NIEUWE REGERING IN INDONESIË Ruim f 850.000 voor Haak-In-actie AANVALSGOLF VAN DE CHINEZEN OP KOREA ROLT IN DE RICHTING SEOUL Uitbreiding van de strijd op Korea afhankelijk van Rusland u J j Tussen neus en (lippen Naar het einde van een fictie Betrekkingen met Nederland moeten op normaal internationaal verdrag gebaseerd worden Geallieerde troepen zullen de stad waarschijnlijk niet verdedigen Tot hoofd en hart v.. SPOEDIG ALGEMENE VERKIEZINGEN Het weer Unie-statuut en Nieuw-Guinea stenen des aanstoots NADELIGE OVEREENKOMSTEN MOETEN NIETIG WORDEN VERKLAARD Deze week kwam f 150.000 aan giften binnen Natsir over het nieuwe kabinet Stakingen in Spanje geëindigd Kolendampvergiftiging de doodsoorzaak VLOOTVERNIEUWING BIJ K.L.M. h Enthousiast welkom van MacArthur in Chicago VRIJDAG 27 APRIL 1951 75e JAARGANG Mo. 2505. President Sukarno heeft Donderdagavond de samenstelling van een nieuwe Indonesische regering bekend gemaakt. In dit kabi net, dat twintig ministers omvat, zal Sukiman als premier en Su- wirjo als vice-premier optreden. Het regeringsprogramma bevat o.m. de volgende punten: Het omvormen van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, gebaseerd op het Unie-statuut, tot normale betrekkingen, gebaseerd op een internationaal ver drag; het bespoedigen van de herziening der R.T.C.-overeen komsten; het nietig doen verklaren van die overeenkomsten, die duidelijk nadelig zijn voor land en volk; het zo spoedig mogelijk invoegen van West-N. Guinea in het grondgebied van Indonesië. PENSIOENEN WEDUWEN EN WEZEN ril* VERKLARING VAN TRUMAN OP PERSCONFERENTIE Kosten van levensonderhoud in Barcelona gedaald DE PERZISCHE OLIE-COMMISSIE ADVISEERT NATIONALISATIE Commissie ionen en prijzen Drama in Boven-Leeuwen 30 April en S Mei ETALAGEVERLICHTING ONBEPERKT DUIZEND EMIGRANTEN NAAR CANADA TALCON REGENKLEDING I Luide toejuichingen uit 31/2 millioen kelen Critiek van Duitse Bondsdag op bezettingskosten BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milffmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het is dan zover. Het nieuwe kabi net in Indonesië, dat na een crisis van zeven en dertig dagen, onder druk van president Sukarno, die het dwanghuwelijk tussen Masjoemi en P.N.I. forceerde, is tot stand gekomen, schrijft het openlijk in zijn programma: Wijziging van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, gebaseerd op het Unie-statuut, tot normale betrek kingen. gebaseerd op een normaal inter nationaal verdrag; bespoediging van de herziening der R.T.C.-overeenkomsten; het nietig doen verklaren van die over eenkomsten, welke duidelijk nadelig zijn voor land en volk. Voor het eerst zijn het nu geen los lopende" Indonesische politici die de opheffing van het Uniestatuut eisen, neen, deze opheffing, daar behoeft niet de minste twijfel over te bestaan, is thans het hoofdpunt geworden van het re geringsprogram van dit nieuwe kabinet. Het streven de R.T.C.-overeenkomsten te vernietigen, waarvan de P.N.I. en de Masjoemi altijd bijzondere voorstan ders zijn geweest, heeft waarschijnlijk de samenwerking tussen de twee grote partijen. Masjoemi en "P.N.I., die ieder met vijf ministers in het kabinet ver tegenwoordigd zijn, mogelijk gemaakt. Lopen deze partijen in tal van politieke doeleinden verre uiteen, in dit punt hebben zij elkander blijkbaar gevonden. Evenals in de kwestie-Irian (Nieuw- Guinea), waar zij de aarzeling in Ne derlandse politieke kringen wel handig zullen uitbuiten. Men kan overigens niet ontkennen, dat zij deze bittere pil de Nederlanders vrij hoffelijk te slikken geven. Het kabinet-Sukiman stelt zich ten doel „de betrekkingen tusseri Indonesië en Nederland, gebaseerd op het Unie statuut om te vormen tot normale be trekkingen, gebaseerd op een normaal internationaal verdrag". De bedoeling is duidelijk. De band met Nederland moet neg losser worden, Nederland mag niet