Mijnbeambten wensen de rechtmatig verworven invloed te behouden Schoolstrijd in de Verenigde Staten Haarlem en omgeving vieren Koninginnedag ÜENTRALE VERWARMING Katholieken betalen dubbel voor het onderwijs Middengroepen behoren in eigen kring belangen te behartigen AGENDA In de morgenaren was 't woord aan de kinderen LAAT GERUSTv. GROEN t GROOT GEBREK AAN SCHOLEN Oefening burgerlijke verdediging Hoofdprijzen Loterij Huize St. Aloysius HERINGA WUTHRICH MAANDAG 30 APRIL 1951 PAGINA 2 i St. Vincentiusvereniging in Liduinaparochie bestond 25 jaar De heer Sormani pauselijk onderscheiden K.A.B. Kring West Feestavond van „Muiderslot" De Haarlemse Damclub gaat verhuizen! Nieuw huizencomplex aan de gemeente overgedragen In het Vondelkwartier wapperden de vlaggen Uitreiking van de prijzen van het Bloemencorso BLOEMENDAAL - TEL. 22143 GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS WATERPOLO D.W.T. (dames) ongeslagen kampioen FIRMA D. ENTHOVEN VIERDE 60-JARIG BESTAAN De heer K. Enthoven geridderd 1500 DEELNEMERS AAN BLOEMBQLLENTOCHTEN H.V.G.B. zegevierde in zwemdriekamp ZANDVOORT HEEMSTEDE Pluimveertentoonstelling op komst Heemsteedse Reddings- LINTJESREGEN DRUIPT OOK OP VELSEN ZILVEREN KLOOSTER- FEEST IN MISSIEHUIS BLOEMENDAAL Spreekuren B. en W. HILLEGOM BOLLENDRUKTE OP ZONDAG brigade WASSERIJ DUYN HAARLEM Eleclrische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Beurs van New York Toen vanmorgen in de verschillende wijken van Haarlem de muzikale wande lingen begonnen, leek het alsof een veelbelovende zonnedag het Koninginnefeest zou vieren. Al was het dan koud, het was in de zon aangenaam en overal hingen ree.is vroeg de vlaggen uit ter illustratie van een feestelijke viering. De kinderen waren vroeger dan anders opgestaan en vertoonden zich op straat met oranje sjerpen, feestmutsen en vlaggen. In het centrum zorgde de Haarlemse politiekapel voor vrolijke marsen, in Noord het Tamboer- en Pijpercorps Haarlem en in Oost de St. Joris Band. Intussen trokken uit verschillende wijken de kinderen in optocht niet minder dan vierduizend naar de Gro te Markt voor de traditionele aubade met begeleiding van de muziekvereni ging Crescendo en onder leiding van de heer L. J. van Mechelen. Het gemeen tebestuur had op het bordes plaats ge nomen om de feestelijke kinderzang te aanhoren en duizenden Haarlemmers vormden een groot cordon rond het gro te leger van kinderen. De aubade begon met het statige ..Wilt heden nu treden" en nadat verschillende vrolijke vader landse en lenteliedjes waren gezongen w-erd de bijeenkomst met het Wilhelmus besloten. Om negen uur had onder grote belang stelling van de Haarlemmers een para de plaats op de Dreef, waaraan ongeveer duizend militairen van het regiment Be- tuwee en de A.A.T. deelnamen. Daarbij waren o.m. aanwezig de Commissaris der Koningin dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. een deputatie van de Bond ond-onderofficieren en de It.-kol. J. W. A. Stout, die de parade afnam. Tussen tien en twaalf uur begonnen weer muzikale omgangen en van elf tot twaalf uur concerteerde de Haarlemse politiekapel op de Grote Markt om daar na haar Dlaati af te staan aan het Bel gische gidsenregiment. dat intussen met veel vertoon van Dreefzicht naar de Gro te Markt was gemarcheerd Om half een werden deze Zuiderburen officieel op het stadhuis ontvangen. De kinderen uit het Kleverpark wer den onthaald in de aula van het Kenne- mer Lyceum. In Haarlem Zuid-West werd de vlag al vroeg gehesen, waarna kinderspelen voor kinderen van 410 jaar begonnen. In Spaarndam verzamelde de jeugd zich op het schoolplein en na de muzika le wandeling met een prijs voor de mooiste versiering begon daar om hali elf de aubade. Het spreekt vanzelf, dat hier de kinderspelen in de morgen niet minder de belangstelling van de groten hadden. Uit verschillende delen van de ge meente Bloemendaal marcheerden de schoolkinderen reeds om negen uur langs het raadhuis, waar zij ten over staan van het gemeentebestuur vader landse- liederen zongen. De kleuters hielden daarna een optocht met versier de autopeds, fietsjes en andere ver voersmiddelen. A dvertentie tiw hrii zo voor ér, "ris■■■'sens even herren, récïftzetten en na^iassen^ij KEIP.'t Vefïengt de levensduur en maakt het dragetr aan genamer. Wij doen het gaarne even Noor U. K E I PT Gr. Houtstraat, naast Luxor. Gisteren vierde de St. Vincentiusver eniging conferentie St. Liduina haar 25- jarig jubileum, dat werd begonnen met een plechtige Hoogmis om kwart voor tien in de parochiekerk St. Liduina op gedragen door pastoor L. Schalke. On der alle H. Missen werd een predicatie gehouden door pater Jutte OFM. Na de hoogmis verenigden de leden zich met hun dames aan een gemeen schappelijk. feestelijk ontbijt waaronder verschillende sprekers het woord voer den. Allereerst het welkomstwoord van de president der jubilerende conferentie, de heer Van der Helm, die tevens in korte trekken doel en wezen der ver eniging naar voren bracht. Vervolgens de president van het district Haarlem, de heer v. d. Hoeven, die in een geestig ge kruide speech niet alleen bestuur en le den