Parijs deze zomer in feestkleding m Schotse nationalisten loeren nog op de Kroningssteen i Van Eindeloos strekt de steppe zich uit Wereldstad zal twee maanden 2000-jarig bestaan vieren lang STOF, STOF EN WARMTE E IERLAND GAAT IMPORT BEPERKEN MENINGSVERSCHIL OVER OPPERBEVEL IN MIDDELLANDSCHE ZEEGEBIED GROOTS PROGRAMMA Hoogmis te Eindhoven op Wilhelminaplein Rechterlijke macht onderzoekt op welke gronden een vervolging kan worden ingesteld Mao Tse Tung met ziekteverlof Besprekingen in Bonn over groentenexport Dwars door de Unie van Zuid-Afrika Ierse regering zou echter vestigingen van Ned. industrieën op prijs stellen Immigratie op zeer beperkte schaal Gen. Eisenhower maakt inspectiereizen Engeland maakt er aanspraak op VRIJDAG 13 APRIL 1951 PAGINA 7 Philips zestig jaar „EMIGRATIE-WEEKEND" OP DRAKENBURGH Studiebeurzen voor Zuid-Afrika mmmmm M Geen uitstel van herhalings oefeningen Henry de Vere Stacpoole overleden rjetëd1 faft Kiet~ Lioe Tsjao Tsji tijdelijk premier van China Scherpe tegenstellingen ISRAËL BEREID MET SYRIË TE ONDER- HANDELEN Picnic in de Karroo Hoe warm het was en hoe ver.... Landverhuizende kleur lingen Stof, stof en.... ook nog warmte Eindelijk weer de Oranje rivier PRAAG EIST SLUITING VAN HET FRANSE INSTITUUT ENGELSEN GEDOOD BIJ ONLUSTEN IN PERZIË Ondertekening van plan-Schuman niet vóór Dinsdag O (Van onze Parijse correspondent) Parijs gaat zich deze zomer gedurende twee maanden in feestkleding steken. Het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel hebben n.l. vastgesteld dat Parijs dit jaar maar zijn 2000-jarig bestaan moet gaan vieren. De 8ste Juli zal de eigenlijke feestdag zijn. Waarom de 8ste Juli van het jaar 1951? Er is nie mand die er een antwoord op geven kan. Het officiële argument luidt laconiek: we moesten wel een datum vaststellen. Maar op zo'n kleinigheid zal niet gelet worden. Boze tongen beweerden, dat het Festival of Britain wel eens mede ge holpen kon hebben tot het ontstaan van dit initiatief. De officiële feestcom missie wjjst dit onwelwillende argument van de hand met de opmerking, dat beide feestelijkheden gemakkelijk samen gaan. De Amerikaan, die naar Frank rijk overkomt, zal toch niet nalaten even naar Engeland te wippen en omge keerd. Minder officiële woordvoerders merken op, dat Amerikanen, die naar Europa komen, toch ook wel eens lekker willen eten voor hun dollars. Notre Dame de première gaan van het iaat-middeleeuwse mysteriespel: „Le R'.y Mystère de la Passion'' van Arnould Giéban. In 1937 en 1938 had dit spel reeds een groot succes. Men heeft dit jaar de benodigdheden voor dit spel zo ingericht, dat ze in den vervolge ieder jaar opnieuw gebruikt kunnen worden. Duizend spelers, dansers en zangers zijn reeds aan de voorbereiding van de 14 uitvoeringen begonnen; het beroemde carillon van de Kathedraal van Rouen zal op rechtstreekse wijze dcor geluids installaties werden overgebracht. Met dit al zit de belangrijkheid van dit feest niet in de historische herden king. Wie in de maanden Juni en Juli naar Parijs komt zal de grote historische monumenten en de bekendste wijken van Parijs: de Notre Dame, ae Are de Triomphe, de Madeleine, de Opéra en de Place de la Concorde, overdag ver sierd zien met kleurige feestmasten en vlaggen; bij avond zullen deze gebou wen en pleinen overgoten zijn door een feestelijk licht. Balcons en vensters zul len rijkelijk met bloemen getooid zijn. Gedurende enige weken zal het cen trum van de stad een werkelijk en le vend museum zijn: Elk stadsdeel zal in zijn etalages een periode of een aspect van de Franse geschiedenis weerspiege len. Op de Avenue de l'Opéra het ver keer van 1875 tot op onze dagen, de Champs Elysées zullen de pracht van het Tweede Keizerrijk uitbeelden, het tijdvak van Lodewijk de Zestiende zal men terugvinden in de Faubourg St. Honoré. De markante Place Vendöme zal tot een nieuw geheel worden omge schapen onder het motto „Licht en •Bloe men". Er is een groots programma op sta pel gezet. Indien het minder groots is dan de bekende