I Tweede Kamer bespreekt accijnsverhoging RAMP van San Francisco William Shakespeare Samuel Morse grondlegger van telegraafwezen „Vriendschap" T ES E N Beste Brom Vrees dat men tot illegale handel zijn toevlucht zal nemen Sanering van de binnenvaart is noodzakelijk Mausoleum Een HEILIGE uit Zwitserland 0 LOCOMOTIEF No. 24 I® Zal belastingopbrengst wel hoger worden? RIJWIELEN M. van Loon uitstekend op dreef VRIJDAG 20 APRIL 1951 PAGINA 7 Centraal Comité Rode Kruis geïnstalleerd Accoord Vele bezwaren Gedistilleerd-accijns te hoog Minister Lieftinck BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK TE ZEIST Vijftien Nederlanders naar sterrit Gr.-Brittannië bij intern, ruiterxuedstrijden te Badminton Goede indruk van Nederlanders op concours hippique te Nice Advertentie De robuste constructie is bestand tegen veelvuldig starten, pittig wegtrekken, stoppen „Handig" in stadsverkeer, snel op de grote laat U nooit in de steek! IMPORT N.V. AUTO PALACE DEN HAAG DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN Garage Verbeek Bloemendaal Bloemendaalseweg 5—7. Tel. 22276 Vergadering van Donderdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr. Kortenhorst. De VOORZITTER herdenkt maar schalk Antonio Oscar de Fragoèo Car- mona, die als staatshoofd van Portugal gedurende 23 jaar een belangrijke roj heeft gespeeld in zijn land. Het Ne derlandse volk, zo zegt hij, betuigt zijn hartelijke deelneming met dit verlies aan het volk van Portugal Vervolgens wijdt spreker enige woorden van afscheid aan de overleden staatsman Ernest Bevin. In de harde dienst van zijn land. van de sociale rechtvaardigheid en van de vrede heeft deze eerst het offer van zijn gezond heid, daarna dat van zijn leven gebracht. Bevin heeft het evangeliewoord tot het zijne gemaakt: Ik heb medelijden met de scharen, de verdrukten en onterfden. Hij was het ook, die het Brussels en het Noord-Atlantisch Pact met zijn brede schouders heeft gesteund. Bevin behoort tot de mensen, die het stem pel van hun persoonlijkheid hebben gezet op het tijdperk, waarin zij mede leiding hebben te geven aan het lot der volkeren. Wij staan tegenover deze hoekige figuur niet als blinde bewonderaars maar juist daarom zijn wij dankbaar voor zijn vruchtbaar leven. Neder land deelt in de grote rouw van het Engelse volk met de bede op de lip pen, dat hij moge rusten in vrede. De minister van Financiën, prof. mr. IIEFTINCK, 6luit zich namens de rege ring bij de herdenkingswoorden van de voorzitter aan. Zonder stemming neemt de Kamer aan de ontwerpen tot naturalisatie van R. Bickelmayer en 21 anderen, van C. van Driel Endt en 23 anderen, van I. Baranyai en 21 anderen, van A. A. Bren ner en 24 anderen, van J. S. Boros en 23 anderen, van N. H. Amsel en 23 an deren, en van F. C. B. Aerts en 19 an deren, het ontwerp goedkeuring van de opzegging van de overeenkomst tot we ring van de druifluis, de conclusie van het verslag der commissie omtrent de nota's inzake de industrialisatie. Voor kennisgeving wordt aangenomen de con clusie van het verslag van de vaste commissie voor het onderwijs betreffen de de jaren 19441948. Aan de orde is het wetsontwerp goed keuring en uitvoering van het op 18 Februari '50 tussen Nederland, België en Luxemburg gesloten verdrag van ac cijnzen en van het waarborgrecht. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) zegt, dat dit ontwerp een wel zeer ge compliceerd geval is. De Kamer ver keert in een dwangpositie met name wat betreft de gedistilleerd-accijns. De maatregelen kan de Kamer niet gemak kelijk verwerpen het is een verdrag hoewel zij er eigenlijk niet mee ac- coord gaat. Spr. staat op het standpunt, dat in een tijd als deze een genotsmiddel als gedistilleerd hoog belast kan worden. Niet echter zó hoog, dat ontduikingen het gevolg zijn. Dit nu zal het geval zijn tengevolge van deze verhoging tot f 596.per hl., die op 1 Januari 1953 zal ingaan. Daarom is zij funest, al zal de verhoging het bedrag tijdelijk op f 475.