Tot de rand van de afgrond Tuinderij leeft nog volop in Kennemerland Michiel Adriaanszoon de Ruyter Samuel Morse grondlegger van telegraafwezen z TEKEN™™ I GORDIJNSTOFFEN VITRAGES KARPETTEN LOPERS TAPIJT COCOS H e Dansschool SCHRÖDER Wij luisteren naar LOCOMOTIEF WASKETELS Beroemd Ned. vlootvoogd H. Catharina z Komen jullie likken IVOORKUST Matervraagstuk in Sahara - ÉËÉjÉj RIJWIELEN No. 25 1 3 V 5 C 7 Voorrang voor alle militaire orders "N VRIJDAG 27 APRIL 1951 PAGINA Film met katholieke inslag in Rembrandt l-V* Nico v. Schagen en Zonen Hoofdprijs „Touring Zandvoort" gereed gekomen Ziet de etalages bij: Kruisstraat 22 WIE HET KLEINE NIET DEERT IS HET GROTE NIET WEERD J. KORT Ijzerhandel N.V. ZANDVOORT REDDINGSCOLONNES KOMEN IN ACTIE 1 1 1 1 1 O 7 O v DANSNIEUWS VAN 99 99' VOOR R.K. A.s. Maandag dansen van 2024 uur'voor onze leerlingen en oud-leerlingen. Toegang alleen op vertoon van bewijs van lidmaatschap. RAAMSINGEL 16 Telefoon 11045 EDO NAAR ENGELAND EN IERLAND -v. Onder de titel ,.Tot de rand van de afgrond" gaat Vrijdag in Rembrandt de film „Edge of doom" lopen waarvan Mark Robson de regie heeft gevoerd. Men zou de film een katholieke film kunnen noemen omdat zij als zodanig bedoeld schijnt te zijn De handeling speelt in een katholiek milieu; de dra matis personae zijn voor het belangrijk ste deel katholieken; het geweten, de genade en de Kerk-als-begrip spelen er een grote rol in, maar aan het eind is het toch de vraag, of de held van het drama op geloofsgronden tot inkeer komt. Zijn bekering zou onder de zelfde omstandigheden tot stand hebben kun nen komen zonder een spatje geloof. Het verhaal komt op het volgende neer. Martin Lynn, een eenvoudige jon gen, moet afscheid nemen van zijn moe der, die gaat sterven. Zij zijn altijd katholiek geweest en hebben het arm gehad. De schuld daarvan ligt bij de Kerk, vindt Martin en in zijn verbitte ring gaat hij naar de pastoor die nooit erg meegaand is geweest, hoewel toch eerlijk om hem te verwijten, dat hij zijn moeder in de steek heeft gelaten en zijn fout thans goed moet maken door een schitterende uitvaart. Die schitteren de uitvaart wordt de jongen een obsessie en als de pastoor weigert hem gratis zulk een overdreven begrafenis toe te staan, slaat Martin de oude man dcod. Die moord wordt doorkruist door een bankroof, bedreven door een bewoner van het huis van Martin, en op het moment van de moord. De politie ver wart de twee zaken aanvankelijk en verhoort Martin als verdacht van de in braak en tenslotte de inbreker als ver dacht van moord. Intussen trekt kapelaan Rnth zich het lot van de jongen aan, maar er is niets Advertentie Gierstr. 40-42, Haarlem, tel. 17768 Het woonhuis aan de Kostverloren- straat hoek Noorderduinweg, hoofdprijs van de loterij van de stichting „Touring Zandvoort" is gereed gekomen. De trek king zal over enkele maanden plaats vinden en tot dat tijdstip zal het huis dienstbaar worden gemaakt om bij het publiek belangstelling te wekken voor een goede en verantwoorde woning inrichting in een aanvaardbare prijs klasse. De architect, Clim Meyer, heeft daar toe contact opgenomen met het instituut voor industriële vormgeving te Amster dam. Een twaalftal fabrikanten zullen aan de in dit huis te houden tentoonstel ling deelnemen. Bij het bezichtigen van het huis zal inen de indruk krijgen, dat het bewoond wordt, de keukeninrichting zal com pleet zijn, in de kinderkamer zal speel goed aanwezig zijn en in de eetkamer zal de tafel met servies en bestek ge dekt zijn. De tentoonstelling zal aange ven hoe het huis bewoond kan worden door een jong gezin met vier