Veertig jaar Sint Bavo-school aan Westergracht Geen klok en reclame op watertoren de BLIKSEMAFLEIDERS afl v.Empelen De heer P. B. van Eerdenburg jubileert met zijn school Luctor et emergo" in Haarlem Moeilijke dagen AGENDA FRANKEN's Allinsonbrood Volkorenbrood bij uitnemendheid Gouden Bruidspaar Het Leonore-drama Nieuwe Scheercrême 54 ha. duingebied voor recreatie gekocht Aankoop 54 H.A, duinen NEDERLAND BLEEF ATTENT Beverwijk krijgt Kath. HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? WOENSDAG 25 APRIL 1951 PAGINA 2 50-jarig bestaan Haarlemse Huishoud- en Industrieschool Wm JPMI Burgerlijke Stand Beethoven-cyclus IV Grote belangstelling voor de bloembollentochten HET WONDER DER TELEVISIE Experimentele uitzending zeer goed in Haarlem ontvangen PARADE OP DE DREEF EERVOL ONTSLAG LUIT. G. DE VRIES CONTACTAVOND VAN DE NATIONALE RESERVE Bisschop bezoekt Koor Katholiek Haarlem Kath. Vrouwenbeweging Hengelaars-forum WASSERIJ DUYN GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Kampeerterrein voor trekkers DRUK BEZOCHT CIRCUIT Firma D. Enthoven jubileert 60 jaar Nederlandse eieren naar het buitenland FAILLISSEMENTEN Auto en solexrijwiel gestolen Opbrengst collecte Installatie pastoor W. C. van Gastele Steekvlammen sloegen uit Zandvoortse tram 25-jarig jubileum bij Droste Zaak-Louwers Ambachtsschool „DE SLEUTELSPECIALIST" VOOR BLOEMEN Zonder statiegeld Dinsdag 1 Mei is het feest op de St. Bavoschoo! aan de Westergracht. Wij deelden reeds mee, dat deze school, op die dag veertig jaar bestaat, terwijl dan tevens de heer P. B. van Eerdenburg even zovele jaren aan de school verbon den is. De historie van de school is rijk aan belevenissen en uit dat arsenaal kan de heer Van Eerdenburg rijkelijk put ten, toen wij het hem over het komende jubileum spraken. De heer Van Eerdenburg, die sedert 1935 de leiding van de school in handen heeft, is een Zeeuw van geboorte, maar dat hoeft hij u niet te vertellen, want een gesprek van enkele minuten geeft u reeds de zekerheid, dat u met een man te doen hebt van net onvervalste „Luctor et Emergo"-stempel. Geboren op 17 Juli 1889 kreeg de heer Van Eer denburg de gebruikelijke opleiding van die dagen en werd hij tot onderwijzer opgeleid op ..Sint Louis" in Oudenbosch. In 1910 haalde hij zijn onderwijzersacte en direct daarop volgde zijfl benoeming tot onderwijzer in Bergen op Zoom. Daar bleef hij maar vijf maanden, want in datzelfde jaar nog trok hij naar het land boven de Moerdijk, toen hij benoemd werd in Hillegom. Dat was voor de heer Van Eerden burg eigenlijk de eerste kennismaking met de bloembollenstreek en het eer ste, waarover hij zich verbaasde, was het opvallend grote aantal scholen dat deze streek rijk was. Vrienden hielpen hem echter uit de droom, toen zij ver telden. dat het allemaal bollenschuren waren! Van Hillegom zelf is er overigens niet veel terecht gekomen, want op de dag dat hij er aan kwam. hoorde de heer Van Eerdenburg. dat er in Haarlem een school zou worden ge opend. Diezelfde avond ging er nog een sollicitatiebrief weg en bij de ope ning van de school op 1 Mei Ï911 deed de jonge Van Eerdenburg daar zijn intrede. Dat was de St. Bavo-school aan de Westergracht, waar als eerste hoofd der school de heer J. van Roo sendaal fungeerde. Deze werd later opgevolgd door de heer N. Kraakman en in 1935 kreeg de heer Van Eer denburg de touwtjes in de handen. In 1923 zag het er naar uit. dat onze jubilaris toch rog de Bloemenstad zou verlaten, toen hij de aangewezen per soon bleek te zijn voor de vacature van hoofd der school in Boschkaoelle. Van deze benoeming zag hij toch maar af. omdat hem de middelen niet beschik baar werden gesteld de school naar zijn inzicht in te richten. Men had helaas meer over voor een fokstier dan voor een school, vertrouwt de heer Van Eer denburg ons toe. Gedurende zeven jaren tot 1935 gaf hij les in stenografie aan het Trini- teitslyceum, dertig jaren geeds is hij verbonden aan de katholieke handels avondschool en ook bij de midden standsexamen was hij steeds present. De heer Van Ëerdenburg ontplooit zijn activiteit ook op ander terrein en in dit verband noemen wij slechts zijn functie als secretaris van het centrum-comité „Koninginnedag". Wij vertelden reeds van de moeilijk heden, waarmee de school verschillen de malen te kampen heeft gehad. De eerste wereldoorlog riep verschillende leerkrachten onder de wapenen en dat had uiteraard zijn weerslag op de overi ge onderwijzers. Met veel passen en me ten konden de lessen worden gegeven, zij het dan, dat het onderwijzend perso neel een flinke dosis lesuren te verwer ken had. Maar dat alles was nog maar een klei nigheid, vergeleken bij wat de tweede wereldoorlog bracht. Bezetting door de Nederlandse soldaten, later door de Duitsers en Russische krijgsgevangenen. Het werd een heen en weer trekken van de ene school naar de andere en zo moesten de leerlingen hun heil zoeken in de Rijksleerschool, de Rijkskweek school en bij de zusters van de