VIJFTIG JAAR IN NOORWEGEN KLOOSTER VAN HET H. KRUIS TE BUNDE BESTAAT 75 JAAR EEN VITAAL ZIELZORGBELANG Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut uit de nood van de tijd geboren Gancia „Wat zijn katholieke zusters aardige, gewone mensen" Herdenking uitvaardiging van de sociale encyclieken TEGENSTAND VERANDERDE IN ZEER GROTE WAARDERING Middenstand komt bijeen in Utrecht Gedenksteen onthuld te Vlaardingen Meent toch de beste Chocolade. Vraag toch Union Chocarré's Prachtige apotheose te Oxford op congres van katholieke ondernemers Atoombesprekingen in Oslo begonnen Baconprijs zal hoger moeten worden VRIJDAG 13 APRIL 1951 PAGINA 5 MOEILIJK MISSIEWERK I m. Voor omgekomen brandweerlieden In- en uitvoer in Februari Dekkingspercentage van 66 op 74 pet. Zwakke kinderen uit heel Nederland vinden er verpleging Goede kolenproductie in Maart HANDELSACCOORD MET FINLAND GEPARAFEERD Wij krijgen vooral hout en papier Keren van gevaren moet vrucht dragend geschieden Probleem van de kerken bouw Voorkomen van fouten vermouth Torino Luchtpost naar N.-Guinea „Oranje" naar Indonesië MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten TT7« logeerden eens in het rotsige Noorse Westkust- 1/1/ plaatsje Haugesund, bij een kunstnijvere die (geen slechte) souvenirs maakt, en om ons als katho liek een plezier te doenvroeg ze op een middag twee Zusters van de congregatie van Franciscus Xaverius op de thee. De zusters deden met groot élan mee aan het huiselijk theekransje, er werd over van alles gepraat en na haar heengaan zei mijn gastvrouw: „Wat zijn katho lieke zusters aardige, gewone mensen." En dat is nu precies een groot gedeelte van het aposto- laatswerk van de zusters, die vijftig jaar geleden op ini tiatief van Mgr. Fallize. Apostolisch Vicaris van Noorwegen, gesticht werden, uitsluitend voor Noorwegen: het vinden van contact met de bevolking, en het tonen, dat katho lieken doodgewone mensen zijn. En dat kan, als het zo uitkomt, evengoed door een vriendschappelijk bezoek als door het opzoeken van een zieke. Er heersen in Noorwegen, dat in naam Luthers is, maar dat mét de geest van de tijd afglijdt naar een steeds ster kere godsdienstloosheid, nog ingekan kerde vooroordelen tegen het katholi cisme, waarvan de scherpe kantjes wel zijn afgeslepen in dé halve eeuw dat deze (en andere) religieuzen er werken, maar die toch nog niet geheel overwon nen zijn. Wij zullen de verbazing' niet licht vergeten van onze Noorse sportieve metgezellin op een bergtocht, enkele zomers geleden, toen ze ineens ontdekte dat wij katholiek waren. „Bent U dat heus", zei ze met een blik waarin iets van onzekere verwachting. „Aanbidt U Maria ook en moet U sla pen met Uw rozenkrans om Uw hals en wat doet U allemaal met wijwater?" Ongetwijfeld hebben de eerste zusters Van de congregatie van Franciscus Xa verius, die aanstaande Zondag haar vijf tigjarige activiteit in Noorwegen her denkt, de grootste aversie, die er aan het begin dezer eeuw nog tegen „non nen" heerste, opgevangen. Een aversie die in de loop der jaren geheel omge draaid is in een zeer grote goodwill, nu de Noren ervaren hebben en ervaren hoe de „katolske söstrene" dag en nacht met grote, liefderijke en hartelijke zorg voor hen klaarstaan in haar perfect en modern geoutilleerde ziekenhuizen, hoe ze lagere scholen in beheer hebben en de ziel zijn van het parochieleven, dat in dit land met zijn altijd inviterende machtige natuur, ookxsoms bestaat in het deelnemen aan uitstapjes en picnics! Men eert een land door zijn zeden te volgen. Dat parochieleven moet men dan zien in de verhoudingen van een bevolking van drie millioen zielen, van wie één op de duizend katholiek is. En welks uitgestrektheid men het best kan uitdrukken door het aantal van acht inwoners per vierkante kilome ter, te stellen tegenover de 278 die in Nederland op eenzelfde uitgestrektheid gronds elkaar verdringen. Die enorme afstanden maken er ook het missiewerk (maar men spreekt bij voorkeur >van apostolisch werk) moeilijk. De zusters hebben thans echter drie nederzettingen aan de Westkust, ziekenhuis en/of school, t.w. in Bergen waar het moederhuis is, in Haugesund en in Stavanger; aan de Zuidkust in Arendal, alsmede in Sylling en Hönefoss,. beide niet ver van Oslo. En omdat de landsbevolking uit het uitgestrekte achterland naar een van deze plaatsen komt of is geweest voor eventuele opname in het