kinderen. Alle artikelen zullen zijn van Neder lands fabrikaat; zij zullen genummerd zijn en in elk vertrek zal een lijst aan wezig zijn van de fabrikant, de prijs en de detaillist door wiens bemiddeling de goederen gekocht kunnen worden. De Zandvoortse middenstand zal zoveel mo gelijk worden ingeschakeld. De tentoonstelling zal Zaterdag vóór Pinksteren worden geopend en er zal ge legenheid worden gegeven aan organi saties van huisvrouwen, om het huis onder deskundige voorlichting te bezich tigen. Dana Andrews als kapelaan Roth in de film „Edge of doom" van Mark Robson. mee te beginnen. De Kerk heeft schuld. De kapelaan kan mooi praten en toege ven, dat priesters ook maar mensen zijn.... maar de uitvaart moet er ko men. Binnen vier en twintig uur lossen de zaken zich op, als Martin een bezoek bréngt aan zijn moeder's lijk in de rouw kamer van een ondernemer en de inner lijke rust vindt, die hem moed geeft, eerlijk voor de zaken uit te komen. Alles wat hij nog vraagt is, de begrafenis te mogen bijwonen. Uit dit proces blijkt niet overduidelijk, dat we hier met een katholiek conflict te doen hebben. Het katholieke element is vrijwel uitsluitend te vinden in de bemoeienissen van de kapelaan, die in derdaad de katholieke mentaliteit ver tegenwoordigt en met deernis, doch te vens met eerlijkheid tegenover de ziel en de misdaad staat. Zijn uitlatingen zijn de Kerk waardig en plaatsen de zaken in het juiste licht zonder aan de christe lijke liefde te kert te doen. In die rol ligt de sympathieke kant van de film, die overigens voor een te groot deel een gewone criminele film is geworden. Hier komt bij, dat de rustige en beheerste fi guur van Dana Andrews uiterst geschikt is voor de verstandige en wijze priester. Mark Robson- heeft het drama kundig geregisseerd. Advertentie ^^Hedenetalereï^vijeer^jitgcbreide sortering in de onderstaande artikelen. Hier is zeker ook iets voor U bij: Weefstoffen in een keur van dessins 6.25 - 5.15 - 4.65 - 3.95 Damasten fraaie dessins en kleuren Cretonnes 6.50 - 3.95 Marquisettes in vele breedten 4 nr en alle kwaliteiten vanaf I itv Filets en allovernets, een uitge- 4 CA breide en mooie collectie vanaf I v U Holtaps, een degelijk huiskamerkarpet. Nog enige zware kwali- 4 A7 CA teiten lUf.OU W iltonkarpetten diverse kwaliteiten vanaf 162.50 Ook in de maat 250 x 350 kunnen wij U een pracht sortering voorleggen uit sluitend in de betere kwaliteiten. Axminster 70 cm. breed 25.50 Moquette lopers 50 cm. br. vanaf 12.90 idem 70 cm. br. vanaf 17.50 Bouclé's en haarvelours 50 cm. br. vanaf 6.95 idem 70 cm. br. vanaf 12.75 Dubbel bouclé- en keperlopers vanaf 3.10 Moquette tapijt in diverse kwaliteiten 100 cm. breed vanaf 29.75 Wollen dubbel bouclé 14.75 Dubbel bouclé tapijt 6.90 Sisaltapijt 11.75 Een grote sortering alleen in de goede en beste kwaliteiten 50 cm. breed 4.90 - 4.10 - 2.95 70 cm. breed 6.15 - 5.25 - 4.75 - 4.25 85 cm. breed 7.75 - 6.95 100 cm. breed 9.95 - 9.35 - 8.95 - 7.85 Ook grotere breedten voorradig. Zojuist ontvingen wij uit oude koop enige Chinamatten tegen nog zeer lage prijzen. 140/180 6.65 160/230 10.75 ifm! eet raai Telef. 