schrijver Jules Ro- mains gewild had, is het omdat ook dit comité schijnt te lijden aan de bekende kwaal van zwakke financiën. Jules Ro- mains vond deze kwaal niet in overeen stemming met de grootsheid van het feest en heeft derhalve geen president meer willen zijn van dit doorluchtige feestcomité. Met grote nadruk heeft het comité daarna laten weten, dat het 2000-jarig bestaansfeest van Parijs een intiem feest behoort te zijn. Een familiefeest. Deze intimiteit belet het echter niet te ho pen, dat ettelijke honderdduizenden vreemdelingen van alle hoeken der aarde komen deelnemen aan deze intie me feestviering. Ondanks de stroom van vreemdelingen zal het dan ook voorna melijk een feest voor de Parijzenaars zelf zijn. Het programma van deze besloten feestelijkheid beslaat niettemin 22 blad zijden met een bijvoegsel van nog eens vier pagina's en loopt van 1 April tot 23 December. Er is alles in opgenomen wat een wereldstad kan bieden aan de reizende en nieuwsgierige vreemdeling. Tentoonstellingen bij tientallen: Etsen Van Parijs, tekeningen van Parijs, post zegels, bloemen, glaswerk enz. De voor naamste is wal die van werken van Toulouse Lautrec in de „Orangerie". Het religieuze aspect van deze feesten is geenszins vergeten: 8 Mei is er een liturgisch cc-ncert in de Notre Dame en 13 Mei wordt de Mis voor soli, koor en orgel van Camille Saint-Saëns in de Madeleine met veel vertoon uitgevoerd: In de laatste week van Juni wordt op het plein van de Notre Dame een plech tige avondwake georganiseerd door de Aartsbisschop van Parijs, mgr. Feltin. Enkele dagen daarna, de 30ste Juni, zal eveneens op het kerkplein van de De herdenking van het zestig-jarig bestaan der N.V. Philips te Eindhoven zal ook op kerkelijke w|jze gevierd worden. Op de Tweede Pinksterdag om tien uur is er een Hoogmis op het Wil helminaplein, die wordt opgedragen door de hoogeerw. heer H. Heezemans. Onder deze H. Mis houdt de deken een korte predicatie over de waarde van de arbeid. Het Tivolikoor, onder leiding van pa ter Smulders, zal de kerkelijke gezan gen uitvoeren. Daartoe heeft het koor zich onmiddellijk spontaan bereid ver klaard als dank voor de faciliteiten, die het bij zijn Rome-reis het vorige jaar van de zijde der onderneming heeft mogen ontvangen. Mocht het weer onverhoopt een be letsel vormen voor een H. Mis in de openlucht, dan zal de Hoogmis worden opgedragen in de Dekenale St Catha- rinakerk. Op het tweede „emigratie-weekend" op Drakenburgh, waaraan een honderdtal personen heeft deelgenomen, heeft dr. G. J. M. Delfgauw de sociaal-economische situatie in verband met het probleem emi gratie-industrialisatie belicht. Ook in het kleine Nederland zijn er, aldus spr., nog grote mogelijkheden. Dit zal weliswaar gro te en zelfs zeer grote offers vragen, doch de historie geeft ons de zekerheid, dat ons Nederlandse volk ook deze offers zal we ten te brengen. Drs. Jos F. van Campen, directeur van de Katholieke Centrale Emigratie-Stichting, gaf een deskundige uiteenzetting over de emigratie en de mogelijkheden in het al gemeen, en over Australië, in het bij zonder. Het was voor de deelnemers een- aange name verrassing de heer Knottenbelt, die ruim drie jaar in Australië is geweest, niet duizend en één vragen te ^kunnen be stormen. Enkele films over Australië ga ven de aanwezigen een kleine indruk van dit uitgestrekte land. De heer J. Beerends, directeur van de Katholieke VolkshogescHool „Draken- bugh". behandelde het onderwerp: „De emigrant als Nederlander onze volks aard en gewoonten ons aanpassingsver mogen". Pater Jos Mirus S.M.M. sloot de rij der sprekers. Hij sprak over „De katholieke emigrant. Problemen inzake godsdienst beleving en opvoeding. Moeilijkheden en gevaren. De Kerk in Australië". De regering van de Unie van Zuid-Afrika stelt ook in het studiejaar 1952 (lopende van hall Februari tot eind November) weer 10 studiebeurzen voor Nederlandse studen ten beschikbaar. Elke beurs bedraagt 180 Pond (benevens vrijstelling van de betaling van college-gelden). Reiskosten