LICHTE WERKLOOSHEID VERWACHT IN BOUWNIJVERHEID bic DE woocman: DE TWINTIG LAATSTEN u M ZWITSERSE CLUB KWAM OP BEZOEK Tussen neus en uppen Laat heb ik II bemind Architecten zullen zich van hobbies moeten tn uitvieren beperken PRINS DANST DE „CUECA" Sterbedevaart naar de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch Overpeinzingen AMSTELKRING HEEFT NIEUW BESTUUR Precaire toestand voor de veehouderij SPAARCAMPAGNES ONDER DE BEVOLKING Snuif en wrijf Pax Christi Beweging organiseert Pelgrims verwacht uit Frankrijk, België en Duitsland Twee bestuursleden van BW daardoor in conflict met deviezenbesluit Mexicaanse paters in ons land ONZE EIERENEXPORT Roofmoord in de Betuwe door ETHEL MANNIN WOENSDAG 18 APRIL 1951 PAGINA 3 Met spoed reconstructie van het museum Het natte voorjaar ASSISTENT-ACCOUNTANT VERDUISTERT EFFECTEN Toeslag op uitkeringen aan Land- en Zeemacht Systeembouw niet meer nodig m fis - Met Margota Loyola Magnetiseur houdt boete Verfris uvi mond en geniet van de gezonde. ^er^ende Provinciaal der Franciscanen Moderne ark van Noë Wet Economische delicten 1 Mei in werking Wijziging Kinderbijslag wetten Onderhandelingen met Engeland vastgelopen Vertrek mr. Struycken ■J cigarettes van Snorrebor Radio met terugwerkende kracht Kamervliegtuig N onnen-brandweer Auto-televisie (Van onze verslaggever) Rector J. J. Henneman, directeur van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, heeft Dinsdagavond namens Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers het nieu we bestuur van Museum Amstelkring te Amsterdam geïnstalleerd. Nadat het oude college van regenten zijn ontslag had aangeboden, heeft de Bisschop, handelend volgens de statuten, notaris .T. M. F. Everling verzocht een nieuw bestuur te vormen, welke benoemin gen inmiddels zijn bekrachtigd. In het College van Regenten hebben thans Zitting de heren J. M. F. Everling, voorzitter, mr. 11. Keune, vice-voorzit- ter, mr. A. Middelhoff, secretaris, A. J. Nijsten, penningmeester, mgr. W. Nolet, L. J, Th. Hendriks en Fred. Thomas. De zeereerw. heer J. J. Hen neman is benoemd tot Bisschoppelijk Commissaris. Zoals men zich herinnert verkeerde het museum Amstelkring (O. L. Heer op Solder) sinds vorig jaar in liquidatie. De Zusters Augustinessen van de H. Monica huurden het pand om van hier uit haar sociaal werk in de oude binnen stad van Amsterdam te verrichten. De zusters hebben inmiddels van het huis afgezien en op het nieuwe bestuur rust thans de zware taak om het museum te reconstrueren en het reeds voor een goed deel in andere handen overgegane bezit zc mogelijk terug te verwerven; van alle verloren stukken is bekend, waar zij berusten. Vóór alles wordt een begin gemaakt met herstel en schoon maak van het historisch pand, waarna men zo spoedig mogelijk, hopelijk nog voor het a.s. vacantieseizoen, tot herope ning wil overgaan. Nu het Museum Amstelkring toch nog behouden mocht worden, rekent het be stuur op de steun van de Katholieke Gemeenschap van stad en land voor het moeilijke reconstructiewerk. waarmee naar schatting een f 25.000 is gemoeid. Men hoopt, dat velen als donateur of begunstiger hierbij de helpende hand zullen reiken (Giro 3562521. Ook zal ge streefd worden naar subsidiëring door de Overheid. Het uitermate natte voorjaar heeft in sommige delen van ons land voor de veehouderij een precaire toestand ge- +,o u et wintervoer is daar prac- °P de weersgesteldheid laat niet toe, dat de boeren de koeien in de weide brengen. De boeren in West friesland zagen door deze omstandig heden zó weinig perspectief in de te Hoorn gehouden voorjaarsmarkt. dat de aanvoer het ongekend lage aantal van drie en tachtig stuks vee beliep. Ook de overheid ziet de toekomst voor wat betreft de veevoedervoorzie ning met zorg tegemoet. Een woord voerder van het ministerie van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening