Engelse schepen tasten bodem der zee af MacArthur zal zich niet in de politiek begeven GEZINSPOLITIEK VAN DE DE K.V.P. TELEUR REGERING STELT Voorraad radium komt op twee gram Hoop op redding der opvarenden slinkt met het uur VEILIGHEIDSVERDRAG VOOR GEDIED VAN DE STILLE OCEAAN Enthousiaste entree in Washington Dagelijks leven in Indonesië M Treffende offervaardigheid D Centra in Universiteitssteden voor behandeling van patiënten Tot hoofd en hart J Het weer. Na de ramp met de Affray MORGEN IS VOORRAAD ZUURSTOF UITGEPUT OVER DE TOEKOMST —f VAN ONS VOLK Verliezen van V.S. in Korea 60.715 man Voorbereidende besprekingen tassen Amerika, Australië en Nieaw-Zeeland Schoolmelk belangrijk goedkoper Emmabloemcollecte per helicoptère Nieuwe belastingregeling drukt te zrwaar op de grote gezinnen (Jee N ORRIS iejoieycu (iuj! DONDERDAG 19 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25051 Congres der K.V.P. ACHT JAAR VOOR MOORDENARES Verbonden troepen zetten opmars voort In vele gemeenten nu twintig cent Kraampakket afgeschaft Voor ziekenfonds verzekerden I Staatsloterij MESSERSCHMIDT ACTIEF IN ZUID-AFRIKA? Toestemming om vliegtuigen en auto's te bouwen VOORZITTER DER K.V.P. W. ANDRIESSEN OP PERSCONFERENTIE: GROOT SUCCES VAN H AAK-IN-ACT IE SENATOR VANDENBERG OVERLEDEN FALCON TWEEDJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr 45, te! 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoog.e De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. tf De Britse admiraliteit heeft Woensdagavond een communiqué uitgegeven, Waarin wordt medegedeeld, dat de hoop, dat er nog opvarenden van de ge zonken onderzeeboot „Affray" gered zullen worden, sterk is verminderd. De juiste plaats, waar de duikboot gezonken is, heeft men nog steeds niet kunnen vaststellen. Woensdagmiddag zijn voor het laatst 'klopsignalen opge vangen. Tot Vrijdag bestaat nog de kans dat er overlevenden zullen worden aange troffen. Na die datum is de voorraad zuurstof uitgeput. Duikers staan gereed om, zodra de „Affray" zou zjjn gevonden, luchtbuizen in de wanden van de gezonken onderzeeboot aan te brengen. Er worden verschillende theorieën ontwikkeld over hetgeen de „Affray" overkomen kan zijn. Britse marine autoriteiten achten het waarschijn lijkst dat de onderzeeër bij het dui ken reeds direct in moeilijkheden kwam en dat het toestel voor de toe voer van verse lucht in het ongerede is geraakt. Enkele in reddingswerkzaamheden ervaren: deskundigen van de Britse vloot hebben Woensdagavond bij hun terugkeer te Portsmouth verklaard, dat er een wonder moet gebeuren, willen er nog opvarenden van de „Af fray" worden gered. Vier en veertig schepen en zeven onderzeeërs namen Woensdagmid dag aan het speuren naar de ver miste Britse onderzeeër deel. De schepen hebben nu twee krin gen gevormd en tasten de bo dem van de zee af met instrumen ten die daar liggende objecten reflec teren. Andere schepen zoeken aan de oppervlakte over een afstand tot 100 mijl ten westen van de twee kringen, hetgeen er op wijst, dat de admiraliteit lang niet zeker is van de plaats waar de „Affray" ligt. De parlementair secretaris van de admiraliteit heeft in het lagerhuis verklaard, dat de telefoonbocien van het type, waarmede de „Affray" uitge rust was, van tenminste 180 meter ka- hel voorzien zijn. Met die kabellengte had de „Affray" zijn boei gemakkelijk Zaterdag 20 en Zondag 21 October houdt de Katholieke Volkspartij te Utrecht een congres, waarop al® alge meen onderwerp behandeld zal worden ,.De toekomst van ons volk". Op vier sectievergaderingen worden Hc