OM VERSTERKINGEN VERZOCHT, DOCH ZIJ WAREN ER NIET North State ,v?ouo geneest: DE „KLAKH0ED" INGEWIJD IN ENGELSE LAGERHUIS 1 tabak VLEESPOSITIE IS GUNSTIG LEVENSWERK VAN EEN DORPSONDERWIJZER Standhouden slechts mogelijk door gestaag manoeuvreren ZWITSAL Het hoofd van minister Stokes bleek te groot UJotfée+t item t Export van door vleeswaren gehalveerd tekort aan blik Communisten trekken verder terug aan front in Noord-Korea Meester Bernink schiep uithoek van ons museum land WETSONTWERP TOEZICHT CREDIETWEZEN tn INDIA BESTRIJDT HONGERSNOOD Amerikaans commando over de vloot VROUWENMONUMENT TE SEMARANG Begin van gelukkiger periode voor Europa Prijzen zullen stijgen Ridgway spreekt van acuut oorlogsgevaar „Natura docet" bestaat veertig jaar Vaststelling bevoegdheden Nederlandsche Bank VRIJDAG 20 APRIL 1951 PAGINA REDE VAN MACARTHUR VOOR HET AMERIKAANSE HUIS Verwrongen weergave van inzichten Houding van Rusland cigarettes vermouth Torino Het kan verkeren Stikker over Plan-Schuman PROTEST VAN PENSION- EN KAMERVERHUURDERS Huurverhoging onbillijk Pak mee een kwartje 'n kwaliteitsproduct Registratie van de credietinstellingen (Vervolg van pag. 1) Om de nieuwe vijand te verslaan is het noodzakelijk bepaalde maatregelen te nemen. Deze omvatten: een marine blokkade van de Chinese kust, het u voeren van luchtacties boven Chinees grondgebied en het opheffen van be perkende bepalingen voor de Chinese nationalisten op Formosa". „Er is", vervolgde MacArthur, „en wel hoofdzakelijk door het buitenland, hef tige critiek op my uitgeoefend, omdat ik dit aanbeval, doch elke militaire lei der, die met de Koreaanse veldtocht had of heeft te maken, de chefs van de Amerikaanse generale staf inbegrepen, was het met mij eens- Ik verzocht om versterkingen, maar kreeg te horen, dat versterkingen niet beschikbaar waren. Ik maakte duidelijk dat de positie van het commando van militair standpunt uit een overwinning ontzegd werd, indien niet toegestaan zou worden de vijandelijke concentra' tiebases ten Noorden van de Jaioe te vernietigen, indien niet toegestaan zou worden de bevriende Chinese strijd macht van ongeveer 600.000 man op Formosa te gebruiken, indien niet toe gestaan zou worden de Chinese kust te blokkeren om te voorkomen, dat de Chinese communisten hulp van buiten af zouden krijgen en indien er geen kans op omvangrijke versterkingen was. Wy konden in Korea standhouden door voortdurend manoeuvreren in een gebied, waar de voordelen van onze be- voorradingslijnen opwogen tegen de na delen van de bevoorradingslijnen van de vijand, maar wy konden in het al lergunstigste geval slechts hopen op een onbesliste campagne met haar vreeslij ke en constante uitputting van onze troepen indien de vjjand zijn voile mi litaire potentieel gebruikte. Mijn inzichten met betrekking tot de in het Verre Oosten te volgen politiek zijn verwrongen weergegeven. Men heeft beweerd dat ik aanhitste tot oor log. Doch niets is meer bezijden de waarheid. Ik ken de oorlog, zoals wei nigen van de thans levenden hem ken nen. Reeds geruime tijd bepleit ik het algehele prijsgeven van de oorlog als middel om internationale geschillen op te lossen, daar de verwoestingen, die de moderne krijg voor vriend en vijand gelijkelijk meebrengt, hem voor zijn oorspronkelijk doel nutteloos hebben gemaakt. Doch wanneer de V. S. een oorlog wordt opgedrongen, hebben wij slechts één antwoord: hem met alle ten dien ste staande middelen tot een spoedig einde brengen. Het enige doel van een oorlog is: het bevechten van de over winning en nimmer besluiteloosheid aonder einde," De generaal ging voort: „Enkelen willen tegenover hét Rode China een op concessies