DEN HAAG VOL VRACHTAUTO'S Stemming bij Nederlandse vrijwilligers in Korea uitstekend Laat heb ik U bemind Wegvervoerders protesteren tegen de voorgenomen belastingverhoging EJ2IC DE MOORMAN: DE TWINTIG LAATSTEN 6-8 PCT. VAN DE BEVOLKING LEEFT VAN VREEMDELINGENVERKEER Medische afdeling nagenoeg werkloos Overpeinzingen Katholieke burgemeesters stichten een eigen werkverband Achteruitgang van vervoer verwacht „Haak-ln" de f600.000 ruim gepasseerd Economie en toerisme Ver. Staten belangrijk reservoir tónna*4* 'n kwaliteitsproduct door ETHEL MANNIN van Snorrebor Al of niet toetreden tot de A.R.K.A. nog in ernstig onderzoek VRIJDAG 13 APRIL 1951 PAGINA GROOTHANDEL ACHTER PRIJSPOLITIEK PRINS BIJ NEDERLANDERS TE SANTIAGO Katholieke Illustratie LT.-KOLONEL EEKHOUT SCHRIJFT AAN FAMILIE VAN ZIJN MANNEN cigarettes HERDENKING GEBOORTEDAG VAN WILLEM DE ZWIJGER Kranslegging te Delft EERSTE KAMER DINSDAG WEER BIJEEN AMBONESE GEZINNEN TE LILBOSCH-ECHT Dr. J. L. Archer volgt Van Vredenburch op Indrukwekkende rede van rector Sanders „Willem Barendsz" Passagierslijst Museum Het Rembrandthuis Geen audiëntie Wanneer minister Lieftinck gistermiddag even naar buiten gekeken heeft, dan zal hij gezien hebben, welke reactie zijn plan, om de motorrijtuigenbelasting met 30 procent te verhogen, bij het wegvervoer te weeg heeft gebracht. Het hele Lange Voorhout in Den Haag stond vol vrachtwagens; van kleine bestel wagens tot zware trucks met opleggers; van eenvoudige vrachtauto's tot enorme verhuiswagens. Bij de binnenkomst in Den Haag had het enige strubbeling gegeven, omdat men niet gerekend had op een dergelijke stroom van proteste rende wegvervoerders. De Haagse politie had de zaak echter spoedig in handen en het vertrek tegen half zes verliep, ondanks het spitsuur, vlot. lopen en dat men genoodzaakt zal zijn personeel te ontslaan. Het woord „staken" is tijdens deze vergadering óók gevallen. Maar ondanks het applaus, enige zeer luide kreten en uitdrukkingen als „het water stijgt ons naar de lippen" en „wij wensen met langer als een citroen uitgeperst te wor den", heeft men tot staking foch maar niet besloten. Dat zou misdadig zijn, ge zien de huidige economische omstandig heden van het land, zo meende de spre ker. Hij deed daarom een beroep op de publieke opinie en op de leden van de Staten-Generaal om de regering een halt toe te roepen. Zoals op zoveel protestvergaderingen werd ook hier een motie ingediend en met luid applaus en gebonk van voeten aanvaard. De motie is gericht aan de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Men protes teert er in tegen de door de regering voorgenomen maatregelen tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor vrachtauto's. Men verzoekt verder aan de Staten-Generaal om al die maatrege len te nemen, die kunnen leiden tot verwerping van het betreffende wets voorstel. Van overal uit het land waren de leden van de N -ale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer naar Pul chri Studio gekomen. De zaal aldaar bleek te klein en inderhaast moest in Diligentia een parallel-vergadering ge organiseerd worden. De heer E van Donkelaar, voorzitter van de N.O.B., sprak de protesterende wegvervoerders meer dan een uur lang toe. De maatregelen, die de regering steeds neemt tegen het wegtransport, bedreigen zijn bestaan, zo betoogde hij. Hij protesteerde tegen wat hij noemde schandelijke behandeling van de weg vervoerders. Deze nieuwe belastingver hoging zal aan het wegvervoer een nieuwe duw in de verkeerde richting geven. Op het ogenblik, zo rekende hij de vergadering voor, bestaat ongeveer twintig procent van de vrachtprijs van het vervoer met vrachtauto's uit be lastingen. Hij vergeleek deze fiscale heffing met de vermakelijkheidsbelas ting. Aan het einde van dit jaar zal door het wegvervoer*in twintig jaar tijd meer dan een milliard gulden aan extra heffingen bijeen zijn gebracht. Binnen vijf jaar zal dit bedrag tot 2 milliard gulden