PATIËNTE VERKEERDE INJECTIES GEGEVEN RAMP van San Francisco „Vriendschap'' glorierijke DAG Teken I Bele venissen van de struisvogel Rasmus Br, Verpleegsters moeten zich voor de Groningse rechtbank verantwoorden Botwinnik en Bronstein aan elkaar gewaagd Een groot kindervriend EEN ISABELLA VAN GASTILIË Nüevo Mondo Hallo Colon e r Wij luisteren naar 1 m cursus m OVERBELASTING HOOFDOORZAAK VAN NOODLOTTIGE VERGISSING Titelhouder heeft de beste kansen Van de Pol begint met overwinning Van Raalte inplaats van Saris No. 23 m Sim, Sam en Rasmus als noodhulp S\ VRIJDAG 13 APRIL 1951 PAGINA 9 Wereldsnelheidsrecord op de motor gebroken .Tilburgse Studs winnen de voetbal-interacademiale rJ iirS' werd de wisselbeker in Eur. kampioenschap 71 f2 RUITER-ESTAFETTE DOOR NEDERLAND TAFELTENNISSERS VERLIEZEN VAN VIETNAM Internationaal program Eemberechts vervangen Een succesvol „raadsheer" Nederlands basketballteam voor Eur. kampioenschappen Passiespeler overleden Twee verpleegsters van het R.K. Zie kenhuis te Groningen hadden zich Don derdagmiddag te verantwoorden voor de Groninger Rechtbank, beschuldigd van dood door schuld, omdat door een noodlottige vergissing aan een patiënte, de 16-jarige R. Postma uit Groningen, bij een amandeloperatie in plaats van novocain 1%, pantocain 2% is toege diend. De specialist, dr. Nanninga, heeft toen verschillende injecties met de ver. keerde vloeistof gegeven, waardoor de Patiënte kort nadien is overleden. Voor de behandeling van deze zaak bestond een bijzonder grote publieke belangstelling, terwijl ook van medische züde grote interesse werd betoond. Allereerst stond terecht de 24-jarige A. M. S., verpleegster te Groningen, die belast was met de assistentie van de specialist. Op 19 December had zij voor de hoofdverpleegster, die in eerste in stantie als getuige werd gehoord, een wit kroesje gereinigd. Hierin heeft de hoofdverpleegster, de 40-jarige J. H. M„ pantocain 2% bereid, maar dat wist de verpleegster S. niet. Zij had opdracht om de steker uit het comfoor te halen wanneer de vloeistof kookte, hetgeen geschiedde. Toen de verpleegster S. de benodigdheden gereed moest zetten Voor de operatie, behoorde daarbij ook een hoeveelheid novocain, dat ze ge reed moest zetten in een zilmeta bakje. Zij ging hiervoor naar de andere zaal om deze vloeistof te halen, doch be merkte dat de novocain 1% op was. Wel zag ze een grote fles pantocain. In haar gedachten kwam toen de associatie dat de vloeistof in het kroesje op het com- foortje dan wel novocain zou zijn en ze nam dit mee. Toen dr. Nanninga, al vorens tot operatie over te gaan, de Patiënte had ingespoten met de vloei stof, klaagde zij over een dikke keel, vertoonde krampen, gleed op de grond en was ondanks kunstmatige ademha ling en tegeninjecties spoedig overle den. Men stond aanvankelijk voor een raadsel, dat evenwel werd opgelost, toen de hoofdverpleegster plotseling het kroesje met pantocain miste. Verschillende getuigen werden in de eerste zaak gehoord, o.m. als deskun dige dr. T. Huizinga, apotheker aan het Academisch Ziekenhuis, die de vloei stoffen onderzocht had en sectie heeft toegepast op het lijk. Volgens deze ge tuige kwam verwisseling van de vloei stof vaker voor. Daarom wordt dan ook meestal in het Academisch Zieken huis gebeurt het de pantocain blauw gekleurd. Er ontspon zich een debat over de al of niet nadelige invloed van deze kleurbehandeling. De getuige acht te de gang van zaken aanvechtbaar, hoe- Vei helaas meer voorkomend in zie kenhuizen waar geen eigen apotheker is. tTit het getuigenverhoor bleek even- Vel, dat het een ongeschreven wet is in Hf1 ziekenhuis, dat alleen de hoofdver- ?'eegsters dergelijke vloeistoffen berei dt» «StL-d»* verp.teefaters zpndej jaeer t met mogen gebruiken. Ook wordt ae novocain geëtiketteerd, terwijl pan tocain bereid wordt in een kroesje zon der etiket. Daarna werd de 40-jarige hoofdver pleegster J. H. M. als verdachte gehoord. Zij