Amerika deed Vogeler vrij te vijf concessies om krijgen Als een veelkleurige rups trok het corso door de Bollenstreek RODEN ZULLEN SEOUL MOETEN BESTORMEN Inventaris Rotterdams Beurs- restaurant in beslag genomen Verzoek om de kroon van St. Stephanus uit te leveren afgewezen Beïnvloeding bij het verhoor Helicoptère landt veilig maar laat Pluvius ontnam aan Flora's kinderen een deel der bekoring Verbonden legers niet van plan de stad zonder meer prijs te geven Nederlands detachement in de achterhoede Onder gierbak gedood Tot hoofd en hart I Limburgse verpleegster als passagiere 40.000 kijkers op de „Keukenhof" Het weer J Vordering van kellners op directie Jee MORR S iijmyea iuij MAANDAG 30 APRIL 1951 75e JAARGANG No. 25060 GEBRUIK VAN VERDOVENDE MIDDELEN STAAT NIET VAST Nationalisatie van de Perzische olie Besluit valt heden AANDRANG OP VERZOENING TRUMAN EN MACARTHUR DIRECTEUR VAN DE LONEN Benoeming van mr. Berger te verwachten „Johan van Oldenbarnevelt" in Fremantle HANDGRANAAT GEWORPEN NAAR EUROPEANEN Vier Indonesiërs gewond „DIERENRIJK IN BLOEMENLAND" Herziening Unieverhouding Commissie spoedig met haar werk gereed KIND BIJ SPELEN GEVALLEN EN OVERLEDEN Slachtoffer van goed- gelovigheid LEDEREN KLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: StumpMusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden; Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. BOEDAPEST, 28 April. De Hongaarse regering heeft Zaterdag medegedeeld, dat de V.S. vijf concessies hebben gtedaan ter verkrijging van de vrijlating van de Amerikaanse zakenman Robert Vogeler. Zij behelzen, dat de V.S. het verbod op het leizen van Amerikaanse burgers naar Hongarije opheffen. De Hongaarse consulaten te New York en Cleveland, die werden gesloten toen Vogeler was gearresteerd, zullen worden heropend; Hongaarse eigendommen in de Ameri kaanse zone van Duitsland worden teruggegeven; een Hongaarse commissie mag naar West-Duitsland gaan om het bijeenbrengien en vervoer van deze eigen dommen te regelen en tenslotte de „Stem van Amerika" op de golflengte van München zal haar uitzendingen staken. De Amerikaanse gezant te Boedapest heeft bevestigd, dat de Hongaarse verkla ring juist is. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de V.S. geweigerd hebben te voldoen aan het verzoek de kroon van St. Ste phanus uit te leveren. Vogeler is inmiddels behouden' en wel te Wenen gearriveerd. Zaterdag werd hij Uit zijn gevangenschap ontslagen en per auto naar Oostenrijk gebracht. Op een persconferentie beantwoordde hij ver schillende vragen, maar het was duide lijk, dat hij zich van het verstrekken van bijzonderheden onthield om de En gelsman Sanders te sparen, die tegelijk met hem tot een gevangenschap van 13 jaar is veroordeeld. Vogeler zeide dat hij de afgelopen 14% maand ergens in Boedapest in eenzame opsluiting had gezeten. Hij weigerde in bijzonderheden te tre den over zijn behandeling gedurende de drie maanden dat hij was-vastge houden voor in Februari 1950 zijn proces werd gevoerd. Wel zeide hij dat „sommige van de dingen" welke hij tijdens zijn proces had toegege ven, op waarheid berustten. Hij wist niet of hij gedurende zijn verhoor onder de invloed van verdovende -middelen was geweest. Pas Zater dagochtend werd hem verzekerd dat hij zou worden vrijgelaten. Hij ver nam het uit de mond van generaal Gabor Peter, chef van de Hongaarse staatsveiligheidspolitie. Zijn gevangenschap bestond uit drie phasen. Het vooronderzoek gedurende de eerste 15 dagen, dan de voorbereiding van het proces waarmee twee en een halve maand gemoeid was, en daarna het uitzitten van de straf. De behande ling was gedurende elke periode anders, maar verbeterde aanzienlijk na het pro. ces. Na de uitspraak was hij naar een nieuwe gevangenis overgebracht, ergens in Boedapest. Vogeler gelooft dat deze speciaal voor hem en zijn mede-beklaag- Het Perzische Huis van