— brengen. Velen zullen de toevlucht tot illegale handel nemen; een winstgevend be drijf. Een nog groter gevaar vormen de Advertentie Nico v. Schagen en Zonen i Glerstr. 40-42, Haarlem, tel. 17768 In het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis is Donderdagavond het centraal campagne comité 1951 voor het Nederlandsche Roode Kruis geïnstalleerd. De voorzitter van het hoofdbestuur^ ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuy- len, heeft o.m. opgemerkt, dat het Roo de Kruis behoefte heeft aan depóts overal in den lande, aan leiding, uitrus ting enz. Dit alles dient te worden voor. bereid. Als de nood aan de man komt, dient het Roode Kruis gereed te zijn. Vrijwilligers moeten daarbij helpen. Het Roode Kruis heeft geen ander wa pen dan zijn overtuiging: een roeping van Gods wege te hebben ten opzichte vah de medemens en hem te dienen in zijn lijden. geheime brouwerijen. De voornaamste vraag voor spr. is, of de regering alle ontduikingen zal kunr.en tegengaan. Spr. gelooft dit niet en bestrijdt 's mi nisters argumenten ten deze. De bona-fide handel en industrie zul len door dit alles gedupeerd worden, de belastingopbrengst zal er door in gevaar komen en de volksgezondheid zal er door worden geschaad Spr. wenst in dit geval mede om bovenstaande redenen het fiscale ar gument niet te accepteren. De gevolgen van het verbruik zijn immers niet na te gaan. Intussen zou de minister deze verho ging niet hebben voorgesteld, indien zij niet noodzakelijk was in verband met de Benelux. Maar deze is nog lang niet tot stand gekomen. Bovendien kan het zijn, dat men in België tot het inzicht komt. dat deze accijns te hoog is. Spr. vraagt de toezegging, dat de verhoging niet tot stand zal komen voordat de Economische Unie geheel gereed is Spr. heeft met betrekking tot het waarborgrecht op Gero-zilver e.d. een amendement ingediend De heer HOFSTRA (PvdA) zou de voorkeur hebben gegeven aan een snel lere invoering van het verdrag, dat in beginsel zijn instemming heeft. Het be vordert de totstandkoming van de Be nelux. Het zou onjuist zijn de gevraagde toezegging aan de heer Van den Heuvel te doen. De verhoging van de gedistilleerdac- cijns is een moeilijke zaak. De gevolgen zijn groot.. Maar spr. kan accoord gaan met déze belasting omdat het toch ei genlijk schande is, dat ons land meer dan 600 millioen per jaar uitgeeft voor alcoholische dranken. Er is zelfs nog een vermeerdering van het verbruik. Spr. acht het tarief van f 596 te dra gen, maar acht het nuttig, dat naar een geldelijke aanpassing is gezocht door het tussentarief van f 475. Als spreker moet kiezen tussen verhoging van gedistilleerdaccijns en verhoging van de benzinebelasting kiest hij het eerste. Men kan ook zeg gen: Wenst men een goedkope borrel of een Benelux. Spr. het laatste. Spr. zou bereid zijn een amende ment inzake het Gero-zilver e.d. te aanvaarden. De heer VAN DE WETERING (C.H.) acht de regeling in het algemeen met het oog op de Benelux aanvaardbaar. De verhoging van de accijns op gedis tilleerd is echter wel moeilijk. Maar spr. prefereert haar boven een verho ging van de benzinebelasting. Spr. vraagt de exportindustrie van gedistilleerd te bevorderen en welk percentage de gedeeltelijke vrijdom voor de cosmetische industrie zal bedra gen. Spr. wil inzake het amendement-Van den Heuvel over het Gero-zilver het antwoord van de minister afwachten. DR. LUCAS (KVP) is van mening, dat de wijze, waarop de minister het overleg met de commissie heeft gevoerd, niet juist is. Dit was