noemde de toestand van het ogenblik wat moeilijk, doch niet alarmerend. Het weer zal echter spoedig wat beter moeten worden. De thans bestaande voorraad van veevoeder zal men in ieder geval niet aanspreken. De regering ziet geen reden, om de veehouders met een extra toewijzing tegemoet te komen. De 44-jarige assistent-accountant W. L. Th. uit Delft, die op een accountants kantoor in Den Haag werkzaam is, heeft zich schuldig gemaakt aan de verduiste ring van een zestal effecten met een no minale waarde van f 6000, ten nadele van een juwelier aan De la Reyweg in Den Haag. T. is in verzekerde bewaring gesteld. In het Staatsblad is opgenomen een K. B van 24 Maart tot verhoging van de uitkeringen aan niet-pensioengerechtig- den van land- en zeemacht met een toeslag. Deze bedraagt f 50.per jaar. af gegeven, zullen daarom (Van onze Rotterdamse redactie) Tengevolge van de beperking van de investeringen in de bouwnijverheid zal zich onder de bouwvakarbeiders een lichte werkloosheid openbaren, aldus verklaarde minister In 't Veld gisteravond tijdens een vergadering van de Algemene Nederlandse Bouwvakarbeidersbond te Rotterdam. De minister zal echter blijven zorgen voor zoveel mogelijk continuïteit in het bouwbedrijf en hjj zal er nauwlettend op toezien, dat ernstige storingen niet zullen op treden. Met name zal de mogelijkheid nagegaan worden, of in die streken, waar werkloosheid dreigt, het bouwen verruimd kan worden. In streken, waar dit niet het geval is, zal de kraan echter beslist dicht blijven. Minister In 't Veld wees met klem de berichten van de hand, als zouden dertig tot veertig duizend bouwvakarbeiders werkloos worden, zoals tijdens een ver gadering van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond te Utrecht is medege deeld. Dergeiyke berichten zijn gruwelijk overdreven, aldus de minister. De bouwvakarbeiders moeten zich niet in een paniekstemming laten brengen. De minister waarschuwde verder tegen een stemming van: „We zullen het nu maar kalm jjan gaan doen". Een derge lijke stemming zou funest zijn. De bouw kosten zouden immers daardoor gaan stijgen, hetgeen een vermindering van de werkgelegenheid betekent. Hij deed een dringend beroep op alle bouw vakarbeiders om ondanks de beperkte middelen toch zoveel mogelijk tot stand te brengen. Ook deed hij een beroep op de werkgevers, de architecten en de ge meentelijke diensten. Er zijn in de ver schillende gemeenten nog altijd alle mogelijke bouwverordeningen, die het bouwen duur houden. Ook bestaan er tussen de gemeenten op dit gebied nog te veel totaal ongemotiveerde verschil len, die eveneens een belangrijke invloed hebben op de bouwkosten. Hoewel de minister een voorstander is van de ge meentelijke autonomie, overweegt hij toch om op dit punt drastisch in te grij pen. Langs de weg van het overleg en van indirecte dwangmaatregelen is men tot op heden niet veel verder gekomen. Algemeen geldende bouwvoorschriften, van boven volgen. Ook de architecten zullen zich die nen te beperken in het uitvieren van hun hobbies. Dergelijke aardigheden, aldus minister In 't Veld, kunnen wij ons niet langer permitteren. Met het bedrijfsleven is geen over leg gepleegd, zo heeft de Katholieke Bouwvakarbeidersbond met veront waardiging vastgesteld. Dit verwijt had men volgens de minister dienen te richten tot de heren Steenbcrghe en Romme, die deze beperking van investeringen in hun programma's hebben opgenomen. Wanneer men dit dan inderdaad gedaan zou hebben, had de kabinetsformatie mogelijk nog twee maanden langer geduurd. Overigens vroeg de minister zich af, met wie hij dan wel in overleg had moeten treden. Wanneer hjj alle belanghebbenden had moeten afgaan, was h\j over een half jaar misschien wel eens klaar geweest. Deze zaak moest nu eenmaal op korte termijn haar beslag krijgen. De beperking van investering in de bouwnijverheid