De steppe achter de rug en op naar „Parijs roman van Piet rasechte vaderlandse Mensen op reis OVER DE ZIEL VAN DE MENS Ypenburg, basis voor watervliegtuigen? Het beloofde land in de verte Stof tot praten en doen Kleurgevoeligheid GEERVLIET RECHTSHERSTEL GEVRAAGD VOOR DE OUD AMBASSADEUR IN MOSKOU Pinkstervliegfeesten op Eelde MEDISCH STANDPUNT ZATERDAG 28 APRIL 1951 PAGINA 5 Een bezoek aan Zuid-Afrika 99 Haal pons er overl Voor onze amateur-fotografen Let hierop hoort boortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-G Staking in Drente geëindigd Rust in de veengebieden PROF. L. TOXOPEUS Bij verkeersongeval te Bandung omgekomen UITNODIGING AAN V.S. EN CANADA Voor besprekingen met Raad van Europa Ontslag gebaseerd op ondeugdelijk rapport Luchtstrijdkrachten ver- Kind stikt in steentje lenen medewerking •woo»- I Ik*»»» Jap fcr i»'og g<sireden wk 6 Ja» tagerj Zvj-or. j« ticfcf# Jop. kr 6 JOO |Ofl«rf '616 u. t. 17.(J7 gatr. 2. 17.15 Kor)»r»o*r g«z 17.45 Electro g#z. 4 2125 Jupiter gar Luchtfoto van het centrum van Johannesburg. Op de ach tergrond ziet men de tcaaruit thans ook uranium wordt gewonnen. van goud gezuiverde mijnhopen We hadden de nacht in Bloemfontein doorgebracht, de hoofdstad van de Oranje- Vrijstaat. Hier zetelt ook het Hoogste Gerechtshof van de Unie. Dit is een vrien delijke, zindelijke stad, en om de Regeringsgebouwen heen zijn grote, goed onderhouden tuinen. Vroeg is er al grote bedrijvigheid op straat want de winkels en kantoren beginnen om acht uur. Hoewel de stad op een hoogte van 4500 voet ligt is het hier vrij warm, en de dag begint vroeg om weer vroeg te eindigen. Wij zijn hier aan de rand van de Karroo. De auto brengt ons door uitgestrekte vlaktes met verdord gras van een stro-gele kleur. In de verte zijn nog enkele kopjes met hun eigenaardige vieux-roze en paarse schakeringen. Het land ligt als een doos met pastelstiften vóór ons De kop „Ypenburg als basis voor watervliegtuigen?" zou zeker bij nevenstaande foto passen, was het niet, dat dit weer een van die eenvou dige trucfoto's is, die iedereen kan ma ken. Immers, een ieder die Ypenburg kent, weet, dat waar we hier water zien, in werkelijkheid alles grasveld is. Ook u kunt een dergelijke foto maken, maar daarover straks. Eerst moeten we in vervolg op onze rubriek over belich tingstijden ons nog even verdiepen in de gevoeligheid van onze film. Wanneer de foto-amateur een film koopt, weet hij vaak niet, dat het prijsverschil niet ont staat doordat de kwaliteit van de éne film beter is dan de andere, doch dat dit ligt aan de gevoeligheid van de film en de soort. Wij kunnen films in hoofdzaak in drie soorten verdelen. 1. De orthochromatische film. Deze is gevoelig voor alle kleuren, behalve voor Advertentie Eve« weg Geleidelijk aan zijn de velden meèr bebouwd. Wij zien nu ook koeien en paarden, de laatste vaak door kaffers bereden. Hier zien zij er schilderachtiger uit dan in de steden. De mannen dragen hun bonte dekens („kombèrs") om de schouders gedrapeerd, 's Nachts slapen zij er op en overdag gebruiken zij die tot kleding, letterlijk het bijbelwoord op volgend: „Neem Uw bed op en wandel." De vrouwen in bonte kleren balanceren handig lasten op hun hoofd, vaak ook tegelijk op de palm van hun hand, die- zijwaarts gedraaid is. Een keer kwamen we een heel stel kraanvogels tegen, die op een veld waren neergestreken Zo langzamerhand zien we hoe langer noe meer de bekende „doringbomen" on- aer welke Sarie Marais placht te wach- I?"j Lange doorns groeien tussen hun bladeren^ Tegen de middag bereiken we m de reservaten gaan de Bantoes nog 1 aiijs. uit is een geliefd weekend-oord steeds gekleed in de traditionele dekens. ^„Herstel J°!