TREURIGE VERTONING IN VOLLE LAGERHUIS ïstoch maar jeware! Textiel-detailhandel stabiliseert de handelsprijzen II Laat heb ik IJ bemind Afgetreden minister Bevan door eigen partijgenoten genegeerd E12IC DE WOOOMAN; 7>E TW/NTJG RAPPORT OVER DE WERKGELEGENHEID UITGEBRACHT LENTETIJD - SCHOONMAAKTIJD VOOR DE VUIST WEG ONDERHORIGHEID AAN AMERIKA GEHEKELD St Verbondsraadsvergadering van de K.A.B. Op peil van 1 April VIER DODELIJKE ONGELUKKEN Loonbelasting op extra prestaties zal moeten worden herzien Nieuwste vinding wordt Uw grote hulp „Verjonging" van het kiesrecht 93> 0 door ETHEL MANNIN DINSDAG 24 APRIL 1951 PAGINA 3 Wilson volgt zijn voorbeeld Het BAYER kruis waarborgt kwaliteit in nuisf DAT HEB IK ALTIJD IN HUIS als er visite-met-smaak komt! Dat genot van eerst keurend bewonderen (wat een fijn gezicht, zo'n nieuw kistje sigaren!) en daarna zwijgend proeven -- daar over zijn mijn gasten het -steevast met me eens: Wassen en beschermen tegelijk Prof. Romme bepleit: Jules Berry overleden Bedenkelijk Festivcd Zes-en-veertig jongens zoek De parlementaire hoed M. H. Ducroo overleden (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDËN, hedenmorgen Wij hebben gisteren het voorrecht gehad te mogen luisteren naar de zwanezang van de man, die lange tyd door velen in zijn partij werd beschouwd als de toe komstige leider van de partij en wellicht als eerste minister. Het was een treurige vertoning, zo treurig als alleen maar een stuk demagogische rhetoriek kan zijn, als de techniek faalt en het gehoor kil blyft. Want het was wellicht het meest opmerkelijke, dat Bevans eigen partij hem in het overvolle Lagerhuis negeerde, toen hij tien minuten voor het einde van het vragenuur binnenschreed in breed geschouderde arrogantie, en hem geen parlementair applaus waardig keurde toen hij zijn vreemde en onoprechte rede had besloten. Er was zelfs één ogenblik waarop het maar weinig gescheeld had of de socia listen hadden zich aangesloten bij de conservatieven, die Bevan rondweg uitlach ten toen hij sprak over zijn houding ten opzichte van de Nationale Gezondheids dienst en de gedeeltelijke betaling van deze dienst door patiënten. Bevan had namelijk zelf by een vroegere gelegenheid in principe aanvaard, dat patiënten een deel van de behandeling zouden betalen, namelyk door het bijdragen van een shilling per recept voor medicijnen. Doch nu beweerde Bevan enerzijds in zijn verdediging, dat hy deze wet had geaccepteerd van zyn collega's, omdat hij zeker wist, dat het administratief onmogelijk zou zijn de shilling per recept te doen betalen, anderzijds beschuldigde hy Gaïtskell, de Kanselier van de Schatkist, dat zijn voorstel voor gebitten en brillen de helft van de kostprys te verhalen op de patiënten het begin betekende van het einde van de Nationale Gezondheidsdienst. se politiek aan Amerika en aan de ge volgen van de Amerikaanse politiek voor het Engelse prijspeil. Doch alle on oprechtheid, alle agressie en alle gedraai in de rede van gisteren zullen deze po litieke zelfmoordenaar minder schade hebben gedaan dan de uitzonderiyk fel le en minderwaardige wüze waarop hij zijn ex-collega Gaitskell aanviel. Het spreekt vanzelf, dat Bevan, die alles uitbuitte wat hem aan ontevreden heid bekend was in de onderscheidene lagen en groepen van zijn eigen partij, ook en met grote nadruk wees op de vermeende onderhorigheid van de Brit- Aneurin Bevan voor zijn woning te Londen. Het was moeilijk zich aan de indruk te onttrekken, dat alle excuses voor Bevan's heengaan slechts verzinsels wa ren, doch dat de werkelijke oorzaak lag in de haat tegen de Kanselier, die blijk baar sterk genoeg was om te breken met wat dreigde een gewoonte te worden van socialistische ministers, namelijk opzij te gaan voor het lompe geweld van Bevan. Staande op de traditionele plaats voor ministers, die terugkeren tot de wildernis van de achterbanken, name lijk op de hoekplaats van de derde rij