méér betekenen dan ieder ander land, waarmee Indonesië betrekkingen onder houdt. De historie moet weggewist, Ne derland heeft volgens hem zijn taak gedaan, anderen staan gereed deze taak over te nemen Amerika en Engeland kunnen juichen hun doel bijna bereikt te hebben. Vooral Engeland, dat drie eeuwen lang ons in Indonesië de voet dwars gezet heeft. In 1945 kreeg het eindelijk zijn kans, die het ten volle heeft uitgebuit met behulp van tal van onnozele Nederlandse poli tici zelf, die blijkbaar nog nooit een ge schiedenisboek in handen hadden gehad. Doch Amerika en Engeland juichen nog niet te vroeg: er is nog een lachende derde: Stalin, die altijd wacht tot de rijpe vruchten hem in de schoot vallen. Wat zeggen nu onze Nederlandse politici, die eind 1949 zoveel vertrouwen hadden in het Unie-statuut? En die on langs nog Nieuw-Guinea wilden over hevelen aan deze schijn-instellihg? En maar zwijgen. En maar praten over Korea, dat dankbare object als aflei dingsmanoeuvre, dat voor iedere politi cus. die zijn politiek een fiasco ziet wor den. de bekende strohalm is geworden. Niet zonder reden zoeken "de meest -owoiuitziende maatschappijen reeds nieuwe mogelijkheden in Zuid-Amerika of elders. Indonesië heeft in de niet al te verre toekomst voor Nederland helaas afgedaan. Voor een niet gering deel is daar door Nederland zelf aan meege werkt. Ons volk herinnere zich dit, wanneer het op de dag van vandaag door dezelfde lieden, die deze paradijselijke eilanden verspeelden, wordt aangespoord tot ver sobering en emjgratie, omdat er niet ge- De verdere punten van het program ma zijn: Het nemen van krachtige maatregelen om rust en orde te verzekeren, zoals het in een rechtsstaat past; het vervol maken van de organisatie der machts instellingen van de staat. Het ontwerpen en uitvoeren van een nationaal welvaartsplan op korte ter mijn; vernieuwing van de agrarische wetten; het inschakelen van oud-strij ders bij de opbouw. De organisatie van de Staat: het vol tooien van de voorbereidingen voor de algemene verkiezingen voor de consti tuante op korte termijn; bespoediging van de autonomie van de daerah's. Het uitvaardigen van wetten inzake erkenning van arbeidsorganisaties, een collectieve arbeidsovereenkomst, vast stelling van minimum-Ionen en beslech ting van arbeidsgeschillen. Formateur Sidik (P.N.I.) heeft geen zitting genomen in het kabinet, terwijl met het vice-premierschap Suwirjo be iast is, die reeds van het begin der ka binetscrisis af voor deze post genoemd ward. In het kabinet hebben de Mas jumi cn de P.N.I. elk vijf zetels, de Ra- ja Indonesia Partij drie zetels en dc ka tholieken. protestanten, de democrati sche fractie, linkse Iabourpartij en de Parindra-partij elk één zetel. De overi ge twee zetels worden bezet door par tijlozen. Uit de eerste reacties in parlemen taire kringen blijkt, dat het kabinet met enige reserve is ontvangen. Het feit noeg geld en goederen en geen ruimte ?®hter- dat er v.Öf leden van de P.N.I. meer is. ®Pf®?on,en zijn, zal Sukiman waar- In ieder geval heeft het thans ook niet de minste zin meer om Nieuw- Guinea terwille v^n een afgedane fictie prijs te geven. De Nederlandse regering kan het nu zonder enig risico uit de ijskast halen om de ontwikkeling van dit Nederlandse gebied krachtdadig ter hand te nemen. schijnlijk een redelijke meerderheid op leveren. De volledige lijst van ministers ziet er als volgt uit: premier: Sukiman (Mas jumi); vice-premier: Suwirjon, burge- er van Djakarta (P.N.I.)Buiten landse Zaken: mr Achmad Subardjo, adviseur van Buitenlandse Zaken met Binnenlandse Zaken: mr: Isak Tjokro- hadisurjo, advocaat te Surabaja (P.N.I.) Defensie: Sumitro Kolopaking, gouver neur ter beschikking van de minister- de rang van ambassadeur (Masjumi); president (P.I.R.); Justitie: mr. Moh. Yamin (partijloos); Voorlichting: A. Mo- nonutu, voormalig minister van