HAARLEMS BLOEIGLORIEERT BIJ VIERING VAN DIAMANTEN JUBILEUM DE WEEK IN STAD EN STREEK S. C. J. v. d. Broek Sarco globine Bloemendaals buitenplaatsen Zestig jaar Vreemdelingenverkeer Opening verkeersiuis, hartelijke receptie en waardig besluit met concert Oud-burgemeester Reinalda aanwezig SLEUTEL WEG? Monumentenverordening weer in de raad AUTORIJLES? HAARI. AUTORIJSCHOOL AGENDA afl v. Empelen Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent Bedenkelijke stijging papierprijzen Nederlanders reeds in Berlijn ZATERDAG 14 APRIL 1951 PAGINA 2 Receptie „DE SLEUTELSPECIALIST" Jubileumconcert .AS&. 'liilili PROPAGANDA VOOR ATHLETIEK BILJARTEN Woonark verspert Oudeweg „S-O.S. Burgerlijke Stand GEMEENTERAAD Crediet van tienduizend gulden voor nieuwe schuurtjes MOET L EENS HOREN! WIE KOMEN ER THUIS? Beroep op Amerih. kranten TIMMERMANSGEREEDSCHAP Kindercorso uitgesteld SANTPOOR7 Halsstarrige auto Zondagsdienst Kerkbericht Waterstanden PLAN-SCHUMAN IN LAATSTE STADIUM Gezagsorgaanvan vijf leden Kroningssteen naar Londen Onder bescherming van groot aantal politie-auto's ACTIVITEIT VAN KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND 99 Het prettige en tegelijk merkwaardige van het diamanten jubileum van Haar lems Bloei is, dat het zonder veel oomité's en geld gevierd werd en dat die viering toch een hartelijk, cultureel en voor de toekomst ook een financieel karakter had. Men moge dan zeggen, dat enig gebrek aan uitbundigheid de Haarlemse geest verried, er is niettemin zonneklaar bewezen, dat deze stich ting, de bloei der bloemenstad beogend, recht van bestaan heeft en haar bestaan zal bevestigen, omdat zij op een stevig fondament staat. De feestelijkheden be gonnen met de opening van het inwendig vernieuwde verkeershuis aan de Grote Markt. In de deftige trouwzaal van het stadhuis kwamen daarna de ver tegenwoordigers van talrijke officiële instanties en organisaties gelukwensen. En 's avonds werd een concert gegeven, dat de vocale en muzikale roem der stad en stadgenoten bevestigde. Is het een wonder dat het gezellig samenzijn ia Lion d'Or oprecht gezellig en ongedwongen was? In de hal van het stadhuis recipieerde gistermiddag het bestuur van Haarlems Bloei". Geheel onverwachts kwam ook oud-burgemeester M. A. Reinalda ter receptie. Samen met het bestuur en burgemeester Cremers werden oude herinneringen opgehaald. In aanwezigheid van burgemeester Cremers, genodigden en bestuursleden van „Haarlems Bloei" opende de secre taris van de gewestelijke bond van VVV Zuid-Kennemerland. de heer G. J van Abs, het verkeershuis. In zijn openings rede zei hij het mooie gebouw te bewon deren en alle waardering te koesteren voor de architect, de heer Tuninga, die in samenwerking met het bestuur de moeilijkheden heeft weten op te lossen, die zich voordeden bij de verfraaiing van het gebouw. Namens de bond bood hij een nieuwe VW-vlag aan. die door wethouder D. Geluk in ontvangst werd genomen. De voorzitter bracht eveneens dank aan allen, die hadden meegewerkt san de verbetering van het interieur, waarna een van de dames uit het ver keershuis de nieuwe vlag hees. Zwart gejast stonden de leden van het bestuur in de hal van het stadhuis op de plaats waar al zovele jubilarissen ge huldigd werden. Gebrek aan belang stelling was er geenszins en de vele bloemstukken gaven de grafelijke zaal een bijna uitbundig voorjaarsuiterlijk. Leden van het hoofdbestuur van de A.N.W.B. maakten hun opwachting, ble ken trots op Haarlem te zijn en de di recteur van de V.V.V. te Amsterdam uit talrijke plaatsen waren vertegen woordigers van zusterverenigingen ge komen bood een verguld zilveren me. daille aan ter herinnering aan dit in de wereld van het vreemdelingenverkeer nog zo zeldzame jubileum. Het voltallige college van B. en W. kwam om half vijf complimenteren. Burgemeester Cremers was vol