„Die Haerlemsche Musyckcamer" Lustrum HET GEZIN EN DE TARIEVEN VOOR GAS EN ELECTRA Vreemd ongeval op Hoogoventerrein Breng Uw jruid in extase F. J. Bouckaert 8C Zonen Meerderheid van B. en W. tegen bepaalde degressie Weth. Angenent heeft ander standpunt KEUKENHOF internationaal centrum 4GENDA Autobestuurder door getuige beschuldigd van opzet Ome Sam overleden Hoe spelen de R.K. clubs? Muziek uit de 17de en 18de eeuw "A* DONDERDAG 19 APRIL 1951 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Wie zouden in aanmerking komen Standpunt weth. Ansrenent Subsidie bijzonder kleuter onderwijs P.T.T.-ers bezorgden oudjes een prettige avond t Bekend Haarlems wandelaar Belangrijke vergadering voor textielbranche Beethoven-concert met Stevan Bergmann als solist Diploma's Marshallteken wedstrijd uitgereikt Beste van Europa mag reis van 3 weken maken Nieuw terrein voor woningbouw te Zandvoort 24 hectaren voor recreatie' doeleinden POLITIE-SCHIETKUIL GEOPEND Gemeenteraad Bureau „Touring Zandvoort" Kankerbestrijding In het kort EMIGRANTEN- EN TROEPEN SCHEPEN Verhoging gasprijs HEEMSTEDE Slotvergadering Kath. Middenstand Aanbesteding WITTE KRUIS 75 JAAR Exploitant van 4 badhuizen Z.C. „HAARLEM" WON WISSELBEKER BLOEMENDAAL Mankoop gronden te Vogelenzang Gasprijs een cent hoger Beurs van New York Beurs van Amsterdam GEBOrüi»: E. Heusservan Arkel z; J. B. LigtensteinSteensma z; G. J. Tolvan den Bunt z; W. BaartseZwart z; A. M. DalmanStein z; W. F. Rauws van Wingerden z; M. E. M. van Ange- ren—Oremus z; M. C. L. Eichhorn Krom d; J. J. M. Provoostde Rijk d; C. J. MeijerKaatman d. ONDERTROUWD: J. van der Mark en J. C. Magielsen; E. G. H. van Vloten en G. A. H. Mooij; J. Hiemstra en C. H. A. van Wieringen; L. Ligtvoet en A. C. Nolet; R H. van den Berg en G. B. Ste- merdink; J. T. Schaap en G. J. Bloem; E. Boeree en C. M. van Eis; J. P. Korbee en M. J. Arnold; J. A. J. Vosse en P. F. H. van den Berg; J. M. Dieben en A. van der Velde; L. G. M. Wijdeveld en H. M. Koestal; M. Cramer en C. Hack; H. P. van den Bos en J. P. Prins; J. C. Anto- nisse en M. van der Water; H. J. van Beest en J. Meijer; K. Baarsen en W. M. T. E. Muller Massis; S. de Haan en H. G. Veldhuis; S. Visser en J. G. Leuven; S. Hottentot en T. Wildschut; J. Griek en N. Reinalda; J. A. Kraan en G. van de Beek; M. Heuver en C. C. Buis; H. Schoe- maker en J. de Vries; J. Botter en J. C. Coert; T. H. Bijnsdorp en J. F. Huijgen; S. M. Mica en J. J. H. Aarts. GEHUWD: H. J. A. Duiveman en H. A. Dorlandt; N. Neuvel en A. A. M. Duijn; R. Kolkman en G. van de Pol; J. G. Turkenburg en A. M. Kraaij; W. van Zomeren en E. M. Wesselman; H. van Dijk en A. M. A. Huis in 't Veld; A. H. Boudewijn en J. W. Koning; B. J. A. van den Broek en G. van Veen; D. Duis ter en J. E. van Essen; P. J. Lasschuit en J. A. Oude: J. M. Sintenie en A. C. Met selaar; K. Straver en J. M. van der Ven; J H. V. van Asch en E. L. de Vries; B. Reuvers en C. H. Wiersma; J. Kolk en M. G. Boesmans. Een vijf-jarig jubileum schijnt nauwelijks de moeite van het vieren waard. Dit toch te doen, lijkt op het eerste gezicht even onzin nig als het begiftigen van een kleuter met een medaille van verdienste. Niettemin heeft nog onlangs God fried Bomans met redelijke argumen ten aangetoond, dat verjaardagen en jubilea minder reden tot vreugde geven naarmate de leeftijd hoger wordt. Dat was bij de viering van het één-jarig bestaan der Haarlemse So ciëteit Teisterbant. Wij durven ons te wagen aan de veralgemening, dat al het physiek schone zo goed als de in stellingen met een hoog cultureel doel zich terecht minstens evenzeer mogen verheugen over hun beloftevolle jeugd als over hun rijk verleden. En in zoverre heeft het alle zin, dat het eerste lustrum van Koor Katholiek Haarlem, waaraan wij vandaag ook op deze plaats enige aandacht willen besteden, met passende luister zal worden gevierd. Tekenend voor dit Koor is het, dat de „passende luister" in dit geval zal bestaan in de uitvoering van een Ju bileum-concert van hoog cultureel ge halte. Door het alsdan ten gehore brengen van Mozart's Requiem en het Te Deum van de moderne componist Zoltan Kodaly wil Albert de Klerk, de voortreffelijke leider van Koor Katholiek Haarlem, eensdeels de stichter van het Koor, deken Van der Wiel, herdenken en anderdeels de dank doen uitzingen voor het vele in vijf jaren tijds bereikte. Het Requiem is immers een gebed en geen klacht, en door het gebed kan men het best in dankbaarheid gedenken. Wij menen, dat het binnenkort ju bilerende Koor een bijzondere aan dacht verdient, omdat het een geheel eigen en hoog gelegen plaats inneemt in Haarlems katholiek culturele leven. Het is immers het in 't verleden reeds vervulde streven van dit Koor om de mensen bekend te maken met minder bekende composities van oude mees ters en hen in te voeren in de waar dering en genieting van artistiek hoogstaande werken van moderne componisten. Dit wijst op een opzet, geboren uit de enig duidbare im mers uit idealisme voortkomende vorm van berekening. Door aldus in cultureel opzicht „hoog spel" te spelen, doet Koor Katholiek Haarlem dit echter ook in materieel opzicht. En dan mag het verblijdend