^nnesburgers, zodat ik ver onderstel dat een „reisje naar Parijs" dezelfde betekenis voor hen kan hebben als voor de Amsterdammer. Maar als we de oevers van de kronkelende Vaal oe reiken, waar de treurwilgen zich diep over het water buigen, waarin jongelui zwemmen en zich in roeibootjes voort bewegen, zou ik deze plaats als de keuze aan mij was liever „Richmond willen benamen. Maar waar blijft dan „Parijs"? Wij gaan een „guest-house" binnen Het is huiselijker dan in een hotel of restaurant. De vloeren zijn van zwarte, glanzend gepolijste tegels. Linnen hoe zen bekleden de gezellige, ouderwetse stoelen. Wat deze kamer pas leven geeft zijn de prachtige bloemen, die op ieder tafeltje staan. De gastvrouw heeft ook keuze genoeg! In haar tuin zijn duizen den rozen in bloei in vele variëteiten en kleuren! Het huis zelf en alle bijgebou wen, zijn met klimrozen begroeid en in een afgelegen deel van de tuin staan veelkleurige klaprozen en duizendschoon, tjes. In een luie stoel onder een hoge boom houden wij een middagrust en zij vertelt ons, dat veel Johannesburgers bij haar komen om wat op hun verhaal te komen. Op een van de stoepen is een kleine leesbibliotheek voor haar gasten ondergebracht. (Vervolg van pag. 1) Een mens is een eigenaardig wften Waarom gaat nu toch altijd 'z'ijn belangstelling cp de eerste plaats uit naar de dingen waarvan een ander zegt dat ze geheim zijn? We kunnen ons best voorstellen dat de persmensen niet in de portemonnaie van de beweging mochten kijken. Want kijken de pers mannen erin, dan kun je dat nuttige voorwerp net zo goed in een étalage leggen, daar zijn de persmannen nu eenmaal voor. We willen dan ook geen enkele poging doen, de beslotenheid van de besprekingen hierover te doorbreken. Geen enkele veronderstelling over de financiële kracht of zwakte van deze Beweging hier uiten. Wel een enkele opmerking. Nemen de leden (bijna 320.000) het feit dat 100 vertegenwoordi gers practisch zonder enige kans van overleg de financiële status van de Be weging bepalen. We komen op andere vergaderingen van vakbonden en dio cesane bonden en horen daar nogal eens hartige woorden zeggen, niet over de juistheid van het financieel beleid. Daar staat de integriteit van de Beweging Wel borg voor. maar over de verdeling van de gelden tussen de beide taken van de beweging. Enkele mededelingen daarover, zo komt het ons voor, zouden ter voorlichting van de leden toch wel Uitermate belangrijk zijn. De rede van prof Tinbergen heeft overeenkomstig de verwachtingen ge leid tot een bevestiging en verduidelij king van het reeds bekende K.A.B.- standpunt: gle katholieke arbeiders van Nederland zijn in het landsbelang offer- bereid. maar conditioneel. Érg be langrijk is dat rond de lonen en prijzen- kwestie een vijftigtal voorlichtingsavon den door heel het land zullen worden gehouden. Over de aangenomen rapporten en de )ngestelde commissies zullen we hier niets zeggen. Voor zover de voorlichting door de dagbladen in verband met de ruimte onvoldoende was. kan een enkel Woord in rpze zevende kolom het niet goed maken. Wel is duidelijk geworden Welk een belangrijk instituut het K.A.B. vormingscentrum te Doorn is. Daar kan nog heel veel goeds van verwacht wor den. Min of meer teleurstellend was de speech van mgr. Cardijn. Een fel stuk vuurwerk, de Belgische K.A.J. pro- PTaSerend. maar niet aanslaande op de Nederlandse toestanden, zeker niet in de Nederlandse K.A.J.. Het komt ons zo oor dat hierover nog wel een en ander Zezead zal worden. Het zijn drie interessante dagen ge it ee®J. die voorlopig de bestuurders van 2? t en duizenden leden nog heel wat stof tot praten en doen zullen geven. Ons is het niet vergund, hier lang te verpozen. In de middag komen wij in de buurt van Vereeniging bij de stuwdam van de Vaal. Ook hier wordt veel aan watersport gedaan. Als we de rivier oversteken bevin den wij ons in Transvaal. Toen ik twintig jaar geleden Vereeniging be zocht was het nog een lieflijk klein plaatsje. Nu sta ik verbaasd te kij ken, hoe