TE VOET, TE PAARD EN PER AUTO Duizenden Chinezen persen zich door bres in de linies der verbonden legers Twee commandanten uit commando ontzet m INFLATIE vijand No. 1 H UITBUNDIGE ONTVANGST DOOR NEDERL. KOLONIE Gewaagd pleidooi Enorme slag zou volgens Ridgway van beslissende betekenis kannen zijn Duizenden weer aan het werk raffinaderijen van Abadan in de Pétain 95 jaar V „VELSER AFFAIRE" IN RAAD VAN VELSEN DESPR0KEN „Dit is een onvergetelijke dag" Tot hoofd en hart HOOGTEPUNT VAN AANVAL NOG NIET BEREIKT Het weer 176-jarige met smeek schrift naar Lieftinck MacArthur zal een getuigenis afleggen LAWINE OP TREIN Amerika blijft in het geschil neutraal Chef van Generale Staf keurt de maatregelen van It.-kolonel Beaumont goed „Nu zal moeten blijken of het geheel een zeepbel is, die uit elkaar spat Hoofdbeklaagden hebben mogelijk fouten gemaakt PRINS BERNHARD IN TRES ARROYOS Geschenken voor de Prinsessen WOENSDAG 25 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25056 R00E LUCHTMACHT LAAT ZICH NOG NIET ZIEN Gedistilleerd accijns ,Tot hier toe en verder met Ridgway in spoor van MacArthur? Hij zou Chinese national, willen inschakelen Voor senaatscommissie van de strijdkrachten op 3 Mei Eén dode, zes zwaar gewonden DE MOEILIJKHEDEN IN HET KAMP „DE WITTENBERG" TENNIS-SHIRTS J Vragen aan minister van Oorlog Weer pseudo-vogelpest in Barneveld? Alleen advies gevraagd MARGARINE-KAAS Nieuwe broodbelegging 1100 Ambonezen aan gekomen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. WONSAN PJONGJANG «I. SAAIWON TSJORWONW hwatsjon^Wwdam TSJOENTSJON KANÖNOCNQ QEL WEGfcN fv.peu-^A Nadat duizenden communistische soldaten, te voet, te paard of per auto in een fantastische krachtsinspanning om de verbonden legers in Korea te vernietigen, zestien kilometers en meer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad waren door gedrongen, zijn de verbonden troepen er vandaag in geslaagd de opmars van de rode troepen in de centrale frontsector van Korea tot staan te brengen. De Chi nezen, die in minder dan drie dagen veertig kilometer waren gevorderd, wer den vanaf de weg tussen Seoul en Chunchon tijdens vannacht en hedenochtend geleverde gevechten vijf kilometer teruggedrongen, aldus wordt in een com muniqué van het achtste leger meegedeeld. De Zuidelijke saillant van de in het centrum der geallieerde linie geslagen bres is opgeruimd, zodat het tront weer is recht getrokken, aldus het communiqué. Generaal Ridgway heeft verklaard, dat het resultaat van de enorme slag van beslissende betekenis zou kunnen zijn. Hij vertrouwde, dat het zwaar belaagde achtste leger de beproeving zou kunnen doorstaan, hoewel het rode offensief zijn hoogtepunt nog niet bereikt heeft. In de Westelijke sector zijn de ver bonden legers in het gebied van de Im- jin-rivier, ten Noorden van Seoul, nieu we „tactische" terugtrekkende -bewegin gen begonnen naar een betere verdedi gingslinie. De geallieerden vallen over „een aanzienlijke afstand" terug. De druk van de tegenstander is echter niet toegenomen. Opnieuw verlaten vele bur gers de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul. Dit is de derde evacuatie in minder dan één jaar tijds van de zwaar beproefde stad. Volgens de laatste berichten bevin den de verst vooruitgeschoven rode een heden zich nog meer dan dertig kilo meter van Seoul. Een frontofifcier heeft verklaard, dat de geallieerde terugtocht nog altijd een meerollen met de stoot is en beslist geen teken van een neder laag. Generaal Ridgway heeft, vergezeld van luitenant-generaal Van Fleet, zijn eerste bezoek aan het Koreaanse front gebracht sinds hij MacArthur als opper bevelhebber opvolgde. Na zijn terugkeer te Tokio verklaar de Ridgway het volgende: „Het huidige offensief is een groots opgezette poging van onze communistische vijand. de troepen der V.N. uit Korea te drijven of hen te vernietigen, ongeacht de ver dere vernietiging van zijn eigen man schappen". Ridgway noemde de aanval de .zwaarste communistische aanvalspo- ging, die tot nog toe in deze oorlog werd verricht en voegde er aan toe: ..Toch heeft de aanval nog niet zijn hoogte punt bereikt". Het is mogelijk, dat de ze strijd beslissend wordt, aidus Ridg way, Volgens radio-Peking hebben de Chi nezen en Noord-Koreanen tijdens de aanvang van hun lenteoffensief bijna 130.000 geallieerde soldaten „meest Amerikanen" gedood. De Chinese verliezen van Maandag worden door de verbondenen op 20 000 geschat. Ook Dinsdag leden de commu nisten zware verliezen. Een officier van de verbonden artil lerie verklaarde, dat alleen aan het Westelijk front 17.500 kg. 105 m.m. mu nitie was verschoten. Hier en daar kwamen de granaten midden in de rode troepenconcentra ties terecht. Verwachting tot Donderdagavond: Voor het Noorden van het land: Tijdelijk overdrijvende wolkenvel den. maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord- Oost. Morgen overdag lagere tempe raturen dan vandaag. Voor het overige deel van het land: Droog en overdag overwegend zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost en iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 15.22—19.54. Maan: 1.34—7.59. (Van onze Haagse redacteur) Een Gouwenaar in de hand en ge kleed, in een groene Ignge jas, met daar onder een geel vest on blauwe das, en, om het kleurengamma toch maar zo bont mogelijk te doen zijn, daarbij nog een rode kuitbroek met witte kousen, reed hedenmorgen door Den Haag de 176-jarige reclamefiguur van een beken de distilleerderij, die vandaag in een open calèche naar het Binnenhof toog waar de stemming over de verhoging van de gedistilleerd-accijns in de Twee de Kamer plaats vond, om professor Lieftinck een smeekschrift te overhan digen, waaruit de bezorgdheid van de gedistilleerd-industrie vanwege de ver hoging van deze accijns spreekt en waar in de minister bezworen wordt de ac cijns niet verder meer te verhogen. In het verzoekschrift van de oude heer Hulstkamp wordt de minister eraan her innerd, hoezeer talrijke grote figuren uit onze geschiedenis in moeilijke ogenblik ken geschraagd zijn door een gepaste slok van waarlijk niet zwak-alcoholi- sche dranken en hoe gewenst, ja nood zakelijk het in de donkere jaren, die ons te wachten staan, voor duizenden vader landers zal zijn om bij tijd en wijle er ,.een te vatten". De mogelijkheid is ech ter niet denkbeeldig meer, dat deze kleine vreugde in de toekomst slechts aan zeer bevoorrechten zal blijven voor behouden. Om deze reden verstoutte zich de be jaarde en proevende heer Zijne Excel lentie een „tot hier toe en niet verder" toe te roepen. Generaal-majoor Courtney Whitney, de persoonlijke adviseur van generaal MacArthur, heeft Dinsdag op een pers conferentie verklaard, dat generaal Mat thew Ridgway een maand geleden, na een analyse van de toestand in Korea, een in krachtige termen vervatte bood schap aan het departement van Defensie heeft gezonden, waarin hij op gebruik making van de Chinese nationalistische strijdkrachten aandringt. Generaal Whitney:jm, dat alle hoge officieren in het Vcrm()osten dit stand punt delen. MacArthWschatte de sterk te van Tsjang Kai Sjek's troepen op Formosa op 600.000 man. Generaal MacArthur heeft er in toe gestemd volgende week Donderdag ge tuigenis af te leggen voor de senaats commissie voor de strijdkrachten, welke een onderzoek naar zijn ontslag instelt. De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zal dan waarschijnlijk ook aanwezig