Koninklijk bezoek aan afdammingswerken van de Brielsche Maas Binnenvoering van zoet water en afvoer van zout water EJ2IC DE K/OOUMAN: "DE TWINTIG LAATSTEN 't MEUBELPALEIS nieuwendijk 164-170 Amsterdam tel. 49209 Verhoging vermogensbelasting en successierechten OEFENING „CRESCENDO II" TEGENGEVALLEN Laai heb ik IJ bemind VICTORIA ADMINISTRATIEVE REORGANISATIE BIJ STICHTING 1940-1945 VOOR DE VUIST 1 Vader bedreigde zijn kinderen WAPPERENDE VLAGGEN OVER DE POLDERS Besparing op de kosten Gezellige avond kon niet doorgaan VRIJDAG 27 APRIL 1951 PAGINA 3 WATER DUITS MARIALICHT NAAR ONS LAND Eén jaar en negen maan den geëist A. Asselbergsf Kleine vermogens en legaten ontzien Si. VERHOOGDE KINDERBIJSLAG In overbruggingsregeling ROOFOVERVAL IN HUYBERGEN BERECHT Uirp Niet-ambtelijke bezuiniging a.u.b. KOLONEL LE FEVRE DE MONTIGNY: LIKDOORNS GEDÉ-ZALF door ETHEL MANNIN E.H.B.O.-instructeur wist er meer van Advertentie BIJ LUNCH EN DINER Het beste mineraalwater De wieken van de molens bij Spüke- nisse stonden gistermorgen vroeg reeds In vreugdestand ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan de afdam mingswerken van de Brielsche Maas. Hoog op de Spijkenisserbrug heeft de Koningin aan de hand van een over zichtskaart, voorgelicht door ir. J. W. de Vries, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat district Beneden Rivieren, de nieuwe waterstaatswerken in ogenschouw genomen. Onmiddellijk na de aankomst van H.M., die gekleed was in een grijze wijde japon waarover een kort zwart jasje en die een hoedje met witte veer droeg, rees namelijk het middenstuk van de hefbrug omhoog en in de wat heiige lentemorgen met een milde zon over het water en de velden rondom, keek men van zes en veertig en een halve meter boven N.A.P. over «t« wijde polders, waar mensen met wat vlaggen bij de kruispunten der wegen stonden opgesteld. Direct nadat de brug weer gedaald was begaf de Koningin zich naar de inlaatsluis, waar zij om kwart over tien precies een knop indrukte, waar mee de afdammingswerken van de Brielse Maas voltooid werden. On middellijk daarop begonnen de moto ren van de sluis te zoemen en zag men het water van de Oude Maas het Hartelkanaal, dat naar Botlek en Brielse Maas voert, binnenstromen zoet water was het: voor de bevolking een historisch moment. In Spijkenisse zelf, waar men de vlag gen van alle landen tot en met die van de Zuid-Koreaanse republiek had uitge hangen en onder klokgelui met de landelijke rijvereniging voorop de Ko ninklijke stoet binnenreed, gaf een hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat een uiteenzetting voor het hoge gezel schap, onder wie zich Z. Exc. minister H. H. Wemmers en de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, bevonden, over de totstandko ming van de Brielse Maaswerken, die de bodemcultuur op de eilanden van aan schijn doen veranderen. Later op de dag bezocht de Koningin Oostvoorne. waar zij op het gemeente huis een oorkonde heeft ondertekend, die 's middags in het monument op de Afsluitdam is ingemetseld. Op deze oor konde was een allegorische voorstelling getekend van de Waterranonkel en de Gentiaan, waarmee zinnebeeldig de ver wachting is weergegeven, dat in het oorspronkelijk zoute water van de Brielse Maas zich spoedig een zoetwater flora zal ontwikkelen. „Ik zou zo wel willen doorlopen over de dijk naar Rozenburg", zei H.M. de Koningin, toen zij de loden koker met oorkonde in de holte van het sobere monument op de afsluitdijk van de Brielsche Maas had laten glijden. Maar na de bezoeken aan Spijkenisse en Oost-Voorne stond ook nog een tocht naar Rozenburg op het programma, wel ke met de ijsbreker „Christiaan Bru- nings" over de Brielsche Maas bij een stevige bries, gemaakt is. Strak ston den de vlaggen in de voorjaarszon bo ven de ruiters van de Landelijke Rij vereniging, die de Koningin uitgeleide De ,.Bund der katholischen deutschen Jugend" zal dit jaar in Duitsland een Maria-lichtstoet houden. 