KAB. DRINGT MET KLEM AAN OP DE BESCHERMING VAN DE GROTE GEZINNEN ebic de woooman: DE TWINTIG LAATSTEN tmmmm MORGEN „de dag der bakkers" lussen neus tippen 1 1 1 ll, jr I Laat heb ik tl bemind Rapport over het Coöperatievraagstuk BOERENLEEN- EN HYPOTHEEKBANK Chefarine ,4 Verkoop van loten ten bate van de zes militaire steunfondsen VOOR DE VUIST WEG D uitvoerig besproken Mgr. CARDIJN: „Uit de oerwouden komt een nieuw proletariaat op Lijdt niet langer OFFICIER PLEEGT VERDUISTERING Prof. Dr. Tinbergen over loonaspecten Jhr. mr. Smits van Oyen Commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote HETE-LUCHTM0T0R IN PRODUCTIE Mr. N. DEBROT Oefening „Achilles begonnen Plan-Schuman in de Tweede Kamer m door ETHEL MANNIN WOENSDAG 25 APRIL 1951 PAGINA 3 VERBONDSRAADSVERGADERING VAN DE K.A.B. Weer veertien maanden met aftrek geëist LAATSTE K.L.-ERS TERUG NAAR ONS LAND Invoerbeperking zou na- delige gevolgen hebben ■1 cigarettes li Autorijles duurder VRAAGT UW LEVERANCIER DE PHARMACEUTISCHE PRAEPARATEN MET DE GROTE GENEESKRACHT! Een tabletje Chefarine „4" doet wonderen. Wanneer U zich onbehaaglijk voeN of pijn hebt, doet een tabletje Chefarine „4" wonderen. De 4 ge neesmiddelen in één tablet verenigd, hebben een zeer weldadige wer king, zodat U zich als herboren voelt, fit en tegen alle moeilijkheden op gewassen. n Vertegenwoordiger Ned. Antillen in ons land Mr. A. v. Sande Bakhuyzen overleden Katholieke Illustratie Het slechte gebit Waarschijnlijk begin Mei -mzËk «Mik*-* —i Russische persvrijheid Tragische thuisreis (Van onze Utrechtse correspondent). In aansluiting op de inleiding, door prof. Tinbergen in de morgenuren ge- Houden, en 't daarop volgend debat, heeft de Verbondsraadsvergadering der K.A.B. op haar tweeae middagzitting een resolutie aangenomen. Hierin spreekt zij als haar oordeel uit, dat geen afdoende maatregelen zijn genomen om het grote gezin met niet-v er dienende kinderen voor een onevenredige achteruitgang te behoeden en dat de K.A.B. onder de huidige omstandigheden zich in het be lang van het gehele Nederlandse volk terecht neerlegt bij het door de rege ring gevraagde verbruiksoffer van 5 Zij dringt voorts met klem aan op een gro tere progressie in de wettelijke kinderbijslag vanaf het derde kind, spoedige invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering en beperking van het luxe-verbruik via directe middelen. Tenslotte verklaart zij zich bereid mede werking te verlenen aan verantwoorde maatregelen, gericht op verhoging der pro ductie, waar zulks zonder de werkgelegenheid in gevaar te brengen doelmatig is, er van uitgaande dat de arbeiders direct of indirect deel dienen te hebben aan de resultaten van deze verhoogde productie. De heer J. Alders, lid van het Ver- bondsbestuur, leidde vervolgens de be spreking in van een rapport over het Coöperatievraagstuk, uitgebracht door een commissie van het Vormingsinstituut te Doorn onder zijn voorzitterschap. Men is bij de opstelling hiervan uitgegaan van drie punten: 1. Zijn er nog houd bare gronden aan te voeren voor het bestaan van katholieke coöperaties? 2. Hebben verbruikscoöperaties nog recht van bestaan in een publiekrechtelijke maatschappij in het licht der katholieke sociologie? en 3. Zo ja, heeft de K.A.B. dienaangaande een positieve taak? Deze drie vragen worden in het lijvige rap port positief en omstandig beantwoord, conclusies waarbij de vergadering zich met grote waardering aansloot. De heer Koningsbruggen merkte echter namens de Aartsdiocesane Bond nog op, dat het rapport louter op grond van nevendoeleinden der coö peratie tot haar wenselijkheid conclu deert. Ook de primaire, commerciële werkzaamheden der coöperatie moeten echter in overeenstemming met de katholieke beginselen verricht worden. De heer Alders dupliceerde hierop, dat deze beginselen te allen tijde voor economische werkzaamheden gelden en dus niet speciaal genoemd behoe ven te worden een argument, dat o.i. a fortiori geldt voor de secundaire, paedagogische en culturele'doeleinden. Een derde rapport, dat de vergadering accepteerde, behandelt de werkclassifi- catie. Het is het eerste deel, gepubli ceerd door een „Doorn"-commissie on der voorzitterschap van de heer