zijn. Richard Russell, voorzitter van eerst genoemde commissie, heeft als zijn me ning uitgesproken, dat het verhoor ach ter gesloten deuren behoort plaats te vinden, maar als MacArthur een open baar verhoor verlangt zal de commissie dat toestaan. Het voorstel om de zittingen een be sloten karakter te geven is op bezwaren gestuit van de democratische leider in de senaat, Ernest MacFarland, en van senator Robert Taft, die de republikein se politiek leidt. MacFarland meent dat de verhoren openbaar dienen te zijn in het belang van de nationale eenheid. Taft heeft onthuld dat de republikeinse bezig zijn een informele organisatie te creëeren om te garanderen dat de groep van MacArthur in de strijd met de rege ring terdege vertegenwoordigd is. De democratische senator Herben Lehman heeft in de Senaat verklaard dat de politiek van MacArthur om China te bombarderen rampzalige gevolgen zou hebben gehad en „waarschijnlijk een atoomoorlog over de V. S. en de vrije wereld zou hebben gebracht". Hij zei dat er „een niet te overbruggen kloot" bestond tussen het standpunt van Mac Arthur en dat van de stafchefs en pre sident Truman Juist toen de internationale trein Mi laanZurich een der tunnels van de St. Gothard uitkwam werd hij Dinsdag getroffen door een veertig meter brede lawine, die de locomotief, goederenwa gen en restauratiewagen van de rails veegde en onder de sneeuw bedolf. Een persoon kwam hierbij om het leven. Zes andere werden zwaar ge wond. Keurig in formatie razen zes straaljagers van het type F-86 Sabrevan de Amerikaanse Luchtmacht door het luchtruim om een aantal B-29-bommenwer- pers boven vijandelijk gebied in Noord-Korea te escorteren. De uitlaatgassen geven als donkere strepen de baan van de vliegtuigen aan. De Anglo-Iraanse Oliemaatschappij heeft Dinsdag medegedeeld, dat meer dan de helft van de arbeiders der raf finaderij in Abadan, in totaal 17.000 man, het werk heeft hervat. Normaal werkt de raffinaderij met 28.000 arbeiders. Goezinof, een van de secretarissen van de Sovjet-ambassade te Teheran die tijdens het weekeinde een bezoek heeft gebracht aan Abadan, werd gedurende dit bezoek bewaakt, aldus heeft de mili taire gouverneur van Abadan. brigade generaal Azizallah Kamal meegedeeld Het bezoek van Goezinof aan Abadan was reeds enige tijd geleden afgespro ken. De eigenaar van het hotel, waar Goezinof logeerde, werd ongeveerd 24 uur voor diens komst gearresteerd „op grond van een bepaalde verdenking". Naar U P. meldt zal de Britse re gering zich deze week bezighouden met een plan dat verder gaat dan het voorstel om mei de Iraanse re gering de winsten van de Anglo- Iranian Oil Company gelijk op te delen. Het plan beoogt oprichting van een genationaliseerde maatschappij in Iran, welke de ruwe olie olie aan de AIOC zou verkopen, die op haar beurt de olie zou raffineren en de geraffineerde pro ducten op de markt zou brengen. Britse technici zouden dan voor de genationa liseerde Iraanse maatschappij blijven werken, welke alles zou beheren behal ve de raffinaderijen van de AIOC. Van de Iraanse regering zou verlangd worden dat zij compensatie betaalt, voor de con- Naar het A.N.P. verneemt heeft de chef van de generale staf aan luitenant-kolo nel Beaumont zijn volledige instemming betuigd met de door deze hoofdofficier getroffen maatregelen in „De Wittenberg". Voorts verneemt het A.N.P., dat de chef van de generale staf een reserve-majoor, commandant van een der bataljons van voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde manschappen, wegens gebrek aan bezieling bij de uitoefening van de dienst, uit zjjn commando heeft ontzet en een majoor van het hoofdkwartier van de generale staf in diens plaats heeft benoemd. Ook een der