ziekenhuis, is de geest der zusters toch langzamerhand gepenetreerd en haar roep gevestigd. Door haar „zijn" en de wijze, waar op zij in echt christelijke geest, dege nen, die ze helpen kunnen, bejegenen, maken ze als het ware de weg klaar voor de Noor of Nooi-se, die met de priester in contact zou willen komen. Om een volk, waaraan men zich geeft, te leren kennen, moet men allereerst land en taal kennen. De meisjes, die haar leven willen wijden aan het ideaal: Noorwegen te doen zien, dat het zijn geestelijke schat uit de katholieke mid deleeuwen kan terugvinden, gaan na zes maanden postulaat in het Bussumse postulantenhuis, het „St. Olavshuis", dan ook naar het Noorse plaatsje Syl ling, waar ze in het noviciaatshuis (een wit houten buitenhuis) gedurende drie jaar de taal leren spreken, de zeden leren kennen en met de lucht van het bergmeer en de omliggende bossen als het ware dé ziel van Noorwegen in ademen. Van de 150 zusters, die de congrega tie thans telt, zijn er ca. 90 Nederland se, 40 Duitse 10 uit Luxemburg en ongeveer een tiental uit Noorwegen, Het moderne ziekenhuis in Bergen van de zusters der Noorse congregatie van St. Franciscus Xaverius. (Van een bijzondere correspondent) He bijeenkomst van katholieke on dernemers in Oxford vond Zondagmor gen een prachtige apotheose in een plechtige zitting, waarin het feit werd herdacht dat 60 jaar geleden Paus Leo 1 de historische encycliek Rerum Novarum uitvaardigde. Deze herdenking kreeg wel een zeer bü- zonder cachet doordat zij plaats vond bomen de historische muren van deze eerbiedwaardige universiteitsstad en in het Oud-College, waar grote Katholieke geesten ais de H. Thomas More en Kar dinaal Newman hebben geleefd en ge werkt. De vergadering, bijgewoond door meer dan 150 werkgevers uit alle West-Euro- pese landen, stond onder voorzitter schap van de Apostolisch Delegaat, Mgr. Godfrey, aartsbisschop van Crus. Nadat deze in een korte sobere inlei ding grote ontroering had gew.ekt door te wijzen op de roeping der Katholieke Werkgevers voor het hex-stel van een dracht en vrede in de wereld, hielden de presidenten der vertegenwoordigde nationale associaties korte toespraken. Achtereenvolgens spraken de heren Greis (Duitsland), Kimberlin (Engeland), Bekaert (België), Despot (Canada), Fi- lippi (Chili), Zamanski (Frankrijk), Spoorenberg (Nederland), Fürrer (Zwitserland) en Vaccari (Italië) en namen ieder een onderdeel van de en cycliek onder de loupe. Herhaaldelijk werd gewezen op de belangrijke taken die nog moeten worden volbracht on danks al datgene wat kon worden be reikt. De Nederlandse publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie werd aangehaald als een hoopgevend voorbeeld. De pro blematiek van Rerum Novai-um is nog steeds van een verbazende actualiteit, zo werd gezegd, en een doorlopende bron van inspiratie. In zijn sluitingswoorden gaf Mgr. God frey uiting aan zijn grote waardering voor deze bijeenkomst, die op alle aanwezigen een diepe indruk maakte. Zaterdagavond had in dezelfde Col legehall een zeer bijzonder banket plaats. In deze eerbiedwaardige om geving werden de beste Engelse tra dities in ere gehouden. Toasts werden uitgebracht op de Engelse koning door de president van de ontvangende En gelse Catholic Industrialists Conferen ce mr. Paul Kelly, K.S.G., door Mgr. Godfrey, Apostolisch Delegaat op de Uniapac. door de Nederlandse afge vaardigde de heer P. J. Spoorenberg op de universiteit en de city van Ox ford en door de heer G. E. Mc.Clel- land, M.I. Mech. E„ A. M. I. Stuct. E. Onder de vele gasten bevonden zich de mayor van Oxford. Alderman mrs. F. M. Andrews, de Master van Campion Hall, Rev. T. Corlishley S.J., M. A. en Zijne Exc. Prof. dr. A. H. M. Albregts. die tijdens het banket afscheid nam van de Uniapac, waarvan hij tot zijn benoe ming als minister secretaris-generaal was. (Van onze Haagse redacftie) Zoals wij dezer dagen reeds bericht ten zal aandag a.s. in Utrecht een docu mentaire bestuurdersvergadering wor den gehouden van de commissie van overleg van de middenstandsvakcentra les. De heei' J. A. Koops, voorzitter van de commissie, zal deze vergadering ope nen. Vervolgens zal dr. E. J. Tobi spre ken over actuele en politieke prijspoli tiek in de detailhandel. Verscheidene sprekers zullen daarna de situatie schetsen in de textieldetail- handel, de schoenendetailhandel, het kruideniersbedrijf, het