Truman acht het passend, dat MacArthur het Congress toespreekt LICHTE VERHOGING OMZETBELASTING Als Britse levens in gevaar zijn zal Engeland daar iets aan doen Een menselijk en politiek document Werk aan de winkel Maandag in San Francisco verwacht Aantal noodzakelijke levensbehoeften van belasting vrijgesteld Ernstige waarschuwing aan de Perzen Drie kinderen onder auto Mooi voorbeeld Mr. A. Struycken NACHTWAKER VOORKOMT ERNSTIGE BRAND Langer werken? Tot hoofd eo hart Vijf superforten door Roden neergeschoten Hongaarse bisschoppen beschuldigd 1 I t 1 BELASTING OP AUTO'S VERSCHILT NAAR DE KLASSE DER WAGENS r' Brief van een zoon aan zijn vader Eén dode, twee zwaar gewonden INVAL IN SPEELBANK TE LAREN Het weer Gouverneur van de Ned. Antillen Twee en een half uur voerde hij alleen een verwoede strijd tegen het vaar ZATERDAG 14 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 2504 „LA PRENSA" WORDT „PRENSA ARGENTINA" Van schending overeenkomst met de Hongaarse staat ÉLr llf VRIJWILLIGERS ALS DESERTEUR J Personeel gearresteerd MOEDIGE REDDING DOOR NEDERLANDS KAPITEIN TENNIS-SHORTS (Vervolo op pao 5) bouwe#/ BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: I. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De communisten, en vaak zij niet alleen, hebben altijd de mond vol smalende opmerkingen over de „kapitalisten". Dat Stalin en de hoogste partij-bonzen een kapitalistische levensstaat ten koste van het Russische volk voeren, waaraan menige Ameri kaanse millionnair niet kan tippen, ont gaat hun meestal. Eveneens, dat de ar beiders in het rode paradijs in een weinig benijdenswaardige slaven- positie verkeren, terwijl hun collega's in Amerika bijv. zich vaak een luxe en vrijheid kunnen permitteren waar de arbeiders in Moskou en Leningrad zelfs in hun stoutste fantasieën niet aan kunnen denken. Wij behoeven echter niet eens zo ver van huis te gaan. Onze arbeiders leven, ondanks de zorgelijke omstandigheden waarin ons volk thans verkeert, in een dorado bij die in Rusland vergeleken. Toch laten de communisten ook hier geen gelegenheid voorbijgaan om tegen de „kapitalisten" en hun bedrijven te age ren. Zij rusten niet voor zij de arbei ders met hun mooie beloften zó ver krijgen, dat zij het werk neerleggen. Albert Heijn en Verkade kunnen er over meepraten Het zou goed zijn als deze arbeiders zich eens bewust werden wat er van hen en hun gezinnen zou worden als deze „kapitalisten" er niet waren. Wij kwamen tot deze overweging toen het bericht bekend werd. dat het door de communisten zo verafschuwde „ka pitalistische" bedrijf van de Konink lijke Shell hier op onze scheepswerven maar liefst een order plaatste van vijf tien tankers van de eenenveertig, die het hele scheepsbouwprogramplan van de Shell omvat. Rond honderdvijftig millioen gulden zal in Nederland wor den besteed. Beseffen onze arbeiders wei goed wat dit voor onze Neder landse economie betekent en wat voor werkgelegenheid hier door een „kapita listische" maatschappij geschapen wordt? Hoeveel gezinnen hiervan ten slotte profiteren en hoeveel nevenbedrijven, ook weer met hun arbeiders, de gun stige uitwerking hiervan ondervinden en dat dit bovendien een voortdurende werkverruiming voor honderden zee varenden betekent? Deze gedachte lijkt ons een overweging waard. Eveneens, dat het vredelievende Nederlandse volk liever tankers bouwt dan tanks, waartoe helaas Moskou het óók dwingt. Het Witte Huis heeft gisteren een verklaring van president Truman gepubli ceerd waarin wordt gezegd: „Ik ben blij van voorzitter Rayburn te horen, dat het Congress overweegt generaal MacArthur uit te nodigen tot het houden van een toespraak tot de leden van beide Huizen. Ik acht het passend, dat het Con gress deze eer verleent aan een van onze grote militairen." Intussen heeft de Senaatscommissie voor de Strijdkrachten gisteren besloten MacArthur uit te nodigen, in het kader van een algemene enquête, die Woens dag a.s. een aanvang zal nemen, een uiteenzetting te geven over de situatie in het Verre Oosten. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt generaal MacArthur Maan dag om 16.40 uur (Dinsdag 2.40 uur Ned. tijd) in San Francisco verwacht. Zon dag om middernacht zal het toestel van de generaal in Honoloeloe landen. De burgemeester van New York, Vin cent Impellitteri, heeft een telegram gezonden aan MacArthur waarin hij hem uitnodigt tot een officiële ont vangst door de stad New York. „La Prensa" zal over enkele dagen herverschijnen, onder nieuwe leiding als „Prensa Argentina", meldde het te Buenos-Aires verschijnende Engelse ochtendblad „The Standard", in - een hoofdartikel, getiteld .Vaarwel La Pren sa". Volgens „The Standard" zal door de verdwijning van „La Prensa" een leem te ontstaan, welke nooit meer kan wor den gevuld. Het zesde lid van de Britse Koninklijke Familie, sinds Hendrik VIII vier eeuwen geleden tegen het Vaticaan revolteerde, bezocht gisteren Paus Pius XII. Het was Prinses Elizabeth, die met haar echtgenoot de hertog van Edinburg (rechts) in particuliere audiëntie werd ontvangen. De Prinses droeg een lange zwarte japon en een zwarte sluier. Toen het bezoek aan de Paus werd aange kondigd, zijn er in Engeland vele pro testen opgegaanechter tevergeefs. De Amerikaanse luchtmacht heeft I gisteren meegedeeld, dat vijf Ameri kaanse superforten bij het grote lucht gevecht van Donderdag boven Korea en bij voorafgaande gevechten zijn neer geschoten. Deze mededeling werd ge daan nadat een officier van de lucht macht het verlies van twee superfortcn bij een luchtgevecht met straaljagers van de Noordelijken bij de rivier de Yalu had bekendgemaakt. De andere drie superforten zijn verloren gegaan bij vorige gevechten, aldus werd be richt. Volgens de eindrapporten over de luchtgevechten van Donderdag zou den acht Chinese straalvliegtuigen zijn neergeschoten, drie vernield en elf be schadigd. De troepen der Verenigde Naties zijn van het Donderdag bezette Jongtsjon verder gerukt tot op 16 kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Drie Hóngaarse bisschoppen werden er gisteren in een artikel in Szabad Nep van beschuldigd, dat zij fcun overeen komst met dc staat hebben geschonden. Het zijn aartsbisschop Mgr. Josef Grose en de bisschoppen Mgr. Endre Ilanzes en Mgr. Josef Deteri. In het artikel werd gezegd, dat de bisschoppen geweigerd hebben de nieu we Berlijnse vredesoproep te tekenen, waarin aan de Grote Vijf verzocht wordt een vredesverdrag te sluiten. De regering is de vorige week begonnen met een campagne tot inzameling, van handtekeningen voor deze oproep. De bisschoppen zeiden, dat zij reeds een oproep voor de vrede ondertekend had den. Zij bedoelden hiermee kennelijk de herderlijke orief, die de vorige week Zonaag door het Hongaarse Epis copaat is uitgevaardigd en waarin de katholieken aangespoord werden om te bidden voor de vrede De heer H. Surig, preparateur bij het Voorbereidend Universitair Onderwijs te Amsterdam, heeft in zijn werkplaats een leeuw en leeuwin onder handendie geprepareerd en opgezet moeten worden. Het zijn twee leeuwen, die vorig jaar medegewerkt hebben in