het zich tot een vrij grote industriestad heeft ontwikkeld. In deze streek wordt veel ijzer gevon den, dat in de hoogovens verwerkt wordt. In de omtrekken van de stad bevinden zich barakken, waarin blan ke zowel als inlandse arbeiders wo nen. De ontwikkeling heeft wat overhaast plaats gehad. Voorbij Vereeniging klimt de weg.... tot wij opeens in de verte de dumps en het silhouet van de hoge wolkenkrabbers van Johannesburg voor ons zien liggen. Het loopt tegen vijf uur als wij door de straten van de stad rijden, het drukste uur van de dag. en met moeite vinden wij in de drukte van het verkeer onze weg naar het andere einde van de stad. En dan voert een brede eucalyptuslaan ons door glooiend heuvelland naar Pre toria. De aarde is rood en de tinten van de avond grijs en teder. Het landschap dat we doorkruisen kon door Cézanne geschilderd zijn. En als we de stad binnenkomen zien wij, dat zij in feesttooi is. Neen, het is geen gezichtsbedrog! De Jacarandabomen bloeien met hun paars-blauwe trossen! Alle straten van Pretoria zijn beplant met Jacarandabomen! Het is een vreemd, onwerkelijk gezicht, net ^ls een toneel décor. T. K.—S. Overgekoolrt rood. dus hier wordt rood zwart op de afdruk. 2. De panchromatische film. Gevoelig voor alle kleuren. Alle kleuren krijgen hiermee een juiste grijstint die overeen komt met de lichtindruk van het oog. 3. De panchromatische film met hoge roodgevoeligheid. Deze is gevoelig voor alle kleuren, doch voor rood is zij extra gevoelig, waardoor dus een rood dak in een landschap bijna wit wordt. Wij zien hier, dat de tweede film de meest geschikte is om een goede kleur- weergave te krijgen, terwijl de derde speciaal geschikt is bij kunstlicht, omdat dit licht meer rode stralen bevat dan daglicht, waardoor men dan korter kan belichten. Nu worden de films 1 en 2 weer vervaardigd in verschillende prijs klassen. En dat komt, doordat de ene film gevoeliger is dan de andere, waar u altijd speciaal op moet letten, want hoe gevoeliger de film is. zoveel korter moet u belichten De gevoeligheid wordt meest aange duid door een getal. U heeft b.v. wel eens op een film 27° Sch. 27 graden Scheiner) zien staan. Met dit getal duidt de fabrikant de snelheid van de film aan. Nu is 27° Sch. een normale gevoe ligheid, maar wij vinden ook films van 28, 29, ja zelfs van 33° Sch. Een film van 30° Sch. is precies dubbel zo ge voelig als een film van 27° Sch. en 33° Sch. weer dubbel zo snel als 30? Sch. We zien dus, dat bij elke drie graden hoger een film steeds dubbel zo gevoelig is, wat dus betekent, dat we bij elke drie graden hoger de helft korter moe ten belichten. Maar nu kan het voor komen, dat u een film koopt, waar een heel ander getal op voorkomt, want de ene fabrikant duidt de snelheid met een heel ander getal aan dan de andere. Een tweede veel voorkomende aanduiding is het Din-getal. Zo vinden wij b.v. films, waarop staat 17/10 Din of 23/10 Din. Deze getallen kunnen we met een heel eenvoudig ezelsbruggetje omrekenen. Namelijk door de beide getallen, die bij Din worden gebruikt, bij elkaar op te tellen vinden we het Sch.-getal, dus 23/10 Din is 23 plus 10 33 Sch. enz. De Slag H. M. kruiser De Ruyter, die in de slag in de Javazee ten onder ging. Inzet: admiraal Doorman, de commandant. Advertentie er weer bij met een modern ■van Vraagt gratis brochure. ij hebben op onze boekenplank een ereplaatsje ingeruimd voor een nieuw Nederlands werk. ,De Slag" van Piet Bakker. De uitge versmaatschappij Elsevier heeft deze ro man van de Amsterdamse auteur met enig vertoon aan de Nederlandse lezer gepresenteerd en daarbij uiteraard niet verzuimd te vermelden, dat Piet Bak kers naam als schrijver-van-reputatie in ruim voldoende mate wordt ge schraagd door uitgaven als de Ciske- trilogie, het .sprankelende ..Jeugd in de Pijp" en het aardige „Logboek van de Gratias". Maar