Nationalistische storm in Perzië opgestoken Britse oliebelangen dreigen weggevaagd te worden Aandrang op nakoming van Conventie van Londen Gancia m SANATOGEN. Het /Zenuwsterkende Voedsel Nationale herdenking op 4 Mei Neem toch tie beste Chocolade. Vraag toch Union Chocarré's Zwak regeringsbeleid Minimum-maaswijdte van netten en minimum- maten van vissen moeten worden ingevoerd Oost-Duitse officieren naar Korea Stokes volgt Bevin op Mr. van Heuven Goedhart zal herdenkingsrede houden in de Ridderzaal De Prins uit Argentinië vertrokken Franse équipe Sigrand- Hustinx wint Coupe des Dames Belangstelling Laura-rit dit jaar weer gestegen Philips zendt boks- en motorwedstrijden uit Intern. Sportfestival te Groningen Zuidslavisch record te Amsterdam verbeterd Oostelijk KNVB-elftal VRIJDAG 27 APRIL 1951 PAGINA 5 MtÉËaèss Doe een voorraad gezondheid op. W.-EUROPESE VISSERIJCONFERENTIE „Om gevechtservaring op te doen CRITIEK VAN BRADLEY OP MONTGOMERY In zijn boek: „A soldier's story Adviseur voor militaire hulpverlening Als Lord Geheimzegel bewaarder Luchtmaarschalk Saunders in ons land TELEFOONGESPREK met Buenos Aires Jas uit op vergadering van „hemdlozen" Audiënties Examens Tijdens intern, zwemwedstrijd Rallye voor autobussen ENGELSE LEAGUE Kort geding over instorten tribunes bij Vitesse-Rheden Sportsnippers vermouth Torino Scheepvaartberichten (Van een bijzondere correspondent) Niemand is voorbereid geweest op de nationalistische storm, die plotseling in Perzië is opgestoken en die de aldaar gevestigde Britse oliebelangen dreigt weg te vagen. Toen ik verleden December in Teheran was, rommel de het weliswaar al een beetje, maar in Britse kringen had men over het al gemeen toch goed vertrouwen dat het onweer wel zou afdrijven. Dit vertrouwen was gegrond op verschillende overwegingen. Ten eerste was er het feit dat de toenmalige Perzische regering, welker voorganger de nieuwe ontwerpovereenkomst met de oliemaatschappij reeds, op 17 Juli 1949 had ge parafeerd, wel degelijk bereid scheen zaken te doen. Zij had daar ook alle re den toe, al was het alleen maar omdat zü in overleg met Amerikaanse5 experts een economisch zeven jarenplan had uitgewerkt, dat reeds door het parlement was aangenomen en voor een belangrijk deel gefinancierd zou worden uit royal ties van de olie-maatschappij. De uitgaven onder dit plan waren geraamd op 33,000.009 per jaar en onder de nieuwe overeenkomst zou de Perzische Re gering in het jaar 1951 in totaal ongeveer 44.000.000 van de olie-maatschappij ontvangen. Of het nieuwe aanbod van de olie-maatschappij op zichzelf royaal was of niet valt uiteraard moeilijk te beoordelen, maar een feit is, dat de royalty per ton met niet minder dan 50 pet. zou worden verhoogd en zodoende van 4 op 6 shilling zou worden gebracht, terwijl de Perzische Regering voorts ook een groter aandeel in de winst zou krijgen. Bovendien was bepaald, dat dit aandeel in de winst afgezien van de royalties, die op een tonnagebasis zijn bepaald ook in de slechtste jaren nooit minder dan 4.000.000 zou bedragen. Een andere reden waarom algemeen ver wacht werd dat men het uiteindelijk toch wel eens zou worden, lag In het feit dat de onverzoenlijken, de parlementaire groep die van het begin af aan op nationalisatie had aangedrongen, slechts 8 van de 135 leden in de Majlis telden. Hun groepering was in 1949 tot stand gekomen-, onder lei derschap van een rijke landeigenaar ge naamd dr. Mohammed Mossadegh, bij wijze van georganiseerd protest tegen de onge regeldheden die bij de algemene verkiezin gen van die zomer in Teheran waren voor gevallen en die blijkbaar ook voor Perzië wel wat al te bar waren. Althans de resul taten in de 12 kiesdistricten, waarin Tehe ran is verdeeld, werden ongeldig verklaard met het gevolg dat er voor deze zetels in de herfst nieuwe verkiezingen werden ge houden. Daarbij wist Mossadegh's groep 8 zetels te veroveren en zo kon zij onder de naam „Nationaal Front" de rol van een parlementaire oppositie gaan spelen. Haar leden hebben in het Parlement en ook in hun propaganda-activiteiten een beter georganiseerd verband weten te handhaven dan enige andere groep in dit land zonder werkelijke politieke par tijen. En daaraan