Kanaal Britse duikboot bodem van het ligt op de Per auto en vliegtuig om de aardbol in dertig dagen K.L.M.-Skymaster Zal internationale dievenbende in ons land spoedig opduiken OVEREENSTEMMING OVER PLAN-SCHUMAN Op de goede weg Duikers zullen 60 meter diep moeten afdalen om bij het schip te komen ingeschakeld Tot hoofd en hart VERHOGING KINDERBIJSLAG VAN VIERDE KIND AF I Daling van wereldmarktprijzen Ga daar maar zitten", zei Abe Benelux krijgt achttien stemmen in Schuman-vo Iks vertegen woo rdiging" L00NC0MPENSATIE bij verdere prijsstijging Twintig der 75 mannen jonge recruten Het weer Politie waarschuwt bij voorbaat tegen het brutale optreden der bendeleden Convair van K.L.M. vestigt record Portugese president overleden Vier cent per kind per dag meer Met terugwerkende kracht tot 1 Januari w riuftftio oefrnyea i)iyt BOVEN-NATIONAAL GEZAGSORGAAN WOENSDAG 18 APRIL 1951 o 75e JAARGANG No. 25050 99 Kol. Den Ouden posthuum onderscheiden In 56 minuten naar Londen REGERING STELT AAN TWEEDE KAMER VOOR: TENNIS-SHORTS De verstekeling van het Nederlands Elftal 99 De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg hebben Dinsdag te Parijs volledige overeenstemming bereikt over het sluiten van een verdrag ingevolge hel Plan-Schuman, dat voorziet in het onder één gemeenschappelijk beheer brengen van de steenkool- en staalindustrieën dezer zes landen. Frankrijk en West-Duitsland zullen daarbij verkla ringen uitwisselen, waarin is vastgelegd dat de zinsneden in hei verdrag, die beirekking hebben op het Saargebied, op geen enkele wijze een permanente erkenning inhouden van de huidige status van dit gebied, waarover in een vredesverdrag met Duitsland moei worden beslist. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 208D0 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden- Benifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Met de ondertekening van het plan- Schuman door de ministers van Buitenlandse Zaken der deel nemende landen krijgt het ontwerp, waaraan nu bijna een jaar gedokterd is, eindelijk zijn definitieve vorm. Die on dertekening, welke vandaag nog zou plaats hebben, is n.l. in zoverre een be slissender geste dan de parafering door de delegaties op 20 Maart j.l. als er van nu af aan geen tittel of jota meer aan het ontwerp-verdrag zal worden ver anderd alvorens het ter goedkeuring aan de diverse nationale parlementen zal worden voorgelegd. Men bemerkt uit dit laatste, dat we er dus nog niet zijn: dat het plan nog geen verdrag is en na de ondertekening van heden nog meer sta dia zal moeten doorlopen, aleer met zijn verwerkelijking kan worden begonnen. Want op de goedkeuring in de parlemen ten in de thans voorliggende vorm zal nog de z.g. ratificatie of bekrachtiging door de regeringen moeten volgen om dc Europeanen te kunnen doen verzuch ten: Eindelijk, wij zijn blijkbaar nog tot iets, tot het allerbelangrijkste, tot een ons voorgoed bindende samenwerking in staat. Zoals het ontwerp-verdrag er thans uitziet heeft het tengevolge van de tel kens nodig gebleken compromissen wel iswaar enigszins aan zijn gedurfde strek king ingeboet, maar de hoofdlijnen zijn ongewijzigd gebleven: de steenkool- en staalindustrieën der deelnemende landen zullen onder een gemeenschappelijk, bovcn-nationaal, beheer worden geplaatst en productie, prijzen en aan bieding op een gemeenschappelijke markt zullen worden geregeld door een van de deelnemende landen onafhanke lijk gezagsorgaan. Dit Hoge Gezag zal gelukkig echter geen dictatoriale be voegdheid krijgen, doordat het verant woording zal schuldig