naar en van Zuid-Afrika komen voor rekening van de beurshouder (ster) De beurzen zijn niet be doeld voor emigranten. Sollicitaties en in lichtingen bij het secretariaat van het stu diefonds voor Zuid-Afrikaanse studenten, Keizersgracht 141 te Amsterdam. De hoogtijdag der feestelijkheden is natuurlijk de 8ste Juli, de dag waarop Parijs symbolisch 2000 jaar zal bestaan. Uit alle hoeken van Frankrijk en van de wereld zullen er dan rallyes worden ge houden, zowel per vliegtuig als per auto. De burgemeesters van alle grote wereld steden worden uitgenodigd, alles wat er aan Franse en buitenlandse militaire of civiele openluchtmuzikant in Parijs is zal gemobiliseerd worden voor 'n klank rijke optocht naar het graf van de On bekende Soldaat. Daarna zullen alle pro vincies van Frankrijk en van de Franse Unie hun hulde komen brengen aan hun moederstad. Een groot volksbal en een majestueus vuurwerk, dat de grote his torische gebeurtenissen van Parijs in het „licht" zal stellen, zullen de dag beslui ten. De voornaamste maanden zijn, zoals gezegd, Juni/Juli. Maar de 2de April werd in het kader van het 2000-jarig bestaan reeds een tentoonstelling van etsen, aan Parijs gewijd, geopend in de Galerie André Maurice. Studenten zul len op 22 April een wedloop houden van het Luxembourg af naar de Eiffel- toren. Wie van rhythmische dansen houdt kan deze op 27 en 29 April gaan bewonderen in het Palais de Challet. Indien de laatste dagen van April zonnig zijn, waardoor de vreemdeling tot een wandeling in het Bois de Bou logne wordt genood, kan hij op 26 April in het Pavilion Dauphine de Parijse „élégance" bewonderen in het „Con cours de la belle et la béte". De gratie van de vrouw gepaard aan de schoon heid van haarhond. Champs Elysées, een der' hartaders van Parijs. LONDEN, hedenmorgen. Gisteren is definitief vastgesteld door een ambtenaar, verbonden aan West minster Abbey <n Londen, dat de steen, welke Woensdag door drie mannen ge deponeerd werd in de ruïnes van de Schotse abdij van Arbroath, inderdaad de Kroningssteen is. Hij bevindt zich momenteel in het hoofdbureau van po litie te Glasgow en de politie zint op middelen om de Steen terug te brengen naar Londen zonder dat zich incidénten 3"? .oe"' welke laatste worden ge- nk ZU de verhitte gemoederen k^ïlv. mj Sehotse nationalisten, die hebben gedreigd met opstand en ge weldpleging. Men is dubbel voorzichtig omdat bekend is dat van Schots-natio- nalistische zijde pogingen worden ge. daan om demonstraties te organiseren in Londen, waar morgen dertigduizend Schotten worden verwacht voor de gro te voetbalmatch tussen Engeland en Schotland in het Wembley-Stadion. Tot heden is niet bekend of en op welke gronden een vervolging zal wor den ingesteld tegen degenen, die op Kerstmis de Kroningssteen verwijder den uit Westminster Abbey. Dat de re gering de positie erg netelig vmdt, blijkt uit het feit, dat het kabinet gis teren de hoogste juridische autoriteit voor Schotland, de Lord Advocate, ont- bood om het van advies te dienen. Schotse nationalistische kringen hopen dat een vervolging verdere publiciteit zal brengen voor het Schotse nationa lisme en dat de eventuele schuldigen zullen kunnen optreden als martelaren voor hun zaak. Zij verwachten het grootst nuttig effect van een gerechte, lijke vervolging, indien de betrokkenen zouden worden beschuldigd van heilig schennis. waarvoor volgens de bestaan de wet levenslange gevangenisstraf ge geven kan worden. Doch het is niet Advertentie Op vragen van het Tweede Kamerlid Peters (KVP) betreffende het verlenen van uitstel van herhalingsoefeningen aan hen, die een z.g. demobilisantencur- sus voor onderwijzer volgen, heeft de heer Staf. minister van Oorlog en van Marine, mede namens de heer Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk het volgende geantwoord: De examens voor hen, die een z.g. de- mobilisantencursus voor onderwijzer volgen, kunnen zo nodig een maand worden opgeschort, zodat de cursisten derhalve geen onoverkomelijke moei lijkheden zullen