WEGENWACHT BESTAAT VIJF JAAR Mensen op reis Duistere experimenten Reeds staan 300.000 gevallen van hulpverlening op haar naam Langer werken? Herdenking van een sympathieke magiër I' D' Pensioen voor de slachtoffers het verzet van m VOORZIENINGEN VOOR DEFENSIE EISEN SNEL HANDELEN V" DE DUVELSTOEJAGER OP DE WEG Belemmeringen moeten op korte termijn kunnen worden opgeheven GEERVLIET Ver. van Radio luisteraars Rector Mommersteeg ZATERDAG 14 APRIL 1951 PAGINA 5 Op 16 April rijdt de wegenwacht vijf jaar langs haar vaste routes over de Nederlandse wegen om het gemotori seerde verkeer uit haar vele grote en kleine technische moeilijkheden te helpen. Wij stellen er prijs op onze reportage naar aanleiding van het vijfjarig bestaan van de Wegenwacht (Maandag a.s.) te beginnen met onderstaand linguïstisch mees terwerk. 5 JAREN WEGENWACHT v Medisch standpunt 100ste retourvlucht naar Indonesië Ook hoort hoortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-C. STEUN AAN AMBONEZEN IN NEDERLAND Zet strijd met strijdblad voort Bisschoppelijke commissaris voor maatschappelijk werk Herhalingsoefeningen Voor onze amateur-fotografen Tijdelijke duurtetoeslag Indonesische pensioenen Geen audiëntie Officiële publicatie gestopt en hem naar huis gebracht in Zeist. In Zeist aangekomen vernam ik van zijn moeder, dat hij 's morgens om kwart voor negen kwaad was wegge lopen. Zijn moeder dacht, dat hij naar school was gegaan." En het tweede: „Op mijn keerpunt te staande, werd ik vanmorgen aangesproken door een jongeman van circa 25 jaar, die mij vroeg: „Wegen wacht, waar is er hier een diepe sloot?" Ik vroeg waarom hij dat wilde weten en daarop kreeg ik te horen: „Ik wil mij gaan verdrinken." Na enig rustig toespreken kreeg ik er uit, dat de jongen uit een kliniek voor geeste lijk gestoorden was weggelopen, reeds de vorige dag. En na hem een sigaret te hebben gegeven en een snee brood, kreeg ik hem zover dat hij rustig AMERSFOORT 124*471 Mijne Heren, Hierbij bericht ik U de goede ont vangst van mijn Wegenwachtplaque, welke ik vanzelf direct op mijn wagen liet maken. Mijn zoon, 16 jaar (Mulo) vond het hardstikke sjeik, mijn zoon, 11 jaar, vond het moorddadig staan en moe vond ons kinderachtig om zo'n drukte te maken van een dood ding, Weet ze veel. Ik vind het cachet op mijn wagen geven, alleen mist de A.N.W.B.-plaque hier nog op en hoop deze mettertijd ook weer van U te ontvangen.- Inmiddels met de meeste hoogachting, Wegenwachtlid 904 Wij menen namelijk dat wij de bij kans opzienbarende populariteit, welke de Wegenwacht zich in haar vijfjarig bestaan heeft verworven, met eigen woorden bij lange na niet zo treffend zouden hebben kunnen weergeven. Deze brief immers, zo vinden wij, is verruk kelijk. Hij tekent de schrijver, maar hij tekent vooral de Wegenwacht, die, vijf jaar geleden met een zielige zeven mo toren begonnen, nu al 300.000 gevallen van hulpverlening op haar naam heeft staan. Voeg hieraan toe dat er op het ogenblik in plaats van 7 reeds 105 we genwachters bestaan, dat zij tezamen een wegennet van 2100 km. bestrijken en dat het aantal leden van de Wegen wacht de honderdduizend al overtreft, en het moet iedereen uit deze prozaïsche cijferreeks duidelijk zien, dat de gele rijders in Nederland het pleit hebben gewonnen. En verdraaid, het is geen wonder. Wij zijn deze week een dagje met zo'n wegenwachter op stap geweest en wij hebben ons er met onze eigen ogen van kunnen overtuigen hoe voor treffelijk, hoe snel en hoe voorkomend deze heren hun werk doen. Trouwens Wij hebben nog iets meer ontdekt. Wn hebben ontdekt hoe bijzonder kwets- (Vervolg van pag1) e landeliike noodtoestand vindt afspiegeling T) ziin verschrikkelijke in elk gezin met een (betrekke- bjk) Kering inkomen. 