de film „Quo Vadis", die te Rome is opgenomen. De beide leeuwen zijn het eigendom van de dresseur Klant te Valkenburg. Bij de Tweede Kamer zijn thans in gediend de onlangs aangekondigde wets ontwerpen tot wijziging van de omzet belasting en verhoging van de motor rijtuigenbelasting. Het ontwerp van wet tot wijziging van de omzetbelasting houdt een aantal bepalingen in, welke de jaaropbrengst van de omzetbelasting met 75 mill, zul len verhogen. Van de thans aan een weeldebelasting van 15% onderworpen goederen wordt een belangrijk aantal zowel bij vervaar diging hier te lande als bij invoer naar een tarief van 30% belast. Aan een oe- lasting van 15% zullen, naast electrische wasmachines, bovendien nog worden on derworpen nader in overleg met de des betreffende ministers aan te wijzen goe deren, welke zijn verpakt op andere wijze dan voor die goederen noodzake lijk is. Daarmede zal derhalve de on nodige verpakking extra worden ge troffen. Het percentage van één half voor de leveringen door grossiers aan kleinhan delaren wordt verhoogd tot een pet. Voor andere groothandelsleveringen blijft het percentage van een half ge handhaafd, terwijl de thans bestaande vrijstellingen in de groothandel niet worden ingetrokken. De mogelijkheid is voorts nog geopend om voor be paalde leveringen door grossiers aan kleinhandelaren het percentage van een half niet te verhogen. Naast de reeds in de wetgeving be staande mogelijkheid om de inVoerbe- lasting voor gewone goederen te ver hogen met ten hoogste drie percent, wordt zulks thans ook voor aan weelde belasting onderworpen goederen in uit zicht gesteld. Bovendien wordt in de M. v. T. te kennen gegeven, dat van deze reeds voor gewone goederen bestaande bevoegdheid op ruimere schaal dan aan vankelijk in het voornemen lag zal wor den gebruik gemaakt. Teneinde voor personen met een be trekkelijk gering inkomen en grote ge zinnen de vermeerdering van druk uit hoofde van de verzwaring van de omzet belasting zoveel mogelijk te verzachten, worden nog een aantal noodzakelijke levensbehoeften geheel van omzetbelas ting vrijgesteld, te weten: pap en yoghurt, spijsolie, tafelazijn, vermicelli en macaroni en huishoudzeep, zeeppoe der, waspoeder en zelfwerkende was middelen. In de M. v. T. wordt de ver meerdering van druk uit hoofde van be doeld ontwerp geschat op 0,06% van de uitgaven van een gezin met een betrek kelijk gering inkomen. Het ontwerp van wet tot tijdelijke verhoging van de motorrijtuigenbelas- ting waarvan de tarieven sedert 1934 niet zijn gewijzigd bevat het voorstel voor vrachtauto's, autobussen, taxi's en ambulance-auto's de belasting met 30 procent te verhogen, terwijl voor rijwie len met hulpmotor, motorrijwielen en driewielers een verhoging van 40 per cent in overweging wordt gegeven. Het tarief voor personenauto's is progressief gesteld, waardoor de verhoging van be lasting voor lichte personenauto's gerin ger zal zijn dan voor zwaardere wagens. De gemiddelde verhoging voor de zware-, middel- en lichte klasse zal on geveer 90, 75 en 62 percent bedragen. Tot nu toe moet de belasting naar een minimum gewicht van 800 kilogram worden voldaan Thans is voorgesteld het minimumtarief te doen aanvangen bij 600 kilogram. De verhoging van be lasting voor deze lichte personenauto's is dientengevolge gering en bedraagt 22 percent. Onder luide bijval verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, gistermiddag in het Britse Lagerhuis, dat Groot-Brittannië voornemens is tot maatregelen over te gaan, wanneer in Perzië Britse levens in gevaar