geen overleg; de minister stelde de commissie eenvoudig voor een alternatief. Spr. is niet erg tevreden over de ver hoging van de gedistilleerdaccijns. De prijs in het buitenland zal stijgen, de volksgezondheid loopt gevaar en smok kel zal welig tieren. Spr. acht het te betwijfelen of de be lastingopbrengst tenslotte hoger zal zijn dan thans. Het is te vrezen, dat het ver bruik zo ver daalt, of anderzijds zoveel illegaal zal worden verhandeld, dat niet meer belasting zal binnenkomen. Spr. vraagt of de minister hem gerust kan stellen wat betreft het gevaar voor de volksgezondheid. Ondanks alles wil spr. zich neerleg gen bij de verhoging tot ƒ475.Dit in verband met de noodtoestand waarin het land verkeert. De verhoging tot ƒ596.wordt echter voorgesteld ter wille van de Economische Unie. De waarde van de Unie daalt echter sterk naarmate de vrije handel tussen alle Europese landen groter wordt. Boven dien heeft spr. bezwaar tegen de wijze, waarop de toékomstige partner de on derhandelingen heeft gevoerd. Spr. voelt niets voor het hoge tarief en vraagt de minister het pas in te voeren wanneer de Unie werkelijkheid is. Inzake de goud- en zilverwaarborg zegt. spr. zich indertijd bij de indiening van zijn amendement niet vergist te hebben. Spr, zal zich dan ook sterk tegen het thans ingediende amende ment-Van den Heuvel verzetten. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zegt, dat het er met de Benelux slecht voor staat. Men is huiverig om met ons land in zee te gaan, nu de financiële positie zo slecht is. Dit verdrag kon ook spr. niet vol ledig bekoren. Indien de regelingen au tonoom waren ontworpen, zouden ze af gewezen moeten worden. Wil de minis ter de kwestie van de sigarenaccijns nog eens herzién? Spr. acht een product als Gero-zilver juist in deze tijd van groot belang. Daarom heeft hij het amendement-Van den Heuvel ondertekend De heer HOOGCARSPEL (comm.) zegt, dat de regering onder druk van dc Beneluxpartners heeft toegegeven aan de zucht naar verschuiving van de di recte naar de indirecte belastingen. De minder gesitueerden zijn daarvan de dupe. Spr. is van mening, dat er thans geen reden is nog meer offers op ons te ne men, zeker niet ter wille van de Bene lux, waar we reeds zoveel offers voor hebben moeten brengen. Spr. is tegen de verhoging van de ac cijns op gedistilleerd. De accijns zou zo laag moeten zijn, dat bedrog niet meer lonend is. Spr. vraagt de minister de onderhan delingen te heropenen over de sigaren- en tabaksindustrie. Dit in verband met de treurige toestand in deze industrieën. Spr. noemt de verlaging van de suiker accijns onwaarachtig, omdat de suiker prijs stijgt. De minister van Financiën, PROF. MR. LIEFTINCK zegt, dat zijn streven er met grote kracht op gericht is, de unifi catie van de omzetbelasting zo spoedig mogelijk in te dienen. Dit ontwerp mag niet worden geken schetst als een autonome verhoging van de accijns op gedistilleerd. Spr. zal een wijziging indienen, die in feite nu reeds een verlaging van de bieraccijns bete kent. Via drie trappen zal dan de totale verlaging die volgens het ontwerp op 1 Jan. '53 bereikt moet zijn plaats vin den. De minister onderbreekt zijn rede. De vergadering wordt te 17 uur ge sloten. Aan het Voorlopig Verslag van de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „regeling voor het ver voer van goederen met binnenschepen" ontlenen wij het volgende: Dat de noodzaak van een sanering op dit ogenblik niet aanwezig zou zijn, acht de commissie geenszins zo vaststaand als de minister stelt. De moeilijkheid schuilt hierbij niet in de grote schepen, doch ten aanzien van de kleine schepen kan wel degelijk van een over capaci teit gesproken worden. Dit maakt, dat de schippers tussen twee reizen een lange