Engels munitieschip geëxplodeerd Rode artillerie beschiet de Zuid-Koreaanse hoofdstad Tussen neus en lippen Tien doden en meer dan duizend gewonden in Gibraltar Bollenstreek in feesttooi KOUD WEER GEDURENDE HET WEEK-END NEDERLANDERS UIT RUSLAND IN DOORGANGSKAMP FRIEDLAND m Stof tot praten en doen A rbeidsmarathpn MOORDAANSLAG TE BUSSUM Bedrijver zelf het slachtoffer Opmars van de Chinezen vertraagd Mogen Italiaanse katho lieken socialist zijn? 3 Amerik. vliegtuigen verongelukt Kans op guur weer op Koninginnedag Het weer De eerste aardbeien 76 cent de 6 Tot hoofd en hart J ZATERDAG 28 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25059 GROTE RAVAGE 24 doden Derde slachtoffer auto ongeluk overleden Nog 150 landgenoten in kamp te Kief? Losse flodders op Bossche burgerij Wangedrag van militairen k nouwe/v/ VOORBEREIDING VOOR DE TELEVISIE UITZENDINGEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhjsstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wrvd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich her recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. y. De koninginnedag, die wij voor de derde maal op 30 April gaan vieren begint zich in te burgeren. En als de lente meedoet, eigent deze prille voorjaarsdatum zich evenzeer als de vertrouwde vroegere Augustusdag voor het feest-voor-iedereen, dat koninginne-verjaardag steeds is, en dat buiten op straat gevierd, wordt, juist omdat het ieders feestdag is. Twee en veer tig jaar wordt koningin Juliana en van koninginnen mag dat openlijk gezegd worden, want het leven van een vorstin, die zozeer in de openbaarheid sta at, is nu eenmaal weinig van haarzelf. Maar ondanks haar hoge functie en uiterst veel eisende taak wordt degene, die met koningin Juliana in aanraking komt, altijd weer getroffen door haar toon van oprechte menselijkheid, die door onze Lon- aense correspondent zo uitstekend werd weergegeven, toen hij, bij het bezoek van Hare Majesteit aan Londen in de afgelopen herfst, schreef, dat „onze Konin gin telkens weer bewees de unieke gaven te bezitten aan formele hoge vertrek ken van kanselarij en paleis de intimiteit te geven van een huiskamer door haar vertrouwelijke ongedwongenheid, die nimmer de koninklijke waardigheid ge weid aandeeden toch de toegesprokene terstond op zijn gemak stelde." Die warme menselijkheid van onze vorstin is een zeer groot goed in deze harde tijd, waarin het openbare leven juist zo mank gaat aan oprechtheid van menselijk gevoel. Moge God haar nog lang in vrede voor ons behouden. Het 1000 ton metende Engelse schip „Bedenham" is gistermorgen met 500 ton munitie aan boord in de haven van Gibraltar in de lucht gevlogen, tien personen zijn daarbij om het leven ge komen, men vreest echter dat dit cij fer nog zal stijgen, want van de talrijke gewonden meer dan duizend, aldus meldt A.P. bevinden zich verschei- denen in levensgevaar. Bij de voorraad munitie bevonden zich een aantal diep tebommen. Het gevaar is nog steeds niet geweken; de bevolking is gewaar schuwd, dat nog meer ontploffingen kunnen volgen. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De mogelijkheid bestaat, dat de ramp ontstaan is tengevolge Van een brand op een langszij liggende lich ter, die eveneens in de lucht is gevlo gen. Alle leden van de bemanning van de „Bedenham" konden zich in veilig heid stellen, daar zij door een vooraf gaande ontploffing gewaarschuwd wer den. Een geweldige rookzuil, die na de ontploffing op de plaats van de ramp opsteeg, deed ooggetuigen denken aan foto's van proeven met atoom- In drie kleine fabrieken in Buenos Aires is een „arbeidsmarathon'' be gonnen. Het doel is een „wereldpro ductierecord" te vestigen en de rest van het land aan te sporen harder te werken, aldus meldt Reuter. Arbeiders in twee fabrieken van loden pijpen en in een