gebaseerde ver zoeningspolitiek voeren. Zij geven blijk geen kennis te dragen van de duidelijke lessen der geschiedenis Een sussingspolitiek leidt tot nieu we en bloediger oorlogen. Zij legt de basis voor nieuwe en steeds ver der gaande eisen van de tegenstan der. Mijn soldaten vroegen mij: „Waarom worden op het slagveld bevochten militaire voordelen weer aan de vijand prijs gegeven?" En met van ontroering trillende stem voegde MacArthur hieraan toe: „Ik kon hun vraag niet beantwoorden." „Het communistische China", aldus MacArthur, „heeft zich in Korea reeds met zyn maximale krachten vastgelegd. Het is geen axioma dat de Sovjet-Unie al haar handelingen zal bepalen door hetgeen dc V.S. doen. Het is waar schijnlijker dat elke „nieuwe vijand" zal toeslaan, wanneer hij van mening is dat zijn betrekkelijke machtsvoor- sprong op een de gehele wereld be strijkende schaal bestaat. De Koreaaaise tragedie werd nog drastischer door het feit dat het militaire optreden der V.N. tot Korea zelf beperkt moest blijven, terwijl de bases, die de aanvallers ten dienste staan, worden beschermd door grenzen, die niet mogen worden over schreden." Over de troepen in Korea zei Mac Arthur: „Ik heb zo juist uw in Korea vechtende zonen verlaten. Zij doen hun best en ik kan u zonder enige terug houding mededelen dat zij in elk op zicht schitterend zijn. Ik heb voortdu rend gepoogd hen te behouden en ik heb niet opgehouden ernaar te streven dit woeste conflict op eervolle wijze in de kortst mogelijke tijd en met zo min mogelijk verlies aan mensenlevens, tot een oplossing te brengen." De generaal besloot met te zeggen dat de hoop en dromen, die hem be zielden toen hij twee en vijftig jaar ge leden werd opgenomen in de gelederen van het Amerikaanse leger, hem sinds lang verlaten hebben. „Er is een oud soldatenliedje, dat zegt: „Oude soldaten sterven nooit, zij worden schimmen en verdwijnen" (old soldiers never die, they just fade away"). Ik ben nu zover: een oud soldaat, die heeft gepoogd zijn plicht te doen, zoals die hem door God werd voorgeschreven. Vaarwel". Advertentie Advertentie (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het Lagerhuis had het gisteren bijzonder druk, doch de Hoed bracht een ogen blik ontspanning. De Hoed is de klakhocd, welke Attlee aan de Speaker gaf (na hem zelf ten geschenke te hebben ontvangen van een weduwe) en welke nu bij de zetel van de Speaker hang*, zodat, als iemand vragen wenst te stellen tijdens een stemming, hij volgens de regels van het Huis een hoed op kan zetten. Gisteren werd de Hoed ingewijd. Een aantal leden sierden achtereen volgens him wetgevende hoofden met de hoge hoed en voerden het woord. Toen minister Stokes aan regeringszijde eveneens wilde spreken, drukte men de klakhoed ineen en keilde hem naar de overkant. Vervolgens, nadat iedereen had kunnen zien hoe groot het hoofd van deze minister en hoe klein de Hoed was, keilde de heer Stokes de hoed weer naar de andere kant en werd er lang en luid gelachen. Advertentie Gancia Een vertegenwoordiger van het Indi ase ministerie van Voedsel en Land bouw is Donderdag uit Hongkong naar Feking vertrokken voor onderhandelin gen over een millioen ton rijst. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen heeft de Chinese regering deze hoeveelheid aan India aangeboden. In de staat Bihar heerst hongersnood. India heeft reeds 50.000 ton Chinese rijst ontvangen in ruil voor 16.000 ton jute. De premier van India, Nehroe, heeft zich Donderdag in verband met de ster ke groei van de bevolking en het pro bleem der voeding uitgesproken voor geboortebeperking door invoering van verschillende methodes. Tijdens een onderhoud bevestigde hij, dat op zijn minst 25 millioen Indiërs aan de rand van de hongerdood leven. Volgens de pasgehouden volkstelling telt India 362 millioen mensen en de bevolkingsgroei wordt op ruim 4 mil lioen ziélen per jaar geschat. Dit alles vond plaats tijdens de stem ming over de verhoogde posttarieven, 'n stemming waarvan de geldigheid in twijfel werd getrokken omdat de heer Stokes de stemmingslobby slechts had kunnen bereiken door een suppoost weg te duwen van de deur en mijnheer Sto kes ziet eruit alsof hij verschrikkelijk hard duwen kan. De voorzitter ver klaarde de stemming geldig, maar be loofde dat hij mijnheer Stokes aan zou brengen bij de Speaker omdat hij ge duwd had. Het Huis debatteerde gisteren ook over de benoeming van een Ameri kaans admiraal tot opperbevelhebber over de strijdkrachten van de lan den behorende tot het Noord-Atlan tisch Verbond. Het debat vond plaats over een motie, ingediend door Churchill, waarin de laatste voorstel de het salaris van Shinwell, minister van Defensie, te verminderen met honderd Pond per jaar bij wijze van protest tegen de manier waarop de heer Shinwell en de regering waren opgetreden inzake de benoeming van beioorc'-Atlantische opperbevelheb- Churchill had zijn standpunt enigszins gewijzigd. Terwijl hij bij de eerste aan kondiging van de benoeming van de Amerikaan brulde namens de Britse Leeuw dat de Britse vloot behoorde te blijven onder Brits commando, ware het slechts om prestigeredenen, deze keer betoogde hij dat in de eerste plaats geen opperbevelhebber nodig was, waarin hij zich aansloot bij een argument naar vo ren gebracht door verschillende Britse admiraals, die eraan hebben herinnerd dat men tijdens de oorlog ook niet een dergelijk opperbevel had gekend, en in de tweede plaats dat zekere essentiële taken van de Britse vloot, zoals convooi- diensten en het verdedigen van de thuis- wateren tegen vijandelijke onderzeeërs, slechts konden worden vervuld onder rechtstreeks Brits bevel Dc stemming bracht een overwinning voor de regering met 291—280 stemmen, zodat de socialisten, onder wie de felste tegenstanders te vinden zijn van de Amerikaanse buitenlandse politiek, weer eens een keer de verantwoording op zich namen de Amerikanen in bescher ming te nemen tegen de conservatieven. De parlementaire dag van gisteren eindigde met een kleine sensatie. Bevan hield een bijeenkomst met zijn trawan ten. De volgende week komt het voor stel van Gaitskell om patiënten de helft van de prijs van nationale gebit ten en brillen te laten betalen in twee de lezing voor het Huis. De vraag is of Bevan alsnog af zal treden als minister. Het socialistisch weekblad „Tribune", dat onder leiding staat van de parle. mentsleden Jennie Lee en Michael Foot, respectievelijk vrouw en volge ling van de verbolgen minister Aneurin Bevan, bevat heden vier alleronvrien- delijkste artikelen, gericht tegen de Kanselier van de Schatkist, Gaitskell en tegen diens budget. Het is onmoge lijk zich aan de indruk te onttrekken dat Bevan, die op het ogenblik rond waart met rond zijn brede mond de bittere trek van een wraakgierige pri ma donna, die met een naald geprikt is tijdens het zingen van haar lievelings aria, van twee wallen wenst te eten. Als Kabinetslid draagt hij mede ver antwoordelijkheid voor de regering en derhalve voor het budget en kan dus zijn collega Gaitskell niet aanvallen in het Lagerhuis. Maar nu mevrouw Be van hoofdredactrice is van het socialis tisch weekblad, stond er een andere weg open voor de aanval. En zo kan de lezer van „Tribune" het hart opha len aan de lectuur van vier opwinden de anti-Gaitskell-artikelen. Hiervan