PURMEREND GEEFT VOORBEELD AAN PIJPROKEND NEDERLAND Bradley achter de politiek van president Truman Belevenissen van de struisvogel Rasmus Oprichtingsvergadering van de eerste Ned. pijprokersclub Mac Arthur te San Francisco EMIGRANTEN NAAR NIEUW-ZEELAND De Nederlandse tankervloot Nieuwe gebouwen Delftse Technische Hogeschool Wij luisteren naar f. Over-rustige sfeer met lange pijpen Herdenkingsbijeenkomst K.A.B. K0FFIESM0KKEL NAAR OOSTENRIJK Sartono niet geslaagd Fabriek te Sittard ingestort Grootscheeps huldebetoon van tienduizenden Vóór Augustus vertrekt het eerste schip Aartsbisschop in China gearresteerd V.S. zullen geen preventieve oorlog voeren WESTERSE DRIE KOMEN MET EEN HERZIENE AGENDA TER TAFEL Gromyho heeft weer bezwaren Auto grijpt gierwagen Franse premier krijgt vertrouwensvotum Eerste Kamer aanvaardt enkele wetsontwerpen r~ Sim, Sam en Rasmus als noodhulp WOENSDAG 18 APRIL 1951 PAGINA 5 Mgr. Huibers spreekt in F eijenoord-stadion 30 arrestaties in Wenen DE PRINS NEEMT AFSCHEID VAN CHILI Ir. Den Hollander voorzitter Campagne Comité Rode Kruis Gratie verleend Twee nieuwe kabinets formateurs in Indonesië Schade op één ton geschat PATERS ONGESCHOEIDE CARMELIETEN „VAN GALEN" IN HONGKONG Zaterdag aflossing van de „Evertsen" Berijder gedood (Van onze speciale verslaggever) De heer YVesseling van de Vakgroep „Detailhandel in Tabak en Tabaksfa- bricaten" schreef laatst in zijn vakblad een stimulerend artikeltje onder de titel „Grijpt u kans!" En hij betoogde daarin ongeveer, dat in Amerika sinds enige tijd verschillende Pijprokersclubs waren opgericht en dat die vre dige instituten ook best in Nederland ingevoerd zouden kunnen worden. Die op wekkende woorden vielen als balsem op het hart van de heer N. G. Klijzing, sigarenwinkelier in Purmerend en sinds jaar en dag overtuigd pijproker; hij liep onmiddellijk warm voor de organisatorische suggestie en trad onverwijld in overleg met de eveneens aan de pijp verknochte ds. H. J. A. Haan. De vereni ging kwam er, dat is u direct duidelijk. De „Eerste Nederlandse Pijprokersclub Purmerend" (tevens de eerste organisa tie van deze soort in Europa) hield gisteravond van de rest van de wereld afgezonderd door een dik gordijn van smeuïge, blauwe rook haar constituan te in café Wierstra. De namen van degenen, die de grondslag legden voor deze cultuur-historische daad verdienen aan de vergetelheid ontrukt te worden. In het bestuur van de club hebben uitsluitend de zeer wijze mannen van het lan delijke Purmerend zitting genomen. De heer Klijzing, voorzitter en ds. Haan, secretaris, kent u al. Noemen wij nog de heer A. J. Poot, penningmeester, die in het dagelijkse leven de functie van administrateur van een ziekenfonds ver vult, en de heren G. K. Oud (directeur van de Twentse Bank), F. C. Keyers (apotheker), A. Groenendijk (onderwijzer), J. Klijzing (makelaar) en G. Q. Bartels (stoffeerder). Het antwoord op de vraag: wat staat deze vereniging voor? lijkt een heel een voudige: pijp roken namelijk. Eén blik op de statuten van de Pijprokersclub Purmerend echter overtuigt een mens van het verbijsterend simplistische van die opvatting. Want behalve aan het „bijeenkomen om een pijp te roken" gaat de vereniging zich overgeven aan „het uitwisselen van gedachten betref fende pijp en pijptabak" de meer ge bruikelijke discussies betreffende poli tiek en godsdienst zijn in dit aimabele milieu verboden aan het organiseren van pijprokerswedstrijden, het arrange ren van lezingen en films, het houden van excursies en aan het aanleggen van verzamelingen, alles uiteraard in zover re zulks iets met het phenomeen „pijp'* van doen heeft. Is de doelstelling van de georgani seerde pijproker vrij gecompliceerd, het roken van een pijp zelve is voor hem ook lang niet zo'n