lof over de burgerzin der bestuursleden, die on baatzuchtig hun uren geven om de stad levend te houden. Met directeur Van Gink bleek hij zeer gelukkig te zijn en de pluim op diens hoed was ten volle verdiend. De burgemeester besloot zijn toespraak met de woorden: moge Haar lems Bloei bloeien, opdat Haarlem bloeie! Enige tijd geleden vormden enige heren een comité om een jubileum geschenk aan te bieden. Bij monde van de beer P. Peereboom mocht de voor zitter van de stichting, wethouder D. Geluk, een enveloppe in ontvangst ne men. waarin een ..tegemoetkoming voor de verbetering van het verkeershuis" was verborgen. ..Dit geld werd gegeven door mensen, die hun stad liefhebben", zei de heer Peereboom. Met vreugde werd ook oud-burge meester M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, begroet. Op deze hoogtijdag kon hij zijn geboortestad natuurlijk niet ver- feten. Godfried Bomans meende dat [aarlems Bloei en de Sociëteit leistei - bant zeer dicht bij elkaar staan, al liggen er 59 jaren tussen de geboorte van de een en de ander. Hij gaf weel een van zijr» malle speeches weg voor een aandachtig gehoor en verbrak met "n onweerstaanbare beminnelijkheid het decorum. Het Sportweek-comité uitte zijn dank baarheid: de voorzitter en secretaris van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur kwamen feliciteren, zoals het Haarlems Comité voor Nationale feesten onder aanvoering van de heer Tenckinck. Dan waren er nog de hoofdcommissaris van politie en andere hogere functionarissen, de hoofdstationschef, vertegenwoordigers der directie van de P.T.T.. ir. Roderkerk voor ..De Kennemerduinen bestuurs- Advert entte LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 leden van Kunst Zij Ons Doel, en vele, vele andere corporaties. De heer Geluk dankte alle gasten, lokte een applaus uit voor het oudste V.V.V.-lid, de heer Ant. Meyer, en kon met reden verwachten, dat de start naar het 75-jarig jubileum goede prestaties ten gevolge zou hebben. In aanwezigheid van vele vooraan staande personen, onder wie we o.a. onze oud-burgemeester M. A. Reinalda op merkten, gif de Haarlemse Orkestvere niging met medewerking van de Konink. lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en de drie solisten Jo Vincent, Annie Woud en Willem Andriessen, gisteravond een concert. Bij de aanvang sprak wet houder D. Geluk een kort openings woord, waarin hjj o.m. alle medewer kenden van deze avond dank bracht, voor het tot stand en uitvoering komen dezer muzikale bijeenkomst, en tevens zijn blijdschap uitsprak over de massale opkomst van de zijde der burgerij. Het concert, dat hierna aanving, open de met de Alt-Rhapsodie van Joh. Brahms, waaraan het mannenkoor „Zang en Vriendschap" en de alt-zange res Annie Woud medewerkten. De di rigent Jack P. Loory leidde dit werk. De Alt-Rhapsodie zou men kunnen be titelen als het opus der contrasten tus sen licht en donker van gemoedsstem ming. Klacht, verlangen en bevrijding zijn er de hoofdthema's van. Op de in gehouden stemming van het begin volgt aan het einde een vrede-brengende be vrijding. Brahms gebruikt hiervoor niet een triomphale massaliteit van instru menten, doch slechts een volle beheerste toon van een beperkt gehouden orkest, in de alles overstralende Dur-toonsoort. De in zekere zin geestelijke problema tiek van het werk stemt geheel over een met de gemoedstoestand waarin Brahms het schreef. Annie Woud zong haar deel beheerst en fraai van toon. Het koor daarentegen was niet overal even rond van klank, terwijl de tempo opvatting van Jack Loory wel iets aan de langzame kant was. Bij een meer rustige slag (waarom in zessen gesla gen bij een zesdelige maat?) had het geheel zonder twijfel aan schoonheid gewonnen. Het bleef nu te veel aan de oppervlakte. Vervolgens nam Toon Verheij zijn m' i De vier Haarlemse athletiekvereni- gingen