schrijft de minister toe aan de onvoldoende besparingen. Hij zegde toe, de bezuinigingen, die hij toe zou kunnen passen, ten goede te zullen laten komen aan de woningbouw. In dit verband kondigde hij aan plaatselijke spaarcampagnes te zullen beginnen on der het Nederlandse volk ten behoeve van de woningbouw. Hiertoe zal een commissie ingesteld worden, waarin zit ting zullen hebben de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Nationale Woningraad, het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, de Stichting van de Arbeid, vertegenwoordigers uit het bankwezen en de voorzitter van de Spaarraad. Verder deed hjj de suggestie aan de hand, om alle arbeiders gedurende de zomermaanden een paar uren per week te laten overwerken. Van de zijde der werkgevers zou dan de bereidheid moeten komen om een gelijk bedrag bij tc leggen. De aldus verkregen som de minister schatte die op dertig a veertig millioen zou dan in de wo ningbouw belegd moeten worden. Ook jonge mensen dit als tweede sug gestie zouden moeten gaan sparen, om zodoende eerder aan een woning te kunnen komen. Minister In 't Veld stelde tijdens deze vergadering vast, dat het bouwprogram ma voor 1951, ondanks alles, nog altijd even groot is, als datgene wat in 1950 verwezenlijkt is. Hij meende een ten dens tot prijsverlaging te kunnen be speuren, die het perspectief voor het bouwbedrijf gunstiger maakt. Men wordt thans wat voorzichtiger met de voorraadvorming. Binnen afzienbare tijd, zo meende hij verder, zullen de moeilijkheden van het heden overwon nen kunnen worden. In 1952 zullen wel 55.000 woningen klaar kunnen komen, maar de perspectieven zijn thans zoda nig, dat in de komende jaren het ver lies zal kunnen worden ingehaald, zo dat op langere termijn genomen het wo ningbouwplan toch zal kunnen worden uitgevoerd. De kernfinancieringsregelïng, die in de maak is, zal op de herbouw in ver woeste gebieden een gunstige invloed hebben, zo kondigde minister In 't Veld verder aan. Met name zullen de kleine re bedrijfspanden een betere kans krij gen. De systeembouw, aan wie de minister een eerlijke kans wil geven, zal moeten tonen, dat h(j kan concurreren met de traditionele bouw. Is dat niet het ge val, dan zal de systeembouw moeten verdwijnen. Eigenlijk heeft men de systeembouw thans niet meer nodig. De minister betwijfelde het of systeembouw zich nog wel zal kunnen handhaven; er zullen wellicht slechts enige systemen kunnen blijven bestaan. De particuliere bouw zal men enige vrijheid moeten laten, hoewel dit de mi nister in zekere zin tegen de borst stuitte. Alleen zij, die geld hebben, kun nen aan een woning komen, terwijl de mindervermogenden steeds achteraan komen, hetgeen niet verantwoord is. Dit jaar zal daarom de bouw van ongeveer achtduizend woningen in de zgn.vrije sector toegelaten worden. Het huidige tekort aan woningen ten slotte schatte -minister In 't Veld op on geveer 250.000. liiïj II 19. Onverschrokken betreedt Eric met Pum-Pum de grotdie hem naar de oplos sing van het geheim van de nevel moet brengen. Maar Pum-Pum is niet erg op zijn gemak. Hoe moedig hij ook alle verschrikkingen van de afdaling in de vallei heeft doorstaan, toch voelt hij weer zijn hart sneller kloppen. Wel is de grond waarop zij lopen vlak en veel gemakkelijker begaanbaar dan de glibberige stenen rotstrappen, maar hier valt de grootsheid van het inwendige der bergen als een last op hen. Hoog en ver rijzen de rotswanden in grillige vormen om hoog om zich te verliezen in een onbekende ruimte, waarin het oog niet vermag door te dringen. Toch, langzaam en voorzichtig voortgaandwennen zij zich aan deze gewelven. Minder gespannen nu, houdt Eric het zwaard losser in de hand, al blijft hp gereed cm op het minste onraad op te treden. Waar leidt dit pad hen heen? Zij kunnen slechts op goed geluk voortgaan, behoedzaam en op alles bedacht Een