'Ook hier willen We niet op details ingaan, immers, e 1- k e arbeider-lezer kent ze aan den lijve. Hii weet. dat ziin vrouw welhaast geen nieuw lijfgoed voor de kinderen kan kopen, ook al is het oude nog zo ver sleten. Welnu indien er individueel een noodtoestand heerst, aarzelt niemand om zo ingrijpend als mogelijk en toe laatbaar is noodmaatregelen te nemen. In de practijk heeft de huidige toestand er dan ook reeds toe geleid, dat hon derden en duizenden arbeiders reeds grepen naar het middel van de bijver dienste We denken hierbij met alleen aan agentschappen van verzekeringen e.d. en niet aan het bezorgen krant of tijdschrift, maar aan het toe nemend verschijnsel, datf^b weer laten „thuiswerken Dit onger g lementeerde en ongecontroleerde tnui. werken roept tal van ernstige bezwaren op. De thuiswerkers doen het vaak ox clandestien óf als „zelfstandigenwaar door zij bij ziekte, ongeval e.d. verstoken zijn van elke verzekeringsuitkering. In zulke gevallen is de terugslag dus extra groot. Daarnaast wordt in toenemende mate gegrepen naar het middel: moeder moet meeverdienen. We zijn ons bewust, dat we met deze enkele zin een geheel Probleem aansnijden met tal van socia le. economische en ethische aspecten. Kort en bondig: wij zijn van oordeel, dat dit verschijnsel een ramp betekent, moeder hoort in het gezin, daar moet zij de koningin zijn. Welnu, wanneer wij dit alles overzien, dan vragen wii ons af of het niet veel juister zou zijn om als noodmaatregel, gereglementeerd en gecontroleerd, toe te staan, dat een (beperkt) aantal uren, onder zeer be paalde voorwaarden, wettelijk toege staan, mag worden overgewerkt, waar door een zeer welkom extraatje in tal van arbeidersgezinnen zou binnen ko men eneen niet alleen welkome, maar noodzakelijke bijdrage zou wór den geleverd voor het nationale her- atel. Zulk een noodmaatregel betekent ze- ,r -geen terugkeer tot oude wantoe standen. Daarvoor zou ons alleen reeds de machtspositie van de huidige vak beweging borg staan, ware het niet, dat daarnaast er toch van een wezenlijk andere mentaliteit moet worden ge sproken. Maar bovendien is het onjuist (en door handige raddraaiers wordt het nog- *1 eens geprobeerd) het voor te stellen alsof de vakbewegingen zonder meer voorstandster van langer wer ken zou zijn. Herinneren we ons goed, dan is hier sprake van één der aanbevolen maat regelen en dan één die niet los mag slaan van andere. Binnen het program matische hoofdstuk „doelmatige produc tieverhoging" (de andere punten in de enkele weken geleden aanvaarde K.A.B.-resolutie hebben vooral de con sumptiebeperking op het oog) is het slechts één aan voorwaarden gebonden Punt. Daarnaast wordt vooral gedacht aan opvoering van de bedrijfsefficien cy, werkclassificatie, juister tariefbelo- nmg, (groter) onderscheid in beloning tussen geschoolden en ongeschoolden enz. En tenslotte, en dat is voor onze ar beiders een toch wel zéér belangrijke bijkomstigheid: er zijn zeer besliste Voorwaarden gesteld, hierin culmine- rend, dat het resultaat van de verhoog de inspanning in redelijke mate zal ten goede komen aan de arbeiders, boven hun extra-uren-inkomsten. Reeds wérd ge- hoemd: extra loon, vrij van loonbelas ting en aandeel in de opbrengst van "te méér-productie. Dit laatste punt ■Werd (nog) niet nader uitgewerkt, maar de specialisten kennende, die aan dit Voorstel dokteren, twijfelen we niét of °°k in dit opzicht zal met gezonde idee- en gekomen worden. Samenvattend komt het ons voor, dat *r geen redelijke motieven aanvoer- baar zijn om een prioristjsch „neen" te doen horen op een voorstel, dat tal van économische en sociale voordelen biedt. iv nu imnra Mcivcrtf %y*ct>e»ver, woitr TE ROAM MéAOLTkr «V* otongMt Hocnn humst r/4«r« VGtHlHGtM ->vl trr Of» vfttJU ZAWBOWtl g »Mf>row*8o*r» mo*. UAl %-W f ruBUOï'm*40. m V'OOft (.01 s 'tieoioea. wc eat f ONTWIKKELING VAN OE WW ROUTES Begin op 16 April 1946 Uitbreiding tot 16 April Uitbreiding tot 16 Aprfl 1946 Uitbreiding tot 16 April 1949 Uitbreiding tot 16 April 1950 •«....HM Uitbreiding tot 16 April 1951 j baar auto's en motoren eigenlijk zijn. Men heeft er als normaal burger nau welijks kijk op. Doch eenmaal in ge zelschap van een wegenwachter gaat men het verkeer geheel anders bezien. Men heeft dan