Voor lichting, thans directeur van het Copra- fonds te Makassar (P.N.I.)Financiën: mr. Jusuf Wibisono, voorzitter van de legislatieve raad der Masjumi; Land bouw: ir. Suwarto, thans adviseur van het ministerie van Landbouw (Katho liek); Handel en Industrie: mr. Sujano Hadinoto, adviseur bij dit ministerie (P.N.I.)Verkeer; ir. Djuanda (partij loos); Openbare Werken: ir. Ukar Bra- takusuma, thans vice-gouverneur van West-Java (P.N.I.)Arbeid: Iskandar Tedjasukmana, parlementslid voor de Arbeiderspartij; Sociale Zaken: dr. Sjamsuddin, arts te Djocjakarta (Masju-j mi); Onderwijs, Opvoeding en Cultuur: mr. Wongsonegoro (Partai Indonesia Raya); Godsdienst: Kiai Wachid Hasjim (Masjumi); Gezondheid: dr. Leimena (Parkindo); Algemene Zaken; Pellaup- pessy (Democratische fractie); Ambte narenzaken: Raden Suroso (Parindra). Er zal voorts een minister van Agra rische Zaken benoemd worden uit de Partai Indonesia Raya. Wie als zodanig zal optreden is nog niet bekend, doch verwacht kan worden, dat dit Sarimin Reksodihardjo. hoofd van de afdeling Agrarische Zaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken, zal zijn. De nieuwe regering is vanochtend ten paleize in Djakarta beëedigd. Er is een stichting in het leven geroe pen, genaamd „Stichting tot verzorging en afwikkeling van pensioenaangelegen heden betreffende gewezen overheids personeel van Indonesië en hun nage laten betrekkingen". Deze stichting heeft als eerste taak de verzorging en uitbe taling van de weduwenpensioenen en wezen onderstanden. Zij zal daartoe de beschikking krijgen over de door Indo nesië overgedragen kapitalen, terwijl ter dekking van het bestaande tekort aan haar een jaarlijkse bijdrage ten laste van de Rijksbegroting zal worden uitgekeerd. De Theems, tussen London. Bridge en Charing Cross, is het toneel geweest nan een vlootschouw, zoals men sedert 94 jaar in de Britse hoojdstad niet meer heeft gekend. Geëscorteerd door een groot aantal vrolijk gepavoiseerde boten voer de Lord Mayor en Admiraal van Londen, Alderman Denys Lowson, naar de geheel herbouwde „Old Swan Pier", welke hij opende bij het in gebruik stellen van de botendienst op de Theems ter gelegenheid van het Festival of Britain. Vier roeibootjes, bemand met leden van de gilden „Swan Uppers" en „Doggest Coat and Barge men", begeleidden de Lord Mayor op zijn tocht op de rivier. Het Nederlandse volk heeft deze week weer een record verbeterd: voor de Haak-In-actie ten bate van de kanker bestrijding werd blijkens de mededelin gen, welke gisteravond door de N.C.R.V. werden gedaan, deze week een bedrag van rond f 150.000 bijeengebracht. De steravond, waarop deze giften wer den aangeboden, stond in het teken van de luchtvaart. Dit bleek overduidelijk uit een vondst, die door de Rijkslucht vaartschool was uitgedacht. Er kwam omstreeks acht uur een Beechcraft van de R.L.S. over Hilversum gevlogen, waarin o.m. Dick Simons van de N.C. R-V. en de jeugdige J. Hapee, leerling H -v": ',w SS» Langzaam maar gestadig rukken 300.000 Chinezen in de Westelijke sector van Korea op in de richting van Seoul, en terwijl de roden nog ongeveer dertig kilo meter van de poorten van de Zuid-Koreaanse hoofdstad zijn verwijderd, zijn er nu reeds aanwijzingen, dat de onverdedigbare stad voor de derde maal in com munistische handen zal vallen. Waarnemers te Tokio geloven niet, dat generaal Van Fleet een ernstige poging zal doen Seoul tegen de toenemende Chinese druk op deze zijde van het front te verdedigen. Achter het spervuur van de artillerie en de straaljagers trekken de in stofwolken gehulde colonnes van de geallieerde legers langzaam over de hun reeds welbekende wegen in de richting van Seoul. Ill deze sector, ten Noord-Westen van Uijongbu, is gisteren een geallieerde een heid waarvan de nationaliteit en de grootte niet hekend gemaakt zijn door minstens drie Chinese divisies ingesloten. Een