Pastoor W. van Gastele plechtig geïnstalleerd Buitengewoon concert der H.O.V. NU WEER OP IEDERS LIP! DE WEEK IN STAD EN STREEK m I C. J. v. d. Broek Sarco globine De Haarlemse brandweer in moderne dagen Bijzondere zorg voor de oude Sint Bavo D Deken Kuilman herdenkt pastoor Beenakker Conferentie St. Liduina 25 jaar AGENDA Zeer kunstzinnig spel van Yehudi Menuhin A.B.C.-Expres Wiw Kan Een druk op de knop en de spuitgasten zijn in actie telt'., ZATERDAG 28 AFRÏL 1951 F*GWA 2 St. Vincentiusvereniging Voorbereidingsavonden voor volwassen vormelingen Openstelling P.T.T.-kantoren op Koninginnedag H.F.C.—OVERMAAS Belangrijke wedstrijd WUte ski-sokjes va. ƒ0.75 j Gestreepte sld-sokjes Poloblouses „Tria" Delana truitjes gestr. Zomerjurkjes Jongenspakjes Wollen Pullovers k/m Wollen Blazers i - Burgerlijke Stand Vier vrolijke avonden m Stad sschouwburg w. H. van Baarle officier in de orde van Oranje Nassau Slachtoffer van treinongeval overleden Café's op de feestdagen Busroutes gewijzigd op Koninginnedag HEEMSTEDE Zondagsdiensten Burgerlijke Stand ZANDVOORT 30 April en 5 Mei gesloten HERSENS 2500 liter water per minuut SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht SOLDEERBOUTEN SOLDEERLAMPEN NOTARISHUIS MEUBILAIR VEILINGEN Tegen Bloedarmoede en Zenuwzwakte Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 Door de zeer hoge kolenprijzen en de algemene toestand in de kolenvoorziening is de brandsiof- fenhandel genoodzaakt: Ie. uitsluitend te leveren aan eigen vaste afnemers; 2e. geen kolen af ie leveren, anders dan tegen contante betaling; 3e. te verlangen, dat nog openstaande posten vóór 15 Mei ajs. zijn voldaan. FEDERATIEVE KRING VAN BRANDSTOFFEN- HANDELAREN IN HAARLEM, HEEMSTEDE, BENNEBROEK, VOGELENZANG, BLOEMENDAAL, SANTPOORT en ZANDVOORT ..Ik stel en bevestig en installeer in het zakelijk en werkelijk bezit van deze parochie". Met deze woorden instal leerde deken J. J. A. Kuilman de nieuwe herder van de parochie aan het Spaarne, pastoor W. C. van Gastele. Deze installatie, die volgens het gebrui kelijk ritueel verliep. had overigens een bijzondere sfeer door de tragische omstandirheder, waarin de parochie afscheid had aioeten nemen van de her der. die nauwelijks twee jaar geleden met even groot feestvertoon was inge haald en geïnstalleerd, maar die op Tweede Paasdag na een langdnrige ziekte overleed, pastoor Beenakker, ie voorganger van de nieuwe pastoor. Deken. Kuilman merkte echter reeds in zijn toespraak op. dat het niet past met de gedachten in het verleden te blijven, en zo stonden gisteravond in het middelpunt van de altijd plechtige en tegelijk speelse Spaarnekerk bruid jes en leden van de jeugdbeweging op gesteld. toen de nieuwe pastoor, bege leid door deken Kuilman en de drie kapelaans, de kerk binnentrad. Zowel volgens de Lat'inse als de Nederlandse tekst las de deken de officiële benoe mingsbrief voor. Nr. het ..Veni Creator" legde de pastoor de eed af. met de be lofte het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie naar beste vermogen te zullen behartigen. Daarna volgde het plechtig ceremo nieel van het overdragen van de sleu tels. kelk, misboek en misgewaden en met het gebruikelijk gebed nam de pastoor de preekstoel, biechtstoel, doop vont en sacristie in gebruik. Tn zijn toespraak herinnerde deken Kuilman, zoa's gezegd, aan de vitale pastoor Beenakker, van wie menselij kerwijs gesproken verwacht had mogen worden, dat hij zijn parochie jarenlang zou kunnen besturen. Die verwachting, aldus de deken, is geen werkelijkheid geworden. Pastoor Beenakker is slechts korte tijd in zijn Haarlemse parochie werkzaam geweest. En dan nog niet eens in de pastorale betekenis van bet woord, maar door ziek te zijn, pijn