rijwielkleinoe- drijf, de detailhandel van huishoudelijke artikelen, het slagersbedrijf en het bak kersbedrijf. Drs. A. W. Luyckx zal ver der spreken over de voorwaarden voor constructieve prijspolitiek in het am bacht. De laatste inleider is. de heer G. Scheltema, die zal spreken over de ren tabiliteit en financiering van klein- en middenbedrijf in de huidige paraatreids- economie. Er zal dan een resolutie in berande- ling worden genomen, die is voorbereid door de besturen der middenstandsvak organisaties. Het slotwoord zal worden gesproken door de heer L. de Groot, i senior van de Middenstandsraad. Ontspanning op het bergmeer. onder wie verschillende bekeerlingen. Er is sinds kort ook een postulantenhuis in Duitsland in Kützbcrg- geopend. Persoonlijk zijn wij, zowel hier als in Noorwegen, dikwijls in contact ge weest met de zusters, en het heeft ons altijd getroffen, hoe zij met heel haar hart van haar tweede vaderland zijn gaan houden. Wat eigenlijk geen won der is. want Noorwegen bindt iedereen, die het goed kent, aan zich door zijn prachtige natuur en zijn hartelijke be volking, die, in vergelijking met andere Europese landen, rustig, gelukkig en ongecompliceerd leeft. Maar ook deze congregatie kampt met een gebrek aan roepingen zodat men thans in de zie kenhuizen door tekort aan religieuzen (niet-katholieke) lekenverpleegstei-s moet inschakelen. A. Bgl. In Oslo zijn Donderdag de besprekin- gen tussen Nooi-se en Nedex-landse atoomgeleerden begonnen over de voor gestelde Nooi'd-Nederlandse samenwer king inzake de atoomsplitsingsoven. welke het Noorse ministerie van Defen sie te Kjcller heeft gebouwd. Van Ned. zijde namen aan de besprekipgen deel: prof. dr. H. A. Kramers uit Leiden, prof. dr. J. M. W. Milatz uit Uti'echt. prof. dr. G. J. Bakker van de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam en J. H. Ban nier, directeur van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Donderdagavond is in de brandweerkazer ne te Vlaardingen een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis van de vijf brandweer lieden, die 9 Februari j.l. bij de grote olie- brand in de Koningin Wilhelminahaven op zo tragische wijze om het leven zijn geko men. Tijdens deze plechtigheid, die alleen werd bijgewoond door enkele naaste fami lieleden van de omgekomenen en het vol tallige brandweercorps, voerden de heer L. van Zanten, voorzitter van het brandweer corps en mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, het woord. Naar wordt aangenomen zal de bacon prijs een verhoging ondergaan. Dit is noodzakelijk in vex-band met verminde ring van het subsidie op veevoeder. Op het ogenblik is de prijs 2.06 per kilo gram. Het resultaat van berekeningen in kringen van deskundigen komt neer op een prijs van ongeveer 2.30 per kilo gram. Men is van mening dat de jyijs- vei-hoging geleidelijk zal moeten plaats vinden. Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de invoer in Februari 1951 f768,9 millioen (f790 millioen), terwijl voor een waarde van f 568,1 millioen (f 524 millioen) werd uitgevoerd. De in- en uitgevoerde hoeveelheden waren resp. 2,39 millioen ton en 1,30 millioen ton. Het dekkingspercentage is gestegen van 66% in Januari tot 74% in Februari. De buitensporige vraag naar goederen, in binnen- en buitenland, in verband met het bewapeningsprogramma en vooral met het creëren van voorraden in afwachting van toekomstige goederer- schaarste, heeft onze handelsbalans in Februari niet verder ongunstig beïn vloed. Het tekort op de handelsbalans be droeg in Januari 1951 f 266 millioen (f 185 millioen in Jan. 1950) en in Fe bruari f 201 millioen t Fc.br. 1950 f 207 mill.), zodat over de 2 eerste maanden van 1951 het tekort bedroeg f 467 mil lioen tegen f 392 millioen in dezelfde periode van 1950; dit deficit is 18 pet. vap de totale buitenlandse handel te gen 22 pet. in de 2 eerste maanden van 1950. In Februari j.l. was de invoer van ca caobonen, ruwe tabak, hout, ijzer en staal en werken daarvan en vervoer- materieel belangrijk minder dan in Ja nuari 1951. terwijl de invoer van gra nen, koffie en thee. minerale oliën, ert sen, wol en katoen daarentegen aan zienlijk toenam. Bij de uitvoer zette de stijging zich bij enkele producten in belangrijke mate voort. Onder meer kunnen wor den genoemd vlees, minerale oliën, electrische machines, toestellen en de len en vervoermaterieel. De