merkwaardig heten, dat zijn initiatieven in het verleden steeds met een onverwacht succes werden bekroond. Voor een koor, dat in het besef van zijn hoge doelstelling de moed heeft, af te zien van het ge makkelijk succes van een serie „kas stukken", moet het een voldoening zijn geweest, toen zijn uitvoeringen van onbekende werken van César Franck en Rameau en de vertolking van het oratorium „Koning Swenti- bold" een enthousiast onthaal vonden. In de lijn van deze paedagogisch ge tinte en vooruitstrevende cultuurar- beid ligt ook het streven om bij voor keur jonge en nog weinig bekende doch veelbelovende krachten als solist te doeri optreden. Zovaak wij hierboven spraken van Koor Katholiek Haarlem bedoelden wij, wanneer het ging over doelstel ling en initiatieven, op de eerste plaats te zeggen: Albert de Klerk. De pres taties en het gehalte van het Koor werden en worden tenslotte door zijn eminente leiding bepaald. Hij is de ziel van het gezelschap en wanneer de hem toegewijde schare van honderd- vyftig zangeressen en zangers ertoe komt, op eigen initiatief in groepjes bij een der leden thuis een moeilijk stuk door te nemen, totdat het „zit", dan is dat aan zijn begeestering te danken. En wanneer in het boek „Mu zikale ommegang", een verzameling biografieën van bekende musici, de naam van De Klerk staat naast die van Kodaly, wiens Te Deum zal wor den uitgevoerd, waarom mag men dan niet de verbeeldingskracht opbren gen, daarin een zinvolle vingerwij zing te zien. in de plaats van het ver beeldingloos aan het alphabetische toeval toe te schrijven? Dat Koor Katholiek Haarlem intus sen ondanks zijn jeugd hier ter stede een algemene waardering geniet, blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat het door de H.O.V. is uitgenodigd om te zamen met dit orkest onder leiding van Toon Verhey binnenkort de Ne gende Symphonie van Beethoven uit te voeren. Het zij aan Koor en leider gegeven, met veler steun de gevestig de naam te handhaven en op te voe ren door voort te bouwen op een jonge doch krachtige traditie. Advertentie Bestei Uw ittucw-AUTU's, geneei nieuw model 1950. 6-persoons. eroegtijdlt Bij ROZENSTRAAT J—9, TE1-. 19992. Gevestigd sinds 1910 Voor ons werkten geen colporteurs Enige tijd geleden is nit de raad aan B. en W. verzocht de vraag te beant woorden, of het gewenst en mogelijk is degressieve tarieven in te voeren voor gas en electriciteit in verband met de draagkracht der verbruikers in het aige. meen en met de hoegrootheid van het gezin en met de daaruit voortvloeiende draagkracht. In een uitvoerig» nota wij zen B. en W. deze degressieve tarieven af. De verdedigers van dit systeem zo schrijft de meerderheid van het col lege gaan van de gedachte uit, dat de gemeente haar bedrijven in exploi tatie heeft om het algemeen belang te dienen, waaruit zou volgen, dat op de verkoop van die producten in beginsel geen winst mag 'worden gemaakt. Theo retisch gezien onderschrijven B. en W. dat beginsel, als men tenminste onder winst niet verstaat het totaalbedrag, dat de exploitatie in enig jaar als batig saldo oplevert. Tot op zekere hoogte toch zal winst maken noodzakelijk zijn voor een ge zonde instandhouding en ontwikkeling van het bedrijf. Te veelvuldige schom melingen in de tarieven moeten zowel in het belang van het bedrijf als dat van de afnemers worden voorkomen; vóór- of nadelige exploitatie-uitkomsten moe ten niet steeds tot wijziging in de ta rieven aanleiding geven. Met andere woorden, het maken van winst is nood zakelijk teneinde nadelige exploitatie- spitsen te kunnen opvangen. Gaat de winst boven de zgn. noodzakelijke winst uit. dan ziet men daarin de heffing van een indirecte belasting. Deze zou dan moeten worden geheven, rekening hou dende met de draagkracht van de af nemers. Of die hogere winst inderdaad als een indirecte belasting is te beschou wen, hangt echter nog van andere fac toren af. Erkend wordt, dat het Energiebedrijf vrij aanzienlijke winsten oplevert. Maar evenzeer moet worden erkend, dat in de allernaaste toekomst zeer belangrijke kapitaalsuitgaven nodig zijn. In verband daarmede komt de grens van de noodzakelijk te maken winst vrij hoog te liggen en de daar boven uitgaande winst is niet in haar geheel als een indirecte belasting te beschouwen. Het aantal gezinnen, dat om hun ge ringe financiële draagkracht voor een verlaagd tarief in aanmerking komt, stellen B. en W. op 6500. Het aantal ge zinnen met vier of meer inwonende minderjarige kinderen op 4500. Bii een gemiddeld verbruik door eerstgenoemde gezinnen van f 100.per jaar, zou een tegemoetkoming van 10 pCt. op 20 ct. per week neerkomen. Voor laatstge noemde gezinnen met een gemiddeld gebruik van f 150.per jaar op 30 ct. per week. Tegenover dat betrekkelijk geringe voordeel staat, dat een uitbreiding van het ambtelijk apparaat voor controle, administratie enz. nodig zou zijn. Bo vendien zou daarmede gemoeid zijn f 102.500.een bedrag, dat de gemeente nu niet missen kan. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de verbruiken van gas en electrici teit minder stijgen dan evenredig is aan hef aantal gezinsleden. Bij vastrecht tarief daalt bovendien de gemiddelde prijs per verbruikte eenheid bij stijgend verbruik. In het bijzonder bij het heffen van een vastrechttarief naar oppervlakte kan van een tarief naar draagkracht ge sproken worden. Gezinsgrootte en ge zinsinkomsten spelen dus reeds een rol bij het verbruik en de tarieven. Van gemeentewege worden afnemers tegenwoordig zo goed mogelijk ingelicht over het voordeligste tarief. B. en W. zijn tegen elke poging om de financiële gevolgen van welk tarief naar draagkracht ook te compenseren door een hoger tarief voor de overige verbruikers, die niet voor reductie in aanmerking komen. Gezinstarieven zijn o.a. ingevoerd te Bussum, Helmond. Eindhoven en Nijme gen. De winstderving, berekend volgens de in genoemde steden ingevoerde ta rieven. zou voor Haarlem resp. zijn f65.500.—, f48.000.—. f95.000— en f46.000.—. Het college is dan ook niet van zins voorstellen te doen tot invoe ring van degressieve tarieven of van gedifferentieerde tarieven voor nood zakelijk en luxe-verbruik. Wethouder Angenent deelt dit stand punt niet en heeft een nota ingediend, waarin hij invoering van het systeem Eindhoven het meest geschikt acht vooral omdat dit de administratieve moeilijkheden tot een minimum zou be perken. In Eindhoven wordt voor Pe- zinnen met drie of vier kinderen bene den 16 jaar een reductie gegeven van 1 ct. per M3 gas en van Z ct. per Kwh. Voor gezinnen met vijf of zes kinderen resp. VA en 3 ct. en bij zeven of meer De tentoonstelling Keukenhof te Lisse trekt op het ogenblik enorm veel bui tenlanders en mag ook met reden als een internationaal centrum betiteld worden. Zaterdag zal de burgemeester van Rot terdam met 35 Zwitserse regeringsauto riteiten een bezoek aan de tentoonstel ling brengen en zullen radio-reporters uit de Marshall-landen de lunch op het terrein gebruiken. Die zelfde middag om half vier komt een gezelschap van hoog geplaatste autoriteiten uit de Liba non. Zoals bericht zullen de leden van de Eerste en Tweede Kamer met hun dames Maandag 23 April op Keukenhof ontvan gen worden. B. en W. achten het billijk en gewenst de zeven bijzondere kleuterscholen, die tot nu toe een beperkte subsidie uit de gemeentekas ontvingen, in het genot van een volledige subsidie te stellen, waartoe een bedrag van achtduizend gulden noodzakelijk is. Woensdagavond maakten de ouden van dagen op een andere manier kennis met de P.T.T.-ers, dan zij dat gewend zijn, wanneer zij hun ouderdomsrente halen. Haarlems postaal mannenkoor en het uit P.T.T.-ers bestaande boerenorkest „de Hooischelvers" en „Alpenjagers" be zorgden de oudjes een prettige avond. Dat het programma in de smaak viel, bewees de glunderende blik op de ge zichten. De uitnodiging van de directrice om nog eens terug te komen werd door de beide verenigingen spontaan aange nomen. kinderen resp. 2 en 4 ct. De wethouder heeft geconstateerd, dat in de jaren 1935-1939 bjj het Electriciteitsbedrijf de gemiddelde winst bedroeg f 955.475. de vijf na-oorlogse jaren geven een ge middeld winstcijfer van f 688.000.(met sterk oplopende tendenz). Verleden jaar was een winst geraamd van f 1.600.000. Wanneer men bij deze winsten de rentelasten en afschrijvingen bekijkt, en rekening houdt met de noodzakelijkheid van ruime investering, dan is er sprake van een zware indirecte belasting. Het is niet aan te nemen, dat in de naaste toekomst een bedrag van ruim 1 mil- lioen gulden aan rente en afschrijving nodig zal zijn. Dat het verbruik zou stijgen evenredig met het aantal gezins leden, is nooit beweerd, maar wel is het een feit, dat het verbruik stijgt, wanneer het gezin groter wordt vooral bij electra. (Extra-verlichting b.v. bij huiswerk). Dat de vastrechttarieven een en ander gecompenseerd hebben, wordt door de feiten achterhaald en gelogen straft. Een groot gedeelte der kleinver bruikers heeft vastrecht, maar waar blijft, dat zij vooral de winst leveren, dus de belasting betalen. Dat een eventuele vergoeding, zo gaat de heer Angenent voort, slechts een klein bedrag per week kan uitmaken, is mogelijk, maar dat het daarom bij restitutie per kwartaal of per half jaar van geen betekenis zou zijn, moet wel tegenspraak opwekken. De in het ge ding gebrachte progressieve kinderbij slag acht de "wethouder niet terzake doende. Het getuigt overigens niet van goede smaak om met de rechterhand iets te geven in de vorm van een toe slag en het met de linker middels een nooit billijk verdeelde indirecte belas ting weer terug te nemen. Nadat de wethouder nog enige andere argumenten naar voren heeft gebracht, erkent hij, dat de minst draagkrach- tigen door het systeem Eindhoven niet geholpen zijn, als ze niet toevallig een groter gezin hebben. Bij de toe passing van dat systeem blijft nog een belangrijke indirecte belasting over. De meerderheid van B. en W. zien het winstcijfer van de Bedrijven voor de toekomst somber in. Het publiek zal o.a. op het verbruik van electriciteit en gas gaan bezuinigen door de gestegen kos ten van levensonderhoud. De geraamde winst voor gas is nader vastgesteld op f 104.700.zodat op deze afdeling ze ker geen overwinst wordt gemaakt; door een geringe stijging van de lasten of daling van de