onmiddellijk bij de „gangway", welke de regeringsvoorbank scheidt van de gewone parlementsleden aan hun rech terzijde, schudde Bevan onophoudelijk en dreigend zijn uitgestoken rechter wijsvinger in de richting van Gaitskell's nek, alsof hij bleef hopen, dat een de magogisch gezwaaide wijsvinger plotse ling zou veranderen in een zwaard, maar Gaitskell zat rustig en onbewogen, ter wijl de man rechts achter hem zijn redeloze wrok verried in ieder woord dat hij sprak. Inmiddels is gisteren een tweede lid van het kernkabinet, Hugh Wilson, zün geestelijke leidsman Bevan gevolgd in de woestijn. De heer Wilson zal vanmid dag in het Lagerhuis verklaren waarom hy heen ging. De heer Wilson is nog slechts zes jaren lid van het parlement en is gedurende al die tijd, verrassend genoeg voor een jongeman van midden in de dertig, minister geweest. Heeft hij al eens eerder getoond deze weelde niet helemaal te hebben kunnen dragen door een zekere hoogmoed, deze keer heeft hy zich ai te zeer overschat. Zyn poli tieke toekomst zal verbonden blijven met die van Aneurin Bevan, een voor lange tijd weinig belovend vooruitzicht. Er wordt verwacht, dat vandaag ook nog een van de junioren van Attlee's minis- Advertentie i. ..V tersteam zyn ontslag zal nemen. En dan is het voorlopig waarschyniyk met ont slagen gedaan. Ofschoon geen enkele tot oordelen be voegde persoon meer twijfelt aan de zekerheid van nieuwe verkiezingen in de loop van dit jaar, is de indruk van gisteren, dat Bevan zijn politieke zelf moord op zo onhandige en bijna potsier lijke wijze verrichtte, dat van een revo lutie in de partij geen sprake is. Doch hoelang het zal duren voordat de heer Bevan zich wreekt voor de geringe aan dacht aan hem besteed en voor het mis lukken van zijn tweepersoons opera door tegen de regering te stemmen of zich met enkele woestijngenoten van stem ming te onthouden, is niet te zeggen. Vandaag krijgt hij zijn eerste kans in net debat over brillen en gebitten. Indien Attlee zijn geringe meerderheid in het Lagerhuis ziet ondermijnd door Bevan. is het niet waarschijnlijk, dat de premier de kamerontbinding langer zal uitstellen dan strikt noodzakelijk is. 24. Niet zonder aarzeling volgt de Noorman de priesteres door enige lage gangen, totdat zij voor een met ijzer beslagen deur blijft staan en deze opent. Eric treedt naar voren, maar deinst een ogenblik terug voor de koude luchtstroom die hem tegemoet komt. De vrouw heeft hem gebracht in een gewelfzo grootdat de wanden zich in de ruimte schijnen te verliezen. ,,Hier ligt mijn plicht!" zegt zij, wijzende op een grote stenen graftombe, gladge- polijst, maar zonder enige versiering of opschrift. Eric begrijpt, dat dit de rustplaats van de gevallen koning moet zijn. Maar die andere, kleinere tomben, wat is daarvan de betekenis? Alsof de priesteres zijn gedachten raadt, zegt ze: ,.Daar rusten sedert vier eeuwen de behoedsters van dit koningsgraf!" Ontsteld kijkt de Noorman haar aan. Welk duister noodlot dwingt deze jonge vrouw haar leven te wijden aan een eeuwenoude vloek? ,JL,aat deze aanblik u niet verschrikken!" zegt ze. „Mijn moeder en haar moeder en alle vrouwen uit ons geslacht zijn mij voorgegaan en wachten hier op mij „De hoofdman der Laatstenzegt Eric, „vertelde mij dat de eerste behoedster van het koningsgraf de dochter was van de gevallen koning. Gij stamt dan eveneens van die koning af? Maar waarom trof haar dit vreselijk lot?" Alvorens te antwoorden, gaat de jonge vrouw hem voor. Zij verlaten het gewelj en zij toont hem een andere deur. „In de ruimte hierachter onderhoudt het bergvolk het vuur, dat aan de Laatsten de neveldood zal brengen Eric wil iets zeggen, maar zij maakt een afwerende beweging en gaat voort: „Haar hart was in liefde ontvlamd voor een jonge koning uit het land der Noor* mannen, De Veroveraar geheten. Hijdie later haar vader op het slagveld zou vellen Doordringend ziet zij Eric aan en het dringt