LAATSTE GETUIGE UIT „De Camera was bij ons thuis nauwelijks in HET BEETSENHUIS I iS PLAN-SCHUMAN ONDERTEKEND D.D.D. Belevenissen van de struisvogel Rasmus Ze hadden elkaar in jaren niet gezien... r Wij luisteren naar IDEALE GROOTMOEDER Ill jü 1 BB!v i GEEN EXCESSEN BIJ „CRESCENDO" Kruistocht van KNVB voor amateurisme VAN LOON VIERDE Volendam kan ook 's avonds winnen Matig succes voor de Nederlanders Ook Keiler naar Parijs Engelse league J 12PE DONDERDAG 19 APRIL 1951 PAGINA 5 „Vriend van mijn Huis" Het huwelijksvers Parlementen moeten nu beslissing nemen Minister deelt mede: Eén soldaat overleden ten- gevolge van verkeersongeluk Karei Lotsy voor de sportpers in ruiterwedstryden te Badminton Belgische ploegen voor Ronde van Nederland RONDE VAN FRANKRIJK VOOR AUTOMOBIELEN in concours hippique Nice Wereldkampioenschap dammen MARKTBERICHTEN Sportsnippers MUNHARDTJESsterke bestrijders van pijnen Scheepvaartberichten V.. Sim, Sam en Rasmus als noodhulp ~\licolaas Beets werd op 13 September 1814 te Haarlem geboren en in de X V ]£r.?VJ P33 tot 1839 schreef hij, als student te Leiden, onder het pseudoniem Hildebrand zijn Camera Obscura, welke niet zo lang geleden haar eeuwige jeüga met een vijftigste druk mocht vieren. De persoon van Hildebrand is voor het huidige letterlievend geslacht, in de tweede helft van de twintigste eeuw al legendarisch ver teruggeweken en telkens weer komt er een lichte verwonde ring over de journalist, die, gezeten tegenover een vriendelijke, grijze dame, haar hoort spreken over haar vader en dat de Camera bij haar thuis nauwelijks in tel was. Mijn vader, vertelt zij, ergerde zich soms aan de populariteit van dit boek en vroeg zich af of hij dan niets anders had gepresteerd. De vriendelijke grijze dame, die over haar vader spreekt, is mevr. Ada Geertruida WentBeets. 7Aj werd op 12 April 1871 in de Boothstraat te Utrecht geboren als het vijftiende en jongste kind van de toen 57-jarige Utrechtse predikant, het zesde uit diens tweede huwelijk met jkvr. Jacoba Elisabeth van Foreest. Mevr. WentBeets is dus onlangs tachtig ja ar geworden, de laatste nog levende 'van Hildebrand's talrijk kroost. Zij woont thans te Laren (N.H.), nog gezond en vol belangstel stelling voor alles om haar heen en uit de rijke schat van haar herinneringen kan zij uren lang vertellen, haar handen rusteloos bezig, vaardig met de bor duurnaald, terwijl haar blik door de vensters in de voorjaarstuin dwaalt bij de knoppen en prille spruiten, die huiveren in de gure wind. Advertentie De grijsheid, zegt de Schrift, is een sierlijke kroon; zij wordt op de weg der gerechtigheid gevonden, Voor Mevr, Went-Beets leidde deze weg uit de zonnige koestering van het Beet- senhuis, zij de jongste van het patriar chaal gezin, tot de grote dag, dat zij zelf trouwde uit dit huis, naar een lang en gelukkig huwelijksleven, dat met acht kinderen werd gezegend. En thans is zij de ideale, men zou haast mogen zeggen klassiek geworden grootmoeder voor zoveel kleinkinderen, die zich on bewust voelen aangetrokken door de rust, de goedheid en wijsheid, die van haar uitgaan. Nicolaas Beets is tweemaal getrouwd ge weest, het eerst in 1840 met jkvr. Aleide van Foreest, die hem in 1856 ontviel, na hem vijl jongens en vier meisjes te heb ben geschonken, de tweede maal in 1859 met een jongere zuster van zijn eerste vrouw, jkvr. Jacoba Elisabeth van Fo reest, die hem na zijn dood in 1903, zeven jaar overleefde. Uit dit huwelijk werden nog weer drie jongens en drie meisjes geboren. Kort na zijn eerste huwelijk werd Nicolaas Beets predikant te Heemstede, in 1854 volgde zijn beroep naar Utrecht, waar hij zich vestigde in de Boothstraat. In 1868 werd te Heiligerlee het gedenk teken onthuld van Graaf Adolf van Nas sau, gebleven, zoals het Wilhelmus zegt, te Friesland in de slag. Nicolaas Beets hield daarbij de feestrede voor een talrijk en uitgelezen gehoor, waaronder Koning Wil lem de Derde. Hij deed dit in de vorm van een lang gedicht: „Op 't veld te Hei ligerlee". Toen Beets was uitgesproken, wendde de Koning zich af en verliet de eretribune, de spreker lichtelijk onthutst achterlatend, die zich vergeefs afvroeg waarmee hij zijn Vorst kon hebben mis haagd. Onmiddellijk echter werd hij bij de Koning geroepen. Deze stak hem de hand toe eh zei: ,,Ds. Beets, ik was zoeven te ontroerd om u te bedanken". En zich tot de aanwezige autoriteiten richtend, ver volgde Z. M.