zijn aangegroeid. Van iedere honderd gulden, die aan ben zine uitgegeven worden, gaan 55 gul den naar de schatkist. Achter al deze belastingen, zo meende de heer Van Donkelaar, staat steeds het zelfde, namelijk een volstrekt ontbreken van objectiviteit van de zijde van de overheid, wanneer het gaat om het af vegen van belangen. De regering streeft er naar om door een voortdurende fis cale druk de kostprijs van het wegver voer op te jagen, om zodoende de con current van het „Staatsbedrijf der Ne- derlandsche Spoorwegen" vleugeilam te maken. Volgens de heer Van Donkelaar zou de regering steeds zo gegoocheld hebben, dat een groot gedeelte van de belastingen, die het wegvervoer betaalt, in de „steeds lege pot van de Spoorwe gen" terecht kwam. Met het geld van het wegvervoer hebben de Nederlandsche Spoorwegen hun wagons en rails ge kocht, aldus de voorzitter van de N.O.B. Wanneer er van dit geld wegen gebouwd zouden zijn, zouden de wegvervoerders zich thans niet zo scherp tegen de nieu we belastingverhoging verzetten. Jammer, dat we bij al die krasse uit latingen en beweringen van de heer Van Donkelaar niet gehoord hebben, dat het bestaansminimum van de wegver voerder wordt aangetast. Dit zou immers hét argument geweest zijn op deze pro- testvergadering. De spreker heeft wel aangekondigd, dat het vervoer terug zal In de zeven en twintigste week van de ,.Haak-in-actie" ten bate van de kankerbestrijding, is men ruim over de 600.000.gekomen. De vorige week werd het halve millioen bereikt, maar de stroom houdt niet op. In de afge lopen week werd een bedrag van 100.479.61 bijeengebracht, weliswaar geen recordopbrengst, want die werd de vorige week geboekt met ruim 135.000. Het totaalbedrag is nu 600.748. De raden van bijstand van de Be drijfsgroep Groothandel, de onderbe drijfsgroep Groothandel Voedselvoor ziening en aanverwante gebieden en de leden van het verbond van de Neder landse Groothandel, tezamen vertegen woordigende de ca. 50.000 groothandels ondernemingen in Nederland, kwamen op resp. 11 en 12 April te Den Haag bij een ter bespreking van de op 6 April j.l. afgekondigde prijzenbeschikking handelsmarges 1951. Tijdens de vergadering der organisa ties van de groothandel wees men op 't grote gevaar voor de Nederlandse volkshuishouding van voortgezette prijs stijgingen en nieuwe loonronden, met als onherroepelijke consequenties een verdere waardevermindering van het Nederlandse betaalmiddel. Zij menen op alle Nederlandse groothandelaren een dringend beroep te moeten doen cm de van regeringszijde gegeven prijsvoor- schriften loyaal op te volgen. 15. Eric ontwaakt uit zijn verdoving en richt zich pijnlijk op. Het eerste wat hij ziet, zijn de angstige, bezorgde ogen van de trouwe Pum-Pum. De Noorman tracht zijn nieuwe omgeving op te nemen. Is dit weer een andere grot? Maar iedere bewe ging van het hoofd doet hem pijn. Voorzichtig betast hij zijn schedel, waar het prikt en brandt. Ja, omsingeld waren zij beiden natuurlijk en de wapens heeft men hen afgenomen. Uit het donker op de achtergrond treden zonder enige waarschuwing drie mannen naar voren, langzaam en bijna plechtig. Pum-Pum slaat radeloos de ogen omhoog. Wat zal er nu gebeuren? De drie mannen hebben hetzelfde, indrukwekkende voorkomen als de aanvaller buiten. De middelste van het drietal is blijkbaar de aanvoerder. Zijn wijde mantel steekt scherp af op de armzalige kledij van de beide anderen. Met ontzag ziet Eric, dat hij nog boven die twee, knechten blijkbaar of soldaten, uitsteekt. Boven dien lijkt hij nog langer door de witte knevels en de lange baard, die hem tot over het middel reikt. De hoofdman begint te spreken. „Wie zijt gij, dat gij hier komt binnendringen?" vraagt hij met een diepe basstem. „Wat zoekt gij in de vallei der laatsten?" Eric richt zich op en ziet hem rast aan: „De Noorman noemt men mij!" zegt hij krachtig. „Erie is mijn naam en koning der Noren de waardigheid, die ik na mijn vader Wogram bekleed!" Fier en zelfbewust heeft hij gesproken. Maar het antwoord van de hoofdman heeft hij niet verwacht. Dreigend kijkt de gebaarde man op hem neer. Een onheilspellend vuur bliksemt in zijn ogen, die samen een nieuwe spleet vormen, als het vizier van een helm. „Twintig maal twintig jaar hebben wij gewacht!" klinkt het Eric in de oren. .