glinstering in de verte trekt Eric's aandacht. Hij snuift en weet onmiddellijk dat daar water moet zijn. En inderdaad. Enige ogenblikken later staan zij aan de oever van een brede stroom. Links en rechts belemmeren steil opgaande steen klompen de doorgang. Om verder te komen moeten zij deze onderaardse rivier over steken. Is dit de slotgracht van de priesteres van het koningsgraf? Het water i» ondoorzichtig en als met een laag olie bedekt. Vastbesloten stapt de Noorman op het water toe. Misschien is deze stroom te doorwaden!" zegt hij tot Pum-Pum, die hem met schrik het water in ziet stappen. Daar! Hij heeft nog maar weinige stappen gedaan en het water reikt de koning reeds tot ver over de knieën. Wat moet die kleine man dan wel met zijn korte beentjes? Een woedend snuiven en proesten doet Pum-Pum verstijven. Van het midden van de stroom naderen van drie kanten weerzinwekkende monsters. Tanden a's messen flikkeren in de opengesperde muilen. Met dodelijke zekerheid glijden zij op de Noorman af. De dwerg probeert te roepen, maar de angst snoert hem de keel toe. Doch Ene heeft het gevaar reeds bemerkt. Snel komen de gedrochten nader. Hij rnoet terug naar de veilige oever. Vlug! Het water schijnt hem als vast te zuigen, maar hij moet er komen. Kan hij het halen? Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Margota Loyola, een Chileens meisje uit Gonzales Videla, is de heldin van het dorp, want zij dans te met een Neder landse Prins de Cueca. Tijdens het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan het landgoed van de President van Chi li demonstreerden een aantal inwo ners voor Prins Bernhard de Cueca. een zeer spectacu laire dans, waarbij o.a. met een zak doek boven het hoofd wordt ge zwaaid. De Prins kon de verleiding niet weerstaan om de dans, die zeer populair is, ook eens te proberen en binnen enkele ogenblikken danste hij op straat, luide aangemoedigd door de omstanders, met Margota Loyola. (Van onze speciale verslaggever) De Fax Christi Beweging zal evenals in 1950 ook dit jaar een internationale Sterbedevaart organiseren naar een genadeoord van de H. Maagd. Ging het vorig jaar de tocht naar Kapel in 't Zand bij Roermond, dit jaar zullen op 1, 2 en 3 Juni de pelgrims uit verschillende de len van het land optrekken naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Als voornaamste intentie voor deze bedevaart zal gelden „De christelijke naastenliefde in deze tijd". Over zijn ervaringen op dit gebied zal pater Werenfried van Straa- ten spreken, die als geen ander in de diaspora van Duitsland gezien heeft wat er aan naastenliefde nog in de wereld leeft. Als plaatsen van vertrek voor deze Sterbedevaart zijn aangegeven Eindho ven, Nijmegen, Tilburg en Utrecht. In vjer plaatsen zijn reeds kleine co- ïte s belast met het treffen van de no- aige voorbereidingen. Het is de bedoe- mg.dat van deze plaatsen uit eerst 'n ge- per trein of autobus wordt af- f in i ?n dat men op de eerste dag j kilometer te voet trekt. De tweede °nSeveer 15 kilometer worden Men zal pelgrimeren in !Loep- van. ongeveer 25 personen, die L7?r,leiding van een aalmoezenier Underweg zal evenals het vorig gemediteerd, gebeden, ge zongen, gezwegen, gelachen, al naar ge- S i van de Pelgrims op de Plaatsen waar zij rierriakwfj bij de burgerij om on- hebben Tt" gevraagd' Het vori8 Jaar ofarifn L»nburgers dit onderdak lïn11 en konden in Roermond Si Pelgrims worden onder- itit Verlvachting is, dat Den - ui~ n.Iel zaI achterblijven. An- bedevaartgangers moeten overnachten m schuren op stroo. Zaterdag 2 Juni tussen 4 en 5 uur wor- De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de magnetiseur H. H. Lem- men te Maasniel, die wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde in twee gevallen te Echt is veroordeeld tot tweemaal f 100 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Conform de