STAD EN OMGEVING H.O.V. besluit serie van concerten, georganiseerd door Raad van Overleg 'S Leijenaar nam afscheid van zijn zwemvrienden Ballonvaart in Bloemendaal TEMPO AGENDA Sn... 49.- tot 76.- DE BILT voorspeltZON Ludamus in ,,'t Cafétje" Viering Koninginnedag Talrijke originele attracties op Koninginnedag HAARLEMS KINDERTEHUIS HALF JAAR IN „BLOEMENHEUVEL" Emile Erens ten grave gedragen VRIJDAG 20 APRIL 1951 PAGINA 2 ZILVEREN VINCENTIAAN K.A.B. KRING OOST Hedenavond plaats bespreken HAARLEMSE TEXTIEL- HANDELAREN Regeringspolitiek en overleg Vertrekkende en komende Haarlemmers Verenigde Kath. Dammers VERENIGING TEGEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN l H Bij eik SP0RTC0LBERT een passende PANTALON 23.- tot 55.- SPORTCOLBERTS iWfc Doré en de romantische illustratiekunst Lezing voor H.K.G. OUDE GROENMARKT 16-14 - HAARLEM TE LEF. 11266 Burgerlijke Stand Chassis ontwricht door krachtig remmen Uitspraak rechtbank Avondrit Motorclub Haar lem en Omstreken Het programma in Haarlem-N oord HEEMSTEDE DE VOLKSSPELEN OP KONINGINNEDAG EMMABLOEM-COLLECTE Toneelvereniging „Nut en Genoeg en VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN IS HET VOORDELIGSTE ADRES Transporten door geheel Nederland Rozenstraat 13 Fel. 20029—12525 GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Waarom de burgemeester zich niet met de zaak-Menten kon inlaten Behoud buitenplaatsen R.K. Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" Nog meer „lieve jeugd' Looddiefstal Botsing veroorzaakte zware schade aan auto's ZANDVOORT ONTWERP VOOR EEN OPENBARE KLEUTER- SCHOOL GEREED Zondag 22 April herdenkt de heer Jos van Opzeeiand, president van de Con ferentie van de H. Vmeentius, parochie H.H. Elisabeth en Barbara, de dag, dat hij 25 jaar geleden zijn intrede deed m dit werk van liefdadigheid. Op die dag zal des morgens te 9 uur te zijner intentie een piecntige H. Mis worden opgedragen in Qovengenoemde parochiekerk en tussen 12.30 en 1.30 uur zal er gelegenheid zijn de jubilaris te te complimenteren in de pastorie, Paul Krugerstraat 43. Het bestuur van Kring Oost van de K. A. B. wil nog even de vele teleur- gestelden van de eerste sluitingsavond herinneren aan de tweede avond, welke Donderdag 26 April plaats vindt. Plaatsbespreken hedenavond van 7 tot 8 uur en morgenmiddag van 4 tot 5 uur ir het jeugdgebouw Teyierplein. Het kring bestuur verwacht weer een grote belangstelling. Er worden bij het plaatsbespreken nieuwe programma's uitgereikt. Een groot aantal détail-handelaren uit de gehele textielbranche luisterde gis teravond met gespannen aandacht naar het verslag, dat drs. Neefs gaf van de bespreking tussen vertegenwoordigers van de l'extiel-vakbonden met prof. Brouwers en over het beraad der docu mentaire bestuurdersvergadering van de Middenstandscentrales, te Utrecht ge. houden. Spreker begon met een kort over zicht van de situatie sinds 194o, en plaatste de huidige toestand in de branche tegen deze achtergrond. Hij toonde aan, dat reeds vóór het Korea- confiict internationaal prijsstijgingen voorkwamen en dat deze, als gevolg van de noodzakelijk geachte paraatheids economie, tot steeds grotere schomme lingen en prijsstijgingen op de grond- stoffenmarkt aanleiding gaven. Neder land is hierdoor wel zeer bijzonder kwetsbaar, ten eerste wegens een tekort aan export-artikelen, en ten tweede door steeds grotere moeilijkheden bij het exporteren van land- en tuinbouw- artikelen. Deze export was n.l. slechts mogelijk tegen een contra-prestatie van dure invoer uit die landen, waarheen wij exporteerden. Na deze inleiding gaf spreker een uitvoerig résumé van de gehouden be sprekingen. van het beraad der Midden standsvakcentrales er. de daaraan ver bonden conc.usie. welke ook te Haar lem onderschreven wordt. Ook de textielhandel plaatst zich po sitief achter de regeringspolitiek ten aanzien van een zo laag mogelijk hou den van kosten en prijzen, doch met de zeer redelijke voorwaarde, gehoord te willen worden met een documentair ondersteund overleg. In de pauze maakte de voorzitter be- kend dat er, voor zover het „St. Willi- brordus" betreft. Maandag 23 April te half elf in de Rivièra-hal te Rotterdam, een algemene landelijke ledenvergade ring wordt gehouden ter bespreking van de houding, die door de textielhan del moet worden ingenomen. Het merendeel der aanweziger gaf zich op, zodat zich nog slechts een paar gegadigden kunner melden bij de voor zitter. Na de pauze werden diverse vragen gesteld, waarna enkele aanwezigen een woord van waardering spraken tot de leider voor zijn heldere uiteenzetting, en dank brachten aan het bestuur van St. Willibrordus, dat deze leerzame bij eenkomst voor alle textielhandelaren zonder onderscheid had opengesteld. Tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage is benoemd mr. C. G. Bij- leveld, thans rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem. In Mei 1936 kwam mr. Bijleveld bij het rechtbank en hoewel hij zowel zitting had voor de strafkamer als voor civiele