Mac Arthur pleit voor actie tegen China bescherming van Formosa Ook Chefs van Generale Staf zouden zijn opvatting delen Minister Lieftinck beperkt uitgaven met f 219 millioen Verklaring Amerikaanse militaire hoofdkwartier Goed voorbeeld gevraagd A! VERANTWOORDING AAN HET AMERIKAANSE CONGRESS Grote lof voor Japan MacArthur en zijn staf Begrotingstekort voor 1951 geraamd op f 785 millioen D Stafchefs wél accoord met ontslag HOOP OP REDDING DER BEMANNING VAN DE „AFFRAY" OPGEGEVEN Slappe basis Twee nota's en een wetsontwerp V.S. STERK GENOEG OM HET COMMUNISME MET SUCCES TE BESTRIJDEN Het weer. AUTO RIJDT IN OP FIETSENDE MEISJES Rouwbeklag van Koning en regering ZEVEN NEDERLANDERS IN VRIJHEID Tot hoofd en hart Influenza in Amersfoort ongevaarlijk VRIJDAG 20 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25052 I In een rede, die herhaaldelijk en langdurig door toejuichin gen werd onderbroken, heeft generaal MacArthur Donder dag voor de leden van hei Amerikaanse Congress zijn op vattingen weergegeven over de politiek, die de V.S. zijns inziens in het Verre Oosten moeten volgen en in hei bij zonder de houding, die zij in hei Koreaanse conflict dienen aan ie nemen. Mei nadruk verklaarde MacArthur dat For mosa onder geen beding in handen van de communisten mag vallen. Hij pleitte voor een krachtige actie tegen de Chinese qommunisien, die slechts verslagen kunnen wor den door een blokkade van de Chinese kust, hei opereren van de luchtmacht boven Chinees gebied en hei opheffen van de beperkende bepalingen voor de Chinese nationalis ten op Formosa. Deze opvatting, aldus MacArthur, deelde iédere militaire leider van de Koreaanse veldtocht mei inbegrip van de chefs van de Amerikaanse generale staf. Het enige doel van een oorlog is: hei bevechten van de overwinning en nimmer besluiteloosheid. Voortdurend, zo zei de generaal, heb ik om versterkingen gevraagd. Ik kreeg ze niet. Ook nieuwe beslissingen op politiek terrein werden niet genomen. MacArthur achtte de V,S. sterk genoeg om hei communisme zowel in Europa als in het Verre Oosten met succes ie b«£ strijden. Formosa Gezonde beslissing Eén dode, drie gewonden BEVOORRADIRGSBASIS VAN ENGELAND IN NEDERLAND Grootse ontvangst in New York 30 millioen Amerikanen volgen rede per televisie LEDEREN KLEDING PLAATSVERVANGERS TIEN MINUTEN BIJEEN In diep stilzwijgen UU voorraad te leveren, SMIT VAN RIJSBERGEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redacfie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs.' H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mifHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. ls er één nuttig overheidsinstituut is. waarvoor ons volk dankbaar moet zijn, dan is het wel de Algemene Rekenkamer, die de overheidsuitgaven moet controleren. Men hoort niet veel van dit instituut, dat in alle stilte zijn moeilijk werk verricht en de ondank bare taak heeft tal van overheidsinstan ties telkens op de. vingers te tikken. Het doet dit objectief en zonder aanzien des persoons. In de jaren na de oorlog hebben we reeds meermalen op de ver diensten van dit instituut moeten wijzen, omdat het zonder er doekjes om te win den de zere plekken, die het na-oor- logse overheidsapparaat hebben aange tast, bloot legt. Deze wonden bestaan in het vaak maar onverantwoordelijk uit geven van grote bedragen, die de belas tingbetalers dikwijls slechts met grote moeite hebben kunnen opbrengen. Ge lukkig zijn de toestanden niet meer zo als in de eerste jaren na de oorlog, toen geldsmijterij het hoogste ideaal van sommige hoge instanties scheen te zijn. Doch ook thans nog doen zich feiten van geldverspilling voor, waarbij de Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer, die het verslag van de Algemene Rekenkamer bestudeerde, het woord „verbluffend" moest uitspreken. Wij hebben gisteren de