blijven aan een Hoog Parlement, samen te stellen uit de diverse volksvertegenwoordigingen en aldus op een gezonde manier de volks invloed tot gelding brengend. Verde* zal er een Raad van Advies worden gecre- eerd, samengesteld uit ondernemers, ar beiders en verbruikers, terwijl een Co mité van Ministers zijn vaste betrekkin gen zal onderhouden met het Hoge Gezag. Ziedaar in korte, vage. trekken het ge raamte van deze gedeeltelijke, immers slechts op een tweetal nauw samenhan gende industrieën betrekking hebbende, samenwerking op federatieve grondslag tussen zes Europese landen. Men mag verheugd zijn over het" voortgaande slagen van een pro ject, dat in eerste instantie ziin ontstaan dankt aan Franse durf en ver beeldingskracht. Maar er zijn enige om standigheden die deze vreugde wat tem peren. Ten eerste blijft het betreurenswaar dig dat het insulair denkende Engeland zich afzijdig heeft gehouden. Dit moge dan al ten dele verklaarbaar zijn uit Engelands verbondenheid met het Britse Gemenebest, de werkelijke reden ligt veel dieper: zij houdt verband met het van oudsher ontbreken van het beerip „af- "Jy'vk" .iwtiwate soüverëtiiitëit" in net diplomatieke woordenboek der Brit ten. Zij hebben niet gedurfd, het heeft hun aan de tenslotte geestelijke kracht daartoe ontbroken. Dc mislukking van een Anglo-Continentale samenvoeging der steenkool- en staalindustrie is des te betreurenswaardiger daar Engeland met ziin zware industrieën zulk een belang rijke macht op de wereldmarkt verte genwoordigt. Vervolgens geve men zich niet over aan de illusie, dat de deelnemer de lan den. stralend van constructief idealisme, almaar eigener beweging een deel hun ner souvereiniteit hebben zitten prijs geven. Had Amerika met zijn meer op macht dan op begeestering gebaseerd overwicht niet bij tijd en wijle een ferme prikkel gegeven, dan zou het. vooral met betrekking tot Duitslands toenadering, nog heel wat stroever zijn gelopen indien het hele plan al niet w-are mislukt. Tenslotte levert Duitsland nog in zo verre zijn eigenaardige moeilijkheden, doordat het vragelijk blijft of er in het West-Duitse parlement wel een meer derheid laat staan een gróte meerder heid voor de vereiste goedkeuring tê vinden zal zijn. Men kan n.l. rekenen op de tegenstand der socialisten onder leiding van Schumacher en tevens op de oppositie van enige uiterst rechtse groe peringen. Het is opmerkelijk, hoe de so- C'alisten van Labour-Engeland zo goed als die van West-Duitsland, zo vaak het om eigen nationale belangen gaat, ge heel anders praten en handelen dan hun geestverwanten elders plegen te doen, wanneer het gaat om zulke bij uitstek progressieve zaken als het prijsgeven van enige souvereiniteit. Afgezien van al deze schaduwzijden mogen we aannemen, dat binnenkort in beginsel een groot goed zal zijn gewon nen: de doorbreking van nationaal egoïsme ten bate van een wezenlijke, eigen beslissingsmacht beperkende, sa menwerking met geen ander doel dan de interne vrede veilig te stellen en 'n ge zamenlijke defensieve sterkte te garan deren. Het geeft een nadere tekening aan de weg, die de vrije wereld dient te gaan. (Van onze correspondent) De heer J. G. Suurhoff, tweede voor zitter van het N.V.V., heeft in een ver gadering. gehouden met betrekking tot de bedrijfsonrust in de Zaanstreek, voor het N.V.V.