zaken, heeft hij vooral bekendheid gekregen als po- litie-rechter, later speciaal voor econo mische zaken. In zijn plaats is benoemd mr. J. A. Bletz. tuchtrechter voor de prijzen in het arrondissement Amsterdam. Ook de directeur voor de Haarlemse Strafgevangenis, de heer Th. Boender, gaat de stad verlaten wegens zijn be noeming tot directeur van het Huis van Bewaring te Den Haag. Als zijn opvol ger is benoemd de heer R. Wierda, thans directeur van de strafgevangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A. J. LucasP. Mul H. G. RumpJac. v. d. Kroft D..A. RumpP. Hollenberg Th van WortC. Heesakkers Jch. v. d. KroftJ. van Berkum Groep B. Jos. P. GroenG. Kraak H. van GastelC. Mul W. BesselinkG. Kamp 1—1 2—0 afg. 1—1 1—1 0—2 0—2 1—1 De Afdeling Haarlem en Omstreken van Dierenbescherming hield een dezer dagen haar 78ste algemene ledenve. i dering. Dat in onze gemeente dierenbe scherming met bestaat uit het paard van de schillenboer een suikerklontje te voeren, blijkt wel uit jtet zeer uitgebrei de jaarverslag der vereniging, waarin een belangrijke plaats is ingeruimd voor de verrichtingen der inspectie. Dieren vrienden in Haarlem kunnen gerust zijn dat onder de actieve leiding van het bestuur de inspecteur strenge controle houdt op o.m. de vee-transporten, het oogkleppen-verbod, de hertenkampen, de dierenmarkten, de stallen in de woon wagenkampen enz. De grootste zorg der vereniging is de mateloze onverschillig heid van vele mensen jegens het dier en zij wordt nimmer moe in film, woord en geschrift speciaal ook de jeugd hierop te wijzen. Aan de dierenbehan- deling kent men een volk. Wat nu te denken van een mens die verantwoorde lijk is voor het in Overijsel inladen van een zwaar drachtige koe in een volge laden spoorwegveewagon? Het geduren de de reis naar Haarlem geboren kalfje werd geheel vertrapt. Dit is slechts één voorbeeld uit vele die een streng proces verbaal uitlokken. Het Asyl in de Ridderstraat met zijn polikliniek voor minvermogenden is het hoofdkwartier der vereniging. Hier wordt geijverd om voor de vele zwer vers waarvan de eigenaren zich met melden en voor dieren waarvan mer) zich wenst te ontdoen, goede tehuizen te vinden. Hoezeer een deel van het publiek in zijn onwetendheid, onwil en critiek soms ook moge tègenwerken, de goedwillen- den in onze omgeving waatoe o.m. behoren de bijna 800 in het afgelopen jaar tot de vereniging toegetreden nieuwe leden kunnen er op vertrou wen dat Dierenbescherming paraat en ten volle voor haar taak berekend is. BIOSCOPEN Rembrandt: Alles goed in Hollywood (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Hyena's van de weg (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Moord uit genade (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9 15 uur; Frans Hals: Nachtwache (14 3.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De val van Berlijn (14 j.) 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Dakota (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 20 /-pril Concertgebouw: Zwitsers concert door het jeugaKoor „Inter Nos", o. 1. v Jan Buoda m m. v. Zwitsers koor „Meier- chorh". Solist: Jan Beeuders, Emmy van Eeden, vleugel; 8 uur. Concertgebouw (tuinzaai): Syniphonie- ensemble „Orpheus'' o. 1. van H. Linden- bom, 8 uur. Zaterdag 21 April Schouwburg: Comedia met „Caligula", 8 uur. Advertentie in div. kleuren, o.a. blauw, grijs, groen, bruin, beige. Prijzen vanai modellen in 1- of 2-rij sluiting. KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwouderstraat 47-80 - Tel. 21392 Voor een gehoor van leden der Haar lemse Kunstgemeenschap, geringer in aantal dan men had mogen verwachten heeft drs. H. L. Prenen gisteravond in een van de zalen van het Frans Hals museum een boeiende en brillante lezing gehouden over Gustave Doré en de ro mantische illustratiekunst. De yerwach ting, dat hij dit zou doen met cfe kunde en bezieling van een die zelf erkend hoogstaand illustratiewerk levert, ging volledig in vervulling. De heer Prenen ging allereerst in op het wezen der illustratiekunst, welke hij aanduidde als de litteraire kunst par excellence in de schilderkunst, in de hiërarchie der pictu rale kunsten ten onrechte wel eens be schouwd als de het laagst geklasseerde. Een waarlijk groot illustrator zal telken male last ondervinden van de dwang welke de litteratoren hem willen opleg gen, doordat zij geneigd zijn slechts een dienend in kaart brengen van het ver haalde van hem te eisen. Na de illustratiekunst globaal te heb ben ingedeeld in de phantastische en lypographische en na te hebben toege licht, dat Doré's werken zeker onder de eerste rubriek dienden te worden ge rangschikt, ging spreker over tot een algemene karakterisering van het werk en de persoon van Gustave Doré, die, het hoogtepunt zijner activiteit berei kend in de jaren 18501860, kon worden gezien als de laatste der Franse roman tici, die niet mee wenste te gaan met de inmiddels veranderde picturale op vattingen van zijn tijd. In de van hem bekende oprechte en