16777 Nog beter, laat ons U voorleggen, dat wat U zoekt, U slaagt zeker. We hebben het deze winter gemeld: de volkstuinders hebben eindelijk grond gekregen. Een prachtig groot terrein aan de Oudendijk te Heemskerk, van de kerk van St. Laurentius gehuurd. Enkele maanden geleden nog een woestenij, nu rijen er zich de tuinen aaneen van de liefhebbers, die hun vrije tijd doorbren gen in dit brok natuur, met de duinen dichtbij, een weiland met koeien, en op de achtergrond tegen de horizon de vele schoorstenen van de industrie: Hoog ovens, waar 't merendeel van de volks tuinders hun werk vinden. Men kan er op ieder uur van de dag volkstuinders vinden, naar gelang de werktijden van de continu-dienst op het bedrijf. Met lust en liefde wordt gear beid met tuindersbloed vaak, want meerdere volkstuinders zijn voortge komen uit tuindersgezinnen, die een andere toekomst moesten kiezen. De jonge aardbeienplanten staan keurig op regel, de spinazie begint een veld groen te kleuren, bonestaken betekenen straks een oogst van de plantjes, die nauwe lijks, gelokt door de zomerwarmte, de kopjes door de geestgrond steken. Een brede weg in aanleg, loopt door het complex heen. Hier en daar is nog een stukje onontgonnen- terrein voor nieuwe leden, die zich bij de heer P. Mulder, kunnen melden. Een enkel tuinhuisje staat overeind, rustieke omheiningen geven het geheel een ordelijk en fraai aanzien. „Moet je m n slaplanten eens zien?" riep een van de volksluinders ons en thousiast toe, terwijl hij de schop opzij zette en zich over z'n kas boog. Dat werd een aangename ontmoeting, want in de volkstuinder herkenden we pater E. van Iersel, de aalmoezenier van de arbeid in Kennemerland. Hij is een hardwerkend volkstuinder, die hij hoorde natuurlijk dat de glascultuur voor Kennemerland van grote toekomst betekenis is in een kleine kas sla, radijs en wat bloemen heeft staan. „Dit werk doet je goed", vertelt hij „het is een gezonde ontspanning die je hele maal verfrist, een recreatie van de geest, die niet altijd gespannen moet zijn op de problemen." De aalmoezenier kan straks bovendien een overvloedige aardbeienoogst verwachten. Hij moet een hartstochtelijk liefhebber van radijs zijn, want ook op de koude grond heeft hij gezaaid. „We hebben veel plannen," vertelde hij nog, „we denken bijvoorbeeld aan een eerst oogstfeest met aanbieding van pro ducten aan het ziekenhuis bijvoorbeeld". Maar dat moet nog in het bestuur uit gewerkt worden pater van Iersel is gewoon lid „Er zouden veel meer volkstuinders moeten zijn in dit indus triecentrum", zegt hij nog en dan rijdt hij met ons mee naar huis. Onderweg, dicht bij het complex, ontmoeten we kerkmeester Zonneveld „de vader van de volkstuinders", zegt pater Van Iersel, „met raad en daad staat hij ons bij." Wanneer we in de drukte van de Rijksstraatweg zijn opgenomen, denken we eraan, hoe hier aan de Oudendijk een vrijetijdbesteding wordt beoefend, die gezond is, prettig, herademing- gevend in Gods vrije en schone natuur na het werk in de fabrieken en het jach tende leven in de stad. Er moesten meerdere complexen volkstuinen wor den aangelegd. Advertentie prima gegalvaniseerd - in alle maten KLEINE HOUTSTRAAT 17 en filialen Zaterdag 28 April a.s., des namiddags half drie, zal door de afd. Zandvoort van het Ned. Roode Kruis in samenwer king met de Politie, de Brandweer en de Opruim, en Reddingsdienst, in het kader der Burgerlijke Verdediging, op het Raadhuisplein te Zandvoort een oefening worden gehouden. Bij deze oefening zal van de veron derstelling v orden uitgegaan, dat het gebouw der Gemeentebedrijven aan het Raadhuispleirhoek Oranjestraat, door een bominslag is getroffen. Hierdoor is in het gebouw brand ont staan, het trappenhuis is vernield en enige in het gebouw aanwezige perso nen hebben veiwondingen bekomen. Gelijktijdig zal een oefening in klei ner verband plaats hebben in de Hel. mersstraa' alhier. Ook daar wordt een bominslag in een perceel verondersteld, waarbij enige personen zijn gewond, De vorengenoemde organisatie en diensten zullen bij de oefening elk