rubberfabriek zijn van plan aan hun werkbanken te blijven, totdat zij van vermoeidheid in elkaar zakken. Iedere vier uur ne men zij slechts een kwartier rust. Hun poging wordt gesteund door het door de Argentijnse Staat gecontro leerde Algemene Vakverbond. Verleden week zijn twee arbeiders, die lantarens vervaardigden, met de „arbeidsmarathon" begonnen. De een hield het 78 uur vol, de ander 98 uur. Beiden moesten na hun marathon in het ziekenhuis worden opgenomen en konden eerst Dinsdag het werk her vatten. Zware geallieerde batterijen, die in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul zijn opgesteld, nemen de oprukkende Chinezen voortdurend onder vuur. Het mon- dingsvuur zette vannacht de bouwvallige gebouwen in de stad in een rode gloed en het gebulder der kanonnen weerkaatste door de verduisterde straten van de haast weer volledig uitgestorven stad. De Zuid-Koreaanse regering heeft de in woners van Seoul opnieuw bevel gegeven de stad te verlaten. Tweehonderd dui zend mensen zijn reeds gevlucht. Verwacht wordt dat een gelijk aantal zal vol gen en dat honderd duizend inwoners de bezetting van de stad, voor de derde maal door de rode troepen, noodgedwongen zullen moeten meemaken. Want aan de Noordelijke toegangswegen tot Seoul zijn de Chinezen nog slechts zestien kilometer van de stad verwijderd en zelfs met lichte artillerie kunnen zij de zwaar geteisterde hooldstad reeds bestrijken. (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht heeft zich bij de familie K. aan de Hector Treubstraat in Bussum een drama afgespeeld, waarvan de bedrijver, de 27-jarige K. uit Amster dam, zelf het slachtoffer is geworden. Omstreeks vier uur werd de heer K., bewoner van het huis, wakker door ge stommel op de benedenverdieping. Ter wijl de bewoner zich oprichtte, ontdek- te hij een schoteltje, waaruit walm op- steeg en dat bij de ingang van zijn ka mer was geplaatst. K. begaf zich onmid dellijk naar beneden en trof daar de 27- jarige Amsterdammer stervende aan De jongeman was enige tijd verloofd ge weest met een van de dochters van de familie en had na de verbreking van de verloving gedreigd maatregelen te zullen hemen. Hij is blijkens het door de politie ingestelde, onderzoek op de. fiets naar de Woning van zijn ex-verloofde gekomen. Hij had verschillende chemische stof fen bij zich, waaronder een fles met zout zuur en cyaangaspoeder, dat hij op het schoteltje in de kamer van het huis mengde. De zeei- gevaarlijke gassen, die spoedig vrij kwamen, heeft K. zelf niet bijtijds kunnen ontwijken. Hij beeft ver moedelijk nog getracht het huis te ver laten, doch kon niet verder komen dan de benedenverdieping. Het gestommel Van de man wekte de familie, die daar door aan de dood ontsnapte. Op de over loop trof men een schoteltje nog niet gemengde poeder aan, vermoedelijk be stemd voor de kamer van de dochters. Advertentie Bij KB. is dr. W. Huender, thans H. Ms. gezant te Addis Abeba, benoemd '°t H. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Ankara. De val van Uijongbu, ten Noord-Oos ten van de stad, wordt ieder ogenblik verwacht en de roden zullen zeer waar schijnlijk begin volgende week, mis schien dit weekeinde reeds, in Seoul zijn, daar de stad uit militair oogpunt gezien niet de moeite waard is verde digd te worden. De Chinezen hebben ondertussen hun opmars enigszins vertraagd om hun troepen te kunnen hergroeperen en de aanvoerlijnen te verstevigen. Naar het Centrale front zijn volgens de telegrammen van de frontcorres pondenten zelfs verse Chinese troepen onderweg. De rode legermacht bleef ondertussen langzaam oprukken. Op verschillende punten van het 160 kilo meter brede front bewogen de geal lieerden zich gisteren in stortregens nog sneller in Zuidelijke richting, een modderig niemandsland achterlatend. Tot dusver hebben de Chinezen en