pantserpatrouille, die door de Chi nese linies heenbrak, wist slechts honderd man in veiligheid te brengen. Daarna zjjn over de afgesneden groep geen berichten meer binnengekomen. Men vreest, dat de verliezen groot zijn. „De Masjumi blijft heel, de eenheid der in de Masjumi verenigde Islamieten zal door de laatste gebeurtenissen niet worden geschokt. Ik ben er van over tuigd, dat zij gehandhaafd blijft", aldus heeft Natsir na de totstandkoming van het nieuwe Indonesische kabinet aan Aneta medegedeeld op de vraag in hoe verre het juist is. dat er mogelijk in de Masjumi een splitsing zal komen. Op de vraag, of de regering-Sukiman een ver trouwensvotum zal krijgen zei Natsir dat de parlementsleden, die thans er varing hebben opgedaan met een crisis van acht en dertig dagen zich wel vele malen zullen bedenken alvorens te po gen, ook dit kabinet ten val te bren gen. Naar de mening van het Indonesische blad „Sumber" zou er met de benoe ming van Subardjo aan Buitenlandse Zaken een verandering kunnen komen in de neutraliteitspolitiek. Het blad wijst er op, dat tijdens het presiden tiële bezoek aan Manilla Subardjo zich sterk tegen het communisme heeft uit gesproken. Generaal-majoor Van Fleet, opperbe velhebber van het achtste Amerikaanse leger, heeft, na onverwachts een bezoek aan het Koreaanse front te hebben ge- 1 bracht, vandaag bij zijn terugkeer te Tokio verklaard er op te vertrouwen dat de verbondenen in staat zullen zijn het voorjaarsoffensief van de Chinese communisten ten Noorden van de Han een halt toe te roepen. (De Han loopt door Seoul). De grootste terreinwinst, Aie de roden gisteren wisten te behalen, is ongeveer tien kilometer. De terugtocht vindt grotendeels plaats bij daglicht. Gister avond groeven de verbonden troepen zich in, vannacht sloegen ze verscheide ne kleine aanvallen af en vanmorgen trokken ze weer verder naar het Zui- ^en. Van belangrijke communistische infiltraties of groots opgezette doorbra ken door de geallieerde linies wordt nog steeds geen melding gemaakt. Volgens frontberichten zjjn de ver bonden iegers op het Westelijke deel van het Centrale front teruggevallen op posities, die ruim veertig kilometer ten Zuiden van het gebied liggen, dat zij bezetten, toen het nieuwe offensief begon. Even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, tussen Hwachon en Chunchon, moesten de verbonden le gers dc Djodjin-brug over de Pukhan In het zwaar geteisterde Seoel, de hoofd stad van Zuid-Korea, eist de oorlog nog steeds zijn tol van de burgerbevolking. Velen overleven de doorstane ontbe ringen en verwondingen, die zij tenge volge van de gevechtshandelingen op liepen, niet. De typische voertuigen, waarmede men de overledenen vervoert, komen helaas maar al te veel in het straatbeeld voor. opblazen alvorens terug te trekken. Deze brug is enkele weken geleden met veel moeite door het technische personeel hersteld. Behalve de Zuid-Koreaanse minister van Binnenlandse Zaken hebben ook de minister van Justitie en Landsverdedi ging, op verzoek van president Syng- man Rhee, hun ontslag ingediend. Ook dit ontslag houdt verband met de „te rechtstellingen" te Kotchang. Op zijn wekelijkse persconferentie te Washington heeft president Truman gis teren meegedeeld, dat de politiek van de V. S. en de V N. nog steeds is de oorlog in Korea „indien mogelijk" te be perken. Het zal van Rusland afhangen of de oorlog in Korea zich uitbreidt, zo verklaarde Truman. In Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de V. N., Warren Austin, enige tijd geleden op een geheime zitting van de commissie voor de toewijzin gen van het Huis van Afgevaardigden heeft verklaard, dat de resolutie der V. N. om communistisch China als JONGSAN KOEMHWA TSJORWOH» KIMTSJON HWATSJON JANGJANG POTS JON S r"Z" KAESON ONAN JOENTSJON JONCSOE FELLE AANVAL VAN OE NOORDELIJKEN OP SEOEL SOEWON agressor te