argeloze bezigheid als zij op het eerste gezicht wel lijkt. Gegeven althans de boeiende „achter grond van het pijproken", die dominee Haan gisteravond voor het Purmerendse college onthulde onder het motto: „Waarom roken wij een pijp?" Hij be antwoordde die in de gegeven omstan digheden allesbeheersende vraag o.m. door te zeggen: „Je krijgt een rustig gevoel over je; je voelt je zekerder". Maar bovendien meende hij (daarbij leunend op de theorie die prof. Huizin- ga eens ontwikkeld moet hebben), dat Opa Klijzing, die drie zoons in de edele kunst van het pijproken opvoedde. deze gerustheid In diepste wezen ver want is aan die van de zuigeling. „Een pijp roken is voor een mens onbewust: zich geborgen weten". Ziet u, zo'n probleemloze (s) makker als u zich hem gedacht had is een pijp roker nu ook weer niet. Maar per slot van rekening is het zo, dat menige vrouw onder de indruk en de bekoring van het natuurlijke overwicht van heur man geraakt, louter op grond van het feit dat hij een pijp rookt; dat Naast prof. Eomne zal ook Z. H. Exc. Mgr. J. p. Huibers tijdens de plechtige herdenkingsbijeenkomst van de KA.B.. Zaterdag 26 Mei, in het Feijenoord- stadion het woord voeren. In verband met de ontvangst van de vele hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten zal voor de eretribune een erewacht betrokken worden, bestaande uit een detachement politiemannen, leden van de Ned R.K Bond voor Politiepersoneel St. Michaël en een van de onderofficieren, leden van de Ned. R.K. Bond van Onderofficieren St. Martinus, welke organisatie zich onlangs bij de K.A.B. heeft aangesloten. Niet minder dan twee-en-twmtig extra-treinen zullen worden ingescha keld, om de bezoekers uit de grotere afdelingen te vervoeren. Meer dan 45000 aanvragen om kaarten zijn intussen reeds ontvangen. In verband met het op grote schaal smokkelen van koffie en Amerikaanse si garetten van Nederland naar Oostenrijk, heeft de Weense politie Dinsdag dertig arrestaties verricht. De Oostenrijkse politie was sinds enige maanden op de hoogte van het optreden van een wijdvertakte smokkelbende, die koffie en Amerikaanse sigaretten van Ne derland naar Duitsland en Oostenrijk bracht. De goederen worden in Rotterdam geladen en vervolgens tezamen met goe deren, welke in Oostenrijk mogen worden ingevoerd, over de grens gebracht, aldus de verklaring van de politie. Dinsdagmorgen vroeg kwam de Weense politie in actie, in samenwerking met agen ten van de opsporingsafdeling van de be lastingkantoren voor Neder-Oostenrvjk en Burgenland. Prins Bernhard heeft Dinsdag zijn be zoek van zeven dagen aan Chili beëin digd en is aan boord van het presiden tiële vliegtuig naar Buenos Aires ver trokken. Op het vliegveld werd hem de mili taire eer bewezen en de minister van Buitenlandse Zaken, Benjamin Claro, kwam officieel afscheid van hem ne men. (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlandse Rode Kruis tracht te breken met het systeem van de ramme lende collecte-bus en heeft in de plaats daarvan sedert 1947 een campagne systeem ontwikkeld, waarbij aandacht wordt gevraagd voor speciale taken, welke het Rode Kruis vervult. Naar thans vernomen wordt is er een landelijk comité gevormd, dat de acties dienaangaande van de plaatselijke af delingen gaat stimuleren. Dit „Centraal Campagne Comité" zal arbeiden onder voorzitterschap van ir. F. Q. den Hol lander, president-directeur der Ne^er- landsche Spoorwegen. Bij K.B. is gratie verleend aan G. C. Van B. Hij werd tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Van B. was lid van de Deutsche Ab- wehrstelle en is in dit verband betrok ken geweest bij het oprollen van twee illegale groepen, n.l. de groep Ter Ga lestin en de groep Docter. Na drie weken vruchteloos geprobeerd te hebben een nieuw