éin delijk zijt gij dan gekomen! Eindelijk in onze macht, koning Eric! Gij, die de schuld draagt van ons noodlot!" Een met rijke fantasie begiftigd trans portondernemer, die deelnam aan de protestvergadering in Den Haag, had op jftastische wijze uitbeelding gegeven van het lot, dat naar hij meent de transportondernemer wacht tengevolge van de nieuwe verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. Tijdens een bijeenkomst in Pulchri Studio te Den Haag van de commissie Voor wetenschappelijk onderzoek van de „Alliance Internationale de Touris me" heeft prof. dr. W. Hunziker uit St. Gallen, Zwitserland, een voordracht gehouden over de betekenis van het vreemdelingenverkeer in het licht van actuele economische problemen. In zijn uitvoerig betoog zei prof. Hun ziker, dat in vele Europese landen zes tot acht percent van de bevolking van vreemdelingenverkeer leeft. Gehele landstreken zouden zonder toerisme geen bestaansmogelijkheden hebben. De schattingen voor 1952 zijn, dat 400.000 Amerikaanse toeristen 400 tot 450 millioen dollar in Europa zullen brengen. Het inter-Europese vreemde lingenverkeer zal ongeveer 14 millioen mensen omvatten, die eveneens voor een geschatte waarde van 450 millioen dol lar zullen verreizen en verteren. Neemt men de cijfers voor Amerika nen in ogenschouw, dan is voor 1950, toen 300 millioen dollar in Europa werd gebracht door deze deviezen, tien per- Ffnt van het deficit van de handelsba- g^'cfckt^t dollargebied door toerisme ri;Pe V s- zijn volgens spr. een belang- 1 cservoir voor toerisme naar Eu- ?P 1J schat, dat er 30 millioen Ame rikanen in eerste en tweede generatie zijn, die uit Europa komende, de oude landen willen bezoeken. Hij voorziet een steeds grotere stroom, mits de po litieke en economische situatie op ons contingent beter wordt en zich consoli deert. Ook voor inter-Europees verkeer zullen dan steeds grotere mogelijkheden kernen. Het transport van Amerikanen naar Europa zal in 1952 ook in de spitsmaan- den naar sprekers mening niet meer door tekort aan ruimte verhinderd worden. Geschat wordt, dat op 825.000 Advertentie Niet te scherp, niet te zuur; heerlijk pittig en... niet duur Prins Bernhard heeft Donderdag te Santiago een receptie bijgewoond, welke gegeven werd door de Nederlandse kolo nie in Chili. Van deze kolonie ontving hij een foto-album met de beeltenissen van de meest vooraanstaande Chileen se kunstenaars. In de middag gebruikte de Prins de lunch op de ranch van de voorzitter van het Chileense Landbouw- "kundig Genootschap, Maximo Valdes Fontecilla. Honderd Chileense cow boys, gekleed in nationale klederdracht, zongen, te paard gezeten, liederen voor de hoge gast. plaatsen op schepen en in vliegtuigen gerekend kan worden. Naar de mening van prof. Hunziker moet de propaganda vooral gericht wor den op de bescheiden beurs, ook in Amerika. Gezien de loonstandaard in de V.S. is het verblijf inclusief de reis naar Europa voor vele reislustige Ame rikanen te kostbaar. In totaal spende ren zij thans gemiddeld 1400 dollar, waarvan 600 voor de reis. Indien de reiskosten gedrukt kunnen worden, zul len steeds meer Amerikanen de moge lijkheid zien naar Europa te komen. In de toekomst zal veel aandacht moe ten worden besteed aan inter-Europees toerisme voor de zeer bescheiden beurs. Het zal in principe in de toekomst mo gelijk moeten zijn aan iedere toerist een eenvoudig, goedkoop en toch gerieflijk onderdak te verschaffen. Hier ligt, me de gezien het groeiende systeem der vacantie-spaarkassen, een belangrijk ar beidsveld, Spr. noemt deze vorm van vreemdelingenverkeer „sociaal