zijn twee geschreven door socialistische parlementsleden, die behoren tot de staart van de Bevan-komeet. Doch het meest hatelijke artikel is dat van de redactie, dus van mijnheer Foot en me vrouw Bevan, welke laatste blijkbaar haar man bemint met geheel het hart en half het hoofdartikel. De Koningin Wilhclminastraat in Boedapest is omgedoopt in Marim Gorkistraat, aldus deelde het officiële Hongaarse nieuwsagentschap Donder dag mede. De straat werd naar Ko ningin Wilhelmina genoemd na de eerste wereldoorlog uit dankbaarheid voor de Nederlandse hulp aan on dervoede Hongaarse kinderen. Het hoofd van de Nederlandse Gra vendienst in de Zuidwestelijke Pacific te Bandung bericht, dat zijn dienst het initiatief heeft genomen voor de oprich ting van een monument voor de vrou wen, die waren opgesloten in de talloze Japanse kampen in en buiten Java in de jaren 19421945. Dit monument zal heten: Het „Vrou wenmonument" De kosten worden geraamd op een ton. Het ligt in de bedoeling een beroep te doen op bijdragen van particuliere zijde, terwijl ook door verkoop van gra vures, waarop het monument is afge beeld, het publiek in de gelegenheid wordt gesteld zijn bijdragen te leveren. In Indonesië is reeds een bedrag van ruim f 40.000 bijeen gebracht. Bijdragen kunnen per postwissel wor den overgemaakt aan de vertegenwoor diger van de Nederlandse Gravendienst in Z.W. Pacific in Nederland te Den Haag, Vlamingstr. 2, bij wie ook gra vures kunnen worden aangevraagd. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft over het plan- Schuman gezegd, dat thans een belang rijke stap gezet is op de weg naar de schepping van één grote markt in Europa. Mijn streven als voorzitter van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking is. aldus mr. Stik ker, er steeds op gericht geweest de liberalisatie van het Europese handels verkeer te behouden. Elke stap op die weg gedaan, vervult ons met vreugde. Het verdrag heeft echter geenszins al leen economische betekenis. De instel ling van de Europese gemeenschap voor kolen en staal betekent een bui tengewoon belangrijke mijlpaal op de weg naar de verzoening van Frankrijk en Duitsland. Wij allen, die bij de ondertekening van het plan-Schuman tegenwoordig waren, zijn vervuld van de hoop en de verwachting, dat het verdrag betref fende de oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal het begin zal worden voor een gelukkiger periode in nauw economisch en poli tieke samenwerking in Europa. De Nederlandse federatieve vereniging van pension-, rusthuis- en kamerver huurbedrijven. belegde Donderdag in Amsterdam een landelijke protestverga dering, waarop besloten werd telegram men te zenden aan de ministers van Economische Zaken, Wederopbouw en Volkshuisvesting en Financiën, waarin om een audiëntie of maatregelen op korte termijn wordt verzocht. In het telegram aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt gezegd, dat men de extra 13 pet. huurverhoging niet alleen ondraaglijk, doch tevens onbillijk acht. •Advertentie Sr "V i? De seinhuiswachter A. Blauwbroek uit Ermelo kocht op 'n veiling een oude viool met kist. Vooruitpak mee voor 'n kwartje,' zei de vendumeester want niemand wil de meer geld bie den. Toen Blauw broek met zijn viool thuis kwam en het exemplaar wat nauwkeuriger ging bekijken, ontdekte hij aan de binnen kant het etiket van de beroemde viool bouwer: Antonio Stradivarius cremo- nende faciebat an no 1725. Experts zullen nu moeten uitmaken of het koopje van de sein huiswachter werke lijk een echte Stra divarius is. Advertentie &H01755 Douwe Egberts De vleespositie van Nederland is mo menteel zo, dat er een surplus is, dat export