aanzien lijke toename van het vervoermaterieel met ca. f 25 millioen moei aan de uit voer van schepen worden toegeschx-e- ven. De uitvoer van groente en groen- teconserven bleef laag, vergeleken bij 1950. Op 24 April a.s herdenkt het Klooster van het H. Kruis te Bunde zijn 75-jarig bestaan. In het jaar 1876 opende de Con gregatie van de Zusters Franciscanessen van Heythuisen ;n dit Limburgse dorpje een tehuis voor haar uit Duitsland ver- dx-even zusters. Ondanks de moeilijk heden hieraan verbonden, speciaal ver volging in eigen land, aarzelden de ka tholieke families in Duitsland niet om de meisjes te sturen naar dit zeer hoog staand pensionaat. De devaluatie na de eerste wereldoorlog maakte hieraan ech ter een einde. Toen stelden de zusters haar ruime huis met mooie park open voor zwakke vrouwen en kinderen van de Limburgse mijnwerkers. Gedurende vele jaren wer den zij liefdevol verpleegd op dit mooie plekje, zo boog gelegen, dat men van uit bet park een groot gedeelte van de Maasvallei kan overzien. Langzamerhand ontwikkelde zicb naast dit werk de verpleging van zwak ke kinderen uit heel Nederland en reeds in 1932 werd Bunde officieel erkend als R.K. Kolomehuis. Na de bevrijding heeft dit werk een Gedurende de maand Maart produceer den de Limburgse'kolenmijn in 26 werk dagen 1.116.500 ton steenkolen tegen 987.700 ton in Februari in 24 werkdagen. In deze maand werden 534.000 ton steen kolen uit het buitenland ingevoerd, tegen 410.600 ton in Februari. In totaal is thans in het eerste kwartaal van 1951 3.182.000 ton geproduceerd. hoge vlucht genomen en in de loop van de jaren hebben duizenden jongens en meisjes hier rust ontspanning en ge zondheid gevonden. De officiële herdenking zal plaats heb- gen op 24 April a.s.. in tegenwoordigheid van Z.H.E. de Bisschop van Roermond, de Staatssecretaris van Sociale Zaken dr. P Muntendam, de Commissaris der Koningin in Limburg en vele andere autoriteiten, speciaal op het gebied der Volksgezondheid Tussen Finland en Nederland werd ie Den Haag een nieuw handelsaccoord geparafeerd, regelende het goederenver keer in de periode van 1 April 1951 tot 21 Maart 1952. De overeenkomst, die voorlopig in werking is gesteld per 1 April 1951. voorziet in een goederen- jitwisseling van circa 170 millioen gul den wederzijds. Als belangrijkste Finse exportproduc ten kunnen worden, genoemd: gezaagd naaldhout, cellulose, houtslijp, triplex, carton, wallboard. courantenpapier, hout vrij en houthoudend druk- en schrijf papier. kraftpapier. vetvrij en sulfiet- oapier. Nederland zal uitvoeren kunstmeststof- len, superfosfaat, cacaoproducten, bloem bollen, oliën. zout. cokes, chemische en pharmaceutische producten, kleurstoffen, verven en lakken, banden, textielproduc ten. linoleum, walserijproducten. machi nes. electrotechnische artikelen, schepen en transportmateriaal. tavertentte ruim 20 stukm per one Dezer dagen was het vijf jaar geleden, dat op initiatief van enige priesters en leken een Instituut in het leven werd geroepen, dat, hoewel nog weinig bekend buiten de kring der insiders, in de korte tijd van zijn bestaan zijn onmisbaarheid overtuigend heeft bewezen. Het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut (K.S.K.I.) is in de letterlijke zin van het woord geboren uit de nood van de tijd. Dat het toekomstige bestaan van ons land, het zijn of niet-zijn, in handen ligt van de huidige generatie, op een wijze, die vorige geslachten nooit hebben gekend, is geen geheim meer. De geweldige bevolkingsaanwas concreet uitgedrukt groeit Nederland elk jaar met het inwonersaantal van Haarlem of Eindhoven, zodat het over 20 jaar de 12 millioen zal overschreden hebben stelt de overheid voor schier onoverzienbare problemen met betrekking tot de toekomstige bestaansmogelijkheden van ons volk. Niet in geringe mate worden deze moeilijkheden nog vergroot door het feitelijke verlies van Indonesië en de onproductiviteit van Duitsland als winstgevend achterland. Wanneer men dan nog in aanmerking neemt de fatale streep-door-de-rekening, getrokken door de abnormaal-zware en, in dit verband, onvoorziene lasten, welke op ons land drukken ten gevolge van onze noodzakelijke medewerking aan de beveiliging van de wereldvrede, dan is het zonder meer begrijpelijk* dat praktisch elke,over heidsmaatregel zal moeten genomen worden, minstens mede, in het licht van de eisen der toekomst. Geen tijd