wachttijd moeten doormaken. En omdat zij in die wachttijd toch ook moe ten leven, moeten de vrachten hoger zijn dan nodig was, indien de reizen elkander snel opvolgden. Ergens zal men de vicieuze cirkel moeten door breken. Het voor de hand liggende, doch natuurlijk niet gemakkelijk toe te passen middel daartoe is vermindering van het aantal der in de vaart zijnde kleine schepen. De commissie wenst de duur van de vergunningen op ten minste twintig jaar gesteld zien. Een van de belangrijkste vragen, waartoe het wetsontwerp aanleiding geeft, acht de commissie die naar de toe passelijkheid van Nederlandse regelingen op de vaart, op de z.g. conventionele Rijn. De minister schrijft in zijn toelichting dat de beginselen van de Acte van Mannheim door de regering uiteraard bij voortduring worden onderschreven. Dit had, naar het de commissie voor komt, echter tot de conclusie moeten leiden, dat de vaart op de conventionale In de pharmaceutische en chemische fa briek Mijnhardt N.V. te Zeist is Donder dagavond door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. Toen de echtgenote van de directeur de'brand ontdekte, sloe gen de vlammen al uit. De Zeister brand weer rukte met twee autospuiten uit, maar kon niet verhinderen dat de betrokken af deling geheel uitbrandde. De schade wordt geraamd op een halve ton. Rijn van de toepassing van de wet be hoort te worden uitgesloten. In plaats daarvan wil de regering regelen be treffende de vaart op de Rijn bij alge mene maatregel van bestuur nemen, „opdat met allé omstandigheden ten volle rekening wordt gehouden". De be doeling hiervan is de commissie in het geheel niet duidelijk. Het komt haar voor, dat hier voor regelingen bij alge mene maatregel van bestuur geen plaats is. Een uitdrukkelijke uitzondering voor de Rijnvaart acht zij de enige mogelijk heid om tot uiting te doen komen, dat de regering aan de beginselen der acte trouw blijft of doorgaan op een aan vulling van het ontwerp in deze zin. De Royal Automobile Club heeft meer dan 500 inschrijvingen ontvangen voor de van 4 tct 9 Juni a.s. te houden eerste internationale sterrit van Gr. Brittannië. Aangezien het aantal deel nemers tot 300 beperkt moest worden zijn er quota vastgesteld voor de ver schillende landen. Uit Nederland zullen vijftien inschrijvingen worden geaccep teerd. De Nederlander M. van Loon met ,,Ne- rantscoula" is er in geslaagd het moeilijke parcours van de uithoudings- en snelheids proef in de samengestelde ruiterwedstrijd te Badminton tot een goed einde te brengen, maar zijn broer, E. van Loon, staakte de strijd nadat zijn paard „Weatrix" enkele malen geweigerd had bij de eerste hindernis in de Cross Country. In een zeer goede stijl ging M. van Loon met „Nerantsoula" rond in galop, waarbij de goede techniek van de Nederlandse ruiter opviel. f.VLV.W.W.< De Amerikaan Norbert Schemansky heeft met 182,344 kg. het bestaande we reldrecord tweehandig stoten in de zwaargewichtklasse verbeterd. (Slot) Om 5 uur 13 in de morgen begon de aardbeving, een niet heftige schommeling, die gaandeweg verminderde. De mensen werden er wakker van, maar zij waren moe en dan, aardoevingen waren in San Francisco niets ongewoons. Zij stonden pas op bij de volgende schok, een heftige zijdelingse, beweging. En daarna kwam de derde en ernstigste aardschok, gevolgd door nog talrijke an dere. Na afloop daarvan leek het alsof de he Ie wereld ver ging, want de westelijke helft van de stad verplaatste zich ten opzichte van de Oostelijke naar het Noorden weinig, maar genoeg om de indruk te wekken, alsof men op een draaimolen heen en weer werd geslingerd. Deuren wer den uit hun hengsels gelicht, schilderijen keerden zich om, piano's rammelden, schoorste nen braken af en vielen door de