een afzonderlijke taak hebben, zoals de brandblussing, het verlenen van de eer ste geneeskundige hulp, het redden van onder puin bedolven slachtoffers en de redding van getroffenen uit de boven verdieping van een brandend en ge deeltelijk ingestort gebouw. Hierna zullen de gewonden met zie kenauto's naar het Noodhospitaal in het Patronaatsgebouw worden vervoerd. Te ongeveer half vier wordt het einde van de oefening aangekondigd door één signaal van de alarm-sirene, hetwelk 5 seconden zal aanhouden. Onmiddellijk hierna is het door de Afd. Zandvoort van het Ned. Roode Kruis in het Patronaatsgebouw inge richte Noodziekenhuis voor het publiek te bezichtigen. F. X .V. -• Kn****1-*'********'-*'**' 29 April is het 275 jaar ge leden, dat de beroemde Neder landse vlootvoogd, ten gevolge van een in een zeeslag opgelo pen verwonding in de buurt van de Etna (.Italië) overleed. Jullie hebben natuurlijk al len over hem gehoord. Hoe hij als ondeugende straatjongen naar het haantje van de toren klom en heelhuids weer naar beneden kwam; hoe hij in zijn jeugdjaren, in een blauwgerui- ten kiel, op de touwslagerij het grote wiel draaide en hoe hij later als zeeman de Duin kerker kapers, die zijn boot be sprongen, van zijn met bpdov- ven boter ingesmeerd dek in zee liet duikelen. Michiel Adriaanszoon de Ruy ter, langs alle trappen van de scheepsbedieningen opgeklom men tot luitenant-admiraal-ge neraal van Holland en West- Friesland, is geheel zijn leven een eenvoudig man gebleven. Hij schaamde zich niet over zijn afkomst en vertelde me nigmaal in gezelschap, dat hij wieldraaier in de lijnbaan ge weest was en als scheepsjongen en. matroos gevaren had, lezen wij in het boekje „Uit ons ver leden". Nauwelijks elf jaar telde Mi chiel, toen hij als bootmansjon gen, die ternauwernood een beetje kon lezen en schrijven, voor het eerst het zeegat uit ging ter koopvaardij. Dat was toen niet zon vreedzaam be drijf als nu. Want Duinkerkers en andere kapers loerden steeds op buit. zodat een goed matroos tegelijk een goed sol daat moest zijn. Op ongeveer drie en twintigjarige leeftijd had hij zoveel kundigheden opgedaan, dat hij als stuurman kon gaan varen. Daarmede was hem de weg geopend naar be vordering tot de hoogste ran gen. Als stuurman doorliep De Ruyter de beste practische leerschool, die er voor de zee man bestaat: de Poolvaart. Eerst voer hij in 1633 op de walvisvaarder „De Groene Leeuw" naar de kust van Groenland en in 1635 maakte hij een tocht mee naar de Zuid- poolzee. Toen hij van die laat ste reis thuiskwam, stond hij reeds bekend als een kloek, doortastend, beproefd en erva ren zeeman; want men droeg hem het commando op over een schip, dat uitgerust werd tegen de Duinkerker kapers. Later maakte De Ruyter han- delstochten naar Brazilië en de Caraïbische eilanden. De wijze waarop De Ruyter zich op de tocht naar de Spaanse kust van zijn taak kweet, 'beantwoordde ten volle aan de goede dunk, die de stadhouder omtrent hem opge vat had. Want in de slag bij Kaap Vincent (3 Nov. 1641) „Moet je m'n sla-planten eens zien?" riep een van de oolkstuinders ons enthousiast toewe herkenden pater E. van Iersel, aalmoezenier van de arbeid in Kennemer land. Enthousiast volkstuinder. Wanneer cte zon straalt, gaat de hele familie mee naar de volkstuin en buurman-volkstuinder, aalmoezenier E. van Iersel, komt soms even een gezellig babbeltje maken. De familie Glorie uit Beverwijk aan het volkstuinenIs er gezonder ontspanning? Het huis van Admiraal de Ruyter, aan de Prins Hendrikkade (No. 131) te Amsterdam tussen de Hollandse en Spaan se vloten, was zijn schip