complimenteerde, maar ook een blij vende stimulans gaf voor de toekomst en nieuwe richtlijnen in het vooruitzicht stelde. Tenslotte sprak de pastoor der pa rochie een woord van welgemeende dank en ook zegde hij de komende jaren gaarne zijn belangstelling en steun toe. Ér was echter ook een persoonlijke ju bilaris. n.l. de heer Sormani, die 25 jaar lid was. In een hartelijk huldigingswoord feliciteerde de pastoor hem hiermede en overhandigde hem onder grote bijval de bul uit Rome met het ,.Pro Ecclesia et Pontifice". Mevr. Somani speldde hierna haar man het gouden ereteken op de borst. Na een dankwoord van de jubi laris bleef men nog enige tijd gezellig bij elkaar. Van drie tot half vijf werd een receptie gehouden waar velen hun belangstelling toonden voor het werk der jubilerende vereniging. Kring West heeft een goed geslaagde vormings- tevens slotavond gehouden in de Leonarduszaal Westergracht. De heer Lansink uit. Utrecht sprak over de welvaart en sociale instellingen van de KAB., welke een aandachtig gehoor vond. Daarna werd vertoond de film ,,De He melse Magiër" een film, die de aanwezi gen 2 uur boeide en allen waren zeer vol daan. Kring West kan terugzien op een welge slaagde slotavond. dit moge een aanspo ring zijn voor de leden om in het ko mende winterseizoen de vormingsavonden in groten getale te bezoeken. De buurtvereniging ..Muiderslot" organi seert op de Bevrijdingsdag (5 Mei) om acht uur een grote feestavond in het Con- certgebouw. In tegenstelling tot vroegere berichten wordt thans bekend gemaakt, dat de HDC in de week van 30 April tot 5 Mei geen clubavond houdt en op 28 Mei a.s. haar nieuwe clublokaal betrekt in het Gebouw van Zang en Vriendschap aan de Jansstraat 74 te Haarlem. Aangezien het lokaal in de tussenlig gende weken nog niet beschikbaar is heeft de Schsakclub Haarlem zich be reid verk'aard de dammers op de Don derdagen 10. 17 en 24 Mei gastvrijheid te verlenen en kunnen de dammers dus op die data in hetzelfde gebouw terecht. De officiële opening van het nieuwe clublokaal op 28 Mei zal met enige fees telijkheden plaats vinden. De jeugd van Aerdenhout deed van 10—12 uur op het terrein aan de Von dellaan aan kinderspelen mee. In Vogelenzang begon men de dag met een kerkelijke bijeenkomst, waarna de jeugd op het schoolplein van de St. Jo zefschool de feestviering inzette. Bur gemeester Van Fenema in Zandvoort hield om elf uur op het Raadhuisplein een toespraak tot de jeugd. Ook in Heemstede trokken de kinde ren met muziek naar het Raadhuis plein. waar de burgemeester hen toe sprak en hen herinnerde aan het ge lukkige feit, dat reeds bijna vier eeu wen lang het Huis van Oranje het Ne derlandse volk door voor- en tegen spoed leidt. Een driewerf lang leve de Koningin, dat enthousiast werd aange heven, was het slot van deze toespraak, en daarna werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Onder leiding van hopman H. Bakker werd vervol gens voor de burgemeester gedefileerd, waarna de kinderen afmarcheerden. Het was een feestelijk begin van een mooie dag. De bewoners van de gloednieuwe wo ningen aan de Vondelweg, Dullaertstraat en Roemer Visscherstraat in Haarlem- Noord hadden Zaterdagmiddag de vlag uitgestoken. Daar was alle reden voor. want namens de gemeente nam wethou der Happé het nieuwe huizencomplex, bestaande uit 39 duplex- en 36 eenge zinswoningen, over van de coöperatieve woningbouwvereniging „Volkshuisves ting".. Deze gebeurtenis vond plaats onder grote belangstelling van de buurtbewo ners en talrijke genodigden onder wie de directeur van het huisvestingsbureau de heer Hazevoet. De voorzitter van de woningbouwver eniging, de heer J. van Ees. sprak een kort woord, waarin hij zei, dat op het ogenblik in Haarlem alle zeilen worden bijgezet om de woningnood op te heffen. Men pleegt vooral op het platteland de nieuwe huizen wel confectie-wo- ningen te noemen, maar, naar zijn mening, mocht het huizencomplex, dat thans aan de gemeente werd overgedra gen, zeker geslaagd heten. Nadat wethouder Happé via een op straat opgestelde microfoon dank had gebracht aan het actieve bestuur van ..Volkshuisvesing" en de bewoners ge luk had gewenst met hun nieuwe wo ningen, werd de vlag gehesen en was de overdracht een feit geworden. Een van de bewoners vertolkte de ge voelens van het gehele Vondelkwartier door in een vlotte speech eveneens dank te brengen aan het bestuur, dat de nanden volgestopt kreeg met geschen ken, waarvoor door alle bewoners zon der uitzondering geld bijeengebracht was. Tenslotte kwam de voorzitter nog met de verrassende mededeling, dat zon der dat de bewoners het wisten de voor tuintjes beoordeeld waren en de eerste prijs, een bloemstuk, voor het best ver zorgde tuintje was toegekend aan de bewoner van huis nummer 10 in de Dul laertstraat. Hierna werd de gelegenheid openge steld om de nieuwe huizen te bezichti gen, waarbij vooral de z.g.n. Vliezo-trap, die op de overloop geprojecteerd is, de aandacht trok. Een speciale constructie maakt het mogelijk deze trap tegelijk met het dichlklarpen van het zolderluik omhoog te brengen, zodat de overloop geheel vrij komt. De vrije