daken, huizen werden losge rukt van hun fundamenten. Het duurde misschien een mi nuut, maar die minuut was ge noeg om de stad te verwoes ten. De mensen renden de straat op en overal hoorde men het gekerm van hen, die onder het puin waren bedolven, het springen van gasbuizen en het luiden van brandschellen. Zij gingen na afloop van de aardbeving weer in hun hui zen terug en vonden daar gas- en waterleidingbuizen en te lefoondraden afgeknapt. De trams konden niet meer rij den. De mensen gingen naar de open vlakten in het Westen en rie pen in het voorbijgaan dat ze moesten vluchten voor de overal uitbrekende branden. Bij het afbreken der schoor- E en enorme brug verbindt het grootste stadsgedeelte van San Francisco met het andere gedeelte aan de overkant van het brede water „Gouden poort" stenen en ondergrondse lei dingen waren meer dan vijftig branden tegelijk uitgebroken. Die. branden liepen spoedig sa men in twee reusachtige ver woestende branden. De gehele Woensdag en Donderdag en een groot deel van Vrijdag brandde de stad, voordat men door dynamietontploffingen en water uit de haven het vuur meester was geworden. In de stad zelf was door het springen der waterleidingbuizen geen water meer. 's Nachts sliepen de mensen op dc heuvels, in parken en op kerkhoven. De hitte van het vuur was zelfs daar ondraaglijk. Toen men de ruïne kon over zien, bleken de vlammen een wigvormig stuk te hebben ver woest van 1300 ha., waarin het belangrijkste deel van de stad had gelegen. Er waren onge veer vijfhonderd personen ge dood. Meer dan de helft van de bevolking was weggevlucht en van de. overgeblevenen kampeerden er duizenden in de open lucht. Alle hotels, alle grote zaken waren verwoest. De. schade bedroeg 350 milli oen dollar. Zou het mogelijk zijn de stad weer op te bouwen? Na zes maanden stonden er op het ter rein, waar 25000 huizen wa ren afgebrand, 6000 andere. De gevluchte mensen keerden te rug. San Francisco is nu een Amerikaanse stad als een an dere. Toch heeft zij haar eigen karakter behouden. Muziek speelt nog altijd een belang rijke rol in het leven van de stad. Thans is San Francisco een grote moderne stad, en be zit de. grootste brug van de wereld-. Mausolos. stadhouder van Carië, levende omstreeks 350 v. Chr., worden hebzucht en vele andere gebreken ten laste ge legd. Magr meer bekend is de overdreven rouw, die zijn echt genote na zijn dood aannam. Zij liet onder meer een praal graf bouwen, waaraan drie jaar door de bekwaamste kun stenaars en arbeiders werd ge werkt. Het bestond uit een on derbouw, die een door zes en dertig zuilen omgeven, tempel- vormig grafmonument droeg; daarop verhief zich een pyra- mide ivan vier en twintig tre den, met op de bovenste laag een reusachtig in steen gehou wen vierspan, met daarbij de figuren van Mausolos en zijn vrouw. Het geheel was onge veer vijf en veertig meter hoog. Naar dit monument, be horende tot de zeven wereld wonderen. wordt nog heden een praalgraf een mausoleum genoemd. Het Shakespeare-theater te Stratford'On-Avon 23 April wordt jaarlijks te Stratford-on-Avon, in Enge land (enkele uren sporens van Londen), de geboortedag van Shakespeare herdacht. (Ook de sterfdag (1614) valt op 23 April.) In zijn jeugd was hij een gevierd toneelspeler. Door William Shakespeare zijn onovertroffen levensge- trouwe schildering van mense lijke tragiek en humor is hij Engelands grootste toneelschrij ver geworden. De toneelstuk ken van Shakespeare werden in vele talen vertaald; de be kendste stukken worden ook thans nog opgevoerd. Van zijn bijna veertig drama's noemen wij vooral: Romeo en Julia, Hamlet, Othello. Koning Lear, Macbeth, Richard II en III, Henry V en VI. Van zijn blij spelen o.a. „De koopman van Venetië" en „Midzomernachts- droom". Later in je leven zul je wel ooit eens een to neelstuk van Shakespeare zien, denken wij. Het is beslist de moeite waard. Ongeveer een kwart millioen bezoekers komen jaarlijks de voorstellingen te Stratford-on- Avon bijwonen. Een groots theater is daar gebouwd op en kele honderden meters afstand van de kerk waar Shakespeare begraven is. Dertien honderd zitplaatsen zijn er in de zaal. Door de nieuwste technische vindingen behoort dit theater tot de bes te van de wéreld. 