Wester gracht. Eri de gelukkige dagen dat men in eigen huis kon werken, brachten nog de overlast van de Duitsers zelf, voor wie de heer Van Eerdenburg overigens geen voet uit de weg ging. Daar zijn ons verschillende staaltjes van bekend. Zo bijvoorbeeld het geval, dat enkele jon gens met klei gooiden, waarover een officier zich kwam beklagen. Maar Van Eerdenburg bracht hem aan zijn ver stand, dat er een schildwacht liep, die toch niets anders te doen had. De bul derende officier voegde hij in de loop van het „gesprek" nog toe: „Je hoeft niet zo te schreeuwen, ik ben niet doof. En een grote mond kan ik ook opzet ten". Daarmede was dit incident geslo ten, maar ernstiger werd het, toen een der leerlingen lid van de Jeugdstorm het nogal eens hevig te verduren had van zijn klasgenoten. Drie N.S.B.'ers, in uniform, kwamen de heer Van Eerden burg daarover spreken. „Even wachten heren", repliceerde deze „dan zal ik er een onderwijzer bijhalen. Jullie kunnen me later wel zoveel in m'n schoenen schuiven". De onderwijzer kwam er bij en dadelijk begonnen de heren te schel den op alles wat Rooms was. Van Eer denburg nam dat niet. „Zeg, ik laat me niet beledigen in mijn eigen huis, zeker niet door jullie". Het antwoord was een hevige slag in het gezicht van het hoofd der school, die tegen de grond viel. „Opstaan", klonk het commando. „Als ik er tenminste zin in heb. je moet niet denken, dat ik bang voor jul lie ben. Waar komen jullie eigenlijk voor?" Met veel aplomb verklaarden de be- De heer P. B. van Eerdenburg, die met zoekers, dat hun kleine partijgenoot ge- de Sint Bavoschool op Dinsdag 1 Mei slagen was. „En wat hebben jullie nou gedaan?" vroeg Van Eerdenburg onver stoorbaar. „Jullie bent nog veel schuldi ger". De rel liep tenslotte nog zo af. dat de heer Van Eerdenburg weer naar zijn klas kon gaan. „Als ze vragen, wat u aan uw hoofd hebt, dan zegt u maar. dat u gevallen bent". werd hem gezegd. „Dat zal ik doen", luidde het antwoord, „maar ik zal ook zeggen, hoe". In de klas gekomen riep hij het jonge jeugdstormertje in het openbaar, wees op zijn verwonding en zeide hem: Zie ie dat jo, dat hebben die NSB-ers ge daan. Zal je het thuis vertellen? Niet vergeten hoor!" Zo zou er nog veel meer te vertellen zijn. De historie met de beruchte Krist, die vanuit de school door de illegaliteit werd nergeschoten, heeft menig angstig uurtje gebracht. Maar deze dagen zijn gelukkig weer voorbij. De school ontwikkelt zich weer in rust en vrede en bij de viering van het veertigjarig bestaan, zal men toch kunnen terugzien op veertig jaren vruchtbaar onderwijs onder de katho lieke jeugd van de kathedrale parochie. jubileert De Haarlemse Huishoud- en Industrie school herdenkt haar vijftigjarig be staan op 9 Mei. De viering zal plaats hebben bij de opening van een ten toonstelling op die dag in het schoolge bouw aan de Voorhelmstraat. De Haarlemse huishoud- en industrie school is in 1901 ontstaan door de sa menvoeging van de Haarlemse kook school en de Wilhelmina-naaischool. De directies van deze scholen waren van oordeel, dat deze instituten niet aan de te stellen eisen voldeden en daardoor volgde op 14 Juli de constitutie. 1 Sep tember 1902 is het eerste cursusjaar be gonnen. in 1935 werd het gebouw in de Voor helmstraat, waarin de huishoudschool thans nog zetelt, totaal vernieuwd en herbouwd. De school telt momenteel bijna zevenhonderd leerlingen en mej. J. C. van der Kuy is de directrice. Rembrandt: Alles goed in Hollywood (18 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Hyena van de weg (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u Luxor: Moord uit genade 118 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Nachtwache 1-. j.) 2.30, 7 en 9.15 u. City: De val van Ber lijn (14 j2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: Dakota (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 26 April Schouwburg: Comedia met „Caligula", 3 u. Concertgebouw: Lustrumconcert Koor Ka tholiek Haarlem m. m. v, H. O. V. o. 1. v. Albert de Klerk, 8 uur. Advertentte Dinsdag 15 Mei viert het echtpaar. C. W. van Huizen-M. M. Kales, wonend in de Korte Herenstraat 19 rd., zijn gouden huwelijksfeest. De heer Van Huizen is thans 74 jaar. de bruid 72 jaar. De heer Van Huizen is jarenlang op een sigaret- tenfabriek werkzaam geweest. Thans heeft hij te kam-^n met ziekte, maar met veel tcewik' - wordt hij verzorgd door zijn echtgenote. De bruidsdagen gaan Dinsdag 1 Mei in. Aan belangstel ling zal het ongetwijfeld niet ontbreken. Geboren: A. Krijgsmande Leeuw, z.; G. StiphoutGroeneveld. z.; W. Blokde Bruiif, z.; H. W. C. van Nobelenvan Stein, z.; A H. de GrootOut, z.; H. M. van Loon— Kok, z.; A. J. MeijerSchouten, z.; J. J. van ToorDam, d.; L. M. RijndersVer war. d.; J. J. SpykstraAdelaar, d.; C. D. Boogaardvan der Vecht, d W. G. Nijon Kleijne. d.; G M. PrenenBiermann, d.; B. SpruijtVeringa. d. Ondertrouwd: S de Nobel en T. de Kie vit. Getrouwd: H. Ringersma en C. C. Lam mens; J P. Wesselingh en A. G. P van der Want. Overleden: G. D A. Voorhorst, 59 j., Fr. Halsstraat.; H. B Klerks. 