1 Mei zal het licht in het Maria-heiligdom Altenberg ontstoken worden en door Duitsland naar Oostenrijk, Zwitserland. België, Luxemburg en Nederland worden ge bracht Het licht zal met een begeleidende bul in Kaldenkirchen aan Nederlandse katholieke jongeren worden overgedra gen Van de grens af wordt het dan in Processie naar O.L. Vrouw van Genooy te Venlo gedragen. Advertentie Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig tijd als ge 'n lucifer uitblaast.... Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennïe-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steaen, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge Weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpak, één voor eén en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op oe tong, zonder water of wat ook. En ze 'tin nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen U morgen te pas. H. M. de Koningin metselt de op het raadhuis van Oostvoorne onderte kende oorkonde in het monument, hetwelk is aangebracht op de plaats waar de dijk, die Oost voorne met Rozenburg verbindt, werd gesloten. deden bij haar vertrek naar de Noor delijke oever van het nieuwe meer. Het landschap rond het water is nog niet „aangekleed", maar men gaat er een woonkern, Overbaak, stichten en er komen 250 ha. bosschages, kampeercentra enz. Boven het recreatief element in de ze waterstaatswerken gaat echter het agrarische, dat van de ontzilting, en dit kwam weer tot uitdrukking bij de uit- wateringsluis, die de Koningin 's mid dags in gebruik stelde. Had men 's mor gens het bijzondere element beleefd van de binnenvoering van het - zoete water hier op Rozenburg werd nu de installa tie in het werk gesteld, waardoor het zoute water gespuid wordt op de Nieu we Waterweg; de gewezen sluiswach ter, 92 jaar oud, stond er in alle ver genoegdheid bij te glimmen. Wat weet men te vlaggen op deze eilanden; daar liep geen kind rond zon der oranje strik in het haar, de molens waren er gepavoiseerd en voor de avond hingen de lampen en stond het vuurwerk al klaar. Zo was het in Spij kenisse, in het gemoedelijke Oost-Voor ne en op Rozenburg, waar een optocht symboliserend het agrarische bestaan, langs het gemeentehuis trok. Twee peu ters met blauwe overalls en rode hoofd doek kwamen Hare Majesteit tips met aardbeien voor de Prinsesjes aanbieden. Dan was het einde van het Koninklijk bezoek daar. Schoolkinderen holden zwaaiend met hun vlaggetjes naar de veersteiger en zongen Hare Majesteit toe bij haar vertrek per veerboot naar Maassluis. „Toen wij klein waren had vader aan tafel altijd een Spaans rietje bij zich. Ook heeft hij mijn broer met een haak een gat in het hoofd geslagen en eens heeft vader met een mes naar me ge gooid. Het bleef toen in de deur steken", zo verklaarde voor de Rotterdamse rechtbank de tandarts-assistente J. R. uit Rotterdam, die getuigde tegen haar vader, de 54-jarige betonwerker A. R. uit Rotterdam. Hem was ten laste gelegd zijn doch ters Josina en Janna in het begin van dit jaar met zware mishandeling te hebben bedreigd. Ook de andere kinde ren van de man, die getuigden, lieten zich in dezelfde geest uit als Josina. De Officier van Justitie, die een ge vangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek requireerde, her innerde aan het geval in de Rubroek- straat, waar drie kinderen zich tegen hun vader verzet hadden, waardoor de man het leven liet. Daar er meer der gelijke gezinnen als deze in Rotterdam zijn, achtte hij uit het oogpunt van een algemene preventie een ernstige straf gewenst. Te Bergen op Zoom is in de ouderdom van 77 jaar overleden de heer Arnóldus Asselbergs, Ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Hij genoot voor al als Vincentiaan in den lande bijzon dere achting. De heer Asselbergs was vele jaren lid van de Hoofdraad van St. Vincentiu in Nederland en voorzit ter van de Bijzondere Raad in Bergen op Zoom. 27. Onverwacht hakt de