conclusie van de advo caat-generaal heeft de Hoge Raad het beroep verworpen. den de pelgrims in Den Bosch verwacht. Bij hen zullen zich diegenen voegen, die Vrijdag 1 Juni niet vrij hebben kunnen maken, 's Avonds zullen alle pelgrims tezamen met de burgerij van Den Bosch een omgang houden waarbij het Rozen kransgebed gezongen wordt. Zondagmor gen volgt een plechtige Hoogmis in de Kathedrale kerk van St. Jan. De bedevaart zal met een plechtig Lof in de St. Jan worden gesloten. Er worden pelgrims verwacht uit Frankrijk, België en enige honderdtallen uit Duitsland, welke laatsten waarschijn lijk onder leiding zullen staan van de bekende en fijnzinnige predikant pater Hörhammer O.F.M. Cap. Advertentie Advertentie De Bijzondere Politierechter te 's-Herto- genbosch heeft gistermorgen de voorzitter van de Bossche voetbalvereen. B.V.V., W. J. P., leraar te 's-Hertogenbosch, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van een jaar en een geldboete van f 250.subs, een maand hechtenis en de penningmeester van genoemde sportvereniging, H. J. A. G. H., koopman te 's-Hertogenbosch tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een jaar en een geldboete van f 250.subs, een hechten is- straf van een maand wegens opzettelijke overtreding van het deviezenbesluit 1945 In April 1949 was op invitatie van B. V. V. de Zwitserse kantonale club „Neufcha- tel" naar Nederland gekomen. Volgens be sluit van de Nederlandsche Bank mocht aan de buitenlandse spelers f 30.per per soon en per dag als verblijfkosten worden vergoed. B.V.V. heeft deze vergoeding in geld en direct aan de manager van de Zwitserse club uitbetaald hetgeen in strijd zou zijn met het deviezenbesluit. Het be trof hier een bedrag van f 1800.dat de Zwitsers in Maastricht ter hand werd ge steld. Tijdens hut verblijf in Nederland heb ben de Zwitsers een wedstrijd gespeeld te Haarlem op uitnodiging van een voetbalver eniging aldaar. B.V.V had voor de Zwit sers het ..honorarium" gecontracteerd op 1.500 gulden. Dit bedrag werd de buiten landers via B.V.V. eveneens direct ter hand gesteld. Beide bestuursleden van B.V.V. ver klaarden voor de Biiz. Politierechter niets af te weten van de bepalingen van het deviezenbesluit. Zij zeiden zich gehouden De hoogeerwaarde paters provinciaal van de Orde der Franciscanen in Noord en Zuid-Mexico, Cueto en Chauvet, zijn dezer dagen in Nederland gearriveerd op doorreis naar Assisië in Italië, waar in Mei het Generaalkapittel der Orde zal worden gehouden. In ons land zullen de paters verscheidene kerken, colleges en andere studiehuizen bezoeken. Zij zullen de plaatsen Brummen, Weert, Venray en Maastricht aandoen. Over de situatie in Mexico deelden de paters mede, dat de ge dsdienstzin van de gelovigen zeer groot is, doch dat. door het verbod van de regering priesters van vreemde nationaliteit in het land toe te laten, de geestelijkheid haar werk nauwelijks kan volbrengen. De ..Rijnkerk" is uit Tanganyika naar Nederland vertrokken met aan boord meer dan tachtig kisten met dieren en vogels voor drie Nederlandse en een Duitse diergaarde. Aan boord bevinden zich nijlpaarden, olifanten, zebra's gnoes, beisa-antilopen, giraffen en apen. Voorts struisvogels, ganzen en een zeldzame trapgans. Bij het inladen is plotseling een jonge olifant ter waarde van f 6500 gestorven Bij Kon. Besluit van 3 April versche nen in het Staatsblad van heden, is be paald, dat de wet op de economische de licten 1 Mei in haar geheel in werking treedt. In het Staatsblad is verschenen de wet van 5 April tot nadere wijziging van de te hebben aan de richtlijnen van de Neder landsche Bank die toestond de spelers f 30.per dag en per persoon te ver goeden. De raadsman, mr. Adelmeyer uit 's-Her togenbosch, zei, dat hier van de zijde van cliënten gesproken kan worden van „non chalante goede trouw". Hij achtte geen strafaansprakelijkheid