J. G. v. d. Brink ter bestudering van werk- classificatïe, merit-rating en tariefbelo ningen. Dit rapport is opgezet om na te gaan of het, van katholiek standpunt beoordeeld, geoorloofd is medewerking te verlenen aan een systeem van weten schappelijke werkclassificatie, waaraan verbonden de z.g. tijdstudie met de daaruit voortvloeiende accoordbelonin- gen. Een amendement van de Fabrieks- arbeidersbond om het rapport slechts als leidraad te zien bij het werk der betref fende bonden op dit gebied, werd door het Verbondsbestuur overgenomen. Slechts de Houtbewerkersbond sprak zich tegen het rapport uit. In sappig Vlaams sprak nog de proost Advertentie door rneumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar an dere middelen falen. Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist: 0.83, 2.08 en 7.94. 21 Februari van dit jaar is de gewezen eerste-luitenant H. J. W. M. bij vonnis van de krijgsraad-West veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien maan den met aftrek. Het beroep, dat M. tegen dit vonnis heeft aangetekend, diende thans voor het Hoog Militair Gerechts hof. De krijgsraad heeft bewezen ge acht, dat M. zich in zijn functie van hoofd van de afdeling Financiën van het bijkantoor van de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog te Amsterdam heeft schuldig gemaakt aan verduiste ring van f 10.000 in midden '45, van f 6.900 in September '45 en van f 4.500 in Octo ber '45. Voorts heeft de krijgsraad be wezen verklaard, dat M. in October 1947 onder valse voorwendsels meubilair heeft weten te bemachtigen bij het Beheers instituut. Voor het Hoog Militair Gerechtshof verklaarde M., dat hij zich aan geen en kel van de hem ten laste gelegde feiten had schuldig gemaakt. Hij bestreed alle bezwarende getuigenverklaringen en herriep ook een eigen verklaring. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, was van oordeel, dat het hier een weerzin wekkend misbruik betreft van een cha ritatieve instelling-. „Uit de dossiers waait ons de lucht van knoeierijen te gen." Hij vroeg bevestiging van de door de krijgsraad opgelegde straf. De raadsman, mr. Nijgh, gaf als zijn oordeel weer, dat de tekorten die ont dekt zijn in feite geen echte, door ver duisteringen veroorzaakte, tekorten zijn geweest. Hij verzocht het Hof M. van het ten laste gelegde vrij te spreken. Voor het geval het Hof niet tot vrij spraak zou kunnen komen, vroeg de raadsman een straf gelijk aan het voor arrest. Hij drong aan op onmiddellijke invrijheidstelling. Dit verzoek werd af gewezen. 24 militairen van de Koninklijke Land macht, die het laatste contingent K.L.- dienstplichtigen vormen, keren heden per vliegtuig uit Indonesië naar Neder land terug. 25 April bevinden zich, be halve de militaire missie, nog 450 man in Indonesië, die op basis van vrijwil liger ingeschakeld zijn bij de afwikke ling en de verzorging van het vervoer der Ambonezen met tijdelijke K.L.-sta- tus, van wie nog ongeveer 3200 in Indo nesië vertoeven. Indien de schepen, waarmede de Ambonezen naar Neder land zullen reizen, volgens het vastge stelde schema zullen vertrekken, zal dit vervoer 20 Mei zijn voltooid, waarna het afwikkelingscommando 31 Mei zal worden opgeheven. der Belgische KAJ, mgr. 3. Cardijn, over problemen van de jeugd. Er rijst momenteel een wereldvraagstuk van de arbeidersstand, doordat er buiten Europa een proletariaat opkomt, zo uit de oerwouden. Hiervoor draagt de gehele, met name de toekomstige, ar beiderswereld verantwoordelijkheid. Er moet een levensschool zijn, die ver antwoordelijkheid leert op ieder terrein, die leert missionaris te zijn in het ar beidsmilieu. De jeugd moet zich dan ech ter thuisvoelen in de arbeidersbeweging. Dat wil niet zeggen, dat de ouderen de leiding in de KAJ moeten nemen, maar wel, dat zij haar moeten steunen. Want het is de taak der KAJ niet om het jeugdvraagstuk op te lossen, maar het gehele arbeidersvraagstuk. Bezield met een messianisme en een offerbereidheid als de jonge communisten, moet het zijn: Jonge arbeiders aller landen, verenigt V in Christus! liliiiiiinifiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiniii (Van onze correspondent). Niet alleen het loonaspect, maar evenzeer