-kader Dinsdagavond te Zaandam medegedeeld, dat de Stich ting van de Arbeid het uitgestelde over leg met de regering Dinsdagochtend heeft voortgezet en beëindigd. Aan de bespreking namen o.a. drie ministers, een lid van de werkgeversorganisaties en een vertegenwoordiger uit landbouw- kringen deel. De regering heeft de garantie ge geven, genoegen te nemen met een vijf procent loonoffer en beloofd een loon- compensatie toe te staan indien de prij zen nog verder zouden stijgen. De nieuwe compensatie zou berekend mo gen worden met terugwerkende kracht. Bovendien zullen nieuwe gedetailleerde prijsregelingen worden gemaakt voor de textiel- en schoenenindustrie. Over de prijzenstop kon geen overeenstem ming worden bereikt, aldus de heer Suurhoff. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmiddag De Britse onderzeeër „Affray", die sinds Maandagavond met vijf en zeventig man aan boord werd vermist, is vandaag op de bodem van Het Kanaal gevonden. Een grote vloot reddingsvaartuigen heeft zich rond de plaats van de ramp ver zameld, maar de juiste positie van de duikboot heeft men nog niet kunnen vast stellen. Daarvoor zijn de klopsignalen, die men vannacht en na enige uren onderbreking ook vanmorgen weer heeft waargenomen, te zwak. Rond het middaguur wachtte men nog steeds tevergeefs op eventueel bovengekomen dren kelingen, die een ontsnappingspoging hadden gewaagd. Men acht het een zeer ongunstig teken, dat de merkboei van de „Affray" nog steeds niet aan de opper vlakte is verschenen. Men trekt hieruit de conclusie, dat de bemanning zelfs diè noodmaatregel niet meer heeft kunnen uitvoeren. Uit de signalen, die vanmorgen tegen negen uur het laatst gehoord zijn, blijkt, dat zich nog overlevenden aan boord bevinden Het vaartuig ligt ruim zestig meter onder het wateroppervlak. LONDEN tOUTMAMPTOH AAR OE AFFRAY, IS GEVONDEN maaporinqên PhANSI. AM E (MKAANSEN CHERBOURG De duikboot „Affray", van de Britse Marine, die na veel nasporingen op de bodem van de zee gevonden werd. Aanstonds na het sein van de Admi raliteit begaven zich een aantal torpedo, jagers, onderzeeërs en fregatten naar het giebicd waar men vermoedde dat de on derzeeër zich moest bevinden. Drie Franse en twee Amerikaanse torpedo jagers en een Belgisch fregat sloten zich aan bü de zoekende schepen. De lucht macht nam ook deel aan de speurtocht en de bergingsvaartuigen „Reclaim", Uplifter" cn „Kimbrace" van de Britse Marine voeren eveneens aanstonds uit. Een aantal speciale marineduikers ver liet Schotland per vliegtuig om ter be schikking te zijn indien men hun dien sten nodig mocht hebben. De B.B.C. onderbrak de uitzendingen om alle schepen in het Kanaal te ver zoeken uit te zien naar mogelijke over levenden dan wel naar aanwijzingen be treffende de plaats waar zich de onder zeeër kon bevinden. En de radio van North Foreland waarschuwde alle sche pen de 181 meter golflengte vrij te houden voor mogelijke seinen van de verdwenen duikboot. Inmiddels waar schuwde de Admiraliteit de familieleden van de 75 officieren en manschappen aan boord van de „Affray", dat het vaartuig werd vermist. Men bleef de gehele dag en avond doorzoeken. Eindelijk, kort voor één uur in de nacht, kreeg de- onderzeeër „Sea Devil" contact met het vermiste vaartuig door middel van een nog ge heim communicatiesysteem voor on derzeeërs, de supersonische telegrafie, en om 1.45 uur had men de plaats vastgesteld waar de „Affray" od een diepte van ongeveer 65 meter vastzat aan de zeebodem. Ook andere schepen hadden inmiddels via hun echometers, asdics onderwater-gehoorapparaten) en supersonische telegraaf contact ge kregen met het gezonken schip en er werd bericht dat verschillende sche pen via hun asdics het geluid hadden opgevangen van kloppen op de wand van het gezonken schip. Alle schepen, welke deel hadden ge