Indonesisch kabi net samen te stellen, heeft Sartono van de nationalistische partij vandaag zijn mandaat aan Sukarno teruggegeven, al dus bericht A.P. uit Djakarta. Sukarno heeft thans de leider van de parlementaire fractie van de nationa listische partij Djojosukarto en Suki- man van de Masjumi de opdracht ver strekt een nationaal coalitie-kabinet te vormen. Te Sittard is vanmorgen vroeg de in aanbouw zijnde nieuwe fabriek voor staalconstructie van de firma Deckers en hammers ingestort. Het betonnen dak kwam van een hoogte van ongeveer zes meter naar beneden, waardoor het ge hele gebouw dat büna klaar was, totaal werd vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, daar nog niemand aanwezig was. De schade wordt op on geveer één ton geschat. Te Geleen hield de Nederlandse Pro vincie van de paters der Ongeschoeide Car- melieten het Provinciaal Kapittel, waaraan verkiezingen waren verbonden. Tot leden van de provinciale raad werden de paters Angelus en Bertholdis gekozen. Prior van het klooster te Waspik werd pater Hono- rius en Prior van het klooster te Geleen pater Dionysius. Pater Marcelinus werd ge kozen tot novicenmeester van het klooster te Waspik, terwijl pater Avertanus werd herbenoemd tot vicaris van het klooster te Groenendijk. 1 heeft de praktijk bewezen. Sherlock Helmes rookte een pijp; en iedere breed geschouderde en voor niets terugdein zende filmheld ook, zij het dan niet zel den een lege. En is een van de meest fiatterende foto's van de heer Stalin niet die, waarop hij (glimlachend) een ferme pijp smoort? De pijp verschaft de man een zedelijk overwicht, al is het maar op zichzelf. En rust. Het gezel schap, dat wij gisteren in café Wierstra aantroffen was, zo op de eerste aanblik, het evenwichtigste dat wij ooit hadden gezien; alhoewel het in vergadering bij een was. Allen bliezen in een gelijk matig en beheerst tempo spiralen van blauwe rook voor zich uit. Elkeen stopte met hetzelfde weldoordachte gebaar zijn pijp uit de enorme pakken tabak, die er-'orood-inziende firma's voor deze ge legenheid welwillend beschikbaar had- der. gesteld; Opa Klijzing het oudste, 7ii-jarige, clublid, die drie van zijn zo nen-medeleden zelf in de edele kunst van het pijp-roken heeft opgevoed precies zo als de jongeling met ambitie. Een der deelnemers zei gul: „Pijp rokers zijn het altijd eens". En alles ademde pais en vree. Verschil viel slechts op te merken in de rookinstru- menten, die werden gehanteerd. Daar waren er bij, die korte, driftige pijp jes gebruikten en anderen, die het deden met een kloeke, glanzende pijp; wij zagen pijpen met dunne stelen, als de stengels van tulpen, en knoestige pijpen als boomstammen. Maar ook die differentiatie kunt u zich weg denken; ieder lid van het college heeft per slot zijn uniforme clubpijp, de klassieke Gouwenaar, die later op de avond te voorschijn werd gehaald. Evenwel, ook toen viel het voor de aandachtige toeschouwer niet te ont kennen: er was ie.ts beklemmends aan die óver-rustige sfeer; daar broei de iets onder al dat eendrachtelijk ge nieten. En het lijdt geen twijfel, waar al deze pijprokers, wanneer zij uitge praat zijn over het weer en over de. voortreffelijke hoedanigheden van pijp of tabak, een uitweg zullen vinden voor de spanning, teweeggebracht door het voortdurend gladstrijken van men- taliteitsverschillen: in het wedstrijd- roken. Maar hoe meesterlijk (en hoe rigoureus) zijn in de reglementen de bepalingen verval, die iedere overma tige uitbarsting bij voorbaat in de kiem smoren. „Iedere deelnemer ge bruikt tabak van dezelfde soort en sa menstelling," zo heet het; en „iedere deelnemer krijgt één minuut tijd voor het aansteken met maximaal twéé lucifers." Wij lezen: „Juryleden zullen van tijd tot tijd de deelnemers verzoe ken