„Deze man moet professor worden. Het is een schande voor Neder land, dat hij het nog niet is. Bij de eerst volgende vacature wil ik zijn naam zien". Op 16 Maart 1875 hield Nicolaas Beets zijn inaugurele oratie als hoogleraar in de Theologie te Utrecht. Prof. Beets was toen allang de Hilde brand niet meer van de studentikoze „Spielerei" van de Camera. Zijn hart was veel meer bij de ongeveer vier honderd preken, elf bundels verzen en yijf delen letterkundige opstellen, die ln de loop. van de jaren van zijn hand verschenen, terwijl het statige huis aan de Boothstraat meer dan eens in het brandpunt stond van het negen tiende eeuwse leven van stad en land. De inrichting en sfeer van dit huis, ge bouwd op de plaats van het oude St. Jansklooster, met zijn, in het hart van Utrecht fantastische grote tuin, kan mevr. Went zich nog precies herinne ren, zo goed als heel het leven thuis met de patriarchale professor als middelpunt, 's Ochtends was hij altijd het eerst beneden, gelaarsd en ge spoord, zoals hij dit noemde, want hij verachtte pantoffels. Hij rookte ook nooit en dronk slechts een matig glas wijn aan tafel. Vooral was hij stipt op zijn gewoonten. Om vier uur 's mid dags precies moest een van de domes- tiquen de professor op diens kamer thee brengen. Gebeurde dit ook maai enkele minuten te laat, dan keek prof. Beets het meisje ernstig aan en sprak: „Ik ben mij niet bewust een man te zijn, die op dit uur nog thee drinkt" Mevr. Went—Beets werd bij haar geboorte Ada genoemd, naar het gedicht van haar vader: „Ada van Holland", zoals Nicolaas Beets haar ook met een vers verwelkomde, dat aanving met de woorden: „Kom aan mijn hart, mijn vijftiend' kind, Ik heb U net zo lief als 't eerste; Rijke ouderharten zijn de teerste; En voel hoe U een vader 'mint." Jaren later, toen Prof. Beets als hofprediker kort na de geboorte van H. K. H. Prinses Wilhelmina op het paleis Noordeinde een dienst voorging, werd hij na afloop bij H. M. Koningin Emma ontvangen. „Mijnheer Beets", zo richtte zich Hare Majesteit tot hem, „mag ik mijn kind eens in Uw armen leggen, die zoveel kinderen hebben gedra gen." Ook Koning Willem III was zeer aan Beets gehecht en onder hield zich graag met hem, die hij de vriend van zijn Huis noemde. Toen Ada Beets ouder werd, mocht zij haar vader in diens kamer helpen met corrigeren. In die kamer was het heel anders dan in alle andere vertrek ken van het huis, de muren van boven tot onder met open boekenkasten ach ter groene gordijnen. Op die kasten stonden aardbollen, zoals ze die noem- té v Vjjfc* <ft- '••Vy- c de, want globes vond zij een raar woord, en verder de man „met de handdoek om het hoofd"; dat was Bil- derdijk, zei vader. Op de. deur hing het portret van Scott, erboven dat van Vondel. Ada moest dan in de venster bank zitten, op een afstand van haar vader, zodat zij haar stem goed oefende, en voorlezen uit de Camera of ander werk, terwijl Nicolaas Beets een nieu we druk van fouten „zuiverde". Tevo ren echter hadden zij en haar oudere zusjes Dora en kleid om beurten de drukproef voor zichzelf moeten nale zen. Voor elke fout, die zij vonden, kregen zij een dubbeltje. Korenbloemen hadden de bijzondere liefde van Nico laas Beets en zij hebben ook nu nog de voorkeur van zijn jongste dochter, die ze 's zomers gaarne om zich heen ziet, een levende herinnering aan het verle den, zoals zij nog veel souvenirs aan haar vader bewaart, zoals de laatste ganzeveer, waarmee hij schreef, en de fraaie kast met Delfts kaststel, welke de Nederlandse vrouwen aan Nicolaas Beets ter gelegenheid van diens zeven tigste verjaardag ten geschenke gaven. Nog is haar toen vijf en tachtig jarige vader getuige geweest van haar huwelijk in 1899 met de heer Jacques Went. Haar broer, ds. C. Beets, had die onvergetelijke mor- gen in de Domkerk de plechtigheid verricht en aan het dejeuner na af loop reciteerde prof. Nicolaas Beets, zijn stem nog eens in volle kracht, het door hem voor deze gelegen heid geschreven feestgedicht: Het vroegere woonhuis van Nicolaas Beets in de Booth straat te Utrecht. Mevrouw A. G. WentBeets, ,,'t Jongste kind nog groot te zien Heeft mij God gegeven Maar wat mag ik bovendien Deze dag beleven? 