toeris me". Hoewel hü het toerisme in zijn voor dracht van economisch standpunt uit bekeken heeft, zeide prof. Hunziker, dat het grote doel van het toerisme is de volkeren in alle opzichten nader tot el kaar te brengen. De organisatie daar van echter moet degelijk en economisch weloverwogen zijn. Dan heeft men de grootste kans van slagen. Het nummer van deze week bevat een rijk geïllustreerd artikel over het werk van pater Rimbert Beerenpoot O.F.M, te Sydney, door de Nederlandse pater provinciaal naar Australië gezonden, om de immigranten in de moeilijke dagen na hun aankomst met raad en daad bij te staan. Er is een fotoreportage over de schatgraverij te Maastricht, waaraan ook telepathen hun medewerking heb ben verleend tot nu toe zonder re sultaat en een over de palingvissers van Urk, die in het voorjaar hun bot ters weer gaan opknappen. De reizende redacteur vertelt over de vele buiten landers in Ethiopië ook Italianen elke harde werker is er welkom. Voorts geïllustreerde artikelen over de Montmartre en de Sacré Coeur te Pa rijs, het door de Joegoslavische rege ring uitgevaardigde verbod voor de Mo hammedaanse vrouwen de sluier nog te dragen welke men desondanks nog veelvuldig ziet en over de ramp te Milaan, waar een groot aantal kinderen onder een ineenstortende muur werden bedolven. Verder roman, verhalen en. de vaste rubrieken Luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout, commandant van het Ned. detachement Verenigde Naties, heeft een brief gezon den aan de gezins- en familieleden, ver loofden en kennissen van de mannen van het detachement. Hierin zegt hij o.m., dat de soldaten momenteel van een betrekkelijke rustperiode genieten. Men is reeds blij met een klein kamertje, dat met veel zorg werd „bijgeplakt" en waarin de weinige bezittingen netjes zijn gerangschikt. Een eigen bioscoopje met echte belastingvrije „kaartjes" trekt aller belangstelling. Bij het zelfgefabri- ceerde kleine lichtpuntje in kamer of tent worden natuurlijk herinneringen opgehaald. Maar ook „sterke" verhalen verteld. Ja, dit laatste hoort er nu een maal hij. Dit zijn dan de ogenblikken, dat de soldaat eens rustig met zijn gedachten in Nederland vertoeft, want Nederland is en blijft zijn land. Hier zou ook niemand maar iets ten ongunste van ons land mogen zeggen. Groter verontwaardiging zou niet teweeggebracht kunnen worden. Dit zijn ook de ogenblikken, dat hij in gedachten bij u vertoeft, bij U, die hem dierbaar zijt. Vaak wordt mij zelfs toe vertrouwd, dat het „thuis" echt niet beter kan gaan. Een brief van „thuis", daar kan hij immers van op aan! „O, neen, overste", krijg ik te horen, „als er een postzak komt, is er ook een brief van thuis, dat kan beslist niet missen." Dit is 't ook. wat hij steeds hoopt, dat het thuis goed gaat. Want zijn belangstelling gaat immers uit naar u en uw brieven. Niet altijd is hij zelf in de gelegenheid te schrijven. Maar ook dan is hij u beslist niet vergeten. Ook zijn dit de ogenblikken, dat hij denkt aan een gesneuvelde kameraad. Beseffend, dat het niet alleen juist voor de nabestaanden een groot en droevig verlies is. maar ook voor ons zelf. Eën groot verlies van een kameraad uit ons kleine detachement, een kameraad op wien wij konden bouwen en vertrouwen. Lt.-kolonel Eekhout deelt vervolgens mede, dat de stemming onder de mannen uitstekend is en de gezondheidstoestand zeer goed, mede door de betrekkelijke rust. „Onze medische sectie is momen tcel nagenoeg werkloos." De soldaat verricht zonder enig dralen hier zijn taak, zijn plicht, die hij vrij willig op zich heeft genomen. Hij ver wacht hiervoor geen dank van u allen. O, neen, zeker niet. Geeft u hem alleen uw. volle belangstelling en blijk van op recht medeleven tot steun van deze moeilijke taak. Ik heb, aldus de commandant, uw mannen gezien in de dagen van de moeilijkste strijd van 12 tot 15 Februari j.l. Ik heb ze om en bij heuvel 325 ge zien. Op ieders gelaat en in elke