Afgevaardig den heeft met algemene stemmen de resolutie van zijn oliecommissie om de Perzische olie-industrie te nationalise ren goedgekeurd. Volgens deze resolutie zal de regering het beheer van alle olie installaties, waaronder die van „de voormalige AngloIraanse Oliemaat schappij" overnemen. De Perzische Senaat heeft Zondag de resolutie met betrekking tot de olie- nationalisatie een half uur besproken en daarna de vergadering tot vandaag verdaagd. Men verwacht algemeen, dat de resolutie zal worden goedgekeurd en dan kracht van wet zal krijgen. Uit welingelichte kringen te Lon den verluidt, dat het besluit van het Perzische parlement Maandag op een vergadering van het Britse kabinet, onder voorzitterschap van Attlee ter sprake zal komen. De Senaat heeft dr. Mohammed Mos- sedagh aanvaard als kabinetsformateur en hem verzocht een kabinet te vor men vóór 1 Mei, omdat verwacht wordt dat op die dag de communisten zullen trachten onlusten te veroorzaken. De Sjah heeft onmiddellijk daarna Mossedags bij zich ontboden. Mossedagh heeft verklaard dat hij pas een opdracht van de Sjah zal aanvaar den na aanvaarding door de Senaat van net wetsontwerp tot onmiddellijke na tionalisering van de Anglo Iranian Oil Company. De Anglo-Iraanse Petroleum-maat- schappij heeft formeel geprotesteerd te gen de stappen, door het Iraanse par lement gedaan om te komen tot directe nationalisering van de olievelden. De republikeinse leider Harold Stas- sen heeft president Truman een brief geschreven, waarin hij zegt, dat voor het welzijn van Amerika een verzoening tussen de president en MacArthur tot stand moet komen. De republikeinse senator Robert Taft is van plan de Senaat wetsvoorstellen voor te leggen die zich richten tegen een politiek van „appeasement" in Ko rea. De eisen van Taft zijn: 1. Stappen om Formosa uit handen der Chinese communisten te houden; 2. Verhinde ren. dat de roden de nationalistische zetel in de V.N. overnemen, aldus meldt U.P. Indien het Congress zulke wetsvoor stellen zou aannemen, zou Truman voor de moeilijke keuze staan ze met zijn handtekening te bekrachtigen of er zijn *eto over uit te spreken. den in gereedheid was gebracht. Uit de voetstappen in andere cellen die hij ge hoord had, was op te maken dat er maar zes a acht andere gevangenen waren. Vogeler meende, dat de Engelsman San ders ook in die gevangenis zat, hoewel hij nooit een medegevangene had gezien. Sanders placht echter altijd crêpe zolen onder zijn schoenen te dragen en maar één medegevangene had ook crêpe zolen. Voor het proces had Vogeler een cel genoot gehad, die beweerde dat hij ge arresteerd was tezamen met de vroegere Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Rajk. Hoewel hij weigerde te praten over zijn verhoor ter voorbereiding van het proces, zeide Vogeler dat er physieke en mentale methodes ter beïnvloeding zijn. Beide methodes worden in Hongarije toegepast. Of bedwelmende middelen worden ingegeven, vond Vogeler moei lijk vast te stellen. Als men voldoende tijd kuntstmatig wordt wakker gehouden, weet men niet of men middelen krijgt toegediend of dat alleen maar de her senen ophouden te functionncren. Hij had opwekkende middelen gekregen om wakker te blijven en koffie en sigaretten waren hem opgedrongen, doch hij bad geen injecties gekregen. Toen Vogeler gevraagd werd of hij zijn bekentenis in bet proces gedaan wilde herroepen, vertelde hij de ver slaggevers dat elk getuigenis dat onder druk, lichamelijk of geestelijk, verkre gen is. onwettig is. Het eerste half jaar van zijn gevan genschap had hij niet altijd voldoende te eten gekregen, maar daarna kreeg hij wel weer wat meer. Enig nieuws uit de buitenwereld had hem nooit bereikt. Men had hem verteid, dat zijn familie waarschijnlijk schreef, maar dat de Amerikaanse censuur ver hinderde, dat de brieven in Hongarije arriveerden. Hij had toestemming gekre gen twee brieven per