Gita, R. K. Holland, R. K. The Flying Dutchmen en Haarlem ontplooi en de laatste weken een verrassend grote activiteit, zulks vooral omdat de kwestie over de aanleg van een sintel- baan nu in een beslissend stadium komt. Zo organiseerde de H.A.V. „Haarlem" Vrijdagavond in de aula van het Ken- nemer Lyceum een grote propaganda- avond voor de leerlingen van Middel bare Scholen in Haarlem. Mevrouw Fanny Blankers-Koen, Wim Slijkhuis Uor Lamoree en oud-athleet Frits de Ruyter vertelden de 350 aanwezige jon gens en meisjes iets over hun sport. In de loop van het gesprek, dat deze athle- ten op het toneel voerden, werden ver schillende aspecten van de athletiek- sport aangeroerd, zoals aanleg, training, recordverbeteringen, de sportloopbaan van deze vier athleten en hun toekomst plannen. professionalisme. Olympische Spelen 1948 en 1952 enz. Na dit uitste kend geslaagde „optreden" van deze vier topathleten vertoonde de heer Jan P. Strijbos tot slot van de avond enige door hem opgenomen athletiek-kleuren- films. De H.A.V. is in de poging om door deze avond bij de jeugd van Haarlem de beoefening van de „Moeder der Spor ten" te stimuleren zeer zeker geslaagd. plaats aan de directielessenaar in, eerst in de begeleiding van Brahms' piano concert in Bes dur, met als 6olist Wil lem Andriessen. Dit pianoconcert vergt het uiterste pianistische kunnen van de pianist. De technische moeilijkheden liggen er in opgestapeld. Wellicht nog gToter zijn de geestelijke eisen ten op zichte van dit machtige opus, waarvan ik eens de volgende karakteristiek las: „Een rit in een romantisch land, ge dompeld in een rembrandtiek licht; doorgloeid van een zuivere levensvreug de, gewonnen uit droefheid en leed". Inderdaad: al wat leeft in Brahms aan poëzie, klinkt, in dit prachtige brok mu ziek. dat behoort tot zijn grootste schep pingen. Of de keuze voor dit soort con certbezoekers erg gelukkig was meen ik echter te moeten betwijfelen. Het is zware kost, hetgeen echter niet weg neemt, dat het om te smullen is voor meer muzikaal-onderlegden. Willem Andriessen en Toon Verhey hebben sa men grotendeels een homogeniteit be reikt, die haar hoogtepunt kreeg in het derde en laatste deel. Daar waar er con trasten moesten zijni werden deze gerea liseerd, terwijl verder de piano en or kest in elkaar opgingen. Willem An driessen speelde het stuk op zijn eigen speciale wijze, tintelend van levens vreugde en blijheid en toch met een romantische inslag. In de hem gebrach te hulde liet hij de dirigent en de solo cellist (derde deel) Eduard Biele spon taan delen. Na de pauze zong Jo Vincent Schu bert's heerlijke lied „Der Hirt auf dem Felsen" voor orkest en obligaat-clari- net. Liefde en verlangen voor leven en natuur op onuitsprekelijk schone wijze door Schubert in tonen omgezet. Jo Vincent zong het prachtig en glansrijk van stem, terwijl de solo-clarinettist Antoon Strikkers in niet weinige mate hiertoe het zijne bijdroeg. Veel succes voor de uitvoerenden. Tot slot de „Un- vollendete" van dezelfde componist, het. hoewel bekende, doch verrukkelijke ly rische geschenk van Schubert, opvallend door de frisheid van orchestratie en me lodische rijkdom; ontroerend tot in haar fijnste geledingen. We kennen de opvattingen van Toon Verhey en de H.O.V. hiervan en volstaan met de Con clusie, dat ieder weer met de hoogste vervoering luisterde naar de bloem van het lyrisch genie, dat Schubert heet. JAN LAARVELD De uitslagen tussen Hof v. Holland en Hetey uit Amsterdam, om de Nobels- beker luidden: Peterse 50 50 43 7 1.16 v. d Putten 50 47 43 4 1.09 v d. Hoek 235 235 19 33 12,36 Holthaus 235 122 19 25 6.42 Diikstra 180 180 23 33 7.82 v. "d. Plas 190 189 23 37 8.21 Ploeg 235 193 23 32 8.60 Bregman 280 280 23 48 12.12 Th ooien 135 115 29 25 3.96 Geestman 150 150 29 22 5.17 Aufderheide 60 31 23 7 1.64 Eindstand 