behoeven te ondervin den van het feit, dat zij hun studie eni ge tj.id moeten onderbreken voor het deelnemen aan de in 1951 te houden herhalingsoefeningen. Het is daarom niet nodig aan deze categorie van mili tairen uitstel van de genoemde oefe ning! n te vei .even. De Ierse schrijver H. de Vere Stacpoole, die ongeveer 60 romans heeft geschre ven, is op 88-jarige leeftijd op het eiland. Wight overleden. Vele van zijn romans spelen in het Zuidzeegebied. Hij was aanvankelijk me dicus maar ging zich later evenals Somerset Maugham, A. J. Cronin en A. Conan Doyle aan do letteren wijden. Zijn bekendste romans, waarvan er verschillende verfilmd zijn, zijn „The blue lagoon" en „An American in Ox ford". Er was zeer veel in zijn werk dat conservatieve Britten aanstoot gaf. waarschijnlijk dat de Procureur-Gene raal een vervolging in zal stellen op deze gronden. Waarschijnlijker, indien voldoende' bewijsmateriaal voorhanden is, is een vervolging wegens inbraak, waarbij over het hoofd zal worden ge zien dat de Abdij een Godshuis is en waarbij men uit zal gaan van het stand punt dat een groot gedeelte van de Abdij het karakter draagt van een mu seum. Gezien de grote beroering, welke deze hele affaire reeds in Schotland ge. wekt heeft, acht men het in tot oorde len bevoegde kringen waarschijnlijk dat na de terugkeer van de Steen in de Abdij een of andere regeling zal wor den voorgesteld om tegemoet te komen aan de Schotse eisen dat deze door hen zozeer vereerde steen voor een groot gedeelte van het jaar een rustplaats zal vinden in Schotland. Advertentie N.V. GUM FABRIEK OVERSCHIE Sumarto, eerste-secretaris van het In donesische gezantschap te Peking, heeft volgens een bericht van de „Neue Zür- cher Zeitung" bij aankomst te Hong kong gezegd, dat het ministerie van buitenlandse zaken van communistisch China per circulaire het te Peking ge accrediteerde Corps Diplomatique heeft medegedeeld, dat Mao Tse Tung met ziekteverlof is gegaan en dat zijn func tie als minister-president wordt waar genomen door Lioe Tsjao Tsji, vice-pre sident van de Chinese Centrale Volks regering en secretaris-generaal van de Chinese communistische partij. De moeilijkheden van de groenten- en fruitexport van Nederland naar Duitsland en Nederlandse verlangens ten aanzien van de vergroting van de zuivelexport waren de hoofdpunten van een gedachtenwisseling, welke Donderdag in Bonn werd gehouden tussen vertegenwoordigers van het Duitse boerenverbond en van de Ne derlandse Stichting voor de Land bouw. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van de heer H. D. Louwes, voor zitter van de Stichting voer de Land bouw. Uit het feit. dat de Nederlandse afvaardiging uit twaalf personen be stond, kan worden afgeleid, welke gro te betekenis men aan het contact met de Duitse organisatie hecht. Op de bespreking kwam tot uiting dat tegenover een overeenstemming der inzichten tussen landbouworganisaties en regering in Nederland, een scherpe tegenstelling der inzichten van boeren en regering in Duitsland staat. De Duitse inleider sprak de overtui ging uit, dat de Duitse boeren aan hun eis van een voor de invoer gesloten sei zoen moesten vasthouden, teneinde niet door buitenlande concurrentie van de markt te worden verdreven. Daartegen over werd van Nederlandse zijde ge steld, dat zulke gesloten seizoenen nooit als een internationaal gezonde oplossing konden worden beschouwd. Het Neder landse standpunt was voorts, dat de on regelmatigheid van de afzet der Duitse producten mede een gevolg was van de gebrekkige organisatie van het Duit se distributiestelsel. De conferentie zal vandaag te Koblenz worden voortgezet en daar zal het vraagstuk van de vorming van een West-Europese eenheidsmarkt voor landbouwproducten worden behandeld. Israël heeft gisteren bekend gemaakt dat het bereid is via de gemengde wa penstilstandcommissie van de U.N.O. met Syrië te onderhandelen. Volgens te Tel Aviv binnengeko men berichten zou Syrië wel „in principe" bereid zijn tot onderhande lingen, maar van Israël schadever goeding eisen voor het bombarderen van de dorpen Nukeb, Kabra en Sam- ra en voorts verlangen dat Israël toe staat dat Arabische vluchtelingen de gedemilitariseerde zone tussen Syrië en Israël weer betreden. Die voor waarden zouden voor de aanvang van de besprekingen moeten worden ver vuld. Walter Eytan, directeur-generaal in het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, en kol. Bennet de Ridder (België) uit naam van de U.N.O.