te lijden eo eindelijk door zijn leven te geven. Wat de bedoelingen van God in pastoor Beenakker zijn geweest, is voor ons een droevig geheim, maar diéns werk heeft voor de parochie rijke vruchten afgeworpen. Want gesteund door het gebed van zijn parochie heeft de pastoor, die het leven zo lief had „m Gods glorie te kunnen vermeerderen, zijn leven vrijwillig aan God gegeven. De St. Liduina-conferentie van de St. Vincentiusvereniging viert morgen op plechtige wijze het zilveren jubileum. Om kwart voor tien wordt er een plech tige Hoogmis opgedragen in de St. Li- duinakerk. Onder alle H.H. Missen zal pater Jutte O.F.M. een predicatie hou den. Met de conferentie jubileert ook de héér A. Sormani. 's Middags wordt er een feestreceptie gehouden van drie uur tot half vijf in het clubhuis aan de Raadhuisstraat. Voor de volwassen vormelingen in het dekenaat Haarlem, die le Pinksterdag cm 7 uur 's avonds het H. Vormsel ont vangen in de St. Bavo-Kathedraal, zijn de voorbereidingsavonden op 30 April, 2. 4, 7, 9, en 11 Mei *s avonds half negen in de Josefkerk aan de Jansstraat. Op Koninginnedag. 30 April, sluiten de Post- en Telegraafkantoren voor het publiek om 10 uur. Uitsluitend voor de telegraaf- en telefoondienst is het hoofd kantoor te Haarlem bovendien geopend van 12.45—14.15 uur. De kantoren zijn de gehele dag gesloten voor de behandeling van: postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen, kwitanties, belastingbetalingen. pasmunt. post- chèque- en girodienst (behalve met spoedbehandeling of spoedbericht). De bijkantoren Schoterweg en Tempeliers straat en de postagentschappen zijn de gehele dag voor alle diensten gesloten. Zondagmiddag om half drie wordt op het HFC-terrein de zeer belangrijke wedstrijd HFC—Overmaas gespeeld. Advertentie va. 1.25 met rits 3.85 k/m 4.25 grote collectie va. 4.55 t Sportieve modellen va. 6.85 va. 9.85 diverse kleuren 17.95 De parochianen hebben geleerd hun pastoor bij te staan in de moeilijkste dagen en ogenblikken van zijn leven. Zo ontstond er een innige band tussen pastoor en parochie. Dat laatste noemde de deken verheu gend voor de nieuwe pastoor en hij vroeg de parochianen te volharden in dat gebed, opdat pastoor Van Gastele in een langdurige gezondheid zijn pa rochie zou kunnen leiden. Ik mag u nu, zo vervolgde de de ken, uw nieuwe herder voorstellen. Zijn bescheidenheid gebiedt mij hem niet ten voeten uit te tekenen, maar dit kan ik toch wel tot aller vreugde zeggen, dat hij zich in zijn priesterlijk leven onderscheiden heeft als een harde werker. Dat zal u tot steun zijn. De daken spoorde de parochia nen aan evenzeer hun financiële steun te verlenen, vooral in deze moeilijke dagen, waarin ook hun parochiekerk voor zeer hoge uitgaven zal komen te staan. In het algemeen maakte hij de op merking, dat vele katholieken met deze vorm van steun niet verder gaan dan hun voorouders, veertig of vijftig jaar geleden. De omstandigheden liggen nu heel anders en men vergeet, dat op deze manier thans niet voldoende wordt ge holpen. Met uw aller hulp zal deze in Haar lem zo bekende en mooie parochie toe nemen in bloei, zal het godsdienstig leven zich nog rijker ontwikkelen en zal ook de band tussen parochie en pas torie krachtiger worden. De installatie-plechtigheid werd ten slotte besloten met een plechtig Lof, dat pastoor Van Gastele celebreerde met assistentie van zijn drie kapelaans. BIOSCOPEN: Rembrandt: Tot de rand van de af grond (18 j.) 2, 4,15. 