuder en A. E. Ridderikhoff, d; L. J. Serné en J. M. Le Fèvre, z; J. C. Drayer en Th. H. San ders, d. OVERLEDEN: Wed. G. G. H. Smits kamp—Lourens, 90 j.; C. van der Wei den 76 j.; W. Molenaar, 76 j.; wed. Ch. C. WanrooijWoutman, 89 j.; wed. C. G. Meeter—Negrijn, 86 j.; F. Lodewijk— Kroes, 42 j. Op de gisteravond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en Omstreken deelde de voorzitter, de heer J. Swens, mede, dat er door de gezamenlijke Ka mers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Holland twee vertegenwoordi gers in de vaste commissie van de Pro vinciale Planologische Dienst zijn aan gewezen, n.l. de heren drs. Th. Koning en ir. Y. T. Duyvis. Wegens de critieke toestand in de tuinbouwbedrijven rond om Beverwijk zond de Kamer op 13 Maart een schrijven aan de directeur van de Coöperatieve Tuindersvereni ging „Kennemerland" in Beverwijk; in Advertentie Vergelijk onze prijzen. Het scheelt geen GULDENS, Ter gelegenheid van de opening var ons filiaal te Utrecht presenteren wü IMPORT DUBBPL EGYPTISCH LINNEN DAMES en HERENREGENJASSEN, vanaf f 37.50 Originele Engelse Poplin MANTELS, alle modetinten f 59.50 ÏOO WOLLEN GABARDINE MANTELS en JASSEN U koopt rechtstreeks van de fabrikant!!! Ons devies: Zo van de fabriek f naar het publiek maar RIJKSDAALDERS!!! Alléén geldig Zaterdag 14 April a.s. Tegen inlevering van deze advertentie 5 KORTING op al onze artikelen UTRECHT HAARLEM Tel. 16062, Schagchelstraat 22 (zijstraat Anegang) Het verkeershuis van „Haarlems Bloei" zai vanmiddag om half drie, na een hele tijd gesloten geweest te zijn, weer opengesteld worden voor het pu bliek. Er is veel aan het interieur ver beterd. Doordat de administratie voor het grootste deel overgeplaatst is naar het stadhuis is er meer ruimte gekomen, die zo efficiënt mogelijk benut is. Het etalageraam is aanmerkelijk vergroot. Reeds van verre zal de aandacht van het publiek vallen op het uitgestalde propagandamateriaal. De toonbank is nu zodanig opgesteld dat zowel de bezoe kers als het bedieningspersoneei zich vrijer kunnen bewegen. Onder een gla zen bedekking ligt eveneens propagan damateriaal. In de linkerhoek van het gebouw is een zitbank aangebracht. De opening van dit verbouwde verkeershuis zal geschieden door wethouder D. Ge luk. die zijn openingsrede zal uitspre ken op het stadhuis. Namens het gewest wordt een nieuwe WV-vlag aangeboden. Zaterdagmiddag half vier dus niet om vier uur zoals aanvankelijk was vastgesteld zal op het hoofdterrein van net sportpark Schoonenberg het Velsens Jeugdelftal een voetbalwedstrijd spelen tegen een Haarlems Jeugdelftal. Gisteravond heeft de 52-jarige brom- fietsrijde-r, de heer B., wonende te Am sterdam, een aanrijding veroorzaakt op het Weesper Zandpad onder de gemeen te Diemen. B. verkeerde onder de in vloed van sterke drank en botste te gen een uit de richting Amsterdam komende auto op. Met hoofd- en hand- verwondingen werd B. door de Rijks politie te Diemen ter ontnuchtering in gesloten. Laat in de avond is hij met een proces-verbaal naar huis gezonden. In het Staatsblad is een K.B. van 9 April gepubliceerd, waarin wordt be paald, dat de wet van 21 December 1950 tot wijziging van de Loterijwet 1905 en vaststelling van enige met het loterijwezen verband houdende bepalin gen, in werking treedt op 15 April a.s. Conform de eis van de advocaat-ge neraal heeft het Haagse Gerechtshof het beroep verworpen van twee Am sterdamse „zware jongens", de 46-jarige bootwerker N. K. en de 49-jarige trans port arbeider F, van E. Zij behouden een gevangenisstraf van drie jaar, waar toe de Haagse Rechtbank hen had ver oordeeld, wegens een inbraak in het Leiüse kantoor van de Stichting „1940 1945", waarbij f 58.000 werd gestolen. deze brief wees zij er op, dat er plan nen bestaan om voor de tuinbouwsector zgn. Borgstellingsfondsen in het leven te roepen. De Kamer wil gaarne in de melksa