komen. „Het is verkeerd om deze kwestie uit de weg te gaan", zeide Morrison, „wanneer Britse levens worden bedreigd, moeten wij daar iets aan doen". Morrison legde deze verklaring af, nadat hij het Huis er van in kennis had ge steld, dat bij de ongeregeldheden van Donderdag in Adaban negen personen om het leven waren gekomen, onder wie twee Britse zeelieden en één Italiaan. De Perzische premier Hoessein Ala heeft intussen gisteren te Teheran in het parlement de vertrouwenskwestie gesteld over een verzoek om volledige steun van de volksvertegenwoordiging in de strijd van zijp regering tegen de onlusten, die reeds te veel mensenlevens hebben gekost. Het Perzische kabinet heeft gisteren in een buitengewone zitting besloten dc gouverneur-generaal van Choezistan. de provincie waar de olievelden zich bevinden, van zijn functie te ontheffen. Tevens werden verscheidene hoge offi cieren in het gebied van de Perzische Golf ontslagen. De Sjah woonde de zit ting bij. In een over Radio-Teheran uitgezonden regeringscommuniqué is verklaard, dat de toestand in het sta- kingsgebied van Zuid-Perzië thans zeer ernstig is. De Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd, heeft gisteren een bezoek gebracht aan premier Hoessein Ala om te vernemen welke maatregelen de Perzische regering neemt om Britse onderdanen en bezittingen te Abadan te beschermen, zo werd officieel mee gedeeld. Premier Hoessein Ala deelde de Britse ambassadeur mee, dat ver sterkingen werden gezonden en dat de regering hoopte de toestand snel in de hand te kunnen kiijgen. Het Perzische kabinet heeft besloten generaal Sjahbakti, die bekend staat als „sterke man", naar Abadan te zenden teneinde aan de bepalingen van de staat van beleg, die voor de Zuidelijke pro vincie nog geldt, kracht bij te zetten. Twee militairen van het voor Korea bestemde detachement, die te Schoon hoven in opleiding zijn, hebben kort geleden dit garnizoen zonder verlof verlaten. Zij zijn thans door de mare chaussee gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht. Zij zullen zich nu voor de Krijgsraad hebben te verantwoorden. leven van de Duitse volksprepubliek. Zijn een-en-twintig-jarige zoon John T. Becher, die als kleine jongen naar Engeland gekomen was en in middels de Britse nationaliteit ver wierf, wilde zich kort geleden bij zijn vader voegen, aan wie hij zeer gehecht was. Hij kwam naar Oost- Berlijn maar keerde weer naar Londen terug en schreef vandaar aan zijn vader enkele weken geleden de volgende brief, die in West-Duits, land veel opzien verwekte: Toen de expressionistische ex treem-linkse Duitse dichter Jo hannes R. Becher in 1945 weer naar Berlijn terugkeerde, stelde hij zich meteen ter beschikking van de Oost-Duitse communisten. Hij werd de leider van 'n soort cultuurkamer en de hofzanger van Pieck en Grotewolil, terwijl hij wegens zijn vroegere werken ook zitting nam in het presidium van de nieuw opge richte Duitse Pen-Club. Van Oost- Berlijn uit leidt hij nu het literaire „Beste Vader, Zoals je ziet, ben ik weer terug in Londen. Ik betreur het niet je bezocht te hebben, ik betreur het ook niet, weer naar Engeland teruggekeerd te zijn. Het was een vreugde je weer te zien na een scheiding van 12 jaren. De weinige ogenblikken met jou samen, het waarnemen van de toestand, waarin je leeft, was voor mij een veel betere leermeester dan al mijn jaren in Engeland. Je zult je herinneren, dat ik je uit de Westelijke zone van Berlijn heb opgebeld. Het was een Zondag en je was zojuist van het Pen-congres teruggekeerd. Mijn