maand te schrij ven, maar zijn vrouw heeft nooit wat ontvangen. Het was hem verboden met de bewa kers te praten en hij werd voortdurend in zijn cel in het oog gehouden. Hij werd gelucht „steeds wanneer de veilig heid dit toeliet". Bij zijn aankomst in Wenen werd Vogeler begroet door zijn echtgenote en beide kinderen. Het hoofd van zijn jongste zoon is links op de foto nog even zichtbaar A. P. telefoto. (Van een onzer verslaggevers) De Emmabloemcollecte heeft Zaterdag met veel slecht weer te kampen gehad, dat ongetwijfeld de opbrengst: ruim f 43.000 zal hebben, beïnvloed. Niettemin was de stad overstroomd met collectan ten en maar weinig voetgangers (en wielrijders en trampassagiers!) konden aan de uitnodiging om een Emma- bloempje te kopen, ontkomen. Ter aan moediging van de collecte waren ver schillende attracties georganiseerd, maar die kwamen door toedoen van Pluvius niet tot hun recht, al mocht het concert van de Amsterdamse Politiemuziekkapel met verscheidene solisten op de Dam toch nog veel belangstelling trekken. Het hoogtepunt: de landing van een helicoptère op de Sintelbaan aan het Olympiaplein en later op het voetbal- terrein aan het Mosveld in Noord, is wel doorgegaan, mqar slechts een handjevol toeschouwers kon de moed opbrengen om er in de regen op te wachten. Het slechte weer veroorzaakte bovendien, dat het vliegtuig veel te laat arriveerde, n.l. om drie uur, 23 min., 33 seconden, zoals officieel door een notaris werd vastgesteld, terwijl men het tussen twee en drie uur had verwacht. Daarom zal als winnaar of winnares worden be schouwd degene, die het tijdstip van landing het dichtst bij drie pur heeft opgegeven. De landing geschiedde vlot. Het (Belgische) vliegtuig klapwiekte met zijn grote draaiende vleugels eerst nog een rondje boven het veld en kwam toen bijna rechtstandig naar beneden. De (Belgische) piloot had voor de oriën tering slechts een plattegrond van Am sterdam bij zich. Hij was wel eens meer in Amsterdam geweest, maar dan met een ..gewotin" vliegtuig op Schiphol. Als passagiere bracht hij rhee een Limburg se verpleegster, werkzaam in de Gern. Ziekenverpleging aan het Weesperplein Zii had pas des morgens om elf uur gehoord dat zij was uitgekozen om in (Van onze correspondent) Mr. J. A. Berger heeft ontslag ver zocht uit zijn functie van voorzitter van de Raad van Arbeid te Groningen, zulks vanwege zijn drukke werkzaam heden als voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars en als voorzitter van de Commissie ter bevordering van de Arbeidsproductiviteit. De heer Ber ger is voornemens zich in Den Haag te vestigen. Naar verluidt zou de regering in over weging nemen mr. J. A. Berger te be noemen tot directeur van de lonen. Een functie waarin men tracht te bereiken de loonpolitiek iets minder afhankelijk te maken van het georganiseerd overleg inzake normale arbeidsovereenkomsten Het emigrantenschip de „Johan van Oldenbarnevelt" is Zaterdag in Fre mantle aangekomen. de helicoptère van Den Haag (het vlieg veld Ypenburg) naar Amsterdam te vliegen en zij was uitgekozen omdat ze die middag vrij had. Zij vertelde ons dat ze het een interessante tocht vond, zo laag vliegend boven de steden en de velden. Ze had helemaal geen last ge had van luchtziekte want al is het vliegtuigje maar heel erg klein (slechts twee personen kunnen er in zitten), het ligt, dank zij zijn draaiende vleugels, toch vast in de lucht. De tocht had lati ger geduurd dan was voorzien, n.l. drie kwartier en daarom was het zo laat aangekomen. Maar welgemoed vertrok de piloot weer van de Sintelbaan, mei nu als passagier Dr. B. van Vliet, de adj. directeur van de Amsterdamse Vereniging tot Bestrijding der t.b.c., die op het voetbalterrein aan het Mosveld uitstapte, waarna het vliegtuig naar Schiphol vloog. Het was een aardige „stunt", die jammer genoeg te weinig belangstelling heeft getrokken. C In een met vier