nomen aan het zoeken naar de vermiste onderzeeër, liggen nu bij de vindplaats en men heeft twaalf explosie-geluidssig nalen gegeven om aan de gezagvoerder van de „Affray" duidelijk te maken dat zich assistentie ter plaatse bevindt. Dit laatste systeem heeft men ingevoerd sinds de ramp met de onderzeeër „Tru culent", toen de manschappen zich door de ontsnappingsl'. iken uit het vaartuig bevrijdden voordat hulp aanwezig was, zodat velen om) vamen doordat de stroom hen naar J ee sleepte. Twintig van de "5 mannen aan boord van de „Affray" z in jonge recruten, die hun eerste zeereis maken. De reis was bedoeld om hun de gelegenheid te geven uit te maken, of zij geplaatst wilden worden bij de onderzeebootdienst. De meesten zijn onder de twintig. De „Affray" is voorzien van de nieuw, ste reddingspakken, welke eveneens zijn ingevoerd na de ramp met de „Trucu lent". Deze zogenaamde „Michelinman- nen" zijn gevuld met lucht, hebben op de linkerschouder een lichtsignaal «fat automatisch aangaat en stellen schip breukelingen in staat dagenlang drijven de te bljjvcn aan het zee-oppervlak. Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. Zon: 5.37—19.43; Maan: 16.534.39. De opperbevelhebber van het Zuid- Koreaanse leger heeft aan luitenant kolonel Den Ouden, de 12 Februari jj. bij Hoengsong gesneuvelde commandant van het Nederlandse bataljon, posthuum de „Distinguished Military Service Me dal, second class" toegekend, voor zijn moed getoond in gevechten tegen de vij and. Een auto en een vliegtuig beginnen 1 Juni een van de merkwaardigste we reldreizen, die tot op heden zijn ge maakt, De auto, de gloednieuwe A-40 sportwagen van dc Austin-fabtieken in Birmingham, zal in dertig dagen een reis om de aardbol maken, hierbij ge holpen door het vliegtuig, de Skymaster „Edam" van de K.L.M., die auto en chauffeurs over zeeën, oceanen en on herbergzame gebieden zal vervoeren. Tijdens deze reis. die in Engeland be gint en via Frankrijk. Zwitserland. Ita lië, de Libanon Syrië. Trans-Jordanië, Irak. India, de Verenigde Staten en Ca ll? da gaat, zal op geregelde tussenpozen tussen de Vliegende Hollander en de auto radiocontact worden onderhouden. De A-40 zal in de verzengende hitte de woestijnen van Syrië en Arizona moeten Tibet. Uit Calcutta is een missie van vier Tibetanen per vliegtuig naar Hong kong vertrokken, teneinde een Chinees- Tibetaanse overeenkomst te Peking te bereiken. De mogelijkheid bestaat, dat een on geveer vijftig man tellende internatio nale dievenbende jn hoofdzaak Hon garen binnenkort in ons land zal op duiken, aldus vernemen wfj van de Criminele Voorlichtingsdienst in Den Haag. Deze bende is kortgeleden in Oos tenrijk en West-Duitsland gesignaleerd. De leden van deze bende, mannen zowel als vrouwen, wekken de indruk veelgestelde buitenlanders te zijn. Zij zijn naar de laatste mode gekleed en maken bij voorkeur gebruik van ge huurde personenauto's. De bende gaat er in groepen van maximaal zeven man op uit. Op straat verdelen zij zich in groepjes van twee en drie man. Al wan delende kijken zij uit naar een voor hun doel geschikte winkel. Ontdekken zij er een, dan gaan twee bendeleden, meestal een man en een vrouw, naar binnen. De anderen volgen later. Daardoor ontstaat er in de zaak een plotselinge drukte, die het personeel het overzicht over de „klanten" doet verliezen en van deze verwarring maakt een der bendeleden gebruik om een kostbaar voorwerp te stelen. In textielzaken opereren altijd twee mannelijke bendeleden. Een van hen laat zich steeds weer andere coupons tonen. Als er een grote stapel