rook uit de mond te blazen; bij gebreke waarvan wordt afgevallen." Tenslotte: „Eerste prijswinnaar is hij („of zij," voegt het reglement de veilig heidshalve aan toe), die de pijp bet langst brandend heeft gehouden en dit middels rookuitblazing heeft bewezen." Welnu, het zal u gebeuren, dat u op een gegeven mo ment met de beste wil van de wereld geen wolkje meer kunt uitbrengen De heer Wesseling van de Vakgroep, die. gisteravond als gast aanwezig was, heeft beloofd, dat hij contact zal zoe ken met bevriende clubs in Amerika en dat hij zal bevorde ren dat ook in an dere plaatsen in Nederland Pijpro- kexsclubs worden opgericht. En domi nee Haan heeft nog verzekerd, dat een (geleid) pijproker de hartstochten in bedwang houdt en dat „voor mensen, die rustig met el kaar willen spre.- ken, de pijp een uit stekend hulpmiddel is." Welnu, laat men overal Pijprokers colleges oprichten. Opdat ons oude we relddeel gered wor de via de pijp en van Purmerend uit. Het bestuur met de uniforme clubpijp: de klassieke Gouwenaar. Generaal Douglas MacArthur is Dins dagavond teruggekeerd in zijn vader land, dat hij veertien jaar geleden ver laten had. De landing van zijn viermo torige Constellation „Bataan" op Inter national Airport te San Francisco was het sein voor een grootscheeps huldebe toon voor de generaal in het gehele land. Terwijl vijf millioen Californiërs de gebeurtenis via de televisie volgden en duizenden zich verdrongen achter de politiecordons rond het vliegveld, stapte de 71-jarige generaal uit de „Bataan". Uit zeventien vuurmonden daverden sa luutschoten, afgevuurd door manschap pen van de erewacht uit het zesde leger. Civiele en militaire autoriteiten begaven zich naar het vliegtuig om de generaal te begroeten. Tromgeroffel steeg op en de kapel van het zesde leger speelde de generaalsmars. Met de generaal stapten uit het vlieg tuig, mevrouw MacArthur en hun 13- jarige zoon Arthur, die voor het eerst een glimp van de Verenigde Staten op ving. Een menigte van naar schatting 100.000 man stond opgesteld langs de route van het vliegveld naar het St. Francis hotel, waar MacArthur zal verblijf houden tot zijn vertrek naar Washington, waar hij voor het Congress verantwoording voor zijn daden zal afleggen. Het dochtertje van de waard legt het gereed. „instrumentarium" Naar verwacht wordt zal het eerste emigrantenschip voor Nieuw Zeeland, de Zuiderkruis, nog vóór Augustus van dit jaar met achthonderd Nederlandse emi granten naar Wellington vertrekken. Van het ogenblik af, dat er een emigratie overeenkomst tussen ons land en Nieuw Zeeland werd gesloten, zijn er ongeveer tweehonderd Nederlandse emigranten, onder de bepalingen dezer overeenkomst naar dit land vertrokken. Verwacht wordt, dat dit jaar een aantal emigran ten van tweeduizend zal bereikt worden. Volgens deze overeenkomst, die zich beperkt tot ongehuwde emigranten van 18 tot en met 35 jaar, kan er steun wor den verleend voor de reiskosten. Voor de ongeschoolden wordt die steun door de UITBREIDING VfIN DE NEDERLRNDSE TRNKERVLOOT \jONNAGE BESTELLING Tankt' tam esooo ton TOTAAL TONNAGE TANKERVLOOT IN 1951 Tank». ISOOO *m§TFrdam_ totaal tonnage IN BESTELLING ZIJNDE TANKERS TOENAME TONN I 0"VTT[RDA «JaTK^ De indrukwekkende bouworder van de Shell, bij de Nederlandse scheeps bouw geplaatst, omvat meer dan de helft van de totale tonnage aan tankschepen, die thans onder Nederlandse vlag vaart. De totale order geldt voor 41 tankers van 18 duizend ton en 5 van 28 duizend ton; ongeveer een derde hiervan is bij Nederlandse werven ondergebracht, ter wijl twee derde in Engeland gebouwd zal worden. De opdracht aan Nederland ging voor 5 schepen naar Amsterdam (N.D.S.M.), voor 4 naar Wilton-Fijen- oord en eveneens voor 4 naar de Rotter damse