houding was duidelijk te lezen: „Ik kan niet meer" en zij kregen ten antwoord: „Mannen, het moet toch weer, het kan niet anders." En ofschoon zij misschien niet allen begrepen, vertrouwden zij. Uw mannen begrepen en vertrouwden, zij gingen en zij deden. Zij vochten we derom als leeuwen en met succes. Zij vochten niet alleen voor hun leven, maar ook voor uw leven in een wereld, waarin vrijheid en vrede, veiligheid en recht moeten kunnen zijn. U allen kunt terecht trots zijn op deze mannen, zoais het een groot voorrecht voor mij is hun commandant te zijn. „Je Maintiendrai" onder onze Nederlandse leeuw blijft ook steeds ons devies. Advertentie North State Zoals reeds in het kort gemeld, zal Dins dag 24 April, 's avonds om kwart over acht, in de Nieuwe Kerk te Delft vanwege het Algemeen Nederlands Verbond een krans worden gelegd op het praalgraf aldaar ter herdenking van de geboortedag van Prins Willem van Oranje. De stichting „Delfesta" te Delft heeft haar medewerking gegeven om deze jaar lijkse plechtigheid meer in het centrum van de belangsteling te plaatsen. De plechtigheid wordt bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, ver tegenwoordigers van gemeente-besturen van Delft en plaatsen uit de omgeving en leden van de Prov. Staten. De burgemees ter van Delft, mr. G. S. van Walsum, zal de herdenkingsrede uitspreken. Vervolgens voert de voorzitter van het A.N.V., de heer E. H. Bos, het woord. De Eerste Kamer komt Dinsdag 17 April in openbare vergadering bijeen. O.m. zul len de volgende wetsontwerpen worden be handeld: goedkeuring van het op 2 Juni 1948 te Parijs gesloten verdrag tot regeling der rechten en verplichtingen van Neder land en Frankrijk ten aanzien van weder zijdse onderdanen, die zich naar een der beide landen begeven om aldaar arbeid te verrichten (arbeidsverdrag), provinciale in deling van Vlieland en Terschelling. Advertentie Uit het fingels vertaald door DICK OUWENDIJK 84) „Ik dacht, dat je het wel zou willen hebben was alles wat ze zei. Hij wist, dat het Cathryn was ge weest: zij had het meegenomen naar Drindel. Hij was fel ontroerd, tot tra nen toe en sinds hij klein was had hij niet meer gehuild. Hij had niet om Ca thryn gehuild, hoewel het schreien in wendig geen ogenblik had opgehouden. Maar nu zou hij als een kind hebben willen huilen. Het spreken kostte hem moeite. „U weet wel dat ik u hier nooit genoeg voor zal kunnen bedan ken". „Dat hoeft met. Cathryn zou willen dat je het had"- De volgende dag ontmoette hij Mi chael Connor voor de eerste maal 2 Wanneer zij niet spraken over vraag stukken der katholieke theologie en over de Augustiniaanse metaphysiek. mystiek en zedenleer, sprak Michael Connor over Ierland. Hij kwam uit Gal- way en had een ware hartstocht voor het Westen; hij sprak er bijna met heimwee over. Hij was een groot ken ner van het Keltisch en had vele oude gezangen en gedichten vertaald; hij had een diep gevoel vcor alles dat Iers was. Hij had zijn noviciaat in Ierland doorgebracht, maar zijn filosofie en theologie had hij in Engeland gedaan; hij was, in overeenstemming met de regel, nog teruggegaan voor zijn derde jaar noviciaat, maar hij begreep wel dat 'het niet waarschijnlijk was dat hij in Ierland zou mogen blijven. Hij had wel licht een benoeming kunnen krijgen aan een Jezuïetencollege in Ierland, maar hij was weinig geschikt vcor het onderwijs, terwijl hij een uitstekende' predikant was; toen hij naar Engeland werd teruggezonden, keerde hij terug naar een land, waarvoor hij genegen beid had opgevat, maar het was hem toch niet mogelijk Ierland geheel uit zijn hart te bannen. Hij had zijn land lief niet enkel om zijn natuurschoon of omdat het een land van dichters en heiligen en martelaars was, maar voor al ook omdat 't temidden van een cyni sche materialistische wereld het enige land scheen te zijn, waar het Christen dom nog een levende realiteit was ge bleven, een levende factor in het ge wone, alledaagse