levendige verteltrant putte spreker uit zijn jeugdherinneringen, om de noorders deelgenoot te maken van zijn avontuur lijke „ontmoeting" met Doré en zijn sedertdien gegroeide eh bevestigde be- wonderig voor deze meester der fan tastische en in zekere zin onafhankelijke illustratiekunst. Met een welgekozen reeks van licht beelden van diens houtgravures, voor namelijk genomen uit zijn illustraties bij de „Don Quichotte" en bij de „Contes rirólatiques" van Balzac werd tenslotte het betoogde evenzeer toegelicht als met omvermoeibare levendigheid voortgezet De inwoners van Johannesburg zullen binnenkort kennis kunnen maken met de fijnste producten van de Hollandse banketbakkerskunst. De heer Leijenaar die sinds vele jaren de Haarlemse fijn proevers van zijn patisserieën heeft la ten smullen, zal de Spaarnestad weldra gaan verlaten om zijn geluk in het Zui den van de wereld te gaan beproeven. Afrika, dat is het land waar de heer Leijenaar zijn bakkunst zal gaan bot vieren. Als eigenaar van een bekende banketbakkerszaak in Haarlem acht hij de toekomst voor zijn gezin hier te lande niet al te florissant meer en in Afrika zijn de perspectieven op dit ter rein veel gunstiger te achten. Dat mochten wij gisteravond van hem vernemen toen hij voor de laatste maal temidden van zijn Haarlemse en Heem- steedse zwemvrienden vertoefde. Want voor hen, die het nog niet mochten we ten: behalve een expert in het bakken van taartjes, is Leijenaar ook een polo speler van formaat, al is hij dan de laat ste jaren min of meer tot de klasse der veteranen gaan behoren. Jaar in, jaar uit hebben wij „Herman" kunnen be wonderen als een zwemmer van de al lerbeste soort. In 1925 kwam hij voor het eerst uit in HPC 1 en dat heeft zo geduurd tot 1947, een onafgebroken reeks van 22 seizoenen derhalve, welke zeldzame prestatie in de Haarlemse zwemwereld met gulden letters te boek staat. Wie kende hem niet, de geduchte verdediger van HPC, die samen met „good old" Guus Braam zovele jaren heeft samen gespeeld en de defensie van de Heemsteedse club dikwijls tot een schier onneembaar bolwerk maak te. Leijenaar heeft HPC's promotie naar de le klas en de hoofdklasse mee mo gen maken en tweemaal heeft hij ook medegestreden in de strijd om het kam pioenschap van Nederland toén HPC in zijn afdeling de titel veroverde. Een fel speler, die onder de goede oude spel regels zijn bekende partij „op de man" kon weggeven, maar het spel speelde met een glimlach, ook als er werd ver loren, om zijn overwinnaars na afloop een royale handdruk te schenken. Leijenaar is thans 45 jaar oud en vol optimisme ziet hij de toekomst in het Advertentie Dat is kinder- en wandelwagentijddus naar SCHOUS. v. DELFT KINDERWAGENS in de nienwste voorjaarsmodellen 1951 Wandel- en weekend-wagens met omstelbare duwer vanaf ƒ28. Geboren: J. C. van VerseveldBenard z; J. C. van EekenNuijten z; M. C. van der Leev. Vann z; N. Feijevan Ber gen z; J. T. J. C. SlabbersBrinkmann z, H. van EgdomFranssen z; A. Broers van der Meij z; T. OrteleePos d; H. C. SmeenkHilterman d; P. Stringer van Zeist d: J. A. C. PoldermanCrama d; M. C. Dijkmansvan der Landen d; J. A. M. HetemWitteman d. Ondertrouwd: J. D. Bloemen en A. Spoor. Gehuwd: W. A. J. Immers en C. Koe- lemeijer, J. H. Schön en W. Visser, J. W. de Graaf en J. G. Giling. Overleden: H. J. Tibboel, 65 j., Maar ten van Heemskerkstraat; J. Langeveld Pels, 32 j., Hofdijkstraat; J. J. Verhoef, 80 j., Hagestraat; C. G. Prijden, Corsten, 83 j. Kamperstraat; J. G. Ducro, 59 .i., Aelbertsbergstraat; P. Beijk, 83 j., Oost- Indiëstraat. Een solexrijder, die gisteren de Am sterdamse Vaart overstak, realiseerde zich plotseling midden op de rijbaan, dat hij eigenlijk op het verkeer moest let ten. Op dat moment naderde hem een met 8800 liter olie geladen truck met oplegger. De chauffeur zag kans een aanrijding met de solexrijder, die mid den op de weg draaide, te voorkomen door krachtig te remmen. Dit geschiedde echter zo hevig, dat het chassis ont wricht werd en verder rijden onmogelijk was. De schade bedroeg f 500. Tegen de solex-rijder, een 55-jarige sportleraar, werd procesverbaal opgemaakt. Te Beverwijk behaalde gisteren de' heer C. van Velzan te Haarlem het di ploma van de R. K. Tuinbouwschool al daar. Het werd door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens uitgereikt. Donkere Werelddeel tegemoet. In Jo hannesburg wacht hem zijn nieuwe zaak Het is zijn bedoeling speciaal-Holland- se producten te gaan maken. „De Afri kaners zijn er dol op", zei de heer Leije naar, „en de Nederlandse bakkunst staat daar hoog aangeschreven. Ik zal proberen ze het allerbeste te geven!" Samen met zijn vrouw en drie kinde ren vertrekt hij op 30 April per schip naar Kaapstad en vandaar gaat de 1700 kilometer lange tocht naar Johannes burg, welke reis per auto wordt onder nomen. „Ik neem mijn DKW mee, want die kan ik daar uitstekend gebruiken", zo zei Herman Leijenaar, die niets dan enthousiasme heeft voor zijn nieuwe on derneming, waar hij veel van verwacht. Bij zijn