het aspect der werkgelegenheid is een in tegrale taak van zorg voor de vakbeweging. Dit was de conclusie en tevens het thema van de voordracht, die de directeur van het Centraal Planbureau, prof. dr. J. Tinbergen, op de verbondsraadsvergadering van de K.A.B. heeft gehouden over het onderwerp „Het vraagstuk van lonen en prijzen, ge plaatst tegen de achtergrond van de so ciaal economische, monetaire en budgetaire situatie van Nederland". Voor Nederland, zo begon prof. Tinber gen, is een vrij handelsverkeer van grote betekenis, omdat de Nederlandse export voor een groot deel een semi-luxe karakter draagt. Zouden w ij beginnen met de invoer te beperken, dan zouden wij uiteindelijk meestal aan het kortste eind trekken. Boven dien is maar ongeveer 15 procent van onze import niet nodig om op enigerlei wijze de productie gaande te houden. De export eist dus import, te meer waar de buitenlandse hulp afloopt. Een hoge werk gelegenheid met een sluitende betalingsba lans is aldus bijna onverbrekelijk verbon den aan een hoge stand van uitvoer. Alle elementen die wij zelf in de hand hebben, namelijk het arbeidsloon en de beloning der ondernemers, moeten daarom zo matig mo gelijk worden gehouden, immers de index cijfers voor import, export en vrachten zijn objectieve maatstaven. Monetair-theoretisch nu kan men de be talingsbalans sluitend maken door op het ge spaarde vermogen niet in te teren (parti culieren) en geen nieuwe credieten op te nemen (bedrijfsleven en regering). Bij een aldus bereikt evenwicht kunnen echter im- en export door hoge prijzen op de wereld markt op een laag peil staan, waarmee ook de werkgelegenheid op een laag niveau komt te liggen. Wil men dus het momentele, ta melijk bevredigende werkgelegenheidspeil handhaven, dan zal de afspraak tussen re gering en vakbeweging om lonen en prij zen laag te houden, rigoureus moeten wor den nagestreefd. 25. Vreemd zijn de wegen van het lot," zegt Eric langzaam. Met innig medelijden ziet hij de priesteres aan. Slechts in mijn geslacht komt bij de Noormannen de naam Wogram voor. De vorst, die gij de Veroveraar noemtmoet dus één van mijn voorvaderen geweest zijn Met verruking ziet zij hem in de ogen. „Een innerlijke stem vertelde het mij reeds," zegt ze hartstochtelijk. „De liefde doden kan men nimmer!" Zij legt een kleine hand op Eric's schouder en gaat voort: „Geslacht op geslacht hebben onze vrouwen de herinnering aan koning Eric de Veroveraar levendig gehouden en aan hun kinderen doorgegeven. Zij geloofden, dat hij eens zou terugkeren om de ban te verbreken Alles zou dan ten goede keren Dan zouden de afstammelingen van Eric de Veroveraar en de telg uit het onge lukkige geslacht van de verslagen koning elkander hun liefde geven. Dan zou de vloek opgeheven worden. En thans, na bijna vier eeuwen, staat gij} voor mij koning Eric, "Wograms zoon... uit het geslacht van de Veroveraar..." Vergeefs zoekt Eric naar een antwoord. Is dit de verklaring voor zijn vreemde gevoel bij de eerste ontmoeting met deze vrouw? Kan zo sterk de liefde zijn, dat zij, voortgekweekt in treurende harten, nóg leeft na twintig maal twintig jaren? Het dringt zich aan hem op, hoe deze herhaling van het duister verleden gedoemd is tot dezelfde tragedie als eertijds De groothoofden, die de priesteres en de koning van verre vertrouwelijk sprekend bijeen zien, werpen elkander veelbetekenende blikken toe. Maar hoe vergissen zij zich! Niet om een vrouw te zoeken is Eric in de diepste diepten der aarde afgedaald. De Noorman zet zich over de beklemming heen, die tussen hen is gevallen en zegt nadrukkelijk: Veel is veranderdDe afstammelingen van uw oude volk behoren thans tot mijn onderdanen. Ik verzoek u mijn volk te sparen! Staak deze zinloze wraak! Wat deren u deze twintig laatsten, dat gij hen zoudt moeten vernietigen Er gaat een rilling door haar heen. Heftig schudt zij het hoofd. ,,Ik kan niet," zegt zij. „Mijn leven4 Doordringend ziet Eric haar aan. „Uw volken thans ook het mijneIn heftige gemoedsbeweging staart zij voor zich uit. Het is niet moeilijk te bevroeden welke gedachten op dit ogenblik door haar hoofd spelen „Breng de laatsten hierzegt ze tenslotte toonloos. ,JSerst dan kan ik een besmtt