7 en 9.15 u.; Palace: Schateiland (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9 15 uur;. Luxor: Vrouwen zonder naam (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De wraak van Hakim (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City: The Spanish Main (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „De Springvloed" en „Prairie- wolven" (14 j.) 2, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 28 April Mu- SchoHwburg: Leerlingenuitvoering ziekschool Toonkunst, 2 uur. A.BC.-Cabaret met „A. B.C.-expresse", 8 uur. Jeogdfeuta, Heemstede: Haarlems Trio, 8.15 uur. Zondag 29 April Schouwburg: .A.B.C.-Cabaret met A.B.C.- expresse. 8 uur. Concertgebouw: Kindermatinée „Klein Duimpje", 2.30 uur. Maandag 3d April Schouwburg: Centrum Comité Koningin nedag met ..Bataille des dames", 2 uur: ABC.-Cabaret met „A.B.C.-expresse", 8 uur. Promenadeconcert m. m. Toonkunst- Orkest en „Zang en Vriendschap", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Eretentoonstelling van nagelaten werken van Evert van der Tweel. Geopend op werkdagen van 1016 uur. 's Zo. 1316 uur ((t.m. 29 April). Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103 Werken van 12 Haarlemse kun stenaars. Geopend op werkdagen van 10 17 uur. 's Zo. van 1317 u. (t.m. 13 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Ré Doja toont haar met de hand vervaar digde rieten tassen en accessoires voor middag en avond. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 1416 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Eretentoonstelling (schilderijen en tekenin gen) door Prof. Willem v. d. Berg. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 26 Mei). De Muurbloem, Lepelstraat 5: Expositie van hardbedrukte stoffen van 't Paapje te Voorschoten. Geopend op werkdagen van 9.3017.30 uur. 's Ma. van 13.3017.30 uur (t.m. 12 Mei). APOTHEKEN De Zondagsdienst van Apotheken wordt van 28 April5 Mei waargenomen door fa. C. G. Loomeyer Zn., Bartel jorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793: Teyler-Apotheek, Tey- lerplein 79, tel. 17946; Apotheek Het Gü- denhuis, Koninginneweg 3, tel. 12038 ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam - verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo 2—3 u.; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 45 u. en Dinsdag avond 7.308.30; spreekuur Dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.30—14.30 en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Kermisvermakelijkheden vanaf Zaterdag 28 April opening 14 uur tot en met Zater dag 5 Mei (behalve 4 Mei), iedere dag van 10 uur tot middernacht. Op het Phoe- nix-terrein, Wnsonsplein, Zaanenlaan, Teij- lerplein en Theemsplein. GEBOREN: W. L. Merkx—Lohuis, z; H. C Booiman—Beekman, z; R. Busser —Smits, z; J. C. M. van Niel—Olthaus. z; L. J. M. Moison—Westerburger, d: H H. G. Guit—Fiekert, d; D. Steijsel—Ste ger, d; C. C. E. CasseeDales, d; L. Buijtenden Hartog, d. GEHUWD: A. L. van Veldhuijsen en H. P. van der Horst. OVERLEDEN: J. Tanis, 65 j., Smede- straat; T. Duinker, 64 j., Hazepaterslaan; C. J. F. Smit—Barens, 76 j.. Teslastraat; J. Höld, 63 Besoekistraat; J. Delhez. 65 j.. Aelbertsbergstraat. Het zou een ongezonde sensatielust zijn, indien wij alleen om het feit, dat gisteravond hier in Haarlem een pheno- meen uit de muziekwereld optrad, dit concert als uitzonderlijk en buitenge woon te betitelen. Dit willen we dan ook buiten beschouwing laten. Wanneer we echter dit concert geheel objectief beschouwen vanuit aesthetisch en muzi kaal technisch oogpunt, dan valt er maar één ding te constateren: hier werd waar lijk op zeldzaam voorkomende wijze muziek gemaakt. Alle rondgaande be richten ten spijt, als zou Menuhin een zwakke afstraling van eertijds zijn, wer den door zijn unieke weergaven van twee, naar aard geheel verschillende vioolconcerten, volkomen gelogenstraft. Wij hebben hier een kunstenaar gehoord, die naast zijn aangekweekte technische