paarden bespannen koets van gele narcissen rijdt Assepoester naar het bal. De ..Keukenhof" is gisteren door niet minder dan veertig duizend kijkers be zocht Op de parkeerterreinen stonden naast de honderden auto's en touring cars uit België vele Engelse. Zwitserse, Deense. Franse en Amerikaanse wagens Ook Hollanders uit alle delen van het land, bezochten de „Keukenhof", waar het grasveld de meeste belangstelling trok Hierop stonden enige fraaie stuk ken uit het bloemencorso opgesteld. Zaterdagavond zijn in Bandung vier Indonesiërs gewond toen een handgra naat werd geworpen op het voorplein van het Savoy Homann hotel. De hand granaat was, aldus meldt A. P. uit Dja karta, blijkbaar bedoeld voor de Euro peanen. die op het voorplein van het hotel dansten. Verwachting tof Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend zwakke en veranderlijke wind. Van nacht in de Zuidelijke helft van bet land hier en daar lichte nachtvorst Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 5.12—24.03 Maan: 3.42—15.00 (Van onze speciale verslaggever) Zachte pasteltinten tegen een grauwe lucht, de zoete bedwelmende geur van hyacinten en de verrassende pracht van duizenden bloemen, die hun kopjes offerden voor de versiering van de rijdende bloemstukken, en een kleu mende verregende maar toch enthousiaste schare toeschouwers, dat was het beeld van het corso 1951! Dit corso trok Zaterdagmiddag weer door de dorpen Hille- gom, Lisse en Sassenheim en hoewel het bezoek slechts de helft van dat van het vorige jaar was, bracht het duizenden in verrukking. Dat de drukte dit van vorige jaren niet evenaarde, is enerzijds te wijten aan het feit. dat het corso een week is uitgesteld, anderzijds aan de slechte weersomstandigheden. De gehele morgen reeds dreigden er regenbuien en precies op het moment dat de eerste wagen in de Van den Ehdenlaan te Hillegom startte en het grote corso 1951 zou beginnen, startte ook de regengod Pluvius. Een groot gedeelte van de bekoring, die er bij zonneschijn van de bloemenpracht zou zijn uitgegaan, ging er nu verloren. De zachte tinten van de hyacinten kopjes vor(nden een schrille tegenstel ling met de sombere grauwe hemelen, die alleen maar regen beloofden en alle hoop op beter weer de kop in- y» drukten. lÉHii Als een veelkleurige rups trok het corso door de bollenstreek; aanvankelijk met critische, later met bewonderende blikken gadegeslagen door Nederlanders uit alle delen van het land, door En gelsen en Amerikanen, Fransen en Bel gen, Luxemburgers, Duitsers, Zweden en Denen. Talloze filmapparaten snorden en het verrukte „how wonderfull" „prachtigen „wie wunderschön" was niet van de lucht. Het scheen of er dit jaar nog méér werk van de bloemenwagens was ge maakt dan de vorige malen. Het ene pronkstuk was nog mooier dan het an dere. De meeste deelnemers hadden zich laten leiden door de suggestie van het corso-comité: „Dierenrijk in Bloemen- land". Zo zag men Tom Poes en Heer Ollie voorbijrijden, met belangstelling kijkend naar de reuzenslang, die de rode haan onschadelijk maakte. Dit was de wagen van de gemeente Lisse. Een an der fraai onderwerp was het jacht tafereel op de Keukenhof; terwijl vrouwe Jacoba de beklagenswaardige schone had het erg koud in de regen en kreeg van een hulpvaardige geest een plastic- regencape om de schouders geslagen bij een poort ter neer gezeten toekeek, maakten vier honden jacht op een voort snellend hert. Dit was wel een der aller mooiste stukken en werd dan ook het >V";" n 'M SS) Een model van de Eiffeltoren, 9 meter hoog, geheel uit hyacinten gebouwd in een tuin te Hillegom, trok de bewonde ring van de duizenden, die Zaterdag naar de bollenstreek waren gekomen om naar het bloemencorso te kijken Vijftig kubieke meter hyacinten met een ge wicht van 1500 kg werden in dit bouw werk verwerkt. meest van al gekiekt en bewonderd. De Vrijwillige Brandweer uit Hillegom ver zinnebeeldde de strijd tegen de veertig millioen brandschade die jaarlijks wordt geleden. Haar wagen toonde een grote slang die de rode haan bedreigde. Een stoere bison in dieprode bloemen sym boliseerde een krachtig Europa en de kip De communisten maken zich gereed voor de bestorming van Seoel, maar zij zullen de stad niet zonder tegenstand veroveren. Zondag heeft de bevel hebber van het achtste leger in Korea, It.