't Liefste, jongste kind gepaard Aan een echtvriend harer waard, Die aan Godes zegen Alle acht gelegen. Lieve Moeder, laten wij 's Hemels goedheid loven! Komt er wel wat weemoed bij, 't Mag de vreugd niet doven!" Haar verder leven heeft mevr. Went Beets in Amsterdam gewoond en H!ans sinds kort zich in Laren gevestigd, Maar dikwijls nog gaan haar herinneringen naar de dagen van haar jeugd, het Beet- senhuis in de stille nauwe Boothstraat naar het wonderlijke fin-de-siècle in het deftige, stijve, nog ietwat kleinsteedse Utrecht van die da gen. Met de ranke statuur van de Dom toren hoog boven alles uit, zo goed als naar zomerse vacantiedagen op het stamhuis der Foreesten, de Nijen- burg te Heilo. of de oude buitens van het Sticht. Naar die plaatsen van haar jeugd gaan vaak aaar gedachten uit sn ook naar een naamloos gebleven graf op de Utrecht se algemene be graafplaats, waar slechts de wapen spreuk van het ge slacht Van Foreest ,Salus mea Christus" Christus is mijn Heil, de rustplaats aanduidt van Nico laas Beets. Zoveel goede herinnerin gen, hoe zeer ook vereenzaamd, die het leven haar liet én die aan de trek ken van de tachtig jarige de mildheid en vrede verlenen, die het grote voor recht zijn van een gelukkige ouder dom. F. Th. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Woensdagavond. Acht ministers van zes Europese landen hebben vandaag in een der grote zalen van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs op plechtige wijze hun handtekening gezet onder het verdrag, waarbij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt opgericht. In aiphabetische volgorde tekenden achtereen volgens dr. Adenauer, Kanselier en minister van Buitenlandse Zaken van de Duitse Federale Republiek, voor België de heren Van Zeeland en Meurisse, resp. minister van Buitenlandse Zaken en minister van Buitenlandse Handel, voor frankrijk Robert Schuman, voor Italië Graaf Sforza, voor Luxemburg minister Dech en tenslotte voor Nederland de ministers Stikker en Van den Brink. Zes htfe»i lang hpbb«"n de ministers vergaderd, teneinde de politieke structuur van Elan-Schuman vast te stellen. Bovendien is men het nu eens geworden over een procedure ter eventuele latere aanpassing van het verdrag. Wat de samenstelling van de speciale Assemblee betreft, heeft men de zetels thans als volgt verdeeld: achttien zetels resp. voor Frankrijk, Duitsland en Ita lië, tien voor Nederland, tien voor Bel- gie en vier voor Luxemburg. Deze As semblee houdt jaarlijks zitting op de tweede Dinsdag in Mei. Zij kan in bui tengewone zitting bijeenkomen op ver zoek van de Raad' van Ministers Doch wat belangrijker is, zij kan ook in bui tengewone zitting bijeenkomen op ver zoek van de meerderheid van haar le den zelf. i w' Plan-Schuman is thans in zijn laatste en definitieve faze getreden. Zullen de parlementen de door hun re geringen zo plechtig genomen besluiten bekrachtigen? En zo ja, wanneer? Van Duitse zijde is reeds de verwachting uit gesproken dat Frankrijk zal voorgaan. Projessor Nicolaas Beets in zijn laatste levensjaren. Minister Van den Brink was zeer tevreden over het bereikte resultiat en legde de nadruk op het reële en concrete karakter van deze Gemeen schap voor Kolen en Staal. Het is weliswaar, zo zeide hij, minder spec taculair en spreekt minder tot de fan tasie van de mensen dan b.v. de Raad van Europa, doch het is niettemin een van de belangrijkste stappen die men op het ogenblik kan doen op de weg van de Europese integratie. Voor Nederland betekent het in werking treden van het plan-Schuman een positief voordeel. Tegenover de twin tig millioen gulden welke Nederland jaarlijks zal moeten bijdragen in het perequatiefonds, waaruit de kosten voor de modernisering van de Bel