33 j., Gasthuis- vest; K. Teeuwkens, 39 j., Kamperlaan. Bieden de in de Beethoven-cyclus op genomen symphonieën door hun onder ling karakterverschil reeds een grote variatie op die van de heldenver ering en de noodlottypering volgde nu die van het dansrhythme elke sym- phonie vormt met de daarbij uitgevoer de werken bovendien nog een grote te genstelling. Wanneer men het programma van dit, het vierde, concert beschouwt, komt men wellicht tot de conclusie, dat er geen scherper contrast tussen de uitge voerde werken mogelijk is. Het bevat te namelijk de dramatische, sterk aan grijpende Ouverture Leonore III, het poëtische, weldadig aandoende Vierde Pianoconcert en de opgewekte, flikke rende Zevende Symphonie. Deze Symphonie, door Beethoven niet van een nadere betiteling voorzien, wordt door haar bijna voortdurend mar kant rhythme algemeen en terecht als een uiting van vreugde beschouwd. Ri chard Wagner heeft haar misschien het best gekenschetst met de woorden: „verheerlijking van de dans". Geniet de luisteraar van fijn poëtisch en van pikant rhythmisch spel zonder enige inspanning of voorafgaande stu die, de ouverture vereist enige bekend heid met de opeia-handeling, wil men de verschillende wendingen in de mu ziek kunnen volgen en begrijpen. Zo bijv. met de klaagzang van de on rechtmatig gevangen gehouden Flo- restan en bovenal met het hoogtepunt, het trompetgeschal, waaraan vooraf gaat de poging van de gevangenisdirec teur Pizarro om Florestan in zijn ker ker te doden. Een poging, die door de gewapende Leonore, Florestan's vrouw, in haar vermomming als cipiersknecht en door de komst van de minister (aangekondigd door genoemd trompet geschal) wordt verijdeld. Vooral deze beide scènes uit de opera worden in de ouverture op treffende wijze verklankt, de een diep gevoelvol, de ander scherp omlijnd. Men bemerkt hieruit, hoe sterk dit onderwerp, even als dat van Egmont, Beethoven aan greep. Wie enig begrip en gevoel bezit voor dergelijke onderwerpen, moet door' deze magistrale verklanking onder die pe indruk komen. Dit kan vanzelf sprekend alleen geschieden, wanneer de uitvoering in elk opzicht aan de ge stelde eisen beantwoordt, zoals thans die door onze H.O.V. Dirigent Verhey zorgt niet alleen voor geacheveerd en tot in het forte mooi getimbreerd, doch ook voor karakteris tiek spel. Zo herkent men duidelijk de karakters van de hoofdpersonen: het heldhaftige van Leonore en het lijdza me van Florestan. En de verzorging van deze ouverture tot in de finesses gaat niet gepaard met een verbreking van de grote lijn of verslapping van de spanning. Stevan Bergmann droeg het algemeen geliefde Vierde Pianoconcert voor, dat, evenals het Vijfde, alhoewel nog niet in dezelfde mate als het Vioolconcert, een symphonie met solo gelijkt. De or kestpartij is bijna even belangrijk als die van de solist en treedt dikwerf dia logisch met de solopartij op. Dit wisselspel, bijzonder interessant in het Andante, kwam volkomen tot zijn recht door het aanpassingsvermogen, zo wel van dirigent als van solist. Zij gin gen tezamen geheel in dit poëtische kunstwerk op. Schenken het begeeste rende Allegro en het opgewekte Rondo een waar kunstgenot, het in tamelijk Bijna duizend personen hebben reeds ingeschreven voor de bekende bloem bollentochten. In verband hiermede blijft de inschrijving open tot aan de start, die Zaterdag van half twee tot drie uur zal plaats vinden. Het aantal ingeschreven groepen is reeds zeer groot, waaronder een groep van 60 personen uit Apeldoorn. Verder de bekende wandelsportvereniging „De Duinkanters" uit Den Helder en vele groepen uit Amsterdam, Alkmaar, Ber gen, Wageningen en Leeuwarden. Het Provinciaal ziekenhuis te Santpoort en Bakkum zijn beide met een groep inge schreven. De afstanden zijn Zaterdag 20 en 25 km. vrije vorm geschreven Andante, eigen lijk een kort Intermezzo, trekt in hoofd zaak de aandacht door zijn voor een langzaam deel afwijkend karakter. Het is rustig, slechts even iets bewogen, in zijn geheel een weinig somber van aard. Van de solist viel vooral het uiterst fijne, parelende spel op, dat op kamermuziek geleek. Hiertegenover deed de cadens in het eerste deel gro tendeels te geweldig eii daardoor wat minder stijlvol aan. De oorspronkelijke bedoeling van de cadens moge zijn een vrij spel voor de solist-virtuoos, in een concert met meer symphonisch karak ter als dit vierde moet. het virtuoze niet zozeer op de voorgrond treden. Tot slot de Zevende Symphonie. Het ongewone karakter brengt een- afwij kende indeling met zich mede. Het werk bezit geen langzaam, doch een marsachtig Allegretto en het Vivace (eerste deel) wordt door een breed op gezet Sostenuto ingeleid. Dit Sostenuto doet juist het daar opvolgend pikante rhythme zo scherp mogelijk uitkomen. Trouwens de gehe le verdere rhythmenvloed met zijn on stuitbare stuwing kwam door Verhey's