volgen de onderwerpen ingeleid: De plaats van Nederland in Europa; de plaats der ka tholieken in ons volk; meer eenvoud en meer arbeid en tenslotte de huidige economische politiek en de daaraan te stellen eisen. In de plenaire zitting van Zaterdag- Avond zal vermoedelijk de heer Lefevre, voorzitter van dc C.V.P. in België, spre ken over de toekomst van Europa; in de plenaire vergadering van Zondag zal prof. mr, C. P. M. Romme eeB rede honden. naar de oppervlakte kunnen brengen. Vele verwanten van de slachtoffers wonen in Gosport bij Portsmouth. Zij wachtten in angstige spanning op nieuws en hielden voortdurend de wijzers van hun klokken in het oog. Zij spraken slechts weinig. De 66-jarige vrouw J. G. te Leeuwar den, die in Juli 1935 haar echtgenoot J. W. opzettelijk van het leven beroofde, is door het Gerechtshof te Leeuwarden conform het vonnis van de rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De Amerikaanse troepen in Korea hebben de vorige week in totaal 1.379 man verloren. Sinds het uitbreken van het conflict in Korea hebben de Ameri kaanse verliezen tot nu toe 60.715 man bedragen 9.195 doden, 40.681 gewon den en 10.899 vermisten. Doordat een aantal gewonden overleden is, is het dodencijfer gestegen tot 10.363. Geallieerde troepen zijn Woensdag aan het West-Koreaanse front 2 tot 3 kilo meter met steun van hevige lucht- en artillerie-aanvallen opgedrongen. De communisten boden verwoede tegen stand. Grote vorderingen werden door de verbonden troepen gemaakt ten Zui den en Zuid-Oosten van Chorwon, een centrum van vijf hoofdwegen ongeveer 30 km. diep in Noord-Korea. Een afde ling geallieerde infanterie trok op langs een weg in de vallei en vorderde tot minder dan drie km. van de vernielde stad. Daar stootte zij op mortiervuur van de Chinezen en trok zich terug. Een afdeling tanks drong de rode linies nabij Tsjipjong binnen en doodde 100 commu nisten. Deze stad ligt 12 km. ten Zuid- Oosten van Chorwon en 12 km. ten Zuid-Westen van Koemwa. Frankrijk. In een bulletin van Woens dagavond is gezegd, dat de toestand van Pétain onveranderd is. De stiefzoon van de maarschalk sprak de berichten tegen, als zou een priester de patiënt de laatste H.H. Sacramenten heb ben toegediend. President Truman heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat Ame rika aanstuurt op een overeenkomst met Australië en Nieuw-Zeeland voor een veiligheidssysteem tegen agressie in de Stille Oceaan. Truman zei, dat de mogelijkheden voor een dergelijke overeenkomst met Congress-commissies besproken zijn en dat hij John Foster Dulles gevraagd heeft deze aangelegenheid verder te re gelen. Naar door autoriteiten van het Ge menebest is meegedeeld hebben de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland overeen stemming bereikt inzake de belangrijk ste punten van een veiligheidssysteem tegen agressie voor het gebied van de Stille Oceaan. De gedachte, die aan het Pact ten grondslag ligt, is de betrokken landen te beschermen tegen elke vorm van agressie, onverschillig of deze van de communistische mogendheden in het Oosten komt of van het opnieuw be wapende Japan. Australië en Nieuw-Zeeland hebben reeds lang bij de V.S. aangedrongen op garanties tegen een wedergeboorte van het Japanse militairisme. Deze garanties vormden de prijs voor hun toestemming voor de Amerikaanse voorstellen inzake de Japanse herbewa pening. Naar verluidt hebben de V.S. zich verplicht tot het verlenen van mi litaire hulp aan Australië en Nieuw- Zeeland, waarvoor deze beide lan den de V.S. militaire faciliteiten zullen verschaffen, zowel