-eom- missie, hebben vastgesteld dat de com missie bijeen dient te komen. De Ridder zal spoedig bekend maken waar en wanneer de commissie zal bijeen komen. Kaapstad naar de Oranjerivier Hl tafels, stoelen en matrassen opgesta peld. De ezels waren uitgespannen en zochten voedsel in een kooi zaten enkele kippen. Terwijl de mannen bij de karren bezig waren, stonden een eindje verder de vrouwen. Blijkbaar bevond zich dit troepje op weg om bij een andere boerderij werk te zoeken. Zij waren zeer verbaasd toen wij een kiekje wilden nemen en schoten schie lijk hun blauwe overalls uit, waaron der nog schunniger plunje te voor schijn kwam. Ik denk, dat in verre toekomst in hun gezinnen van vader op zoon verteld zal iporden, dat een voorzaat eens gefotografeerd is ge worden. JTT" aapstad ligt achter ons. De auto beweegt zich Noordwaarts naar Paarl, een plaatsje, dat zijn naam dankt aan enkele rotsen in de buurt, die de -*■ vorm en bij regenweer zelfs de glans van een parel hebben. Het plaatsje ligt in een regenrijk dal, dat uiterst vruchtbaar en voor fruitteelt buitengewoon geschikt is. Wij sturen af op de hoge bergketen voor ons. De weg voert over Du Toit Kloof. Hoger en hoger klimt de wagen, rechts en links van ons enorme rotsen, de meeste van boven plat, enkele ook gekarteld als een enorme zaag. Hoewel het blanke jongemannen tegen, die een hand voorjaar al ver gevorderd is, ligt hier en daar nog sneeuw op de toppen. De koffer op een wandelstok tussen zich in dreiging der bergen, de uitgestrektheid en eenzaamheid van het land maken mij of op hun schouder droegen. Het is me stil. En duidelijkwordt het mij bewust, waarom van vele Europese families, die niet gelukt het doel %an deze zwervende zich in Zuid-Afrika vestigen, de mannen wél, de vrouwen niet van dit land jongelieden te achterhalen. In ieder ge- houden. De grootsheid van de natuur is vaak beklemmend ere vrees-aanjagend. val riepen zij medelijden bij ons wakker !7 -* a.4 ^1 a mm ftrtfrtl.' tlali 1 -J JIC ff I rl rl n v>-, r\ .-i - rlrt Een paar keer kwamen we een tweetal Zij mist de verfijning en liefelijkheid, die vrouwen bekoort. Als de pashoogte bereikt is dalen we neer op Worcester, een provincieplaats je, dat om de wijnbouw bekend is. Hier is een cultureel centrum gevestigd, door Hugo Naudé gesticht, waar de schilder Jean Welz jarenlang een schare van leerlingen gevormd heeft. De weg ver volgt de loop van de Hexrivier en klimt weer op naar de Hexrivierpas, een twee de toegangspoort naar het Noorden. Dan dalen we niet meer. Wij zijn op de enorme hoogvlakte, die Karroo heet en een groot oppervlak van de Unie in neemt. Zij is een steppe, waar niets dan lage struikjes groeien. Zij bedekken ook de kleine „kopjes", die enige af wisseling in het landschap brengen, en lijken uit de verte veel op de kroezige vacht van de schapen, die we af en toe ■zien. De bewoners van deze streek le ven van de schapenteelt en de boeren, die hier uitgestrekt land bezitten en vroeger een karig bestaan vonden, zijn door de oorlog tot grote welvaart ge komen. Met moeite vinden wij een groepje bomen in welker schaduw wij ons mid dagmaal gebruiken. Op sommige plek ken lijkt het of er sneeuw ligt. Als ik me buk raap ik een der droge, stervor mige witte bloempjes op, die glinste rend als kleine pailletten de grond be dekken. Verder rijdende komen we geen bomen meer tegen, en zelfs uiterst zelden een levend wezen. Lustig draven de zeventig paarden van de motor door het onherbergzame land. In mijn verbeelding zie ik ze voor de wagen gespannen. Gelukkig zijn ze jong en gezond. Want het is niet in te denken, wat er moest gebeuren als zij het zouden begeven. Nu begrijp ik goed. dat de sterke Amerikaanse wagens in landen met grote afstanden geen weelde zijn. Hoe bezwaarlijk moest vroeger het reizen in rijtuigen geweest zijn! Nu zijn de ver uiteenliggende boerderijen enigszins uit hun isolement verlost. 