heeft ooit de diepe waarheid van het „Gouverner c'est prévoir" duidelijker bewezen dan de onze. Vandaar dat het totale over heidsbeleid. zov>el van Rijk als van provincie en gemeente, op straffe van volkomen onvruchtbaarheid, geheel in het teken van „planning" moet slaan. Op zuiver burgerlijk terrein wordt in dit opzicht reeds langere tijd. uitstekend werk geleverd. Talrijke wetenschappelijke onderzoekers, verenigingen en instellingen bestuderen onverpoosd de groeiende problemen van sociale, economische en demologische aard. Hierbij mag speciaal vermeld worden het Instituut voor Sociaal onderzoek van het Nederlandse volk (ISONEVO), waarin o.m. alle Nederlandse universiteiten vertegenwoordigd zijn. oevorderen der studie van het indivi dueel en sociaal-religieus leven van het katholieke, en n verband daarmede van het niet-katholieke deel van het Nederlandse volk, om op grondslag daarvan behulpzaam te zijn bij het op- stellen van practische conclusies ten dienste van de zielzorg onder de Ka tholieken en het apostolaat onder dè niet-Katholieken". (Statuten, art. 2). Daar het Instituut voornamelijk zijn analystische werkzaamheid dienstbaar wenst te maken aan de pi-aktijk, is zijn ideaal een concreet antwoord te geven op'concrete vragen. De toenemende ge compliceerdheid van het maatschappe lijk leven, en het dynamische karakter der sociale verhoudingen wat op kerkelijk terrein evenzeer aan de dag treedt zijn echter oorzaak, dat een niet-deskundige bezwaarlijk in staat is die vragen te stellen, welke met een probleem van sociologische of aanver wante aard samenhangen. Ook hierin wil het Instituut voorlichtend optreden. Met behulp van een verfijnd waar nemingsapparaat men kan uitslui tend werken met gespecialiseerde des kundigen worden alle problemen op gespoord, waar tegenover de kerkelijke overheid zich reeds nu, maar vooral in de toekomst ziet geplaatst. Hierbij dient echter te worden aangetekend, dat het K.S.K.I. zich onder geen voorwaarde op het terrein der eigenlijke zielzorg cegeeft. Het Instituut heeft slechts een dienende, sociaal-paedagogische taak; het wil een ontmoetingspunt creëren tussen de theoretische wetenschap en de praktijk, waardoor de verschillende problemen worden ontdekt of scherper gezien in hun structuur en onderlinge samenhang, en zodoende gezonde en verantwoorde voorwaarden scheppen voor vruchtbare zielzorg. Evenmin als de Staat kan de Kerk bij het nemen van haar bestuursmaatregelen in de moderne samenleving de hulp der so ciale wetenschappen ontberen. Het ligt voor de hand, dat al deze problemen onvermijdelijk hun weer slag hebben op het geestelijk er, kerke, lijk leven. Een wisselwerking tussen de sociaal-economische moeilijkheden en de voorschrijdende ontkerstening van de wereld, valt immers niet te ontken nen, al is deze laatste hiermede onge twijfeld bij lange niet volledig ver klaard. Evenals de burgerlijke, staat daarom ook de geestelijke overheid voor de onontkoombare vraag, hoe de gevaren, die het godsdienstig leven van ons volk in toenemende mate bedrei gen, op de meest efficiënte wijze te keren zijn. De „onrust in de zielzorg" is een onloochenbaar feit. De tijd voor ingrijpende en wijze maatregelen is ge komen. In 1946 hebben enige vooruitziende priesters en leken, bewogen door hun inzicht in de toenemende ongunstige omstandigheden voor het geestelijk leven van het Nederlandse volk, het besluit genomen de studie te bevorde ren van het godsdienstig en kerkelijk leven, gezien vanuit de verworvenhe den der sociale wetenschappen, zoals sociographie, sociologie, sociale psycho logie, economie, planologie, etc. etc. Met het doel de kerkelijke overheid bij te staan in haar beleid door, met behulp van een positieve sociologische analyse te komen tot een gezonde en verant woorde „planning" in de geestelijk- kerkelijke vraagstukken van heden en toekomst. Waar dus de sociologie en de daarmee samenhangende wetenschappen voor het landsbestuur een kostbare ad viserende hulp betekenen, daar worden diezelfde takken van wetenschap, toege past op kerkelijk terrein, in dienst ge steld van de-geestelijke overheid. Zodat met het volste recht het K.S.K.I. de eer en de verdienste toekomen de eerste beoefenaars te zijn van een nieuwe ka tholieke wetenschap: de godsdienst-so- ciologie, sociale godsdienstpsychologie, kerkelijke economie enz., die men ech ter vóór .alles aan de praktijk