overduidelijke, scherpe omlijsting tot zijn recht. Maar niet alleen het rhythme, ook de klank was welverzorgd. Alles klonk 'schitterend en feestelijk boven dien. De „Zevende" is één uiting van vreugde, die klankenweelde en stuw kracht waren dus een gebiedende eis! OL. KOOP De bevoorrechten, die in Haarlem en omgeving een televisie-toestel bezitten, hebben gisteren 'n sensatie beleefd. Het dure wonder-apparaat ging zijn eerste rente opbrengen en werd van een dood ding 'n levende huisgenoot. In Eindho ven is televisie al lang even gewoon als radio, maar in onze streken was het wachten op het gereed komen van de zender te Lopik, waarbij dan nog de vraag gesteld werd of we „binnen de kring" zouden liggen. Aan alle onzekerheid ;is nu een einde gekomen. De televisie-zender Lopik kwam gisteren in werking en de proef- uitzendingen konden ook in Haarlem geregistreerd worden. Met onze eigen ogen hebben we de strepen en punten gezien en met onze eigen oren hebben we de muziek gehoord, die via kanaal 4" (wij zijn niet technisch onderlegd, maar beseffen daardoor misschien nog meer het wonder) gepresenteerd werd en uit de K.R.O.-studio bleek te ko men. U zult zeggen: Wat heb je nu aan strepen en punten. Laten we u dan ver klappen, dat rollen behangsel met ae meest fantastische figuren-combinaties op het scherm verschenen. „Kijk", zei onze gastheer, de heer Fris, „hoe zuiverder het beeld, hoe te- vredener de controleurs, die rapporten moeten inzenden. De zwart-wit-combi- natie moet niet trillen of „sneeuwen" en dat doet ze ook niet. Indien men een film vertoonde, zou de ontvangst niet slecht zijn." De behangsel-motieven mochten nog zo afwisselend en interessant zijn, we kregen er gauw genoeg van. Maar de sensatie hadden We beleefd. De televisie is ook in Haarlem en het is wellicht 'n kwestie van 'n paar weken vooraleer 'n programma buren en vrienden naar l\et huis van de bevoorrechte zal trekken. Als men ziet hoe hoog en lelijk de antennes op de daken zijn. houdt men z'n hart vast voor de toekomst. We zou den niet graag lid zijn van de schoon- he'dscommissie Zoals gebruikelijk zal ook dit jaar op de Dreef ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin een pa rade worden afgenomen. Deze gebeur tenis „al reeds des morgens om negen uur plaats hebben in het bijzijn van vele autoriteiten. Aan de parade nemen deel de lichte luchtafweer „De Betu we" en de troepen van R. A. A. T. en S. A. A. T. Het geheel staat onder com mando van majoor Heinz van he.t regi ment „Lc Betuwe". De bekende drum band zal voor de muzikale opluistering zorgen. Een bekende figuur in de Haarlemse gemeenschap, de eerste luitenant G. de Vries, zal op 30 April de militaire dienst met eervol ontslag verlaten. Het op merkelijke is, dat de heer De Vries slechts vijf jaar in onze stad verbleef en toch reeds een bekende figuur ge noemd mag worden. Hij was n.l. een verbinilngsman tussen burgerlijke auto. riteiten, de pers en het garnizoen. Men zag deze vriendelijke luitenant overal graag verschijnen en wat ons betreft, wij hopen dat zijn opvolger, reserve kapitein G. Gerrits, dezelfde feeling voor „nieuws" zal mogen bezitten als zijr voorganger. Dezer dagen hielden de verenigde assen der Nationale Reserve te Haar- 'iii hun naar verwacht wordt perio dieke contactavond, waarvan de leus geweest zou kunnen zijn: slechts met de vrouwen kunnen wij bouwen. Im mers de avond was niet zozeer georga niseerd om het contact tussen en de teamgeest ónder de vrijwilligers te ver stevigen als wel om de dames der sol daten tot een vrouwen-thuisfront samen te smeden, een front gericht op de ge zamenlijke steun aan de soldaten-echt genoten en op de steun tussen de dames onderling. Want door de hoge graad van teamgeest en kameraadschap, die zich onder de bezielende leiding van de ser geant-instructeur Rot in de Haarlemse klassen heeft ontwikkeld, is de geregel de gang naar de kazerne voor de vrij willigers zelf een behoefte geworden die zwaarder telt dan de behoefte aan welke ontspanning dan ook en dit brengt voor de vrouwen de nodige of fers met zich mede. Maar al te dikwijls immers komt het nog voor dat mannen wel willen maar te elfder ure van het tekenen der verbintenis afzien omdat hun vrouwen er zich tegen verzetten. Onder luid applaus werden door de overste de uitslagen bekend gemaakt van de enige tijd geleden door de oudste klas afgelegde examens voor korporaal, soldaat eerste klas en geoefend soldaat. De Algemeen Inspecteur der Natio nale Reserve, de kol. J. Termaten, die een deel van de avond doorbracht „te midden van hen die de rug van het Montgomery-leger zullen vrijwaren te gen vijfde-colonne-gekuip en vijandelij ke parachutisten-acties", sprak er zijn voldoening over uit dat de in alle op zichten verdiende bevorderingen hadden plaats gehad op deze avond, voor het front niet alleen van de troep maar ook in de aanwezigheid van de dames, het belangrijkste thuisfront waarove*- een leger kan beschikken. In een vlot speechje had