in oorlog als in vredestijd. Truman heeft op een desbetreffende vraag geantwoord të verwachten, dat de verplichtingen uit het voorgestelde bondgenootschap der drie mogendheden voortvloeien, overeen zouden komen met die, welke vervat zijn in het Noord Atlantisch Verdrag. Dit betekent, dat ieder deelnemend land een aanval op een bondgenoot beschouwen moet als een aanval tegen allen. t ln een open Lincoln heeft generaal MacArthur een zegetocht gemaakt door San Francisco. Duizenden mensen stonden langs de weg en juichten de generaal, links in de auto, toe. Naast de generaal gouverneur Earl Warren en burge meester Elmer Robinson. Generaal MacArthur is vanmorgen in Washington aangekomen, waar hij door duizenden Amerikanen met laaiend enthousiasme werd begroet. Terwijl de ge neraal op de National Airport, gevolgd door zijn echtgenote en zijn zoon, uit het vliegtuig stapte, stak hij bij wijze van groet twee vingers op, waarmee hij het V-tèken vormde. Hogte militaire en burgerlijke leiders, onder wie de mi nister van Defensie, George Marshall, en een vertegenwoordiger van President Truman, snelden naar voren en omringden MacArthur, terwijl soldaten, die een kleine ruimte rond Douglas MacArthur moesten afzetten, de grootste moeite hadden om de uit ruim twaalf duizend personen bestaande juichende mensen menigte nog op enigie afstand te houden. MacArthur heeft te San Francisco verklaard, dat hij niet van plan Is zich in de politiek te begeven. Het feit dat Truman niet op het vlieg veld aanwezig was om MacArthur te verwelkomen, doch zich heeft laten ver tegenwoordigen door zijn aide, generaal- majoor Harry Vaughan, heeft in repu blikeinse kringen veel critick gewekt. Generaal Vaughan salueerde toen Mac Arthur het vliegtuig verliet. Deze glim lachte slechts en zei: „Het doet me ple zier je hier te zien Harry". President Truman heeft verklaard, dat hij niet van plan is MacArthur te ont moeten, tenzij de generaal om eén uit nodiging op het Witte Huis verzoekt. MacArthur heeft van zijn kant ver klaard, dat hjj niet voornemens is een onderhoud met president Truman aan te vragen. De stad was vandaag een en al op- Men kan vrijwel geen blad uit In donesië ter hand nemen of de redactionele kolommen zijn ge vuld met berichten en verslagen van da den van terreur, die 't bendewezen over al in Indonesië ontketent. Het is overdui delijk, dat de regering, die overigens reeds vier weken demission nair is, in de verste verte geen kans ziet de orde te handhaven. Nederlanders worden op klaarlichte dag in de volle straten in de steden aangevallen, auto's worden ge brandschat, kinderen ontvoerd. Een on gekende corruptie tast het hele econo mische en politieke leven aan. De plan ters in de ondernemingen wordt het leven zo zuur mogelijk gemaakt om hen van de plantages weg te krijgen, waar na de benden vrij spel krijgen om te roven en te vernielen. De Indonesische autoriteiten blijken machteloos. In Nederland zijn er velen, die deze dingen maar liever niet horen. Waarom zwijgt men in alle talen. Het fiasco der verlichte politici mocht eens al te evi dent blijken. Wij achten het echter onze plicht onze lezers zo goed mogelijk over de feiten voor te lichten, al klinkt het sommigen politici dan ook niet aange naam in de oren. Men behoeft dan niet al te verrast te zijn, als Moskou op zeker moment de tijd rijp acht de oogst van de chaos binnen te halen. ook et dezelfde post ontvingen wij dezer dagen drie recente num mers van de Nieuwe Courant uit Surabaja. De hoofdartikelen van dit blad spreken boekdelen. Wij zullen U een bloemlezing