al die honoraire lintjes op het auteursjasje van Piet Bakker zullen u onberoerd laten na het lezen van „De Slag". Zo'n boek als Piet Bak ker heeft geschreven over de tragische, maar roemvolle ondergang van de Ne derlandse vloot schrijft men maar eens in zijn leven. Daarmee is dan niet be doeld. dat Piet Bakker met deze gero mantiseerde, maar op de ware feiten gebaseerde, historie van de strijd tegen de Japanners, het plafond van litterair prestatievermogen zou hebben bereikt. Dat ware uiteraard een zeer bijzondere onderscheiding. En toch durven wij vrij moedig beweren, dat de verdiensten van „De Slag" verder reiken. Met dit boek heeft Piet Bakker namelijk een oorlogs herinnering in onze harten gegrift, waarbij een monument in brons of steen het moeilijk kan halen. Het is geschiedenis, maar zo spranke lend als geen geschiedenisboek haar kan vertellen; het is een epos, maar het is volstrekt gespeend van de monumentale, 7 J J 1 machtige bondgenoten het aanzien D CL K. K. C T* van de hele sltuatie badden kunnen veranderen. En op de achtergrond onvermijdelijke ondergang en af- scheid-voorgoed van alles wat dier baar is: vrouw, kinderen, verloofde, het huisje in Bussum en de zadeldak toren van GrouwMaar deson danks is dit rasechte vaderlandse boek inspirerend en bezielend. Hei leidt niet tot wanhoop, maar tot nieuwe levensmoed. En als het een traan doet opwellen, dan is er dat eerder een van dankbaarheid dan van verdriet. Het is een goede gedachte geweest, om van „De Slag" naast de gebonden editie een zeer voordelige populaire uitgave te laten verschijnen, want dit boek moet een zo groot mogelijke groep Nederlanders bereiken. Het is geen werk voor al te jeugdige lezers; een ieder die het milieu en de omstandig heden kent zal dat begrijpen. Maar voor degenen, die de school van „de dienst" hebben doorlopen en voor hen die geacht kunnen worden een gevorm de mening te hebben, behoeft de ge spierdheid van de taal en de soms ruige verbeelding van de auteur geen belet sel te zijn om dit Gouden Boek van de Marine te lezen en er veel van te leren. Voor velen hunner zal de Schrijver-van- Ciske in het vervolg de Schrijver-van- De Slag zijn. Cr. barokke pathetiek, waartoe zo n heroïsch gegeven gemakkelijk aanleiding geeft; het is een gevoelig boek, maar de traan wordt weggewist door een milde over vloed van volkse humor. De helden die Piet Bakker beschrijft zijn mensen. Vlie gerofficier Ducardus, matroos Den Duik uit Scheveningen, overste Jonckheere, Witsen. Mandeis en het penose-jongetje Stippeltje hebben geen enkele trek gemeen met de geharnaste en gepruikte helden-van-het-museum, wier ogen en lippen voortdurend „Den vaderland ghetrouwe" schijnen te zeggen. O, wat waren ze allemaal menselijk-Dang. toen de hel boven hun luttele vierkante meters vaderland losbarstte! Maar ik geef U alle helden ter wereld cadeau voor Jacob Grimmel, die 'm „lief stond te knijpen toen die smeerlappen d'rlui kop naar beneden drukten en dan met zo'n pestvaartje en een gegil of ze regel recht stapelgek waren geworden, op het schip kwamen afsakkeren". En wat was Van Speyk eigenlijk méér dan de Am bonees Siranella, die niet bang is, want Sier is een berouwvolle zondaar, „snap je dat?" en berouwvolle zondaars komen floep! in de hemel. Een voortdurende strijd in een ho peloze positie, beschrijft dit manne lijke boek. Merkwaardig, dat het des ondanks geen pessimistisch of een somber boek is. Het refrein is altijd maar weer gebrek aan dit en gebrek aan dat en vooral gebrek aan het handjevol vliegtuigen, waarmee de Voor de keuze van de film nu, kunt u zich het beste houden aan de langzame films en de snelle alleen dan gebruiken, j wanneer de weersomstandigheden van die aard zijn, dat we vrij lang moeten belichten. En nu de truc van deze week! Deze werd gemaakt door bij het fotograferen een spiegeltje horizontaal