volmaaktheid, een bezadigde en gerijpte muzikale persoonlijkheid is geworden en van wiens vioolspel een inderdaad onge kende bekoring uitgaat, die in iedere, voor muzikale zeggingskracht vatbare ziel, dieptreffende en ontroerende in drukken heeft achtergelaten. Menuhin's aandeel vóór de pauze be stond allereerst uit het vioolconcert in e moll van Mendelssohn. Afgezien van de verrukkend schone klank van zijn instrument, werd het qua geest een uit voering, die men als model van kamer muziek zou kunnen stellen. Menuhin neemt geen pose aan van de we reldberoemde kunstenaar, hij is de eerlijke herschepper van de partituur door de componist vervaardigd. Zo kun nen de in wezen zéér groten uiteindelijk boeien, omdat zij iets van binnen uit geven, waaraan alle uiterlijke effect vreemd is. Het was uniek. Een niet min der groot compliment aan de dirigent Toon Verhey en de H.O.V., die op een dere wijze als hierboven omschreven, hebben begeleid. Het was een hechte eenheid in dienstbaarheid aan de parti tuur. Vóór dit vioolconcert hoorden we als opening van het concert de Hebriden Ouverture van dezelfde componist Hier in leverde het orkest reeds aanstonds een knap staaltje van orchestrale tech niek, waarbij haarfijn afgewogen nuan ces en schone klank met elkaar wed ijverden. Het hoogtepunt lag echter ongetwijfeld na de pauze, toen Yehudi Menuhin samen met de H.O.V. Brahms machtige opus 77, het vioolcancert in L) dur, vertolkte. Wij zeggen samen, daar men in dit concert het begrip solo-viool en symphonische begeleiding aequivalent dient te bezien. Dit manifesteert zich zo wel in passages voor de solo-viool als die van het begeleidend orkest. Het was vooral in dit concert, dat men kon horen, dat deze Brahms-partituur zowel Menu hin als dirigent Verhey na aan het hart ligt. Welk een muzikale eigenschappen dit geven en nemen der thematiek in de uitvoering bevatten, valt moeilijk onder woorden te brengen. De visie van beide uitvoerenden assimileerde hier op wel uitzonderlijke wijze. Van diepe ontroe ring was speciaal het serenaöe-achtige Adagio, waarin zowel viool als orkest een zeldzame expressiviteit en gecolo- rcerde cantilene ten toon spreidden. In het laatste deel werd de wisselwerking tussen de solistische partij en orkest schier volmaakt. Een daverend applaus, dat groeide tot een langdurige ovatie van het tot op de laatste plaats aanwezig zijnde publiek was de beloning voor dit kunstzinnige spel. Terecht betrok Yehudi Menuhin hierin Toon Verhey met zijn orkest. Tot slot memoreren we nog de zorglijke woorden van mr. Beets voor de aanvang van het concert. Wij menen niet beter te doen, hierop de woorden van Yehudi Menuhin te laten volgen, die hij naar aanleiding van dit optreden alhier ons verstrekte: ..Ik heb met zeer groot ple zier gespeeld bij de H.O.V. onder de leiding van haar dirigent Toon Verhey. In deze dagen, nu tradities verloren gaan en verwoestingen alom heersen, is het heerlijk te komen in een stad, waar een levende devotie geheiligd wordt, ten opzichte van het prachtige en waarde volle werk, wat een mens heeft bereikt. Dit is bereikt geworden op de meest bewonderenswaardige manier, en wordt telkenmale opnieuw gedemonstreerd, wanneer dit orkest en haar leider voor het volk speelt." JAN LAARVELD De Stadsschouwburg was gisteravond voor de helft bezet met ..mensen van 't spoor", die kwamen genieten van de A.B.C.