is het althans gedeel telijk te danken, dat zij met hun cam pagne voor de nationalisatie van de olie maatschappij zo'n onverwacht en écla tant succes behaalden toen de Perzische Tweede Kamer van 136 leden op 15 Maart en de Senaat van 60 leden op 20 Maart, zich beide met unanimiteit van stemmen voor de door hen bepleite po litiek uitspraken. Het blijft niettemin verrassend, dat een parlementaire groep van 8 leden en een of twee meelopers de hele volks vertegenwoordiging met zich mee weet te krijgen in een maatregel, die direct tegen de wensen van de regering in gaat en waarvoor nog slechts enkele maanden eerder zo weinig steun scheen te bestaan, dat de meeste bevoegde waarnemers ter plaatse de desbetreffen de propaganda-campagne eenvoudig niet au sérieux namen. T>at feit kan alleen maar verklaard worden door intimidatie enerzijds, ge brek aan een krachtige leiding van de regering anderzijds. In de pers van Te heran, die voor een groot deel achter het Nationale Front staat, is een felle cam pagne gevoerd om de tegenstanders van nationalisatie vrees voor hun lijfsbehoud in te boezemen. Zo verscheen in een van de bladen een foto van de man, die twee jaar geleden een Perzisch minister had vermoord, met een onderschrift waarin de moordenaar als een nationale held werd verheerlijkt. De reactie van de regering op deze opruiing tot geweld pleging was zwak en aarzelend; toen een bepaald journalist het blijkbaar al te bont had gemaakt werd hij gearres teerd om direct de volgende ochtend weer op vrjje voeten te worden ge steld. Andere journalisten namen hun toevlucht tot de geijkte Perzische prak tijk asyl te zoeken in het Parlement, zo als meer dan een lid van het Nationaal Front dat al een jaar geleden had ge daan toen zij de wrok van de Regering vreesden. In deze atmosfeer kwam het op 7 Maart tot de moord op Premier Raz- mara. Met indecente haast exploiteer den de parlementaire leiders van het Nationale Front op de dag van de moord zelf de stemming van onzekerheid en nervositeit, die was ontstaan, om hun campagne voor nationalisatie van de olie-industrie te bevorderen. Zij eisten een wijze van stemming, die het de ver slaggevers in de pers-galerij mogelijk maakte al diegenen, die zich van stem ming onthielden of 'zouden tegenstem men, te identificeren en zodoende met naam en toenaam in de krant te zetten. Zij riepen de verslaggevers zelfs van uit hun zetels in de Kamer toe vooral goed op te ietten. Leden van het parlement, die zich tegen nationalisatie hadden ver zet, kregen anonieme dreigbrieven thuis en sommigen van hen hebben er dan ook geen geheim van gemaakt, dat zij niet zozeer uit overtuiging dan wel uit angst voor nationalisatie hebben gestemd. Zelfs de voorzitter van de Kamer gaf in zijn allerminst onpartijdige leiding van de debatten duidelijk blijk, dat hij de voorstanders van nationalisatie niet aan durfde. En zo kwam het er toe, dat er zich op 15 Maart, acht dagen na de moord op Premier Razmara, geen van de 136 stemmen tegen hun resolutie betref fende nationalisatie van de olie-industrie verhief en dat die resolutie de week daarop ook door de Senaat bij unanimi teit van stemmen werd aanvaard. 4 Advertentie Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen. dat zwakte overwint met pare kracht en U 9 De Britse olie-belangen in Perziè worden ernstig bedreigd. Iran wil namelijk de Anglo-Iraanse olie maatschappij nationaliseren. De moord op de Perzische minister president, begin vorige maand, en de staktygen in het Éuid-Perzische oliegebied hebben een sfeer van onrust doen ontstaan. De Sovjet- Unie slaat uiteraard de ontwikke ling met belangstelling gade. Advertentie Van gezaghebbende Oost-Duitse zijde verneemt A.P., dat het Oost-Duitse poli- tieleger overweegt om jonge officieren naar Korea te sturen om gevechtserva ring op te doen. De zegslieden zeiden, dat een eerste contingent van 30 officieren in Juni van een Russische militaire aca demie, waar het op het ogenblik wordt opgeleid, zal vertrekken. Zij deelden verder mee, dat Oost- Duitsland voorraden, waaronder wa pens, naar Korea stuurt voor de com munistische troepen. Volgens de zegslieden zullen kleine groepen officieren de gehele zomer en het