Droogdokmaatschappij, terwijl P. Smit Jr.'s werven er nog twee op de helling zullen krijgen, in totaal dus 15 stuks voor Amsterdam, Rotterdam en Schiedam. Op één na geldt het tankers van 18.000 ton, terwijl aan de hoofdste delijke waterkant als het vijftiende schip de 28.000 tonner zal worden gebouwd. Hoe groot dit schip is zal men begrijpen door de vergelijking met de Oranje, die 20.000 ton meet, en de Willem Ruys, die nog 7.000 ton onder de maat van de super-tanker blijft. Alleen de Nieuw Amsterdam handhaaft zijn reputatie als het grootste schip, dat onder Nederlandse vlag vaart. De order aan de Nederlandse werven omvat een tonnage van 280.000 ton en dat betekent 58 pet. van de totale tonnage, die wij thans aan tanksche pen hebben. De Nederlandse tankervloot heeft een hogere totale tonnage dan die van onze passagiersschepen; door de nieuwe bouworder zal zij een. nog be langrijker factor worden in het zeever voer van ons land. beide regeringen verleend. Met betrek king tot de geschoolde arbeiders wordt er alleen van de zijde van Nieuw Zee land financiële steun verleend, welke ongeveer 50 pond sterling bedraagt. Naast de emigratie volgens de over eenkomst vindt de emigratie van per sonen afzonderlijk gewoon voortgang. Deze emigranten zorgen geheel voor zichzelf. Men neemt aan, dat er dit jaar op die wijze nog ongeveer duizend Ne derlanders naar Nieuw Zeeland zullen emigreren. Volgens de vertegenwoordiger van Nieuw Zeeland, mï. Brennan, bestaat er in Nieuw Zeeland de laatste jaren een groot tekort aan arbeiders. Dit kan op ongeveer twintig tot dertig duizend ge schat worden. Het zuivelseizoen begint in Nieuw Zeeland in Augustus. Er kun nen dan zeer veel arbeiders op de zui- velboerderijen en in de zuivelfabrieken worden geplaatst. Er bestaat in Nieuw Zeeland vooral behoefte aan geschoolde arbeiders in de zuivelindustrie, de bouw vakken en de metaal-, machine- en hout industrie. Er zullen-binnenkort ook twaalf Ne derlandse veeartsen naar Nieuw Zeeland vertrekken. Zij werden uit veertig ge gadigden gekozen. Ook Nieuw Zeeland kampt met een woningvraagstuk. Daar om bestaat nog geen gelegenheid de emigratie van gezinnen te bevorderen. Wat de intellectuele beroepen betreft zijn de mogelijkheden geringer. Wel be staat er voor een aantal jonge ingenieurs gelegenheid een werkkring in Nieuw Zeeland te vinden- San Francisco bood een fantastische aanblik. Schijnwerpers wierpen hun stralen langs de hemel en de hoge ge bouwen der stad werden door floodlight beschenen. Alle elf televisiestations van Califor- nië. zonden de gebeurtenis uit van het moment dat .het vliegtuig boven het vliegveld cirkelde tot het ogenblik dat MacArthur zijn hotel bereikte. Ter verwelkoming op het vliegveld waren aanwezig de gouverneur van de staat Califomië, Earl Warren, burge meester Elmer Robinson -en luitenant- generaal Albert Wedemeyer, de laatste in zijn kwaliteit van commandant van het zesde leger en speciale vertegen woordiger van de minister van Defensie, George Marshall. Vier afdelingen van het 30ste „Engineers topographic battal- lion" vormden de erewacht en presen teerden het geweer, toen MacArthur langs hen schreed. De gehele route van het vliegveld naar de stad werd bewaakt door de politie varsuSan Francisco, die in haar geheel way gemobiliseerd, en versterkt was door brigades der militaire politie. Volgens de officiële communistische Chinese pers is op 1 April de R.K. Aartsbisschop van Kaifeng (provincie Hoenan), de Italiaan Gaetano Pollio, ge vangen genomen. Drie Italiaanse missionarissen, die onder de Aartsbisschop werkten, zijn eveneens gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd „oproerlingen te hebben aangezet, studenten van een katho lieke middelbare missieschool aan te vallen". Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs der V.S.. heeft Dinsdag in een toespraak tot de nationale vereniging van medewerkers aan de televisie verklaard, dat de Koreaanse oorlog onder de huidige omstandigheden zou kunnen vastlopen. Er was echter reden te veronderstellen, dat hij tot een eervol einde gebracht zon kunnen worden. Hij verzekerde, dat de V.S. geen pre ventieve oorlog zonden voeren. De V.S. zouden echter niet bereid zijn toe te geven om vrede te verkrijgen. Het gebruik, dat de Chinese communisten van luchtbases in Mandsjoerije hadden gemaakt, rechtvaardigde tot dnsver geen bom bardement ervan door de V.S., aldus de generaal. Bradley was van mening, dat de ac tie der V.N. in Korea de communistische plannen in Azië in de war gestuurd had, waardoor, ten minste voorlopig, com munistische maatregelen ten aanzien van Indo-China waren verhinderd en Thailand en Formosa wellicht waren gespaard. Iedere poging om de wereld crisis door een ultimatum wellicht vergezeld van een bedreiging om de Sovjet-Unie te bombarderen op te los sen, was volgens Bradley militair on uitvoerbaar. Generaal Bradley, die de naam van MacArthur niet noemde, zeide, dat de doeleinden der V.S. in Korea waren; 1. De Amerikaanse vorm van bestuur en levenswijze te beschermen en te handhaven. 2. Met alle middelen vrede trachten te bereiken, alleen niet door middel van concessies. 3. De vrede te verzekeren, zowel voor de V.S. als voor alle andere lan den. Daarom steunden de V.S. de V.N. Bradley is de eerste Amerikaanse mi litaire leider, die president Truman in het openbaar steunt. De politieke commissie der republi keinse senatoren heeft een voorstel goedgekeurd, dat de senatoren thans bij de Senaat zullen indienen en dat de instelling van een uit 24 leden bestaan de congre6sionele commissie behelst, die een onderzoek zou moeten instellen naar de politiek der V.S. met betrekking tot het Verre Oosten en haar uitwerking op de algemene Amerikaanse politiek op buitenlands en militair gebied. In de commissie zouden twaalf democra ten en evenveel republikeinen zitting moeten nemen. Het voorstel moet door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden worden goedgekeurd, wil het worden verwezen lijkt. De repablikeinse senator Harry Cain heeft Dinsdag de resoluties ingediend, die het Congress voorstellen of de oor log aan de Chinese en Koreaanse com munisten te verklaren of de Ameri kaanse strijdkrachten uit Korea terug te trekken. Vandaag: werd de torpedobootjager „Van Galen" onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg te Hongkong ver wacht. Zaterdag zal het schip zijn taak als onderdeel van de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties in het Verre Oosten over nemen van de torpedobootjager „Evert sen", welke bodem 24 April de thuisreis zal aanvaarden. t De westelijke delegaties bij de confe rentie van de vertegenwoordigers der Grote Vier hebben de Sovjet-Unie Dins dag een herziene agenda voor een minis ters-conferentie aangeboden teneinde de impasse op te heffen, die nu al zes weken voortduurt. Het voorstel werd namens de drie westelijke mogendheden ingediend door de Amerikaan Jessup en het belangrijkste punt bestond uit een wijziging van een belangrijk onder deel uit het compromisvoorstel, dat op 2 April door de Fransman Parodi werd ingediend. In de nieuwe lezing zouden de minis ters van Buitenlandse Zaken een be spreking moeten wijden aan: het be staande niveau der bewapeningen en strijdkrachten en maatregelen, gezamen lijk voor te stellen door de Sovjet-Unie, dé V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk, voor het internationale toezicht op en de vermindering van bewapeningen en strijdkrachten. Dr. Jessup stelde bovendien twee nieuwe agendapunten voor: n.l. punt 4. Bespreking van de