hoofd7nan der Laatsten de knoop door. Zij zullen mee gaan! Schoorvoetend stemmen de anderen toe. Laat de koning hen dan naar de priesteres brengen! Slechts gewapend met hun lange speren, gaan de Laatsten in een lange rij op weg. De eerbiedige hoofdman, een patriarch in zijn wijd, zwart kleed, gaat vooraan. Ene en Pum-Pum vergezellen hem. De man van het bergvolk sluit de zwijgende stoet. Langzaam, de voetstappen volgende van hun oude aanvoerder, schrijden de man nen door het landschap van de vallei. De rotsen vóór hen vormen het doel. Geslacht na geslacht hebben deze ohgelukkigen zich met angst en vrees verre gehouden van die gapende opening in het gebergte. Het is hun vreemd te moededat zij nu doel bewust die richting inslaan. Wanneer zij de duisternis van de grot betreden, voegen andere groothoofden zich bij hen. Zonder dat er een woord gesproken wordt, komen zij bij de onderaardse rivier. Huiverend van afgrijzen zien de Laatsten de monsterachtige krokodillen, dit de overtocht bewaken. Maar Eric stelt met vreugde vast, dat de priesteres blijkbaar duidelijke orders heeft gegeven. De halve stam van een forse boom is bij wijze van brug over de stroom gelegd. Onder het wakend oog van argwanende groothoofden gaat de Noorman voor naar de overkant. Dezelfde man van het bergvolk, die Eric bij zijn eerste tocht naar de bewaakster van het koningsgraf heeft gebracht, wacht hen op. Zonder een woord te zeggen, strekt hij de arm uit. Op nieuw aarzelen de Laatsten. Maar Eric neemt zelfbewust de leiding. „Welaan," zegt hij opgeruimd, „laten wij voortgaan. De priesteres wacht op ons!" Advertentie (Van onze verslaggever) Naar gisteren op een persconferentie te Amsterdam werd medegedeeld, voert de Stichting 1940-1945 thans een drie jarenplan uit met het doel de organisatie administratief sterk in te perken, zodat de helft op de kosten kan worden be spaard. De 14 districtsbureaux zullen tot 6 worden ingekrompen. De Provinciale In het bestek van de voorgestelde verhoging van enige belastingen in verband met de bijzondere uitgaven voor defensie heeft de minister van Financiën des tijds aangekondigd, dat een matige verhoging van de vermogensbelasting zo" worden ingevoerd, met enige opklimming van het tarief voor de grotere ver mogens, plus een bescheiden verzwaring van de successiebelasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd hij de verervingen anders dan aan kinderen en/of echtgenoten. De desbetreffende wetsontwerpen zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend. Deze zullen een tijdelijk karakter dragen, n.l. voor de (belasting) jaren 1951 t/m 1955. De minister verwacht, dat de opbrengst resp. 15 en J 12 millioen zal zijn. Het nieuwe tarief vangt aan met een heffingspercentage van 0.6 pet. (tot dus verre 0.5 pet.) voor zuivere vermogens t/m f 100.000. Voor zuivere vermogens hoven dit bedrag klimt het tarief gelijk matig op tot 0.7 pet. bij een zuiver ver mogen van f 1.100.00Ó. Zuivere vermo gens van f 1.100.000 en meer worden be iast met een verder onveranderlijk hef fingspercentage van 0.7 pet. De aftrekbedragen voor ongehuwden. gehuwden enz. blijven over het alge meen dezelfde als in de bestaande wet. Een uitzondering is echter gemaakt voor o.m. ouden van dagen, invaliden, wedu wen met minderjarige schoolgaande kinderen, minderjarige wezen en ande ren, die voor hun levensonderhoud uit sluitend op een klein vermogen zijn aangewezen en die niet meer of nog niet in staat kunnen worden geacht hun in komen door arbeid te vergroten. De nieuwe regeling verleent aan deze belastingplichtigen een bijzondere aftrék op het zuivere vermogen tot een bedrag van f20.000 (f7500). Deze aftrek wordt echter alleen verleend, indien het zuive re vermogen minder dan f 100.000 (f 75.000) en het het zuivere inkomen over het laatstverlopen jaar tevens min der dan f 3500 (f 2500) bedraagt. De wijzigingen in de successie- en schenkingsrechten omvatten een kleine verhoging