gische industrie zullen worden be streden, bestaan voor ons land, dat hoofdzakelijk importeert, binnen deze gemeenschap economische voordelen, welke in de nabije toekomst ruim deze twintig millioen zullen over schrijden. De vraag is evenwel of dit nog mogelijk is met de oude Kamer. Wordt deze ont kennend beantwoord, dan zal het wel October worden voor het nieuwe parle ment zich uitspreekt. Vele lange maan den voor een onderneming welke geen uitstel lijden mag. Engeland overweegt zich aan te slui ten bij het Hoge Gezagslichaam van de Europese kolen- en staalpool, zo ver neemt Reuter in bevoegde kringen te Londen. De onderhandelingen dienaan gaande zullen echter eerst worden ge opend, wanneer de uitvoering van het plan-Schuman in het voorbereidende stadium zal zijn gekomen. Voorts bestudeert de Engelse regering nog steeds de uitnodiging van de Franse regering om deel te nemen aan een conferentie over het instellen van een Europese landbouwpool. In gezaghebbende kringen te Londen wordt er op gewezen, dat Engeland voor een belangrijk deel zijn behoeften dekt in zijn dominions, en waarnemers leiden hieruit af, dat Engeland zal trachten zowel wat de kolen- en staalpool als wat de landbouwpool betreft zijn poli tiek van relatief isolationisme te verde digen. De groep van twaalf landen heeft Woensdag gemeld, dat zij de eerste aan wijzing van Peking, dat de impasse ten aanzien van Korea zou kunnen worden doorbroken, heeft ontvangen, aldus ver neemt Reuter uit gewoonlijk betrouw bare Arabische bron. Op de bijeenkomst van Woensdag maakte de Indiase delegatie inlichtin gen, ontvangen van de Indiase ambas sadeur te Peking, bekend, welke op een dergelijke ontwikkeling zouden duiden. Italië. De Italiaanse Kamer van Af gevaardigden heeft Dinsdagavond met 308 tegen 154 stemmen een door de corft- munisten en linkse socialisten ingedien de motie, waarin de regering wordt ver oordeeld en radicale wijzigingen in haar politiek worden geëist, verworpen. Advertentie Gistermiddag kreeg Mevrouw T. Blad onverwachts bezoek van een oude school vriendin. Onder het genot van een kopje geurige thee werden natuurlijk eerst oude herinneringen opgehaald. - Naderhand kwam het gesprek ook op de vele beslom meringen van de huisvrouw. Mevrouw Blad vond het zo jammer, dat zij er maar niet toe kon komen, nieuw tafelbestek aan te schaffen. Andere dingen hadden steeds voorrang. Het klonk haar dus als. muziek in de oren toen haar vriendin vertelde, dat zij bezig was het kostbare „Safira"-tafel- bestek bij elkaar te sparen zonder hiervoor een enkele uitgave te doen. Met Niemeijer'f waardebonnen krijgt zij dit prachtige tafelbestek gratis in haar bezit. Mevrouw Blad nam zich natuurlijk direct voor, hier ook mee te beginnen. U kunt nu ook dubbel genieten van Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee of Princess-Thee. De heerlijke smaak is een apart genot en boeendien ontvangt men voor de waarde bonnen (op elk pakje) het schitterende „Safira"-tafelbestek; door en door vlelcvrij. Een bezit van blijvende waarde, dat U met veel plezier zult gebruiken. Als U even een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijer N.V., te Groningen, ontvangt U direct de geïllustreerde geschenkenlijst. U kunt dan precies zien wat U kunt krijgen op Niemeijer's waarde bonnen. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Schoonenberg, (CPN) naar aanleiding van de ongevallen, welke zich bij de militaire oefening „Crescendo" zouden hebben voorgedaan, heeft de minister van Oorlog en van Marine schriftelijk het volgende geantwoord: Tijdens de oefening „Crescendo" is de dienstplichtige Th. Rood uit Bovenkar- spel ten gevolge van een verkeersonge val overleden. Het is onjuist dat zijn dood op last van de legerleiding niet is gepubliceerd. Bij deze oefening zijn geen andere militairen om het leven ge komen. Blijkens de ter beschikking staande gegevens hebben bij deze oefe ning drie miiitairen verwondingen op gelopen. te weten: een onbetekenende hoofdwond, een lichte hersenschudding, een verwonding in de rug. De aangehaalde woorden: „Wees rea listisch in het maken van