mogelijk maakt. Zou de vlees- positie moeilijker worden en gevaar opleveren voor de binnenlandse voor ziening, dan moet de export verminderd 'worden. Primair blijft de binnenlandse voorziening. Aldus heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, Joh. de Veer, in Den Haag opge merkt- Nam de uitvoer van vleeswaren in de laatste maanden grote vormen aan, het tekort aan blik halveerde vrij plotse ling de export en leidde tot een stop zetting van de import. Er zijn nog geen middelen gevonden om in het bhktekort te voorzien. De beperking van de vleeswarenexport mag niet ten koste gaan van de uitvoer naar de V.S., doch zal neer moeten komen op die naar an dere landen, met name naar Engeland, dat verreweg de grootste afnemer is. De vleesmarkt vertoont sinds het na jaar een constant karakter. De consu mentenprijzen voor vlees hebben zelfs enige verlaging ondergaan. In Maart bedroegen de gemiddelde consumenten prijzen voor rundvlees per kg. zonder been f 3.83 tegen f 4.04 in September 1950 en voor varkensvlees f 3.25 resp. f 3.33. Ten aanzien van het baconcontract met Engeland deelde de heer De Veer mede. dat overeengekomen werd in de periode van 1 Januari tot 1 October een hoeveelheid van 30.000 ton bacon te leveren tegen ongeveer f 240 per 100 kg. In deze hoeveelheid is begrepen de 4.000 ton, welke in 1950 te weinig wer den geleverd. In het laatste kwartaal van dit jaar zal bovendien nog 10.000 ton moeten worden uitgevoerd. De uitvoer van vleeswaren bedroeg in het eerste kwartaal van 1951 ruim 18.000 ton (eerste kwartaal 1950: 6200 ton) met een waarde van f 55 millioen. Hiervan ging ruim 2100 ton naar Ame rika (eerste kwartaal 1950: 630 ton), waarvan de waarde ongeveer tien mil lioen gulden bedroeg. De totale uitvoer in 1950 van de producten uit de vee- en vleessector bedroeg ruim 200 millioen gulden tegen ca. f 130 millioen in 1949. Ten opzichte van 1949 is de binnen landse vleesproductie in 1950 met ca. 50 pCt. toegenomen (in 1949: ca. 265.000 ton en in 1950: bijna 400.000 ton). Het totale vleesverbruik in het binnenland bedroeg bijna 360.000 ton, d.i. ruim 35 k.g. per hoofd van de bevolking. Men moet rekenen op een verdere in krimping van de paardenstapel met 20.000 stuks in een jaar tijds. De heer De Veer liet hier een waarschuwend woord horen aan paardenfokkers en houders en degenen, die de mechanisatie in hun bedrijven te ver hebben doorgevoerd, dat ook zij een taak hebben voor de. eco nomische weerbaarheid van ons volk in deze tijd van politieke onrust. De heer De Veer merkte tenslotte op, dat de vleesprijzen in de toekomst ho ger zullen worden omdat de kosten van de grondstoffen hoger zijn geworden. Deze verhoging wordt veroorzaakt door het wegnemen van een deel van de sub sidie op het veevoeder. Advertentie Na het innemen van Hwatsjon rukten de verbonden troepen Donderdag op naar de Oostelyke en Noordelijke oever van het Hwatsjonreservoir. Zy bevon den, dat de communisten hun posities, die zij vorige week zo hardnekkig ver dedigden, hadden verlaten. Gedurende de nacht scheen de vyand ook uit andere stellingen langs het front te zyn teruggetrokken. Dc verbonden legers dreven de tegenstander terug, waarbij slechts sporadisch verzet werd ontmoet. Volgens een overzicht van het Ame rikaanse achtste leger bleef de tegen stand van de Noordelijken langs het gehele front verminderen. Er was geen Noordelijke activiteit van betekenis in het gebied van de Oostkust, lichte ver spreide tegenstand aan het Oostelijke front, weinig of geen contact aan het centrale front en lichte tegenstand van de Noordelijken aan het Westelijke front. Gen. Ridgway zei tot de Amerikaan se