nering worden betrokken. Dit deelde zjj op 22 Maart aan B. en W. mede. De K N.A.C. zond een publicatie, waarin een opgave van de gelijkvloer se spoorwegovergangen in de bebouwde kommen der gemeenten gevraagd werd. De K.N.A.C. verzocht hierbij of de Kamer accoord kon gaan met de opmerkingen, over deze overgangen ge maakt. Over de omgeving van Haarlem werd gezegd, dat er een verbetering zou moeten worden aangebracht bij de spoorwegovergang station Heemstede- Aerdenhout. De spoorwegovergangen in Haarlem-Zuid zouden volgens de K.N. A.C. geen moeilijkheden opleveren. Naar aanleiding van een aldaar inge steld onderzoek deelde de heer Swens echter mede, dat dit laatste wel wat al te optimistisch was. Op 5 April werd er derhalve aan de K.N.A.C. geschre ven, dat er wel degelijk ook hier een oplossing moet komen, maar dat de moeilijke financiële positie van Neder land dit enerzijds niet mogelijk maakt, terwijl er anderzijds nog urgenter pro jecten zijn, zoals bijv. de tunnel in Vel sen. Tot slot deelde de voorzitter mede dat er inzake het tunnelprobleem te Velsen een bespreking aangevraagd zal worden met de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Enige vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, Alkmaar en Haarlem zullen deze bespreking bijwo nen. Aan de minister van Economische Za ken zai een brief gezonden worden be treffende emigratie en schuldvereffening De Kamer verzoekt de minister om maatregelen te treffen teneinde te voor komen, dat de emigranten bij hun ver trek schulden achterlaten, zonder dat dit nodig is. Dit zou kunnen worden bereikt, aldus de Kamer, wanneer er toestemming werd gegeven om aan de Gewestelijke Arbeiasbureaux tijdig lijs ten met de namen en adressen van de toekomstige emigranten ter inzage te leggen. Aan prof. dr. A. H. Albregts, minister zonder portefeuille, zal een brief wor den gezonden waarin de Kamer ver zoekt om algehele of gedeeltelijke vrij stelling van belasting op overwerk. Tenslotte zal aan de minister van Eco nomische Zaken nog een schrijven over de invoerregeling aangaande de invoe van snijbloemen in West-Duitsland worden gezonden. De Duitse planten- ziektekundige dienst heeft n.l. in vet' band met het voorkomen van de San José-schildluis die overigens in ons land niet voorkomt ernstig belem merende bepalingen uitgeschreven. De Kamer zou daarom gaarne willen, dat deze maatregelen zo spoedig mogelijk ongedaan gemaakt worden. Dr. S. Elzinga sprak daarna over het onderwerp „De economische betekenis van goed onderwijs voor onze tijd". Spr zette uiteen, dat er nog immer een kloof tussen de school en de maatschap pij is. Hij wees op het belang van goed vakonderricht en drong er op aan de vakonderricht en drong er op aan, dat de onderwijzers een goede opleiding zouden krijgen. Advertentie Hiervoor gelden nog de'oude prijzenGegarandeerde kwaliteit! ProfKeert van deze zeldzame aanbieding; bovenstaande prijzen liggen ruim 100.onder de huidige dagprijs. Verder vindt U momenteel in onze overweldigende collectie o.a.: Zuiver wollen HOLTAPS 200 x 300 cm. 85.— IJzersterke MOQUETTE. KARPETTEN 200 x 300 cm. 80. 240 x 340 cm. 125.— Wollen mach. 200 x 300 cm. 275. prachtkwaliteit Eng. import wollen Wollen EXPORT- WILTONS Schitterende Perzische dessins 170x250 cm. ƒ225.— 200 x 300 cm. ƒ298. 240x320 cm. ƒ325.— 250 x 340 cm. 398.— 230 x 320 cm. ƒ350.— 275x375 cm. ƒ475.