afscheidswedstrijd in het Sportfondsenbad waren vele figuren uit de Haarlemse zwemwereld aanwe zig. Het was de heer Schipper, die hem als voorzitter van HPC toesprak en de grote verdiensten van Leijenaar voor de club naar voren bracht. Als geschenk bood HPC hem een fraai bord van Delfts blauw aan. Nadat hierna nog een bestuurslid van „Ne- reus" het woord had gevoerd en de heer Voogd namens de Kring Haar lem een afscheidswoord had gespro ken, ging Leijenaar te water om voor het laatst de HPC-kleuren te dienen. Zijn laatste wedstrijd werd een succes, want Nereus kon met een 42-neder- laag de terugreis naar de Zaanstreek aanvaarden. Onze beste wensen mogen de heer Leijenaar vergezellen. Op het vijfde, tevens laatste concert dat de H.O.V. voor de leden van de bij de Raad van Overleg aangesloten bon den gaf,-werd in hoofdzaak Russische muziek gespeeld. Serenade voor strijk orkest van Tschaikowsky en Rachmani noff's tweede pianoconcert met als so liste mevrouw Ans Bouter. Wouter Paap leidde zoals gewoonlijk deze werken in. De spreker ving aan met de, behandeling van het vraagstuk: kan men uit een muziekwerk opmaken welke nationaliteit de componist bezit of wel: weerspiegelt in de muziek de volksaard van de maker? Hij wees op het verschil in muziektaal bij de naties, dat moeilijk onder woorden is te bren- 'gen, op de zwaarmoedigheid ener- en de levensdrift anderzijds, die altoos uit de werken van Tschaikowsky spreekt. Voort merkte Wouter Paap o.a. op, dat deze componist soms langdurig in hoge mate bedrukt was en wel in die mate, dat hem geen enkel idee inviel. Het sa mentreffen van Tschaikowsky met de blijmoedige mens Edvard Grieg had tot resultaat, dat de Rus wederom inspira ties verkreeg en talrijke; werken schreef. Deze werken bleven wel tweeslachtig, men hoort bijna altijd zwaarmoedige en melancholische maar daarnevens ook meer levenslustige uitingen. In verband met de te spelen Serenade, verklaarde de spreker dat de strijkin strumenten het best geschikt zijn, om de Met meer dan twintig man sterk ver toefde Ludamus gisteravond in ,,'t Ca fétje", een algemene titel, welke Tristan Bernard aan zijn blijspel gaf. De sterke bezetting. waarmede dit toneelensem ble voor het voetlicht kwam, deed het beste verwachten, en het spel van Ber nard bood dan ook alle mogelijkheden om een opvallende prestatie te leveren. Maar een geslaagde vertolking vraagt hier een grote vaart om de sprankelen de dialogen recht te laten wedervaren. Die vaart misten wij echter, terwijl regisseur Kraakman niet steeds de moeilijkheden wist op te vangen om van zijn spelersmateriaal een glanzend geheel te maken. Daardoor werd het spel van de hoofdpersonen al te indi vidueel. Het verhaal draait om de kellner Albert, die door zijn patroon voor twin, tig jaar gecontracteerd wordt tegen een abnormaal laag salaris. Beide partijen verplichten zich bij contractbreuk een vergoeding te geven van 20 millioen franc. De tragiek schuilt echter hierin, dat Albert een erfenis krijgt van 80 millioen franc, maar als millionnair zijn kellnersbaantje wil vasthouden om zo zijn patroon niet het buitenkansje van die 20 millioen te schenken. Alles komt natuurlijk door de liefde weer terecht ei- de stamgasten zijn er tenslotte getuige van, hoe Albert en de dochter van zijn patroon een eeuwig contract afsluiten. Dick Stevens was de aangewezen fi guur om de kellner te vertolken en hij deed dat vooral in het tweede en derde bedrijf op verrassende wijze. Ad Spruyt oogstte veel succes met zijn conservatieve Philibert, ofschoon de vertolking niet de meest originele ge noemd kon worden. Gé Hurkmans speelde zijn Brigedon met veel flèir en Ans Swart (Edwige) bleek nog niéts van haar oude kracht te hebben inge boet. Noemen wij van de overigen ten slotte Kinny van Moorselaar (Yvonne) en Herman Tros, die uitstekend raad wist met de gérant. Wim de Ree had het als de spoeljongen niet^ al te lastig, maar zijn spel hield hij in de juiste toon. H. Tegen de IJmuidense bakker, die op de avond van 2 Januari dronken achter het stuur van een auto had gezeten en in Velsen slingerend over de weg had gereden, werd veertien dagen geleden door de Haarlemse officier van justitie f 200 boete subsidiair 60 dagen geëist en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 1 jaar Gistermorgen deed de recht bank uitspraak in deze zaak en veroor deelde de IJmuidenaar tot f 300 boete subsidiair 90 dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 3 maanden. In de nacht van Woensdag op Don derdag is ingebroken in een schuur van een woning aan de Vosmaerstraat. De dader, die nog niet gevonden is, heeft kans gezien een solex-rijwiel mee te nemen. In de afgelopen nacht heeft de 30-ja- rige koopman A. S., die een borreltje te veel op had, getracht een geldkistje weg te nemen uit het kantoor van een garage aan de Botermarkt. Hij had zich toegang verschaft door het inslaan van een ruitje en werd betrapt door een ga rageknecht De politie heeft hem over gebracht naar het bureau Centrum. gemoedsstemmingen