verlangen, je te zien, was het doel van mijn reis naar Berlijn. Maar je zei me, dat je mij niet in je huis kon ontvangen. Ik moest tot de volgende dag wachten, je op je kantoor te zien als een collega of een zakenman. Het is mij nooit gelukt, je in je huis achter prikkeldraad te bezoeken. Nooit zal ik antwoord kunnen geven op de vraag van .zo vele vrienden: waarom leeft je vader achter prikkeldraad? Is dii de bescljerming tegen de liefde van je volk? Vader, ik weet hoe veel idealen en toekomstdromen je hebt gehad ten aanzien van het Duitse volk, dat je altijd na aan het hart lag. Ben je bang voor je volk? Je blij gezicht, toen wij elkaar eindelijk weer zagen, zal mij altijd heugen. On danks de lange scheiding voelde ik, dat je liefde niet minder was geworden. Je had meteen plannen voor mij. Was het mogelijk, dat je zo blind was tegenover de toestanden om je heen? want toen begon je de eerste stappen ter verwezenlijking van je plannen te zetten; toen voelde ik reeds, dat onmogelijke dingen van mij geëist werden. Ik moest verlof hebben van de partij en van het ministerie van binnenlandse zaken van de Duitse Democratische Republiek, om te mogen blijven. Je was overtuigd van je macht tenslotte ben je toch een persoonlijkheid. En zo ging ik naar de Partij met het verzoek om een verblijfsvergunning, een verblijf in mijn „Heimat" bij mijn vader. Men gaf mij een lange vragenlijst. Men vroeg mij om inlichtingen over jou en over niijn moeder. Waarom van mij? Ik heb bloed gezweet om dit document te beantwoorden omdat bovendien mijn Duits, zoals je weet, na zo vele jaren gebrekkig is. Wie is die Anton Joos. naar wie men mij gestuurd heeft? Daar zat hij achter zijn bureau een klein, grijsharig mannetje met harde, koude ogen in zijn gezicht, dat in de lange uren van mijn ondervraging nooit een glimlach tot stand bracht. Hij had de door mij ingevulde vragenlijst in zijn hand. en nog eens moest ik dezelfde vragen beantwoorden. Was het voor hem onbegrijpelijk, dat mijn moeder liever in het vreedzame Engeland wenst te leven dan op haar leeftijd zich nog eens in de draaikolk van het krankzinnige Berlijn te storten? Stelde hij mij voor mijn moeder verantwoordelijk? En waarom kon hij het natuurlijke gevoel niet begrijpen, dat alles, wat ik wilde, alleen hierin bestond, bij jou te zijn en weer thuis te mogen leven. Ik beviel hem niet, en hij was mij hartgrondig onsympathiek. En dit besliste over miin- toekomst. Ben je in deze situatie de realiteit van de toestanden, waarin je leeft, r.iet bewust geworden? Begrijp je niet, dat je macht een illusie is? Dat het Duitsland, van de opbouw waarvan je gedroomd hebt. in de handen van zulke personen tot een zelfstandig doel wordt misbruikt? En alles gebeurt met jouw naam. een naam. die iedere Duitse kent. en waarin velen vertrouwen. Moet men je zeggen, dat men je gebruikt als een instrument? Dat men je naam en je handtekening als uithangbord voor het Duitse volk ophangt? Dat het Duitse volk met jouw hulp wordt vernietigd? Kijk met open ogen en je zult zien, dat de gehele propaganda, de aanplakbiljetten en oproepen voor vrede omgeven zijn door uniformen en dat de Duitse jeugd in je democratische republiek voorbereid en ge traind wordt voor een nog groter en nog volmaakter bloedbad. Kijk naar de cpnieuw marcherende jeugd in uniform en soldatenlaarzen, heb je dit niet reeds een keer gezien? Wij hadden weinig te zeggen, toen wij afscheid namen. Ik voelde dat je kon vermoeden wat in mij omging, namelijk dat ik reeds een beslissing genomen had nooit aan die droom van