woningen hebben een douche cel met vaste wastafel. In de duplex- huizen is de douche-cel boven tijdelijk ingericht voor keuken. De bewoners toonden zich zeer geluk kig met hun nieuwe tehuis. Een van hen, die voordien met 5 personen in één kamer had gewoond, noemde het een pa radijs. BIOSCOPEN: Rembrandt: Tot de rand van de af grond (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Sehateiland (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: Vrouwen zonder naam (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De wraak van Hakim (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: The Spanish Main (14 j.) 2.15, 4.30, 7 er. 9.15 u.; Spaarne: „De Springvloed" en „Prairiewolven" (14 j.) 2, 7 en 9.15 u. Maandag 30 April Schouwburg: Centrum Comité Koningin nedag met ..Bataille des dames". 2 uur: A. B.C.-Cabaret met ,,A.B.C.-expresse" 8 uur. Promenadeconcert m. m. v. Toonkunst- Orkest en „Zang en Vriendschap", 8 uur Zaterdagavond had in hotel Sister mans de prijsuitrijking plaats door de burgemeester van Hillegcm en voorzit ter van het comité. Jhr. van Nispen herinnerde aan de tegenslag die er aan het houden van dit corso vooraf was gegaan. Maar het is geslaagd en de or ganisatoren kwam hulde toe. Spr. dankte dan ook allen die iets daartoe hadden bijgedragen. Daarna reikte hij de prijzen uit. Door de jury bestaande uit de heren J. G. Colijn. J. F. Ch. Dix, M. van Driel, R. M. v. d. Hart, G. v. Houweningen en G. Kiers werden de volgende prijzen toegekend: Vrachtwagens amateurs: Wisselbeker en le prijs, Ccpex Expeditiebedrijf Hil- legom (Jachttafereel Keukenhof); 2e prijs, personeel M. Veldhuyzen van Zanten te Lisse (Pauw); 3e prijs A: Oranje Lijn Rotterdam (Snelle vaart); idem B: Bloembollencultuur afd. Voor hout (Kankerbestrijding); 4e prijs A: Harmonie Canite Tuba Lisse (Paradijs vogel): idem B: Rijksbelastingdienst Hil- legom (IJsbeer; 5e prijs A; Gebrs. Ten Hagen Lisse (Cinderella); idem B: N.V. Langelaan Hulsebosch Hillegom (Stier: Europa); 6e prijs A: Openbare Werken Hillegcm (Slak met Slakkenhuis); idem B: N.V. Beelen te Lisse (Kip met gouden eieren); 7e prijs A: Gebrs. Verdegaal Sassenheim (Fazant); idem B: Gemeente Lisse (Rode Haan). Eervolle vermeldin gen: N.V. Enschedé (Echfalon tableau); Personeel Hillegomse Houthandel Hille gom (Reuzenslang) Vrachtwagens vakwerk: le prijs: Hol land Amerika Lijn Rotterdam (Vene- tiaanse gondel); 2e prijs: Erven Lucas Bols Amsterdam (Ezel)3e prijs: Black Diamond Line Rotterdam (Walvis) te vens blcemenwimpel; 4e prijs: Lissese Kistenfabriek Lisse (Houtbederf)5e prijs: N.V. G. B. de Vroomen en Zn. Sassenheim (Lohengrin): 6e prijs: Ver. Melkhandelaren Bollenstreek (Kat en Muis). Eervolle vermeldingen: Den Hout - Haarlem en Kamsteeg - Leiden (Kaiser); Distilleerderij Rijnbende Schiedam (Holl. meisjes). Luxe wagens: Wisselbeker en le prijs: Maartman en Koning Sassenheim; 2e prijs: N.V J. H. Müller en Zn. Hillegom; 3e prijs: Wülffinghoff Bloembollenbe- drijf Rijswijk: 4e prijs: Gebr. Pel Leiden: 5e prijs: N.V. A. Kinsbergen Amster dam Er werden nog wisselbekers uitge reikt voor de meest rijke kleurencombi natie: Oranje Lijn Rotterdam; Grootste orginaliteit: N.V. Beele en Zn. Lisse en de meest humoristische: Vleeswarenfa- briek Sassenheim (Varken met trom). Zaterdagavond werden de prijswin naars van de mozaieken-wedstrijd be kend gemaakt en de twee wisselbekers die in het bezit waren van de Hillegomse Rijkspolitie en de St. Josephschool gin gen ever in handen van de R.K. Mid denstandsvereniging en de heer G. Lom- merse, Weeresteinstraat. De prijswin naars waren: Voor firma's en vereni gingen. le pr. R.K. Middenstandsver. 2e pr. fa. De Groot en Co.; 3e pr. Gebr. v. Til; 4e pr. Corn. Dekker;- 5e pr. Openb. Werken Hillegom. Voor particuliere en jeugd: 1 G. Lom- merse. 2. Th. J. van Haaster; 3. Wekking (de schilder); 4. Kleinegt. 5. St. Joseph school. Voor het bloemstuk van de fa. Stoosen kende de jury een eervolle-vermelding met lef van de jury. Advertentie Vrijdagavond 27 April had in tegen woordigheid van de heer J. H. Stein kamp, directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, als gedelegeerde van het gemeentebestuur, de uitreiking plaats van het einddiploma van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. 'Deze avond, welke voor de leerlingen de bekroning betekende voor 4 jaren regelmatig avondschoolbezoek, werd bij gewoond door de ouders van de leerlin gen. In zijn kwaliteit van gedelegeer 7 richtte de heer Steinkamp het woora tot de 78 geslaagden. Spreker zeide dat hij een goede in druk van dit onderwijs had gekregen daar deze school de juist aangepaste tneoretische aanvulling biedt van wat de leerlingen overdag in de practijk le ren. Ook wees de heer Steinkamp op het belang van geschoolde vaklieden met het oog op de industrialisatie. Spreker bracht tenslotte dank aan de directeur en het lerarencorps hetwelk zich na de tagtaak met zoveel enthou siasme aan dit belangrijke avondschool werk wijdt. Hierna nam de directeur, de heer J. G. Rijkeboer, het woord. Spreker bracht in herinnering dat deschool reeds se dert 1822 bestaat en dat sedert dien