de taak pech te bestrij den en men let op iedere stilstaande auto. Men kijkt naar iedere passant en men controleert in één blik de hele toestand van zijn wagen, en daarbij valt het op hoezeer pech, ongelukken, brandjes, opstoppingen en tal van an dere moeilijkheden aan de orde van de dag zijn. Reeds het getal van 300.000 gevallen van hulpverlening in vijf Jaar spreekt in dit opzicht boekdelen. Doch wanneer dit nog niet voldoende mocht zijn, dan her halen wij hier de woorden, die wij op tekenden uit de mond van een dezer voortreffelijke „gele kerels": „Het is zomers heel niet ongewoon als wij er niet in slagen eenmaal per dag onze route uit te rijden." En wanneer men nu weet, dat trajecten als RotterdamDen Haag en Den HaagAmsterdam zijn on derverdeeld in mootjes van 1Ye kilo meter, dan kan men zelf uitrekenen hoe veel moeilijkheden zo'n wegenwachter op zijn weg moet ontmoeten, dat hij zo'n eindje zelfs niet eenmaal per dag kan afrijden. Nu heeft hij eerlijk gezegd niet alleen maar met lekke banden, kapotte radiateuren of verstopte benzineleidin gen te maken. Hij is op de weg wat vergeef ons de ietwat zonderlinge ver gelijking de wijkverpleegster is in liet gezin: duvelstoejager. Als wij het even mogen bewijzen: er is op de weg UtrechtDen Bosch niet zo heel lang geleden een sportvliegtuig geland, dat met motorpech kampte. De Wegenwacht kwam erbij, prutste er even aan en even later steeg het toestel weer vrolijk omhoog. Vervolgens is de Wegenwacht ook beroemd als brand blusser, autodiefstalbestrijder, vanger van loslopend vee, verkeersregelaar, hulp bij ongelukken en nog duizend an dere functies. En wij kunnen niet na laten van twee wel zeer bijzondere ge vallen letterlijk te citeren wat wij daar over in het dagrapport van de betrokken wegenwachter lazen. Dit het eerste. „He denmorgen werd ik staande gehouden door een schreiend jongetje met een kleine fiets. Toen ik by hem kwam, vroeg ie of ik hem naar buis wilde bien- gen, want hij was verdwaald. Het jon- getje stond daar in de stromende regen zonder jasje aan. Ik heb mij toen over hem ontfermd en heb hem meegenomen naar het Shell-station en hem daar by de kachel gezet en van de natte kleren ontdaan en hem daar een Shell-overall aangetrokken en hem in mijn regencape met mij meeging naar de plaatselijke politie, waar ik hem afleverde, daar ik anders een ongeluk vreesde." Deze gevallen, menen wij, spreken een eigen taal. Zij maken duidelijk waarom deze Wegenwachters zo bij zonder snel populair konden worden. Zij verklaren ook hoe het komt dat hun zo vaak langs de weg prima aanbiedin gen worden gedaan en eveneens waar om die niet zelden worden afgewezen. Wegenwachter is een mooi vak. Het is niet altijd gemakkelijk. Het is vooral niet gemakkelijk in zo'n voorjaar als ons nu weer door De Bilt wordt aange boden. Maar het is dankbaar. Het is plezierig door Nederland te rijden met de idee dat jij de man was die cr voor zorgde dat de persoonlijke verte genwoordiger van President Truman nog juist op tijd bij de inhuldiging van Koningin Juliana kon komen. En het is bijzonder plezie rig een ernstig on geluk te voorkomen door de bestuurder er tijdig op te wij zen dat zijn auto van achteren in brand staat. Welnu, het corps, dat zulke voortref felijke lieden voort brengt, bestaat Maandag vijf jaar. Dat heuglijke feit zal in Mei a.s. wor den gevierd en dat zulks op spectacu laire wijze zal ge beuren, daaraan be hoeft niemand te twijfelen. De We genwacht kent haar eigen waarde en haar geestelijke va der, de A.N.W.B., weet wat reclame is. 