affaire van de politieschool te Hilversum, waar met honderdduizenden guldens in enkele ja ren op onbegrijpelijke* wijze niet zonder reden duikt de gedachte aan cor ruptie op is omgesprongen, gepubli ceerd. Men mene echter niet, dat dit het enige geval is, waarvan de. Reken kamer melding maakt. In het verslag van de Tweede Kamer-commissie stuit men herhaaldelijk op gevallen, waarbij de ondertekenaars de verzuchting sla ken, „aan de Regering dienen inlich tingen gevraagd te worden". Als de. commissie deze zin gebruikt dan weet men reeds, dat er iets niet helemaal klopt. Zo wordt er in het verslag gespro ken over de inkrimping van het Neder landse overheidsapparaat in Londen. In teressant zijn de volgende gegevens: In het verslag van de Algemene Reken kamer wordt gesproken van de inkrimping van het Nederlandse Overheidsapparaat, in Londen. Het daar vermelde staatje sluit per 1 September 1949 met een totaal aan tal hoofdambtenaren bij de permanente diensten van 56. terwijl bij deze diensten nog 126 hulpkrachten werkzaam waren. Bij de tijdelijke diensten waren op die datum 6 hoofdambtenaren en 25 hulpkrachten werkzaam, te zamen opleverende een to taal van 216 personen tegen 268 personen per 1 September 1948. Deze getallen waren per 1 Januari 1951: hoofdambtenaren 42 (39 permanent en 3 tijdelijk) en hulpkrach ten 126 (120 permanent en 6 tijdelijk). Reeds begin 1948 heeft, zo blijkt verder uit het verslag van de Algemene Reken kamer, dit College zich gewend tot de Minister van Financiën met de klacht, dat de salarisinpassingscommissie. welke voor het personeel, werkzaam bij de Nederland se Overheidsdiensten in de Verenigde Sta ten, was ingesteld, slechts 115 van de 366 salarissen ter beoordeling had'gekregen. De Minister deed een circulaire uitgaan aan *ijn ambtgenoten met richtlijnen voor de bezoldiging en nopens het contact met be voelde commissie. Het mag. zo meent de S-Jirunissie voor de Rijksuitgaven, verwon- ering wekken, dat daarna op voorstel van er Majesteits ambass&deur in Washing ton deze salarisinpassingscommissie werd opgeheven. De motieven, die daartoe heb ben geleid, zouden gaarne worden verno men. Met de Algemene Rekenkamer is de Com missie van oordeel, dat het onjuist is wan neer van twee zijden uit de Nederlandse schatkist gelden worden besteed om de Generaal MacArthur tijdens zijn toespraak tot het Congress. Boven de Generaal zijn de vice-president Alben Barkley en de voorzitter Sam Rayburn gezeten. (Radiografisch overgebrachte foto). werkzaamheid van een vertegenwoordiger wij uc uians aan a der Nederlandse cultuur bij het hoger on- Zijnde vraagstukken, waarmede Een daverend gej'uich begroette gene raal MacArthur, toen hg, vastberaden en gespannen kijkend, de vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden betrad voor zijn toespraak tot het Congress. Alle afgevaardigden en senatoren ver hieven zich van hun zetels en juichten hem toe. MacArthur wuifde enige ogen blikken naar zün echtgenote en ving aan te spreken. Het Amerikaanse Congress, aldus de generaal, belichaamt de hoop en het streven van het gehele menselijke ras. Ik spreek u toe in de schemering van mijn leven en zonder enige bitterheid. Ik ken slechts één doel: de Verenigde Staten te dienen. Wanneer wij de thans aan de orde hoger on derwijs in de Verenigde Staten mogelijk te maken. De Commissie heeft er intussen goede nota van genomen, dat de Minister van Buitenlandse Zaken zal waken tegen een herhaling van een geval als het onder havige. Het zal niemand verwonderen, dat er ook nogal critiek is op de militaire de partementen. In het verslag wordt het volgende opgemerkt: Hetgeen de Algemene Rekenkamer (blz. 43 vlg.) met betrekking tot de verschil lende controle-instanties bij de militaire De partementen opmerkt, heeft bij de Com missie de vraag doen rijzen hoeveel con