plots tot onze held door. dat deze jonge vrouw liefde voor hem moet voelen. Maar reeds spreekt zij verder: „Doch het volk dreigde de vader met verbanning, wanneer hij zou toestemmen in een huwelijk van zijn dochter met hun oude vijand. De jaren vergingen en de Veroveraar huwde tenslotte een meisje uit een ander geslacht. De ongelukkige jonge vrouw zag daarop het hopeloze van haar liefde in en toen kort daarop haar vader, de koning, stierf in een oorlog tegen de Veroveraar, had het leven voor haar geen waarde meer. Zij zonderde zich af in deze grotten om over haar vaders graf te waken. Op deze wijze wreekte zij zich op haar volk, dat de schuld was van haar ongeluk e?i tevens bewees zij mei deze daad haar onwankelbare liefde en trouw jegens de Veroveraar haar geliefde door diens vonnis over dit lafhartige volk ten uitvoer te leggen Die Veroveraarwas een zoon van Wogram! Als gij! En zijn naam was de naam die gij draagt: Eric!" Verbijsterd ziet de Noorman haar aan. Wat bedoelt zij hiermede? MAET Advertentie De textiel-detailhandel zal de detail- handelsprijzen van textiel stabiliseren op het peil van 1 April j.l. om op deze wijze zün aandeel bij te dragen aan het Voorkomen van verdere prysstijgingen. Dit was het besluit van de spoedverga dering, welke de Katholieke Organisatie van de Textielhandel „St. Wiilibrordus" Maandagmorgen in de Rivièrahal van de Rotterdamse Diergaarde had belegd. Deze vergadering werd bezocht door ruim 900 katholieke textieldetaillisten uit alle delen van het land, vertegen woordigend alle afdelingen van de or ganisatie. Het bestuur had deze spoedvergadering bijeengeroepen om met de leden over leg te plegen over de mogelijkheden, welke er zouden bestaan om tegemoet te komen aan het verzoek van de rege ring de prijzen zo laag mogelijk te hou den. Door de voorzitter, de heer W. van Mansum uit Rotterdam, werd een over zicht gegeven van de situatie, waarin de textielbranche momenteel verkeert, ter. wijl de secretaris, drs. H. Neefs, de 'rege. ringspolitiek ten aanzien van de prijzen besprak en de achtergrond, waartegen deze gezien moet worden. De vergadering was eenstemmig van mening, dat het voor de economische si tuatie van ons land noodzakelijk is, dat Maandagmorgen de heer j van Damme, loco-burgemeester van Ijzen- dijkc, by een botsing van een door hem bestuurde auto met een andere zo ern stig gewond, dat hij na aankomst in het Ziekenhuis te Tilburg overleed. De heer Van Damme was een en veertig jaar en vader van vijf kinderen. Hij was sinds kort voorzitter van de Boerenleenbank te IJzendijkè en met bestuursleden van andere Boerenleen banken onderweg naar een vergadering. Deze bestuursleden liepen lichte kwet suren op. Maandagmiddag is te Amsterdam een zesjarig jongetje door een auto over reden en gedood. Het kind had zich verstopt achter een kiosk op het Mer catorplein en rende plotseling de rij weg over, pardoes onder een passeren de auto. De 31-jarige motorrijder D. Hooyberg uit Purmerend verloor Maandag de macht over het stuur en botste met een snel heid van naar schatting zestig km. per uur tegen een boom. Hij was op slag dood. De achtenveertigjarige havenarbeider B. J. E. Antony raakte Maandag in de Rijnhaven te Rotterdam aan boord van het Nederlandse s.s. „Arkeldijk" be kneld tussen een hijs en een ladder. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. er zich geen verdere prijsstijgingen voor doen. Ondanks de bezwaren, die men te gen de marge-beschikking koesterde, bezwaren, welke de textiel-detailhandel in een practijk van acht maanden aan den lijve heeft ondervonden, achtte de vergadering de noodzaak om verdere prijsstijgingen te voorkomen, in het al gemeen landsbelang dusdanig groot, dat de organisatie het besluit nam, ondanks re,,fers' ™elke dit voor de textielde- taillisten zal betekenen, de prijzen te stabiliseren op het peil van 1 April j.l Ter ondersteuning van de propaganda voor de massale