stoffen voor hein ligt en de verkoper zich een ogenblik heeft afgewend, verdwijnt het andere bendelid met enkele coupons. Hun optreden in hotels getuigt even eens van een grote brutaliteit. Twee le den van de bende (een man en een vrouw) nemen hun intrek in een hotel, bij voorkeur het voornaamste hotel in de stad. Gedurende hun verblijf in het hotel bestuderen zij de gewoonten van Een Convair van de K.L.M. heeft Dinsdag in 56 minuten van Amsterdam naar Londen gevlogen en daarmede een record gevestigd. Het toestel werd bestuurd door O. J. Nikkelsen, een Noor, die tijdens de tweede wereldoorlog bij de R.A.F. dien de. Het had dertien passagiers en een bemanning van zeven koppen aan boord. Het toestel vloog gemiddeld 440 km per uur. Het grootste gedeelte van de vlucht werd gemaakt op ruim 4000 me ter hoogte. Zwijg als liet. hart brandt dt rijkste gasten. De aldus verkregen wetenschap dragen zij over aan andere leden van de bende die wanneer de ge legenheid gunstig is in de hotelkamers hun slag slaan. De Criminele Voorlich tingsdienst in Den Haag heeft alle po- litie-instanties in Nederland voor deze bende gewaarschuwd. Generaal Antonio Carmona. de 81- jarige president van Portugal, is van daag, tegen het middaguur, te Lissabon overleden. Toen vanmorgen zijn krach ten snel begonnen af te nemen, heeft hl) de Heilige Sacramenten der Ster venden ontvangen Bü de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voor gesteld alle kinderbijslagen, ook die in gevolge de wet op de invaliditeits-, oudegdoms- en wezenrente, met terug werkende kracht tot 1 Januari van het vierde kind af met vier cent per kind per dag te verhogen. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend. Gelijktijdig met de 1 Januari ingevoerde huurverhoging is een aantal belastingmaatregelen in werking getreden, die, wat hun effect in de particuliere huishoudingen betreft, met de verhoging van de huren zijn ge coördineerd. De van dit complex van belastingmaatregelen deel uitmakende verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting komt echter onvoldoen de tegemoet aan de verzwaring van las ten van hen, die door hun kindertal reeds voor de verlaging geen of weinig belasting verschuldigd waren. De kosten, waarop de verhoging van de kinderbijslag zal neerkomen, kunnen worden geraamd op 3 a 3 '/2 millioen gulden. Zij kunnen worden bestreden uit de opbrengst van het bijdrage-ge- deelte van de premie ingevolge de kin derbijslagwet, zodat verhoging van de premie hiervoor niet nodig is. Gezien het verband, dat steeds is ge legd tussen de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet en die ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, is een overeenkomstige verhoging van laatstbedoelde kinderbijslag voorgesteld. De kosten hiervan, welke voor rekening van het rijk komen, kunnen op f 100.000 worden geraamd. oversteken en tijdens de tocht door India met het intreden van de moesson te maken hebben. Op deze wereldreis die met de grootste nauwkeurigheid is voorbereid, komt het er voor de auto uiteraard op aan om ook op de meest afgelegen plaatsen op een geregelde benzine- en olievoorziening te kunnen rekenen. Als gezagvoerder van de K.L.M.-Sky master zal optreden de heer J. J. Bak. waarnemend hoofd van de vliegtechni sche dienst van de K.L.M.. die reeds 180 oceaanvluchten op zijn naam heeft staan. De heer R. J. Vogels, hoofd van de persdienst van de K.L.M., zal de wereld, vlucht meemaken. Het gezelschap wordt gecompleteerd door een aantal pers-, film- en televisie-vertegenwoordigers. Er zijn op enkele punten langs de route. o.a. te Beirouth. Bombay en Los Angeles, wagens gestationneerd, waar mee de persvertegenwoordigers de A-40 op een gedeelte van de route kun nen volgen om daarna terug te keren naar het vliegveld, vanwaar zij met de K.L.M.