ontkende dat zij een verzuim had gepleegd in de zin als haar ten laste was gelegd. Zij had als normaal die vloeistof 's morgens bereid, haar verder laten afkoelen. De zaal was tussen de middag gesloten zodat niemand er bij kon komen en direct om drie uur moest ze assisteren bij een extra operatie, zo dat ze geen tijd of gelegenheid had ge vonden om de pantocain over te gieten in de daarvoor bestemde fles. Ook als getuige gehoord, verklaarde de verpleegster A.M.S.. dat zij wist, dat pantocain niet geëtiketteerd was en dat ze zonder meer het betreffende kroes- Op de autoweg tussen München en ïngolstadt is de Duitser Wilhelm Herz ei gistermorgen vroeg met zijn speciaal geconstrueerde tweecylinder NSU mo tor, een 500 cc machine met compres sor, in geslaagd het absolute wereld snelheidsrecord met vliegende start te verbeteren. Het gemiddelde van Herz over de kilometer bedroeg 289 96 per Uur. Het oude record stond op naam van Zijn landgenoot Ernst Henne, die 28 November 1937 te Frankfort met een BMW een gemiddelde bereikte van 279,503 km per uur. Dezer dagen organiseerde de K.S.V. voUth?-nïiscus Naverius de jaarlijkse Unie J £academial6 voor de bij de Ei nor „Kat?<>lieke Studenten Vereni- geanimeerdSriS- corPora. Tijdens het wedstrifden e neJ dat na afl°0P van de werd gehouden wWlgeningse Sociëteit ïiw? Hmr ?'ng van het gebruikelijke ritueel door de praeses der Unie Sport Commissie, de heer G. J. Van Gorp uit gereikt aan de winnaar, het Tilburgse Studentencorps. De uitslag van dit alleszins geslaagde tournooi is als volgt: 1. TSC St. Olof, Tilburg; 2. KSV St. Thomas Aquinas, Amsterdam; 3. KSV St. Franciscus Xaverius, Wageningen; 4- KSV St. Virgilius, Delft; 5. CS Veri tas. Utrecht. je niet van het comfoor had mogen ne men. Een verklaring overigens, die, naar de officier opmerkte, pas ter zitting naar voren kwam, want hiervan stond niets in het verhoor. Het bleek dat beide verdachten als uiterst plichtsgetrouwe en accurate ver pleegsters bekend stonden, die in alle opzichten hun werk naar genoegen ver richtten. De officier van Justitie betuigde in zijn requisitoir deelneming met het tra gisch overlijden van R. Postma en schetste in het kort de feiten. De ver pleegster A. M. S. heeft enkele fouten begaan. Het is allereerst fout om te denken dat de vloeistof novocain was zonder het zeker te weten. Voorts moest ze weten dat de pantocain niet geëtiketteerd was en dus het ontbreken van het etiket op het kroesje opgemerkt hebben. En op de I derde plaats wist ze, dat ze het kroesje niet van het comfoor mocht halen, het geen tegen de regels van het huis is. De officier van Justitie was van me ning, dat de zuster S. schuldig was, hoe wel de opzet natuurlijk absoluut ont brak. Hij meende evenwel, dat de grond oorzaak gezocht moest worden in het algemeen gebrek aan personeel voor zie kenhuizen. Er was overbelasting. Spr. vroeg voor A. M. S. 4 dagen gevangenis straf voorwaardelijk en een proeftijd van 1 jaar. De hoofdverpleegster J. H. M. is even eens schuldig, doch veel minder, temeer daar thans gebleken is, dat het een regel was dat niemand aan het kroesje mocht komen. Tegen haar vroeg de offi cier van Justitie vrijspraak. De verdediger, mr. Van Wicheren, on dersteunde in zijn pleidooi het verzoek van de officier om vrijspraak voor de hoofdverpleegster, doch vroeg eveneens vrijspraak voor de verpleegster S. De straf op zich zelf speelt hier geen grote rol, doch een veroordeling betekent te vens dat zij schuldig is aan de dood van het meisje. De verdediger deelde mede, dat het bestuur van het R. K. Zieken huis zelf deze zaak aanhangig heeft ge maakt. opdat hierin volkomen klaarheid komt. Voorts, dat een groot aantal medi ci in de stad Groningen in een schrijven te kennen hebben gegeven vertrouwen te hebben in het werk der verpleegsters. Uitspraak in deze zaak over 14 dagen. In de Moskouse bladen wordt veel commentaar geleverd op de resultaten, tot nu toe door