herdenkingsbijeenkomst op 26 Mei in het Feyenoord-stadion heeft de Centrale Propaganda Dienst van de K.A.B. een prijsvraag voor een affiche uitgeschreven. Uit de ingezon den ontwerpen werd bovenstaand, af komstig van mej. Ans van Zeijst te Utrecht, gekozen. Advertentie Zou er wel iemand, behalve de huisvrouw zelf, enig idee van hebben, hoeveel werk er in deze tijd door haar verzet wordt? Hoe inspannend deze grondige reinigings periode is? Alles moet schoon. Niet alleen het huis, maar ook de veelgedragen wollen winterkleding, dekens, kleedjes, kussen overtrekken. Kortom, teveel om op te noemen, laat staan om schoon te maken. Helaas zijn er maar weinig mensen, die besef hebben van de enorme taak, waar voor de huisvrouw in deze maanden staat. Gelukkig zijn daar echter enkele weten schapsmensen onder, die zich er op spe cialiseren het zware werk van de huis vrouw te vergemakkelijken. Soms slagen zij daar na langdurig onderzoek en exPe_rir*ienten ook inderdaad in. vele Het ¥k51lY,rije »Castella Wolwas" met „Kleur Actief is er het sprekende bewijs van. Alle wollen stoffen kunnen daarmee in een rijkelijk schuimend sop gewassen worden zonder gevaar voor krimpen, vervilten of verkleuren. Vooral dit laatste is mogelijk geworden door de toevoeging van „Kleur lief" dat felle, sprekende kleuren of zachte pasteltinten als nieuw houdt. En wat voor wol geldt, geldt voor elke „fijne was". Uw lingerie, gordijnen, dekens, jumpers of babykleertjes kunnen voortaan zonder angst gewassen worden en zo vaak U maar wilt. Alles gaat nu viermaal zo lang mee. Evenals we „Castella voor de Gezinswas" met „Actief Wit", dat zulke verrassende resultaten oplevert, tot de grote vindingen van deze tijd kunnen rekenen, is ook het alkalivrije „Castella Wolwas" met „Kleur Actief" een opvallende verbetering en uit komst voor iedere vrouw. De middagbijeenkomst op de eerste der drie dagen, die de K.A.B. voor haar Verbondsraadsvergadering heeft uitge trokken, was grotendeels gewijd aan het Rapport Werkgelegenheid, uitgebracht door een door het dagelijks bestuur in gestelde commissie onder voorzitter schap van de heer A. Boersma. De conclusies van dit rapport, dat 23 December j.l. werd gepubliceerd, zyn uiteraard niet meer up to date, daar de maatregelen tot beperking van consumptie en investeringen toen nog zoal niet in de schoot der goden, dan toch in het achterhoofd van mi nister v. d. Brink lagen. Desondanks mogen de belangrijkste hier even ver meld worden, want al bevatten zij geen verbluffend nieuwe vergezichten, zy stellen toch enige zeer reële practische punten. Voorzover die de verhoging productie ten bate van de export betreffen, stelt het de noodzaak van onderhandelingen over eventuele ty- delijke en redelijke overwerkvergun- ningen, het invoeren van een meer- ploegensysteem voor de kapitaalinten sieve bedrijven en de verhoging, al thans het niet vaststellen van een ma ximum van het tarief-plafond een en ander natuurlijk onder principiële handhaving der verworven rechten. Daarnaast zal de leiding der onderne mingen door betere organisatie en betere arbeidsmethoden door grotere samenwerking tussen ondernemingen en bedrijfstakken en door een, waar mogelyk, rationele werkspreiding de primaire bijdrage tot verbetering en vermeerdering der productie moeten leveren. Voorts zal de loonbelasting op extra prestaties moeten worden herzien, een grote differentiatie in de beloning van geschoolden en onge schoolden met een economische voor uitgang gepaard moeten gaan, terw-yi gedacht zou kunnen worden aan een relatief hogere beloning aan jeugdige arbeiders, die opgeleid worden voor geschoolde arbeid. In dit raam is net tenslotte rechtvaardig, dat de werk nemers mede aandeel krijgen in de ook door hun arbeid mogelijk gewor den investeringen. Ten aanzien van het voorkomen van werkloosheid stelt ook het rapport, evenals de werkgelegenheidsnota der regering naar aanleiding waarvan het is