-Expres, de cabaret-revue van de Wim Kan en zijn gezelschap, die sinds 1 Augustus van het vorig jaar in roula tie is en nu vier avonden in Haarlem „draait". Wie de zaal binnenkomt krijgt een spoorwegboekje als programma, hoort treinen binnen rollen en vertrek ken, ziet spoorwegpersoneel in de paden, een seinhuis en seinpalen, kortom wordt reeds aardig in reisstemming gebracht. Het merkwaardige van de „dienstrege ling" is echter, dat vele treinnummers matig geslaagd zijn, maar dat de sta tionschef bijna tweemaal een half uur zodanig kletst, dat men van de bank rolt van het lachen. De woordenwisseling in de zaal tussen twee wegwerkers, waarbij het publiek rechtstreeks betrok ken wordt, is een juweel van cabaret kunst, zoals trouwens de hele opzet van deze A.B.C.-Expres. Het is niet na te vertellen, men moet zelf meereizen. v. W. Kort nadat de heer W. H. van Baarle te Overveen door de president van de Franse republek benoemd werd tot rid der in de orde van het Legioen van Eer in het bijzonder als vice-president van de Federation Internationale de la Pres- se Technique et Periodique, heeft H. M. de Koningin hem thans benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau als oud-voorztter van de Nederlandse Organisatie van Tijdschriftenuitgevers. De 37-jarige A. ten Hove uit Haar lem. die Dinsdag op de onbewaakte overweg ten zuiden van het station Heemstede-Aerdenhout door een trein gegrepen en levensgevaarlijk gewond werd, is in het Grote Gasthuis overle den. De café's in Haarlem mogen op 30 April en 5 Mei open blijven tot des nachts één uur. Tot kwart voor een mag er muziek gemaakt worden. In verband met de feestelijkheden op Koninginnedag zullen de NZH-bussen telkens wanneer de Grote Markt is afge zet naar het Zuiden niet door de stad rijden. De route luidt dan als volgt: Parklaan, Nassaulaan, Raaks, Wilhelmi- nastraat, Raamsingel, Plein. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 29 April waargenomen door dr G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763 en dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 29903. Wijkverpleging: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Politie en Brandweer: tel. 28850. GEBOREN: N. J. Turenhout en C. Zonneveld, z; F. A. de Raadt en M. H. J. Schoo, z; P van Staveren <=n A. Mes man, z; Th. H. Vink en A. Houweling, z. ONDERTROUWD: J. G van Kessel en A. E. Heeremans; N. Dekker en I. P. Duindam; S. J. Hellings en C. R. Sla ger; R. A. M. Janssens en A. M. van der Velden; P. G. Leuven en E. Huis man; T. Wallenburg en C. M. Over- meijer. OVERLEDEN: Mej. E. F. van Wijck, 46 jaren; Mej. H. M. Brouwer. 60 jaren; wed. C. PerforsReedijk, ra jaren; Mw. M. J. PaapDufaij, 56 jaren; D. van de WoestijneDekker, 70 jaren. vTSvl WP» CHIEF WHIP De vorige week hebben wij het een en anceer geschreven over de werkwijze van de Haarlemse brandweer in vroeger tijd. Het hield nogal wat in om de brand weerlieden te waarschuwen en het blusmaterieel te> verzamelen. Wel een ver schil met het werken van de Haarlemse brandweer in deze dagen! Geen „spuit 10", die met mankracht naar <te brand getrokken wordt of de een-paards-slan- genwagen „Jetje", waarmee men de plaats des onheils het vlugst hoopt te berei ken. Het modernste materieel verlaat nu binnen twee minuten na het alarmsein do brandweerkazerne en stuift weg naar het nauwkeurig opgegeven doel. Wij bevonden ons in de seinzaal van de brandweerkazerne, toen ons gesprek met de brandwacht plotseling overstemd werd door een oorverdovend geratel van een bel. Dit was het bewijs, dat iemand ergens in de stad het bekende telefoonnummer-voor-brand had ge draaid. Automatisch werd verbinding tot stand gebracht met de brandweer commandant en de hoofdbrandmeesters, die meeluisterden, terwijl de brandwacht de plaats, tijd en aard van de brand noteerde. Een druk op een van de vele knoppen zette de alarmbel op de bin nenplaats van de kazerne in werking. Het belgerinkel was nauwelijks ver stomd of de chauffeur van de brand weerauto had de gegevens over de brand reeds in de seinzaal