compagnies-commandanten is uit zijn commando ontzet. De Legervoorlichtingsdienst deelt aan gaande de moeilijkheden in kamp" „De Wittenberg" o.m. het volgende mede: Bij het begin van de herhalingsoefe ningen was door de legerplaatecom mandant, luitenant-kolonel J. Beau mont, bepaald, dat de militairen na het einde van de dienst het kamp Witten berg mochten verlaten en zich vrije lijk in het garnizoen Apeldoorn konder. bewegen en bij het avondappèl in het kamp terug behoorden te zijn. De daar op volgende dag is deze faciliteit in het belang van de betrokkenen zodanig uit gebreid, dat zij met de laatste bus uit Apeldoorn in het kamp mochten terug keren. Op Zaterdagmorgen, 21 April, wendde de waarnemend garnizoenscom mandant van Apeldoorn, luitenant-ko lonel der Koninklijke Marechaussee G. J. W. Gelderman, zich tot de luitenant kolonel Beaumont, met de mededeling, dat, blijkens vele ingekomen rapporten, een aantal militairen van het kamp Wit tenberg zich ernstig had misdragen. Lui tenant-kolonel Beaumont werd derhal ve verzocht de nodige maatregelen te nemen om herhaling van wanordelijk heden te voorkomen. Na bespreking van de situatie met de bataljons- en compagnies-comman danten heeft luitenant-kolonel Beau- Henri Philippe Pétain heeft zijn 95-ste verjaardag gevierd. Pétain zat rechtop in bed en ontving zijn vrouw en familie, die zich geschaard hadden om een reusachtige verjaardagstaart met 95 kaarsen, welke naar zijn cel was ge bracht. De kaarsen werden in de aan grenzende kamer aangestoken en de taart werd toen de cel binnengedragen en op zijn bed geplaatst. De oude man, wiens leven de afgelo pen twee weken aan een zijden draad heeft gehangen verleden week had den de autoriteiten al een keer een doodsbericht de wereld ingezonden keek naar de taart en zei: „Hij is prachtig", maar hij wees ook, dat een kaars uit was. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 mont daarop besloten om de algeme ne vergunning om zich na afloop van de dienst naar Apeldoorn te begeven voor alle voor herhalingsoefeningen opgekomenen voor de Zaterdag en de Zondag in te trekken. Hij heeft dit bij het begin van het middagappèl persoonlijk in het gehele kamp be kend gemaakt, onder duidelijke ver melding, dat de genomen maatregel het gevolg was van de ernstige mis dragingen van een aantal militairen in Apeldoorn. Uiteraard waren de of ficieren en de onder-officieren der bataljons mede in de maatregel be trokken, omdat officieren en onder officieren bij hun troep behoren. Door de getroffen maatregel werd snel en afdoend een einde gemaakt aan misdragingen, welke in een goede mi litaire organisatie niet kunnen worden getolereerd en een rechtmatige erger nis vormen, niet slechts voor de bur gerij, welke hiervan kennis neemt, doch voor het gehele Nederlandse volk, dat zich grote financiële offers voor de op bouw van het leger moet getroosten. Van enige onaangename stemming over de maatregel, anders dan gericht jegens de militairen, die deze door hun wange drag hadden nodig gemaakt, is niets gebleken. Het Tweede-Kamerlid Bruins Slot (A.R.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of het juist is, dat op grond van misdragingen van een drietal sol daten de' meer dan drie duizend man schappen van het kamp „De Witten berg", l. last van hun kampcomman dant, van 21 tot 23 April in voornoemd kamp zijn geconsigneerd. Indien zulks luist is, a.ht de minister deze collec tieve straf een gepaste maatregel ter vergelding van genoemde individuele misdragingen en is hij bereid mede te delen tot welke maatregelen hem deze j zaak aanleiding geeft? cessies en installatie van de AIOC. Deze betaling zou kunnen geschieden over een nader overeen te komen periode