Botwinnik en Bronstein behaald in hun tweekamp om het wereldkampioenschap. Grootmeester Alexander Kotov wijst er in de „Prav- da" op, dat de meeste overwinningen tot nu toe behaald zijn met zwart. De zwartspeler won vier keer en de wit- speler slechts één keer. Dit wijst er op, aldus Kotov, dat beide rivalen in de fensief opzicht volkomen aan elkaar ge waagd zijn, terwijl uit deze gegevens voorts blijkt, dat zowel Botwinnik als Bronstein zich theoretisch bijzonder goed hebben voorbereid teneinde het voordeel van wit te neutraliseren. De partijen hebben ongetwijfeld veel bijgedragen tot de ontwikkeling van de theorie. Kotov herinnert aan het nieuw tje, dat Bronstein toepaste in de Grün- feid-verdediging van de tweede partij. Voorts mag gewezen worden op de va riant, welke Botwinnik toepaste in de achtste partij van de Slavische verdedi ging. Over het algemeen zochten beide spelers nieuwe ontwikkelingswegen, daarbij afwijkend van de bekende theo retische voortzettingen. Een aantal par tijen wordt gekenmerkt door goed over wogen strategische manoeuvres, met de bedoeling met succes de tactische opzet in materieel voordeel om te zetten. De kampioen van Rusland, Paul Keres, schreef in het blad „Trud", dat de tweekamp gekenmerkt wordt door een buitengewoon taaie en hevige strijd, welke van weerszijden met groot talent wordt gevoerd. -De—verwachting va» de toeschouwers en de schaakliefhebbers, dat men ge tuige zou zijn van een hoogstaand en in teressant spel, is volkomen uitgekomen. Alle partijen, zonder uitzondering, wa ren fel van opzet en men vermeed de zo zeer bekende „grootmeesters-remises". Keres wijst vervolgens in zijn artikel op de scheppingskunst van Botwinnik, die diepe strategische plannen ont werpt, welke hij probeert te realiseren met volharding, waarbij hij zich voort durend rekenschap geeft van de tacti sche strijd. Hij streeft ernaar ingewik kelde stellingen te verkrijgen, daarbij In de cercle „Mercantil" te Huelva is het tournooi om het Europees biljart kampioenschap van Europa begonnen, waarvoor acht spelers waren ingeschre ven, t.w. Vingerhoedt en Van Hassel (België), Ossorio en Domingo (Spanje), Van de Pol (Nederland), Chassereau (Frankrijk), Ferraz (Portugal) en Sem- rad (Oostenrijk). Ferraz heeft zich ech- ter teruggetrokken, en Semrad was, toen het tournooi geopend werd, nog niet ge arriveerd. Piet van de Pol was goed op dreef te gen Chassereau, die geen voet aan de grond kreeg. De Rotterdammer maakte de partij in 14 beurten uit met een hoog ste serie van 167, gescoord in zijn be kende accurate, maar allerminst van bra- vour gespeende stijl. De uitslagen van de eerste drie par tijen luiden: Vingerhoedt 300 23 78 13.04 Van Hassel 268 23 88 11.65 Ossorio 300 39 47 7.69 Domingo 295 39 67 7.56 Van de Pol 300 14 167 21.42 Chassereau 96 14 42 6.85 *n kader van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Landelijke Rijverenigingen zal er op Dinsdag 22 en Woensdag 23 Mei a.s. een grote estafette door Neder land te paard worden gehouden. Het eindpunt is paleis Soestdijk, waar de overgebrachte oorkonde zal worden aangeboden aan H. M. de Koningin. Aan de estafette zullen enkele dui zenden landelijke ruiters deelnemen. werkend met onverwachte combinaties én plotselinge dreigingen. De analyses var de tot dusver gespeelde partijen leren, dat het tactische gevecht praeva- leert boven alle andere factoren, die in een schaakmatch tot uitdrukking kun nen komen. Keres verklaarde, dat de elfde partij de grootste indruk heeft ge maakt. Meesterlijke techniek heeft Bot winnik voorts gedemonstreerd bij de af wikkeling van de zevende partij, waarin Bronstein de toon aangaf, als het op taaie verdediging aankwam in moeilijke posities. In een van de andere bladen laat Bondarevski duidelijk uitkomen, dat de belangstelling van schakend Rusland bijzonder groot is. Buitenlandse schaak meesters tonen eveneens grote belang stelling voor de match en vertegenwoor