steeds te vinden op de plaats, waar de strijd het hevigst woedde. Ook in latere jaren heeft De Ruyter menig gevecht gele verd. In de vierdaagse zeeslag, toen hij op de „De Zeven Pro vinciën" het bevel over de ge hele vloot had, moest de ad miraalswimpel tijdelijk op een ander schip worden overge bracht. En ook in de beroemde „af tocht", toen hij zich met acht schepen twee en twintig van de grootste Engelse schepen van het lijf hield, stond „De Zeven Provinciën" boven aan de lijst van de schepen, die de meeste schade geleden hadden. Na de dood van Tromp werd De Ruyter tot vice-admiraal benoemd. Zo werd De Ruyter tegen zijn wil voor goed aan de dienst van het land verbonden en bleef daaraan zijn beste krachten wijden, tot hij ruim 69 jaar oud aan zijn verwon dingen overleed, met eer en roem overladen. Te Amsterdam kun je op de Prins Hendrikkade (no. 131) het huis zien. waar De Ruyter tijdens zijn verblijf aan de wal woonde. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is hij begraven. Michiel Adriaanszoon de Ruyter Het wiel waaraan Michiel de Ruyter, als jongen, in een touw slagerij te Vlissingen, draaide. (Het wordt bewaard in het museum te Middelburg) In de veertiende eeuw leef de er in Noord-Italië. in het plaatsje Siëna, een meisje, dat zich reeds op jeugdige leeftijd aan God had toegewijd. Haar ouders hoopten, dat zij een rijk huwelijk zou aangaan. Maar hoe zij daarop ook aan drongen en hoe onaangenaam zij het Catharina maakten, het meisje bleef bij haar besluit. Tenslotte gaven de ouders hun toestemming, dat Catharina in de orde van de Dominicanes sen treden kon. Wie had kunnen vermoeden dat dit eenvoudige meisje zo'n belangrijke figuur voor Italië en heel de Katholieke Kerk worden zou? Haar klooster leven van gebed en verster ving bleef niet geheim. De heiligheid van deze klooster zuster, de wonderen die zij deed. maakten weldra dat van heinde en verre de mensen kwamen toestromen om haar te zien, met haar te spreken endoor haar bekeerd te worden. Alleen door deze veelvuldige bekeringen zou de naam van Catharina voor de eeuwen be waard zijn gebleven. Maar zij deed nog veel meer. Deze een voudige kloosterzuster bemoei de zich ook met de groten van de aarde. Zij werd de vredesticht ster tussen vele vorstelijke personen, die in ruzie met el kander leefden. Zo groot was de macht van haar woorden, dat zelfs regeringen van steden naar haar luisterden en haar raad opvolgden. Catharina van Siëna zou het ook zijn, die de Paus naar de stad var. Petrus, Rome, zou doen terugkeren. Al jarenlang zetelde de Paus in een Franse stad: Avignon. De toen regerende Paus Grego- rius de Elfde was wel graag naar Rome teruggekeerd, maar uit vrees voor de Fr«#rse rege ring en de Franse geestelijk heid durfde hij dit niet te doen. De woorden van Catharina van Siëna gaver, hem echter de moed en de kracht om zijn voornemen te volbrengen. Zo keerde door de invloed van deze vrouw, de Paus eindelijk weer naar zijn stad Rome te rug. We zien deze heilige vaak af gebeeld gehuld in het kleed der Dominicanessen en een doornenkroon op het hoofd. Die doornenkroon had Catha rina zelf gekozen, toen God haar in een visioen een gouden of een doornenkroon had aan geboden. Catharina van Siëna heeft in haar lichaam ook de vijf wondetekenen van Christus gedragen. Nauwelijks drie en dertig jaar oud. is deze grote vrouw uit de middeleeuwen in geur van heiligheid gestorven. Zestig jaar na haar dood werd zij reeds heilig verklaard. Haar feest vieren we 30 April. (Slot) Jullie kennen zeker wel de letters SOS. het bekende nood sein Dat betekent Save Our Souls (R$d