-generaal van Fleet, verklaard, dat de UNO-troepen slag zullen leveren voor de Zuid-Koreaanse hoofdstad en de aanvallen ten Noorden van de Han tot staan zullen proberen te bren gen. Hij verwacht ieder ogenblik een nieuw groot offensief der roden. De verliezen van de vijand zijn evenwel zwaar. Hij raamde ze op 70.000 man. Sinds 22 April viel een strijdmacht van 300.000 man de geallieerde linies aan. Nog 300.000 anderen staan gereed om de strijd met de UNO-troepen aan te binden, zo zeide hij. gereed staan voor de bestorming van Seoel. Na de verovering van de stad zouden deze troepen door twee andere legergroepen afgelost worden, die het communistische offensief in deze sector dan zouden voortzetten. In een Zondag uitgegeven com muniqué van het achtste leger is verklaard, dat een speciale strijd groep twee compagnieën der verbon denen, die ten Noorden van Seoel waren ingesloten, heeft bevrijd. Een communistisch bataljon, dat in deze sector aanvallen uitvoerde, werd teruggedreven. Elders aan het front was er weinig of geen contact met de tegenstander. Het Nederlandse detachement op Ko rea is Zondagmiddag, na een mars van vier dagen, op een verzamelpunt aan gekomen, waar vrachtwagens gereed stonden om de manschappen naar de achterhoede te vervoeren. Het detachement had Donderdag de tellingen verlaten, die het sedert meer j dan twee weken naast het Franse batal- ion bezette. De Nederlanders maakten deel uit van de achterhoede, die de terugtocht van de geallieerde troepen in de betrokken sector dekte. Ondanks een Na Zaterdag Deidjongboe, Chunchon en de belangrijke weg tussen Chunchon en Seoel te hebben prijsgegeven, nemen de verbondenen thans nieuwe stellingen ten Zuid-Oosten van de rivieren Poe- khan en Sojang in. Zaterdag en in de nacht van Zaterdag cp Zondag was het betrekkelijk rustig aan het gehele Koreaanse front. De ver bondenen trokken terug. De Chinezen volgden hen niet op de voet, behalve in het gebied van Seoel. Volgens berichten van het front zou den drie communistische legergroepen ln een radiorede heeft de Ameri kaanse gedelegeerde bij de UNO, Warren Austin Zaterdag verklaard, dat, afgezien van Amerika, de lan den, die lid zijn van de UNO meer troepen naar Korea dienen te stu ren. Amerika verwacht, aldus Aus tin, dat elk land zich daartoe naar verhouding van de middelen, waar over het beschikt, zal inspannen. Zodra het Chinese offensief tot staan gebracht en het front gesta biliseerd is, zal het mijns inziens mogelijk zijn aan het conflict in Ko rea een eind te maken", aldus heeft de Britse minister van Oorlog. Stra- chey, Zondag op zijn beurt in een openbare vergadering te Dundee verklaard. Velen schenken meer aandacht aan het verdienen dan aan het dienen mars van 45 km. in een der naargeestig- ste en moeilijkste gebieden van Korea was het moreel van de manschappen uitstekend. De bataljonscommandant luit.-kolonel Eekhout zei, dat zijn mannen deze lange mars zonder gemor hadden volbracht: „Wij werden gescheiden van onze voed- seldragers en het enige wat ons te eten overbleef was zaad, rijst en maïs en der gelijke. 's Nachts zongen de mannen zelfs en maakten grapjes omdat ze over dag zangzaad gegeten hadden." Op een persconferentie heeft de com mandant te velde der UNO-troepen, lt.