geven aan de hand van deze drie nummers. Men houde daarbij rekening, dat de pers in Indonesië zeer voorzichtig moet zijn, want het apparaat der censuur werkt heel wat beter dan het apparaat der veiligheid. Op 9 April schreef de Nieuwe Cou rant: Wanneer alleen-winkelende dames over de trottoirs lopen, wordt haar het lopen bemoeilijkt door een 'zwerm knapen, die haar steeds omringt. Zo lang de ring ruim genoeg blijft om er zich in te kunnen be wegen, doet men als dame meestal of men bet niet merkt, doet de boodschappen af en gaat naar huis. Dit is echter niet altijd ftiogelijk. De straatjeugd dringt hoe langer hoe meer op, totdat het slachtoffer volko men is ingesloten en zich nauwelijks ver boeren kan. Dan grijpt de brutaalste naar de tas, en de dame heeft te kiezen tussen het loslaten en hierdoor het verlies van haar tas, of een formele schermutseling. Meestal verkiest zij het eerste en mist dus tas, geld en inkopen. Het is ons bekend dat er winkeliers zijn die iedere maand een paar duizend roepiahs heertellen om hun winkeldeuren open te kunnen houden zonder dat een bandeloze troep knapen komt binnenstromen, die het de kopers lastig maakt en de étalages of Winkelkasten plundert. Wij hebben nimmer zaken zwarter voorgesteld dan ze zijn, omdat wij steeds feiten geven, zoals thans het geval is. Op de weg is men slechts veilig wanneer de auto-bezitter zijn 400 of meer roepiahs per car heeft neergeteld. Opereert echter een andere bende op de weg, dan is het rsico dat men zijn car verliest of aange houden en geplunderd wordt evengroot als of men geen sokongan heeft betaald!! Doch risico-aanvaarden is een gewoontegebaar geworden in deze tijd. Doch dat is een zijspoor. Op dezelfde pagina staat een foto van een gekidnapt driejarig meisje, Jeany Gevers. De ouders loofden vijf mille uit voor degenen die inlichtingen konden verstrekken, welke er toe konden leiden het meisje terug te krijgen. Gelukkig is het meisje, dat door een Chinese vrouw was ontvoerd, teruggevonden. In het blad van 11 April lezen wij het volgende naar aanleiding van de ont voering: ■Jh't is de burgerij misschien reeds opge- V u ontvoeringen van kinderen en van halfvolwassen Chinese meisjes en Chi- neze jongelui de afgelopen week schering en inslag 'waren. Een bekend feit voor ieder ene seneus volkenkunde heeft bestudeerd, is de typische omstandigheid, dat in geen land zoveel kinder-ontvoeringen plaats heb- s in China. Vooral meisjes worden Hct is bekend dat de politieke ontwikkelingen in China hun reflexen heb ben m politieke Chinese kringen hier. Het Ji? nnf'1? bekend dat op het ogenblik verschillende Chinese partijgroepen elkaar treffen, soms middels de han- ii S ii k°f"s middels de kinderen. Het 1? ireuren dat wat zicil in China of mecr iiin i hier in het klein min tv? 0.Ï1 f weerslag vindt, sailles rtieV^f, ha2t' van wraak, van repre- tegen 'dezl kusten" WCreld Slaat' Slaat °°k De Nieuwe Courant spreekt er dan rhinZ* ®ugems over uit, dat uit de Chinese groepen constructieve figuren zijn opgestaan, die een dam willen op werpen tegen deze vernietigende golf stroom. Een derde artikel bevat ernstige cri- tiek op de Nederlandse kroniek die avond aan avond gebracht wordt 'door de P.C.J. wereldomroep. Het is te be grijpen, dat de Nederlanders in Indo nesië veel waarde hechten aan de gees telijke band met Nederland, de radio. Maar wanneer het kwartiertje Neder landse kroniek vijf minuten aan de flauwste „humor" wordt besteed, dan moet men zich niet verwonderen, dat dit de mensen, van wier wilskracht op het ogenblik het uiterste wordt