onze zielen) drie punten, drie strepen, drie punten. Wij drukken hierbij een lijstje af van de signaaltekens. De eerste electro-magnetischc telegraaf, welke in Nederland tot stand kwam. werd aange legd door de ..Hollandse IJzeren Spoorweg Mij.", langs de eerste spoorweg van Amsterdam naar Haarlem. Deze telegraaflijn werd in Juni 1845 in gebruik genomen. In Maart 1852 werd het be heer van de telegraaf in Neder land aan de Staat toevertrouwd. Tegenwoordig worden de woorden per telex-bandschrij ver overgebracht. (Een telex is een ingenieuze uilvinding, een soort schrijfmachine, ook wel verreschrijver genaamd. (Daar komen wij nog wel eens op te rug.) Als je ooit een telegram hebt gezien, dan weet je, dat daar strookjes met woorden op zijn geplakt. Die strookjes wor den dus door de verréschrijver of telex op het postkantoor overgebracht naar het postkan toor van de plaats van bestem ming. Zo zie je, dat de uitvinding van Morse van een grote bete kenis is. geweest voor de ont wikkeling van het wereldver keer! Vergelijkt men de be scheiden inrichting van het te- legraafwezen in de jaren, waar in Morse zijn systeem en toestel iiiiiiiiiiiiiimiitiitmiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiint Het verhaal „Vriendschap" Cover het eekhoorntje Rood staart), waarvan vorige week het slot is verschenen, was in gezonden door Tilly Hermans te Hilversum. tiiiiiiiiiluiiitiHiiiniiiiiiitiiiiiiiiiitiiiitiitiiiiiiii uitvond, met de omvang, welke het bedrijf thans heeft aange nomen. dan zal het duidelijk zijn. dat het een hoogte heeft bereikt, waarvan Morse niet heeft durven dromen! mmm mm •mmm mam mmm II Moe.ten jullie horen, wat die goocheme Kees laatst heeft uitgehaald. Hij had zijn moeder zover gekregen, dat ze pannekoeken zou bakken. „En krijgen we er dan stroop op?" had Kees dadelijk ge vraagd. Want Kees was ge woon gek op pannekoeken met stroop. Moeder vond het dadelijk goed. „Zal ik dan vast maar stroop gaan halen," stelde Kees voor. Ook dat was goed. En zo had Kees in een mooie stenen kan een heleboel stroop gehaald. „Zal ik de stroop maar in de keuken zetten?" vroeg hij, toen hy thuis kwam. „Da's goed!" rie.p moeder van uit de kamer. „Zet ze maar op de tafel." Tot zover was alles dus goed gegaan. En Kees zou 's avonds heerlijke pannekoeken met stroop gegeten hebben, als Ja en nu gaat het komen. Moeder moest ook nog even een paar boodschappen doen. O ja, Kees kon best even al leen thuis blijven. Dat dacht moeder tenminste. Maar zo gauw ze weg was, liep Kees naar de keuken, om eens even naar die heerlijke pot stroop te kijken. Voorzichtig nam hij de kan in zijn handen. Kijk, als hij de kan een beetje schuin hield, kwam dat zoete goedje naar hem toestromen. Hè, Kees schrok er van. Haast vloeide het over de rand heen. Gauw de andere kant maar uit. Neen. Kees kon de kan maar beter rustig op de tafel laten staan. Maar juist toen hij dat doen 0,'ou, gleed de kan uit zijn handen, over op de tafel. Kees zag dadelijk de stroop er uitvloeien. Hij greep de kan van onderen vast en trok hem wild naar zich toe. Natuurlijk liep er nu nog meer stroop uit. Een brede strom van dat zoete goedje lag nu op de tafel. Wat moest Kees doen? Kees begon er eens aan te likken. Ia. dat smaakte goed. Maar er lag veel te veel. Dat kreeg hij zo nooit weg. Ineens kreeg hij een idee. Hij liep naar buiten en riep een naar van de buur kinderen, die aan het spelen waren. „Komen jullie meelikken?" vroeg hij. De kinderen begrepen er niet veel van. Maar ze wilden wel me.t Kees mee naar bin nen gaan. Zo gauw ze in de keuken kwamen, zagen ze, wat er aan de hand