digers van verscheidene: schaakbonden zijn naar Moskou gekomen om de twee kamp bij te wonen. De deskundigen zijn het er over eens, dat het zeer moeilijk is een voorspelling te doen over het uiteindelijk resultaat van de match. Wil Botwinnik zijn titel behouden, dan zal hij uit de resterende twaalf partijen nog 5% punt moeten halen. Dit betekent een belangrijk voor deel óp Bronstein. Immers, wil de uit dager de wereldtitel veroveren, dan zal hij een score van 7 uit 12 in het tweede gedeelte moeten bereiken. In gebouw „Kunstmin" te Dordrecht werd een tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse en een Vietname se ploeg. De wedstrijd werd met 32 door Vietnam gewonnen. De resultaten waren: herenenkelspel: Pelser verl. van Tran Van Lieu (Vietn.) 18—21, 21—19, 22—24, 21—19, 19—21; Du Buy sl. Pro Quoc Huy 2115, 2119, 2118; Pelser verl. van Pho Quoc Huy: 19—21, 21—15. 8—21, 19—21; Du Buy verl. van Tran Van Lieu 1721, 2022, 21—23. Dubbelspel: Du Buy en Van Zoelen sl. Tran Van Lieu en Pho Quoc Huy: 2118, 21—13, 8—21, 21—13. Voor de landen wedstrijd (dames) tegen India, Zondag 22 April a.s. te Utrecht, zal de Nederlandse ploeg bestaan uit Henny van Woezik en Coby van Megen voor de enkelspelen. In het dubbelspel komen Henny van Woezik en Fransje Beek uit. De Nederlandse ploeg voor de heren wedstrijd tegen India, eveneens op 22 April te Utrecht, wordt gevormd door Cor du Buy, Cor Pelser en Willy van Zoelen. Op 23 April wordt te Rotterdam een revanche wedstrijd Nederland India gespeeld. Het Nederlandse team zal dan uit dezelfde spelers bestaan. Tenslotte zijn Cor du Buy, Cor Pelser en Willy van Zoelen aangewezen voor de landenwedstrijd tegen België op 3 Mei a.s. te Vlissingen. Naar wij vernemen is Saris a'ls re- nX& ud?d^er Voor de wedstrijd Nederland—Belgie vervangen door Van Raalte (Blauw-Wit). Saris had last van een knieblessure, waardoor hij Woens dagavond ook niet in het Nederlands B- elftal kon spelen. -De K.C. achtte het beter, de B. V. V.-er ook voor Zon dag te vervangen, al is de blessure zo goed als genezen. De Belgische rechtsbuiten Lembe- rechts van F. C. Mechelen, die in het elftal voor Amsterdam gekozen was en Woensdag bij de training de indruk maakte, dat hij zou kunnen spelen, al hoewel hij zeker niet in zijn beste vorm was, heeft thans bekend gemaakt, dat hij zich terugtrekt, omdat hij zijn con ditie onvoldoende oordeelt. De keuze commissie van de Belgische Voetbalbond heeft, in verband hiermee bepaald, dat Van Gestel, van Lyra, de plaats van Lemberechts zal innemen in. de ploeg voor Amsterdam De Haagse schaakclub „De Raads heer" heeft in de afgelopen winter competitie van de Haagse Schaakbond een uniek resultaat geboekt. Alle drie tien- jivv-yi'T'-w ihMi* Vijf en veertig jaar geleden, op 18 April 1906 heeft een vre selijke ramp de stad San Fran cisco (in Amerika) geteisterd. Door een grot^ aardbeving ont stonden vele branden in de stad en omdat de waterleiding ook vernield was, kon men niet snel genoeg blussen. Duizenden huizen werden een prooi der vlammen en vijfhonderd doden waren er te betreuren. Vóór de brand was San Fran, cisco een vrolijke, zorgeloze stad. Het „vlotte leven", het „moderne tempo", dat alles kon men er toen reeds vinden. De Enrico Caruso, die die avond in „Carmen" was opgetreden voor een stampvolle zaal, had er zijn verwondering over uit gesproken, dat de mensen bij al dat lekkere eten zo mager bleven. Het was laat in de nacht, als gewoonlijk, toen de omnibussen en trams de feest vierders over de heuvels reden naar hun huizen, die overvol waren met logé's. Er was geen verplicht sluitingsuur en velen bleven de gehele nacht in de café's zitten. Daar was toen een dichter die voorspeld had, dat San Francisco nog eens door een aardbeving zou wor- Spanjaarden, die zeventig jaar /(jen verwoest. Die voorspelling het bewind voerden in het - dorpje tussen de heuvels en duinen van het kleine schier eiland, dachten