vredesverdra gen met Roemenië, Hongarije en Bulgarije, punt 5. Bespreking van de kwestie Triest. De westelijken heb ben hiermede een concessie gedaan aan de Russen, die er steeds op hebben aangedrongen de kwestie Triëst als een apart punt op de agenda te plaatsen en niet op te nemen onder de andere paragrafen, die op de vredesverdragen betrek king hebben. De veehouder K. D., te Hardegarijp, kwam met een gierbak uit een weiland de Rijksstraatweg oprijden, toen uit de richting Leeuwarden een tankauto na derde. Het paard schrok van de auto, Daardoor kon D. het dier niet meer in houden. De auto greep de gierbak, met het gevolg, dat D. op slag werd gedood. De tankwagen botste tegen een boom, doch de chauffeur bleef ongedeerd. Het paard werd eveneens gewond en moest direct worden afgemaakt De Russische gedelegeerde Gromyko voerde als bezwaren tegen het jongste westelijke compromisvoorstel aan, dat het de kwestie der bewapeningsvermin dering naar de achtergrond schoof en ondergeschikt maakte aan het alge mene bewapeningsniveau en dat gespro ken wordt van een algemene bewape ningsvermindering en niet uitsluitend van verminderingen bij de Grote Vier, zoals de Russen wensen. Ook had hij er bezwaar tegen dat in het geheel niet gerept wordt van de Noord-Atlantische verdragsorganis^jie of de Amerikaanse bases in Europa en het Nabije Oosten en dat de Duitse ontwapening naar de ach tergrond was geschoven. Niettemin constateerden de westelijke delegaties met voldoening dat Gromy- ko's antwoord in gematigde bewoor dingen was vervat en dat men blijk baar niet alle hoop op verdere onder handelingen behoeft te laten varen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Woensdagmorgen Met 311 tegen 240 stemmen heeft de Nationale Vergadering vanmorgen vroeg haar vertrouwen uitgesproken in minis ter-president Henri Queuille. Dit ver trouwensvotum impliceert de instem ming van het parlement met in begin Juni te houden algemene verkiezingen en met de voorgestelde maatregelen om de begroting van 1951 in evenwicht te brengen. De Eerste Kamer heeft zich Dinsdag middag verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van de wet tropen- en molestrisico militairen. Op grond van deze wet zijn de militairen van de Ko ninklijke Landmacht en de Koninklij ke Marine onder zekere voorwaarden vrijgesteld van het betalen van extra- premie, welke door instandhouding van de op hun levens gesloten over eenkomsten van levensverzekering ge durende hun verblijf op het grondge bied van het voormalige Nederlands- Indië wordt gevorderd. De kamer heeft voorts haar goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp be treffende de indeling van Vlieland en Terschelling bij de provincie Friesland en aan het 2 Juni 1948 te Parijs geslo ten verdrag tot regeling der rechten en verplichtingen van Nederland en Frankrijk ten aanzien van wederzijdse onderdanen, die zich naar een der bei de landen begeven om aldaar arbeid te verrichten. Dinsdagmiddag half twee zal de Eer ste Kamer beginnen aan de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting 1951. Op een terrein aan de Rotterdamse Weg in Delft heeft prof. dr. G. Holst, president-curator van de Technische Hogeschool, gistermiddag de eerste paal in de grond geheid voor de nieuwe ge bouwen, waarmede de T. H. wordt uit gebreid. Er was voor deze plechtigheid veel belangstelling en zeer veel geno digden zetten haar luister bij; onder hen: mr li. J. Woltjer. chef afdeling Hoger Onderwijs van het ministerie van O., K. en W., mr. ir. M. Goote. inspecteur-gene raal van het Nijverheidsonderwijs, mr. A. C. van Bruggen, vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën, ir. C. T. C'. Heyning, directeur-generaal van d? rijksgebouwendienst, ir. G. Friedhoff, rijksbouwmeester