afgehaald. Even later knarsten de garagedeuren open en joeg de bemande autospuit, onder luid sirene-geloei, de straat op. In dit geval betrof het slechts een kleine brand. Wanneer er echter spra ke is van een ernstiger feit, gaan de maatregelen, die steeds op aanwijzing van de brandweercommandant geno men worden, veel verder. Dan worden ook de vrijwilligers ingeschakeld, die over de gehele stad verdeeld zijn in diverse kringen. Per kring zijn er 10 a 13 vrijwilligers. Door middel van een bijzonder alarm systeem kan in een ommezien van' tijd de gehele brandweer gealarmeerd worden. In de seinzaal bevindt zich het alarmtoestel, dat rechtstreeks in verbin ding staat met de z.g.n. brandwekker, die iedere vrijwilliger thuis heeft. Via dit wektoestel een telefoon, waarmee men alleen kan luisteren wordt de man opgeroepen zich naar de plaats van de brand te begeven. Als hem een op roep, b.v. wegens storing aan het appa raat, niet bereikt, wordt dit automatisch aangegeven. Mocht de stroomvoorzie ning in de stad stagneren, dan is het mogelijk om met een in het alarmtoe- at was weertje, zon- en warmte- zoekers! 'n Temperatuurt je om van je wollen borstrok zó in 'n zwempak over te stappen, 'n Rivièra-kli- maat. waarbij in Zandvoort-la-mer al leen nog maar de palmen ontbraken en in de bollenstreek de bataille des had voor elk passerend levend wezen met een al of niet zichtbare baard. „Ja", antwoordde ik 'n beetje afwe zig, „onze stad houdt haar reputatie hoogwat 'n bloemen op deze zon nige voorjaarsmorgen." Een glimmende autocar stopte in de schaduw van houtje. Engels sprekende dames en heren doken ar uit en begon nen om strijd te fotograferen. Ze kiek ten de uitvinder van de boekdruk kunst, het werkhuis van de burgemees ter, de Vlees- en Vishal, ze kiekten de hele Grote Markt, behalveons terras en de daaronder verborgen so ciëteit der in de toekomst beroemden. Zo zijn buitenlanders! TT 7at 'n land, bromden gisteren de 1/1/ zonzoekers. terwijl ze bibberden r r in hun dunne colbertje. Twee dagen warmte en vitamine en nu weer jagende overdrijvende wolkenvelden en 'n wind met Noordpool-allures. De truitjes kwamen weer te voorschijn en de wollen shawls, de winterjassen en de hoeden. In Zandvoort bleef de kof fie in de ketels pruttelen en de obers haalden de speelkaarten opnieuw? te voorschijn. De banken in de plantsoe nen in de Hout hadden geen gewicht De gemeentelijke diensten en bureaux te Zandvoort zullen op 30 April en 5 Mei a.s. (Koninginnedag en Nationale feestdag) gesloten zijn. fleurs zeer toepasselijk zou zijn ge weest. Als bij toverslag was het zomer. Niemand kon het binnen meer uithou den, ieder zocht de buitenlucht, die milder en zuiverder was dan die in de woningen. Wat heerlijk, die kachel uit en dus geen stof meer en geen reke ningen van de kolenhandelaasKijk die hyacinten met het uur forser en kleurrijker worden. En al die ijlgroe- ne blaadjes, die zich naar de zon rek ken uit zucht naar volwassenheid. In de parken en plantsoenen vierde het buitenleven hoogtij. Het gras, nog maar enkele weken te voren koude modder, noodde nu tot zitten en liggen. Met honderden trokken de bevoorrechten, die een dag vacantie konden nemen, naar het strand, de cóte d'azur, om daar na lange, eindeloze maanden, te stoven en te bruinen. Maar het drukst was het in de bollenstreek, vooral door de karavanen autobussen uit vele lan den en streken. „Ik hou van Holland hoorde ik in een van die rijdende sa lons zingen, alsof we een week tevoren nog niet smalend afgaven op dat nare land van kille, koude regen. Waar kwamen ineens die zomerjur ken vandaan, die lichte pakken, die onbedekte hoofden en nylonloze witte benen, die overjarige doosjes anti-zon nebrand? Ik