meer aan hun feesten, berenjachten, stieren gevechten, hanengevechten en werd meer dan vervuld in de vroege morgen van 18 April. Maar dat vertellen wij vol gende week. (Wordt vervolgd) Prachtig park te San Francisco Marijke en Frank waren weer naar huis gegaan en vroe gen aan hun moeder of ze morgen weer naar het bos mochten gaan. Ja, als ze niet te *er gingen. En ook wat pin da's mee voor de eekhoorn tjes? Ook dat vond moeder goed. De volgende dag gingen de kinderen weer op stap. gewa pend met een zak pinda's. „Gaan we weer over het slinger-slang paadje?" vroeg Frank. Dat vond hij toch zo'n leuk woord. „Ja", zei Marijke, ,,en over het holde rde-bolder paadje". Dicht bij de plaats gekomen, waar ze gisteren het eekhoorn tje hadden gezien, bleven ze staan. Marijke' beduidde Frank stil te zijn. Er was niets te zien. Nu liep Marijke naar de plek, waar ze gisteren pinda's paardenrennen, dan aan de i i i - n - i -- hadden neergelegd en strooide boerderijen en de haven, die in hun levensonderhoud voorza gen. Toen kwamen de goud zoekers, nog zorgelozer, nog roekelozer! Doch die goudzoekers, die in staat waren om te lachen in het aangezicht van de dood, konden ook lachen wanneer de stad door een aardbeving werd bezocht en konden haar ook opbouwen, nadat zij door brand was verwoest. De tijd van de goudzoekers was in 1906 eigenlijk al voorbij, maar toch was San Francisco reeds toen het centrum en de voornaamste haven van de Westkust. Zeil- en stoomboten brachten er hun waren aan uit vele landen en zeevaarders uit alle werelddelen en van alle nationaliteiten brachten leven en kleur aan de kade. Na de lange zeereis verlangden zij naar afwisseling en San Fran cisco was in elk opzicht in staat om hun die te verschaffen. De hotels waren bekend om hun goede bediening en om hun rijke versieringen. In de avond van Dinsdag 17 April 1906 was de stad op haar vrolijkst. Het was juist Pasen geweest, de mensen waren nog in een vacantiestemming en de restaurants waren overal. De theaters waren uitgegaan en duizenden mensen waren daar vandaan naar de restaurants gegaan. De beroemde zanger Joannes Baptist de la Salie was een groot kindervriend. Een lange naam maar, hij heet te natuurlijk Jan. Als hij nu nog leefde, zou hij 30 April driehonderd jaar worden. Zijn vader en moeder waren rijke mensen. Vader had bijpa even veel te vertellen als de burge meester van de stad. Nou, dat was dus niet mis. Jan leerde goed en werd priester. In die tijd waren er nog geen scholen voor arme kinderen. Dat vonden ze zeker wel fijn? Niks hoor! Veel arme jongens wilden ook wel leren, maar ze kregen geen kans. Alleen wie. betaalde, mocht naar school gaan. Meestal kwam er een schrijfmeester aan huis, of ze kregen met drie of vier man les. Op straat leerden die arme stakkers alleen maar kat- tekwaad. Echte deugnieten werden het en later kwamen ze dikwijls in de gevangenis. Jo annes had medelijden met hen. Zelf was hij rijk, maar hij zou graag al zijn geld willen geven om voor de arme jongens van zijn stad Reims, in Frank rijk, een school te kunnen be ginnen. Eens ging hij de H. Mis opdragen bij de Zusters. Toen hij bij de poort van het klooster kwam, stond er een man met een opgeschoten jongen. Joan nes zei hun goede morgen, werd binnen gelaten en enige ogenblikken later stond hij aan het altaar. Wat gebeurde er in tussen in de spreekkamer? aan de gele kinderen, aan de jongens in Australië, Amerika en Europa. Er zijn nu Ongeveer achttienduizend Broeders met het witte befje, zoals jullie ze o.n. in Heemstede en Benne- broek kunt zien, Joannes ziet dat nu allemaal vanuit de he mel, want daar is hij. Paus Leo XIII heeft hem heilig ver klaard en vanaf zijn mooie troon daarboven beschermt hij zijn Broeders en de jongens van hun scholen. Vraag nu en dan eens aan hem, als het moeilijk gaat met het leren, of hij je niet een handje wil hel pen. Hij weet hoe dat het moet Vorig jaar nog is hij door de Paus