dienst baar wenst te maken. Dank zij de onvermoeibare activiteit en idealistische stuwkracht van prof. G. H. L. Zeegers, aan wiens initiatief en uitermate deskundige leiding het Instituut voox-namelijk zijn bestaan en groei dankt, heeft men langzamer hand gestadig de achterstand der Katholieken op dit gebied aanmerke lijk kunnen inlopen. En wel op zulk een overtuigende wijze, dat het Ne derlandse Episcopaat met instemming zijn goedkeuring heeft geschonken aan liet werk van dit, uit particulier initiatief ontstane, Instituut, dat als beste aanbeveling klinkende resulta ten kon overleggen. Bovendien sprak Z.H. de Paus, in een speciale audiën tie, begin 1948, tegenover prof. Zee gers Zijn blijde waardering uit voor dit hoogst nuttige werk, dat met we tenschappelijke analyse beleid en be stuur van de kerkelijke overheid ondersteunt, en waarmede Nederland een novum heeft geschapen voo: heel de katholieke wereld. Het K.S.K.I. stelt zich ten doel „het van ouden van dagen kunnen voldoen. etc. etc. te Om enig, zij het globaal, inzicht te krijgen in het uiterst gevarieerd onderzoek, dat het Instituut heeft te vei-richten, wil het aan zijn bedoe ling beantwoorden, moge het pro bleem van de kerkenbouw als uit gangspunt dienen. Hiervoor is het K.S.K.I. officieel in het Bisdom Haar lem ingeschakeld. De meest voor de hand liggende vragen hierbij zijn: hoeveel kerken heeft men in een be paalde stad of streek nodig, en waar moeten deze staan. Wie hierop een betrouwbaar antwoord wil geven, ziet zich onmiddellijk geplaatst voor een dermate groot aantal problemen, dat slechts een oplossing kan verwacht worden van een uiterst nauwgezet wetenschappelijk onderzoek, door uit gebreid „team-work" verricht. Zo zal men o.a. moeten vaststellen, hoeveel katholieken er in een bepaalde streek wonen, hoeveel geboorten er te wach ten zijn, hoeveel nieuwe inwoners er zich zullen vestigen in de naaste toe- Komst. Uit wat voor sociale groepe ringen de nieuwe parochie zal be staan, wat er zal moeten gebeuren om aan de eisen van opvoeding, onder wijs, ziekenverpleging, verzorging Men zal moeten weten, of er voldoen de priesters beschikbaar zijn, of er ge noeg roepingen komen en uit welke milieus deze kunnen wox'den verwacht. Om de eigenlijke zielzorgers van alle gegevens betreffende de bevolking te voorzien, dient men het aantal pascan- ten en non-pascanten zo nauwkeurig mogelijk te kennen, de oorzaken dier non-pascantie op te sporen, vast te stellen in welke leeftijdsgroepen en so- cxale posities deze het meest voorkomt en waarom. Een zelfde soort vragen neeft men te stellen, en te beantwoor den, in verband met gemengde huwe lijken, politieke overtuigingen, enz. enz. En bij dit alles is niet de eerste vraag, hoe op dit ogenblik de situatie is. maar hoe de bevolkingsverdeling geconsti tueerd zal zijn over b.v. twintig jaar. Tot nog toe hebben de katholieken zich zo goed als uitsluitend beperkt tot een belangstelling voor de normatieve so ciologie, d.i. voor de vraag naar „das sein sollen" terwijl de studie van de concrete situaties, die een aetiologische analyse en een betrouwbare prognose mogelijk maakt, mede door een tekort aan deskundigen, verwaarloosd werd. Het ligt voor de hayd, dat al deze problemen nooit uitsluitend plaatselijk op te lossen zijn, maar steeds moeten worden gezien tegen de achtergrond van de sociale en godsdienstige structuur van het hele land. Niet op de laatste plaats, omdat tengevolge van de in- dustrialisatiepolitiek. en de daarmede samenhangende verveelvoudigde migra ties. de bevolking in talrijke sectoren van ons land uitermate vlotter gewor den is. Daarom zal men moeten terug grijpen in het verleden en het oorspron kelijke milieu der verhuizenden dienen te bestuderen, terwijl het anderzijds van belang xs te weten, welke invloed zxj uitoefenen of ondergaan in hun nieuwe omgeving. Het K.S.K.I. streeft er dan ook naar langzamerhand alle voor de zielzorg belangrijke facetten van de bevolkxng van geheel Nederland te onderzoeken en in kaart te brengen. Tengevolge van de reeds genoemde achterstand der katho lieken op dit gebied beantwoorden de bestaande statistieken van de kerkelijke overheid niet aan de eisen der moderne wetenschap. Voor zover mogelijk ont vangt het instituut echter kostbare hulp van de burgerlijke gegevens, die uiter mate nauwkeurig en betrouwbaar zijn en vaak als uitgangspunt kunnen