nemen." Eric wil iets zeggen, maar driftig bijna herhaalt ze luid: „Breng de Laatsten! Haal hen hier!" Advertentie Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Autorijschoolhouders in Ne derland deelt mede, dat de. bij deze bond aangesloten scholen met ingang van 1 Mei 1951 het lesgeld voor autorijles sen zal verhogen met 8 1/3 pet. Advertentie (Van onze Brabantse redactie) der vennootschapsbelasting al met te- Tijdens de vergadering van de Boe ren-hypotheekbank, die gisteren te Eindhoven werd gehouden, zei de voor zitter, mr. P. Truyen, dat de bank zich in het afgelopen jaar gunstig had ont wikkeld. Het totale uitstaande kapitaal steeg met ongeveer f 1.000.000 tot een totaal van ruim f 4.800.000. Spr. constateerde, dat de deelneming der Boerenleenbanken aan de Hypo theekbank zeer ongelijk over het land is verdeeld. In Brabant b.v. bedraagt het bedrag f 3.000.000 tegen in Limburg maar f 370.000. Onder invloed van de laatste staats lening tegen 3'/2% zal men waarschijn lijk spoedig tot uitgifte van pandbrieven met een rente van eveneens 3>/2% moe ten overgaan, terwijl waarschijnlijk voor hypothecaire leningen de rente tot 4% zal moeten stijgen. Als bestuurslid werd herkozen jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, als lid van de Raad van Commissarissen mr. P. W. H. Truyen en als lid van de Commissie voor de Balanscontröle werd gekozen de heer Jac. Remmen te St. Anthonis. De hierna volgende vergadering der Coöp. Centrale Boerenleenbank leidde de voorzitter mr. Truyen in met een al gemene beschouwing over de positie der Bank. Spr bracht dank aan mr. dr. L. N. J. van Hussen, die na 15 jaar als di recteur van de Boerenleenbank is af getreden. Jhr. mr. Smits van Oyen is 25 jaar als bestuurslid van de Centrale Boerenleenbank werkzaam. Pastoor H. Aldenhuysen van Nuenen deelde daarop mee, dat ter gelegenheid van dit jubileum Z. H. de Paus jhr. Smits van Oyen om zijn vele verdiensten had benoemd tot Commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote. In een toelichting op de jaarstukken zei de voorzitter van het bestuur, de heer A. Fleskens, dat voor boer en tuin der de toestand wel erg onzeker is in een tijd, waarin de internationale gren zen open en dicht gaan met een wille keur, die nog nimriier vertoond is. De noden van deze tijd en de barre on zekerheid maken de totstandkoming van een Europees agrarisch plan dringend noodzakelijk. Met klem protesteerde spr. tegen het gemis aan rechtvaardigheid in het voor stel om het arbeidsinkomen van boeren en tuinders 5% zwaarder te belasten dan dat van de beoefenaars der vrije beroe pen en der hoofdarbeiders. Ook de belasting van de inkomsten van het in het bedrijf gestoken kapitaal van boer of tuinder met 5% meer dan de rente-inkomsten van in land- of tuin bouw gestoken kapitaal van 'n rentenier achtte hij onrechtvaardig. Scherp ver oordeelde hij ook de houding t.o.v. de boerenleenbanken, waarvan het tarief Advertentie TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN Ti rugwerkende kracht over 1950 werd ver hoogd. De vergadering werd hierop even on derbroken voor de ontstellende medede ling, dat de afgevaardigden van IJzen- dijke op weg naar de vergadering een ongeluk was overkomen, dat aan de directeur, de heer Damme, het leven kostte. Een voorstel tot wijziging van het Re glement van het Onderling Waarborg fonds werd aangenomen. De heren mr. P. Truyen, A. Smits en H. van Haaren werden herkozen als leden van de Raad van Toezicht. Jhr. mr. J. Smits van Oyen werd herkozen als lid van het bestuur. Een vrijwel geruisloos klein aggregaat voor stroomopwekking, de eerste hete- luchtmotor van Philips, zal over enige tjjd in fabricage komen, aldus heeft ir. F. J. Philips medegedeeld. Na langdurige research en grondige bestudering van de materie en waarnemingen is Philips thans zover, dat men speciaal voor stroomopwekking deze hete-luchtmotor geschikt heeft weten te maken. Het ag gregaat zal zware batterijen en accu mulatoren in van stroom verstoken ge bieden kunnen gaan vervangen. Dit betekent b.v. voor tropische gebieden, voor expedities en waarschijnlijk ook voor meetdoeleinden een belangrijke aanwinst. Met ingang van 19 April is benoemd tot