tot patroon van alle onderwijzers gekozen. daar wat pinda's. Frank moest dit natuurlijk ook doen. Daarop gingen ze een eindje terug en zetten zich aan de rand van het holderde-bolder paadje op de gevallen bla deren neer. (Wordt vervolgd) 22 April is het vijfhonderd jaar geleden dat Isabella van Castilië, koningin van Spanje en beschermster van Colum bus, werd geboren. Zij was het die de ontdekking van Amerika heeft mogelijk ge maakt. Aan Columbus gaf zij namelijk de geldelijke midde len voor zijn expeditie, die geleid heeft tot de ontdekking van de nieuwe wereld. Met drie kleine zeilschepen (de „Sancta Maria" als admiraal schip) vertrok Christobal Co- Ion (Columbus) naar het Westen. Het was de belang rijkste zeereis die ooit op de wereld gemaakt is, zo jullie weten. Koningin Isabella wendde al haar vernuft aan om de nodige gelden voor de reis bij een te krijgen. Want Co lumbus werd overal als een soort dromer of dweper aan gezien. Nadat Portugal, Ve netië en Genua hem hulp of geld hadden geweigerd, wilde hij nog zijn kans in Spanje wagen. Isabella, getroffen door zijn geestdrift, was on- PoB CaSTUAAYPOB LEO» I Isabella van Castilië middellijk in bewondering voor zijn grootse plannen. De benoeming in 1492 van Co lumbus tot Groot-Admiraal van de Oceaan, Onderkoning en Algemeen bestuurder van al de landstreken die hij zou ontdekken, waren de vrucht van de persoonlijke tussen komst der Koningin. Daarbij diende haar persoonlijk spaar geld om grotendeels de kosten te dekken van de ontdekkings reis. Op 26 November 1504, slechts vier en vijftig jaar oud, ont sliep de beschermster van Columbus. Maar alvorens de laatste adem uit te blazen smeekte Isabella van Castilië de Koning nog Christoffel Columbus te willen bescher men. Over deze laatste ge waagt ze met ontroering in haar testament. loKanvtes- Rip-iste de Iv -5aUe Mijnheer Nyel en zijn helper zaten daar met Moeder Over ste. Ze waren door een rijke dame naar haar toegestuurd om te vragen of de zuster mijnheer De la Salie ook kende. Die zou hen wel willen helpen bij het stichten van een schooL Je be grijpt, dat de Overste na de H. Mis Joannes even aan zijn mouw trok en hem in de spreekkamer bracht. Hij keek verwonderd op, toen hij daar de twee zelfde heren zag, die hij aan de poort ontmoet had. Joannes wilde hen graag hel pen, maar een school oprichten was makkelijker gezegd dan gedaan. Wat zouden de schrijf meesters zeggen? Maar de school kwam er tenslotte en het jonge volkje stroomde toe. De kinderen kwamen graag naar school en op straat was het nu veel rustiger. De mensen vonden het fijn, dat er nu voor de armen ook ie.ts gedaan werd. Ze dachten, dat alles van een leien dakje ging, maar dat had den ze mis. Zijn meesters be gonnen te klagen, dat ze bang waren voor later, als ze oud werden en niet meer konden werken. Joannes hoefde nie.t bang te zijn, zeiden ze, want die was rijk. Toen liet hij de meesters in zijn eigen huis wo nen. Zijn familie vond dat he lemaal niet leuk. Maar Joan nes vertrouwde op God en wil de het mooie werk voor de kin deren niet in de steek laten. Hij meende, dat hij nog niet ge noeg gedaan had en op zekere dag gaf hij al zijn geld weg voor de armen. Nu was de eens zo rijke priester zelf even arm als de meesters. Die vonden hem een held en ze wilden voor altijd bij hem blijven. Ze wer den de eerste Broeders en ze beloofden school te blijven doen voor de arme kinderen, zelfs al moesten ze hun brood bedelen. Nu, bijna driehonderd jaar la ter geven zijn Broeders les aan een half millioen jongens over heel de wereld. Aan de negers, Die veertiende April is toch maar een gewichtige datum. Liefst maar vijf heiligen vra gen om onze aandacht Daar is dan natuurlijk op de eerste plaats de heilige Lidwi- na van Schiedam. De geschie denis van dit meisje, dat 38 jaar lang op haar ziekbed lag, is zo bekend, dat we vandaag over deze grote Nederlandse heilige niets behoeven te vertellen. Als