en in de vorm van ruwe olie welke de AIOC zou raffineren. Amerika heeft Perzië de verzekering gegeven dat het neutraal zal blijven in het geschil over de naasting van de Britse petroleumbelangen in Perzië. In de gemeente Barneveld is vermoe delijk wederom pseudo-vogelpest ge constateerd. thans in het dorp Voort huizen. In verband hiermede is een op- hokgebod afgekondigd voor alle pluim vee. hoenderachtigen, ganzen, eenden en kalkoenen en voor honden en katten in dit gebied. Loslopend pluimvee zal zonder waarschuwing in beslag geno men en vernietigd worden. oor de oppervlakkige lezer bevat het traditionele jaarverslag van de president van de NederL Bank over 1950 slechts cijfers en statistieken en mooie zinnen van een zuiver weten schappelijk karakter zonder practische betekenis voor de burgerij. Ziet men echter, dat dr. Holtrop voort durend hamert op het inflatiege vaar. dan behoort iedere Nederlander, die voor zijn bestaan zwoegt en aan de toekomst van zijn gezin denkt, met meer dan bijzondere aandacht van de inhoud van dit betoog kennis te nemen. Wat schriift dr Holtrop in zijn over zicht? Op de eerste plaats, dat er een belangrijke welvaartsverschuiving heeft plaats gehad. Landen, die vroeger zelf grondstoffen produceerden (tin, rubber enz.) verbruiken deze nu alleen nog maar. Dit slaat ook duidelijk op Neder land en op het verlies van Indonesië als dollarbron. Dit verlies heeft ook de armste Nederlander nog armer gemaakt. Op de tweede plaats heeft Nederland, alle Marshall-hulp ten spijt, voor 1100 mill, meer ingevoerd dan uitgevoerd Het vorig jaar was het tekort op de beta lingsbalans, het kasboek van de Staat, f 250 mill. De bres werd in 1950 met f 850 mill, vergroot. In de eerste maan den van 1951 zal zij nog verder zijn uit gebreid. Een dergelijke toestand bedreigt de in ternationale waarde, dus ook uiteindelijk de binnenlandse koopkracht van de gulden. Wij moesten alleen kunnen in voeren met geld, dat wij verdiend heb ben met onze productie, niet met het maken van binnen- en buitenlandse schuld. Is de ziekte hopeloos? Neen, zegt dr. Holtrop. Wat is dan het geneesmiddel? De grens der beschikbare middelen niet overschrijden. Wat betekent dit? De tering naar de nering zetten, als natie, als gezin, als individu. De regering moet niet beloven aan haar kiezers, wat ze niet kan nakomen. De kiezers moeten geen eisen gaan stellen, die in de tegen woordige omstandigheden niet kunnen worden ingelost. Willen wij onze welvaart gedeeltelijk herstellen door industrialisatie, dan zal daarvoor ook nieuw kapitaal, dus nieuw spaargeld nodig zijn Sparen is alleen mogelijk door hard werken en grote zui nigheid. Hard werken van de bevolking in a! haar gelederen, grote zuinigheid allereerst door de Overheid en boven dien in het gezin. et verslag van de Nederlandsche Bank is maar al te duidelijk. Het is nog niet te laat. We staan op 'n tweesprong, maar de afgrond is nabij. Wij moeten onszelf en elkaar niet meer bedriegen met een schijnwelvaart, die grotendeels berust op het aanvaarden van giften en het aangaan van schuld. Niet alleen zullen wij binnen de perken t an ons nationaal inkomen moeten leven, wij zullen moeten trachten dit door onze prestaties te verhogen. Nieuw kapitaal moet worden gekweekt om in het pro ductieproces te worden aangewend. In plaats daarvan hebben wij onze oude kasmiddelen, ons oude kapitaal op geteerd en voor de rest geleefd van onze schulden. Voorwaar is het verslag van dr. Holtrop een belangwekkend en leer rijk document. Wordt naar zijn raad ge luisterd, dan is er nog een kans dat onze pensioenen, wanneer ook wij „ouden van dagen" zullen zijn, nog koopkrachtige waarde zullen bezitten, dat wij aan onze weduwen en wezen