baten kan de winst in verlies omslaan. Wordt voor electriciteit het systeem Eindhoven gevolgd, dan zal het nadelig saldo op de gemeentebegroting, dat nn reeds 1 millioen gulden is, met circa 5 pCt. worden verhoogd. Deze verliesverhoging weegt volgens B. en W. niet op tegen de kleine voor delen, die bepaalde verbruikers zouden hebben. Tenslotte merken B. en W. op, dat het systeem Eindhoven in het ge heel geen rekening houdt met het ge zinsinkomen, terwijl de armlastige ver bruikers met minder dan drie kinderen geen reductie ontvangen. Was het door onachtzaamheid, of - met opzet, dat de 57-jarige werktuig kundige A. S. uit Beverwijk op 8 Augus tus van het vorig jaar de 62-jarige J. W. de V. uit Beverwijk met zijn auto om ver reed? Deze vraag kreeg de Haar lemse Rechtbank vanmorgen op te los sen, waarbij een conclusie getrokken moest worden uit de verklaring van niet minder dan negen getuigen. Terwijl de V., die groepsleider van de tekenkamer op de Hoogovens is, met zijn bromfiets over een der wegen van de Hoogoventerreinen reed, voelde hij aan een windvlaag, dat er een auto achter hem reed. Hij keek naar links en werd onmiddellijk daarop door deze wagen meegesleurd. Tengevolge van de ernstige val, die»hij hierdoor maakte, liep de man een zware hersenschudding en een kneu zin van de rechternier op. Zes weken lang moest hij in het ziekenhuis ver pleegd worden om daarna nog vier we ken thuis ziek te liggen. Een der gevol gen van het ongeval is, dat De V. som tijds aan geheugenstoornissen lijdt, zoais bijvoorbeeld op de rechtszitting bleek, toon hij zich" zijn adres niet herinnerde. Uit de verklaringen van A. S„ die reeds jaren auto rijdt, hoorde men, dat het slachtoffer keurig rechts op de weg reed. Hijzelf was, toen hij de bromfietser inhaalde, naar het midden uitgeweken. Op het ogenblik, dat hij passeerde, hoor de hij lawaai. En aan de gedragingen van enige mensen, die iets verder op de weg stonden te praten, merkte hij, dat er iets gebeurd moest zijn. Verdachte rem de, keek uit het portierraam en zag De V. enige meters achter zijn auto op de grond liggen. Aanvankelijk dacht hij, dat ae man onwel was geworden, maar toen hij te hulp snelde, zag hij, dat De V. uit een hoofdwonde bloedde en toen hij naar zijn auto keek, constateerde A. S. ter hoogte van het portier enige krasjes, die door een aanrijding veroorzaakt kon den zijn. Tot nu toe verliep de behandeling van de zaak zonder sensatie. Een verrassing kwam er echter, toen de president van de rechtbank, mr, Top, vroeg of ver dachte gezien had wélke de V. hij had aangereden. Het slachtoffer heeft name lijk een tweelingbroer, die sprekend op hem lijkt, en tussen deze en verdachte zou een vete bestaan. Daarom kwam de Officier van Justitie, mr. Van den Burg, tot de beschuldiging, dat A. S. ofwel bij ongeluk ofwel met opzet de V. aan gereden zou hebben. De tweelingbroer van het slachtoffer, de 62-jarige chef-tekenaar W. J. de V„ verklaarde, dat A. S. reeds tweemaal ge poogd zou hebben hem aan te rijden. Ook hij bereed een bromfiets en daal de twee broers bijna niet uit elkaar te houden zijn, kreeg hij het vermoeden, dat deze derde aanrijding voor hèm be doeld was geweest. Op de vraag of er wel eens woorden tussen A. S. en hem waren geweest, verklaarde deze de V., die in de wandeling de V. I genoemd wordt, dat hiervan nooit sprake was ge weest, maar dat zijn intuïtie hem zeide, dat verdachte met opzet had gehandeld. De V. I was namelijk vroeger in de plaats van verdachte bevorderd en ook had hij eens geweigerd de zoon van ver dachte op de tekenkamer te nemen. Verdachte antwoordde hierop veront waardigd, dat hij geen enkel motief had om zo iets laaghartigs te doen. „Denkt u dat er sprake is van enig opzet?" vroeg de president dan aan getuige D„ die chauffeur is en het on geluk zag gebeuren. „Ik weet het niet, ik heb mij wel geërgerd aan het wilde rijden van verdachte en toen ik ze op die weg zag rijden, dacht ik nog; als dat maar goed gaat!" Nog andere em- ployé's werden gehoord. Maar nie mand kon zekerheid brengen. Alle maal zeiden ze, dat het net zo goed wel als geen opzet kon geweest zijn. Eenmaal was S. bij zijn slachtoffer op bezoek geweest. Een der getuigen, die daarbij aanwezig was, verklaarde, dat de V. toen gezegd had tot verdachte: „Het is jouw schuld, dat ik hier lig." Toevallig was ook de dochter van de V. I bij haar oom op ziekenbezoek. Zij voer de met verdachte in de gang een ge sprek, waarbij deze zich uitliet alsof hij wel schuldig aan het ongeval zou zijn geweest. Na een uitgebreid getuigenverhoor zeide de officier, dat hij aan het begin van deze zaak gemeend had te moeten kiezen tussen poging tot doodslag of een of andere verkeersovertreding. B- onder zoek is wel komen vast te staan, dat een poging tot doodslag niet aanwezig is. V. I. heeft wel eens de indruk gekregen, dat verdachte hem opzettelijk wilde aanrijden, maar dat is bij onderzoek niet gebleken. De roekeloosheid van verdach te zit in het feit, dat hij geen signaal heeft gegeven, alvorens te passeren. Bovendien reed hij te dicht naast de bromfietser voorbij. De officier achtte verdachte schuldig aan het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel en eiste een geldboete van f 100 subs. 30 dagen hechtenis. Hierna kwam de verdediger aan het woord, die zeide reeds voordat de rechts zitting begon de overtuiging gehad te hebben, dat verdachte vrijgesproken zou worden. Opvallend vond hij, dat de ge tuigen, die de gunstigste posities hadden om waar te nemen, geen duidelijke ver klaringen konden afleggen. Afgezien daarvan kunnen de getuigenverklarin gen ook zeer te goeder trouw zijn. Hij verwachtte vrijspraak van verdachte. De uitspraak volgt over veertien dagen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mr. 880 (14 j.), 2, 4.15. 