27 April 1791, dus 160 jaar ge leden, is Samuel Morse (Ameri. kaan), de uitvinder van het (telegraaftoestel, geboren. Wij willen naar aanleiding van dit feit, enkele bijzonderheden ver tellen. De geschiedenis leert ons, dat zich reeds in oeroude tijden, zo. wel bij de ruwe natuurvolken als bij de meer ontwikkelde, het streven heeft geopenbaard om elkaar met meer spoed berich ten te doen toekomen dan zulks per bode te voet of te paard kon geschieden. Men bediende zich van gekleurde vlaggen en des nachts van vuursignalen, maar hoe goed die signalen ook aan hun doel beantwoordden, men kon evenwel met behulp daarvan slechts die berichten verzenden, waarvoor men voor. af een teken had vastgesteld. Bovendien konden die tekens slechts worden waargenomen zover het menselijk oog reikt. Voor uitbreiding van deze ge meenschap tot een geregelde dienst was het echter nodig, dat men vaste stations ging op richten. Dit gebeurde in 1792 door een stelsel der z.g. optische tele grafie. Na de ontdekkingen van Gal. vani en Volta kwam men op de idee electrische stroom te ge bruiken voor het overbrengen van tekens, en deze langs goede geleiders voort te planten naar verwijderde plaatsen. De grote uitbreiding der tele, graafverbindingen door middel van de electrische stroom dagte kent van 1837, in welk jaar de Amerikaanse geleerde Morse het naar hem genoemde toestel uitvond. Men verkreeg daardoor een ontvanginrichting, welke blijvende tekens voortbracht en grote zekerheid in de overbren. ging van de berichten bood. Bij de eerste modellen van het door Morse uitgevonden toestel bewoog de schrijfstift zich loodrecht op de bewegings richting van de papierstrook. Zodoende ontstonden scherpe zigzaglijnen op de band, waar mede alleen cijfers werden overgeseind. Omstreeks 1840 vond Morse (Slot) „Nu moeten we heel stil zijn hoor Frank, anders komt het Roodstaartje niet terug". .Ja Roodstaart, zo noemen we hem hè". Stil wachtten de kinderen een poos en ja daar beduidde Marijke Frank dat het diertje in de boom zat. Met zijn kopje naar voren en gespitste oren zat hij te luiste ren. Zijn kraaloogjes blikten schichtig in het rond. Daar zag hij weer wat lek kers liggen. Behoedzaam kwam hij naar beneden en steeds rondloerende smulde hij intus sen van de pinda's. Zo gingen Marijke en Frank dagelijks naar het bos. Het ge beurde op het laatst, dat Rood staart reeds in de boom op hen zat te wachten en als de kin een ander middel uit; hij stelde de letters voor door groepen korte en lange strepen. De af standen tussen de punten en strepen van ieder letterteken waren steeds even groot, alleen werd tussen de letters en woor. den als afscheiding een grotere tussenruimte gelaten. Destijds had iedere staat zijn Morse- schrift, hetgeen voor het seinen over de grenzen grote moeilijk, heden met zich bracht. De Morse-tekens gelden thans, vermeerderd met enkele teke nen, als internationaal alphabet en worden sinds 1865 voor alle landen gebruikt. (Slot volgt). Het telegraaftoestel van Morse deren hun meegebrachte lek kers hadden neergelegd en een eindje terug liepen, het eek hoorntje vlug naar beneden kwam. Langzamerhand ont stond er tussen Roodstaart en de kinderen een mooie vriend schap. 