voor de lens te houden. Het spiegeltje ziet het onder werp dat wij fotograferen ook en pro jecteert het beeld op de film, waardoor het net de spiegeling in water lijkt. Op deze manier zijn er natuurlijk bijzonder aardige dingen te maken. bijv. een vijver voor uw huis of iemand, die met zijn kleren aan in het water staat. Nog mooier wordt het als u iemand een tak van een boom laat vasthouden, zodat het lijkt of hij boven het water hangt en daar natuurlijk een angstig gezicht bij. Het enige, waar u voor moet zorgen, is dat er een niet te lichte ondergrond is. Nadat ruim 14 dagen achtereen een hardnekkige staking heeft gewoed on der de veenarbeiderin Drente in de gemeente Emmen, een staking die zich door de ophitsingen van de E.V.C. nog steeds verder uitgebreid heeft, heeft het er thans alle schijn v^n dat alle stakers weer aan het werk zullen gaan Op vergaderingen in Emmer Compascuum heeft de E.V.C. besloten de staking op te heffen. Nog vandaag zijn velen weer aan het werk zullen gaan. Op vergaderingen ste dagen uitgebreid tot over de duizend personen. Verschillende stakers hebben persmachines omver geworpen Daar om is een aantal manschappen van de Rijkspolitie naar het stakingsgebied ge dirigeerd om bewakingsdiensten re verrichten. Doch de rust schijnt thans weergekeerd te zijn. Bij een verkeersongeluk te Bandung is prof. dr. L. J. Toxopeus, hoogleraar in de biologie aan de faculteit van wis kunde en natuurwetenschap te Bandung om het leven gekomen. De overleden hoogleraar was een zeer geziene figuur onder zijn collega's en studenten der faculteit. Hij verwierf in Indonesië grote bekendheid door zijn op populaire wijze geschreven artikelen series over wetenschappelijke onderwer pen. Prof. Toxopeus, die in Tuban (Rem bang) werd geboren, bereikte de leef tijd van 56 jaar. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter, die allen in Ne derland vertoeven.- A bkouw", galmt de conductrice de bus in. „Gaatunaarmokum?" vraagt een vijftig-jarig mannetje met een gloednieuwe glevfhoed boven een rim pelt jesnek. „Zeker meneer", stelt de conduc trice gerust. „Dan kom ik boven", zegt de gleuf- hoed en springt jongensachtig de bus in. De man ploft naast ons neer, ver schuift een blijkbaar forse pruim van de linker- naar de rechterwang en vraagt dan: „Hoelaatissut?" „Ongeveer vijf uur." ..Gelukkig", zucht de gleufhoed ach ter zijn pruim. „Ziet u, ik moet om zes uur opkomme." „Oh." „Ja, de concurrentie in de handel is weer moordend, meneer", zucht de man. „Zit u in de handel?" „Ja. in de tabak.'de kleinhandel zo gezegd. En dan enkel nog sigaretten." „Gaat uw winkel pas 's avonds om zes uur open?" vragen wij. „Nee, dan gaat ie juist dicht, maar dat is mijn winkel niet. Ik ben „zit man". Bij de automaat, ziet u. Geld wisselen met de klanten en zo, kwart jes er in gooien, vragen welk merk meneer wenst, schuif opentrekken, afijn surf us geven en de baas waar schuwen als een vak leeg is en ie bij moet vullen." Betaalt dat een beetje?" „Nou, de fooien lopen wel terug, te gen u gezegd. Enfin de zomer is in zicht. Ik werk ook meestal acht uur. Vaak wordt het twee uur 's nachts. Tk zit in het centrum, ziet u." „Oh." ..Helpt u me effe onthouden ah ijr uitstap, dat ik nog een rolletje pruim tabak haal. Mej. dr. M. A. M. Klompé heeft Vrij dagavond op een vergadering van de Beweging van Europese Federalisten te Den Haag medegedeeld, dat de commis sie van algemene zaken van de Raad van Europa bij de assemblée van deze raad. die volgende week te Straatsburg bijeenkomt, een voorstel zal indienen om deze zomer vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Canadese regerin gen uit te nodigen voor een bespreking van de problemen der Atlantische sa menwerking. De Amerikaanse en Canadese verte genwoordigers zouden deze problemen moeten bespreken in een speciaal voor dit doel te vormen