opgesteld, als de twee aangewezen op lossingen industrialisatie en emigratie. De eigen taak der particuliere organisa ties ten opzichte van deze laatste factor werd speciaal onderstreept, evenals de mogelijke omschakeling van institutio neel belegd in risico dragend kapitaal. Tenslotte wijst het rapport er o.a. op. dat in de organisatorische opzet der werkgelegenheidspolitiek de huidige overheidsinvloed beperkt zal dienen te worden ten bate van het georganiseerde bedrijfsleven. Het was dr, Metz, economisch advi seur van de Bredase Bond, die enige be hartigenswaardige opmerkingen aan dit rapport wijdde. Spreekt het rapport over het voorkomen van algemene structurele werkloosheid door middel van industrialisatie en emigratie, dr. Metz wees op de vaagheid van deze aanduiding, daar structurele werkloos heid regionaal zeer sterk kan verschil len. Hij wees o.a. op de in het geheel niet genoemde mogelijkheid van bin nenlandse migratie in verband met de zogenaamde overschotgebieden. Terecht stelde hij dat de omschakeling van in stitutioneel belegd in risico-dragend kapitaal gemakkelijk te noemen is, doch dat het rapport de geenszins gemakke lijke wegen hiertoe niet aangeeft. De heer Boersma wilde blijkens zijn ant woord hier een overheidsgarantie als veiligheidsmaatregel zien gegeven, een oplossing die uiteindelijk toch weer iedere verantwoordelijkheid naar de brede staatsrug zou afschuiven. De term „volledige werkgelegenheid" (full em ployment) vond, ongeïnterpreteerd. in dr. Metz een bestrijder, daar hij zuiver materialistisch is. Het streven naar een zo goed mogelijk behoud van het recht op arbeid achtte hij een terminologie, meer in overeenstemming met de ka tholieke beginselen. Aldus becommen tarieerd en geïnterpreteerd, deels zelfs nog niet geredigeerd, werden de con clusies van het rapport aanvaard. Voordien waren als nieuwe hoofdbe stuursleden de heren G. A. Collignon in plaats van de heer W. J. Andriessen, en F. S. Dohmen in plaats van de heer J. Goebbels bij enkele candidaatstelling gekozen. De heer P. J. S Serrarens werd zonder tegencandidatuur in het hoofdbestuur herkozen. De herbenoe ming van de heer J. Mertens als ver- bondsbestuurslid namens de Bredase Diocesane Bond werd bekrachtigd. Laat in de middag begon de vergade ring nog met de behandeling van een rapport u-it Doorn over het coöperatie- vraagstuk, welke hedenmiddag na een inleiding van prof. Tinbergen over het vraagstuk van lonen en prijzen is voortgezet. Gisteravond had nog de besloten ver gadering plaats, waarin de financiële aangelegenheden zijn besproken en waarin het pièce de résistance, een voorstel van het hoofdbestuur van de Katholieke Metaalbewerkersbond om met ingang van 1 Januari 1952 voor alle vakbonden der K.A.B. de bedrijfstak- Prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der Ka tholieke Volkspartij, heeft Maandag' avond in ht kader van zijn landelijke tournee te Amsterdam gesproken. Zijn rede was gelijk aan die, welke hij 14 April te Roosendaal heeft gehouden, en waarvan wij reeds eerder een ver slag hebben geplaatst, met dien verstan de, dat hij zich in de loop van zyn rede voering ontpopte tot een voorstander van de „verjonging" van het kiesrecht in ons land. Sprekende over de lang niet altijd in tense belangstelling voor onderwerpen van politieke strekking merkte prof. Romme op: „Het zou bepaald wei goed. nuttig en juist zijn. indien het kiesrecht al zou worden gegeven bij de 21-jarige leeftijd. En het passieve kiesrecht het recht om in een vertegenwoordigend lichaam gekozen te worden zou in gaan op 23-jarige leeftijd". Hierdoor aldus prof. Romme zou de belangstel ling van de jeugd voor de politiek stij gen. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de grondwetscommissie het hare zou bijdragen tot deze voorgestelde „verjon ging" van het kiesrecht. De bekende Franse toneel- en filmspe ler Jules Berry is Maandagmorgen tenge volge van een hartaanval te Parijs op 65-ja- rige leeftijd overleden. •««IIMMtlttttltflMMIII gt wijze organisatie in te voeren, ter sprake is gekomen. Het verbondsbe- stuur heeft gepraeadviseerd het voor stel te aanvaarden met voorbehoud echter ten aanzien van de datum van 1 Januari 1952. Het meent de bevoegd- beid, in het voorstel vervat, om het tydstip van invoering zelf te bepalen, te mogen aanvaarden. Cannes, een van de gouden tan den in de blanke en blauwe glim» lach van Frankrijk, die Rivièra heet, zweert op het ogenblik h.et jaar lijkse internationale filmfestival Deze filmfestivals zijn niet veel meer dan reclamedemonstraties, waarop film sterren paraderen, voor het merendeel onbenullige films worden vertoond, min of meer lukraak, d.w.z. meer luk dan raak, prijken worden uitgereikt en veel cocktails en champagne wor den gedronken. Artistiek zijn ze van weinig belang en wat er vertoond wordt, beantwoordt niet altijd aan de maatstaven van het elementaire fat soen, om van de katholieke moraal maar niet te spreken. Maar wat het Festival dit jaar nog bedenkelijker maakt dan anders is, dat de Russen en hun Hongaarse satellieten op deze kapitalistische hum bug fair zijn ver schenen. De Russen zonden de een maal vermaarde regisseur Pudowkin, die enige kunstzinnig hoogstaande films op zijn naam heeft staan, maar sinds lang domme communistische prullaria maakt ten gerieve van Mos kou en in feite zijn kunstenaarschap terwille van de politiek heeft ver loochend. De heren intellectuelen en artist en in het Westen, die met een plank voor hun hoofd lopen en Vnet het communisme flirten, mogen zich spiegelen aan deze trieste figuur, die bewijst, wat er van hun intelligentie en hun kunst zal worden overgela- fen, indien Moskou en zijn z.g.n. cul tuur het in het Westen ooit voor het zeaoon zouden krijgen. et rode Hongarije heeft bij de anti-religieuze machthebbers van het Kremlin een goede beurt menen te moeten maken door in dit internationale milieu met een even stompzinnige als walgelijke anti- paoistische film voor de dag te ko men, waarvan alleen een kerk ha ter als Voltaire, wiens devies luidde: ..Ecrasez VInfame" Verpletter de Eerloze" fn.l. de Kerk]) misschien nog enig kwalijk genoegen zou hebben beleefd. Deze door Boedapest goed gewaande beurt is gelukkig in Cannes als een hele slechte opgevat. De orga nisatoren van het Festival schijnen er te zijn ingelopen en generen zich een beetje. Zou het in de toekomst niet beter zijn. alle politieke en culturele propaganda uit landen achter het IJze ren Gordijn rigoureus en radicaal te weren? Het wordt tijd, dat het demo cratische en voor een groot deel. zij het nog slechts uit traditie, min of meer Christelijke Westen ten aanzien van het communisme en zijn intrigues het „Nulla communio" (Geen enkele gemeenzaamheid) uitspreekt. Dit is een dwingende eis van zelfbehoud. Advertentie Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK De Egyptische gezant in Nederland heeft namens koning Faroek versnape ringen aangeboden aan de gemeente 's Gravenhage. Dit geschiedde evenals vorig jaar, ter gelegenheid van 's konings verjaardag. De versnaperingen werden uitgedeeld aan verpleegden in gemeente- siekeninrichtingen. „We moesten maar heel officieel doen, vind je niet?" zei Francis „Ik zal een taxi voor je bellen en je dan ontmoeten bn Bellini, over een uur ongeveer, zou dat gaan?" Toen zij een kwartier later in haar moeders huis voor haar toilettafel zat, begroef zij het gelaat in haar handen onder een plotselinge vloed van tranen. O God, o God, fluisterde zij. Het was echter dwaas om te huilen, wanneer je op het punt stond om uit te gaan. Zij drukte de toppen van haar vingers hard tegen de ogen, trachtte zic.i met alle geweld te beheersen en ging voort met zich te kleden. Francis was vóór Sue in het restaurant en nadat hij zijn jas in de garderobe had afgegeven, liep hij naar het bloe- menstalletje en bekeek critisch de uit