gevergd, buitenmate ergert. Zoals men ziet is dit geen opwek kende bloemlezing. Maar waarom zou den wij de zaken in strijd met de wer kelijkheid voorstellen? Misschien, dat bij sommigen toch nog het geweten begint te spreken en een mea culpa opklinkt. ln de historische „Salie d'Horlogevan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs is Woensdag het plan-Schuman voor de samensmelting van de steen kool- en staalindustrie van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux- landen door de ministers van Buitenlandse Zaken dezer landen ondertekend. De ministers na de ondertekening v. 1. n. r.: Paul van Zeeland, minister van Buiten landse Zaken van België, zijn Luxemburgse ambtgenoot Joseph Bech, de Belgi sche minister van Buitenlandse Handel Paul Meurisse, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken graaf Sforza; de man naar wie het plan voor de pool ge noemd is, de Franse minister Robert Schuman; kanselier Adenauer van West- Duitsland en minister Stikker. winding. Vele gebouwen waren reeds bevlagd en versierd. Zeventien militaire muziekcorpsen zullen opgesteld worden langs de weg, die MacArthur van het Kapitool naar het Washington-monument zal volgen. Scholen, kantoren en winkels zijn van middag gesloten. De kranten te Washington worden nog steeds overstroomd met brieven over het ontslag van de generaal, maar volgens sommige redacteuren wijzigt de oorspronkelijke pro-MacArthur-ten- dens zich thans enigszins ten gunste van Truman. Naar U.P. verneemt, zal de rede van generaal MacArthur, die hij in het Congress houdt, slechts kort zijn. Zü zal niet langer dan twintig minuten in be slag nemen. Het Centraal Schoolmelkcomité, inder tijd gevormd onder auspiciën van de di recteur-generaal van de Voedselvoor ziening, heeft een regeling kunnen tref fen, waardoor het in samenwerking met gemeentebesturen mogelijk wordt, ge pasteuriseerde melk op scholen beschik baar te stellen tegen een prijs, die be langrijk lager ligt dan de tot dusver be rekende. In vele gemeenten zal de prijs zelfs tot twintig cent per liter verlaagd kunnen worden. Gedurende het schooljaar 1947/48 dronken niet minder dan 400.000 kin deren, verdeeld over ca. 2.300 scholen, melk op school. Echter: na 1948 was fi nanciële steun van regeringswege niet langer mogelijk. Een groot aantal plaat selijke comité's moest daardoor zijn nut tige arbeid staken, de arbeid van de overblijvende comité's werd afhanke lijk van gemeentelijke subsidies. On danks het feit dat de schoolmelk dien tengevolge aanzienlijk meer ging kos ten dan de normale consumptiemelk, werd toch in vele gemeenten de school- melkvoorziening in stand gehouden, overtuigd als men was van het grote belang voor de jeugd en voor de volks gezondheid in het algemeen, aan welk belang van medische zijde niet de min ste twijfel wordt gelaten. Aan de Emmabloemcollecte, die Za terdag 28 April in de hoofdstad ten bate van de t.b.c.-bestrijding wordt gehou den, is een landelijke prijsvraag ver bonden. Die middag zal tussen twee en drie uur op de Sintelbaan op het Olym- piaplein in Amsterdam-Zuid een Belgi sche helicoptère een landing maken. Een nu nog onbekende, maar in den lande algemeen bekende passagier zal daar uitstappen. ..Hoe laat stapte deze pas sagier uit?" Het antwoord daarop moet vóór 27 April a.s. per briefkaart in uur, minuten en seconden nauwkeurig wor den opgegeven en gezonden aan: Emma bloemcollecte. Nieuwe Achtergracht 100- Amsterdam. Op de briefkaart moet mi nimum 30 cent aan postzegels zijn bij geplakt. Van de zijde van de Ziekenfondsraad wordt medegedeeld, dat