comité der elf Euro pese landen, die in de Raad van Euro pa samenwerken. De commissie voor de verzoekschrif ten uit de Eerste Kafher heeft verslag uitgebracht omtrent het adres van C. Baron van Breugel Douglas, oud-ambas sadeur te Moskou „houdende verzoek te bevorderen, dat de beschuldigingen, welke ten grondslag hebben gelegen aan zjjn terugroeping als Hr. Ms. ambassa deur te Moskou, worden ingetrokken, dan wel door bewijzen worden gestaafd". In haar conclusie stelt zij de Kamer voor. de minister van Buitenlandse Zaken uit te nodigen, de beschuldigingen in te trekken en haar te doen weten, op welke wijze de bewindsman bereid is, rechts herstel te bevorderen. In zijn adres stelde adressant o.m., dat hij er van wordt beschuldigd, tijdens zijn verblijf in Moskou als Hr. Ms. ambassa deur onbehoorlijke financiële transacties te hebben verricht, waarbij bovendien aan het Rijk ernstig financieel nadeel zou zijn toegebracht en dat deze beschul digingen er toe hebben geleid, dat hij in 1946 ter beschikking werd gesteld en in ontslagen. De commissie heeft zich beperkt tot de 1948 ongevraagd, zij het eervol, werd beschuldigingen, die ten slotte hebben geleid tot adressants ontslag uit de diplo matieke dienst te weten: a. het uit Te heran in de USSR invoeren van op ille gale wijze verkregen roebels, b. het han del drijven met door hem onder diplo matieke immuniteit ingevoerde goede ren. De resultaten van haar onderzoek sa menvattend, spreekt de commissie voor de verzoekschriften als haar oordeel uit: dat de behandeling van deze aangelegen heid het licht heeft doen vallen op een ernstige Jeemte in de regeling van de rechtspositie van de ambtenaren van de buitenlandse dienst, dat de ten aanzien var, adressant genomen maatregelen in hoofdzaak zijn gebaseerd op een ondeug delijk rapport, dat het invoeren van roe bels en goederen, als is geschied, onder de gegeven omstandigheden niet de af keuring verdient, welke de regering er aan heeft gehecht, en dat in dezen van handel drijven in de gebruikelijke zin des woords niet is gebleken. De door 's ministers ambtsvoorganger ten aanzien van adressant bevorderde beslissing moet volgens de commissie onvoldoende gegrond worden geacht. De onovertroffen Aristote- les, de grootste na tuurkenner en wijsgeer an zijn tijd. nam aan Jat de menselijke geest ze- elde in het hart en zich van daaruit middels het bloed door het lichaam verspreid- Ce. Hij had voor deze me ning tenminste twee argu menten: bloedverlies veroor zaakte op de duur bewuste loosheid. en het door koorts verhitte bloed had delirium tot gevolg. De toonaangeven de lieden in Athene hadden toenmaals geen oren naar de mening van Alcmaeon. die zeicie dat de grote klomp weefsel in de schedel een bij zondere functie zou hebben en best de zetel van de geest kon zijn. Alcmaeon was dan ook maar een man uit de provincie. Jaren later kwam Hippocrates, de klassieke ge neesheer bij uitstek, tot de zelfde conciusie, en aldus "eed Galenus. Komen we nu terug op het probleem van de vorige week en vergelijken we de schedel- inhoud van de gorilla en de mens, dan blijkt dat de her senen van de aap slechts in zoverre verschillen van de menselijke, dat omvang en ••ewicht geringer ziin en dat 'e uiterst belangrijke voor- hoofdskwab er wat minder ingewikkeld uitziet. De be kende bioloog Julian Hux ley openbaarde ondubbelzin nig: „Er is in de menselijke hersenen niet één onderdeel te vinden, dat niet in de apenhersenen aanwezig is." Deze ontdekking was natuur lijk koren op de molen van de aanhangers van de evolu tieleer. Om Darwin, de grondlegger van deze leer, voldoende recht te doen we dervaren, zij opgemerkt, dat hij niet beweerde dat wij van deze apen afstammen. Hij veronderstelde alleen, dat zowel apen als mensen ge meenschappelijke voorouders hebben, die ongeveer vijf en twintig milliocn jaren gele