leven van de massa. Hij gaf toe, dat het Ierse volk verre van volmaakt was. maar het wilde christelijk zijn in zijn gedragslijn. „Ze kennen in ieder geval nog het verschil tussen goed en kwaad", zei hij glimlachend tot Francis. „Je hebt daai niet het cynisme en materialisme dal de rest van Europa bedorven heeft. Het volk, in alle rangen en standen, accep teert nog het gezag van de Kerk en haar geestelijke tucht. In Ierland is de naam-katholiek een uitzondering op de regel". Hij sprak met veel heimwee over een Franciscanen-klooster aan de oever van een meer in een plaats in de West, Bal- lyroon genaamd. Hij had zichzelf vroe ger zeer tot de Franciscanen aange trokken gevoeld, voordat hij besloot in de Sociëteit van Jezus te treden. Hij had zich aangetrokken gevoeld door hun eenvoud en sobere levenswijze, bo vendien had hij een grote verering voor de H. Franciscus van Assisi, de Jezu- ieten waren de Soldaten van de Kerk en als zodanig bezat hun orde voor hem toch de grootste aantrekkingskracht; ze had dezelfde geloften van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid en als Jezuïet kon je zo streng en sober leven als een Franciscaan. Hij sprak met Francis over al deze dingen in Lady Sable's kleine, stille woning In Kensington of wandelde on der de bomen in Kensington Gardens. Francis waardeerde Michael Connor als man en als priester. Hij genoot van hun philosophische discussies en bewonder de de koelheid, de helderheid en het nuchtere' van de Jezuïetische geest, zijn gevoeligheid zowel-voor de dichterlijk heid als voor zuivere verstandelijkheid. Het was een Augustiniaanse geest en dit trok hem aan. Eens toen de Jezuïet weer over Ierland sprak, zei hij plotse ling: „Waarom gaat u er niet eens heen het zou net iets voor u zijn. U zou er een retraite kunnen meemaken. Op het einde van deze maand geeft pater Hal- loran een dertigdaagse retraite in het klooster van de Franciscanen in Bally- roon. Hij is een van de eminentste Je zuïeten van onze Ierse provincie. Denkt u er eens over. Het zou een uitstekende kennismaking met Katholiek Ierland voor u zijn". Francis voelde dat hij er niet over hoefde na te denken. Hij had lang ge wacht tot hij een richting zou zien, n« zag hij die. 3 Van dat ogenblik af tot aan zijn dood toe had hij het gevoel alsof zijn leven geleid werd door een macht buiten here zelf en hij gaf er zich geheel aan over Hij onderwierp zich welbewust en vrij willig, in het gevoel alsof hij zich be woog als in een droom, waaruit hij niet meer kon ontwaken, doch waaruit hij ook niet meer begeerde te ontwhken Al het materiële kreeg de gedaante van het irreële, hetgeen een vreemde er varing was. Het leek allemaal zo onbe langrijk. Hij kreeg uit Parijs een brief toegezonden van zijn uitgevers, waarin hem verzocht werd, ten behoeve van hun najaarsaanbieding, een samen vatting te geven van zijn nieuwe boek Hij staarde naar de brief alsof hij er niets van begreep. Samenvattingzijn nieuwe boeknajaarsaanbieding? Die vreemde, verwarde wereld, waarin men boeken schreef en omschrijvingen ervan gaf voordat je een letter op papier had gezet, die wereld van najaars- en voor jaarsaanbiedingen, van „samenvattin gen" en drukproeven en revisiesHet was alsof hij daar niets meer mee te ma ken had, alsof hij zonder erg een brief had geopend, die geadresseerd was aan iemand anders met dezelfde naam. Dat was ook zo, dacht hij. .iemand anders met dezelfde naam. Francis Sable, de schrijver. Jammer genoeg was het niet mogelijk om het adres te verbeteren. Hij nam zijn vulpen en schreef op de enve loppe: „Vertrokken", plakte er een post zegel op en postte de brief. Toen hij in derdaad enkele dagen later vertrokken ■was', belde zijn uitgever hem op; er moest sprake zijn van een misverstand, zij hadden hun brief terug ontvangen, met op de enveloppe: „Vertrokken". Lady Sable deelde verbaasd mede, dat haar zoon naar Ierland was en dat zij geen flauw idee had. wanneer hij