'Trouwens, dat défilé, waarmee zij vijf jaar geleden in Den Haag haar be staan begon, was ook piet zonder enige sensatie. Do verf van de móto ren was toen nog niet helemaal droog en men zegt dat er op het pak van oud minister Spitzen nóg gele verfspat ten zitten t 7~ anmorgeri troffen wii een van de 1/ oudste kellners van de Wagons- hits in de restauratie. Bijna vijf en twintig jaar rijdt Bus, verkoopt hij koffie, bakt uitsmijters, noemt de kok in de keuken Truusje en vermaakt zijn klanten met moppen en de meest wilde verhalen. „Mag de kleine jongen effe passe ren," vroeg de inderdaad kleine ober, die zwaaiend met een blad vol koffie de trein in verdween. Naast ons zaten twee echtparen, die HollandBelgië gingen vieren'. De beide dames zouden gaan winkelen 's middags, de1 heren waren het nog niet eens over het café, waar zij zouden gaan biljarten. „Waar treffen wij jullie morgen na de wedstrijd?" wilden de dames we ten. „Tja," krabden de heren zich eens achter het oor, „tja, daar moeten wij het nog eens over hebben." Ober Bus kwam terug met een leeg blad, trots als de meester-verkoper zoals een collega in een ander blad hem vorige week noemde. „Deu-kaffé-oo-lé, Truusje," knetterde Bus door het dienluik, om goed te la ten horen, dat hij jaren lang op de Pa- rijse trein gereden had. De HollandBelgië-vaarders raakten naar aanleiding van het trefpunt na de wedstrijd verzeild in een' lichte fa milie-roddel. „Ik voel er niks voor, om na een mooie match op die popperige etage van jouw zuster te kruipen. Dan heb ik ruimte nodig, wat jij, Toon?" Toon knikte en broeide voorzichtig: „Is het niet het beste om elkaar in de hal van het station te treffen? Dan loop je het minste risico, dat „Dat jullie op óns hoeven te wach ten. hé?" maakte zijn ega de zin af, „niks hoor, verbeel je dat wij winnen, dan gaan jullie nog even de stad in. Ik ken dat." ..Maar ik verpaf je wat, om naar dat gezwets van tante Bets te luiste ren. Ik ben voor mijn lol uit," be weerde Toon fors. De strijd.was nog niet beslecht, toen de trein het C. S. binnenreed. Nadat het viertal uitgestapt was, bromde ober Bus tegen zijn kok: „Truus, jongen, ik ben maar bly, dat jij een man bent. Je ziet het: met vrou wen op reis.oelala, verbeeld je, dat mijn vrouw elke dag meereed. Ik ver kocht niks meer, ik de „meester- verkoper". (Van onze medische medewerker) n de geschiedenis van de geneeskunde zijn vele fi guren naar voren getre den. die omwentelingen pre dikten lijkend op de primi tief godsdienstige practijken van Afrikaanse en Indiaanse medicijnmannen. Opzettelijk, vaker nog onopzettelijk, spe culeerden zij op 's mensen aangeboren geneigdheid om in het onwaarschijnlijke en wonderbaarlijke te geloven. Met Dostojewski sprekend: ..Omdat de mens nu eenmaal niet zonder wonderen kan leven, zal hij zelf zijn won deren scheppen en zich, al is hij dan honderd maal een opstandige, een ketter en een Godloochenaar, gelovig buigen voor tovenarij en ou dewijven-bijgeloof". Deze in leiding, die onvriendelijk cn nauwelijks terzake is als etiquet van een kleine be schouwing over de z.g. na tuurgeneeskunde (homoeo pathic), is bedoeld als voor woord bij een serie artikel tjes over enige zeer uiteen lopende geneeskundige ge waagdheden, bijgelovighe den en kwakzalverijen. 10 April 1755 werd te Meissen in Saksen geboren Samuel Hahnemann, die na zijn artsdiploma te hebben gehaald de grond legger werd van de n a- tuurgeneeskunde. Het was toen treurig gesteld met de medische wetenschap in Duitsland. De behandeling der patiënten bestond voor namelijk uit aderlaten, snij den. wegbranden en kracht dadige ontlading van de darmen. De voorgeschreven medicijnen varieerden van bloedzuigers en slangen weefsels tot schorpioenen en mos, dat groeide op de doods hoofden van gehangenen, alles afkomstig uit de drek- apotheek. De idealistische Hahnemann was terecht ont steld over deze vieze wan orde, gaf zijn beroep als arts op en wijdde zich aan de studie van de geneesmid delen. Tegen het einde van de 18de eeuw publiceerde hij de twee grondstellingen van de homoeopathie: 1. ..Simi- lia similibus curentur", vrij vertaald: bepaalde dingen worden door gelijksoortige dingen genezen; 2. Hoe klei ner de hoeveelheid van een geneesmiddel is, zoveel klei ner is de schadelijke reac tie en des te beter is de ge nezende werking. Ter il lustratie van stelregel 1 ver tel ik u een voorval uit het leven van de grote Dr. Abra ham Kuyper dat tevens bewijst dat