tijd vele leerlingen het diploma in ontvangst hadden genomen. Ook deze spreker bracht dank aan het lerarencorps, waar na over werd gegaan tot uitreiking van de diploma's. Hierna vertolkte een twee tal leerlingen de dank van de geslaag den. In totaal werden 78 diploma's uitge reikt, verdeeld als volgt: 50 metaalbe werkers, 9 electriciëns, 10 bouwkundi gen; 9 diverse beroepen (graveurs, lood gieters, reclametekenaars, enz.) De DWT-dames zijn Zaterdagavond in het Sportfondsenbad, zonder verlies- punten tegen, kampioen geworden van de eerste klasse dames. Gespeeld werd tegen DWR, dat door ziekte van Jennie van Waard en Greet Zieren wel erg verzwakt, met invalsters te water |ing. Nadat eerst aan beide kanten de verde diging de aanvallen goed had weten op te vangen, was het bij een DWT-aanval dat de scheidrechtster wel een zeer rare beslissing nam, door een gewone fout gemaakt door DWR binnen ,t viermeter- gebied af te straffen als of een zware fout gemaakt was. door de overtreed- ster uit het water te sturen maar echter geen strafworp aan de tegenpartij te geven. Door deze numerieke meerder heid bleef DWT meer in de aanval en was het Paula van Bruggen die haal kans waarnam en DWT de leiding be zorgde. Het niet goed overnemen bij de DWR-achterhoede werd door Mia Prins afgestraft door de DWT-voorsprong op 20 te brengen met welke stand de rust m ging. In de tweede speelhelft was het DWR dat de DWT-achterhoede, die overigens de DWR-aanvallen goed van de hand wees, wist te passeren en was het Tineke Wouters die de DWR-achter stand op 21 bracht. Nadat Mia Prins de DWT-overwinning op 31 had ge bracht klonk het eindsignaal. Nadat de dames uit het water waren ge komen feliciteerden de DWT-voorzitter Senden en de secretaris L. A. Rooze- krans als eersten de kampioenen met het behaalde succes. Hierna werd eveneens voor de eerste klasse dames gespeeld de wedstrijd HaarlemHVGB. In de eerste'speelhelft verkreeg HVGB door inschieten van Aagje van Apeldoorn de leiding; na de rust bracht Marianne van Lelyveld de HVGB-overwinning op 2—'0. Voor de tweede klasse heren ging DWR 2 tegen Haarlem 3 te water. De rust ging in met 10 voor DWR 2. Na de hervatting kwam de stand in evenwicht waarna DWR 2 een voorsprong verkreeg van 31. Hierop werd het 32 en juist toen Haarlem 3 met de bal op het DWR- doel afging klonk het eindsignaal. Van evenveel belang in de tweede klasse heren was de wedstrijd HVGB 3HPC 2. In de eerste speelhelft nam HPC 2 de leiding met 21. Het einde kwam met 41 voor de Heemstedenaren. DWR 2 en HPC 2 werpen nu, beide ongeslagen, begerige blikken naar de kampioens titel van de tweede klasse heren en een wedstrijd tussen deze twee zeventallen zal de beslissing moeten brengen. Alleen moet nu nog in de eerste klasse heren de wedstrijd HPCHVGB 2 wor den gespeeld en daarna is de winter- kring-competitie ten einde. (Van onze correspondente) DETROIT. April. Amerikaanse katholieken zijn van mening dat er maar een zeer geringe kans bestaat dat in het 82e Congress een beslissing zal worden genomen betref fende bet Barden-wetsontwerp. Het Congress is sinds de afkondiging van de nationale noodtoestand zó druk bezig met kwesties welke Amerika's en Euro pa's defensie betretfen dat een beslissing over dit wetsontwerp niet belangrijk genoeg schijnt op het ogenblik: een ontwerp dat reeds in 1949 en 1950 aanleiding tot de bitterste strijd in en buiten het Congress heeft gegeven, omdat het zich scherp kant tegen elke federale hulp aan katholieke scholen. tegemoet zal komen. De hardnekkige ondersteuning van het Barden-wetsont werp in het Congress bewijst bet: dit ontwerp verbiedt o.m. aan de Staten om van de voor de openbare scholen jaarlijks beschikbare drie honderd millioen dol lars ook maar iets te gebruiken voor niet openbare scholen, zelfs als dit bus vervoer. niet religieuze leerboeken of medische verzorging der katholieke schoolkinderen betreft. In werkelijkheid komt dat dus neer op het volgende: als katholieke kinderen samen met kin deren die openbare scholen bezoeken, wachten op de schoolbus, welke (vooral op het land) hen soms mijlen ver naar de school moet rijden, wordt de deur voor de neus van de katholieke kinde ren gesloten, zij mogen niet meerijden, zelfs wanneer deze bussen de katho lieke scholen op hun weg passeren. Of: de lunch die gratis aan kinderen van openbare scholen wordt verstrekt, moeten katholieke kinderen zelf verzorgen. Enzovoorts. Amerikaanse katholieken zien in deze weinig tolerante houding tegenover hen, die hun kinderen in dit geloof willen op voeden, een positieve factor tot de bevor dering van ongodsdienstigheid. Zij menen dat de staat met willekeur handelt door alleen de openbare scholen te willen laten profiteren van staatsgelden en daarmee a. h. w zich tegen godsdienstige opvoeding verklaart. En dat, terwijl de Amerikaanse jeugd zo dringend de gedisciplineerdheid van node heeft welke de katholieke scholen hier zo gunstig onderscheid van de meeste open bare scholen Deze Amerikaanse jeugd wordt voor Europese begrippen n.l toch al veel te los aan de teugel gevoerd. Daar komt bo vendien bij dat het