terug zou keren, zij was ook niet in staat hem iets na te zenden. Hij had tot nog toe niets gereed en voor zover zij wist had hij ook niets in voorbereiding (Wordt vervolgd) Negen en vijftig met de „Roma" naar Nederland gekomen Ambonese gezinnen hebben een onderkomen gevonden in het voorlopige gezellenhuis te Lilbosch onder de gemeente Echt (L.). Het zijn meest gezinnen met enkele of geen kin deren. In totaal zijn er een en twintig kinderen. Volgens de correspondent van de „Times" te Tanger heeft de controle commissie van de internationale zone van Tanger dr. J. L. Archer tot admini strateur van de internationale zone be noemd. Dr, Archer, die de afgelopen drie en een half jaar consul-generaal van Portugal in Tanger is geweest, volgt jhr. Van Vredenburch op. SlfN» 'iimmfiimttHiMiiiitMiiMiiiiiiiimMMiiiiiMiiiiiuitiiiiumitis „Het is uit met de gratis-gebitten en gratis-brillen in Engeland", zei Snor rebor. „Wie er nieuwe tanden of een nieuwe bril wil hebben, zal voortaan de helft uit eigen zak moeten bet alen. Dit kan een begin zijn van het stop- setten van de massificatie, zoals die door Labour in Engeland en door de geestverwanten elders min of meer openlijk of stiekum wordt nagestreefd. Want je begrijpt, dat nu niet iedereen in Engeland meer door een roze-rode bril in een zwart pat zal willen kijken en dat velen erop uit zullen zijn om zo sterk mogelijke tanden aan te schaffen, om van zich af te kunnen bijten. Geen wonder, dat de conserva tieven de kanselier van de schatkist een bemoedigend schouderklopje heb ben gegeven, ook al haalt hij hun op ander gebied het vel nog verder over de oren." (Van onze speciale verslaggever) Een honderdtal katholieke burgemeesters uit alle delen van ons land zijn gisteren in de raadzaal van het gemeentehuis te Nijmegen bijeen geweest om de wenselijkheid te bespreken van de oprichting van een Werkverband van Ka tholieke burgemeesters, zonodig binnen het raam van de Algemene Rooms-Ka- tholieke Ambtenaren Vereniging. Na een geanimeerde bespreking werd unaniem besloten tot de oprichting van een dergelijk werkverband. Een commissie, be staande uit Mr P. Cremersburgemeester van Haarlem (voorz.), Dr. Ir. Telle- gen, Rector L. Sanders en een achttal burgemeesters, van wie vier leden van de ARKA en vier viet-leden. werd ingestela om de constitutie van dit verband te ontwerpen en de wenselijkheid te onderzoeken van al dan niet aansluiting bij de Ambtenarenvereniging. Uit de vele stemmen, die tijdens deze bijeenkomst hun geluid deden horen, bleek wel overduidelijk, dat het hier om een probleem gaat met veel voetangels en klemmen. Burgemeester Hustinx van Nijme gen, de gastheer van deze bijeenkomst had tevoren reeds in een kort woord duidelijk gemaakt dat er volgens hem beslist geen behoefte bestond aan een vakvereniging voor burgemeesters. Hij achtte het het ambt van burgemeester onwaardig om een organisatie te stich ten ter behartiging van de persoonlij ke materiële belangen. Dit werkver band zou er op de eerste plaats moe ten zijn om het zuiver ideële in het ambt van de katholieke burgemeester door gezamenlijk overleg te verdie pen. Daarnaast kan het sociale een plaats krijgen. Bovendien is de vraag van belang of dit werkverband moet ontstaan onder auspiciën van de Ambtenarenvereniging. Want de kwestie of de burgemeester al dan niet ambtenaar is, is een discussie waard. Hij is gezagdrager en vertegen woordiger van H. M. de Koningin in zijn gemeente, echter met een geregle menteerde rechtspositie, die in niet on belangrijke mate overeenkomt met de van de ambtenaren. De ARKA is van mening dat zij de geëigende organisatie voor een verband van katholieke bur gemeesters is. Vele burgemeesters ech ter meenden van niet en zij poogden dan ook een stemming uit te lokken over al of niet toetreden tot de ARKA, maar door het merendeel van de aan wezigen werd een dergelijke stemming praematuur geacht. Voorts is op deze bijeenkomst, die onder