aanwezig. De verde diger concludeerde derhalve tot vrijspraak. De onderhandelingen met Engeland over de export van Nederlandse eieren zyn op niets uitgelopen, zo verneemt het ANP uit betrouwbare bron tc Roer mond. Engeland wenste niet meer dan 8.20 per 100 stuks te betalen voor invoer in het land. Op deze prijs zijn de onder handelingen vastgelopen. Nederland voelde er niets voor, de eieren voor dit bedrag uit te voeren, een houding die begrijpelijk is, als men weet, dat de z.g. kale kostprijs rond 10 cents ligt en met inbegrip van de on dernemerswinst op 12 cents komt te liggen. Het A.N.P. voegt hier nog aan toe. dat deze onderhandelingen geen enkel officieel, doch slechts een oriënterend karakter droegen. Nederlandse afgevaar digden, die bij dit contract betrokken waren, hebben blijkbaar alleen een En gelse prijsopgave gevraagd en gekregen, doch hebben zelf nog geen enkel voor stel gedaan inzake prijs of quota. Goede vooruitzichten voor de eierhan- del zou thans echter Duitsland bieden; naar verluidt krijgt Nederland nog deze week een millioen dollar om met de uit voer te beginnen en zodoende de han gende moeilijkheden te overwinnen. Door deze gang van zaken zou de ex port naar Duitsland met 20 millioen tot 25 millioen stuks kunnen worden hervat. Ir. A. A. M. Struycken, de nieuw-be- noemde gouverneur der Nederlandse Antillen, zal eind Mei of begin Juni naar zijn post vertrekken. „De invloed van het Nederlanase bestuur in Indonesië werkt toch nog veel sterker na dan de meest verwoe de Indonesische nationalisten willen toegeven", grijnsde Snorrebor. „Wat bedoel je?" vroeg ik. ..Nou. het schijnt er met de kabi- netscriss al net zo toe te gaan als bij ons. Wij hebben er hier zeven weken over gedaan om de boel weer aan el kaar te lijmen. In Indonesië zijn ze nu al vier weken aan de gang en het ziet er naar uitdat ze het trieste Nederlandse record misschien wel zul len gaan breken." „Ja, en zoals hier de kern van de basis uit de twee-eenheid van K.V.P. en P.v.d.A. bestaat, zo draait het vol gens minister Leimena in Indonesië om de twee-eenheid SoekarvoHatta of te wel de T.N.I. en de Masjumi" zei ik. „Alleen zie ik in Indonesië nog geen Prof. Romme", merkte Snorre bor op. „Maar die is dan ook een product van een langdurige democratische po litieke traditie en daar is Indonesië nog lang niet aan toe", besloot ik. Op de veehandelaar M. van Krieken te Echteld bjj Tiel is hedenochtend een roofmoord gepleegd. De aanvaller stal ruim 8.000. Toen Van K. in een nabij zijn woning gelegen schuur het vee wilde gaan voe ren, alvorens dit naar de markt zou worden gebracht, werd hij op korte af stand beschoten. Hij werd dodelijk ge troffen. Kort na de aanslag kwam zijn broer met een vrachtauto om het vee naar de markt in Den Bosch te vervoe ren. Hij vond Van K. dood op het erf liggen. Zij goedgevulde portefeuille was hem ontstolen. Indien er honderd jaar geleden radio zou zijn geweest, wat voor 'n program ma zouden de luisteraars dan te horen hebben gekregen? Deze vraag heeft de B.B.C. zich gesteld en hij zal in zijn „derde programma" van de week. die op 22 April begint, daarop een klinkend antwoord trachten te geven. Alsdan zal de B.B.C. zich verplaatsen in het jaar 1851 en iedere avond twintig minuten lang nieuwsberichten van dat jaar uitzendem Tot de belangrijke redevoeringen op' het programma behoren: de openings rede van het parlement uitgesproken door Koningin Victoria, een rede van Benjamin Disraeli over de glorie van kinderbijslagwet erf kinderbijslagwet het Joodse ras, een preek van reverend voor invaliditeits-, ouderdoms- en we- Charles Kingsley over Mackav's boek zenrentetrekkers. „The progress of the intellect een le- Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 88) „Slechts twee nachten", antwoordde hij. „Ik wilde morgen Croagh Patrick beklimmen en dan ga ik weer terug, maar ik neem