7 én 9.15 uur; Luxor: De kampioen melkboer (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Kolder cocktail (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 uur; City: De jongen met de trompet (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne: Landroof (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 19 April Concertgebouw: H.O.V.-concert, o. 1. van Toon Verhey; soliste Ans Bouter. Inleiding Wouter Paap (Raad van Overleg), 8 uur. Frans Halsmuseum: H. Prenen over „Gustave Doré en de romantische illustra tiekunst" (H.K.G.) 8.15 uur. Schouwburg: Ludamus met ,,'t Cafétje", 8 uur. Gisteren is na een korte ziekte over leden de heer S. Govers, onder vrien den en kennissen maar vooral in wan delsportkringen beter bekend als ome Sam. Ondanks zijn een en zeventig jaar was hij een volbloed wandelaar en door zijn opgeruimde geest maakte hij zich overal vrienden. Zijn eerste Vierdaagse liep hij in 1917; aan honderden wandel tochten heeft hij deelgenomen en zijn grootste zorg toen hij ziek werd was: zou ik dit jaar nog naar Nijmegen kun nen voor de Vierdaagse. 1 Mei a s. hoopte hij bij zijn werkgever zijn vijf tigjarig jubileum te vieren. Zijn heen gaan is voor zijn vrouw en kinderen, maar vooral ook voor duizenden wan delaars een groot verlies. De begrafenis vindt Zaterdag plaats. Hedenavond. Donderdagavond 19 April, vindt er in restaurant Brinkmann een belangrijke vergadering plaats van de vereniging van R.K. textielhandelaren en woninginrichters St. Willibrordus. Deze bijeenkomst is voor de gehele branche toegankelijk en begint om 8 uur. Drs. Neefs zal hier verslag uitbrengen van de te Den Haag gehouden bespre king tussen prof. Brouwers met verte genwoordigers van de Vakbonden, als mede van het beraad der documentaire Bestuurdersvergadering van de Commis sie van overleg der Middenstands vak - centralen op Maandag 16 April te utrecht gehouden. Daar deze vergadering zeer belang rijk is van het standpunt der rege ring hangt voor de middenstander veel af wordt de gehele textielbranche zonder onderscheid op deze vergadering verwacht. De pianist Stevan Bergmann is solist op het 4e Beethoven-concert, dat de HOV op Dinsdag 24 April zal geven. Hij zal het Vierde Pianoconcert spelen. Stevan Bergmann. die ook verleden jaar in de Beethoven Cyclus met de HOV op trad, werd in 1903 in Vöslau bij Wenen geboren en studeerde bij Julius Wolfs- zohn, Ignaz Friedman, alsmede aan het Conservatorium te Warschau. In 1926 verliet hij Wenen en vestigde zich in Nederland waar hij thans nog woont. Als solist trad Stevan Bergmann o.a. op met het Berlijns Philharmonisch Orkest, het Weens Symphonie Orkest, het Concert gebouw Orkest en het Residentie Orkest, terwijl hij talrijke recitals gaf te New York, Londen, Parijs, Milaan, enz. Het concert staat o.l.v. Toon Verhey en wordt geopend met de Ouverture Leonore III, terwijl tenslotte na de pau ze een uitvoering zal worden gegeven van Beethoven's Zevende Symphonie. Twintig kinderen uit alle delen van de provincie Noord-Holland kregen gis termiddag het diploma voor hun be kroonde prestatie in de Marshall-teken wedstrijd in hun handen gedrukt. Zij waren daartoe bijeengekomen in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, waar de directeur van dit mu seum, de heer H. Baard hen in tegen woordigheid van de wethouder van Onderwijs de heer D. J, A. Geluk, toe sprak alvorens de Information Officer van de E.C.A., mr. Gwenn, de diploma's uitreikte. De heer Baard wenste de kinderen veel geluk met hun succes en hoopte dat het diploma voor hen een aansporing zou zijn om hun talenten te ontwikkelen. Het was een zeer moeilijke taak voor de jury geweest om tot deze beslissing te komen, want er waren honderden zeer fraaie tekeningen binnengekomen. De heer Baard wijdde ook enige woorden aan die kinderen, wier tekeningen niet bekroond zijn. Zij moeten overtuigd zijn van de waardering van de jury en even eens hun gekregen talenten verder ont wikkelen. Spreker vond het hoopvol dat er blijkens deze tekeningen nog zoveel positieve krachten in de jeugd zijn; hij trok dan ook de conclusie dat men over deze jeugd niet ongerust hoefde te zijn. want deze zal gezond opgroeien tot het volk van morgen. Mr. Gwenn richtte zich tot verrassing van de kinderen in 't Nederlands tot hen! ..Het is een mooi succes voor jullie en je ouders", zei hij, „ze kunnen trots op je zijn". Vervolgens reikte hij hun de diploma's uit. Op deze oorkonde stond het huis van Europa getekend, terwijl het onderschrift als volgt luidde: „Het huis Europa" wordt gebouwd door achttien Europese landen met de helpende hand van Amerika opdat alle mensen van deze landen gelukkig en tevreden met elkaar kunnen wonen. Jij hebt deze Europese opbouw door Europese samenwerking zo goed begrepen en zo duidelijk in je .tekening voor de tekenwedstrijd van Het plan- Marshall tot uiting gebracht. Twee leerlingen van het Coornhert- lyceum uit Haarlem waren bij de twin tig gelukkigen. Het waren de twaalf jarige Clasientje Rienstra. Lorentzkade 61, Haarlem en de dertienjarige Jan Kees Korf, Ritzema Boskade 9. Heem stede. Voorts waren het Pieter Goedhart. Willy Leensen, Billy Matrey, Hetty de Laaf, W. Bijvoets, Jeannette Felde, Ma rianne de Roock en Anita Appel uit Amsterdam. Gert de Geus uit Oude Nie- dorp. Ineke Hendrikse uit Hoorn, Wim Groenboom uit Huizen, Hilda Beintema uit Naarden, Kees van der Laan uit Bussum, Willy Appel uit De Rijp, Ge rard Langeberg uit Heiloo. Elly Bosse- laar en Elly Oudeboom uit Hilversum en Lies Smit uit Wormer Voor deze wedstrijd waren de jongens en meisjes in twee groepen verdeeld, nl. van 811 en van 1216 jaar. Uit iedere provincie zijn van iedere groep de tien besten bekroond, zodat er per provincie twintig tekeningen zijn. Deze worden naar Den Haag gestuurd, waar ze op 26 en 27 April worden gekeurd. De jury óie daar optreedt, bestaat uit een verte genwoordiger uit elke provincie en vier andere heren. Uit Noord-Holland zal de heer E. de Kat uit Haarlem in de jury zitting hebben. De tekeningen zullen dan in Pulchri Studio tentoongesteld worden. De vijftien beste tekeningen uit Nederland gaan naar Parijs, waar ze door een internationale jury beoordeeld worden. De eerste prijs bestaat dan uit een reis van drie weken naar Parijs. Home of Londen onder geleide. De vijf tien besten uit ons land zullen een spaar bankboekje krijgen. Op Zondag 22 April ElinkwijkVolendam IVV—DEM DTSVelsen V itesseBeverwijk HBCDIO ADOPurmersteijn Swift—NAS ZRC—DSS Onze GezellenASV LisseRouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Nu Plan-Noord vrijwel is volgebouwd en ook de bebouwing van het Plan- Kostverloren haar voltooiing nadert, valt te voorzien, dat binnen afzienbare tijd voor de normale woningbouw te Zand voort geen" bouwterrein meer beschik baar zal zijn. Het zal daarom in de naaste toekomst noodzakelijk zijn, dat wordt overgegaan tot de ten uitvoer legging van het uitbreidingsplan voor zover betreft het ten Oosten van de Brederodestraat en ten Zuiden van de dr. C. A. Gerkcstraat liggende duinter rein ter oppervlakte van ongeveer 54 hectaren, eigendom van de familie Quarles van Ufford. Van dit terrein is ongeveer 20.5 hecta ren bestemd om verkaveld te worden als bouwterrein zowel als voor de aan leg van openbare wegen en plantsoen- stroken, waarvan na de aanleg van openbare werken ongeveer 16 hectaren kan worden uitgegeven als bouwterrein en ongeveer 4.5 hectaren gemeentelijk bezit zal moeten blijven als openbare wegen en plantsoenen. Voorts is onge veer 9.5 hectaren bestemd voor de aan leg van een hoofdverkeersweg annex rijwiel- en wandelpaden, groenstroken en parkeerterrein. De rest, groot onge veer 24 hectaren, is bestemd als recrea tiegebied, waarop generlei bebouwing is toegelaten. André Kaart's Musyckcamer, die wij reeds in „De Stompe Toren" en in onze tuinzaal hoorden, trad thans in de Re- naissance-zaal van het Frans Hals Mu seum op. Deze zaal leent zich door haar entourage, meer dan elke andere, bij uitstek voor uitvoeringen van muziek uit de tijd van Baeh. Echter niet zo zeer door haar acoustiek, want deze is aldaar niet bepaald gunstig. Gelukkig ontwikkelt het kleine strijkorkest een voldoend, in het forte zelfs een zeer vo lumineus klankgehalte, dat de gehele zaal vult en daardoor geen sterke reso nans vereist. Dit volle, afgeronde klank volume overheerst daarentegen, uitge zonderd in de zacht gespeelde onder delen, de klank van het clavecimbel. De klank, die juist zo'n speciaal timbre aan dit soort muziek verschaft. In het concert voor twee fluiten van Telemann, waar deze instrumenten soms alleen door het clavecimbel werden be geleid, kon men nu eens duidelijk op merken hoe mooi die lichte, ijle klank geschikt is voor een begeleiding. En in het Concert van Bach voor cembalo, fluiten en strijkinstrumenten, waarin dit klavier-instrument veel meer op de voor grond. ook enige malen solistisch optrad, kwamen de bijzondere klanktimbres van dit instrument nog beter tot hun recht. Het was een avond van uitsluitend 17-de en 18-de eeuwse muziek, op stijl volle. aantrekkelijke wijze vertolkt de enkele lichte onzuiverheden, kleine rhythmische oneffenheden en onvaste toonvormingen bij de strijkers oefenden geen nadelige invloed op de algemeen goede indruk uit maar de stijleenheid brengt een bezwaar met zich mede bij een omvangrijk programma als dit: één suite, vier concerten en bovendien no"g een cantate. Ze werkt enigermate mono toon. Gelukkig was er voor verscheiden heid gezorgd, men hoorde ook nog een vioolconcert van Telemann, met fraaie, gevoelvolle toon door Jan Hoeben ge speeld en de profane „Bauernkantate". waarin de sopraan Nelly Becker door haar weelderig