stalling van rozen, anjers en orchideeën. Anjers waren te alledaags, vond hij; rozen, te sentimenteel; de geelkleurige orchideeën te vulgair; hij vestigde zijn keuze op een corsage van kleine bruine en groene orchideeën; zij deden denken aan Sue, dacht hij; ze bezaten een soort van koele élégance; ze waren chic en dat was wat Sue het best karakteriseer de. Terwijl de corsage gemaakt werd, be dacht hij, dat, als Lotte zijn gast geweest was, hij waarschijnlijk anjers had ge kozen, rose anjers met een takje varen; misschien zelfs dat hij rode rozen geko zen hadMaar als het Cathryn was geweest.Voor Cathryn kocht je geen bloem; je nam ze allemaal of helemaal geen. Jij droeg nooit een avondtoilet, Cathryn, is het wel? Je voelde weinig voor dat soort leven. Parijs bracht je je avonden floor op je zolderkamer met het bestuderen van Cennini? Zou er ooit iemand bloemen voor je hebben ge kocht. Cathryn? Je had rozen van me moeten krijgen op je een en twintigste verjaardag en de enige rozen, die je van me gekregen hebt, zijn de witte ro zen die in mijn naam op je graf zijn geplant Hij nam de corsage aan van het bloe menmeisje, betaalde en ging heen. Een ogenblik later kwam Sue binnen door de draaideur Zij droeg een japon van glinsterend goudbrocaat en een ketting van jade. „Je ziet er prachtig uit", zei hij, haar begroetend. „Ik ben blij, dat ik deze orchideeën voor je heb uitgekozen". Zij nam de corsage van hem aan met een uitroep van vreugde en bevestigde haar dadelijk onder de rechterschouder. Hij was tevreden omdat het geheel vol maakt paste bij de japon. Sue was zich eveneens bewust van de volmaaktheid doch tevens de onpersoonlijkheid van de keuze. Zij betraden het restaurant, dat geheel gehouden was in oud rose brocaat, met Venetiaanse spiegels, goud- en witgelakte omlijstingen en zacht gedempt licht. Het was waarschijnlijk het mooiste en duur ste restaurant van Londen. Sue zat naast Francis op de rose bro- caten banc en zij dacht: „Ik zit hier met de knapste man uit de hele zaal, ik zit hier met de gevierde schrijver Francis Sable en draag zijn orchideeën, en er is niemand in de hele wereld met wie ik liever zou samen zijn; we eten kostelijke spijzen en drinken champagne en Fran cis is zo charmant als maar kan; hij is meer dan charmant; hij heeft gezegd, dat hij van me houdt, meer dan eens heeft hij gezegd, dat ik mooi ben en hij heeft mij uitgekozen om vanavond hier in Londen met hem te dinerenIk moest de gelukkigste vrouw zijn hier uit de zaal, de gelukkigste vrouw zelfs, vanavond, van heel Londen.... en het liefst zou ik om alles huilen...." Francis keek de zaal rond en moest denken aan de witgekalkte muren van de refter in het Franciscanenklooster; hij zag weer de monniken in hun Druine habijt, de lange houten tafel, met aan het hoofd pater Halloran, met de vele groeven in zijn gelaat, pater Halloran, zijn brood dopend in het zout, beweren de, dat hij niet meer nodig had dan dat en een bordje soep. De kellner bracht een korfje met perziken en blauwe drui ven en hij moest denken aan broeder Anselmus, wanneer die een houten schaal met appelen, geplukt in de boom gaard van het klooster, op tafel zette. De appelen waren klein, de meeste niet gaaf, maar iedereen zei, dat het beste appelen waren, omdat alles wat God gaf goed was. Ineens voelde hij de zekerheid in zich, dat het de laatste keer was, dat hij in een dergelijke omgeving vertoefde, dat hij zulke kleren droeg, bloemen kocht voor een vrouw en haar zei dat ze mooi was. Het was zijn afscheid van de we reld. En hij voelde zich gegrepen door een mateloos gevoel van triestheid. Hij zou niet hebben kunnen zeggen waarom hij zich zo triest voelde, misschien omdat ieder afscheid en iedere verzaking triest waren. Verzaking? Maar wilde hij dan werkelijk verzaken aan de wereld? Tot op zekere hoogte had hij dit reeds ge daan, verder wist hij niets. Er bleef al leen het gevoel, dat hij deze dingen