algemeen vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen in Nederland, mr. N. Debrot. Hij is in z«n nieuwe functie de opvolger van de heer M. P. Gorsira, die benoemd is tot gezaghebber van Curacao. Tï Dinsdagavond is de oefening „Achil les" begonnen. Om half zeven vertoon den zich de eerste Glostër Meteor straaljagers boven Enkhuizen. Te ruim acht uur koos de vloot, be staande uit zes Nederlandse, vier En gelse en twee Franse schepen, zee, daar een landing verwacht werd op de West-Friese kust. Precies één uur van nacht 'landden vijf „tegenstanders" te Andijk. Dit bleek echter een afleidings manoeuvre te zijn geweest, want om streeks half vijf hedenmorgen werd de landing te Oosterleek, gem. Wijdenes, uitgevoerd', waar enige honderden mili tairen en veertig jeeps aan land werden gezet. Een patrouille van de Nationale Reserve trachtte hen tegen, te houden, doch de gelande troepen trokken in de richting van Wognum verder. Uit Schagen werden 1500 man evenjeens in de richting Wognum gedirigeerd om te trachten de gelande troepen tegen te houden. ■iiiitiiiin IIMMIMIII lllinHHHMI (Van onze verslaggever) Morgen zal het „de dag van de bak kers" zijn. Men weet dat de Nederland se bakkers op zich hebben genomen de 480.000 loten te verkopen van de lo terij, die ten behoeve van de gezamen lijke militaire fondsen wordt gehouden en die eindigen zal tijdens het Ganzen bordspel, dat onder leiding yan Carel Briels op 5 Mei voor de derde maal zal worden opgevoerd - nu in het Stadion te Nijmegen. Tweederde van deze loten is al in 22 dagen verkocht, in tien dagen tijds zal de rest moeten volgen en daar om gaan de bakkers vanaf morgen erg hun best doen. De K.R.O. en de A.V.K.O. zullen morgenochtend extra-aandacht aan deze actie besteden en de bakkers die meedoen steken de vlag uit. Twaalf geluidswagens zullen in stad en land de actie ondersteunen. Het Nijmeegse Stadion kan 36.000 bezoekers bevatten en naar Carel Briels ons mededeelde, verwacht hij dat het uitverkocht zal zijn. Er wer ken ongeveer duizend personen aan het Ganzenbordspel mede, waaronder de Nijmeegse scholen van alle gezind ten. Mqcht deze opvoering ten volle slagen, dan is een vierde opvoering geenszins uitgesldten. De baten komen ten goede aan de zes militaire fondsen, die invalide of ge wonde militairen aanvullende steun geven moreel zowel als financieel alsmede weduwen en wezen van ge sneuvelden. Deze zes fondsen, die uit diverse tijdperken dateren (van de slag van Waterloo af!) zijn thans verenigt in een Stichting en men hoopt dat ze zelfs in één fonds zullen opgaan. Vorig jaar hebben ze gezamenlijk zes ton uit gekeerd. „Ereschuld en Dankbaarheid", een der fondsen, opgericht tijdens de bezetting door de Kerken, heeft in de afgelopen tien jaar al bijna een mil- lioen gulden uitgekeerd en steunt 3.000 personen. Het wordt echter steeds moei lijker geld bij elkaar te krijgen, van daar dat de actie der bakkers van har te wordt aanbevolen. Tijdens het Gan zenbordspel waaraan ook circus Strassburger met een groots défilé deel neemt zal een reusachtig brood door talrijke bakkersgezellen het Stadion worden binnengedragen en doormidden gebroken. Uit het brood komt de cheque voor de militaire fondsen te voorschijn. Hoe groot die cheque is, dat zal van het Nederlandse volk afhangen. Daarom doen vanaf morgen broodbezorgers en bakkers nog eens extra hun best om de loten aan de man, beter gezegd: aan de huisvrouw te brengen. Op 77-jarige leeftijd is, na een opera tie, in het Diaconessenhuis te Leiden, overleden mr. A. van de Sande Bak huyzen, die van 1927 tot 1941 en ver volgens van Mei 1945 tot 1946 burge meester van Leiden en president-cura tor van de Leidse Universiteit is ge weest. Vóór zijn burgemeesterschap was de heer Van de Sande Bakhuyzen nog consul in New York en consul-generaal in Singapore. Hij was Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Het nummer van deze week bevat een artikel over majoor J. L. Schrikkel, hoofd van de camouflageschool te Soesterberg, en zijn „dubbel leven" als leider van het camouflageschilderen in het leger en, in zijn vrije uren, als kunstschilder. Er is een fotoreportage van de grote coöpe ratieve melkfabriek ..De Mijnstreek" te