najaar door naar Korea gestuurd worden. Elke groep zal ongeveer drie maanden bij de Chinezen gedetacheerd worden. Geallieerde autoriteiten hebben ver klaard, dat deze inlichtingen in over eenstemming zijn met vele andere be richten, dat in Oost-Duitsland de oplei ding van officieren voor de „Bereit- sehaften" wordt uitgebreid. Volgens deze zegslieden zijn sinds Fe bruari ruim 200 officieren naar Sovjet- militaire academies gestuurd ter vol tooiing van hun opleiding. Aan geal lieerde zijde zijn ook berichten .over grote Oost-Duitse verschepingen naar Korea ontvangen. Generaal Bradley, de voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs, heeft in het derde deel van zijn nieuwe boek, „A soldier's story", critiek uitgeoefend op de houding van veld maarschalk Montgomery tijdens de tweede wereldoorlog. In het boek, dat in Life Magazine verschijnt, verhaalt Omar Bradley dat hij en generaal Pat- ton hun commando tijdens de tweede wereldoorlog zouden hebben neerge legd, indien generaal Eisenhower veld maarschalk Montgomery aangesteld zou hebben als zijn plaatsvervanger, die het bevel zou voeren over de geallieerde landstrijdkrachten. Generaal Bradley schrijft. dat deze kwestie aan de orde' kwam, nadat de Britse pers er op aangedrongen had. dat Monty die promotie zou krijgen, nadat het Amerikaanse Ardennen-offensief op niets was uitgelopen. Bradley oefent scherpe critiek uit op de berichten in de Britse pers tussen December 1944 het Ardennen-offensief en Maart 1945 het oversteken van de Rijn. Hij vindt, dat de Britse bladen Montgomery afge schilderd hebben als een St. George, die gekomen was om het Amerikaanse com mando van een fiasco te redden. Bradley neemt het de Britse veld maarschalk in het bijzonder kwalijk, dat hij 7 Januari 1945 op een persconfe rentie gezegd had. dat hij ,,de gehele beschikbare kracht van de Britse leger groep" gebruikt had om het Ardennen offensief schipbreuk te doen lijden. Dit offensief zou Montgomery beschreven hebben als „een van de meest interes sante en moeilijkste veldslagen, welke ik ooit heb geleid". Bradley schrijft, dat tijdens het gehele Duitse offensief Mont gomery nooit meer dan een enkele bri gade Britse troepen heeft ingezet. Het Amerikaanse departement van Marine heeft de benoeming bekend ge maakt van schout bij nacht J. Cary Jo nes tot chef van de commissie vna bij stand voor militaire hulpverlening in Nederland. Londen, hedenmorgen. Attlee vulde gisteren de laatste be langrijke vacature in zijn nieuwe kabi net door Richard Stokes, tot heden mi nister van Publieke Werken, te#benoe- men tot opvolger van wijlen Bevin in diens functie van Lord Geheimzcgclbe- waarder met de speciale opdracht zich bezig te houden met het probleem van de grondstoffenvoorziening. Een nieuw departement zal hiervoor worden ge vormd, dat zal komen te staan onder de nieuwe Lord óeheimzegelbewaarder, die tevens officieel de verantwoorde lijkheid zal blijven dragen, in nauwe voeling met Morrison, voor het Festi val van Groot-Brittannië dat de vol gende week geopend zal worden door de Koning. De benoeming van Richard Stokes komt geheel onverwachts, doch demonstreert wederom dat Attlee dikwijls een zeer oorspronkelijke visie heeft op de samen stelling van zijn regering, een visie die herhaaldelijk en ongetwijfeld tot veler onbeleden verdriet weigerde rekening te houden met senioriteit en belangrijk heid in de partij-hiërarchie. Stokes is een van de populairste figuren op de ministerbanken, een voormalig groot industrieel en een vooraanstaand- figuur in de activiteit van het Engelse Comité voor Christelijke Actie. Wij komen de volgende week meer uitvoerig op deze benoeming terug. Donderdag arriveerde op het vlieg kamp Valkenburg air-vice-marshall, Sir Hugh Saunders, van de Royal Air For ce, de hoogste stafofficier voor lucht machtaangelegenheden bij het hoofd kwartier van generaal Eisenhower. Sir Hugh zal in Nederland verblijven voor het voeren van besprekin gen. De chef van de Nederlandse lucht machtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler, en de commandant van het vliegkamp Valkenburg, de kapitein-luitenant ter zee jhr. P. J. Elias, waren ter begroe ting van de luchtmaarschalk aanwezig. (Van