gewonden" zijn onder „Enige wenken voor hulp leiders" opgenomen in punt 3, luidende: „Wees realistisch in het maken van ge wonden en gesneuvelden, wees streng bij gebrek aan actie en slordigheid". Be doelde wenken waren uitsluitend opge nomen in de richtlijnen, welke zijn ver strekt aan de hulpleiders en aan de ver tegenwoordigers van de pers. In ver band hiermede zal de bedoeling en de strekking van deze passage duidelijk zijn. In de aan de troepen verstrekte ge gevens komt de bedoelde passage der halve niet voor. De minister kan een opvatting, als zouden zich tijdens de oefening „Cres cendo" vele „excessen" hebben voorge daan niet als juist erkennen. Engeland. Van gezaghebbende zijde werd Dinsdag te Londen vernomen, dat de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken het vraagstuk van de herziening van het met Italië gesloten vredesver drag niet-officieel bij de Britse regering ter sprake heeft gebracht. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zou thans de voorstellen bestuderen. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, j Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, 18 April. In hotel „Wittebrug" is de K.N.V.B. vanmiddag een grote kruistocht voor het amateurisme begonnen met een toe spraak van zijn voorzitter. Karei Lotsy, tot de vertegenwoordigers van de Ne derlandse sportpers. In deze toespraak, die ruim twee uur duurde en rijk was gedocumenteerd, heeft de heer Lotsy speciaal een vijftal punten behandeld, die op het wapengekletter van de laatste jaren over de vraag amateurisme-profes- sionalisme aan de orde zijn gekomen: 1. de vraag of het professionalisme de emigratie van spelers naar het buiten land zal kunnen voorkomen; 2. de me ning dat het professionalisme zal leiden tot verbetering van het spelpeil; 3. de wens dat het Nederlands elftal betere prestaties zal gaan leveren; 4. de bewe ring dat het huidige amateurisme toch al niet meer zuiver is; 5. de vraag of het billijk is, dat spelers meedelen in de inkomsten van hun clubs. In onze pleidooien voor het behoud van het amateurisme hebben wij deze punten ongeveer in dezelfde geest be handeld als de heer Lotsy dat vanmid dag voor de sportjournalisten deed, zo dat wij met verdere publicaties menen te mogen wachten totdat de discussies over dit onderwerp, die wegens het ver gevorderde uur moesten worden uitge steld, aan de orde zijn geweest. Ter inleiding van zijn betoog verklaar de de heer Lotsy met een kwinkslag, dat de Nederlandse sportpers beschouwd zou kunnen worden als een edel proef konijn voor de grootscheepse actie welke de K.N.V.B. wil gaan ondernemen. Wij hebben evenwel de indruk, dat de sportpers, die voor het grootste percen tage het professionalisme niet ongenegen is, op haar beurt wel vivisectie zal ple gen op de argumenten, welke de voor zitter van de K.N.V.B. vanmiddag heeft aangewend. Te Badminton is een internationale samengestelde ruiterwedstrijd begonnen als voorbereiding voor de Olympische Spelen in 1952 te Helsinki. Voor de eerste dag stond een dressuur- proef op het program, waarbij de paar den getest werden op hun reactiever mogen, evenwicht en gehoorzaamheid. De uitslag luidt: 1. Kapt. Blaser (Zwits.) met Mahmud, 48.75 strafpnt.; 2. Koechlin (Zwits.) met Tambour. 78.25 strafpnt; 3. Kapt. Schwarzenbach met Vae Victis, 80.5 strafpnt; 4. E. van Loon (Ned.) met Weatrix 93.75 strafpnt; 5. Kapt. Buhler (Zwits.) met Uranus, 94.5 strafp; 6. Lt. Felder (Zwits.) met Vol- tono, 105.7 strafp.; 7. M. van Loon (Ned.) met Nerantsoula, 106 strafp. De sportcommissie van de Belgische Wielerbond heeft voor deelneming aan de Ronde van Nederland, die van 5 tot en met 10 Juni a.s. wordt gehouden, de volgende ploegen samengesteld: Belgische A-ploeg: Braeckeveld, De Baere, Decin, De Clerk, J. de Poorter, Maelbrancke, Ollivier en Van Kerk hoven. Ploegleider: Brouwers. Belgische B-ploég: Bogaerts, Buyle, De Feyter, De Rijcke. Even, Serin, Van Brabant en Van Stayen. Ploegleider: Van de Sompel. Gisteravond is op het VVA-terrein aan de Jan van Galenstraat te Amster dam een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen de elftallen van de twee de klassers WA en Volendam. Het was een boeiende wedstrijd, waarin beide partijen aan elkaar gewaagd bleken. De Amsterdammers waren niet erg geluk kig, want beide backs deden de wijd- broeken eenmaal een doelpunt cadeau. De Volendammers voegden er zelf nog twee aan toe, wat voldoende was om WA, dat de score aan zijn kant niet hoger dan twee kon krijgen, te bedwin gen. Van 29 Augustus tot 11 September wordt onder de auspiciën van de Auto mobile Club Nice-Cóte d'Azur de Ronde van Frankrijk gehouden, open voor standaardmodellen die in 4 klassen wor den ondergebracht: tot 750 cc, van 750 1500 cc, van 1500-3000 cc en boven 3000 cc. Zes etappes zijn ontworpen: Nice Luchon (740 km), LuchonParijsLa Baule (1620 km), La BauleOostende (740 km), OostendeVittel (620 km), Vit tel—Genève (625 km) en GenèveNice (600 km). Tijdens de laatste etappe zal ook de laatste klassementsproef moeten worden afgelegd en wel over 5 kilometer op de helling van Turini. Na een rustdag is het internationaal concours hippique te Nice voorgezet met de Prix de la Cöte d'Azur, een z.g. par-« cours a l'Américaine, waarbij elke rui ter op een parcours van 12 hindernissen twee minuten de tijd kreeg zoveel mo gelijk sprongen te maken met dien ver stande, dat het paard bij de eerste de beste fout de ring moest verlaten. Alle hindernissen waren 1.40 m hoog. bovendien was een sloot van 4 meter breedte ingelegd. Door de scherpe wen dingen waren de sprongen uitermate lastig. De weersomstandigheden waren gunstig met slechts aan het eind van de dag enige regen. Het concours werd gewonnen door de Portugees Carvalhesa, die met Mondina 20 sprongen in 2 minuten maakte. Zijn landgenoot Cavalero werd met Mongua tweede met 16 sprongen in 1 min. 15 sec. Op de derde plaats kwam de Spaanse kapitein Gavilan met Friso. Hij maakte 13 sprongen in 1 min. 7 sec. Van de Nederlandse deelnemers plaatste de heer Janssens zich met c'Est sa Soeur zesde met 11 sprongen in 1 min. Ritmeester Gruppelaar maakte met Ampère 10 spron gen in 2 min. Twaalfde werd de heer Gelderman, die met Ambassadeur 8 sprongen maakte. De heer Rijks werd met Romanichel 15e met 6 sprongen. De Prix de Centaures, een parcours barrière-sprongen met zes sprongen met een onderlinge tussenruimte van 10H meter, werd 's middags afgewerkt. De hoogte van de hindernissen bedroeg 1.40 m. Na tweemaal barrage, waarbij de hindernishoogte werd opgevoerd tot resp. 1.60 en 1.70 m. werd de Spanjaard Garcia-Cruze met het Duitse paard Quo- niam eerste met driemaal 0 fouten. Tweede werd de La Sayette (Frankrijk) met Hercule met 0, 0 en 3 fouten. De derde plaats werd bezet door de Franse ruiter Couet met Nankin. Nankin maak te in de drie ronden 0. 0 en 4 fouten. Hoewel de Nederlandse paarden niet gewend zijn aan dergelijke wedstrijden, verrichtte de heer Rijks een uitstekende prestatie door zich met Master vijfde te plaatsen met 0 en 4 fouten. De heer Janssens werd twaalfde met 0 en 8 fou ten. Onze landgenoten Gelderman en ritmeester Gruppelaar kwamen niet ver der dan de eerste ronde. Ritmeester Gruppelaar bezette met Random Harvest de 13e plaats met 4 fouten en de heer Gelderman met Countess de 15e met 8 fouten. R. C. Keiler, Nederlands damkam- kampioen 1951. is door de Franse dam- bond alsnog uitgenodigd deel te nemen aan de voorronden van het wereldkam pioenschap dammen, die van 16 Mei in Parijs, ter gelegenheid van het 2000-jarig bestaan van deze stad. gehouden zullen ëvorden. Gerechtigd deelnemer was F. Gordijn, die in 1950 de Nederlandse titel behaalde. De uitslagen van de in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: le divisie: Huddersfield Town—Chelsea 21; Newcastle UnitedBolton Wan derers 01; Sheffield WednesdayDerby County 43; 2e divisie: Bamsley Sheffield United 11. VEEMARKT ALKMAAR, 17 April. Op de voorjaarsveemarkt werden door het slechte weer van de laatste weken in totaal slechts 572 stuks vee aangevoerd (vorig jaar 1033). Prijzen: kalfkoeien 800950. melkkoeien 700925, gelde koeien 500825. kalf vaarzen 450600, gelde vaarzen 425575, pinkstie- ren 7001000, pinken 300480. Handel goed. VEILING SEPTER TIEL, 18 April. Appelen: Brab. Bellefleur 3442, 1828, Goudreinetten 4658 3342, idem stek 7 15, idem stip 2030, Jonathan 2e soort 2647. idem verpakt 4674. Witte Keule- man 2432. 