militairen: „In ieder opzicht bevin den jullie je in een oorlog. Er is een acuut gevaar voor oorlog, welke kan losbarsten op een ogenblik en plaats, welke door andere mensen bepaald wordt". Gen MacArthur heeft nooit buiten Tokio een garnizoen in Japan geïnspec teerd. (Van onze correspondent) Vraagt men in Twente wie meester Bernink is, dan zal men tien te gen één ten antwoord krijgen: dat is de man van Natura Docet, toelke naam het museum draagt dat in Dinkel dorp Denekamp is gevestigd. Dat mu seum is het levenswerk van een een voudige dorpsonderwijzer, die op de nor maalschool in Oldenzaal met behulp van een oude flora van Suringar (die 35 cent kostteaan het determineren sloeg en die, toen hij eenmaal voor de klas stond de leerlingen bij voorkeur door eigen aanschouwing met de natuur wil de doen kènnis maken. Zo legde hij een verzameling aan van opgezette vogels, kevers, planten en stenen. Zij werd on dergebracht het is binnenkort 40 jaar geleden in een woning aan de Brink straat te Denekamp. Later, toen vermo gende vrienden inzagen, dat hèt werk van meester Bernink gesteund moest worden, kwam het fraaie landelijke ge bouw aan de Oldenzaalse straat tot stand, dat tienduizenden kennen. Meester Bernink, die zijn museum Natura Docet heeft genoemd de Bra bantse pater H. Lin nebank, met wie de heer Bernink langdurige corresponden tie heeft gevoerd, vond deze naam niet geschikt om veel publiek te trekken, maar hij werd desondanks gehandhaafd loopt nu naar de tachtig. Vorig jaar hebben vrienden een schilderij van hem laten maken. Een vriendelijke man met zilverwitte baard zit daar tussen de vi trines en kasten, waarin zijn opgezette vogels, schelpen en stenen zijn verza meld. Zo hebben tallozen hem gekend, als hij, door een groep 'belangstellenden omringd, vertelde van zijn hobby: de natuur in al haar veelzijdigheid en pracht. De enorme kennis, die hij gedu rende meer dan vijftig jaar heeft ver zameld, deelde hij gaarne aan anderen mede, als hij belangstellende oren bij zich wist. Geleerden van naam hebben hier in hun jeugd de eerste kennis van de na tuur opgedaan. Uit vele delen van Twente kwamen de bezoekers. Later, toen de faam van het museum zich al lengs ging verspreiden, kwamen zij uit het gehele land. Ook uit het Duitse grensgebied was het bezoek groot. En naarmate de jaren vorderden werden de verzamelingen groter. Natura Docet is een streekmuseum, maar daarnaast zijn duizenden speci mina aanwezig van de natuur uit vreem de landen. Het kent een Indische afde ling, het heeft tropische weerschijn vlinders. In de geologiezaal kan men prachtstukken vmden, zoals de zee- lelie en vishageöis uit Jura-lei van Holzmaden, de bonte zandsteen met het wapen van Helgoland. Er zijn ook ga melan-instrumenten en er is een ebben houten hamer van een Indonesische rechter. Maar bovenal treft dit museum toeh door zijn „couleur locale". De bodem van Twente heeft tal van vondsten opgeleverd, vondsten waarmede velen, die eenmaal Natura Docet hadden ge zien, kwamen aandragen omdat zij meenden dat het hier thuis hoorde. Kennis omtrent de bodemgesteldheid, de flora en fauna van het aan natuur schoon zo rijke Dinkelgebied kan men hier rijkelijk opdoen. Meester Bernink is zijn verzameling begonnen toen er nog maar weinig was op dit gebied. Hij kan nu zijn taak niet meer alleen aan. Vijftienduizend bezoe kers per jaar te verwerken is"wat veel. Sedert enkele jaren heeft hij een as sistent, de heer Homan uit Groningen. Maar nog geregeld kan men hem aan treffen in het museum dat tegelijk zijn woonhuis is en zijn belangstel ling voor de natuur, die hem ook nu nog onderwijst, blijft onverminderd. Een nieuwe zorg