dienen voor eigen verdere studie. Het grote belang van het K.S.K.I. ligt vooral hierin, dat meer rationele „plan ning" het langs elkaar heenwerken voor komt. Naar mate men meer in staat is met zoveel mogelijk factoren rekening te houden en derhalve ook met hun achtergrond, des te minder fouten zullen er worden begaan, welke door de gecompliceerdheid van onze tegenwoor dige bevolkingsstructuur aanmerkelijk fataler zouden zijn dan ooit in het ver leden. Voorkomen is beter dan genezen De tijd, die achter ons ligt, bevat in dit opzicht een leerzame les. Zoals gezegd, heeft het K.S.K.I. zijn eervolie erkenning te danken aan de reeds bereikte resultaten. Door zijn serieus wetenschappelijk werk heeft het de achting van en een vruchtbaar contact verworven met niet-katholieke ki-ingen. In Frankrijk en België wor den universitaire colleges gegeven over zijn opzet en methoden, terwijl men in Amerika zijn voorbeeld na volgt. De belangstelling voor dit werk is groeiende onder de Nederlandse clergé, vooral nu zijn juiste doelstel ling en werkwijze grotere bekendheid hebben verkregen. Door zijn objectief- wetenschappelijke studie draagt het instituut zeer veel bij tot het algemeen welzijn en de sociale vrede in ons land. Uiteraard zijn de resultaten van zijn werkzaamheid geheim, totdat de opdrachtgever ze vrijgeeft. Slechts wanneer het algemeen belang dat vraagt, worden de rapporten ook ge publiceerd. Het K.S.K.I. drijft op betaalde op drachten. Wat tot nu toe gepresteerd werd is „practisch zonder subsidie" ge schied. Dat het instituut na vijf jaar ingespannen arbeid bereikt heeft wat het heden ten dage is, daarvan korol voornamelijk de eer toe aan het taaie doorzettingsvermogen en de belangeloze toewijding van prof. Zeegers, waarvoor geheel katholiek Nederland aanzienlijk bij hem in de schuld staat. Verleden week heeft in Huize Bouvingne te Breda een driedaags internationaal congres plaats gehad, waar aan het werk van het instituut een studie op internationale basis was gewijd, met sprekers uit Frankrijk, België. Engeland. Duitsland. Italië, de Verenigde Staten, Canada, Co lumbia en Nederland. De hoofdzetel van het K.S.K.I. is ge vestigd in Den Haag, Paul Gabriëlstraat 2830, waar, binnen de grenzen van het mogelijke, alle gewenste inlichtingen te verkrijgen zijn. Het voorzitterschap van het instituut wordt bekleed door mgr. dr W Koenraadt, Vic.-Gen. v. het Bisdom Breda. Algemeen directeur-secretaris en directeur zijn prof. drs. G. H. L. Zeegers en prof. dr. A Oldendorff, hoogleraren aan de universiteit van Nijmegen. Regio nale bureaux zijn reeds opgericht in Amsterdam, onder leiding van pater drs. L. Grond Ó.F.M., Maastricht en Drach ten. Rotterdam en Nijmegen zijn in voor bereiding, terwijl men binnen afzien bare tijd ook in Brabant een studiecen trum hoopt te openen. Op de duur zullen deze regionale bureaux echter over het hele land moeten verspreid liggen. In het belang van het geestelijke en maatschappelijk welzijn van ons volk doet het instituut met het volste recht een dringend beroep op de welwillende medewerking van geestelijkheid *n bur gerlijke autoriteiten, vooral in katho lieke streken, omdat alleen een zo groot mogelijke samenwerking het gestelde doel kan helpen verwezenlijken. Aavertentt* Zoals ieder jaar is ook dit jaar de lente op de Amsterdamse luchthaven Schiphol feestelijk ingehaald. Verschillende gebouwen waren gisteren met bloemenslin gers versierd en alle K. L. M.-passagiers werd bij hun aankomst en vertrek een bosje bloemen overhandigd. Voor dit doel zijn ongeveer 30.000 narcissen gebruikt. Bij de aankomst van de toestellen stond bij de landingstrap een versierde lorrie te wachten, terwijl stewardessen de bloemen aan de passagiers overhandigde*. Maandag 16 April vertrekt een K.L.M.- vliegtuig van Amsterdam naar Biak. Hiermede kan luchtpostcorrespondentie worden verzonden, welke uiterlijk he den, Vrijdagavond 13 April, gepost moet zijn. Donderdagmiddag is het m.s „Oranje" weer naar Indonesië vertrokken. Aan boord bevindt zich o.a. prof. Djuhana, directeur van het Instituut Pasteur te Djakarta, die o.m uitgeleide werd ge daan door de waarnemend Hoge Com missaris der R. I., mr Djumhana. De „Oranje" wordt 3 Mei te Tandjong Priok verwacht. EIERMARKT BARNEVELD, 12 April. Pluimveemarkl. Totale aanvoer ca. 32.500 stuks. Prijzen: oude kippen f 1.506— (per kg. f 1.75—2.15), oude hanen f 1.753.75. oude eenden f 1.252.25, Nk blauwe kui kens f 2 753.15 per kg., jonge hanen i 0.50 —13.