's Avonds bereiken we Beaufort West. een klein plaatsje midden in de Karroo. Behalve eucalyptusbo men groeien_ hier ook cypressen. die we aan dé Kaap gemist hebben en de suggestie van een Italiaans landschap geven. Voor een zindelijk wit hotel houden we stil. Grote pal men in potten staan voor het zitje op de stoep. Een forse kaffer, 'naast wiens giimmend-zwart gezicht mijn potkachel thuis verbleekt zou zijn. neemt onze bagage aan, die hij met een zorgvuldig afstoft. Hij geleidt me naar een heldere slaapkamer en informeert zonder opdringerigheid, hoe de reis geweest is, waar we van daan komen en naar onze woon plaats. En als ik hem dit alles mee deel, vertelt hij vol trots, dat hij ook daar bij een parlementslid in dienst geweest is. Dan wijst hij mij de badkamer. n de volgende morgen gaat de reis verder door de eindeloze vlakte van de Karroo. In de verte verrijzen steeds kopjes, die van boven plat zijn en waarvan sommige de vorm van een afgeknotte kegel hebben. Zo nu en dan verraadt het ijaeren rad van een windmolen, welke grondwater naar boven pompt, een „plaas" met een grote, witte boerderij. En zeldzaam, in deze besproeide grond tieren weelderig treurwilgen, wier sappig lentegroen niet zou onderdoen bij dat van hun Hollandse zusters Vaak staan er ook populieren en cypressen. maar de treur wilg geniet bij deze boeren altijd de voorkeur Schapen drinken uit een modderpoel of put, en roerloos staan de ezels met gebogen koppen phi'lo- sophisch voor zich uit te staren. Om de boerderij heen zijn vaak de lemen hutten van de kafferbedienden gegroe peerd. Een enkele keer zien we een veld van rogge achter een omheining van cactus of alöe. of een schaapskooi uit ruwe stenen opgebouwd. We ko men over enkele bruggetjes, maar de bedding van deze beken is in dit jaar getijde de regenval moet nog in zetten droog. Een sensatie is het als wij opeens een „spruit" met water aantreffen. We stappen uit om van dit beeld te genie ten. Een bijbels tafereel ontvouwt zich aan onze ogen. Aan de kant van het safierblauwe water staan enkele schaap jes op okergeel zand, de kopjes op de achtergrond zijn violet en over dit alles een teerblauwe hemel. De eentonigheid werd nog een keer onderbroken toen toe een stelletje landverhuizende kleurlingen tegenkwa men. Zij hadden aan de kant van de weg halt gemaakt. Hun hele hebben en houden voerden zij klaarblijkelijk met zich mee. Op twee karren waren zoals zij onder de moordende zon de lange afstanden in deze onherbergzame streek aflegden. Zelfs in de auto was het reizen al bezwaarlijk genoeg. Als we op een onbe strate weg een tegenligger passeerden konden we niet vlug genoeg.de raampjes dichtdraaien. Niettemin drong het dunne stof door alle reten de wagen binnen. Overal stof, stof enwarmte. Een zakdoek met eau de cologne voor mijn neus houdt mij in leven. Zo bereikten we Hannover enRichmond. Ik keek vergeefs uit naar de „River" en de koele plekjes aan zijn oevers, maar die waren niet te bekennen. Als wij een omweg hadden willen maken hadden wij ook nog Middelburg kunnen bereiken. Maar we lieten het Zeeuwse plaatsje toch maar liever rechts liggen om verdere teleur stellingen te voorkomen. In de middaguren sloegen we twee merkwaardige natuurverschijnselen ga de. Het was zo warm. dat de lucht be gon te trillen. Dit spiegelde de illusie voor of er in de verte water was. Een eigenaardig gezicht, de kopjes aan de horizon als het ware uit een spiegelend meer te zien oprijzen! Ook veroorzaakte de warmte wervel winden. Zo nu en dan rees een hoge stofwolk uit een der velden op en dans te een eind verder totdat ze langzaam aan weer tot rust kwam en ineenzakte. Laat op de middag kwamen we ten slotte bij