filosofeerde over al die wonderen op mijn geliefkoosd terras, dat slechts weinigen een plaatsje kon bieden, maar waarop mijn gereserveerde stoel gloeiend wachtte. „Kijk eens naar die gezichten zei mijn buurman, ..ze stralen en lachen als na de bevrijding." Al eerder had ik opgemerkt, dat hij weinig 'nteresse VLEES WOUWEWJ TTTTma totdat ik twee luid lachende mensen voor een slagerswinkel zag staan. Even later waren er drie vrolijke gasten in die straat. In de etalage prijkte 'n kaart met het opschrift: „Prima stel hersens, 'n kwartje TV Tu we dan toch weer in uitgelaten V stemming zijn, gaan we even kermis vieren met de Volen- dammers en Edammers. De kermis in dorp en stadje één gemeente werd sinds mensenheugenis in September gehouden. Maar daar de buitenlanders veel belangstelling hebben voor de ronddraaiende en koekhakkende pof broeken, werd verleden jaar besloten het feest in Juli te doen plaats heb ben, zowel in Edam als Volendam. Het gevolg was verschrikkelijk voor het ronde kaasstadje, want daar bracht de kermis niets op. Pienter als ze zijn or ganiseerden ze in de voormalige ker- misweek 'n sportfestijn met'n Luna park. Daar wilde de burgemeester, die de kermissen vaststelt, niet van weten, zodat in de raad een voorstel werd be handeld om eerst de kermis in Volen dam te houden, dan drie dagen te nis- ten, om daarna in Edam de bloemetjes buiten te zetten. Dit voorstel werd aan vaard. omdat de Volendammers kin derrijk als ze zijn de meerderheid in de raad hebben verkregen. Edam ontstellend nijdig. En zo kwamen de mannen der minderheid deze week in Haarlem om voor het provinciaal col lege te protesteren. „We weten er alles van" zei de Commissaris, „zeg dus al leen wat nieuws." Dit bleek moeilijk te zijn, zodat Gedep. de vrijkomende tijd benutten om een compromis tot stand te brengen. Veel hoop op slagen had niemand al spoedig. Dat die Vo lendammers ook zo talrijk zijn gewor den en zo graag in de mallemolen draaien. Ze doen werkelijk niet voor de Haarlemmers onder. Kijk de vol gende week maar eens en let op SPAARNEBABBELAAR meer te torsen en de ijscoman zag zijn gedroomd weekgeld smelten. Wat 'n land! Met de kraag op en de handen geperst om een warm drankje zocht ik mijn plaatsje op het terras, lafhartig verlaten door gelegenheidshelden. De ober praatte schor en de voorbijgan gers niesten of snoten: het haantje op de Grote Kerk had zijn gouden glans verloren en in het werkhuis van de burgemeester brandde de gashaard. Niemand had tegenzin in het werk bin nenshuis, maar ik dronk hete koffie op het koude, verlaten terras. Na tien mi nuten wandelde ik de stad in. Ik hoop te 'n orgel te ontmoeten of 'n muziek corps, dat generale repetitie hield voor Koninginnedag. Maar alleen claxons en bellen maakten muziek. Alles leek troos teloos, terneergeslagen, ontmoedigd, stel gebouwde generator zelf stroom op te wekken, zodat men te allen tijde van de brandwekker-verbinding met de vrijwilligers gebruik kan maken. Het melden van brand geschiedt niet altijd per telefoon. In diverse grote ge bouwen van Haarlem zijn brandmelders jr^, brandweer mag voor hete ?>«re» aangebracht. In geval van nood behoeft Sfaan een oplossing weet zij wel te vip- men slechts een knop in te drukken en den. jn laatste instantie kan het vangzeil op het alarmeertoestel in de seinzaal van de brandweerkazerne begint een bel te rinkelen, terwijl een rood lampje onder de naam van het gebouw gaat branden. De seinzaal is eveneens de plaats, waar men automatisch door middel van een rode lamp gewaarschuwd wordt, wan neer er brand uitbreekt in de Grote Kerk. In de gewelven zijn n.l. sproeiers aangebracht, voorzien van koperen zeke ringen. Wanneer deze door de hitte smelten, kan