van de componist zo gevoelvol mogelijk (met behulp van vibrato-spel) weer te gevén. Na de delen van deze Serenade in grote trekken verklaard en het orkest verzocht te hebben de thema's afzonder lijk te spelen, ving dirigent Verhey met dit bijzonder mooie en hoogst begrijpe lijke werk aan. De tegenstelling der thema's van het eerste deel kwam al bijzonder goed tot haar recht, uiterst sierlijk klonken de wals-melodieën, de klaagzang trof «iep en het pikante rhythme van de Russische dans als hoofdthema van het slotdeel miste zijn uitwerking niet. Doorgaans speelde het orkest hoogst klankrijk, ho mogeen en bovenal doorvoeld. Dat het talrijk opgekomen publiek onder indruk kwam, bewees wel de ademloze stilte, waarmede vooral de klaagzang werd aangehoord. Wouter Paap sprak verder over de zielsverwantschap tussen Tschaikowsky en Rachmaninoff. Ook deze componist, aldus spreker, maakte moedeloze peri odes door en verkreeg tenslotte geen enkele ingeving. Totdat een soort won derdokter hem de suggestie bijbracht, dat hij zonder veel inspanning een piano concert (het thans gespeelde tweede) zou schrijven. Spreker wees op verschillende bijzon derheden van dit concert, zoals de breed gewelfde melodiek, de weidse allures, het samengaan van mistroostige en blij moedige stemmingen, de stralende klan kencombinatie door aanwending van het koperensemble, enz. Ook nu werden enkele onderdelen eerst apart gespeeld. Het pianoconcert werd meesterlijk vertolkt, was tot in de finesses goed ver zorgd. De klankkleuren van de verschil lende orkestgroepen zowel afzonderlijk als tezamen trof men op hoogst lofwaar dige wijze, verrukte, ja verraste menig maal zichtbaar de aanwezigen. De groot ste bewondering moet men echter heb ben voor het intens muzikale spel. De soliste gaf van zeer beheerst, klankrijk en spanningsvol spel te ge nieten. Dit concert of wel dit genre mu ziek ligt haar blijkbaar gunstig, want steeds horen we haar dit concert zonder merkbare inspanning voordragen. Het publiek was opgetogen, hét hul digde haar langdurig. Vele fraaie bloem stukken bood men haar aan. De secretaris van genoemde Raad bracht dank aan dirigent en orkest voor de culturele arbeid op deze serie con certen verricht. Deze woorden gingen vergezeld van een bloemenhulde. OL. KOOP Woensdagavond 25 April des avonds om acht uur organiseert de Motorclub Haarlem en omstreken een avondrit over een lengte van 60 km. De start is bij het Sportfóndseenbad en de finish bij café Van Aken op het Houtplein. De rit is uitgezet in de omgeving van Haarlem en staat open voor motoren en auto's De routekaart wordt bij de start uit gereikt, de aangegeven tijden zijn nauwkeurig uitgerekend. Na afloop van de rit zal direct de officiële uitslag worden bekend ge maakt. Iedere motorrijder en automobilist is welkom De afdeling Haarlem-Noord van het Haarlems comité voor nationale feesten heeft voor de week van 28 April tot eri met 5 Mei een aantrekkelijk program ma samengesteld. Gedurende die dagen (behalve Vrijdag 4 Mei) zullen kermis vermakelijkheden geopend zijn op de Zaanenlaan. Het Pretoriaplein wordt in gericht als vermaakcentrum. Mocht dit plan succes opleveren dan zullen daar in de toekomst weer feestelijkheden worden gehouden. Op de Zaanenlaan zullen gedurende zes avonden de Vier Kentons optreden met een luchtnummer. Het wonderpaard Koko werkt ook mede en geeft om negen uur des avonds voorstellingen. Maandag 30 April zullen 2600 leerlin gen van de lagere scholen bijeenkomen bij de Kleverlaan en naar de Grote Markt wandelen, waar de aubade ge houden wordt. In totaal nemen hieraan vijfduizend kinderen deel, zodat het grootste deel uit Haarlem-Noord komt. Voor de middagüren staat voor de kin deren van de leden een voorstelling in het Frans Halstheater op het programma. Vertoond wordt de film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Van drie tot vier, van vier tot vijf en van vijf tot zes volgen nog voorstellingen, welke voor het publiek gratis toegankelijk zijn. Ver toond worden een journaal, een ge kleurde tekenfilm etc. Op de Bevrij dingsdag, dus Zaterdag 5 Mei, worden eveneens gratis voorstellingen van een uur gegeven en wel tussen twee en zes uur. Op het Pretoriaplein begint op Konin ginnedag om vier uur een turndemon- stratie, verzorgd door de vereniging „Volo", onder leiding van de hêer H. Bruns. Des avonds zal er op dit plein gelegenheid zijn in de openlucht te dan sen. Hansje Pallieter en haar Witte Kraaien verzorgen de dansmuziek. Voor de avonduren van 30 April staat Ook op het programma een openlucht uitvoering in de Noorderljout, Op het plateau bij de pergola treden op het tamboers- en pijperscorps, de Christe lijke gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" en de toneelgroep „Vrien denkring". Het corps 'geeft een taptoe. Op Woensdag 2 Mei zal het program ma, dat in de Noorderhout is gegeven, op het Pretoriaplein worden uitgevoerd en de volgende avond geeft de Haar lemse Klavarskribo accordeonclub, on der leiding van de heer