brandmerken een machts middel bevatte, dat, „indien Rusland en zijn bondgenoten hun agressie handhaafden, een ander soort sanctie, welke mogelijk zeer streng zou zijn. zou kunnen verhaasten". Hij noemde als mogelijkheden in dit verband het afsnijden van alle verbin dingen, ook die per telefoon en per, post. Verder het afsnijden van de verbindin gen door de lucht. Het zou ook een ver breken van de diplomatieke betrekkin gen kunnen zijn. aldus Austin. De Canadese minister van Buitenland se Zaken. Lester Pearson, heeft giste ren in het Lagerhuis te Ottawa ver klaard, dat het bombarderen van Mand- sjoerijse luchtbases misschien noodza kelijk zal worden van uit een militair standpunt der V. S„ zelfs bij het risico dat de oorlog in Korea wordt uitge breid. Zoals gisteren is gemeld, heeft een Amerikaanse woordvoerder te Lake Success verklaard, dat indien de Chinezen „hevige luchtaanvallen" bo ven Korea zouden uitvoeren, hun bases in China zeer zeker zouden worden aan gevallen. dezer school, zaten, die in radiografi sche verbinding met de studio stonden. De R.L.S. had n.l. het door haar bijeen gebrachte geld in een vliegtuigpropeller verstopt, zodat het bedrag moest wor den opgespoord. Op welke wijze stond aangegeven in een brief, waarvan dui zend exemplaren in enveloppen uit het vliegtuig werden gestrooid. Aan de Hil versummers en de bewoners der omlig gende plaatsen werd verzocht op te letten, en de vinder, die het eerst met zulk een brief aan de studio kwam, kreeg enkele speciale verrassingen, on der meer een vliegtocht boven Neder land. De bedoeling was de enveloppen boven het centrum van Hilversum uit te strooien, maar zij kwamen in 's-Graveland terecht, waarvan een inwoonster, mej. Birkhof. een exem plaar vond cn er zich mee naar de studio spoedde. Zij bleek overigens nogal bang om te vliegen, maar zal de verschillende verrassingen die haar werden toegedacht toch wel weten te besteden. Van de giften, die in de loop van de avond binnenkwamen, noemen wij o.m. een e&rstc bedrag namérts directie en personeel val de K.L.M. van f 10.000. 40ë personeelsvereniging van het mi niserie van Financiën ontbrak even min; daaronder bevond zich ook een gift van minister Lieftinck Verwachting tot Zaterdagavond: Koud weer met wisselende bewol king en op de meeste plaatsen enkele buien, waarvan sommige met hagel. Matige of vrij krachtige Noordelijke wind. Zon; 5.18—19.58; Maan: 2.54—19.50. De vier dagen oude staking in het gebied van Bilbao en San Sebastian is vrijwel geëindigd. Alleen in Passajes en Zarauz staken nog een paar duizend ar beiders en in enige drukkerijen en me- taalfabrieken in San Sebastian ligt het werk eveneens stil. Volgens de laatste berichten, welke Reuter van particuliere zijde ontving, uit Barcelona, waar arbeiders een maand geleden staakten en demon streerden. zijn door regerings- en ge meentelijke maatregelen de kosten van levensonderhoud naar schatting van 20 procent gedaald. In welingelichte kringen gelooft men, dat in San Sebastian en de provincie ongeveer 180 personen zijn gedetineerd, van wie de helft weer zou zijn vrijge laten, aldus meldt Reuter uit Madrid. Dc speciale Perzische olie-commissie heeft gisteravond met algemene stem men besloten, aan het parlement te ver zoeken een raad van twaalf man samén te stellen, die onverwijld de Anglo- Iraanse oliemaatschappij moet over nemen. In de resolutie wordt nog gezegd, dat, nadat een Perzische nationale olie maatschappij is gesticht, alle voormalige klanten van de „Anglo-Iraanse Olie maatschappij" dezelfde hoeveelheid olie mogen kopen als zij kochten van Januari 1948 tot Maart 1951, tegen inter nationale prijzen. Voorts zouden zij voorrang hebben boven alle andere kopers, indien zij dezelfde voorwaar den aanbieden als andere klanten. Men verwacht, dat het parlement morgen of Zondag bijeen zal komen om Qver de resolutie van de commis