wij haar maar niet vergeten en haar hulp inroepen voor ons zelf en voor het land, waar zij woonde. De tweede grote figuur, die onze aandacht vraagt is de H. Justinus. Hij leefde in het Ro me van de tweede eeuw, toen de vervolgingen van de Chris tenen daar in volle gang wa ren. Hij was één van de ge leerdste mannen van zijn tijd. Juist door zijn studie kwam hij tot de erkenning, dat de Christelijke godsdienst de ware godsdienst was. Toen schrok Justinus er niet voor terug zich ook te laten dopen. Als chris ten schreef Justinus een prach tige getuigenis van de katho lieke godsdienst. Maar door zijn vurige verdediging van het christendom haalde hij zich ook de haat van vele heidense Ro meinen op de hals. Weldra werd er een aanklacht tegen hem ingediend en ondanks zijn gro te geleerdheid, die iedereen er kennen moest, werd hij toch tot de marteldood veroordeeld, enkel en alleen omdat hij christen was. Het feest van deze martelaar Justinus vieren we ook op de 14de April. Nog drie heiligen telt deze dag. Het zijn de heiligen Vale- rianus, Tiburtius en Maximus. De H. Cecilia leefde ook in de eerste christeneeuwen en zou gedwongen worden te trouwen met de Romein Valerianus. Maar Cecilia was christin en Valerianus niet. Bovendien wil de Cecilia zich geheel aan God toewijden. Het huwelijk is niet doorge gaan. Door de invloed van Ce cilia is ook Valerianus Christen geworden. Ook diens broer, Ti burtius, die kwam om het bruidspaar geluk te wensen, vertrok naar de catacomben, om zich daar in de godsdienst te laten onderwijzen en tot christen gedoopt te worden. Tenslotte is daar nog Maxi mus. Dat was de soldaat, die Valerianus en Tiburtius ter dood moest brengen, omdat zij chris ten geworden waren. De blij heid en heldenmoed, door de broeders aan de dag gelegd bij hun marteldood, maakten zo veel indruk op soldaat .Maxi mus, dat hij christen werd en voor dit feit eveneens de mar teldood onderging. Hier stierven dus in korte tijd niet alleen Ce cilia. maar ook Valerianus, Ti burtius en Maximus de mar teldood. Het feest van de H. Cecilia vieren we de 21ste November, maar van de drie mannen, die haar in deze heldendood volg den, vieren we het gezamen lijke feest ook op de 14de ApriL Je ziet, welk een. belangrijke en glorierijke datum de 14de April is. Dit tekenvoorbeeld stelt voor het „haantje van de toren". En wij zouden graag zien dat jullie zelfs eens uitkeken naar de torenhaan van je eigen stad of dorp. Op vele kerkgebouwen staat een torenhaan. Hoewel de meeste erg hoog staan (en het niet gemakkelijk is om de juiste vorm te zien) moet je toch eens proberen om het haantje van de toren van je eigen stads- of dorpskerk te tekenen. (Pas op, wij zeggen niet dat je de toren moet be klimmen tot aan het haantje, opdat je dan beter kunt zien. hoe de haan er uitziet!) Je zult wel opmerken dat torenhanen rare schepsels zijn, want ze hebben soms vreemde vormen, vooral op ouderwetse kerk torens. "IYek er op uit om de vorm te ontdekken en probeer met enkele lijnen de vorm te schetsen en dan verder thuis netjes uit te werken. tallen, waarmee de vereniging in de competitie uitkwam, zijn kampioen ge worden van hun afdeling. Het opmer kelijke is evenwel, dat alle 17 wedstrij den, die de drie tientallen tezamen hebben gespeeld, door De Raadsheer werden gewonnen. Een dergelijke com binatie van successen zal nog wel nim mer in het Nederlandse Schaakleven zijn voorgekomen. De Nederlandse basketball-ploeg, die van 3 tot en met 12 Mei a.s. deelneemt aan de Europese kampioenschappen in Parijs, is als volgt samengesteld: J. van Veen (aanvoerder), J. Wille. H. v. d. Broek, R. van Eykeren en A. Gootjes (allen AMJV), V. Alberda (Blue Stars), J. de Hoop (Basva),P. Ouderland (DED), A. Boswanietre en H. Sibilo (beiden Agamma), P. de Jong (The Arrows) en K. v- d. Schuyt (Thor)Coach van de ploeg is de heer D. H. Schrmüll uit Am sterdam, chef d'equipe is de heer E. L. van der Ree uit Amsterdam. Voor deze kampioenschappen hebben de volgende landen ingeschreven: Oost- Duitsland, Oostenrijk, België, Bulgarije, Denemarken, Schotland, Finland, Frank rijk, Griekenland. Hongarije, Italië, Luxemburg, Nederland, Portugal, Roe menië, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Turkije en de Sovjet-Unie. Egypte Span je en Israël zijn nog in beraad. 