J. Hagen, een concert op dit plein. Voor Zaterdagmiddag 5 Mei heeft het bestuur een attractief programma sa mengesteld voor liefhebbers van de ruitersport, dat verzorgd wordt door de leden van de landelijke rij verenigingen „Prinses Margriet" uit Diemen en „Van Schaffelaar" uit Barneveld. In optocht trekken de leden met hun paarden naar een terrein tussen de velden van EDO en Haarlem aan de Planetenlaan en zul len daar demonstraties geven (o.a. Hon gaarse post, vrijheidsdressuur, vormen van een pyramide en carousselrijd\n). Op het Pretoriaplein treedt om half drie de R. K. Volksdansclub „Marijke", onder leiding van mejuffrouw H. Tur kenburg op; van vier tot vijf uur wer ken Haarlemse padvinders op de Zaa nenlaan en de feesten worden des avonds besloten met dansen op het Pretoriaplein. De Haarlem Swingers, onder leiding van Rinus Gude verzorgen de dansmuziek en het tamboer- en pi j perscorps geeït een taptoe. Zoals bekend is, zullen op Koninginne dag in het Sportpark volksspelen wor den georganiseerd. Zij die daaraan wil len deelnemen kunnen zich tot 26 April a.s. bij de diverse adressen, welke op de raambiljetten zijn vermeld, opgeven. Er wordt in verband met de zeer mooie prijzen een grote deelname verwacht. Op Zaterdag 21 April vindt te Heem stede opnieuw de Emmabloemcollecte plaats. Deze collecte is de eerste die in ons land werd georganiseerd ter bestrij ding van de tuberculose. Zij is niet alleen de oudste, zij is ook degene met de meest algemene strekking, immers het opgehaalde geld wordt besteed voor de verpleging van tuberculoselijders van alle gezindten en overtuigingen. Wel is de duur van de sanatoriumver- pleging korter dan vroeger, maar de in tensievere behandeling kost veel en veel meer. Op alle inwoners van Heemstede wordt dan ook een beroep gedaan hun hart en portemonnaie Zaterdag open te stellen voor dit dringend noodzakelijke werk. Het Oranje Comité „Bloemendaal (Dorp)" hoopt het volgende programma op Koninginnedag 1951 uit te voeren op de sportterreinen nabij Hotel Zomer- zorg (kruispunt van de Zomerzorgerlaan en Brederodelaan). Om half tien vertrek der schoolkinde ren van de school aan de Vijverweg naar het feestterrein aan de Donkere- laan. Deze optocht wordt voorafgegaan door herauten en opgeluisterd met mu ziek. Om tien uur spreekt de burgemees ter een woord, gevolgd door samenzang en turndemonstratie. Hierna volgen de kinderspelen tot pl.m. 12.30 uur. Tegen een uur zullen de wegen rond- Advertentte De burgemeester bieek bereid zijn standpunt bekend te maken, maar wilde eerst een compliment maken aan de heer Lagendaal, die een slecht artikel door een goede voordracht tot iets in drukwekkends wist te maken. Het gebeurt nog al eens, dat de rondvraag het belangrijkste is in de Bloemendaalse gemeenteraad. Zo ook gistermiddag. De heer Wildt Meyboom wees op de levendige belangstelling van ingezetenen voor de verbouw en gedeel telijke nieuwbouw van „Bloemcnheu- vel" tot raadhuis. HU vroeg of door de bouwstop van Den Haag nog uitvoering aan de plannen gegeven kan worden. De burgemeester, jhr mr. C. J. A. den Tex, vreesde, dat dé kansen gering zUn, hoewel nog geen definitieve mede delingen ontvangen rwerden. Teneinde Het buiten intussen rendabel te maken en achteruitgang door het onbewoond zijn te voorkomen, heeft het gemeente bestuur in beginsel besloten „Blocmcn- heuvei" voor een half jaar te verhuren aan de gemeente Haarlem tegen een huur van f 250 per maand. Dit besluit moet gezien worden als een van hoge uitzondering, daar Haarlem per 1 Mei zijn Kinderhuis-Zuid ontruimd moet hebben ten behoeve van de Koorschool. Bloemendaal is van mening, dat het de grote buur uit een impasse moet helpen, maar stelt de voorwaarde, dat geen beroep op het huurbeschermmgs- besluit gedaan kan worden, hetgeen schriftelijk zal worden vastgelegd. Vervolgens vroeg de heer Lagendaal (A.R.) aan de voorzitter, hoe zijn stand punt is ten aanzien van een recente publicatie over de zaak Menten in „De Telegraaf". In deze publicatie wordt de burgemeester o.a. verweten geen ernstig onderzoek te hebben ingesteld naar deze kwestie, die jaar en dag de gemoederen in zijn gemeente bezig hield. Hij zou in zijn taak tekort zijn geschoten door de regering niet te waarschuwen en bracht tot overmaat van ramp lof aan zijn politiecorps. Spr. stelde vast, dat noch de burge meester noch enige gemeenteraad be trokken werden bij de zuivering en de berechting van politieke delinquenten. Daar zij volledig uitgeschakeld werden, moesten zij zich dus afzijdig houden. Zo- ais ik niet zou toelaten, ging jhr. Den Tex voort, dat iemand in mUn bevoegd heden zou treden, zo kan een burge meester moeilijk in de bevoegdheden van de regering treden De regering is beter op de hoogte van de zaak-Menten dan de burgemeester. Een onderzoek is gaande. Het zou onjuist zün het gerech telijk proces te doorkruisen met een eigen onderzoek van de burgemeester. In Vogelenzang, ging spr. voort, pij nigt men zich met de vraag, waarom ik dan toch wel in die -publicatie