de echtge note van sgt. instr. Rot zich reeds een echte soldatenmoeder betoond en met instemming van alle aanwezigen stak kolonel Termaeten haar dan ook een pluim op de hoed voor haar gastvrije initiatief van de vrije instuif voor vrij willigers met hun dames op haar Zon dagse koffie-uur De avond was verder een bonte scha kering van dansmuziek, declamatie, conférences, voordrachtjes en zangnum mers, hetgeen alles bijdroeg tot een hartelijke en ongedwongen sfeer. Daar Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers aan het bestuur van Koor Katholiek Haarlem bericht heeft, dat hij het lus- irumconcert morgenavond wenst bij te wonen, wordt de bezoekers verzocht op td in het Concertgebouw aanwe zig te zijn. De Kring Oost van de K.A.V. organi seert hedenavond in de school aan de Herensingel, een Vaderlandse Avond. Deze avond begint om acht uur en heeft de bedoeling de vaderlandsliefde aan te kweken. Allen komen getooid met oranje. Zeer waarschijnlijk zal het Mi nisterie van Voedselvoorziening een film vertonen. Het wordt in ieder ge val een prettige en leerzame avond. Morgenavond 26 April om 8 uur wordt in de bovenzaal van Brinkmann voor het eerst in Nederland een hengelaars- forpm gehouden. Ieder die iets over hengelsport wil weten zal worden beantwoord door de heren Brugsma, de Vries, Janse Kok, Roelfs, Worries en Schreiner, allen be kende figuren op hengelsportgebied. De toegang is vrij. Advertentie helpt om het gelaat jong en gezond te houden! Jarenlang heeft de wetenschap niet kunnen verhoeden, dat het schuren en schrapen bjj het scheren de huid oud en schraal maakte. Thans is er echter een scheercrême samenge steld, die inderdaad een weldaad voor Uw huid is! Bijzonder heilzaam ingrediënt De nieuwe Williams Shaving Crear:: bevat lanoline-extract, een onlangs door medici gedane ontdekking, waar mee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline-extract verzachten verfrist Uwgelaattijdens het scheren.en helpt de huid jong en gezond te houden. Uitsluitend in Williams Elke keer als U Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonderbaarlijke substantie - en zult U bovendien beter en schoner geschoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is dg enige scheercrême die lanoline- extract bevat. 219 B Advertentie AMSTÏRDAMSEVAARïZO TF-L. 11051 Als makelaar in effecten werd 24 April 1951 beëdigd: J A. Smit, te Bloe mendaal, Vijverweg 20. De Zandvoortse raad vergaderde Dins dagavond onder leiding van burgemees ter mr. Van Fenema. De algemene poli tieverordening werd aangevuld met een verbod tot het plaatsen van kampeer wagens. De kwestie van de klok en de reclame op de watertoren geeft dan aanleiding tot brede discussie. De heer Tates (WD) meent, dat de architect, door beroep in te stellen bij Gedepu teerde Staten, het prestige van de raad' heeft aangetast. Spr. wil in beroep gaan bij de Kroon. De heer Siegers (KVP) is het daarmede eens. Het is zeer de vraag of deze watertoren het geestelijk eigen dom van de architect is, want diens oor spronkelijke ontwerp (een ronde toren) is door de raad afgekeurd en toen is overeenkomstig de wens van de raad een achthoekige toren ontworpen. Spr. verwacht niet, dat de architect veel suc ces zou hebben in de procedure waar mede hij de gemeente bedreigt Ir. Van Kuijk (PvdA) neemt het op voor de architect, die het recht moet hebben zijn mening tot het uiterste te verdedigen. Spr. is steeds tegen reclame op de toren geweest. Uit de toespraak van de Com missaris der Koningin tot de raadsleden bleek, dat het provinciaal bestuur ook waakt tegen ontsierende reclame. De heer Lindeman (KVP) betoogt, dat het hier niet gaat om de vraag: al of niet reclame op de toren. Daarover heeft de raad al beslist. Spr. meent, dat de archi tect in zijn aanspraken te ver gaat. In het vervolg wil spr. de architect afstand laten doen van vermeende auteursrech ten. De heer Koning (AZB) wil zich niet bang laten maken en zijn fractiegenoot Weber meent, dat de architect als hem vóór het verlenen van de bouwopdracht daarnaar gevraagd was zeker geen bezwaar tegen de reclame zou hebben gemaakt. De voorzitter antwoordt, dat de archi tect al geruime tijd wist, dat er reclame op de toren zou komen en op 18 Januari verklaarde hij zich nog bereid daarover te adviseren. Later is hij daarop terug gekomen. Spr. gelooft niet, dat het ver standig zal zijn, het „hoger op" te zoe ken. Als de raad het besluit niet intrekt gebeurt er ook niets. Spr. voelt niets voor een proces. Met 8 tegen 5 stemmen wordt het besluit ingetrokken. Hierna komt de woningbouw aan de Wilhelminaweg aan de orde. De heer Tates (VVD) zegt, dat de bouwvergun ning moest worden verleend, omdat de belangen van de bouwondernemers an ders ongerechtvaardigd zouden worden geschaad. Spr. vraagt B. en W. dergelijke bouw in de toekomst te voorkomen; deze villawijk wordt nu ontsierd. De heer Lindeman (KVP) wil even nakaarten over dit slecht gespeelde spel. De bewo ners van de