trole-organen er nu wel bij deze Departe menten 'werkzaam zijn. Zij meent, dat het nuttig zou zijn deze vraag aan de Rege ring te stellen, waarbij deze laatste dan tevens zou kunnen mededelen, hoe zij staat tegen enige coördinatie van de contrèle en met name op een afstemmen van de con trole bij het Ministerie van Oorlog op die van het Ministerie van Marine, welke, naar het aanvankelijk oordeel van de Commissie, efficiënter schijnt De Commissie is van oordeel, dat het be sluit van de Minister van Oorlog tot het wederinrichten van militaire bakkerijen enigszins lichtvaardig moet worden ge noemd. De Commissie meent, dat het nut zou hebben wanneer de Kamer inzage zou kunnen verkrijgen van een accountants rapport, waarin zijn vervat de kostprijs van de bakkerij te Amsterdam en die te Deventer, in vergelijking met de kostprijs, welke in particuliere bakkerijen geldt. Wij hebben slechts enkele gevallen gememoreerd. Zoals men echter ziet, is de Algemene Rekenkamer nog steeds geen overbodig instituut. Terecht heeft de Kamer-commissie veel lof voor het werk der. Rekenkamer. Misschien had tij er nog aan toe kunnen voegen, dat deze tijd, waarin het Nederlandse volk telkens tot versobering wordt aangespoord. gaarne zou zien, dat de Overheid zelf in de eerste plaats ilierm een goed voorbeeld zou geven. Uit het bovenstaande blijkt helaas maar si te duidelijk, dat hieraan nogal wat ontbreekt. Verwachting tot Zaterdagavond: Vrijwel overal droog weer, met hier en daar tijdelijk meer bewolking. Plaatselijk nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land aanvankelijk veranderlijke wind, overigens matige tot vrij krach tige wind uit Oostelijke richtingen. Zon: 5.33—19.46; Maan: 19.47—5.02. onze hoogste nationale belangen zijn ge moeid, slechts beschouwen uit de ge zichtshoek van één bepaald gedeelte der wereld, zal dit noodwendig een ramp veroorzaken voor het geheel. Men noemt Azië de poort tot Europa. Het omge keerde is evenzeer waar. Wat in het ene werelddeel geschiedt, beïnvloedt nood wendig de gang van zaken in het ande re. sommigen, vervolgde MacArthur, zijn van mening, dat de V.S. niet sterk genoeg zijn om zowel op het Aziatische als op het Europese front weerstand te bieden aan het communisme. Ik moet u zeggen dat ik mij geen groter défai tisme kan indenken dan dit. De V.S. beheersen in het Weste lijke gedeelte van de Stille Oceaan een keten van eilanden. Zij kunnen van hieruit het Aziatische vasteland van Wladiwostok tot Singapore met hun zee- en luchtmacht be heersen en zij kunnen elke bewe ging van een vijand in de richting van de Stille Zuidzee verhinderen. Deze eilandenketen is een natuur lijke verdedigingslinie. Zij kan wor den behouden met een minimum aan militaire krachtsinspanning en uitgaven. MacArthur wees vervolgens op de sympathie, die de V.S. verworven heb ben in Japan, op de Philippijnen en Formosa, een sympathie, die de steun dezer landen inhoudt. Over Japan merkte hij op: Het Japanse volk heeft sinds de oorlog de grootste hervorming der moderne geschiedenis ondergaan. Politiek, economisch en sociaal is Ja pan thans vele vrije landen vooruit en het zal niet weer het vertrouwen van de wereld beschamen. Dat erop gere kend mag worden, dat het een grote gunstige invloed zal uitoefenen op de loop der gebeurtenissen in Azië. wordt bevestigd door de prachtige wijze waar op het Japanse volk aan de recente oorlogsuitdaging, onrust en verwarring, die het omringde, het hoofd heeft ge boden en het communisme binnen zijn eigen grenzen tot staan heeft gebracht zonder de minste vertraging van zijn vooruitgang. Ik zond alle vier onze bezettings divisies naar het Koreaanse front zonder de minste angst voor het daaruit voortvloeiende machtsva cuüm in Japan. De resultaten heb ben mijn vertrouwen ten volle be vestigd. Lk,.!ien geen land, dat