be trokken werd. Stel de gemoederen ge rust, ried hij de raad aan. Er is ook nog een geval-Lunshof. Toen hij door de politie werd aantgehouden, omdat hij onder de invloed van sterke drank achter het stuur zat, maakte hij ernstige verwijten jegens de politie Het is dus begrijpelijk, dat mijn hulde aan het politiecorps gewroken moest wordén. Nóg was de rondvraag niet ten einde. De heer Vliegen (Arb.) uitte zijn er kentelijkheid aan het bestuur van het openluchttheater, dat de entréeprijs op nationale feestdagen verlaagde van 25 tot 10 cent. De heer Wildt Meyboom maakte zich ernstig bezorgd over het jakkeren van zandauto's een paar honderd maal per dag welke zand van het in aan leg zijnde duinmeer in de Kennemer- duinen naar Haarlem vervoeren. De voorzitter meende, dat dit racen zo'n vaart niet zou lopen, maar wilde de po litie er op wijzen. En nu naar de gewone agenda, welke niet veel stof tot discussie gaf. Zoals wij berichtten dienden de eigenaars van de buitens „Wildhoef", „Oud-Zomer- zorg", „De Rijp" en „De Beek" be zwaarschriften in tegen plaatsing van hun bezittingen op de monumentenlijst. B. en W. stelden voor deze bezwaren ongegrond te verklaren. De heer Smidt van Gelder (VVD) verzocht de raad de eenmaal aangeno men verordening met de meest moge lijke voorzichtigheid te hanteren. Het is juist dat men mooie aspecten van een buitenplaats wil behouden, maar dat geldt toch voornamelijk voor hetgeen van de openbare weg af te zien is. Het zal in vele gevallen niet nodig zijn een geheel object op de lijst te plaatsen. De voorzitter antwoordde, dat de ver ordening. dient om afbraak van bui tens te voorkomen. De gemeente heeft daarin een waarschuwende taak. Zo be treurde spr. het, dat de bomengroep achter'het theehuisje van Wildhoef ge veld is, ook ai maakte Staatsbosbeheer geên bezwaar. De heer Pinxter (KVP) sprak de wens uit, dat de buitenplaatsen op kaart gebracht worden en dat daarop aangetekend wordt wat onaantastbaar moet blijven. De eigenaars hebben dan althans omschrijvingen en veel bezwaren zullen vervallen. Onder de restrictie dat dit zal geschieden, wer den de bezwaarschriften van de hand gewezen. Goedgekeurd werden de voorstellen inzake de schuurtjes van Bos en Duin; de aankoop van 28.322 m2 grond te Vo gelenzang tegen f 1 per m2 voor sport en speelterrein, resp. woningbouw; ver hoging van de gasprijs met een cent; grondtransacties, behalve aan de Militai- renweg. om het hockey-terrein van de B.H.C. opengesteld worden voor het publiek (klein entrée) ter bijwoning van de bal lonvaartmiddag op dit terrein. Het ligt in de bedoeling, dat de bekende ballon vaarder de heer en mevrouw Boesman met zijn vermaarde ballon te 16.00 uur zal opstijgen voor dé grote vaart met uiteraard onbekende bèstemmng. Hoewel de attractie van de vele voor bereidingen hiertoe reeds voldoende zou zijn, is het comité m staat gr het vol gende aan toe te voegen: 1. Er zuilen een tiental kabelopstijgin gen plaats vinden, waaraan door de lief hebber kan worden deelgenomen. De ballon zal hiérbij een hoogte bereiken van 100 meter. Gezien de reeds binnen komende verzoeken heeft het comité de gelegenheid geopend om vanaf heden zich daarvoor schriftelijk te melden bij zijn secretaris F. Faber, Brederodelaari 83, Bloemendaal. De kosten voor deze attractieve opstijging bedragen f 10. Daar de volle waarde van een dergelijk eve nement belangrijk hoger ligt, spreekt het comité de wens uit, dat verscheidene ballonreizigers dit bedrag zullen ver hogen. De tweede attractie is een hoogte- schattingswedstrijd om fraaie prijzen. Op bepaalde hoogte zal een imitatie-para chutist over boord. gaan. Het publiek zal op de tegen geringe prijs te verkrijgen formulieren de uitwerphoogte kunnen invullen. Zo snel mogelijk na inlevering der formulieren op de daarvoor bekende plaatsen zullen de prijswinnaars bekend gemaakt worden. Op dezelfde wijze zal deelgenomen kunnen worden aan de prijsvraag: waar zullen de balionvaarders hun tocht be ëindigen? Ook hiervoor worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld. In samenwerking met de „Solexclub Haarlem" is verder een Raliye voor bromfietsen georganiseerd. De balion vaarders zullen op grote hoogte para chutes in bepaalde kleur uitwerpen. Deelnemers, die de meeste parachutes in de (eventueel) kortste tijd, maar ten hoogste twee uur na de start, bij de commissie, welke zitting houdt in Hotel Zomerzorg, inleveren, krijgen fraae on derscheidingen. Alle bromfietsberijders kunnen vol ledige inlichtingen krijgen bij de voor zitter van de „Solexclub Haarlem", de heer H. J. W. Tooien, Baan 7, Haarlem. Een gelijke wedstrijd is georganiseerd voor fietsen. Het verschil met de „brom- fietsralley" bestaat slechts hieruit, dat de parachutes in een kleiner rayon zul len worden afgeworpen en dat de uiter lijke tijd van binnenkomst, eveneens in Hotel Zomerzorg, op één uur na de start is gesteld. Ook hiervoor zijn waardevolle prijzen beschikbaar. De deelnemerskaarten zijn tegen een kleine vergoeding verkrijgbaar