den over de aardkloot rond wandelden. De ene tak, waar bij alle hogere zoogdieren be halve de mens, bracht het niet verder dan de mens aap. De andere tak zou zich geleidelijk aan ontwikkeld hebben tot de mens. Darwin zelf ?ou. indien hij vandaag nog eens kon komen kiiken, in het geheel niet verwon derd zijn geweest over het feit, dat niemand er in slaagt ergens ter wereld een „mis sing link" op te delven. Ove rigens is zijn theorie over de oorsprong van de mens nog altijd niet meer dan een vage greep in de lucht van dui zenden eeuwen geleden. In aanmerking genomen, dat psychologische proeven met hoogstaande dieren de afstand tussen de menselijke geest en het dierlijke instinct niet wezenlijk hebben kun nen verkleinen, terwijl de hersenen van de hoogste die ren toch weinig of niet afwij ken van die der mensen, mo gen we dus wel concluderen, dat de mens, de mens alléén, is toegerust met een redelijk verstand, 'n vrije wil, 'n ver antwoordelijkheidsgevoel. kortom: dat hij een bezield wezen is. en dat de weten schap niet in strijd komt met het scheppingsverhaal voor zover dit betrekking heeft op de mens. Er is een essentieel verschil tussen mens en dier, dat niet is weg te redeneren. Een moderne richting van de psychologie, de door Freud gefundeerde psychoanalyse (1905), greep het bestaans- probleem van de menselijke ziel opnieuw aan. Dr. Wes terman Holstijn schrijft in „Grondbegrip der psychoana lyse": „Daar de mens nu een maal tot het dierenrijk be hoort, zullen wij bij allerlei niet terstond begrijpbare ver schijnselen eigenlijk aller eerst naar de biologische na tuur hebben te kijken". Ge holpen door experimenten van Portielje (directeur van Artis) e.a.. minimaliseert hij de verschillen tussen mens en dier. Men vraagt zich af: zijn er nog wel andere dan graadsverschillen? Zeker is het zinloos om de dierlijke driften in de mens te ont kennen na alle bewijzen, die de psychoanalyse aanvoerde. Maar is het wél zinvol, aan de specifieke menselijke eigenschappen stilzwijgend voorbij te gaan of deze op biologische wijze uit te leg gen alleen maar om eventu ele bovenzinnelijke specula ties te omzeilen en zodoende de psychoanalyse „weten schappelijk" te houden? Om gedraaid. we zouden de bio- Jogen kunnen uitnodigen, in de dierenwereld een on derzoek in te stellen naar het verstand en logica bij zee koeien, naar de behoeften aan het bovennatuurlijke, magie en moraal bij giraffen. Voor de mens doen ooievaars, slan gen etc. zich als symbolen voor. Dromen krokodillen in de modder-Nijl op hun beurt over mensen? J. M. Voorts ligt het in de bedoeling dat tien leden van de Eerste Ned Parachu tisten Club bij gunstig weer een geza menlijke sprong zullen uitvoeren boven het vliegveld. Hans Walti. de beroemde Zwitserse stunt- en kunstvlieger, zal eveneens in Eelde demonstreren. Hij is de man. die het presteert om in de lucht van het ene vliegtuig in het andere over te stappen en aan een touwladder aan zijn tanden onder de machine hangt. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. rondvluchten te organiseren tijdens de ze festiviteiten, die alleen de tweede Pinksterdag gehouden zullen worden. Te Vlodrop heeft het dochtertje van de heer R. dat dezer dagen in het zand aan het spelen was hierbij een steentje in de keel gekregen Het overleed vrij wel terstond. De Noord. Ned. Aeroclub heeft thans medegedeeld, dat ook dit jaar de tra ditionele Pinkstervliegfeesten op Eelde zullen worden gehouden. Er is een zeer aantrekkelijk programma samengesteld, waaraan medewerking verlenen de oude instructeurs van de Rijksluchtvaart school, zoals Slag, Overvest, Poublon c.a. die wederom met hun Harvards vlieg- .en stuntstaaljes zullen laten zien. De Luchtstrijdkrachten zullen met hun straaljagers komen, terwijl de Spitfires doelen zullen beschieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5