onze Haagse redactie) Evenals in de voorgaande jaren zal ook dit jaar in de Ridderzaal te Den Haag de herdenking plaats vinden van alle geallieerden, die in de jaren 1940 1945 sneuvelden. Deze dodenherdenking, die op 4 Mei a.s. drie uur aanvangt, zal geopend en geleid worden door prof. mr, R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Het Sweelinck-quartet uit Am sterdam zal daarna het vijfde strijk kwartet van Willem Pijpper uitvoeren. Vervolgens zal het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel twee liederen zingen. Z.Exc. mr. G. J. van Heuven Goedhart. Hoge Commissaris van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen, zal de her- denkjjigsrcde uitspreken. Het Nederlands Kamerkoor zal hierna drie liederen zingen, waarna Joh. Schmitz de psalmen 18, 72 en 90 declameert. De plechtige herdenking zal besloten wor den met het zingen van een couplet van het Wilhelmus. De P.C.J. en de Neder landse Radio Unie zullen de herdenking uitzenden. Zoals bekend zullen de Nederlandse Spoorwegen tussen 8 uur en twee minu ten over acht alle treinen stilzetten. Ook alle transportbonden zullen het voorbeeld van de spoorwegen volgen. De Bedrijfs- (Van onze Rotterdamse redacteur) Z. K. H. Prins Bernhard heeft aan het slot van zijn reis door Zuid- Amerika. alvorens per vliegtuig naar Nederland terug te keren, gistermid dag een telefoongesprek gevoerd met H. Af. de Koningin tijdens haar be zoek aan de Zuid-Hollandse eilanden. Toen de Koningin omstreeks het mid daguur in Oost-Voorne vertoefde, werd reeds van Argentinië uit ge tracht een verbinding tot stand te brengen. Het bleef bij een pogen, maar toen de Vorstin enkele uren later op het gemeentehuis van Ro zenburg arriveerde bleek, dat daar opnieuw een telefoongesprek ver wacht werd. Buenos Aires kwam tenslotte in Rozenburg door om 4.10. Hare Majesteit voerde een gesprek van zeven minuten met haar gemaal. horeca heeft er op aangedrongen, dat alle zaken tussen 19 en 21 uur voor het publiek gesloten zullen zijn. De Neder landse Bioscoopbond heeft zijn leden ge adviseerd vanaf 18 uur geen voorstellin gen meer te geven. Van de zijde van de minister van On-8 derwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan de scholen het verzoek gedaan, om gedurende het laatste uur vóór de her denkingsavond de geschiedenis van de strijd van Nederland voor de vrijheid in het algemeen in het centrum van de be langstelling van de leerlingen te plaatsen De Argentijnse president, Peron, en zijn echtgenote hebben Donderdag op het vliegveld van Buenos-Aires afscheid genomen van Prins Bernhard bij zijn vertrek naar Nederland. Ook Argentijn se ministers waren op het vliegveld aan wezig. Als afscheidsgeschenk overhandigde het Argentijnse staatshoofd de Prins een afschrift van het regeringsbesluit, waar bij de Argentijnse „Banco Central"' wordt gevolmachtigd een crediet te openen ten behoeve van Werkspoor, waaruit de le vering van spoorwegmaterieel aan Ar gentinië zullen worden betaald. Dit feit kan als een der hoogtepuntten van 's Prin sen reis worden beschouwd, daar hier mede de Argentijnse order voor Werk spoor een voldongen feit is geworden. Vóór zijn vertrek heeft de Prins nog een vergadering bijgewoond, waarbij hij zijr, jas uittrok, toen president Peron het woord nam. Dit was niet vanwege de hitte. De aanhangers van de Argentijnse president worden „descamisados" ge noemd,, hetgeen „hemdlozen" betekent. Als symbool van eenheid van de partij vergaderen zij zonder colberts. Toen Peron zijn jas uitdeed om de vergadering toe te spreken, deed de Prins zulks ook. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Joh. Kard. de Jong, zal in de komende week alleen Maandag en Dinsdag audi ëntie verlenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 Mei en Woensdag 2 Mei a s. geen audiëntie verlenen. Op de W est-Europese Visserij conferen tie, die in Scheveningen is gehouden en waaraan is deelgenomen door vertegen woordigers der visserijorganisaties in' de Scandinavische landen, België, West- Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland, is met betrekking tot het ernstige vraagstuk van de overbevissing van de Noordzee eenstemmig een recom mandatie, te richten aan alle betrokken regeringen, aangenomen. In deze recom mandatie wordt de zeer grote teleur stelling uitgesproken, dat de in 1946' in Londen gesloten conventie ter bescher ming van de visgronden in de Noordzee nog steeds niet in werking is getreden als gevolg van het feit, dat enige der ondertekenaars tot heden in gebreke zijn gebléven de conventie te ratificeren. In de recommandatie wordt er bij de regeringen van de genoemde landen met de grootste klem op aangedrongen het mogelijke te doen om op zeer korte ter mijn onderling een datum vast te stellen, waarop de maatregelen van de conven tie tt.w. minimum-maatwijdte van de netten en minimum-maten van de vissen) voorzover het deze landen betreft, in werking zulleii treden. Voorts is hieraan de wens toegevoegd, dat ook de landen, welke nog niet ratificeerden, hierin kun nen worden betrokken. Daar sinds 1946 internationaal tot dus ver niets is bereikt ter bescherming van de visgronden.-was op de conferentie de opvatting van de mensen uit de prac- tijk algemeen, dat er in de toekomst nog I AMSTERDAM Bevorderd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op proef schrift; „Geology and petrology of the region between lake Overuman and Tar- nasjon". C. Mulder, geb. te Balikpapan. Geslaegd; cand. wis- en nat.: Th. v. Leeuwen. S. Auer en A. v. Oostrom (Amsterdam). Can. poi. en soc. we- tensch. S. Rozemond, H. Dnudt en E. Izaks (Amsterdam). AMSTERDAM Bevorderd tot arts me] C. de Koning, Amsterdam; E. Schroder. Tilburg; C Minis, Amsterdam; D. Boet. Amsterdam en F. Dijkstra, Delfzijl. Arts examen le ged.: J. Holthuis. J. Rümke. M. de Jong en P. v. Gmneken, Amsterdam HEERLEN. (Examens voor vroed vrouw). De dames: B. van Berkel, Utrecht; M. Boyè, Willemstad (Cura cao); j. Daverveldt (met lof), Roosen daal; C. van Dongen (met lof), Roosen daal; C. Evers, Asten; zr. M. Flachs, Valkenburg; F. v. d. Heide, Raalte; M. Kox (met lof), Hapert, S. Lenssen, Heer. lerbaan H. v. d. Made, Bergen op Zoom; G. T. M. van Nes, Amsterdam; Oei Thjin Jin. Batavia; J. Pierik, Beltrum; zr. M. Schram, Vaals; J. Smeets. Maasbree; A. Tol (met lof), Koog ad. Zaan; H. de Vries, Woud send: zr. Canisia (J. Polkamp), Vught. LEIDEN Doctoraal Ned. recht: F Lut- ter. Den Haag; doctoraal Ned Ind. recht N. v. Maarle, Leiderdorp, H. Wijers, Does burg: doctoraal Indol. (econ.) L. Taylor Weber, Leiden; cand. wis- en nat. (K) C. Bas Leiden; (H.) B. 't Hart, Leiden: (A) F Oomes, R'dam; doctoraal wis- en nat. (theor. nat. met wisk.) P Kastelijn. Lei den LEIDEN. Aanv. doctoraal Ned. recht S. Emanuels, Den Haag. Cand. psychol. J. de Lange, Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurk. op proefschrift „Meetkundige beschouwin gen over bewegingen in een euclidische ruimte" C. Oosten, geb. te Voorburg en thans wonende te Venlo. Cand. ge- neesk. mej. J. Ochtman, Zierikzee; R. Berg, Leiden; G. Holtslag, Leiden; J. Roemer, Leeuwarden; Tjioe Swie Owan, Leiden; W. Vochteloo, Leiden. Advertentie ruim 20 stuks per ons Voor de tulpenrallye zijn in totaal ge start 271 ploegen, waarvan «r 188 zijn gearriveerd. 68 ploegen kwamen zonder strafpunten aan. Bij de dames is alleen de in Brussel gestarte ploeg mevr. G. Vrancois-Sigrand-mevr. Hustinx (Frank rijk) met Renault zonder strafpunten. Deze ploeg heeft dus de Coupe des Da mes gewonnen, tenzij er nog protesten binnenkomen. Van de 68 ploegen zonder strafpunten waren 41 Nederlandse teams, 18 Engelse, 2 Franse, 1 Italiaanse, 2 Zwitserse, 1 Deense, 1 Zweedse, 1 Noorse en 1 Duitse. De volgende Nederlandse equipes kwamen zonder strafpunten te Noord- wijk aan: QuirijnsTe Siebe met Ply mouth, Van der LofOdink met Mg., TonKuiperWijnands met Citroen, De VriesMoorman met Lancia, Barbou van RoosterenCrewJones met Volks wagen, Van der KoornVan Dongen Van Turenhout met Kaiser, VeluHar- tog met Peugeot, Van DamVan der Aa met Simca, LissauerSchreurs Smallenburg met Mercury, Kreisel Groenhart met Renault, KoksDe Jong Wisker met Volkswagen, Schieck Van Waasbergen met Opel, Van der Vos senDe Bilt met Peugeot, Hoogeveen Lindeman met Hansa, Stutterheim feitzVan Bommel met Ford, H. Voor molen—M Voormolen met Fiat, Struyk Noteboom met Fiat, Uitzinger—Zwier Jr.mevr Uitzinger Mijs