-machine de auto naar het vol gende punt van ontmoeting zullen voor uit reizen. De Austin-dealers langs de gehele route ontvangen een Delfts blauw kruik je met jenever. Voor het snel in- en uitladen van de auto heeft de technische dienst van de K.L.M. van licht metaal een speciale opvouwbare oprit vervaardigd. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 A la de onrustbarende stijging van I Y Qrondstoffenprijzen op de we- reldmarkt is thans een opzien barende daling ingetreden, vooral voor tin, wol en rubber. De alles beheersen de vraag is, of wij hier met een slechts voorbijgaand verschijnsel of met een definitieve (in zoverre als er in de economie ooit van definitief kan wor den gesproken) keer te doen hebben. Deze vraag is thans niet met stelligheid te beantwoorden, omdat er te veel on zekere en onoverzichtelijke en onbere kenbare factoren in het spel zijn. Ame rika heeft zijn formidabele prijsopdrij vende aankopen op de grondstoffen- markt stopgezet. Omdat de prijzen te hoog waren en het na een aanzienlijke inzinking daarvan weer in de markt teil gaanAls dat het geval is. kan elk ogenblik het benauwende oplopen van de prijzen opnieuw beginnen. Is Ame rika van grondstoffen, ook voor de oor- logsvoorraadvorming, verzadigd? Hoe lang zal het dat blijven? Hier speelt het meer of minder acuut worden van het oorlogsgevaar een beslissende rol. Het ontslag van MacArthur h»et het gevaar van een uitbreiding van het Ko reaanse conflict tot een oorlog met China, en eventueel ook- met de Sov jet-Unie, en dan tot een wereldoorlog te hebben verminderd. Maar of dat wezenlijk ook het geval zal zijn. staat nog te bezien. Peking heeft op dit ontslag en de daarop gevolgde polsin gen naar de mogelijkheid van vreed zame onderhandelingen geantwoord met het herhalen van de onmogelijke eisen, die indertijd op het communis tische „vredescongres" in Warschau voor de beëindiging van de strijd in Korea eenzijdig werden gedicteerd. En hoe zal de publieke opinie en hoe zul- leln de Republikeinse politici straks in Amerika reageren, wanneer de hoog vereerde en nog altijd ontzaglijk popu laire generaal MacArthur zijn zege vierende intocht houdt en het Con gress gaat toespreken? De Amerikaan is pan nature liever dode dan blode Jan. En de communistische gewelde naars beschouwen blode Jannen als de meest geschikte objecten om er in de kortst mogelijke tijd dode van te ma ken. Maar wat de toekomst ook moge brengen, economisch geven de prijsda lingen van enige belangrijke grond stoffen op de wereldmarkt op dit mo ment enige opluchting, niet het minst aan ons land. dat over veel te weinig deviezen beschikt en tóch op die markt moet kopen. REFLECTOR Joegoslavië. Engeland heeft Joego slavië een crediet verleend van 4 mil lioen pond sterling voor de aankoop van grondstoffen. Het verhaal is al een paar dagen oud, maar zijn plaatsje in de krant is het nog wel waard. Laat ons de hoofdper soon X noemen en hem aan u voorstellen op het moment, dat hij een laat ste, vertwijfelde poging doet om tóch nog in het bezit te komen van dat fascinerende Ding, waar voor op Stadion- en Rembrandtplain weer grif een goed burger mansweekgeld werd ge offerd: Het Kaartje. Om kort te gaan, de bus, waarin de spelers naar het Stadion zullen vertrekken, is bij het Doelenhotel voorgereden. De laatste' kans van de jonge