't Werd kouder, het na jaar was reeds ver gevorderd en Roodstaart, niet zo bang meer, kwam de kinderen reeds in het bos tegemoet. Wat von den Frank en Marijke dit leuk- „Zeg, ais we Roodstaart eens tot aan de tuin konden laten komen", zei Marijke, „zo gezel lig voor moeder". Want de moeder van de kinderen was ziek en moest van de dokter buiten liggen. Marijke legde nu elke keer het lekkers iets dichter bij huis en daar het erg koud werd, kwam Roodstaart steeds dichter bij. En eindelijk op een dag, toen Marijke van school kwam. wie zat daar in die grote boom voor hun huis? Natuurlijk het eekhoorntje. Frank stond naast de rust stoel van moeder en beduidde Marijke stil te zijn. En ja, daar kwam Roodstaartje naar bene den en knabbelde zowaar aan wat heerlijks, dat Frank had neergelegd. Marijke gilde „hoezee!" Maar daar vloog Roodstaart in de boom en verdween in het bos. „Jammer", zei moeder, Je moet niet zo schreeuwen, daar kan dit beestje niet tegen". Marijke vertelde de volgen de dag aan de juffrouw op school over hun Roodstaart en vroeg of de juffrouw eens kwam kijken. De juffrouw, nieuwsgierig geworden, be loofde Marijke eens te komen. En ja, enige dagen later was juf bij moeder in de tuin en de kinderen hielden zich dood stil. Na lang wachten, daar verscheen het eekhoorntje. Marijke had wat pinda's en stukjes kaas en spek neerge legd. Weer keek Roodstaart schichtig rond. Ja, de kinderen waren wel lief, maar nu was er nog iemand bij en vertrouw de ons eekhoorntje het niet erg. Eindelijk kon Roodstaart het niet langer uithouden, al dat lekkers, en wipte hij, voor zichtig loerende naar beneden. Heerlijk smaakte dat. Toen het opgegeten was, wipte hij vlug weer in de boom. Juf vond het aardig en Marijke vroeg of ze Juf een eindje weg mocht brengen. 't Werd kouder en moeder moest in dé kamer liggen, maar Roodstaart, niet meer zo bang, kwam alle dagen in de tuin om met deze kou zijn heerlijk hapje te halen. Zo ontstond er tussen de kinderen en het eekhoorntje een grote vriendschap, die ja ren geduurd heeft en verbro ken werd, toen de kinderen naar de grote stad verhuisden. In het plaatsje Chur, aan de Rijn in Zwitserland, wordt door de Katholieke Alpenbe woners nog steeds de H. Fi- delis vereerd. Deze heilige was geen Zwitser van geboorte. Hij kwam uit het plaatsje Sigma ringen, aan de bovenloop van de Donau. De eerste jaren van zijn leven had hij er ook niet het minste idee van, dat hij zijn leven als martelaar zou eindigen in Zwitserland. Marcus Roy, zo heette de H. Fidelis. scheen helemaal niet bestemd voor de geestelijke stand. Hij ging studeren en werd advocaat. Met een bij zondere voorliefde stond hij met zijn kennis de arme men sen bij, zodat hij de bijnaam: advocaat van de armen, ont ving. Na enige jaren echter meende Marcus, dat zijn zielen leven gevaar liep, als hij nog langer zo bleef voort leven. Het kloosterleven trok hem steeds meer. Hij trad tenslotte in de orde van de Capucijnen. Deze orde was pas opgericht en volgde in alles de regels van de H. Franciscus. Marcus Roy. die nu de naam van Fidelis ontvangen had. werd een trouw navolger van zijn grote voor ganger en leefde dan ook in de grootste armoede. Anderen helpen werd zi.in voornaamste levenstaak. Fidelis was een uitstekend spreker. Weldra trok hij overal heen, om de mensen door zijn vurig en mee slepend woord tot een heiliger leven aan te sporen. Vele dwa- lenden vonden door zijn in vloed de weg tot de Kerk terug. Zo werd ook Fidelis een der vele strijders tegen de hervor ming die in de zestiende eeuw overal was losgebroken. Als overste van een missie moest hij proberen de bevolking van een Zwitserse streek te beke ren. Jarenlang had hij al ge beden, dat hij zijn trouw aan het geloof met zijn bloed zou mogen bezegelen. Nu zou zijn gebed verhoord worden. Want bij de prediking