iets noemenswaar digs achter zullen kunnen laten Gaan wij voort op het verderfelijke pad, dat wij tot nog toe hebben bewan deld, dan zullen wij vroeg of laat. doch eerder vroeg dan laat. wakker worden met het besef dat onze onverantwoor delijke schijnwelvaart ons zal hebben gevoerd tot een onherroepelijke bedel staf. Ofschoon door het sparen weliswaar een hechte basis kan worden gegeven aan onze gulden, moet men niet wachten met sparen totdat die hechte basis er al zal zijn. want dan komt zii nooit. Alleen is sparen bij het huidige peil van belastingen en bij de huidige veel te lage beloning niet mogelijk en niet aan trekkelijk. Op de weg van de regering zal het liggen om op deze twee punten het initiatief te nemen. Daarbij zal zij voorgoed van droomwensen moeten af zien. Deze passen alleen in de duisternis van de nacht. De werkelijkheid ver draagt slechts het volle licht van de dag. Dit is in het kort, wat uit de verkla ringen en tussen de regels door van het betoog van de president van de Neder landsche Bank kan worden afgeleid, wanneer Nederland zal ontwaken uit zijn lange winterslaap. Aan het slot der raadsvergadering van de gemeente Velsen van Dinsdag avond heeft de heer R. Verbeek, voor zitter van de P.v.d.A.-fractie, namens de grootst mogelijke meerderheid van de raad een verklaring afgelegd over de zg. „Velser-affaire". Deze verklaring kwam in grote lijnen overeen met het ^fchrij- ven, dat de raadsleden Zaterdag aan de minister van Justitie richtten, waarin aangedrongen wordt op een diepgaand onderzoek in deze kwestie. De heer Verbeek zei voorts: „Elk on derzoek op het gebied van de Velser- affaire valt buiten de competentie van de gemeenteraad. Afgezien daarvan moet het een ieder duidelijk zijn, dat waar omtrent deze zaak reeds uitvoerig materiaal is verzameld door de commis sie-Versteeg en de minister van Justi tie de zaak als onafgedaan van zijn ambtsvoorganger heeft overgenomen en men dus dient af te wachten wat de mi nister in deze zal doen nieuwe inmen ging ongewenst moet worden geacht, omdat het aantal mede-oordelenden en mede-pratenden de bestaande verwar ring alleen maar zal helperf vergroten." Na nogmaals te hebben aangedrongen op een zo "snel mogelijk „verfrissing van deze kwalijk riekende atmosfeer", kwam de heer G. H. A. K. Gualtherie van Wee zei, de enige vertegenwoordiger van de V.V.D. in de Velsense raad aan het woord. Hij zei spijt te hebben over zijn afwezigheid toen de brief aan de minis ter van Justitie werd ondertekend, maar wilde toch zijn visie op deze kwestie geven. „Als hoogst geïnteresseerde in deze affaire en samengewerkt hebbende met Van Santiago de Chili schreef de verslaggever van het A.N.P.. die de reis van Prins Bernhard meemaakt, dat het enthousiasme, daar aan de dag gelegd niet kon worden overtroffen. Maar in zijn laatste correspondentie uit Tres Arroyos het stadje van 40.000 inwoners, onder wie enkele honderden Nederlanders die hier een kolonie gesticht hebben, schrijft hij, dat hij het mis gehad heeft. Tij dens een tocht door de stad was er een geestdrift, die mogelijk in Nederland bereikt kan worden op hoogtijdagen van het Koninklijk Huis. Het regende bloemen. Men klom bijna in de auto van de Prins om hem maar even te kunnen aanraken. Agenten te voet slaagden er ternauwernood in een nauwe sleuf vrij te maken voor de stapvoets rijdende auto's, die nog elk ogenblik moesten stop pen om niemand aan te rijden. tijnse „Haarlemmermeerpolder", die na veel moeilijkheden en ontberingen zich een behoorlijk bestaan hebben ver overd, waren in groten getale uitgelopen. Op de weg van het kleine vliegveld stonden honderden Argentijnen en Ne derlanders met rood-wit-blauwe vlagge tjes. Babies waren