rassen-conglomeraat, dat men ook in de klassen van veertig tot vijf tig kinderen vindt, bijdraagt tot allerlei pro blemen en situaties, waar leraren in Europa zelden of nooit mee te doen krijgen Men vindt in talloze openbare scholen negers, Portoricanen en een mengelmoes van don kerkleurige rassen naast blanke kinderen. Deze blanke kinderen komen ook nog vaak uit Zuidelijke klimaten als Italianen, Grie ken en Spanjaarden, en zijn vroeg rijp Dit heeft tot gevolg dat op duizend kinderen, In Amerika en dat geldt ook voor Canada kan men zijn kinderen „zon der" betaling naar de lagere en middel bare scholen zenden; d.w.z. iedere be lastingplichtige betaalt automatisch schoolgeld wanneer hij belasting be taalt onverschillig of hij al of niet schoolgaande kinderen heeft In „high-schools" betalen kinderen alleen hun eigen boeken en materiaal. De bouw van katholieke lagere en middelbare scholen wordt nu in Ame rika geheel door de katholieken gefi nancierd en geen gemeentesubsidie wordt daarvoor verkregen. Katholieke ouders die hun kinderen naar katho lieke scholen zenden, moeten schoolgeld daarvoor betalen en zij betalen dus fei telijk dubbel schoolgeld. In de Verenig de Staten zijn er 10.188 katholieke scho len met ongeveer 2.607.879 leerlingen. Elke gemeente- en staatsbusidie wordt aan deze scholenbouw en het onderhoud daarvan geweigerd, en de katholieken vinden met recht dat dit een zeer on rechtvaardige behandeling is. Wat zou het Congress doen. vragen zij zich af. indien wij onze katholieke scholen zou den sluiten en onze kinderen naar openbare scholen zenden zoals ons immers naar verkiezing vrij staat Zou het dan niet blijken, dat er meer dan tienduizend scholen in de Verenig de Staten te kort zijn, en zouden staten en gemeenten dan niet verplicht zijn voor de bouw van deze scholen te be talen? Is het dan niet volkomen logisch dat staat en gemeente de bouw van onze katholieke scholen tenminste sub sidiëren? Hoe fair deze vraag katholieken ook toeschijnt, er zal nog een lange strjjd moeten gestreden worden voor men aan deze logische eis van de katholieken die openbare middelbare per jaar een gemiddelde van acht babie.. ge boren worden. Het percentage kinderen ech ter dat tengevolge van ongeoorloofde omgang met elkaar ziekten oploopt, bedraagt in deze scholen ongeveer tachtig proeent. Op katho lieke scholen bedraagt het tien procent en minder. De leraren van de openbare scholen kla gen ook dat zij voortdurend moeten oplet ten of hun leerlingen geen wapens bi; zich dragen En menigmaal moeten zij hun oude revolvers of zelfgemaakte geweren afnemen. Men ziet hieruit dat de discipline en de godsdienstige opvoeding in Amerika zeker van groot belang zijn. Ook a1 omdat het leerprogramma van de scholen zo veel „eenvoudiger" is dan wij dat m Europa gewend zijn en het opvoedende effect dus ook geringer wordt. Van de dagelijkse vijf of zes lesuren (behalve Zaterdag), terwijl ieder lesuur slechts drie kwartier duurt, moet er iedere dag een les aan gymnastiek worden besteed: dat wil zeggen men gaat een uur zwem men. of leert dansen of houdt sportwed strijden. Dan gaat er ook vaak nog een uur af voor het bezoeken van een film. of 'n lesuur naar keuze in typen of kleer maken of in een of ander „handwerk waar men ook in kan worden opgeleid, zo dat er aan eigenlijke „studie maar drie of vier maal drie kwartier per dag wordt besteed. Vaak wordt in die paar uren ook nog het huiswerk, dat andere Euro pese kinderen thuis doen. op scholen ge maakt. Dit doet men, omdat op openbare middelbare scholen de helft van de leer lingen na schooltijd vaak uit werken gaat om geld te verdienen en geen tijd heeft voor studie thuis. Het is te betreurenswaardiger dat het Congress de katholieken niet de ge vraagde steun geeft en dat de laatsten ook nog tegen het Barden-wetsontwerp moeten vechten, omdat er toch al zulk een ontzaglijk tekort iaan schoolgebou wen en leraren is. Nog in 1940 hadden tien millioen volwassenen zulke geringe schoolopvoeding. dat zij practisch niet konden lezen of schrijven. En het is niets bijzonders als er katholieke scholen zijn, die soms 100 kinderen in een klas heb ben; dientengevolge kan maar een halve dag aan de ene en een halve dag aan de andere helft van de kinderen wor den les gegeven. Indien men katholieken zou toestaan wat hun volgens de grond wet toekomt, zouden er spoedig heel wat meer scholen in de Verenigde Staten zijn. En daar zouden de kinderrechters ook nog plezier van beleven „Het is in elk opzicht verantwoord, ■lat hij de toekomstige herziening van het Mijnstatuut rekening wordt gehou den met de ontwikkeling, die de pu bliekrechtelijke organisatie in het mijn bedrijf na de oorlog heeft doorgemaakt. De wet op de bedrijfsorganisatie be paalt weliswaar dat het Mijnstatuut, de basis van de publiekrechtelijke orde ning in het mijnbedrijf, moet vervallen, maar dit wil niet zeggen, dat de toe komstige nieuwe regeling op de belang rijke punten ingrijpend moet worden gewijzigd. De wet houdt deze mogelijk heid trouwens open". Hiermee gaf de heer A. Hennekens, voorzitter van de Katholieke Vereniging van Mijnbeamb- ten, op een Zaterdag