was. „Lik maar mee." nodigde Kees. Nou. dat vonden de an dere kinderen wel leuk. In een wip zaten ze met ziin zessen van de stroop te likken. De een deed het met zijn vingers, de ander haalde de hele hand door de stroop en een derde likte het zo van de. tafel op. Och. och. wat werd er gelikt. Weldra zaten handen, gezich ten en haren van al die kin deren vol kleverige stroop. ..Wat is hier aan de hand." schrok moeder, toen ze even later binnen kwam. „Kees kwam vragen, of we mee wilden likken?" vertelde een der gasten. De Ivoorkust (West-Afrika). het gebied tussen Liberia. Frans Guinee, Soedan en de Goudkust, is één der rijkste van Frans West-Afrika. Het heeft twee millioen inwoners ovpr een oppervlakte van 300.000 vierkante kilometers en een zeer grote verscheidenheid aan voortbrengselen. Op de smalle zandstrook met de rij lagunen (ondiepe water plassen) langs de kust volgt on middellijk het gebied van de wouden, dat zich honderdvijf tig tot tweehonderd kilometer diep het land in uitstrekt. Meer naar het Noorden gaan deze bossen over in randen bomen langs de rivier en de rest van het land bestaat uit uitgestrek te grasvelden met verspreide bomen. Hier is veeteelt, men ziet er velden met maïs, gerst en katoenplantages. Maar toch is het grootste deel van het land bedekt met oerwouden met hun enorme variatie van boomsoorten, die de kostbare houtsoorten leveren voor de ververijen, industrie van schrijnwerk en ingelegd hout. Wat koffie en cacao betreft, is de Ivoorkust de voornaam ste voortbrenger van Frans West-Afrika geworden, niette genstaande deze teelt pas sinds kort tot ontwikkeling is geko men. Ook zijn er bananenplan tages over een oppervlakte van enkele duizenden hectaren land Nu eens een moeilijke teke ning, „kat in boom". Je moet er zelf eens een vrije tekening van mak'en. dat wil zeggen: ge heel naar eigen idee. Wij ge ven weliswaar dit voorbeeld, maar het wil niet zeggen, dat je dit precies zo moet nateke nen. Deze. kat zit een vogeltje achterna (links). Rechts s|aan nog enige koppen, van opzij en van voren gezien en geheel rechts onderaan een zittende poes var achteren gezien. Dit zijn alleen voorbeelden voor wie thuis geen poes heelt Heb je thuis een kat. dan zal het je niet zo moeilijk vallen om een dergelijke tekening als deze te maken. Zie maar wat je er van terecht brengt. Men is tegenwoordig de me ning toegedaan, dat zich onder de woestijn een aanzienlijk groot watervlak moet bevin den. Inderdaad dringt het re genwater, dat op de hoge vlak ten in de Sahara valt, in de bodem. Vastgehouden door doorlaatbare terreinen, wordt het aan de verdamping ont trokken en hoopt zich op aan de Zuidflank van de Atlas in de Sahara. De doorlaatbare laag heeft een oppervlakte van 40.000 vierkante kilometer, waarop jaarlijks 250 millimeter regen valt. Door een doorsijpclings- verhouding van 10 pet. komt er jaarlijks een milliard kubie ke meter by. „Ja, ziet u," verklaarde Kees een beetje bang nu, „de strooppot was omgevallen en nu. Verder wist Kees niet meer. Maar moeder begreep het wel. Ze had heel wat werk om si die vuile handen en monden van de kinderen en de tafel zelf weer schoon te krijgen. Ze had er zoveel werk aan, dat er geen tyd overbleef om pannekoeken te bakken. En zo had Kees zelf er ook nog een strop aan. want hij kreeg die dag geen pannekoeken met stroop. Advertentie Blijkens een in de Staatscourant van heden gepubliceerde beschikking van de minister van Economische Zaken treedt met ingang van 27 April 1951 een prioriteitsregeling in werking ter waar borging van de productie en tijdige af levering van militaire