met Ford. BleekerMulder met Opel, Wittkampf Struyk met Chevrolet, TimmerHun- seOeseburg' met Opel, Fr. Dik en H. Dik met Renault, Husker Jr.De Haas met Austin, SterkVan SlootenBak met Fiat, KoopmansVlugSchenk met Citroen, EerlichDe ZeeuwBonnema met Simca, DwarsJaspers met Volks wagen, De JongSleemanBarchman Wuytiers met Ford, De VlamingDe Beaufot met Peugeot, SnellenbergVan BtfggenRoegiest met Citroen, Baren- dregtVan Splunter met Kaiser, Pau- len.Krapels met Chevrolet, Tripels Horbachmej. Hennen met Citroen, Scheffer—Willing met Jowett-Javelin, Hilien—Dokkum met Ford, De Jong Koene met Volkswagen, Nefkens—Over toom—Sartori met Peugeot, J. Stöpler H. Stöpler met Volkswagen, Hora Sicca- ma—Bloem met Porsche, Spoormaker— Steunenbrink met Opel en A. Kluck— G. Kluck met Fiat. De Laurarit, die elk jaar in de eerste week van Juli wordt gehouden, toont een verheugende vooruitgang, de triomph van de bromfiets ten spijt is er nog altijd een groot aantal rijwiel toeristen. die dankbaar de gelegenheid aangrijpen om gedurende 4 dagen een goed georganiseerde fietstocht door het mooiste gedeelte van Utrecht en Holland te kunnen maken. Van 3 tot en met 6 Juli a.s. zal voor de vierde maal de Laurarit van rijwiel toeristen verreden worden. Het aantal deelnemers is sterk gestegen. In twee klassen worden gereden, n.l. in klasse A. die 150 km. en klasse B, die 100 km. per dag aflegt. Het af te leggen parcours is in ver gelijking tot vorige jaren belangrijk ge wijzigd. hetgeen vooral voor hen die reeds drie maal dezelfde rit maakten, op prijs zal worden gesteld. Na de uitzendingen van vier te Eind hoven gehouden voetbalwedstrijden en een athletiekontmoeting gaan de came ra's van Philips' experimentele televisie op Dinsdag 1 Mei a.s. de internationale bokswedstrijd die in het Philips-ont- spanningsgebouw gehouden wordt uit zenden. Twee dagen later, op Woensdag 3 Mei (Hemelvaartsdag) zullen de tele visiekijkers getuige kunnen zijn van de lange-baan-motorraces die in het ge meentelijk sportpark aan de Aalsterweg gehouden worden. Gedurende twee weken, van Maandag 18 tot Zaterdag 30 Juni, zal in Gronin gen een groot internationaal sportfes tival worden gehouden. Het programma vermeldjt interna tionale voetbalwedstrijden, gymnastiek- demonstraties, athletiek-, handbal-, boks-, soft- en honkbalwedstrijden. Daarnaast windhondenrennen, biljarten, draverijen, volleybal, zwemmen, bas ketbal, een wandeltocht en automobiel- rallye enz. Het geheel staat onder auspiciën van de gemeentelijke commissie voor de lichamelijke opvoeding te Groningen. Voor de internationale wedstrijden, die „Het IJ" gisteravond in het Sport- fondsenbad-Oost té Amsterdam organi seerde, bestond van de zijde van het publiek maar weinig belangstelling. Toch kon na afloop nog een bedrag van ruim 400.worden afgedragen aan het Mr. Bierenbroodspotfonds. De leden van de Zuid-Slavische zwem en poloploeg Mornar boekten prachti ge resultaten. Op de 100 meter vlinder slag heren verbeterde Nikola Trojanovic het Zuid-Slavische record op deze af stand met 0.6 sec. en bracht het op 1.11.1. Cor Wiering (IJ), die aangekon digd had een poging te doen het op zijn naam staande Nederlandse record (1.11.1) te verbeteren, slaagde hierin niet. Drie banen bleef hij gelijk met Trojanovic, maar op de laatste 20 meter kon de Amsterdammer het hoge tempo niet meer volgen en hij werd tweede in 1.13.2. Joris Tjebbes liet verstek gaan bij de 100 meter borstcrawl en dit num mer werd nu zonder strijd gewonnen door Aad Boxem (DAW) in 60 seconden rond. Tweede werd Wildevuur (IJ), die met 1.01.2 eveneens een goede prestatie leverde. De Zuid-Slaven kwamen er op dit nummer niet aan te pas. Hun beste man, Boris Skanata, spaarde zich voor de 100 meter rugslag en hij wist dit nummer te winnen in de fraaie tijd van 1.08.9. Ook hij had vrijwel geen tegen stand. want nummer twee, Platers (DWR) tikte in 1.13.3 sec. aan. Ook de 3x100 meter wisselslag esta fette werd met grote voorsprong door de Zuid-Slaven gewonnen. Tot slot volg de een waterpolo wedstrijd tussen Mor nar en Het IJ. De Zuid-Slaven behaal den met 32 een benauwde overwin ning. Het Oostelijk K.N.V.B.