de Oranjerivier, die de grens tussen Kaapprovincie en Oranjevrijstaat vormt. Er was water in de bedding en op de brug woei een frisse bries. We hielden het voor een origineel idee om aan zijn oevers oranjeappels te eten. Maar toen we die bereikten ontdekten wij, dat al anderen vóór ons dit denk beeld hadden gehad, te oordelen naar de vele sinaasappelschillen, die er overal lagen. Het zand. dat onze schoe nen binnendrong, was heet en schroei de onze voeten. Het bleek er onhoud baar warm te zijn en we vluchtten haas tig terug naar de auto. Geleidelijk aan nam de warmte af. In de opkomende schemering reden we langs een veld van donkere aarde, die op roodbruin fluweel leek. Achter de intensief paarse kopjes ging de zon in pasteltinten onder. In de verte glom de spiegel van een waterpoel, die nu wer kelijk echt was. En aan de oostkant was de hemel loodgrijs. Zo valt de avond in de Karroo. Mr. K. S. De Tsjechoslowaakse regering heeft de Franse ambassade te Praag gisteren verzocht met ingang van 1 Mei a.s. het Franse Instituut in Praag te sluiten. Alle Franse professoren en leraren aan deze culturele instelling van het Franse ministerie van onderwijs moeten op die datum het land verlaten hebben. Het Tsjechoslowaakse verzoek was vervat in een nota aan de Franse am bassade. De nota beschuldigt het insti tuut van „systematische schendingen van Tsjechoslowaakse bepalingen" en het voeren van tegen de staat gerichte ac tiviteit. Gisteren z|jn tijdens onlusten in Aba- dan, een Engelsman en een aantal Per zen om het leven gekomen. Bovendien wordt één Engelsman vermist. Te Ban- doer Mashoer kwamen twee En gelse vrouwen en één Engels kind om het leven Bijzonderheden over de incidenten zijn nog niet bekend. (Van onze Haagse redactie) Een van de landen, waarmede Nederland een wel zeer gunstige betalings balans lieert, is Ierland. In 1947 kochten de Ieren voor ruim ƒ4.000.000.uit Nederland zy voerden voor 793.000.hier in in 1948 steeg onze export naar Ierland tot runr ƒ28.000.000.voor ƒ12.000.000.— exporteerden de Ieren naar Nederland. Deze relatief zeer grote import van Nederlandse pro ducten zal echter, naar verwacht mag worden, terug gaan lopen, daar de Ierse regering doende is de import in het algemeen te beperken. Men wil de eigen industrie verder gaan uitbreiden, om zo min mogelijk van anderen afhankelijk te zijn. Tot voor ongeveer 25 jaar waren landbouw en veeteelt de middelen van bestaan. Langzamerhand werd de industrie echter van steeds meer belang en op het ogenblik kan wel gezegd worden, dat die industrie in het middelpunt van de belangstelling staat. Hoewel het afzetgebied voor Nederlandse producten hierdoor dus kleiner wordt, liggen er op andere ter reinen voor Nederlanders gunstige mogelijkheden in Ierland. voorlopig dus ook voor Nederlanders. Dat elke Nederlandse industrie in Ier land welkom is, wil nog niet zeggen, dat ook elke industrie financieel gesteund zal worden. Alleen die industrieën, die voor de opbouw van het industriële le ven noodzakelijk zijn, zullen gesubsi dieerd worden. De Ierse Regering zou n.l, zeer gaarne zien, zo vernemen wij uit betrouwbare bron, dat Nederlandse industrieën van allerlei aard zich in Ierland zouden ves tigen. Voor elke industrie bestaat er in derdaad een mogelijkheid. Het over plaatsen van industrieën is echter zeer moeilijk en dan behoeven we alleen nog maar het woord „deviezen" te noemen! Daar komt thans nog bij, dat ook Ier land te kampen heeft met een tekort aan huizen Talrijke Engelsen emigreer den n.l. naar Ierland direct na de oor log, omdat het leven daar goedkoper was. Ze kochten er huizen, zodat voor de eigen bevolking, die hiertoe niet in staat was, de woonruimte steeds gerin ger werd. De Ierse Regering bepaalde toen, dat de prijs van een woning, wan neer deze door een buitenlander ge kocht zou worden, met 25 pet. verhoogd moest worden. Deze bepaling geldt Daarnaast heeft Ierland grote be hoefte aan vaklui: textieltcchnici en deskundigen op het gebied van land en tuinbouw. Immigratie op