168 voor Hof v. Holland. Volgende week komt „Kets" uit Amster dam op bezoek. Gisteren werd een woonark van twin tig ton per oplegger naar een weiland aan de Oudeweg vervoerd, teneinde daar geplaatst te worden. Aanvankelijk ging het afladen goed. mar plotseling bleef de woonark met de voorsteven in het weiland steken, doordat de opleg ger in de drassige krond wegzakte. De achterkant van de ark stak ongeveer tien meter over de weg, die hierdoor volkomen afgesloten werd. Het bleek onmogelijk gedurende de nacht de woonark te verwijderen, zodat de Oudeweg voorlopig voor het verkeer versperd Men is vanmorgen begon nen met het opruimen van het obstakel. De 15-jarige Henny Daniels heeft de hoofdprijs, een spaarbankboekje met f 25, gewonnen in de verkeersprijsvraag, die onlangs te Heemstede was uitge schreven. Binnenkort zullen de automo bilisten haar inzending, die kort en krachtig luidt „S.O.S.", op borden langs de weg te Heemstede aantreffen. GEBOREN: J. van Dansik-van Es. z.; M. A. Veenboer-Apswoude, z.; G. J. T. Wander-Corver, d.; W de Visser-van Zanen. d.: M. A. Valleman-de Smit, d.; C. M. J. van Leeuwen-Logger, d.; G. v. der Linde-Vroege, d OVERLEDEN: A. M. Rozema-Wild- schut. In de eerstvolgende raadsvergade ring van Bloemendaal komt weder om de kwestie van de monumenten lijst aan de orde. Het aantal bezwaar schriften van eigenaars van gronden af buitenplaatsen is zeer groot maar het voornaamste bezwaar culmineert in vrees voor een te zwaar ingrijpen van de overheid. B. en W. menen dat het geuite verwijt van een ver kapte onteigening zeer overdreven is. Door plaatsing óp de monumenten lijst wordt slechts in feite een waar schuwingsplicht geschapen. De beschik kingsvrijheid van de eigenaars was reeds door rijkswetten en -voorschrif ten ingeperkt, zodat de gemeentelijke verordening slechts op enkele punten een remmende werking kan uitoefenen. Sedert I October 1950 betekent echter plaatsing van goederen op de monu mentenlijst mogelijke inperking van. de vrijheid van het kappen van bomen. Teneinde de opinie van de raad te toetsen zullen vier bezwaarschriften behandeld worden, namelijk van de eigenaren van de buitenplaatsen ..Wild hoef'. „Oud Zomerzorg", „De Rijp" en ..De Beek". De adviescommissie voor de monumentenzorg wenst deze bezwa ren af te wijzen en wel om de volgende redenen: A. Ten aanzien van „Wildhoef': Dat meerdere landgoederen in de laatste jaren verwaarloosd zijn mag geen re den worden om behoud en verbetering niet op prijs te stellen. Plaatsing op de lijst impliceert met dat het aanbrengen van veranderingen onmogelijk is in dien de bezitting weer in behoorlijke staat wordt gebracht. B. Ten aanzien van „Oud Zomerzorg" stelt de commissie het zeer op prijs dat het karakter van deze oude buitenplaats in de loop der jaren zoveel mogelijk behouden bleef. In verband met de omgeving is het gewenst deze staat te behouden. C. Ten aanzien van „De Riip" wordt het in beginsel gewenst geacht het wa- De Raad van Bloemendaal vergadert Donderdag 19 April om kwart over twee ten gemeentehuize te Overveen. Voorgesteld wordt een klein stukje grond te kopen tegen tien gulden per vierkante meter om de veiligheid van het verkeer op de hoek Militairenweg Lombar Petrilaan te Overveen te ver groten. Voorgesteld wordt een grondruiling aan te gaan bij Stoel's hofje en bij Bloe- menheuvel. B. en W. stellen voor tienduizend gul den te verlenen om een aantal schuur tjes bij de huizen in „Bos en Duin" te vernieuwen of te herstellen. De bewo ners, die een stenen schuur krijgen, zul len een rijksdaalder meer huur per maand moeten betalen. Advertentie Voor elke schone ledige L incol wasdoos ontvangt U 5 cent. Vraagt een inlever- biljet voor een verrassing. ter te behouden. Omvorming van het terrein om nieuw te stichten bebouwing mogelijk te maken is aanvaardbaar. D. Ten aanzien