rustiger, ordelijker en nijverder is en waarop men voor de opbouw van de toe komst van het menselijke ras beter het oog kan richten. Van onze vroegere pupillen op de Generaal MacArthur is tijdens zijn rede dertig keer door gejuich onder broken. Tegen het einde, juist voordat de generaal zijn ..Good bye" uit sprak, zag men bij vele toehoorders de tranen over de wangen lopen. Met van emotie trillende stem sprak de generaal de passage uit, waarin hij er op wees, dat vrijwel alle militaire leiders, met inbegrip van de gene rale staf, zijn militair standpunt gedeeld hadden. Deze passage vormde de kern van zijn verdediging. Zij kwam voor de toehoorders als een donderslag. Een onderdeel van $en seconde was iedereen doodstilmen kon een speld horen vallen. Toen barstte een oorverdovende ovatielos, die bijna een volle minuut duurde. Vandaag heeft het Pentagon echter verklaard, dat Truman MacArthur mede op advies van de gezamen lijke stafchefs van al zijn commando's heeft ontheven. Terwijl zijn toe hoorders gisteren juichten, stond MacArthur als een standbeeld zo stil en keekniet naar de generale staf, die vlak onder het spreekgestoelte zat. MacArthur voor het Congress. Philippijnen kunnen wij met vertrou wen verwachten, dat de bestaande on rust de kop ingedrukt zal worden en dat er een krachtige en gezonde natie zal ontstaan. De Philippijnen. een christelijke natie, vormen een machtig bolwerk van het christendom in het Verre Oosten en hun vermogen om Azië een hoge morele leiding te geven is onbeperkt. Op Formosa heeft de regering van de republiek China de gelegenheid gehad door haar daden veel van de kwaadaar dige praatjes te weerleggen, die haar kracht op het Chinese vasteland zo ondermijnd hebben. De bevolking profi teert van een rechtvaardig en verlicht bewind met een meerderheidsvertegen woordiging in de bestuursorganen en in politiek, economisch en maatschappelijk opzicht schijnt zij gezonde en opbou wende wegen te volgen. Het in stand houden van de thans door V-S. in het Westelijke gedeelte van ae Stille Oceaan beheerste eilanden keten staat of valt met het volledig onder onze controle houden van elk afzonderlijk deel er van. Indien ook maar een belangrijk onderdeel van deze keten m handen van een ons niet vriend- schappelijk gezinde mogendheid zou val len, zou deze gehele Amerikaanse ver dedigingslinie op elk belangrijk gedeelte kwetsbaar worden voor een vastberaden aanval. Het is daarom, dat ik in het verleden krachtig heb aanbevolen For mosa onder geen enkele omstandigheid aan de communisten over te leveren. DTt is een uit militair oogpunt volstrekt gebiedende noodzaak. Indien dit wèl zou gebeuren, zou de vrijheid van de Philip pijnen en Japan onmiddellijk bedreigd worden en wij zouden mogelijk gedwon gen zijn ons op de Californische kust of zélfs op de stad Washington terug te trekken. MacArthur vervolgde: „Het commu nistische China greep in Korea in, waardoor een nieuwe toestand werd geschapen, welke beslissingen op di plomatiek terrein vereiste. Zij zijn evenwel niet genomen". Daarop gaf MacArthur een overzicht van de ontwikkeling van China in de afgelopen halve eeuw. Het huidige Chinese communistische bewind is agressief en imperialistisch geworden. Dit is niet slechts in Korea, doch ook met betrekking tot Tibet en Indo- China gebleken. Het ls dezelfde machtswellust, waa door elke verove raar sinds mensenheugenis werd be zeten. „Ik werd niet geraadpleegd", aldus MacArthur, „toen de president in Juni 1950 besloot de aangevallen Zuid-Kore- aanse republiek te heipen. Vanuit mili tair standpunt gezien, was dit echter een gezonde beslissing. De V.N. waren er dichtbij hun doeleinden in Korea te verwezenlijken, toen het communistische China ingreep. (Vervolg op pag. 5) Donderdagmiddag is op de Wouwse- weg onder Bergen op Zoom een auto ongeluk gebeurd, waardoor