je Duitsland deel te nemen, een droom die zienderogen in een nachtmerrie verandert. Als mijn vader heb je mijn liefde. Als ik je werken lees, meen ik te begrijpen wat je planten en behoeden wilde, maar als ik zie, wat uit je werk opgroeit, een duis ternis, die opnieuw Europa bedreigt, dan ben ik blij, dat zich onze wegen scheiden. Deze brief van de jonge Becher werd in West-Duitse bladen gepubli ceerd en ondanks de diepe indruk, die hij daar gemaakt heeft, is nooit iets van een antwoord van de vader bekend geworden. Vermoedelijk werd hem het zwijgen opgelegd. indien deze brief niet aanleiding wordt, de communistische dichter bij Je zoon John T. Becher." de grote zuiveringsactie te betrekken, die op het ogenblik in de Oostelijke zone aan de gang is en die zich vooral tegen personen richt, die nog familieleden of goede vrienden in het Westen hebben. Het IJzeren Gordijn loopt dwars door volkeren en gezinnen. Dr. K. J. HAHN. Vrijdagmiddag omstreeks half zes wa ren drie Zandvoortse jongens op het rijwielpad van de Zandvoortse laan te Zandvoort met hun autopeds aan het spelen. Plotseling staken zij zonder op het verkeer te Ietten de rijweg over, juist toen een auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam, passeerde. Zij kwamen allen onder de auto te recht, waarbij de zesjarige Arnoud le Bas op slag werd gedood. Een speelmak kertje, de zevenjarige Berend Faanhof. werd zwaar gewond, evenals de zesjarige E. H. Brokmeier. De bestuurster van de auto is in over spannen toestand naar huis gebracht. Haar auto is door de Zandvoortse politie in beslag genomen. Onder leiding van de Officier van Justitie te Amsterdam en in samenwer king met de Rijksrecherche heeft de gemeentepolitie van Laren hedennacht een inval gedaan in het Casino van hotel Hamdorff, waar nog druk ge speeld werd. De roulette, fiches en het aanwezige geld. een bedrag van f 11.000, werden in beslag genomen, terwijl het personeel en de aanwezigen, naar schat ting de tig personen, werden gearres teerd. Vermeldenswaard is nog dat juist deze nacht het duizendste lid van de zgn. besloten club werd ingeschrevenen dat de inval werd gedaan nadat in een toespraak door de bank ƒ250.was be schikbaar gesteld voor de Larense ouden van dagen. Kapitein H. Neimhuis uit Vlaardingen van het Nederlandse motorschip „Cor nelius" is naar A.P. meldt in de nacht van Donderdag op Vrijdag de held ge weest van een dramatische redding te Wexford, Zuid-Oost Ierland. Dicht bij de „Cornelius" viel een man. Matthew Kehoe, van de verlaten kade in het water. Zijn geroep om hulp werd gehoord aan boord van het Nederlandse schip. Kapt. Neimhuis bevond zich aan dek en hij dook onmiddellijk geheel ge kleed in de snel stromende rivier de Stalney. Kehoe. die niet kon zwemmen, werd door het water meegevoerd en toen de kapitein hem bereikte was hij bewusteloos. Na een lange worsteling in het donker bracht kapitein Neimhuis hem terug toegejuicht door de mensen die zich op de kade hadden verzameld. De zeelieden van de „Cornelius" hielpen de Ierse po litie om de uitgeputte kapitein en zijn hulpeloze last aan land te brengen en na urenlange kunstmatige ademhaling slaagde men er in de levensgeesten van Kehoe weer op te wekken. Aavertentte BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Zoals men weet. heeft minister Van den Brink indertijd aan de mijnwer kers verzochtop Zaterdag een uur langer te werken ter voorziening van ons land met steenkool, vooral met het oog op de industrialisatie en de noodzakelijkheid van deviezenbe- sparing. De mijnwerkers