alle maal deed voor de laatste maal en dat had niet enkel betrekking op dit eten en drinken in een modieus restaurant, doch op alles wat ermede samenhing. Ook Sue kon zich niet onttrekken aan het gevoel, dat het de laatste keer was dat zij en Francis zo samen waren en zij zou de avond eindeloos hebben willen laten duren. Het was echter nog lang geen middernacht toen het onvermijde lijke kwam en hij haar in een taxi naar het huis van haar moeder in Chelsea bracht, zich verontschuldigend, dat hij niet binnen kwam. Hij wenste alteen te zijn. Hij gaf ook geen verklaring. „Ik ga niet mee naar binnen", was alles wat hij zei. Hij opende de deur voor haar en hield een ogenblik haar gelaat tussen zijn han den. De militaire politie van Londen zoekt op het ogenblik naar een groep van 46 jongens tussen de 14 en 17 jaar, die spoorloos is verdwenen. De jongens zijn gestationneerd in Aldershot. waar zij. deel uitmaken van een speciale jeugd-compagnie, bestaande uit zoons van beroepssoldaten. Op 18-ja. rige leeftijd worden deze jongens opge nomen in het geregelde leger. Alle 46 verdwenen uit het kamp zonder enige opdracht. De commandant kan zich al leen herinneren, dat ze geklaagd hadden over te weinig verlof. De jongens werden het laatst gezien, terwijl zij in volledig khaki-uniform en met rugzakken over de weg marcheerden alsof het zo hoorde. Wij hebben u reeds verhaald van de chapeau claque, die het Engelse Lager huis ten algemenen nutte cadeau heeft gekregen van 'n vrouwelijk parlements lid, dat het niet langer kon aanzien, hoe haar elegant hoofddeksel gebruikt werd door politici, die protocolair met „ge- dekten hoofde" in de Britse volksverte genwoordiging een voorstel van orde hebben te doen. De chapeau claque vol doet uitstekend, omdat deze hoge zijden in dichtgeklapte toestand een onschul dige vliegende schotel vormt, die van het ene lid naar het andere in het Lagerhuis gekeild kan worden. En zo vliegt dan dit waardige hoofddeksel van links naar recht als een zwarte kraai, die in de poli tieke strijd een passender symbool is dan een vredesduif. Dezer dagen werd in het conservatieve kamp de hoed opge ëist door een lid, dat protesteerde tegen het feit, dat de socialistische minister van Publieke Werken. Richard Strokes, zich een weg gebaand had naar het „stem- vertrek", nadat de bode de deur van begeven n.L bij een stemming de voor- en tegenstanders zich ieder naar een apart vertrek, waar hun neuzen geteld worden. Daarna nemen ze weer plaats in de Kamer. De plaatsvervangende voorzitter van het Huis, Sir Charles MacAndrew, be sliste, dat er opnieuw gestemd zou wor den. Aan de conservatieve kant ontstond grote consternatie en Winston Churchill stond blootshoofds op om iets te zeggen. De socialisten overstemden hem rrret een spreekkoor: „De hoed, de hoed". De hoge zijden zweefde naar ChurchilL die nijdig de veel te kleine maat op zijn ge weldige schedel zette en vinnig van leer trok tegen leden, die tijdens de stemming uit de Kamer wegliepen. Minister Stroker wilde antwoorden en stond hul peloos met de armen te zwaaien om de hoed. De opvouwbare kachelpijp ver huisde per luchtpost van Churchill's hoofd naar dat van de minister, die toen ontkende, dat de bode de deur al geslo ten had. „Ik neem aan. dat zolang de deur open is, ik erdoor mag", zei hij. „Welnu de deur was open en ik ging er door." Daarop werd de hoed aan de haak naast de voorzitterszetel gehangen, want de oppositie was door dit antwoord on der een hoedje gevangen. (Wordt vervolgd), de Kamer had gesloten. In het Lagerhuis De gepensionneerde luitenant-kolonel M. H. Ducroo is, 64 jar oud, te Aalten overleden. Hij was bekend om zijn he keldichten en cabaretliedjes: de eigen zinnige liedjes van Brammetje, die Cor Ruys destijds in rijn cabaret in Scheve- ningen zong. Zij zijn ook in druk ver schenen. Ducroo werkte ook mee aan tijdschriften.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3