een meisje werd gedood en twee anderen zwaar werden gewond. Een personenauto, die plotseling naar de linkerhelft van de weg reed, raakte de daar fietsende 21- jarige mej. Marijnissen uit Roosendaal, die op slag gedood werd. Nog twee fiet sende meisjes, een uit Roosendaal en een uit Wouw, werden aangereden. Zij werden ernstig gewond. De auto reed tenslotte tegen een boom, waarbij de bestuurder licht gewond werd. minister van Financiën heeft in een tweetal Nota's aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mededelingen gedaan enerzijds ten aanzien van de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen en anderzijds over de budgetaire vooruitzichten van het lopende jaar. De gehele begroting is aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Daarbij is zowel aandacht geschonken aan bezuinigingen op het Staatsapparaat als aan inkrimping en uitstel van bestaande voorzieningen en het achterwege laten van voorgenomen nieuwe maatregelen. Hit onderzoek heeft het resultaat geleid dat, vergeleken met het door Prof. Lieftinck in zijn bnef van 21 October 1950 aan de Tweede Kamer gegeven be- grotmgsbeeld, een beperking van uitgaven kon worden bereikt van f 219 mil lioen. namelijk f 113 mill, op de gewone dienst, f 88 mill, on de buitengewone dienst no. 1 en f 18 mill, op de buitengewone dienst 2 (kapitaaldienst) Het Pentagon, het Amerikaanse mili taire hoofdkwartier te Washington, heeft vandaag een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd dat president Truman generaal Douglas MacArthur van al zijn commando's ontheven heeft op unaniem advies van de voornaamste burgerlijke en militaire adviseurs van de president, mot inbegrip van de ge zamenlijke stafchefs". Dit is de reactie van militaire zijde op MacArthur's me dedeling, dat zün voorstellen inzake het beleid van de oorlog in het Verre Oos ten „de steun hadden van vrijwel alle militaire leiders, onder wie onze eigen gezamenlijke stafchefs". Volgens functionarissen van het Witte Huis had president Truman geen com mentaar te geven op MacArthur's rede voering. Harold Stassen (Republikein) ver klaarde: „De toespraak was een van de belangrijkste in de Amerikaanse ge schiedenis. De invloed hiervan op de toekomstige Amerikaanse politiek zal even groot zijn als die van de af- scheidsboodschap van George Wash ington." De Republikeinse gouverneur van New York. Thomas Dewey, noemde de rede een directe en schitterende ver klaring over het vitale belang van suc ces in Korea en het handhaven van onze verdediging en wezenlijke belan gen in het Stille-Oceaangebied." Ook democraten hebben de rede geprezen. De leider van de demo craten in het Huis van afgevaar digden, John McCormack, zeide dat de generaal „op meesterlijke wijze" zijn standpunt uiteen had gezet, dat „iedereen voor het grootste gedeel te" zou kunnen delen. „De ernstige gedachte, die wij allen moeten heb- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Om half zeven gisteravond, nadat zestig schepen wederom de gehele dag het zoeken naar de vermiste Britse onderzeeër „Affray" hadden voortgezet, maakte de Admiraliteit bekend, dat er geen redelijke hoop meer overbleef op het redden van overlevenden van de be manning, bestaande uit 75 koppen. Het communiqué voegde hieraan toe, dat men door zou gaan met zoeken en dat men alles in het werk zal stellen om te trachten de oorzaak van de ramp te achterhalen. De Britse Koning zond een telegram aan de Eerste Lord van de Admiraliteit, waarin hij verzocht namens de Koningin en hemzelf de families van de omgekomenen te condoleren. Attlee zond een boodschap van eendere aard. Toen het communiqué van de Admira liteit yerscheen, was de „Affray" bijna zeventig uren onder water geweest en men kon slechts aannemen, dat de extra zuurstof, welke de onderzeeër aan boord had, was opgebruikt. De asdics