hebben con amore aan dit verzoek voldaan en reeds gedurende negen achtereenvol gende Zaterdagen een achturendienst toegepast, tengevolge waarvan zij hon derdtwaalfduizend ton extra naar bo ven brachten. Deze extra kolen verte genwoordigen een waarde van 2,2 mill. dollars. Nog één Zaterdag zullen zij ex- tradienst verrichten en er wordt ver wacht, dat de totale extra-opbrengst 124.000 ton zal bedragen. Een mooi voorbeeld met een welkom resultaat, waarmee de mijnwerkers daadwerke lijk hebben getoond de nood van de tijd te verstaan en het hunne ertoe te willen bijdragen, om die nood zo goed mogelijk het hoofd te bieden. Als die geest in alle Nederlandse arbeiders leeft en als de ondernemers hun be lofte, vlak voor de regeringsverklaring afgelegd, om alles in het werk te stel len om de prijzen zo min mogelijk te doen stijgen en ook van hun kant de nodige offers te brengen, gestand doen. dan zal met een zuinig overheidsbe- heer ons land het wel klaren met een zo gering mogelijke daling van ons levenspeil. Wij ontkennen niet, dat hier nog te veel „alsen" evenzovele onbekenden in de berekening vormen, maar hopen, dat die ..alsen" in de prac- tijk meer waarde zullen hebben dan de traditionele verbrande turf. De be reidheid van de ondernemers zal ge stimuleerd of verlamd kunnen worden door de te voeren belastingpolitiek. Moge minister Lieftinck zich daar ter dege rekenschap van geven. REFLECTOR Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk plaatselijk nog enkele buien maar ook flinke opklaringen. In de nanacht op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst; mor gen overdag iets zachter dan vandaag. Overwegend matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. ZONDAG: Zon: 5.46—19.36. Maan: 11.34—3.42. MAANDAG: Zon: 5.44—19.38. Maan: 12.52—4.01. Bjj K.B. van 13 April is de onlangs afgetreden minister van Justitie, rar. A. A. M. Struycken, benoemd tot gouver neur van de Nederlandse Antillen. Een inspecteur van een nachtveilig heidsdienst, de heer Schipper, heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag tus sen drie uur en half zes geheel alleen een verwoede strijd gevoerd tegen een beginnende brand in de fabriek van Jonk, wasartikelente Koog aan de Zaan. Het feit, dat hij, nadat hij de brand ontdekt had, niet hulp is gaan halen, maar zelf met een schuimblusapparaat ingreep en de strijd begon, heeft waar schijnlijk voorkomen, dat de fabriek in de as werd gelegd. Hij ontdekte de brand in de raffina derij. waar veel uiterst brandbare stof fen aanwezig zijn. Zo hij eerst hulp zou hebben gealarmeerd dan had dit de fabriek ligt nogal afgelegen zoveel tijd gekost, dat het vuur vermoedelijk zich zo zeer zou hebben uitgebreid, dat Mussen uiterst moeilijk zou zijn ge worden. De heer Schipper wist het begin van brand te onderdrukken, maar tot zijn verbazing laaiden de vlammen even verder opnieuw op. Weer begon hij, thans met een ander schuimblusappa raat, van voren af aan. Dit herhaalde zich verscheidene malen. Pas tegen half zes durfde de heer Schipper het gebouw te verlaten en hulp te halen Twee en eer. half uur had hij toen al leen tegen het steeds weer oplaaiende vuur gevochten De directie van het bedrijf zal de heer Schipper een duidelijk blijk van haar dankbaarheid geven. (Van een bijzondere medewerker) Het hangt feitelijk reeds lang „in de lucht", het waart reeds lang rond, wel niet als een spook, dan toch door velen gevoeld als 'n niet concreet te omschrijven dreiging: mogelijkheid tot werktijdverlenging. Reeds in 1949 gaf de Raad van Vakcentralen