Wilhelminastraat hebben misschien geslapen, maar het college van B. en W. was klaar wakker, want op 17 Februari schreven zij aan de bouw combinatie, dat zij teleurgesteld waren over betgeen tot stand was gekomen en zij drongen aan op meer variatie in het plan van dé 20 woningen, maar later is de bouwvergunning tóch verleend. De heer Siegers (KVP) betreurt het, dat nu woningen zijn gebouwd, die anders zijn dan bij de aanleg van het villapark heeft voorgezeten. De commissie van publieke werken verkeerde in een dwangpositie. De voorzitter zegt, dat de vergunning werd verleend, nadat de commissie van publieke werken en de schoonheidscom missie gunstig hadden geadviseerd. Weth. Kerkman (PvdA) zegt, dat da oorzaak is, het feit dat een particuliere grondeigenaar een groot complex grond aan een combinatie heeft verkocht. Geldleningen werden aangegaan tot een bedrag van een millioen gulden. De bestrating van de Zuid-Boulevard werd goedgekeurd, nadat de heer Weber (AZB) had aangedrongen op spoedige aanleg van een straatverlichting op de nieuwe boulevards. Het voorstel om 54 HA duinterrein aan te kopen achter de Brederodestraat voor rond 180.000 bezorgde het college een compliment van de heer Siegers (KVP) voor de doortastendheid waar mede aan zijn suggestie gevolg is gege ven. De heer v. d. Werff (CH) wil eerst de grond in het wederopbouwplan laten bebouwen en de heer Tates (VVD) wil daarvoor het wederopbouwplan wijzigen. In de plaats van grote hotels wenst spr. woningen. De voorzitter is over die uit latingen zeer ontsteld, want die gronden zijn voor recreatie-doeleinden gereser veerd. Spr. verdedigt het voorstel, dat tenslotte wordt aangenomen. De aanleg van een kampeerterrein voor „trekkers" langs de Noord-Boule vard ontlokt de heer Siegers (KVP) de vraag of het strandschap daar zeggen schap over zou hebben, want daar staat spr. huiverig tegenover. Spr. houdt deze zaak in het belang van de zedelijkheid liever aan de gemeenteraad, want in de duinen zullen licht ongewenste toestan den kunnen ontstaan. Mevrouw Mol (PvdA) ziet nooit onzedelijke dingen te Zandvoort; spr. betreurt het dat het kam peren op het Zuidelijk strand niet is toegelaten. De heer v. d. Werff (CH) wil het voorstel terugverwijzen 'naar B. en W„ deze investering is niet rendabel. Weth. Slagveld (CH) is het daarmede eens, ook omdat het strandschap over dit terrein zeggenschap heeft. De voorzitter Sinds de bewaking van het Circuit van Zandvoort werd ingesteld op 5 April 1950 zijn er tot en met 4 April ruim 9200 auto mobielen en ruim 260Ó motorrijwielen op het circuit geweest. Met de 40 autobus sen meegesteld zijn er tussen de wed strijden door dus ongeveer 32.000 a 33.000 personen op het circuit en in Zandvoort geweest. Meer en meer blijkt dat een rit naar Zandvoort met bezoek aan het cir cuit, een rit langs de z§e en een kopje koffie in een van de talrijkeZandvoortse restaurants en café's grote aantrekkings kracht hebben voor de automobilist. Binnen enige dagen zal dan ook de 10.000ste auto op het circuit geregistreerd worden. Deze 10.000ste bezoeker ontvangt gratis een fraaie auto-plaquette van het circuit en tevens een abonnement dat hem of haar het recht geeft, een jaar lang gratis de baan te bezoeken. zegt, dat dit terrein valt binnen het ge bied van het strandschap; voor de hand having van de goede zeden zal worden gewaakt. Het blijft verboden om in bad- costuum over de Boulevard te lopen. Een betrouwbaar opzichter zal worden aangesteld, die ook 's nachts bij de 100 tenten aanwezig moet zijn. Dit kampeer terrein zal in een grote behoefte voor zien. Bovendien wordt daardoor renda bel niet alleen een perceel grond, dat de gemeente voor 10.000 gaat kopen, doch ook bestaand grondbezit ter waarde van 20.000. Weth. Kerkman (PvdA) wil over deze zaak evenals voor het kam peren op het Zuidelijk strand geschiedt het streekplan voor Kennemerland- Zuid afwachten. De voorzitter zegt nog, dat de Planologische Dienst en het strandschap met dit voorstel accoord gaan. Met 8 tegen 5 stemmen wordt het aangenomen. De loonsverhoging van 5 pet. voor het gemeentepersoneel werd goedgekeurd. Aan „Touring Zandvoort" werd een geldlening van 7000 verstrekt voor de stichting van een houten bureau. Dit zal op het Raadhuisplein verrijzen. Een crediet van 129.000 werd verleend voor een openbare kleuterschool in plan- Noord. Bij zijn verdediging wijst wet houder Kerkman (PvdA) op het belang dat het bijzonder onderwijs daar bij heeft als de wet op het kleuteronderwijs tot stand is gekomen. De bijzondere scholen zullen dan ook aanspraak heb ben op financiële hulp in de bouwkosten. Dit is dan ook van belang voor de kath. kleuterschool, die nu nog enkele lokalen van de Mariasehool gebruikt, doch ook een eigen gebouw moet hebben. De gasprijs werd met 1 cent per m.3 verhoogd. Voor het derde flatgebouw werd 1400 m2 grond verkocht voor 20 per m2, nadat de voorzitter had verklaard, dat de combinatie-flatbouw overeen*- stemming heeft bereikt met