X is belichaamd ;n een van de oranjeman nen, die zijn plaatsje al heeft ingenomen; een buurtgenoot van hem. Maar de internationaal moet nee schudden en probeert de teleurstelling te verzachten met een grap: „Kruip maar in de koffer". Helaas, de bus hééft geen achterbak. Maar wel een achterdeur. En die is open. Geen geüni- formde portiers, strenge controleurs of waakzame politiemannen beletten onzei jeugdige hoofdper soon, het afwijzend ge baar van zijn buurtge noot, na dat grapje als een invitatie uit te leg gen. Natuurlijk is de vreemde eend gauw ont dekt Maar de bus is al in beweging en trainer Jaap van der Leek is min der bijgelovig dan eer tijds de medepassagiers van de ongelukkige Jo nas. „We slepen je d'r weJ door", zegt hij. Voorlopig is dat niet no dig. Onze Hoofdrol zit prinsheerlijk te genieten van het gedrang bij de trams en de langzaam voortkruipende rijen auto's. Hij knikt goedkeu rend tegen de motor agenten, die de bus door het verkeer slepen, en in casseert minzaam zijn deel van de toejuichingen, wanneer het publiek langs de weg de passa giers van het rode voer tuig identificeert. Hij steekt z'n duim op. „We fiksen het wel" wil dat zeggen en de mensen knikken tevreden. „Dat belooft wat", zeggen ze, „onze jongens hebben er weer zin in." De poorten van het Stadion gaan wijd open. Wéér een hindernis geno men. De bus stopt voor de deelnemersingang. Het knarsen van de rem is blijkbaar het wachtwoord voor Schijvenaar. „Pak m'n koffer", zegt de linksback, „en kom tus sen mij en Abe inlopen Het elftal plus X gaat de catacomben van het Sta dion binnen. Het elftal plus X gaat in civiel het terrein op en probeert de veerkracht van het ter rein. X ook. „Best in or de", zegt hij en de om standers knikken. De spelers gaan naar de kleedkamer en X kijkt rond. Wat nu? Die sup poost daar staat zich stel lig af te vragen, of het wel zuivere koffie is met die jongeling in bruin ribsfluweel. Maar dan neemt Abe de leiding in handen. „Ga daar maar zitten", zegt hij en de suppoost knikt ijverig. Van Abe moet het straks immers komen! De verste keling krijgt een plaatsje op de eerste rij banken. Het beste van het hele Stadion", verkondigt hij een paar uur later aan iedereen, die het maar horen wil. „En terug ben ik natuurlijk ook meege gaan. Nee, niet naar het banket. Ze hadden thuis op me gerekend, zie je (Dit is geen handlei ding voor toekomstige verstekelingen). Cr. Maandag arriveerde op het station van Vaticaanstad de trein uit Nederland met de zender van Radio Anno Santo. Vele autoriteiten waren ter gelegenheid van de aankomst aanwezig, onder wie Z. Em. Kard. Canali, Mgr. Soccorsi, directeur van Radio Vaticana en Mgr. Van Lierde. Op de foto begroet Jhr. Van Weede, Nederl. gezant bij de H. Stoel, Mgr. Dr. J. O. Smit; rechts Mgr. J. Damerc, vice-rector van het Nederlands Priester College. hunner landen het verdrag zullen be krachtigen. In de oorspronkelijke, door de deskun digen opgestelde tekst hebben de minis ters van Buitenlandse Zaken de volgende wijzigingen aangebracht: 1. Er zijn uitgebreide voorzieningen getroffen om te voorkomen, dat de kleine landen bij stemmingen in de raad van ministers, die het toezicht zal uitoefenen op het hoven-nationale gezagsorgaan, stelselmatig door de grote staten worden overstemd. 2. Het aantal leden van het Hoge Ge zagsorgaan, dal aanvankelijk op vijf was gesteld, is op negen gebracht. Dit is ge schied om elk deelnemend land in de gelegenheid te stellen er in te worden vertegenwoordigd. 