van „De Beek" is de commissie van oordeel dat het terrein met de vijveraanleg landschappelijk van zo groot belang is dat gehele of ge deeltelijke verdwijning daarvan uit een oogpunt van algemeen belang als een ernstig nadeel gezien moet worden. Advertentie PLEIN 33 TELEFOON 13ÜOO gedipl. instructeurs Geïllustreerde prospectus wordt op aanvrage gaarne toegezonden BIOSCOPEN: Rembrandt: Mr. 880 (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De kampioen melkboer (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Krans Hals: Kolder cocktail (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De jongen met de trompet (18 j.) 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne: Landroof (14 j.) 2.30, 7 en 9 15 u.; Zo.: 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Zaterdag 14 April Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Meeu wen boven Sorrento", 8 uur. Zondag 15 April Schouwburg: Het Aerdenhouts Kinderto neel met „Goudhaantje en de troubadour", 2 uur. Het Vrije Toneel met „Meeuwen boven Sorrento", 8 uur. Concertgebouw: Showavond m. m. v. The Ramblers en The Skymasters. Maandag 16 April Schouwburg: De Haagse Comedie met „Ve nus bespied", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Krans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Eretentoonstelling van nagelaten werken van Evert van der Tweel. Geopend op werkda gen van 1016 uur. 's Zo. 1316 uur (t/m 29 April). Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Werken van hedendaagse Luxem burgse kunstenaars. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 13—17 u. (t.m. 15 April). Het Luifeitje, Groot Heiligland 15: Ex pression Poétique. Geopend op werkdagen van 1016 u. 's Zo. van 1016 u. (t.m. 15 April). Apotheken: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse Apothe ken worden van 1422 April waargeno men door fa. Duym Keur, Keizerstr. 6, tel 10378; Begemann Sneltjes, Kruis weg 30, tel. 10073; Marnix-Apotheek, Mar- nixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER; Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur, Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensda'g en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo 23 u.; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 4—5 u. en Dinsdag avond 7.30—8.30; spreekuur Dr. Tervooren. Mauritsstraat 9. dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Aankomst Rotterdam 29 April 1951. Haarlem; H. W. J. den Engelse, Gael- straat 4; J. S. S. Schrijner, Marsstraat 145; B. Rijsdijk, Vinkenstraat 25; J. W. Timmer, Buitenrustlaan 8; B. H. Bank, Harmenjansstraat 12; P. J. Café, Van Loostraat 15; C. v. d. Pauw Kraan, So- phiastraat 73; R. Schreuder. Zaanenlaan 99; A. Smits. J. F. Hefmersstraat 26; P. F. Stasse, Deckersstiaat 10; P. C. J. Visser, Pleiadenstraat 6f; J. Wiedijk, Van Loostraat 17. Beverwijk; J. C. IJpma, St. Odul- straat 7; P. Ploeger, Wijkermcerweg 63. Bloemendaal: N. G. van Waasdorp, Dompvloedslaan 1; R. Hommes, Over veen, Julianalaan 88. Haarlemmerlicde c.a.: A. L. Terwijn, Zwanenburg, Eikenlaan 30; O. N. Hui- berts, Zuidschalkwijk 47. Haarlemmermeer: C. P. J. de Bruyn, Kruisweg 1272. Heemstede: P. C. Goossens, Eiken laan 13. Hillegom: K. de Graaf, Vosselaan 22. Lisse: Th. M. Vertuin, Prinsesse- straat 45. Noordwijk a. Zee: C. Cramer, Piet Heinstraat 70. Velsen: F. H. Heeremans, Santpoort, Hyacintenstraat 13; F. H. Heeremans, Driehuis-Westerveld, Driehuizerkerk- weg 50; A. Rijke. IJmuiden, Kieviet laan 26; J. H. Rill, IJmuiden. Juliana- kade 16; A. G. L. Bekker, Santpoort, Rijksweg 307. Zandvoort: B. J. Koning. Hobbema- straat 15; C. A. M. Warmerdam, Hoge- weg 29; G. Zwemmer, L'Amistraat 1; C. J. G. Bos, Koninginneweg 27. Advertentie Een vakman werkt met overleg. Een vakman doet meer! Neem voor Uw tuin een vakman. Vraagt U eens een vrijblijvende bespreking. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18 - HEEMSTEDE TEL,. 2-80-80 Jog maar kort geleden stonden wij l\J aan de voet van de Zandvoortse watertoren, omdat de vlag op het hoogste punt gehesen werd. Heer lijke woorden werden er toen gespro ken. o.a. aan het adres van de archi tect van het wonderwerk en van de supervisor, die van de badplaats weer een plaats zal maken. En nu hebt u deze week kunnen lezen, dat er groot kabaal is om een lichtreclame, die in ruil van vier electrische klokken ver kregen werd. Tussen de regels door delen B. en W. aan de raad mee, dat de torenarchitect maar vervelend is en dat de supervisor met een protest tegen Ged. Staten zijn boekje te bui ten is gegaan. Hoe het zij, er komen nu weer geen klokken, omdat de licht reclame van een sigarettenfabriek door het provinciaal college te duister werd geacht. Een goudmijntje kon die Zandvoortse watertoren worden. Wat 'n reclame-oppervlakte! Wat een mo gelijkheden.' Onze tekenaar heeft er slecht* een paar aangegeven. Als een lichtreclame die eenvoudig gedacht was in tien jaar f 15.000 kan op- ■orengen, dan moet het unieke plan van onze tekenaar de gemeente (capi talists maken. Wij hebben het plan voorgelegd aan ir. Friedhoff, de ste- debouwkundige upervisor van Zand voort en hem gevraagd zijn mening te willen zeggen. Oe bouwmeester was enthousiast, omdat de badplaats dan kon wedijveren met de reclame-tech niek in de wereldsteden. Kiik eens in Brussel, Kopenhagen en straks hope lijk ook weer Parijs. De lichtreclame boort zich naar het hart of de maag van de mensde provinciaal, die er speciaal naar komt kijken naar de reclame zucht van opwinding en het „ohoow tekenend voor de waardering en bewondering. „Kijk eens," ging de heer Friedhoff voort, terwijl hij veelbetekenend keek naar architect Zietsma, die zich bij ons gevoegd had, „wij hebben bezwaar tegen die éne reclame, omdat ze te eenzijdig is en de watertoren vele kanten heeft. Maar het initiatief van uw tekenaar stelt de reclame-mensen in staat het volle leven naar de bad gasten te brengen. Als het strand vol is, zal er ook veel leven zijn en de wa tertoren moot zich daarbij aanslui ten..." TT J ij willen deze week ook wat 1/1/ aansluiten. En wel aan de pu- blicaties over de voorgenomen melksanering in Haarlem. Voor- en tegenstanders zijn aan het woord ge weest en willen nu verder in onze krant debatteren. De argumenten, die aan beide zijden naar voren gebracht worden, zijn interessant, maar vrijwel uitgeput, zodat de redactie moet op passen geen zure melk aan haar le zers voor te zetten. Nu is er echter ook een klant, die studie heeft ge maakt van het vraagstuk en in een schrijven uiteenzet, dat de klanten de beslissing hebben te nemen. Van éénheidsworst ben ik nooit een lief hebber geweest, schrijft hij en van eenheidsmensen houd ik evenmin, ze ker wanneer daar onenigheid door ontstaat. Dan komt de lezer met een voorstel. Wellicht kunnen absoluut neutrale en deskundige personen rap porten opmaken over de met sanering behaalde resultaten in Arnhem, Amersfoort, Hilversum etc., luidt de suggestie. Dat lijkt me beter dan hel publiceren van vage en opgeschroefde voordelen en wellicht te sterk over dreven naaeien door belanghebben den. De lezer kan gerust zijn. De ge- Bondskanselier van West-Duitsland Ade. nauer neemt momenteel voor het eerst aan een conferentie van Europese minis ters te Parijs deei. Het betreft de con ferentie over het Plan-Schuman, die Donderdag geopend werd. Links Konrad Adenauer, rechts Robert Schuman. On der: Minister D. U. Stikker arriveert aan het ministerie op de Quai d'Orsay. meenteraad komt er bij te pas, de Kamer van Koophandel wil meepra- teiL, vrouwenorganisaties zullen een steentje bijdragen en coöperatie zo wel als het comité van actie tegen de gedwongen sanering blijven heus niet stil