de exploi tanten van „Sandevoerde". De heer We ber dankt de voorzitter voor de door hem hiervoor gedane moeite en de heer Siegers brengt hulde aan de beide par tijen, die een netelige kwestie to*t oplos sing hebben gebracht. De raad ging om half twaalf in beslo ten zitting tot 's nachts één uiur. Wie dezer dagen langs de Bennebroe- kerweg in de Haarlemmermeer komt, zal voor de eierenhandel van de firma D. Enthoven en Zonen een erepoort zien staan, terwijl de gevel versierd is met de vaderlandse driekleur benevens de vlaggen van verschillende landen. Dit wijst er op, dat hier feest wordt ge vierd en de vlaggen van de vreemde naties betekenen de afzetgebieden van de jubilerende firma, die op 1 Mei de dag herdenkt, waarop zij door wijlen de heer D. Enthoven zestig jaar geleden werd gesticht. Dit geschiedde op zeer eenvoudige wijze; de heer Enthoven, die een land bouwbedrijf had, zag zich, als gevolg van le crisis, die in de negentiger jaren de Europese landbouw teisterde dooi de geweldige Amerikaanse concurren tie, genoodzaakt de bakens te verzetten. Hij meende dit niet beter te kunnen doen, dan door zich toe te leggen op de pluimveeteelt en he.t verhandelen van de eieren en hij zag er zoveel in, dat hij op 1 Mei 1891 een man in dienst nam, die de speciale opdracht had de verkoop van eieren ter hand te nemen onder de naam van de firma D. Enthoven en Zo nen. Dat in deze zestig jaren het bedrijf zich met veel voorspoed en ook veel tegenslagen heeft kunnen ontwikkelen tot wat het thans is, mag worden be schouwd als een bewijs van de energie en de volharding, die zowel de oprich ter als zijn zoons hebben betoond, waar het er om ging, 'tiedrijf groot te maken. Op de allereenvoiid|gptc wijze begonnen, is het thans een bëBfijf met 60 man per soneel, voorzien van een groot auto park en in het bezit van de nieuwste machines voor het stempelen en conser veren van eieren, maar ook voor het fabriceren van kristaleiwit, dat voor de oorlog geïmporteerd werd. Niet zonder trots kan de jubilerende firma getui gen, dat zij op het ogenblik de enige in he' land is, die dit droge product fa briceert. De energie waarmede dit bedrijf om hoog is gestoten, heeft zich voorts in het bijzonder getoond waar het ging om nieuwe markten te veroveren. Kort na de eerste wereldoorlog was het Duitsland, dat een zee.r grote afne mer werd van Nederlandse eieren, tot Hitier aan het bewind kwam. Daarna werd de export naar Engeland ter" hand genomen en thans na de tweede we reldoorlog is het aantal landen, waar heen eieren worden geëxporteerd, aan zienlijk uitgebreid. Het spreekt vanzelf, dat dit zeldzame jubileum, waaruit weer eens blijkt tot welke grote dingen het particulier ini tiatief in staat is, nie.t zonder meer zal voorbij gaan. Reeds hebben een aantal medewerkers, die in de verschillende delen van het land eieren inzamelen en opkopen, een feestelijke bijeenkomst gehad en Zaterdag zal het personeel eveneens een hulde organiseren. Velen zullen de gelegenheid aangrijpen om de tegenwoordige firmanten, waarvan de heer K. Enthoven de oudste is. hulde te brengen. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 24 April failliet verklaard: Firma H. J. Halewijn Co., Zand voort, Bakkerstraat 7 en haar individuele vennoten: a. H. J. H. Halewijn, Zandvoort. Oran jestraat 13: b. H. J. van Soest. Haarlem. Atjehstraat 21. Rechter-Commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. D A. Viskil. J. Lust, strohandelaar. Oostzaan. Zuideinde A 252. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: Mevrouw mr. H. S J. M. Felhoen KraalOtto Wormerveer. G. van Hemert, schilder Haarlem, So- phiastraat 57. Rechter-Commissaris: mr H. J Ferwerda. Curator: mr. A. J. Fib- be. Haarlem. E. van der Zwaan, schilder, Bloemen- daal, Bloemendaalseweg 98. Rechter- Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cu rator: mr. J. W. Rutgers. Haarlem. M. J. Nijssen, bloembollenteler. Sant poort, Hoofdstraat 19. Rechter-Commis saris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mej. mr. G. F. Kehrer. Haarlem. P. J. G. Harren, fabrikant. Haarlem. Dahliastraat 32. Rechter-Commissaris: H. J. Ferwerda. Curatrice: mr. C. F. Kehrer, Haarlem. J. van Winterswijk, Haarlem. Brou werskade 77 en aan de Brouwersvaart 62 te Haarlem zaakdoende onder de naam Hollandia Conservenfabriek Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwer da. Curator: mr. J. H. A. M. van Son Haarlem. Wegens het verbindend worden dei enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: Mevrouw Geertruida Zeeman, weduwe van wijlen Hendrik Mulder. Haarlem. Neptunusstraat 11 Rechter-Commissaris: mr. J P. Petersen Curator: mr J. H. van Wijk. Haarlem. De 21-jarige vertegenwoordiger Ch. S.. die te Haarlem een solexrijwiel en een auto gestolen had, is in Amsterdam gearresteerd. Het solexrijwiel, dat ver kocht was, is intussen opgespoord. De auto is nog niet teruggevonden. De collecte, die de Stichting „Door de eeuwen trouw" vorige week in