de homoeopa thie niet alleen wordt aan gehangen door armen van geest. Dr. Kuyper had, na een ernstige longziekte te hebben doorgemaakt, nog lange tijd te kampen met hoesten en opgeven. Niets mocht baten, totdat zijn ho- moeopathische geneesheer te Brussel hem een prepa raat stuurde, bereid uit het uitspuwsel van teringlijders. Twee dagen later was Dr. Kuyper genezen! De ziekte werd dus verholpen met de ziekte zelf, zeggen de ho- moeopathen, alhoewel in dit geval allerminst vaststond welke ziekte de patiënt had. Minstens zo voor de hand liggend is de veronderstel ling, dat Dr. Kuyper werd gered door zijn „geloof", te weten: zijn geloof in de. deugdelijkheid van de ho- moeopathische methode. Wat betreft stelregel 2.: het is gebleken, dat de oplossin gen, waarvan Hahnemann de beste resultaten zag. zó sterk verdund waren, dat er van het geneesmiddel geen molecuul meer in te vinden was. De homoeopaath werpt nu op, dat de werkings kracht van een medicijn niet afhangt van het aantal mo leculen in oplossing, maar van een „eigeni dynamiek", hetgeen niet meer en niet minder wil zeggen dan een soort toverkracht. e volgelingen van Sa muel Hahnemann vor men een geneeskundi ge groep, die de oorspron kelijke dogmata (1 en 2) van hun apostelvoorganger in het blazoen draagt. De re den, waarom zij zich ruim 150 jaren kon staande hou den, Is enerzijds de mense lijke neiging tot onredelijk heid en magie, anderzijds de voorbeeldige nauwkeurig heid en liefde, waarmede de doorsnee-homoeopaath luis tert naar en reageert op de klachten van de patiënt, en de fantastische resultaten die onmiskenbaar worden bereikt. Voor mij persoon lijk is het echter de grote vraag, waaraan precies de successen van de ho- moeopathische geneeskunde te danken zijn. Zij hebben dezelfde academische oplei ding genoten als de andere artsen, hun opsporingstech niek van de ziekteoorzaken verschilt in geen enkel op zicht, alleen hun behande lingsmethode zal in vele ge vallen een andere zijn. „Na- tura sanat. medicus curat", m.a.w. de mens geneest uit eindelijk zichzelf, de arts helpt hem slechts een hand je, hoe „gewaagd" ook. Al le artsen, homoeopathische en niet-homoeopathische, hebben dezelfde verant woordelijkheid t.o.v. hun pa tiënten. Varen de patiënten wel bij hun behandeling, dan moet iedereen tevreden zijn. Hóe zij beter worden, is een probleem van zuiver wetenschappelijke aard en kan hier niet worden opge lost. In volgende artikelen over echte kwakzalverijen kan wèl een scherp stand punt worden ingenomen. In 1812 kreeg Hahnemann de vrijheid tot doceren aan de universiteit te Leipzig- In 1948 voerden een aantal Nederlandse homoe opa then een pleidooi ter verkrijging van dergelijke universitaire leerstoelen in de natuurge neeswijze. Tevergeefs! Mis schien zou de natuurgenees kundige borstelkuur bij som migen inslaan, maar toen niet de originele principes van Hahnemann. J. M- Ontleend aan „Mens Sa na", van Prof. Dr. J. J. van Loghem. Advertentie Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Toen gezagvoerder L. A. Brugman een half uur voor schematijd Vrijdag avond om half zeven de constellation „Venlo" op Schiphol aan de grond zette, had hij zijn honderdste retourvlucht AmsterdamDjakarta beëindigd. Voor de hal op het winderige plat vorm stonden zijn colega's Viruly, Bax en Paap hem op te wachten. Viruly, de schrijver van „Wij vlogen naar Java", bood een exemplaar van dit boek Bruv- man aan, die evenals Viruly en Bax de ze maand 20 jaar in dienst van de K. L. M. is. In de Memorie" van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer nopens het Wetsontwerp tot wijziging van de Wet buitengewoon pensioen 19401945 wordt gezegd, dat verzets- slachtoffers, aan wie nog geen pensioen is toegekend, voor zover zij voldoen aan v. Een groep Wc-genwachters op weg naar hun „wijk" Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp voor een „Belemmeringen- wet Landsverdediging". In de Memorie van Toelichting wordt hierover o.m. het volgende gezegd: Zoals de