te kennen, in beginsel niet absoluut afwijzend te staan tegenover een hulpmiddel in de produc tievermeerdering als werktijdverlenging door middel van (ruimer» verstrekken van ovey werk vergunningen, zij het dan niet in het algemeen en nief zonder zeer speciale voorwaarden. Wie intussen met deze gedachte durfde komen op arbeidersvergaderingen moest rekenen op proteststormen van orkaan achtige afmetingen. „We zetten de klok niet terug"; „Waar onze pioniers zo hard en fel voor hebben gevochten, geven wij niet prijs"; „We werken al lang en al hard genoeg", waren zo ongeveer de opmerkingen waar bij voorbaat op kon worden gerekend. De ouderen motiveerden hun stem ming te dien opzichte dan meestal met herinneringen aan de afschuwelijke zijde van de „goeie ouwe tijd", toen werk weken van 100 uur niet ongewoon cn werkdagen (6 per week en soms zelfs 7) van 12 en meer uren regel waren. De „jongeren", dat zijn allen die na "18 hun aandeel in het arbeidsproces zijn begin nen te leveren, baseren hun oordeel zeer ten dele op de herinnering die zij van ouders-zijde mee ontvingen, ten dele op de lessen in sociale historie, Goddank zo veelvuldig in arbeiderskringen gegeven, ten dele op het gevoel van een naderend onbekend maar groot gevaar, en even eens zéér ten dele (we schrijven dit niet zonder aarzeling, maar toch met een besliste overtuiging neer! op arbeids. schuwheid. Indien ook maar in de verste verte iets werd bedoeld wat een afschaduwing zou zijn van toestanden die vóór het tot standkomen van de arbeidswetten, zij het in afnemende mate. maar toch veel vuldig voorkwamen, zou elke propagan da in deze richting eenvoudig misdadig zijn. Elk woord hier dan aan gewijd, zou immers een belediging inhouden voor de menselijke waardigheid en de vrijheid van de arbeider. Te erg toch Is er in die „gezegende" tijd van vrijheid voor enkelen en slavernij voor de mees ten. gezondigd tegen de meest elemen taire mensenrechten Op voorhand wen sen we derhalve elke gedachte-associatie met het verleden uit te schakelen. Wan neer thans bij herhaling de bonafide vakcentrales hun aanbieding herhalen, „langer werken door middel van over- werkvergunningen", dan moeten we aan drie dingen daarbij denken en wel: le Dat we leven in een weliswaar niet expresselijk afgekondigde maar wel de gelijk bestaande noodtoestand. 2e Dat „langer werken door middel van (ruimer toestaan van de wettelijke steeds bestaan hebbende en bestaande mogelijkheid tot) overwerkvergunnin- gen" héél iets anders is, dan de rem op de werktijden losgooien. 3e Dat het onjuist is deze „aanbieding" van de vakcentrales te zien als een op zichzelf staand geval. Ad 1 en 2: er is een noodtoestand. We zullen hier thans niet gaan herhalen, hetgeen door minister na minister is uiteengezet, door Kamerleden tot en met de heer Nederhorst is erkend, door so ciale leiders telkens weer opnieuw wordt uitgesproken: Nederland leeft op het randje van het faillissement en kan slechts door zeer bijzondere maatregelen er weer bovenop komen. De oorzaken in grote lijn kennen we: 5 jaar oorlog, met grenzenloze ver nietigingen en dus verarming achter de rug, en de noodzaak een nieuwe oorlog te voorkomen, of wat God verhoede, als die komen moet, ons te kunnen verde digen. Het middel lfènnen we alweer in grote lijn eveneens: meer producten voortbrengen, en daarvan zelf zo weinig mogelijk gebruiken, zodat we meer op de wereldmarkt kunnen verkopen en dus meer „geld in de la" krijgen. Er zijn meer weldoeners dan weldadeni

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1