in Zwitserland werd hij door zijn tegenstan ders gegrepen en gedood. Dat gebeurde de 24ste April van het jaar 1622. Deze heilige wordt afge beeld in het bruine kleed der Capucijnen. de puntige kap, (de capuccio) over het hoofd en een knots met punten, een martelwerktuig, in de hand. Dinsdag 24 April vieren we het feest van de H. Fidelis. Wij gaan nu speelgoed teke nen (zoals dit o.a. behandeld wordt in Tekenen is een We reldtaal Uitg. W. Versluys. Amsterdam). Het aardigste is om je eigen speelgoed of een bepaald stuk. bijvoorbeeld een trein, auto of een beertje te schetsen. Laten we beginnen met zo'n speelgoedbeertje. Eerst zijn lijfhier zijn kop daar de potennu nog de armen.... die poten en armen gaan we wat dikker maken.... denk aan ogen en orenen het staartje niet te vergeten. Weet je waar je vooral op moet letten: dat je de kop niet veel te groot maakt of de poten veel te lang. daar worden ge regeld vergissingen mee ge maakt. Probeer nu eens een kamer te tekenen waar kinderen in zitten te spelen met een bal of met een autootje. Dan moet je ook weer op allerlei klei nigheden letten. bijvoorbeeld een kast met niet te véél plan ken er in, waar speelgoed op staat. Niet een tafel er bij te kenen, die veel te hoog op z'n poten staat enz. Dus steeds varhoudingen vergelijken. Ook geon autootje, dat te hoog op de wielen staat, allemaal din gen waar je bij moet nadenken. Maar dan ontstaat ook een goede tekening waar niemand iets op heeft aan te merken. Bekijk de bijgaande schetsen ook goed en nu aan het werk! (jivtini de Advertentie AGENT VOOR: HAARLEM: J. DE GRAAF, Kleverparkweg 2A HEEMSTEDE: G. C. VOORHAM, Kamplaan 4 Op het internationaal concours hip pique te Nice is gisteren het springcon cours op de grote prijs van de stad Nice gehouden. Op het door de dikke zandlaag zware terrein was een prach tig parcours van 600 m. lengte uitgezet met 16 sprongen met een hoogte vari ërend van 1.40 m. tot 1.60 m. De winnaar van het vorig jaar, onze landgenoot de heer Gelderman, verdedigde zijn prijs op uitstekende wijze. Nadat de helft van het aantal paarden het parcours had afgelegd, be zette hij met Countess de eerste plaats met 4 fouten, gevolgd door zijn land genoten Rijks met Romanichel en Jans- sens met C'est sa Soeur, beiden even eens met 4 fouten. Van de laatste 26 combinaties gingen drie paarden fout loos rond, zodat de eerste prijzen Ne derland onlgir.een. Winraar werd de Spanjaard Comm Ordovas, 0 fouten in 1 min. 06,4 sec. De tweede plaats werd bezet door Dc Maupeou (Fr.), die even eens zonder fouten rond ging. Derde werd de Spaanse ruiter Garcia Cruze. Vijfde, zesde en zevende klasseerden zich de heren Gelderman met Countess, Rijks met Romanichel en Janssens met C'est sa Soeur, allen met 4 fouten en de resp. tijden van 1.15, 1.18,6 en 1.23,4. Op de zeventiende plaats kwam de heer Rijks met Master en op de acht tiende plaats de heer Gelderman met Ambassadeur, beiden met 8 fouten. De heer Janssens werd met Brown Jack twintigste. Ook ritmeester Gruppe- laar nam aan het springcoucours om de grote prijs van de stad Nice deel, doch hij was ditmaal niet gelukkig. Vooral met Ampère wilde het deze dag niet erg vlotten. Het paard was nogal wild en daardoor moeilijk in bedwang te hou den. Ritmeester Gruppelaar maakte met Ampère 12 fouten en bezette, mede door zijn slechte tijd, de 30ste plaats. Met Random Harvest plaatste deze ruiter zich op de 36ste plaats met 16 fouten. Al met al maakte de Nederlandse équipe een zeer goede indruk en voor al het teamwork werd door de buiten landse deelnemers geroemd. Met Spanje en Engeland gelden onze landgenoten dan ook als favoriet voor de Prix des Nations, welke Zondag 22 April a.s. wordt gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7