—. jonge hennen f 1.503.tamme konijnen 1 2.006.50, ganzen 4.257.75, kalkoenen 2.25—F— per kg., wilde konij nen f 1.001.50, wilde duiven f 0.350.50. Eiermarkt. Trage handel. Totale aanvoer ca. 1.700.000 stuks. Prijzen f 11.0011.75 per 100 stuks. Kiloprijs f 1.85 (basis Barneveldse markt). VEEMARKT DELFT, 12 April. Aange voerd: 32 runderen, 283 nuchtere kalveren, 284 varkens, 471 biggen, 78 schapen of lam meren. De prijzen varen voor: kalikoeien f 750—850. vette koeien f 500700, nuchtere kalveren f 4055, biggen 1 2535, schram men 4070, schapen met lammeren f 175 —210, magere varkens per kg. levend ge wicht f 155 a f 1.60. KAASMARKT GOUDA, 12 April. Aange voerd 88 partijen f 1.95—2.eerste kwa liteit met ri.iksmerk 1.88—1.94, tweede kwaliteit met rijksmerk, extra kwaliteit tot 2.04. Handel flauw. AAJvuiarv r„ it- zvmw., AVjVVJN 12 van Pto. Cao o n. Cruauta, ANjxK CMDIJK p. 13 Dungeness n. luarseule, ALBLAS- -jEhDiJn. lx te rampico, ALCH1BA 13 te Accra, ALGEN IB p. 12 Wight, 14 te DeU- zijl vrw., Al .HÉN A 13 te haam, ALlOiH lz van Rio Grande n. B. Aires, Aca.AID 13 te Kollera., ALPHERAT 12 van Baxtim naar K dam, AMaiLcDIEP 13 te Aaen, ANNEnaEKK p. 12 Albany n. Adelaide, APPDAM p. 13 Dungen. n. langer, AT LAS 13 te Alicante, AXELD1JK 13 te Ant werpen, BANTAM 13 te Genua, BEaGKA- LIS p. 12 Azoren n. Suraoaja, BLiTAR 13 te Genua, BLOiVLMERoDlJ K p. 13 bcilly n. Pnüad'a, BOsCilt DA lEcN 13 te Hamburg, BREDA 13 te Payta, CALT. HAGUE en CALT. LEIDEN p. 13 Finist. n. R dam, CAL- TEX UTRECHT p. 13 Malta n. Sidon CASTOR 12 van fnagua n. N'. Y„ CERAM 13 te Rotterd., DOrbEiSHIRE p. 12 Mas- sawa (Rode Zee) n. R aam, DRENTE 13 te singap., EEMLA.ND 13 te A dam, ELM1NA 12 te Monrovia ENA 13 te A dam. E[.MIN A TE BEER 13 te Djakarta, GROOÏEKERK 13 te Antw., HECTUR 12 te A dam, HERSIL- LIA 13 te Trinidad, HEST1A 13 te Cartage na, KEILEHAVEN' 12 van Duala n. Lagos, K1ELD RECHT 13 te Hamb., KOTA IN TEN p. 13 Algiers n. Holla. LAREXBERG p. 13 Finist., 16 te IJm., LAWAK 12 van Manilla n Los Ang., LEKKERKERK 12 van Suez n. Karachi, LEMSTERKERK p. 12 Rasfartak n. Rotterdam, LOOSDRECHT p. 13 Napels 14 te Genua, LUNA 12 te Piraeus, MELlbKERK 13 van Rotterd., 14 te Hamb., M1NJAK p. 13 Perim n. Djakarta, MODJOKERTO p. 13 Guardafui n. R'dam, MOLEN KERK 13 van Abadan n. Rotterdam, NOORDAM 16, 8 u. te Rotterdam vrw., ORANJE 13 van Cowes naar Djakarta. ORION p. 13 Guernsey n. Hamb., OVERIJSSEL 13 van Aden n. R'd FAPENDRECHT p. 12 Startpoint, 13-14 te Hull, PHRONT1S 13 van Suez n. Djakarta, POSEIDON 13 te Pto. Plata (S. Dom.), PR. ALEXANDER 13 te Bremen, PR. JOH. W. FRISO p. 13 Wight n. Montreal, RUYS 13 te Pt. Elisabeth, SALAWATI 11 v. Djakar ta naar A dam, SCHIED1JK p. 13 Vliss. n. Havana, SIBAJAK p. 12 Alexandria naar Rotterdam. STAD BREDA 13 te N. York, STRABO 13 te Rotterdam, SUNETTA 13 te Suez, TARAKAN 13 van Holehaven n. Al giers, TARIA p. 12 Rasmadraka n. Rotterd., TAWALI p. 13 Perim n. Djakarta, TEGEL BERG 12 te Manilla. TIBERIUS 13 te Pa ramaribo. TITUS p. 13 Finist., 18 te R'dam vrw., TOMORI p. 12 Enggano eil. n. R'dam, TOSARI 12 van Djibouti naar Rotterdam, VEENDAM 12 v. N. Y. n. Rotterd.. VENUS 13 te Rotterdam, WILLEM BARENDSZ iwai- visv.p. 13 Kp. Finisterre, 16-17 te Adam verw., WELTEVREDEN 13 te Singap., WEST- LAND 13 te Adam, WILL. RUYS 12 van Djakarta n. Rotterdam, WILLEMSTAD 12 van A'dam naar W. Indië W'lNSUM 13 te Freetown. ZAAN 12 van A dam naar Man- tyluoto, ZIJPENBERG 13 te Baltimore. Amsterdam, aangek. 12 April: HILDA RE- BECKA, Hamburg. stukg.; THESEUS, (Duits), Antwerpen, bijladen; ARMORIQUE, W. Afrika, stukg.: EL1N S, R'dam. repa reren: FALCON, Londen, stukg.; MADJOE, Zwartsluis, ledig; HECTOR. R'dam (te IJm.i; BERKELSTROOM, Londen, stg.; 13 April: RIJNSTROOM. Londen, stg.; VECHTSTR„ Hull, stg.; EEMLAND, B. Aires, stg.; WEST- LAND, B. Aires, stg. en pass.; PEM BROKESHIRE, Djakarta, stg.; SAMBRE, Pa rijs. stg.; STRATIDOREClyde, leeg. Vertr. 12 April: ZAAN, Mantyluoto, zout: YSTROOM, Portsmouth, stg. en pass.; LE LIE, Rostock, koffie; WILLEMSTAD, Kingston (J), stg. en pass.: CAMPEN. Rot terdam. ledig: ORANJE, Djakarta, stg. en pass.: BERTIL, Gothenburg, cokes; STRA BO, Tanger, stg 13 April: TEXELSTROOM, Manchester, stg en pass.; VENUS, Alexan dria, stg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5