bij Hotel Vreeburg, Kerkplein, en het Jeugdhuis, Donkerelaan. De startplaats zal nader bekend gemaakt worden. Deze en waarschijnlijk nog meer at tracties met daarenboven een steeds weerkerende explicatie van de heer Boesman met gebruikmaking van een goede luidsprekerinstallatie, geven ver der de grootst mogelijke garantie voor een middag met een maximum aan ge noegens. Koninginnedag zonder kermisgenoe- gens is echter geen complete Koningin nedag. Tenslotte zij daarover vermeld, dat de kermis Zaterdagmiddag reeds wordt geopend en met onderbreking van de Zondag doordraait tot de avond van de Koninginnedag. De toneelvereniging „Nut en Genoe gen" besluit het seizoen met een opvoe ring van het blijspel „Vrijdag de der tiende" van J. v. d. Heiden en Henk Bakker, dat op Zaterdag in de toneel zaal van „Het Wapen van Heemstede" zal worden opgevoerd. De R.K. toneelvereniging „Door Een dracht Sterk" zal als slot van haar sei zoen Zondagavond een opvoering geven van „De Vreemdeling" van Anton Coo- len in het R.K.' Verenigingsgebouw. Met deze opvoering neemt de vereniging deel aan de toneelcompetitie, uitgeschreven door de Kring Kennemerland Werkver band Katholiek Amateurtoneel. De jury voor deze competitie bestaat uit de he ren J. I. v. Dijk, Jan Wiegman en N. J. Booms. De belangstelling voor deze op voering zal in verband daarmede onge twijfeld groot zijn. Twee jongelieden uit Heemstede en een uit IJmuiden zijn door de politie aangehouden wegens diefstal van een luxe-roeiboot uit een schuitenhuis nabij de buitenplaats Berkenrode. De boot was naar Haarlem overge bracht en de drie jeugdige boosdoeners waren juist bezig, het vaartuig onher kenbaar te maken door het met een andere kleur verf te beschilderen, toen zij' gesnapt werden en nu zelf „in de boot" zitten. Door de Heemsteedse recherche zijn aangehouden de 25-jarige L. v. 't H. uit Haarlem en de 60-jarige T. C. wegens looddiefstal van een garage, staande bij de buitenplaats „Eikenrode". Het lood dat verkocht was aan een opkoper te Haarlem is aldaar in beslag genomen. Bij onderzoek is gebleken, dat de aange houdenen zich ook hebben schuldig ge maakt aan diefstal van een pulverisator 'spuit voor bestrijdingsmiddelen in de tuinbouw) te Bloemendaal. Op het kruispunt CruquiuswegSuma- trastraatMolenwerfslaan kwamen twee auto's, bestuurd door M. B. uit Haarlem en dr. E. B., eveneens uit Haarlem. De botsing ontstond doordat beide wagens vrijwel gelijktijdig op het kruispunt kwamen en aan de van rechts komende auto geen voorrang werd verleend. Beide wagens werden zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie maakte proces-verbaal Reeds geruime tijd bestaat in Zand- voort gebrek aan schoolruimte ten be hoeve van het openbaar kleuteronder wijs. De dienst van publieke werken heeft een ontwerp gereed gemaakt voor een openbare kleuterschool, geschikt voor 126 leerlingen, onder te brengen in drie werklokalen met een afzonderlijk speellokaal en geprojecteerd op een terrein, gelegen in „Plan-Noord", om sloten door de nieuw-gebouwde wonin gen aan de Nicolaas Beetslaan, Const. Huijgensstraat, Bilderdijkstraat en Von dellaan. De kosten worden in totaal ge raamd op 128.790 met inbegrip van de aankoopkosten van de grond van de wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt Macht". Ten gevolge van de onlangs getroffen regeringsmaatregelen zal het plan voor. lopig wel geen doorgang kunnen vinden. Evenwel menen B. en W„ dat toch voor bereidende maatregelen moeten worden getroffen, aangezien dan na opheffing van de „bouwstop" eventueel ten spoe digste met de bouw kan worden beken nen. Aan de raad wordt voorgesteld voor deze bouw 128.790 te voteren. Op deze zonnige lentemorgen ig dé bekende hagiograaf en anjerkweker, Emile Erens, ten grave gedragen. Zeer vele vrienden waren vanmorgen in de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart to Heemstede aanwezig, toen pastoor A. F. C. van Noort aan het met witte anjers getooide altaar de plechtige Requiemmis opdroeg. Pastoor Van Noort werd daarbij ge assisteerd door pater J. Manders S.C.J. diaken en mr. A. Diepenbrock als subdiaken. Het versterkt parochieel zangkoor zong onder leiding van Joop bchneider de Gregoriaanse gezangen. De belangstelling op de katholieke begraafplaats „Valkenburg" was zo mo gelijk nog groter en o.m. zagen wij daar de hoofdredacteur van „Roeping", André Munnichs, p. Clim. Bayer O.F.M.. God fried Bomans, voorzitter van „Teister- bant", waarvan Emile Erens erelid was. en vele andere leden van deze socië teit. Het graf lag omringd met dennegroen en de stilte van deze ochtend werd slechts verbroken door het fluiten der vogels en de gebeden, die pastoor Van Noort sprak bij het verrichten van de absoute. Met het bidden van vijf Onze Vaders en Wees Gegroeten werd de plechtig heid besloten. Het graf, waarin ook de echtgenote van Emile Erens begraven ligt, werd door verschillende bloemstuk ken gedekt, waaronder een groot kruis - witte anjers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2