- gen. Van Fleet verklaard, dat de Chinese communisten klaarblijkelijk streven naar een bezetting van Seoel en het be reiken van de rivieren Han en Poekhan op één Mei a.s., de grote feestdag der communisten. „De aanhoudende regens der afgelopen drie dagen" aldus Van Fleet, „waren voor ons een nadeel. Doch, speciaal wan. neer het weer beter wordt, zullen de verbonden strijdkrachten op de grond en in de lucht de gelegenheid verwelkomen om het communistische leger ten Noor den van de Han te vernietigen". op de gouden eieren, compleet met hok en al, reed een eindje verder in de stoet. Een zeer fleurige noot vormde de gele narcissen-koets van Assepoes. De be koorlijke maagd keek vanuit haar rij tuigje met bedenkelijk gelaat naar de sombere wolken en had medelijden met baar dierlijk gevolg, dat het zoals het publiek langs de weg erg koud scheen te hebben. De ijsberen van de gemeente Sassenheim waren trouwens de enige die geen hinder van het gure weer ondervonden. Origineel was het grote varken dat met zijn oren kwispel de. zijn ogen liet draaien, zijn bek be woog en op een zware trom sloeg. Ieder zijn eigen huis, zei de slak van Open- oare Werken te Hillegom en vol trots loonde het dier zijn huis aan ieder die maar wilde zien. Nadat ieder de oplos sing van het mysterie „Het Ding" had kunnen zien, volgde een negentiende- eeuwse Veneliaanse gondel. Er zaten twee lieftallige jonge vrouwen in, bib berend en doorweekt van de regen. Ver moedelijk zal het in hun vaderstad wel nimmer zo koud zijn geweest! Een in drie kleuren rood. twee tinten blauw en wit uitgevoerde pauw pronk te met zijn pracht. De afdeling Voor hout van Bloembollencultuur maakte propaganda voor de kankerbestrijding met haar wagen waarop een donkerrode reuzespin met doorstoken hart de doodsstrijd voerde. Meisjes in witte toilet jes troonden op een volgend bloemstuk en gaven de buitenlanders met hun lief tallige glimlach het bewijs dat ons land niet alleen bloemen- maar ook vrouwen schoon bezit. De Hillegomse Harmonie reed mee in het centrum van de stoet en speelde dat het een lieve kist was. nog veel meer prachtige monumenten van Flora's kinderen reden er door do bollenstreek, maar het zou te ver voeren ze allemaal te beschrijven. De enthousiaste kijkers langs de kant van de weg hadden zich allen in dikke jassen en regenmantels gehuld en zodra de stoet voorbij was getrok ken, spoedden de meesten zich naar warmer oorden en nestelden zich met een kop warme koffie of soep achter de kachel van een der dorpscafé's. Degenen die zo gelukkig waren langs de route van het corso te wonen, ver lieten er zelfs hun warme kamers niet voor en keken zwijgend vanachter de gordijnen. Een der geestige en fraaie wagens: eer. varken dat de trom s'aat en oren, mond en armen beweegt. Voor de kooplui was het een goede dag. Niet alleen de bloemenventers de den goede zaken, maar ook de stalletjes met patats-frites. cola, repen en stukken noga werden druk bezocht. De ijscokar retjes daarentegen konden wel inpak ken; de mensen hadden meer trek in iets warmers! In de bollendorpen waren huis aan huis de vlaggen uitgestoken en in Hil legom was de Hoofdstraat versierd met op palen hangende bloembakken. In Lisse waren sommige winkels weer in hun huidje van vorig jaar gekropen en in een middeleeuws huisje veranderd. In Sassenheim tenslotte was de aanblik wat vriendelijker gemaakt door de vrolijke bloemslingers die over dc Hoofdstraat gespannen waren. Aan het begin en het eind van het dorp stonden eveneens bloembakken, terry ijl de versiering in het centrum van het plaatsje, bij de fon tein, opvallend was. Hoewel het in de kom der drie dorpen erg druk was, kon de politie, die met krachten uit Dordrecht en Den Haag was versterkt, het gemakkelijk aan en nergens hebben zich dan ook verkeers opstoppingen voorgedaan. Wel merkte de politie overal op. dat het minder druk was dan vorige jaren. In Hillegom had het corso op dc heenweg enige vertra ging. omdat er twee wagens waren uit gevallen. Deze konden echter later weer meerijden, thans echter niet op eigen kracht, maar gesleept door de kraan