grote schaal zal de Ierse Regering nooit toe laten. Het doen immigreren echter van „single men" behoort tot de zeer reële mogelijkheden. Ook hier liggen voor Nederland dus kansen. Jonge boeren afgestudeerden van landbouwscholen b.v. zouden opgenomen kunnen wor den bij een heerboer. Dit zal echter per streek bekeken moeten worden. Voor de tuinbouw vooral de kas- sencultuur bestaan in Ierland grote mogelijkheden. Er is een tekort aan groenten; men beschouwt deze produc ten daar nog min of meer als luxe artikelen. Door de industrialisatie en hel stijgen van het welvaartspeil kan nu ook de tuinbouw uitgebreid worden. Dat de Ierse boer grote belangstelling heeft voor de Nederlandse land- en tuinbouw bewijst wel het bezoek, dat vele jonge Ierse boeren gebracht heb ben aan Nederlandse boerderijen. Men is hierin zeer geïnteresseerd en men streeft naar een bepaalde uitwisseling, afgezien dus van emigratie In het a.s. najaar zal in verschillende steden van Ierland, als een vervolg op de in Nederland gehouden Ierland- week, een Hoilandweek gehouden wor den De opzet is dezelfde; het verstevi gen van de vriendschapsbanden tussen de beide landen. Gen. Dwight Eisenhower heeft giste- ,ziin v'erdaagse inspectietocht door West-Duitsland beëindigd. Vandaag zal hij naar Parijs terugkeren. Eisenhower deelde aan verslaggevers mede dat hij spoedig soortgelijke in spectiereizen zal gaan maken in andere aefensie-sectoren van zijn gezagsgebied. Het eerst zouden „de Noordelijke lan- ?,ei? aTaTn de beurt komen en daarna Italië. Hij noenade echter geen data. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. heeft te Parjjs verklaard, dat hy niet verwacht, dat het plan-Schuman vóór Dinsdag zal worden ondertekend. Frankrijk. Mevrouw Pétain heeft medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Pétain bevredigend vooruitgaat. „Hij voelt zich zo goed als een oud man van bijna 95 zich kan voelen." De booftJ bepaalt de levensduur van eet» vaste boord overhemd. Dank atj de extra-boord die gemakkelijk aan te brengen is, heeft ETERNA DOUBLE LIFE een dubbele levensduur. Wat maakt ETERNA DOUBLE LIFE 20 populair? De voortreffelijke pasvorm, een boord, die door de patentbaleinen altijd goed zit vervangbare reserve-boord, de gevoerde borst. OOK VOO* OVERHEMDEN MET TWEE VOORDEN EN SPORTHEMDEN IMPORTEURS- JL VAN WEZEl KEIZERSGRACHT 227 AMSTERDAM Er heerst een scherp meningsverschil tussen de Verenigde Staten en Enge land over de vraag welke natie het op perbevel in het defensie-gebied van de Middellandse Zee zal krijgen, zo wordt door U.P. van Britse zijde vernomen. Men is in zulk een impasse geraakt dat daardoor de aankondiging is uitgeble ven van de benoeming van de Ameri kaanse admiraal William Fechteler als opperbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Het plan was geweest die benoeming j.l. Zondag aan te kondigen. Op het laatste ogenblik beslisten de Amerikanen dat z|j eerst de kwestie van de Middellandse Zee wilden zien opgelost voordat de AUan- tisehe benoemingen gedaan zouden wor. den. De Engelsen zijn van mening, dat zij het opperbevel in de Middellandse Zee moeten hebben, speciaal wegens hun verplichtingen in het Verre Oosten, het feit dat de Amerikanen het Atlantische vloot-commando krijgen en omdat ge neraal Eisenhower aan het hoofd staat van de Europese defensie-organisatie. De Amerikanen houden vol dat zij het bevel in de Middellandse Zee dienen te voeren en het verluidt dat aan Admi raal Robert Carney deze functie ..be. loofd" is. Het Amerikaanse standpunt is dat de Amerikanen een grotere vloot in de Middellandse Zee hebben. Een Brits Conservatief parlementslid heeft gisteren in Londen gezegd, dat Churchill volgende week Donderdag in het parlement een „belangrijke" ver klaring zal afleggen over de Noord-At lantische verdediging. Verwacht wordt dat Churchill de voorstellen om admi raal Fechteler te benoemen tot opper bevelhebber van de vloot voor het At lantische Oceaangebied zal aanvallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7