sie te stemmen. Wanneer zij door Ka mer en Senaat wordt goedgekeurd, zal zij kracht van wet krijgen. De vorige maand sprak het parlement zich met algemene stemmen uit ten gunste van het beginsel der nationalisatie en gaf de commissie opdracht de bijzonder heden uit te werken. Tijdens botsingen in Resht tussen stu denten en politie zijn verscheidene per sonen gewond. Resht is de hoofdstad van de aan de Kaspische Zee gelegen provincie Guilan Aan de zijde der stu denten vielen 30 zwaar gewonden, ter wijl van de politie 30 manschappen ge kwetst werden. De politie wilde een stu dentendemonstratie voor de nationali satie van de petroleumindustrie beletten. In de commissie ad hoe voor de lonen en prijzen heeft de Sociaal-Economische Raad prof. dr. A. H. M. Albregts vervan gen door drs. J. H. Derksen en prof. dr. P. P. van Berkum door prof. dr. Th. L. M. Thurlings. Uit bloedproeven, die dr. Hulst ha aansluiting op hef onderzoek in Boven- Leeuwen in zijn laboratorium beeft ge nomen. is thans komen vast te staan, dat de dood van de zes bewoners van het 6t. Jozefgesticht te Boven-Leeuwon veroorzaakt is door koolmonoxyde-ver giftiging. De oorzaak van deze vergiftiging moet gezocht worden in de centrale verwarming, waarvan de stookgelegen- heid, zoals al eerder is gemeld, juist onder de slaapzaal der overledenen is gelegen. Bovendien lopen nagenoeg alle buizen van de verwarmingsinstallatie onder de kamer door. De centrale ver warming was nog niet geheel voltooid, doch werd reeds enige tijd gebruikt. Dat er niet eerder moeilijkheden gerezen zijn, zou verklaard kunnen worden uit het feit, dat de wind gedurende de af gelopen periode van slecht weer nage noeg steeds uit Westelijke richting heeft gewaaid. De laatste dagen kwam de wind echter uit Oostelijke richting. Wellicht hierdoor zou het op een of an dere wijze vrijgekomen gas in het slaap vertrek zijn binnengedrongen. Deskun digen van de arbeidsinspectie te Arn hem stellen een onderzoek in. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat 30 April en 5 Mei a.s. lichtreclame en etalageverlichting onbeperkt zullen zijn toegestaan. Zoals indertijd gemeld, heeft de K.L.M. in haar streven haar vloot jong en modern te houden, in de herfst van het vorig jaar vijf Douglas DC-6B"s en vijf Lockheed Super Constellations be steld ter vervanging van eenzelfde aan tal eenheden van haar vloot van ouder type. Deze bestelling maakte deel uit van een plan tot vervanging van een groter aantal eenheden, waarbij in to taal zeven DC-6B's en negen Super Constellations zouden worden aange schaft. Dit plan kon echter destijds niet volledig worden uitgevoerd, aangezien eerst diende vast te staan, dat de be drijfsresultaten van de K.L.M. zulks mogelijk zouden maken. Nu deze resul taten een bevredigende ontwikkeling blijven vertonen, heeft de K.L.M.. na overleg met de regering, besloten de vervanging volledig doorgang te doen vinden, hetgeen nog tegendezelfde Voorwaarden als in de herfst van het afgelopen jaar golden kan geschieden. De bijkomende twee DC-6B's zullen eveneens in 1952, de bijkomende vier Super Constellations in 1953 worden afgeleverd. De financiering zal de K.L.M. uit de in het bedrijf vrijgeko men en nog vrij te komen afschrijvin gen doen geschieden. Donderdagmiddag om kwart over vijf is uit Rotterdam vertrokken het door de Nederlandse regering gechar terde Italiaanse s.s. „Castelbianco". Met dit schip maken circa duizend emigran ten de reis naar Canada. Zij zullen in Quebec debarkeren. Advert entte BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De stoel, ïvaarop men zit, maakt de mens niet Chicago, de op een na grootste stad der V.S., heeft generaal MacArthur gisteren een welkom bereid, zo groot en enthousiast als het „middenwesten" nog nooit beleefd had. De generaal arriveer de per vliegtuig met zijn vrouw en zoon voor een tweedaags bezoek