dan de andere weg, 'over Louisburg." „Wel,'wel!" riep zij uit. Het jonge meisje kwam binnen met de melk. Francis glimlachte naar haar, toen hij het glas aannam. „U hebt Croagh Patrick zeker al wel eens beklommen, niet?" „Vijf keer", zei ze. „Op blote voeten?" „Ja". „Hoe lang deed u er over?" „Bijna een uur". ,,Zo kort?" „O", zei de oude vrouw, „zonder ha telijkheid, u zult er wel twee uur over doen, omdat u het niet gewend bent". De beide vrouwen bleven hem in de deur van de hut staan nakijken tot hij uit het gezicht verdwenen was. Hij liep zich af te vragen wat voor leven dat jonge meisje op een dergelijke eenza me plek met die oude vrouw moest leiden. Zij bezat de wildheid en verle genheid van een natuurkind, maar er was iets in haar manieren, vond hij, dat wees op een zekere rusteloosheid, op hartstochtelijkheid Hij voelde, dat zij er zich voortdurend scherp van bewust was geweest dat hij een man was, zo goed als hij er zich van bewust was geweest dat zij een vrouw was. in die subtiele, sexuele yerwevenheid die een atmosfeer geheel kan doortrekken, zonder dat er iets werd gezegd of een gebaar werd gemaakt. Vroeger, dacht hij, zou hij zeker de zelfde weg zijn teruggekeerd om de hut nog eenmaal aan te doen en haar nog maals te zien; hij zou toen een fijne, prikkelende opwinding hebben gevoeld bij zo een ontmoeting, hij zou zich heb ben overgegeven aan alle mogelijke spe culaties over haar psyche en haar leven en misschien was er wel een verhaal uit ontstaan. Het zou hem nu weinig moei te kosten om een andere weg terug te nemen en ai zou haar beeld hem mis schien een dag lang intrigeren, morgen was het weer uit zijn herinnering ver dwenen. Twee uur later passeerde hij een man, die aan het turf steken was; de weg liep hier mijlen lang door golvend bruin moerasland. De man richtte zich op, toen hij naderbij kwam. „Mooi weer. Goddank!" riep de man. ..Ja mooi weer!" riep Francis terug. Het was een grauwe dag zonder zon en de wind kwam van alle richtingen. Maar het regende niet, dus was het mooi weer, dank zij God die alle dagen maakte; omdat God ze maakte, waren alle dagen goed, maar de dagen, dat het niet regende en je droogvoets over de wegen kon gaan, om turf te steken of andere dingen op je gemak te verrich ten, waren mooi. Dit was ook Pater Hal- loran's filosofie, bedacht Francis, en het was een nuttige filosofie, omdat het alle geklaag over het weer, dat zo vervelend was, omdat het zo onbenullig was, ver hinderde. Het was in ieder geval het beste om datgene wat je moest aan vaarden als genade te aanvaarden. Daar God s Wil gedaan moest worden was het beter om er maar Amen op te zeggen. In de namiddag ontmoette hij een paar kinderen, die op blote voeten uit een zijwegje kwamen hollen. Hij ging op een stenen muurtje aan de kant van de weg zitten om zijn brood op te eten en zij gingen aan de andere kant zwijgend naar hem staan staren. Ze zagen er ver schrikkelijk smerig uit; de jurkjes van de kleine meisjes waren zo vaak ver steld dat bijna niet meer te zien was hoe ze er oorspronkelijk hadden uitgezien. Ze hadden allemaal fijn sluik haar, waar nooit een kam of borstel doorheen ge haald scheen en hun ogen hadden die geheimzinnige, donkere blik, welke aan kinderen en dieren eigen is. De wind woei een weke ransig-zoete geur van hun bezwete lichaampjes naar hem toe. Kinderen, dacht Francis, natuur-kinde- ren die maar holden en draafden, had den overal dezelfde lucht, waar je ze ook tegen kwam in een straat in Enge land, in een Italiaans dorp of op de Ier se veengronden. En allemaal hadden ze diezelfde half vijandige, half vriend schappelijke maar steeds bekoorlijke nieuwsgierigheid in hun blik. Iedere volwassene was hun natuurlijke vijand, maar die vijand kon onverwachts vrien delijk zijn; je wachtte op een teken hoe of wat; je was op je hoede; het was op windender en interessanter, wanneer