Noord-Koreanen in vijf dagen van ver bitterde strijd naar schatting 37.000 man aan doden en gewonden verloren. Hier door zijn de verliezen van de vijand sinds 25 Juni 1950, toen de Noord-Korea nen de oorlog met de inval in Zuid- Korea begonnen, tot 862.500 man geste gen. Hoewel de vijand in sommige sectoren terreinwinsten van 50 kilometer geboekt heeft, betaalt hij hiervoor een vrese lijke prijs. Het commando der verbonden legers raamt de vijandelijke verliezen gedurende de vier en een halve dag, dat het offensief thans aan de gang is, op 35.000 gesneuvelden. De Chinese com mandanten gebruiken hun manschappen alsof het munitie is, merkte een officier aan het front op. Naar verluidt zijn de verliezen der verbonden troepen over het geheel ge nomen licht. Er komen echter bloedige tegenslagen voor. Door de plotselinge Chinese stoot liepen ettelijke eenheden in de val. Groepen Engelse, Turkse, Bel gische en Amerikaanse soldaten waren enige tijd van de hoofdmacht afgesne den. Een Australische troep moest het aan drie zijden tegen de vijand opnemen, maar slaagde er in veilig en wel terug te trekken. Het eerste bataljon van het Britse „Royal Gloucestershire Regiment" werd door een enorme troepenmacht overweldigd en leed zeer grote ver liezen. Van één compagnie heeft slechts een gedeelte de strijd overleefd, aldus meldt A.P. Tot dusver verbiedt de cen suur de publicatie van de juiste verlies cijfers. ROME, hedenmorgen De Osservatore Delia Dominica, een niet-officieel Vaticaans weekblad, dat geenszins hetzelfde gezag heeft als de Osservatore Romano, herinnert er deze week, in verband met de komende ge meenteraadsverkiezingen, nog eens aan, dat in de encycliek Quadragesimo Anno gezegd is, dat een goed katholiek niet tegelijk een goed socialist kan zijn. Het blad voegt daar meteen aan toe, dat dit zowel slaat op de eenheidspartij van Ro- mita als op de arbeiderspartij van Sa- ragat. Men mag alleen met deze partijen samenwerken, aldus het blad. Over deze bewering van dit weekblad is nog al wat te doen in Italië. Saragat heeft al tot zijn verdediging aangevoerd, dat de Britse Labourpartij niet verbo den is voor katholieken. Bovendien is van andere zijde opgemerkt, dat het wel opvallend is, dat het weekblad de be wuste stelling eerst heeft geponeerd, na dat de socialisten hun kieslijsten over al met die der Democrazia Christiana verbonden hadden. bómmen. Enkele brokstukken van de „Bedenham" kwamen in de straten van Gibraltar terecht, maar het grootste gedeelte van het schip is onder water verdwenen. De explosie heeft een geweldige ravage aange richt. Gebouwen in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van de ramp zijn met de grond gelijk gemaakt, van honderden huizen werden de daken afgerukt en tot in La Linea,, onge veer twee kilometer van Gibraltar gelegen, braken de ruiten. Een woordvoerder van de Britse ad miraliteit weigerde te zeggen, of men vermoedde dat er sabotage in het spel is. Hij verklaarde, dat er eerst een on derzoek diende te worden ingesteld. Bij twee vliegongelukken zijn giste ren in toal vier en twintig Ameri kaanse militaire vliegers om het leven gekomen. Nabij Carney, in de Ameri. kaanse staat Oklahoma, is een mustang- jager tijdens een oefening in botsing ge komen met ee B-36, een reusachtig superfort, dat door zes motoren wordt voortbewogen en honderd dertig ton weegt. De jager boorde zich op grote hoogte in de B-36, waarop beide toe stellen omlaag stortten. De piloot van de jager en twaalf inzittenden van de B-36 kwamen om het leven. Vier be manningsleden var. de bommenwerper wisten zich met parachutes in veilig heid te brengen. Op de Azoren is gisteren voorts een B-29 neergestort, een superfort van het normale type. Het toestel kreeg tijdens een oefenvlucht motorstoornis en trachtte op het vliegveld Lagos een noodlanding te