de verstrekking van het zogenaamde kraampakket aan verplicht en aan vrijwillig verzeker den voor rekening van de algemene zie kenfondsen is vervallen, evenals de verstrekking, voor rekening van de fondsen, van één of meer van de ge nees. en verbandmiddelen, welke van het zogenaamde kraampakket deel uitma ken. Op no. 4106 van de 512e Staatsloterij 5e klas, 16e lijst, is een bedrag van 15.000 gevallen. e tijden mogen zwart van zorgen zijn als een Paasbrood van de krenten en de toekomst moge weinig hoopvolle perspectieven ope nen op harder werken, meer versobe ren.' stijgende prijzen en zwaarder drukkende belastingen, er leeft niette min nog een grote en edelmoedige of- vervaardigheid in ons volk. Niet enkel bij degenen, die ondanks alles nog ruim in hun geldmiddelen zitten, maar ook en dit is te treffender bij de z.g.n. „kleine luyden", de gewone man, die zich dagelijks het hoefd moet breken om de wel heel erg kort geworden eindjes aan elkaar te knopen. Dat dit geen loze phrase, maar tastbare wer kelijkheid is, bewijzen het daverend succes van de ..Haak-in"-acVe van de N.C.R.V., die in enkele weken tijds al meer dan zes ton bijeen heeft nie ten te brengen voor de kankerbestrij ding en de door de president van de Nederlandsche Spoorwegen aan de Stichting 19401945 overhandigde chèque van f 23.500, zijnde het be drag, dat door het spoorwegpersoneel bijeen werd gebracht uit de uitkering, welke het omstreeks de jaarwisseling heeft ontvangen. Vooral dit laatste getuigt ran een geest, die moeilijk hoog genoeg kan worden aangesla gen. Immers wie is in deze tijd niet bijzonder gebrand op een extraatje, dat een meer dan welkome oplossing brengt voor een gedeelte van het tot een cijferpuzzle geworden huishoud boekje? Om van zo'n extraatje iets af te zonderen voor een goed doel vereist een bijzondere zelfoverwinning, het betekent het vrijwillig afstand doen van de een of andere persoonlijke il lusie, die op het vooruitzicht van dit meevallertje was gebouwd, een zich iets ontzeggen van eigen wensen, een onder moeilijke omstandigheden ver- vuile'?i van de plicht van naasten liefde ten gunste van een gemeen schappelijk belang, een gemeenschap pelijk goed. Wij willen hier bijzender de nadruk op leggen, omdat het de bijna gemeen plaats geworden bewering logenstraft,, dat het platste egoïsme en meest per soonlijke eigenbelang na de oorlog ons volk in z'n geheel zou hebben aange vreten. REFLECTOR De luchtvaartmedewerke.- van de „Johannesburg Star" meldt, dat Willy Messerschmidt, Hitler's ontwerper van gevechtsvliegtuigen, voornemens is een grote vliegtuigfabriek bij Johannesburg te bouwen. De regering van Zuid-Afri- ka zou aan dit plan reeds haar goed keuring hebben gehecht. Driehonderd deskundigen zouden uit Duitsland naar Zuid-Afrika komen. Ook zou Messer schmidt de toestemming van de rege ring gekregen hebben voor het Invoe ren van speciale machines. (Van onze parlementaire redacteur) In een persconferentie heeft de heer W. Andriessen, voorzitter van de K.V.P., krachtig stelling genomen tegen de zeer onbevredigende houding, welke de re gering aanneemt ten opzichte van de door de K.V.P. voorgestane gezinspoli tiek, inzonderheid de steun aan de grote gezinnen door verhoogde progressiviteit van de kinderbijslag. Het lijdt geen twijfel, dat de K.V.P. i»a haar eerste te- leurstellende ervaringen met het nieuwe kabinet niet voornemens is het er ver der bij te laten zitten. En teleurstellend noemde de heer Andriessen het, dat de regering na haar vrij geruststellende verklaringen, op dit punt in de regeringsverklaring