— 200 x 300 cm. 198. populaire prijs! Eerst heden is het Comité van het Euch. Ziekentriduum in de gelegenheid de datum van het komende triduum voor de zieken bekend te maken. Pastoor L. Bertels OFM, van de kerk van de H. Franciscus van Assisië (De Boom), Admiraal de Ruyterweg, is be reid gevonden om dit jaar op 7, 8 en 9 Augustus a.s. het triduum voor de zieken te houden. Nadere bijzonderheden worden nog nader bekend gemaakt. HAARLEM TEL. 14762 UTRECHT Iedere dag geopend van 1012 en 26 uur ('s Maandagsmorgens gesloten) De Amsterdamse Arrondissements rechtbank heeft de vijfentwintigjarige W. H. v. d. W. en de eenentwintigjarige K. E. G. de W. tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Tégen beide verdach ten was terzake van twee overvallen op taxichauffeurs en één op een Haarlemse roanufacturier op 30 December van het vorig jaar, acht jaar geëist. De vijf-en- twintigjarige v. d. W. werd bovendien ter beschikking van de regering gesteld. De beide jongelieden die in Indonesië zijn geboren, kwamen na de oorlog naar Nederland en hadden elkaar in Haarlem ontmoet. Zij beroofden, onder bedreiging met een revolver, een Haar lemse taxichauffeur op de hoek Heren grachtBrouwersgracht te Amsterdam van ƒ30.en een Amsterdamse taxi chauffeur op de Haarlemmerweg nabij Halfweg van 13.De Haarlemse ma nufacturer maakten zij ƒ940.afhan dig. Het gebouw „Bloemenlust" was tot in de uiterste hoeken gevuld. Daar trad op het „Orkest Zonder Naam" o.l.v. Ger de Roos, de Drie Musketiers, Fantasio, Pe ter Piekos, Pierre Duro en Zambei, dus hetzelfde gezelschap van de K.R.O.- tournée „Jubel mee", maar het speelde en zong nu voor het goede doel, n.l. ten bate van het bouwfonds der fröbel school „St, Bernadette" te Amstelveen, Uit het jaarverslag blijkt, dat 1950 voor de bank een goed jaar is geweest. Het bedrag aan uitgezette hypotheken nam toe met f229.451.80; dat aan debiteuren in rekeningcourant met f453.761.87 tot een totaal per eind 1950 van f 2.356.061.10. Het spaarsaldo per 31 Dec. 1950, groot f2.381.839.20, is nagenoeg gelijk gebleven, hetgeen, vergeleken met de cijfers van sommige landelijke spaarinstellincen, nog betrekkelijk gunstig afsteekt. De tn 1950 gemaakte winst van f 48.202.78, de rente over het reservefonds en de ruime afschrijvingen op de roerende en onroe rende eigendommen der bank in aan merking genomen, wordt alleszins bevre digend geacht. Vrijdag 13 April. Hoog water: 7.47 u. en 20.18 u. Laag water: 3.15 u. en 15.35 u. Zaterdag 14 April. Hoog water: 8.45 u. en 21.24 u. Laag water: 3.54 u. en 16.28 u. Maanstand: eerste kwartier 13.55 u. (Nlet-otliciëie Koerseni Vorig Opening Ongeveer een maand geleden richtten B. en W. van Zandvoort een schrijven tot het hoofdbestuur der P.T.T., waarin met klem verzocht werd verbetering te brengen in de loketdienst in het post kantoor jn verband met de zeer lange wachttijden aan de loketten, welke vaak meer dan een half uur duren. Om in deze onhoudbare toestand verlichting te brengen werd tevens gevraagd in Zand voort twee postagenschappen te vesti gen, respectievelijk in Plan-Noord en in de omgeving van de Brederodestraat. De P.T.T. heeft hierop thans geantwoord niet van oordeel te zijn, dat dergelijke lange wachttijden in het postkantoor te Zandvoort geregeld voor komen. Even wel werden reeds maatregelen genomen om ook aan plotseling opkomende drukte aan dé loketten zoveel mogelijk het hoofd te bieden, terwijl voorts geduren de het badseizoen de bezetting der loket ten de nodige uitbreiding zal ondergaan. Tot het vestigen van postagentschappen in Plap-Noord en in de omgeving, van de Brederodestraat kan de P.T.T. niet over gaan, aangezien de afstand tot het post kantoor daartoe te gering geacht wordt en de financiën een dergelijke uitbrei ding momenteel niet toelaten. De afdeling Zandvoort van het Ne derlandse Rode Kruis hield Donderdag een gezellige bijeenkomst in het Patro naatsgebouw. De voorzitter, de heer J. C. Jung, heette de talrijke aanwezigen, leclen en hun huisgenoten, welkom en maakte van de gelegenheid gebruik het werk van de afdeling nog eens te be lichten. De transport-colonne is bij de burgerlijke verdediging ingeschakeld en zal deelnemen aan de grote oefe ning op 28 April a.s. De heer W. van der Mije vertoonde daarna met veel succes een aantal door hem vervaardig de films, waarop het werk der colonne en verschillende historische gebeurtenis sen