1220. Peren: Brederode 2e soort 4446. Alles in cents per kilo. De te Wenen gespeelde voetbalwed strijd WenenSao Paulo werd door de Brazilianen met 21 gewonnen. Dinsdag 24, Woensdag 25 en Donder dag 26 April zullen te Oosterbeek de zeventiende jaarlijkse interacademiale buitensportwedstrijden van de federa tie van Imitates en bonden worden ge houden. Luc van Dam heeft tijdens bokswed strijden te Rotterdam op punten ge wonnen van de Australiër Marr. Job Roos sloeg de Spanjaard Luis Sierra knock out. De amateur-boksers v. d. Zee, v. Kla veren en Schubart zullen naar de Olympische Spelen worden afgevaar digd. Advertentie AARDIJK p. 18 Terceira (Az.) n. N. Orl., ADINDA 19 te Pladju, AGATHA 19 te Sin- gap., ALAMAK 19 te Bombay, ALCYONE 19 te Madras, ALDEGONDA 18 te Pladju. ALETTA 19 te Penang, ALMKERK p. 18 Formoza n. Hongk AMPENAN 19 te Dja karta. AMSTELDIEP 20 te Bombay vrw., AMSTELDIJK p, 17 Bermuda n. R'dam, AMSTELKERK 18 van Lobito n. Winneba, AMSTELVAART p. 18 Florida n. Pt. Tam pa. ARIADNE 18 van Algiers 20 te La Va- letta. ARMILLA. 19 te Haifong. ARNEDIJK 18 te Antw., ATLAS 18 te Vigo, BAARN 18 te Hamburg. BENNEKOM 18 van Aruba n. Cristobal. BINTANG 19 te Savannah. BLI- TAR p. 19 Gibr n R'dam, CALTEX DELFT p. 19 Kp. Gata n. Sidon. CALT. HAGUE p 19 Ouessant n. Sidon. CALT. LEIDEN p 19 Finist. n. Sidon, CALT. NED. p. 19 Gibr. n. Sidon. CALT. PERNIS p. 19 Dover naar Rotterd., CALTEX UTRECHT p 19 Kreta n. R'dam, CASABL.'A 19 te P. Saïd, CASTELBIANCO 24 te Rotterd. verw., CE- RAM p. 19 Dungeness n. Genua. CERON1A p 19 Kp Gata n. Genua, CHAMA p. 19 Ouessant n. Cur., CISTULA 19 le Saloniki, CLAVELLA 18 te Havanna, DELFLAND p. 18 Kp. Verd. eü. n. Z. Am., DORSETSHI RE p. 19 Kreta n. Rotterd.. EDAM p. 19 Wight n. Antw.. ELMINA p. 18 Kp. Blanco n A dam. ENGGANO 19 te Rotterd ES- SÓ AMSTERD 18 van Aruba n. R'dam. ES- SO ROTTERD. p. 19 Ouessant n. R'dam, ETREMA 18 van Rastanura n. Karachi, FRIESLAND 19 te Belawan, GROOTE BEER p. 19 Minicoy n. A'dam, HECTOR 19 te Rotterd., HECUBA 19 te Rotterd.. HEEL- SUM p. 18 Terceira (Az.) n. Houston. HE- RA p. 19 Finist. n. W Indië. HERCULES 19 te Gibr.. HERMES 19 te Antw.. HESTIA 19 te Cur.. JAPARA 19 te Tjüatjap. KEDÓE 19 te Padang. KLIPFONTEIN p. 19 Dakar n. A dam, KOTA AGOENG 18 van Macass. 20 te Sibaja. KOTA BAROE p. 19 Perim n. Bombav. KOTA GEDE 19 te Aden, LANG- KOEAS 18 van Balikp. 20 te Macass LEM- STERKERK 19 te Suez. LIEVE VROUWE- KF.RK 18 van P. Saïd n Genua. LINDE- KERK 18 van Suez n. Basra. LOOSDRECHT 19 te Barcelona, LOPPERSUM p. 19 Finister- re n Pionbino. MAAS 18 van Pt. au Prince n. Mobile, MAASKERK 19 van A'dam naar Hamb.. MAASLAND 19 bij Bahia n. A'd., MACUBA p. 19 St. Vincent n. Havre. MA- LEA p. 18 Rosalhadd n R'dam, MAPIA p. 19 Djeddah n. A'dam, MARIEKERK 19 te P. Said. MARPESSA p. 19 Rasalhadd n. Suez, MATARAM 18 van Belawan n. Dja karta. MELISKERK 18 te Rott.. MENDOZA 19 te Amst., MERWEDE 19 te Savanna. MI- DAS 19 te Rotterd., MODJOKERTO 19 te Suez, MOLENKERK 19 te Muscat, MURNA p. 19 Perim n. Fahaheel, NERO 19 te Ko penhagen. NESTOR 19 te Alexandrië. NW. AMSTERDAM p. 19 Lizard n. N. Y.. NIOBE 18 te Rotterd., ODYSSEUS 19 te Rotterdam, ORANJE 19 te P Saïd, ORANJEFONTEIN 19 te Beira. ORANJESTAD 19 te Barbados. ORION 19 te Bremen, OVERIJSEL p. 19 Kreta n. Genua. POLYPHEMUS p. 19 Key- west n. Jacksonville, PRINS WILLEM v. ORANJE p. 19 Lissabon n. Londen, RADJA 18 te Lafage. REYNIERS 21 te Belawan vrw., RIOUW 18 te N. Y„ ROSSUM p. 19 Finist. n. Ceuta, ROTTI 18 van Holl'a n. Macass., ROTULA p 19 Rastartak n. Stanlow, SAID- JA 19 te Pladju, SALATIGA 19 van Cebu n. Calcutta. SALAWATI p. 18 Pt. de Galle n. A'dam, SAPAROEA 18 te Bahrein, SA- ROENA 19 te Pladju. SCHERPENDE, p. 19 Malta n. Sidon. SIBAJAK p. 18 Kp. Finister- re 20-21 te R'dam. SLIEDRECHT p. 18 Ma- sira n. Abakan, SOESTDIJK p. 19 Gibr: n. Alexandrië, SOMERSETSHIRE 19 van Co lombo n. Amst., SOMMELSDIJK p. 19 Dun geness n. Cuba. STAD BREDA 