Bloe- mendaa] heeft gehouden, bracht een be drag op van bijna drie duizend gulden Vrijdagavond half acht zal pastoor W. C. van Gastele, de nieuwe herder van de Spaarne parochie, officieel worden ge ïnstalleerd. Deken J. J. A. Kuilman zal ie plechtigheid verrichten. Toen de tram van kwart voor twaalf uit Zandvoort naar Amsterdam vertrok, en nog op het tramstation reed, ontstond er een defect aan een beugel, waardoor een deel van de bovenleiding werd meegetrokken. Als gevolg hiervan deed zich kortsluiting voor en schoten steek vlammen uit het dak van de motorwa gen. De brandweer was spoedig ter plaatse en nadat de leiding stroomloos gemaakt was, werd het vuur geblust. Het dak van de motorwagen brandde gedeeltelijk uit. Op 29 April herdenkt de heer W. de Bruin. Slachthuisstraat 100 rood, de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Droste's Cacao en Chocolade fabrieken te Haarlem. Maandag 30 April zal de jubilaris door de directie worden ontvangen, terwijl daarna het Droste .iubiieumfonds zijn gelukwensen bene vens een geschenk zal aanbieden. Vermelden wij. dat de jubilaris zelf reeds vele jaren penningmeester is van genoemd fonds. Bij een aanrijding, die gisteren tussen een wielrijder en een vrachtauto ont stond doordat de bestuurder van de vrachtwagen te dicht naast de fietser passeerde, werd deze laatste tegen de grond gesmakt en liep een bloedende hoofdwonde op. Hij werd per zieken auto naar St. Joannes de Deo vervoerd Naar aanleiding van persberichten over de vrijlating uit Hongarije van de Amerikaan Vogeler heeft het A.N.P. zich tot het ministerie van Buitenlandse Za ken gewend ter verkrijging van nadere inlichtingen omtrent de positie van de heer Louwers, die. naar mén weet, door een Tsjechoslowaakse rechtbank tot een gevangenisstraf van vijftien jaar werd veroordeeld. Men deelde mede, dat sinds de veroordeling van de heer Lou wers de Nederlandse regering niet in gebreke is gebleven bij voortduring de aandacht van de Tsjechische autoritei ten te vragen voor zijn persoon. Hr. Ms. gezantschap te Praag heeft herhaaldelijk stappen gedaan bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken, zowel ter ondersteuning van het door de echtgenote van de heer Louwers voor deze ingediende gra tieverzoek, als ter verzachting van diens lot. Overigens kan worden opgemerkt, dat waar op het bedoelde gratieverzoek door de president van de Tsjechoslowaakse republiek nog niet werd beslist, voor de Nederlandse regering tevoren geen aan leiding bestond tot het doen van publi caties ter zake. Bij Koninklijk Besluit, getekend Sankt Anton, 30 Maart 1951, is de goed keuring afgekomen tot liet oprichten en instandhouden van een R.K. Ambachts school te Beverwijk, onder beheer van de Stichting tot Bevordering van het R.K. Nijverheidsonderwijs in Beverwijk en omstreken. Dit besluit zal allerwege in Midden-Kennemerlahd met grote vol doening worden begroet, omdat het de vervulling brengt van lang gekoesterde wensen en rechtvaardige verlangens Leefde het verlangen naar een eigen katholieke ambachtsschool reeds jaren, in 1947, toen het duidelijk werd dat naast de neutrale ambachtsschool te Velsen een tweede ambachtsschool no dig zou zijn in dit industrie-centrum, zijn de katholieken met meer vast om lijnde plannen gekomen en zij spraken de verwachting uit, berustend op rede lijke gronden in deze benoorden het Noordzeekanaal zeer sterk katholiek ge richte streek, dat de tweede ambachts school in Kennemerland een katholieke zou zijn. Onder auspiciën van het kerk bestuur van O. L. Vrouw van Goede Raad werden de eerste stappen gedaan door de heer T. Ettema. In Augustus '47 werd de „Stichting tot Bevordering van het R.K, Nijverheidsonderwijs in Bever wijk en omstreken" in het leven geroe pen Datzelfde jaar werd ook aan de gemeenteraad het verzoek voorgelegd de stichting van een katholieke am bachtsschool noodzakelijk te verklaren. Heftig werd in de Raad hierover ge debatteerd. De katholieken vonden alle fracties tegenover zich en werden al leen gesteund door de A.R. wethouder N. Passchier. Daardoor werd met meer derheid van één stem een katholieke ambachtsschool noodzakelijk verklaard. Nadien hebben de tegenstemmers in de Raad, althans de richtingen, die zij ver tegenwoordigen. actie gevoerd tegen een katholieke ambachtsschool. Af en toe trad daarvan een en ander in de open baarheid. Hoe dan ook, de katholieke ambachtsi school komt er. Gehoopt wordt, dat de school, die in de omgeving van de Beynes-fabrieken gebouwd zal worden, volgend jaar September kan worden ge opend. Advertentie HAARLEM Advertentie LAl^GE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie in alle plaatsen van Neder land en voor alle Wereld delen per Interflora. Bloemenmagazijn Ui.s.StiNWEG 18, HEEMSTEDE Tel. 2-80-80 Advertentie te nebben betaald krijgt V toch 5 CENTEN terug voor Uw ledige schone LINCOL WASDOOS. Vraag een inleverbiljet voor een verraeeing-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2