maken. Deze poging mislukte. De bommenwerper verbrei- zelde de muur van een Portugees mili tair kamp en smakte enkele meters verder tegen de grond. Elf inzittenden kwamen om het leven en vijf leden van de bemanning werden zwaar gewond. In Bergen op Zoom is ook het derde slachtoffer van het ongeluk van Don derdag 19 April,, de 24-jarige Corrie Mies uit Wouw, overleden. Men zal zich hëiiHSSOreö dat een auto drie wielrijd- sters aanreed, van wie er twee reeds eerder zijn overleden. De autobestuurder, de 56-jarige J. de H. uit Bergen op Zoom, verblijft nog in het ziekenhuis. Prachtige mozaïeken sieren de voortuinen van vele huizen in de bollen streek, waardoor vandaag een feeëriek bloemencorso trok. dat ondanks het wéinig gunstige weer grote belangstelling trok. Het weer zal gedurende het komen de weekend maar weinigverschillen bij dat van verleden week, namelijk voor April te koud. Woensdag j.l. werd in Twenthe de hoogste temperatuur van 26 graden Celsius waargenomen, in Zuid-Limburg steeg het kwik tot 25 graden Celsius, in het Westen en Noor den van ons land tot 22 graden Cel sius. Donderdag deed zich een markan te tegenstelling voor, toen koude lucht met mistbanken de kustgebieden van Noord- en Zuid-Holland binnenstroom de. Zo meldden b.v. Valkenburg en Den Helder 's middags temperaturen van 9 graden Celsius, terwijl in Twenthe nog 23 graden werd gemeten. Deze warme lucht is thans teruggedreven tot de lijn LyonFrankfurt over Midden Duitsland naar de Oostzee. In het kou- defront kwam gisteren boven Noord- Frankrijk een storing tot ontwikkeling die, behalve in Duitsland, België en Frankrijk, ook in een groot deel van Zuid- en Oost-Nederland langdurige regens veroorzaakte. Daar zich tussen IJsland en Ierland een krachtige hoge druk blijft handhaven, zal het koude weer met maximum-temperaturen van 6 tot 10 graden Celsius bij Noorden wind ook gedurende het weekend nog aanhouden. De temperatuur zal dus morgén lager zijn dan vorifie week Zondag. Onze zomercostuums, die wij in het midden van de week te voor schijn hadden gehaald, moeten weer voor een winterjas plaatsmaken. Zij, die zich door het warme weer hebben laten verleiden de kachel al weg te zetten, Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt officieel mede; De groep van honderd personen, die door de Russen is vrijgelaten, is om acht uur Vrijdagavond in Helmstedt aange komen. Omstreeks negen uur is zij per trein uit Helmstedt vertrokken en zij kwam om vier uur vanochtend in het doorgangskamp Friedlanj aan. Naar Reuter uit Berlijn meldt be vindt zich onder de voormalige krijgs gevangenen één Nederlandse vrouw. De meesten uit dit transport komen uit de krijgsgevangenkampen bij Kief en Brest. Deze vrouw vertelde, dat nog ongeveer 250 vrouwen in het kamp bij Brest, waar zij vandaan komt. worden vastgehouden Er zijn o.a. 150 Duitse vrouwen, 60 in Pilen geboren. Duitsen, twee Joegosla vische vrouwen en een Finse vrouw, al dus vertelde zij. In het kamp zouden voorts nog 45 'kinderen verblijven. Zij beweerde, dat „vele duizenden Duitse en niet-Duitse vrouwen worden gevangen gehouden in andere kampen in de Sovjet Unie." De Nederlandse krijgsgevangenen zei den, dat zij gedurende de oorlog hebben dienst gedaan in het Duitse leger in Rus land. Zij zeiden voorts, dat in het kamp te Kief, toen zij vertrokken, nog ongeveer 560 man waren, waaronder 40 Fransen 45 Denen, 5 Noren, 150 Nederlanders, 105 Joegoslaven, 2 Grieken en 20 Oostenrij kers. Zij vertelden voorts, dat zij gewerkt hadden aan de wederopbouw in verschei dene Russische steden. Vele duizenden voormalige Duitse soldaten zouddn wer- :en in Stalingrad en Stalino. Deze krijgsgevangenen worden mid den volgende week in ons land ver wacht. Verwachting tot Zondagavond: Enkele regen- of hagelbuien en ver spreide opklaringen. Matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Noord- West. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte nachtvorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zondag: Zon 5.1619.59 Maan 3.15—12.17. Maandag: Zon 5.1420.91 Maan 3.30—13.40. zullen deze zeker tbeer in zijn eer her stellen, daar men het komende week end het nog niet zonder kachel kan stel len. Ook tijdens Koninginnedag is de kans op koud weer groot. Na ifloop van dc legeroefening Cres cendo II, tijden» de terugtocht van de oefeningsterreinen op de Veluwe naar hun standplaats, hebben enkele solda ten uit de wagens, waarin zij werden vervoerd, in 's Hertogenbosch met losse flodders op de burgers geschoten. Som migen zouden zelfs met geschouderd geweer gericht vuur hebben afgegeven op de voorbijgangers. Het betreft hier de veteranen van de I December-divisie, die thans deel uit maken van de dertiende regimentsge vechtsgroep en gelegerd zijn in de Zui delijke ga-nizoenen. Nadat het incident aan ie brigade commandant van de Koninklijke Mare chaussee te 's Hertogenboseh was ge meld, zijn maatregelen getroffen. Aan veiling Kennemcrland te Bever wijk bracht de heer R. W. A. Muijen gisteren de eerste aardbeien. Voor deze primeur werd 76 cent per doosje betaald. Er zaten zes aardbeien in een doosje. Als men storm ivil, vindt men wel ergens een depressie |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||t||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||,|H|||„|,|,||||miï Een fantastisch locomotiefje, samengesteld uit de meest uiteenlopende voorwer pen, zal een treintje voortbewegen, waarmede jeugdige bezoekers van de ten toonstelling van het Festival of Britain te Londen een ritje over het terrein kun nen maken. Tijdens een proeftochtje bleek „Neptvjie" een aanzienlijk trekver- mogen te kunnen ontwikkelen. Attente zelfmoor- gesteld. Gedurende de denaar Dertigjarige Oorlog en ook De 80-jarige Alfred Du- in de tweede Wereldoor- colo te Parijs had meer 'l°9 werd het ernstig be- dan genoeg van het leven schadigd maar het werd en wat gewoonlijk het- steeds weer hersteld uit zelfde is dus ook meer de n°9 "Itijd aanzienlijke dan genoeg van zichzelf, fondsen, waarover de Fug- En zoals dergelijke gees- ger-stichting beschikt. De telijk ontwortelden onder Fuggers hadden de bedoe- zulke omstandigheden dan ^ng „arme brave burgers" plegen te doen, wachtte te helpen en duizenden hij niet op een natuur- behoeftige gezinnen, waar- lijke dood, die toch niet onder dat van de grootva- ver meer kon zijn, en der van Wolfgang Amadeus maakte zich domweg van Flozart, hebben er in de kant. Hoe verbijsterd die l?op der ecuwen gewoond, zielige Ducolo ook mocht De voorwaarden, waaraan zijn. hij bleef tot het laat- men moet voldoen om er ste toe „heer", want bui- een woning te kunnen hu- ten op de deur prikte hij ren- zijn neergelegd, in een een briefje en daarop eeuwenoud document. De stond: „Schrik niet als u bewoners moeten Rooms- binnenkomt: ik heb me Katholiek zijn en het oud achter de deur opgehan- s}e ?ari het gezin moet gen". Wij vrezen, dat Du- ue leeftijd van 55 jaar coio zelf het ergst zal zijn hebben bereikt. Kinderen geschrokken, toen hij on- e™ kleinkinderen mogen tijdig door de deur de s'ec"{s in het hof je blijven eeuwigheid binnenging wonen tot zij volwassen Goedkoop wonen ff" in Augsburg nf TS' dle, gezinshoofd zijn S B dienen „bijzonder te letten In Augsburg staan 151 op de omgang van onge- ivoningen, waarvan de trouwde dochters of ge- huurprijs waarschijnlijk zinshulpen met personen de laagste ter wereld is, van het andere geslacht", n.l 14 centen per maand Een ieder moet beioven voor drie kamers, keuken, zich als een „godsdienstig kelder en een tuintje. De en fatsoenlijk burger" te huur van deze woningen zullen gedragen en dage- is sinds 432 jaar niet ver- lijks een „Onze