zitten. Meer dan eens heb ik gewezen op de belangrijkheid der ad vertentiepagina's. Niet speciaal voor de directie, maar meer voor de damesHeerlijk zoals bedrijven en middenstandszaken ons het leven aangenamer willen maken. „Wij strij den tegen de duurte", „Hoe bestaat 't, in deze tijd lage prijzen", „100 wol len voorjaarsstoffen. gekocht in 1950, nu te koop tegen de toen geldende prijzen", „10 korting op al onze prijzen", „Dit komt maar éénmaal", „Onze strijd tegen de duurte, alles moet weg". Nog een paar stapjes verder en de laatste loonronde kan worden inge trokken. Toch klinken al deze enthou siaste aankondigingen prettig, omdat er uit blijkt, dat de vrije handel en dus de concurrentie ten voordele van de consument is. Over advertenties gesproken. Heeft u in dit, uw lijfblad gelezen: „Te koop aangeboden zelf standig, helder, toegewijd dagmeisje niet jonger dan 20 jaar"? Zo iets doet uw lijfblad om de zorglijke berichten van de eerste pagina wat te verdoeze len. Aardig, niet? En hoe vindt u de annonce van een likdoornfabrikant, die garandeert dat met zijn middel de likdoorn binnen twee dagen geplukt kan worden, zoals u een madeliefje zoudt plukken? Waarmede toch maar ipeer bewezen wordt, dat de krant on misbaar is. SPAARNEBABBEDAAR. Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - ®eL 19706 Marcel Stijns de voorzitter van de Belgische pers, heeft gisteren te Brus sel medegedeeld, dat er een beroep is gedaan op de uitgevers van Amerikaan se kranten om hun orders voor kran tenpapier op de Scandinavische markt te verlagen teneinde op die manier de prijs van dit papier te drukken. Stijns zei, dat de prijs van het krantenpapier „enkele bladen in hun bestaan en onaf hankelijkheid bedreigt". Met deze kwes tie is de persvrijheid gemoeid betoog de hij. Stijns zei. dat de Belgische pers op het ogenblik 275.5 a 280.2 dollar per ton geïmporteerd krantenpapier betaalt, vergeleken bij de 121.10 a 126 dollar per ton in het eerste kwartaal van 1950. Hij noemde de prijsstijging „extrava gant". Stijns verklaarde voorts: „Wij hebben ons reeds genoodzaakt gezien op de redactionele uitgaven te bezui nigen". Advertentie Naar wij vernemen, is het kinder bloemencorso in Hillegom uitgesteld tot Hemelvaartsdag. Een personenauto heeft de euvele moed gehad midden op de overweg in de Mid- denduinerweg te Santpoort plotseling te blijven staan. Het voertuig wilde van geen bewegen meer weten, zodat het geen zin had de afsluitbomen naar be neden te doen, op het moment, dat zo wel uit de richting Haarlem als uit IJmuiden een trein kon komen. Beide treinen moesten enige tijd worden op gehouden totdat de halsstarrige auto ver wijderd kon worden. Het treinverkeer onvervond enige vertraging. Artsen: M. de Groot. W. Daniëlslaan 14. Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. Bloemendaal, tel. K 250022181. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Mariagarde II, Dinsdag 8 uur Ma- rlacongr. dames. Woensdag 7.30 uur H. Familie jongemannen. Donderdag 8 uur H. Familie heren. Vrijdag 7.30 uur Lof. Zaterdag van 5 tot 9 uur biechten; 7.30 uur Broederschaps-lof. Zaterdag 14 April: Hoog water 8.45 en 21.24 uur; laag water 3.54 en 16.28 uur. Maanstand: eerste kwartier 13.55 uur. Zondag 15 April: Hoog water 9.53 en 22.41 uur; laag water 4.50 en 17.41 uur. Maandag 16 April: Hoog water 11.24 uur; laag water 6.15 en 19.20 uur. (Telefonisch van onze Parijse corresp.) PARIJS, hedenmorgen Op de Quai d'Orsay, waar het Plan- Schuman in zijn voorlaatste phase is getreden, heerst volgens een Franse woordvoerder een sfeer van hartelijk heid zoals men zelden ziet bij politieke conferenties. Deze hartelijkheid der ge zamenlijk vergaderende ministers belet evenwel de heer Schuman niet van tijd tot tijd zijn Duitse college Adenauer in een vriendschappelijk apartje over een paar moeilijkheden