regering reeds heeft bekend gemaakt, is het naar haar oordeel in verband met de internationale situatie noodzakelijk de voorbereidingen tot het scheppen van een sluitend defensie systeem binnen het raam van het Atlan tisch Pact en het Pact van Brussel aan zienlijk te versnellen. Dit brengt met zich mede. dat hier te lande op korte termijn belangrijke voorzieningen zullen moeten worden getroffen ten behoeve van de Konink lijke Landmacht en de Koninklijke Ma rine. Deze voorzieningen zullen o.a. be staan in het oprichten van gebouwen, legering van troepen en opslag van ma terieel, in de aanleg zij het op be perkte schaal van permanente ver dedigingswerken, in de aanleg van wa terbouwkundige werken, bestemd voor inundatiën, en in de uitbreiding van bestaande en de aanleg van nieuwe vliegvelden. De vele beperkende bepalingen, waaraan het oprichten van gebouwen en andere kunstwerken hier te lande ge bonden is, en de in vele gevallen lang durige procedures, die nodig zijn om de vereiste vergunningen en ontheffingen te verkrijgen, maken het onmogelijk deze voorzieningen in het tempo, dat door de internationale situatie wordt geboden, tot stand te brengen. Het is derhalve naar het oordeel van de betrokken ministers noodzakelijk, dat enerzijds de mogelijkheid wordt ge schapen om, indien zulks door de spoed eisende aard van de te treffen voorzie ningen wordt vereist, al te wijken van die bepalingen van Koninklijke Beslui ten en verordeningen, welke aan het op richten van gebouwen en andere kunst werken belemmeringen in de weg leg gen, en om de, op grond van wetten, Ko ninklijke Besluiten en verordeningen van deze strekking nodige, vergunnin gen op korte termijn te verkrijgen, en dat anderzijds de procedure, volgens welke aan rechthebbenden ten aanzien van onroerende goederen verplichtin gen tot gedogen kunnen worden opge legd, aanzienlijk wordt bekort. Dit zal kunnen geschieden door van kracht te doen worden een wet, wel ke opheffing van de belemmeringen, welke, naar publiekrecht of naar pri vaatrecht, aan het oprichten, het in standhouden en het gebruik van wer ken ten behoeve van de landsverde diging in de weg staan, mogelijk maakt. Het ligt in de bedoeling van de re gering slechts dan tot toepassing van de Belemmeringenwet Landsverdediging over te gaan, indien langs de weg van overleg geen resultaat bereikt kan wor den of dit overleg zovee' tijd in beslag bljjkt te nemen, dat ontoelaatbare ver traging zou ontstaan. Advertentie 41 er weer bij met een modern ■van Vraagt gratis brochure. De Stichting „Poor de Eeuwen Trouw" bericht o.m. het volgende: Op overweldigende wijze reageert heel Nederland sedert de aankomst van het eerste schip met Ambonezen. Tot nu toe zijn drie schepen met drieduizend Ambonese mannen, vrouwen en kinde ren gearriveerd en ondergebracht in zeven kampen. Voor deze mensen heeft de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", dank zij de inspanning van velen in den lande, en ook van verschillende dames- comité's in de omgeving van de kampen, veel kunnen doen. Zeer veel kleding stukken zijn beschikbaar gesteld. Het is bijzonder verheugend, aldus de Stichting, dat grote voorraden goederen gereed liggen voor hen, die nog komen. Natuurlijk is dit slechts een start, want de zorg voor deze Ambonezen kan niet worden gestaakt, als zij voorzien zijn van het eerst nodige. Daarom doet de Stichting nogmaals een beroep op het Nederlandse volk haar in staat te stel len nu in het bijzonder ook voor re creatiemateriaal te zorgen zoals speel goed, sportartikelen, muziekinstrumen ten en alles wat dienstig kan zijn om het verblijf van de Ambonezen hier te lande te veraangenamen. de criteria, vervat in de statuten van de stichting 19401945, een uitkering van stichting 1940'45, een uitkering van deze stichting ontvangen. Zij, die niet inge volge de statuten van de Stichting 1940 1945 als verzetsslachtoffers worden aan gemerkt, komen, indien zij ten gevolge van het oorlogsgebeuren niet of niet geheel in eigen