Heerlen, de modernste inrichting van deze aard in Nederland, die in samenwerking met een zusterbedrijf te Brunssum jaar lijks zevenentwintig millioen liter melk aflevert. In een artikel „Na veertig jaar revolutie" wordt de ontwikkeling van Chi na geschetst sinds 1911, maar de revolutie is nog niet afgesloten en de toekomst valt niet te voorspellen. Er zijn verder fo toreportages over een schapenfarm in Australië de schapen hebben tegen woordig een gouden vacht! en over de zalmvisserij op de Columbiarivier in de Verenigde Staten Een artikel over gene raal Juin tekent de bevelhebber van de Atlantische landstrijdkrachten in West- Europa. Verder roman, verhalen, filmru briek, sportrubriek enzovoort. e Engelse Labourregering is ge worden dis een slecht gebit. Stafford Cripps. de vegetarische maalkies. was zo ziek, dat hij uitviel, Berin, de grote verstandskies werd door de dood getrokken. Aneurin Be- van, de venijnige snijtand, ging wan delen en Wilson, de minister van Han del. en Freeman, parlementair secreta ris bii het ministerie van Bevoorra ding, twee minder belangrijke bijtan- den. volgden dit voorbeeld. Attlee, de overgebleven voortand, is ook' niet he lemaal in ordemaar houdt nog. Er lijkt geen redden meer aan. want dit allerbelangrijkste gebit van het British Empire wordt niet gratis gerepareerd. Het aftreden van Aneurin Bevan zo kort na de dood van de grote Berin heeft een heel slechte indruk gemaakt zowel op vriend als op vijand. Hij vs te laat en te opzichtig van het zinken de Labourschip gevlucht, om niet als rat herkend te worden en van ratten griezelt eenieder. Ambitieuze carriè risten mogen al een tijd lang sensa tioneel succes hebben, vroeg of laat brengt hun rücksichtslose ikzucht hen tot een even sensationele misstap. Naar wij vernemen zal het verdrag tat oprichting van een Europese gemeen schap voor kolen en staal, dat 18 April j.l. voor ons land te Parijs werd onder tekend door de ministers Stikker en v. d. Brink, in Nederland spoedig aan het Parlement ter bekrachtiging worden voorgelegd. Waarschijnlijk zal de behan deling van het plan-Schuman in de Tweede Kamer begin Mei geschieden. - H. M. de Koningin zal Donderdag a.s. een „werkbezoek" brengen aan Voome Putten en Rozenburg, teneinde zich op de hoogte te stellen van de arbeid rond de Brielsche Maas. Deze oude riviermond is afgedamd teneinde verzilting te bestrijden en landbouwgronden te winnen. Op de plaats, waar deze dam werd afgesloten, zal de vorstin een monument onthullen, waarin een oorkonde zal worden gemetseld. Vervolgens zal de vorstin zich naar de sluizen begeven om deze officieel in gebruik te stellen. Elke morgen, die God geeft, bepaalt één enkele man in de Russische zone van Duitsland, wat 18 millioen Duitsers die dag in hun kranten te lezen zullen krijgen. Die man heet Rudolf Herrnstadt en is lid van het Politburo van de (com munistische) Socialistische Eenheids partij en hoofdredacteur van 't officiële orgaan dier partij, „Neues Deutschland Precies om tien uur komen de „ver antwoordelijke" redacteuren van de Oost-Duitse kranten bijeen in een kamer van het „Huis der Eenheid" in Oost- Berlijn, net als de Nederlandse journa listen tijdens de bezetting op de Kneu terdijk in Den Haag. Als een strenge schoolmeester geeft de heer Herrnstadt net als indertijd Herr Jancke o.z.g. hun de dagtaak op en geeft hun een over zicht,van de voornaamste berichten, die zij in hun bladen moeten opnemen. Dan vertelt hij hun over welke onderwerpen zij vooral moeten schrijven en hoe. Aan deze „Pressekonferenz" nemen niet al leen de redacteuren van de communisti sche bladen deel, maar ook de voor naamste journalisten van de niet-com- munistische kranten. Allen luisteren en maken aantekeningen. Dientengevolge lijken in de Russische zone alle bladen Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 94) „Je bent lief geweest", zei hij en hij kuste, haar op het voorhoofd. „We zullen elkander nog wel weer ontmoeten voegde hij er aan toe en hij verwijderde zich snel. Zij wachtte tot het tuinhek achter hem dicht sloeg, hij wuifde haar toe en ging heen. Sue klom langzaam de trap op naar haar slaapkamer. Het was nog vroeg, nauwelijks half elf, maar haar moeder