getooid met oranje linten. Bij het hotel barstte het gejuich los. klonk het Wilhelmus, het Argen tijnse volkslied en Oranje boven. De volgende dag gold de eerste tocht de Nederlandse school. In witte pakjes gestoken stonden daar de kinderen der Nadat Prins Bernhard zich in zijn hotel had begeven blecf de menigte on der het aanheffen van spreekkoren om de Prins roepen. Eindelijk verscheen hjj op het balcon. Het daverde door de straten uit de monden van de Argentij nen „Viva el Principe", viva Hoianda, viva la reina Juliana". De Prins dankte ontroerd in het Spaans. „Dit is een on vergetelijke dag." Dit was het slot van een bezoek van anderhalve dag, dat door de Nederlan ders op 10.000 km. afstand van het moederland buitengewoon op prijs ge steld is. Reeds het welkom was zeer hartelijk. De bewoners van de Argen Verzwijg zelf, wat gij wilt dat r anderen verzwijgen Nederlandse immigranten met vlagge tjes in de hand. Op schoolborden waren portretten van de vier prinsesjes ge prikt, daarboven tekeningen in de vorm van een wapen: voor Beatrix is dit wa pen een paard, voor rene een duif, voor Margriet een koopvaardijschip en voor Marijke een engeltje. De kinderen hadden cadeautjes klaar gemaakt voor de Prinsesjes: voor Bea trix en Irene elk een rijzweep, voor Margriet een echte poncho-dóek en voor Marijke een gaucho-pop De Prins verzekerde de kinderen, dat de Prin sesjes eigenhandig bedankbriefjes zul len schrijven naar hun landgenootjes in Tres Arroyos. Dan volgde een bezoek aan het ge meentehuis en vandaar ging het naar de kerk met als escorte vier agenten op racefietsen. In de smaakvol met bloemen en vlaggen versierde kerk heeft Don Diego gesproken, de twee en zeventigjarige nestor van de Neder landse kolonie, de man, die als Dirk Zijlstra met de eerste Nederlandse im migranten in 1889 naar Argentinië kwam. Hij wees er op, dat hier dappere Nederlandse jongens uit Tres Arroyos afscheid namen om dienst te gaan ne men bij de Prinses-Irene-brigade. Eén hunner is nooit teruggekeerd. Marius Kroon viel voor het Nederlandse moe derland. „Dit bezoek van de Prins, deze eer die ons gebracht wordt, ver sterkt ten zeerste de banden, die ons aan het oude vaderland binden." In de middag heeft Prins Bernhard nog een bezoek gebracht aan de estan- cia van de heer Verkuijl, waar ver schillende demonstraties gegeven wer den. Tot slot volgde de tocht door de stad met de enthousiaste taferelen. de drie „hoofdbeklaagden" in deze zaak onder de moeilijkste omstandigheden tij dens de bezetting en na de oorlog als voorzitter van de zuiveringscommissie voor de politie Velsen en Beverwijk, deel ik u mede, dat deze mensen onte genzeglijk zéér grote verdiensten heb ben gehad op illegaal gebied, maar dat er mogelijk eveneens fouten gemaakt zijn, zoals iedereen in die tijd fouten heeft gemaakt," aldus de heer Gualthe rie van Weezel. Hij zei een objectief on derzoek daarom ten zeerste toe te jui chen. „Nu zal moeten blijken of de sensa tionele ontboezemingen in de pers juist zijn geweest, maar ik hoop en vertrouw, dat het geheel als een zeepbel is, die uit elkaar spat" Omtrent de besloten gbijeenkomst, na afloop van de normale raadsvergade ring vernemen wij. dat burgemeester Kwint daarin mededelingen heeft ge daan naar aanleiding van de beschuldi ging. dat hij een bevel van de Minister tot het ontslaan van enige ambtenaren zou hebben genegeerd. „Ik heb geen be vel gekregen", aldus burgemeester Kwint, .en ook geen verzoek in die richting" Alleen is advies gevraagd. Burgemeester Kwint zei nog, dat de normale procedure gevolgd dient te worden, opdat de bepalingen van het Ambtenaren-reglement kunnen wortien toegepast. Naar wij vernemen gaat een Neder landse margarine-fabriek