3. Er is een herzienings- of ontsnap pingsbepaling ingelast, welke het moge lijk maakt veranderingen aan te bren gen in de tekst van het verdrag, da* voor vijftig jaar wordt gesloten. 4. Er was een overgangsperiode van vijf jaar vastgesteld voor het volledig van kracht worden der verdragsbepalin gen, welke voorzien in algehele vrijhan del in steenkool en staal der zes deelne mende staten en onbelemmerde concur rentie voor de betrokken bedrijven. Deze periode is op zeven jaar gebracht. Er zal een „Schuman-volksverte- In het verdrag zullen dc zes deelne mende landen zich verplichten alle handelsbelemmeringen en voorkeursbe- palingen m.b.t. hun productie van steen kool en staal op te heffen. Er wordt een boven-nationaal gezagsorgaan ingesteld, dat de directie zal voeren over alle ge meenschappelijk te beheren mijn- en staalbedrijven. Het instellen van dit gezagsorgaan heeft ten doel het schep pen van een enkele vrije markt voor steenkool en staal der zes betrokken landen, die tezamen 150 millioen inwo ners tellen, mogelijk te maken. Voordat het Woensdag door de minis ters van Buitenlandse Zaken te onder tekenen verdrag rechtsgeldigheid heeft verkregen, moet het eerst door de volks vertegenwoordigingen zijn bekrachtigd. In de meeste der zes staten bestaat verzet tegen het Plan-Schuman. Dit ïs het sterkst onder de socialisten en indus triëlen in West-Duitsland en bij. de rechtse leden van het Franse parlement en Franse socialisten. Niettemin hebben zowel de West-Duitse als de Franse afgevaardigden op dc te Parijs gevoerde besprekingen hun vertrouwen uitgespro ken, dat de volksvertegenwoordigingen genwoordiging" van de volgende samenstelling komen: Frankrijk acht tien, West-Duitsland achttien, Italië achttien, België zeven, Nederland zeven en Luxemburg vier leden. Door dit stelsel krijgen de landen der Benelux achttien vertegenwoor digers, dus evenveel als elk der grote mogendheden. België had gewild, dat de Benelux-landen tezamen 24 leden zouden hebben gekregen. De voornaamste wijziging, die de mi nisters van Buitenlandse Zaken in het oorspronkelijke ontwerp hebben aange bracht, is de aanvaarding van het natio naliteitsbeginsel voor de samenstelling van het Hoge Gezagsorgaan. Jean Monnet. de (Franse) geestelijke vader van het Plan-Schuman. heeft altijd nadrukkelijk verklaard, dat het gezags orgaan boven-nationaal moest zijn en dat zijn leden met op grond van hun nationaliteit, doch uitsluitend wegens hun bekwaamheid moesten worden be noemd. De thans getroffen regeling is een compromis, dat verzekert, dat elk deelnemend land tenminste één verte genwoordiger in het Hoge Gezagsorgaan heeft, doch dat tezelfdertijd ruimte over laat voor het verkiezen van drie leden, ongeacht hun nationaliteit. Acht van de negen leden van het Hoge Gezagsorgaan zullen worden gekozen door de raad van ministers. Iedere rege ring zal drie candidaten stellen, wat een totaal betekent van achttien, waarvan er acht zullen worden gekozen. Ieder van de zes ministers moet stemmen over iedere te kiezen persoon en iedere can- didaat moet met algemene stemmen worden gekozen. Een minister mag echter tegen niet meer dan twee candi daten van een bepaald land zijn veto uitbrengen. De acht gekozen leden van het Hoge Gezagsorgaan zullen vervol gens hun voorzitter kiezen, die het aan tal leden op negen brengt. Hij moet met algemene stemmen gekozen worden. Alle zes delegaties hopen, dat Engeland zo spoedig mogelijk zal deelnemen aan de kolen- en staalpool en. indien het niet volledig lid van het boven-nationaal gezagsorgaan wordt, hiermee toch nauw zal samenwerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1