ging altijd vroeg slapen en zij liep heel zacht langs haar deur om haar niet wak ker te maken. Morgen zou zij weer ant woord hebben te geven op alle mogelijke vragen of zij „nog verder kwam" met Francis de vermoeiende, gretige vra gen van een moeder die nog Hoopt op een goed huwelijk voor haar dochter, hoewel deze de dertig reeds gepasseerd is en helemaal geen aanstalten schijnt te willen maken om iets in die richting te ondernemen. Sue besefte heel goed, dat haar moeder nog altijd de hoop koesterde dat haar enige dochter nog eens mrs. Francis Sable zou worden. Op haar kamer gekomen nam Sue haar bontcape af, maakte de corsage los, wikkelde er het zilverpapier af en zette de bloemen in een glas water op haar toilettafel. Het waren de eerste bloemen, welke hij haar ooit gegeven had, en waarschijnlijk zouden 't ook de laatste zijn, dacht zij, in een gevoel van droefheid. Zij draaide de electrische haard aan, trok haar japon uit en een peignoir aan, zette zich neer in een fauteuil bij de haard en stak een sigaret op. Ze wilde nog niet gaan slapen, het was nog vroeg en zij wist, dat ze lang wakker zou blijven liggen. Het stemde haar een beetje bitter dat hij haar zo vroeg naar huis had gebracht. Maar wat kon je eigenlijk, welbeschouwd, in Londen doen? In Parijs, of Wenen of Berlijn, kon je, wanneer je gedineerd had, nog altijd wel „ergens" heen, al ging je maar op een café-terras zitten. Er waren wel nachtclubs in Londen, doch dat was niet hetzelfde. En je ging niet naar gelegen heden als Ciro of Embassy, tenzij om te dansen. Het zou inderdaad zalig ge weest zijn om met Francis te dansen, maar hij was klaarblijkelijk niet in de stemming geweest. En misschien zou hij dansen wel „zondig" zijn gaan vinden. Hij was tijdens het diner onverwacht stil geworden en telkens leek het alsof hij met zijn geest ergens anders ver toefde. Hij was nooit zo meegaand, zo lief geweest, maar tegelijk was hij ein deloos ver van haar verwijderd. Tranen sprongen haar in de ogen. Ik had hem eens kunnen bezitten, dacht zij bitter, en nu is het te laat. Maar zou het verschil hebben gemaakt, wanneer zij in Parijs met elkander hadden geleefd? Waar schijnlijk slechts weinig. Het zou niet meer geweest zijn dan een affaire en dat was voor hem te weinig. Het was wel mogelijk, dat hij meer van haar gehou den had dan van wie ook, toch was het niet genoeg geweest. Niet genoeg om haar honger te stillen en. haar in staat tc stellen hem te geven wat hij geestelijk behoefde. Hij behoefde liefde, maar die vond hij niet in de betrekking van man tot vrouw; hij had Cathryn lief gehad en zelfs dat was te weinig geweest. Toch leek het alsof hij juist door Cathryn de liefde gevonden had, welke hij behoefde, en hoe krankzinnig het ook mocht lijken voor degenen, die hem in Oxford of Parijs hadden gekend, het was geen menselijke liefde, maar de liefde tot God. Zij stak met de bijna opgebrande een nieuwe sigaret aan. Zij had wel gevoeld, dat hij haar nog lief had, maar zijn liefde was geheel veranderd, gezuiverd; zij vroeg zich af of dit niet méér be tekende dan enkel lichamelijk begeerd te worden, maar met een aanvechting van wanhoop moest ze zichzelf beken nen, dat zij het niet wistWanneer zij met de kennis die zij nu bezat en in de stemming die haar nu beheerste teruggevoerd kon worden naar dat ogenblik in Parijs, toen hij haar in zijn armen had genomen en haar gevraagd om hem te helpen, zou zij hem zeker hebben genomen, met blijde trots zelfs, met verrukking. Maar niemand kreeg in het leven tweemaal een kans. Je deed dit of dat op een bepaald tijdstip, om welke reden ook, en daarmee was het afgelopen. Zij vond nu, dat zij zich op dat ogenblik liefdeloos en zelfzuchtig had gedragen en dit verterende gevoel van spijt was haar straf. Het was hele maal niet nodig om in God, zonde en straf te geloven om te weten, dat het zo was; we konden hemel en hel in onszelf scheppen en in onze domheid schiepen we meestal de hel in ons. Was je mate rialist dan dacht je over de zonde in de term van ongeluk, omdat het anti-leven was en als zodanig kwaad; en evenals geluk, het goede leven, z'n beloning vond in zichzelf, vond het ongeluk, het anti-leven, z'n bestraffing in