afge legd, niet van zins schijnt op het ogen blik dit punt van haar programma daadwerkelijk in enigszins redelijke vorm ten uitvoer te leggen. Teleurstellend is evenzeer de hou ding, door de overige politieke par tijen in de Tweede Kamer aangeno men ten opzichte van deze gewich tige kwestie. De motie-Andriessen De „Haak In"-actie van de N. C. R. V., een programmaonderdeel „met een goed doel", dat onlangs werd gelanceerd, heeft een succes opgeleverd, dat zelfs de beste radiokenners niet hadden durven verhopen. De bestemming: de kanker bestrijding, en vooral het streef object: één gram radium brachten de financiële sneeuwbal aan het rollen. Do kanker bestrijding heeft in Nederland daardoor een krachtsinjectie gekregen, die niet te onderschatten is. Het streefobject was f 80.000.Reeds is f 600.000.binnen. Hot is niet optimistisch te veronderstel len, dat dit bedrag vóór het eind van de actie, 24 Mei a.s., nog zeer beduidend zal zijn toegenomen. Op een bijeenkomst, Woensdag te Hilversum, heeft het be stuur van het Kon. Wilhelminafonds reeds enige mededelingen gedaan over de wijze, waarop men het geld denkt te besteden. Allereerst zal de voorraad radium in Nederland op twee gram gebracht worden. Deze voorraad is voorgoed voldoende, daar radium niet merk baar „slijt". Voorts zullen allereerst in alle universiteitssteden, ook Nijme gen, als de medische faculteit daar ge reed zal zijn, centra gesticht worden voor behandeling van patiënten, op leiding van specialisten en onderzoek. Het Radiotherapeutisch Instituut te Rotterdam wordt uitgebreid. Het Ned Kankerinstituut zal na verloop van jaren in de Amsterdamse universiteit worden opgenomen. Voorlopig wordt ook aan de Amsterdaii.se universiteit een speciaal centrum ingericht. Het ligt in de bedoeling sub-centra te stichten in het Zuiden en Oosten des lands. Een beduidend bedrag (f250.000) De iveg ten leven leidt naar omhoog j zal besteed worden voor aankoop van bestralingsinstrumenten, o.m. een zgn. kobaltbom. De aanschaffing van een hoogvoltage radioapparaat van vier mil- lioen volt zal bijna een half millioen kosten. Tenslotte wordt nog één ton uitgetrokken voor researchwerk. De gehele actie zal 24 Mei a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam worden besloten. Van 21 tot 26 Mei is er te Am sterdam nog een bazar waar bijzonder aantrekkelijke inzendingen te koop zijn. Desgevraagd deelde een der leiders me de, dat door deze steun o.m. het aan tal te behandelen patiënten beduidend zal kunnen worden uitgebreid. Van alle zijden heeft de „Haak-In"- actie instemming gekregen. De Bond zonder Naam zond adhaesie en een VARA-afdeling uit Meerkerk zond de opbrengst van een kist sigaren, die men eigenlijk bij het jubileumfeest aan de minister-president had willen aanbie den. Het enthousiasme van kleine ver enigingen en van sanatoriumpatiënten heeft de inzameling aan het rollen ge bracht; de grote bedragen kwamen vooral binnen via de grote bedrijven, waar het personeel een uur voor dit doel overwerkte. „Laten wij ons nog niet al te veel op de borst kloppen", zei een radiofunctionaris. „In Noorwegen bracht men in dezelfde tijd voor dit doel bijna driemaal zoveel bijeen". van enkele weken geleden, die toch niet meer vroeg dan een onderzoek te doen instellen of er bij de grote gezinnen een onevenredige achter, stand bestond, werd verworpen. Het amendement-Hooy op de noodrege- ling kinderbijslag aan kleine zelfstan digen. strekkende om de kinderbijslag te verhogen van 30 op 34 cents, werd eveneens verworpen. Toch was van meet af aan die kinderbijslag