en curatoren en hoog leraren der T. H. Er werden ook enkele woorden bij ge sproken: ir. D. Alting. directeur van het Plan-bureau, verwelkomde de gasten; mr. H. J. Woltjer voerde het woord na mens de minister; ir. C. T. C. Heyning sprak over de bouwplannen; prof. dr. Helst dankte vpor alle ondervonden medewerking. Daarna zette prof. Holst de stoom machine in werking, waarmede de eerste paal in de grond werd gedreven. Op de plaats, waar de paal werd geheid, ver rijst het windtunnelgebouw voor de af deling vliegtuigbouwkunde. dat in Sep tember 1952 klaar moet zijn. Voor het gehele complex heeft men een periode van vijf jaar geraamd. Het beslaat een terrein van 30 h.a., terwijl de gebouwen zodanig worden gezet, dat elk gebouw afzonderlijk kan worden uitgebreid, wanneer dit nodig mocht blijken te zijn. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw. 9.35 gram.. 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.15 prot. pr., 10.45 orgel. KRO: 11.00 zieken. 11.45 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 gram., 12.33 gram.. 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 Instru mentaal septet, 13.40 piano. NCRV14.00 Promenade-orkest. 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 Cembalogezelschap en bas. 16.00 lezing, 16.45 vocaal ensemble, 17.90 jeugd. 17.30 pianoduo. 17.50 regerings- uitz.Wat wil je weten?, 18.00 Verzoek programma, 18.30 Vrijheid in gebonden heid, causerie, 18.45 gram.. 19.00 nieuws, 19.15 levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.30 In dienst van het vaderland, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 gevar. progr., 22.20 bui tenlands overz., 22.40 gram.. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM n, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram.. 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.30 idem. 10.30 antwoordman, 10.45 gram.. 10.50 kleuters, 11.00 radioscoop. 11.45 Een hengelaar vertelt...., causerie, 12.00 walsmuziek, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 walsmuziek, piano, 13.00 nieuws. 13.20 orkestconcert, 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 orkestconcert, 14.00 vrouw, 14.30 piano- voordracht. 15.00 zieken. 16.00 gram„ 17.00 jeugd. 18.00 nieuws. 18 15 practische wenken voor tennissers, 18.20 sportpro- blemen, 18.30 piano en orgel. 18.50 ge sprek met de brandweerman, 19.00 lichte muziek, 19.50 causerie over de Neder landse krijgstucht en het Atlantisch Pact, 20.00 nieuws. 20.05 actualiteiten. 20.20 Philharm. orkest en soliste, 21.30 Venus II, hoorspel, 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport. 23.30 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 15.40 orkestconcert, 18.20 lichte mu ziek. 19.30 strijkkwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12 15 dansmuziek, 12.45 lichte muziek. 15 00 lichte muziek, 15.45 lichte muziek, 22.20 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek. 13.20 ge varieerde muz., 17.05 sopraan, bariton en piano, 20.05 orkestconcert. 22.40 jazz muziek, 23.15 operamuziek, 0.35 dans muziek. BRUSSEL. 324 m.: 15.00 Engelse les, 15.40 Franse les. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 19.00 om roeporkest. 22.15 dansmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 13.15 orkest concert, 17.10 orgelconcert, 19.00 lichte muziek, 20.00 orkestconcert, 22.00 or kestconcert. A 21. Toen Sam de pijp had aangestoken ging hij weer weg. De pijp brandde nu mooi en enorme rookwolken stegen in de lucht op. Ondertussen probeerde Sim m de tuin met een waterstraal de helm te raken, hij raakte echter de verkeerde helm, nM de helm, die de chef droeg. De chef was door en door nat, maar m ieder gevel was de brand in de pijp nu gedoofd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5