levensonderhoud kunnen voorzien, in aanmerking voor een uit kering als oorlogsslachtoffer krachtens de regeling Hulpverlening Oorlogsslacht offers 1940—1945. De toepassing van de wet is dermate ruim, dat zelfs ook dan oorzakelijk ver band wordt aangenomen, wanneer niet van verzet is gebleken, doch het lidmaat schap van een aan de bezetter niet wel gevallig politieke of godsdienstige groep de enige aantoonb are oorzaak van de arrestatie is. Een aantal leden zal ook politieke ge- vangenfen onder de werking van de wet brengen, ongeacht de vraag of zjj een bijdrage hebben geleverd tot het binnen lands verzet en als gevolg van dit verzet in hulpbehoevende omstandigheden zijn geraakt. Tegen deze algemene formule ring heeft de regering ernstig bezwaar. Het behoeft geen betoog, dat de groep van politieke gevangenen, welke niet aan het verzet hebben deelgenomen, in dien zij in verband met de destijds on dergane gevangenschap in moeilijke om standigheden verkeren, van rijkswege een uitkering in de kosten van voorzie ning in het levensonderhoud behoort te worden verleend. Een zodanige voorzie ning is vervat in de regeling Hulpver lening Oorlogsslachtoffers 19401945. Naar het oordeel van de regering moet echter ontkennend worden beantwoord de vraag, of aan hen, die niet als gevolg van deelneming aan het binnenlands verzet in een moeilijke positie zijn ko men te verkeren, maar om andere rede nen, liggende in het politieke vlak, slachtoffer van de maatregelen van de bezetter zijn geworden, dezelfde pen sioenrechten moeten worden toegekend als aan door hun deelneming aan ver zet getroffen personen. Dezelfde vraag kan ook gesteld worden ten aanzien van hen, die door de bezetter zijn wegge voerd uitsluitend op grond van de om standigheid, dat zy van Joodse afkomst waren, of die ais gijzelaar werden ge ïnterneerd. Ook deze vraag meent de regering ontkennend te moeten beant woorden, omdat volgens het beginsel, dat aan de wet Buitengewoon Pensioen ten grondslag ligt, slechts een positieve daad of houding in het kader van het binnenlands verzet, voor zover door deze daad of houding de levensomstandighe den van betrokkenen in ernstige mate zyn verslechterd, vergolden wordt met een buitengewoon pensioen. Naar de „Vereniging van Radioluiste raars" mededeelt, blijft zij haar progrom- mablad uitgeven. Uiteraard alleen met een overzicht van de buitenlandse pro gramma's. De door het wegvallen van de binnenlandse programma's vrijgeko men ruimte gaat zjj gebruiken voor ée publicatie van artikelen, waarin zjj haar bezwaren tegen het huidig omroepbestel uitvoerig zal uiteenzetten. De „gids" van de Vereniging van Radioluisteraars zal dus voortaan meer het karakter dragen van een „strijdblad". De ZeerEerw. heer P. Mommersteeg, Rector van de Eerw. Fraters te 's-Her- togenbosch is door het Hoogw. Episco paat benoemd tot bisschoppelijk com missaris van het landelijk curatorium van Katholieke scholen voor maatschap pelijk werk te Den Haag. In verband met de opkomst van dienst plichtigen voor herhalingsoefeningen in de legerplaats Wittenberg bij Stroe zullen 16 April verschillende extra-treinen worden ingelegd. Nadere gegevens hierover vindt men elders in dit blad. aak veronderstelt men dat de z.g. „box" uitsluitend een mooi-weer- camera is. Uit de twee vooraf gaande artikelen is echter wel geble ken dat ook hiermee heel aardige resul taten geboekt kunnen worden en de mogelijkheden legio zijn. Tot beter be grip van de verdere mogelijkheden zullen wij ons evenwel eerst moeten verdiepen in de meer technische kant, dus het principe van de fotografie en de mogelijkheden van de camera. De rolfilm heeft, zoals wij weten, een lichtgevoelige laag. Wanneer er nu licht op dit materiaal inwerkt, krijgt de film na ontwikkeling op de belichte plaatsen een zwarting, welke het sterkst wordt op de plaatsen die het sterkst be. licht zijn en omgekeerd (dus negatief). Hieruit volgt dat, om een juiste zwar ting of grijstint te verkrijgen, dus een die overeenkomt met de