-elftal, dat Woensdag 2 Mei des avonds op het ter rein van Robur et Velocitas te Apeldoorn uitkomt tegen het Utrechts K.N.V.B.- elftal, is als volgt samengesteld: doel: Gerberink (Spc. Enschede); achter; Van der Eist (Heracles) en Albers (Vi tesse); midden: Peters (AGOW), Hen driks (Vitesse) ,en Van Beest (Go Ahead); voor: Elfring (Robur et Velo citas), Vink (Hengelo), Bleyenburg (Wageningen), Klein Schiphorst (Quick, Nijmegen) en Kamphuis (Heracles). Over enkele dagen begint de eerste rallye voor de mooiste autobussen van Europa. Deze rallye Rallye Europe- Cote d'Azur staat onder auspiciën van de Franse minister van Verkeer en de burgemeester van Nice. Naast elf ondernemingen uit het organiserende land. komen er équipes uit Spanje. Engeland, België, Zwitserland en Ne derland. Voor de tweede divisie van de Engel en league werd de wedstrijd Doncast" RoversPreston Northend gespeeld. Doncaster Rovers wonnen met 20. Het comité Wederopbouw St Wal- burgiskerk (COWA) heeft voor de Arn hemse rechtbank de voetbalvereniging „Vitesse" in een civiele procedure aan sprakelijk gesteld voor de gevolgen van het bezwijken van twee noodtribunes op 10 April 1950. Vitesse had van de Cowa vier noodtribunes gehuurd; twee stort ten in of klapten ineen, waardoor elf mensen werden gewond, de andere twee tribunes werden op laet van de politie ontruimd. Mr. Donath eiste een bedrag van to taal 6930 gulden voor niet betaalde huur, schade aan de tribunes en derving van huur. Over zes weken wordt vonnis ge wezen. De Indonesische Lawntennisbond, de Pelti, zal zich in verbinding stellen met de internationale Lawntennisfederatie, teneinde aansluiting bij dit internatio nale lichaam te verkrijgen. De Russische gewichtheffer Sakso- noff heeft in de vedergewichtklasse een nieuw wereldrecord tweehandig trek ken gevestigd met een totaal van 106 kg- Tijdens het congres, van de Interna tionale Skifederatie is besloten de wereldkampioenschappen ski in 1954 te Are (Zweden) te houden. Tijdens internationale zwemwedstrij den te Amsterdam heeft Trojanovic het Zuid-Slavisch record op de 100 meter vlinderslag met 0.6 sec. verbeterd. Cor Wiering slaagde er niet in het Neder, lands record te breken. Het totaalklassement van de inter academiale wedstrijden luidt: Dames: 1. U.S.A. (Amsterdam) 151 nt.; 2. U.S.R. (Utrecht) 128 pnt. Heren: 1. U.S.A. (Amsterdam) 16 pnt.; 12. D.S.B. (Delft) 15)4 pnt andere maatregelen zullen moeten wor den genomen dan die waarin op de con ventie van 1946 is voorzien. Hieromtrent zijn verschillende voorstellen ter tafel gekomen, welke in onderlinge West- Europese samenwerking nader zullen worden bestudeerd. In deze studie zul len ook visgronden in de Atlantische Oceaan worden betrokken. In een volgende recommandatie, even eens in eenstemmigheid aangenomen, is uitgesproken, dat internationale maat regelen in het belang van een rationele bevissing in de practijk tenslotte slechts effect kunnen sorteren, indien de statis tische gegevens in de betreffende landen naar uniforme maatstaven worden ge groepeerd. Een rapport van Franse zijde vond in beginsel instemming en zal na der worden uitgewerkt Er is verder besloten, dat een inlei dend rapport van Nederlandse zijde met betrekking tot liet vraagstuk der „marketing" in onderling overleg even eens nader zal worden uitgewerkt. Ten slotte is op de conferentie te Scheve ningen een verslag gegeven van de op zet, achtergrond en doelstelling van d« in Groot-Brittannië binnenkort officieel in te voeren „white fish authorities". Volgens dit verslag zou uit deze En gelse opzet door de Nederlandse visserij in verschillende opzichten lering kun nen worden getrokken. Op voorstel van de Noorse delegatie zal de volgende con ferentie in Noorwegen worden gehou den. Vandaag brachten de deelnemers aan de West-Europese Visserijconferentie een bezoek aan IJmuiden als gast van de redersvereniging. Om half negen arri veerde het gezelschap per touringcar bij de Vishallen. waar zij werden verwel komd door de directeur van het Staats- visschershavenbedrijf. mr. J. R. van Eerde, en het bestuur van de reders vereniging. De bezoekers wandelden door de hallen, waar het juist deze mor gen niet druk was. bezichtigden van de wal enkele vissersschepen en woonden een deel van