hij een vijand was; al het andere was vervelend; het leidde alleen maar tot vragen hoe cud je was. hoe je heet te, of je van de school hield, allemaal vragen die ieder natuur-kind hartgron dig veracht. En deze kinderen, dacht Francis, waren een en al natuur zelfs op verbijsterende wijze. Hij glimlachte naar hen, maar hun gezichtjes bleven onbewogen. Zij volgden ieder van zijn bewegingen alsof ze stuk voor stuk even interessant als zonderling waren. Zij tra den van de ene voet op de andere, maak ten kleine sprongetjes waar ze stonden, stieten elkander aan, maar spraken geen woord, en geen moment wendden zij hun blik af van de vreemdeling die daar op het muurtje zijn brood met kaas zat te eten met alle onverschilligheid, die de omstandigheden hem veroorloofden. Hij moest wel doen alsof ze er niet waren. Toen hij klaar was met eten en zijn rugzak weer omgespte, schenen zij dit proces zo fascinerend te vinden, dat zi.l een paar stappen naderbij kwamen. Met een ruk van zijn schouders wierp hij de rugzak recht, dan draaide hij zich naar hen om. „Dag", zei hij glimlachend. Een paar antwoordden dadelijk; „Dag". Na een paar meter gelopen te hebben keek hij om, zij liepen langzaam achter uit om hem niet uit het oog te verliezen. Hij wuifde en zij wuifden terug. Wel, dit was ook een vorm van mense lijk verkeer en wanneer je voldoende zelfbeheersing bezat en niet al te zelfvol daan was, had het zijn goede kanten; in ieder geval stelde het weinig eisen aan je conversatie-talent (Wordt vervolgd.) zing van Herbert Spencer over de grenzen van staatsbemoeiing, van Char les Dickens over spoorwegstakingen en de brieven tussen Londen en Manchester van Karl Marx en Friedrich Engels. Onder de ten gehore te brengen toneel stukken worden genoemd Lord Bul- werlytton's „The lady 6f Lyons" en Douglas Jerold's Retired from Bu siness". welke stukken in het Royal Theatre te Londen in 1851 hun première beleefden. Ook drie opera's, die in dat jaar in Londen voor 't eerst werden op gevoerd. zullen worden uitgezonden, namelijk ..Sappho" van Gounod, „Ernani" van Verdi en „Zoon en Vreemdeling" van Mendelssohn. Voorts zullen er con certen in de stijl van 1851 worden ge geven en uit dagboeken beschrijvingen worden gegeven van het Londense leven in die tijd. De leden van de vliegclub van Bir mingham stonden stomverbaasd, toen zij in het register van de Britse burger vliegtuigen een kleine sportmachine vermeld vonden, die in hun gebied thuishoorde, maar door geen hunner ooit was gezien. Bij nader onderzoek bleek, dat een zekere J. A. Fortev al drie jaar lang een vliegtuig in zijn slaapkamer had staan, 's Morgens na het wakker worden zette hij zich in de cockpit en bediende het stuurmechanis me. „Ik heb echter nooit met de machine gevlogen" verklaarde hij. „Ik verloor mijn belangstelling voor dc vliegsport, voordat ik mijn brevet haalde". In het klooster „Ein Karem". de ge boorteplaats van Johannes de Doper m Jeruzalem, brak brand uit. doordat een van de Russische nonnen, die daar ver blijf houden, een brandende kaars op een stro-matras liet vallen. De brand weer werd gealarmeerd, maar. daar het klooster op een steile heuvel ligt, kon den de motorspuiten het gebouw niet bereiken. De Russische nonnen in haar lange zwarte habijten hebben toen met de hulp van Joden van een dichtbijge legen proefboerderij twee uur lang met emmertjes water gesleept en de brand tenslotte geblust. De schade bedroeg 400 pond. In New York heeft men het eerste auto-televisie-toestel in een wagen ge monteerd. De antenne bevindt zich bo venop de bagage-ruimte en het scherm is in de rug van de voorbank aange bracht. De chauffeur heeft er dus niets aan en dat is maar goed ook, want die moet op de weg letten. Maar voor bange passagiers, die het niet laten kunnen mee te chaufferen, is het een uitkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3