en echo meters van de schepen, welke deelnamen aan het zoeken naar de vermiste onder zeeër, gaven voortdurend negatieve resultaten, zodat men gisteren besloot zijn toevlucht te nemen tot meer primi tieve middelen. Vijf mijnenvegers begon nen de zeebodem af te dreggen met lan ge staalkabels in de hoop aldus wellicht de onderzeeër te vinden, doch tot heden tevergeefs. Het voorbeeld van de Amerikanen, die hun ravitailleringslinies van de Noord-Duitse havens naar Bordeaux verplaatst hebben, heeft het Britse be zettingsleger in Duitsland besloten ra- vitailleringsbases in België en Neder land te vestigen. Op het ogenblik laat het zijn ravitail lering komen door Jlamburg, dat zich slechts op 56 kilometer van het jjzeren gordijn bevindt. ben is, dat het gevaarlijk zou zijn in een oorlog met China te worden gewikkeld", aldus McCormack. De voorzitter van de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrekkingen, Tom Conally, noemde de toespraak „veelomvattend en zeer interessant." De Republikeinse senator Robert Taft zeide, dat MacArthur logische ar gumenten naar voren heeft gebracht tegen de gedachte van verzoening in Korea. „Persoonlijk heb ik reeds lang het programma van MacArthur. zoals hij dit in zijn toespraak uiteen zette, aanbevolen", aldus Taft Generaal MacArthur heeft het Con gress in gevechtsuniform toegesproken. Toen hij de Kapitoolzaal, begeleid door de leiders van het Congress en leden van de commissies uit Huis van Afge vaardigden en Senaat, binnentrad, richtte zijn ogen zich al spoedig op zijn echtgenote die in een der galerijen had plaats genomen. Hij wuifde haar vrien delijk toe en mevrouw MacArthur reageerde op dezelfde wijze. Op de tri bunes waren speciale plaatsen gereser veerd voor de buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigers. Ook een lid van de Nederlandse ambassade woonde de gebeurtenis bij. Na zijn rede, die door ruim 30 millioen Amerikanen via de televisie is gevolgd, was MacArthur de gast aan een lunch, in het Kapitool aangeboden door de voorzitter van het Huis van Afgevaar digden. Daarna volgde een ware zege tocht door feestelijk vlaggende straten naar het Washington-monument. Generaal MacArthur is hedenmorgen per vliegtuig uit Washington in New York aangekomen, waar naar schatting anderhalf millioen mensen hem een grootse ontvangst bereidden. Bij zijn aankomst zij de generaal: „Zodra je in de stad New York aankomt, weej je, dat je thuis bent". MacArthur werd begroet met zeventien kanonschoten. Van officiële zijde verneemt Ancta, dat zeven van de acht personen, die twee weken geleden in het gebied van Pengalengan werden gearresteerd, thans zijn vrijgelaten. Het betreft O. E. H. Ba ron Bentinck en R. J. Coenraad van de onderneming Wanasari, J. R. A. Bisschop van de onderneming Tjinji- ruah, de employé Poerawinata van de onderneming Perbasari, de oud-com mandant van de „Gerak Tjepat" (ont staan uit de vroegere ondernemings- wacht) J. Wolzak en de leden vSn het politiecorps Brown en Dadang. De em ployé B. W. Binnendijk van de onder neming Perbasari bevindt zich nog in hechtenis voor een nader onderzoek. Op het totaal der bovenvermelde be zuinigingen van f 219 mill, bedragen de reële bezuinigingen f 117 mill, of 53 pvccent. de verlaagde ramingen f 83 mill, of 38 procent en het achterwege laten van voorgenomen nieuwe maatregelen f 19 mill, of 9 procent. In zqn tweede Nota, inzake de bud getaire vooruitzichten voor het lopen de begrotingsjaar, geeft de minister van Financiën een samenvatting van uitgaven en inkomsten. Hierbij wordt rekening gehouden zowel met de gun stige als met de ongunstige factoren, welke zich sinds 21 October hebben voorgedaan. Wat betreft de militaire uitgaveiy wordt vermeld dat het to taal in '51 tot f 1.500 mill, zal moeten worden opgevoerd. Additionele cre- dieten van f 466 mill, zullen