wagen. Omstreeks half zes was de stoet weer in Hillegom teruggekeerd. Daar werd hij ontbonden en werden de prijzen uitge reikt. In Rotterdam is dezer dagen na ge rechtelijk vonnis van de kantonrechter, dat bij voorraad uitvoerbaar was, beslag gelegd op bijna de gehele inventaris van het Beursrestaurant. Een tiental kellners van dit restaurant meende op de direc tie een vordering van f 23.000 te hebben, wegens niet betaalde of achterstallige Ionen, aldus vernemen wij van een ver tegenwoordiger van het Bureau voor Ar beidsrecht van het N.V.V., dat reeds in Augustus 1947 negen procedures bjj dc kantonrechter aanhangig maakte. De tegenpartij is toen in hoger beroep gegaan. Tenslotte kwam er een uitspraak \an de Hoge Raad. die de zaak in cassa tie heeft behandeld en die het vonnis van de rechtbank, die de vordering toe wees. bevestigde. Inmiddels heeft de kantonrechter nog een aantal vorderin gen, tot een totaal van f 23.000. die van Augustus 1947 tot en met November 1950, toegewezen. Ook werd de directie ver plicht een bedrag van f 10.000 aan pro ceskosten, wettelijke verhoging en rente te betalen. Daar de directie het bedrag niet heeft voldaan, aldus onze zegsman, is men tot in beslagname van bijna de gehele in ventaris van het restaurant overgegaan. Zou de verschuldigde som niet vóór 2 Mei a.s. worden betaald, dan volgt een aankondiging van de openbare verko ping, die 7 Mei zal worden gehouden. De voorraad wijnen wordt geschat op f 75.000. Het bedrijf wordt normaal uit geoefend, doch de wijnvoorraad mag niet worden aangesproken, zo vervolgde onze zegsman. In 1947 werkten er in dit bedrijf tien restaurant-kellners, als z.g. chef de rang De staatscommissie voor de bestude ring van de herzieningen der overeen- kommsten van de R. T. C. in Indonesië is vandaag in plenaire vergadering bij een gekomen tot afronding van haar conclusies. Deze zullen in de vorm van voorstellen aan de regering worden overhandigd. Van officiële zijde ver nam Aneta dat de commissie hiermede haar taak heeft beëindigd. Zij zal nu een nieuwe opdracht krijgen, n.L adviseren inzake de procedure bij wijzigingen, eventueel ook annuleringen van bepaal de overeenkomsten. en de loonregeling, die sedert dien ge wijzigd is, bepaalde dat zij een vast maandelijks bedrag van f 28 moeten ont vangen, alsmede f 30 per man wegens vergoeding voor kost, tenzij die kost bij de werkgever werd genoten. De directie rou zich aan deze lonen niet hebben ge houden, want zij meende dat de kellners geen restaurant-kellners, maar café- restaurant-kellners waren, op wie de be staande regeling niet van toepassing zou zijn. zo besloot de vertegenwoordiger van genoemd bureau. De boerenarbeider P. Strikwerda te Lolium in Friesland, in dienst bij de landbouwer C. de Jong aldaar, geraak te tijdens werkzaamheden bekneld on der een gierbak. Hij werd daarbij zeer ernstig aan het hoofd gewond en hoe wel spoedig geneeskundige hulp aanwe zig was, mocht dit niet meer baten. Het slachtoffer overleed kort nadien aan de verwondingen. Het 9-jarig zoontje van de familie Van Dam uit de Marktstraat te Win schoten kwam tijdens het spelen oo straat te vallen. Het jongetje kwam zo ongelukkig terecht dat hij onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht moest worden. Het kind is daar enige tijd later aan inwendige verwondingen overleden. Dezelfde Haagse dame, die enige maanden geleden tezamen met een Rot terdamse zakenman voor f 750.000 werd opgelicht haar verliespost bedroeg toen ruim f 300.000 is nog in een an der geval het slachtoffer geworden van baar goedgelovigheid. De 54-jarige tolk T B. uit Den Haa heeft haar namelijk opgelicht voor ruim f 10.000. enige sie raden en een schrijfmachine. Deze op lichter. een oude bekende van de poli tie. had de dame voorgespiegeld, dat hij met haar geld een handel in papierwa ren zou beginnen. Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1