Vader" hoogd, ook niet toen ten- bidden voor de stichters, gevolge van de oorlog in hun ouders, broeders, zus- Korea de kosten van le- ters en nakomelingen.' De vensonderhoud en hui- bewoners mogen zich niet -enonderhoud fabelachtig vóór 's morgens half vijf stegen. Deze huizen be- op straat begeven en moe vinden zich in een kleine ten 's avonds om 10 uur enclave in het centrum binnen zijn. De 72-jarige van de stad, die 2000 jaren „Nachtwacht", Michael geleden door de Romeinen Burger, oefent de controle werd gestichtZij vormen uit en sluit 's avonds om een „hofje" de „Fuggerei" 1 uur de gewéldige ijze- genaamd, omdat het in ren hekken met een der 1519 door de familie Fug- sleutels aan zijn kolossale ger, toendertijd een van sleutelring. Wie te laat de rijkste koopmansfami- komt moet 10 pfennig lies der wereld, werd in- boete betalen (ongeveer In een Frans stadje heeft men het Amerikaanse vrijheidsbeeld ter gele genheid van een lentefes- tival geheel van bloemen nagemaakt. Bloeide de vrijheid overal maar zo welriekend! negen centenen wie na middernacht binnen wil, wordt met. 20 pfennig, dus méér dan een hele maand huur, bestraft, „Er zijn er" zegt Michael „die zich nooit aan de regels kunnen houden en meer boete betalen dan de huur voor een heel jaar". De „Fuggerei" staat nog steeds onder het persoon lijk toezicht van Fuggers. Hun voorouders zijn in 1514 door Keizer Maximi- liaan 1 tot de prinselijke waardigheid verhevenom dat zij zijn verkiezing had den gefinancierd. Het te genwoordige hoofd van de familie isprins Jozef Ernst Fugger. In 1944 werd hij naar een concentratie kamp gestuurd in verband met de aanslag op Hitier. In 1945 werd hij door de Amerikanen bevrijd. (Van een bijzondere medewerker) Nee, eerlijk, vcor de persmensen was de zo belangrijke Verbond- raadsvergadering van de K.A.B. niet in elk opzicht even leuk. Op zich is het al een hele toer om drie achtereen volgende dagen eenzelfde vergadering te verslaan, maar als je dan telkens als het nou eens echt interessant dreigt te gaan worden te horen krijgt dat de ver gadering niet voor de pers bestemd is, of dat de heren maar net moeten doen alsof ze er niet zijn. dan gaat de aar digheid er een beetje af. Daarbij komt dat reeds het openingswoord van de voorzitter niet in elk opzicht van dui delijkheid overvloeide. Dat is niet al leen onze mening. We hoorden een paar bestuurders, die zeker niet meer tot de jongsten behoorden, 'n paar maal tamelijk duidelijk vragen: wie of wat bedoelt h:j nu weer? De opmerkig van de heer De Bruijn: wij weten ook waardering op te brengen voor hen. die getuigen de K.A.B. niet te willen dwarsb men, sloeg kennelijk op de heer prof. Veraart die deze uitdrukking letterlijk enkele we ken geleden in verband met de K.A.B. hanteerde. Maar daarna volgden een aantal opmerkingen die. is men geneigd te geloven. alleen kunnen slaan op ..reaclionnairen uit de ondernemers- wereld. Men luistere: „De oorlog maakte de ergste sociaal kreupelen vrij plotse ling springlevend. Zij gaven vaak het tempo aan en de wetgever kon hen op bepaalde ogenblikken zelfs niet bijhou den. Die genezing bleek echter van be trekkelijk korte duur: de oude kwaal iiet zich ten dele althans, na niet te lange tijd wederom gelden: de reactie stak haar kop weer op". Hier sprak De Bruijn zoals we hem sinds bijna een kwarteeuw van Verbondsvergaderingen en andere gelegenheden kennen. Hier was niets onduidelijk en de reactie zal er goed aan doen er mee te rekenen dat de K.A.B. in het belang van haar leden niet slaapt. Maar dan komt er een gedeelte in de openingsrede, dat prae- tisch niet in verband kan staan met het zojuist aangehaalde. ..Wij zijn en blijven bereid ten volle de consequenties van de katholieke maatschappijleer in de prac- tijk van het leven te aanvaarden". Ver der lezende in de ter beschikking ge stelde openingsrede blijkt dat dc ver bondsvoorzitter hier kennelijk aangele genheden lof moeten we in enkelvoud spreken?