moeten worden aangevraagd, waarvan f 192 mill, ten laste van de Buitengewone Dienst No. 2 (Kapitaaldienst). zodat voor de Gewone Dienst f 274 mill, resteert. In de civiele sector moet rekening worden gehouden met meerdere uitga ven tot een bedrag van f 224 mill, waarvan f 69 mill, voortvloeien uit de laatste ioonronde en de daarmede ver band houdende compensaties, f 76 mill, uit de nieuwe verhouding met Indone sië. In totaal voor de civiele en militaire sector bedraagt de stijging voor de Ge- wene en Buitengewone Dienst gezamen lijk f 498 mill., maar zij wordt gedeel telijk gecompenseerd door een hogere raming der middelen, want de belastin gen worden f 361 mill, hoger gesteld dan op 21 October 1951. (Vervolg op pag 3) Advertentie BaRTlLOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Donderdag hun tot dusver kort ste vergadering gehouden! Zij duurde 10 minuten. Een Westelijke woordvoerder zeide, dat de Russische plaatsvervanger Gro- myko geen instructies uit Moskou had ontvangen. Er heerste ongeveer acht minuten stilte, omdat Gromyko geen in structies had en de andere plaatsver vangers niets te zeggen hadden. T T J te gemeend mocht hebben, dat 1/1/ het nieuwe kabinet behalve op de met moeite aangesleep te paaltjes van V.V.D. en C.H.U. in ieder geval hecht en stevig zou komen te rusten op de twee zware heipalen van P.v.d.A. en K.V.P.. zal zich thans wel geen overdreven illusie meer maken van de onwankelbaarheid dezer fun dering. Onder invloed van het malcon tente N.V.V. kruidden de afgevaardig den hun begroetingsredevoeringen met zoveel en zo scherpe achterafse critiek, dat men bijna aan het twijfe len kon raken, of hier niet vertegen woordigers van de oppositie in plaats van medestanders aan het woord wa ren. En thans heeft de voorzitter van de K.V.P, de heer W. Andriessen, in een persconferentie zeer stellig zijn groot misnoegen uitgesproken over de weigerachtigheid van de regering om de door de K.V.P. voorgestane gezins politiek. vooral ten bate van de grote gezinnen, te billijken. Hij noemde de regeringspolitiek op dit gebied teleur stellend. een parlementair, maar méér betekenend woord, en maakte het dui delijk. dat de K.V.P. er niet mee ac coord kan gaan. Is het wonder, dat men van rechtstreeks oppositionele zijde dit kabinet zelfs nauwelijks sterk genoeg acht om de verkiezingen in 1952 te halen? Maar krakende wagens duren het langst, zegt het spreekwoord, en het eerste kabinet-Drees schijnt dit ook voor de politiek geldend te hebben gemaakt. Intussen doet het wel vreemd, aan, dat de regering steeds de houding aan neemt van zuinigheid, op een cent dood te vallen, wanneer het over sociale wenselijkheden gaat, terwijl de Reken, kamer ontstellende staaltjes van on verantwoordelijke geld-over-de-balk- smijterij voor overheidshobbies ont huld. REFLECTOR Advertentie Strijdende handen doen minder dart lijdende harten in alle maten Blauw kamgaren uniformen (twee-delig) 168. Blauw gabardine regenjassen voor de koopvaardij, twee-nj- model met ceintuur 162.50 Khaki service-dresses (whip-cord) f 215. Alle uniformpetten, emblemen, galons, borduursels en knopen voor Land-, Zee- en Luchtmacht en voor de Koopvaardij. Lange en korte khaki pantalons, khaki en zwarte dassen, witte en khaki popeline shirts, khaki en witte sportkousen (voor de tropen). Alle onderscheidingen voor militair en civiel, enz. enz. UNIFORM-SPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 TELEFOON 16963 De Regering haalt de met de ka binetscrisis verloren tijd blijk baar zo vlug mogelijk in. Op één dag werden bij de Tweede Kamer tege lijkertijd twee nota's aangaande voorge nomen bezuinigingen op de rijksbegro ting 1951 en het algemene budgetaire beeld van het lopende jaar. benevens het Wetsontwerp ten aanzien van de controle op het credietwezen ingediend. Ook de lezers