er samengeperste lucht ontsnappen, hetgeen door een bijzonde re constructie een waarschuwingslamp in de 6einzaal doet branden. Naast de voorzorgsmaatregelen, die de brandweer moet nemen om zo vlug mogelijk te weten te komen, waar de brand is, dient zij zo volledig mogelijk uitgerust te zijn om de strijd tegen het vuur te kunnen voeren. De Haarlemse brandweer beschikt over het modernste materieel. Er zijn twee alarmwagens, waarvan een met ingebouwde motor spuit, die ieder een capaciteit hebben van 1.500 liter water per minuut. Bij behorend materieel en uitrusting liggen kant en klaar in de auto's, zodat de 6 beroepsmensen, die by een eerste brandmelding uitrukken, direct kun nen instappen en wegrijden. Behalve een alarmwagen gaat bij een eerste alarm ook mee een volautomatische ladderwagen. Deze heeft een uitschuif- bare ladder tot 24 meter hoogte, die in kort tijdsbestek in staat is zich op te richten, uit te schuiven en te draaien. Bij een tweede alarm gaat de an dere ladderwagen mee, die tevens voorzien is van een pomp met een capaciteit van 2.000 liter. De trots van de Haarlemse brandweer is momen teel echter wel de gloednieuwe auto spuit, die 2.500 liter water per mi- nuid kan spuiten. In eerste instantie is deze wagen echter niet aangewe zen op de waterleiding, want het blus water wordt meegenomen in een in gebouwde tank van 350 liter. Bij aankomst kan men dus direct ge bruik maken van dit water, indien het nodig is. In de tijd, dat de tank leeg is (na ongeveer 7 minuten), heeft men vol doende gelegenheid om de verbindingen met, de waterleiding tot stand te bren gen. Voor schoorsteenbrandjes is er een Artsen: D R. Manshodt, Vinkebaan 23, Santpoort, iel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen, 7. 8 (eerste H. Communie der kinderen), 9.30 (Hoog mis) en 11 uur; 's middags 4 uur Lof In de week H.H. Missen 7 en 8. Maan dag geen Maria-garde. Dinsdag 7.30 uur apeningslof voor de Meimaand, 8 uur Mariacongr dames. Woensdag 69 uur biechten, 7.30 uur Meimaand-Lof. Don derdag Hemelvaartsdag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. Vrijdag 6.30 uur extra H. Mis, 's avonds 7.30 uur Dodenherdenking. Zaterdag 59 biechten, 7.30 Broeder- schaps-Lof. nog redding brengen. aparte auto, het schoorsteenwagentje ge noemd, dat uitgerust is met een kleine ladder. Tenslotte is er dan de gereed schapswagen, voorzien van kabels, lou wen, beitels, sloopgereedschap en blus- apparaten. Over dit snelrijdend materieel heeft de Haarlemse brandweer thans de be schikking. Niet altijd wordt het gebruikt om branden te blussen, zoals men ons vertelde. Het is wel eens voorgekomen, dat de ladderwagen uitrukte om dienst te doen bij het redden van een onwillige poes, die in de kruin van een boom haat- tenten had opgeslagen. Maar dat zijn moeilijkheden, die er zo tussen door wor den opgelost. De hoofdzaak blijft bran den blussen en daarvoor wordt nog iedere dag geoefend, zowel door beroeps mensen als vrijwilligers. Op Dinsdag 1 Mei, 's avonds van 8 uur, zal door George Robert het volgen de gespeeld worden: 1. Ayre. J. Clarke; 2. Concerto F gr. t. (cuckoo and nigh tingale): Adagio. Allegro. Allegretto con moto, Fuga: allegro moderato, G. F. Handel; 3. Pastorale, J. S. Bach; 4. Chant de May, J. Jongen: 5. Choral III, C. Frnnck Advertentie Advertentie VERKOOPLOKAAL Bilde rd ij kstraat la, HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzending-en van HUISRAAD worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Advertentie krachtpreparaat Vraagt Advertentie BESTAANDE DIT SOEP - LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE HAARLEM - SMEDESTRAAT Advertentie BRANDSTOFFEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2