van Zandvoort in beeld waren ge bracht. De voorlopige uitkomsten van de tweede bedrijfstelling, vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek ge houden op 16 October 1950, zijn dezer dagen ook voor de gemeente Zandvoort bekend geworden. Reeds een vluchtige blik op de cijfers doet Zandvoort als een sterk verzorgende gemeente ken nen. Op bovengenoemde datum bleken n.l. 9 7 hotel-, café en restaurant-be drijven aanwezig te zijn, waarin totaal 279 mannen en vrouwen werkzaam waren. Wat de kleinhandel betreft, wordt melding gemaakt van 178 vestigingen, waarvan in winkels 110 en niet in win kels 68, terwijl de bedrijfsklasse „Berei ding van voedings- en genotmiddelen" vertegenwoordigd wordt door 22 vesti gingen. De bouw- en metaalnijverheid zijn ook zeer belangrijk met resp. 55 en 40 vestigingen, waarin op de teldatum resp. 251 en 123 personen emplooi von den. Een uitvoerige weergave der ge gevens zou te ver voeren; volstaan wordt nog met de mededeling, dat in Zandvoort in totaal 517 bedrijven zijn gevestigd, waarin werkzaam zijn 1418 mannen en 471 vrouwen. De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland zal a.s. Dins dag een ambtelijk bezoek brengen aan de gemeente Zandvoort. was, speelt verder. Zoals wij reeds heb ben gemeld, heeft de heer Hulsman na de mislukking van zijn proef voor de Nederlandse Vakgroep Kleermakerij, in Parijs een met volledig succes bekroond „examen" afgelegd voor de vertegen woordigers van de grote Franse hui zen. Inmiddels hebben nu de Fédéra- tion Nationale de rHabillement en het Centre d'Etudes Techniques des Indus tries de l'HabiUenient verklaard, dat het systeem Hulsman zowel voor de maatkleding als voor de confectie van bijzondere betekenis moet worden ge acht. „Een revolutie op het gebied van de coupe", zoals men dat uitdrukte. Thans zijn de zaken zóver gekomen, dat tot de uitgave van een boek is ge sloten, waarin het systeem-Hulsman is uitgewerkt. De principiële punten van Husman's vinding hebben wij reeds lang geleden uiteengezet. Wij mogen er echter aan herinneren dat de vinding van de heer Hulsman de „dressuur" overbodig maakt en dat dit van bijzon dere betekenis is nu er in het materiaal weer celstof wordt verwerkt, dat voor de dressuur niet geschikt is. De Vakgroep Kleermakerij, opnieuw naar haar mening gevraagd, hield vast aan de ongunstige resultaten, welke de proefneming voor haar experts, inder tijd had opgeleverd. Zij wil de moge lijkheid niet uitsluiten dat de vinding van de heer Hulsman voor de confec tiebedrijven van enig belang is en ver klaart dat ze uiteraard belang 'stelt in alles wat tot verbeteringen in het vak kan bijdragen; de heer Hulsman heeft echter nog geen aanvrage voor het op nieuw afleggen van een proef inge diend. Naar aanleiding van dit door de vak groep geleverde commentaar valt op te merken de ongunstige atmosfeer, waar in de uitvinder onder een psychologisch toch al zware druk moest werken, de proef voor de Nederlandse vakgroep ten zeerste 'heeft bemoeilijkt. De mis lukking was louter, en alleen een ge volg van omstandigheden, aldus deelt ons de raadsman van de heer Hulsman mede, en dus was de publicatie van de Vakgroep over die mislukking onjuist. Toen een nieuwe proefneming werd voorgesteld, maar niet aanvaard, heeft men contact met de Fransen ge zocht, hetgeen tot bovengenoemd re sultaat heeft geleid. Wanneer de Vak groep dus inderdaad geneigd zou zijn alles te bevorderen wat tot verbeterin gen in het vak kan leiden, zou zij er misschien goed aan doen te onderzoe ken of er reden is haar standpunt t.o.v. Hulsman's vinding te wijzigen, door nu op haar beurt contact te zoeken met de Amsterdamse kleermaker. Premier Henri Queuille heeft giste ren gedreigd, dat zijn kabinet zal af treden, indien de Nationale Vergade ring hem geen vertrouwensvotum geeft. „Wij kunnen niet de verantwoordelijk heid van de macht op ons blijven ne men. indien de maatregelen, welke wü als noodzakelijk beschouwen, niet wor- den aangenomen," zo vertelde hjj de afgevaardigden in een rustige redevoe ring. Deze maatregelen zijn: 1. Algemene verkiezingen voor de Assemblée op 10 Juni. 2 Belastingverhogingen tot een bedrag van 52 milliard francs. 