heen te helpen. Deze ministersconferentie moet namelijk, al vorens te tekenen, nog enkele door de technici open gelaten politieke paragra fen aanvullen. Volgens het officiële communiqué kunnen deze in drie punten worden vastgelegd: de samenstelling van de spe ciale assemblée, de wijze van overleg van het speciale comité van ministers en de samenstelling van het Hoge Ge zag. Volgens „Le Monde" zouden Frankrijk en Duitsland het erover eens geworden zijn het aantal leden van het Hoge Ge zag tot vijf te beperken. De keuze van vijf in plaats van zes zou het supranatio naal karakter van dit hoge lichaam ver sterken en het gevaar, dat ieder land een soort vertegenwoordiger zou bezit ten bezweren. Het bijzondere comité van ministers zou volgens een Frans voorstel, waar mede de Duitsers nagenoeg accoord zou den gaan, worden gevormd door twee Franse, twee Duitse ministers en vier ministers voor de andere landen. Het vraagstuk van het Saargebied schijnt niet tot moeilijkheden aanleiding te zullen geven, daar Frankrijk aan zijn eenmaal ingenomen standpunt trouw zal blijven, om namelijk de huidige si tuatie als tijdelijk te beschouwen, ter wijl de definitieve structuur geregeld zal worden in het vredesverdrag met Duits land. De Duitse delegatie schijnt hier mede wonderlijk genoeg maar geluk kig vrede te nemen. Adenauer heeft gisteren verklaard, dat het verdrag Dinsdag zal kunnen worden getekend. Betreffende de groep van honderd Bit Russische krijgsgevangenschap ontsla gen Nederlanders vernemen wü, dat deze groep inmiddels in Berlijn is aan gekomen. Naar U.P. gistermiddag meldde, zjjn detectives van Scotland Yard vanmorgen in alle vroegte met de Stone of Scone naar Londen vertrokken. Om een twee de verdwijning van de historische steen te vermijden, waren uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen. Scotland Yard had een groot aantal auto's gemo biliseerd die de snelle, zwarte Sedan, waarin zich de steen bevond, escorteer den en op deze manier een onverbreek baar cordon vormden. Reeds om kwart over vijf hedenmor gen spoedde de Sedan zich vanaf het hoofdkwartier van de politie in Glasgow in de richting van Londen cn kort daarna werd de wagen gevolgd door een groot aantal politieauto's, die langs ver schillende routes zich allen in dezelfde richting begaven. Persauto's die de Se dan poogden te volgen werden door politieauto's tot stoppen gedwongen en zolang opgehouden tot de zwarte wagen allang uit het gezicht verdwenen was. Voor de mogelijkheid van verdere com plicaties, die uit de overbrenging van de steen kunnen voortvloeien, verwijzen wij U naar het bericht van onze Lon- dense correspondent op pag. 7. De maanden Mei en Juni kunnen voor de Dioc. Kath. Middenstandsbond in het Haarlemse als belangrijk geken schetst worden. Dinsdag 22 Mei is de voorjaars-cen- trale-raadsvergadering in hotel „Kras- napolsky" te Amsterdam. In deze bij eenkomst zal o.a de heqr Th. S. J. Hooij, lid van de Tweede Kamer, spreken over de loon- en prijzenpolitiek. Dinsdag 5 Juni trekken de katho lieke middenstanders uit alle delen van het diocees ter bedevaart naar Heiloo. Z. H. Exc. de Bisschop heeft bepaald, dat op de bedevaartplaats Heiloo de pelgrims de jubilé-aflaat kunnen ver dienen. door tweemaal de beide kapel len te bezoeken. De predikatie onder de Hoogmis zal worden gehouden door rector F. H Heemskerk; de predikatie in de open lucht zal gehouden worden door de bonds-adviseur, rector J. Th. M. Kraakman. Dinsdag 19 juni beginnen speciale be- stuurdersdagen in het' Retraitehuis te Bergen voor de Noord-Hollandse afde lingen en Dinsdag 26 Juni voor de Zuid- Hollandse en Zeeuwse afdelingen te Rotterdam in „Caland-West". Advertentie Bloedarmoede m Zenuwzwakte Hei tonisch krachtpreparaat Vraagt het Uw apotheker of drogist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2