van de dagbladpers hebben bij deze gelegenheid een flinke dosis lectuur gekregen. Wat de bezuini gingen betreft, deze zijn thans op een totaal van f219 millioen geraamd. Wa ren deze niet toegepast, dan zou het be grotingstekort het milliard hebben over schreden. Het is daarom toe te juichen, dat, al had het eerder gekund, de Staat thans ook zijn uitgaven gaat beperken, temeer waar zovele militaire en civiele verhoogde lasten op de begroting gaan drukken. De hoop is gewettigd dat een algemene daling van prijzen op de we reldmarkten het algemeen beeld alsnog in gunstige zin zal kunnen wijzigen ten bate van de begrotingen zowel van de Staat als van de particulieren. In dit opzicht kan gevoeglijk worden opgemerkt, dat het binnenlands prijs peil in hoge mate wordt beïnvloed door zeer hoge belastingen, zodat in elk ge val een verdere verlaging van de overheidsuitgaven, gepaard met een verlichting van de belastingdruk, als een welkome stap zou worden gezien. Wat de controle op het credietwe- :en betreft, er is geen onderdeel van de argumenten, welke hier bij worden aangevoerd, dat niet op het eerste gezicht met algemene instem ming zou kunnen worden begroet. Het gaat hier trouwens om de consolidatie van een bestaande toestand, welke reeds in feite sinds 1 Januari in wer king was getreden. Anders ligt de zaak, wanneer men overdenkt, dat men hier te maken heeft met een ma nifestatie van de almacht en een be stendiging van de inmenging van de overheid in het particulier initiatief. Men kan gerust zeggen, dat het Ne derlandse bankwezen in het verleden bij voortduring heeft blijk gegeven orde op zijn eigen zaken te hebben kunnen stellen. Het thans ingevoerde voogdij schap via de Centrale Bank als lastheb ber van de Staat is niet zonder gevaar, omdat de maatregelen van uitvoering van de in het wetsontwerp opgesloten be palingen een min of meer beperkende en misschien zelfs verlammende invloed zullen kunnen uitoefenen op het bedrijfs leven van ons land. Het geven van dic tatoriale bevoegdheden aan de overheid past weinig in het bestel van Neder land, dat in de vrije ontplooiing van en ondernemingsgeest in vroegere tijden groot is geworden. Het is dan ook aan te nemen, dat er sterke stromingen zullen merkbaar worden, welke bij de behandeling van de onderhavige voorstellen in het par lement tot uiting zullen komen. Ook ten opzichte van de voorgestelde bezui nigingen constateert men de opschor ting van reeds toegezegde rechten en het vertragen van beloofde gunsten, welke in brede lagen van de bevolking wrevel zullen hebben gewekt. In de ko mende zeer harde tijden zal het prin cipe van geven en nemen nog menige moeilijkheid veroorzaken en de positie van onze minister van Financiën is als alles behalve benijdenswaardig te ken merken. Naar aanleiding van een A.N.P.- bericht dat in Amersfoort „een ogen schijnlijk vreemdsoortige ziekte" onder „enige honderden kinderen" is uitge broken. deelt men ons van bevoegde zijde mede. dat het hier gaat om een ongevaarlijke influenza van misschien iets afwijkende aard. De viruloog. die een uitgebreid onderzoek instelde heeft inderdaad geconstateerd dat er in deze ziektegevallen sprake is van een influ- enza-virus. Overigens werden niet „honderden kinderen" door de ziekte aangetast, maar ongeveer een honderdtal kinderen van een bepaalde school, die inmiddels allen weer aan de betere hand zijn. De meesten van hen zijn al genezen. De onderhavige school hoefde niet gesleten te worden en men neen* aan dat zij van Maandag af weer „op volle toeren" draait. Oekraïne. Een vluchteling uit de Oekraïne heeft Woensdagavond in Mün- chen een persconferentie gehouden. Vol gens hem opereert in Rusland een Oekraï- nisch opstandelingenleger (Oepa), dat on danks zware verliezen nog 200.000 man telt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1