gepro jecteerd op de helft van de kinderbij slag aan loontrekkenden en diende het amendement om dit peil na de jongste verhoging van laatstgenoem de bijslag weer te bereiken. Het amendement-Hooy, aldus de heer Andriessen, was dus geheel logisch. Het diende slechts om een stelling, waar men van uit was gegaan, te effectueren. Weliswaar verhoogde aanneming van dit amendement de lasten met zeven ton, een bedrag dat natuurlijk wel hoog is, doch in een bescheiden verhouding staat tot een totale staatsbegroting van rond 3 milliard. Vervolgens bezag de heer Andriessen wat er ten aanzien van de grote gezin nen dreigt te gebeuren met de nieuwe belasting-ontwerpen. Hij erkende, dat de minister van Financiën daarmee op één punt een tegemoetkoming heeft gedaan. Hij heeft de tabel, tarief 1 A, volgens welke verdienende kinderen beneden 21 jaar meer belasting moesten betalen dan die boven 21 jaar, afge schaft, althans hij stelt dit voor. Dat is wel iets. doch het weegt in zjjn voordelige werking niet op tegen het grote nadeel dat de kinderaftrek op de loonbelasting wordt teruggebracht van de leeftijdsgrens van 21 tot die van 16 jaar. Zo zal men dus zien, dat die hele grote categorie van kinderen boven de zestien, die wel verdienend zijn, maar wier ontwikkeling en scholing nog lang niet voltooid is, niet meer mag worden in aanmerking gebracht voor de kin deraftrek. In die leeftijdsgroep van kinderen tussen 16 en 21 jaar zijn ontzaglijk veel kinderen, die verdienen, maar tevens nog lessen ontvangen en cursussen vol gen. Die kinderen verdienen ook niet vol. Ze verdienen slechts bescheiden salarissen, waarvan dan de kosten voor hun verdere scholing en ontwik keling nog afgaan. En denk eens aan het meisje boven de zestien, dat door moeder 'in de huishouding gemmen wordt, omdat z.j in een groot gezin de hulp zo bitter hard nodig heeft. Die dochter brengt niets in, maar voor de belasting wordt zij als verdienend be schouwd. Deze nadelen wegen dan ook sterk op tegen de ene tegemoetkoming die wij boven noemden. De K.V.P.-voorzit- ter heeft'het duidelijk gemaakt, dat zijn partij hiermee niet accoord kan gaan. Verwachting tot Vrijdagavond: Matige tot vrij krachtige wind tus sen Noord-Oost en Oost. Overdrijven, de wolkenvelden, voornamelijk in het Noorden van het land. Droog weer. Lagere temperaturen, vooral in het Zuiden van het land. Zon: 5.35—19.44; Maan: 18.184.50. Arthur Vandenberg, een vooraan staand republikeins senator, is gister avond te Grand Rapids, op 67-jarige leeftijd overleden. Vandenberg, de zoon van een zadelmaker, is drie en twintig jaar achtereenvolgens in de Amerikaan se Senaat geweest. Hij was voorzitter van de Senaat en voorzitter van de Se naatscommissie voor Buitenlandse Be trekkingen in het 80ste Congress. Tot tweemaal toe stond hij op het punt tot republikeins candidaat voor het presi dentschap benoemd te worden. Hij had zich volgend jaar uit het politieke le ven terug willen trekken. Arthur Hendrick Vandenberg was de voornaamste voorstander van een twee- partijenpolitiek in het Amerikaanse Congress. Geruime tijd was hij een iso lationist. Hij stemde tegen de dienst plicht, de land-lease en tegen de her roeping van de neutraliteitswet in 1941. In 1945 echter, zeven maanden voor het eindigen der vijandelijkheden „bekeer de" hij zich. Hij verraste het Congress door een verdrag met Engeland en de Sovjet-Unie voor te stellen teneinde Duitsland en Japan voor altijd te ont wapenen. Hiermede maakte hij een ein de aan zijn isolationistische loopbaan. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1