voorzitterschap stond van de heer J. P. Teijsen. burgemeester van Ouden bosch, het woord gevoerd door Rector Sanders uit Wassenaar, die een indruk wekkende rede hield over „Beroeps- kerstening". Hij gaf een uitvoerig exposé over de kerstening van de katholieke leek in de loop der tijden en diens taak in het grote katholieke geheel. Deze tijd. aldus Rector Sanders, wordt wel „Het uur van de leek" genoemd. Van de katholieke leken wordt onnoemelijk veel verwacht. Er is een groot streven merk baar om de Kerk uitsluitend haar volle kracht te doen ontplooien daar. waar ze werkelijk moet zijn en onvervangbaar is. Nu wij een sociale en economische sa menleving hebben, waarin de Christe lijke gedachten min óf meer hecht ge stalte hebben gekregen, kan de priester als zodanig zich hier terugtrekken en de verdere structuur van deze zaken ter behartiging overlaten aan de leek. Aan de Kerk de taak om de Christelijke waarden in dit alles te bewaren. Deze bredere verantwoording voor de leek vraagt om een grotere geestelijke vorming en verdieping. In dit kader Leeft er zoals is vast gesteld door een enquête in Frankrijk een accentverschuiving plaats gehad in de levenshouding van de Katholiek. Hij is zich meer bewust geworden van een soort Christelijk humanisme en wordt meer gedreven door een gericht heid naar het leven in plaats van een „beschutting" voor de problemen van zijn tijd. Dit is voora' in de jeugd merkbaar. Bovendien is er een zekere afkeer van systematiek en van organi satie merkbaar. Men vraagt meer om spontaneïteit, om een apostolische bewo genheid, die voortkomt uit de Christe lijke Liefde. Deze houding zag Rector Sanders ook in „Dit is Leven". Daaren boven heeft de leek van vandaag een groot vertrouwen in de Overwinning van Christus, die hem een zegevierende houding geeft eta de betrekkelijkheid der dingen doet ervaren. In ons land is dit vertrouwen nog niet voldoende doorgedrongen. De Nederlandse katho liek leeft nog te veel in het defensief. Hij durft zich nog niet in het offensief wagen, gesteund door de enorme krach ten van zijn geloof. Dan is er een sterke drang naar gemeenschapszin. Spreker wekte zijn toehoorders op om de grote problemen, waarvoor de mens in zijn leven wordt geplaatst, meer te zien vanuit de beginselen van het Geloot Hieruit moet, door een edele samenwer king tussen priester en leek, een meer Katholieke levenshouding groeien t.a.v. de problemen. Er moet een actueel Katho liek denken ontstaan. De gezagdragers dienen zich tezamen over deze kwesties te beraden. Zij kunnen zich dus vereni gen, niet om redenen van sectarisme en om een bond te stichten, waarin alleen geloofsgenoten gezellig bijeen zijn, maar gedreven door het streven en de eisen van deze tijd. Burgemeester ir. H. B. J. Witte van Berger op Zoom sprak over de taak van de Burgemeester in verband met de zelfstandigheid van de gemeente. Hij benaderde dit probleem uit sociologisch, filosofisch en practisch oogpunt Hij noemde, het de taak van de burge meester om zich voortdurend te bezin nen op de vrijheden van de individuen en kleine gemeenschappen. De zelf standigheid van de kleinere organisaties die efficiënter kunnen werken dan de grotere mag niet verder gaan dan het gemeenschapsgoed gedoogt En in dit raam is een bezinning op de Kath. le venshouding en beginselen noodzakelijk. De Nederlandse walvisvaarder de „Willem Barendsz" passeerde heden morgen (13 April) Kaap Finisterra (N.W.-punt van Spanje) en wordt 16 17 April in de haven van Amsterdam verwacht. Op onze bureaux ligt de passagierslijst van het troepentransportschip Dorsetshire, dat 28 Maart van Priok is vertrokken, ter inzage. Zondagmiddag om half drie zal in bo vengenoemd museum een rondgang gehou den worden, ter gemeenschappelijke be schouwing van Rembrandt's etsen en teke ningen onder deskundige leiding. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 18 April geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3