de afslag bij. Nadat men in het kantoor van het Staatsvissershaven- bedrijf koffie had gedronken, werd ae nieuwe fileermaehine van de Rehaeo be keken en vervolgens werd een tocht ge maakt naar de" sluizen. Tot besluit bood de redersvereniging in hotel „Duin en Kruidberg" zijn gasten een diner aan. Advertentie AAGTED1JK 26 n. Bremen, AAGTEKERK p. 26 Perim n. Rotterdam. AALSD1JK 27 te New Orleans, AARDIJK 27 te New-Or leans, ALCHIBA 26 n. Freetown, ALDAB1 p. 27 Las Palmas n. Rio de Janeiro. ALET- TA 26 te Singapore. AMSTELLAND 25 t« Buenos Aires, ARENDSKERK 27 te Aden, ARUNDO p. 27 Scilly n. Rotterdam, BALI p. 26 Perim n. Amsterdam, BANTAM 26 te Aden. BONAIRE 28 te AmsterdamBREDA 26 n. Mallendo. CALTEX PERN1S p. 27 Malta n. Indon.. CALTEX THE HAGUE 27 te Sidon, CISTULA 27 te Ceuta, DELFT 26 n. Curasao. DIDO 27 te Rotterdam. DOR SETSHIRE p. 16 Finisterre n. Rotterdam, DUIVENDIJK 26 n Bremen, EEMLAND 27 te Amsterdam, ELMINA 27 te Antwerpen, ETREMA 26 n Singapore. GAASTERKERK 26 n. Port Elisabeth. GADILA p. 27 Oues sant n. Curacao, GOOILAND p. 26 Kp. Frio n. Las Palmas, GROOTY BEER 27 te, Suez, HELICON 24 te New York, ITTERSUM 27 te Havre. JüPITER p. 26 Kp. Gata. KEDOE p. 27 Ceylon n. Rotterdam. KER- TOSONO p. 27 Kp. Bon n. Djakarta. KLIP FONTEIN 26 te Antwerpen, KOTA GE- DE p. 27 Minicoi n. Belawan. LAERTES 26 n. Cheribon, LANGKOEAS 26 te Semarar.g. LARENBERG p 27 Ouessant n. Savona, LAURENSKERK 29 van Takoradi n. Accra, LEERSUM 27 te Houston. LEKKERKERK 27 te Bombav. LEMSTERKERK p. 27 Kp de Gata. LIMBURG 27 te Calcutta. LOOS- DRECHT 27 te Havre, LOPPERSUM 26 te Prombino, LU VI ERKERK 27 te Rotterdam, MADOERA 26 n. Amsterdam, MERPESSA 27 te Suez. MENTOR 26 n. Ismidt, MIDAS 26 n. Genua, MITRA 27 te Bombay. MODJO- KERTO p. 26 Kp. St. Vincent n. R'dam, MOLENKERK 27 te Suez. MURENA 27 te Ras Tanura. NERO p. 27 Dungeness n. Bil bao. NEW AUSTRALIA 29 te Amsterdam. ODYSSEUS 26 n. Algiers, OPHIR 27 te Singapore, ORANJE 27 te Colombo, POE- LAU LAUT 27 te Antwerpen, PYGMALION p. 26 Ouessant n. W. Indië, RADJA p. 26 Socotra n. Indonesië, RUYS 26 te Penang, SALATIGA 27 te Semarang, SAMARINDA p. 27 Lakkadiven n. Djakarta, SCHERPEN- DRECHT p. 27 Malta n. Montreal. SCHIE 24 te New Orleans. STAD ALKMAAR 27 n. Narvik, STAD SCHIEDAM p. 27 Dungeness n. Savona. STAD VLAARDINGEN p. 26 Marsden n. Narvik. STRAAT SOENDA 26 n. Mombassa. SUMATRA 27 te Singapore, SUNETTA 27 te Havre, TABIAN 26 naar Madras. TALISSE 27 te Belawan, TARIA p 26 Kp. Carbon n. Rotterdam. THEMISTO p. 27 Lands End n. Belfast. TOMORI p. 27 Perim n. Rotterdam. TOSARI p 27 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. TRAJANUS 27 te Paramaribo. WAIKELO 28 te Surabaja, WILLEM RUYS p. 27 Malta n Rotterdam, WILLEMSTAD 26 n. La Guaira, WIN TERSWIJK 27 te Rotterdam. KLEINE VAART TILLY, pass. 25 Brunsbuttel, n. Stockh, PONZA, 26 van Gent n. Stockholm. AMA ZONE. 25 te Dundrum, ANTARES 26 te Aarhuus. BOUNTY, 25 te Gothenburg. ERE BUS. 25 te Bordeaux, HARM. 25 van Rouaan n. Kingslynn. JACOB OORBURG, 25 te Lon den, KONINGSDIEP. 25 te Rostock. LELIE. 25 van Halmstad n. Schiedam. ORION, 25 te Kalmar, PARAAT. 26 te Gefle. PATRIA, 26 te Wexford. POSEIDON. 24 van Teign- mouth, RIVAL, pass 26 Brunsbuttel. WIL- HELMINE, 25 van Abo n. Visby, DAGNY. 25 van Parijs. MEEUW. 24 te Gweek, NAR WAL, 25 te Poole. ZEEMEEUW, pass 25 Go thenburg. ZIJPE. 26 te W. HaTÜepool, WES TERDOK. 26 te Stettin, FRATERNITé. 26 te Mantyluoto, CORNELIS. 26 te St Malo, REGINA. pass. 26 Holtenau, ALBERT D. 26 van Nvkjobing n. Strood. AFIENA. 26 te Great Yarmouth. JABA, 26 van Surte naar Porsgrunn. BARACUDA, 27 van Porsgrunn n Norköping. SPES. 24 van Malmö n. Stock holm. VECHT. 26 van Swansea n. Brussel, AKTJO, 27 van Antwerpen, SPERA 25 te Kopenhagen. BESTEVAER. 25 van Hogenaes n Abo. KAAP FALGA. 26 te Par, FRANS, 25 te Londen. WESTEREEMS. 25 te Londen, BORNEO. 25 te Vlissingen. GRADA. 25 te Antwerpen, HOOP OP ZEGEN. pass. 26 Vlis singen. n. Korsor. PARAMOUNT. 26 van Baynone n. Londen, QUO VADIS. 36 te Ant werpen. 4000ste schip te Rotterdam Op April arriveerde het 40000ste schip in de Rotterdamse haven. Vorig jaar kwam het 4000ste schip pas op 7 Mei binnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5