goederen. Voors hands zal deze regeling, die haar grond slag vindt in de Distributiewet 1939, slechts van toepassing zjjn op goederen, vallende onder de metalenbeschikking 1947, zoals walserjjproducten en non- ferro metalen. Naast Haarlem en RCH zal ook de derde Haarlemse eerste klasser EDO binnenkort een trip naar Engeland ma ken. EDO gaat drie wedstrijden spelen in Engeland en Ierland in de periode van 11 tot 19 Mei. Gespeeld wordt in Colchester en tweemaal in Belfast, Ier land. Advertentie Niet te scherp, niet te zuur; heerlijk pittig èn... niet duur 7 A TFnn a r* HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 gewijde muziek, 7.45 Mor gengebed. 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram.. 11.50 Als de ziele luistert, causerie, 12 00 Angelus. 12.03 gram.. 12.33 gram., 12.50 sport, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.ork.. 14.00 jeugd. 14,20 Engelse les. 14 40 har monie-orkest. 15.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 15.30 zangvereniging, 15.50 gram.. 16.00 voetbalreportage. 16.40 piano. 17.00 lichte muziek, 17.15 jeugd, 18.15 actualiteiten. 18.25 filmprogr.. 18 40 piano en zang. 19.00 nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie, 19.21 actualiteiten, 19.27 gram.. 19.52 jbumalistiek week overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 gram., 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op. heren!, 21.00 gevar. pro gramma, 21.53 Als ze maar willen, 22.00 lichte muziek, 22.30 Wü luiden de Zon dag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 24.00 kamerorkest. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7 00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 Onder ons gezegd, causerie, 8.23 orgel. 8.45 gram., 9.00 idem. VPRO: 10.Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh.. 11.35 pianotrio, 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-orkest, 13.50 gram., 14.00 jeugd, 14.30 gram., 14.50 Betuws progr., 15.15 accordeonmuziek, 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.00 lichte muziek, 16.30 sport, 16.15 Radio Philharm. Orkest. 17.30 jeugd 18.00 nieuws. 18.20 Instr. kwintet 18.40 regeringsuitz.: Zoeklicht op de Wester se defensie. 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 causerie, 19.55 Deze week, cause rie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actuali teiten, 20.15 Woorden er, muziek, revue 21.15 Weense muziek, 21.45 socialistisch comm., 22.00 dansmuziek, 22.25 Onder de pannen, hoorspel, 22.45 orgel. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 390 m.: 13.50 orkestconcert. 15.10 BBC Northern Orchestra, 18.30 lichie muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 1230 lichte muziek. 13.15 dansmuziek, 18.00 jazzmuziek, 19.30 lichte muziek, NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusemjnuziek. 13.20 om roeporkest, 14.00 lichte muziek, 16.00 populaire muziek, 18.30 volksmuziek. 21.00 dansmuziek. 22.25 symphonie-ork. en solist, 23.00 rhythmische muziek, 0.10 dansmuziek, 0.35 lichte muziek, l.OO dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest. 12.32 licht omroeporkest. 14.00 Concert gebouworkest en solisten. 16.15 Ts.iechi- sche muziek, 20.00 omroeporkest en so liste. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solist, 15.00 operamuziek, 17.10 lichte muziek 20.00 omroeporkest en solisten. 21.90 amusem.muziek, 21.30 jazzmuziek, 22.15 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en en 347 m.: 12.30 orkestconcert, 16.45 or kestconcert, 20.00 orkestconcert. 2325 kamermuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7