zichzelf. Helaas bestond er hier geen absolutie voor en werd je de gelegenheid tot uit boeting ontnomen. Het kwam dus hier op neer, dat je als materialist veroor deeld werd tot een onontkoombare hel, die je zelf schiep. Daar bestond geen redding voor. God was loutér uitdruk king van wanhoop, in plaats van, zoals de gelovigen meenden, een hoopvolle vervulling. Maar het was wel gemakke lijk, dacht zij, in 'n gevoel, dat aarzelde tussen bitterheid en spijtigheid, te kun nen ontsnappen in de veilige en troost volle leerstellingen van onze Moeder de H. KerkFrancis was wel te be nijden. Materialist zijn betekende wan hopig eenzaam zijn. Geen wonder dat godsdienst opium voor het volk werd genoemd. Godsdienst was een middel ter verdoving, zoals cocaïne of hasjisj of alcohol, of sexualiteit, of zelfs, onder bepaalde voorwaarden, arbeid en toch, als je er over nadacht, was het een verdovingsmiddel, zonder hetwelk de meesten het moesten stellen. Misschien, dat zij met spotachtig ver trokken mond, was het zo wel met hen gesteld; je leefde, maar gedoemd tot hopeloosheid. Mischien was het beter in een soort van heilsgeloof gedoopt te zijnMaar als je daar nu de genade niet voor kreeg, zoals ze dat noemden, wat dan? en hoe kon je die vereiste genade te pakken krijgen? (Wordt vervolgd). op elkaar en brengen zij alle dezelfde gedachtengang op dezelfde wijze tot uit drukking. „Helaas moet men toegeven, dat de aldus geleide pers een machtig wapen is in de handen van de communisten," verklaarde Gardner Cox Jr., een der deskundigen in Oost-Duitse aangelegen heden van de Amerikaanse Hoge Com missie. „Het door het regime uitgevaar digde verbod van niet-communistische litteratuur heeft voldoende uitwerking gehad om aan het gedrukte woord der communisten onbetwist de eerste plaats te verschaffen. Het resultaat is kenmer kend voor wat in alle satellietlanden met de pers is gebeurd en in landen, die in de toekomst satellieten van de Sovjet- Unie zouden worden, met de pers staat te gebeuren. Persoonlijke intimidatie en bijzondere economische pressie via een stelsel van vergunningen en controle zijn de middelen, waarmee een onaan tastbare rode persbeheersing, ongeacht tot welke partijen de bladen behoren, is bereikt." Op de jongste jaarvergadering voor communistische persfunctionarissen heeft de heer Herrnstadt verklaard, dat het partijblad niet wordt gepubliceerd om de mensen te amuseren of om geld te verdienen, maar om politieke strijd te voeren. „Het is dus een politieke xn- stelilng, die om practische redenen de vorm vah een krant heeft," zo zeide hij. Het meeste nieuws in de Oostelijke zone van Duitsland is afkomstig van de Allgem. Deutscher Nachrichtendienst, die zijn richtlijnen en artikelen van de regeringsvoorlichtingsdienst, die onder leiding van Gerhard Eisler staat ont vangt. Al deze artikelen moeten zonder enige wijziging worden afgedrukt. Het internationale nieuws komt via het „Sovjetisches Nachrchtenburo" recht streeks uit Moskou. Ondanks de gelijke inhoud van de communistische en niet-communistische bladen maakt Gerhard Eisler op vele wijzen onderscheid tussen beide groepen. De monopolistische kioskonderneming weigert het blad der Christen-Democra ten „Neue Zeit" en dat van de liberalen „Der Morgen'' aan de kiosken verkrijg baar te steliên en de vele genationali seerde industriële concerns adverteren zelden of nooit in een met-communis tisch blad. Mevrouw Eva Walker, een 25-jarige, die als oorlogsbruid naar Canada kwam. schoten de tranen in de ogen, toen z^j vernam, dat zij naar Engeland zal kun nen terugkeren om erte sterven. Zij is reeds uit Montreal met haar man en drie kinderen op de „Empress of France vertrokken. Mevr. Walker lijdt onge neeslijk aan kanker, en de Canadezen hebben 5000. dollar bijeengebracht om haar laatste wens te vervullen n.l. te sterven daar, waar zij geboren is, om ringd door hen, die zij liefheeft. Vanwege haar ziekte wilde een Transatlantisch vliegtuig haar niet meenemen, maar de „Empress of France" telegrafeerde, dat zij en haar familie aan boord heel wel kom zouden zijn. Het schip zal zelden een tragischer gezelschap naar good, old England hebben vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3