van de aanvangspercentages en een verscherping van de bestaande progressie in de hogere onderdelen. De kleine en middelgrote verkrijgingen zullen dus slechts een matige invloed van de voorgestelde tariefsverhoging ondergaan. Het tarief voor kinderen tussen echt genoten wordt verhoogd van 317 pCt. tot 3 V-z20 pCt., voor afstammelingen in tweede en verdere graad van 522 tot 630 pCt., voor bloedverwanten in rech te opgaande lijn van 1028 tot 1238 pCt., voor verkrijgingen door broers en zusters van 1836 op 2045 pCt., voor kinderen van broers en zusters van 27 45 op 3055 pCt, en voor verkrijgingen door niet verwanten van 3654 op 40 60 pCt. Het gemiddelde heffingspercen tage kan echter nooit ten voile 50 pCt. bedragen. De minister stelt ten aanzien van de vrouwen- en wezenpensioenen een ver ruiming voor van de bestaande vrijstel lingsregeling, waardoor in het algemeen op dit gebied een blijvende verlichting van betekenis zal intreden. Besturen blijven bestaan, maar de regio nale bureaux worden gecombineerd, b.v. voor Limburg, Noord-Brabant en Zee land tot één bureau te Eindhoven en voor Den Haag. Rotterdam en Leiden tot één bureau te Rotterdam. Zo wordt ook het bureau te Haarlem verenigd met dat te Amsterdam. Het sociale werk wordt niet geconcentreerd. Deze kostenbesparingen zijn noodzake lijk. omdat de Stichting vreest, dat zij haar jaarlijkse vrijwillige inkomsten van twee millioen gld. waarvan zeven ton aan vaste dotaties wel niet zal kunnen handhaven. Zij heeft nooit met de col lectebus gerammeld en dat zal ze ook nooit doen, omdat ze het niet waardig acht op deze wijze geld in te zamelen voor de oorlogsslachtoffers. Wel legt ze de nadruk op vaste dotaties in Gro ningen en Friesland zeer sterk ingebur gerd en allerlei plaatselijke acties, zoals de verkoop van tramkaarten in Amsterdam die vorig jaar f29.000 op bracht en ook nu weer begonnen is. In tussen heeft de Stichting allerlei ..sym pathieke concurrenten" gekregen in de vorm van instellingen en organisaties, die ook geld inzamelen voor een goed doel. En bovendien is het werk van de Stichting veel uitgebreider geworden dan men zes jaar geleden de Stichting werd al in oorlogstijd clandestien opge richt had verwacht. Er zijn b.v. 12.000 aanvragen binnengekomen voor een bui tengewoon pensioen. 4500 zijn er op advies van de Stichting toegewezen. De regering heeft tien millioen gld. beschik baar gesteld voor de vergoeding aan materiële oorlogsschade en ook hier is de Stichting ingeschakeld. Voorts nog bij arbeidsbemiddeling, emigratie enz. van oorlogsslachtoffers. 4500 gezinnen en 500 ongehuwden genieten thans nog verzor ging door de Stichting. De Stichting is dan ook een instelling van grote omvang geworden, die elk jaar voor tien a twaalf millioen gld. uitkeert, waarvan vier vijfde door de overheid beschikbaar wordt gesteld. Amsterdam staat, met zijn 800 ondersteuningsgevallen nog steeds aan de top. Toch rekent de Stichting er op, dat haar werk meer en meer afloopt en met één generatie zal zijn voltooid. De Stichting heeft inmiddels besloten een voorschot te verlenen op de komen de tweede 5 pet. verhoging van de bui tengewone pensioenen. In de vergadering van 4 April j.l. van de Eerste Kamer heeft de heer Van Lieshout (K.V.P.) bij de behandeling van het wetsontwerp „wijziging van de Kinderbijslagwet" de vraag gesteld, of de kinderbijslag, welke ingevolge de overbruggingsregeling wordt uitbetaald, zal worden verhoogd met terugwerking tot de datum waarop de verhoogde uit keringen krachtens de Kinderbijslag wet zijn verstrekt. De minister van So ciale Zaken heeft op deze vraag thans bevestigend geantwoord. Bij de sociale bijstandsregeling wordt voorts een zelfde gedragslijn gevolgd ten aanzien van de gezinsledenbijslag. De dader van de roofoverval op de directeur van een melkfabriek te Huy- bergen, de 23-jarige losse arbeider J. P. B. uit Steenbergen, is door de Bredase rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en