is hoe de ruimte te vinden voor de zich steeds uitbreidende verzamelingen. Want Natura Docet is al weer te klein. Mogelijk hoopt hij dat vermogende vrienden opnieuw een duit in het zakje zullen doen om zijn levens werk de „ruimte" te geven. Te zijner ere zal de Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging haar jaarlijks Pinkstercongres, dat samenvalt met de herdenking van de opening van Natura Docet op Pinkstermaandag, houden in Denekamp, het dorp van Natura Docet. Het museum „Natura Docet", dat metester Bernink opgericht en sa mengesteld heeft. T) ij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot toezicht op het credietwezen, welk wetsontwerp reeds in artikel 9 van de Bankwet 1948 in het vooruitzicht was gesteld. In de eerste plaats voor een coördinatie van het overheidsbeleid en van het beleid van het bankwezen in verband met alge meen-economische omstandigheden; in de tweede plaats teneinde de liquiditeit en de solvabiliteit der credietinstellingen zoveel mogelijk te handhaven en te bevorderen in het belang van de crediteuren van deze credietinstellingen. Het toezicht dat in het ontwerp nader wordt geregeld, is beperkt tot de volgende vier groepen banken: Handelsbanken, landbouwcredietbanken, algemene spaarbanken en commissionnairs in effecten. Alle onder toezicht komende crediet instellingen zullen worden ingeschreven in een register van De Nederlandsche Bank. In het wetsontwerp is vastgesteld, dat De Nederlandsche Bank op de aldus ge registreerde credietinstellingen toezicht houdt. By Koninklijk Besluit kan wor den bepaald, dat de uitoefening van het toezicht op de landbouwcredietbanken, de algemene spaarbanken en de com missionnairs in effecten ten dele wordt opgedragen aan andere organen, die zullen hebben te handelen naar de aan wijzingen van De Nederlandsche Bank. Hierbij is gedacht aan de beide centrale boerenleenbanken voor de landbouw credietbanken, de Nederlandse Spaar- bankbond voor de algemene spaarban ken en de Vereeniging voor den Effec tenhandel voor de commissionnairs in effecten. De handelsbanken en de cen trale boerenleenbanken znllen onder rechtstreeks toezicht van De Nederland sche Bank blijven. De Nederlandsche itank geeft alge mene voorschriften voor de bedrijfsvoe ring der geregistreerde credietinstellin gen. Deze voorschriften kunnen ener zijds een kwantitatieve beheersing van het crediet-volume der banken meebren gen, doch kunnen ook het verlenen van bepaalde soorten van crediet of van cre- dieten, die een bepaalde omvang te bo ven gaan verbieden of beperken. Be paalde soorten van erediet of credieteb boven een bepaald bedrag mogen niet worden verleend zonder voorafgaande toestemming van De Nederlandsche Bank. Bepalingen kunnen worden ge troffen inzake de door de banken ten minste te bedingen rente en inzake de rente die ten hoogste voor toevertrouw de gelden mag worden vergoed. De geregistreerde credietinstellingen mogen zonder een verkregen verklaring van geen bezwaar van De Nederland sche Bank geen wijziging brengen in dc grootte van haar maatschappelijk kapi taal, niet dnurzaam deelnemen in andere credietinstellingen en niet overgaan tot fusie of financiële reorganisatie. Indien De Nederlandsche Bank geen verklaring van geen bezwaar afgeeft kan de desbe treffende credietinstelling in beroep ko men bïj de Kroon. Bjj Kon. Besluit kunnen nadere regelen worden gesteld waarbij aan Landbouw credietbanken, spaarbanken of com missionnairs in effecten de verplich ting wordt opgelegd om aangesloten t« zyn bij of zich onder toezicht te stellen van een centraal orgaan op bun gebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5