3. Subsi dies op goederen, we'lke door de land- bouwens gekocht worden, in het bijzon der kunstmest. 4. Ongeveer 30 milliard francs meer voor de strijd in Indo- China.. De hiertoe strekkende wetsontwetrpen zouden vandaag worden ingediend. Het vertrouwensvotum komt waarschijnlijk Dinsdag aan de orde. De meeste waarnemers verwachten, aldus A.P., dat het kabinet een meer derheid zal halen. Na Dinsdag zal het debat over de belastingverhogingen en de subsidies beginnen en hierbij kon het kabinet wel eens ernstige moeilijk heden in de weg gelegd worden. De plaatsvervangende directeur van de Belgische Nationale Radio-Omroep, de Vlaamse letterkundige R. Brulez. heeft tegenover het ANP het in een Neder lands dagblad verschenen bericht beves tigd, volgens hetwelk Nederlandse mu sici niet meer voor de Belgische radio zullen kunnen optreden zolang geen maatregelen zijn getroffen om ook Bel gische musici meer kansen te geven voor de Nederlandse radio. De heer Brulez stelde in het licht, dat sedert de bevrijding en vooral in 1946 en 1947 tal van Nederlandse voordrachts kunstenaars zijn uitgenodigd om voor de Belgische radio op te treden. Gedurende lange tijd inviteerde de Vlaamse radio- omroep in het bijzonder twee keer per maand een Nederlandse geleerde of let terkundige om te komen spreken. Hier stond echter nimmer iets tegenover van Nederlandse zijde. „Het is dringend gewenst, dat de Ne derlandse instanties contact met ons op nemen om op basis van wederkerigheid tot een vruchtbare uitwisseling van toon- en voordrachtskunstenaars te geraken. Als de Nederlandse radio-omroep bereid is een zestal of tiental Vlaamse persoon lijkheden uit te nodigen, dan zal de Bel gische omroep gaarne hetzelfde doen", zo besloot de heer Brulez. Advertentie Ja, thans vindt U bjj Schous «en collectie baby-textielartikelen, waaruit het een genot ia keus te kunnen maken. In baby- kleding van Schous voelt Iedere baby zich het heertje (of het dametje!) slot 13/4 3% Nederl. 1948 94% ZOT S'/. pCt. Nea. 1950 5-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oel-fac. 94%% 631 96ï>5%6SI 9511 SU Insclir. Grtbk 48 3 pCt Ned. Handel Mó eert 158 A.K.U. 172 100 Van Berkels Patent 118% - Jalvè-Delft eert. 134 Van Gelder £88 Kon. Hoogovens eert 152 Unilever eert 231% - Ned. Kabel 225 Philips 249 Kon Petroleum 300%% UI „Amsterdam" Rubbet Holi Amerika Lijn Kon. N. Stoom D Mn 145 Neu. Scheepv Unie 159 V 96 H.V.A. 130% - Deli M9. eer*. 503 GEBOREN: C. Bast-Weber, z; P. D. der Weduwe-Pieters, z; G. C. M. Bosse- Damen, z; A. M. ten Bosch-Dirks, z; M. C. Willems-van Drunen, z; J. P. M. Bos-Lau, z; J. B. P. van Heerden-van Marion, z; P. J. Hofman-Beunder, d; C. T. Nolet-Bronkhorst, d. GETROUWD: J. M. van Pol en A. E. H. Sterkenburg; F. H. Sallé en W. L. Lucas; P. H. Geels en C. Wehnes; C. Dubbelman en H. J. van Leeuwen; J. W H. Stoelman en E. Eshuis; B. H. Meijiis en H. C. Ulsamer. OVERLEDEN: A. Bijster, 38 j., Am sterdamsevaart; N. Stellenboom-Rein- ders, 78 j„ Prinsessekade; M. Veldheer- Kok, 86 j.. Wijde Appelaarsteeg; A. Vink, 65 j„ Leidsepl.; G. C. Hoekman-Miran- dolle, 68 j„ Gastiuusvest Gistermorgen belde een dame uit de Spechtlaan verschrikt de brandweer op en zei, dat de kelder in brand stond. De brandweer rukte terstond uit, doch toen het bewuste perceel bereikt was, bleek dat het geen rook, maar stoom was wat er uit de kelder kwam. De verwarmingskachel was n.L gespron gen, zodat het water in het vuur was gekomen. De brandweer heeft de kachel uitge maakt. De schade beperkte zich tot deze kachel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2