drie maan den met aftrek van voorarrest Zijn broer, die het geld bewaard had, dat was afgenomen van een directeur van de melkfabriek te Huybergen, kreeg vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. HHWimnM«iiiHHiiiiiiimiiMminnn'nnTTf-TT--nr ■V IV miwMwiHwntwn niHiMiuwwmitmwn Minister Lieftinck heeft met zijn be zuinigingsplannen op de overheidsuit gaven tot een bedrag van 219 millioen bij niet iedereen een heldere indruk gewekt. Bezuinigen wil hij eigenlijk- maar 150 millioen, de rest is niets anders dan minder uitgeven dan hij oorspronkelijk van plan was. Dat deel behoort dus tot de bekende zuinigheid van de beminnelijke onlogische huis vrouw, die vanwege haar tekort op haar huishoudboekje edelmoedig be sluit het nieuwe elegante hoedje van f 50, waar ze toch o zo een zin in had, niet te kopen, en daardoor meent het tekort met f 50 te hebben ver minderd. Het katholieke Eerste Kamer lid Regout heeft daarop opmerkzaam gemaakt en gepleit voor het instellen van een niet-ambtelijke boven-departe- mentale commissie voor de bezuiniging. Een idee, dat wij van harte toejuichen, want het is ons uit ambtelijke kringen in Den Haag bekend, hoe ondanks de algemeen erkende nood der tijden nog altijd zeer wel te realiseren bezuini gingsrapporten na grote, maar blijk baar tot niets verplichtende loftuitin gen in een lade op non-actief worden gesteld, vóór zij de kans hebben gekre gen dienst te doen. De oefening „Crescendo II", het sluit stuk van de vierweekse herhalingsoefe ning, waarin de Indonesië-veteranen van de „7 December Divisie" tot de 13e regimentsgevechtsgroep zijn samenge voegd, is door gebrek aan activiteit tegengevallen, aldus vertelde Donder dagavond kolonel Le Fèvre de Montig- ny, chef staf van de commandant Strijd krachten te Velde. Deze driedaagse oefening, die des middags beëindigd werd, heeft ons geleerd, aldus de kolo- Advertentie verdwenen pijnloos, snel en zeker met Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 96) Dorothea voelde zich niet teleurgesteld toen hij te kennen gaf onmiddellijk na Kerstmis naar Oostenrijk te willen ver trekken. „Ik moet Johann spreken en wil ook Lotte bezoeken," zei hij. Zij stelde geen vragen, wat hij van plan was of wanneer hij zou terug ko men. Zij was er diep van ovex'tuigd, dat, wat hij ook mocht doen, het goed zou zijn- Toen Sue in de week na Kerstmis op belde was hij reeds vertrokken. Sue toonde zich teleurgesteld en be ledigd. „Hij zei, na afloop van het diner, dat we elkander weer zouden ontmoeten en nu vertrekt hij zonder zelfs afscheid te nemen." „Hij heeft toch niet gezegd wanneer jullie elkander zoudt ontmoeten," ant woordde Dorothea. „Dat is Jezuïtisch," wierp Sue tegen. Dorothea glimlachte. „Misschien wel. Maar als Francis heeft gezegd, dat jullie elkander nog zoudt ontmoeten, zal dat ook wel gebeuren." „Ik had gedacht dat hij zou blijven tot na mijn tentoonstelling." Dorothea begreep, dat het hatelijk zou zijn om Sue er op te wijzen, dat Francis nu in beslag genomen werd door dingen, die belangrijker waren dan Sue Lester's tentoonstelling. „Misschien is-hij bijtijds wel weer te rug," zei ze en stapte van het onderwerp af. Er was een tijd geweest, toen zij hoopte dat Francis zou trouwen en „zich vestigen", toen zij ook met Sue's moeder de hoop deelde, dat hij met Sue zou trou wen; Sue was toen zeer aanvaardbaar, nu niet meer, omdat hij belangrijker din gen in het leven te doen had dan te trou wen. Zij voedde de stille hoop, dat hij in zichzelf een roeping tot de Sociëteit van Jezus zou ontdekken, zoals John Sulli van toen deze de rug had toegekeerd aan een wereld, waarin hij geschitterd had. Bij zijn vertrek naar Oostenrijk had Francis haar gevraagd niemand enige inlichting over hem te geven." doch een voudig te zeggen, dat hij naar het buiten land vertrokken was en dat zij niet wist. wanneer hij terug zou komen wat waar was, want hij wist het zelf niet. Hij wilde niet, dat zij hem brieven nazond; ze hadden niet het minste belang meer voor hem. 