te Heerlen gehou den algemene vergadering, het stand punt van de organisatie weer ten op zichte van een kwestie, die vele gemoe deren in de mijnstreek en elders bezig houdt. De Mijnindustrieraad, het toporgaan van de P.B.O. in de mijnindustrie, werkt momenteel aan een herziening van het statuut. De raad zal daarbij tevens rekening moeten houden met de redelijke verlangens van de beambten- groep. Men moge in den lande nog zo verschillend denken over de samenstel ling van de publiekrechtelijke licha men: de beambten in de mijnindustrie oefenen thans een rechtmatige invloed uit en wensen deze tot elke prijs te De- houden. Hierover valt niet 'e marchan deren. Hiermee nangt nauw samen de kwestie van de bedrijfsbonden De Katholieke Vereniging van Mijn- beambten wijst de door de drie lande lijke bona fide vakcentrales aanvaarde zienswijze, als zou het met het oog op de practische toepassing van de wet op de bedrijfsorganisatie noodzakelijk zijn, dat de werknemers in elke be drijfstak zich in bedrijfsbonden orga niseren, als theoretisch van de hand, niet uit „angst" voor de macht van de Nederlandse arbeidersbeweging, maar omdat zij van oordeel is, dat de werknemende middengroepen en ho gere groeperingen het recht hebben hun belangen zelfstandig in eigen kring te behartigen. Om dezelfde re den is de organisatie ook voorstander van de oprichting van een landelijke vakcentrale voor deze groeperingen. De heer F. Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkers- bond, die evenpens het woord voerde, huldigde echter een tegenovergestelde opvatting. De situatie in het mijnbedrijf leent zich juist uitstekend voor de vor ming van bedrijfsbonden, aldus de heer Döhmen. omdat daar alle arbeiders, on geacht de functie, welke zij uitoefenen, in dezelfde vakbonden zijn georgani seerd. Voor de beambten geldt mutatis mutandis hetzelfde. Onder grote belangstelling vierde de firma D. Enthoven te Bennebroek, groothandel in eieren en fabrikante van verse eiproducten, Zaterdag het 60-jarig bestaan. Des morgens te half eif had het gehele personeel en hun dames zich verenigd in het pakhuis waar de eerste huldiging plaats vond. Hier sprak de heer H. C. Breek, namens het gehele personeel de firmanten toe en wierp in zijn keurig verzorgde toespraak een blik op het verleden. Als blijk van waardering bood hij namens de gehele werkgemeenschap een prachtig ge brandschilderd raam aan, ontworpen en uitgevoerd door de kunstschilderes Lily Wielders. Daarna werd gesproken dooi de heer Z. Mesman, voorzitter; van de IJsclub „De Zwaanse Hoek" die wees op de nauwe relaties welke tussen de jubilerende firma en deze vereniging de oprichter was n.l. secretaris van de ijsclub hebben bestaan en eer. fraai rookstel aanbood. Des middags werd een voetbalwed strijd gehouden tussen een elftal uit het personeel en een elftal van de firma Wijnand Fockink uit Amsterdam, Deze wedstrijd werd door de Amsterdammers met niet minder dan 10'4 gewonnen. Na afloop van de wedstrijd reikte "de heer K. Enthoven aan de winnaars een fraaie jubileumbeker uit. Des avonds kwam het gezelschap om vijf uur in „Oud Berg en Dal" bijeen, jvaar de burgemeester mr. K. J. G. baron van Hardenbroek de verrassende mededeling deed dat het H. M. de Ko ningin had behaagd de oudste firmant, de heer K. Enthoven, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit heuglijke feit was voor velen aan leiding het woord te voeren. Daarna nam men plaats voor het uitgebreid feestdiner en de dag werd besloten met een zeer geslaagde avond welke geheel werd verzorgd door het ensemble van Arie Westgeest. Bijna 1500 personen hebben ondanks de slechte weersomstandigheden deel genomen aan de jaarlijkse „Bloembol- lentochten", welke reeds twintig jaar worden uitgeschreven door de bekende wandelsportvereniging „Jan Passtoors" Natuurlijk zou dit aantal met beter weer veel hoger zijn geweest, doch zij die heb ben deelgenomen hebben er geen spijt van gehad. De organisatie was perfect, terwijl het parcours met zorg was uitge zocht. De wandelaars waren dan ook vol lof hierover. Het aantal groepen, dat heeft deelgenomen was ongeveer 50, als bijzonderheid kunnen wij vermelden het grote aantal jeugdige personen, dit be droeg 500. De jury, bestaande uit de he ren S. Visser en H. H. Winters, resp. voorz. en 2de voorz. van de Ned. Wandel sport Bond afd. Noord-Holland, hadden een zeer zware taak; zij immers moesten de vele groepen beoordelen naar de beste algemene indruk, die zij tijdens het wandelen maakten. De uitslag was als volgt; Zaterdag: Militaire groepen: 1ste prijs AAT Haarlem, 2de Marine vr. TCKM te Amsterdam. PolHiegroepen: 1ste Bewa- kingsgroep Hoogovens te IJmuiden; 2de Reserve Politie Haarlem; 3de Zaanse Politie te Zaandam. Burgergroepen: 1ste Favorita A te Kampen; 2de Favorita B ook te Kampen; 3de SSS te Woerden. Zondag: Alleen burgergroepen: Hier voor waren beschikbaar gesteld 3 eerste. 3 tweede en 3 derde prijzen, als volgt ver deeld. le Wageningse Vierdaagse. Wagenin- gen; Em-Be-E, Breda; Trekvogels te Apeldoorn. 2de Batco, Amsterdam; Sportver. „De Ruyter", Amsterdam; DWS ook te Am sterdam. 