aan Chicago en Milwaukee. MacArthur verklaarde in een toe spraak: „Sinds het communistische China In het Koreaanse conflict heeft ingegrepen, is een politiek luchtledig ontstaan, waar van bij liet voeren van enige oorlog in de geschiedenis nog nimmer sprake is geweest. Waar blijven nu al die per sonen", zei hij, „die vroeger bij derge lijke gelegenheden zo mooi wisten te vertellen dat het doel van een door de Verenigde Staten gevoerde oorlog is het overwinnen van de staat en het volk die, zonder enige uitdaging onzerzijds en zonder enig motief ter rechtvaardi ging, de Amerikaanse strijdkrachten lubben aangevallen Het drama, dat ontstond sinds het Rode China in de Koreaanse oorlog ingreep, is dat de politici geen oplossing aan de hand heb ben gedaan voor de hierdoor geschapen nieuwe problemen. Het fundamentele vraagstuk blijft: wat is de politiek t.a.v. Korea?" De West-Duitse Bondsdag heeft bijna een stemmig (alleen de communisten stemden tegen) een resolutie aangenomen, waarin scherpe critiek wordt geleverd op de door de geallieerden opgelegde bezettingskosten zonder dat de Bondsdag in de gelegenheid is de uitgaven te controleren. Gehechtheid aaa het ley-en Hoe materialistischer de levensbeschouwing van de mens is, hoe sterker hij gehecht is aan het aardse leven. Immers, wie niet in een hiernamaals gelooft, en het leven hier op aarde als het enige beschouwt, zal van dit leven trachten te halen, wat hij krijgen kan, en het zo lang mo gelijk willen rekken. Van daar dat de communisten in Rusland geen ergere straf kennen dan de op papier afgeschafte, maar in de practijk niettemin op geraffineerde wijze toe gepaste doodstraf (b.v. door dwangarbeid onder moordende omstandighe den of politionele sluip moord). Vandaar ook, dat in de Sovjet-Unie geleer den -zich zeer bijzonder interesseren voor het vraagstuk van de verlen ging van de levensduur van de mens. Zo wordt op het ogen-/ blik in Moskou een con gres over dit vraagstuk gehouden, waarop o.a. de vrouwelijke dokter Lepe- shinskgya een rapport over „Leven, ouderdom en de strijd tegen ouder domsgebreken" en de bioloog IÉ. Rokhlin over „De wef naar een lang leven" hebben uitgebracht- Dat deze weg niet over Siberië leidt, is duidelijk. Maar die weg wordt dan ook alleen noodgedwongen bewandeld door de vijah- den en tegenstanders van het Russische communis me. De Sovjet-geleerden, die het congres bijwonen, be studeren grote aantallen honderdjarigen in de Sovjet-Unie. Er zouden nj. meer dan 10.000 hon derdjarigen in Rusland zijn, onder wie de krasse 142-jarige Makhmud Ei- vazov uit Azerbeidsjan en de 147-jarige bergbeklim mer Mamsir Kiut uit Ad- khazian de kroon span nen De Russische geleerden trachten een methode te ontdekken om ouder domsgebreken en overlij den zo lang mogelijk uit te stellen. Geen wonder, dat de Europese commu nistische leiders af en toe voor een „kuur" naar Moskou worden ontboden! Verraderlijke smok kelwaar Toen douanebeambten bij Passau de ronde de-' den op een Donauschip, dat op weg was naar Oos tenrijk, verplaatsten zij een grote kartonnen doos, die hun in de weg stond. Nauwelijks hadden zij de doos aangeraakt of uit derzelvers binnenste steeg een koor van ijl Mamma geroep op. Bij opening bleek de doos een collectie Mamma-roepende poppen te bevatten, die niet waren aangegeven. Papier-nood De grootste papierfa briek ter wereld, de Po well River Company in Brits-Columbia, is met zijn leveranties 30 jaar achter tengevolge van verbouwingen en een te kort aan werkkrachten. Een dagblad in Tulsa (Oklahoma) heeft zich op grond van papiernood al gedwongen gezien voor de duur van verscheidene dagen geen advertenties meer op te nemen. „Tussen neus en lippen" Geen doctores honoris causa, maar Franse wijn bouwers in hun gildecostume op een ontvangst bij de Franse ambassadeur te Londen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1