lichtindruk, die ons oog van een bepaalde kleur heeft, het noodzakelijk is, dat de hoe veelheid licht die de laag treft precies afgepast is. Dus juist belichten! In de box nu is achter de lens een schuifje aangebracht met kleine ope ning, die precies zo groot is dat bij het open en dicht gaan van de sluier (dit is 1/30 sec.) juist voldoende licht de film heeft kunnen bereiken. Dit gaatje is n.l. zo berekend, dat bij volle zon- de be lichtingstijd altijd goed is. Bij sommige boxen zit in dit schuifje bovendien een tweede kleiner gaatje, dat gebruikt kan worden wanneer er te veel licht is, b.v. aan zee of op het water. Uit het voor afgaande kunt u nu afleiden dat bij donker weer geen goede momentopna men gemaakt kunnen worden, omdat ons geen grotere diafragma-opening ter beschikking staat. Wel kunt u dan tijd opnamen maken. Hiervoor zit aan de camera een pennetje dat uitgetrokken kan worden. Drukken wij daarna op de ontspanner, dan gaat de' lens open en blijft open tot wij de ontspanner weer loslaten, waardoor dus de mogelijkheid geopend wordt om iedere willekeurige belichtingstijd te maken. Wel moet u er rekening mee houden dat het prac- tisch niet mogelijk is tijdopnamen van langer dan 1/10 sec. uit de hand te ne men. Hiervoor moet u een statief of ander voorwerp voor steun gebruiken, want de camera moet goed stil staan. Deze tijdopnamen openen voor de box- bezitter veel mogelijkheden, b.v. bij kunstlicht, maar ook bij avond, regen of mist, waar veel te weinig gebruik van gemaakt wordt. De foto van deze week Is wel een sprekend voorbeeld van fotografie on der ongunstige omstandigheden. De enige verlichting was hier de lantaarn het licht hiervan geeft juist de foto een artistiek karakter. Vooral bij regen achtig weer zijn van dergelijke onder werpen heel mooie opnamen te maken. De weerspiegeling van het karige licht op de natte straten geeft altijd een zeer goed resultaat. Probeert u het ook eens? De belichtingstijd is ongeveer 12 min. Een heel aardige en eenvoudige tijdop name die u binnenshuis kunt maken is de volgende: zet de camera in een don ker vertrek met de lens open en laat hiervoor een persoon een sigaret aan steken, maar dan zodanig, dat de lucifer heel langzaam afbrandt. Meest verdient het aanbeveling twee lucifers na elkaar te gebruiken. De persoon moet hierbij natuurlijk muisstil zitten. De regering is bereid, met inachtneming van zekere begrenzingen, voorzieningen te treffen tot toekenning van een tijdelijke duurtebijslag op de Indonesische weduwen- en wezenpensioenen ten behoeve van we duwen en wezen van overheidsdienaren. De Aartsbisschop van Utrecht. Z. E. Joh. Kard. de Jong. zal in de komende week geen audiëntie verlenen. OPKOMST HERHALINGS OEFENINGEN Mededeling voor de dienstplichtigen, die 16 April a.s. in Stroe onder de wa penen komen. De dienstplichtigen, woon achtig in de provincie Noord-Holland, moeten van Amsterdam af reizen met een extra trein, lopende in de volgende dienstregeling: Amsterdam C.S. v 9.15 uur; Amsterdam M P. v 9.21; Hilversum v 9.40; Amersfoort v 9.54; Stroe aan 10.16. De dienstplichtigen, woonachtig in de provincies Friesland, Groningen en Drente, alsmede de dienstplichtigen, woonachtig te Zwolle en omgeving, moeten reizen met extra treinen, lopen de in de volgende dienstregelingen: Leeuwarden v 8.26 uur; Grouw-Irnsum v 8.42; Akkrum v 8.50; Heerenveen v 9.04; Wolvega v 9.17; Steenwijk v 9.31; Groningen v 8.30; Assen v 8.58; Beilen v 9.15; Hoogeveen v 9.31; combineren te Meppel Meppel v 9.54; Zwolle v 10.26; Stroe aan 11.55. De overige dienstplich tigen reizen overeenkomstig hun last geving per le gelegenheid na 7.00 uur met treinen van de normale dienstrege ling tot het station Stroe, gelegen aan het traject Amersfoort-Apeldoorn. Alle treinen Amersfoort-Apeldoorn en Apel- doorn-Amersfoort, waarvan de vertrek tijden uit Amersfoort of Apeldoorn zijn gelegen tussen 7.00 en 16.00 uur, zullen 16 April a.s. te Stroe stoppen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5