3e WIK, Laren. Irene, Apeldoorn en Beatrix te Buren. De pensioenen van de mijnbeambten zijn weliswaar aanzienlijk verbeterd, maar daarvoor betalen zij dan ook een premie van 10 pet. van hun salaris. Aan de hierbij door de organisaties gestelde voorwaarde, dat krachtig moet worden gewerkt aan de totstandkoming van een Centraal Pensioenfonds met uniforme pensioenvoorwaarden voor de beambten van alle mijnondernemingen, is echter nog lang niet voldaan. Dit een belang rijk punt van actie. De organisatie ziet verder een moge lijke verzachting van de spanning tus sen lonen en prijzen in de invoering van een grotere progressie in de kindertoe slag-regeling. Speciaal voor de grotere gezinnen met niet-verdienende kinde ren is de strijd om het bestaan wel bij zonder zwaar geworden. Het is niet meer dan een eis van sociale rechtvaar digheid dat wordt gewaakt tegen een onevenredige verslechtering van het welvaartspeil van deze belangrijke be volkingsgroep. Ook voor het mijnbedrijf zijn de bezwaren van finantiële aard niet van veel betekenis. In Stoop's bad te Overveen is Zon dagmiddag een jeugd zwemdriekamp gehouden met deelname van ZIAN, Den Haag, 't IJ, Amsterdam en de organise rende vereniging HVGB, Haarlem. Met een voorsprong van 31,4 punt op 't IJ werden de zwemnummers door HVGB gewonnen. Bij de polo-wedstrijden boekte HVGB nog meer successen zodat de driekamp door HVGB werd gewon nen met een totaal van 1286.4 punten gevolgd door 't IJ 1366,4 punten en ZIAN 1399.8 punten. Een vriendschap pelijke waterpolo-wedstrijd gespeeld door de eerste heren zeventallen van HVGB en 't IJ werd gewonnen door de gastheren met 73; de rust ging met 33 in. De uitslagen zijn: 50 meter rugslag dames: J. C. Prins, IJ, 38,8 sec; Iet Jansen. HVGB, 39.8; Marianne van Lelyveld, HVGB. 40.6. Heren: A. C. Halvorsen, IJ, 34.6 sec.; J. de Haas, HVGB, 34,8; D. S. van Veen, IJ 34.9. 50 meter schoolslag dames: A. Leene, ZIAN. 40,5; N. Mons. HVGB, 44.2; G. Kleen IJ, 44,8; Heren; C. P. Wie- ring, IJ, 32,2 sec; R. Andriessen, HVGB, 33,6; G. Dikstaal, IJ, 34,4 sec. 50 meter vrije slag dames: Margot Marsman, HV GB, 32,1; J. C. Prins, IJ, 33,5; Hetty van Lelyveld. HVGB, 35 sec; Heren: G. Dik staal, IJ, 28 sec.: J. Janssen IJ, 29.3; J. J. van Rossum, HVGB, 29,6. 3 x 50 me ter wisselslag estafette dames: HVGB 1 min. 56.2 sec; ZIAN 1.56,4; 't IJ 1.58,6; Heren: 't IJ 1.36; HVGB 1.40,2; ZIAN 1.43.7'. 20 x 50 meter vrije slag estafette dames en heren: HVGB 11 min. 17 sec; 't IJ 11.43; ZIAN 11.59,5; Uitslagen wa terpolo dames: 't IJ—HVGB 0—13; ZI AN—'t IJ 9—1, HVGB—ZIAN 3—1. He ren: 't IJ—ZIAN 3—5. HVGB—'t IJ 3—3, ZIAN—HVGB 1—5. Na afloop werden door de voorzitter van HVGB, de heer B. Hagebout, met enige hartelijke woorden de prijzen aan de winnaars uitgereikt en kwam HVGB voor een jaar in hethezit van de HVGB wisselbeker. De burgerlijke verdediging in Zand voort hield Zaterdagmiddag onder lei ding van de heer Doornekamp, rayon- commandant. een grote oefening. Ver ondersteld werd. dat een bominslag plaats had gevonden in het gebouw van de gemeentebedrijven op het Raadhuis plein. waarbij het trappenhuis was ver nield en zes personen waren gewond Tegelijkertijd zou aan de Helmersstraat een huis door een bom getroffen zijn; hier ontstond geen brand doch werden vier gewonden gerapporteerd. De brand weer rukte terstond met al haar mate rieel uit en de geneeskundige dienst kwam van verschillende kanten aan snellen. Een kleine mobiele ploeg werd naar de Helmersstraat gezonden en een mobiele colonne naar het Raadhuisplein. De gewonden werden ter plaatse ver bonden en per ziekenauto van het Rode Kruis naar het noodhospitaal in het pa tronaatsgebouw vervoerd. Hier stond een staf van helpsters en helpers onder leiding van de doktoren Entzinger en Robbers gereed om de slachtoffers in ontvangst te nemen. Met materieel van het Zandvoortse Rode Kruis was een keurig hospitaal ingericht. De patiën ten werden daar vakkundig behandeld. Inmiddels had de opruimings- en red dingsdienst het puin in het getroffen ge bouw opgeruimd om een daaronder lig gende gewonde te redden. Een gewonde werd na eerste hulp ter plaatse op een brancard langs de zijgevel naar de begane grond vervoerd. Voor dit ris kante transport gebruikte men een pop van plm. 80 kilo. De goed geslaagde oefening werd bij gewoond door burgemeester Van Fene ma, de heer Biesheuvel, kringcomman dant uit Haarlemmermeer (waartoe Zandvoort behoort), de heer Vreman. korpschef van politie, wethouder Slag veld en de raadsleden Lindeman en Ta- tes. In de laatst gehouden vergadering van de pluimveevereniging „De Eendracht" is besloten, ter gelegenheid van het 45-jang bestaan een pluimveetentoon stelling te organiseren op 1 en 2 Decem ber. Daartoe is medewerking gekregen van de zusterverenigingen uit Haarlem, Hillegom, Beverwijk en Lisse. Reeds zijn verschillende keurmeesters aange zocht, hun medewerking te verlenen. Slechts het optreden van de pseudo-vo- gelpest, zou aanleiding kunnen zijn, dat deze plannen alleen maar plannen ble ven. HOOFDPRIJS: ƒ10.000 (ter waarde van) No. 254963. TWEEDE PRIJS: Fraai Engels motor» rijwiel Excelsior, lot No. 