'Zij kon er mee doen wat zij goed dacht. Hij ried haar aan ze eenvou dig allemaal in de prullenmand te depo neren. Zij kon zichzelf echter niet daar toe brengen, hoewel zij geheel en al sympathiseerde met zijn voornemen om te verdwijnen uit de wereld, waarin hij tot dan toe geleefd had. Zij behandelde zijn post zo goed zij kon; met de „fan mail" wist zij eigenlijk geen raad, doch die was ook niet belangrijk; zijn uitge vers, literaire agenten en de diverse re dacteuren van tijdschriften deelde zij kortweg mede. dat hij in het buitenland zat en niet wenste, dat zijn correspon dentie hem werd nagestuurd. Rekenin gen, welke binnen kwamen, betaalde zij. Uitnodigingen om lezingen te komen houden negeerde zij behalve wanneer men postzegels voor antwoord had inge sloten en dan schreef zij, dat hij afwezig was. Zij begreep zeer goed, dat zij zich op deze wijze medeplichtig maakte aan de dood van de schrijver Francis Sable, maar was overtuigd, dat zij zodoende het hare bijdroeg voor het ten leven wekken van de priester Francis Sable. Wanneer zij moest kiezen tussen een zoon, die een gevierd en succesvol schrijver was, en een zoon, die een schitterend en heilig priester zou zijn, hoefde zij zich niet af te vragen wat hogere waarde had; het was een keuze tussen Augustinus' twee steden: de stad der wereld en de stad van God. Behalve met pater Connor sprak zij met niemand anders over deze dingen. 9 In Salzburg regende het ononderbro ken en het was bitter koud. Francis en Johann zaten bij de vaste porcelei- nen kachel in de kamer boven de schoenenzaak, de regen sloeg met vla gen tegen de ruiten en het tfruine en gele water van de rivier stroomde kol kend tussen de oevers. Francis vertel de aan Johann over de maanden, welke hij in Ierland had doorgebracht, over zijn verblijf bij de Franciscanen en het vinden van de rozenkrans op Croagh Patrick. „Ik genoot van de rust bij de Francis canen, ik heb ook een grote eerbied voor Franciscus, maar ik voel mij toch niet tot de orde aangetrokken. Ik kan het gevoel niet van mij afzetten, dat op een of andere wijze mijn bestemming bij de Jezuïeten ligt. Hoe, weet ik niet. Wat denk jij er van?" Johann schudde het hoofd. ..Daar is moeilijk op te antwoorden, Herr Fran cis. Ik weet alleen, dat je een wonder baar schone gelegenheid hebt gekregen om met je leven iets belangrijks te ver richten in de dienst van God, maar hoe, dat kan niemand je vertellen. Maar als ik in jouw positie was dat is te zeggen, als ik jouw talenten had zou ik Jezuïet worden. Maar dat zegt tenslotte weinig. Ik zou het alleen aanraden, omdat ik nogal op de Je- zuieten gesteld ben doch dat zegt zo weinig. Op het ogenblik zou ik niets doen. Als de tijd daar is weet je het ineens." Francis'drong aan: „Maar ik moet iets doen, rk wil niet parasiteren op de maatschappij, en met schrijven is het voor mij afgelopen. Ik wil wer ken. hoe dan ook. Ik wil weten wat God met mij voor heeft en in die tijd zou ik een heel nederig baantje willen zoeken borden wassen in een restau rant, of iets dergelijks." Johann zei: „Ik denk niet, dat je dat zal lukken, het seizoen is voorbij en het is nu erg slap in het restaurantbedrijf. Maar als je werkelijk zon baantje zoekt, we hebben een mannetje nodig bij de expeditie als inpakker maar je bent een beroemd Engels auteur, en een loopjongen kan het werk doen..." (Wordt vervolgdi. nel, dat de individuele geoefendheid van de militairen goed is. Zij kunnen echter nog niet in grote verbanden optreden, een gemis aan oefening, dat zij niet licht mogen opvatten. De kolonel sprak de hoop uit, dat de Indonesië-veteranen, die bij de volgende herhalingsoefeningen zullen optreden, iets meer begrip voor het doel en de noodzaak der oefening zullen tonen. Het gebrek aan activiteit, dat ge leid heeft tot een minder gunstig resultaat van de oefening, werd ver oorzaakt, doordat de commandotroe pen, die als tegenstanders fungeer den, te gering in aantal waren een aantal van hen is ook ingescha keld bij de oefening „Achilles" en door een zekere lauwheid bij de troep zelf. Deze laatstgenoemde fac tor, had overigens als gunstig gevolg, dat er bij deze oefening zeer weinig schade aan particuliere eigendom men en natuurschoon is aangericht. De commandotroepen hebben echter, ondanks hun geringe aantal het uiterste gegeven om te doen wat van hen ver wacht werd. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben zij onderdelen van het 132e en 133e bataljon van de 13e regimentsgroep met groot succes „be- sfookt". De commando's wisten een compagnie van het 132e in zijn geheel gevangen te nemen Verder maakte zij een aantal voertuigen buit, alsmede een map met de bevelen van de comman dant van het 133e bataljon. Deze acties duurden van Woensdagavond tot Don derdagmorgen ongeveer twaalf uur. Toen besloten de commando's hun reeks successen met een overval in de rug van de bezettingstroepen van Putten, waarbij zij een tank veroverden en veel gevangenen maakten. Over de grote aanval van de 13e re gimentsgevechtsgroep op Putten, het hoogtepunt van de oefening, valt wei nig te zeggen. Door het niet goed func- tionneren van de scheidrechterlijke ver bindingen was Putten reeds om tien uur ontruimd. De drie bataljons van de 13e regimentsgevechtsgroep wa ren toen nog in geen velden of wegen te bekennen. Zij trokken eerst om 11.15 uur Putten binnen. Daardoor had ook de duikvlucht van „Harvard"-toestellen en „Meteor"-straaljagers. hoe imposant ze ook waren, geen zin. De vliegtuigen „bestookten" een verlaten stad. Na de bezetting van Putten, is de 13e regi mentsgevechtsgroep opgerukt tot in de cmgeving van Nijkerk. waar de oefening Donderdagmiddag om vijf uur werd beëindigd. De Expres van Milaan naar Zürich is zoo's gemeld tussen Ambri en Airoio door een taurine getroffen. Hierbij kwam één persoon om het leven, ter wijl zeven personen werden gewond. De locomotief,, de bagagewagen en de restauratiewagen ontspoorden. Een overzicht van de plaats van het onge val. Op de voorgrond 6e zwaar bescha digde restauratiewagen, daarachter de bagagewagen. In Emmen werd een gezellige avond van de E. H. B. O. gehouden en toen men enige tijd in een zeer prettige sfeer bijeen was geweest, kwam men plotse ling tot de ontdekking, dat de instruc teur nog niet aanwezig was. Geen nood, er ging een telefonische boodschap naar diens woning, doch de ontsteltenis van de E. H. B. O.'ers was groot toen zij de mededeling kregen, dat voor het station een ernstig ongeluk was gebeurd en dat het daarom beter was dat men zich naar de plek des onheils spoedde om de instructeur de behulpzame hand te bieden. Onmiddellijk toog men naar het station en toen men daar aan kwam, bleek er een waar bloedbad te zijn aangericht. Een jongeman lag on der een auto. Hij bloedde hevig en lag zo ongelukkig onder de wagen, dat het niet mogelijk was het kreunende slacht offer uit zijn netelige positie te bevrij den. De auto moest gekanteld worden, maar daar verzette de busbestuurder zich tegen. Na veel moeite lukte het de aan- geredene toch onder de wagen vandaan te krijgen, waarna op deskundige wijze hulp werd verleend, terwijl de inmid dels door de E. H. B. O.'ers gewaar schuwde ziekenauto ter plaatse ver scheen. Voorzichtig werd de aangere- dene op de brancard gelegd, in de auto geschoven en door de E. H. B. O.'ers in het ziekenhuis afgeleverd. Verslagen keerde men naar de verga derzaal terug. De feestelijke stemming was volkomen verdwenen.tot de in structeur verscheen, het podium besteog en mededeelde gaarne de zo juist ge houden oefening te willen bespreken. Hij had alles in scène gezet en zijn leer lingen waren er prompt in gevlogen. Even later kwam ook het slachtoffer de zaalbinnen wandelen. Is het een wonder dat Emmen nog steeds gnuift?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3