een nieuwe broodbelegging, of juister: een nieuw broodsmeersel in de handel brengen. Het betreft hier een mélange van mar garine voor drievierde deel met kaas voor éénvierde deel. Het prijsverschil tussen de margarine kaas en de gewone margarine zou on geveer twintig cent per pakje bedragen; daartegenover staat, dat extra belegging van de boterham wordt uitgespaard Volgens hetzelfde idee wordt reeds een mengsel van margarine met cacao ge fabriceerd. Met de „Castelbianco" is vanmorgen een groep Ambonese militairen, vrou wen en kinderen, in totaal 1092 perso nen, te Rotterdam aangekomen. T T et mao bijzonder gewaagd schii- nen onder de huidige omstan digheden, waarin versobering een dwingende eis is voor geheel de natie en geheel ons volk, een lans te breken voer het reeds zwaar belaste autorijden. Te meer daar de Verbonds voorzitter de heer A. C. de Bruijn van de Katholieke Arbeidersbeweging in zijn rede op de Verbondsraadsver- gadering gezegd heeft, dat maat regelen als beperking van buiten landse vacantiereizen. een Zondag- rijverbod en dergelijke tenminste een psychologisch klimaat rai. soli dariteit zouden scheppen. Wij aar zelen dit zo maar voetstoots aan te nemen. Immers wat zal de invloed op het deviezenkwekend toeristenverkeer in ons land zijn, wanneer de Neder landers zelf niet meer buiten de gren zen zouden komenEn welke Neder landers zijn het. die voor vacant ie vaar het buitenland gaan? Alleen maar verkwistende rijkaards, die met geld smijten naar overbodige of zelfs ongezonde genoegens? Of misschien ook tal van afgebeulde kleine luyden. die per autobus een frisse neus gaan halen en hun enge blik wat willen verruimen? Juist het reizen van aller lei lieden, die vroeger nooit de kans kregen, omdat het te duur was, met iets anders dan het eigen land kennis te maken, is na de oorlog door de goedkope groepsreizen, welke allerlei busondernemingen organiseren, enorm toegenomen. En wij achten dat goed en gewenst, niet alleen voor die on dernemingen zelf en allen, die daar aan hun brood verdienen. als de chauffeurs en monteurs, arbeiders dus, maar ook voor de passagiers met smal le beurzen, die wij van harte een op frissend verzetje gunnen. En zo is het ook met het Zondag rijverbod. juist nu het mildere seizoen in aantocht is. Ten eerste maakt de be sparing aan benzine tengevolge van zulk een verbod maar een zeer gering percentage van het totale verbruik uit. terwijl de buitencafé's en buiten- restaurants en hun personeel (ook ar beiders) er grote schade ran onder vinden. Wie Zondags op de buitenwe gen is. ontmoet daar heus niet alleen geweldige luxe-auto's met welgedane prollen en patsers, maar ook heel wat prae-historische vehikels, die op een schoen en een slof met de last van een kinderrijk gezin van dagjesmensen voortsukkelen of bestel- en vracht wagens, waarin kleine zelfstandigen met hun kroost, en vrienden en ma gen hebben plaats genomen om na een week van zorgen en ploeteren ook eens een beetje van de natuur te ge nieten. En dan svreken we nog niet eens van de talloze motorfietsen met of zonder aanhang ev de duizenden vrolijke brommers. Het klinkt heel aardig en het is gemakkelijk gezegd, dat door dergelijke maatregelen een psychologisch klimaat van solidariteit zou worden geschapen. Van zulke maatregelen zijn tal van grote gezin nen en kleine burgers en arbeider» mede de dupe. REFLECTOR De aanleg van het Amsterdam—Rijn-kanaal maakte het noodzakelijk de spoor lijn tussen Houten en Schalkwijk op het traject UtrechtDen Bosch over een afstand van 2'A km. to verleggen. De laatste werkzaamheden aan het dubbele spoor op het nieuwe baanvak, dat heden in gebruik is genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1