369775. DERDE PRIJS: Sparta motorrijwiel 125 cc. No. 47341. VIERDE PRIJS: Solex, (met een jaar gratis rijden tot een maximum van ƒ250), No. 74217. (Trekkingslijsten te verkrijgen bij Hui ze St. Aloysius, Elandstraat 177, vanaf Donderdag a.s.). De traditionele lintjesregen ter gele genheid van Koninginnedag heeft ook in Velsen aan enkele mensen de eer ge geven, die zij door langdurige en toe gewijde arbeid hebben verdiend. De be drijfsdirecteur van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden, ir. F. W. E. Spies, die vooral door zijn stre ven naar een zo groot mogelijke veilig heid in het bedrijf bekendheid verwierf, is daarvoor benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer D. J. van Mourik, chef van de technische dienst bij het Bureau Wijs muller, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau wegens langdurige dienst en in het bijzonder wegens de technische voorbereiding van grote sleeptochten. Ook de motordrijver van de redding boot „Neeltje Jacoba", de heer F. Varke- visser, komt voor op de erelijst. Voor zijn verdiensten bij het reddingswerk werd hem de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. Dezelfde onderscheiding kreeg de heer J. A. Weimar, gepension- neerd meesterknecht van de firma Job. Gouda, en ook de huidige meesterknecht bij deze firma, de heer G. J. v. d. Plas. Tenslotte werd de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau toegekend aan de heer C. H. Jagte'nberg, die, na 50 jaar als tuinman werkzaam te zijn geweest bij de familie Enschedé te Santpoort, thans van zijn pensioen geniet. Zaterdagmorgen heeft de burgemees ter van Velsen, mr. M. M. Kwint, in de raadzaal van Velsen de heer Spies in kennis gesteld van zijn benoeming en aan de overigen de versierselen van hun onderscheiding uitgereikt. Deze plech tigheid werd mede bijgewoond door fa milieleden en superieuren uit het be drijfsleven. Zondag is in het Missiehuis te Driehuis het zilveren kloosterfeest gevierd van de eerw. broeder B. Ooms M.S.C., welk feit officieel op 19 Maart werd herdacht, maar waarvan de viering toen wegens de Vasten 'tot de laatste Zondag van April werd uitgesteld. Om 10 uur werd tot intentie van de jubilaris in de kapel van het Missiehuis een plechtige Hoog mis opgedragen door de overste van het huis, de zeereerw. pater dr. M. Vugms. De feestpredicatie werd gehouden door kapelaan H. Roozen, een jeugdvriend van broeder Ooms. Behalve de paters, broeders en studenten, waren ook ver schillende familieleden van de jubilaris aanwezig om met hem dit feest te vieren. Onder hen bevond zich ook een oudere broer van hem, die als broeder Adr. Ooms deel uitmaakt van dezelfde con gregatie. 's Middags hebben de studenten hun jubilerende broeder-Schoenmaker een zelfverzorgd feestprogramma aange boden, waarna 's avonds om 8 uur de viering met een plechtig Lof werd be sloten. B. en W. van Bloemendaal zullen dez© week geen spreekuur houden. Het spreekuur van wethouder A. van Geluk op Zaterdag 12 Mei komt eveneens te vervallen. De adjudant van Politie te Bloemendaal, de heer O. de Vries, aan wie, zoals reeds gemeld, de eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nassau is verleend, zal 1 Mei van 4 tot 6 uur reci piëren in zijn woning Potgieterweg 3. Het was op deze Zondag na het corso zo druk, dat meerdere malen de auto's stil moesten houden. De opstoppingen waren vooral in de richting Haarlem tussen vijf en zeven uur nogal vervelend. Toch was de regeling veel beter dan voorgaande jaren. Het verkeerscentrum van de V.V.V. aan de Sienlaan was reeds vroeg gesloten. De demonstratietuin had druk. .bezoek en een dankbaar publiek, dat vooral voor de rotstuin en de vele prachtige planten en bloemen, die hier hun mooiste kleuren ten toon spreiden, veel belangstelling had. De mooiste mo zaïeken en de opstelling der mooiste stukken uit het bloemencorso op ver schillende plaatsen in de gemeente had veel bekijks. De nagebootste „Eifeltoren" bij de firma L. Stassen Jr. trok steeds een groot aantal mensen en door velen werden de mooiste stukken gefotogra feerd. Advertentie Maandag 7 Mei vergadert de Heem- steedse Reddingsbrigade voor Drenke lingen in de dansschool van H. van der Moolen bij de IJzeren Brug. De agenda vermeldt o.a. een bespreking van de zomertrainin0. Na afloop is er een ge zellig samenzijn, waarbij wat wordt ge kiend en gedanst. De oefenuren in het zwembad „Groe- nendaal" zijn hetzelfde als het vorig jaar, n.l. Maandag van 7—8 uur voor jeugdleden en Maandag en Vrijdag van 89 uur voor senioren. De zwemvijvers worden geopend op Dinsdag 15 Mei. 21 Mei is de eerste oefenavond en 7 Mei vindt de feestvergadering plaats ,vmstekdamsevaart20 tee.11055 Advert entte 28/4 27/4 Anaconda Copper 41 Va 41% Bethlehem Steel 98')» 58 Chrysler Corp 81(4 81 Genera) Electric 55% 55% General Motors 53% 53% Hudson Motors 18% 18% Kennecott Copper 75% Montgomery Ward 70% 70% North American Co 18 18% Radio Corp 19% 19(4 Republic Steel 44% 44% Shell Oil 57% 57% Southern Pacific 68% 68% Southern Railway 56 (4 55% Tidewater 36% 36% U.S. Steel 45(4 4»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2