19 te Philad'a, STAD HAARLEM p. 19 Dungen. n. Casabl'a. STAD LEIDEN 19 te N. Y., STAD MAASTR. p. 19 Dungen. n. Savona, STAD SCHIE DAM 19 te Antw., TABIAN 18 van Basra n. Bahrein, TARAKAN 19 van Algiers naar Balikp., TAWALI p. 19 Minicoy n. Indon., THESEUS 18 te Savona. TOMORI p. 19 Cey lon n. Rotterd., TROMPENBERG 19 te Rot terdam. WINSUM 18 te Takoradi. WOENS- DRECHT p 18 Kuria Muria n. Suez, ZAAN 17 te Mantyluoto. A'DAM. aangekomen: 19 April ARY SCHEFFER. Hamburg. stukg.: HERVOR BRATT, R'd., bijl.; AMSTELSTR. Dagenham, stukg.; FENNIA, Helsingborg. stukg.: MEN DOZA, B. Aires, stukg. Vertrokken 18 April HECUBA. W. Indië. stukg.; NORTH DOWN, Dublin, stukg.: MARVA, Londen, stukg.; MI- DAS, Napels, stukg.: HECTOR, Haifa, stukg.; AMIGO, Antw. ledig; ODYSSEUS. Adriati- sche zee. stukg.; HESTIA (Duits), Antw., pass.; DRAKE VfCTORY, Hampton Roads, ledig; SANTA LUCIA, Delfzijl, ledig: AME RICAN JURIST. N. Amerika, stukg.; 19 April MAASKERK, Hamburg, restant la ding; SIGBORG. Malmö. stukg. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 muziek. 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 idem. 9.15 zie ken, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram-, 11-30 piano, 12.00 lichte muziek. 12.33 kamerkoor, 13.00 nieuws, 13.15 zigeunerkwintet. 13.35 gram., 14.00 tuin- bouwpraatje. 14.15 gram.. 15.00 voordr.. 15.20 strijkkwartet, 16.05 Surinaamse volksmuziek, 16.30 gram.. 16.40 voordr., 17.00 verzoekprogr., 17.30 Friese uitz.. 17.45 koperkwartet. 18.00 Mankracht voor de Luchtmacht, causerie. 18.10 or gel, 18.30 Een verantwoorde vacantie- besteding, causerie, 18.45 geestelijke liederen, 19.00 nieuws, 19.15 Verklaring en toelichting. 19.40 radiokrant, 20 00 nieuws, 20.05 Zij sprongen in de nacht, hoorspel, 21.00 Philharm. Orkest en so list, 21.55 causerie, 22.10 bijbel en muz„ 22.30 Langs wegen van kunst en schoon heid. 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.50 huisvrouw. 9.00 gram. VPRO: 10.00 Kinderen en men sen. causerie. 10.05 prot. pr. VARA- 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 viool en piano, 11.10 radiofeuilleton, 11.30 orgel en tenor. AVRO: 12.00 dansmuziek, 12.33 sport. 13.00 nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 huisvrouw. 14.20 kamerorkest. 15.00 voordracht, 15.20 gram., 15.35 hersen- gymn. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd. 17.00 filmprogr.. 17.20 muzikale cause- Tie, 18.00 nieuws, 18,15 felicitaties, 18 45 Denk om de bocht, 19.00 meisjeskoor 19.15 prijzenpraatje. VPRO: 19.30 Bre ken en bouwen, causerie, 20.00 nieuws. 20.05 boek, 20.10 reportage. 20.35 De groei naar wereldeenheid, causerie. VARA: 21.00 lichte muz., 21.30 aether^ forum, 22.00 buitenl. weekoverz 22 15 lichte muziek. VPRO: 22.40 Vandaag causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 Huwelijk van A tot Z causerie, 23.30 gram. ENGELAND. BBC. home service 330 m.: 15.45 orkestconcert, 18.20 lichte mu ziek. 19.20 Ierse muziek. 20.15 lichte muziek. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 12.30 orkestconcert, 13.15 dansmuziek. 15.00 lichte muziek. 15.45 lichte muziek, 17.00 dansmuziek. 17.30 lichte muziek, 23.15 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 balletmuziek, 13.20 gevar. muziek. 17.05 kamermuziek, 18.00 gevaT. muziek, 20.05 Idomeneo, opera. 22.40 or- kestconeert, 23.40 lichte muziek, 0.J5 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 rhythmische muziek, 16.30 lichte muziek. 484 m.: 12.05 lichte muziek, 18.30 om roepkoren, 20.00 omroeporkest en so listen. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 19.06 kamer muziek, 20.00 H Trovatore, opera Copyright P. I. B Box 6 Cop«r>hpg4Bn 22. De commandant van de brandweer was zo th schreef hij htm namen op en zei, dat ze zeker uit- moet klimmen, ..Maar doe voorzichtig acm en zorg zijn schik met Sim, Sam en Rasmus, dat hij hen stekende brandweerlieden zouden worden. De vol- dat je niet naar beneden tuimelt", zei hü. in zijn prachtige kantoor liet binnenkomen. Daar j pende dag moeeian zij leren, hoe je i» oen hoge toren I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5