geluid en geestige voor bracht en de bariton Marcel Derickx door zijn sonore stem en uitstekende dictie uitblonken. Dirigent Kaart gaf vooraf een verkla ring van deze Cantate. In Bach, aldus spreker, ziet men in hoofdzaak de kerk- componist. Al nemen de humoristische werken een bijzondere plaats in in zijn oeuvre, wijzen ze juist op de veelzijdig heid van deze componist, eerst in latere tijd werden ze meer op de voorgrond geplaatst. Verder werd o.a. gewezen op het meer naïeve type, het gebruik van de dans, bijzonder de gezelschapdans, de komische macht dezer muziek en de in leider gaf een kort overzicht van het verloop van de handeling. De zaal was ditmaal totaal bezet, de aanwezigen toonden zich hoogst inge nomen met de prestaties van vocalisten en instrumentalisten. OL. KOOP De schietkuil van de Zandvoortse poli tie is Woensdagmiddag officieel in ge bruik genomen. De korpschef van politie de heer Vreman heette de talrijke be langstellenden, waaronder wij opmerkten burgemeester Van Fenema, mr. Pitlo, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, wethouder Kerkman en verschillende hoofden van dienst, welkom en memo reerde dat de leden van het korps zelf de handen uit de mouwen hadden ge stoken. Vijfentwintigduizend kruiwagens zand hadden de agenten in deze winter verzet. Maar het resultaat mag gezien worden Een goed geoutilleerde geweer- baan van 100 meter en een pistoolbaan van 10 meter. Burgemeester Van Fenema huldigde het politiepersoneel voor de ge leverde prestatie en verwachtte van deze baan en verhoogde paraatheid van het Zandvoortse politiekorps en de vrijwil lige hulppolitie. De burgemeester opende de baan met een keurig geweerschot: midden in de roos. De andere aanwezi gen beproefden vervolgens de goede kwaliteiten van de schietbaan. Voor een onderlinge wedstrijd onder de politie mannen had de burgemeester enkele prijzen uitgeloofd. De Zandvoortse raad komt a.s. Dins dagavond in vergadering bijeen. Voorge steld wordt de laatste 5 procent loons- verh' ging ook op het gemeentepersoneel van toepassing te verklaren. Aan de orde komt ook de kwestie van de klok en dp reclame op de watertoren. De agenda vermeldt ook nog een voorstel tot de bouw van "een openbare kleuter school. Teneinde het bureau van de Stichting „Touring Zandvoort" beter te huisvesten wil het bestuur een houten, uitneembaar gebouwtje aanschaffen, dat dan bijvoor beeld op het Raadhuisplein of op de Strandweg geplaatst kan worden. De Stichting heeft aan het gemeentebestuur een voorschot van zevenduizend gulden gevraagd. Tijdens een druk bezochte vergadering is in „Ons Huis" te Zandvoort opgericht een afdeling van het Koningin Wilhel- mina Fonds. Er werd een bestuur ge vormd van drie leden onder voorzitter schap van de heer G. Tates. De Zuid Boulevard te Zandvoort, waarvoor de aarden baan en de riolering reeds zijn gereedgekomen, zal binnen kort worden bestraat tegelijk met het einde Brederodestraat. Voor dit werk wordt een crediet gevraagd van f 315.000. In het bestek zijn bepalingen opgeno men, waardoor verzekerd wordt dat het verkeer ter plaatse zo weinig mogelijk ongerief van deze werken zal ondervin den. De gemeente Zandvoort sluit twee onderhandse geldleningen, elk groot f 500.000, looptijd dertig jaren, rente 3 A procent. DORSETSHIRE, p. 19 Apr. Kreta, n. R'dam. GROOTE BEER, p. 19 Apr. Mini- coi, n. Amst. SOMERSETHIRE. 19 Apr. v. Co lombo n. Amst. SIBAJAK, p. 19 Apr. Ouessant, n. R'dam. JOH. v. OLDENBARNEV., p. 19 Apr. Anderhalf Graadskanaal, n. Fremantle. Ook in Zandvoort zal de gasprijs met één cent per kubieke meter verhoogd worden. Dinsdagavond vond in het Parochie huis Anno Santo de laatste vergade ring in dit seizoen plaats van de Ka tholieke Middenstand. Als spreker trad op jhr. dr. J C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem. Jhr. Mollerus gaf een levendige be schrijving van IJsland, het land Van de 29 vulkanen, ettelijke honderden geysers die bijna kokend water om hoog spuiten, waarbij er een is die zijn water meer dan 70 meter omhoog slin gert, het land van de grootste en in drukwekkendste watervallen ter we reld en een land dat drie maal zo groot is als Nederland en waarvan de bevol king nog niet eens de omvang heeft als van de stad Haarlem. De ontwik keling van de bewoners staat op een buitengewoon hoog peil. Elke bewoner heeft een zeer grote boekenkast en spreker constateerde dat verschillen de Nederlandse werken in het LJslands zijn vertaald. Een buitenlander kan de IJslandse taal niet leren en deze is dus enig in haar soort. Na deze lezing sprak kapelaan C. Bakker, die hoopte dat in het volgend seizoen het werk van het bestuur nog meer gewaardeerd zal worden. Aan het slot van de bijeenkomst deelde de voorzitter, de heer A. Ver- donschot, mede, dat het winterpro- gramma voor het komende seizoen op enigszins andere leest geschoeid zal wonden. Woensdagmorgen werd in het Raadhuis te Heemstede aanbesteed de verbétering van het wegdek van de Heemsteedse Dreef tussen Julianaplein en Wipperplein. Deze aanbesteding was gesplitst in drie delen, n.l. A. B. en C. Het aantal inschrijvingen bedroeg Hl totaal 8. Voor A. was de hoogste inschrij ver N.V. De Geruisloze Weg te Heemste de met f 53.483, laagste was de N.V. Hol te Oudewater met f 38.185. Voor B. was de hoogste inschrijver de N.V. De Geruisloze Weg te Heemstede met f 49.238, laagste inschrijver N.V. Koud As phalt te Utrecht met f 44.800. Voor C. was de hoogste inschrijver N.V Reef te Oldenzaa] met f 41.990, laagste in schrijver N.V. Versluis en Zonen te Oude water, met. f 33.000. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Uit de vereniging ter behartiging van de volksgezondheid werd vijf en zeven tig jaar geleden de afdeling Haarlem van het Witte Kruis opgericht. De om standigheden, waaronder deze oprichting plaats vond. waren niet bijzonder gun stig. Het aantal leden bedroeg toen acht en twintig. Nadat de moeilijkheden van de be ginperiode waren overwonnen, volgde een ware bloeitijd. In 1890 kwam het eerste badhuis bij de Koudenhorn tot stand. Deze badinrichting bestaat mo menteel niet meer. Sindsdien zijn er echter nog vier badhuizen bijgekomen. Aan de kraamverzorging werd bij zondere aandacht besteed De afdeling stichtte een opleidingscentrum voor kraamverzorgsters, waaraan tevens een internaat werd verbonden. lp 1926 kon de eerste wijkverpleeg ster in dienst worden genomen. Het ledenaantal was intussen, vooral na de annexatie van Schoten in 1928, gestegen tot 3000. Thans zijn er 5407 leden. Sinds 1913 wordt het tekort op de vier badhuizen, die momenteel nog on der de vereniging ressorteren, door de gemeente aangevuld. Dat de badinrich tingen druk bezocht worden moge blij ken uit het aantal van 230702 baden, die in 1950 gegeven werden. Maandag 7 Mei houdt de afdeling Haarlem van het Witte Kruis ter ge legenheid van haar vijf en zeventigjarig bestaan een receptie van drie tot vijf uur in restaurant Brinkmann. Daarna is er een feestelijke bijeenkomst van het gehele personeel. In de zwemvijfkamp. die Woensdag avond door Z. C. Haarlem in Stoop's bad werd gehouden, heeft de organise rende club met een betrekkelijk ge ringe voorsprong op HVGB beslag op de wisselbèker gelegd. De uitslagen zijn; 100 meter vrije slag dames: Margot Marsman, HVGB. 1 min. 14.4 sec.; Elly Holsken. Haarlem. 1 min. 15 sec.; Ti neke Wouters, DWR, 1 min. 15, 5 sec. 100 meter vrije slag heren: W. Heurt- sen HPC. 1 min. 2,7 sec.; C. van Doo- renmaalen, Haarlem. 1 min. 5 sec.; J. Kneynsberg, DWR. 1 min. 6,8 sec.; F. Roozekrans, DWT, 1 min. 8,5 sec. 100 meter schoolslag dames: Rietje Spoor, DWR, 1 min. 29.5 sec.; Miep Casse. DWR 1 min. 31.7 sec.; Aagje van Apeldoorn HVGB, 1 min. 34,9 sec. 100 meter schoolslag heren: J. Hof- man, Haarlem, 1 min. 13,9 sec.; A. de Vries, HPC. 1 min. 15,2 sec.; J. Stutter- heim,' HVGB, 1 min. 20.1 sec. 100 meter rugslag dames: Jopie Wis- ker, DWR 1 min 27,2 sec.; Bep. Nelis- sen. DWT 1 min. 28.8 sec.; Iet Jansen, HVGB, 1 min. 30.2 sec. 100 meter rugslag heren; Fred. Pie- ters, DWR. 1 min. 13,2 sec.; Genót Bijlsma Haarlem, 1 min. 13,4 sem.; J. de Haas, HVGB, 1 min. 18.7 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette meis jes: DWT 3 min. 5,5 sec.: DWR 3 min. 8.6 sec HVGB 3 min. 18.9 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette jon gens: HVGB 2 min. 53,1 sec.; Haarlem 2 min. 43,8 sec.; DWT 2 min. 54,7 sec.; DWR 3 min. 7 sec. Gemengde Zweedse estafette: Haar lem 6 min. 34,5 feec.; HPC 6 min 41.7 sec.; DWR 6 min. 44,5 sec.; HVGB 7 min. 4,5 sec.; DWT 7 min. 20.4 sec. 10 x 50 meter vrije slag estafette da mes: DWT 6 min. 10.7 sec.; DWR 6 min. 14.6 sec.; HVGB 6 min. 23,4 sec.; Haar lem 6 min. 48,5 sec. 20 x 50 meter vrije slag estafette ne ren: Haarlem 10 min. 26.3 sec.; HVGB 10 min. 37 sec.; DWR 11 min. 43,5 sec.; DWT 11 min 49.8 sec. Uitslag puntentelling: Haarlem 2776.3 punten; HVGB 2791,7 punten; DWR 2862.4 punten: DWT 2928,8 punten, en HPC 3164,9 punten. B en W stellen voor van Jac. Heems kerk te kopen 28322 m2 grond tegen f 1 per m2 gelegen achter de bestaande be bouwing aan de Westzijde van de Voge- lenzangseweg nabij de Leidse Vaart. Deze gronden zijn voor een gedeelte be stemd voor arbeiderswoningbouw. In af wachting van de verwezenlijking van de plannen zullen de gronden gedeeltelijk worden gebruikt voor sport- en speel terreinen. Met andere eigenaars van gronden in de buurt wordt nog onder handeld. Daar Haarlem gas aan Bloemendaal levert en een cent per m3 méér vraagt met ingang van 1 April 1951, zullen de verbruikers ook een cent meer moeten betalen. - 18/4 1** \naconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Oil southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 4214 5714 801.4 56 V* 53% 1914 7544 721/* 18% 19% 4414 5614 67 5514 35% 44% 4144 56% 80'/, 55% 5314 19% 75% 72 1844 19%. 44% 57 67% 35 3554 44 (Nlet-officRSe 3% Nederl. 1948 pCt. Ned. 1950 3-354 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel Jac. Inschr. Grtbk '48 3pCt. Ned. Handel Mij. cert A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mil Ned. Scheepv. Unle H.V.A. Deli Mig. Koersen I Vorig Opening slot 19/4 93 93 13%-/ gb 93% 92% 94/, 154% 169541 116 136 288Rb 3M 225gb 246%gb 298%-54 30» 120gh 121% 178 142 157gb 4*8% 129% - 100%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2