17. Het was de brandweerkazerne die in brand I nig geluk. Een man met een koffer stond naar hen de trappen op en het brandende gebouw binnen, ter stond. De brandweerlui stonden op lange ladders en te kijken. Toen Sim, Sam en Rasmus bij de brand wijl ze alsmaar limonade uit de flessen spoten. Dat probeerden het vuur te blussen, maar ze hadden wei-1 aan kwamen, reder^ ze met hun kleine auto meteen hielp reusachtig. Pssss, zei het vuur en ging uit. De tafeltenniswedstrijd Nederland Vietnam, te Dordrecht gespeeld, is door de gasten met 32 gewonnen. Het oudste actieve lid van de Passie spelen te Oberammergau is overleden: de 89-jarige Anton Lechner die sedert 1870 heeft meegespeeld. Lechner, die vroeger schoolmeester is geweest, speel de kleinere rollen onder het „volk" en in het koor. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12.33 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muziek. 14.00 hoorspel voor de jeugd, 14.20 Engelse les, 14.40 Harmonie-orkest. 15.10 kroniek van letteren en kunsten, 15.45 opera muziek, 16.05 gram., 16.20 De vliegende Hollander, 16.30 Meerstemmige liturgi sche muziek, 17.00 jeugd, 18.00 film muziek. 18.15 Het Tulpenfonds van de Kon. Marine, causerie, 18.25 lichte mu ziek, 18.50 sport, 19.00 nieuws, 19.15 „Dit is leven", causerie. 19.21 actualiteiten, 19.27 gram.. 19.52 journalistiek week overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 gram., 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 gevar. pro gramma. 21.53 Wat zou u doen?, 22.00 amusem.muziek, 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 nieuws. 23.15 Espe ranto, 23.22 Radio Philharm. orkest en solist. HILVERSUM H, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 or gel, 8.40 gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 prot. pr VARA: 10.20 herh.. 11.35 viool en piano, 12.00 gram., 12.33 Hawaiian-muziek. 13.00 nieuws, 13.15 omroeporkest. 13.50 gram., 14.00 jeugd, 14.30 pianoduo, 14.50 Gronings progr., 15.15 Politie-kapel, 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.00 gram.. 16.30 sport, 16 45 kamerorkest en solist, 17.30 jeugd. 18.00 nieuws, 18.2C Instrumentaal kwintet, 18.40 regerings- uitz. Zoeklicht op de Westerse defen sie, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO' 19.30 Passepartout, causerie, 19.40 In drukken uit Israël, 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 ac tualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 Weense muziek, 21.45 socialistisch com mentaar, 22.00 Metropole-orkest, koor en solisten, 22.40 Onder de pannen, hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuz., 23.45 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 orkestconcert. 16.10 BBC Northern Orchestra, 19.30 gevar. «nuz. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 BBC Welsh Orchestra, 15.00 dansmuz., 22.00 orkest concert, 23.15 orkest conc. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.20 lichte muziek, 16.00 rhythmische muz.. 17.00 gevar. muz., 18.30 volksmuz., 22.25 Philharm. Orkest. 23.05 dansmuz., 0.35 lichte muziek, 1.00» rhythmische muz. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest, 12.32 omroeporkest, 14.00 symphonie- orkest, 16.15 Ethnische muziek, 18.20 zigeunerorkest, 19.30 kamermuziek. 20.00 omroeporkest en solist. 23.05 dansmuz 484 m.: 12.05 lichte muziek, 16.30 lich te muziek, 20.00 orkestconcert, 21.30 jazzmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 249 en 347 m.: 12.30 orkestconcert. 14.12 orkest concert, 20.00 orkestconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9