^ binnen het raam van deK.A B. zelf op het oog had Waarom zou hij an ders gesproken hebben als hij deed: Liever is het ons met minder mensen, maar éénsgezind, een ongedeelde, sterk geleide, zelfstandige. haar eigen weg gaande Arbeidersbeweging te vormen, dan met méér mensen een sclv:n-een heid in stand te houden, een sohi;neon- heid die zwak is door aanvallen van binnen uit zwak is door tekort aan organisatorisch besef, zwak is door ge mis aan liefde-cement, dat het gebouw van de K A B. hield en verder houden móét en houden zal. Het is hiermede we! duidelijk dat in het Huis van de Arbeid ook wel eens een behoorlijke huiselöke twist kan ontstaan. Natuurlijk hebben d° huisge noten het grootste geluk van de wereid indien zij dergelijke huiselijke aange legenheden binnenskamers willen op knappen. Deden alle mensen dat maar. dan zou er heel wat minder herrie zijn in de wereld. Maar nu De Bruijn er ziin openingswoord eenmaal iets van heeft laten merken, heeft hij toch o.i. te kennen gegeven dat het niet een kwestie is die tot de binnenkame*- be perkt kan blijven. Reeds op de openbare zitting was medegedeeld dat 's avonds een besloten vergadering zou plaats vin den waarin o.m. het voorstel van de Metaalbewerkersbond betreffende de bedrijfsgewijze organisatie, zou wrden behandeld. Het U.K.D. wist Woensdag te melden dat het voorstel zelf van de agenda was afgevoerd, maar dat uit voerig door de vergadering aandacht was geschonken aan de organisatorische kant van de kwestie. „De vergadering", aldus het U.K.D., ..keurde het door het Verbondsbestuur gevoerde beleid goed. Zij onderschreef ten volle de juistheid van het in de openingsrede tot uiting gebrachte, dat deze tijd een krachtige, door eenheid sterke, gecentraliseerde katholieke ar beidersbeweging noodzakelijk maakt en dat verzwakking van binnen uit niet kan worden geduld". Hiermee is wel duidelijk wat er aan de hand is. De behandeling van de vraag Beroepsgewijze- of bedrijfsgewijze orga nisatie is door de drie bonden van hoofdarbeiders behandeld op een (on) organisatorische wijze, die noch de goed keuring van de Verbondsleiding. noch die van de Verbondsraad kon wegdra gen. Medegedeeld is dat de speech van de heer De Bruijn ter beschikking van de leden zal worden gesteld. Het komt ons voor dat het zeer nuttig zou ziin als deze rede die overigens ook zeer in houdrijk was. hier en daar van wat commentaar zou worden voorzien. Te recht immers, maakte een van de be stuurders, na de aankondiging van bin nenkort te houden voorlichtingsavi nden de opmerking dat „in een beweging, zo groot als de onze. het gevaar van een te grote afstand tussen leiding en leden, niet denkbeeldig is". Zo volledig moge- liike klaarheid in de aanspreektaal. is dan ook gebiedende eis. We vragen ons wel eens af rf dit in de K.A.B. altijd volledig wordt begrepen. Waarom werd zo weinig ("helemaal geeni verdere aan dacht geschonken aan dat simpele zin netje uit de openingsrede, er op duiden de dat de activiteiten in de afdelingen v el wat zouden kunnen worden opge voerd. (Vervolg op pag. 5) In de omroepwereld heerst een leven dige activiteit nu vooi bereidingen voor de televisie begonnen. De datum van 8 Mei wordt belangrijk genoemd omdat de regering dan haar standpunt zal bepalen. Thans maakt een gezelschap van acht leden van dc raad van beheer der No- zema een korte studiereis naar Hamburg om zich op de hoogte te stellen van de werkwijze bij de televisie aldaar. Het gezelschap bestaat uit leden van de Radioraad. leidende figuren van de PTT en van de omroepverenigingen. Wellicht zullen enkele figuren uit de radiowereld binnenkort een studiereis naar Amerika maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1